Satoshi Nakamoto’nun bir beyin çocuğu olan blockchain, Blockchain CIO’nun evrimi ivme kazandıkça dikkatli olması gereken dahice bir teknolojidir. Hükümetler ve özel kurumlar, yeteneklerinden yararlanan uygulamalar geliştirmeye devam ettikçe, teknoloji verimliliği artırma potansiyeline sahiptir. Aşağıda, teknolojinin neden ve nasıl insanların yaşam biçimlerini büyük bir şekilde etkilemeye ayarlandığına dair kısa bir blockchain yönetici rehberi bulunmaktadır..

Blockchain dağıtımları kısmen azdır çünkü çok az sayıda CIO, teknolojinin neyle ilgili olduğu konusunda net bir fikre sahiptir. İnsanların ve kuruluşların dijital defter teknolojisi potansiyelini keşfetmeye ancak şimdi başlamış olması, sınırlı ve düşük benimseme oranını açıklıyor.

Gartner tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, CIO’ların% 66’sının gelişen teknolojiye ilgi gösterdiğini ve tüm dünyaya şok dalgaları göndermeye devam ettiğini gösteriyor. Çin’in hücumda başı çekmesi ile teknolojiye doğru büyük miktarda para akmaya devam ediyor. Risk Kapitalistleri, sonsuz uygulamalarını ortaya çıkarmak için gelişmekte olan teknolojiye de büyük yatırım yapıyor..

Aşağıda, teknolojinin tüm yeteneklerinden yararlanmak için Blockchain CIO’larının nelere dikkat etmesi gerektiğinin net bir resmini çizen kısa bir Blockchain yönetici özeti bulunmaktadır..


Blockchain nedir?

Birçok insan için blockchain, kripto para birimlerinin temelini oluşturan teknolojidir. Doğru olsa da, teknolojinin dünya çapında karışık tepkiler uyandırmaya devam eden kripto para birimlerinin ötesinde birçok kullanım durumu var. Basitçe söylemek gerekirse, blockchain, kayıtların kalıcı ve kurcalamaya karşı korumalı depolanmasını sağlamak için karmaşık şifreleme kullanan bir dijital defter türüdür..

Blockchain’in en basit açıklaması, ağdaki tüm işlemlerin kayıtlarını saklayabilen dağıtılmış bir defter olmasıdır. Kriptografi yardımıyla, bir blockchain ağındaki her katılımcı, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan deftere güvenli bir şekilde erişebilir..

Şirketlerin ve bireylerin veri yönetiminden güvenliğe kadar çeşitli zorluklarla karşılaştığı bir çağda, blockchain teknolojisi uygulaması tam bir kurtarıcı olarak ortaya çıktı. Finans kurumları, varlıkların sahipliğini güvence altına almak ve takip etmek ve işlemleri hızlandırmak için birçoğunun onu keşfetme oranı göz önüne alındığında, teknolojinin yeteneklerini zaten not ettiler..

Hızlı ve güvenli işlemlere olanak sağlamanın yanı sıra, bazı şirketler teknolojiyi tedarik zinciri yönetiminin bir parçası olarak ürünlerin ve varlıkların hareketini izlemek için kullanıyor..

Blockchain nasıl çalışır?

Bir ağın türüne ve boyutuna bağlı olarak farklı konfigürasyonların yanı sıra fikir birliği mekanizmasına dayanan farklı blok zinciri türleri vardır. Popüler blockchain olan Bitcoin, izinsizdir, yani herkes katılabilir ve zincirdeki içeriğe erişebilir..

Bir kişi bir blok zincirinde bir işlem başlatmak istediğinde, ağdaki tüm düğümlere yayınlanması gereken işlemin ayrıntılarını veya ayrıntılarını içeren bir blok oluşturulur. Bu durumda blok, bir dizi olay oluşturmaya yardımcı olan bir zaman damgası ile birlikte gelir..

Tüm düğümler hemfikir olduktan ve bloğun gerçekliği belirlendikten sonra, yeni blok, önceki bloğa da bağlanan bir önceki bloğa bağlanır ve bu da, genellikle blok zinciri olarak adlandırılan, aranan bir zincirle sonuçlanır..

Blok zinciri normalde ağdaki herkesin görebileceği ve erişebileceği bir ağın tamamında kopyalanır. Kriptografi, zincirin güvenliğini sağlamak için kullanılır, bu da tek bir kişinin içeriğini değiştirmesini imkansız kılar. Herhangi bir değişikliğin gerçekleşmesi için, bu durumda düğümler tarafından temsil edilen tüm kişilerin, önceki bloğu değiştirmeden bir sonraki blokta başlatılan önerilen değişiklikleri kabul etmesi gerekir..

Bir bloğa bir bilgi parçası eklendikten ve ardından blok zinciri defterine kaydedildikten sonra kimse onu değiştiremez veya kaldıramaz. Kurcalamaya dayanıklılık yönü, Blockchain CIO’larının neden veri güvenliğinin ve korumasının son derece önemli olduğu bir zamanda teknolojiye yoğun ilgi göstermesi gerektiğine dair öneriyi besleyen şeydir..

Blockchain nasıl çalışır?

Şu anda faaliyette olan veritabanları merkezi yetkililer tarafından yönetilmekte ve kontrol edilmektedir. Blockchain ağları ise herhangi bir merkezi otorite tarafından yönetilemez. Kontrol, ağa bağlı herhangi bir bilgisayarın karar vermede yer alacağı şekilde dağıtılır.

Dijital defter teknolojisi, çeşitli işlemler için kullanılan eşler arası ağların ortaya çıkmasına neden oldu. Blockchain yürütme uygulaması, bu nedenle, teknolojinin aracı durumların yerini almada uzun bir yol kat edeceği göz önüne alındığında, kuruluşlar için zahmetsiz olmalıdır..

Örneğin para göndermek için bir kişinin bir işlemi tamamlaması için bir bankaya veya finans kuruluşlarına ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, işlemleri hızlandırmanın bir yolu olarak geçmişte kalması gereken blockchain teknolojisi uygulamasıyla.

Blockchain Teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Blockchain Teknolojisi Neden Önemlidir?

Dört temel özellik, blockchain teknolojisinin neden önemli olduğuna ve Blockchain CIO’larının uygulama söz konusu olduğunda neden daha duyarlı olması gerektiğine dair net bir resim çiziyor..

Uzlaşma: Bir blockchain ağında herhangi bir konsensus üzerinde mutabık kalınması için tüm katılımcıların önce kabul etmesi gerekir. Bunun anlamı, blockchain teknolojisinin, belirli bir grup insanın verileri kendi çıkarlarına göre değiştirmesini önleme potansiyeline sahip olmasıdır..

Kaynak: Kurcalamaya karşı korumalı bir kağıt izi tutmanın gerekli olduğu bir çağda, ancak blok zinciri teknolojisi uygulamasını gerektiriyor. Dijital defter teknolojisi, tüm ağ katılımcılarının bir varlığın nereden geldiğini ve sahipliğin zaman içinde nasıl değiştiğini bilmesini mümkün kılar..

Değişmezlik: Kurcalamaya karşı koruma özelliği, konu dijital defter teknolojisi olduğunda blockchain yöneticilerinin dikkat etmesi gereken en büyük özelliklerden biri olmalıdır. Bir blokta şifrelenmiş herhangi bir bilgi, bir deftere kaydedildiğinde hiçbir şekilde tahrif edilemez. Bir bloktaki ayrıntılar yanlışsa, önceki bloğun içeriğini silmeden hatayı tersine çevirmek için yeni bir işlem gerçekleştirilmelidir..

Kesinlik: Blockchain ağları, insanların gidip bir varlığın sahipliğini ve belirli bir işlemin tamamlanmasını belirleyebilecekleri şeffaf platformlar sağlar..

Yukarıda belirtilen nitelikler göz önüne alındığında, blok zinciri teknolojisinin, blok zinciri CIO’larının gurur duyabileceği en yüksek şeffaflık düzeylerini sağladığı açıktır. Daha az gözetim, maliyet tasarrufu ve aracıların azaltılması, dijital dünyada blockchain’i cazip kılan diğer avantajlardan bazılarıdır..

Blockchain CIO’larının, Blockchain’in ne olduğunu ve yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için nasıl çalıştığını anlaması gerekir. Yeni başlayanlar için, blockchain yöneticilerinin iş modellerinin ve süreçlerinin ademi merkeziyetçiliğini kabul etmesi gerekecek..

Defter teknolojisiyle desteklenen projeler, her ne pahasına olursa olsun takip etmeye değer iş değeri sunmaya hazırdır. Bununla birlikte, blockchain CIO’larının teknolojinin uygulanmasında daha agresif olması gerekiyor..

Blok Zinciri Uygulama Adım Adım Kılavuz

Blockchain CIO: Yöneticiler Kılavuzu

Blockchain Uygulamaları

Çeşitli endüstrilerdeki blockchain yöneticileri, verimliliği ve hizmet sunumunu artırmak için yavaş yavaş defter teknolojisini benimsiyor. Teknolojinin kripto para birimlerinin ötesinde sonraki yenilikçi uygulamaları oluşturmak için altyapı sağladığı gerçeği, sağlık hizmetlerinden otomotivin finansmanına ve teknoloji alanına kadar çeşitli endüstrilerde kullanıldığını gördü..

Blockchain Dijital Dönüşüm

Hayat Sigortası ve Sağlık Hizmetlerinde Blockchain

Blockchain CIO’ları, hizmet sunumunu iyileştirmenin bir yolu olarak sağlık sektöründe dijital defter teknolojisini yavaş yavaş uyguluyor. Sağlık hizmetlerinde, teknoloji, siber güvenliğin önemli bir tehdit olduğu bir zamanda sağlık hizmetleri kayıtlarını güvence altına almak için kullanılıyor..

Teknoloji, klinik denemelerin, hasta tıbbi kayıtlarının ve fatura kayıtlarının güvence altına alınmasında büyük bir kullanım alanı buluyor. Bu tür kayıtları bir blok zincirinde barındırmak, kimsenin kurcalayamayacağı ölçüde kurcalamaya karşı korumalı olmasını sağlar..

Blockchain yöneticileri, tıp pratisyenlerinin erişebileceği ortak bir sağlık bilgisi veritabanı oluşturma olasılığını zaten araştırıyor. Bazı kuruluşlar, en yüksek düzeyde gizlilik sağlarken, çeşitli dağıtılmış kaynaklardan gelen veriler üzerinde analiz uygulamak için teknolojiyi kullanıyor..

Hayat sigortası şirketleri, sektördeki dolandırıcılığı tespit etmek ve dinamik sigortacı-müşteri ilişkilerini kolaylaştırmak için teknolojiden de yararlanıyor. Citi bankası, hasar sürecinin her adımını bir blok zincirinde kaydeden bir sigorta talep sistemini zaten açıkladı..

Emlakta Blockchain

Blockchain yöneticileri, emlak sektörüne de yıllarca komisyoncular, hükümet ve emanet şirketleri gibi aracılarla ilgili sorunlarla boğuşan bakış açılarını belirlediler. Mülkiyetle ilgili tüm ayrıntıları listeleyen blok zincir sistemleri, insanların görmesini, mülkleri keşfetmesini ve aracıları dahil etmeden ödeme yapabilmelerini kolaylaştırmak için çaba sarf etti..

Endüstride blockchain uygulaması, artık daha güvenli ve zamanında yapılacağından dolandırıcılık vakalarında bir azalmaya neden olmaya hazırlanıyor. Sektördeki işlemleri akıllı sözleşmeler olarak yapılandırarak, ileride yapılacak transferler sözleşmelerin tüm şartlarına ulaşılır ulaşılmaz gerçekleşmelidir. Teknoloji aynı zamanda halka açık ve doğrulanabilir bir kayıt sağlayacak ve böylece tüm sürecin şeffaflığını sağlayacaktır..

Tedarik zincirinde blockchain

Kağıt işleri şeklinde çok sayıda kayıtla uğraşan bir sektör varsa, o zaman bunun tedarik zinciri yönetimi olması gerekir. Örneğin gıda endüstrisinde, her zaman uzun bir distribütör paketleri zinciri vardır. Tedarik zinciri sürecini zorlaştıran işleyiciler ve bakkallar. Her birinin üretim sürecine katıldığı göz önüne alındığında, kayıt tutma için etkili, güvenilir ve kurcalamaya dayanıklı bir zincir gerektirmez.

Blockchain, üreticiden son tüketiciye ürün nakliyesi sırasında ortaya çıkan tüm kayıtların güvenli bir şekilde saklanmasını ve herhangi bir zamanda erişilebilmesini sağlamanın kolay bir yolunu sağlar..

Uzayda blockchain kullanımı, birbirine aşina olmayan ancak işlem yapabilecekleri bir şeye sahip olan oyuncular arasında yeni işlemlere yol açmalıdır. Teknoloji aynı zamanda gelişmiş güven, iş akışı ve şeffaflığa da yol açmalıdır.

Finansta Blockchain

Blockchain, halihazırda uygulanmakta olan uygulamalar göz önüne alındığında finans sektöründe büyük bir kullanım bulmuş gibi görünüyor. Blockchain yöneticileri, sınır ötesi ödeme yapma sürecini hızlandırmak ve basitleştirmek için teknolojiyi büyük bir başarıyla kullandı. Teknoloji, diğer geleneksel ödeme türlerine kıyasla büyük miktarda para transferinde ortaya çıkan maliyetleri de düşürdü..

İleriye baktığımızda, blockchain CIO’ları, daha yüksek ticaret doğruluğu ve daha kısa ödeme süreçleri sağlamak için hisse senedi ticaretinde teknolojiden yararlanma olasılığını araştırıyor. Dijital tarafından desteklenen akıllı sözleşmeler; Defter teknolojisi de ticari işlemlerin ve sözleşmelerin otomatik olarak yürütülmesini sağladıkları için yavaş yavaş ortaya çıkıyor..

Blockchain teknolojisi, insanlar yakında çevrimiçi olarak nasıl tanımlanmak istediklerini seçebileceklerinden çevrimiçi kimlik yönetimini iyileştirmek için de kullanılıyor..

Cloud Storage’da Blockchain

Hiç şüphe yok ki, blockchain teknolojisi verilerin bulutta depolanma şeklini değiştirebilir. Mevcut depolama hizmetlerinin merkezileştirildiği göz önüne alındığında, bu tür sistemler, insanların verilerini açığa çıkaran saldırı saldırılarına karşı savunmasız kalır..

Tüm depolama sürecinin merkezden uzaklaştırılması, şüpheli aktörlerin bulutta depolanan herhangi bir veriye erişimini zorlaştırır. Storj, güvenliği artırmak ve merkezi yöneticilere bağımlılığı azaltmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan bir bulut depolama hizmeti üzerinde çalışan böyle bir şirkettir..

Daha fazla oku

-Blockchain Dijital Dönüşüm => 30+ Blockchain Dönüşüm Örnekleri

-Blockchain Uygulamaları => 50+ Gerçek Dünya Blockchain Kullanım Durumu

Blockchain Zorlukları

Standart Eksikliği

Devrim niteliğindeki teknolojinin uygulanmasında blockchain yöneticilerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri standartların olmamasıdır. Ağ katılımcılarının, belirlenmiş standartların olmadığı ortak bir ağ protokolü üzerinde anlaşmaya varmalarını sağlamak, yavaş yavaş yaygın olarak benimsenmeye yönelik en büyük tehdit haline geliyor..

Bazı şirketler izin veya yarı özel blok zincirleri dağıtmayı seçebilirken, diğerleri, herkesin erişebileceği daha az ağlara izin vermeyi tercih ediyor. Teknolojinin evrimi, hükümetler çeşitli operasyonlar ve sektörler üzerinde ciddi bir etkiye sahip olma tehdidinde bulunan bir teknolojiyi ele geçirmeye çalışırken, düzenleyici engellerin de artışına tanık oldu..

Blockchain CIO’ları, özellikle finans sektöründe, teknolojiyle ilgili gizlilik ve güvenlik sorunları ile boğuşuyor. Örneğin, bir ticaretle ilgili ne kadar bilgi, bir ağdaki katılımcıların görmesi gerektiği hala belirsizdir..

Ücret

Blockchain, bir blokta depolanan verilerin güvenliğini sağlamak ve fikir birliği sağlamak için şifrelemeye dayanır. Karmaşık algoritmalar genellikle bir kişinin ağ içeriğini görüntüleme iznine sahip olup olmadığını doğrulamak için kullanılır.

Algoritmaları çalıştırmak için bazen çok fazla güce mal olabilen bilgisayar gücüne ihtiyaç vardır. Örneğin, Bitcoin blok zincirini korumak için gereken güç miktarı, 159 ülkede tüketilen enerji miktarından daha fazladır. Muazzam miktardaki güç, ana güç altyapısını zorlayarak beklenmedik maliyetlere yol açmaya devam ediyor.

Karmaşıklık

Dijital defter teknolojisi, blok zinciri yöneticileri için karmaşık olduğunu kanıtladı ve bu da sınırlı benimsenmesini açıklıyor. Blockchain CIO’larının şifreleme ilkelerini ve teknolojinin arkasındaki dağıtılmış defter yönünü anlaması biraz zaman alır..

Karmaşıklık yönü, blok zinciri CIO’sunun faydalarını takdir etmesini de zorlaştırdı. Örneğin, bankacılık sektöründe bazı bankalar, teknolojiyi benimsemek zorunda kalmadan düşük maliyetlerle hizmet verebildikleri için teknolojiyi benimsemekte isteksizdirler..

Karmaşıklık ve dağıtılmış yapı nedeniyle, blok zinciri işlemlerinin zaman zaman işlenmesi geleneksel ödeme sistemlerine kıyasla biraz zaman alma eğilimindedir. Örneğin, bitcoin ölçeklenebilirlik sorunları ile yıllarca boğuştu ve PayPal’ın yaptığı gibi birçok işlemi işlemesini engelleyen bir şeydi..

Gizlilik & Güvenlik endişeleri

Bazı blok zincirleri, herkesin görmesi için herkesin görebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bir işlemle ilgili tüm bilgilerin, Bitcoin blockchain’de olduğu gibi herkesin görebileceği şekilde mevcut olduğu göz önüne alındığında, çoğu blockchain yöneticisi ile iyi gitmedi. Gizlilik merkezli madeni paralar haricinde, çoğu blockchain’de durum her zaman böyledir ve gizlilik endişeleri uyandırmaya devam eden bir durumdur..

Blockchain’in şeffaflık yönü iyi olsa da, özellikle hasta kayıtları gibi hassas bilgilerle uğraşırken zaman zaman önemli bir rüzgar haline gelir. Blockchain CIO, bu nedenle, gizliliği sağlamanın bir yolu olarak verilere erişimi sınırlamak için defterleri değiştirmek zorunda kalabilir..

Blockchain ağları, belirli bir grup madenci veya düğüm bir zincirin tam kontrolünü ele geçirdiğinde meydana gelen% 51 saldırılarına karşı savunmasız kalır, öyle ki, neyin işleneceğini tek kişi kendileri belirler. Küçükler önceki blokları değiştiremezken, gelecekteki işlemleri kontrol ettikleri gerçeği, blok zincirinin ne anlama geldiğini rayından çıkarır..

Sonuç olarak

Blockchain teknolojisi, uygulama endüstrisinden bağımsız olarak çeşitli işlemleri geliştirme potansiyeline sahiptir. Teknoloji hala gelişim aşamalarında olsa da, Blockchain CIO’ları muazzam bir vaatte bulunduğu için onu hala keşfedebilirler. Bununla birlikte, başarılı bir blockchain uygulamasını sağlamak için blockchain yöneticileri, bir kuruluşun gerçekten de teknolojiye ilk etapta ihtiyaç duyduğundan emin olmalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me