Merkezi Olmayan Finans (DeFi), finansal işlemlerle ilgili yaklaşımda müthiş bir değişiklik getiren moda bir kelime haline geldi. Yeni başlayan biriyseniz, Merkezi Olmayan Finans için bu eksiksiz kılavuzu okuyun ve DeFi’nin ne olduğunu anlayın..

Para, eski çağlardan beri insan uygarlığının ilerlemesinin kaçınılmaz bir yönü olmuştur. Finansal işlemleri teşvik etmek için uygun bir araç sağlamanın yanı sıra, para, belirli bir işlemde yer alan iki taraf arasındaki güvenin önemli bir sembolü olmuştur. Parayla yapılan farklı işlemler için somut bir emtianın teminatı, parasız bir dünya düşünmenin pratik olarak imkansız olduğu zorlu bir nedendir..

Şimdi Kaydolun: DeFi Eğitim Kursu

Kripto para birimleri, bildiğimiz gibi paranın sonuna yaklaştığını öne süren beklentilerle dünyayı fırtınaya sürüklüyor. Şu anda bir soru – “DeFi nedir?” Özellikle dikkat çekiyor. DeFi veya Merkezi Olmayan Finans, gündemdeki tartışma konularından biri olarak giderek ivme kazanıyor. DeFi geliştiricilerine yönelik zorlu talep, merkezi olmayan finansa dikkat çekmenin nedenlerinden biridir..

Öyleyse, DeFi’nin anlamını ve DeFi Ekosistemini basit ve daha iyi bir şekilde anlamak için öngörüler üzerinde düşünelim. Aşağıdaki tartışma sadece DeFi’nin anlamına değil, aynı zamanda DeFi’nin kökenine yol açan faktörlere de odaklanmaktadır. Yeni başlayanlar, bu tartışmayı, yalnızca DeFi genel bakışı kapsamının ötesinde, merkezi olmayan finansla ilgili temel düzeyinde bir bilgi oluşturmak için kullanabilir..

DeFi’nin Tanımı (Merkezi Olmayan Finans)

Hemen hemen her yeni başlayan kişi “DeFi nedir” diye merak eder ve bu mantıklıdır. DeFi, Merkezi Olmayan Finans’ın kısaltmasıdır ve blockchain ağları ve teknolojilerinden yararlanan çeşitli finansal uygulamaları ifade eder. Merkezi Olmayan Finans DeFi, finansal işlemlerin görüntülenmesinde, geçerli, kapalı finansal piyasanın mevcut varsayımlarının ötesinde büyük bir değişiklik getirdi..

DeFi’nin potansiyeli, dikkati daha iyi şeffaflığa sahip bir finansal ekonomiye kaydırmak için tasarlanmıştır. Sözde yeni, açık finansal ekonomide, finansal protokoller üç baskın unsura dayanır: birlikte çalışabilirlik, programlanabilirlik ve oluşturma kolaylığı. Merkezi Olmayan Finans, Açık Finans hareketinin mimarı ve lideridir.

Açık Finans Hareketi ile kullanıcılar, tasarruf, sigorta, krediler, ticaret ve diğer birçok önemli finansal faaliyet gibi finansal hizmetler için alternatifler bulabilirler. DeFi uygulamalarıyla ilgili beklentilerin, kapsam ve erişim açısından geleneksel, kapalı finansal uygulamaları geride bırakması bekleniyor. Her şeyden önce, DeFi, iki çekirdekli bir bağımlılığa sahip her bireye daha iyi erişilebilirlik şansı sunar..

İki çekirdekli bağımlılık, internet bağlantısı ve bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi bir hizmete erişim için cihazlar anlamına gelir. DeFi’ye girişteki en önemli faktör, kripto para birimi, finansal sistemler ve blok zinciri teknolojisinin verimli bir şekilde entegrasyonu için Ethereum’dan yararlanma olasılığına atıfta bulunacaktır. Bu nedenle, DeFi’nin farklı protokoller için daha iyi şeffaflık ve düzenleme fizibilitesi sağlamak için mevcut finans piyasasından yararlandığını anlamak daha kolaydır..

Ayrıca Okuyun: Hızlı DeFi Rehberi

DeFi’nin Amacı (Merkezi Olmayan Finans)

Merkezi Olmayan Finansın ne olduğunu öğrendikten sonra herhangi bir birey için bir sonraki önemli endişe, hizmet ettiği amaçtır. DeFi’nin neden ortaya çıktığını merak etmek mantıklıdır ve bu soru, merkezi olmayan finansın durdurulamaz bir fenomen olarak adlandırıldığı zamanlarda oldukça kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle, DeFi’nin kökenleri hakkında daha yakın bir düşünme, DeFi’nin ne olduğuna ve buna neden ihtiyacımız olduğuna ışık tutabilir..


Geleneksel pazardaki merkezileştirme faktörü, hükümetlerin etkisiyle, yapı olarak da merkezileştirilmiş, açık bir ayrıntıdır. Bu nedenle, para sisteminin bankalar gibi merkezi kuruluşlar aracılığıyla da işlemesi beklenmektedir. Merkezileştirme faktörü, kuruluşlara verilen mutlak kontrol ile merkezi kuruluşların yönetimini ve düzenlenmesini ifade eder..

Ayrıca, merkezi bir yaklaşım, tek nokta başarısızlık nedeniyle daha yüksek risk anlamına da gelir. Merkezi varlıkların işlevleriyle ilgili birçok soru, alternatiflere odaklanma ihtiyacını da yaratır. Örneğin, yetkililerin daha fazla para birimi basma kararlarının zamanlaması ve finansal ihtiyaç veya süreklilik ihtiyacı gibi faktörlerin bu tür kararlar üzerindeki etkisi, merkezi finans sistemlerinin uzun vadeli potansiyeli hakkında şüpheler yaratan sorulardan bazılarıdır..

DeFi’yi ayrıntılı olarak anlamak için blok zincirinin temellerinden başlamanız gerekir. Ücretsiz Blockchain Kursuna başlayın ve farkı görün.

Merkezi Olmayan Finans Nasıl Var Oldu – DeFi’nin Kökeni

DeFi’nin kökenlerinin anlaşılması sizi DeFi’nin ne olduğuna dair basit cevapların ötesine götürür. Merkezi varlıklardaki tuzakları anlamak için dolar örneğini ele alalım. Son 50 yılda sürekli düşen dolar değeri, 2020’ye göre nispeten daha yüksek satın alma gücüne sahip olduğunu gösteriyor. Para değerindeki enflasyon, geçmişte satın alabileceğiniz aynı ürünü satın almak için daha fazla para birimine sahip olmanızı gerektiriyor..

Venezuela hükümetinin kötü para politikaları ve bunların tüm zamanların yüksek enflasyon oranı üzerindeki etkisi örneği, merkezi kurumların aksaklıklarına dikkat çekiyor. Hükümet, petrol fiyatının düşmesi durumunda daha fazla para basma kararı alarak durumu daha da kötüleştirdi. Sonuç olarak,% 1.000.000 enflasyon, Venezuela ekonomisinde ciddi bir dengesizlik yarattı. Bankalar ayrıca Merkezi Olmayan Finans fikrini teşvik etmede rolü olan kritik faktörlerden biridir..

Hemen hemen tüm bankalar, bir müşterinin birikimlerine mükerrer veya sabit tutarlar şeklinde faiz sağlar. Ancak bankalar, müşterilerin parasını işletmelere daha yüksek faizli krediler yoluyla farklı pazarlarda yatırım yapmak için kullanırlar. Sonuç olarak, bankalar müşterilerinin parasından daha büyük kar elde ederken, kârın önemsiz bir kısmını müşteriye iade eder..

Dünya çapında yıllık faiz oranları% 2-3 seviyesinde olup, müşterilerin paralarını bankalara yatırarak istedikleri faydayı elde edemediklerini göstermektedir. Bu nedenle müşteriler, yatırımlarını hisse senedi piyasası, planlar, yatırım fonları ve diğer birçok finansal araçta çeşitlendirmenin yollarını bulmalıdır. Bu noktada, bankaların yatırımlarını çeşitlendirmek için müşterilerin kontrolüne izin vermemesi nedeniyle DeFi’nin önemi ortaya çıkıyor..

defi infografik nedir

Merkezi Olmayan Finansın Yaygın Kullanım Örnekleri

Merkezsizleştirilmiş Finans, geleneksel merkezi finansal sistemlerde yukarıda bahsedilen aksaklıklar için uygun bir çözüm olarak ortaya çıktı. Finansal sistemlerdeki merkezi otoritelere olan ihtiyacı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda hemen hemen her bireye fırsatlar sağlamak için bankacılık sistemini yeniden icat eder. DeFi’nin kullanım durumları ve avantajları hakkında derinlemesine bir düşünme, DeFi’nin ne olduğuna odaklanmanız için nedenleri tahmin etmenize yardımcı olabilir. İşte DeFi’nin farklı yaygın kullanım durumlarının bir özeti.

 • Açık Kredilendirme Platformları

DeFi’nin açık kaynaklı doğası, açık borç verme protokolleri için olağanüstü fırsatları kolaylaştırır. Açık borç verme protokolleri, Merkezi Olmayan Finansmanda kredi verme faaliyetlerinin kolaylığını artırır. Açık borç verme protokolleri, dijital varlıkların teminatlandırılmasını, standardizasyonu, sıfır kredi kontrollerini ve anında işlem mutabakatını sağlar.

Dahası, borç verme hizmetlerinin halka açık blok zincirlerinde barındırılması, bu sistemlerin işlevselliğine yeterli güveni sağlar. Ek olarak, kriptografik doğrulama yöntemlerinin desteği, sınırlı karşı taraf riski ve uygun maliyetli süreç, Merkezi Olmayan Finansman kredilendirme hizmetlerini geleneksel kredi sistemlerinden daha iyi hale getirir..

Herkese açık blok zincirlerinin özel blok zincirlerinden ne kadar farklı olduğunu bilmek ister misiniz? İkisi arasındaki farkı kontrol edin – Herkese Açık ve Özel Blok Zinciri

 • Merkezi Olmayan İşlemler

DeFi’nin merkezi olmayan bir pazardaki kullanım durumları, DeFi’nin ne olduğunu vurgulamak için olasılıklar sunar. Merkezi olmayan pazar yeri veya DEX platformları, dijital varlıkları ticaret için tutmak için merkezi yetkililere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bununla birlikte, merkezi pazar yerleri, merkezi bir başarısızlık noktasıyla dijital varlıklar üzerinde mutlak kontrole sahip olur ve böylece bilgisayar korsanları tarafından sömürü şansını artırır. Bir DEX platformunda, ticaret ve diğer ticaret görevlerinin otomasyonu için akıllı sözleşmelerin kullanılması maliyeti düşürür ve güveni artırır.

 • Sabit paralar, Sigorta ve İpotekler

DeFi’nin sigorta, ipotek ve sabit madeni paralar için kullanılması, DeFi’nin ortaya çıkan yaygın kullanım durumlarının bir başka umut verici örneğidir. Merkezi Olmayan Finans, itibari parayla ilgili değer açısından işaretlenmiş sabit madeni paraların kullanımını teşvik etmek için ideal bir temel sağlar. Merkezi Olmayan Finans, aracıları ortadan kaldırarak ve süreci verimli bir şekilde hızlandırarak sigorta faaliyetlerini destekler. Daha sonra, Merkezi Olmayan Finans, akıllı sözleşmelerden yararlanarak ipotek çözümlerinde hızı ve maliyeti azaltmayı da teşvik edebilir..

DeFi’nin Avantajları (Merkezi Olmayan Finans)

Şimdi, Merkezi Olmayan Finans DeFi’yi anlamada bir sonraki önemli endişe, faydalarına atıfta bulunuyor. DeFi’nin birçok avantajı olmasına rağmen, Merkezi Olmayan Finansın popülaritesini artıran önemli sözlere odaklanalım..

 • İzin Gerekmiyor

Merkezi olmayan finans, izinsiz yapısı ile kritik avantajlar sunar. İzinsiz finansman, merkezi finansmana erişemeyen kişiler için finansal hizmetlere ve ürünlere erişimi iyileştirir. Şu anda küresel nüfusun% 20’si çeşitli faktörler nedeniyle bankacılık çözümlerine erişemiyor. Uygun belgelerin olmaması, coğrafi konumda bankacılık çözümlerinin olmaması veya kötü kredi puanı, bankacılık hizmetlerine erişimi kısıtlayan nedenlerdir..

DeFi bu sorunları ortadan kaldırır ve merkezi olmayan DeFi uygulaması MakerDAO mükemmel bir örnektir. MakerDAO, kredi almak için Ethereum’dan (ETH) yararlanmaya yardımcı olur. Tüm süreci yönetmek için otomatik bir akıllı sözleşme çözümüne dayanan MakerDAO platformuna ETH yatırabilirsiniz. Akıllı sözleşme, DAI kripto paralarının elde edilmesine yardımcı olan Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP) oluşturmayı sağlar..

 • Esnek Kazanç Fırsatları

DeFi’nin ne olduğuna dikkat çeken Merkezi Olmayan Finansın bir sonraki önemli yararı, para kazanma yeteneğidir. Compound ve Dharma gibi birçok merkezi olmayan uygulama, dijital varlıklara yapılan yatırımlara ek değer kazandırmaya olanak tanır. Bu uygulamalar, DAI veya USDC gibi diğer kullanıcıların ödünç almasına izin verilen dijital varlıkların kullanılmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, müşteriler geleneksel bankacılık sistemlerine kıyasla daha iyi bir faiz elde edebilirler..

 • Bankalara Bağlanmanıza Gerek Yok

DeFi’de sermaye ve hizmetlere kıyasla gelişmiş erişilebilirlik kolaylığı da müthiş bir avantajdır. DeFi, hükümetin bankacılık sistemlerine olan bağımlılık ihtiyacını ortadan kaldırır ve böylelikle DeFi’nin ne olduğuna ve buna neden ihtiyacımız olduğuna dikkat çeker.

 • İnovasyon için Daha Fazla Fırsat

DeFi ekosistemi, DeFi hizmetlerinin ve ürünlerinin inovasyonu ve yaratılması için güvenilir beklentiler sağlar. DeFi, açık bir protokoldür ve yeni nesil finansal çözümler geliştirmek için müthiş bir destek olabilir. DeFi anlamı, Ethereum’dan yararlanabildiği ve yenilikçilerin finans sektörü için yeni merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin verdiği için daha fazla önem kazanıyor..

 • Güvenle Geliştirilmiş Açık Erişim

Şeffaflık aynı zamanda DeFi’ye girişteki en önemli noktalardan biridir ve bu nedenle DeFi uygulama çözümlerini kolaylıkla test etme ve deneme olasılıklarına işaret eder. Şeffaflık aynı zamanda kullanım kolaylığı ile güvensiz bir sistemin güvencesini sağlar.

 • Müşteriler DeFi ile Kontrol Altında

DeFi’nin ne olduğuna odaklanma ihtiyacını ifade eden en kritik avantaj, müşteriler için mutlak kontroldür. Müşteriler, yatırımları hakkında karar alma esnekliği ile DeFi ile mali durumları üzerinde tam kontrole sahip olabilirler. Bu nedenle DeFi, potansiyel müşterilerin yatırım yerine bağlı olarak daha iyi faiz oranları elde etmesini sağlar.

DeFi, finansal sistemin bir sonraki evrimidir, ancak CeFi de popülerdir. İkisi arasındaki farkları anlayalım: DeFi ve CeFi.

DeFi Ekosisteminin Bileşenleri

DeFi’nin ne olduğunun ve çeşitli kullanım durumlarına ve faydalarına dayalı öneminin anlaşılmasıyla, genel DeFi ekosistemini düşünmek mantıklıdır. En iyi DeFi projeleri ve DeFi ekosistemleri hakkında ayrıntılı bir izlenim, DeFi temellerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir..

Geniş DeFi ekosistemi, açık defter protokolleri, sabit paralar, takas ve açık pazar yerleri ve bu tartışmanın önceki bölümlerinde kısaca yansıttığımız sigorta ve yatırım yönetimi platformları gibi önemli unsurları içerir. Ortak uygulamadaki en iyi DeFi projesinden bahsetmişken, MakerDAO ön plana çıkıyor. Finansal sistemlere bakma şeklimizi değiştiren birçok yararlı uygulamanın nasıl ortaya çıktığını anlamak için DeFi ekosistemlerindeki bileşenlere ilişkin derinlemesine içgörüler bulalım..

 • Açık Defter Protokolleri

Açık defter protokolleri, açık kaynaklı doğası nedeniyle DeFi ortamında öne çıkmaktadır. Compound Finance, DAI veya Dharma gibi DeFi projelerinin popülaritesi, açık defter protokollerindeki verimliliği ifade eder. Platformlar, gerçek bankaların işlevlerini yansıtır ve kullanıcıların, sistemin borçlanma ve borç verme için kullandığı varlıkları yatırmasına olanak tanır..

DeFi iniş platformlarının esnekliği, yatırımlarınız ve getirileriniz üzerinde gelişmiş kontrol güvencesi ile birlikte yatırımlarda daha iyi getiri elde etmek için müthiş bir destektir. DeFi projelerinde borç verme ve borçlanma faaliyetlerinin otomasyonunda akıllı sözleşmelerin desteği de olumlu bir özelliktir. Örneğin, akıllı sözleşmeler borç verenler ve borç alanlar arasında bağlantı kurmaya, faiz yönetimine ve kredi şartlarının belgelenmesine yardımcı olur.

Ayrıca, yatırım risklerini daha iyi anlayarak daha yüksek getiri sağlamak için şeffaflık ve merkezi yetkililerin görevden alınmasından da yararlanırsınız. Açık defter protokolleri, DeFi’yi ve Ethereum gibi halka açık blok zincirlerinin protokollerin standardizasyonuna ve küresel olarak tanınmasına nasıl yardımcı olabileceğini anlamanın önemli bir yönüdür. Sonuç olarak, açık defter protokolleri ile Ethereum gibi halka açık bir blok zincirinin diğer birçok avantajını bulabilirsiniz..

Dikkate değer avantajlardan bazıları, dijital varlıkların teminatlandırılması ve dijital varlık ödünç verme ve borç almanın entegrasyonunu içerir. Standardizasyon, birlikte çalışabilirlik ve otomasyonun faydaları da açıktır. Ayrıca güvenli kredi verme yöntemleriyle daha hızlı ve anlık işlem mutabakatının faydalarını da fark edebilirsiniz. Açık defter protokolleri ile finansal hizmetlere erişim için sınırlı KYC gereksinimi veya kredi kontrolleri de güvenilir avantajlar sunar.

Potansiyelini tarafsız bir bakış açısıyla keşfetmek için DeFi’deki riskleri anlamak önemlidir. İşte DeFi’deki Riskler ve bunların nasıl yönetileceği ile ilgili bir kılavuz.

 • Sabit paralar

Stablecoinler, gerçek dünyadaki para varlıklarının değeri açısından karşılaştırıldıklarından, DeFi ekosistemini anlamak için zorlu bileşenlerdir. Genel olarak, mevcut DeFi ekosistemindeki tüm sabit paralar ABD dolarına sabitlenir. Birincil hedef, daha iyi performans, güven ve istikrar sağlamaktır.

Kripto para birimlerine kıyasla istikrarı korumak için stabilcoin tasarımı, DeFi ekosistemi için de çarpıcı bir vurgu. Stablecoinler, farklı özelliklere ve işlevlere sahip fiat teminatlı, teminatsız ve kripto-teminatlı stabilcoinler gibi üç farklı kategoriye ayrılır. Fiat teminatlı stabilcoinler, ABD doları veya Euro gibi gerçek bir para birimine sabitlenir ve böylece daha iyi istikrar güvencesi sağlar..

Fiat para birimi ile aynı oran karşılaştırması, stabilcoinler ile daha iyi istikrar ve oynaklık sağlar. Yaygın olarak kabul edilen fiat teminatlı stabilcoinler, Gemini Doları, Tether, USDC ve diğerlerini ifade eder. Fiat teminatlı madeni paralar, özellikle merkezi bir otoritenin gerekliliği ile belirli riskler de beraberinde getirmektedir..

Ayrıca, genel halk arasında stablecoin’lerin bakımı ve benimsenmesi için uygun düzenlemelere ihtiyacınız var. Kripto teminatlı stabilcoinler, fiat para biriminin yerini alan kripto para birimleri ile fiat teminatlı stabilcoinlere benzer. Kripto teminatlı stabilcoinlerin istikrarını sağlayan başlıca faktörler, hizmet teşvikleri ve güvensiz sigortadır. Kripto teminatlı stabilcoin’in önde gelen örneklerinden biri DAI’yi ifade eder.

Kripto teminatlı stabilcoinler, yalnızca stabilcoin borca ​​kaydığında teminatlandırmaya bağlıdır. Kripto teminatlı stabilcoinlerle ilgili dalgalanma sorunları, protokolü borç veren yetenekleriyle etkinleştirerek güvenilir bir cevap bulur. Son stabilcoin türü, teminatlandırılmamış stabilcoinlerdir. Teminatlandırılmamış stabilcoinlerin çarpıcı özelliği, ek tokenlerin geliştirilmesini sağlayan temel algoritmadır. Token değerinin azaltılması ve istikrarın sürdürülmesi ihtiyacı durumunda çalışır..

Stable Coin’ler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Sabit paralar hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

 • Merkezi Olmayan Exchange Platformları

Merkezi olmayan değişim veya DEX platformları, Merkezi Olmayan Finans ve DeFi ekosisteminin ne olduğu yanıtlarında önemli eklemelerdir. IDEX, merkezi olmayan bir değişimin önemli bir örneğidir. Bu platformlar, kısmi kimlik ifşası yoluyla kullanıcılara daha iyi erişim sunar.

Ayrıca, merkezi olmayan borsalar dijital varlıkların depolanması ihtiyacını ortadan kaldırır. Kullanıcılar cüzdanlarını borsaya bağlamalı ve yürütmeyi beklemelidir. Ticaretin başlamasından sonra, akıllı sözleşmeler para transferinin uygun şekilde yönetilmesini sağlar.

 • Sigorta Yatırımlarını Yönetme Platformları

DeFi ekosistemi ayrıca daha iyi yatırım ve sigorta platformları için umut verici fırsatlar sunar. Güvenlik belirteci pazarı, sigorta faaliyetlerinin hızlandırılmasında çok önemli bir rol oynar. Polymath, bu durumda en iyi DeFi projelerinden birinin mükemmel bir örneğidir..

Güvenlik belirteçlerinin oluşturulması, yönetimi ve yayınlanması için daha iyi araçlar, çerçeveler ve kaynaklar sağlar. Diğer birçok varlık yönetimi platformu da ticaretin ve risk yönetiminin daha iyi yönetilmesine yardımcı olabilir..

Ayrıca Kontrol Edin: En İyi DeFi Projeleri

Son sözler

Son olarak, Merkezi Olmayan Finansın finansal sistemlerde devrim yaratmada bir sonraki büyük şey olduğunu fark edebilirsiniz. Öğrenciler, mevcut finansal ortamdaki önemini gösteren bir dizi bilgiyi açığa çıkarma fırsatına sahiptir. DeFi ayrıca finansal sistemlerin dijital dönüşümü ve finansal araçlara erişimi kolaylıkla iyileştirmek için güvenilir beklentiler sunar..

Geleneksel finansal sistemlerle zorlukların üstesinden gelme ihtiyacının artması, DeFi ekosisteminin büyümesini desteklemeye devam edecek. Bu nedenle, DeFi becerileri ile kariyer fırsatlarını önceden tahmin etmek ve kariyer gelişimi için güvenilir öğrenme platformları seçmek mantıklıdır. DeFi kursuna kaydolun ve hemen Merkezi Olmayan Finans hakkında bilgi edinmek için ilk adımı atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me