Bir kripto projesi üzerinde çalışan bir Ethereum geliştiricisi misiniz? Yeni jetonu ERC20 standardını kullanarak geliştiriyor olabilirsiniz, ancak iyileştirme çabalarını bilmeniz gerekir. Bu, hangi ERC token standardının kullanılacağı konusunda doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır, bu nedenle bu makalede ERC777 ile ERC223 ile ERC20 karşılaştırmasını açıklayacağım..

Karşılaştırmaya ERC 20’nin bir açıklamasıyla başlayacağım ve daha sonra bunun dezavantajlarını açıklayacağım. Ardından, Ethereum topluluğunun ERC 777 ve ERC 223 aracılığıyla üstlendiği iyileştirme çabalarını açıklayacağım..

ERC20, ERC223 ve ERC777 karşılaştırması

ERC 20 nedir?


ERC 20’yi ERC 223 ile ERC 777’yi karşılaştırmadan önce, ERC’nin ne olduğunu ve ERC20’nin neyi temsil ettiğini açıklamam gerekiyor. Ethereum geliştiricileri genellikle ‘Ethreum İyileştirme Önerileri’ (EIP’ler) sunar. Ethereum topluluğu EIP’leri inceler, yorumlar yapar, bu da bazı yeniden çalışmayı tetikleyebilir.

Ethereum topluluğu bir EIP’yi kabul ettikten sonra, bu bir standart haline geldi ve biz buna ‘Ethereum Yorum Talebi’ (ERC) adını verdik. ERC 20, Ethreum tokenleri için böyle bir standarttır.

ERC 20, en ünlü Ethereum token standardıdır ve Ethereum platformunu kullanan neredeyse tüm ICO’lar bunu kullanmıştır. Cüzdanlar ve borsalar ERC 20 jetonlarını kolayca kabul ederken, geliştiriciler bunu varsayılan olarak yeni jetonlar oluşturmak için kullanır..

ERC 20’den önce, Ethereum geliştiricileri, belirteçlerinin takip edeceği kuralları özel olarak belirlemek zorundaydı ve bu yaklaşımda standardizasyon yoktu. Artık ERC20 ile Ethereum geliştiricileri, ERC 20 standardını kullanmaları gerekeceğini biliyor. Bu standardizasyon, 2017’den beri gördüğümüz ICO çılgınlığını körüklemede büyük rol oynadı..

ERC 20 standardı hakkında daha fazla bilgiyi “Başlangıç ​​Kılavuzu: ERC20 Nedir?”.

ERC 20 standart fonksiyonları nelerdir?

ERC 20 standardı, bir Ethereum belirteci geliştirirken aşağıdaki işlevleri belirler:

 1. Toplam jeton arzını alın: “totalSupply” işlevini kullanmanız gerekir.
 2. Başka bir sahip hesaplarının jeton bakiyesini alın.
 3. Jetonları başka bir sahip hesabına gönderin: “Aktarma” işlevini kullanmanız gerekir. Bu hesaplar EOA hesaplarıdır.
 4. Jetonları bir jeton adresinden diğerine gönderin. Jeton adresleri sözleşme adresleridir ve “transferFrom” işlevini kullanmanız gerekir.
 5. Başka bir hesabın, belirli bir limit dahilinde, hesabınızdan tekrar tekrar para çekmesine izin verin. Bunun için “onaylama” işlevini kullanmalısınız.
 6. Harcama yapanlar, “ödenek” işlevini kullanarak kullanılmayan jetonları sahiplerine iade edebilir.

Token yazan bir ERC 20 hatası

Genel olarak çok iyi belgelenmiş ve uygulanmış olsa da, ERC 20 standardında bir hata var ve bu, milyonlarca ABD doları değerinde tokenleri yaktı. “Aktarma” işlevi yalnızca jetonları başka bir sahibe, yani EOA hesabına göndermenize izin verir.

Bir akıllı sözleşme hesabına, yani diğer Ethereum hesaplarına para göndermek istiyorsanız, “onayla” ve “transferFrom” kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Jetonları “transfer” işlevini kullanarak bir akıllı sözleşmeye gönderirseniz, başarılı bir işlem göreceksiniz, ancak sözleşme jetonları asla almayacaktır..

Bu, bu jetonları sonsuza kadar yakar ve onları geri alamazsınız. Birkaç kullanıcı, jetonları akıllı sözleşmelere göndermek için yanlış işlevi kullandı ve jetonlarını sonsuza dek kaybetti!

Ethereum Vakfı hatayı biliyor ancak ERC 20 standardını tanıtmaya devam ediyor. Bunu yapmanın nedenlerini bilmiyorum. Muhtemelen sorunun önemini anlamıyorlar veya değişime karşı bir direnç var.

ERC223 belirteç standardı: ERC 20 hatası için önerilen bir çözüm

Reddit kullanıcı adı “Dexaran” olan bir Ethereum geliştiricisi, bu ERC 20 hatasına bir çözümle EIP 223’ü önerdi. ERC 20 ile ERC 223 ve ERC 777’yi karşılaştırmadan önce, teklifini açıklayacağım..

ERC223 belirteç standardı hala bir taslak ve Ethereum topluluğu bunu henüz uygulamadı. Aşağıdaki çözümü önerir:

 1. Ethereum blok zincirindeki bir işlemi bir olay olarak görür ve “olay işleme” konseptini kullanır..
 2. Kullanıcılar akıllı sözleşmeye token göndermek için “transfer” işlevini kullanırsa, bu bir hata atar ve daha sonra işlemi iptal eder..
 3. Kullanıcı Ethereum “Gaz fiyatı” nı öder ancak herhangi bir token kaybetmez.
 4. Bu teklif, alıcı adresin bir sözleşme hesabı olup olmadığını kontrol etmek için “transfer” işlevine ek bir parametre ekler.
 5. Alıcı adresinin bir EOA hesabı değil de bir sözleşme hesabı olduğunu tespit ederse, sözleşmenin bir “tokenFallback” uyguladığını varsayar..
 6. “TokenFallback” işlevi, jetonun geri çağrılmasına izin verir, böylece işlem herhangi bir jeton yakmaz.

ERC223, ERC 20 hatasını büyük ölçüde çözerken, bu öneride bir zayıflık var. Alıcı akıllı sözleşmesinde “tokanFallback” işlevi yoksa, “Geri Dönüş” işlevi çalışarak jeton kaybına neden olur.

Yalnızca birkaç proje ERC 223’ü kullanır, buna bir örnek AmigoCoin projesi. ERC 223 teklifiyle ilgili daha fazla ayrıntıyı şu adresten okuyabilirsiniz: GitHub EIP 223 deposu. Bu standart aynı zamanda ERC 23 olarak da adlandırılır.

ERC777 standardı: ERC 20 hatasını çözmek için geliştirilmiş bir teklif

ERC 20 hatası nedeniyle token kaybını önlemek için geliştirilmiş bir teklif, ERC 777 önerisidir. Aşağıdakileri içerir:

 1. Yeni işlevler: “transfer” yerine “gönder”, “onayla” yerine “authoriseOperator” ve “tokenFallback” yerine “tokenReceived”.
 2. Ethereum platformunun bir dezavantajı vardı çünkü geliştiriciler akıllı sözleşmelerin hangi işlevleri uyguladığını belirleyemedi. ERC 820, yani başka bir standart, ağ üzerinde merkezi bir sözleşmeler kaydı uygulamıştır, dolayısıyla akıllı bir sözleşmenin sahip olduğu işlevleri ve arayüzleri bilmek artık mümkündür. ERC777, akıllı bir sözleşmenin kullandığı arayüzleri tanımlamak için kullanır. Artık geliştiriciler, bir sözleşmenin belirli işlevler aracılığıyla gönderilen belirteçleri almak için gerekli işlevlere sahip olup olmadığını önceden bilecekler..
 3. ERC 777, operatörlerin ‘beyaz listeye alınmasını’ sağlar, böylece Ethereum ağı kullanıcıları artık kara listeye alınmış adreslerden gelen ödemeleri reddetme olanağına sahip olacak. Bir adres, birçok nedenden dolayı kara listeye alınabilir, ör. ağı hacklemeye teşebbüs, yasadışı faaliyetlerin geçmişi.

ERC 777 – ERC 20 – ERC 223 karşılaştırmasında ERC777’nin geliştiricilere token kaybını önleyebilmeleri için nasıl birden fazla seçenek sağladığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, ERC777 standardı da aşağıdaki gibi birkaç riskle birlikte gelir:

 1. Bazı Ethereum geliştiricileri, “authoriseOperator” işlevinin kullanımdan kaldırıldığına, dolayısıyla geliştiricilerin kullanmaması gerektiğine inanıyor. Bu işlev ayrıca daha fazla “Gaz” gerektirecek ve ağa ek yük getirecektir..
 2. Bir sözleşmenin kullandığı arayüzleri aramak için merkezi bir akıllı sözleşmeler kaydının kullanılması risklidir. Merkezi bir kayıt defterinde hatalar olabilir ve buna bağlı olan her şeyin olumsuz bir etkisi olabilir..

ERC777 hala bir taslak, ancak ORCA jeton bunu kullanır. Teklifi şurada okuyun: EIP 777 GitHub deposu.

ERC 777 – ERC 20 – ERC 223: Fonların korunması önemlidir

Ethereum ekosisteminin hangi standardı “Altın standart” olarak kabul edeceğini yalnızca zaman gösterecek olsa da, bir geliştirici olarak yatırımcıların ve yatırımcıların fonlarını korumanın sizin sorumluluğunuz olduğunu hatırlamanız gerekir. Bu kadar sorumlu bir pozisyon alırsanız, karmaşıklığa rağmen ERC 777 standardının uygulanması ve benimsenmesi konusunda muhtemelen hemfikir olacaksınız..

Not: Birkaç temel ERC standardı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “Bilmeniz Gereken En Son ERC Standartları Listesi” ni okuyun.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me