Sektörlerin çoğu, değişen zamanlarda yerlerini korumak için artık blockchain çözümleri uyguluyor. Bununla birlikte, diğer şirketler blok zinciri hakkında bilgi edinmeye istekli olduklarından, çoğu zaman blok zincirinin nasıl çalıştığı konusunda kafaları karışır. Bu nedenle, karmaşık doğası nedeniyle, çoğu kişi onu uygulamak istese de, bunun daha iyi bir seçenek olup olmayacağını tam olarak anlayamıyor.

Blockchain’in tamamen yeni bir sistem olması, ademi merkeziyetçilik sunmanın benzersiz bir yolunu sunuyor. Bu nedenle, blok zincirinin nasıl çalıştığına dair bu kılavuzda bununla ilgili her şeyi ele alacağız. Öyleyse, bir fincan kahve alın ve okuma başlasın!

 

Blockchain Nasıl Çalışır Basitçe Açıklandı


Peki, temel bilgilerle başlayalım. Sürece atlamadan önce, blockchain’in bu kritik özelliklerini not almanız gerekir..

Blockchain, platformda her türlü veri alışverişini saklayacaktır. Dolayısıyla, her veri değişiminin günlükte bir yeri olduğu bir muhasebe sistemi gibidir. Dahası, sistemdeki veri alışverişlerine işlemler denir. İşlem doğrulandıktan sonra, defter sisteminde blok olarak bir yer alır.

Defterin üzerine geldiğinde kimse onu hiçbir şekilde silemez veya değiştiremez..

Gerçekte, blockchain, teknolojinin ademi merkeziyetçi doğasını garanti altına alacak eşler arası dağıtılmış bir ağ kullanır. Ağa bağlanan her cihaz bir düğüm olarak kabul edilir. Ayrıca, “blok zincirinin nasıl çalıştığını” anlamak için “anahtar” kavramını anlamanız gerekir.

Teknolojinin temeli budur. Ayrıca, anahtarlar ağ üzerinde güvenlik sağlar. Bunun için ağdaki bir kullanıcı, özel ve genel anahtarlar olarak bilinen anahtar çiftleri oluşturacaktır..

Anahtarları kullanmaya başladığınızda, hiç kimsenin erişemeyeceği benzersiz bir kimlik bilgisine sahip olursunuz..

Her neyse, özel anahtarı güvenli bir yerde saklamanız gerekecek çünkü bu anahtarı ağda herhangi bir eylemi imzalamak veya gerçekleştirmek için kullanacaksınız. Öte yandan, diğer kullanıcılar sizi sistemde bulmak için genel anahtarınızı kullanacaktır..

Örneğin, banka hesabınız olarak genel anahtarınızı ve para göndermek veya çekmek için kullanabileceğiniz imzanız olarak özel anahtarınızı hayal edin. Bu yüzden anahtarı olabildiğince güvende tutmanız gerekiyor.

Gerçekte, herhangi biri özel anahtarınıza erişirse, ağdaki tüm varlıklarınızı kolayca kötüye kullanabilir..

 

Blockchain Nasıl Çalışır: Süreç

İlk olarak, bir kullanıcı veya bir düğüm, kendi özel anahtarıyla imzalayan bir işlemi başlatacaktır. Temel olarak, özel anahtar benzersiz bir dijital imza oluşturur ve kimsenin onu değiştirememesini sağlar. Gerçekte, herhangi biri işlem bilgilerini değiştirmeye çalışırsa, dijital imza büyük ölçüde değişecek ve hiç kimse bunu doğrulayamayacaktır. Bu nedenle reddedilecek.

Bundan sonra, işlem doğrulanan düğümlere yayınlanacaktır. Temel olarak burada, blockchain platformu işlemin geçerli olup olmadığını doğrulamak için farklı yöntemler kullanabilir. Yöntem veya algoritmalara fikir birliği algoritması denir.

Her neyse, düğümler işlemin gerçek olduğunu doğruladıktan sonra, defterde bir yer alacaktır. Ayrıca, herhangi bir değişiklikten daha fazla korumak için bir zaman damgası ve benzersiz bir kimlik içerir..

Blok daha sonra önceki bloğa bağlanacak ve ardından yeni bir blok bu blokla bir bağlantı oluşturacak ve bu böyle devam edecektir. Ve bu şekilde, bir blok zinciri oluşturur, dolayısıyla blok zinciri adı.

 

Teknoloji Ne Kadar Güvenli??

Şimdi, blok zincirinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, ancak çalışma süreci kurumsal ortama entegre olmak için yeterince güvenli mi? İnternette kesinlikle “hacklenemez” bir ağ yoktur. Ancak blockchain, piyasadaki diğer teknolojilere kıyasla en yüksek düzeyde güvenlik sunar..

Blockchain, geleneksel merkezi sistemden farklı bir yöntemle çalışır. Yani, onu kesmek istiyorsanız, ona bağlı tüm cihazları hacklemeniz gerekir. Açıkçası, bu bir kayıp projesi ve oldukça karmaşık ve bu yüzden güvenli.

Gerçekte, bilgisayar korsanları bir blockchain platformunu hacklemek için muazzam miktarda kaynağa ihtiyaç duyacak ve bu da sonunda kazancın kendisinden daha maliyetli olacaktır..

Blockchain nasıl çalışır kılavuzunda bir sonraki kısma geçelim.

 

Blockchain Konsensüsü Nasıl Çalışır?

Şimdiye kadar uzlaşmanın bir anlaşmaya varmanın bir yöntemi olduğunu zaten biliyorsunuz. Temel olarak, ağdaki bireylerin, azınlıklar hoşuna gitmese bile bir çözüme nasıl ulaşabileceğinin bir biçimidir..

Gerçekte, fikir birliği bir blok zincirinin temel önceliklerinden biridir çünkü onsuz binlerce düğüm asla bir anlaşmaya varamaz. Bu modeller, tüm katılımcılar arasında adalet ve eşitlik yaratmak için mevcuttur..

Ancak, bir sistem içinde fikir birliğine varmanın tek bir yolu yoktur. Gerçekte, çeşitli blockchain platformlarının kullandığı birçok algoritma vardır. Açıkçası, her biri farklı çalışıyor ve kendi kusurlarıyla birlikte geliyor..

Öyleyse, blockchain fikir birliğinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, anlamak için her birini ayrı ayrı bilmeniz gerekir..

İşin kanıtı

Blok zincirinde sunulan popüler ve ilk fikir birliği algoritmalarından biridir. Burada düğümlere madenciler denir ve blokları doğrulamak için cihazlarının hesaplama gücünün yardımıyla karmaşık matematiksel sorunları çözerler..

Gecikmeli Çalışma Kanıtı

Burada, bazı noter düğümleri bir blockchain platformundan diğerine veri ekleyecek ve hashing’in gücünü güvence altına alacak. Her iki blok zinciri ağı, fikir birliğine varmak için PoS veya PoW kullanabilir..

Teminat Kanıtı

Teminat kanıtı, ağda ne kadar jeton yatırdığınız konusunda fikir birliğine katılmanıza izin verir. Daha fazla madeni paranız varsa, bir blok madenciliği yapma olasılığınız artacaktır..

Temsilci Teminat Kanıtı

Bunda, delege ve tanık kavramı var. Her düğüm oylama kullanılarak seçilir. İşlemlerin doğrulanmasından platformdaki tanıklar sorumludur. Öte yandan, delegeler sistemin parametrelerini değiştirebilir. Her neyse, fikir birliğine katılan tüm düğümler ödenecek.

Kiralanmış Teminat Kanıtı

Kiralanan hissenin kanıtında, küçük sahipleri fikir birliğine katılabilir. Önceki PoS, paralarını ağa yatırmalarına izin vermediğinden, adil olmayan bir ortam yaratır. Bu nedenle LPoS daha fazla panayır alanı sunar.

Bahis Kanıtı Hızı

Teminat hızının kanıtı, kullanıcıların ağa bağlanmasını önlemek için ekstra bir teşvik sunar. Burada, aktif bir cüzdanınız varsa daha fazla kazanabilirsiniz. Bu, çoğu zaman aktif olmayan kullanıcıların bir engellemeyi doğrulamak için fazladan ödeme almayacağı anlamına gelir..

Geçen Zamanın Kanıtı

Tüm düğümlerin fikir birliğine katılmadan önce belirli bir süre beklemesi gerekir. Zaman sınırı rastgele seçilir. Bu nedenle, yalnızca bekleme süresini tamamladığınızda bir blok oluşturabilirsiniz. Sistem, düğümün bekleyip beklemediğini izlediğinden, onu atlamanın bir yolu yoktur..

Pratik Bizans Hata Toleransı

Pratik Bizans Hata Toleransı, tehlikeye atılan düğüm sorununu ortadan kaldırır. Böylece, herhangi bir düğüm ağa zarar vermeden önce, arıza olasılığını varsayar. Gerçekte, sistem, bir düğümün güvenliği ihlal edilir edilmez bu düğümü kapatmak için diğer düğümlerden bilgi alır..

Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransı

Burada işlemler toplu olarak doğrulanır. Dahası, blok oluşturucu tüm işlemleri toplar ve buna göre gruplandırır ve ardından bunları tek bir bloğa alır. Doğrulayıcı daha sonra işlemleri doğrulamak için tüm bloğu doğrulamalıdır..

Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı

Burada düğümlerin liderine delege denir ve gücü sınırlıdır. Lider ağı değiştirmeye çalışırsa, başka bir delege bu düğümün yerini alacaktır. Dahası, diğer düğümler delege ile aynı fikirde olmayabilir ve liderlerini buna göre değiştirebilir..

Federasyon Bizans Anlaşması

Burada, tüm genel düğümler çalıştırmak için kendi ayrı blok zincirlerine sahip olurlar. Ve herhangi bir düğüm bir işlem talebinde bulunmadan önce, bu düğümün baştan doğrulanması ve bilinmesi gerekir. Ayrıca burada bir düğüm ağda kime güveneceğini seçebilir.

Faaliyet Kanıtı

PoW ve PoS’nin birleşimidir. Burada madenciler, tam bir şablon yerine bir blok şablonu önceden mayınlar. Daha sonra, bir doğrulayıcı kalan bloğu doğrular. Gerçekte, bir doğrulayıcı ağda ne kadar çok hisseye sahipse, doğrulaması o kadar geçerli olacaktır..

Yetki Belgesi

Burada, fikir birliğine katılan düğümler itibarlarını tehlikeye atacak. Temel olarak, doğrulama düğümleri gerçek kimliklerine göre seçilir. Ek olarak, doğrulayıcıların platformdaki yerlerini kazanmak için para ve itibarlarına yatırım yapması gerekir..

İtibar Kanıtı

Proof of Authority’ye oldukça benzer; ancak, bir onaylayıcının fikir birliğine katılmak için iyi bir itibara sahip olması gerekir. Dahası, ağı aldatmaya çalışırlarsa, ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalırlar..

Tarihin Kanıtı

Burada sistem, ağ üzerinde önemli olaylar yaratır. Daha sonra bir düğüm, işlemin olaydan önce mi yoksa sonra mı gerçekleştiğine bağlı olarak işlemi doğrulayabilir..

Önem Kanıtı

Burada, blockchain, önemi bir puanla tutuyor. Bir kullanıcının sahip olduğu jeton ne kadar fazlaysa, puanı o kadar yüksek olacaktır. Katılım için uygun olduklarında, bir bloğu toplayabilirler. Ek olarak, daha fazla hasat yaparsanız, önem puanınız artacaktır..

Kapasite Kanıtı

Kullanıcılar, hesaplama gücünü kullanmak yerine madencilik haklarını seçmek için mevcut sabit disk kapasitelerini kullanırlar. Böylece, sabit sürücünüz ne kadar büyük olursa, blokları o kadar çok doğrulayabilirsiniz..

Yanık Kanıtı

Burada, blok zinciri, ağı sabit tutmak için bozuk para yakarak çalışır. Böylece, kullanıcılar madeni paralarının bir kısmını bir yiyen adresine gönderecek ve onları yakarak fikir birliğine katılabileceklerdi..

Ağırlık Kanıtı

Sadece kaç jeton oynadığınıza güvenmek yerine, sistem tartmak için diğer faktörleri hesaba katar. Bu nedenle, daha az jetonunuz olsa bile, yine de fikir birliğine katılabilirsiniz..

 

Artık blockchain fikir birliğinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Blockchain nasıl çalışır kılavuzunda bir sonraki aşamaya geçelim.

 

Blockchain Cryptocurrency Olmadan Çalışabilir?

Blockchain, en başından itibaren kripto para birimleriyle ilişkilidir. Bu yüzden çoğunuz blockchain’in kripto para olmadan çalışamayacağını düşünebilirsiniz. Ancak blok zinciri, kripto para birimi olmadan çalışabilir.

Aslında, yerel jetonları veya jetonları olmayan birçok platform zaten var. Pek çok blockchain projesi artık token veya kripto daha az ekosisteme doğru ilerliyor. Örneğin, Hyperledger, ağı besleyecek herhangi bir yerel token içermeyen kurumsal bir blok zinciri platformudur..

Token aslında blok zincirinin nasıl çalıştığına bağlı olarak önemli ölçüde değişir.

 

Kripto Para Birimlerinin Başarısız Olacağı Tahmin Ediliyor

Kripto para birimleri, kullanıcıların fikir birliğine katılmalarını sağlamak için bir tür teşvik programına ihtiyaç duydukları için çoğunlukla halka açık platformlar için uygundur. Bununla birlikte, kurumsal platformlar söz konusu olduğunda, çoğunlukla izin verilen veya özel olanlarla giderler..

Sonuç olarak, düğümleri fikir birliğine katılmaya teşvik etmek için bir jeton veya jetona ihtiyaçları yoktur. Dahası, kripto para birimleri aslında ekonomi için oldukça istikrarsızdır. Gerçekte, değişken bir varlık gerçek hayattaki kullanım durumları için uygun değildir.

Ayrıca, sistemde bir jetona sahip olmak bilgisayar korsanlarını da çeker. Bu yüzden uzmanlar kripto para birimlerinin yakında başarısız olacağını tahmin ediyor. Bu nedenle, kripto para birimi olmadan çalışabilen blok zincirine geçmek oldukça mantıklı..

Hükümetler veya diğer sektörler, jeton tabanlı bir mimariden değil, teknolojinin temel kullanım durumundan yararlanmakla ilgileniyor. Belki kripto para birimleri gelecekte dünya dijital para sistemine hazır olduğunda ortaya çıkabilir..

Ancak şu anda bir olasılık gibi görünmüyor. Ve bu nedenle, blok zinciri uygulamanız için, kripto para birimi olmadan çalışabilen bir blok zincirine de odaklanmalısınız..

 

Blockchain Uygulaması Nasıl Çalışır?

Piyasada yükselen dağıtık defter teknolojisi ile birlikte, birçok ademi merkeziyetçi uygulama da fark etmiş olmalısınız. Temel olarak, bu merkezi olmayan uygulamalar blok zinciri uygulamalarıdır. Ancak, blockchain uygulamasının nasıl çalıştığını merak edebilirsiniz.?

Peki, blockchain uygulaması nasıl çalışır? Gerçekte, bu uygulamalar diğer herhangi bir blockchain platformuyla aynı prensiplere göre çalışır..

Bunların pratikte merkezi bir başarısızlık noktası yoktur. Bunları merkezi sistemlerle karşılaştırırsanız, blockchain daha güvenilir bir şekilde çalışır. Dahası, tüm bilgileri depolamak için merkezi olmayan bir veritabanı kullanacak ve çalışmak için merkezi olmayan bilgi işlem gücünü kullanacaktır..

Ek olarak, bunlar ayrıca önceki bölümde özetlediğim merkezi olmayan fikir birliği mekanizmalarını da kullanır. Tipik olarak, uygulamaların çoğu, kullanıcılar arasında bir anlaşmaya varmak için güç açısından verimli bir fikir birliği mekanizması kullanır. Bilgisayarınızın performansını düşüren bir dApp pazarda popülerliğe ulaşmaz.

Blockchain uygulamasıyla ilgili bir başka büyüleyici gerçek, bu uygulamaların kaynak kodunun herkese açık olmasıdır. Modelin merkezi olmayan doğası, ağdaki herkesin ona erişmesini gerektiriyordu. Ayrıca, kullanıcının kötü amaçlı yazılımları önlemek veya diğer kullanıcıların bilgilerini korumak için ne tür bir uygulama kullandığını doğrulaması gerekir..

Blockchain uygulamasının çoğu, bir tür jeton veya madeni para kullanarak çalışır. Temel olarak, modeli beslemeye ve fikir birliği mekanizmasını korumaya yardımcı olur. Ayrıca, uygulamaların çoğu, kullanıcılara değer alışverişinde bulunmanın bir yolunu sunar ve bu nedenle, dijital jeton veya madeni paralar gereklidir..

Her neyse, bu blockchain nasıl çalışır kılavuzunda bir sonraki kısma geçelim.

 

Blockchain Kimlik Doğrulaması Nasıl Çalışır?

Blockchain tabanlı kimlik doğrulamayı birçok sektörde kullanabilirsiniz. Gerçekte, nesnelerin internetini (IoT) kullanan herhangi bir sektör, güvenlik sağlamak için bir tür kimlik doğrulamasına ihtiyaç duyacaktır..

Ve blockchain tabanlı kimlik doğrulamanın parlayabileceği yer burasıdır.

Gerçekte, bu özellik pek çok avantaj sunuyor –

 • Hem şifre çözme hem de imzalama anahtarları cihazda kalacaktır.
 • Şifreleme ve doğrulama anahtarları blockchain platformunda saklanacak.
 • İşlem, yeniden oynatma, ortadaki adam, kimlik avı vb. Gibi her türlü siber saldırıya karşı koruma sağlar..

Bununla birlikte, blockchain kimlik doğrulamasının nasıl çalıştığı, yeni başlayanlar arasında popüler bir soru gibi görünüyor. Öyleyse, bu kılavuzda blockchain kimlik doğrulamasının nasıl çalıştığını bulalım.

 

Yeni Bir Kullanıcıya Başlama

Burada bir kullanıcı, bir bireyden bir şirkete veya bir cihaza kadar herkes olabilir. Kullanıcıyı sisteme ilk kez sokmak için kullanıcının adı, IMEI numarası, CIN, IP adresi, hesap numarası vb. Gerekir. Gereksinimler platforma veya şirkete bağlı olarak değişebilir..

Ek olarak, kullanıcının kendisinin bir tanımını da göndermesi gerekir..

Karşılığında, blok zinciri onlara verecek –

 • Blockchain Adresi
 • Özel bir anahtar
 • Bir genel anahtar
 • İlgili işlem kimliği
 • RSA genel anahtarı
 • RSA özel anahtarı

Bunlardan bazıları otomatik olarak ağda yayınlanacak –

 • Kullanıcının kimliği
 • Kullanıcının açıklaması
 • Genel anahtar
 • Blockchain adresi
 • RSA genel anahtarı

Ancak, yeni oluşturulan özel anahtar ve RSA özel anahtarı yayınlanmayacak.

 

Kimlik Doğrulama Süreci

Yeni bir kullanıcı alırken, sistem kullanıcıyı daha sonra tanımlamaya yardımcı olmak için birçok anahtar ve adres üretir. Artık bunları bildiğinize göre, blockchain kimlik doğrulamasının nasıl çalıştığını görelim.

Bir düğüm kimlik doğrulama talebinde bulunur ve bir doğrulayıcı düğüm, istekte bulunanın ağa katılmak için kimliğinin doğrulanıp doğrulanmadığını doğrular. Örneğin, burada, istekte bulunan düğüm John, doğrulayıcı düğüm ise x şirkettir.

 • Aşama 1:

John, şirketin blok zinciri adresini parametre olarak kullanarak x şirketinin RSA genel anahtarını alır.

 • Adım 2:

Daha sonra John, blok zinciri adresini RSA genel anahtarıyla şifreler ve bunu x şirketine gönderir..

 • Aşama 3:

X şirketi, blok zinciri adresinin şifresini çözmek için RSA özel anahtarını şifrelenmiş dosyayla birlikte kullanacaktır..

 • Adım 4:

Daha sonra, x şirketi blok zinciri adresini bir parametre olarak kullanır ve John’un RSA genel anahtarını alır.

 • Adım 5:

X şirketi daha sonra 512 karakterlik rastgele bir dize ve karma ve geçerli zaman damgası oluşturur ve John’un RSA genel anahtarıyla şifreler. Bu arada, hash ve mevcut zaman damgası şirketin muhasebe sisteminde saklanır.

 • Adım 6:

X şirketi daha sonra şifrelenmiş karmayı John’a gönderir.

 • 7. Adım:

John, karmanın şifresini çözmek için kendi RSA özel anahtarını kullanır. Bunun için şifrelenmiş verileri RSA anahtarı ile birlikte parametre olarak kullanır. Daha sonra, hash’i imzalamak ve çıktı olarak benzersiz bir dijital imza almak için kendi özel anahtarını kullanır..

 • 8. Adım:

Daha sonra John, dijital imzayı, imzalı hash’i ve blok zinciri adresini içeren bir zarfı şifreler ve bunu x şirketine gönderir..

 • Adım 9:

X şirketi daha sonra RSA özel anahtarıyla şifresini çözer ve imzanın geçerli olup olmadığını doğrular. Bunun için şirket John’un blok zinciri adresini, imzasını ve doğrulanacak verileri kullanır..

 • Adım 10:

İmza geçerliyse, çıktı doğru olacaktır, aksi takdirde bir hata mesajı ortaya çıkacaktır. İmza doğrulandığında, John’un ağa girmesine izin verilir.

Blockchain’in nasıl çalıştığını basitçe açıklayan kılavuzun bir sonraki bölümüne geçelim.

 

Çeşitli Sektörlerde Çalışan Blockchain

Blockchain, sağlık hizmetleri, tedarik zinciri yönetimi, hükümet, ticaret, finans kurumları, emlak, sigorta ve daha pek çok sektörde çalışabilir. Sağlık sektörü bu entegrasyondan büyük ölçüde yararlanabilir.

Ancak yine de blockchain’in sağlık hizmetlerinde nasıl çalıştığını merak ediyor olmalısınız? Blockchain, sağlık hizmetlerinde çok verimli bir şekilde çalışabilir ve büyük ölçüde hasta güvenliği sağlayabilir. Dahası, sahte ilaçlar, hasta mahremiyeti ve blok zinciri sağlık hizmetlerinde çalışacağı zaman daha pek çok şeyle başa çıkabilir..

Öte yandan, tedarik zinciri yönetimi veya ticareti, ürünlerin kesintisiz gerçek zamanlı takibini, kalite kontrollerini ve kaynak kimlik doğrulama sürecini alacaktır..

Hükümetler veya finans kurumları kamudan daha fazlasına ihtiyaç duyar (Ethereum) blok zincirleri. Sistemin ademi merkeziyetçi olacağı, ancak aynı zamanda hassas bilgilerin gizliliğini de sağlayacak izinli bir erişime (Hyperledger, EEA ve Corda) ihtiyaçları vardır..

Bunlar, blockchain’in farklı sektörlerde nasıl çalışabileceğine dair birkaç örnektir..

 

Bitiş Notu

Blockchain kalıcı olmak için burada ve en önemlisi, birçok işletme zaten teknolojiyi kendi yöntemleriyle takip ediyor.. Gartner’a göre, Blockchain, 2030 yılına kadar 3.1 trilyon dolarlık pazar yeri olacak.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Bu, şirketlerin çoğunun kendi blok zinciri çözümlerine sahip olacağı ve iş modelinin önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde değişeceği anlamına geliyor. Gerçekte, kesinlikle işinizi de etkileyecektir ve teknolojiyi entegre etmeyi atlayıp yine de pazarda hakim olmanın bir yolu yoktur..

Dolayısıyla, blockchain’in nasıl çalıştığını ve onu sisteminize nasıl uygulayabileceğinizi öğrenmenin tam zamanı. Blockchain eğitim kursları bu konuda yardımcı olabilir. Harika haber şu ki, sertifikalı kurumsal blockchain profesyonel kursumuz, ilk blockchain uygulamanıza başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me