Bitcoin veya blockchain geliştiricisi misiniz? Muhtemelen ölçeklenebilirlik, ağ gecikmesi, işlem ücretleri ve benzeri konulara bakıyorsunuz ve genel blok zincirlerini iyileştirmeye çalışıyorsunuz. Bitcoin SegWit uygulamasının önemli dersleri var ve bu projeyi bu yazıda açıklayacağım. Ancak, önce Ayrılmış Tanık’ın (SegWit) ne olduğunu açıklayacağım.

Bitcoin kabulü ve kullanıcıların karşılaştığı zorluklar

Bitcoin, aracı olmayan ve güvenli ağları ile gücü insanların eline verdi ve yüksek popülariteye sahip. Ancak yine de onunla sabah kahvenizi almıyorsunuz, değil mi??

Popülerliğe rağmen, aşağıdaki zorluklar nedeniyle günlük işlemler hala Bitcoin’de yer almıyor:


  1. Bitcoin ağındaki her düğüm, tüm blokları ve işlemleri saklamalı ve işlem doğrulamasına katılmalıdır. Bir Bitcoin ağı, yalnızca en yavaş düğüm kadar hızlı olabilir. Bitcoin, her düğümün katılımını zorunlu kılan ‘Proof of Work’ (POW) fikir birliği algoritmasını kullanır. POW algoritması hakkında daha fazla bilgi için “PoW Vs. PoS: İki Blockchain Konsensüs Algoritması Arasında Bir Karşılaştırma “.
  2. POW algoritması, Bitcoin madencilerinin giderek karmaşıklaşan bir kriptografik bulmacayı çözmelerini gerektirir, bu nedenle ağır hesaplama gücü kullanırlar. Bu, son derece enerji yoğun olmasının yanı sıra ağ yükünü artırır. Etkisi ağ gecikmesidir.
  3. Bitcoin kullanıcıları işlemlerinin hızlı gerçekleşmesini istiyor. Ancak, ağ gecikmesi ve ölçeklenebilirlik eksikliği onları yavaşlatır. Bitcoin blokları yalnızca sınırlı sayıda işlemi gerçekleştirebilir ve işlemlerine öncelik vermek için kullanıcılar yüksek madenci ücretleri öder. Bu ücretler artmaya devam etti.

Bitcoin SegWit, işlem ücreti sorununu önemli ölçüde çözdü, ancak şimdi açıklayacağım başka bir sorundan kaynaklandı..

Bitcoin SegWit’in Kökeni: Bitcoin esnekliği

Bitcoin’in ayrıca potansiyel olarak ciddi bir sorunu daha vardı. Bitcoin, önce bir düz metni karıştırılmış bir “şifreli metne” dönüştüren veri şifreleme kullanır. Yalnızca özel anahtara sahip olan kişi, özel anahtarı kullanarak şifreli metnin şifresini orijinal düz metne geri çözebilir..

İşlenebilirlik, siber saldırganların şifreli metni başka bir şifreli metne dönüştürmesine olanak tanıyan bir şifreleme teknolojisindeki bir hatadır. Bilgisayar korsanları daha sonra değiştirilmiş şifreli metnin şifresini tamamen farklı, ancak ilişkili bir düz metne dönüştürebilir. Örneğin, bir ödeme işleminde alıcı adresini ve ödeme tutarını değiştirebilirler! Bitcoin şifrelemesinde bu işlenebilirlik hatası vardı.

“Ayrılmış Tanık (Mutabakat Katmanı)”, yani SegWit “Bitcoin İyileştirme Önerisi” (BIP) 141, bu işlenebilirlik hatasını çözmekle ilgiliydi.

Bitcoin SegWit uygulaması, işlenebilirlik sorununu nasıl çözdü?

Bitcoin geliştiricisi Peter Wiulle, Aralık 2015’te SegWit önerisiyle geldi. Çözüm şu şekilde çalıştı:

  1. “Tanık” adında farklı bir yapı yarattı. Bu, bir işlemin kimliğini doğrulamak için verilere sahip, ancak işlem ayrıntılarına sahip değil.
  2. Yeni Witness yapısı, işlem verilerinin geri kalanından ayrı olarak Bitcoin bloğuna adanmıştır, dolayısıyla “Ayrılmış Tanık” adı verilmiştir..
  3. Bilgisayar korsanlarının işlem verilerini ele geçirdiğini ve işlenebilirlik hatasından yararlanmaya çalıştığını varsayalım. SegWit ile artık dijital imza parçasına erişemezler.
  4. Bu nedenle, şifreli metni farklı bir şeyle değiştirseler bile, çabaları dijital imza olmadan işe yaramaz..

Bitcoin SegWit önerisinin işlenebilirlik hatasını çözmeyi planladığı şey budur. Bununla birlikte, teklif daha fazla değişiklik içeriyordu ve bunlar Bitcoin blok boyutunun etkili bir şekilde artmasına katkıda bulundu. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Bitcoin SegWit, Bitcoin blok boyutunu etkili bir şekilde artırır

Bitcoin blok boyutu 1 Megabayttır (MB). Ayrıca, imza bilgileri bir işlem verisinin iyi bir bölümünü oluşturuyordu, bu nedenle bir blok yalnızca birkaç işlemi içerebilir.

SegWit teklifi, “Ağırlık Birimi” (WU) adı verilen farklı bir parametre oluşturdu. Bloğun işlem veri kısmının her bir baytı 4 WU’ya karşılık gelir. Ancak, “Witness” yapısının her bir baytı 1 WU’ya eşittir.

Teklif ayrıca bir Bitcoin bloğunun maksimum ağırlığını 4 milyon WU olarak tanımladı. Basit hesaplamalarınızı yapın ve SegWit ile yeni blokların nasıl etkin bir şekilde 1 MB’den fazla boyuta sahip olduğunu görebilirsiniz! Bu, madencilerin bir blokta daha fazla işlem eklemesine izin verdi.

Her bloğun artık daha etkili alanı olduğundan, bir bloğa bir işlemi dahil etme konusundaki şiddetli rekabet azalır. Bu da işlem ücretlerini düşürür!

Bitcoin topluluğu 1 MB’lık blok boyutu sınırını açıkça geçersiz kılmaya karar vermiş olsaydı, bir hard fork uygulaması gerekiyordu. Ancak kripto toplulukları, genel ağa ve ekosisteme getirdikleri istikrarsızlık nedeniyle genellikle sert çatalları tercih etmez..

Bitcoin SegWit uygulaması durumunda, 1 MB blok boyutu sınırı kuralı yerinde kaldı, ancak yeni WU parametresi bunu atladı. Bu nedenle, SegWit’i uygulamak için sert bir çatal yoktu.

Bitcoin SegWit artıları ve eksileri ve benimsenmesi

SegWit’in işlenebilirlik hatasını nasıl çözdüğünü ve Bitcoin işlem ücretlerini nasıl düşürdüğünü az önce gördünüz. Bununla birlikte, ek faydalar da vardır. “Yıldırım Ağı” örneğini düşünün.

Lightning Network, küçük, sık ödeme işlemlerini mümkün kılan zincir dışı bir çözümdür. Bu, Bitcoin blok zincirinin üzerinde çalışır ve oradaki her işlemi kaydetmez. Bu çözüm, Bitcoin blok zincirindeki işlemlerin yalnızca periyodik bir özetini kaydeder..

Sistem, Bitcoin blok zincirindeki tüm ara işlemleri gerçekleştirmediğinden, kullanıcıların ara işlemlerinin güvenli olduğuna dair güvene ihtiyacı vardı. İşlenebilirlik hatası bu güvene izin vermezdi. Bitcoin SegWit uygulaması, Lightning Network gelişimine de yardımcı oldu.

SegWit’in birçok avantajına rağmen, onu gelişmiş bir Bitcoin ölçeklendirme çözümü olarak düşünmemelisiniz. Bu otomatik bir ölçeklenebilirlik ölçüsü değil, yalnızca Bitcoin blok boyutu sınırının bir kerelik atlanmasıydı. Ayrıca, blok boyutundaki etkili bir artış, daha yavaş düğümlerin gelecekte Bitcoin bloklarını yüklemesinin daha uzun sürmesine neden olabilir..

Bitcoin SegWit, Bitcoin topluluğundaki artıları ve eksileri üzerine yapılan birçok tartışmanın ardından Ağustos 2017’de uygulandı. Ancak, benimseme tamamlanmış olmaktan uzaktır ve istatistikleri görüntüleyebilirsiniz. İşte.

Bir Bitcoin veya blok zinciri geliştiricisi olarak, Bitcoin SegWit uygulamasından önemli dersler bulabilirsiniz. İyileştirme önerilerinizi geliştirirken uzun vadeli ölçeklenebilirlik, güvenlik ve ademi merkeziyetçilik yönlerini göz önünde bulundurun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me