Bu makale, tanım, örnekler ve uygulamalar dahil olmak üzere Değiştirilebilir Olmayan Belirteçlerin (NFT’ler) temellerine daha derin bir dalış yapar..

Blockchain hakkında konuştuk, tokenler hakkında konuştuk ve tokenler ve coin’ler arasındaki farklardan bahsettik, bu da şu anlama geliyor: Biraz gelişmiş ve en yeni token biçimlerini – Non Fungible Token – NFT olarak da bilinir.

Ayrıca hepimizin Fungible Olmayan Jetonları iyi anlamamız için geçerli bir neden var. Bazı uzmanlara göre, NFT’ler blockchain’in geleceğini şekillendirebilir, bu yüzden meraklılardan ve kullanıcılardan ilgi görüyorlar..

Kaydol Şimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Değiştirilemez Jetonlar: Biraz Arka Plan

Değiştirilebilir terimi, benzer bir şeyle değiştirilebilecek bir şey anlamına gelir. Dolayısıyla, Non Fungible Tokens adıyla, başka bir benzer jetonla değiştirilemeyen bir jeton türünden bahsettiğimizi kolayca anlayabiliriz. Eşsizdir ve değiştirilemez.

Ancak bu Non Fungible Tokens’ın arkasındaki konsepti anlamak için yeterli mi? Hayır, hadi biraz daha derine inelim.

Blok zinciri ve kripto para birimi bağlamında, belirteçler anahtar bir kavramdır. Jetonlar ayrıca farklı şekillerde mevcuttur ve çeşitli nedenlerle kullanılır. NFT, benzersiz özellikleri ve uygulamaları ile token türlerinden biridir..

Ayrıca, farklı güvenlik belirteçleri türleriyle ilgili ayrıntılı kılavuzumuzu buradan okuyabilirsiniz..

Kripto para birimi bağlamında takas edilebilirlik önemlidir. Aslında, geleneksel veya dijital herhangi bir para birimi için, çoğu para birimi bir değişim aracı olmayı amaçladığından, takas edilebilirlik istenir..

Örneğin, bir ABD dolarını başka herhangi bir ABD doları ile değiştirebilirsiniz. Sadece bu da değil, aynı zamanda İngiliz Sterlini veya Pakistan Rupisi ile de takas edebilirsiniz. Bu değiştirilebilirlik.

Birine bir dolar ödünç verirseniz, aynı seri numarasıyla aynı dolara ihtiyacınız olmaz, değil mi? Bu, değiştirilebilirliktir. Bununla birlikte, birine sınırlı sayıda bir beyzbol kartı ödünç verirseniz, aynı sınırlı sürüm beyzbol kartına ihtiyacınız vardır, bu takas edilemezliktir..

Fungibility aynı zamanda Bitcoin ve Ethereum gibi tüm büyük kripto para birimlerinin önemli bir özelliğidir..

Bununla birlikte, NFT, benzersiz özellikleri ile yeni bir token türü olarak ortaya çıktı. Aynı zamanda çok ilginç uygulamaları da var. Kavram yeni olduğu için birçok kişi onu, ilişkili özellikleri, geleceğini ve ne için kullanılabileceğini anlamıyor.


Bu yazıda tanımları, özellikleri ve uygulamaları ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, bu yüzden okumaya devam edin.

Değiştirilemez Jetonlar nedir?

NFT, birbirinin yerine kullanılamayan ve birbirinden ayırt edilebilen bir simge türüdür. Bu özellik, bazı durumlarda onu farklılaştırır ve arzu edilir kılar..

Yukarıda bahsedildiği gibi, gerçek hayattan bir örnek, sınırlı sayıda üretilen bir beyzbol kartı olabilir. Başka bir örnek, biletinizi başkasınınkiyle değiştiremeyeceğiniz için uçak biletidir..

Kriptografi aracılığıyla bir varlığın gerçekliğini ve sahipliğini doğrulanabilir bir şekilde kanıtlamak için oluşturduğunuz sanal bir belirteçtir..

Örneğin, sanal bir sanat eseri gibi sanal bir mülkünüz varsa, resmi belirtmek için bir Değiştirilemez Belirteç oluşturabilirsiniz. Sahip olduğunuz NFT, eserin sahipliğinin size ait olduğunu yansıtır. Resminiz benzersiz olduğu için birbirinin yerine kullanılamaz. NFT, mülkünüz olarak blok zincirinde saklanır.

Non Fungible Token, kıtlık yaratmak için bir token’ın nasıl kullanılabileceğinin en iyi örneğidir, bu da o token için değer yaratılmasına neden olur. En iyi durum, önümüzdeki birkaç paragrafta ayrıntılı olarak tartışacağım CryptoKitties’dir. Bu prensibi takip ederek CryptoKitties’te 120.000 USD’ye kadar dijital bir kedi satıldı.

Değiştirilemez Jetonları “dijital kıtlık yaratan ve bunu doğrulayan herhangi bir merkezi organizasyon olmadan doğrulanabilen bir tür belirteç” olarak da tanımlayabilirsiniz.

Bunun için NFT’ler, bu tokenlerin dijital olarak kıt olan öğeleri tutmak için merkezi olmayan bir yol kullanmasına izin veren blockchain kullanır..

Yatırımcılara Yeni Fırsat Sağlayan NFT’ler

Son birkaç ayda, NFT’ler bu amaçla yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Pek çok insan, dijital sanat veya farklı dijital şeyler yaratıyor, çoğu zaman işe yaramaz saçmalıklardan başka bir şey değil ve değer yaratmak için NFT’leri kullanarak onu tokenize ediyor.

Bununla birlikte, popüler hale gelen ve yakın gelecekte ana akım haline gelmesi beklenen NFT’lerin daha verimli bir kullanımı var. Bu, fiziksel varlıkların yanı sıra gerçek sanat eserleri, hatıralar gibi değerli sanal varlıkların tokenize edilmesi ve bunları tokenize edilmiş menkul kıymetlere dönüştürmesidir. Bu, yatırım için yeni bir fırsat yaratır.

Basit bir deyişle, maddi varlıkları tokenize ederek, yatırımcılar daha fazla likiditeye sahip olabilirler..

Ayrıca, NFT’nin yeni bir fenomen olduğunu, ancak birçok uygulaması olduğunu unutmayın. Çoğu insan hala onu anlama ve uygulama ve kullanma yollarını bulma sürecindedir..

NFT’yi Kim Oluşturdu?

İlk Fungible Token, Enjin Coin’in kurucu ortağı Witek Radomski tarafından, Haziran 2017’de ilk madeni paranın kodunu yazarken oluşturuldu. Ancak, kod iki ay sonra Ağustos ayında halka açıklandı..

Değiştirilemez Jeton Kullanım Durumları

Değiştirilemez Jetonlar günümüzde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır ve NFT’nin birkaç örneğini şu şekilde bulabilirsiniz:

Oyun

NFT kavramını dünyaya tanıtan oyunun ilk kullanımlarından biri aslında oyun oldu CryptoKitties bu blok zincirine dayanıyordu. Ethereum blockchain ve ERC-721 standardına dayanan oyunda, her dijital kedicik kendi genetik özelliklerine ve blok zincirinde depolanan özelliklere sahip dijital kedicikleri topluyor, satın alıyor, üretiyor ve satıyorsunuz..

ERC-721, Ethereum ağındaki standart protokol olan ERC-20 belirtecinden biraz farklıdır. ERC-20 tek bir varlık türünü temsil ederken, ERC-721 bir varlık sınıfının tamamını ifade eder.

Bu, Fungible Token fikrini başlattı. Oyun o kadar popüler hale geldi ki, satışlar bir yıl içinde 12 milyon doları aştı.

Bir başka popüler örnek ise Merkezi olmayan, dijital olarak kıt olan topraklarla ilgili bir oyun. Non Fungible Tokens kullanarak arsayı Decentraland’da satın alabilir, geliştirebilir ve satabilirsiniz. Araziniz üzerinde tam kontrole sahipsiniz, üzerinde her şeyi inşa edebilir, onu benzersiz kılabilir ve ona değer katabilirsiniz. Oyun, 360 derecelik sanal dünyayı kullanır, böylece gerçek dünyada olduğunuzu hissedersiniz.

Non Fungible Token kullanan yukarıdaki oyunlarda oyun içi varlıkların sahipliği, bu varlıklar için değer yarattı. Fungible Olmayan Jetonlarınızı satarak oyun içi varlıklarınızı her iki oyunda da kâr için satabilirsiniz..

NFT’den yararlanan aynı konsepte sahip birkaç oyun daha ortaya çıktı. Non Fungible Tokens, yıllık gelir ve büyüme söz konusu olduğunda zaten patlama yapan oyun endüstrisi için bir olasılıklar kapısı açtı. NFT kullanarak insanlar artık oyun karakterlerine sahip olabilir, satın alabilir ve satabilir.

Koleksiyonluklar

NFT’lerin en yaygın örneklerinden biri, dijital varlıkları adınıza tutmak için bu belirteçlerin kullanılmasıdır. Yukarıda dijital sanat örneğini daha önce tartışmıştık. Herhangi bir dijital varlığı benzersiz ve sanal varlığınız yapmak için bir NFT oluşturabilirsiniz..

Basit bir deyişle, NFT, oyun içi varlıkların yanı sıra sanal ürünlerin de tartışılmaz bir şekilde sahipliğini sunar. Yakın gelecekte, ev sahipliği gibi somut eşyaların mülkiyeti için de kullanılması ihtimali var..

Aslında, yakın zamanda yayınlanan bir Forbes ile ilgili makale, Fiziksel koleksiyonlardan elde edilen Fungible Olmayan Jetonlar, varlığa dayalı menkul kıymetleri güçlendirmek için bir rol oynuyor.

Lisanslama

NFT’nin etkili kullanımının bir başka harika örneği, onu yazılım lisanslama için kullanmaktır. Uzmanlara göre, NFT tabanlı lisanslar oluşturmak korsanlığı azaltabilir ve insanların lisanslarını açık bir pazarda eşit kar karşılığında satmalarına olanak tanır. Bu şekilde, kullanıcılar yıllık aboneliklerden de kaçınabilir, satın alınan lisansa karşı bir yazılımı kullanabilir ve kullanımdan sonra başka birine satabilir. Bu durumda lisans, kullanıcılar için bir varlık görevi görür..

Yazılım geliştiricileri, yeniden satışta kar payına izin verecek akıllı sözleşmeler veya orijinal geliştirici için gelir oluşturabilecek başka herhangi bir şey oluşturabildikleri için de yararlanabilirler..

NFT’nin hem kullanıcılara hem de geliştiricilere sunduğu bir kazan-kazan durumudur. Korsanlığı azaltabilir ve kullanıcıların satın aldıklarında biraz para kazanmalarına da izin verebilir..

Değiştirilemez Jeton Örnekleri ve Standartları

Fungible tokenlar söz konusu olduğunda, en yaygın standart Ethereum’a dayanan ERC-20’dir..

Bununla birlikte, Non Fungible Tokens, Ethereum’a dayalı ERC-721 veya en son yükseltmesi olan ERC-1155 veya NEO blockchain platformuna dayalı farklı bir standart gibi farklı bir standart ve protokol seti kullanır..

Değiştirilemez Token Standartlarının daha ayrıntılı incelemesi aşağıdadır.

ERC-721 Değiştirilemez Token nedir?

Şu anda, çoğu NFT, Ethereum platformunun üstünde ERC-721 tokenleri olarak uygulanmaktadır. Diğer Fungible Token örneklerini farklı standartlarda ve NEO blockchain veya EOS blockchain’indekiler gibi diğer protokollerde ve blok zincirinde bulabilirsiniz, ancak ERC-721 şu anda en popüler NFT standardıdır. Aynı zamanda en iyi Değiştirilemez Jetonlar arasında yer alır.

ERC-721, akıllı bir sözleşme biçiminde onu tanımlayan bir dizi standart işlev ve öznitelik içerir. ERC-721’e sahip olmak, ticaret yapmak ve yönetmek için bu özellikleri ve işlevleri izlemeniz gerekir..

Basitçe söylemek gerekirse, ERC-721, Değiştirilemez Jetonlar oluşturmak ve değiştirmek için bize bir standart sağlar. Her ERC-721 jetonu benzersizdir ve bu, ERC-20 jetonlarında durum böyle değildir.

ERC-721 ve ERC-20 tokenleri arasında başka bir önemli fark var. ERC-20 tokenleri, tıpkı 10 $ ‘ı 5 $’ lık iki faturaya bölebildiğiniz gibi bölünebilir. Bununla birlikte, ERC-721 tokenleri bölünemez. Aklı başında biri bileti veya beyzbol kartını bölebilir mi? Hayır, aynı şey Değiştirilemez Jetonlarda da geçerli.

ERC-721 şu anda blockchain dijital sanat ve oyun için en çok kullanılan standarttır. Şimdiye kadar yüzlerce Dapp tarafından kullanıldı ve bir milyondan fazla türünün tek örneği token oluşturuldu..

ERC-721 ile ERC-1155

ERC-721 anlık bir başarı olsa da, muhtemelen milyonlarca NFT oluşturmak için kullanılıyordu, ancak aynı zamanda bazı sınırlamaları da vardı. Örneğin, pahalıydı ve Non Fungible Token’ın yaratıcısı Redomski’ye göre, büyük veri tabanlarını dağıtmak da yetersizdi..

Witek Radomski, bu eksikliklerin üstesinden gelmek için kendi standardı olan ERC-1155’i yaratmaya karar verdi. Bu, ERC-1155’in NFTS oluşturmak için birçok yeni olanak sunan gelişmiş ve daha iyi bir ERC-721 sürümü olduğu anlamına gelir..

Örneğin, yeni ERC-1155 standardıyla, artık tek bir konuşlandırılmış akıllı sözleşmede sonsuz sayıda Değiştirilemez ve Değiştirilebilir öğe kullanabilirsiniz. Witek Radomski’ye göre, blockchain ağının idare etmesi de kolaydır..

Ayrıca, bu yeni standartlar dizisinin yalnızca blockchain tabanlı oyun endüstrisi için iyi olmadığını, aynı zamanda dijital veya somut ne olursa olsun her tür mülkiyet için token oluşturmak için iyi bir seçenek olduğunu iddia ediyor..

ERC-1155, ERC-721 ve ERC-20’ye Nasıl Daha İyi Bir Alternatif Olabilir??

ERC-1155, ERC-721 ve ERC-20’nin sınırlamalarına yanıt olarak geliştirildi ve bu da onu daha iyi bir alternatif haline getiriyor. Örneğin, hem ERC-721 hem de ERC-20’deki ortak sorun, her bir simge türü için ayrı akıllı sözleşmenin dağıtımının sınırlandırılmasıdır. Bu, hem ERC-20 hem de ERC-721 belirteçlerinde sonsuz miktarda tekrarlanan veri doğurur..

Ne anlama geliyor?

Tüm dünyadaki makinelerde bulunan milyonlarca jeton üzerinde tekrarlanan bir kod, işlem gücü, elektrik ve depolama alanı israfına neden olur.

ERC-1155 standardı, yukarıdaki problemin çözümüdür. Yeni standartta, kodun büyük bir kısmını, bir kimlik numarası verilen her bir belirteç varyasyonu için merkezi bir sözleşmede saklayabilirsiniz..

Daha sonra, aynı kodu gerektiren her yeni jeton, bunu atanmış bir kimlik aracılığıyla kullanabilir. Atanan bu kimlikle, aynı verileri kopyalayıp yapıştırmanıza gerek kalmadan kodlamayı kullanabilirsiniz..

ERC-1155 ayrıca tek bir işlemde birden fazla karmaşık görevi gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu, Ethereum blok zincirindeki tıkanıklığı azaltacaktır. Örneğin, ERC-1155 standardında onay, transfer, ticaret ve eritme gibi işlemler parametre olarak dizileri alır. Bu, tek bir işlemde yaklaşık 100 ila 200 işlevi gerçekleştirmenize olanak tanır.

ERC-1155 ayrıca, ERC-20 (yalnızca Fungible tokenler) ve ERC-721 (yalnızca Fungible Olmayan Tokenler) ile mümkün olmayan hem Fungible hem de Fungible Token oluşturmanıza olanak tanır..

ERC721 vs ERC1155: Karşılaştırma Tablosu

 ERC-721ERC-1155
Token Oluşturma Tek bir sözleşmede yalnızca bir jeton Tek bir sözleşmede birden çok jeton
Sınırlama Yalnızca NFT oluşturabilir Hem Değiştirilebilir hem de Değiştirilemez Sözleşmeler oluşturabilir
Maliyet Pahalı Daha ucuz
Kullanım kolaylığı Her işlem için tek işleme izin verir Tek bir işlemde birden fazla işleme izin verir
Depolama Gereksinimi Daha Az
Verimlilik Düşük Yüksek

Değiştirilemez Jeton Listesi

Stellar’da Değiştirilemez Jeton

Stelar, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerine para göndermelerine olanak tanıyan bir başka popüler, merkezi olmayan blok zinciri tabanlı protokoldür. Platform, herkese, herhangi bir para biriminde ve anında para göndermenin en uygun fiyatlı yolları arasında yer alıyor..

Son zamanlarda NFT’leri de kullanmaya başladılar. Her bir benzersiz Fungible Token’ı temsil etmek için Stellar hesaplarını kullanır.

Her belirteç, kendisini diğer belirteçten ayıran benzersiz meta verileri kullanır ve IPFS nesnesinde depolanmadan önce hesabı oluşturan kişi tarafından dijital olarak imzalanır. Buna karşılık, IPFS çoklu karma, belirteçle ilişkili hesap / kullanıcı için gizli anahtar olarak kullanılır..

Bununla birlikte, diğer yaygın NFT biçimlerinin aksine, Stellar’daki Fungible Tokenların Stellar DEX’te takas edilemeyeceğini unutmayın..

EOS için Değiştirilemez Jeton

Ethereum, ERC-721 ve ERC-1155’te kullanılan NFT standartlarından daha önce bahsetmiştik. NEO’da da kullanılan bir standart var.

Bununla birlikte, EOS için Değiştirilemez Token var mı? Evet var. Birkaç ay önce, UNICO ve EOS Cafe Calgary, EOS için Non Fungible Token Standardı oluşturmak için ortaklık kurdu..

Bu, geliştiricilerin Ethereum ve NEO blockchain dışında EOS üzerinde de NFT’ler oluşturmasına olanak tanır..

NEO için Değiştirilemez Jeton

Önde gelen bir Çin akıllı sözleşme platformu olan NEO blockchain’de Non Fungible Token standartlarını geliştirmek ve iyileştirmek için çalışan birkaç ekip var.

Yakın tarihli bir röportajda, NEO’nun CEO’su Da Hongfei, tokenlerin Değiştirilemezliğine olan ilgisini gösterdi. Ayrıca NEO için Ethereum blok zincirinde ERC-721 ile benzer bir standart üzerinde çalıştıklarını da iddia etti..

Hongfei’nin Temmuz 2018’deki röportajlarından birinde söylediği şey buydu: “Bir standardımız yeni onaylandı. Ana şubemizle birleştirilecektir. Fungible olmayan tokenlar da NEO için bir stratejidir. Oyun blok zincirine ulaştığında, koleksiyon parçaları elde edersiniz. Bu koleksiyonlar blok zincirinde takas edilebildiği için mükemmel bir eşleşme. “

Mart 2018’de Trinity Protokolünün kurucusu David Li, NEO platformunda Fungible Tokens için NEP-10 standardını önerdi. Bu yeni standart, NEO’da fungible token’lar oluşturmak için kullanılan NEP5 standardından farklıdır..

NEP5 standardı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Değiştirilemez Jetonun Geleceği

Blockchain teknolojisinin daha pratik kullanımları ortaya çıktıkça ve blockchain ana akış haline geldikçe, daha fazla insanın dijital ve somut varlıkları blok zincirinde tokenize etmesini bekleyebilirsiniz. Bunun için NFT’lere ihtiyaçları var.

Oyun endüstrisindeki olası uygulamalarını, yazılım lisanslarını ve koleksiyonları saklamayı daha önce tartıştık. Benzer şekilde, NFT’ler kimlik ve hatta mülk sahipliğini onaylamak için kullanılabilir..

Diğer bir olasılık, finans endüstrisinde değerli metaller, hisse senetleri veya tahviller gibi geleneksel varlıkları belirtmek için kullanılmasıdır. Bu, bu yüksek değerli varlıkların gelecekte blok zincirine taşınmasına bağlıdır..

NFT’ler ayrıca akademik kimlik bilgilerini, doğum belgelerini, kimlikleri ve garantileri saklamanın değişmez ve güvenli bir yolu haline gelebilir..

Son sözler

Non Fungible Tokens, şüphesiz blokta gözlerinizi açık tutmanız gereken yeni bir çocuk. Bu yeni tür jetonun uygulamaları hala devam ediyor, ancak özellikle CryptoKitties gibi oyun içi varlıklardan para kazanmak için oyunlarda kullanılması nedeniyle zaten popüler hale geliyor..

Bu tür blockchain’i de kontrol etmeye başladığınızdan emin olun. Daha fazla ayrıntı için, başlamak için ücretsiz blok zinciri kursumuzla başlayabilirsiniz.!

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me