Blockchain devrim niteliğindedir. Ancak Blockchain ölçeklenebilirliği, bugün karşı karşıya olduğumuz önemli bir sorundur. Kendini göz korkutucu olan devasa iş yüklerine göre ayarlayamaz. Ve doğası gereği yavaş.

Yine de, uygun şekilde kullanılırsa, veri güvenliğini ve gizliliğini güçlendirebilir. Ve dünya çapında rahatsız edici bir sorun olan kimlik hırsızlığını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, blok zinciri daha hızlı sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırır ve işlem maliyetlerini büyük ölçüde azaltır.

Ve blockchain’in kalıcı olduğunu duyuyoruz. Kalması gerekiyorsa, blockchain işlem sürecini hızlandırmalıdır; en azından Visa ödeme işlemleri ağı düzeyinde.

Burada blok zinciri ölçeklenebilirlik sorununu odaklanarak tartışıyoruz,

  1. Bitcoin – şimdiye kadarki ilk geniş çapta başarılı kripto para birimi
  2. Ethereum – dağıtılmış uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri kolaylaştıran bir blok zinciri platformu. Ethereum’un üzerinde kendi kripto para biriminizi bile oluşturabilirsiniz; ve aynı nedenden ötürü, birçok ilk madeni para teklifi, hisse senedi halka arzlarının bir kripto para birimi versiyonu Ethereum’da tutulur..

Blockchain neden yavaş?

Herkes madencilik yapabilir. Ve bir seferde yalnızca bir blok yayınlanabilir. Blok yayınlandıktan sonra, diğer madenciler onu kontrol edecek ve bu da zaman alacak.

Ek olarak, her bloğun maksimum boyutu sınırlıdır. Bu, blockchain ölçeklenebilirliği için bir endişedir

Bitcoin, her on dakikada bir blok yayınlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca blok boyutu 1 MB ile sınırlıdır. Yani, daha fazla işlem varsa, bu işlemlerin bir on dakika daha beklemesi gerekir. Bu nedenle, işlemler ne kadar fazlaysa, onaylama süresi o kadar uzun sürer..

Bu soruna rağmen, madenciler daha yüksek ücretli işlemleri dahil etmeye çalışacaklar – çünkü ne kadar ücret ödeyebileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Dolayısıyla düşük ücretli olanları geciktirmek; çünkü bu geçiş ücretlerini madenciler alıyor. Bu nedenle, işlemler yüksek hacimde gerçekleştiğinde, daha hızlı onay için daha yüksek ücretler ödenmesi gerekir. Ve bir kripto para biriminin yüksek ücretler alması mantıklı değil.

Ancak Ethereum, daha hızlı blok süresine sahiptir. Ortalama olarak her 15 saniyede bir blok yayınlanır. Ve bir blok boyutu sınırı yoktur. Her neyse, her bloğun birikimli işlem ücretlerinde bir sınır vardır. Yani madenci, bu işlemlerin getirdiği toplam ücretler belirli bir limiti aşmadığı sürece bir blokta yapabildiği kadar işlemi dahil edebilir..

Unutmayın, Ethereum, yalnızca kendi kripto para birimi Ether’e (ETH) sahip olmakla kalmayıp, genellikle token veya madeni para olarak adlandırılan çok sayıda başka kripto para birimine ve dağıtılmış uygulamalara sahip bir blok zinciri platformudur. Ve bu uygulamalar tarafından gerçekleştirilen her işlem, madenciler onlara bilgi işlem gücü sağladıkları için maliyetlidir. Buna karşılık, bu ödemeler işlemlerde de yapılır, böylece Bitcoin’de görebileceğinizden daha fazla hacim ekler..

İş kanıtı, blockchain ölçeklenebilirlik sorununa neden olan bir sorun olduğu söylenebilir..

İşin kanıtı nedir?


İşlemlerle bir blok oluşturulduğunda, madencinin bloğu yayınlamak için belirli bir miktar hesaplama gücü harcaması gerekir. Ve genellikle karmaşık bir matematik probleminin çözülmesini içerir..

Madenci çözümle birlikte bir blok yayınladığında, diğerleri bunu doğrulayacaktı. Çözümü doğrulamak çok kolay ve hızlıdır. Madenci işi yaptığını kanıtladığı için sorunun çözümü işin kanıtıdır..

Harcanması gereken güç miktarı, ağın mevcut toplam hesaplama gücüne bağlıdır..

İş kanıtı, blok zincirini sağlıklı ve merkezi olmayan tutmanın mükemmel bir yoludur. Ancak, bu aynı zamanda işlemlerin daha hızlı işlenmesinin önünde bir engeldir..

Yapma. Ademi merkeziyetçilik nedir?

Federal Rezerv ABD dolarını kontrol ediyor. Daha fazla USD basmak isterlerse bir şey sorabilir misiniz? Hayır, hiç şansın yok. Bununla birlikte, dünya genelindeki itibari para birimlerini kontrol eden merkez bankalarının net çoğunluğu için de aynı şey geçerli. Ve bu varlıklar karar alma süreçlerine halkı çok daha az dahil ediyor; ve bazen çıkarları kamu çıkarlarıyla aynı olmayacaktır.

Ademi merkeziyet, birkaç kişinin operasyonları ve karar alma sürecini kontrol etmesini sağlamak yerine, bir sisteme katılan insanlara kontrolü dağıtmaktır. Bu, giderek daha fazla insanın kripto para kullanmasının nedenlerinden biridir. Mevcut blockchain ekosisteminde, ağa daha fazla insan katılırsa, blockchain ölçeklenebilirlik sorunu o kadar büyük olur..

2 Blok zinciri ölçeklenebilirliğini iyileştirecek çözümler

Blockchain’in icadından bu yana sadece on yıl geçti. Ve birçok araştırmacı blockchain’i daha hızlı hale getirmek için çalışıyor.

Burada, blockchain ölçeklenebilirlik sorununu ele alan bazı heyecan verici gelişmeleri tartışıyoruz..

1. Ödeme Kanalları

Her işlemi blok zincirine girmek yerine, bir dizi varlık arasında bir ödeme kanalı açılacaktır. Ağ varlıkları – kullanıcılar, tüccarlar ve madenciler – arasında herhangi bir sayıda kanal açılabilir. Ve bir kanal her an kapatılabilir.

Blok zincirinde sadece bir ödeme kanalının açılması ve kapanması not edilecektir..

Nasıl çalıştığını görmek için bir örnek verelim.

Ağda beş kişi var: Alice, Bob, Charlie, David ve Ellen.

Alice ve Bob, aralarında bir ödeme kanalı açtı. Alice’in 5 doları ve Bob’un 30 doları var. Bu 35 dolar artık kasada. Kasa, kanal açıldığında oluşturulur.

Bob, Alice’e 5 dolar göndermek istediğinde, parayı doğrudan transfer etmek yerine, paranın sahipliği değişir. Para kasada kalır. Ödeme kanalı kapatıldığında kasa açılır. Bob 5 dolarlık transfer yaptığı için 25 alacak. Alice 10 dolar alacak.

Ama Alice, David’e veya Ellen’a nasıl para gönderebilir??

İki yol var.

  1. Alice, David ve Ellen ile yeni bir ödeme kanalı açar.
  2. Aksi takdirde, David ve Ellen’ın zaten Charlie ile bir kanal açtığını varsayalım. Dahası, Charlie ve Bob’un aralarında açılan bir ödeme kanalı var. Burada ödeme kanalı birbiriyle konuşur. Şimdi, Alice’in David ve Ellen ile yaptığı işlem önce Bob’a ulaşır, sonra Bob bunu Charlie’ye iletir. Sonunda Charlie parayı David ve Ellen’a gönderecek..

Ne kadar çok ödeme kanalı mevcutsa, ödeme ağı o kadar hızlı olur. Ve blok zincirinde işlemlerin not edilmesi daha seyrek hale geliyor. Bu nedenle, blok zincirinde daha az işlem sayısı. Böylelikle işlem sürecini şimşek hızında yapmak.

Bitcoin durumunda bu sistem denir Yıldırım Ağı. Ethereum için ise Raiden ağı. Her iki uygulamada da temel konsept aynıdır.

2. Blockchain Ölçeklenebilirliği için Parçalama

Parçalamada, madenciler birden fazla gruba (parçalara) ayrılır ve ardından her gruba işlenmesi için farklı işlemler verilir. Her grup, her biri aynı anda bir blok yayınlamak için ayrı ayrı çalışır.

Sık sık daha fazla blok yayınlandıkça, işlem doğrulama süreci hızlanır.

Dahası, bu kırıklar birbirleriyle sık sık konuşurlar, böylece çift harcama işlemine yeşil bir sinyal verilmez..

Çift harcama işleminin nasıl gerçekleşebileceği aşağıda açıklanmıştır.

Alice’in 10 doları var. Ve Bob’a 10 dolar gönderiyor. Shard1, bu işlemi doğrulamak için bir mesaj alır.

Alice, parası olmadığı halde yine Charlie’ye 10 dolarlık sahte bir işlem gönderir. Bu mümkündür çünkü Shard1, Alice’in Bob’a yaptığı işlemi henüz doğrulamamıştır – yani, Bob paraya sahip değildir. Ve bu yasa dışı, çünkü Alice hiç düşünmeden harcadığından daha fazlasını harcıyor..

Şimdi Shard2, Alice’in Charlie’ye yaptığı işlemi alıyor.

Shard1 ve Shard2’deki madenciler birbirleriyle sık konuşmazlarsa, ikisi de iki işlemi onaylayabilir. Ve para sisteminin kurallarını ihlal ediyor. Bu nedenle, kötü işlemleri önlemek için parçalar sık ​​sık iletişim kurmaya devam etmelidir.

Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler – kendi kendini yürüten programlar – yürürlükte olduğunda bu sorun daha iyi çözülür..

Akıllı bir sözleşme, Alice’in ne kadar bakiyesi olduğunu bilecektir. Bir işlem gönderirken, akıllı sözleşme Alice’in ikinci sahte işlemi göndermesini otomatik olarak durduracaktır. Ve asla Shard2’ye ulaşmayacak.

Ethereum tabanlı dApp’leri ölçeklendirmenin başka bir çözümü de Plazma’dır, son kılavuzumuzda daha fazla ayrıntı okuyabilirsiniz: Ethereum Plazma nedir? Ethereum’u Nasıl Yükseltebilir??.

Sonuç

Ödeme Kanalları ve Parçalama, blockchain ölçeklenebilirliğini ele almak için umut verici çözümlerdir. Ve bunlar aktif araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Ve bunlar buzdağının sadece görünen kısmı. Ancak oradaki çözümlerin çoğu henüz olgun değil. Blok zincirine bir çözüm getirildikten sonra, ölçeklemeye ne kadar yardımcı olduklarını yalnızca biz değerlendirebiliriz..

Parmaklarını çapraz tut. Umarım blok zincirinin önünde daha hızlı günler olur.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me