Blockchain, daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen, finans sektörünü dönüştürüyor. Konsept onlarca yıldır yapım aşamasındaydı, ancak kripto para birimi Bitcoin patlamasına kadar değildi..

Görünüşe göre dünya hala blok zincirinin sürpriz büyümesine uyum sağlıyor. Daha fazla düzenleme gerekiyor ve geleceğe yönelik vizyonun blok zinciri için önemli bir rolü var gibi görünüyor..

GöreForbes, büyük işletmeler ve kuruluşlar sadece blockchain’i keşfetmekle kalmıyor, şimdi onu uyguluyor. Basit bir deyişle, işletmeler geleneksel teknolojiden blok zincirine blok zincir dönüşümünü arıyorlar..

Blockchain’in Geleceği


Uzmanlar tahmin ediyorparlak gelecek endüstri için. Blockchain endüstrisinin küresel piyasa değeri sadece 411 milyon dolardı ve önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2024’te blockchain pazarının 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bir rapora göre, 2027 yılına kadar küresel GSYİH’nın% 10’u blok zincirlerinde depolanacak. Bu büyük bir ilerlemedir, biz on yıldan az bir süredir bahsediyoruz. 2030 yılına kadar 3 trilyon dolarlık blockchain pazarını bile tahmin eden bazı tahminler var..

Dot-com çağına benzer şekilde, blok zincirinin ilk aşaması olağanüstü derecede zor değildi. Ancak, öncülüğünü yaptığı sektör dışındaki farklı sektörlerde de temelini bulmaya başlıyor..

Basitçe söylemek gerekirse, blockchain artık finans sektörüyle sınırlı değil, diğer birçok sektörü zaten dönüştürdü..

Bu Blockchain Dönüşüm Başucu Kitabı, blok zincirini yapılarına ve stratejilerine dahil etmek isteyen şirketler içindir. Esasen, en az 500 milyon dolarlık bir piyasa değeri olan şirketler için uyarlanmıştır. Bununla birlikte, küçük ayarlamalarla, büyüklüklerine bakılmaksızın hemen hemen tüm şirketler tarafından temel bilgiler takip edilebilir..

Herhangi bir şirket, nihai olarak tüm iş modellerini dönüştürmeye hazır olan blok zincir projeleri üzerinde çalışmak için bu başucu kitabında belirtilen öneriyi kullanabilir..

Blockchain Uygulama Zorlukları?

Blockchain’in bugün gördüğümüz birçok sektörü dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna şüphe yok, ancak bu teknolojinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi için de zorluklar var. Örneğin:

 • Özellikle blok zincirini Kurumsal düzeyde uygulamak için platform standartları oluşturmaya ihtiyaç vardır..
 • Müşteriler, genel amaçlı değil, sektöre özel blok zinciri çözümleri arıyor..
 • Blok zincirinin gerçek değerini ortaya çıkarmak için, birden fazla bağımsız blok zinciri platformu arasında daha iyi bağlantı gereklidir..

Oynatmaya Hızlı Genel Bakış

blockchain dönüşümü başucu kitabı

Blockchain teknolojisini kullanarak şirketi dönüştürmek için atmanız gereken beş temel adım:

 1. Küçük projelerle başlayın
 2. Bir blok zinciri görev gücü oluşturun
 3. Takımları eğitin
 4. Bir strateji geliştirin
 5. İç ve dış ağlar oluşturun

Blockchain Devrimine Yönelik Faktörler

Blockchain Uygulama Başucu Kitabımızın her adımına geçmeden önce, blockchain büyümesine neden olan faktörleri tartışmak önemlidir..

İşte faktörler:

 • Şeffaflık

Bu, tedarik zinciri endüstrisinde yaygın bir sorundur. Şeffaflık eksikliği, küresel tedarik zincirinde güvenlik ve sağlık endişelerinin yanı sıra sahteciliği de içeren ciddi sorunlar yaratır..

Örneğin, yalnızca sahtecilik, yalnızca ABD merkezli yarı iletkenler için her yıl 7,5 milyar ABD dolarının üzerinde maliyetlidir. Blockchain, şeffaflık eksikliğinden kaynaklanan kayıplarını azaltmak için blockchain endüstrisine kesinlikle bir şeffaflık katmanı sunar..

 • Karmaşıklık

Komisyoncular, finans kurumları ve küresel ticareti karmaşık ve yavaş hale getiren birkaç üçüncü taraf kurum gibi birkaç aracı bulabilirsiniz. Tahminlere göre, özellikle gelişmekte olan piyasalardaki tedarikçiler ve işletmeler, alacak finansmanına% 30’a varan faiz ödüyorlar. Bu, iş yapmanın maliyetine çok şey katar.

 • Güvenlik

Teknoloji dünyasında merkezi bir bilgi mimarisi ile ilgili en önemli sorunlardan biri güvenlik ihlalidir. Bu tür merkezi mimariler, onları güvensiz kılan bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı savunmasızdır. Tahminlere göre, önümüzdeki iki yıl içinde dünyada, tümü saldırılara karşı savunmasız 20 milyar IoT cihazı olacak. Blockchain, BT endüstrisi için daha iyi güvenlik sunar.

Blockchain, yukarıdaki sorunların tümüne mükemmel bir çözüm sunar, bu nedenle bu faktörler büyümesini sağlar. İş süreçlerinin dijitalleştirilmesi, karmaşık sözleşmelerin kodlanması ve varlıkların tokenleştirilmesiyle kurumsal düzeyde güven oluşturur. İşletmeler ve kuruluşlar bu süreçleri uygulayarak iş süreçlerini güvenli, basit ve daha verimli hale getirebilir..

1. Küçük Projelerle Başlayın

Her yeni girişimde olduğu gibi, küçük başlamak en iyisidir. İlk projeleriniz için, tam teşekküllü bir dönüşüm yerine daha küçük pilot projelere odaklanırsanız, riskler daha azdır. Bu tür projeler anlamlı bir etkiye sahip olacak ve şirket için ulaşılabilir bir yol haritası çizecektir. Başarı, paydaşları daha fazla inisiyatif ve katılım göstermeye ikna edecektir..

Yine de projeler bir etki yaratacak kadar önemli olmalıdır. İdeal olarak, şirketin stratejisindeki veya operasyonlarındaki mevcut sorunları ele almak için teknolojiyi kullanarak gerçek girişimcilik ruhunu kullanmak istersiniz..

Blok zinciri, sorunları etkili bir şekilde ele almanıza, daha fazla şeffaflık sağlamanıza ve daha etkili bir süreç geliştirmenize olanak tanıyan lider bir dijital dönüşüm teknolojisidir..

Blockchain Dönüşüm Yönergeleri

Başlamak istediğiniz küçük blok zinciri projeleriyle ilgili birkaç yönerge:

 • Projenin hedefleri açık ve ölçülebilir olmalıdır.
 • Proje için başarı olasılıklarının daha yüksek olmasını sağlamak için projenin fizibilite çalışması önceden yapılmalıdır..
 • Mevcut geliştirme ve ağ güvenliği ekipleri, blockchain teknolojisi geliştirme konusunda deneyimli harici ekiplerle işbirliği yapabilmelidir..
 • Proje, ilk altı ay içinde ölçülebilir ilerleme göstermelidir.

Birkaç pilot projeyle başlamak, daha büyük bir hareketi düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bu, özünde dönüşümün ne olacağıdır. Birinci veya ikinci projenin başarısı bir ivme kazanmaya başladığında, esasen tüm şirketi tek bir yönde hareket ettirecektir..

Bunun en iyi örneği Yapay Zeka (AI) olacaktır. Bugün imalattan lojistiğe, reklama kadar hemen hemen her sektörün yolunu açıyor. Herşey nasıl başladı? Çok küçük bir seviyede.

Şirketler, mevcut teknolojilerindeki sorunları çözmelerine yardımcı olan küçük AI projeleri başlattı. Bugün yapay zekaya milyonlarca yatırım yapan büyük teknoloji şirketleri, bir zamanlar kuruluşlarında daha küçük projeleri finanse etti. Bu, bir hareket yaratmaya yardımcı oldu ve teknolojinin diğer sektörlere dalması için bir yol yarattı..

Bir projenin başarısı daha da büyük bir projeyi başlattı. Mühendisler daha deneyimli hale geldi. Yatırımcılar daha fazla ilgilenmeye başladı. Son olarak, teknoloji birçok mevcut sektörü patlattı ve dönüştürdü. Yapay zekanın 2030 yılına kadar GSYİH büyümesine 13 trilyon dolar katkıda bulunması bekleniyor..

Aynı, blockchain teknolojisini kullanan şirketler için geçerliyse, bazılarıbüyük isimler bu küçük başladı ve şimdi çok daha büyük ölçekte blockchain kullanıyor. Bu şirketler arasında Industrial Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), JPMorgan Chase bulunmaktadır. & Co. (JPM), Berkshire Heathaway Inc., Bank of America, Wells Fargo & Şirket ve birçok benzer isim.

Blockchain Kullanım Durumları

Örnek olarak blockchain teknolojisini veya blockchain kullanım durumlarını kullanan birkaç şirket daha var..

 • Çin İnşaat Bankası: CCB, finansal ürünlerinden bazılarıyla başladı ve süreci daha basit ve anlaşılır hale getirmek için, çoğunlukla sigorta şirketleriyle birlikte sattıkları hizmetler için IBM blockchain platformunu kullandı..
 • Çin Tarım Bankası: Banka, küçükten başlayarak, merkezi olmayan bir ağda çoğunlukla e-ticaret tüccarlarına tarımsal krediler sunmak için bir proje başlattı..
 • Apple Inc.: Küresel teknoloji devi, verilere zaman damgası vurmak için blockchain kullanmakla başlıyor.
 • Toyota Motor Corp: Japon şirket şu anda kendi kendine giden otomobiller için blok zinciri ödemelerini etkinleştirmenin yollarını araştırıyor.
 • Samsung: Güney Koreli teknoloji devi, küresel tedarik zincirlerini takip etmek için bir blockchain platformu kullanıyor.

Bunlar, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarının blockchain ile yavaş başladığını ve şimdilik daha küçük projeler üzerinde çalıştığını gösteren harika örnekler..

Genel olarak, bir blok zinciri bozulmasından geçen bazı büyük endüstriler arasında finans endüstrisi, sağlık hizmetleri, emlak, hukuk endüstrisi, güvenlik, hükümet ve eğitim bulunmaktadır..

2. Bir Blockchain Görev Gücü oluşturun

Blok zinciri gibi bir teknolojiye yatırım yaptığınızda, işleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için doğru insanlara ihtiyacınız var. Açıkçası, bu alanda uzmanlığa ihtiyacınız olacak.

Bununla birlikte, blockchain oldukça yeni ortaya çıkan bir teknolojidir. Bu, dışarıdan insanları işe almayı zorlaştıracaktır. Teknolojinin uzun vadeli faydalarını istediğiniz gerçeğini akılda tutarak, organizasyon içinden insanlarla bir çalışma gücüne ihtiyacınız var..

Blockchain becerilerine olan talep arttı300% sadece bir yıl içinde, blockchain dönüşümü arayan işletmelerin artan talebi ile. Bu aynı zamanda şu anda medyan ABD maaşının (52.461 $) üzerinde olan ortalama maaşı (84.884 $) yükseltir..

Kurum İçi Ekip Geliştirme veya Dış Kaynak Kullanımı: Öğrenilecek Bir Ders

Diğer teknolojilere ve şirketlerin kaynaklarını bunlardan yararlanmak için nasıl kullandığına bakmanız gerekiyor. Öğrenilmesi gereken önemli dersler var. 90’lı yıllarda başlayan birçok sektörün dijital dönüşümü, bir uzmanı, yani bir CTO’yu işe almak anlamına geliyordu..

O dönemde, bir CTO’yu işe alan bir şirket çok önemliydi. Buna karşılık, dışarıdan yardım kullanarak bağımsız projeler kullananlar, internetin avantajlarından tam olarak yararlanamadılar..

İşletmeniz için blockchain uygulamaları için güçlü liderliğe, uzmanlığa ve inisiyatife ihtiyacınız var. Görev gücünüzün çok daha merkezileştirilmesi gerekecek, bu da blok zincirinin tamamen ademi merkeziyetçilikle ilgili olduğu düşünüldüğünde biraz ironik..

Bu projeler üzerinde çalışan ekibe başkanlık etmek için bir CTO veya CDO’ya ihtiyacınız olacak.

Bu yeni görev gücünün temel hedefleri aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Blockchain kullanım senaryoları oluşturun
 • Sıfırdan blok zinciri yetenekleri oluşturun
 • Projenin farklı aşamalarının başarılı bir şekilde teslim edilmesi için süreçler oluşturun
 • Test edildikten sonra, zamanında uygulamayı sağlamak için bu süreçlerin tekrarlanması gerekecektir.
 • Ekipte ihtiyaç duyulan her yerde uzmanlık ve yetenek arayın
 • Farklı süreçlerle başarmak için standartlar geliştirin
 • Süreci zenginleştirmek ve masaya daha fazla fikir getirmek için şirketin farklı bölümlerinden yararlanın

Büyük işletmeler için, çapraz işleyiş başarının anahtarı olacaktır. Birçok şirket, nihayetinde CEO’ya rapor veren farklı bölümler altında çalışır. Yeni blok zinciri bölümü, benzer şekilde CTO veya CDO liderliğinde CEO’ya rapor verecek..

 • Yeni İş Yaratımlarına Hazırlanma

Yeni blockchain ekibinizin belirli tanımları ve görevleri ile yeni iş yaratımları olacak. Bu rolleri organize etmek ve projeye ne katkıda bulunduklarını ekibin en önemli yönü olacak..

Bunun nedeni, görev gücü için de yeni olacak. Amaçları ve görevleri açıkça tanımlanmışsa, katkılarının ve hedeflerinin ne olduğuna dair net bir yönlendirmeleri olacaktır..

Proje Yöneticileri, Ürün Yöneticileri, Veri Bilimcileri, Güvenlik Analistleri ve Uygulama Yöneticileri dahil olmak üzere tüm gemide ihtiyacınız olacak. Tüm bu görev gücü üyeleri, daha sonra CEO’ya rapor verecek olan lidere rapor verecektir. Gerekirse, görev gücü daha da küçük ekiplere bölünebilir.

 • İzlenecek Herhangi Bir Blockchain Çerçevesi Var mı?

Maalesef yok. Blok zinciri geliştirme için mevcut çerçeve yoktur. Blockchain kullanan şirketler, projeleri için en iyi şekilde çalışan çerçeveler ve süreçler tasarlamaya zorlanacak. Lider, görev gücünün becerilerini ve niteliklerini kullanan doğru süreçleri tasarlayabilmelidir..

Her şirketin blockchain projesi üzerinde bağımsız olarak çalışabilecek yeterli sayıda insanı olmayacaktı. Ayrıca, bu teknolojinin temel bilgisine sahip insanlarda bile bir kıtlık olabilir. Bu, firmanın dışına bakma ihtiyacını ortaya çıkarır. Proje formülasyonu ve geliştirmesi için organizasyon içinde çalışanlarınız olsa bile, yine de yetenekleri işe almak fırsatçı olacaktır..

Uzmanların öngördüğü gibi, blockchain teknolojisi daha da yaygınlaştığında, blockchain deneyimi ve yeteneklerine olan talep fırlayacaktır. Bu, bu alanda deneyime sahip kişileri işe almanın en iyi zamanı olacaktır. Mevcut projeleri hayata geçirmenin yanı sıra yakın gelecekte rekabetin önüne geçmek için gerçekten bir araç görevi görebilirler..

Bu işi sizin için yapması için bir işe alma ortağıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Böyle bir yeteneği edindiğinizde bile, onlara mevcut ekip üyeleriyle asimile olmaları için doğru eğitimi sağlamak gerekli olacaktır. Projenin tüm yönlerini kapsayan ve uyum içinde çalışan dengeli bir görev gücü oluşturmaya yardımcı olacaktır..

Blockchain Geliştiricilerini İşe Almak İçin Hızlı Bir Kontrol Listesi: Aranacak Beceriler

 • Blockchain ağı ve mimarisinin derinlemesine anlaşılması.
 • Akıllı sözleşmeleri bağımsız olarak geliştirme yeteneği.
 • Veri yapısının derinlemesine anlaşılması ve bunların ön uç uygulamalarla bağlantısı.
 • Kriptografi ve en son teknikler konusunda bilgili
 • Uygulama geliştirmede deneyim
 • Blockchain platformları hakkında mükemmel bir anlayış ve bilgi
 • Blok zinciri yeterliliğini bir hizmet olarak dahil etme yeteneği

3. Takımları Eğit

Görev gücünü formüle etmek sadece başlangıçtır. Asıl zorluk, bu kişileri ve yeni işe alınanları eğitmek olacaktır. Finans endüstrisi, blok zinciri ve kripto para birimi konusunda deneyimli insanlardan ciddi şekilde yoksundur, bu nedenle birçok sektörde blok zinciri dönüşümünü engellemektedir..

Bu teknolojinin doğası bir sebep olarak gösterilebilir. ICO’ları başlatan çoğu insan, büyük şirketlerin desteği veya katılımı olmadan bu teknolojiyle yıllarca çalışan bağımsız kişilerdir..

İyi haber şu ki, bu insanlar blok zinciri anlatısını internette ileriye taşıyorlar. Ekibinizi eğitmek için kullanılabilecek yayınlar, araştırmalar, teknik incelemeler ve hatta röportajlar şeklinde çevrimiçi birçok materyal var. En önemlisi, gelecekteki blockchain uygulamaları hakkında çok fazla konuşma var..

 • Çevrimiçi Eğitim Kaynakları

Blockchain’in ne olduğunu, blockchain’in nasıl çalıştığını ve blockchain’in bankalar ve diğer finans kurumları tarafından kullanılan mevcut teknolojiden nasıl farklı olduğunu açıklayan çevrimiçi kurslarınız, YouTube videolarınız ve podcastleriniz var..

İçeriğin çoğu ücretsiz olduğu için bu kesinlikle uygun maliyetli. Materyalleri taramak ve ekiplerini eğitmek için ne kullanabileceklerini bulmak ekipteki liderlerin ve uzmanların işi olacaktır. Blok zinciri kullanım senaryolarından geçmek, ekibinizi hazır hale getirmenin başka bir harika yoludur..

Günümüzde şirket içi eğitim uygulamaları önemli ölçüde gelişmiştir. Yine teknoloji ve internet sayesinde. Sıkıcı dersler veya slayt gösterileri değil, etkileşimli videolar ve uygulamalı uygulamalar var.

Böyle bir eğitim, ekibin en temelleri ve gelecek hakkında nasıl düşüneceğini anlamasına yardımcı olabilir. Hizmet endüstrisinde, bankacılıkta, ticarette vb.Gelecekteki blockchain yenilikçileri olmaya hazır olacaklar..

Bununla birlikte, bazı yüz yüze eğitime de ihtiyacınız olacak. Ekibinize eğitim oturumları sunmak için blockchain meraklıları ve danışmanları kiralayabilirsiniz. Ve bu sadece ekip üyeleri için olmayacak, liderlerin de yer alması gerekecek.

Eğitim materyali ile ilgilenmeniz gerekenler:

 • Blockchain nedir, mevcut uygulamaları ve faydaları hakkında temel anlayış
 • Blockchain’in mevcut finansal sistemler ve ekonomiler üzerindeki etkisi
 • En önde gelen kripto para birimleri (Bitcoin, Ethereum ve LiteCoin) hakkında vaka çalışmaları
 • Teknolojinin nasıl çalıştığına ve zorlukların neler olduğuna dair teknik anlayış
 • Şu anda mevcut olan araçların anlaşılması

Ekibin farklı üyeleri için önerilen saat sayısı:

 • Yöneticiler: 4-6 saat
 • Bireysel ekip liderleri: 12-16 saat
 • Mühendisler: 100-120 saat

4. Strateji Geliştirin

Sağlam bir strateji olmadan hiçbir proje başarılı olamaz. Bir blockchain projesi için en iyi stratejiyi oluşturmak hem basit hem de zorlu olacak. Teknoloji üzerinde çalışan çok fazla işletme olmadığı için, kendi farklı hedeflerinizi yaratma özgürlüğüne sahipsiniz. Ancak ulaşılabilir bir yol oluşturmak zor olacaktır. Zorluğun en büyüğü, blok zinciri kullanımlarının nerede kullanılabileceğini belirlemek olacaktır..

Stratejinin neden geleneksel olarak ilk adım olmadığını merak ediyorsanız, bunun nedeni ilk önce eğitimin sağlayacağı teknolojiye biraz aşinalık olması gerektiğidir. Ekipler blockchain ile temel deneyime sahip olduklarında, bir strateji formüle etmek daha kolay hale gelecektir..

Ayrıntılı bir strateji geliştirmeden önce, ilk olarak blok zinciri dönüşümünü uygulayabileceğiniz alanları da belirlemeniz gerekir. Basitçe söylemek gerekirse, öncelikle blockchain inovasyonunun ve bunun temel iş uygulamaları üzerindeki etkisinin ayrıntılı bir analizini yapmanız gerekir..

Örneğin, hizmet endüstrisindeki blok zinciri, varlıkları dijitalleştirerek ve banka hesaplarına erişimi olmayan kullanıcılara erişim sunarak işlem sürecini kolaylaştırmak için kullanılabilir..

İşte planlayabileceğiniz şeyler ve işletme için belirleyebileceğiniz hedefler:

 • Blockchain uygulaması yoluyla son müşterilerin hizmetlerinize daha iyi erişimini sağlamak.
 • Muhasebe sürecinizi geliştirebilir.
 • Daha iyi ve esnek rezerv yönetimi.
 • Ortak iş süreçlerinde iyileştirmeler.

Blockchain dönüşümünü uygulamak için doğru süreci belirledikten sonra, işte nasıl sağlam bir strateji geliştirebilirsiniz.

Fırsatları Bulun:

Daha önce de belirtildiği gibi, fırsatları belirleyerek başlayın. Örneğin, başlamak istediğiniz küçük projelerin bir listesiyle başlayabilir ve ardından bunları pilot proje olarak iki veya üçe indirgeyebilirsiniz..

Mevcut iş sürecinizdeki sıkıntılı noktaları tanımlayan böyle bir liste oluşturabilirsiniz. Örneğin, gerçekten memnun olmadığınız süreçler. Bunlar gecikmelere neden olan süreçler, arka ofis çözümleri ve müşterinin memnuniyetsizliğine neden olan herhangi bir alan olabilir. Bir müşteri geri bildirim anketi, işletmedeki sorunlu noktaları belirlemenize de yardımcı olabilir..

Ardından, verilerin mutabakatı veya işlem işleme gibi kolaylaştırmak istediğiniz süreçleri tanımlayabilirsiniz. Blok zinciri, veri havuzlarındaki fazlalığı ve kimlik sorunlarını ortadan kaldırmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca siber saldırı ve veri korsanlığı riskini de azaltabilir.

 • Hazırlık ve Fizibilite Keşfi

Pilot projelerinizi seçerken, blockchain’in nasıl bir fark yaratabileceğine dair bir hipotez geliştirmeniz de gerekir. Örneğin, aşağıdaki gibi bir hipotez oluşturmak isteyebilirsiniz:

“Blok zincirinin uygulanması, ayarlamalar veya anlaşmalar için gereken süreyi azaltacak veya ilk etapta ihtiyacını azaltacak ve şeffaflığı artıracaktır.”

Bir hipotez geliştirdikten sonra, uzmanlara danışarak, benzer durumlarda blockchain kullanım durumlarını öğrenerek veya hipotezinizi yedekleyebilecek daha kesin veriler toplayarak onu sağlamlaştırın..

 • Prototipler Geliştirin ve Test Edin

Blok zincirini daha büyük ölçekte uygulamadan önce, ilk önce prototiplerle başlamanız zorunludur. Bu, şimdiye kadar üzerinde çalıştığınız blok zinciri teknolojisini iyileştirmenin ve eski teknolojiyi değiştirmek için kullanmadan önce mevcut uygulamalarla daha uyumlu hale getirmenin harika bir yoludur..

Test ve değerlendirme süreci, hem ekibinizin hem de çalışanlarınızın yeni teknolojiye alışması ve sürecin en son teknolojiye uyum sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca, size ve ekibinize blockchain teknolojisi ve sonuçları hakkındaki farkındalıklarını artırmaya yardımcı olacaktır..

Sonuçları orijinal hipotezinizle eşleştirin. Hipotezinizi kanıtlayıp kanıtlamadığına bakın. Değilse, yapmanız gereken ayarlamalar nelerdir? Prototipin sonuçlarını göz önünde bulundurarak ilerleyin.

 • Buna göre ölçeklendirin

Prototipin sonuçlarından memnun olduğunuzda, bir sonraki çabalarınızı ölçeklendirmektir. Uzun vadeli bir blockchain dönüşümü ve uygulaması için tasarlanmış bir plan geliştirin. Blok zinciri teknolojisinin ve prototipinizin nasıl ölçeklendirileceğine dair ayrıntılı bir yol haritası oluşturun, ancak erişilebilir ve ölçülebilir bir şekilde.

5. Dış ve İç İletişimin Geliştirilmesi

Son olarak, hem iç hem de dış iletişimle ilgilenmeniz gerekir çünkü blockchain, iş süreçleriniz ve çıktılarınız üzerinde bir etkiye sahip olacaktır. İç ve dış iletişimlerinizi buna göre hizalamanız gerekir.

Ölçeklendirirken blok zinciri dönüşümü paydaşlarınızı etkileyecektir, bu da uyum sağlamak için daha iyi iletişime ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Her bir paydaşla nasıl iletişim kurulacağı aşağıda açıklanmıştır.

 • Yatırımcılar

Blockchain dönüşümünün işletmenize getirdiği iyileştirme ile birlikte, işinizi yatırımcılar önünde yeniden değerlendirmek önemlidir. İyi bir strateji ve iletişim, yatırımcıların blockchain teknolojisinin uygulanmasından sonra şirketinizin gerçek değerini fark etmesine yardımcı olur..

 • Devletle İlişkiler

Sağlık ve finans gibi yüksek düzeyde düzenlenmiş sektörlerde çalışıyorsanız, tüm hükümet düzenlemelerine uymanız önemlidir. Unutmayın, hükümetlerin aynı zamanda blok zincir teknolojisinin ana akım endüstrilere artan nüfuzu ve kripto para birimlerinin yaygın kullanımı ile uyum sağladığını unutmayın..

Blockchain teknolojisi ile ilgili tüm düzenlemeler konusunda bilgili olmalısınız, ancak aynı zamanda ilgili devlet kurumlarıyla da iyi iletişim kurmalısınız. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki, blok zinciri ve kripto para birimleriyle ilgili düzenlemelerinde bazı büyük değişiklikler yapan Güvenlik ve Değişim Komisyonu’na (SEC) bakmanız gerekir..

 • Müşterilerinizi Eğitin

Blockchain dönüşümünün süreçlerinize getirdiği değişiklikler müşterileriniz için de yenidir. Müşterilerinizi de blockchain’in onlara sunduğu faydalar konusunda eğitmelisiniz..

 • İnsan Kaynağını Bulma ve İşe Alma Eğitmek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yetenek kıtlığı nedeniyle doğru insan kaynağını ve becerilerini bulmak kolay değildir. Daha iyi beceriler kazanmak için, daha iyi bir işveren markasına sahip olmanız gerekir. Yetenekli insan kaynağını, çalışmak istedikleri bir şirket olduğunuzu göstermelisiniz..

Örneğin, blockchain geliştiricileri, henüz blockchain ile ilişkili bir çerçeve olmadığı için, kendilerine yaratıcı alan ve bağımsızlık sağlayan şirketlerle çalışmak istiyorlar. Blockchain teknolojisi olarak öğrenmeyi teşvik eden bir ortam hala dahil. Şirketinizin tam olarak aynı şeyi sunduğu yetenekli insanları iletmeniz gerekir.

 • İçsel iletişim

Son olarak, tüm değişiklikleri ve uygulamaları, kafası karışmış olabilecek ve bazı durumlarda henüz tam olarak bilinmeyen yeni teknolojiden korkan çalışanlarınıza iletmeniz çok önemlidir. Çalışanlarınıza, değişikliklerin işletmenin iyileştirilmesi için yapıldığından emin olmanız ve ayrıca onları blok zinciri dönüşümü ile birlikte yürümek zorunda kalabilecekleri gelecek hakkında eğitmeniz gerekir..

Son sözler

Bu, değişiklikleri getirmenize ve blok zinciri dönüşümünü tamamlamanıza yardımcı olacak mükemmel bir kaynaktır. Blok zinciri, artık işletmelerin uyguladığı en son dijital dönüşümün ayrılmaz bir parçası..

Ancak, blok zincirinde yeniyseniz, küçük başlamanız gerekir. Çoğunlukla işinizdeki sıkıntılı noktalar ve kolaylaştırmak istediğiniz süreçlerle ilgili küçük pilot projeler bulun. Yetenekli bir işgücü işe alın veya mevcut insan kaynağınızı eğitin. Yapıya kavuşturun ve yeni blockchain ekibini iş yapınıza dahil edin.

İlk pilot projeler başarıya ulaştığında daha da ölçeklenecek bir strateji geliştirin. Ve sonunda, işinizin blok zinciri dönüşümü açısından getirdiği değişiklikler hakkında tüm paydaşlara zamanında bilgi verildiğinden emin olun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me