Her yıl artan siber saldırılarla birlikte, çoğu artık tam koruma için blockchain güvenliğini düşünüyor. Pekala, blockchain teknolojisi uzun zamandır çiçek açıyor ve şimdiden birçok sektör için popüler..

Tedarik zinciri yönetimi, sağlık hizmetleri, finans, enerji, IoT ve çok daha fazlasından başlayarak artık güvenlik alanına da yayılmaya başlıyor.

Ancak, çoğunuz blockchain güvenliği kavramının tamamı ve bu kavramın yükü kaldırıp kaldırmayacağı konusunda oldukça şüphecisiniz..

Kuruluşunuz için blockchain güvenliğini düşünmeniz gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olmak için siber güvenlik hakkında gerekli tüm bilgileri derliyoruz. Bu yüzden bugün, blockchain siber güvenlik hakkında bilinmesi gereken her şeyden bahsedeceğim.


Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, bilgisayarları, mobil cihazları, sunucuları, verileri, ağları ve elektronik sistemleri kötü niyetli saldırılardan korumanın bir yoludur. Bazılarınız bunu elektronik bilgi güvenliği veya I oluşum teknolojisi güvenliği olarak biliyor olabilir..

Bu terimi, işten mobil cihaza bilgi işlem gibi birçok kategoride uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, esas olarak altı tür kategoriye ayrılırlar. Ve her durumda güvenlik önemlidir.

 • Ağ güvenliği:

Esas olarak, her türlü bilgisayar veya sunucu ağını davetsiz misafirlerden koruma uygulamasıdır. Ayrıca, fırsatçı kötü amaçlı yazılım veya her türlü hedefli saldırgan olabilirler..

 • Bilgi Güvenliği:

Bu tür bir siber güvenlik, gizliliği veya verileri veya depolamadaki her türlü bilginin bütünlüğünü veya iletilen herhangi bir şeyi koruyacaktır.

 • Uygulama Güvenliği:

Bunlar esas olarak cihazları veya herhangi bir programı kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutan güvenlik protokolleridir. Gerçekte, güvenliği ihlal edilmiş bir cihaz veya uygulama, korumayı amaçladığı bilgilere erişim sunabilir.

Ayrıca, uygulama, cihazları bile etkilemeden önce, uygulama aşamasında başarılı bir güvenlik süreci başlayacaktır..

 • Operasyonel Güvenlik:

Temelde bu tür bir güvenlik, tüm veri varlıklarını korumak için gereken tüm kararları veya süreçleri yönetir. Dahası, bir şemsiye terimdir çünkü birçok süreç kategoriye girer. Gerçekte, izin seviyeleri veya kullanıcı erişim kısıtlama kuralları burada yer alır..

Ayrıca, bilgilerin nerede ve nasıl saklanacağının belirlenmesi de bu konunun büyük bir parçası..

 • İşletme Güvenliği:

En önemli güvenlik prosedürlerinden biridir. Gerçekte, iş güvenliği tüm siber güvenlik kategorilerinin bir kombinasyonunu gerektirir. Ancak, büyük ölçekte ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca, bir işletmenin minimum varlıkları veya kaynakları olduğunda güvenlik duvarı hizmetini sürdürmesi gerekir. Bu nedenle, birçok güvenlik protokolü daha az kaynak kullanmak, ancak daha fazla çıktı sunmak üzere tasarlanmıştır..

 • Felaket Kurtarma:

Her siber güvenlik protokolünün gerekli bir parçasıdır. Herhangi bir olay veya veri kaybından herhangi bir kuruluş veya bireyin sorumlu olması gerekir. Dahası, güvenlik bir şekilde saldırıyı durduramazsa, bu daha çok bir yedekleme planı gibidir..

 • Son Kullanıcı Eğitimi:

Son olarak, son kullanıcı eğitimi, her türden işletmenin en öngörülemeyen faktörü – insanları, daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Genellikle insan hataları, güvenlik sisteminin çoğunun başarısız olmasına neden olur çünkü bu içeriden meydana gelir..

Gerçekte çoğu çalışan, etkilenen programlar arasındaki farkı nasıl anlayacağını veya hangi e-postaların virüs içerdiğini nasıl anlayacağını bilmiyor. Bu nedenle, bir kuruluş için tam güvenlik söz konusu olduğunda son kullanıcı eğitimi gerçekten önemlidir. Bu sayede insanlar hem içeriden hem de dışarıdan güvence altına alınır..

Gerçekten Siber Güvenliğe İhtiyacınız Var mı?

Bu soruyu sormadan önce, teknoloji kullanımının artması nedeniyle siber güvenliğin 2019’da büyük bir tehdit olduğunu bilmelisiniz. Ona ne kadar güvenirseniz, onun güvenliğini o kadar çok düşünmeniz gerekir..

Gerçekte, çoğu kişi bunun o kadar da gerekli olmadığını veya herhangi bir güvenlik almadan günlerini geçirebileceklerini düşünüyor gibi görünüyor..

Ancak gerçek bu değil. Yalnızca ABD’de, kuruluşlar için ortalama siber suç maliyeti 13 milyon dolardır. Sadece bu değil, 2021 yılına kadar yıllık hasarın 6 milyon dolara ulaşması bekleniyor.!

Evet! Bu çok büyük bir miktar ve tam zamanı ve kuruluşlar siber suç fikir birliğine daha fazla önem vermeye başladı. Bu nedenle, tüm sorunlarla mücadele etmek ve kötü amaçlı kodun hangisi olduğunu anlamak için, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, her zaman izleme ağlarına sahip olmanın en iyisi olduğunu düşünüyor..

Herhangi bir siber güvenlik üç tür tehdide karşı koyar:

 • Kesinti veya finansal kazanç için bir sistemi hedefleyen bir grup veya tek bir kişi dahil olmak üzere siber suç.
 • Politik kazanç veya bir tür politik motivasyon nedeniyle siber saldırılar. Dahası, bunlar esas olarak başka hiçbir şey toplamayan bilgileri içerir..
 • Bir tür korku veya paniğe neden olmak için elektronik cihazları kullanan siber terör.

Herkes İçin Üretildi

Gerçekte, siber güvenlik tehditleri, boyutu ne olursa olsun her tür endüstriyi etkileyecektir. Ancak en çok hedefi büyük isimlerdir. Dahası, yalnızca tek bir sektörle sınırlı değildir. Gerçekte, hükümet, finans, imalat, sağlık hizmetleri, tedarik zinciri, IoT ve daha pek çok sektör siber suçtan şikayetçi oldu..

Bunlardan bazıları, mali kaynak toplayabildikleri veya verileri insanlara şantaj yapmak için kullanabildikleri için daha çok tercih edilir. Diğer durumlarda, müşteri verilerini ortaya çıkarmak için çoğunlukla bir ağ sisteminde olma eğiliminde olan işletmeleri hedef alırlar..

Ancak sorun şu ki, günümüz dünyasında şebekenin dışında veya ağın dışında olamazsınız. Yani verilerinizi korumak daha zor olacak.

Bölüm-2: Farklı Siber Güvenlik Tehditleri

blockchain siber güvenlik

 • Veri İhlali

2019 yılına gelindiğinde, birçok kuruluş bilgi depolama alanı olarak bulut veri depolamasını kullanmaya başlamak için fazlasıyla isteklidir. Bu nedenle, çoğu, tüm bilgileri depolamak ve daha güvenli platformlara geçmek için eski geleneksel yöntemlerini terk ediyor..

Kulağa gerçekten güvenli gelseler bile, düşündüğünüz gibi pek güvenli değillerdir. Çevrimdışı veri yedekleme gibi sorunlar, daha fazla soruna karşı koymaktadır. Gerçekte, ağdaki sanal makine çevrimdışı olsa bile dosyalarınıza erişebilir.

Böylece anahtarları ele geçirebilir ve bu bilgi sızdırılmasına neden olur. Peki bu neden oluyor? Genelde aynı olabilir ortamında, birçok uygulama birlikte çalışma eğilimindedir. Sonuç olarak, birbirlerinin veritabanına herhangi bir sorun olmadan erişebilirler..

Bu sorunun tek çaresi, bulut sağlayıcınızı seçerken çok seçici olmaktır. Bununla birlikte, yine de veri ihlallerine karşı% 100 güvenliği garanti etmeyebilir.

 • Güvensiz Uygulama Kullanıcı Arayüzü

Belki zaten bir bulut sağlayıcısındasınız. Ancak arayüzü kullanan tek kişi siz olmayacaksınız, değil mi? Bu bir güvenlik açığı yaratır. Gerçekte, herhangi bir arayüzün güvenliği yalnızca bulut sağlayıcısında kalır..

Peki, uygulama kullanıcı arayüzü aracılığıyla ihlal nasıl gerçekleşiyor? Genellikle sıkı bir güvenlik eksikliği olduğunda, bu genellikle kimlik doğrulama sürecinden ve şifrelemeden gelir. Dolayısıyla, kimlik doğrulama arayüzü bilgisayar korsanlarını dışarıda tutacak kadar korunmuyor!

Gerçekte, kuruluşların çoğu, bulut hizmeti sağlayıcılarının kendilerine sunduklarına derinlemesine bakmıyor gibi görünüyor. Çok sık oluyor ve bedelini siber saldırılarla ödüyorlar.

 • Bulut Kötüye Kullanımı

İlk kez kayıt söz konusu olduğunda bulutlar büyük ölçüde kötüye kullanılıyor. Açıklamama izin ver. Diyelim ki onların altyapılarından birini bir hizmet teklifi olarak almak istiyorsunuz ve bunun için de kredi kartı bilgilerinizi vermeniz gerekiyor..

Kaydolduktan sonra, birkaç gün sonra spam e-postalar ve diğer kötü niyetli saldırılar almaya başlarsınız. Dahası, kredi kartınızın hiç kullanmadığınız hizmetler için fatura aldığını bile görüyorsunuz. Bu pratikte sıradan bir sahne.

Her bulut sağlayıcısının aynı olduğunu veya sağlayıcıların bunun içinde olduğunu söylemiyorum. Ancak, kayıt sürecinde güvenlik eksikliği esas olarak bu sorunlara yol açmaktadır. Maalesef servis sağlayıcılar, kayıt sürecini tam olarak kontrol etmek için harika bir güvenlik uygulamasına sahip değiller.

Sonuç olarak, çoğu bulut ortamını kötüye kullanıyor.

 • Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı

Kötü amaçlı yazılım saldırıları, 2019’da gözünüzü açık tutmanız gereken bir başka siber güvenlik tehdidi. Gerçekte, kötü amaçlı yazılım saldırısı genellikle, sahibinin hiçbir şey bilmeden yaptıkları kötü amaçlı yazılım etkinliklerine atıfta bulunur..

Dahası, pek çok türde kötü amaçlı yazılım saldırısı vardır ve bunların çoğu herhangi bir özgür yazılım programından veya dosyasından gerçekleşir. Ayrıca, geçmişe dönük bir internet güvenlik sistemine sahip olmak, kötü amaçlı yazılım saldırılarına yol açabilir.

Kötü amaçlı yazılım bir şekilde bilgisayarlardan biri aracılığıyla bir kuruluş ağına girerse, büyük bir hasara neden olabilir..

 • Dosyasız Kötü Amaçlı Yazılım

Bunlar esas olarak dosya olarak varolmayan bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Ayrıca, dosyasız kötü amaçlı yazılımlar, etkilenen programın veya dosyanın ne olduğunu tespit edemediğiniz için normal olanlardan daha tehlikelidir..

Sisteminizde bulamıyorsunuz. Gerçekte, RAM alanını kaplarlar ve arka planda çalışmaya devam ederler. Ancak, saldırganlar onları etkinleştirdiğinde görünür hale gelirler ve bu, bilgileri üçüncü tarafa iletmeye başlar..

Birçok bilgisayar korsanı, ATM’yi kullanarak bankanın ağına kötü amaçlı yazılım eklemek için bu sistemi kullanır. Böylece, kötü amaçlı yazılım sisteme girdiğinde, programı etkinleştirir ve üzerinde tam kontrole sahip olurlar. Ayrıca, diğer durumlarda, farklı türdeki kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için bu tür kötü amaçlı yazılımları da kullanabilirler..

Gerçekte, internet güvenlik yazılımı ile bile bunların tespit edilmesi gerçekten zordur..

 • Kripto-Kötü Amaçlı Yazılım

Son yıllarda kripto para birimlerinin yükselmesiyle birlikte, birçok bilgisayar korsanı artık bu yeni hackleme yöntemini kullanıyor. Bu nedenle, kripto kötü amaçlı yazılımın yardımıyla, bilgisayar korsanı artık virüs bulaşmış kişinin bilgi işlem gücüne erişebilir. Dahası, kripto para madenciliği yapmak için kullanıyorlar.

Bu nedenle, virüs bulaşmış tarayıcınız çevrimiçi olur olmaz, bilgisayar korsanı otomatik olarak ona erişecek ve kripto para madenciliği yapmak için kullanacaktır. Ancak, doğrudan zararlı veya size hiçbir şekilde zarar vermez. Ancak bilgisayarınızın işlem gücünü bozar ve yavaşlatır.

Fazla yükleme süresini ve yavaş performansı anında göreceksiniz. Ve kısa bir süre sonra, bilgisayarınız aşırı madencilik nedeniyle nihayetinde bozulacaktır..

 • Sıfır Gün Tehditleri

Şimdiye kadar tüm yazılımların o kadar mükemmel olmadığını biliyorsunuz. Gerçekte, çoğu program, güvenlik açıkları olarak bilinen güvenlik açıklarıyla başlar. Dahası, bu boşluklar bilgisayar korsanları tarafından büyük ölçüde istismar edilmektedir. Bu nedenle, bilgisayar korsanları bir boşluk bulduğunda ve geliştiriciler sorunu çözmeden önce bundan yararlandıklarında sıfır gün tehdidi olur..

Dolayısıyla, programınız yasal olsa veya iyi geliştiricilerden gelse bile, bir bilgisayar korsanının boşlukları kötüye kullanma ve bunu kullanarak başka kötü amaçlı yazılımlar gönderme şansı olabilir. Sadece, işverenlerinizden birinin bir dosya açtığını ve sisteme fidye yazılımı başlattığını hayal edin..

Kayıpların ne olacağını hayal edebiliyor musun?

 • Veri Kaybı

Herhangi bir nedenle veri kaybı olabilir. Bununla birlikte, siber saldırılar bu listede en yüksek önceliğe sahiptir. Her gün birçok kuruluş, uygun yetkiye sahip olmadan verilerinde silme ve değişikliklerle karşı karşıya. Dahası, bunun nedeni güvenilmez bir depolama tesisi olabilir..

Ancak, kuruluşlar için ciddi sonuçları beraberinde getirir. Verileri kaybetmek, iş kolu için büyük bir aksilik ve yıkıcı olacaktır. Dahası, markanızın itibarını zedeleyebilir; müşteri kaybedebilir ve finansmanı kaybedebilirsiniz.

Burada siber saldırı derken, tesisin içinden de kastım. Uygun koruma veya tespit yönteminiz yoksa, muhtemelen sizi etkileyecektir.

 • Hacklemek

Hacking nesillerdir ortalıkta ve şimdi kuruluşlar için büyük bir endişe kaynağı. Trendin gerçekten ne zaman değişebileceğini söyleyemem; ancak, yakın zamanda olmayacak, bu kesin.

Teknolojinin güvenilirliğinden dolayı artık bilgisayar korsanları zayıf noktaları bir sisteme girmek için kullanabilir. Gerçekte, bilgisayar korsanlığı temel olarak kimlik bilgilerinin paylaşılması veya hatalı parola koruma prosedürleri nedeniyle meydana gelir. Dahası, kuruluşlarda çalışan birçok kişi kimlik bilgilerini web portallarıyla paylaşmayacağını bilmiyor.

Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı çalışanın ağına girdiğinde, bilgisayar korsanı aynı zamanda dahili ağa da erişir. Böylece ona bir ikramiye vermek.

 • Tek Faktörlü Şifreler

Görünüşe göre, tek faktörlü şifreler artık tüm bilgilerinizi korumak için yeterli değil. Gerçekte, kırılmaları son derece kolaydır. Böylelikle bilgisayar korsanının verilere kolay erişimini sağlar. Durumla başa çıkmak için çok faktörlü kimlik doğrulama sürecini kullanmak yardımcı olabilir. Ancak bu yine de yeterli olmayabilir.

 • İçerideki adam

Tüm kuruluşlar sadece dışarıdan gelen tehditlerle değil, aynı zamanda içeriden gelen tehditlerle de karşı karşıyadır. Ağırlıklı olarak her organizasyondaki çalışanlar zayıf noktalardır. Ayrıca, eski personel de herhangi bir kuruluşa ciddi zarar verebilir..

Çoğunlukla, çalışanlar bir boşluk bulsalar bile boşlukları görmek veya düzeltmek için yeterli bilgiye sahip değildir. Gerçekte, çoğu kişi normal bir e-postadan kötü amaçlı yazılımdan etkilenen bir e-postayı ayırt edemez. Bu nedenle, bununla başa çıkmak için, çoğu çalışanları eğitiyor ve hatta faaliyetlerini çevrimiçi olarak izliyor..

Ancak, uygun izleme kanalının olmaması nedeniyle, her kuruluş için bir tehdit olmaya devam ediyor..

 • Stegware

Temelde bunlar, diğer kötü amaçlı yazılım etkilerini artıran bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Nasıl? Bilgisayar korsanları, bozuk bir dosyayı video, resim veya mesaj gibi başka bir dosyada gizlemek için steganografiyi kullanma eğilimindedir. Yani, gözünüzün önünde olabilir ve kötü amaçlı yazılım bulaştığını asla varsayamazsınız.

Tipik olarak, mükemmel geliştirme becerilerine sahip siber suçlular aslında kendi stegware’lerini oluşturabilirler. Bununla birlikte, karanlık ağ nedeniyle, birçok bilgisayar korsanı kendi yazılımlarını oluşturmak için kitler sunar ve bu nedenle artık amatör bilgisayar korsanları bile bunu yapabilmektedir..

Bu nedenle, çoğu kişi mağdur olur ve meşru bir dosyanın arkasına gizlendikleri için etkilenen dosyanın hangisi olduğunu bile çözemez..

 • Nesnelerin İnternetindeki (IoT) Kusurlar

Son birkaç yılda nesnelerin internetini yoğun bir şekilde kullandık ve gelecekte de daha trend olacak. Günümüzde cihazların çoğu nesnelerin interneti aracılığıyla birbirine bağlı. Ancak bu, güvenlik sisteminde bazı zayıf noktalar yaratır..

Gerçekten yararlı oldukları kadar, birçok insan bunları kullanmakla da büyük ölçüde ilgileniyor. Gerçekte, nesnelerin interneti cihazlarının çoğu kendi güvenlik sorunlarını beraberinde getirir. Dahası, mimarinin kendisi büyük zayıf noktalarla kusurludur..

Bu nedenle nesnelerin interneti, tüm özellikleri sunmak için herhangi bir boşluk içermeyen güvenli bir ortama ihtiyaç duyar..

 • Gölge BT Sistemleri

Bu sistemler, esas olarak kuruluşların iç BT ağıyla gerçekten uyumlu olmayan BT yazılımlarıdır. Desteklenmediklerinden, belirli özellikleri devre dışı bırakma veya devre dışı bırakma arasında bir boşluk yaratır. Ayrıca, yeni bir sistemi uygulamadan önce incelemeye eğilimli olmayan şirketlerde en çok göze çarpmaktadır..

Bu nedenle, BT yazılımlarından birinde veri kaybı meydana geldiğinde, o kadar fazla dikkat çekmez ve kuruluşlar bunları yedekleme konusunda yetersiz kalır..

Ayrıca desteklenmeyen özelliklerle, ona kimin erişip kimin erişemeyeceğini kimse bilemez. Bu nedenle, herkesin kötüye kullanması için harika bir seçenek sunar. Çoğu durumda, çoğu kuruluş, BT kaynaklarını satıcılardan almadan önce geçmişini kontrol etmez. Böylece, daha fazla boşluk yaratmak.

 • Kimlik avı e-postası

Kimlik avı e-postaları, bir tür Truva atı veya fidye yazılımı içeren e-postalardır. Genellikle, bazı ayırt edici özelliklerle normal e-postalar gibi görünürler. Yani, şirket içinden biri bu postayı açtığında, Truva atı sisteme girer ve tahribata neden olur..

Bu tür e-postalar, sisteme girdikten hemen sonra saldırıyı başlatır. Yani, bekleme süresi yok ya da ondan kurtulmanın yolu yok.

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, insanların% 97’den fazlası kimlik avı e-postası ile normal e-posta arasındaki farkı anlayamıyor. Bu nedenle önleyici tedbir son derece gereklidir.

 • Balina avcılığı

Bu, siber suçlunun hedeflerini meşru olduklarına ikna etmeyi başardığı bir tür iş saldırısıdır. Son yıllarda balina avcılığı en büyük tehdit haline geliyor. Dahası, bu saldırganlar ilk aşamada güveni görürler ve daha sonra erişim sağladıklarında verileri kötüye kullanırlar..

2016 ile 2018 yılları arasında balina avcılığından kaynaklanan kayıplarda yaklaşık% 136 artış var. Bu farklı türde bir bilgisayar korsanlığı yaklaşımı olduğundan, hiçbir internet kötü amaçlı yazılımdan koruma programı size yardımcı olamaz.

 • Kendi Cihazınızı Getirin (BYOD) Politikaları

Günümüzde birçok kuruluş, çalışanlarını kişisel cihazlarını çalışma ortamı için kullanmaya teşvik etme eğilimindedir. Ayrıca, üretkenliği ve esnekliği de artırır. Gerçekte, harika bir politika gibi görünebilir, ancak şirketler için büyük bir tehdit oluşturmaktadır..

Örneğin, ne kadar aktif güvenlik protokolüne sahip olursanız olun, etkilenen bir çalışan cihazı güvenliğinizi kolayca ihlal edebilir. Çalışan cihazının etkilenip etkilenmediğini bilmenin veya evleri için güvenlik sağlamanın hiçbir yolu yoktur..

Ayrıca, kişisel cihazların saldırıya uğraması kurumsal ağlara göre daha kolaydır. Böylece, bilgisayar korsanı çalışanın cihazına ulaşırsa, kuruluşunuzun güvenlik duvarına çok kısa sürede ulaşabilir. Böylece genel siber tehdit risklerinin artırılması.

 • DDOS

Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı veya DDOS saldırısı, kuruluşun ağını trafikle dolduran ve nihayetinde onu kapatan bir saldırı türüdür. Dahası, binlerce kişiye ulaşabilen birden fazla kaynaktan saldırıyorlar. Böylece saldırının tam yerini takip etmeyi zorlaştırır..

Dolayısıyla, belirli bir IP adresini basitçe engelleyerek saldırıyı durduramazsınız. Sonuç olarak, ağ kapanır ve tüm kaynakları hem tüketici hem de kuruluş için kullanılamaz hale getirir. Açıkçası, bilgisayar korsanlarının bunu yapmasının belirli bir nedeni yoktur.

Ancak, bunun nedeni kuruluşun markasına zarar vermek veya sadece büyük bir kuruluşun ağını çökertmek için itibar kazanmak olabilir. Söylemeye gerek yok, yüksek profilli organizasyon DDOS’un ana hedefidir.

Bölüm-3: Blockchain Siber Güvenliği Onarabilir mi?

Geleneksel güvenlik çözümleri, artan sayıda karmaşık ve birlikte çalışan makinelerle siber saldırıları idare edemez. Bununla birlikte, karışımdaki blok zinciri güvenliği, sorunlar için kapsamlı bir çözüm olmasına gerçekten yardımcı olabilir..

Gördüğünüz gibi, siber güvenlik sektörü sorunlarla dolu. Ve aşağı yukarı kırılgan bir siber çözüm, tüm farklı türlerdeki tehditlerle başa çıkamaz. Bu nedenle, blockchain şu anda piyasadaki en umut verici çözüm olabilir..

Demek istediğim, bir düşün. Teknolojinin ilk kez kullanılmasından bu yana biraz zaman geçti. Yıllar geçmesine rağmen hala birçok yetersizlik ortaya çıkarmış olsa da, şimdi harika bir çözüm olarak çiçek açıyor.

Dahası, halihazırda sağlık hizmetleri, devlet, tedarik zinciri, enerji vb. Gibi farklı sektörlerde birden fazla kuruluşta çalışıyor..

Bu nedenle, bir güvenlik duvarı teknolojisi olarak birçok güvenlik protokolü sunar. Ayrıca, onu kullanan tüm sektörlerden çok övgü alıyorlar. Böylece siber saldırıları kolayca savuşturabilir.

Blockchain teknolojisi, ademi merkeziyet konseptini oluşturmak için düğümleri kullanan dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Dahası, verileri korumak için bir çeşit karşılıklı fikir birliği kullanır. Örneğin, herhangi bir bilgisayar korsanı ağdaki bazı düğümleri hacklemeye çalıştıysa, diğer düğümler kötü oyuncunun kim olduğunu tespit etmek için kolayca fikir birliği sürecini kullanabilir..

Ayrıca, bu yöntemi risk altındaki düğümleri kilitlemek ve tüm ağı kurtarmak için kullanabilirler. Dahası, blok zinciri güvenliğinin, esas olarak artıklık ve kurcalamaya karşı korumalı yeniden yayın sunmak için aslında birkaç güç sistemi kullandığını görebilirsiniz..

Ama bu ne demek?

Pek çok açıdan, bilgisayar korsanlarının birkaç birliği ele geçirebileceği, ancak genel Blockchain güvenlik ordusunu deviremeyeceği anlamına gelebilir. Askerlerden de görebileceğiniz gibi, birkaç düğüm demek istiyorum ve orduyla, ağdaki tüm düğümleri kastediyorum..

Bu nedenle, karışımdaki blok zinciri güvenliği ile, yalnızca tek bir savunmasız sisteme bağlı olmak için hiçbir endüstriyel işlem veya bilgi depolama kalmaz. Gerçekte, blok zinciri ve siber güvenlik, daha ölçeklenebilir ve yıkıcı olmasına yardımcı olur.

Ayrıca, akış kontrolleri veya dönüşümlü şifreler gibi çoğu güvenlik politikasının daha çeşitli şekilde kontrol edileceği anlamına gelir. Dahası, yalnızca yetkili kişiler belirli kontrollere erişebilir. Merkezi olarak kopyalamayı deneyebilir ve ardından yavaşça diğer alanlara yayabilirsiniz..

Dahası, bu kontroller kurcalamaya karşı korumalı olarak ve blok zinciri ve siber güvenlik ağındaki tüm düğümler tarafından kullanılacaktır..

Dolayısıyla gördüğünüz gibi kendi kendini koruyan bir güvenlik duvarı oluşturuyor. Böylece tek bir başarısızlık noktası yoktur. Ayrıca, ağa yetkisiz erişim olmayacak veya blok zinciri güvenlik ağında kazara değişiklik olmayacaktır..

Dolayısıyla, blockchain güvenliğinin çözüm olup olmadığı konusunda kafanız karıştıysa, kesinlikle bunun mümkün olduğunu söyleyebilirim. Ancak, siber güvenliğin farklı türleri olduğu için birçok kişi ne tür bir blockchain güvenlik çözümüne ihtiyaç duyduklarını bilmiyor..

Bu nedenle, çözümü seçmeden önce, kuruluşların blockchain güvenliğinin tam olarak ne tür kullanım durumlarına sahip olduğunu bilmeleri gerekir..

Blockchain Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz? Hemen Şimdi Blockchain Sunumuna Göz Atın!

Bölüm-4: Blockchain Güvenliği: Olası Kullanım Durumları

blockchain güvenliği

Siber saldırı istatistiklerine baktığınızda, güvenlik protokollerinin gerçekten nasıl geliştiğini fark edeceksiniz. Dahası, siber saldırı sistemlerinin tipik güvenlik protokolleri için nasıl daha zor hale geldiğini de anlayacaksınız..

Suçlular 2016’nın başından itibaren her gün 4000 saldırı düzenledi. Dahası, insanlar ne yaparsa yapsın, tırmanan doğanın 2015 saldırılarını% 300 oranında aştığı çok netleşti. 2015 yılında bile saldırılar günde 1000’e yakındı; ancak 2016’da üç katına çıktı.

Uber’de 57 milyon sürücü ve kullanıcı hesabının ele geçirildiği önemli saldırılardan bazıları 2016’da gerçekleşti. Ayrıca, aynı yıl 412 milyon Friend Finder kullanıcı hesabının güvenliği ihlal edildi..

Yani, şu anda riskin yüksek olduğunu ve hiçbir sektörün saldırılara karşı güvende olmadığını görüyorsunuz. Gerçekte, bilgisayar korsanları sürekli olarak yozlaştırılacak yeni hedefler aramaktadır. Bu nedenle, son birkaç yılda güvende olsanız bile, şirketinizin gelecekte de güvende olup olmayacağı kesin değildir..

Ancak% 100 garanti verebilecek hiçbir yöntem olmayabilir. Yine de, blockchain güvenliği geleneksel olanlardan çok daha iyidir. Daha önce de söylediğim gibi, bu blockchain güvenliği sizin için gerçekten hafifletebilir.

Dahası, blockchain ve güvenlik ağının bilgisayar korsanlarının hassas bilgileri ele geçirmesini önleyebileceğini düşünürsek, bunun denenmesi gereken bir teknoloji olduğunu söyleyeceğim..

Bununla birlikte, masaya getirebileceği olası blockchain siber güvenlik kullanım durumlarına pek aşina olmayabilirsiniz. Şimdi bu spektrumun biraz daha derinine ineceğim.

Ticaret Finansmanı Rehberi İçin Blok Zincirimize Şimdi Göz Atın!

 • Yazılım Güncellemelerinin veya İndirmelerin Doğrulanması

Her türlü Truva atı, solucan ve virüs bilgisayarlara çeşitli şekillerde kolayca girebilir. Ve çoğu zaman fark edilmeleri bile son derece zordur. 2016’nın başında 127 milyondan fazla farklı türde kötü amaçlı yazılım oluşturuldu. Açıkçası, bunların eğitimli bir göz olmadan tanımlanması çok zordur..

Aslında, çoğu zaman bir yazılım güncellemesi veya sahte bir yazılım indirme seçeneği şeklinde gelir. Daha göz korkutucu olanı mı istiyorsunuz? AV-TEST enstitüsü her gün 350.000 yeni program türünü kötü amaçlı yazılım olarak kaydetmektedir. Dahası, dokunulmaz görünen Mac OS artık kötü amaçlı yazılımların hedefi haline geldi.

Gerçekte, sadece Mac’e bulaşmak için, 49.000 kötü amaçlı yazılım var ve hepsi 2018’de oluşturuldu. Üstelik, tüm bu dolandırıcılıklar, uygulamalarını ve yazılımlarını açık bir şekilde gizlemede o kadar uzmandır ki, tipik anti-virüs protokolleri görünemez. onları herhangi bir şekilde bulmak için.

Ve sizin yerinize, ağır işçilikle kazandığınız tüm gelirleri eve götürüyorlar. Adil görünmüyor, değil mi?

Bu nedenle artık blockchain siber güvenlik kullanım senaryolarına gitmek bir zorunluluktur. Dahası, blockchain güvenlik çözümleri yalnızca hangi yazılımın yasal olduğunu ve hangilerinin olmadığını anlamakla kalmaz. Ancak blockchain güvenliği, herhangi bir kötü amaçlı güncelleme olup olmadığını da size bildirebilir.

Nasıl yapıyorlar? Peki, siber güvenlik blok zinciri teknolojisinde, hem geliştiricilerin hem de indireceğinizin hash işlevlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu ikisini karşılaştırdıktan sonra, blockchain ve güvenlik platformunda yasal olup olmadığını gerçekten doğrulayabilirsiniz..

Böylece, listenizdeki tek baş ağrısından büyük ölçüde kurtulur..

Şimdi Blockchain’in Tarihçesi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin!

 • Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) Saldırılarını Durdurma

Dağıtılmış hizmet reddi saldırısı veya DDOS saldırısı, kuruluşun ağını trafikle dolduran ve nihayetinde onu kapatan bir saldırı türüdür. Dahası, binlerce kişiye ulaşabilen birden fazla kaynaktan saldırıyorlar. Böylece saldırının tam yerini takip etmeyi zorlaştırır..

Genellikle, bu saldırılar sistemi herhangi bir para karşılığında elinizde tutmak veya kişisel bilgilerinizi almak gibi bir şey kazanmaz. Daha çok, işletmenizi kelimenin tam anlamıyla sebepsiz yere yıkarken bir kredi talep etmek gibidir..

Ayrıca, yeni bir DDoS yazılımı türü de kullanımı zorlaştırıyor. Gerçekte, bunlar gizlenir ve sistem yeniden başlatılıncaya kadar ölü taklidi yapar. Dahası, saldırıyı defalarca başlatabilir. Ancak, kaynağın nerede olduğunu bulamazsınız.

Bu nedenle, tüm sorunları yönetmek veya işi tutarlı bir şekilde sürdürmek gittikçe zorlaşıyor.

DDoS saldırılarını durdurmak için kullanmak, blockchain siber güvenlik kullanım durumlarından bir diğeridir. Peki blockchain güvenlik çözümleri bunu gerçekten nasıl yapacak? Her şeyden önce, ağ ateş altında kaldığında kurtarmak için bir yedek ekibin olması gerekiyor..

Genellikle, artan trafik seviyesi nedeniyle, kuruluşun ağlarının çoğu kapanır. Ancak şirketin ağı, blok zinciri ve güvenlik ağı saldırıya uğradığında ve daha fazla bant genişliği barındırmak için fazladan dağıtılmış düğümleri etkinleştirdiğinde.

Böylece, bant genişliği tükendiğinde, daha fazla bant genişliği tahsisi ortaya çıkar. Böylece nihayetinde siber güvenlik blockchain teknolojisi kazanır. Ancak bu yöntemi yalnızca blok zinciri güvenliğini kullanarak ağı artırmak için kullanabilirsiniz, başka hiçbir şey yapamazsınız..

Sonuç olarak, bilgisayar korsanları kısa süre içinde kuruluşunuzu kapatamayacak.

 • Dijital Kimlikler veya Biyometrik Kimlikler Sunun

Çevrimiçi olarak kullanılan şifrelerin çoğu “zayıf” bir etiket alır ve saldırıya uğramayı bekler.

Görünüşe göre, tek faktörlü şifreler artık tüm bilgilerinizi korumak için yeterli değil. Gerçekte, kırılmaları son derece kolaydır. Böylelikle bilgisayar korsanının verilere kolay erişimini sağlar. Durumla başa çıkmak için çok faktörlü kimlik doğrulama sürecini kullanmak yardımcı olabilir. Ancak bu yine de yeterli olmayabilir.

Facebook’a göre, her gün 600.000’den fazla kullanıcı hesabının tahmin edilebilir şifreler nedeniyle saldırıya uğradığını biliyor muydunuz? Bu çok fazla sayı! Ayrıca, kuruluşunuzun ağ kimlik doğrulamasının şifrelere dayalı olması sizin için de bir güvenlik riskidir.

Gerçekte, güvenli bir şekilde rekabet edebilmek için parolalarınızı sık sık değiştirmeye devam etmeniz gerekir. Ancak bu, takip edemediğimiz daha karmaşık şifrelere yol açar. Dahası, insanların çoğu aşırı güçlük nedeniyle şifrelerini değiştirmiyor. Bununla birlikte, aynı şifreyi uzun süre saklarsanız, tahmin edilebilir hale gelir.

Bu konuda size yardımcı olmak için blockchain siber güvenlik kullanım örnekleri burada. Yalnızca blockchain güvenliği parolalarınızı koruyamaz, aynı zamanda insanların herhangi bir sisteme girme şeklini gerçekten değiştirebilir..

Siber güvenlik blok zinciri teknolojisi ile, şifrelerin yerine dijital kimlikler veya biyometrik kimlikler alacaksınız.

Gerçekte, dijital kimlikler veya biyometrik kimlikler parolalardan çok daha güvenlidir. Ve böylece, biyometrik anahtarınız olmadan, başka hiç kimse blok zinciri ve güvenlik ağındaki kişisel belgelerinize gerçekten giremez..

Dahası, blockchain güvenlik çözümleri sadece daha güvenli değil, aynı zamanda kullanımı da daha kolay. Günümüzde birçok şirket bu çözümü işletmeler için de sunmaktadır..

Blockchain Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Blockchain Temel Sunumumuza Göz Atın!

 • Otomatik Sistemlerde Güvenlik İhlallerini Durdurma

Otonom teknolojilerin yükselişi, insanlar ve kuruluşlar için yeni ufuklar açıyor. Bununla birlikte, bilgisayar korsanlarının içeri girmesi için daha fazla boşluk da açtı. Gerçekte, kuruluşların geri kalmış doğası veya uygun güvenlik önlemlerinin eksikliği, otonom sistemleri her zamankinden daha kırılgan hale getiriyor..

Bilgisayar korsanlığı nesillerdir ortalıkta dolaşıyor ve artık kuruluşlar için büyük bir endişe kaynağı. Trendin değişip değişmeyeceğini bilmenin bir yolu yok. Ama yakın zamanda olmayacağını söylemek güvenlidir.

Otomatik sistemin güvenilirliği sayesinde artık bilgisayar korsanları zayıf noktaları bir sisteme girmek için kullanabilir. Gerçekte, bilgisayar korsanlığı temel olarak kimlik bilgilerinin paylaşılması veya kötü şifre koruma prosedürleri nedeniyle meydana gelir..

Dahası, kuruluşlarda çalışan pek çok kişi kimlik bilgilerini web portallarıyla paylaşmama bilgisine sahip değil.

Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı çalışanın ağına girdiğinde, bilgisayar korsanı aynı zamanda dahili ağa da erişir. Böylece ona bir ikramiye vermek.

Bu nedenle, blockchain siber güvenlik kullanım örneklerine geçmenin zamanı geldi. Gerçekte, blockchain güvenlik çözümleri, bozuk ve geçersiz girdileri ve komutları çözme yeteneğine sahiptir. Algoritmaları kullanarak, blok zinciri ve güvenlik ağı, bozuk bir komutun ağa ne zaman girmeye çalıştığını belirleyebilir..

Dahası, siber güvenlik blok zinciri teknolojisi o kadar gelişmiştir ki, bunları herhangi bir sorun olmadan kolayca durdurabilir. Ve bunu kullanarak hangi otomatik sistemin tehlikeye girdiğini kolayca anlayabilir ve kurtarma sürecini de başlatabilirsiniz..

Yani, otomatikleştirilmiş sistemlerde blockchain güvenliğinin nasıl yardımcı olabileceğini görüyorsunuz..

 • Daha Güvenli DNS

Alan Adı Sistemi veya DNS, IP adresine göre bir web sitesini belirlemeye yardımcı olan telefon rehberlerine benzer. Esas olarak bunlar, aradığınız zaman doğru web sitesini bulmanıza yardımcı olmak için gereklidir..

Ancak sorun, DNS’nin yalnızca kısmen merkezi olmayan olmasıdır. Böylece, herhangi bir bilgisayar korsanı web sitesi ve IP adresi bağlantısına erişebilir ve bunu herhangi bir zamanda çökmek için kullanabilir. Gerçekte, işlerini kaybettikleri ve kötü bir müşteri izlenimine sahip oldukları için kuruluş için büyük bir düşüşe yol açar. Sonuç olarak, marka değerlerini de düşürmeye başlar..

Yaygın yöntemlerden bazıları, müşteriyi birçok dolandırıcılık web sitesine yönlendirmek için DNS’yi etkilemektir. Web sitesindeki her şeyin kötü amaçlı yazılımlarla dolu olduğundan bahsetmiyorum bile. Bu nedenle, yasal bir web sitesi açabilir ve virüslü bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz, yalnızca cihazınıza bazı kötü amaçlı yazılımların yüklenmesi için.

Bu, işletmeler için ciddi bir sorundur ve bu alanda daha fazla güvenlik gerektirir.

Bu nedenle, blockchain siber güvenlik kullanım örnekleri sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Çözüm, DNS’yi tamamen merkezi olmayan bir sistem haline getirmektir. Bu nedenle, siber güvenlik blok zinciri teknolojisi ile hiçbir bilgisayar korsanı IP bağlantılarına erişemez..

Ayrıca, blok zinciri güvenlik çözümleri yalnızca DNS sistemini barındırmakla kalmaz, aynı zamanda bunun için daha fazla güvenlik katmanı da sunacaktır..

Sonuç olarak, blok zinciri ve güvenlik ağını tam bir kanıtlama sistemi haline getiren her seviyede farklı güvenlik protokolleri vardır..

Blockchain güvenliği, DNS sisteminin güvenlik açıklarını bu şekilde halledebilir.

 • Merkezi Olmayan Veri Depolama Sağlama

Tüm bilgilerinizi saklamak için merkezi depolama kullanıyorsanız, o zaman sadece bir oturmuş ördeğiniz olursunuz ve saldırıya uğramayı beklersiniz. Gerçekte, merkezi depolamanın çoğu veri kaybına meyillidir.

Herhangi bir nedenle veri kaybı olabilir. Bununla birlikte, siber saldırılar bu listede en yüksek önceliğe sahiptir. Her gün birçok kuruluş, uygun yetkiye sahip olmadan verilerinde silme ve değişikliklerle karşı karşıya. Dahası, bunun nedeni güvenilmez bir depolama tesisi olabilir..

Ancak, kuruluşlar için ciddi sonuçları beraberinde getirir. Verileri kaybetmek, iş kolu için büyük bir aksilik ve yıkıcı olacaktır. Dahası, markanızın itibarını zedeleyebilir; müşteri kaybedebilir ve finansmanı kaybedebilirsiniz.

Bu işletmelerin neden başka bir şey denemediğini düşündürüyor. Ve her gün, depolama alanı ihlallerinin sayısı artmaya devam ediyor. Bu nedenle, merkezi veritabanının korumayı hiçbir şekilde sunamayacağı göze çarpmaktadır..

Bununla birlikte, blockchain siber güvenlik kullanım durumlarıyla, işlerin çalışma şeklini gerçekten değiştirebilirsiniz. Blockchain güvenlik çözümlerinin ağ mimarisi, doğası gereği merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu yeni yöntemle, blok zinciri güvenlik ağında tek bir giriş noktası bırakmayacaksınız.

Dahası, burada bilgileri koruyan tek bir giriş noktası yerine verilerinizi koruyan binlerce sağlam engel vardır. Blok zinciri ve güvenlik ağı bu şekilde çalışır.

Ayrıca, siber güvenlik blok zinciri teknolojisi ile tam deneyimi elde etmek için birlikte çalışabilirliğe ihtiyacınız olacak. Her durumda, kuşku duysanız da olmasanız da, teknoloji bunu başarır..

Corda Blockchain Kılavuzumuza Şimdi Göz Atın!

 • Uç Aygıtlar için Kimlik Doğrulama

Hayatımızın her günü yoğun bir şekilde uç cihazları kullanıyoruz ve gelecekte de trend olacaktır. Günümüzde cihazların çoğu nesnelerin interneti aracılığıyla birbirine bağlı. Ancak bu, güvenlik sisteminde bazı zayıf noktalar yaratır..

Gerçekten yararlı oldukları kadar, birçok insan bunları kullanmakla da büyük ölçüde ilgileniyor. Gerçekte, uç cihazların çoğu kendi güvenlik sorunlarını beraberinde getirir. Dahası, mimarinin kendisi büyük zayıf noktalarla kusurludur..

Tüm Android cihazların% 41’inin aşırı Wi-Fi saldırılarına açık olduğunu biliyor muydunuz? Sadece telefonu bozmakla kalmaz, herhangi bir siteye bağlanırsa onları da bozar..

Gerçekte, birçok çalışan güvenli olmayan telefonla şirketlerinin ağına giriş yapma eğilimindedir ve bu, bilgisayar korsanları için kolay erişim sağlar.

Bu nedenle, uç cihazların tüm özellikleri sunmak için herhangi bir boşluk içermeyen güvenli bir ortama ihtiyacı vardır..

Dolayısıyla, blockchain siber güvenlik kullanım durumlarının bu durumda oldukça uygun olduğunu görüyorsunuz. Bu son derece savunmasız uç cihazlar için gereken kimlik doğrulamasını sunabilir. Ancak blockchain güvenliği bu sorunu nasıl çözecek??

Her şeyden önce, blok zinciri ve güvenlik ağı, çekirdek ağı çok adımlı bir kimlik doğrulama süreciyle izole edecektir. Burada, doğru oturum açmayı sağlayacak bir biyometrik anahtar veya imza kullanabilir.

Bu nedenle, blockchain güvenlik çözümleri, sisteme yalnızca yetkili kişinin girmesini sağlayabilir. Merkezi olmayan depolamanın yardımıyla, siber güvenlik blok zinciri teknolojisi de anahtarları güvenli bir yerde saklayabilir..

Ayrıca, bir şirket ilk kez kurduğunda ağın kendisi dijital kimlikler sunabilir..

 • Genel Anahtarın Dağıtımını Sağlayın

Parolalara güveniyor olsanız veya dünyadaki tüm sistemler tamamen merkezi olmayan hale gelene kadar bunu yapmak zorunda olsanız bile, bu durumda blockchain güvenliği nasıl yardımcı olabilir? Şu anda, parolaların ve kullanıcı adlarının çoğu merkezi veritabanlarına kaydedilmektedir..

Şimdiye kadar bunların hacklenmesinin son derece kolay olduğunu biliyorsunuz. Veritabanının kendisi bir şekilde saldırıya uğrarsa, bilgisayar korsanı büyük ikramiyeyi vurdu. Herhangi bir sosyal medya hesabının veya zar zor kullandığınız bir web sitesinin şifresini alırsa, ne kadar önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.?

Sorun, banka hesabı girişleriniz veya sağlık bakımı kayıt girişleriniz için aynı veya benzer şifreyi kullandığınızda ortaya çıkar. Dahası, şifreyi görmekten bir model bulmak daha kolaydır. Dolayısıyla, tek bir şifre saldırısının herhangi bir fark yaratmayacağını düşünseniz bile, gerçekte,.

Ve hackerlar bu şekilde yakışır. Bunu durdurmak için, şifreler veya kullanıcı adları gibi genel anahtarlar dağıtılacak ve böylece hiçbir bilgisayar korsanı bunlara erişemeyecek..

Blockchain siber güvenlik kullanım örnekleri, tamamen merkezi olmayan bir blockchain güvenlik ağı sunacak. Genel anahtarınızı tam şifreleme ile birden çok düğümde depolamaya başlarsanız, bilgisayar korsanlarının buna erişmesi zorlaşır..

Bir hayal edin, parolayı böldünüz ve şifrelediniz ve tüm parçaları blok zinciri ve güvenlik ağındaki birçok düğüm arasında dağıttınız..

Dolayısıyla, bilgisayar korsanı siber güvenlik blok zinciri teknolojisine erişmeye çalışsa bile, parçaların gerçekte nerede olduğunu bilemez..

Dahası, piyasada denemeniz için birçok blok zinciri güvenlik çözümü var..

Teknolojiden Şimdi Yararlanmak İçin Farklı Blockchain İş Modelleri Hakkında Bilgi Edinin!

 • Cihaz Donanımı Kaynağı Sunun

Bu, siber suçluların bizi sakat bırakmak için ellerinden gelen her şeyi kullandıkları siber savaşın kulağıdır. Gerçekte, her sektör hırsızlık sorunlarıyla karşı karşıyadır ve bunları sürdürmek için uygun güvenliğe sahip değildir..

Dahası, birçok şirket kar da sahte ürünlere sahiptir. Bu ürünler iz bırakmadan sistemlerine giriyor ve insanlar meşru ürünler olarak satın alıyorlar. Dahası, donanım tüm zamanların en yüksek sahte nişlerinden biridir..

Ancak siber suçlular bu sahte donanımı kendi çıkarları için kullanıyor. Sahte donanımda gizli kötü amaçlı virüsler bulunur. Evet, doğru duydunuz, yasal endüstrilere tedarik etmeden önce virüsleri donanıma yerleştiriyorlar.

Herhangi bir donanım kaynağı olmadığından, birçok kuruluş iyi ürünlerle mi yoksa kötülerle mi uğraştıklarını bilmez. Sonuç olarak, bir kuruluş cihazları alıp ağlarına bağladığında, her şey ortadan kalkar..

Çalışan bir güvenlik protokolünüz olsa bile, donanımdan oluşan virüslerden kurtulmak gerçekten zordur..

Bu nedenle, donanım kaynağının olması gerekir ve blockchain siber güvenlik kullanım durumları kesinlikle bunu yapabilir. Cihaz donanım kaynağı sayesinde artık hiçbir kötü amaçlı virüs ağı ihlal edemez. Artık üretim sırasında, endüstri, tedarikçinin blok zinciri güvenlik ağında yasal olup olmadığını görebilir..

Blockchain ve güvenlik platformunun yardımıyla, donanımın kökenini kolayca bulabilir. Bu, siber güvenlik blok zinciri teknolojisinin birçok avantajından biridir ve değişmez veritabanı, bilgilerin bozulmadan kalmasına yardımcı olur.

Özellikle bu niş için halihazırda birkaç blok zinciri güvenlik çözümü var..

 • Güvenlik Uyarılarını Filtreleme

Tipik siber güvenlik protokollerinin kullanımı harika. Bununla birlikte, bununla birlikte çok fazla maliyet de var. Sorun, kötü amaçlı yazılım veya bozuk verileri tespit edebilmeleridir. Ancak, meşru verileri bozuk veri olarak işaretliyor gibi görünüyorlar..

Gerçekte, yanlış işaretlemenin sayısı o kadar fazladır ki, hangisinin olmadığını ve hangisinin olduğunu anlamak için daha fazla ek yönetim maliyeti gerektirir. Böylece, onu azaltmak yerine daha fazla para toplamaya devam ediyor.

Bu yanlış pozitif veriler hem tüketici hem de şirketin kendisi için sorunlara yol açabilir. Sadece yanlış pozitif verilerle, işletmelere her yıl 1,3 milyon doların üzerinde bir maliyet çıkıyor. Üstelik boşa harcanan zaman miktarı 21.000 saattir.

Yani, sadece muazzam miktarda parayı boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda zaman kaybına da neden olur..

Bu nedenle, blockchain siber güvenlik kullanım örnekleriyle filtrelenmiş verileri elde edebilirsiniz. Dahası, blok zinciri güvenlik uyarıları, herhangi bir yanlış pozitif olmadan daha doğru olacaktır. Blok zinciri güvenlik çözümleri çerçevesindeki düğümler, verilerin doğru olup olmadığına bakılmaksızın bir doğrulayıcı olarak çalışabilir..

Böylelikle siber güvenlik blockchain teknolojisinde fazladan maliyetten ve boşa harcanan zamandan kurtulursunuz. Ancak, buradaki tek fayda bu değil. Blockchain ve güvenlik platformları, ortalama çözümlerden çok daha ucuzdur. Yani bu herkes için bir kazan-kazan.

Bölüm-5: İş Yerinde Blockchain Siber Güvenlik Örnekleri

 • Santander

Santander, uluslararası ödeme hizmetlerini geliştirmek için blockchain güvenliğini kullanıyor. Görünüşe göre, Birleşik Krallık’ta güvenlik amacıyla blockchain’i benimseyen ilk banka. Dahası, blockchain ve siber güvenlik yardımıyla, müşterilerinin Santander hesaplarını kullanarak Güney Amerika ve Avrupa’da ödeme yapmalarına yardımcı oluyorlar..

Ayrıca Ripple’ın yardımıyla artık One Pay Fix servisi Polonya, İngiltere, Brezilya ve İspanya’da yayında. Bankaların iç ağının sürekli siber saldırılar altında olduğunu hepimiz biliyoruz. Santander, müşterilerin acı çekmemesini sağlamak için de tüm dahili ağlarını korumak için blockchain güvenliğini kullanıyor..

 • Kanada Ulusal Bankası

National Bank of Canada, borç ihracı için blockchain ve siber güvenlik ağı kullanıyor. Şu anda, temel ağ olarak J.P. Morgan’ın Quorumenterprise-Ethereum’unu kullanıyorlar. Quorum, herhangi bir organizasyonu siber saldırılardan korumak için ek güvenlik protokolleri içeren kurumsal bir Ethereum sürümüdür..

Kanada Ulusal Bankası, işlemlerde% 100 güvenlik sağlamak için blockchain güvenlik yönünü kullanıyor. Ayrıca, tedarik zinciri endüstrileri için güvenli bir kanal sunmak gibi başka projeler üzerinde de çalışıyor..

Her neyse, son zamanlarda, platformu kullanarak 150 milyon dolarlık bir yıllık borç çıkardıkları bir borç ihracı deneme aşamasından geçtiler..

 • Barclays

Barclays, fon transferlerinde güvenlik sağlamak için blockchain ve siber güvenlik kullanıyor. Sadece bu değil, aynı zamanda blockchain güvenlik teknolojisini kullanmak için bir patentleri de var. Gerçekte, bu şirketin birincil amacı, onu para transferlerinin istikrarını ve popülerliğini artırmak için kullanmaktır..

Ayrıca, tüm dahili veritabanlarını bilgisayar korsanlarının erişiminden uzak tutmak için kullanıyorlar. Bunun da ötesinde, KYC süreçlerinde blockchain güvenliği için bir patente sahipler. Böylece, bunun yardımıyla, herhangi bir banka veya finans şirketi kişisel kimliklerini blockchain ağında saklayabilir..

 • Sağlık Hizmetlerini Değiştirin

Change Healthcare, ABD’deki hastanelerde sağlık hizmeti çözümleri sunmak için blockchain ve siber güvenlik kullanıyor Sadece bu değil, aynı zamanda kendi güvenlik yönetimi için de kullanıyorlar. Ayrıca şirket, siber suçluların hacklenmesi ve kötüye kullanılması nedeniyle sağlık sektörünün nasıl çöktüğünü biliyor. Gerçekte, birçok hassas hasta bilgisinin hastanenin veritabanından sızdırılması veya hacklenmesi günlük bir faktördür..

Bahsetmiyorum bile, kişisel kazanç için verilerin değiştirilmesi önemli bir duyumdur. Ve bunların hepsi sağlık sektörünün uygun güvenliğe sahip olmamasıdır. Bu nedenle, Change Healthcare yalnızca blockchain güvenlik çözümleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ağlarını izlemek için de kullanıyor..

 • Sağlık Bağlantıları

Health Linkages, sağlık sektörü için şeffaf bir veri aktarımı ve denetim süreçleri sağlamak için blockchain güvenliğini kullanıyor. Sadece bu değil, aynı zamanda bunu sektördeki uygunlukları artırmak için kullanıyor. Gerçekte, platformlarını kullanarak, hasta verilerini yalnızca uygun kimlik bilgilerine sahipseniz paylaşabilirsiniz..

Ayrıca, tüm sağlık hizmeti olaylarını listeler ve bu da doktorlar için karar vermeyi daha net hale getirir. Ancak, hiçbir bilgisayar korsanının veya üçüncü tarafın bu bilgilere erişmemesini sağlamak önceliklidir.

Şu anda, profesyonellerin hasta bilgilerini güvenli bir kanalda görüntüleyebilecekleri farklı bir blok zinciri ve siber güvenlik projesi denemesi üzerinde çalışıyorlar..

 • Colorado Eyaleti

Colorado Eyaleti, blockchain güvenliğini kullanıyor ve devlet kullanım durumlarında, veri koruması için kullanabileceklerini düşünüyor. Sadece bu da değil, Colorado Senatosu, kayıtlarının depolanmasını güvence altına almak için blockchain güvenliğini kullanma konusuyla ilgili bir yasa tasarısını kabul etti.

Colorado, genellikle her gün 6-8 milyon hackleme girişimiyle uğraşır. Ve çoğu zaman hackerlar galip geldi, hükümet yapısına zarar verdi. Bununla başa çıkmak için Colorado, onları saldırı girişimlerinden uzak tutmak için blockchain şifrelemesini kullanıyor. Ve blockchain güvenliği hükümetleri de bu şekilde etkiliyor.

 • Avustralya

Avustralya hükümeti, devlet belgelerini saklamak için blockchain ve siber güvenlik kullanma konusunda o kadar da geride değil. Gerçekte, ülke son zamanlarda hükümet için blockchain güvenlik ağının kullanımına öncelik verdi.

Ağ hala erken aşamalarda olsa da, yine de hükümet yetkilileri teknolojinin yakında gerçekten değerli bir varlık haline geleceğini düşünüyor.

Şu anda, hükümet ekosistemini oluşturmak için IBM’den teknolojik destek alıyorlar. Ayrıca federal hükümet, gelecekteki hükümetler için de harika bir katkı olacağını düşünüyor..

 • Malta

Şu anda Malta, finans sektörlerini desteklemek için blockchain güvenliğini kullanıyor. Bununla birlikte, hükümet yetkilileri de blockchain’in güvenlik yönünü araştırıyor. Neden? Esasen tüm hükümet belgelerini korumak istiyorlar. Dahası, tüm vatandaş bilgilerini siber suçlulardan uzak tutmak istiyorlar..

Gerçekte, Malta her sektörde blockchain’i memnuniyetle karşılamaya fazlasıyla isteklidir. Aslında, Blockchain Adası olmak istiyorlar. Ayrıca, Malta’da artan kripto para çılgınlığı ile birlikte, çok uzun süredir bilgisayar korsanı hedefinin altındalar..

Bu nedenle hükümet, veritabanları için güvenlik katmanı olarak blockchain kullanmak istiyor..

 • Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)

Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı veya DARPA, gerçekten de ordu için teknolojiler üzerinde çalışan Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı ajansıdır. Gerçekte, esas olarak ABD ordusu için farklı gelişen teknolojiler geliştiriyorlar..

Bununla birlikte, artık blockchain teknolojisi yeni gelişen teknolojilerden biri olduğu için, DARPA onu veri aktarımlarının güvenliği ve şifrelemesi için nasıl kullanabileceğini araştırıyor. Bu nedenle, ordunun bilgileri herhangi bir konuma anında paylaşmasına yardımcı olabilecek blockchain güvenlik tabanlı mesajlaşma sistemi üzerinde çalışıyorlar..

Ayrıca hiçbir üçüncü tarafın mesajlarını blok zinciri ve siber güvenlik ağında kesiştiremeyeceğinden emin olmak için.

Blockchain ve Veritabanı Arasındaki Farkları Kontrol Edin.

 • Çin Askeri

Çin Ordusu artık askeri ve hükümet ağları içindeki güvenlik protokollerini geliştirmek için blockchain güvenliğiyle ilgileniyor. Dahası, blockchain güvenliğinin, yabancı düşmanların hayati önem taşıyan askeri veya hükümet bilgilerini değiştirmesini veya değiştirmesini durdurma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorlar..

Genellikle, birçok bilgi sızıntısı ve değişikliği ile uğraşmak zorundadırlar. Ve kesinlikle, bir ülkenin askeri bilgileri üçüncü tarafın elinde olmamalıdır. Ülkeye ciddi zarar verebilir.

Ancak, gizlilik nedeniyle hangi projeler üzerinde çalıştıklarını hala bilmiyoruz. Ancak istihbarat operasyonu bilgilerini ve memurlar arasındaki iletişimi ele almak istediklerini biliyoruz..

Böylece, blockchain güvenliğinin dünyadaki en büyük sektörü gerçekten nasıl etkilediğini görebilirsiniz..

 • Lockheed Martin

Lockheed Martin, protokolleri geliştirmek için blok zinciri ve siber güvenlik kullanan ilk ABD savunma müteahhidi oldu. Sadece bu değil, aynı zamanda tedarik zinciri risk yönetimi, mühendislik sistemleri ve yazılım geliştirmede blockchain güvenliğini kullanıyor.

Bu alanların her birinin süper sıkı güvenliğe sahip olduğundan emin olmak istiyor. Gerçekte, şirket Guardtime’dan teknolojik destek alıyor.

Blockchain güvenlik ağını seçmesinin bir başka olası nedeni, tüm silah geliştirmelerinin güvende kalmasını ve yanlış ellere düşmemesini sağlamaktır çünkü silah geliştirme aynı zamanda bir ülke ve hükümet içinde hayati bir parçadır.

 • Flex ve Rockwell Otomasyonu

Flex, blockchain teknolojisini çeşitli nedenlerle kullanan tedarik zinciri şirketidir ve bunlardan biri de güvenliktir. Sadece Flex değil, başka bir donanım şirketi olan Rockwell Automation da üretim ve sevkiyat süreçlerine daha güvenli altyapı sunmak için blockchain güvenliğini kullanıyor..

Şu anda, ikisi de teknolojik destek aldı Cisco. Gerçekte, güvenilir IoT Alliance’ın bir parçası olarak Cisco, blockchain’i IoT cihazlarıyla entegre etmek için fazlasıyla isteklidir..

Dahası, IoT ve blockchain’in gerçekten iyi eşleştiğini düşünüyorlar..

 • ABD Enerji Bakanlığı

ABD Enerji Bakanlığı, elektrik şebekeleri kenarında dağıtılmış enerji kaynakları için tamamen güvenli bir ağ sağlamak için Guardtime ile birlikte çalışıyor. Burada, güç şebekeleri kenarı derken, güç şebekesinin diğer müşterilere ve dağıtılmış ağlara bölündüğü kesişme noktasını kastediyorlar..

Dahası, enerjinin başka ağlara ayrılmadan önce herhangi bir kötüye kullanımını durdurmak istiyorlar. Görünüşe göre, proje Obama bölgesi altında Enerji Dağıtım Sistemleri için Siber Güvenlik olarak adlandırılıyor..

Dahası, sistemi desteklemek için blok zincirini kullanmak, yalnızca üçüncü taraf saldırılarıyla savaşmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda altyapı üzerinde daha fazla güvenilirlik sağlamalarına da yardımcı olur..

 • Etik

Etik şu anda denetim izi koruması için blockchain güvenliğini kullanıyor. Dahası, denetim izlerinin tam güvenliğini sağlamak için Guardtime ile birlikte çalışıyorlar. Gerçekte, bir işlem her yapıldığında, veritabanına eklenir. Ayrıca, her kayıt için yeni bir KSI imzası tanıtılır..

Burada Etik, imzayı bir kanıt kanıtı olarak saklamaktır? İmza veritabanında mevcutsa, denetimin yazarının, zamanının veya bütünlüğünün hala sağlam olduğunun kanıtıdır. Her neyse, kanıtlar gelecekteki kullanım için Guardtime blockchain ağına kaydolur..

Hiçbir şeye dokunulmadığından emin olmak için şirket, veritabanında kanıtlanmış olan imzayı kullanarak doğrulayabilir..

Hyperledger Blockchain Kılavuzumuza Neden Göz Atmıyorsunuz??

 • İngiltere Enerji Sektörü

İngiltere Enerji Sektörü blockchain güvenliğini araştırıyor ve bunun için şu anda Guardtime’ın teknolojisini düşünüyorlar. Blockchain güvenliği kavramını daha iyi anlamanın nedeni budur; sektör şu anda onlardan siber tatbikat alıyor.

Enerji ortamında yer alan tüm alıştırmalar, her şeyin gerçekten nasıl çalıştığını anlamak için farklı ortamlara, senaryoya ve gerçek hayat simülasyonuna sahiptir. Ancak şu anda birincil amaç, katılımcıların saldırıyı algılamasına, yayılmasını durdurmasına ve atlatmasına yardımcı olmaktı.

Söylemeye gerek yok, tatbikatlar başarılıydı ve İngiltere enerji sektörü blockchain gücünü tattı. Ancak yine de teknolojiyi uygulayıp uygulamayacaklarını bilmiyoruz.

 • İngiltere Sivil Nükleer Sektörü

Blockchain güvenliğine bakan bir diğer büyük sektör, İngiltere Sivil Nükleer Sektörüdür. Gerçekte, nükleer sektörün her gün karşılaştıkları tüm saldırıları savuşturmak istiyorlarsa, tam kanıtlanmış güvenlik önlemlerine sahip olması gerekir..

Bu yüzden teknolojiyi kullanmanın sonuçlarını daha iyi anlamak için Guardtime ile birlikte çalışıyorlar. Şu anda, Guardtime onlara bir nükleer tesise gerçek hayattan bir siber saldırı ve onu nasıl savunabileceklerini gösterdi..

Görünüşe göre çok büyük bir başarı. Nükleer sektörü blockchain ile çalışmaya fazlasıyla istekli olsa da, aktif projeleri olup olmadığını hala bilmiyoruz..

 • Danieli

Danieli, Naoris’ten blockchain güvenlik çözümü alıyor. Danieli hakkında bir şey duymadıysanız, size biraz anlatayım. Danieli, sektördeki en büyük çelik tedarikçilerinden biridir. Danilei, mavi çipli şirketlerden biri olduğundan, tüm müşteriler ve hassas bilgiler için koruma alması kesinlikle gereklidir..

Mevcut durumlarında, çalışan cihazlarının her biri ağlarına giden bir yol görevi görebilir. Bu nedenle, ciddi siber sonuçlarla karşılaşmadıklarından emin olmak için Naoris’ten yalnızca dünya çapındaki veri sunucuları için blockchain güvenliği istediler..

Proje bu aşamada hala devam ediyor.

 • Estonya Savunma Bakanlığı

Estonya Savunma Bakanlığı, Guardtime için blockchain güvenliği konusunda bir sözleşme imzaladı. Aslında, hükümet için yeni nesil NATO siber menzilini geliştirmek istiyorlar. Gerçekte, yeni tasarım elektronik harp, istihbarat, görev geliştirme yetenekleri, siber menkul kıymetler ve çok daha fazlası gibi birçok özelliğin kilidini açacaktır..

Bu nedenle, her şeyin yerinde olduğundan emin olmak için tam korumalı bir siber yedeğe sahip olması gerekir. İşte bu yüzden bunun için blockchain güvenliğini kullanıyorlar.

Blockchain benimseme zorlukları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bununla ilgili makalemize göz atabilirsiniz..

Bölüm-6: Bitiş Notu

Siber güvenlik epeydir bir karmaşa halini aldı. Esasen 2016’da kötü amaçlı yazılımın patlamasından hemen sonra, birçok kuruluş sırf siber suçlar nedeniyle her yıl büyük miktarda kayıpla karşı karşıyadır..

Bununla birlikte, görebileceğiniz gibi, blok zinciri güvenliği, tüm güvenlik tehditlerini tek başına ele alma kapasitesinden daha fazlasıdır. Bunun tam bir kanıt teknolojisi olduğunu söyleyemem. Bununla birlikte, diğer güvenlik protokollerinin nasıl çalıştığına bakılırsa, blockchain iyi bir başlangıç ​​yapmaktan çok uzaktır. Bu nedenle, kesinlikle incelemeye değer.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me