Bu makale, akıllı sözleşmeler için açık kaynak dili olan DAML’nin kapsamlı bir görünümünü sunar. Ayrıca DAML’nin avantajlarını ve diğer dillerle karşılaştırmayı da öğreneceksiniz.

Blok zinciri teknolojisi geliştikçe, kullanıcıların çalıştığı ve etkileşimde bulunduğu gelişmiş sistemlere ihtiyaç vardır. Şimdiden, özellikle kurumsal blok zinciri popüler olmaya devam ettikçe pek çok gelişme var. Hızla değişen blockchain ortamındaki en son gelişmeler arasında DAML var.

İnternetin doğuşundan beri, veri değişmezliği birçok geliştiricinin gözünden kaçan bir özelliktir. Bu nedenle, çevrimiçi ekosistemdeki kötü aktörler, çeşitli suçları işlemek için verileri değiştirme yeteneğinden yararlandı.

Bununla birlikte, geliştiriciler eski finans dünyasında olduğu gibi merkezi bir oyuncu olmadan bir ortamda işlem gerçekleştirme yeteneğini gösterdiklerinde blockchain daha önemli hale geldi..


Bu halka açık defterlere ek olarak, özel, izinli defterler için büyük bir pazar da yükseldi. İster yasal olarak yetkilendirilmiş bir merkez tarafça, ister ortak bir hedefi olan karşılıklı güvensiz aktörlerden oluşan bir konsorsiyum tarafından kontrol ediliyor olsun, özel defterler, veri gizliliğini koruma ek yeteneği ile birlikte halka açık defterler ile aynı geleceğe hazırlamayı ve değişmezliği sağlar..

Belirli bir defterin kamuya açık veya özel olmasına bakılmaksızın, bir blockchain ekosistemindeki meslektaşların gizlilik garantileriyle etkileşime girme yeteneğini destekleyen, genellikle akıllı sözleşmeler olarak adlandırılan uygulama sınıfıdır..

Bu makale daha sonra akıllı sözleşmelerin ne olduğunu ve DAML bağlamındaki önemini ayrıntılı olarak tartışacaktır..

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

DAML nedir?

Teknik terimlerle DAML, Anlamsal Web için bir biçimlendirme dili olan Dijital Varlık Modelleme Dili (DAML tam form) anlamına gelir. Ancak teknik jargon kafa karıştırıcı olabilir. Yani, daha basit DAML için, onu akıllı sözleşmeler için açık kaynak dili olarak düşünün..

Esasen, DAML, geliştiricilerin çeşitli blok zinciri, DLT ve hatta standart veritabanı mimarileri için çok taraflı anlaşmaları doğru bir şekilde kodlamalarını sağlayan akıllı bir sözleşme dilidir..

Digital Asset tarafından oluşturulan bu uygulama türüne (akıllı sözleşmeler) yeni bir soluk getiriyor ve bu, meslektaşların bir güven ortamında işlem yapmasını sağlıyor. Temel olarak bu, Haskell’den ilham alan ve dağıtılmış iş akışları için akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını kolaylaştıran bir programlama dilidir..

Özellikle, dil, geliştiricilerin şifreleme ve blok zincirinin temel ve cıvatalarıyla uğraşmak için harcanan zamanı azaltmasına olanak tanır. Bunun yerine, geliştiriciler zamanlarını iş süreçleri için programlama çözümleri geliştirmeye odaklıyorlar..

DAML – Basitçe Açıklanan Akıllı Sözleşmeler için Dil

DAML İnfografik

DAML’ın Özellikleri

Sözleşmeler Yazmak İçin Bir Yol Sağlar

Programcıların akıllı sözleşmeler yazmak için kullandıkları diğer diller gibi, DAML meslektaşların anlaşmalar yapmasını ve bunlara uymasını sağlar. Özellikle, dil bir sözleşmenin oluşum sürecini, sözleşmedeki kilit tarafları ve sözleşmeye devredilmiş haklara sahip tarafları tanımlar..

Bir sözleşmenin oluşum sürecini tanımlamanın yanı sıra, dil, sözleşmeler, haklar, taraflar, yetkilendirme ve yükümlülükler gibi fikirlerin kodlanmasıyla ilgilenir, çünkü geliştiricinin yalnızca işinin mantığıyla ilgilenmesi gerekir; kriptografide hashing ve fikir birliği algoritmaları gibi şeylerle ilgili herhangi bir ağır yük, çalışma zamanı tarafından soyutlanır ve ele alınır..

Sözleşme öğelerinin ana dil özellikleri olarak bu doğrudan ifadesi, DAML mimarisinin sistem kodunu, geliştirme döngüsünde otomatik olarak ve daha önce sorunlar için ustalıkla kontrol edebileceğini ima eder. Dahası, sistem iş mantığı hakkında kendi başına akıl yürütme yeteneğine sahiptir..

Açık Kaynaklıdır

4 Nisan 2019’da DAML’ın arkasındaki firma Digital Asset, programın kaynak kodunun tüm geliştiricilere ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu. Projenin bu açık kaynak kullanımı, farklı tarafların, satıcıya bağlı kalma korkusu olmadan blockchain teknolojisi aracılığıyla sözleşmeleri modellemek ve yürütmek için DAML’yi kullanabileceği anlamına geliyordu..

Duyuruya göre, geliştiriciler ve diğer ilgili taraflar, çok izin verilen Apache 2.0 lisansı altında DAML diline, kaynak koduna, Yazılım Geliştirme Kitine (SDK) ve çalışma zamanına erişebilecekler..

Özel Bir Yürütme Ortamında Kullanılabilir

Herkese açık olarak dağıtılan defterlerin bir dezavantajı, platformdaki her düğümün akıllı sözleşmelerde bulunan verileri görüntüleyebilmesidir. Bu nedenle, anlaşmalarının ayrıntılarını gizli tutması gereken eşler, halka açık bir blockchain ağı üzerinden işlem yapmayı imkansız buluyor..

Özellikle bu, kurumsal blok zincirinin tamamen benimsenmesini engelleyen önemli bir engeldir. Bu nedenle, daha önce de belirtildiği gibi, özel DLT’lerin popülaritesi artmıştır..

DAML ve özel bir DLT platformunun birleşimi bu durum için bir çare sağlar. Özellikle, bu ifade edici dilin arkasındaki ekip, özel bir yürütme ortamında mükemmel şekilde çalıştığı için DAML’yi optimize etti. Bu, sözleşmelerde taşınan bilgilerin gizli kaldığını ve yalnızca yetkili tarafların erişebileceğini söylemektir..

İnsanlar ve Makineler Tarafından Okunabilir

DAML, birden fazla anlamda devrim niteliğindedir. Özellikle, sistemin tasarımı, makinelerin ve insanların sözleşmede yer alan bilgileri anlayabileceği bir şekildedir..

Bu yeteneğin anlamı çok büyük. Bir sözleşmenin oluşumunda yer alan profesyoneller, ayrıntılar arasında dolaşmak için kolay bir zaman geçirecekler çünkü DAML çok insan dostudur..

Örneğin, bir avukat, bir sözleşmenin DAML kodlamasını okuyarak ve değerlendirerek bir sözleşmenin anlamını kolayca anlayabilir. Aynı zamanda, DAML, geliştiricilere nakit akışı, müşteri profilleri ve riske maruz kalma gibi bir sözleşmenin önemli yönlerini hesaplamaları için doğru düzeyde özgüllük sağlar..

DAML Nasıl Çalışır? Hızlı İşlevsel DAML Eğitimi

DAML, diğer tüm akıllı sözleşme yazma dilleri gibi çalışır. Özellikle dil, dilin kendisinin ve çalışma zamanının olduğu iki ana seviyede çalışır..

Dil, teknolojinin ana parçası gibidir. Geliştiricilerin sözleşme yazma ve işlemleri kolaylaştırma açısından yapmaları gereken tüm işleri yapmalarını sağlayan şey budur..

Dil ve çalışma zamanı arasında çok temiz ve soyutlanmış API’ler olduğundan, çalışma zamanı çeşitli blockchain, DLT ve diğer platformlarda yürütülecek şekilde uyarlanabilir..

Bu, DAML uygulamalarının DAML için destek sağlayan platformlar arasında taşınması için esneklik sağlar. Bu, Java uygulamalarının JVM’yi destekleyen herhangi bir platformda değişmeden çalışmasına izin veren bir JVM’ye benzer..

Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) yüklendikten sonra, geliştiricilerin yalnızca birkaç belirli dosyayı çalıştırması gerekir, böylece aygıt işlemleri destekleyecek bir konumda olabilir..

Veri Modelleme

Akıllı bir sözleşme yazarken gerçekleştirilmesi gereken ana ve en önemli görevlerden biri, bu sözleşmeyle kullanılacak verilerin modellenmesidir. Normalde, veri modelleme işlevi karmaşıktır ve sözleşmelerin ne kadar karmaşık olduğuna ve kaç tarafın dahil olduğuna bağlı olarak çok karmaşık veri yapılarına yol açabilir..

Diğer akıllı sözleşme dillerinden farklı olarak, DAML, geliştiricilerin veri şemalarını, doğrudan sözleşmenin yürütme diline yerleştirerek anında belirtmelerine olanak tanır. Bu, veri modelleme görevini büyük ölçüde basitleştirir ve veri şeması ile uygulama mantığı arasındaki uyumsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan hata olasılığını azaltır..

Daha fazla oku: DAML Eğitimi: DAML ile Başlarken

Şablon Anahat Yapısı

DAML geliştiricisi, sözleşmenin hem veri modelini hem de parametrelerini içeren “şablon” adı verilen basit ve iyi tanımlanmış bir yapı aracılığıyla bir sözleşme belirtir..

Parametreler, örneğin, belirli bir sözleşmenin imzacılarını (sözleşmedeki eylemleri yetkilendirmesi gereken katılımcılar) ve gözlemcileri (sözleşmeyi görmek için orada olan ve ne yaptığını ancak yetkili olmayan katılımcıları içerir. eylemler yapmak için). Şablon yapısının bir başka yönü, temelde sözleşmenin ayrıntısı olan ve sözleşmenin neyle ilgili olduğunun bir temsili olan sözleşmeyi içerir..

Şablonlar, sözleşmenin yalnızca sözleşmeyi oluşturan kişi tarafından belirli bir eşiğe ulaşılması durumunda oluşturulmasını sağlayan bir veya daha fazla ön koşul belirtebilir. Şablon anahat yapısının son öğesi “seçimler” dir. Bu, sözleşmenin uygulayıcısının uygulayabileceği seçenekler aralığını tanımlar..

Seçim Yapısı

Şablon içindeki ana yapı, şablonun doğası açısından sözleşme taraflarının seçebileceği seçenekleri detaylandıran seçim yapısıdır..

Seçim yapısı, kontrolörü veya seçimin uygulanmasından sorumlu tarafı tanımlar. Bu yapının diğer öğeleri arasında tüketilebilirlik, bir ad, bir dönüş türü, seçim argümanları ve bir seçim gövdesi bulunur..

Daha fazla oku: DAML Eğitim Öğreticisi

DAML ile Akıllı Sözleşmelerin Karşılaştırılması

Akıllı Sözleşmeleri Anlamak

Daha önce açıklandığı gibi, akıllı sözleşmeler, dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) hayati bir bileşenidir. Halka açık blok zincirlerinde, iki anonim taraf, belirli bir işlemi kolaylaştırmak için akıllı bir sözleşme oluşturabilir, ancak veriler halka açık defterde saklanmaya devam eder. Bu, ağdaki tüm katılımcıların, anlaşmanın gerçekliğini doğrulamak için ayrıntılarını görüntüleyebileceğini söylemektir. Bu nedenle, güvenin uygulanması mümkündür.

Gizli veya izinli DLT’lerde, tüm taraflar bilinir, ancak yalnızca belirli bir işlemde yer alan taraflar bu işlemin verilerine erişebilir. Güven, katılımcıların erişim sahibi oldukları tüm işlemleri doğrulamasına olanak tanıyan mekanizmalar aracılığıyla korunmaya devam etmektedir..

Akıllı sözleşmelerin ayırt edici özellikleri vardır ve bu da onları devrim niteliğindedir..

Örneğin, akıllı sözleşmeler, belirlenen son tarihlerden (tetikleme olayları olarak da adlandırılır) işaret üzerine harekete geçen kendi kendini yürüten bir mekanizmaya sahip olabilir. Halka açık ağlarda, herhangi bir ilgili taraf, herhangi bir anormalliğin tanımlanabileceği şekilde akıllı sözleşmelerin faaliyetini analiz edebilir..

Ayrıca, tüccarlar piyasanın nabzını tutmak için akıllı sözleşmeler kullanabilirler. Bu, pazardaki eğilimleri ve belirsizlikleri tahmin etme yeteneğini içerir.

Akıllı sözleşmelerin, verilerin değişmezliğini içeren bir dizi faydası vardır. Temel terimlerle değişmezlik, veri değişiminin orijinal durumundan imkansızlığını ifade eder. Bu, verilerin akla gelebilecek herhangi bir şekilde silinemeyeceğini veya değiştirilemeyeceğini söylemektir..

Verilerin değişmezliği, akıllı sözleşmelerin her zaman doğru olmasını sağlar. Üçüncüsü, bazı durumlarda akıllı sözleşmeler, akranların bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan işlem yapmasını sağlar. Bu nedenle, bu tür işlemler çok ucuzdur, bazen bir kuruşa mal olmazlar.

Akıllı Sözleşmelerin Özellikleri

Borç ve Hakların Kanıtı

Akıllı sözleşmelerin sahip olması gereken kritik bir özellik, kişinin tüm süreçte rahat olmadan işlem yapmak zorunda olmamasıdır. Esasen, bir sözleşme yapmayı kabul etmek tamamen isteğe bağlıdır, ancak sonuçlar zorunludur. Bu nedenle, kullanıcı, üzerinde imzalanan sözleşmenin gelecekteki sonuçlarını güvenilir ve ustalıkla değerlendirmelidir. Akıllı sözleşme, durumun her zaman böyle olduğunu garanti etmelidir, bu, düzeltilmesi çok zor olabilecek bir şeydir..

İşlem Geçerliliğinin Doğrulanması

Daha önce tartışıldığı gibi, sözleşmenin ayrıntılarıyla ilgili bilgiler, defterden kolayca izlenebilir. Bu nedenle, bu, bir kişinin gerçekliğini ve geçerliliğini doğrulayabileceği sözleşmelerin gerekliliğini yerine getirir..

Daha fazla oku:Akıllı Sözleşme Kullanım Durumları

DAML ile Karşılaştırma

Esasen, yukarıdakilerden, DAML’nin mevcut dillerin eksikliklerini düzeltebilecek bir akıllı kontrat alt kümesi ürettiği açıktır. Daha önce tartışıldığı gibi, halka açık ağlardaki akıllı sözleşmelerin verilerini halka açık defterlerde saklaması, akıllı sözleşmeleri gizli işlemler için çekici hale getirir..

Bununla birlikte, DAML, özel ağlarla birlikte kullanıldığında, ayrıntıları görüntülemek için delege edilmiş izne sahip olanların yanı sıra, yalnızca sözleşmeyi yetkilendiren tarafların sözleşme bilgilerine erişebilmesini sağlar. Bilgili gözlemcilerin bu dilin finansal kurumlar ve işlem gizliliği gerektiren diğerleri için öldürücü işlev olduğuna inanmasının bir nedeni budur..

Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler için bir dil olarak DAML, yazılı sözleşmelerin paylaşılması söz konusu olduğunda geleneksel akıllı sözleşmelerden farklıdır. Solidity gibi akıllı sözleşme dilleri bilgileri herkese açık olarak paylaşır, dolayısıyla tüm ağ ayrıntılara erişebilir. İşte bu yüzden insanlar DAML ve sağlamlık üzerine tartışıyor.

Aksine, DAML’de yazılan anlaşmalar yalnızca bilinmesi gerekenler temelinde mevcuttur. Bu, istenmeyen üçüncü şahısların ayrıntılara erişimi olmadığını söylemektir. Özellikle, dil, ekstra bir güvenlik katmanı kullanır, böylece veriler istenmeyen taraflar için bile mevcut değildir..

DAML’ın Faydaları

Açık kaynak

Blockchain platformu sadece 10 yaşında olabilir, ancak hızla büyüyor. Günümüzde teknoloji, benzeri görülmemiş oranlarda endüstrilerde devrim yaratmaktadır. Bu hızlı büyümenin nedeni, blockchain’in açık kaynak olması ve herhangi bir geliştiricinin belirli bir problem için en iyi çözümü bulmak için onunla uğraşabileceği gerçeğidir..

İlginç bir şekilde, DAML ayrıca 4 Nisan 2019’dan beri açık kaynaklı..

Daha fazla oku:Blockchain Gelecek mi?

Özel İşlemler Sağlar

Geleneksel akıllı sözleşme dilleri, sözleşmelerin özel hale getirilebileceği güçlü kısıtlamalara sahip yerel özellikler içermez. Esas itibarıyla, anlaşmalardaki bilgiler, istenmeyen üçüncü şahıslar da dahil olmak üzere tüm katılımcılar tarafından erişilebilir durumdadır..

Ancak, daha önce tartışıldığı gibi, DAML, bu tür bilgilere yalnızca yetkili tarafların erişebildiği ekstra bir güvenlik katmanı içerir..

Kurumsal Blockchain Benimsemesini Hızlandırır

Blockchain, kurumsal kullanım durumlarına geçiş yaparken, teknolojiyi geride tutan konulardan biri de bilginin dağıtılmış doğasıdır. Özellikle, daha önce tartışıldığı gibi, tüm katılımcıların girişten önce izin alması gereken özel blok zinciri platformlarının oluşturulması gibi çabalar zaten var..

Bununla birlikte, işletmeler hala rakiplerin stratejilerini görme tehdidiyle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, DAML’nin girişi bu soruna potansiyel bir çözümdür. Özellikle, dil, sözleşme verilerini yalnızca ona erişme yetkisi olan düğümlerle sınırlar ve sözleşmelerle ilgili bilgiler diğer kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Bu nedenle, işletmelerin gemiye atlamak ve kurumsal blockchain potansiyelini kullanmaktan başka bahanesi yoktur..

Daha fazla oku: Blockchain Teknolojisini Uygulayan İşletmeler

Model Doğruluğunu Onaylamak için Dahili Destek

Blockchain’in aşınmış doğası göz önüne alındığında, işlemlerin ve modellerin çoğu deneysel ve yenidir. Bu nedenle, modellerin doğruluğunun sürekli olarak onaylanmasına ihtiyaç vardır. Neyse ki, DAML, modellerin doğruluğunun onaylanmasının otomatik olduğu yerleşik destekle birlikte gelir.

Depolama Soyutlaması

DAML çalışma zamanı sağlamdır ve dili mevcut alternatiflerden daha üstün kılmak için hayati işlemleri gerçekleştirir. Örneğin, çalışma zamanı, geliştiricinin sözleşmenin mantığına odaklanabilmesi için defterin ayrıntılarını özetler..

DAML’yi Diğer Alternatif Akıllı Sözleşme Dilleriyle Karşılaştırma

Blockchain ekosistemi hala büyüyor ve bu, standart operasyon sistemlerinin olmadığı anlamına geliyor. Bu aynı zamanda akıllı sözleşmelerin yazımında hakim olan tek bir dil olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, DAML dışında çok sayıda başka alternatif var.

DAML vs Solidity

Solidity, popülerlik kazanan Ethereum akıllı sözleşmeleri yazmak için kullanılan ilk dillerden biridir. Bu popülerlik, Ethereum blockchain platformunun akıllı sözleşmeler için tercih edilen bir ağ olmasının bir sonucuydu..

Bir programlama dili olarak Solidity, Ethereum platformuna hakimdir. Bu dil, JavaScript’e benzer yüksek seviyeli sözdizimi ve komut dosyası kullanır. Özellikle Ethereum Sanal Makinesi’nin geliştirilmesinde dil çok önemlidir. Hyperledger Burrow ve Monax gibi diğer bazı özel blok zincirleri, dili birincil geliştirme için kullanır.

Ayrıca Ethereum geliştiricileri, yazılımın 0.4.0 sürümünü yazmak için Solidity’yi kullandılar. Bu dilin güzelliği, blockchain ağının işlevselliğini bozmamasıdır..

Ek olarak, Ethereum sanal makinesinde (EVM) çalışan akıllı sözleşmelerin oluşturulmasında dil çok önemlidir. Dil, uygulamaların akıllı sözleşmelerde bulunan iş mantığını kendi kendine güçlendirme yeteneğini geliştirir. Sonuç olarak, Ethereum ekosistemindeki işlem yapan taraflar, doğrulanabilirliği kolaylaştırmak için işlemlerinin yetkili bir kaydını bırakır..

Dili Haskell’inkine benzeyen DAML’nin aksine Solidity, ECMAScript’e yakın bir sözdizimi kullanır. Bununla birlikte, Solidity’nin çeşitli dönüş türleri ve statik yazım yeteneği gibi ekstra yetenekleri vardır. Ayrıca, Solidity’de yazılan sözleşmeler, C3 doğrusallaştırması ile kolaylaştırılan çoklu kalıtımı destekler..

Aktüüs Modelleme Dili

Blockchain, işletme yönünü almaya başladığından beri, ilk dillerde belirlenen bazı sorunları çözmek için çeşitli finansal alana özgü diller ortaya çıktı..

DAML ve Solidity’ye ek olarak, Emeklilik ve sigorta sektörlerindeki hesaplama sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için Aktüel Modelleme Dili (AML) ortaya çıktı. Özellikle AML, Edlund A / S ve Kopenhag BT Üniversitesi’ni içeren çok taraflı bir girişimdir..

Genelde çeşitli ayarlarda uygulanabilen Java ve C / C ++ gibi dillerin aksine, AML alana özgüdür. Bu, dilin belirli bir amaç için yararlı olduğunu veya belirli bir platformda çalışan uygulamalar oluşturabileceğini söylemektir. Bu nedenle, dil bağımsız programlar, arayüzler ve uygulamalar oluşturamaz.

BOScoin Güven Sözleşmeleri

Bu, akıllı sözleşmeler oluşturmak için Web Ontology Language (WOL) kullanan başka bir alternatif çözümdür. BOScoin, sözleşmelerin güvenini ve sağlamlığını artırmak için her zaman Zamanlı Otomata Dili (TAL) kullanır. Özellikle, dil, Merkezi Olmayan Uygulamaların (DApps) oluşturulmasını kolaylaştıran Güven Sözleşmeleri oluşturur. Esasen, akıllı sözleşme DApp’lerin güvenilir doğasını cesaretlendiriyor.

Daha fazla bilgi edin: DApp nedir?

DAML’ye benzer şekilde, BOScoin Turing-Complete değildir. Bunun yerine, diller, onları Ethereum Akıllı Sözleşmelerinin Turing-Complete doğasından ayıran karar verilebilir. Ethereum akıllı sözleşmelerinin aksine, BOScoin Güven Sözleşmeleri, kapsamlı ve daha kapsamlı bir ontoloji dili kullanır. Özellikle bu, ekibin geliştiricilerin güvenilir sözleşmeler bulabileceği bir platform oluşturma ihtiyacından kaynaklanmaktadır..

Gelecekte DAML İçin Neler Var??

Her şey olduğu gibi, blockchain ortamı akıllı sözleşme dilleriyle doludur. Birçok dil, blok zinciri uygulamalarının birlikte çalışmasını zorlaştırır ve bu nedenle blok zincirinin kitlesel olarak benimsenmesini geciktirir..

İlginç bir şekilde, Hyperledger platformu tek başına Hyperledger Sawtooth’ta akıllı sözleşmeler oluşturan DAML dahil olmak üzere altıdan fazla dil kullanıyor..

Bununla birlikte, DAML çalışma zamanının soyutlama yeteneği, pano genelinde oluşturulan akıllı sözleşmelerdeki bir dizi hata sorununun çözülmesine yardımcı olur. Ayrıca DAML uygulamalarını diğer platformlara taşınabilir hale getirir. Digital Asset platformuna ek olarak, VMware Blockchain ve Sawtooth için DAML desteği duyuruldu ve bu, diğer platformların onu benimseyebileceğini gösteriyor.

Bu nedenle, DAML dilinin önümüzdeki yıllarda evrensel akıllı sözleşmeler dili haline gelmesi muhtemeldir..

Blockchain teknolojisi ile ilgili benzer temel konular hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz kurumsal blok zinciri kursumuza göz atmayı unutmayın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me