Teknolojilerin son derece hızlı olgunlaştığı bir dünyada, teknolojilerden ikisi – Blockchain ve IoT katlanarak popülerlik kazanıyor. Açıkçası, bu teknolojilerin her ikisi de şu anda dünyanın çalışma şeklini gerçekten değiştiriyor.

Örneğin IoT’yi ele alalım; pratik olarak şu anda günlük hayatımızın bir parçası. Öte yandan, blockchain teknolojisi işletmeler arasında popülerlik kazanıyor. Ancak, aynı zamanda tüm dApp’ler aracılığıyla günlük hayatımıza yavaş yavaş giriyor..

Gerçekte, bu iki teknoloji de el ele gider ve sağlam bir teknolojik ikili oluşturur. Bu nedenle, bu kılavuzda blockchain ve IoT ile ilgili her şeyi ele alacağız.

Öyleyse başlayalım!

 


Contents

Bölüm-1: Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Peki, temel bilgilerle başlayalım. Web’de ararsanız, muhtemelen size pek yardımcı olmayacak pek çok teknik yanıt göreceksiniz. İşte IoT’nin kısa ama karmaşık olmayan bir tanımı:

“Bu, günlük bilgi işlem cihazlarının ve nesnelerinin İnternet üzerinden veri alıp göndermelerine olanak tanıyan bir sistem veya ara bağlantısı.”

Ne? Hala net değil mi? Bunu daha basit bir şekilde açıklamama izin verin. Artık dünyadaki tüm insanlar düzenli olarak bir mobil, masaüstü, dizüstü bilgisayar veya tablet kullanıyor. Dahası, bu cihazların internete bağlı olduğunu söylemek güvenlidir.

Görüyorsunuz, gerçekte, internet gerçekten oyunun kurallarını değiştiriyor. Sadece internette aldığınız tüm faydaları hayal edin. Eskiden sadece telefonu kullanarak arayabilir ve mesaj gönderebilirdiniz.

Ancak artık internette oyun oynayabilir, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, film seyredebilirsiniz vs. Böylece, akıllı cihazların tanıtımıyla neredeyse her şey elinizin altında.

Ancak teknolojik gelişmelerle birlikte artık internete bağlı tüm cihazlar insan ortamına ihtiyaç duymadan birbirine bağlanabiliyor. Bu, cep telefonunuzun masaüstünüzle veya akıllı ev cihazlarınızla konuşabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, birçok şirket artık manuel olarak toplamadan ilgili sektör verilerine otomatik olarak erişebilir. Üstelik onları çevrimiçi olarak bile kontrol edebilirler.

Kavramı nesnelerin interneti biraz geniş ve pek çok şey bunun altına düşüyor. Ek olarak, olanaklar çok büyük ve hayatımızı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

 

IoT Neden Önemlidir?

Sorun şu ki, nesnelerin interneti neden her şeyden önce önemli? Herhangi bir cihaz internete bağlıysa, internetten bilgi gönderip alabilir. Böylelikle cihazlardaki bu yetenek onu akıllı kılıyor.

Örneğin artık akıllı telefonlarınızı oyun oynamak için kullanabilirsiniz. Üstelik isterseniz cihazınızda her türlü mobil oyunu oynamak için kullanabilirsiniz. Ancak bu, akıllı telefonunuzun dünyadaki tüm oyunlarla birlikte geldiği anlamına gelmez.

Gerçekte, sadece internete bağlanıyor ve ona erişmenize izin veriyor. Oynadığınız tüm oyunlar başka bir yerde saklanır. Böylece akıllı olmak için akıllı telefonunuzun bir süper bilgisayara veya devasa bir depolama alanına sahip olması gerekmez..

Bilgiyi dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir süper bilgisayara bağlanarak alabilir! Oldukça temiz, ha?

 

Cihazlara bağlı olarak, bunları üç farklı kategoriye ayırabilirsiniz. Bunlar –

 • Herhangi bir bilgiyi toplayabilen ve diğer cihazlara gönderebilen IoT.
 • Herhangi bir bilgiyi alabilen ve buna göre analiz edebilen veya çalışabilen IoT.
 • Her ikisini de yapabilen cihazlar.

Gerçekte, birbirleriyle etkileşime girebilirlerse üç türün tümü fayda sağlayabilir..

 

Bilgilerin toplanması ve gönderilmesi

Genellikle burada, IoT cihazları hareketler, sıcaklık, hava kalitesi, nem ve hatta ışık gibi çevrelerindeki bilgileri izleyebilir veya toplayabilir! Bilgileri topladıktan sonra doğrudan internet üzerinden kullanmak üzere gönderebilir ve daha detaylı analiz edebiliriz..

Örneğin, bir çiftçi ekinleri sulamadan önce toprağın ne kadar neme sahip olduğu bilgisini toplayabilir. Nem seviyesine bağlı olarak, gerektiğinde mahsulleri sulayabilir. Toprağın ne kadar neme sahip olduğuna erişemezse, onu az veya daha fazla sulayabilir..

Sonuç olarak, mahsuller ölebilir ve tamamen kaynak israfına yol açabilir. Ancak IoT cihazlarının yardımıyla, mahsulleri mahvetme şansı olmayacaktı..

 

Bilgi almak ve buna göre çalışmak

Bu yeni bir strateji değil. Birçok makinenin günlük olarak bilgi aldığını ve buna dayalı olarak çalıştığını görüyoruz. Örneğin, telefonunuzda bir numara çevirip arama düğmesine bastığınızda, komutunuza göre arama işlemini başlatır. Ya da arabanızı anahtarla çalıştırıyor olabilirsiniz ve arabanız komutu alıp motoru çalıştırıyor olabilir..

Bununla birlikte, IoT cihazları uzaktan bilgi alabilir ve ardından buna göre hareket edebilir. Belki de evinizin güvenlik kamerası beslemesine erişmek için telefonunuzu kullanıyorsunuzdur. Ayrıca, 3B yazıcının ne yazdırmasını istediğinizi bilmesini sağlayabilirsiniz ve ardından yazdırmaya başlar..

Bu cihazların hayatımızı her zamankinden daha kolay hale getirdiğini görüyorsunuz..

 

Her şeyi kendi başlarına yapmak

IoT cihazlarının devrimi ile artık yukarıdakilerin her ikisini de yapabilir. Bu cihazlar bilgi toplayabilir, gönderebilir, ardından analiz edebilir ve üzerinde işlem yapabilir. Basit bir örnekle açıklamama izin verin.

Diyelim ki çiftçi çiftçiliği izlemek ve yönetmek için bu teknolojiyi kullanıyor. Burada IoT cihazları önce topraktan bilgiyi toplayabilir ve bunu çiftçiye göndermek yerine sulama sistemine gönderebilir..

Dahası, ekinlerin sulanması gerektiğinde sulama sistemi otomatik olarak açılabilir. Ve o zaman açılmaz. Gerçekte, bir çentik de alabilirsin.

Burada IoT cihazları internete bağlanabilir ve hava durumu tahminini öğrenebilir. Yağmur olacaksa mahsulü sulamayacak çünkü yağmur yağacak. Ancak, IoT cihazı bu bilgiye sahip olmasaydı, gerektiğinde onu sulamak ve hemen ardından yağmur yağmak mahsullerin ölmesine neden olurdu.

Yani internet bağlantısı ile görüyorsunuz; cihaz, çiftçi için işi gerçekten çok daha kolay hale getirebilir.

Ve bu sadece bir örnek, sadece günlük hayatımızda neler yapabileceğini bir düşünün.!

 

Bölüm-2: IoT’nin Bileşenleri Nelerdir?

Her tür IoT sistemi bazı temel bileşenlerle birlikte gelir. Onlar olmadan sistem o kadar verimli çalışmazdı. Tüm bileşenlerin farklı görevleri vardır ve tüm bileşenler birbiriyle iletişim kurar ve çalışan bir ekosistem oluşturur..

Yani, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için. Bakalım ne olduklarını görelim mi??

 

1. Cihazlar veya Sensörler

Ortamdan bilgi toplayan cihazlar veya sensörlerle başlayalım. Dahası, sadece basit bir hava durumu okuması veya hatta bir video klip olabilir.

Her durumda, bir cihaz içinde tek bir sensör veya bir sensör koleksiyonu olabilir. Hepsi maruz kaldıkları ortamdan farklı bilgiler alabilir..

Her neyse, başlangıç ​​katmanında ihtiyaç duyulan bilgileri toplayacak ve ardından bir sonraki katmana gönderecektir. Çoğunlukla aşağıdakiler gibi farklı uygulamaları vardır:

 • Işık yoğunluğu algılama
 • Sıcaklık algılamaları
 • Nem seviyesi veya nem izleme
 • Yakınlık algılama
 • Basınç algılama
 • Konum tespiti

Bunlardan çok daha fazla uygulama var. Ancak, gerçekte ne yaptıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bunlardan yalnızca bazılarından bahsetmiştim..

 

2. Bağlantı

Bir sonraki segmentte bağlantı elde ediyoruz. Bu, sensörlerin topladığı verilerin bulutlara gönderileceği anlamına geliyor. Ama oraya nasıl gidecekti? Gerçekte, bu sensörlerin veya cihazların buluta bağlanmak için bir ortama ihtiyacı vardır..

Tipik olarak modern cihazların çoğu, buluta bağlanmak için düşük güçlü bir ağ, Bluetooth, Wi-Fi veya uydu kullanır..

Bu cihazları kullanarak sensörler, topladıkları bilgileri doğrudan aktarabilir. Söylemeye gerek yok, bu yöntemlerin her biri kendi artıları ve eksileri ile birlikte gelir. Örneğin, bant genişliği, menzil veya güç tüketimi gibi her zaman bir değiş tokuş vardır..

Ne tür bir bağlantı olursa olsun, görevi bir şekilde yerine getirecektir. Genellikle, IoT endüstrisindeki düşük güç bağlantılı cihazlar günümüzde çok popüler. Daha az güç tüketir ve çok fazla pil ömrü tasarrufu sağlar. Üstelik oldukça verimlidirler.

 

3. Ağ Geçidi

Ağ geçidi genellikle protokoller ve ağlar arasındaki veri trafiğini yönetir. Elbette çift yönlüdür. Gerçekte, sensörler içinde tam birlikte çalışabilirliği sağlar ve cihazlar için tüm ağ protokollerini çevirir..

Bazen ağ geçidi, iletimden önce tüm sensörlerden ve cihazlardan toplanan bilgileri önceden işleyebilir. Ayrıca, bu bilgilerin işlenmesi, TCP / IP protokolü nedeniyle gerekli olabilir..

Bu nedenle, ağ geçidi TCP / IP protokollerini takip etmezse, iletim basitçe kurulamaz.

Bu orta düzey bileşenin bir başka harika yönü, veriler için güvenlik sunabilmesidir. Temelde IoT ağ geçitleri, verilerin kurcalanmasını önlemek için şifreleme yöntemlerine sahiptir..

Dolayısıyla, iyi bir ağ geçidi olmadan IoT sisteminiz buluta bağlanamaz.

 

4. Bulut

Ardından bulut geliyor. IoT sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Bulutun burada yaptığı şey, sensörlerden gelen tüm büyük verileri yönetmek için araçlar sunmasıdır. Tüm bilgileri aldıktan sonra, bunları çözmeniz, işlemeniz ve saklamanız gerekir..

Bu, uygun bir alet olmadan aylar sürebilir ve iyi bir depolama alanı olmadan kayba neden olabilir. Ve bu tam olarak bulutun sunduğu şey. Verileri görme hakkına sahip herhangi bir şirket kolayca buluta girebilir ve görebilir.

Böylelikle ilgili makamların daha iyi karar vermesine yardımcı olur. IoT bulutu, milyarlarca bilgiyi işleyebilen ve kesintisiz bir bağlantı sunmak için trafikleri yönetebilen yüksek performanslı cihazlardan oluşan bir koleksiyondan başka bir şey değildir..

Genellikle ona bağlı milyonlarca sensör, ağ geçidi, depolama tesisi olabilir. Böylelikle tüm bilgilerin yardımıyla herhangi bir işletme sağlam bir iş planı yapabilir..

 

5. Veri İşleme

Verileri ihtiyaç duyduğunuz gibi işlemeye yardımcı olan IoT sisteminin başka bir bileşenidir. Gerçekte, sensörlerden gelen tüm nem okumalarını kontrol etmek gibi basit bir görev olabilir..

Bununla birlikte, nesneyi sadece bir gözetim beslemesinden de tanımlayabilir. Bu durumda, işlenmesi çok daha karmaşık olacak ve bir sonraki aşamada basitleştirmek için işlenmesi gerekecektir..

Kullanıcıya toprakta ne kadar nem olduğuna dair bir tahmin vermek veya gözetim görüntülerinde tanımlanamayan bir nesne bulunduğunda uyarı vermek gibi.

 

5. Analiz

IoT sistemi söz konusu olduğunda analitik gerçekten önemlidir. Temel olarak burada işlenen veriler analiz edilerek yeni veriler getirilir. Genellikle bu bileşen, bir sistemi yönetmeye ve izlemeye yardımcı olur. Örneğin, çiftçiler toprağın suya ihtiyacı olup olmadığını bilmek için IoT sistemini ve analitiği kullanabilir..

Genellikle, her tür endüstriden her zaman istenen bir veri çıktısı vardır. IoT sistemi herhangi bir düzensizliği tespit ederse, bunları hızlı eylemler için kolayca iletebilir..

Gerçekte, bu analitik özellikler işletmelerin herhangi bir istenmeyen durumu durdurmasına yardımcı olur. Ve IoT sisteminin çoğu gerçek zamanlı analitikle birlikte geldiği için, her tür endüstriyi yönetmek çok daha verimli hale geliyor..

Bazen analitik, pazarı tahmin etmede çok etkilidir. Böylece birçok işletmenin iş modellerini nasıl değiştireceklerini bilmelerine ve daha fazla gelir elde etmelerine yardımcı olur. Bilgi, buradaki en önemli faktördür ve uygun bir makine analizi olmadan, herhangi bir olağandışı veriyi insanlar tarafından tahmin etmek günler alabilir..

 

6. Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzü, pratik olarak IoT sisteminin en üst katmanıdır. Her bir bilgiyi bir araya getirdikten, gönderdikten, işledikten, analiz ettikten sonra, sistem kullanıcının çıktının ne olduğunu görmesine izin verirdi..

Örneğin, bir şirketin depolama alanında 30 ° Santigrat bulundurması gerekir. Ancak, bundan daha düşük veya daha yüksek olursa, şirket bunu fark etmeyebilir. Sonuç olarak ürünler mahvolabilir.

Bu bağlamda, IoT sistemi sıcaklık bilgilerini toplayabilir ve işledikten sonra artan ve azalan sıcaklığı kullanıcıya bildirebilir..

Bildirim, metin, e-posta, sirenler vb. Gibi birçok uyarı yöntemi vardır. Ayrıca, kullanıcı arayüzü ile sistemi istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz..

Çoğu durumda, IoT sistemi kullanıcının kullanıcı arayüzünden başka eylemler gerçekleştirmesine izin verir. Dolayısıyla, kullanıcı sıcaklığın yükseldiğini görürse, bunu doğrudan kullanıcı arayüzünden ayarlayabilir..

Çoğu durumda, IoT aynı görevleri herhangi bir insan etkileşimi olmadan da gerçekleştirebilir. Depolama senaryosunda, IoT sistemi optimum olmadığını gördüğünde sıcaklığı otomatik olarak ayarlayabilir.

Bu şekilde birçok verimliliği teşvik ediyor.

 

Bölüm-3: IoT Sorunları Nelerdir?

Gerçekte, IoT harika bir teknolojidir. Ancak teknoloji henüz o kadar olgunlaşmadığı için. Dolayısıyla, anlaşıldığı üzere altyapı tamamen güvenli değil. Üstesinden gelinmesi gereken birçok güvenlik sorunu vardır ve her şey sistemin üretim süreciyle başlar..

Günlerde birçok IoT güvenlik riski vakası var. 2016’da IoT üreticisi altyapıyı sağlamlaştırmadı; sonuç olarak, kullanılan şifrelerin çoğu savunmasızdı.

Bu nedenle, bilgisayar korsanları güvenlik sistemini çökertmek için botnet saldırılarını kullandı ve büyük sorunlara neden oldu. Özel bilgiler çalındı ​​ve birçoğu verilerine erişimini kaybetti.

Dolayısıyla, IoT mimarisinin kendi başına gidebileceğini görüyorsunuz. Ama sırayla, yapamaz. Güvenlik boşlukları ve sınırlamaları, tehditleri her şekilde vurgular.

Şimdi, aşağıdaki IoT güvenlik sorunlarına bir göz atalım –

 • Üretim Aşamasında Uyum Eksikliği

Günlük olarak, dünyada yeni IoT cihazları çıkıyor. Ancak, çoğunun büyük güvenlik sorunları var. Ama bu neden? Bunun en büyük nedeni, üretim şirketlerinin çoğunun güvenlik katmanına çok fazla zaman harcamamasıdır..

Örneğin, birçok fitness takipçisi Bluetooth ile bağlandıktan sonra bile görünür durumda kalır. Ya da IoT cihazıyla aynı MAC adresine sahiplerse parmak izi asma kilitlerine kolayca erişebilirsiniz..

Bu sorunların büyük sorunlara neden olabileceğini görüyorsunuz. Ancak, bu cihazları piyasaya sürmeden önce tamir etmek yerine, üreticiler bu konuda gerçekten hiçbir şey yapmıyorlar..

Böylelikle bu cihazların güvenlik sorunları toparlanmaya devam ediyor. Dahası, güvenliğe odaklanmak yerine, esas olarak tasarım estetiğine odaklanırlar..

Sonuç olarak, birçok tüketici kişisel bilgileri ve mülkleriyle ilgili farklı sorunlarla karşı karşıyadır..

 

 • Başlatmadan Önce Yeterli Güncelleme veya Test Yok

Şu anda dünyada 23 milyar IoT cihazı var. Ve 2025 yılına kadar 60 milyara çıkacak. Çok fazla IoT cihazı olmasına rağmen, piyasaya sürülmeden önce hala yeterli test aşaması yok.

Güncelleme eksikliğinden bahsetmiyorum bile. Çoğu durumda, yazılımdaki güncellemeler, başlangıçtan sonra temeldeki sorunları çözebilir. Ancak güncellemelerin çoğunun güvenlik sorunlarını düzeltmesi çok fazla zaman alıyor. Dahası, çoğu durumda, bazı cihazlar hiç güncelleme bile almaz..

Böylece müşteri, güvenli olduğunu düşünerek bir IoT cihazı satın alabilir. Ancak zamanla sistem geçersiz hale gelir. Böylece, bilgisayar korsanları kolayca sisteme girebilir ve hasara neden olabilir.

Bunun nedeni, erken aşamalarda düzgün test yapılmaması ve daha sonra tüketicilerinin tam kanıt güvenliği elde etmelerine yardımcı olacak kadar hızlı olmamasından kaynaklanmaktadır..

 

 • IoT Cihazları Hakkında Az veya Sıfır Kullanıcı Farkındalığı ve Bilgisi

Bu sorun temelde kullanıcı tarafında bilgi eksikliğidir. Yıllar geçtikçe, birçok kişi kimlik avı veya spam e-postaları nasıl tespit edeceğini öğrendi. Dahası, artık şifrelerini nasıl koruyacaklarını ve kötü web sitelerine karşı dikkatli olmayı biliyorlar..

Ancak IoT oldukça farklı bir teknolojidir. Bu nedenle, birçok insan bunu henüz tam olarak anlamadı. Güvenlik kusurlarının çoğu üreticilerden gelse de, doğru bilgi eksikliği herkesi riske atıyor.

Gerçekte, insanları kandırmak, erişmenin en kolay yoludur. Tarafın bir ağa erişmek için başka bir tarafı manipüle ettiği bu büyük güvenlik tehdidini herkes göz ardı eder..

Bu nedenle, güvenliğin nasıl sürdürüleceğine dair uygun eğitim olmadan IoT güvenlik sorunları artmaya devam edecektir. Sadece ev sahipleri değil, işletmeler de bu noktada büyük risk altındadır..

 

 • Cihaz Güncellemelerindeki Güvenlik Delikleri

Bir başka büyük IoT, cihaz güncellemeleriyle birlikte gelen güvenlik açıklarını sorun. Üreticinin sunduğu yazılımın her zaman mükemmel olmadığını zaten bildiğiniz gibi. Yine de bu yazılımın en son sürümünü kullansalar bile, diğer güvenlik açıkları eninde sonunda ortaya çıkacaktır..

Gerçekte, oyuna ayak uydurmak için yazılım ekibi, her şeyi tek seferde doğru şekilde kontrol etmeden bir güncelleme gönderir. Evet, güncellemeleri hızlı bir şekilde almak gerçekten harika. Ancak güncelleme, dengesiz bir güncelleme nedeniyle daha fazla soruna neden oluyorsa, hızlı zaman yardımcı olmaz, değil mi??

Öte yandan, güncelleme herhangi bir boşlukla gelmese bile, yine de% 100 güvenli değildir. Cihazınızı güncellerken, cihaz tüm bilgilerini yedek olarak buluta gönderecektir..

Yol, dosyalarla birlikte şifrelenmemişse, bilgisayar korsanı sisteme girebilir ve tüm bilgileri çalabilir.

 

 • Fiziksel Güvenlik İşlemleri Yok

Tamam, yazılım sorunları veya ağ güvenliği sorunları hakkında konuştuk. Peki ya fiziksel güvenlik sorunları? Bir IoT cihazı yalnızca internet üzerinden değil, aynı zamanda fiziksel kurcalama yoluyla da saldırıya uğrayabilir..

Çoğu durumda, IoT cihazları bağımsız olarak çalışabilir ve herhangi bir kullanıcının düzgün çalışması için gerçekten ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, bunların herhangi bir dış tehdit için tam fiziksel güvenliğe sahip olması gerekir..

Bazıları uzun süre gözlerden uzak bir yerde kalabilir. Ve eğer biri onlara dışarıdan müdahale edebilecekse, hangi bilgileri alacağına dair hiçbir garanti olmayacaktır..

Kırılgan olan düşük maliyetli IoT cihazları üretmek yerine, üreticilerin fiziksel sağlamlığa daha fazla odaklanmaları gerekiyor. Gerçekte, bu, etrafta dolaşan tüm sahte ürünlerle ciddi şekilde zorlu bir görevdir..

 

 • DDoS Saldırılarına Karşı Savunmasız

DDoS saldırılarını kim bilmiyor? Birçok işletme, tüm ağ alanlarını birkaç dakika içinde alan bu son derece kötü niyetli saldırıların kurbanı olur. Gerçekte, bilgisayar korsanları belirli bir ağı hedefler ve kısa bir süre içinde ağa trafik göndermeye başlar..

Ve trafikteki artan artış nedeniyle, bant genişliği hızla işgal ediliyor ve sistem çöküyor. Artık birçok kişi bu sorunlarla başa çıkmak için güvenlik önlemleri eklediğine göre, IoT cihazları hala gecikiyor.

IoT cihazları çok daha savunmasızdır ve sıklıkla DDoS saldırılarına eğilimlidir. Bilgisayar korsanları, bir ağdaki savunmasız IoT cihazlarını kolayca bulabilir ve bunlara saldırarak tüm ağın çökmesine neden olabilir..

Bu nedenle, IoT sektörünün bu tür saldırılara karşı savaşmak için ciddi bir çözüme ihtiyacı var..

Blockchain’in Güvenlik Endüstrisini Şimdi Nasıl Dönüştürebileceğini Okuyun!

 • Öngörülebilir Varsayılan Şifreler

Bir başka büyük sorun, IoT cihazlarının birlikte geldiği varsayılan şifrelerdir. Genellikle birçok IoT üreticisi, cihazları aynı varsayılan şifreye sahip olarak kullanıma sunar. Bu şifreyi seçmede çok seçici olmadıklarını da belirtmiyorum..

Sonuç olarak, bilgisayar korsanlarının onları tahmin etmesi ve kullanıcıların sistemine girmesi gerçekten kolay hale geliyor..

Gerçekte, şirket, tüketicilerine şifreyi alır almaz şifreyi değiştirmelerini bildirmelidir. Ancak bunu yapmazlar ve çoğu zaman bilgisayar korsanları bu ihmalden yararlanır. Dahası, neredeyse her tür IoT cihazı için kullanıcı adı olarak aynı “yönetici” yi kullanmaya devam ediyorlar.

Doğrudan üretim fabrikasında bu konuda seçici davranmayacaklarsa ve hatta tüketicileri uyarmayacaklarsa, hackler olmaya devam edecek.

 

 • Botnet Saldırılarına Karşı Direnç Eksikliği

IoT cihazları, kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı son derece savunmasızdır. Genellikle, bilgisayarların yaptığı tüm güvenlik önlemleriyle birlikte gelmezler. Gerçekte, virüs bulaşmış tek bir cihaz gerçekten fazla bir şey yapamaz. Bununla birlikte, yüzlercesi yoluna çıkarsa, çok fazla zarar verebilirler..

Gerçekte, bilgisayar korsanı botlara kötü amaçlı yazılım bulaştırır ve onları tüm savunmasız cihazlara gönderir. Onlara bulaştırdıktan sonra, başka bir DNS’ye toplu bir saldırı başlatmak için onları kolayca kontrol edebilir..

Esas olarak bu, DDoS saldırılarına yol açar. Bu nedenle, saldırıyı başlatmak için bilgisayar korsanının ek bir güce sahip olmasına gerek kalmaz. Ancak virüslü cihazları yalnızca kaba olanı hareket etmek için kullanabilir..

Dahası, bu toplu botnet saldırıları elektrik şebekeleri, su arıtma tesisleri, ulaşım sistemi ve daha pek çok şey için ciddi bir tehdittir..

 

 • Endüstriyel Dinleme ve Casusluk

Bilgisayar korsanları verileri yalnızca fidye istemek için kullanmakla kalmaz, aynı zamanda hassas bilgiler elde etmek için de kullanabilirler. Rekabetçi bir dünyada, tüm endüstriler diğer işletmelerden hassas bilgiler almak için büyük miktarda para ödemeye istekli olacaktır..

IoT cihazları buna karşı savunmasız olduğundan, bunlara erişmek ve kimse fark etmeden casusluk yapmak çok kolay olacaktır. Ayrıca, bilgisayar korsanı işletme hakkında casusluk yapabilir ve bilgileri diğer taraflara sızdırabilir..

Bu, işletmelerin yıllar içinde yarattığı marka değerini ve imajını ciddi şekilde engelleyebilir. Bazen bu IoT cihazları ülkeler tarafından hedeflenir. Sonuç olarak, birçok ülke tam ulusal güvenliği sağlamak için IoT cihazlarını yasakladı.

Almanya, 30 metrelik bir yarıçap içindeki herkese erişim sağlayan IoT tabanlı bir bebeği yasakladı.

 

 • Cihazda Yüksek Kriko Yapmaya Eğilimli

Fidye yazılımı şu anda piyasadaki en kötü kötü amaçlı yazılımlardan biridir. Gerçekte bilgilerinizi çalmaz, ancak şifreler ve erişimi engeller. Üstelik bundan sonra, engellenen içeriği geri almak için biraz para ödemeniz gerekecek.

Ancak kötü amaçlı yazılım geliştikçe, güvenliği düşük IoT cihazlarını hedefliyor. Şu anda, IoT cihazlarını etkileyen bu vakalar hala nadirdir, ancak yavaş yavaş popüler hale gelmektedir. Bir çok soruna yol açabilir. Esas olarak yüksek kriko, bir araba veya ev sistemi çok önemlidir.

 

Ev İstilaları

Karşılaşabileceğiniz en korkunç yüksek kriko. Artık birçok kişi, evdeki işlevlerin her birini kontrol etmek için akıllı ev cihazları kullanıyor. Gerçekte, bilgisayar korsanı parayı ödemediğiniz sürece ev sisteminize erişebilir ve sizi sisteme kilitleyebilir..

Ya da ücreti kısa bir süre içinde ödemediğiniz sürece sizi dışarıda bırakabilirler..

 

Yüksek Kriko Aracı

Akıllı arabalar artık çok popüler. Sizi gitmek istediğiniz yere götürmek için sürücüye ihtiyaç duymayan, esas olarak sürücüsüz otomobiller. Ancak bunlar yalnızca IoT cihazlarına bağlıdır. Bilgisayar korsanı ona erişebilirse, arabanızın çalışmasını durdurabilir..

Dahası, arabanızın tek kontrolünde olacağı için siz arabadayken sizi kaçırabilir. Bunlar, bilgisayar korsanlarının yapabileceği ölümcül suç örneklerinden sadece birkaçıdır..

 

 • Veri Bütünlüğü Yok

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi, IoT cihazlarının her zaman veri aktarımı vardır. Esas olarak cihazlar her zaman bilgi toplamak, işlemek, ileri geri göndermek için çalışır. Bazen bazı IoT cihazları, bilgileri şifrelemeden buluta gönderebilir.

Sonuç olarak, bilgisayar korsanı buna kolayca erişebilir ve kendi yararına kullanabilir. Bahsetmiyorum bile, bulut verilerini kurcalayabilir ve kullanıcıya yanlış bilgi gönderebilir..

Gerçekte, ortak bir senaryo sağlık sektörü olacaktır. Sağlık hizmeti verilerine erişim elde ederse, onu kurcalayabilir ve hayatlara mal olabilecek yanlış bilgiler oluşturabilir..

Dahası, bilgisayar korsanı kalp piline veya hastaların yaşamasına yardımcı olan başka bir makineye erişirse ne olur? Bilgisayar korsanları daha sonra para kazanmak için hastanın hayatını tehlikeye atabilir.

 

 • Rogue IoT Cihazları

Sahte bir IoT cihazı ne anlama geliyor? Sahte ürünlerin artması nedeniyle, çok sayıda sahte IoT cihazı da var. Gerçekte, bu cihazlar orijinal olanların yerini alıyor ve memur veya evlere kuruluyor.

Ağa eriştiklerinde, o ağa bağlı her bir cihazı kolayca bozabilirler. Neden artıyorlar?

Esas olarak, kaynak için uygun bir kanal olmadığı için. Böylece, sahte işletmeler bu fırsatı bir sisteme erişmek ve onu temelli çökertmek için kullanırlar..

Ya da daha kötüsü, para için üst üste. Sisteme sahte bir cihaz girerse bunun herhangi bir sektöre verebileceği zararı hayal bile edemezsiniz.

 

 • IoT Bot’larla Kripto Madenciliği

Evet, şimdi bilgisayar korsanları kripto para madenciliği yapmak için IoT cihazlarını hedefliyor. IoT cihazları, GPU ve CPU kaynakları ile birlikte gelir ve bunları hacklemek, tüm bilgi işlem gücüne sahip olmak anlamına gelir..

Sonuç olarak, IoT cihazlarınız düzgün çalışmayacak ve yavaş yavaş bozulacaktır. Gerçekte, kripto madenciliği herhangi bir cihazda çok fazla ücret alır.

Yani, cihazınız bir şekilde kripto botlardan etkilenirse, bilgi işlem gücünü almaya ve yavaş yavaş bozmaya başlayacaktır. Bu botlar cihazınızdan bilgi çalmayacak olsa da, cihazınızın kullanılamaz durumda olmasını sağlayacaktır..

 

 • Veri Gizliliği Sorunları

IoT cihazları, günlük olarak birçok bilgimizle ilgilenir. Sonuç olarak, bunlar herhangi bir kullanıcının muazzam bir bilgi kaynağıdır. Gerçekte, birçok şirket davranışları tahmin etmek için kullanıcı bilgilerini satın alır ve mahremiyetimizden kaçınır..

Bu bilgileri diğer şirketlere satmak, gizlilik haklarımıza doğrudan bir darbe olur. Daha fazla iş kazanmak için bilgilerimizi kullanan şirketler gerçekten korkunç..

Ancak, birçok IoT cihazı gizlilik endişelerimizi dikkate almadığından, bu bilgiler her gün yayınlanmaktadır.

 

 • Küçük Hack’ler Algılanamıyor

Her bir veri saldırısı, gözle görülür değişikliklerle başlamaz. Gerçekte, bilgisayar korsanlarının çoğu arka planda fark edilemeyen küçük şeyleri hackler. Genellikle, bu hackler henüz o kadar zararlı değildir ve erken aşamada fark edilirse durdurulabilir..

Bununla birlikte, IoT sistemindeki mikro ihlallerin çoğu fark edilmez. Dahası, sistem bu küçük değişiklikleri veya kötü amaçlı yazılımları tespit edemez..

Sonuç olarak, yavaş yavaş oluşur ve sonunda büyük bir saldırı başlatır..

 

 • Riskli Otomasyon Süreci

Otomasyon süreçleri gerçekten harika. Hayatımızı çok daha kolay hale getiriyorlar. Bununla birlikte, otomasyon kullanımı, risklerin adil payıyla birlikte gelir. Ancak binlerce veriyi yönetmek için yalnızca tek bir otonom sistem kullanmak harika bir seçenek değildir.

Koddaki tek bir değişiklik tüm sektörü alaşağı edebilir. Veya bir bilgisayar korsanı sisteme girip yalnızca bir basit sayıyı değiştirirse, sistemin tuttuğu binlerce veriyi etkileyebilir..

Bu harika bir seçenek gibi görünebilir, ancak değil.

 

 • Güvenilir Olmayan İletişim Ağ Geçidi

İletişim ağ geçidi, herhangi bir IoT sisteminin hayati bileşenlerinden biridir. Ancak çoğu durumda bu ağ geçidi açık kalır ve birçok bilgisayar korsanı ona erişir. Ağ geçidi herhangi bir şifreleme protokolüyle birlikte gelmezse, bilgileri başkalarına kolayca sızdırabilir.

Özel bir iletişim kanalı olmadan, bir IoT ağının% 100 güvenliğinin hiçbir yolu yoktur.

 

Blockchain IoT’ye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Merkezi sunucular şimdilik IoT endüstrisine güç veriyor. Ancak konu uzun vadeli çözüm olduğunda, merkezi sistemler yeterli olmayacak. Nitekim, tüm güvenlik açıkları göz önüne alındığında, herhangi bir tür merkezi sunucu gelecekteki IoT cihazları için yeterince iyi değildir..

Dolayısıyla, IoT cihazları tam potansiyellerine ulaşmak istiyorlarsa, merkezi sunuculardan kesin olarak uzaklaşmaları gerekecek..

IoT’deki blockchain, herkesin herhangi bir sorun yaşamadan istediği güvensizliği ve bağlantıyı kurmaya yardımcı olacaktır. Blok zincirindeki ve nesnelerin internetindeki tüm düğümler herhangi bir merkezi sunucu olmadan çalışacağından daha verimli.

IoT’deki blok zincirinin yardımıyla, birçok üretici nihayet güvenli ve uygun fiyatlı bir yatırım elde edebilir. Ancak işletmeler için blockchain’in IoT sektörlerini nasıl değiştirebileceğini görmeden önce, süreçte hangi özellikleri kullanabileceğini görelim..

 

 • Güvensiz

IoT’deki blockchain ile herhangi bir taraf, gerçek güvenilir bağlantı biçimini elde edebilir. Genellikle, IoT’deki blockchain ile cihazlar, herhangi bir veriyi doğrulamak için doğrudan ağı kullanır. Dahası, akıllı sözleşmeleri blockchain ve nesnelerin interneti platformundaki herhangi bir işlemi otomatikleştirmek için kullanabilir..

Bununla birlikte, bildiğiniz gibi, IoT sistemindeki blok zinciri içindeki verilerinizi kontrol eden merkezi bir sunucu veya herhangi bir üçüncü taraf sağlayıcı olmayacaktır..

 

 • Özerklik

IoT’deki blockchain aslında akıllı cihazların kendi kendini izlemesine ve bağımsız çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, blockchain’in kendi kendini yürüten mantığı sayesinde, blockchain ve nesnelerin interneti sistemindeki her türlü görevi yerine getirebilirler..

Bununla birlikte, üreticinin ürünü belirli bir görev için sunmadan önce mantığı belirtmesi gerekir. Bu arada, kullanıcıların mantığın parametrelerini kolay bir şekilde değiştirebilmeleri için bir UI da sunabilirler..

Gerçekte, bu, birçok işi kolayca düzene sokabilir ve IoT’de herhangi bir blok zinciri sorunu olmadan doğrudan aracıdan kurtulabilir..

 

 • Uygun Maliyetli

IoT’deki blok zincirinin bir başka harika özelliği, sunduğu maliyet dostu ortam olacaktır. Genellikle, IoT için ölçülen güvenlik, bu teknolojiyi diğer cihazlardan daha maliyetli hale getirir. Ancak IoT’deki blockchain ile ek bir güvenlik ağına gerek kalmaz..

Blockchain ve nesnelerin interneti her şeyi kendi başına herhangi bir sorun olmadan yönetebilir. Gerçekte, hizmet sağlayıcıların IoT endüstrisinde destekleyici cihazlarla birlikte bir tekeli vardır..

Ancak IoT’deki blockchain ile teknoloji, normal tüketiciler için daha erişilebilir olacaktır. Ayrıca, blockchain ve nesnelerin interneti sisteminde herhangi bir hasar maliyeti sorunu olmayacak.

Böylece sonunda çok para tasarrufu sağlar.

 

Blockchain’in Ticaret Finansmanını Şimdi Nasıl Dönüştürebileceğini Okuyun!

 

Bölüm-4: Blockchain ve IoT: Olası Kullanım Durumları

 • Yüksek Veri Güvenliği

Yakın tarihli bir ankete göre, işletmelerin ve hükümetin% 81’inden fazlası, şirketler bir IoT felaketinin önümüzdeki iki yıl içinde kendilerini etkileyeceğine inanıyor. Ancak, sadece% 28’i bu konuda bir şeyler yapıyor. Burada IoT risklerini azaltmak için şirketlerin alması gereken ihtiyati tedbirleri kastediyorum..

Ancak sizin de söyleyebileceğiniz gibi, işletmelerin üçte biri bile herhangi bir IoT risk azaltma hizmeti istemiyor. Sonuç?

Kesin değil ama sonunda kendimizi dış tehditlerden korumanın hiçbir yolu olmayacak..

Bu nedenle, blockchain ve IoT kullanım durumları burada gerçekten kullanışlı olabilir. IoT blockchain kullanım durumlarıyla, işletme, hiçbir üçüncü taraf sağlayıcının sunamayacağı olanakları sunabilen, tam kanıtlanmış güvenli bir ağ elde edecek. IoT blok zinciri kullanım durumları, veri girişini daha adil hale getirmek için fikir birliği algoritmalarına dayalı doğrulama süreci sunabilir..

Bir başka büyük gerçek, blockchain ve IoT sisteminin değişmezliği olacaktır. Bir kişi blok zinciri IoT ağını manipüle etmeye çalıştığında, sorunu hemen tespit edecektir..

Bu nedenle, blockchain ve IoT tüm güvenlik sorunlarına harika bir çözüm olabilir..

 

 • Daha Güçlü Veri Doğrulama Süreci

Pazar yerlerinde Büyük Veri’nin popülaritesi ve talebi muazzam bir şekilde artıyor. Gerçekte, 2023 yılına kadar 100 + milyar dolarlık bir endüstri olacağı çok açık. Ama bu neden? Veri hayatımızın büyük bir parçası haline geliyor ve tüm zamanların en çok istenen ürünü..

Dahası, tüm IoT cihazlarından, bilgisayarlardan vb. Çok fazla veri alıyoruz. Ancak, verilerin geçerli olup olmadığını gerçekten doğrulayacak iyi bir teknolojimiz yok..

Bu büyüyen endüstride büyük bir ikilem yaratıyor. Bununla birlikte, blok zinciri ve IoT sistemi yükselirken, nihayet mümkün olacaktı. Böylece, blok zincirine güvenebilirsiniz ve IoT, tüm bilgileri deftere eklemeden önce doğrulamaya yardımcı olmak için vakaları kullanır..

Bildiğiniz gibi, veri doğrulama, blockchain IoT’nin bir parçasıdır. Ve tüm düğümler, defterde yer alan herhangi bir yanlış bilgiyi hariç tutmak için tüm bilgileri doğrulamak için farklı yöntemler kullanır..

Bunu yaparak, IoT blok zinciri kullanım senaryoları, veri doğrulama sorunlarına son verebilir ve aynı zamanda Büyük Veri endüstrisinin büyümesine yardımcı olabilir..

 

 • Ekstra Gizlilik için Veri Anonimliği

Nesnelerin interneti yalnızca kurumsal kullanıcılar için değil, aynı zamanda günlük yaşamlarımız için de geçerlidir. Gerçekte, akıllı bir evin neredeyse her şeyi bu teknolojiyle donatılmıştır. Ancak, bu cihazlara bu kadar yakın bir şekilde maruz kaldıkça, mahremiyetlerimiz büyük bir tehlike altındadır..

Çoğu durumda, bu cihazlar özel bilgilerimizi dış dünyaya aktarabilir. Bu nedenle, kendi hassas bilgilerimiz üzerinde artık tam kontrolümüzde değiliz. Felaket bir soruna neden olabilir ve kullanıcılar yakında tüm büyük markalara olan güvenlerini kaybedecekler..

Bununla birlikte, blockchain ve IoT kullanım durumları burada da yardımcı olabilir. Zaten bildiğiniz gibi, dağıtılmış defter teknolojisi bu karmaşayı tamamen halledebilir. Dahası, blockchain IoT tam anonimlik sunar.

Kullanıcıların yalnızca kendilerine ait olanları geri almalarına yardımcı olur ve tek bir meraklı gözün hayatlarına girmesine izin vermez. Dahası, işletmeler IoT blockchain kullanım durumlarından da yararlanabilir. Blockchain ve IoT ile daha fazla popülerlik ve maruz kalma elde edebilirler.

 

 • DDoS Saldırılarına Karşı Güvenlik Duvarı

DDoS saldırısının bir kurumsal ağa nasıl zarar verebileceğini hatırlıyor musunuz? Birçok işletme, tüm ağ alanlarını birkaç dakika içinde alan bu son derece kötü niyetli saldırıların kurbanı olur..

IoT cihazları çok daha savunmasızdır ve sıklıkla DDoS saldırılarına eğilimlidir. Bilgisayar korsanları, bir ağdaki savunmasız IoT cihazlarını kolayca bulabilir ve bunlara saldırarak tüm ağın çökmesine neden olabilir..

Ancak blockchain ve IoT kullanım durumlarının yardımıyla tüm DDoS saldırıları çözülebilir. Gerçekte, blockchain IoT, her türlü kötü amaçlı yazılım saldırısı için bir güvenlik duvarı gibi çalışır. Ancak DDoS ile bunu bir adım öteye taşıması gerekecekti.

Herhangi bir blockchain ve IoT sistemi, her şey başladığında spam trafiğini tespit edebilir. Bununla birlikte, bant genişliği azaldıkça, sahibinin kaybı telafi etmek için daha fazla bant genişliği alması gerekir. Burada, IoT blok zinciri kullanım durumları, saldırıyı önlemek için ağ üzerindeki dağıtılmış düğümlerden bant genişliği ödünç verebilir..

 

 • Uçtan Uca Görünürlük

Tam şeffaf bir ağ, güvenilir bir ağdır. Gerçekte, tipik merkezi sunucularımızla ilgili sorun tam şeffaflığın olmamasıdır. Bu nedenle, çoğu sisteme güvenip güvenemeyeceklerine şüpheyle yaklaşıyor. Dahası, işletmeler içinde de daha yaygındır.

Bununla birlikte, blockchain ve IoT kullanım durumlarının yardımıyla, artık kimse bu ikilemle karşılaşmayacak. Blok zinciri IoT, tam zamanlı uçtan uca görünürlük sunabilir.

Çoğunlukla işletmelerin de özel bir kanala ihtiyaç duyması nedeniyle, IoT blok zinciri kullanım durumları yalnızca iki taraf arasında özel kanallar sunabilir..

Dahası, IoT cihazları birbirleriyle sorunsuz iletişim kurmak için bu kanalı kullanabilir. Böylelikle blockchain ve IoT sistemi, bu yöntemle veri saldırılarının risklerini değiştiriyor..

 

 • Gerçek Zamanlı İzleme

IoT’nin önemli bir bileşeni sensörler ve RFID etiketleridir. Bunlarla, tam özgünlüklerini sağlamak için herkes nesneleri izleyebilir. Gerçekte, uygun bir izleme sisteminin bulunmaması nedeniyle, birçok üretici ticarette sorunlarla karşı karşıyadır..

Sadece ticaret değil, aynı zamanda tedarik zinciri de gerçek zamanlı takip için ciddi bir ihtiyaç içindedir. Gerçekte, IoT cihazları tüm izleme işlemlerini gerçekleştirebilir, ancak aynı zamanda risk yönetimine de ihtiyaç duyarlar..

Dolayısıyla, IoT blockchain kullanım durumlarının yardımıyla, artık herhangi bir şirket mallarını sorunsuz bir şekilde takip edebilir. Dahası, bunu gerçek zamanlı olarak yapabilirler! Blockchain IoT platformları, herhangi bir malın herhangi bir müdahalesi olmadan doğru konumunu sunabilir.

Böylece, blockchain ve IoT cihazları güvende kalır ve sahte ürünler söz konusu olmaz. Gördüğünüz gibi, hepsi blockchain ve IoT kullanım durumlarından kaynaklanıyor.

 

 • IoT Cihazları için Kimlik

IoT endüstrisinde başka bir büyük sorun daha var ve bu da IoT cihazları için kimlik eksikliğidir. Tipik olarak, cihazın orijinalliğini kontrol etmenin bir yolu yoktur. Dahası, basit şirket durumu veya ne zaman oluşturulduğu doğrulama için bile mevcut değil.

Dahası, IoT cihazının yazılımı güncellediği veya bir yayıncı imzası olup olmadığı, kullanıcıların bilmesi gereken bir şeydir..

Ancak blockchain ve IoT kullanım durumlarının yardımıyla artık kesin olarak bilebilirler. Gerçekte, blok zinciri ve IoT sistemi, her IoT cihazı için kimlik bilgilerini kriptografik olarak depolayacaktır. Güvenlik katmanı, blockchain IoT sisteminde tam koruma sunacak. Artık cihazlar daha özgün olacak ve dolandırıcılar için kapsam bırakmayacak.

Bu nedenle, IoT blok zinciri kullanım durumları kesinlikle iyiye giden tipik yolları değiştirebilir..

 

 • Daha Fazla Erişim Kontrolü

Tüm bağlı cihazlar blockchain ve IoT sisteminden yüksek oranda yararlanabilir. Ayrıca, IoT blok zinciri kullanım durumları hem sanal hem de fiziksel kaynaklar için tam erişim kontrolü sunabilir. Ayrıca sistem, kimin ne tür kaynaklara her zaman eriştiğinin kaydını da saklayabilmektedir..

Örneğin, blockchain ve IoT özellikli akıllı kilit, o sırada binaya kimin girdiğine ilişkin bilgileri depolayabilir. Ayrıca her türlü giriş girişimi de saklanacaktır. Ayrıca, anahtar eşleşmezse, herhangi bir erişim girişimini durduracaktır..

Aynısı IoT cihazları arasında dosya paylaşımı için de geçerlidir. Genellikle, yetkisi yoksa diğer cihazların verilere erişmesine izin vermez. Blockchain ve IoT kullanım durumlarının yardımıyla, bireyleri ve erişim düzeylerini bile belirleyebilirsiniz..

 

 • Daha İyi Uyum

Gerçekte, bunlara uygun şekilde uyulup uyulmadığını bilmeniz gereken süreçleri içeren pek çok senaryo vardır. Ek olarak, bu esas olarak birden fazla partiyi içeren süreçler için geçerlidir..

Her neyse, blockchain ve IoT sistemindeki akıllı sözleşmelerin yardımıyla daha iyi bir uyum deneyimi elde edebilirsiniz..

Diyelimki; Bir hastanın, konuyu daha iyi incelemek için tıbbi geçmişini ilgili doktorlarla paylaşması gerekir. Bununla birlikte, hasta aynı zamanda mahremiyetini korumak istiyor ve seçilen bir süre boyunca herhangi bir ek bilgiye izin vermiyor..

IoT blockchain kullanım durumları ile bu tamamen mümkündür. Dahası, blockchain ve IoT kullanım durumları, belirli bir uyumluluğun karşılanıp karşılanmadığını öngörebilir. Ayrıca, blok zinciri ve IoT sistemi, önceki uyumluluklar düzgün bir şekilde karşılanmazsa, daha fazla uyumluluğunu da durdurabilir..

 

Blockchain’in Sağlık Hizmetlerini Şimdi Nasıl Değiştirebileceğini Okuyun!

 

 • IoT Üretiminde Daha İyi Kalite Kontrolü

IoT cihazları için üretim aşaması oldukça önemlidir. Gerçekte, herhangi bir kalite kontrolü yoktur. Bu sorunların büyük sorunlara neden olabileceğini görüyorsunuz. Ancak, bu cihazları piyasaya sürmeden önce tamir etmek yerine, üreticiler bu konuda gerçekten hiçbir şey yapmıyorlar..

Böylelikle bu cihazların güvenlik sorunları toparlanmaya devam ediyor. Dahası, güvenliğe odaklanmak yerine, esas olarak tasarım estetiğine odaklanırlar..

Ancak blockchain ve IoT kullanım durumlarının yardımıyla senaryo tamamen değişecek. Blockchain ve IoT sistemi ile firmalar ürettikleri her bir cihazın kalitesini yönetebilirler. Sadece fiziksel güvenlik için değil aynı zamanda yazılım güvenliği için de.

Gerçekte, muazzam sayıda cihaz mükemmele ulaşmak için oldukça zorlayıcı hale gelebilir. Ancak blockchain ve IoT sistemleri yardımı ile bunu kolayca kaldırabilirler..

 

 • Daha Güçlü Bulut Yönetimi

Bulut, IoT mimarisinin büyük bir parçasıdır. Esas olarak cihazlar her zaman bilgi toplamak, işlemek, ileri geri göndermek için çalışır. Bazen bazı IoT cihazları, bilgileri şifrelemeden buluta gönderebilir.

Sonuç olarak, bilgisayar korsanı buna kolayca erişebilir ve kendi yararına kullanabilir. Gerçekte, bulut bile tüm güvenlik sorunlarını tam olarak çözemez. Aynı bulut üzerinde çok sayıda ağ olduğundan, bazen veri sızıntıları meydana gelir.

Ancak blok zinciri ve IoT çözümü ile bulutu daha verimli bir şekilde kolayca koruyabilirsiniz. Daha da önemlisi, IoT cihazlarından herhangi biri veriyi buluta göndermeden önce, hepsi blok zincirinde ve IoT ağında kriptografik olarak şifrelenirdi..

Böylece, IoT’deki blockchain ile bulut her zamankinden daha güvenli olacak. Sızıntı olmayacak ve kimse ağa giremeyecek.

Dolayısıyla, blok zinciri ve nesnelerin interneti yardımıyla sonuçta harika bir çözümdür..

 

 • Güvenli İletişim Ağ Geçidi

Çoğu durumda, ağ geçidi açık kalır ve birçok bilgisayar korsanı ona erişir. Ağ geçidi herhangi bir şifreleme protokolüyle birlikte gelmezse, bilgileri başkalarına kolayca sızdırabilir. Bu nedenle, IoT cihazları için de güvenli bir ağ geçidi olması son derece önemlidir.

Örneğin, termostatınızın evinizin tam sıcaklığını buluta yüklediğini varsayalım. Bilgisayar korsanı ona erişirse, evinizin sıcaklık değerini herhangi bir sorun yaşamadan değiştirebilir..

Ancak ağ geçidi nasıl güvenlik altına alınabilir? Blockchain ve IoT sistemi, endüstri için özel bir iletişim kanalı ağ geçidi sunma yeteneğine sahiptir. Dahası, blok zinciri ve nesnelerin interneti kanalı, her türlü müdahalenin tamamen elinden çıktı..

Sonuç olarak, blockchain ve IoT ağındaki bir iletişim kanalının ortasında kimse araya giremez..

 

 • Daha İyi Otomasyon Süreci

Otomasyonun kullanımı, risklerin adil payıyla birlikte gelir. Ancak binlerce veriyi yönetmek için yalnızca tek bir otonom sistem kullanmak harika bir seçenek değildir.

Koddaki tek bir değişiklik tüm sektörü alaşağı edebilir. Veya bir bilgisayar korsanı sisteme girip yalnızca bir basit sayıyı değiştirirse, sistemin tuttuğu binlerce veriyi etkileyebilir..

Bu nedenle, otomasyon sürecini yönetmek için blockchain ve IoT’ye ihtiyacınız olacak, böylece kimse ona erişemeyecek. Gerçekte, süreç genellikle birbirini besleyen başka işler zinciriyle bağlantılıdır. Üstelik mükemmel analiz yapmak ve buna göre aksiyon almak otomasyon süreçleri için gereklidir..

Ancak herhangi biri sonuçların üstesinden gelirse, süreç bozulur. Blok zinciri ve nesnelerin interneti platformu değişmez olduğundan, herhangi birinin sonuçları değiştirmesini engelleyecektir..

Böylelikle blockchain ve IoT, riskli otomasyon süreçlerini tamamen önleyecek.

 

 • Çok Faktörlü Yetkilendirme için Şifreleme

Şifrelerimizin artık tam güvenlik sağlamak için nasıl yeterli olmadığını biliyor musunuz? Üreticinin varsayılan şifre seçimleriyle, herhangi bir bilgisayar korsanı için sadece tahmin etmek ve erişim sağlamak nispeten daha kolay hale geldi..

Gerçekte çoğu, çok faktörlü şifreler veya yetkilendirme yöntemleri kullanmaz. Böylece, hacklenmeye çok daha yatkın hale gelir. Bununla birlikte, blok zinciri ve IoT ağı ile, biyometrik kimlikleri de içerebilecek çok faktörlü yetkilendirmeler alacaksınız..

Ama yine de yeterli değil. Bu nedenle, tüm çok faktörlü yetkilendirme anahtarları da şifrelenir ve blok zinciri ve nesnelerin interneti sisteminde depolanır..

Blockchain ve IoT sistemi tam güvenlik sunmak için tam olarak böyle çalışır.

 • Paylaşılan Ekonomi için İşbirliği Ortamı

Paylaşım ekonomisi şu anda yükselen sektörlerden biridir. Dahası, hizmetlerin, malların veya diğer türdeki kaynakların eşler arası paylaşımının gerçekleştiği bir ekonomidir. Söylemeye gerek yok, neredeyse tüm paylaşılan ekonomi endüstrisi büyük ölçüde IoT cihazlarının güvenilirliğine bağlıdır..

Bu durumda blockchain ve IoT sistemi mükemmel bir seçimdir. Her iki sistemi de birleştirmek, IoT cihazlarına ihtiyaç duyduğu desteği verecektir. Ayrıca, blok zinciri ve nesnelerin interneti yardımıyla, ortak çalışma ortamı da oluşturabilirsiniz..

Tüm paylaşım sektörlerine tek bir platformdan erişebileceğiniz bir senaryo hayal edin. Sadece yüksek güvenlikli olmakla kalmaz, aynı zamanda gelirleri de artırır..

Bu nedenle, blockchain ve IoT’nin bu sektör için de mükemmel bir çift olduğunu söylemeliyim..

 

Bölüm-5: IoT için Uygun Kurumsal Blok Zinciri

Bu ilk üç kurumsal blockchain platformu, her türden blockchain IoT şirketi için en uygun olanıdır..

 

 • Ethereum Enterprise

Ethereum Enterprise, piyasadaki en olgun kurumsal blok zinciri platformları olacaktır. Tipik olarak halka açık bir platformdur, ancak kurumlar için platform özel özel kanalları içerir.

Gerçekte, Ethereum’u IoT dahil hemen hemen her sektörde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla, IoT ve blockchain platformu için Ethereum Enterprise mükemmel bir aday olacaktır..

Kurumsal Ethereum aslında açık bir platformdur ve blockchain IoT şirketleri için bir ürün değildir. Tüm blockchain IoT şirketleri uygun kimlik doğrulama ve daha kontrollü erişim ister. Ve kurumsal Ethereum tam da bunu sunuyor.

Genellikle, tipik blok zinciri IoT şirketlerinde, hükümet sorunları ile uğraşmak zorunda kalacaklardı, ancak EE bu şekilde tamamen destekleyebilir. Dahası, sürekli güncellemeler IoT ve blok zinciri çözümleri için mükemmeldir.

Bununla birlikte, Enterprise Ethereum’un çok popüler olmasına rağmen, ölçeklendirmenin biraz düşük olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak muazzam miktarda destek ve dApp’ler, düşük işlem oranlarını telafi etmelidir.

 

 • Hyperledger

Hyperledger, aslında şu anda piyasadaki en büyük kurumsal blok zinciri platformlarından biridir. Platform çok çeşitli sektörler için uygun olduğundan, IoT ve blok zinciri için de mükemmeldir. Şu anda Hyperledger Her biri farklı amaçlara uygun on farklı proje ile birlikte gelir.

Herhangi bir blockchain IoT şirketi, teknolojilerini açık kaynak oldukları için kullanabilir ve işbirliğine dayalı bir ortamı teşvik edebilir. Ayrıca, blok zinciri IoT şirketleri için, yalnızca yetkili kişilere ve başka kimseye izin vermeyen izinli bir blok zinciri sistemi sunabilirler..

Yüksek ölçeklenebilirliğin, piyasadaki tüm blockchain IoT şirketleri için mükemmel olduğundan bahsetmiyorum bile. En önemlisi, veri kullanılabilirliğini bilme ihtiyacı IoT ve blok zinciri platformu için büyük bir destek olacaktır..

Blok zinciri IoT şirketlerine yardımcı olmak için, defteri daha iyi anlamaya yardımcı olan zengin sorgu dilleri de sunarlar. Her neyse, modüler yapı, tak ve çalıştır hizmetleri sunduğu için IoT ve blockchain için en iyi seçenektir..

Tüm bunların dışında platform süper güvenlidir.

 

Hyperledger Vs Ethereum Kılavuzumuza Hemen Hemen Göz Atın!

 

 • Yetersayı

Quorum, blockchain ve IoT şirketleri için en uygun başka bir harika kurumsal blok zinciridir. Platformun yüksek hızlı işlemler ve yüksek işlem hacmi için geliştirildiğini bilmekten memnuniyet duyacaksınız. Dolayısıyla, blockchain ve IoT şirketleri daha hızlı bir platforma sahip olmak istiyorsa, Quorum’a bir göz atmalıdırlar..

Gerçekte, ağ üzerinde herhangi bir yoğun fikir birliği algoritmasının olmaması, bu platformun hızlı çıktısını sağlar. Ayrıca, blockchain IoT şirketleri için, Yetersayı düğüm yönetim yetkisi sunar.

Yetkilinin düğümleri onaylamasına ve ağın gizli kalmasını sağlamasına yardımcı olacaktır. Ek olarak, Quorum’un blockchain IoT şirketlerinin seveceği en iyi özelliklerinden biri özel işlemdir..

Burada sadece işlem yapan kişiler veritabanlarını görebilir ve başka hiç kimse göremez. Her blockchain IoT şirketinin üst düzey performansa ihtiyacı vardır, değil mi? Dolayısıyla, bu Quorum, piyasadaki diğer tüm diğerlerini geride bırakan nihai oyun değiştiren teknolojiyi getiriyor..

 

Bölüm-6: İş Yerinde Blockchain IoT Örnekleri

 • Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı

İç Güvenlik Bakanlığı’nın güzel örneğiyle başlayalım. Daha geniş denetimlerden elde edilen bilgilerin yasal olduğunu kanıtlamak için blockchain ve IoT kullanıyorlar. Gerçekte, DHS, sınırdaşlardaki tipik IoT cihazlarının, neler olduğuna dair tam bir açıklama sunmak için yeterli olmadığına inanmaktadır..

Pek çok düşman verilere kolayca müdahale edebilir ve bilmenin hiçbir yolu olmazdı. Dahası, IoT cihazlarından yakalanan her şeyin% 100 yasal olmasını sağlamak bir ulusal güvenlik meselesidir.

Bu nedenle, kaynak olarak IoT blok zinciri projelerini kullanıyorlar. Dahası, Factom ile çalışıyorlar ve projenin geliştirilmesi için şimdiden 199.000 $ yatırım yaptılar..

Factom’un bu IoT blok zinciri örneğinde yaptığı şey, sahtekarlığı önlemek için her IoT için bir cihaz kimliği oluşturmaktır. Ve blockchain teknolojisinin doğası gereği, bu harika blockchain ve IoT çözümüne ulaşmak oldukça kolaydır..

 

 • Maersk

Maersk, küresel tedarik zincirinin çalışma şeklini değiştirmek için IBM ile birlikte çalışıyor. Bunun için, sektörde daha fazla şeffaflığa sahip olmak için birlikte blok zinciri ve IoT kullanıyorlar. Gerçekte, bu çözüm tedarik zinciri endüstrisinde güvenli ve verimli ticareti teşvik edecektir..

Ayrıca, ticaret tarafları arasında şeffaflık ve bilgi paylaşımı için daha fazla destek sağlayacaktır..

Ama bunu nasıl yapacaklar? Her şeyden önce, platform blockchain tabanlı olacak ve her süreci ona bağlamak için IoT cihazlarını kullanacaklar. Gerçekte, bunu yalnızca IoT cihazlarıyla yapabilirsiniz, ancak sınırlamalar ve güvenlik riskleri çok büyük olacaktır..

Bu nedenle, platform, tipik tedarik zinciri süreçlerinin sınırlamalarını düzene sokmak ve bunlardan kurtulmak için blok zincirini kullanacak. Dahası, bu şu anda tedarik zincirindeki iyi IoT blok zinciri projelerinden biridir..

Bu, hem blockchain hem de IoT cihazlarının gücünü kullandığı için gerçekten harika bir IoT blockchain örneğidir..

 

 • Pfizer, McKesson ve AmerisourceBergen

Bir başka harika IoT blok zinciri örneği, sağlık hizmetleri için MediLedger’ın çözümüdür. IoT blok zinciri projelerinde, birçok ilaç şirketi ve toptancılar yoğun bir şekilde yer almaktadır..

Bunların arasında Pfizer, McKesson ve AmerisourceBergen başı çekiyor. Gerçekte, oyunda daha fazla üst düzey oyuncu var. Ancak ilk açıklamada sadece bu firmaların isimleri yapıldı..

Çözüm, üretilen her ilacı izlemek ve güvence altına almak için blockchain ve IoT platformunu kullanacak. Sahte ürünler dünyasında, artık ilaçların gerçekten gerçek kaynaklardan gelip gelmediğini görmek gerekiyor..

Bu projenin diğer bir kullanımı, indirimler için ters ibraz çözümüdür. Genellikle ilaç firmaları, grup satın alma organizasyonları (GPO) ve toptancılar ile farklı fiyatlandırma noktalarına sahiptir..

Bazen büyük miktarda talep nedeniyle, ilaçlar GPO’lara indirim sunabilir. Ancak, toptancı dağıtımla ilgilendiğinden, indirimlerden haberdar olmaları gerekir..

Böylece gelir elde etmek için ilaçtan geri alabilirler. Bu blockchain ve IoT çözümünün yardımıyla, bunu tam şeffaflıkla kolayca yapabilirler..

 

 • kamu bankası

Bir başka harika IoT blockchain örneği, Commonwealth bankalarının blockchain IoT çözümüdür. Gerçekte, İngiliz Milletler Topluluğu bankası iki ana sorunu ele almak için IoT blok zinciri projelerini kullanıyor – varlıkları paylaşma ve küresel ticaret.

1. Varlıkları Paylaşma

Blockchain ve IoT çözümüyle, Commonwealth bankası bir müşteriye varlıkları paylaşması ve ağ üzerinde takip etmesi için izin veriyor. Dahası, kısa süre önce üç çiftçinin tek bir ürün püskürtücüyü paylaştığı bir çiftçilik testinde denediler ve sistemin yardımıyla, nasıl çalışması gerektiğine karar verebildiler..

Her şey değişmez bir ağ üzerinde olduğundan, hiç kimse paylaşılan varlık bilgilerine ulaşamaz ve onu değiştiremez. Bu nedenle, büyüyen paylaşılan ekonomi endüstrileri için harika bir çözüm olabilir..

2. Ticaret

Commonwealth Bank ayrıca şeffaf ve güvenli ticaret olanaklarını teşvik etmek için beş farklı Avustralya tedarik zinciri şirketi ile işbirliği yapmaktadır. Bunun için, tüm nakliye sürecini takip etmek için blockchain ve IoT’yi birlikte kullanıyorlar..

Ayrıca, ticareti yapmadan önce imalat ürünlerini ve hangi koşullarda olduklarını da takip edebilir..

Söylemeye gerek yok, blockchain ve IoT çözümü küresel ticareti kolaylaştırıyor. Her neyse, Victoria’dan Avustralya’ya 17 metrik ton badem ticareti yaptılar. Gerçekte, test büyük bir başarıdır ve nakliye şirketleri arasındaki işbirliği daha da devam edecek.

 

 • Van Dorp

Bir başka harika IoT blok zinciri örneği, Van Dorp ve Timeseries işbirliği olabilir. Burada, akıllı ev cihazlarını korumak için IoT blok zinciri projelerini kullanıyorlar. Gerçekte, Van Dorp, 17.000’den fazla binayı yöneten teknik bir FM sağlayıcısıdır..

Bu evlerin her birinde AC sistemleri, aydınlatma sistemleri veya ısıtma sistemleri gibi binlerce varlık vardır. Bu sistemlerin her biri uygun bakım gerektirir ve şeffaf bir ağ olmadan bir sorunu izlemek imkansız hale gelir..

Dahası, çok fazla zaman alıyor ve sonuç olarak konutlar rahatsız oluyor.

Bununla birlikte, blockchain ve IoT çözümünün yardımıyla, artık bakımlarını yaptıkları tüm binanın her bir bileşenini takip edebilirler. Sadece verimliliklerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda konutlara da yardımcı olur..

Ayrıca, ağa eklenen otomasyon sayesinde sorunun ne olduğunu ve hangi profesyonellerin sorunu çözebileceğini tam olarak bilirler..

 

 • Tatlı Su Vakfı

Freshwater Trust, Kaliforniya’daki kuraklık sorununu çözmek için IBM ile işbirliği yapıyor. Ayrıca, Colorado Boulder Üniversitesi de projenin bir üyesidir. Gerçekte, akiferleri büyük risk altında oldukları için yönetmek istiyorlar..

Akifer, aslında yer altı su taşıyan kayalardan oluşan bir tabakadır. Üstelik bu kayalardan yeraltı sularını çıkarabilir ve onu saf bir su kaynağı olarak kullanabilirsiniz..

Ancak, kötü yönetim nedeniyle ciddi risk noktasındadırlar. Ancak IoT blok zinciri projelerinin yardımıyla, hava durumu korelasyonlarını ve yağış miktarını kolayca takip edebilirler. Ve yeraltı sularını tam olarak ne zaman ve nereden çıkarabileceklerini bilirler..

Sadece bu değil, IoT sensörleri tüm verileri blok zinciri ve IoT sisteminde depolayacak ve ortak kullanıcılar ne kadar kullandıklarını takip edebilecek. Üstelik yeraltı sularını da alıp hisse olarak alıp satabilirler..

Bu nedenle, işte harika bir IoT blok zinciri örneğidir.

 

 • Telstra

Telstra, tüm IoT akıllı ev cihazlarının güvenliğini sağlamak için IoT blok zinciri projelerini kullanan bir telekomünikasyon şirketidir. Gerçekte, herhangi bir kurcalama veya güvenlik hackini gerçekten tespit edip edemeyeceğini görmek için blockchain ve IoT çözümünü deniyorlar..

Bunun için bir bilgisayar korsanlığı ortamı oluşturdular ve IoT cihazlarına bağlı ağları hacklemeye çalıştılar. Ağ herhangi bir sorunu bir saniye içinde tespit edebildiği için büyük bir başarıydı. Gerçekte, çevre için, en hızlı çıktıyı teşvik ettikleri için özel ağları kullanıyorlar..

Dolayısıyla, bu IoT blok zinciri örneğinin yardımıyla, akıllı ev cihazları için daha fazla güvenlik sunabilirler. Ancak, hâlâ deneme aşamasındalar ve henüz herhangi bir genel çözüm sunmadılar. Böylece, IoT cihazlarıyla daha kapsamlı bir deney yaptıktan sonra, onları müşterileri için sunacaklar..

 

 • Akıllı Elektrik Enerjisi Birliği (SEPA)

Bir başka harika IoT blok zinciri örneği, SEPA’nın güç şebekelerini güvence altına almak için kullandığı çözümdür. SEPA; araştırma, eğitim, işbirliği ve standartları kullanarak temiz enerjiyi teşvik etmeye odaklanan bir kuruluştur..

Ancak elektrik üretimine duyulan ihtiyaç arttıkça zorluklar da artıyor. Ancak bu karmaşık işlemleri yönetmek için çok sayıda IoT sensörü, ağı ve teknolojisi kullanılır. Gerçekte, bu IoT cihazları siber saldırılara karşı oldukça savunmasızdır.

Bu nedenle SEPA, ekosistemi yaşam boyu güvence altına almak için IoT blok zinciri projelerini kullanıyor. Ayrıca, blok zinciri ve IoT çözümü, bu sensörlerin tüm verilerinin geçerli olmasını sağlar. Ayrıca siber saldırılar söz konusu olduğunda bir güvenlik duvarı olarak da çalışır..

Böylece, enerji şebekesi mimarisini mümkün olduğunca sağlam hale getirir. SEPA’ya göre, bu güvenlik ve verimlilik düzeyine ulaşmak tipik merkezi sistemlerle mümkün değildir.

 

 • Brooklyn Kütüphanesi

Genellikle, halka açık şarj istasyonlarında, mobil cihazlarınız oldukça savunmasızdır. Birçok yasadışı insan mobil cihazlara kolayca girebilir ve telefonlarını çalabilir. Bunu durdurmak için Brooklyn Halk Kütüphanesi harika bir IoT blok zinciri örneği üzerinde çalışıyor.

Gerçekte, IoT blok zinciri projeleri tarafından desteklenen harika bir Akıllı cep telefonu şarj istasyonu sunuyorlar. Bu teknolojinin yapacağı şey, cihazınızın saldırıya uğraması konusunda endişelenmeden kullanıcılara tam güvenlik ve kolaylık sağlamaktır..

Ancak, bu kullanıcıların kütüphane kartlarına doğrudan bir bağlantısı olacak ve bunu kütüphanede bir geçiş yapmak için kullanacaklardı..

Ancak hizmet tamamen ücretsiz olduğundan, 15-30 saniyelik bir video izlemeniz veya hatta genel bir Brooklyn Kütüphanesi anketini tamamlamanız gerekebilir..

Bu, kütüphanenin daha iyi hizmetler sunmasına ve yapmak istediğiniz ücretleri incelemesine yardımcı olacaktır..

 

 • Bakire Elmas

Bir başka harika IoT blockchain örneği, Virgin Diamond adlı şirket olabilir. Burada şirket, doğrudan madenden gelen elmasların toplam kaynağını sunuyor. Yani, bir anlamda, tamamen kullanılmamış bir elmas mücevher parçası olacaksınız..

Elmas sektöründeki şirkete göre alıcı, satın aldığı her bir elmasın aslında yeni olduğunu düşünüyor. Ancak gerçekte durum böyle değil. Pek çok elmas geri dönüştürülür ve geçmişte bu elması birinin takıp takmadığını bilmenin bir yolu yoktur..

Ancak IoT blok zinciri projelerinin yardımıyla, müşterilerine gerçekliğini ve geçmiş sahiplerini tam olarak açıklayabilirler..

Gerçekte, yeni elmasları hediye etmek veya ellerine almak isteyen müşteriler için harika bir haber olabilir..

 

 • Nevada Üniversitesi, Reno

Nevada Üniversitesi Reno, blok zinciri ve IoT tabanlı bir teknoloji oluşturmak için Filament ile işbirliği yapıyor. Gerçekte, teknoloji, otonom araçlar için yol altyapıları ve yeni standartlar oluşturmak için tasarlanmıştır..

Şu an itibariyle, otonom araçlar için heyecan katlanarak artıyor. Ancak konsepti hazırlamak kolay bir iş değildir. Üstelik sadece kartla ilgili değil, içindeki sisteme güvenilip güvenilemeyeceği de önemli..

Eh, yoldaki herhangi bir nesneyi tam olarak algılayabilmeli ve buna göre hareket edebilmelidir. Bahsetmiyorum bile, uygun güvenlik ve gizlilik seçeneklerine sahip olması gerekiyor. Akıllı arabanızın kaçırılmasını kesinlikle istemezsiniz.

Bu nedenle, üniversite, ağın tam kanıtı olduğundan emin olmak için blockchain ve IoT üzerinde sürdürülebilir bir ortam oluşturmak için işbirliği yapıyor..

Gerçekte, IoT bilgiyi algılayacak ve geri aktaracak ve blok zinciri onu değişmez defterde saklayacaktır. Bununla birlikte, uyarlanabilir kararları net bir şekilde vermek için karışımda AI’lara da ihtiyacımız olacaktı..

 

 • Kouvola İnovasyonu

Kouvola Innovation, lojistik sektörüne güç sağlamak için blockchain ve IoT çözümünü kullanıyor. Lojistik sektörünün ciddi bir değişime ihtiyacı var. Dahası, uygun yönetim ve izleme eksikliğinden dolayı, birçok lojistik gürlüğü bedelini gelirle ödüyor..

Bununla birlikte, blok zinciri ve IoT teknolojisinin yardımıyla, operasyonel veri trafiğini yönetmek için güvenli bir platform elde edebilirler..

Gerçekte, çözüm yalnızca şirket ile sınırlı değildir, ancak herkes katılmaya ve avantajlardan yararlanmaya açıktır..

Şu anda, projede Kouvola Innovation ve karışımda beş taraf daha var gibi görünüyor. Onlar –

 • Bölge Örebro County, İsveç
 • Valga İlçe Kalkınma Ajansı, Estonya
 • Tallinn Teknoloji Üniversitesi, Estonya
 • Sensei LCC, Estonya
 • Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü, Letonya

Tüm bu şirketlerin blockchain ve IoT yeniliklerinden yüksek beklentileri var ve projeyi daha da mükemmelleştirmek için test ediyorlar..

 

 • Apikal

Palm yağı endüstrisi için bir IoT blok zinciri örneği hayal edebiliyor musunuz? Palmiye yağı endüstrisi, sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik konularıyla çok ilgileniyor. Bu nedenle, palmiye yağının orijinal olup olmadığını kanıtlamayı gerçekten zorlaştırır..

Ancak, Apical ve palmiye yağı endüstrisindeki diğer büyük isimlerin yeni işbirliğiyle sorunlar sona erebilir. Yeni oluşturulan sürdürülebilirlik güvencesi ve inovasyon ittifakı ile endüstri kesinlikle değişebilir.

Şu anda SAP’den teknolojik destek alıyorlar. Aslında, Blockchain ve IoT tabanlı platform, palmiye yağı üretimini takip edebilecek ve depolanan verilerde güvenlik sunabilecektir..

Sonuç olarak, palmiye yağına dayalı sahte ürünler büyük ölçüde azalacaktır. Hala bu platformun başka özelliklerini bilmiyoruz, ancak hala erken aşamalarda.

Daha olgun bir teknoloji haline gelmek muhtemelen biraz daha uzun sürecek.

 

 • Aquai

Aquai, tüketicilerine akıllı su sistemi sunmak için NetObjex ile birlikte çalışıyor. Şu anda, su sistemlerini üretmelerine, geliştirmelerine ve hatta dağıtmalarına yardımcı olabilecek IoT blok zinciri projeleri üzerinde çalışıyorlar..

Ayrıca, su kaynaklarının her türlü yıkıcı hasarını ve sızıntısını tespit etmelerine de yardımcı olacaktır. Zehirli atık üreten birçok endüstrinin olduğu hızla değişen dünyada, temiz su yavaş yavaş oldukça kıt hale geliyor..

Ek olarak, bu sorunları önlemek hem ticari hem de konut mülkleri için harika bir çözüm olacaktır..

Blockchain ve IoT çözümünün yapacağı şey, arıtma sistemindeki her türlü kirliliği veya sızıntıyı algılamak için sensörlerini kullanmaktır. Ancak blok zincirinin yardımıyla bu bilgileri koruyabilir ve hatta kirlenmenin tam yerini belirleyebilirler..

Bundan daha iyisi olabilir mi?

Bu bir yenilik ve bunun gibi daha temiz su çözümleri görmeyi umuyoruz.

 

Blockchain’in Sigorta Endüstrisini Şimdi Nasıl Dönüştürebileceğini Okuyun!

 

Bölüm-7: EndNote – IoT ve Blockchain’in Geleceği Nedir?

Blockchain ve IoT, biz konuşurken dünyayı değiştiriyor. Sadece endüstriyel manzaraya değil, bildiğimiz şekliyle günlük hayatımıza da hâkim oluyorlar. Gerçekte, IoT ve blok zinciri yalnızca dünyanın bağlanabilirliğine bağlıdır.

Aslında, hem IoT hem de blok zincirinin pek çok ortak noktası var gibi görünüyor. Her iki teknoloji de ne yaptıklarına dair çok az bilgi ile aşırı derecede heyecanlandı..

Her iki teknolojinin de başa çıkabileceği muazzam miktarda veriden bahsetmiyorum bile. Bu nedenle, işletmelerin geleceğin iyileştirilmesi için IoT ve blok zinciri keşfetmeye devam etmesi çok önemlidir..

IoT’nin bazı büyük aksaklıkları olsa da, IoT ve blok zinciri ağıyla bu aksaklıklar çoktan ortadan kalkacak.

Rehberimiz aracılığıyla, blockchain’in IoT için ne kadar harika olduğu hakkında konuştuk. Ancak gerçek şu ki, IoT aynı zamanda blockchain için de mükemmel bir seçimdir. Tüm gerçek dünya bilgileri blok zincirini elde etmek ve IoT cihazlarını kolayca kullanmak için.

Sonunda, hem blockchain hem de IoT’den yalnızca en iyisini varsayabiliriz. Ancak, beklentileri karşılayıp karşılayamayacaklarını görmemiz gerekir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me