Günümüzde birçok kuruluş, tüm blockchain benimseme döngüsü boyunca onlara yardımcı olacak blockchain danışmanlık hizmeti arıyor. Bununla birlikte, teknolojinin düşük olgunluğu ve çok belirsiz ticari yatırım getirisi nedeniyle, bu hizmetlerin çoğu, kavram kanıtı ve stratejik tavsiye etrafında dönüyor..

Blockchain danışmanlık sağlayıcıları, tam proje ömrü için mükemmel bir strateji oluşturma sürecindedir. Ancak, en iyi sağlayıcıların en iyilerinden yardım aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bunun nedeni, çoğu kişinin bu tür dağıtımlar için sorunları, süreçleri veya operasyonel yönleri ele alacak bütünlükten yoksun olmasıdır..

Ancak endişelenmeyin, deneyimli blockchain danışmanlık sağlayıcıları da var ve hızla büyüyorlar. Dahası, birçoğunda özel blockchain uzmanları onlara yardım etmek için bir araya geldi. Bu nedenle, bugün, blockchain danışmanlık hizmeti ve bunları sunan farklı firmalardan bahsedeceğiz..

Öyleyse başlayalım!

Contents

Bölüm-1: Pazarın Güncel Senaryosu Nedir??

Blockchain teknolojisine olan ilgi iki yıl içinde hızla arttı. Sadece blok zinciri değil, dağıtılmış defter teknolojilerine olan talep de artıyor. Dahası, blok zinciri, diğer merkezi olmayan teknolojilerle birlikte birçok sektörü tamamen dönüştürme potansiyeline sahiptir..

Dahası, milyarlarca dolar gelir elde edebilir ve sonunda tasarruf sağlayabilir. Ayrıca, tüm karmaşık iş ekosisteminde güven oluşturmak, avantajlarından bir diğeridir..

Sırf bu nedenle Gartner, 2030 yılına kadar sektörün 3 trilyon dolar değerinde olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle, bu devasa pazarda yer almak, birçok kuruluşun bir başka önemli önceliğidir..

Blockchain’in tüm bu potansiyelleri göstermesiyle, farklı sektörlerdeki birçok işletme yavaş yavaş işlerini denemeye başlıyor. Teknolojinin işletmeleri için uygun olup olmadığını araştırmaktır..

Ayrıca, yardımcı olabileceğinden emin olmak için, örnek kullanım durumları için kullanıyorlar.

Ancak, hem temel teknolojiyi anlayabilen hem de potansiyel iş stratejisi planlamasına yardımcı olabilecek büyük bir yetenekli personel eksikliği var. Oldukça nadir olduklarından, mevcut olanların birkaçı oldukça pahalıdır..

Bu nedenle, tüketici taleplerini karşılamak için başka bir işletme hızla büyümeye başlıyor – Blockchain danışmanlık hizmeti. Burada, daha büyük danışmanlık firmaları, diğer şirketlere de yardımcı olabilmeleri için kapsamlı danışmanlık ekipleri yetiştiriyorlar..


Dahası, teknik bilgiye sahip küçük bir blockchain uzmanı da yeni pazarda bir fırsat arıyor..

Sizin İçin İçindekiler?

Şu anda tüm bu hizmetleri sunan büyük partiler olduğu için, bu blockchain danışmanlık oturumları için tekliflerin ve gereksinimlerin ne olduğunu tam olarak anlamanız sizin için en iyisidir..

Böylece, pazara dair içgörümüzle size yardımcı olacağız ve blok zinciri danışmanlık sağlayıcısı olarak potansiyel uygunluğunuzu bulmanıza yardımcı olacağız..

Ek olarak, blockchain danışmanlık hizmetinin olası ve iyi kaynağını da araştıracağız – POC danışmanlığı ve blockchain stratejileri sunabilen şirketler.

Merak etmeyin; sadece kurumsal danışmanlık bakış açısıyla pazar hakkında konuşacağız. Dolayısıyla, tüm Bilgiler, teknolojinin olanaklarını düşünmek, değerlendirmek ve kullanmak isteyen müşterilere dayanacaktır..

Şirketler Blockchain Danışmanlık Firmalarından Ne Aramalı??

Blockchain’in kullanım örneklerini keşfetmek ve gereken becerileri geliştirmek için blockchain danışmanlık seçeneklerini kullanın. Ayrıca, tüm paydaşların olası sonuç hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak riski sınırlamalısınız..

Dahası, ilk önce etkileşimi POC içinde tutacak şekilde küçük yapın. Ayrıca, ilgili tüm masrafları ve kaynakları sınırlamaya çalışın.

Pratik olarak, bir blockchain danışmanlık hizmeti sağlayıcılarından beş tür destek vardır. Bu nedenle, işletmenizin gerçekten ihtiyaç duyduğu desteği aramaya çalışın. Ama nasıl?

Peki, teknoloji hizmet sağlayıcılarından mükemmel teknik beceriler, uygulama zorlukları, yetenekler ve iş etkisi ve iş danışmanlığı şirketlerinden strateji ve risk tavsiyesi almak için blockchain danışmanlık uzmanını kullanabilirsiniz..

Son olarak, tüm blok zinciri girişimini birer birer aldığınızdan emin olun. Burada, yönetici katılımı, bilgi temeli, becerilerin geliştirilmesi ve projeye pilot uygulama gibi aşamalar çok önemlidir..

Ayrıca, her zaman tüm kaynakların oldukça kıt olduğunu unutmayın, bu nedenle doğru değeri elde etmek için bunları mükemmel şekilde kullandığınızdan emin olun..

Bölüm-2: Blockchain Danışmanlık Pazar Bileşenleri

Satın alma organizasyonlarının çoğu hala denemenin gerçekten erken aşamasındadır. Esas olarak olası kullanım durumları aşamasından yararlanmaktadırlar. Sonuç olarak, blockchain geliştirme danışmanlık firmaları çoğunlukla projenin erken aşamalarında yardım sağlar..

Dahası, strateji analizi, kullanım durumlarını keşfetmek ve yeni konsept kanıtı türleri oluşturmak, blockchain danışman hizmetlerinin güçlü alanları oluyor..

Ama bu neden? Bunun nedeni, erken aşamalarda son aşamalar kadar zorlayıcı.

Her neyse, blockchain geliştirme danışmanlığı pazarında bazı sabit bileşenler var. Bakalım ne olduklarını görelim mi??

 • Gerçek Pazar –

Blockchain danışmanlığının temel pazarı, farklı iş modellerini tasarlamaya, değerlendirmeye, keşfetmeye ve strateji oluşturmaya yakın teknoloji ve danışmanlık hizmetlerini içerir. Dahası, tüm hizmetler, blockchain’in nasıl daha fazla geliri artırabileceğini veya yeni bir iş fırsatı açabileceğini görmeyi amaçlıyor. Bazen, işletmenin BT süreçlerini nasıl iyileştirebileceğine de danışırlar..

 • Yaygın Alıcılar –

Yeni pazarlarla birlikte farklı türden müşteriler ortaya çıkıyor. Bu durumda, çoğunlukla BT liderleri, işletme yöneticileri, satıcı veya kaynak yönetimi liderleri, dijital yenilikçiler, süreç yenilikçileri, CEO’lar, CxO’lar ve daha fazlasını içerirler..

 • İş Sonuçları –

Bu bileşen, çoğunlukla sıradan alıcıların istediği, istenen iş sonuçlarıdır. Ayrıca, yeni hizmetler veya ürünler, yıkıcı iş modelleri, maliyet azaltma, gelir artışları, güçlü marka değeri ve çok daha fazlasını içerirler..

 • Gerçek Çıktılar –

Blockchain danışmanlık firmalarının doğasına bağlıdır. Bununla birlikte, bunlar gelecekteki stratejiyi, boşluk analizini, mimariyi, küçük ölçekli kavram kanıtını, uygulamalar için yol haritalarını ve daha fazlasını içerebilir..

Alıcılar Taleplerini Nasıl Yapılandırır?

Alıcıların çoğunun bir tür gereksinimleri vardır. Tipik olarak, gereksinimlerini anlamak için farklı teknikler veya fikir oluşturma süreçleri kullanırlar. Ayrıca, işletmeler, blok zinciri geliştirme danışmanlığı sağlayıcılarından aşağıdaki özelliklerin çoğunu talep etmektedir:

 • Farklı blok zinciri fırsatlarının tanımlanmasını destekleyebilme.
 • Alıcılar adına veya alıcıyla iş vakaları oluşturmak.
 • Alıcının gereksinimlerini karşılaştırmasına yardımcı olabilecek kavram fikirlerinin kanıtlanabilir blok zinciri kanıtı veya her türden blok zinciri projesiyle iyi bir sicile sahip olun.
 • Her türlü ortaklığa sahip olun veya ana odak noktasının blok zinciri çözümleri geliştirmek olduğu bir konsorsiyuma katılın..
 • Blockchain teknolojisini işletmelerin iş gereksinimleri ve hedefleriyle birleştiren kullanılabilir ve net iş yol haritaları ve çerçeveler geliştirme becerisi.
 • İş modeli analizi, kriptografi, dağıtılmış hesaplama, davranışsal ekonomi ve oyun teorisi gibi çeşitli alanlarda geniş kapsamlı güce sahip olun.
 • Kurumsal alıcının işinin nasıl çalıştığını ve blockchain çözümünün faydaları gerçekten nasıl artırabileceğini tam olarak anlamak.

Sağlayıcılar Gerçekten Nasıl Teslim Ediyor??

Genellikle, blockchain danışman firmaları, ödemeyi ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulan zaman ve malzeme miktarına göre projeye göre alır. Bu, alıcıların ihtiyaç duyacağı malzemelere ne kadar büyük olursa, ödemenin o kadar büyük olacağı anlamına gelir..

Gördüğünüz gibi, her şirket talebi birbirinden farklı olduğundan sabit fiyatlandırma bekleyemezsiniz..

Ayrıca, ihtiyaç duyulan malzemeler arasında entegrasyon, iş vakaları, yol haritası, strateji, fikir oluşturma, POC oluşturma ve çok daha fazlası yer alabilir. Diğer hizmetler, blockchain girişimleri, satıcıları veya IoT sağlayıcıları ile bir tür ortak ortaklığı içerebilir..

Tipik olarak, bu blockchain danışman firmaları, blockchain danışmanlık hizmetlerini iki kategoride sunar. Birincisi, blockchain çözümünün geliştirilmesine yönelik bir fikir oluşturma süreci sunarlar ve ikincisi, bir veya daha fazla teknolojinin anlaşılmasını diğer iş modeli açıklamalarıyla birlikte sunarlar..

Dolayısıyla, yalnızca iş deneyimleriyle birlikte farklı model şemalarını daha iyi anlamak istiyorsanız, ikinci tür blok zinciri danışmanlık hizmetlerini alabilirsiniz. Gerçekte, blockchain danışmanlık hizmetlerine gitmek, yalnızca işletmeniz için POC veya yol haritasını almak zorunda olduğunuz anlamına gelmez..

Eğitim amaçlı veya daha iyi bir anlayış için bile, blockchain danışmanlık hizmetleri isteyebilirsiniz..

Genellikle, bu blockchain danışmanlık firmaları altında geliştirilen POC küçük ölçeklidir. Bu, isteyebileceğiniz her türlü blockchain kullanım durumunun iş ve teknik uygulanabilirliğini teorik olarak kanıtlamaya çalışacağı anlamına gelir..

Bununla birlikte, çoğu bunu prototip olarak da alıyor. Ancak ancak İOOY büyük bir başarı elde ettikten sonra.

Bölüm-3: Blockchain Consulting Bloom: Aklınızda Tutmanız Gerekenler

Şimdi, blockchain danışmanlık pazarının farklı değişimlerinden ve şu anda mevcut senaryonun ne olduğundan bahsedeceğim. Ayrıca, gelecekteki senaryonun ne olabileceği hakkında da konuşacağım. Devreye girmeden önce, blockchain danışmanlık işinin durumunu bilmek en iyisidir.

İlk aşamalarda, blockchain’in şirketinize gerçekten nasıl yardımcı olabileceğini öğreneceğiniz zaman, bir POC geliştirmeye başlamak istersiniz. Ancak, sonraki aşamalarda bazı teknik zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

“MIGHT” kelimesini nasıl vurguladığımı gördünüz mü?

Bunun nedeni, senaryonun tamamen blockchain danışmanlık firmaları seçiminize ve ne tür talepleriniz olduğuna bağlı olmasıdır..

Gerçekte, birçok kişi ölçeklenebilirlik eksikliğinin veya artan karmaşıklığın bazı sorunlara neden olabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte, şu anda piyasada ağ büyüdükçe büyüyebilen birçok blok zinciri teknolojisi var..

Ancak önceki blockchain üretim teknolojisi nedeniyle, birçok kuruluş hala blockchain teknolojisi danışmanlık firmalarına yatırım yapmakla ilgilenmiyor..

Yani Blockchain’in Sorunu Yok?

Açıkçası, bazı blok zinciri benimseme zorlukları var, bu nedenle blok zincirinde sorunlar var. Ancak düşündüğünüz kadar ezici değil. Bakım ve standartlar, yolunuzda bir engel gibi görünebilir. Ancak bu, blockchain danışmanlık çözümlerinin devreye girdiği yerdir.

Gerçekte, danışmanlık firmaları, piyasadaki mevcut blockchain teknolojileri ile işletmeniz için neyin daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Çünkü teknoloji gelişiyor ve olası değişiklikler olabilir.

Bununla birlikte, piyasada daha fazla yükseltilmiş teknolojiyi beklerseniz, 2030’da 3 trilyon dolar değerindeki pazarda yerinizi güvence altına alamayabilirsiniz..

Gerçekte, zaten başladıysanız, her zaman daha fazla özellik ekleyebilir veya daha iyi seçeneklere yükseltebilirsiniz. Ancak tamamen katılmamak, gelecekte blockchain çözümlerini kullandığınızda gelir artışınızı sınırlayabilir. İşte blockchain teknolojisinin özelliklerine temel giriş.

Bu nedenle, blockchain danışmanlığının tüm olası aşamalarının ana hatlarını çizeceğim ve gelecekte ne tür değişiklikler olabileceğini size bildireceğim. Dahası, ezici blockchain teknolojisi danışmanlığını biraz daha iyi anlamanıza da yardımcı olur..

Blockchain Danışmanlığının Tipik Aşamaları Nelerdir??

Genellikle, blockchain danışmanlık pazarında fark edeceğiniz üç farklı aşama vardır. Bunlar –

Uzantı –

İşletmelerin çoğunluğu hala blok zinciri çözümleri için stratejik tavsiye ve yaklaşımlar aradığından, büyük danışman firmaların da bu nişe hakim olması şaşırtıcı değil. Dahası, küresel teknoloji hizmeti sağlayıcıları bile yükselen yeni pazara hakimdir..

Öte yandan, talepler nedeniyle, bir Kanıt Kanıtı bulmaları veya diğer operasyonel sorunları ele almaları gerekmediğinden, küçük ölçekli veya yeni danışmanlık girişimleri de katılıyor..

Gerçekte, blockchain teknolojisi ile ilgili uygulamalı deneyime sahip birçok geliştirici adım attı ve kendi uzman blockchain danışmanlığını başlattı. Ama neden dışarıda bu kadar çok blockchain geliştirme danışmanlık firması var??

Bunun nedeni, blockchain çözümüne olan talebin çoğunun yalnızca erken aşamalar için olması nedeniyle, teknolojinin karmaşıklığı nedeniyle aslında çok az strateji bir sonraki seviyeye geçiyor..

Bu nedenle, pazardaki genişleme oranı en azından 2021’e kadar devam edecek. Ancak, sadece her türlü sonucu ortaya çıkaranlara gittiğinizden emin olun. Gerçekte, çoğu sizi para harcamaya motive edecek, ancak sonuç sizin için yeterli olmayacak.

Bu nedenle her zaman maliyet açısından en fazla değeri sunanları alın. Söylemeye gerek yok, popüler olanlar pazarda galip gelecek.

Doğrulama –

Blockchain teknolojisi gün geçtikçe olgunlaşıyor ve işletmeler artık sadece erken benimseme danışmanlık hizmetlerini istemelerine rağmen, senaryo yakında değişecek. Bu nedenle, yeni değişikliklerle, şirketler tam uygulamalara geçmek veya farklı POC’ları denemek isteyeceklerdir..

Bu nedenle, şu anda, blok zinciri girişimlerinin her türlü projenin entegrasyonlarını, süreç değişikliklerini, gizlilik, güvenlik ve uyum sorunlarını ele alması gerekecek. Ek olarak, tüm paydaşlarını yeni blok zinciri çözümlerine dahil etmeleri gerekiyor..

Gartner’a göre, popüler platformların sayısı büyük ölçüde azalacaktır. Yalnızca birkaç blockchain danışman şirketi olacağı için değil, işletmelerin yalnızca birkaç şirketten teknolojik yedekleme almak isteyeceği anlamına gelir..

Bu durumda, birçok küçük ölçekli blockchain danışmanı, esas olarak bir projenin hayata geçirilmesi için gereken çabaları veya becerileri sunma baskısını hissedecektir. Ayrıca, hala gelişmekte olduğu için, teknolojinin bazı becerileri de geçerli olmayabilir.

Bu nedenle, gelecekte, en küçük blockchain geliştirme danışmanlık firmaları mevcut olmayacak veya tam paketi sunmak için diğer şirketlerle birleşmeyecektir..

Ve böylece, 2026 yılına kadar, yalnızca ilgili veya kaliteli blockchain teknolojisi danışmanlık firmaları var olmayacaktı..

İlerleme –

Gartner’a göre blockchain’in piyasa değerinin 2025 yılından itibaren hızla artması gerekiyor. Dolayısıyla, bunun danışmanlığa olan talebin daha da artacağı bir yıl olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdiye kadar, küçük ölçekli şirketler veya işletmenin tüm taleplerini tam olarak karşılayamayanlar iş dünyasında olmayacaktı..

Bununla birlikte, geri kalanlar sadece işlerinde değil, teknolojik açıdan da muazzam bir büyüme yaşayacaklar. Bu kadar uzun yıllara dayanan deneyimle, harcadığınız paranın karşılığını daha fazla alacaksınız.

Bununla birlikte, yeni iş yelpazesine girmek isteyen bazı partiler olabilir. Ama nasıl sonuçlanacağını bilmiyoruz. Her neyse, danışmanlık pazarı birkaç yıl sonra çiçek açsa bile, blockchain çözümlerine giren işletmeler gelirlerinde muazzam bir artış göreceklerdi..

Bu nedenle, mevcut blockchain teknolojisi danışmanlık şirketlerinden tavsiye almaya başlamak güvenlidir; hatta sadece benimsemenin erken aşaması için.

Şimdi, piyasada ne tür blok zinciri danışmanlık sağlayıcılarının bulunduğuna geçmenin zamanı geldi. Öyleyse, bir sonraki bölüme geçelim.

Bölüm-4: Piyasadaki Farklı Türlerde Blockchain Danışmanlık Sağlayıcıları

Şu anda, blockchain danışmanlık firmalarının pazarı hala erken aşamalarda. Ancak, sağlayıcıların çoğu her etkileşimden öğrendikçe ve becerilerini daha da geliştirdikçe bunlar oldukça hızlı gelişiyor..

Gerçekte, pazar oldukça kazançlı olduğu için, şu anda blockchain danışmanlığı sunan çeşitli firmalar var. Çoğunlukla bunun nedeni şu anda giriş engellerinin oldukça düşük olması ve bunların çoğunun yalnızca başlangıç ​​aşamaları için olmasıdır..

Şu anda, dört farklı türde blockchain teknolojisi danışmanlık sağlayıcımız var. Bir göz at!

Blockchain Uzmanları

Talepler arttıkça, blockchain becerileriyle daha fazla teknik bilgiye olan ihtiyaç da artıyor. Sonuç olarak, bu alanda çok fazla deneyime sahip olan birçok blockchain danışmanı, kendi blockchain danışmanlık şirketlerini kuruyor..

Ancak, birçoğu sadece yeni başlayanlar olduğundan, genellikle küçük ölçeklidirler. Ancak mükemmel teknik geliştirme yeteneklerine sahipler. Dahası, bu firmalar aynı zamanda bir yığın deneyime sahiptir ve çoğunlukla personel arasında yetenekli ve anlayışlı insanlara sahiptir..

Gerçekte, genellikle diğer blok zinciri danışmanlık firmalarının çoğundan daha kaliteli çözümler sunarlar..

İş Danışmanlığı Şirketleri

Birçok iş danışmanlığı şirketi, blockchain teknolojisinde uzun vadeli bir iş fırsatı gördü. Bu yüzden daha premium özelliklere sahip büyük blok zinciri merkezleri kurdular. İlk aşamada, yalnızca stratejik tavsiyeye odaklanmak istediler.

Ayrıca, bu tavsiyeleri yalnızca yönetici üyelere sunmak istediler. Ancak şimdi, birçoğu genişliyor ve POC için her türlü teknik desteği sağlıyor. Dahası, bu projelerin çoğu genellikle üretimde olan projelere genişletildi..

Dolayısıyla, bir anlamda, bu blockchain teknolojisi danışmanlık şirketleri, size gerçekten başarılı bir POC çözümünün ek faydasını sunabilir..

TSP’ler veya Teknoloji Hizmet Sağlayıcıları

Genellikle, bu tür danışmanlık sağlayıcıları, blok zincirine dikkat çekmek için hızlı davrananlardır. Gerçekte, bu blockchain danışmanlık firmaları blockchain’de büyük bir fırsat gördü ve bunu daha fazla gelir elde etmek için kullandı..

Aslında yanılmadılar. Dahası, blok zincirinin teknik anlayışı, onlara blok zinciri danışmanlık pazarında tam bir destek sağladı. Dahası, işletmelerle olan deneyimleri de mükemmel kaliteyi telafi ediyor.

Evet, danışmanlık da veriyorlar. Bununla birlikte, POC aşaması gelişimine biraz daha fazla girme eğilimindedirler. Bununla birlikte, işletmeniz için de mükemmel kullanım durumlarını bulmanıza yardımcı olacak stratejiler de sunarlar..

Her neyse, tipik blok zinciri sınırlama sorunları ile başa çıkmaya çalışmak gibi diğer özelliklere de sahip olacaksınız..

Blockchain Danışmanlık Platformları

Teknik beceri ve anlayışa olan talep, bilgi tabanı platformları için yeni kapılar açmaktadır. Bu durumda, birçok platform blockchain ile ilgili her şey hakkında birçok kazançlı bilgi sunar..

Gerçekte, bu şirketler internette bir blockchain bilgi portalı olarak başlayabilir. Bununla birlikte, bunların çoğu teknoloji uzmanları tarafından desteklendiğinden, herhangi bir konuda en iyi bilgiyi sunabilirler..

Çoğu kuruluş, blockchain ekosistemi hakkında sınırlı veya sıfır bilgiye sahip olduğundan, çekirdeğe bir göz atmak için bu portalları kullanabilirler. Ayrıca, bu danışmanlık platformları derin bir anlayışa sahip olduğundan, genellikle blok zinciri danışmanlık hizmetleri sunarlar..

Dolayısıyla, bir blockchain danışmanlık firması olarak, piyasada da hızla ortaya çıkıyorlar, çünkü harcanan paranın karşılığını alıyorlar..

Bölüm-5: Blockchain Danışmanlık Şirketleri Ne Sunuyor?

Genellikle, işletmelerin gereksinimleri endüstriden sektöre çok değişir. Şu anda tüm ihtiyaçların piyasada mevcut olduğunu söylemiyorum. Ancak, birçoğu ortaya çıkıyor veya daha fazla olgunlaşmaya ihtiyaç duyuyor.

blockchain danışmanlığı

Tipik olarak 5 farklı alanda sınıflandırılır. Ne tür hizmetlere ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olmak için her birini tarif edeceğim. Ayrıca, ihtiyaçlarınızın pazarda yeterince olgun olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olur..

Haydi başlayalım!

1. Seçme Stratejileri

Tipik olarak herhangi bir organizasyonun çözümler için blockchain geliştirme danışmanlık firmalarına gideceği uygulama aşamasıdır. Esas olarak burada, işletmeler her endüstriyi alt üst eden blok zinciri ile işlerinin nasıl darbe alacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor..

Gerçekte, birçok blockchain danışmanlık sağlayıcısı dört tür hizmet sunar –

 • Etkinin Analiz Edilmesi: Burada, blockchain danışmanlık şirketleri, blockchain’in belirli bir organizasyon üzerindeki etkisini analiz edecek..
 • Olası İş Taktikleri: Blockchain danışmanları, etkiyle başa çıkmak için olası iş taktikleri geliştireceklerdi..
 • Gelecek Yol Haritaları: Burada, blockchain geliştirme danışmanlığı firmaları, kuruluşun izlemesi için olası bir yol haritasını ana hatlarıyla belirleyecektir..
 • Fikir Oluşturma Atölyesi: Birçok danışmanlık firması, blok zincirinin nasıl etkileyebileceği ve yıkıcı çözümlerle nasıl başa çıkabilecekleri konusunda onlara doğrudan dersler vermek için atölye çalışmaları sunar..

2. İşletme Çözümleri

Bir işletme, blockchain ile daha ileri gitmek için işi yaptıktan sonra, blockchain danışman ajanslarından yardım isteyecektir. Bu bölümde, blockchain danışmanlık firmaları esas olarak o işletme için özel olarak olası kullanım durumlarını belirlemeyi teklif ediyor..

Ayrıca, yatırım durumlarının veya gereksinimlerinin onlara nasıl mal olabileceğinin ana hatlarını da çıkarırlar. Peki hangisinin size uygun olup olmadığını nasıl bileceksiniz? Pekala, burada, çoğu blockchain danışmanlık sağlayıcısı, sizin için olası çözümleri belirlemek için esas olarak endüstrilerdeki bilgilerini kullanır..

Dahası, hem Teknoloji Hizmet Sağlayıcıları hem de İş danışmanlığı firmaları bu alanda uzmandır. Ve bunların hepsi, önceki muazzam deneyimleriyle ilgili geçmiş performanslarından kaynaklanıyor.

Bununla birlikte, blockchain uzmanı bu durumda da derinlemesine bir çözüm sunabilir..

 • Paydaş Uyumluluğu: Burada, blockchain danışmanlık sağlayıcısı paydaşlarla oturur ve onları nasıl etkileyeceğini ve olası çözümün ne olacağını açıklar..
 • Tasarım Süreci: Sadece paydaşları aynı hizaya getirmekle kalmazlar, aynı zamanda tasarım sürecine teknik bir bakış da verirler..
 • Gereksinimleri Analiz Etmek: Bir başka büyük sorun da gereksinimlerdir. Bu nedenle, blockchain danışmanlık firmaları bunları daha fazla analiz edecek ve ihtiyaçları dağıtacaktır..
 • Kullanım Durumlarını Belirleme: Her kuruluşun aynı kullanım durumlarına ihtiyacı yoktur. Bu nedenle, blockchain danışmanlık ekibi olası kullanım durumlarını da belirleyecektir..
 • Ticari Durumların Geliştirilmesi: Kullanım senaryolarını bulduktan sonra, bu kullanım senaryoları etrafında iş senaryoları geliştirmeyi teklif ederler..

3. Teknoloji Teklifleri

Genellikle bu tür hizmetlerde mimariler, API’ler, çerçeveler ve diğer teknik yedeklemeler sağlayan blockchain danışmanlık tekliflerinin yardımına ihtiyacınız olur. Çünkü yalnızca bu danışmanlık firmaları projeyi gerçekten POC seviyesine taşıyabilir.

Gerçekte, blockchain danışmanlık firmaları sadece POC’ye kendi dokunuşlarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha geniş bir bağlantıya sahiptirler. Bu nedenle, bunların birçoğunun en iyi ürünü en iyisini sunan kurumsal blok zinciri şirketleriyle veya girişimlerle ilişkili olduğunu göreceksiniz..

Dolayısıyla, yalnızca İOOY için herhangi bir teknik yardım almıyorsunuz, aynı zamanda piyasadaki en iyi şirketlerin en iyilerinden de alıyorsunuz.

Hem Teknoloji Hizmet Sağlayıcıları hem de İş danışmanlığı firmaları bu alanda uzmandır. Ancak blockchain uzmanı, önceki blockchain ağları üzerinde şahsen çalıştı, bu yüzden aynı zamanda harika bir destek de sunuyorlar..

 • Teknoloji Stratejisi: Bu teklifler bir sonraki aşama için olduğundan, hangi çerçevelerin en iyi olduğu veya hangi blok zinciri şirketinin daha fazla değer sunduğu gibi bir teknoloji stratejisi elde etmek yaygındır..
 • Uygulama Çerçeveleri: Bundan sonra çerçevelerin uygulama süreci başlar. Gerçekte, çoğunlukla çok sınırlı bir tasarımdır.
 • Önceden Oluşturulmuş Çözümler: Çoğu durumda, blockchain danışmanlık şirketlerinin geçmiş deneyimleri olduğundan, ihtiyacınız olan çözüme zaten sahip olabilirler. Örneğin, belki benzer bir sektör, şirketinize yakın bir çözüm istemiştir. Bu durumda, danışmanlık firmaları zaten önceden oluşturulmuş bir çözüme sahiptir..
 • Referans Mimarisi: Bazen, bir referans mimariyi takip edebilirler, ancak gereksinimlerinize daha iyi uyması için bazı dahili değişiklikler yapabilirler..
 • POC Geliştirme: Eh, bu ana teklif ve bu konuda en popüler olanı. Her işletme, blockchain’in sağladığı değeri gördükten sonra, onu test etmek için bir POC geliştirmek ister..
 • API’ler sunan: İş senaryolarının tam işlevselliğini elde etmek için API’lere ihtiyacınız olacaktır. Ve bu nedenle, kurumsal şirketler de bunu sunuyor.

4. Risk Yönetimi

Gerçekte, blockchain teknolojisi ne kadar ileri gelirse gelsin, değişmesi için hala pek çok şeye ihtiyacı var. Ayrıca, ağ sisteminin olgunlaşmamış olması nedeniyle, birçok danışman, tekliflerini yalnızca POC’ler oluşturmakla sınırlama eğilimindedir..

Bununla birlikte, bunların etrafındaki riskleri ve güvenlik boşluklarını keşfetme ihtiyacı çok gereklidir. Sadece bir avuç TSP ve blockchain danışmanlık şirketi onu araştırıyor. Gerçekte, blok zinciri çözümü test sırasında herhangi bir hatayla karşılaşırsa, o zaman sadece bir avuç kişi buna bir çözüm sunar.

Ayrıca, vergi planlama, denetim veya ICO sunmak da risk, yönetim listesinde yer almaktadır. Çünkü her şeyde, işletmelerin hangi sorunlarla başa çıkmaları gerektiğini bilmeleri gerekir..

Bu tür teklifler büyümeye devam ediyor ve umarız gelecekte daha fazlasını göreceğiz.

 • Risk analizi:

İlk başta, iş süreçleriyle ilişkili riskleri analiz ederlerdi. Gerçekte, risk faktörlerini tam olarak anlamadan hiçbir şirket herhangi bir blok zinciri çözümüne atlamamalıdır..

 • Yasal Koşullar:

Her uygulamada, onunla ilişkili bazı yasal terimler vardır. Bu nedenle, blockchain danışmanlık firmaları çözümle ilgili yasal tavsiyeler de sunacaktı..

 • Yönetim Yapısı:

Eh, en önemli konu yönetişim yapısıdır. Her blok zinciri aynı yönetişim yapısıyla gelmez. Dahası, işletmeler, herkes tarafından erişilebilen bir halka açık ağ sunamazlar. Bu nedenle, ne tür bir yönetişime sahip olacağını ve hangi risk ölçümlerini almaları gerektiğini ima etmek çok önemlidir..

 • Veri gizliliği:

Bu, ana risk noktalarından biridir ve birçok danışmanlık firması bu hizmeti sunamaz. Öte yandan, bir avuç şirket daha fazla araştırmaya başlıyor.

 • Üçüncü Taraftan Risk Yönetimi:

Risk yönetimi gelişmekte olan bir blockchain hizmeti olduğundan, bu nedenle birçok şirket buna ihtiyaç duyan işletmeler için üçüncü taraf risk yönetimi sunar. Hiç yoktan iyidir, doğru?

 • Yasal Uygunluklar:

Risk yönetimi sektörlerine giren tüm blok zinciri danışmanlık firmaları, yasal düzenlemelere uygunluklar sunma eğilimindedir. Ayrıca, her şeyin yerinde olmasını sağlar.

 • Dijital Güveni Geliştirmek:

Bir blockchain çözümü uygulamak istiyorsunuz, ancak tüketicileriniz de bu konuda aynı şekilde hisseder mi? Pek çok durumda, olmayabilir. Ancak, blockchain danışmanlık firmaları bunun üstesinden gelebilir. Böylece, müşterilerinizde çözümünüz için ihtiyaç duyulan dijital güveni geliştireceklerdir..

5. Entegrasyon Süreci

Bunlar şu anda geliştirilmekte olan teklifler. Bu nişte, blockchain danışmanlık firmaları, blockchain çözümünün mevcut ağ sistemine entegrasyonunu kapsıyor. Bununla birlikte, bu süreç, herhangi bir kuruluşun iç ağını tamamen değiştirmeleri gerekeceğinden oldukça zordur..

Diğer bir sorun da, birçoğunun blockchain’i keşfetmesi, ancak sadece birkaçının onu entegrasyona götürmesi. Gerçekte, entegrasyon, onlara büyük bir destek sağlayacak olsa da, çoğu kuruluşun sevdiği bir şey değildir..

Bununla birlikte, bu tekliflerin gelecekte en çok talep edilenler olacağını rahatlıkla varsayabilirim. Bu nedenle, blockchain danışmanlık firmaları eski ağları değiştirmeyi veya çiftin birlikte ağları oluşturması için bir yol oluşturmayı teklif edecek..

Bu nedenle, bunun için API’lere, çerçevelere ihtiyacınız olacak. Burada zaten birçok teknolojik altyapıya sahip oldukları için TSP’lerin burada başı çekmesini bekliyorum. Dahası, iş danışmanlığı firmaları çok geride kalmaz.

 • Felaket Kurtarma:

Çözümünüzün ne zaman bozulacağını asla bilemezsiniz. Gerçekte, blockchain ağı oldukça karmaşıktır ve basit boşluklar bir felakete neden olabilir. Ancak, istenmeyen herhangi bir sorun olması durumunda bir yedeğinizin olması gerekir..

 • Devam Eden İş:

Blockchain danışmanlık firmaları, blockchain teknolojinize devam etmeniz için çözümler sunmalıdır. Kesinlikle zaman geçtikçe aynı kullanım durumlarına takılıp kalmak istemezsiniz. Bu nedenle, pazarda öne çıkmak için özellikleri geliştirmeniz veya artırmanız gerekir..

 • Verilerin Güvenliğini Sağlama:

Şu anda birkaç blockchain danışmanlık firması bunu sunuyor. Burada, çözümünüz için ek güvenlik katmanını elde edersiniz.

 • Eski Sistemlerle Entegrasyon:

Kuruluşların eski bir ağ sistemini değiştirmek muazzam miktarda zaman gerektirdiğinden, tamamen değiştirmekten ziyade mevcut ağlarla entegre etmek en iyisidir. Ancak, bu teklif hala birçok şirkette mevcut değildir.

 • İş Süreçlerinin Değiştirilmesi:

Birçok blockchain danışmanlık firması, yeni değişikliklere daha iyi uyum sağlamak için olağan iş süreçlerini değiştirmek için hizmetler sunar..

 • Bulut Yönetimi:

Ağlar bulutta olacağından, bazı ciddi tehditler ortaya çıkarır. Bu nedenle, bulut yönetimine duyulan ihtiyaç gerekli ve birçok danışmanlık firması bunu sunmaya başlıyor..

 • Veri Standartları:

Veri standartlarının kullanılması gereklidir çünkü piyasadaki kararlı blok zinciri ağlarıyla uyumlu hale getirilmesi gerekir..

Bölüm-6: Blockchain Danışmanlık Şirketleri

Şimdi piyasadaki blockchain danışmanlık şirketlerinden bahsedeceğim. Umarım, bunlar kesinlikle ihtiyaçlarınıza göre en iyisini seçmenize yardımcı olur. Onları farklı türlere göre ayırdım. Ancak, şu anda piyasada pek çok danışmanlık firması olduğu için onları rastgele seçtim.

Okumaya devam etmek!

Blockchain Stratejisti –

 • ConsenSys

İlk olarak ConsenSys ile başlayalım. ConsenSys, blok zinciri danışmanlığı söz konusu olduğunda sadece tavsiye vermez. Şu anda birçok kazançlı blockchain danışmanlık hizmeti sunuyorlar –

Blok zinciri fikri, tasarım, iş modeli analizi ve değerlendirmesi, çözüm mimarisi, teknolojik strateji, uygulama, dağıtım, analitik, operasyonlar ve ROI değerlendirmesi.

Dahası, Infura, Truffle, uPort ve daha fazlası blok zincirine özgü ürün sayısıyla tanınırlar. Ethereum şirketi ile doğrudan ilişkili olduklarından bahsetmiyorum bile. Gerçekte, halihazırda 30 blockchain ürününe ve 100 projeye sahipler.

 • Sürtünme

Fintricity, kurumsal blockchain danışmanlık çözümlerine odaklanan blockchain danışmanlık şirketlerinden bir diğeridir. Ayrıca, kesinti ve diğer ilgili hususları anlamalarına yardımcı olmak için atölye çalışmaları yardımıyla yöneticilerle birlikte çalışır..

Ayrıca, merkezi olmayan sistemin gerçekten nasıl çalıştığını göstermek için kendi çerçevesini de kullanacaktır. Ek olarak, üst düzey strateji, kullanım senaryolarının teslimi ve POC uygulamaları elde edeceksiniz.

Şu anda, yalnızca Hyperledger, Ethereum, vb. Gibi açık kaynaklı blok zinciri teknolojileri sunmaktadır..

 • Zincirciler

Bu blockchain danışmanlık şirketinin blockchain için çok özel bir yaklaşımı var. Esas olarak, halihazırda blockchain hakkında bilgi sahibi olan ve vakaları kullanmak için fazlasıyla doğrudan atlama isteyen müşterileri alırlar. Ayrıca üretime hazır sistemler sunarlar.

Ancak herhangi bir POC uygulamasına girmezler. Ancak, herhangi bir şirket uzun vadede yatırım yapmaya hazırsa, o zaman POC ile meşgul olurlar. Ek olarak, yönetici farkındalığı sunarlar, ancak çoğunlukla hangi teknolojinin uygun olacağı veya kaynakların ne olacağı gibi gelişmiş rehberliği kapsar..

 • BCS Teknolojisi

BCS, blockchain danışmanlık hizmetleri sunar. Bununla birlikte, blok zinciri yan kuruluşu Bloxian’ın yardımıyla, artık uygulama hizmetleri de sunabilirler. Bu blockchain danışmanlık şirketinin yardımıyla, herhangi bir şirket en uygun blockchain teknolojisi ve değişiklikleri nasıl yönetmeleri gerektiği hakkında fikir sahibi olabilir. Ayrıca, belirli bir çözüm belirlendiğinde fizibilite testi de sunacaklardır..

Ağ geliştirme veya merkezi olmayan uygulama uygulama da bu blockchain danışmanlık şirketinin bir başka özelliğidir..

Bu nedenle, şu anda hemen hemen her türlü danışmanlık hizmetini sunuyorlar..

 • Blockchain Hayvanat Bahçesi

Blockchain Zoo ile etkileşim, yöneticilerin potansiyelleri keşfetmelerine yardımcı olacakları iki günlük bir atölye ile başlayacak. Gerçekte, blockchain’in iş dönüşümünü keşfedecek, blockchain’in değerli olabileceği alanları belirleyecek ve en iyi kullanım durumu çözümlerini sunacaktır..

Sonraki aşamalarda, blockchain çözümlerini teknik incelemelere dönüştürmeyi ele alacaklar. Herhangi bir şirket bunu kendi başına uygulamakta veya şirketten yardım almakta özgür olacaktır. POC uygulamaları söz konusu olduğunda, şirket kendi çerçevesini kullanabilir veya müşterinin memnun olduğu başka bir çerçeve kullanabilir..

 • Synechron

Bu, bankacılık veya sermaye piyasası müşterileri alan blockchain danışmanlık şirketlerinden biridir. Bununla birlikte, bununla birlikte, iş hizmetleri ve teknolojik destek de alacaksınız. Burada yaklaşım, olası kullanım durumlarınızı değerlendirmek ve bunları buna göre ayarlamakla başlayacaktır. Ayrıca, şirketinizin izlemesi için bir yol haritası da hazırlarlar..

Dahası, bunu POC seviyesine götürmek istiyorsanız, onlar da kapsayacaktır. Ek olarak, İOOY’lerin ötesine geçmek için teknolojik bir geçmişe sahipler..

 • Uygulamalı Blockchain

Uygulamalı Blockchain, size blockchain’in gerekli olduğunu söyleyerek başlamayacaktır. Blockchain danışmanlık şirketi, teknolojinin kuruluşunuz için herhangi bir değer katıp katamayacağını görmekle başlayacaktır..

Aksi takdirde, sizi olası alternatif teknolojilere yönlendirecektir. Dolayısıyla, analiz edip olası değer puanları bulurlarsa, ancak o zaman bir sonraki aşamaya geçerler. Bir kullanım senaryosu bulurlarsa, planlamadan uygulamaya yardımlarıyla yapılabilir..

Blockchain Danışmanlık Firmaları (İş Danışmanlığı Şirketleri) –

 • Accenture

Accenture ile başlayalım. Accenture ile, blok zincirlerinin çekirdeği hakkında bir fikir edineceksiniz. Sadece blockchain danışmanlık hizmetleri sunmakla kalmayacak, aynı zamanda çözüm tasarımları da sunacaklar. Ayrıca onların yardımıyla hukuki tavsiye de alacaksınız..

Gerçekte, bu amaçlar için stratejiler sağlar ve uygulamalı eğitim sunarlar. Dahası, blockchain modelinin bir uygulamasını da elde edersiniz. Daha önce de söylediğim gibi, iş danışmanlığı şirketleri değer sunabilir ancak fiyatlandırma biraz yüksek olabilir..

 • EY

EY, her türlü blockchain çözümünü tasarlamak ve uygulamak için danışmanlık hizmetleri sunar. Ancak bunun için, POC’nin teslimatına odaklanan iyi hazırlanmış bir blockchain modeline sahip olmaları gerekir..

Pek çok şirketin risk yönetimi hizmeti vermediğini söylediğimi hatırlıyor musunuz? EY bunları sunuyor – vergi hizmetleri, denetim, yasal konular ve çok daha fazlası.

EY şu anda halihazırda birkaç proje üzerinde çalışıyor ve bu tarihe kadar pek çok çözümü kapsıyor. Ayrıca, hizmetlerini birçok ülkede sunmaktadırlar. Yani onları küresel bir sağlayıcı olarak düşünebilirsiniz.

 • Deloitte

Deloitte, yeni başlayanlar ve işletmeler için blok zinciri fikirleri, yenilikler, prototipler ve çözüm geliştirmeleri oluşturmalarına yardımcı olmak için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Sadece bu değil, şirket aynı zamanda işletmelerin değer sağlamasına da yardımcı oluyor.

Şu anda, altı seviyeli blockchain danışmanlık hizmeti var. İlk olarak, blok zincirinin şirketinize nasıl değer katabileceğine dair farklı stratejiler ve vizyonlarla başlayacaksınız. Daha sonra platform tasarımları, konsorsiyum yönetimi, geliştirme yol haritaları ve daha fazlasını sunabilirler..

Bunların dışında, blok zinciri çözümünüzü yönetmeyi ve gelecekte işin devamı için daha fazla özellik eklemeyi teklif ederler..

 • PwC

PwC, piyasadaki diğer blockchain danışmanlık şirketlerinden biridir. Onlarla, üç farklı yaklaşım türü elde edersiniz – Keşif, Strateji ve Teslimat. İlk aşamalarında, kullanım durumlarını olasılıkla anlamayı ve anlamayı sağlamak için atölyeleri kapsar..

Strateji aşamasında, işletmenizin üstesinden gelmesi için mükemmel bir çözümle gelirler. Son aşamada, kavramın kanıtını oluştururlar ve gerçek sonuçların ne olduğunu görmek için test ederler. Bir bakıma, blok zinciri danışmanlık yelpazesinin çoğunu kapsamayı başardıkları üç aşama ile.

Teknoloji Hizmet Sağlayıcıları –

 • IBM

IBM’i şimdiye kadar duydunuz, IBM blockchain danışmanlık hizmetleri sunuyor. Bunlar, hizmetleri tasarlama, iş modelleri konusunda danışmanlık, mevcut çözümlere değer sunma ve IBM bulut üzerinde uygulama içerir..

Eh, şu anda piyasadaki Hyperledger satıcılarından biri. Yani, POC aşamasına giderseniz, kesinlikle bunun için bu kurumsal teknolojiyi kullanırlar. Ayrıca, uygulama aşamalarında karşılaşabileceğiniz herhangi bir güvenlik sorunu veya zorluğu da ele alırlar..

Başka bir şey de büyük bir fayda olacaktır, blockchain çözümleri üretmedeki muazzam deneyimleridir. IBM’in zaten kendi adı altında birçok kurumsal projesi var. Yani, deneyim işinize yarayabilir.

 • Fujitsu

Blockchain danışmanlık şirketleri listesine bir başka ekleme de Fujitsu’dur. Gerçekte, şirketler için blockchain’in benimsenmesinin iş danışmanlığı aşamasında çalışmaya hazır küresel bir ekibe sahipler..

Ayrıca, piyasa analizine dayalı olarak şirketin kullanım durumlarına ilişkin tavsiyelerde bulunurlar. Ek olarak, Fujitsu, blockchain uzman çıktısına sahip olduğundan, her türlü iş modelini idare edebilir hale getirir..

Şirket, sizin için Hyperledger Fabric veya Ethereum tabanlı çözüm sunabilir..

 • EPAM

EPAM, kurumsal blockchain danışmanlık çözümlerine odaklanan blockchain danışmanlık şirketlerinden bir diğeridir. Ayrıca, kesinti ve diğer ilgili hususları anlamalarına yardımcı olmak için atölye çalışmaları yardımıyla yöneticilerle birlikte çalışır..

Yalnızca blockchain uygulamasının yatay yönlerini değil, aynı zamanda dikey yönleri de kapsar..

Gerçekte, bu amaçlar için stratejiler sağlar ve uygulamalı eğitim sunarlar. Ek olarak, eldeki blockchain çözümünün prototipini ve testini de sunarlar. Ayrıca, İOOY’lerin ötesine geçmek için teknolojik bir geçmişe sahipler..

Ancak bu şirketin ağırlıklı olarak blockchain tekliflerinin danışmanlık aşamalarını tercih ettiğini söylemeliyim. Piyasada onlar gibi sadece modeli tasarlamayı tercih eden ve sonraki aşamalara geçmeyen birçok şirket var..

Blockchain Danışmanlık Platformları –

 • 101 Blockchain

101 Blockchains, şu anda piyasadaki önde gelen blockchain danışmanlık platformlarından biridir. Blockchain teknolojisi ile ilgili her şeye ilişkin içgörü sağlayan çevrimiçi bir platformdur. Öyleyse, basit bir şekilde açıklanan değerli bilgiler arıyorsanız, o zaman 101 Blockchain gitmenin yoludur.

Online platform 2018’den itibaren geldi; ancak, değerli bilgi kapsamı onları en üst sıraya yerleştiriyor. Gerçekte, birincil amacı, işletmeler ve bireysel geliştiriciler için teknolojiyi daha iyi anlamaktır..

Şu anda platform, yöneticilere blok zincirinin gücünü kullanmalarına yardımcı olmak için özel blok zinciri ana sınıfları sunuyor. Tüm ustalık sınıfları ve danışmanlık tavsiyeleri doğrudan bu nişteki uzmanlardan gelir.

Bu nedenle, çevrimiçi platform, blok zinciri uygulamanızı hızlı bir şekilde başlatmak için harika bir yol olabilir..

Blockchain temelindeki bu makale, teknolojinin tüm ayrıntılarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır..

Bölüm 7: Son Sözler

Senaryo hızla değişiyor ve blok zinciri teknolojisi büyük bir hızla büyüyor olsa da, hala ortak kullanıcıların belirsiz olduğu birçok alan var. Size her konuda yardımcı olan deneyimli danışmanlık şirketlerine sahip olmak her zaman büyük bir artıdır..

Özellikle, kendilerine “teknoloji meraklısı” demeyenler, blockchain sektörüne girmek istiyorlarsa er ya da geç blockchain danışmanlık hizmet sağlayıcılarının değerli yardımına ihtiyaç duyacaklardır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me