Blockchain Kavram Kanıtı: Kurumsal POC Rehberi

Bu makale, herhangi bir kurumsal blockchain geliştirmesi için başlangıç ​​noktası olan blockchain Proof of Concept (POC) hakkında kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Ayrıca, blockchain POC çerçevesi, geliştirme, farklı aşamalar ve yapım kararı hakkında bilgi edineceksiniz..

Yükselen blockchain yenilikleriyle, teknolojiye de inanma ve bunun sektörünüzü de bozacağını düşünme olasılığınız var. Endişelenme, bu konuda yalnız değilsin. Tam olarak sizin gibi düşünen ve şu andan itibaren bir fark yaratmak isteyen birçok CIO veya kurumsal lider var..

Ancak birçoğu faydaları biliyor ancak blok zinciri deneyinize nasıl başlayacaklarını gerçekten bilmiyorlar. Dahası, umdukları gibi ortaya çıkmayan uzun deneyler için büyük olasılıkla sınırsız bir bütçeye sahip değiller..

Onların arasındaysanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bugün size blockchain kavram kanıtı aşamalarını ve başarılı bir planın nasıl geliştirileceğini göstereceğiz.

Bu nedenle, bazı genel soruların yanıtlarını bileceksiniz – blockchain kavramının kanıtı nedir? – ve – blok zinciri anlamının kanıtı.

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Contents

Kavram Blok Zincirinin Kanıtı Nedir??

Blockchain Proof of Concept, bir Blockchain proje fikrinin gerçek dünya durumunda uygulanabilir olup olmadığını belirleme sürecidir – blok zinciri için yaygın bir fikir birliği algoritması türü. Bu süreç, fikrin öngörüldüğü gibi işleyeceğini doğrulamak için gereklidir..

Kavram blok zinciri anlamının kanıtı ile ilgili en iyi bölüm, başlamadan önce ne yaptığınız hakkında net bir fikir edinmenize yardımcı olacağıdır. Dahası, blockchain nişindeki kavramın kanıtı, pazarı sadece fikirler için keşfetmek değildir. Üstelik, üretim sürecini başlatmanın en iyi yolunu da belirleyemezsiniz.

Bunun yerine, yalnızca olası blok zinciri çözümü seçeneğiniz üzerinde çalışacak ve bunun gerçek olup olamayacağını göreceksiniz..

Bir blok zinciri kavram kanıtı geliştirmek, zaman, para ve kaynak yatırımı gerektirecektir. Gerçekte, uygulamalı destek teknolojilerinize ve hatta mükemmel planı elde etmek için gereken fiziksel bileşenlere sahip olmanız gerekir..

İşletmelerin tüm üretim seviyesi ekipmanlarını kullanmadan önce fikirlerinin görünür olup olmadığını görmeleri için süreçten geçmek gereklidir..

Yakın tarihli bir Gartner anketine göre, CIO’ların% 66’sı blok zincirinin mevcut pazarları bozmak için burada olduğunu düşünüyor. Ve çoğu, teknolojinin denenmesi için 10 milyon dolardan fazla harcayacak.


İşletmeler Neden Bir Kavram Kanıtına İhtiyaç Duyar??

Genellikle, blok zinciri kavramının kanıtı, pazardaki yeni başlayanlar arasında oldukça popülerdir. Bununla birlikte, blok zincirindeki kavram kanıtı, İşletmeler için de harika bir araç olabilir. Temelde ihtiyaç duymanın üç noktası var –

 • Seri üretime geçmeden önce blockchain projesini test edin.
 • Projenin yararlı olmamasına neden olabilecek olası sorunlu noktaları belirleyin.
 • Muazzam miktarda zaman ve paradan tasarruf edin.

Bir blockchain proje fikri ile gelen herkes bunun işe yarayacağını düşünse de, blockchain’deki kavram kanıtı fikrinizden en iyi sürümü aldığınızdan emin olmak için fikrinizi test edecek ve bu da çok zaman kazandıracak süreçte para.

Blockchain için kavram kanıtı kullanmanızın bir diğer önemli nedeni, tüm paydaşların fikrinizi sevmesini ve ona yatırım yapmakla ilgilenmesini sağlamaktır. İster mevcut blockchain çözümüne yeni bir özellik türü ekliyor olun, ister sıfırdan blockchain kavram kanıtı geliştiriyor olun, mümkün olan en hızlı yolu seçmenize izin verir. Bu, blok zinciri anlamının kanıtlanmasında nispeten farklı bir avantaj sağlar..

Blockchain Konsept Aşamalarının Kanıtı

Blockchain Kavram Kanıtı: Basitçe Açıklanmış İnfografik

Blockchain Kavram Kanıtı

Teorik Geliştirme Aşaması

Bu, blockchain POC çerçevesinin teorik yönüyle geleceğiniz aşamadır. Neye ihtiyacınız olduğuna veya nerede ihtiyacınız olduğuna dair uygun bir planınız yoksa, bu gerçekten uygun bir blok zinciri geliştirme olmayacaktır. Öyleyse, bu aşamanın adımlarının neler olduğunu görelim.

Adım-1: Değer Katan Uygun Blockchain Uygulama Sektörlerini Bulma

Teorik geliştirme aşamasının ilk adımıyla başlayalım. Birçoğunuz blockchain Proof of Concept için hangi uygulama sektörlerinin harika olduğunu gerçekten bilmiyorsunuz. Bu nedenle, çözümünüzü kullanabileceğiniz bazı önemli uygulama sektörlerini ana hatlarıyla belirtiyoruz. Bunlar –

Finansman

Ticaret finansmanı blok zinciri sektörüyle başlayalım. Bu sektör, blockchain topluluğu arasında nispeten popülerdir. Dahası, halihazırda bu sektörü kapsayan ve büyük sorunlar için kazançlı bir çözüm sunan birçok proje var. Yani, bu anlamda, bu sektör, blockchain POC gelişimi durumunda oldukça rekabetçidir..

Bankalar veya diğer finans şirketleri halihazırda blockchain ile çalışıyor. Gerçekte, eğer bir finans kuruluşuysanız, finans sektörüne gitmek en iyi seçeneğinizdir. Ayrıca, deneyimlediğiniz şeyleri de aktaracaksınız, bu nedenle risk faktörleri çok daha az olacaktır. Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Ticaret
 • Eşler arası kredi
 • Yerleşmeler
 • Özsermaye
 • Tahmin piyasaları
 • Kara para aklamanın önlenmesi
 • Teminat yönetimi
 • Müşterinizi tanıyın (KYC)
 • Ticaret raporlama & risk görselleştirmeleri
 • Kalabalık Finansmanı

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirler ve Ticaret Finansmanı Kursu

Sağlık hizmeti

Tıp sektörü şu anda bir başka büyük blockchain uygulama sektörüdür. Blockchain’in gerçekten parlayabileceği sayısız senaryo var. Hastaneler birçok tahrifat raporu ve sahte ilaçla uğraşmak zorunda.

Dahası, doktorların sağlık sertifikalarını tahrif ettikleri ve hastaları tedavi etmeye devam ettikleri birçok vaka var. Blockchain POC çerçevesi, blockchain çözümünüzün bu sorunları çözüp çözemeyeceğini size söyleyebilir. Dahası, tıbbi kayıtları ifşa ederek hastanın mahremiyetini korumaya yardımcı olun. Blockchain POC geliştirmenin erken bir aşamasında, uygulamanızın sağlık sektörü için blok zincirinde tam güvenlik sunduğundan emin olmanız gerekir. Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Kayıt paylaşımı
 • DNA dizilimi
 • Kişiselleştirilmiş tıp
 • uyma
 • Reçete paylaşımı

Varlık Yönetimi

Bu zamanlarda varlığın korunması, piyasadaki tüm kötü oyuncular nedeniyle nispeten zordur. Basit kağıt tabanlı kayıt tutma artık yeterli değil. Dahası, siyasi ve diğer nedenlerden dolayı, mülkiyet yönetimi yozlaşmış bir sektör olma riski altındadır..

Örneğin, birçok kişi arazi mülkiyetini alır, ancak kağıda dayalı izleri sürdürmek nedeniyle, kötü oyuncular parametreyi değiştirerek sonuçta mülkün kaybına neden olur. Ayrıca, bankaların bir müşterinin ev ipoteklerini ödeyip ödeyemeyeceğini de takip etmesi gerekir..

Blockchain POC geliştirme, bu sorunları kolayca çözebilir, blockchain kavram kanıtı projesine uygun güvenlik ve doğrulama protokolleri eklersiniz. Ayrıca, bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Dijital varlık kayıtları
 • Tapu mülkiyeti
 • Ev İpotekler & ödemeler
 • Araba kiralama & satış

Daha fazla oku: Blockchain’de Varlık Tokenizasyonu – Tam Bir Kılavuz

Devlet

Pek çok devlet kurumu dijitalleşme yarışında geride kalıyor. Dahası, her vatandaşın ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayacak daha iyi bir altyapıya ihtiyacı vardır. Gerçekte, hükümet sektörü vatandaşlık haklarını gerektiği gibi rezerve edemez.

Bu nedenle, bu ekonominin büyümesi geride kalıyor ve devasa hükümet yüklerine yol açıyor. Burada yapabileceğiniz şey, hükümetin kağıtsız kalmasına izin verecek güvenli bir ağ sistemi sunmaktır..

Ayrıca, blok zinciri POC geliştirmeniz herhangi bir sorun olmadan yönetişim düzeyinde güvenlik sunabiliyorsa, kesinlikle büyük bir başarı olacaktır. Ancak devlet kurumlarının devlet sektörü için bu blok zincirine gitmesi en iyisidir çünkü hükümetin nasıl çalıştığı konusunda yeterli bilgiye sahipler..

Ayrıca, bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Oylama
 • Telif hakları
 • WIC, Vet, SS, avantajlar, dağıtım
 • Lisanslama & kimlik
 • Araç kaydı
 • Vatandaş kimliği

Kimlik

Kimlik yönetimi, işletmeler söz konusu olduğunda büyük bir zorluktur. Dahası, çoğu sıklıkla başkalarının kimliğine bürünür ve ciddi suçlar işler. Ticaret finansöründe bile birçok şirket sahte şirketlerle ve sahte belgelerle uğraşmak zorunda..

Dahası, dijital kimlik yönetimi ile ürünleri takip edebilir ve hatta son derece hassas bilgiler için çok faktörlü kimlik doğrulama süreci sunabilirsiniz. Ancak kimlik sektörü daha çok güvenlik ve mahremiyete dayanan hassas bir sektördür..

Bu nedenle, blok zinciri POC geliştirmenizin güçlü güvenlik protokollerine sahip olması gerekir.

Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Dijital kimlik
 • Dijital varlıklar
 • Satın alma & inceleme takibi
 • Ürün izleme kimliği
 • Eğitim & rozet
 • Mülteci takibi
 • Çok faktörlü kimlik doğrulama

IoT

Nesnelerin interneti, blok zinciri geliştirmede kavram kanıtı için harika bir sektördür. Ayrıca, bu sektör tüm akıllı uygulamalarınızı birbirine bağlamaktan sorumludur. Ayrıca, güvenli bir platformda cihazdan cihaza bağlantı gereklidir.

Burada birden fazla cihaz tek bir yere bağlandığından, cihazlardan birinde bile bir güvenlik ihlali büyük bir gizlilik ihlali ile sonuçlanacaktır. Gerçekte, bu sektörü blockchain kavram kanıtı projenizde kullanabilirsiniz. Nispeten daha yeni bir eklentidir; rekabet o kadar büyük değil. Ayrıca, blockchain ve IoT, dijital dünyadaki en büyük sorunlardan birini gerçekten çözüyor.

Ayrıca, bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Şirketler arası bakım pazarları
 • Akıllı ev & Büro Yönetimi
 • Şebeke izleme
 • Cihaz dizinleri
 • Cihazdan Cihaza ödemeler

Ödemeler

Ödeme sektörü, kurumsal düzeydeki çözümünüz için bir başka harika uygulama noktasıdır. Blockchain sistemi, ödemeleri yönetmekten daha fazlasıdır ve birçoğu aynı zamanda mikro ödemeler de sunar. Ayrıca, geleneksel bankacılık sistemine kıyasla para göndermek gerçekten çok az zaman alıyor. Yurtdışı ödemelerde ücretlerin düşürülmesinden bahsetmiyorum bile.

Dahası, geleneksel ödeme sisteminin yükseltilmesi gerekiyor ve benzersiz blockchain kavram kanıtı çözümünüzle pazarı kolayca değiştirebilirsiniz. Ödemede blok zincirinin yıllar geçtikçe daha fazla çekişmesine şaşmamalı.

Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Cüzdanları yeniden düşünmek & bankalar
 • Vergi beyannamesi & Toplamak
 • B2B uluslararası havale
 • Mikroödemeler

Tedarik zinciri

Büyük işletmelerin tedarik zinciri sürecinin her adımında gözlerinin ve kulaklarının olması gerekir. Dahası, herhangi bir küçük hata, bir milyon dolarlık kayıpla sonuçlanabilir. Açıkçası, bunu istemezsin. Hammaddelerin nereden geldiğini ve ürünlerinizin gerçekten orijinal olup olmadığını takip etmek en önemli sorunlardan biridir..

Gerçekte, tedarik zinciri için blok zinciri, kavram kanıtını buraya entegre etmeniz için birçok kapsama sahiptir. Ve bu, sizin için en büyük uygulama noktalarından biridir.

Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Nakliye & lojistik Yönetimi
 • Tarımsal gıda kimlik doğrulaması
 • İlaç takibi & saflık
 • Tedarik teslimi için gerçek zamanlı açık artırma
 • Dinamik tarımsal emtia yönetimi

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Sigorta

Sigorta sektörü, sigorta talepleri ve belge doğrulaması ile ilgili bazı ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, her çalışanın doldurması gereken muazzam miktarda evrak işi fazlasıyla korkunçtur..

Dolandırıcılığı tespit etmek, tüm belgeleri güvenli bir ortamda yönetmek zordur. Öyleyse, tüm bu sorunları çözebilecek bir blok zinciri çerçevesi sunarsanız, büyük bir faktör olacaktır..

Bununla birlikte, sigorta için blok zincirinde rekabet biraz yüksek; yine de, uygun bir blok zinciri konsept kanıtıyla, bu harika bir fırsat olmalıdır..

Bu kullanım durumlarında blockchain kavram kanıtını kullanabilirsiniz –

 • Talep başvuruları
 • Kendi kendine uygulanan sigorta
 • Otomatik yüklenim
 • Varlık Yönetimi
 • Dijital kimlik doğrulama
 • Dolandırıcılık tespiti / tahmini
 • Hak talepleri işleme & yönetici
 • Mülk ödemeleri

Adım-2: Ürünü Tanımlama

Teorik oluşturmanın ikinci aşamasında, blok zincirinizin Kavram Kanıtı’nı diğer herhangi bir ürün gibi düşünmeniz gerekir. Ayrıca, tüm paydaşlardan tam destek ile birlikte sağlam bir plana sahip olmanız gerekir..

Ama sağlam planı nasıl buluyorsunuz? Bunun için bir ürün planlama aşamasına veya atölyeye ihtiyacınız var.

Blockchain POC Ürün Planlama Aşaması

Ürün planlama aşamanızda, tüm paydaşlarla bir toplantı yapmanız gerekir. Üstelik ihtiyaçlarınıza göre bir günlük veya iki günlük bir toplantı olabilir. Bu nedenle, blok zinciri konsept fikrinizi temel değere indirgemek için bir dizi alıştırma yapacaksınız..

Bu şekilde uygulanabilir bir yol haritası çıkarabileceksiniz. Burada üç ana bileşene karar vermelisiniz –

 1. POC Özellik Gereksinimleri
 2. Temel Metrikleri Ölçme
 3. Paydaş ile Uyum

POC Özellik Gereksinimleri

Kurumsal blok zinciri çözümünüzün ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri tanımlayın. Blockchain uygulamanıza karar verdikten sonra, hangi özellikleri ekleyeceğiniz konusunda muhtemelen bir fikriniz olacaktır. Ancak, diğer ekip üyeleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Bunlar, potansiyel olarak bir son kullanıcı sorununu çözebilecek özellik kümesinin minimum seviyesidir. Örneğin –

 • İşlem Oranı

İşlem oranı tamamen onu hangi sektörde kullanacağınıza bağlıdır. Bir banka gibi her gün çok fazla para işlemiyle uğraşmak zorunda olan bir kuruluşsanız, yüksek işlem oranlarına ihtiyacınız olacaktır..

Ayrıca, her saniye bin işlem yapmak en güvenli bahis olacaktır. Bununla birlikte, ağın yüksek işlem oranlarını karşılayabileceğinden ve yavaşlamayacağından da emin olmanız gerekir..

Öte yandan, her gün çok fazla işleme ihtiyaç duymayan KOBİ’lerseniz, daha azına karar vermek akıllıca olacaktır. Gerçekte ihtiyacınız olmadığında bile gereksiz sayıda özelliğe ihtiyacınız olmayacak.

 • Konsensüs Modeli

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli özellik ise fikir birliği modelidir. Neden? Pekala, çünkü herhangi bir fikir birliği olmadan blok zinciri çözümünüz nasıl blok zinciri bile olacak, değil mi? Ayrıca, kullanıcılar arasında iltimas olmadan bir anlaşmaya varmanın her zaman sağlam bir yolu olmalıdır..

Orada birçok fikir birliği protokolü var. Bununla birlikte, her biri kendi artıları ve eksileri ile birlikte gelir. Bu nedenle, fikrinize göre, hangi konsensüs protokolünün blok zinciri kavram kanıtınız için uygun olacağını dengelemeniz gerekir..

 • Gizlilik

Gizlilik, önemli bir konudur. Her şeyi herkesin görmesi için açık hale getirmek istemeyen bir şirketseniz, gizlilik seçenekleri eklemeniz gerekir. Kimlik doğrulama sürecini kullanmak bu konuda oldukça işe yarar.

Ayrıca, kimlik belirleme veya hassas bilgilerin saklanmasıyla uğraşıyorsanız, gizlilik büyük bir sorundur. Her kullanıcı diğerlerinin hassas bilgilerini görememelidir. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, blok zincirinin tam olarak nerede depolandığını kimse bulamaz.!

 • Ölçeklenebilirlik

Blok zinciri ağınız ölçeklenebilir olmalıdır. Blockchain teknolojisinin en büyük kusurlarından biridir. Bu nedenle, çok fazla kullanıcı ağı kullanmaya başladığında, tamamen yavaşlar ve daha hızlı çıktıyı kaybeder..

Ancak blockchain Proof of concept ile parlamak istiyorsanız, özellikler arasına ölçeklenebilirlik eklemeniz gerekir. Kullanıcı sorununu anladıktan sonra, sorunu çözen özellikleri eklemek zor bir iş olmayacak.

Temel Metrikleri Ölçme

Bundan sonra, metrikleri tartışmanız ve tanımlamanız gerekir. Ayrıca, OMTM’ye veya önemli olan bir metriğe odaklanmanız gerekir çünkü iki ana nedenden dolayı –

 • Bu ölçümler, blockchain kavram kanıtının prototip oluşturma aşamasında geliştirme ekibine rehberlik edecektir. Ayrıca, her bir çabanın bu ölçümlerle doğrudan bir ilişkisi olması gerekir.
 • Başarılı bir blockchain kavram kanıtı durumunda geri dönüşlerinizi nasıl alacağınızı tanımlamanız gerekir. Çünkü bu da bir yatırım ve size nasıl fayda sağlayacağını görmeniz gerekiyor.

Bir kavram kanıtı olduğu için, bu metriklerin şunları içermesi gerekir:

 • Blockchain Proof of Concept’in ticari olarak uygun olup olmadığının belirlenmesi. Çünkü Proof of concept blockchain projesi tamamlandıktan sonra, üretim seviyesine geçmesini isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekecek. Ayrıca, üretim seviyesine götürürseniz olası getirileri de ölçmeniz gerekir..
 • Ekibinizin blockchain konusunda teknik bir anlayışa sahip olup olmadığını bilmeniz gerekir. Şirketinizin henüz blockchain projesini dağıtmaya uygun olmadığına karar verseniz bile, onunla çalışma deneyimi edinmeniz gerekir. Bu şekilde, kuruluşunuz nihayet blok zinciri projesini başlatmaya hazır olduğunda, bunu oldukça hızlı bir şekilde yapabilirsiniz..

Paydaşlarla Uyum

Herhangi bir POC için çok önemli bir bileşendir. Bir sonraki adıma geçmeden önce tüm paydaşların Kavram Kanıtının ana hatları ile tamamen aynı fikirde olduğundan emin olmanız gerekir. Neden?

Temelde paydaşların kurumsal şirketiniz üzerinde daha büyük bir etkisi olacaktır. Yani, fikrinizi belirtirken veya eklemek istediğiniz özellikleri düzeltirken, onların seçeneklerini de sormanız gerekir. Ayrıca, yalnızca fikrinizi bilmelerine izin vermek yerine, onları da dahil etmek istersiniz..

Bir anlaşmaya varmak için ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın çünkü zamanınızı ve kaynaklarınızı Blockchain Proof of concept’e yatıracaksınız. Bu nedenle, herhangi bir kötü çıktı durumunda daha güvenli tarafta kalmak en iyisidir.

Adım-3: Teknolojiyi Araştırmak

Hangi özelliklerin dahil edileceğine ve yol haritasına nasıl odaklanılacağına dair sağlam bir fikir edindikten sonra, bunları mühendislik ekibine teslim etmeniz gerekir. Bu nedenle, ekibiniz daha sonra gereksinimlerinize göre teknolojiyi araştıracak ve onu geliştirmek için en iyi platformu bulacaktır. Burada iki adım var –

 • Blockchain Protokolünü Tanımlayın

Piyasada mevcut birçok Kurumsal sınıf blok zinciri çözümü olduğundan hangi blok zinciri protokolünü kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Tamamen POC’nize eklemek istediğiniz özelliğe bağlı olacaktır..

Ayrıca, her bir platformun performansına bakmanız ve blok zincirinizin konsept kanıtı için en yakın olanı seçmeniz gerekir. Ancak bu bölümü çoğunlukla teknik ekibiniz halledecektir. Dahası, hangi platformları seçtiklerini ve duruma nasıl yaklaşacaklarını görmek için toplantılar ayarlamanız gerekir..

Daha fazla oku:En İyi 5 Kurumsal Blok Zinciri Protokolü

 • Yönetişim Mimarisini Tanımlayın

Yönetişim mimarisi, blockchain kavram kanıtı için ikinci önemli faktördür. Bu nedenle, Proof of Concept blockchain projeniz için en iyi blockchain teknolojisi türünü seçmeniz gerekiyor. Temel bir soru, ağınızın özel mi yoksa halka açık mı olması gerektiğidir..

İşletmelerin veya KOBİ’lerin özel ağlarla gitmesi oldukça yaygındır. Ancak, her zaman durum böyle olmayabilir.

Şimdi kayıt:Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı (CEBA)

Pratik olarak gidebileceğiniz beş tür hükümet mimarisi vardır –

halka açık

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Kullanıcı yetkilendirme
 • Değişmezlik
 • Gerçekten merkezi olmayan yapı
 • Daha fazla şeffaflık
 • Anonimlik sunuyor

Özel

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Gizliliği korur
 • Daha hızlı çıktı
 • Anonimlik sunmuyor
 • Güç verimli
 • Daha az uçucu ağ
 • Örgütsel güçlendirme

Federasyon

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Çok fazla maliyet tasarrufu sağlar
 • Verimli enerji
 • Daha düşük işlem ücretleri sunar
 • Son derece ölçeklenebilir
 • Ağ düzenlemeleri
 • Son derece hızlı çıktı
 • Suçlu erişim yok
 • Dağıtılmış yetki

İzin verildi

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Kuruluşlar için uygundur
 • Nispeten daha hızlı
 • İşlem oranları düşük
 • Güvenilir ortam
 • Yerel bir varlığa sahip olmak gerekli değildir
 • Değişken ademi merkeziyetçilik

İzinsiz

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Düğümler için daha fazla güç
 • Güven içermeyen ortam
 • Gizlilik seviyesini aç
 • Genellikle merkezi olmayan
 • Oylamaya veya fikir birliğine ücretsiz katılım

Kavram Kanıtı: Prototip Aşaması ve Minimum Uygulanabilir Ürün Geliştirme Aşaması İnfografik

Blockchain Kavram Kanıtı

Prototip Aşaması

Bu, blockchain Proof of Concept’in ikinci aşamasıdır. Burada, blok zinciri dağıtımınız için prototip oluşturacaksınız. Ayrıca, bu aşamada, paydaşlarınız ve teknik ekibiniz dağıtımın yapısıyla zaten uyumlu olmalıdır..

Blockchain’i oluşturun

Blok zincirini oluşturmak, mimariyi, yönetim modelini oluşturmayı ve özelliği eklemeyi içerecektir..

 • Mimariyi Yaratın

Blockchain Proof of Concept projesinin temel mimarisini geliştirerek başlayın. Bu nedenle, teknik ekibiniz, ata olarak oluşum bloğunu oluşturarak başlayacaktır. Diğer her blok, genesis bloğuna kadar izlenebilir..

Dahası, bu blok, blockchain sistemiyle etkileşime girmek isteyen her türlü uygulamaya kodlanmış olacaktır..

 • Yönetişim Modelini Geliştirin

Mimari ile işiniz bittiğinde, teknik ekibinizin yönetişim modelini geliştirme zamanı gelmiştir. Umarım artık hangi yönetişim modelinin çıkarlarınıza en uygun olduğunu biliyorsunuzdur. Özel yönetim modeli söz konusu olduğunda, kullanıcıları kısıtlamak için bir kimlik doğrulama işlemi eklemeniz gerekir..

Ayrıca, kullanıcı kimlik doğrulaması ile eşleşebilmesi ve yetkili kullanıcılara erişim verebilmesi için onu kimlik veritabanına bağlamanız gerekir..

 • Özellikleri Ekleyin

Artık mimari ve yönetişim modeliyle işiniz bitti. Blockchain kavram kanıtındaki belirli sorunları çözmeye odaklanan ek özellikleri eklemenin zamanı geldi. Bazı platformlar modüler mimari sunar.

Dahası, bu mimariyi kullanarak, farklı özellikler ekleyebilir ve hangisinin en iyi çalıştığını görmek için biraz deneyebilirsiniz..

Hızlı Prototipleme için İlk Üç Blok Zinciri Çerçevesi

Piyasada denemeniz için pratik olarak birçok kurumsal blok zinciri çerçevesi var. Bununla birlikte, blok zinciri POC gelişimi için hızlı prototipleme sunan en iyi üç blok zinciri çerçevesini ele alacağız..

Bakalım ne olduklarını görelim mi??

Ethereum

Ethereum, hızlı prototipleme için popüler blok zinciri platformlarından biridir. Dahası, akıllı sözleşme özelliği ve esnekliği nedeniyle sektörler arası uygulama için uygundur. Gerçekte, Ethereum’un çantasının altında birçok kullanım durumu var.

Ancak, esas olarak halka açık bir platformdur. Kurumsal Ethereum’da özel işlemler için özel kanallar olsa da, yine de ana platform halka açıktır..

Ethereum ile ilgili bir diğer harika gerçek, yenilikler söz konusu olduğunda muazzam destek sunan büyük topluluk tabanıdır. Ayrıca, sık iyileştirme ve güncellemeler onu gerçekten kazançlı bir seçim haline getiriyor.

Bununla birlikte, temelde halka açık olduğunu ve iş fikir birliğinin blok zinciri kanıtı üzerinde çalıştığını hatırlamanız gerekir. Bu fikir birliği protokolü, piyasadaki en hızlı protokol değildir ve nispeten enerji tüketen bir protokoldür. Bunun için, bu platformun iş hacmi saniyede 20’ye yakın işlemdir ve bu, finansal kuruluşlar için ideal olmayabilir..

Olumlu bir kayda göre, birçok Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS), blok zinciri konsept projeniz için teknik yardım konusunda sizi destekleyebilir..

Hyperledger

Hyperledger blockchain, hızlı prototip oluşturma için modüler bir mimari sunan pazardaki önemli oyunculardan bir diğeridir. Dahası, hızlı gelişim için tasarlanmış özel Hyperledger projeleri bile sunuyorlar.

Dahası, 260’tan fazla kuruluşun açık kaynaklı bir işbirliğidir. Ayrıca geniş bir uygulama yelpazesini kapsar. Dahası, temel hedefleri kurumsal düzeyde bir blok zinciri çerçevesi ve kod tabanları geliştirmektir..

Hyperledger, izinli bir platform olduğu için gizliliğe ihtiyaç duyan kurumlar için çok uygundur. Bu çerçeveyi prototipleme için kullanmanın en iyi yanı, tak ve çalıştır özellikleriyle farklı özellikler ve fikir birliği deneyebilmenizdir. Şu anda, bu platformun verimi saniyede 2000 işlemdir.

R3 Corda

Her tür uygulamayı kapsamaktan çok finans sektörüne yöneliktir. Bununla birlikte, R3 Corda blok zinciri yavaş yavaş diğer nişlerde de popüler hale geliyor. Ayrıca, 200’den fazla kuruluşun bir araya geldiği Hyperledger gibi açık kaynaklı platformlardır..

Onu benzersiz kılan, fikir birliğine varma yoludur. Ancak, kamuya açık olmadığı anlamına gelen bir yönetişim mimarisi ile birlikte gelir. Ayrıca, yetkilendirme erişim durumunuza bağlı olarak kullanımı kısıtlayabilir..

Finans endüstrileri arasında oldukça popülerdir. Öyleyse, blockchain konseptinizin kanıtını finansman veya sigorta ve hatta ödemeye yönlendirmek istiyorsanız, o zaman R3 Corda sizin seçiminiz olmalıdır. Şu anda saniyede 170 işlem sunabilir.

Daha fazla oku: Hyperledger, Corda ve Ethereum: Nihai Karşılaştırma

Minimum olarak uygulanabilir bir ürün (MVP) Geliştirme Aşaması

Minimum uygulanabilir bir ürün geliştirmek, Kavram Kanıtı geliştirmenin gerekli bir parçasıdır. Uzun vadede kullanılacak minimalist özelliklere sahip bir ürün. Ayrıca, MVP yalnızca kullanıcının ürünü kullanarak nasıl tepki verdiğini test etmek içindir. Bu nedenle, son kullanıcının blok zinciri konsept projesinin kanıtını denemesi gerekir..

Minimum Uygulanabilir Ürün Hedefleri (MVP)

Maliyet Verimliliği

Minimum uygulanabilir bir ürün, ürünü minimum maliyetle test etmek için harika bir çözümdür. Yalnızca gerekli özellikleri ekleyeceğiniz için çok fazla paraya mal olmaz.

Zaman yönetimi

MVP’yi başlatmak, dağıtım sırasında çok fazla zaman kazandıracaktır. Ürününüzü, blockchain kavram kanıtı çerçevesini test etmeden başlatırsanız, yol boyunca büyük revizyonlara neden olabilir..

Diyelim ki, kullanıcı belirli bir özelliği eklemeniz veya belirli bir şekilde çalıştırmanız gerektiğini düşündü, ancak siz zaten son ürünü kaydettiniz. Dahası, onu geri almak gerçekten çok zaman alacaktır..

Kullanıcı geribildirimi

Kullanıcı geri bildirimi bu aşamada ana hedeftir. Bu nedenle, çözümü mükemmelleştirmek için tüm son kullanıcı geri bildirimlerini alın. Gerçekte, ürünü satın alan son kullanıcılar olacaktır, bu nedenle onlardan geri bildirim almak gerçekten onu neyin satacağını anlamanıza yardımcı olur..

Çözüm

MVP ayrıca, konsept geliştirmenin blok zinciri kanıtını oldukça hızlı bir şekilde gözden geçirmenize izin verecektir. Ancak, tüketici sorunlarından en az biri için çözümü sunmaya çalışın. Bu şekilde tüketiciler, uzun vadede itibarınızı artıracak bir etki yarattıklarını hissedeceklerdir..

Doğru Geri Bildirimi Almak

Her kurumsal gelişimin en önemli yönlerinden biri, paydaşlar uyumlu olsalar ve yararlı olacağını düşündükleri tüm özellikleri dahil etseler bile, her zaman hedefe ulaşmamalarıdır. Dahası, ürün müdürü ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını düşünüyor; ancak nihai ürün bekledikleri gibi değil.

Müşterinin ne istediğini tahmin etmeye gelince, insanlar her zaman hata yapar. Bir araştırmaya göre, bir ürün müdürünün sık sık yanılıyor olması oldukça normaldir.

Gerçekte, asıl zorluk alıcı olacak son kullanıcıdan doğru geri bildirimi almaktır. Çoğu durumda, neredeyse hiçbir alıcı uygun bir geri bildirimde bulunur. Bu nedenle, gerçek alıcının sorununu sahte olanlardan çıkarmak bir sorundur..

İşletmeler için MVP’yi Başlatma Stratejileri

MVP’yi Dahili Olarak Başlatın

MVP’yi dahili olarak başlatmak, kullanıcı geri bildirimi için en iyi çözüm olabilir. Çoğu durumda işletmeler, ürünü ekibiniz veya çalışanların bir kısmı arasında piyasaya sürecek kadar büyüktür. Ayrıca, MVP konseptinin blok zinciri kanıtı aslında şirketinizle alakalıysa, bilgi toplamanıza da olanak tanır..

Dahası, MVP’nin arkasındaki genel fikir, nihai ürüne karar vermeden önce veri toplamak ve yol boyunca iyileştirmektir. Ama neden ilk etapta bunu yap?

Bir startup, ürünü hızlı bir şekilde piyasaya sürüp başarısız olabilir ve daha sonra gelişmiş sürümle yeni bir isim altında yeniden başlatabilirken, işletmeler bunu gerçekten yapamazlar. Bunun nedeni, işletmelerin zaten yerleşik bir isme sahip olması, dolayısıyla hızlı bir şekilde dönmesi kolaydır..

Dahası, bu fikir, işletmelerin marka adlarıyla ilgili olumsuz yorumları sınırlandırmalarıdır. Dolayısıyla, MVP’yi bir ürün sürümü yerine bir deneme olarak çalıştırırsanız, olumsuz geri bildirimlerden kurtulursunuz. Ayrıca, itibarınızı zedelemeden bir blok zinciri kavram kanıtında değişiklik yapmak için zamanınız olur..

Daha Küçük Müşteri Grubunda Başlatın

Birkaç müşterinin geri bildirimlerini alması için ürün lansmanlarına “beta” olarak benzer. Ayrıca, bu küçük müşteri grubu hedef kitleniz olmalıdır. Bu sadece ifşa edicinizi sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda geri bildirimlerinin ne olabileceğine dair size pratik bir çıktı sağlar..

Dahası, kurumsal şirketinizin iyileştirme için daha yeni ürünleri denemeye istekli iyi bir hayran kitlesi varsa, bu mükemmel bir şekilde çalışacaktır. Ve çoğu durumda, tüm işletmeler tüketicileri bu tür bir senaryoya adamıştır..

İşletmelerin Arıza Durumunda MVP’yi Kullanma Yolları

Anlıyoruz. Yeni bir fikri gerçeğe dönüştürmek çok fazla çalışma gerektirir ve ilk denemede başarılı olacağınızı ummuyoruz. Aslında, ilk MVP’nin her zaman birçok yönden eksik olma eğiliminde olduğu birçok durum vardır. Ancak onu yeniden ayağa kaldırmanın bazı yollarını paylaşıyoruz. Bakalım ne olduklarını –

 • Blockchain projesindeki kavram kanıtınızın temel sorununu bulmak için kullanıcı röportajından veya anketinden geri bildirim aldıktan sonra.
 • Blockchain dağıtımının mevcut sürümünde neyin eksik olduğunu düşündüklerini görün.
 • Tüm görev özellikleri arasında yüksek öncelikli ve önemli sorunu belirleyin ve bunu daha yeni sürümde ele almaya çalışın. Ancak, kullanıcıların takdir ettiği iyi özellikleri koruduğunuzdan emin olun..
 • Yeni sürümü eskisine paralel olarak geliştirin, böylece yeni sürümle ilgili bir sorun olduğunda kullanıcı ona geri dönebilir..
 • Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kullanıcıları dahil etmeye çalışın. Faydalı geri bildirimleri kesinlikle geliştirme sürecinde size çok zaman kazandıracaktır..
 • Kullanıcıları hazırlamak için yeni sürümün özelliklerini temsil ettiğinizden emin olun. Ayrıca kullanıcıları hazırlayacak ve kabulü hızlandıracaktır..
 • Tamamlanmamış ürünü zamanında piyasaya sürmektense bir MVP’yi daha sonra göndermenin her zaman akıllıca olduğunu unutmayın..

Başarılı Blockchain POC için ipuçları

Belirli Bir İş Sorununa Odaklanma

Blok zinciri POC çerçevesini başarılı kılmak istiyorsanız, o zaman gerçek hayattaki sorunlarınıza odaklanarak başlamalısınız. Teorik geliştirme aşamasının başında, popüler bir dağıtım sektörü ararken, belirli bir sorunu arayın.

Dahası, fikrinizin çözebileceği herhangi bir sorun, tüketiciler açısından büyük bir artı olacaktır. Birçok blockchain kavram kanıtı yalnızca teknolojinin yeteneklerine odaklanır. Ancak, yeni sorunları ve hatta eski sorunları çözmezler.

Bunun bir sağduyu meselesi olduğunu düşünebilirsiniz; ancak, onu gerçekten kullanmayan birçok şirket var.

Gerçekte, gerçekten işe yaramayan, zengin özelliklere sahip mevcut teknolojilere kapılmadığınızdan emin olmanız gerekir. Başkalarının yaptığı şeyi yaparsanız, blok zinciri uygulamanız neden başarılı olsun? Bu nedenle, mevcut sorunlardan herhangi birine uygun bir çözüm sunmaya çalışın..

Küçük Adımlar Atın, Kapsam Sürünmelerinden Kaçının

İşletmelerin karşı karşıya kaldığı bir diğer önemli şey de kapsamın daralmasıdır. Blockchain kavram kanıtı için hangi özelliklere ihtiyacınız olabileceğini seçerken, çoğu başlangıçtan çok fazla şey yapıyor. Ancak, pazara daha gösterişli bir giriş yapmak% 100 başarı anlamına gelmez.

Dahası, yapamayacaklarınızı değil, gerçekten sunabileceklerinizi alın. Üstelik her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. Küçük adımlar atın. Gerçekte, küçük adımlar atmak herhangi bir risk faktöründen kaçınmaya yardımcı olur.

Elbette, yol boyunca yeni özellikler ekleme seçeneğine sahip olacaksınız. Ancak en başından her birini kapsamak, blok zinciri POC çerçevesini gereksiz yere karmaşıklaştıracaktır. Sonuç olarak, tüm özellikler arasında sabit bir bağlantı kurarken büyük bir sorunla karşılaşabilirsiniz..

Bu nedenle, blok zinciri konseptinin kanıtını geliştirirken sabırlı olun. Ayrıca, daha küçük adımlar atarak blok zinciri risklerinden kaçınmaya çalışın.

Tüm Fikirleri Birleştirin ve Kontrol Edin

Tüm fikirleri ortaya çıkaran tek kişi sen olmayacaksın. Zaten bildiğiniz gibi kendinize, sizi destekleyecek ve kompakt bir çözüm bulmanıza yardımcı olacak iyi bir ekip kurmanız gerekecek. Ancak, ekibinizin her bir üyesi aynı fikre katılmayacaktır. Dahası, blockchain geliştirme konusunda da farklı fikirleri ve vizyonları var..

Ayrıca, paydaşlarınızın da fikirle uyumlu olması gerekir. Üstelik konuya farklı bakış açıları da olacaktı. Bazıları blok zincirinin kendisini denemek bile istemeyebilir..

Tüm senaryolar çatışmalar yaratır ve bir kavram kanıtını blok zincirini doğru bir şekilde çözmeden daha ileri götürürse, sonuçta başarı olmaz.

Bu nedenle, yalnızca vizyonunuza odaklanmak yerine başkalarının bakış açısını da görmeye çalışın. Ayrıca, bu fikirler arasında bir köprü oluşturun ve başarmak istediğiniz şeyin sağlam bir planını oluşturun..

Kapsamlı Bir Plan Oluşturun

Blok zinciri konseptinin uygun şekilde kanıtlanmasının önündeki bir başka engel, blok zinciri uygulama zorluklarının yanlış yorumlanmasıdır. Açıkçası, blockchain uygulaması kolay bir iş değil. İlk aşamada, olası başarısızlık senaryolarıyla sonuçlanacak birçok kusuru olabilir..

Fikrinizi paydaşlara sunmadan önce, köklere inin ve olası sorunlu noktaları belirleyin. Ayrıca, planınızdaki kusurları bulmak için her adımda ekibinizle beyin fırtınası yapın.

Dahası, bu kavram kanıtı blok zinciri projesini başarılı kılmak için sınırlamaları ve bunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi tartışın. Kapsamlı bir plan olmadan, blockchain konseptinizin kanıtı başarılı bir girişim olmayabilir..

Aranacak başka bir konu da takımınızın güçlü ve zayıf yönleridir. Gerçekte, ekibiniz MVP’nin prototipini oluşturma ve başlatma sürecini devralacaktır. Ancak ekibiniz bunların hepsini halledemezse, bu kurumsal şirketinizin bazı ciddi sorunlarına neden olur..

Öyleyse, bu zayıf noktaları da bulun ve bunların üstesinden gelmeye çalışın..

Milyon Kez Test Edin

Tasarımı tamamladıktan sonra test aşamasına geçmeniz gerekir. Bununla birlikte, sorun düzgün bir şekilde test etmeden önce MVP’ye kaydolmuş gibi görünüyor, bu da başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu nedenle, MVP’yi son kullanıcılar için erişilebilir hale getirmeden önce çok zaman test edin..

Bu sadece risk faktörlerinden kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda MVP’nin piyasaya sürülmeye hazır olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca, ağın ne kadar yük alması gerektiğini asla tahmin edemezsiniz..

Bu nedenle, kavram kanıtı blok zincirinde MVP söz konusu olduğunda, herhangi bir kodlama sorunu olmadığından kesinlikle emin olana kadar çok zaman test etmeniz gerekir..

Ayrıca, güvenlik sorunlarına neden olabilecek herhangi bir kodlama sorunu tespit ederseniz, onu mükemmelleştirmek için zamanınız olacak. Öyleyse, blockchain POC çerçevesini kullanıma sunmadan önce neden biraz sabırlı olmuyorsunuz??

Diğer Taraflarla İşbirliği Yapın

Diğer işletmelerle işbirliği yapmak, blok zinciri kavram kanıtının genel maliyetini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, küçük ve orta seviyeli bir işletmeyseniz, diğer taraflarla işbirliği yapmak, üretim maliyetine yardımcı olabilir..

Yalnızca üzerinde çalışmak istediğiniz blok zinciri POC çerçevesinin özelliğine veya türüne bağlı olacaktır. Ayrıca, ne kadar karmaşık özellikler eklerseniz, o kadar maliyetli olur..

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, maliyetlendirme yükü aslında çok fazladır. Bu nedenle, bu soruna en iyi çözüm, bir blok zinciri dağıtımı başlatmak isteyen diğer KOBİ’lerle işbirliği yapmak olacaktır..

Bununla birlikte, tamamen işbirliğine dayalı bir yaklaşımı sürdürmeniz ve onların girdilerini de memnuniyetle karşılamanız gerekir..

Doğru Personel Miktarı

Kavram projesinin bir blok zinciri kanıtını çıkarmak için her zaman doğru miktarda malzeme gereklidir. Dahası, blockchain becerilerine sahip veya entelektüel teknoloji konseptine sahip personeli işe almanız gerekecektir..

Blockchain Proof of Concept’ı mükemmelleştirmek için gereken miktarda şeyi bir blockchain becerisi seti ile alın. Herhangi bir blockchain uzman personeliniz yoksa, o zaman biraz işe alma zamanınız gelmiştir. Bununla birlikte, bir sorun var – pazarda yeterli vasıflı personel bulunmaması.

Şu anda, blockchain becerilerine sahip geliştiriciler için yüksek bir talep var, ancak her geliştirici bunu idare edemiyor. Bu nedenle, personeli uygun şekilde işe aldığınızdan emin olun, çünkü onları bir olmak için eğitmek için zamanınız olmayacak.

Bu nedenle, bunlar bir blok zinciri konsept şemasını büyük bir başarıya dönüştürmek için ipuçları. Bunları uygun şekilde takip ettiğinizden emin olun, çünkü bu ipuçları karşılaşabileceğiniz önemli sorunlardan bazılarıdır. Üstelik her küçük ayrıntı önemlidir ve siz onu doğru yapmak istersiniz.

Blockchain’i Şimdi Nasıl Uygulayacağınıza Dair Kılavuzumuza Göz Atın!

Son Sözler: Blockchain Kavram Kanıtının Ötesinde

Blok zincirindeki kavram kanıtı tamamlandığında, iki tür kararla karşı karşıya kalırsınız –

Ticari Bir Blok Zinciri Dağıtımına Hazır

Blockchain konseptinin kanıtı başarılı oldu ve şimdi onu ticari olarak piyasaya sürmeye hazırsınız. Dahası, bu ya hepsi ya da hiç bir karar değildir. Ancak blockchain POC projesi, bir sonraki adıma geçmeniz için size güven veriyorsa, işinizle paralel olarak blockchain çözümlerini çalıştırmaya başlamanın zamanı gelmiştir..

Gerçekte, şirketinizin blok zinciri entegrasyonuna ve uygulamasına daha fazla yatırım yapmaya başladığınız zamandır..

Blockchain’e Hazır Değil

Şu anda blockchain dağıtımına hiçbir şekilde hazır değilsiniz. Bir fikrin her zaman başarılı olmayabileceğini biliyoruz. Dahası, blok zinciri POC’nin hatalı kullanıcı ihtiyaçları, kötü zamanlama, yeterli iş gücü olmaması vb. Gibi başarısız olmasının birçok nedeni olabilir..

Bununla birlikte, blockchain kavramının kanıtı, şirketinizin büyük blockchain yatırımına hazır olup olmadığını bilmenize kolayca yardımcı olabilir. Yani, her şeyi sadece bir fikre bahse girmeyerek tasarruf etmiş olacaksınız. Bununla birlikte, blockchain deneyimindeki kavram kanıtı ile takım arkadaşlarınız değerli dersler öğrenecekler. Ve koşullar değiştiğinde nihayet blok zinciri geliştirmeye başlayabilirsiniz..

Sonuç ne olursa olsun, şirketler için blockchain kavram kanıtı her zaman gereklidir. Bu kılavuzda size blockchain kavramının kanıtı ve blockchain kavramının kanıtı nedir anlattık. Bu nedenle, başarılı bir blockchain POC dağıtmanıza gerçekten yardımcı olacağını umuyoruz..

Bir kuruş harcamadan blok zinciri konusundaki becerilerinizi ve bilginizi geliştirmek istiyorsanız, ücretsiz kurumsal blok zinciri temelleri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map