Hibrit blok zinciri, devrim niteliğinde bir blok zinciri teknolojisi türüdür. Bu kılavuzda, hibrit bir blok zincirinin temel unsurlarına dalacağız ve nasıl çalıştığını öğreneceğiz..

Blockchain, dünyayı benzersiz bir şekilde dönüştürüyor. İşletmelerin, hükümetlerin ve diğer kuruluşların iş akışlarını daha iyi yönetmelerine ve daha iyi çözümlerle sistemlerini iyileştirmelerine olanak tanır. Şimdi, verileri saklama, onlara erişme ve asla bitmeyen teknolojik büyüme döngüsünü iyileştirmek için kullanma şeklimizi değiştiriyor. Ayrıca, bir ağa nasıl güven aşıladığımız da dahil olmak üzere teknolojimizin diğer yönlerini de etkiler..

Blockchain üç farklı şekilde kullanılabilir: özel, genel, konsorsiyum ve hibrit. Geçmişte blockchain hakkında bir şeyler okuduysanız, özel ve genel blockchain’in nasıl çalıştığına dair bir fikriniz olabilir. Bilmeyenler için aşağıda ayrıntılı olarak tartışacağız..

Bununla birlikte, üçüncü yol, yani bir melez, farklı endüstrileri etkileyebilir. Hibrit blok zinciri, hem özel hem de halka açık blok zinciri olmak üzere her iki dünyanın karışımıdır. Bu, kuruluşlara teknolojinin sınırlandırılmasına ilişkin planlarını değiştirmek yerine başarmak istedikleri şey üzerinde daha iyi kontrol sağlar..

Blockchain teknolojisinin kullanımı hem finansal hem de finansal olmayan bir şekilde yapılabilir. Blockchain ile verileri kurcalamak veya sisteme girmek imkansız hale gelir. Halka açık blok zincirinin açıklığı, dünyanın her yerinden insanları bir araya getirirken, özel blok zinciri, kapalı bir ekosistemin de blok zinciri yetenekleriyle gelişmesini sağlar..

Bu yazıda, hibrit blok zincirinden ve neler sunabileceğinden bahsedeceğiz. Ayrıca hibrit blok zinciri tanımını tartışacağız ve içten dışa anlayacağız. Ama önce hem özel hem de genel blok zincirine göz atalım.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Public Blockchain nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, halka açık blockchain doğası gereği halka açıktır. Bitcoin teknik raporu geldiğinde, halka açık haliyle blockchain’den de bahsetti. Ayrıca, halka açık blok zincirinin herkese açık olduğu ve herkesin katılabileceği anlamına gelir..

Bununla birlikte, soru, neden herkesin halka açık bir blok zincirine katılacağıdır? İşte halka açık bir blok zincirinin sunduğu teşvik geliyor. Bu, karşılığında, kullanıcı sayısını artırarak, blockchain sağlığını ve büyümesini iyileştirir. Bitcoin bunu son derece iyi yapıyor.

Örneğin, madenciler katılabilir ve karmaşık algoritmaları çözmek için hesaplama gücü sağlayabilir. Bunu yaparak, bir işlem veya blok çıkarılır. Öte yandan madenciler yaptıkları iş için Bitcoin aldıkları için teşvik ediliyor. Sorunsuz çalışmasını sağlamak için herkese açık bir blockchain ortamında her zaman kullanıcılar ve çalışanlar olacaktır. Akışkanlık önemlidir ve bu yüzden teşvik etmek her şeyin devam etmesini sağlar.

Halka açık blok zincirinin başka bir örneği NEO, Ethereum ve benzerlerini içerir..

Herhangi bir sınırlaması olmayan herkes, herkese açık bir blockchain de oluşturabilir..


Özel Blockchain nedir?

Artık halka açık blockchain’in neler sunabileceğine dair net bir resme sahibiz. Özel blok zincirine geçelim. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, özel blok zinciri özeldir.

Özel bir blok zincirinde taraflar, blok zincirinin kullanıcılarına erişimini sınırlar. Kullanıcıların kullanmadan önce ağa erişmeleri gerekir. Ayrıca, erişim yalnızca özel blok zincirini yöneten otoriteden alınabilir..

Özel bir blockchain olduğu için işler istedikleri gibi değişebilir. Örneğin, yönetici işlemleri doğalarına, hızlarına veya niyetlerine göre sınırlayabilir. Buradaki kontrol, özel blok zincirine, blok zincirinden yararlanmak isteyen ancak kapalı bir ortamda yararlanmak isteyen şirketler veya kuruluşlar için harika bir kullanım durumu sağlar..

Burada dikkat etmeniz gereken bir şey daha, özel blok zincirinin halka açık erişimden tamamen kapatılmamış olmasıdır. Yöneticinin ne için ayarladığına göre bunlara erişilebilir..

Örneğin, Quorum, Ethereum ağını kullanan özel bir blok zinciridir. Yeni bir fikir birliği mekanizması kullanır ve ayrıca katı işlem / sözleşme gizliliğine sahiptir. J.P.Morgan, Quorum’un yaratıcısıdır. Bahsetmeye değer diğer örnekler arasında Hyperledger ve Corda bulunur.

Özel ve genel blok zinciri arasında daha fazla fark öğrenmek ister misiniz? İşte kontrol edebileceğiniz halka açık ve özel blok zinciri için bir kılavuz..

Hibrit Blok Zinciri Tanımı

Hibrit blok zinciri en iyi, hem özel hem de genel blok zinciri çözümlerinin en iyi bölümünü kullanmaya çalışan blok zinciri olarak tanımlanır. İdeal bir dünyada, hibrit bir blok zinciri, aynı zamanda kontrollü erişim ve özgürlük anlamına gelecektir..

Hibrit blok zinciri mimarisi, herkese açık olmadıkları gerçeğinden ayırt edilebilir, ancak yine de bütünlük, şeffaflık ve güvenlik gibi blok zinciri özellikleri sunar..

Her zamanki gibi, Hibrit blok zinciri mimarisi tamamen özelleştirilebilir. Hibrit blok zinciri üyeleri, blok zincirine kimlerin katılabileceğine veya hangi işlemlerin halka açıklanacağına karar verebilir. Bu, her iki dünyanın da en iyisini getirir ve bir şirketin paydaşlarıyla mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlar..

Hibrit blok zinciri tanımına ilişkin net bir görüşe sahip olduğunuzu umuyoruz. Daha iyi bir resim elde etmek için bazı hibrit blok zinciri projelerine göz atmanızı öneririz. XDC, hem genel hem de özel blok zincirinden yararlanan projelerden biridir. Singapurlu bir şirket olan XinFin tarafından oluşturulmuş ve yönetilmiştir..

Hibrit Blok Zinciri

Doğrulanabilir İşlemler

İşlemler halka açıklanmasa da gerektiğinde doğrulanabilir. Hibrit blok zinciri platformunda gerçekleşen her işlem gizli tutulabilir ve gerektiğinde doğrulanabilirlik için her zaman açık olabilir. Blockchain kullanıldığı için en önemli yönü burada çalışıyor. Değişmezlik. Her işlemin bir kez yazılmasını ve zamanında değiştirilememesini sağlar.

Öyleyse, halka açık veya özel blok zincirine kıyasla güvenli olacak mı? Cevap Evet. Bir grup birey onu kontrol etse de, işlemlerin değişmezliğini ve güvenliğini değiştiremezler. Yalnızca hangi işlemlerin herkese açık olduğunu ve hangilerinin olmadığını kontrol edebilirler..

Kullanıcılar Hibrit Blok Zincirinde Nasıl Çalışır??

Bir kullanıcı hibrit blok zinciri platformuna erişim izni aldığında, blok zincirinin faaliyetlerine tam olarak katılabilir. İşlem yapmak, bunları görüntülemek ve hatta işlemleri eklemek veya değiştirmek için eşit haklara sahiptir. Ancak, gizli tutulan bir şey, diğer katılımcılardan gelen kullanıcıların kimliğidir. Bu, kullanıcının gizliliğini korumak için yapılır.

Bir kullanıcı diğer kullanıcıyla işlem yaptığında, sadece onun kimliği, uğraştığı taraf tarafından açığa çıkarılır. Yukarıdaki tanımlama işleminin doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için, şirketler ve kuruluşlar KYC (Müşterinizi Tanıyın) gerçekleştirerek çalışmasını sağlar. Finans kurumları, işlemin blok zinciri tarafından tamamen bilinmeyen bir kullanıcı tarafından gerçekleştirilmesine izin veremeyecekleri için özellikle doğru şekilde ele almalıdır..

Kamu Devletinin Anonimliği

Hibrit blok zinciri, ağda yer alan kullanıcılar için sınırlı bir anonimliğe sahip olsa bile, genel anonimlik hala korunur. Bu şekilde, ağ dışındaki hiç kimse kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olamaz. Bu bizi hem kamusal hem de özel sistemlerin heyecan verici bir kesişim noktasına götürür..

Hibrit ağ, halka açık bir blok zincirinin güvenli, şeffaf, değişmez ve merkezi olmayan gibi tüm kritik özelliklerini sunar, ancak aynı zamanda işlemlere erişme, işlemleri görüntüleme veya herhangi bir şekilde değiştirme yeteneğini de kısıtlar. Ayrıca, herkes ağı kullanamaz, bu da gizli bilgilerin ağın dışına çıkmamasını sağlar. Bu nedenle, hibrit blok zinciri, her iki özelliği de kullandığı için daha fazla güvenlik sağlar..

Hibrit blok zincirinin faydalarına bir göz atalım.

Hibrit Blockchain’in Faydaları

Artık hibrit blok zincirinin ne olduğunu biliyoruz. Ayrıca diğer blok zinciri türleri hakkında da net bir anlayışa sahibiz: yani özel ve halka açık. Şimdi, hibrit blok zincirinin faydalarını ve neler sunabileceğini listeleme zamanı.

  1. Kapalı Bir Ekosistemde Çalışır: Hibrit blok zincirinin bir numaralı avantajı, kapalı bir ekosistemde çalışma yeteneğidir. Bu, şirketlerin veya kuruluşların, blockchain teknolojisinden yararlanırken bilgilerinin sızdırılması konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir..
  2. Gerektiğinde Kuralları Değiştirir: Şirketler değişimle büyür. Kuralları değiştirmeleri gerektiğinden hibrit blok zinciri hakkında iyi haber. Bununla birlikte, değişikliğin doğası, hibrit blok zincirinin ne yapmaya çalıştığına bağlıdır. Ancak, doğrulama amacıyla bant kaydını veya kullanıcı kimliğini işleyen karma bir sistemde verileri veya işlemleri değiştirmeyi beklemeyin.
  3. % 51 Saldırısından Koruma: Hibrit blok zinciri, bilgisayar korsanlarının saldırıyı gerçekleştirmek için ağa erişememesi nedeniyle% 51’lik bir saldırıya karşı bağışıktır..
  4. Dış Dünya ile İletişim Halen Devam Ederken Gizliliği Koruma: Özel blok zinciri, gizlilikle ilgili sorunlar için en iyisi olsa da. Ancak, dış dünya ile iletişim söz konusu olduğunda sınırlıdırlar. Birçok şirket gizliliği korumak isteyebilir, ancak aynı zamanda kamuoyu da dahil olmak üzere tüm hissedarlarıyla iletişim kurabilmeleri için blok zincirlerini yapılandırmaları gerekebilir..
  5. Düşük İşlem Maliyeti: Hibrit blok zinciri kullanmanın bir diğer ek avantajı, düşük işlem maliyetine sahip olmasıdır. İşlemler, onları doğrulamak için birkaç düğüm gerektirdiğinden ucuz olacaktır. Ağdaki en güçlü düğümler, halka açık blok zincirinde binlerce düğüm alabilen işlemi doğrulamayı kolaylaştırır. İşlem ücretleri işlem başına 0.01 $ ‘a kadar düşebilir.

Hibrit Blockchain Kullanım Durumları

Şimdi daha iyi bir anlayış elde etmek için hibrit blok zincirinin bazı kullanım durumlarını inceleyelim..

Hibrit IoT

Tartışmak istediğimiz ilk kullanım durumu Hibrit IoT’dir. Nesnelerin interneti, bilgisayar korsanlarına düğümleri haritalamak ve hatta onları hacklemek için ücretsiz veri sağlayacağından, eksiksiz bir genel blok zinciri çözümüyle yönetmek zor olabilir. Hibrit blok zinciri ile cihazlar, yalnızca kendilerine ihtiyaç duyanlara erişime sahip özel bir ağa yerleştirilebilir. Ağın bazı yönleri, hangi verilerin paylaşılacağına bağlı olarak kamuya açıklanabilir. Karma bir yaklaşım birçok güvenlik sorununu çözebilir.

Küresel Finans ve Ticaret

Finans bile hibrit blok zincirinden yararlanabilir. XinFin, halka açık bileşen için Ethereum kullanan hibrit bir blok zinciri kullanırken, Quorum çözümlerinin özel bileşeni içindir. Amaçları, hibrit teknolojiyi kullanarak küresel bir finans ve ticaret platformu sağlamaktır. DPOS (delege edilmiş Proof-of-Stake) kullanıyorlar.

Bankacılık

Hibrit bir blok zinciri, bankacılık için ideal bir çözüm olabilir. Bankaların sorunları dahili olarak çözmeleri ve kullanıcı bilgilerini güvence altına almaları gerektiğinden, bu yaklaşımı kullanabilirler. Daha odaklanmış bir merkezi kripto para birimi olan Ripple bile, gerekli bir değişiklik olması durumunda hibrit bir blok zinciri ağına geçebilir..

Tedarik zinciri

Tedarik zincirleri ayrıca hibrit blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilir. Tedarik zinciri çok büyük olduğu için hibritleşmeleri çok önemli. Özel veya genel blok zincirine gidemezsiniz. Birçok tedarik zinciri lojistiği şirketi bunu uygulamaya çoktan başladı.

Tedarik zincirinde hibrit blok zinciri kullanan büyük bir örnek, IBM gıda güvenidir. Tüm gıda tedarik zinciri boyunca verimliliği artırmayı hedefliyorlar. Çiftçiler, toptancılar, distribütörler ve diğerleri dahil olmak üzere herkesin yer aldığı bir ağdır. Walmart da bu projede aktif bir oyuncu.

Hükümetler

Blockchain, hükümetlerin çalışma şeklini değiştirebilir. Hükümetler bile bunu biliyor ve yönetimlerinde blockchain kullanma sürecini başlattılar. Örneğin, hükümet oylamayı yapmak, kamusal kimlik veri tabanı oluşturmak, karmaşık verileri kaydetmek, edinimleri otomatikleştirmek, sosyal / insani yardım sağlamak vb. İçin blockchain kullanabilir..

Tüm bunları mümkün kılmak için hibrit blok zincirleri kullanılmalıdır. Devlete ihtiyaç duydukları kontrolü sağlar ve halkın ona erişmesini sağlar. Tamamen özel veya genel blok zinciri, kullanıcının erişimini engellediği veya çok fazla veri açığa çıkardığı için çalışmayacaktır. Blok zincirinin doğru kontrolü, blok zincirinden yararlanırken hükümetin kontrolde kalmasını sağlayabilir..

Kurumsal Hizmetler

Son olarak, hibrit blok zinciri sayesinde kurumsal hizmetlerde de büyük bir değişiklik göreceğiz. Yalnızca açık kaynak teknolojisi oluşturmak için değil, aynı zamanda kurumsal düzeyde çözümler oluşturmak için de kullanılabilir. Örneğin, işletmeler, hizmetlerini otomatikleştirmek ve hem çalışanlar hem de son kullanıcılar için – Havacılık, Tedarik Zinciri gibi endüstriler – güvenilirliğini, güvenini ve şeffaflığını geliştirmek için hibrit blok zinciri kullanabilir..

Özel – Genel – Karma

Farklı blok zinciri türlerinin birbirleriyle karşılaştırdığımızda nasıl performans gösterdiğine bakalım..

PublicPrivateHybrid
Tanım Herkese açık blockchain, herkesin katılabileceği herkese açıktır. Özel blok zinciri sahipler tarafından kontrol edilir ve erişim belirli kullanıcılarla sınırlıdır. Hibrit blok zinciri, halka açık ve özel blok zincirinin bir kombinasyonudur. Bu, bazı işlemlerin özel, bazılarının ise halka açık tutulduğu.
Şeffaflık Halka açık blok zinciri tamamen şeffaftır. o özel blok zinciri yalnızca erişim izni verilen kullanıcılar için şeffaftır. Hibrit blockchain şeffaflığı, sahiplerin kuralları nasıl belirlediğine bağlıdır.
Teşvik Halka açık blockchain, katılımcıları ağı büyütme konusunda teşvik ediyor. Özel blok zinciri sınırlıdır ve bu nedenle halka açık bir blok zincirinkine benzer bir teşviki yoktur.. Hibrit blok zinciri, isterlerse kullanıcıları teşvik etmeyi seçebilir.
Kullanım durumu Hemen hemen her sektörde kullanılabilir. Kamu projeleri için iyi. Ticari kullanım için kripto para birimi oluşturmak için de iyidir. Özel blok zinciri, iş akışları üzerinde tam kontrole ihtiyaç duyduklarından organizasyon blok zinciri uygulaması için harikadır.. Hibrit, ne özel ne de halka açık olamayan ve güven eksikliği olan projeler için en uygun olanıdır. Tedarik zinciri harika bir örnektir. Bankacılık, finans, IoT ve diğerlerinde de etkilidir..
KYC gerekli Hayır Evet Evet
İşlem Maliyeti Pahalı O kadar pahalı değil O kadar pahalı değil
Blockchain’in temel özelliğini taşır Evet Evet Evet

Hibrit ve Federe (Konsorsiyum) Farklı mı?

Görünüşe bakılırsa aynı görünebilirler ama gerçek bu değil. Hem federe hem de hibrit farklı bir yaklaşım kullanır ve kendilerine özgü özelliklere sahiptir. Bu özellikleri bilerek, işletmeniz veya organizasyonunuz için hangisini seçeceğiniz konusunda kendinizi bilgi ile donatabileceksiniz. Bakalım hibrit blockchain ile konsorsiyum blockchain’in nasıl geliştiğini görelim.

Konsorsiyum Blok Zinciri

Bir grup, konsorsiyum blok zincirini yönetir. Grup, blok zincirinin nasıl çalışacağına karar verir. Ayrıca, sınırlı erişim vardır ve grup, ilk etapta erişimi kimin alacağına karar verir. Sıkı erişime sahip olmanın faydaları açıktır. Örneğin, sınırlı erişim, daha hızlı işlemler, yüksek ölçeklenebilirlik ve daha iyi işlem gizliliği anlamına gelir.

Hibrit Blok Zinciri

Hibrit blok zinciri, kamu ve özel kuruluşların bir kombinasyonudur. Bunu tanımlamanın en iyi yolu, özel bir ağın barındırıldığı halka açık bir blok zinciri kullanmaktır. Bu, özel blok zincirinin kendisi tarafından kontrol edilen sınırlı katılım olduğu anlamına gelir..

Teknik olarak, özel ağı kullanarak karma veri blokları oluşturarak ve ardından bu verileri veri gizliliğinden ödün vermeden herkese açık olarak depolayarak çalışır..

Birleşik blok zincirinin aksine, hibrit blok zinciri, blok zinciri üzerinde esnek kontrol sağlar. Bu, paylaşılan veriler üzerindeki kontrolün ideal olmadığı ve birleşik kontrolünkinden daha iyi olmadığı anlamına gelir. Hibrit blok zincirinin en iyi kullanım durumu ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçiliktir.

Karma blok zinciri ve konsorsiyum blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki tabloya göz atın.

Hibrit Blok Zinciri Konsorsiyumu Blok Zinciri
Giriş Bazı örnekler herkese açıktır ve bazıları kısıtlıdır Yalnızca seçilen katılımcılar tam erişime sahip olur
İşlem Hızı Hızlı Hızlı
Yetki Kısmen merkezi olmayan Merkezi olmayan
Gizlilik Kısmi Kısmi

Son Düşünceler: Hibrit Blok Zinciri Gelecek mi?

Herkese açık veya özel bir blok zinciri, dışarıdaki her sorunu çözemez. Blok zincirinden yararlanmak isteyen ancak kritik iş verilerini ve süreçlerini tüm dünyaya ifşa etmek istemeyen kuruluşlar ve şirketler için!

Bunu anlamak için özel, halka açık ve sonunda hibrit blok zincirinden geçtik. Bu farklı blockchain varyantlarıyla hala kafanız karıştıysa ve bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blockchain kursumuza göz atın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me