Dijital Kimlik için Blok Zinciri: Merkezi Olmayan ve Özerk Kimlik (SSI)

Kimlik, hayatımızda önemli bir faktördür. Yaptığımız her şeyin kimlik etrafında döndüğü bir toplumda yaşıyoruz. Ve buna kolay erişim ile endüstriyel yönlerimiz gerçekten parlayabilir. Gerçekte, kimliklerimiz yavaş yavaş kağıt tabanlı eski sistemi terk ediyor ve dijital kimliğe doğru ilerliyor.

Ancak, onu dijitalleştiren tek şey, beraberinde gelen birçok sorunu çözmeyecektir. Artık blockchain epeydir ortalıkta olduğuna göre, teknolojiyi dijital kimlik için de kullanmamızın zamanı geldi..

Açıkçası, blockchain ve dijital kimlik gerçekten harika bir ikili. Pek çok alanda gelen yeniliklerle, kimlik sektörleri hala dijitalleşmeden yoksun. Ve bu nedenle, blockchain kesinlikle tüm sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir ve bize merkezi olmayan bir kimlik çözümü hediye edebilir..

Bu nedenle, bu kılavuzda blockchain’in dijital kimlik için kullanılabileceği tüm olağanüstü yollardan bahsedeceğim. Haydi başlayalım!

Contents

Bölüm-1: Kimliğin Temelleri

Kimlik şüphesiz her insanın temel haklarından biridir. Gerçekte, sosyal çevremizde çalışmak için her insanın bir kimliğe sahip olması gerekir. Her neyse, temel kimlik yapısı şunlardan oluşur:

 • Bir ad ve soyadı.
 • Doğum tarihi.
 • Milliyet.

Pasaport numarası veya dalış ruhsatı veya sosyal güvenlik numarası gibi birçok başka kimlik belirteci de vardır. Gerçekte, bu formlar ülkelerde farklılık gösterme eğilimindedir.

Açıkçası, hiç kimse kimliğin ne kadar önemli olduğunu söyleyemez. Dahası, herhangi bir uygun kimlik olmadan, gerçekten mülk sahibi olamaz, devlet hizmetlerini kullanamaz, oy veremez, banka hesabınız olamaz ve hatta kendinize bir iş bulamazsınız.

Bu nedenle, kimliğiniz üzerinde kontrol sahibi olmanın her zaman bir yolunu bulmanız gerekecek, yoksa kim olduğunuzu kanıtlamak bile zor olacaktır. Daha önce kimlik yönetimi sektörü kağıt tabanlı veritabanı sistemlerini kullanıyor olsa da şimdi işler değişti.

Gerçekte, birçok ülke kimliğimizi kolayca yönetmemizi sağlayan dijital kimlik şemasına doğru ilerliyor..

Öyleyse, bir sonraki bölümde dijital kimliğin ne olduğunu görelim.


Dijital Kimlik nedir?

Tanım basit bir kavram gibi görünse de yine de göründüğü kadar kolay değil.

Hepimizin kim olduğumuzu bildiğimizi düşünelim, ancak konu başkalarına gelince, bizi tanımlamak için bir tür parametreye ihtiyaç duyacaklar. İsmimiz veya yüzümüz veya başka herhangi bir bilgi türü olabilir. Gerçekte, bu bilgiler onlara başka kaynaklardan sağlanmaktadır..

Dolayısıyla, dijital kimlik söz konusu olduğunda, size eklenen her tür ayrı bilgi bir “kimlik özelliği” olacaktır. Böylece, sizi kaç özelliğin tanımlayabileceğinin neredeyse hiçbir sınırı olmadığını göreceksiniz..

Örneğin yüzümüzün neye benzediği, cinsiyetimiz, parmak izlerimiz veya ses kalıplarımız gibi birçok biyometrik dijital kimlik özelliği vardır. İsimlerimiz, doğum tarihimiz, medeni durumumuz gibi bu diğer dijital kimlik özelliklerinin dışında, veya mevcut adres bizi sosyal olarak da tanımlayabilir.

Diğer hükümet özellikleri de açıkça önemlidir. Kısacası, dijital kimlik, bir bireyin kimliğinin dijital yollarla temsil edildiği bir kimlik formatı türüdür..

Dahası, atomik olabilir veya kümülatif de olabilir. Çeşitli dijital kimlik seviyeleri vardır ve her biri bize farklı bir bakış açısı kazandırır..

Dolayısıyla, dijital kimliği düşündüğünüzde, bu yalnızca tek bir bilgi kaynağı değil, tüm özelliklerin birleşimi anlamına gelir..

İşte bu yüzden başa çıkması zorlaşıyor. Dahası, dijital kimliğin önemi çok büyük..

Günümüzde Dijital Kimlik Yönetim Sistemleri

Her tür iş, yeni fırsatlardan yararlanma eğiliminde olan gelişen teknolojilere bağlıdır. Bununla birlikte, her yeni teknolojiyle birlikte tamamen farklı bir dizi zorluk ortaya çıkar. Gerçekte, kimlik yönetim sisteminin, her kullanıcının sorgusunu zamanında çözmesini sağlayacak hıza sahip olması gerekir..

Dahası, daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olması gerekiyor. Bununla birlikte, BT yöneticileri her ikisini de aynı anda sürdürmek için çok uğraşıyor. Üstelik saldırılar ve hatalı uygulamalar, dijital kimliği yönetmenin zorluğunu da artırıyor.

Dolayısıyla dijital kimliğin önemi her zamankinden daha fazla. Her neyse, uygun güvenlik sorunlarının olmaması nedeniyle şu anki senaryo en iyisi değil.

Bu nedenle birçok kullanıcı, sosyal yaşamlarında da büyük bir soruna neden olan kimlik sorunları ile karşı karşıyadır. Uygun bir yönetim sistemi sağlamak için tüm sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir.

Dijital Kimlik Neden İktidarsızdır??

Dijital kimliğin önemi, bazı temel nedenlerden dolayı her zamankinden daha belirgindir. Bunlar –

 • Uygun bir kimlik olmadan eğitime, bankacılığa veya sağlığa erişim insanlar için zordur ve buna mülteciler de dahildir..
 • Bir kağıt izinden kurtulmak daha önemlidir çünkü bu sistem, hız eksikliği ve yolsuzluk nedeniyle insanlara en iyi sonuçları sunmaz..
 • Kimliklerle küresel bir işbirliği yoktur, bu nedenle dijital kimlik, dijital tabanlı bir kimlik olduğu için bunu sağlayabilir.

Gördüğünüz gibi, dijital kimliğin önemi kesinlikle çok büyük..

Üstelik artık her yerde dijital kimlik kullanıyoruz. Sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda verimliliği de artırır. Dahası, her uygulama, cihaz veya hizmette ayrı bir kimliğimiz vardır. Dolayısıyla, bu hizmetlerde dijital kimliğin önemi çok büyük..

Öte yandan, Kurumsal sektörde dijital kimliğin önemi de öne çıkıyor. Gerçekte, kurumsal şirketlerin her bir çalışanın tam bir açıklamasına sahip olması gerekir. Bu sektörde verimliliğin sağlanması bir zorunluluk haline geliyor ve bu sayede dijital kimlik teknolojilerinin kullanımı da artıyor..

Merkezi Olmayan ve Özerk Kimlik (SSI)

Dijital Kimlik Blok Zinciri

Bölüm-2: Tipik Kimlik Yönetim Sistemi Sorunu

 • Hatalı Şifre Kombinasyonu

Kimlik yönetimi sürecinin en belirgin sorunuyla başlayalım. Uygulamanın çoğu, giriş için şifre tabanlı bir oturum açma kimlik doğrulama sistemi sunar. Ancak, bu sürecin karmaşıklığı kısa sürede telafi eder.

Gerçekte, tüm uygulamaların şifreler için belirli bir son kullanma tarihi vardır. Dahası, yeni şifrelerin gereksinimleri bile zamanla değişmeye devam ediyor. Böylece kullanıcılar için yeni şifrelerin takibi ve eskilerinin sıfırlanması zorlaşıyor.

Sonuç olarak, kullanıcılar “şifre yorgunluğu” yaşar ve birden fazla uygulama için aynı şifreyi kullanır. Çoğu durumda, daha önce kullanılmış olanları bile tekrarlarlar, bu da kimlikleri için güvenlik riskini artırır..

Bahsetmiyorum bile, genel şifreleri kullanmak, bilgisayar korsanlarına bilgilerini herhangi bir sorun olmadan çalma şansı veriyor..

 • Manuel Sağlama ve Temel Hazırlığı Kaldırma Sürecinden Kaynaklanan Hata

Yeni bir çalışan bir şirkete katıldığında, BT sektörü esas olarak bu çalışanın çekirdek sunucuya, e-posta hesaplarına, dosya sunucularına ve diğer dahili ağ sistemlerine erişimini sağlar. Temel olarak, tüm tedarik süreci departman düzeyinde ele alınır.

Bu nedenle, çoğu durumda, departman yöneticisi esas olarak çalışana erişim izni verir. Ancak, bu manuel bir süreç olduğu için, onunla ilişkili birden fazla insan hatası vardır..

Öte yandan, bir çalışanın işine son verilmesi durumunda, bunun için de bir erişim kısıtlaması olması gerekir. Ancak yetkisizleştirme süreci de manüeldir ve bu nedenle bazı çalışanlar merkezi sunucuya erişimden vazgeçebilir..

Gerçekte, insan yapımı hatalar nedeniyle bu büyük bir sorun olabilir. Hiç kimse fark etmeden sunucuya girmek ve değerli bilgileri çalmak kolay bir görev haline gelirdi..

 • Erişim Kısıtlaması için Düzenleme Yok

Dijital kimlik yönetim sisteminin kimin ne tür verilere veya uygulamalara erişimi olduğunu bilmesi kesinlikle gereklidir. Ayrıca, kullanıcının bu verilere erişmek için hangi cihazları kullandığını da belirlemeleri gerekir..

Bulut hizmetleri söz konusu olduğunda daha ciddidir. Gerçekte, dijital kimlik yönetim sisteminin çoğu uygun düzenlemelere sahip değildir. Böylece birçok kullanıcı, almaması gereken bilgilere kolayca erişebilir..

Düzenlemelerle uygun şekilde kontrol edilmeden, tam güvenlik sunmak çok zor hale gelir. Bu nedenle, birçok kullanıcı değerli bilgilerini kaybeder ve çok acı çeker. Diğer taraflar üzerinden kimlik yönetim sisteminize tam erişiminiz olmalıdır.

Üstelik bu konu merkezi sistemlerde daha yaygındır. Ve düzenleme eksikliğinden dolayı, bu sektör çok acı çekiyor.

 • Cihazlarda ve Tarayıcıda Kimlikler İçin Düşük Güvenlik

Artık hayatımızın her alanında tarayıcılar ve cihazlar kullanıyoruz. Temel olarak, artık her şey internette olduğuna göre, uygulamalarınıza cep telefonlarını, bilgisayarları veya diğer cihazları kullanarak erişmek kesinlikle normaldir. Ancak sorun, bir uygulamaya çok fazla erişim noktanız olduğunda ortaya çıkar.

Örneğin, telefondan, sekmeden veya PC’den bir uygulamada oturum açabilirsiniz. Ve çoğu zaman bunu yapmak için bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Bu nedenle, hesabınız için birden fazla risk noktası oluşturuyorsunuz.

Gerçekte, bilgisayar korsanları, parolalarınız ve kişisel bilgileriniz üzerinde kontrol sahibi olmak için tarayıcınızı veya cihazınızı kolayca hackleyebilir..

Böylelikle kullandığınız tüm cihazlarda iyi bir güvenlik sistemine sahip olmak kesinlikle gerekli hale gelmektedir. Dolayısıyla, uygun bir kimlik yönetim sistemi olmadan kimliklerinizin hiçbiri kesinlikle güvende olmaz.

 • Güncel Olmayan Başvurular

Güncelleme uygulamalarının risklerin belirlenmesi ile ne ilgisi olduğunu düşünebilirsiniz. Neredeyse tüm uygulamalarda, geliştiriciler başlangıçta bilgileri korumak için bir güvenlik önlemi ayarlar..

Bununla birlikte, hiçbir uygulama mükemmel değildir, bu nedenle, birden çok kullanıcı onu kullanmaya başladığında hatalar veya boşluklar belirgindir. Bu nedenle, bir kullanıcı bir hata tespit edip bunu bildirdiğinde, geliştiriciler bunun için bir güvenlik yaması uygular. Ancak çoğu durumda, geliştiriciler uygulamayı yeterince çabuk güncellemiyor.

Dahası, kullanıcılar uygulamalarını mevcut olduğu anda en son sürüme güncellemezler. Böylelikle, bilgisayar korsanları sisteme girmek ve kimlik bilgilerini çalmak için böcekleri veya boşlukları kullanma şansına sahip olurlar..

Gerçekte aynı şey işletmeler için de geçerlidir. Bir kurumsal şirketin tüm uygulamalarını uygun güvenlik yamalarıyla güncel tutması gerekir. Ya da geç olabilir.

 • Birden Çok Uygulama İçin Birden Fazla Yönetim Modeli Tutarsızlık Yaratır

Gerçekte, bulut uygulamaları ucuzluyor ve daha fazla işletme bunları kullanıyor. Böylece birçok SaaS uygulamasını kanatları altına alıyorlar. Ancak, bunları sürdüren birden fazla operasyonel grup olsa bile, her tür uygulama için tek bir raporlama noktası yoktur..

Bununla demek istediğim, bir kurumsal şirketin birden fazla uygulamaya sahip olabileceğidir. Bununla birlikte, tüm uygulamalar farklı yönetim modellerinde çalışırsa, kullanıcıları takip etmek zorlaşır. Dahası, tüm bunlar için farklı bir bağlamda doğru raporlamayı elde etmek, yönetmek daha zordur..

Böylece tüm uygulamaların aynı yönetim modeli altında çalıştırılması sorunu çözebilir. Ancak bir kimlik yönetim sisteminin olmaması nedeniyle çalışanlar durumdan faydalanabilir..

Ve bu nedenle, dağıtım kanallarına geçiş burada sorunu gerçekten çözebilir.

 • Güvenlik Önlemlerini Düzgün Kullanmamak

Uygun güvenlik kanalları kullanılmadan tüm kullanıcıları takip etmek zor olurdu. Herhangi bir konuda anlık uyarı sistemine ihtiyaç vardır. Ancak, günümüzün dijital kimlik yönetim sistemi bundan yoksun görünüyor.

Öte yandan, sistemleri de herhangi bir uygun raporlama önlemi veya önleyici tedbir sunmamaktadır. Dahası, depolama sistemi değişmez değildir. Biri buna erişirse, diğer insanların kimliklerini kolayca kötüye kullanabilir.

İşte kimlik hırsızlığı böyle oluyor. Dahası, artan siber tehditler bu nedenle de olma eğilimindedir. Çoğu durumda, platformların manipüle edilmesi o kadar kolaydır ki hiçbir kullanıcı siber suçlulara karşı güvende değildir. Bu nedenle, kimlik yönetim sistemi uygun güvenlik önlemlerine ihtiyaç duyar.

 • BYOD’de Kimliğe Sahip Cihaz Yönetimi Eksikliği

Kimlik yönetim sisteminin bir başka ciddi sorunu, belirli BYOD’de cihaz yönetimi eksikliğidir. Gerçekte, BYOD, Kendi Cihazınızı Getirin anlamına gelir. Artık birçok işletme, çalışanlarının kendi cihazlarını işyerine getirmelerine ve kullanmalarına izin veriyor.

Bununla birlikte, kendileriyle birlikte gelen tehdidi de unutmaya eğilimlidirler. Genellikle kuruluşun çalışanlarına sağladığı her cihazda güvenlik duvarları veya diğer güvenlik hizmetleri vardır. Ancak kişisel cihazlar söz konusu olduğunda, ihtiyaç duyduğu güvenlik önlemlerine sahip olmadığı açıktır..

Ve bu nedenle, bir çalışan şirketin ağına bağlandığında, bilgisayar korsanları için kimliğini ifşa etme riskiyle karşı karşıyadır..

Bu nedenle, yalnızca tek bir cihaz saldırıya uğrarsa, tüm ağ da tehlikeye girer. Gerçekte, işletmelerin yalnızca kayıtlı kişisel cihazların sunucuya bağlanmasına izin veren bir sisteme ihtiyacı vardır..

 • Aynı Tekrarlayan KYC veya Kayıt Süreci

Yinelenen KYC süreçleri de kimlik yönetim sistemi için bir başka önemli sorundur. Birden fazla platformun birbirinden ayrılması nedeniyle, aldığımız her hizmet için birkaç kez kayıt olmamız gerekiyor..

Örneğin bir banka hesabı açtığımızda kayıt olmamız gerekiyor. Öte yandan, sigortalar, yurt dışına gitmek, kredi almak vb. İçin aynı şeyi yapıyoruz. Aynı KYC protokollerinin bu tekrarları, bilgilerimize birden fazla erişim noktası açıyor..

Ve bu nedenle, artan gizlilik ihlalleri nedeniyle dijital kimlikler savunmasızdır. Öte yandan kullanıcılar için de daha sorunlu. Tekrar tekrar aynı kayıt sürecinden geçmeleri gerekir, bu da zaman kaybına neden olur..

 • Çevrimiçi Platformlardan Kimlik Riski

Birçoğumuz, çevrimiçi alışveriş yaptığımız veya bir hizmete kaydolduğumuz gibi çeşitli platformlarda hakkımızda bilgi paylaşma eğilimindeyiz. Açıkçası, kayıt olmadan bu platformlara erişemeyeceğiz.

Ancak bu platformlar, bilgilerimizi işlemek için uygun yönetim araçlarına sahip olmadığında sorun daha da büyüyor.

Dahası, çoğumuzun kimliğimizi veri ihlalleriyle birlikte riske attığını anlamıyoruz. Ayrıca, birçok sosyal platform veya e-ticaret bilgilerimiz üzerinde daha fazla kontrole sahip olma eğilimindedir. Bu platformların çoğu merkezileştirilmiştir ve güvenlik hedefe uygun değildir.

Dahası, uygun yönetim olmadan, birisinin sonunda bilgilerimizi kötüye kullanacağı açıktır..

 • Zayıf Kimlik Doğrulama Protokolleri

Kimlik doğrulama süreci, günümüzde dijital kimlik yönetim sistemi için en büyük endişe kaynağıdır. Ancak yalnızca tek faktörlü kimlik doğrulama süreciyle, hiç kimse kimliği için tam bir güvenliğe sahip olamaz..

Gerçekte, bilgisayar korsanlarını durdurmak için yeterli katmana sahip olmadığı için yalnızca şifre sunmak artık yeterli değil. Bu nedenle artık birçok şirket iki faktörlü kimlik doğrulama süreçleri kullanıyor. Gerçekte, bunlar çoğunlukla e-posta veya SMS pin numaraları ve hatta biyometrikler sunar..

Bununla birlikte, bilgisayar korsanları da yenilik yapıyor ve iki faktörlü kimlik doğrulamalarının çoğu artık onları durdurmuyor. Artık iki faktörlü kimlik doğrulama sürecini de ihlal edebilirler.

Bu nedenle, bilgisayar korsanlarının sisteme girememesini sağlamak için, kuruluşun güçlü bir çok faktörlü kimlik doğrulama süreci kullanması gerekir. Bunun dışında, siber suçluların bilgilerimizi istismar etmesini engellemenin bir yolu olmadığı açıktır..

 • Yalnızca Kimlik Veren Merkezi Sunucular

Geleneksel yöntemin ardından, yalnızca merkezi sunucular kimlik verebilir. Bu kimlikler temelde ülkeye özeldir. Bununla birlikte, bu merkezi sunucular kimliği kimin çıkardığı üzerinde tam kontrole sahip olduğundan, birçok vatandaş kimliği olmadan bırakılır..

Bir rapora göre, dünyada 1,1 Milyardan fazla insanın herhangi bir kimlik özelliği yok. Dolayısıyla, geçerli bir kimlik olmadan bir banka hesabına bile sahip olamazlar. Uzun vadede, geleneksel yolu terk etmezsek bu insanların sayısı artmaya devam edecek..

Üstelik bu merkezi kurumlar, tüm bu insanlara da uygun yurttaşlık haklarını vermek için çaba bile harcamıyorlar..

 • Şirketler Kişisel Bilgileri Kolayca Kullanabilir

Sadece etrafınıza bir bakın. Her şirketin bilgilerinizi bencil nedenlerle kullanacağı dijital bir dünyada yaşıyoruz. Dahası, erişim vermeniz için artık her şirketin kayıt yaptırması gerekiyor..

Ancak size söylemedikleri şey, verilerinizi nasıl kötüye kullandıkları ve günlük yaşamda sizi nasıl manipüle ettikleri..

Örneğin, Facebook örneğini ele alalım. “Bu Sizin Dijital Hayatınız” uygulaması birçok kişiyle anket yaptı ve tamamen akademik olduğunu söyleyerek onları dolandırdı. 300.000’den fazla kullanıcı uygulamayı indirdi ve kullandı.

Ancak, uygulamanın kendi kişilerindeki diğer kişilerden de bilgi toplayacağını bilmedikleri şey. Uygulama bunu hizmetler açısından konumlandırmış olsa da, onları okumayı gerçekten kim rahatsız ediyor??

Her neyse, 87 milyondan fazla kişi kişisel bilgilerini uygulamada kaybetti.

Bu nedenle, diğer şirketlerin kimlik bilgilerini istismar etmesini sınırlamak için katı protokoller ve güvenlik önlemleri alınmalıdır..

 • Kalıcı Kimlik Hack veya Hırsızlık

Son olarak, kalıcı kimlik hırsızlığı sorunları uzun süredir dijital kimlik alanını rahatsız ediyor. Gerçekte, bunun gerçekleşmesi için birden fazla neden vardır. 1997’de Bari Nessel adında bir kadın, insanları bir iş için işe aldığını söyleyerek kandırıyordu.

Banka hesap bilgileriyle birlikte kişisel bilgilerini de toplardı. Bunu yaparak birçok kişinin kredi kartını kötüye kullanabilir.

Ancak neredeyse 2017’de bir kredi raporlama şirketi saldırıya uğradı ve kullanıcının kredi kartı bilgilerini, sosyal güvenlik numaralarını ve daha fazlasını çaldı.

Peki bu saldırılar nasıl oldu? Pek çok insan, bilgilerini işlemek için birçok üçüncü tarafa güvenir ve bu, veri saldırılarına daha da fazla yol açar..

Bölüm-3: Blok Zinciri ve Merkezi Olmayan Kimlik

Merkezi Olmayan Kimlik Nedir?

Peki, bu sorunun kısa cevabı, herhangi bir kimlik çıkaran veya üzerinde hak iddia eden merkezi bir kurum olmayacağıdır. Kimliğinizi iddia etmek tamamen size ait olacaktır. Dahası, merkezi olmayan sistemlerle gelen ek güvenlik seviyesi sizi gerçekten şaşırtacak.

Her halükarda, artık hiçbir üçüncü şahıs veya başka bir kurum dijital kimliğinizi kötüye kullanamaz. Yani, sürdürmeniz gerekecek.

Dijital Kimlik Blok Zinciri: Blok Zinciri Nasıl Yardım Edebilir??

Blok zinciri, merkezi olmayan kimlik için harika bir çözüm olabilir. Gerçekte, kuruluş için blok zinciri, merkezi olmayan kimliğin çerçevesini kolayca güçlendirebilir. Sadece hazır bir altyapı sunmakla kalmaz, aynı zamanda onun için güvenlik de sunar..

Yani işletme kullanmaya başlarsa üçüncü parti firmaların bilgileri kötüye kullanması ile gelen sorunu kesinlikle çözecektir..

Öyleyse, blockchain’in bu sektöre gerçekten nasıl yardımcı olabileceğini görelim.?

 • DID’ler oluşturma

Blockchain adreslerinin son derece benzersiz olduğunu zaten bildiğinizi düşünüyorum. Ve bu adresleri DID yapmak için kullanabilirsiniz. Dahası, bunların tümü kriptografik olarak güvenceye alınmıştır ve sahibi bunu kendisi oluşturur..

 • Tüm DID’ler için Kayıt

Bir başka büyük dijital kimlik blok zinciri platformu kullanışlılığı, onu bir DID kayıt defteri olarak kullanmak olacaktır. Temel olarak, kimliklerin tüm bilgilerini değiştirilemez defter deposunda saklayabilirsiniz. Bu şekilde, hiç kimse kimliğinize her zaman erişemez ve hatta bilgileri çalamaz..

 • Kimlik Bilgileri Noter Tasdiki

Kimliğinize mühür koymaya benzer. Burada platform, dijital kimlik blok zinciri platformundaki bu bilgilere bir karma adres koymayı önerebilir. Ancak, bu yalnızca kimlik bilgilerini defterde saklayacağı anlamına gelmez.

Bu, bir zaman damgası olarak hareket edeceği ve dahası, bir elektronik mühür sunacağı anlamına gelir. Örneğin, bir üniversitenin öğrenci mezun olduktan sonra platformda diploma için hash sağladığını varsayalım. Öğrencinin diplomasının ne zaman verildiğini ve sertifikalarının kanıtı olduğunu bilmesine yardımcı olacaktır..

Böylece, sertifikayı bir iş veya başka bir amaç için kullandığında, bunun üniversiteden hash fonksiyonu olan sertifika olduğunu gösterebilir..

Gerçekte, insanların saygın bir üniversiteden alınan sertifikaları kullanma şeklini değiştirmenin harika bir yolu olabilir. Üstelik birçok firmanın yeni bir çalışan işe alırken karşılaştığı tahrif edici sertifika sorunlarından kurtulur..

 • Onay ve Erişim Hakları

Kimlik bilgilerinize kimlerin erişip kimin erişemeyeceğini kontrol etmek için dijital kimlik blok zinciri platformunu da kullanabilirsiniz. Örneğin, bilgilerinizin bir kısmını çeşitli platformlarda paylaşmak isteyebilirsiniz, ancak belki belirli bir süre için.

Noter tasdikli kimlik bilgilerine sahip olup olmadığınızı kontrol etmek için birlikte çalışmak istediğiniz şirketlere erişim de verebilirsiniz. Her neyse, bunu son kullanma tarihi olan işlem şeklinde yapabilirsiniz. Yani, süresi dolduğunda eski haline dönecektir..

Öte yandan, erişim izni verdiğiniz şirketin bilgileri silmesi ve bunu yaptığını platformda kanıtlaması gerekir..

 • Akıllı Sözleşme Özelliklerini Kullanma

Akıllı sözleşmelerin bolca kullanımı vardır. Üstelik, her türlü resmi sözleşme için her seferinde kimliğinize ihtiyacınız olacak. Örneğin, sigorta, sağlık bakımı veya herhangi bir hizmet türünde. Böylece kimliğinizi, yol boyunca bir ödeme sistemini tetikleyen akıllı sözleşmelerde bir kanıt olarak kullanabilirsiniz..

Merkezi Olmayan Kimlik Nasıl Çalışır??

Blok zinciri kullanarak merkezi olmayan kimliği nasıl kullanabileceğinizi biliyorsunuz, ancak sistem gerçekten nasıl çalışıyor? Gerçekte, bir kullanıcının reklamı yapılanı almasını sağlamak için pek çok vaat vardır.

Ancak platform bunu gerçekten yapabilir mi? Genellikle, sistem, her birinin DID’nin sürdürülmesinde rolünü oynayacağı birkaç katmana sahip olacaktır. Bakalım bunlar ne.

 • W3C Merkezi Olmayan Tanımlayıcılar

Bunu kullanarak, kullanıcılar kendi ademi merkeziyetçi kimliklerini oluşturabilir ve herhangi bir merkezi veya üçüncü taraf kısıtlaması olmaksızın bunları kontrol edebilir. Burada, bu DID’ler, Merkezi Olmayan Genel Anahtar Altyapısı meta verilerine bağlanacaktır..

Genellikle, kimlik doğrulama bilgileri, genel anahtar malzemeleri ve hizmet uç noktaları içeren JSON belgeleri meta verileri oluşturur.

 • Merkezi Olmayan Sistemler

Gerçekte, merkezi olmayan her bir kimlik, dijital kimlik blok zinciri platformunda kök salacaktır. Ayrıca platform, DPKI için gereken mekanizma ve özellikleri sunacaktı. Çoğu durumda, belirli bir DID, birden çok platform türünü destekleyebilir.

Başka bir muhasebe sistemine geçmek isterlerse, kullanıcılara biraz daha fazla esneklik sağlayacaktır..

 • Kullanıcı Temsilcileri

Temelde bunlar kimliği kullanmanıza yardımcı olacak uygulamalardır. Kullanıcı aracıları, denetimi kullanıcı dostu bir şekilde oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlar. Ayrıca, herhangi bir DID bağlantılı iddiayı doğrulamanıza veya imzalamanıza da yardımcı olacaktır..

Gerçekte, bu uygulama aynı zamanda dijital kimlik blok zinciri platformlarında ödeme yapmanıza yardımcı olacak bir cüzdan özelliği de sunabilir..

 • Evrensel Çözücü

Esas olarak, dijital kimlik blok zinciri sistemlerinde bir çözünürlük ve arama özelliği sunmak için bir dizi DID sürücüsü kullanan bir sunucudur. Ayrıca, doğrudan DPKI’ye bağlı olan DID Belge Nesnesini de döndürecektir..

 • Kimlik Merkezleri

Bu sadece bir spekülasyondur, ancak aynı zamanda uç örneklerden ve bulut depolamadan oluşan kimlik merkezleri de sunmalıdır. Temel olarak, bunlar PC’ler, cep telefonları ve akıllı hoparlörler gibi akıllı cihazlar için depolama görevi görür..

Örnek Bir Senaryo

Bu yeni kimlik biçiminin gerçek hayatta nasıl çalıştığını görmenize yardımcı olacak örnek bir örneğe bakalım. Yakın zamanda herhangi bir üniversiteden mezun olduğunuzu hayal edin. Merkezi olmayan kimlik yardımı ile üniversiteden sertifikanızın dijital bir kopyasını isteyebilirsiniz..

Gerçekte, üniversite bu dijital kopyayı DID’nize karşı çıkaracaktır. Şimdi, bunu kullanarak herhangi birine, örneğin bir işverene sunabilirsiniz. İşveren daha sonra dijital kopyanın gerçek olup olmadığını düzenlenme zamanını ve durumunu kullanarak doğrulayabilir..

Yani, temelde, işe yaraması için birkaç adım var.

Aşama 1: Üniversite, sertifikanın dijital kopyasını imzalar ve bunu öğrencinin ilgili kimliğine bağlamak için Kullanıcı Aracısını kullanır..

Adım 2: Kullanıcı-Aracı, daha sonra verileri öğrencinin kişisel veri kasasına kaydedecektir. Ayrıca öğrenci, Aracı kullanarak bilgilere, kimlik merkezlerine ve Evrensel çözümleyiciye erişebilir..

Aşama 3: Öğrencinin sertifikayı sunması gereken bir durumda, Temsilci aracılığıyla diğer taraflara sunabilir..

Adım 4: Diğer taraflar, sertifikanın kredibilitesini platformun kendisinden doğrulayabilir.

Bölüm-4: Özerk Kimlik (SSI) Nedir??

Bunu açıklamak biraz zor. Gerçekte, bir bireyin dijital ve analog kimlik sürümlerinin tek sahibi olacağı anlamına gelir. Öte yandan, kuruluşlar da bu kadar ayrıcalığa sahip olabilirler..

Dolayısıyla, bir kullanıcının Öz-Egemen Kimliğine sahipse, bilgilerine kimlerin erişebileceğini, kimliklerini kendilerinin koruyabileceğini, kimliğini çevrimiçi olarak doğrulamak için kullanabileceğini ve daha pek çok şeyi kontrol edebilir..

Bu kimliğin doğası gereği, bunun için en iyi teknoloji blockchain olacaktır. Gerçekte, blok zinciri merkezi değildir ve bu, karışımda üçüncü taraf olmadığını gösterir..

Ancak bu sistemin tam anlamıyla işlevsel ve başarılı olabilmesi için bazı ilkelere sahip olması gerekir. Bu nedenle, blockchain destekli Self-Sovereign Identity platformları ilkelerini kullanmak GDPR yasası ile yan yana çalışabilir..

Özerk Kimliğin Yol Gösterici İlkeleri Nelerdir??

Kendi Kendine Egemen Kimlik söz konusu olduğunda bazı benzersiz yol gösterici ilkeler vardır. Temel olarak, her platformun ne olursa olsun sunması gereken on SSI ilkesi vardır. Bakalım ne olduklarını –

Varoluş

Tüm kullanıcıların platformda bağımsız bir varlığa sahip olması gerekir. Temelde bu, “I” kavramından geldi. Burada, platformdaki tüm kullanıcıların dijital formda bile bağımsız bir varoluşa sahip olması gerektiği anlamına gelir..

Kontrol

Burada, kullanıcıların kimliklerinin tam kontrolüne ihtiyacı olacaktır. Ancak bunun farklı bir anlamı da var. Gerçekte, Kendini Egemen Kimliğin tamamen sahiplenilmesinin hiç mümkün olmadığı birçok senaryo vardır. Ancak bu durumlarda kullanıcı, diğer tarafların kendi kimliklerini nasıl ele alacağını sınırlayabilir..

Giriş

Kendini Egemen Kimliğin, kullanıcısına tam erişim sunması gerekir. Bu nedenle, herhangi bir kullanıcı, verilerine ve diğer her türlü iddiaya herhangi bir aracıya güvenmeksizin erişmelidir. Ancak, veriler zaten değiştirilemeyen bir doğrulama imzalamış olacağından, hiçbir şekilde tüm verileri değiştiremezler..

Şeffaflık

Kimlikleri işleyen tüm sistemlerin veya algoritmaların şeffaf olması gerekir. Açık bir sistem olmadan kullanıcı, Self-Egemen Kimlik platformunun kimliklerini doğru bir şekilde yönetip yönetmediğini izleyemez.

Kalıcılık

Kendi Kendine Egemen Kimlik platformu için tüm kimliklerin uzun ömürlü olması gerekir. Bu, sistem bir sistem güncellemesinden geçse bile, kullanıcının önceki tüm verilerini olduğu gibi saklayabileceği anlamına gelir..

Taşınabilirlik

Tüm kullanıcılar ihtiyaç duyduklarında kimliği taşıyabilir. Gerçekte, bu özellik, kimliklerini dışa aktarabilmelerini ve belirli senaryolarda kullanabilmelerini sağlayacaktır..

Birlikte çalışabilirlik

Gerçekte, Kendini Egemen Kimliğin dünyanın her yerinde kabul edilebilir olması gerekir. Böylece, uygun birlikte çalışabilirlik olmadan, kimlikler esnekliğini kaybedecektir..

Razı olmak

Herhangi bir nedenle, üçüncü bir tarafın kimliğe erişmesi gerekiyorsa, kullanıcının tam rızaya sahip olması gerekir. İzinsiz hiçbir taraf, hiçbir konuda kimliklerine erişemez..

Minimizasyon

Kimsenin kimliğini aşırı göstermeye gerek yoktur. Belki birisi bir kullanıcının yaşını bilmek istedi. Dolayısıyla, bu durumda, sistem tam doğum tarihini değil, yalnızca yaşı açıklamalıdır..

Koruma

Ne olursa olsun, her kullanıcının Öz-Egemen Kimlikleri üzerinde tam haklara sahip olması gerekir. Bu nedenle, platformun ne olursa olsun onu sürdürmesi gerekiyor.

Bölüm-5: Merkezi Olmayan Dijital Kimliklerin Kullanım Örnekleri

Bankacılık

Bankacılık, bulabileceğiniz ilk merkezi olmayan dijital kimlik kullanım durumudur. Gerçekte, bankacılık sektörü, sahte kimlikler, kimlik hırsızlıkları, tekrarlayan KYC protokolleri ve daha fazlası gibi birçok kimlik temelli sorunla uğraşmaktadır..

Öte yandan, merkezi olmayan dijital kimliği kullanmaya başlarlarsa, neredeyse tüm sorunları kolay bir çözüme kavuşur. Bu nedenle, bir hesap açmak istediğinizde pek çok sorunla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, bankaya kimliğinize erişim izni verebilirsiniz ve tüm kimlik bilgilerinizi buradan doğrulayabilirler..

E-ticaret

E-ticarette, sahtekarlıkları önlemek için uygun bir kimliğinizin olması gerekir. Gerçekte, e-ticaret bölümü birçok sahtekarlık ürün satış sorunuyla ilgilenir. Birçok kullanıcı otantik ürünler satın almak için para öder. Ancak bunun yerine, reklamı yapılandan sahte veya tamamen farklı olanları alıyorlar.

Bu, e-ticarete kaydolurken uygun protokollerin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, merkezi olmayan tanımlama vakfı, bu sektörü korumak için gereken doğru doğrulamayı sağlayabilir..

Oyun

Oyun endüstrisi çok büyük. Ama şimdiye kadar biliyor olabileceğini düşünüyorum. Her neyse, bu endüstri birçok oyuncu kimliğiyle ilgileniyor. Bununla birlikte, çoğu durumda, endüstri oyunculara güvenlik sunmakta başarısız oluyor..

Dahası, birçok uygulamanın uygulama içi satın alma özellikleri vardır, bu da kredi kartı numaralarını istediği için güvenlik gerektirir. Böylece, merkezi olmayan dijital kimlik, merkezi olmayan kimlik temelinden gelen düzenlemeleri kullanarak onu şekillendirebilir..

Devlet

Devlet, merkezi olmayan kimlik vakıf şirketleri için büyük bir sektördür. Gerçekte, hükümet vatandaşlar için çok sayıda resmi kimlik belgesi çıkarmaktadır. Bununla birlikte, onu ele alma süreci, yapılması gereken çok şey var..

Yayınlama süreci yavaş ve hatalarla dolu. Dahası, vatandaşların kendi kimliklerine çok az sahiplik erişimi vardır. Bu nedenle, devlet hizmetleri, evrak işlerini, yolsuzluğu azaltmak ve güvenlik sunmak için merkezi olmayan dijital kimlikten büyük ölçüde yararlanabilir..

Sağlık hizmeti

Sağlık sektörü, merkezi olmayan dijital kimlikten büyük ölçüde faydalanacaktır. Gerçekte, neredeyse tüm sağlık kurumlarının hasta bilgileri için hiçbir güvenliği yoktur. Sonuç olarak, birçoğu bunları özel araştırmaları için kullanıyor veya hassas bilgilere izin almadan erişebiliyor..

Öte yandan, merkezi olmayan kimlik vakfı, sağlık hizmetlerinin sağlıkla ilgili tüm verileri korumasına yardımcı olabilir. Dahası, hastalar hak ettikleri tam kontrol ve mahremiyete de sahip olacaklardı..

Sigorta

Çok fazla evrak işi ve sahte sigorta iddiası, sigorta şirketinin mücadele etmesi gereken şeydir. Gerçekte, bir sigorta poliçesi doldurma süreci hem sigortacı hem de sigortalı müşteri için çok fazla iştir..

Dahası, birçok durumda insanlar sigorta talepleri için dolandırıcılık yapmaya çalışırlar. Ayrıca, tüm kimlik bilgilerini doğrulama süreci de zaman alıcıdır. Ancak ademi merkeziyetçi kimlik temelinin yardımıyla her sorun çözülecekti..

Kredi

Herhangi bir şirketten kredi almak için uygun kimlik bilgilerine sahip olmanın yanı sıra uygun kimliğe sahip olmanız gerekir. Gereksinimleri karşılamazsanız, krediyi alamazsınız. Ancak, kredi almak için birçok kişi sahte kimlik bilgilerini gösterir. Ve bu nedenle, kullanıcıya borcu ödeyemediği için şirket parayı kaybeder..

Ancak, merkezi olmayan kimlik vakfının yardımıyla bunu önleyebilir ve hatta doğru adaya anında kredi sunabilirler..

Medya

Medya bugünlerde sahte içerik kokuyor. Çoğu durumda, medya alanını gölgeleyen çok sayıda sahte hesap görürsünüz. Ancak, merkezi olmayan dijital kimlikle, haklı sanatçılar hak ettikleri ödemeyi alacaklar..

Öte yandan, herhangi bir tür sahte içerik veya dolandırıcı hesap, medya endüstrisini bir daha asla bulut edemez. Üstelik başka sanatçılardan kopyalanan içeriklerle de kimse para kazanamaz. Böylece sistem daha adil olur.

Ödemeler

Parayla uğraşmak her zaman bilinmeyenin riskini beraberinde getirir. İşletmeler söz konusu olduğunda, diğer tarafın söylediği kişi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Ancak, tipik doğrulama süreci hiç yardımcı olmuyor.

Böylelikle, bu işletmeler merkezi olmayan kimlik vakfından yardım alabilirler. Uygun tanımlama ve doğrulama sürecinin kullanılmasıyla, doğru müşteriyle çalışmak oldukça basittir. Ayrıca, doğru kişilere ödeme göndermek de çok daha kolay olacaktır..

Seyahat

Yeni kimlik modeli, seyahat endüstrisine de yardımcı olabilir. Temel olarak, bu, sahte rezervasyonlarla birlikte çalınan ödül puanı sorununu ele alacaktır. Seyahat endüstrisi bu yeni kimlik biçimini kullanmaya başlarsa, yolcu işleme sistemini de basitleştirebilir..

Kimliğinizi taşıyabilirsiniz ve hemen anında eşleştirebilirler. İşlem süresini azaltır ve verimliliği artırır.

Bölüm-6: Merkezi Olmayan Kimlik için Uygun Kurumsal Platformlar

Piyasada merkezi olmayan kimlik yönetimi platformuna uygun bazı kurumsal blok zinciri platformları var. Gerçekte, bu kurumsal platformlar, herhangi bir kimlik sorunu için en iyi hizmetlerin en iyisini sunar. Öyleyse, ne olduklarını görelim –

Corda R3

R3, Corda’nın iki versiyonuyla birlikte gelir – biri işletmeler için, diğeri normal versiyon. Temel olarak, Corda kuruluşu, merkezi olmayan kimlik yönetimi sisteminiz için daha uygun olacaktır. Corda Enterprise ticari bir sürüm olsa da Corda ile hala tamamen uyumludur.

Gerçekte Corda, her tür platform için daha yüksek düzeyde kalite ve sağlam altyapı sunar. Aynı zamanda izinli bir platform olduğu için, merkezi olmayan kimlik yönetimi sisteminiz için mükemmel bir seçim olacaktır..

Birçoğunuz Corda’nın sadece finans sektörü için uygun olduğunu düşünse de, diğer sektörler için de çok farklı bir blockchain modeli sunabilir..

Bakalım Corda platformunun sizin için neler sakladığını görelim –

 • Corda’nın uygulama blok zinciri güvenlik duvarı, tüm hassas bilgilerinizi dış etkilerden koruyacaktır..
 • Ayrıca size yardımcı olmak için yüksek kullanılabilirlik ve yönetişim özellikleriyle birlikte gelir.
 • Herhangi bir felaket olursa, gerçek zamanlı raporlar alırsınız ve bunları hızlı bir şekilde düzeltme seçeneklerine sahip olursunuz.

Hyperledger

Hyperledger kanatları altında birden fazla proje bulunan kurumsal bir blockchain projesidir. Yolculuğa 2016’da başladı ve şimdi blockchain nişindeki popüler isimlerden biri. Gerçekte, Hyperledger, merkezi olmayan kimlik yönetimi için daha uygun olan bazı projeler sunar..

Örneğin, onların Hyperledger Indy yalnızca dijital kimlikle çalışan dağıtılmış bir defterdir. Dahası, bununla, merkezi olmayan kimlik yönetimi sisteminizi geliştirmek için bileşenler, kitaplıklar ve araçlar elde edeceksiniz..

Bunun dışında kimliğinizi başka platformlarda da kullanabilirsiniz..

Hyperledger, kısa bir süre önce başka bir projeyi ortaya çıkardı: Koç. Kuluçka aşamasında olmasına rağmen yine de bir araç takımı görevi görecekti. Bu, modüldeki bir dizi özellik ile kendi platformunuzu geliştirmeye benzer..

Temel olarak, teklif ediyorlar –

 • İzin verilen blockchain platformları ve açık kaynaklı araç kitleri.
 • Ek ölçeklenebilirlik ile yüksek performans seviyesi.
 • Yalnızca bilinmesi gereken temel veri kullanılabilirliği.
 • Defterde arama yapmak için sorgu dilleri.
 • Tak ve çalıştır modüler yapı.
 • Hassas bilgiler için daha yüksek güvenlik ölçümleri.

Ethereum

Ethereum epeydir ortalıkta. Vitalik Buterin, kurumsal düzeyde kullanım için platformu kurdu. Bununla birlikte, kurumsal blok zinciri izinsizdir. Ve bu, merkezi olmayan kimlik yönetim sistemi için bir sorun olabilir çünkü her bir kullanıcının gizliliğe sahip olması gerekir.

Öte yandan, kurumsal şirketlere gizlilik sağlamak için Ethereum, platformunun özel bir versiyonunu sunuyor. Kurumsal Ethereum Alliance. Yani, bu sürümü kullanarak, kesinlikle tam kanıtlanmış, merkezi olmayan bir kimlik yönetim sistemi geliştirebilirsiniz..

Şimdi bu platformdan hangi özelliklere sahip olacağınızı görelim –

 • Açık kaynaklı bir platform sunarlar.
 • Her türlü Ethereum tabanlı proje için AÇA’dan yetkili destek alacaksınız. Yönergelerin ve standartların sonuçlandırılmasına yardımcı olacaktır.
 • AÇA, altlarındaki projeler için devlet desteği sağlar. Dolayısıyla, ihtiyacınız olan özellikleri başka bir kuruluş geliştirdiyse, EEA bunu elde etmeniz için size destek olacaktır..
 • Ayrıca, genel sürümden sürekli güncellemeler ile birlikte gelir.
 • Ayrıca, her türlü platformu geliştirmenizi kolaylaştırmak için bir dizi standart sunarlar..

Bölüm-7: Dijital Kimlik üzerine çalışan Popüler Projeler

Şu anda iş yerinde çok sayıda gerçek yaşam dijital kimlik çözümü var. Şimdi, bu yeni kimlik modeli şeması üzerinde hangi dijital kimlik şirketlerinin çalıştığını göreceksiniz.

Sovrin

Sovrin, kullanıcılara kendi kendine egemen bir kimlik sunan popüler projelerden biridir. Gerçekte, yalnızca merkezi olmayan dijital kimlik çözümleriyle çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bununla nihayet kişisel kontrol, güven ve kullanımı kolay dijital kimlikler elde edebilirsiniz..

‘E göre, dijital kimlikler için yeni bir standart sunuyorlar. Gerçekte, sürücü ehliyetinizin veya kişisel kimliklerinizin dijital bir kopyasını bile alabilirsiniz..

Temel olarak, kuruluşlara, kişilere kimlikleri hakkında endişelenmeden herhangi bir uygulamayı kullanma özgürlüğüne izin veren bir meta sistemdir. Dahası, Sovrin ayrıca doğrulanabilir kimlik bilgileri seçeneklerine sahip olur..

Civic

Gerçekte Civic, dijital kimlikler sunmak için blockchain teknolojisini kullanan kişisel bir kimlik doğrulama sürecidir. Her neyse, platformu kullanırsanız, ek bilgileri depolamanın yanı sıra kendi sanal kimliğinizi de oluşturabilirsiniz..

Ancak, dijital kimlik çözümlerinde saklamadan önce tüm kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekir. Şu anda, bu dijital kimlik şirketlerinde işinizi büyütmek için dört tür çözüm alacaksınız.

 • Güvenli Kimlik Platformu kullanıcılarınızın güvenli bir kimlikle web sitenize erişmesine izin verir.
 • Yeniden kullanılabilir KYC her türlü KYC gereksiniminde memnuniyet sağlar.
 • Otomatik Perakende size akıllı satış makinelerine erişim sağlayabilir.
 • Her türlü yatırım, danışmanlık ve iş ilişkisi bireyselleşecektir. Kimlik Kodları.
 • Ayrıca şunları sunar: Şifresiz Giriş

uPort

UPort ile kimliğiniz üzerinde tam kontrol özgürlüğünü yaşayabilirsiniz. Ethereum üzerine inşa edilmiştir ve tüm kullanıcılar bunun üzerinde kendi dijital kimlik çözümlerini oluşturabilir. Ayrıca, kimlik bilgilerini isteyebilir ve gönderebilir, kendi verilerini ve anahtarlarını yönetebilir, işlemleri imzalayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirler..

Ne alacaksın –

 • Kimlik bilgileri: Temel olarak, kimlik bilgilerinden oluşan bir ekosistem oluşturuyor. Uygulamanızla diğer kullanıcıların kimlik bilgilerini talep edebilirsiniz, ancak bunları paylaşıp paylaşmayacakları onlara kalmıştır..
 • Protokoller: Bu tür dijital kimlik şirketleriyle, uygulamadaki birçok protokole ve mesajlaşma seçeneğine erişebilirsiniz..
 • Araçlar: Geliştiricinin aracıyla modüler bir yapıya sahiptirler, bu nedenle kullanımı çok basittir.

Çiçek açmak

Bloom, dijital kimlik çözümlerine farklı bir yaklaşım sunar. Gerçekte BloomID, işletmenizde çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz güvenli kimliktir. Gerçekte, BloomID ile birlikte gelen birçok özelliğe sahip olacaksınız. Bunlar –

 • Kişisel bilgilerinizi blockchain ile koruyabilir ve herhangi bir bilginizi aşırı maruz bırakmadan güvenilirliğini kanıtlayabilirsiniz..
 • Ek olarak, kimliğinize neyi dahil edeceğinizi ve onu nasıl kullanacağınızı seçebilirsiniz..
 • Bu dijital kimlik şirketlerini kullanarak merkezi olmayan kimliğinizi oluştururken, itibarınızı artıracak yıldızlar kazanabilirsiniz..
 • Onların yardımıyla, dünyanın her yerinden kimliğinizi doğrulayabilirsiniz..

Kontrol Edilecek Diğer Projeler

KYC Zinciri

KYC Chain, platformlarını güçlendirmek için blockchain kullanan dijital kimlik şirketlerinden biridir. Temelde hedefleri, herhangi bir KYC işlemi için gerekli olan doğrulanabilir belgeler, veriler veya kimlik iddiaları sunmaktır..

Öte yandan, veri gizliliği için, kullanıcılara özel anahtarlarının tek sahipliğini sunarlar. Böylece, verilerinizi kimin görebileceğine ve kimin göremeyeceğine karar verebilirsiniz..

SelfKey

SelfKey, kimliğinize erişimi oluşturmanıza, sahiplenmenize ve kontrol etmenize olanak tanıyan kendi kendine egemen dijital kimlik çözümleri sunar. Ayrıca, platformun çalışması için bir ANAHTAR gerekir. Sisteme erişmek için ihtiyaç duyacağınız bir yardımcı program belirtecidir.

Bu platformun en iyi yanı, kimliğinizi doğrulamanıza ve herhangi bir kimlik belgesini çevrimiçi olarak noter tasdik etmenize yardımcı olabilmesidir. Üstelik yatırımınıza ve diğer faktörlere göre vatandaşlık da alabilirsiniz..

Külçeler

Nuggets, ödemelerin yanı sıra biyometrik kimlikler de sunan dijital kimlik şirketlerinden biridir. Uygulamalarını kullanmaya başladığınızda, tek bir biyometrik kaynak kullanarak kimlik doğrulamalarına, ödemelerine ve oturum açma bilgilerine erişebilirsiniz..

Onlara göre, kişisel verilerinize erişimleri bile yok. Bu nedenle, isterseniz herhangi bir saygın kullanıcıyla paylaşmayı seçebilirsiniz. Bu platformu, ağırlıklı olarak ödemelere yönelik dijital kimlik çözümleri olarak düşünebilirsiniz..

Jolocom

Jolocom, bireylere ve kuruluşlara kendi kendine egemen kimlikler sunan başka bir dijital kimlik şirketidir. Görünüşe göre, kimlikleri birlikte çalışabilir, yani kimliğinizi başka herhangi bir platformda da kullanabilirsiniz..

Her halükarda, şifrelenmiş kişisel verileriniz ve bunları nasıl kullanacağınız üzerinde tek kontrole sahip olursunuz. Bu nedenle, herhangi bir üçüncü taraf müdahalesi seçeneği yoktur.

Bölüm-8: Son Düşünceler: Geleceğe Bir Bakış

Dünyanın büyük bir dijital dönüşümden geçtiğini zaten her gün deneyimleyebilirsiniz. Ve şimdi, fiziksel ve dijital dünya tek bir gerçeklikte birleşiyor. Bu nedenle, dünyanın tüm dijital kimlikleri korumak için yeni bir yola ihtiyacı olduğu açıktır..

Spesifik olarak, model her açıdan güvenliğe ve gizliliğe sahip olmalıdır. Merkezi olmayan dijital kimliğin bunun için mükemmel bir çözüm olmasının nedeni budur. Gerçekte, yalnızca bireysel kimlik haklarınız üzerinde tam kontrol sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yönetimi de kolaylaştırır..

Bu nedenle, gelecekte daha fazla ademi merkeziyetçi kimlikler göreceğimizi varsaymak en iyisidir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map