Hyperledger Composer: Kurumsal Blok Zincirinizi Oluşturun

Günümüzde, kurumsal blok zinciri platformlarının çoğu, dahili ağ sistemlerini yükseltmek için blok zinciri kullanmaya fazlasıyla isteklidir. Ve neden olmasınlar? Hediye olarak piyasadaki en iyi teknolojilerden biridir. Bu teknolojinin dağıtımını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Hyperledger bize Hyperledger Composer’ı getirdi.

Bu proje sadece izin verilen platformlar için daha iyi bir sonuç sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çok zaman kazandıracak. Ancak birçoğunuz projenin gerçekte ne hakkında olduğu konusunda kafanız karıştı..

Size yardımcı olmak için Hyperledger bestecisinin çeşitli bileşenlerinden bahsedeceğim.

Hadi başlayalım!

 

 

Contents

Bölüm-1: Hyperledger Composer Nedir?

Hyperledger Composer, kurumsal blok zinciri şirketi Hyperledger’ın altındaki açık kaynaklı projelerden biridir. Gerçekte, blok zinciri çerçevelerini uygulamak için bir araçtır. Sistemi, herhangi bir sorun yaşamadan mevcut sisteminize entegre etmenize yardımcı olabilecek bir araç seti koleksiyonu olarak düşünebilirsiniz..

Gerçekte bu, mevcut ağ sisteminizin bu teknolojinin yardımıyla yeni bir merkezi olmayan platformla kolayca işbirliği yapabileceği anlamına gelir..

Kullanım senaryolarını çok daha hızlı geliştirmek istiyorsanız, kesinlikle Hyperledger Composer’a göz atmalısınız. dokümanlar. Dokümanlarına göre, aylarca beklemek yerine haftalar içinde çözüm alacağınız daha hızlı bir çıktı sunuyorlar.

Blockchain’in iç yapısının o kadar basit olmadığını zaten bildiğinizi düşünüyorum. Ve çoğu durumda, çoğunuz bunun için uygun geliştirme ekibini bulmakta güçlük çekiyorsunuz..

Bu nedenle, sorunu kolaylaştırmaya yardımcı olmak için bu teknoloji, geliştiricilerin kodlama sürecini fazla karmaşıklaştırmadan anlayabileceği basit araçlar sunar..

Her neyse, şu anda bu platform yalnızca Hyperledger Fabric altyapısını destekliyor. Yani, kullanırsanız, temel bileşen olarak Fabric’i seçmeniz gerekir. Ancak Fabric’in birçok takılabilir seçeneği desteklediği görüldüğü gibi, Hyperledger Composer da desteklemektedir..

Hyperledger kumaşına uygun diğer doğrulama süreçleri de araç setlerinde mevcuttur..


 

Ağı Modelleme

Blok zincirinin gücünden kolay bir şekilde yararlanmak isteyen kuruluşlar için harika bir haber..

Dahası, son kullanıcılar, iş ağları için bu blok zincirine doğrudan bağlanan kontrollü ve basit erişim noktalarına erişebilirler. Yani bu herkes için bir kazan-kazan senaryosu.

Hyperledger Composer belgelerine göre, herhangi bir kuruluş, belirli varlıkları ve işlemleri atamanın yanı sıra iş ağlarını kolayca yapılandırabilir..

Açıkçası, onu modelleyeceğiniz için, varlığın geçişle nasıl etkileşimde bulunmasını istediğiniz size kalmış. Ayrıca, bir diğer harika kısım, her birinin benzersiz bir kimliğe sahip olacağı katılımcılar. Öyleyse, kılavuzumuzun bir sonraki bölümüne geçelim,?

 

Hyperledger Composer’ın Özellikleri Nelerdir??

Composer’ın üç ana özelliği vardır. Onlar –

Basit Modelleme Dili

Herhangi bir iş ağının konuşlandırılması için bir modelleme yapısı tanımlamanız gerektiğini biliyorum. Ve Hyperledger Composer belgeleri ile basit bir tane elde edersiniz. En iyi yanı, onu dünyadaki popüler basit programlama dillerinden birini kullanarak yapılandırabilmenizdir – JavaScript.

Bu nedenle, buna uygun geliştirme ekibini bulmak çok kolay olacaktır..

 

Yeniden Kullanılabilir Hızlı İOOY’ler

Her tür kullanım durumu için, platformunuza eklersiniz, bunun için Kavram Kanıtı modellerini yeniden tanımlamanız gerekir. Bu konuda size yardımcı olmak için platform, size kesinlikle çok büyük miktarda zaman kazandıracak üretime hazır POC’ler sunar..

Bir düşünün, hepsi yeniden kullanılabilir ve web’e hazır sürümleri de kapsar.

 

Veri Entegrasyonu

Mevcut sisteminizi oluşturacağınız yenisiyle bağlamanın gerçekten kolay olduğunu söylediğimi hatırlıyor musunuz? Gerçekte, Hyperledger Composer belgelerinden, tam olarak bunu yapmak için Geri Döngü özelliğini kullanır. Dolayısıyla, mevcut sistemi değiştirmek veya onu birbirine bağlamakla ilgili karşılaşabileceğiniz sorunlar artık bir sorun formu olmayacak..

Herhangi bir geliştirici, bu aracın veri entegrasyon sürecini sevecektir.

 

Hyperledger Composer Gerçekte Gerçek Senaryolarda Nasıl Çalışır??

Hyperledger besteci belgelerine göre, konu pratikte çalışmaya geldiğinde belli kurallar vardır. Bir örnekle açıklığa kavuşturalım.

Bir emlakçının kendi sektörüne dayalı bir iş ağını modellediğini varsayalım. Yani bunun için belirli görevleri yerine getirebilir –

 • Katılımcılar: Ev sahipleri ve alıcılar
 • Varlıklar: Listeler ve evler
 • İşlemler: Platformda ev satmanın veya satın almanın yanı sıra liste oluşturma ve kapatma

Yani, bunun piyasadaki herhangi bir emlakçı şirketi için mükemmel bir model olacağını görüyorsunuz. Açıkçası, kuruluşun başka ilgi alanlarına sahip katılımcıları eklemesine gerek yoktur.

Dahası, Hyperledger Composer belgelerine göre, katılımcıları rollerine göre kısıtlayabilirsiniz. Örneğin, bir satıcı olarak, potansiyel alıcılara erişiminiz olacak, ancak diğer satıcılara erişemeyeceksiniz. Öte yandan, alıcılar satıcıların ne sattığını görebilir ancak diğer alıcıların ne satın aldığını göremez..

Gerçekte, bu aynı zamanda emlakçılar için de geçerli olabilir. Böylece emlakçı, listeleri görebilen veya bunlarla ilgili teklif verebilen satıcılar ve alıcılar için basit bir uygulama oluşturabilir..

Dahası, onu yeni evlerin bir varlık haline geleceği envanter ile de ilişkilendirebilirsiniz. Öte yandan, satılanlar emlak listesinde olmayacak. Şirketinizin diğer ilgili taraflara ihtiyacı varsa, onları katılımcı olarak da kaydedebilirsiniz..

Gerçekte, en iyi bölüm, ağı istediğiniz gibi yapabilmenizdir. Dolayısıyla, şirketiniz ne olursa olsun, Composer ile dağıtılmış bir muhasebe teknolojisini modellemek nispeten kolaydır.

 

Bölüm-2: Hyperledger Composer’daki Temel Kavramlar

Hyperledger Composer, iş ağlarını tanımlamak için modelleme dilleri ve API’ler ile birlikte gelen türden bir modelleme programıdır. Hyperledger Composer akıllı sözleşmesinin yardımıyla, katılımcılara varlık takas özellikleri sunmak basittir.

Görünüşe göre, Oyun Alanlarının yardımıyla, aracın neyle ilgili olduğunu kolayca deneyimleyebilirsiniz. Dahası, basit Hyperledger composer akıllı sözleşmesi kesinlikle modellemeyi daha az zaman alacaktır..

En iyi yanı, barındırılan Oyun Alanında Hyperledger Composer akıllı sözleşmesini alabilmenizdir. Gerçekte, bunun için herhangi bir kuruluma ihtiyacınız olmayacak. Ancak çevrimdışı olarak denemek istiyorsanız, yüklemeniz gerekecek.

Aslında, iş modelinizi çevrimiçi yerine çevrimdışı test etmek veya düzenlemek için iyi bir seçenektir.

Her neyse, tüm harika geliştirme yetenekleriyle birlikte gelen Geliştirici Araçları var. Dolayısıyla, kurumsal paradigma için blok zincirine girmeyi seven geliştiriciler için mükemmel bir çözümdür..

Her neyse, devam etmeden önce, Hyperledger bestecisinin bazı temel kavramlarına göz atmanız gerekiyor. Bakalım ne olduklarını!

 

Hyperledger Composer’daki Temel Kavramlar

 • Varlıklar

Temelde varlıklar, ağdaki herhangi bir maddi olmayan veya somut mal, mülk veya hizmetin dijital bir biçimidir. Ve bunların hepsi kayıtlarda saklanıyor. Gerçekte, bir iş ağı ihtiyaç duydukları her türlü varlığa sahip olabilir..

Örneğin, altın, konut, arazi, belgeler vb. Ancak, tüm varlıkların takip edilmesine yardımcı olmak için benzersiz tanımlayıcılara sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Üstelik istediğiniz gibi tanımlayabilirsiniz.

Söylemeye gerek yok, bir iş ağının işlemesi için varlıklar gereklidir. Bestecinin yardımıyla, bir tane oluşturmak çok kolay olurdu.

 

 • Katılımcılar

Bir iş ağında, katılımcılar yalnızca o sistemin üyeleridir. Gerçekte, varlık sahibi olmakta ve ayrıca işlem göndermeye katılmakta özgürdürler. Dahası, katılımcıları ağ ihtiyaçlarınız gibi, varlıklar gibi modelleyebilirsiniz..

Bu nedenle, bir tanımlayıcıya ve gerekli diğer herhangi bir özelliğe de ihtiyaçları olacaktır. Böylece, katılımcılar Hyperledger Composer akıllı sözleşmesine katıldıklarında belirli özelliklere sahip olurlar..

Dahası, bir katılımcıyı birçok ağ için birden fazla kimlikle eşleyebilirsiniz..

 

 • Kimlikler

Platformda, tüm kimlikler özel anahtar ve dijital sertifikanın bir kombinasyonudur. Gerçekte, ağ üzerinde işlem yapmak ve sisteme katılan bir eşin haritasını çıkarmak için tüm kimlikler gereklidir..

Dahası, Hyperledger Composer akıllı sözleşmesinin de önemli bir parçasıdır. Her neyse, tek bir kimlik çoğunlukla kartvizitin üzerindedir. Ayrıca, bu kimlik bir katılımcıyla eşleştirilirse, katılımcılar o iş ağında kullanıcı olarak işlem yapabilir..

 

 • İşlemler

Hyperledger Composer akıllı sözleşmesi için işlemler kesinlikle gereklidir. Platformdaki varlıkla etkileşimde bulunmak için bir araçtır. İşlemlerin yardımıyla, ödeme gönderebilir veya alabilir veya herhangi bir varlığın sahipliğini değiştirebilirsiniz..

Ayrıca, bir açık artırma varlığına da teklif verebilirsiniz. Ancak bunu yapmak için uygun Hyperledger Composer kimlik doğrulamasına sahip olmanız gerekir..

 

 • Sorguları

Gerçekte, sorgulamalar yardımıyla, dünya devleti içindeki her türlü veriyi döndürebilirsiniz. Gerçekte, sorguların tanımlanmasından bir iş ağı sorumludur, esas olarak birçok şeyi basitleştirerek kuruluşunuza fayda sağlayacaktır..

Dahası, özelleştirmek için yalnızca basit bir parametre değişikliğine ihtiyaç duyduğu için son derece kolaydır. Ayrıca, Hyperledger Composer kimlik doğrulaması için sorguları da kullanabilirsiniz. Bunların yardımıyla veritabanınızda hızlı bir şekilde arama yapabilir ve istediğiniz sonucu alabilirsiniz..

Ancak sorgu göndermek için composer API kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

 • Etkinlikler

Hyperledger Composer kimlik doğrulama sistemleri içinde, iş ağlarında, katılımcılar ve varlıklar için yaptıkları gibi bir olay tanımlarlar..

Olaylar tanımlandıktan sonra, işlem işlemcisi işlevleri, ağda çok önemli bir şeyin gerçekleştiğini harici sisteme geri gönderir..

Olaylar yayıldığında, diğer eşler composer-client API’yi kullanarak bu olaylara abone olabilir..

 

 • Giriş kontrolu

Tüm iş ağlarını korumak için belirli erişim kontrol kurallarına ihtiyaç vardır. Gerçekte bu, kimin neye erişebileceğini korumaya yardımcı olur. Dahası, akranların bunları kullanabileceği belirli varlıklara ve koşullara erişimi kontrol etmeye yardımcı olacaktır..

Tipik olarak erişim kontrol dili, her türlü koşulu oluşturmanın basit bir yoludur. Örneğin, “yalnızca evin sahibi evin mülkiyetini devredebilir” diyebilir.

Ayrıca, erişim kontrolünü dışsallaştırmak için, mantıkları kolayca işleyebilirsiniz ve bakımı, geliştirilmesi, hata ayıklaması ve incelenmesi kolay olacaktır..

 

 • Blockchain Durum Depolaması

Sistemin tüm işlemleri blok zinciri defterinde bulunacaktır. Dahası, bir olay, katılımcıların ve varlıkların mevcut durumu blok zinciri durum veritabanında tutulur. Gerçekte, fikir birliğini doğru bir şekilde sürdürmek için bunları saklamak kesinlikle gereklidir..

Böylece, blok zinciri, defteri durum veritabanıyla birlikte düğümler arasında dağıtacaktır. Bu nedenle, ağdaki defteri ve diğer durum veritabanlarını da güncelleyecektir. Dahası, konsensüs protokolünü aktif olarak kullanan her akran, esas olarak protokolü güncellemekten sorumlu olacaktır..

 

 • Kurumsal Ağ Kartları

İş ağ kartları, Hyperledger Composer kimlik doğrulaması için kesinlikle gereklidir. Neden? Çünkü temelde bunlar meta veriler, kimlik ve bağlantı profilinin birleşimidir. Gerçekte, bu kartvizitler yardımıyla, iş ağlarına kolayca bağlanabilirsiniz..

Dahası, kimlik özelliğini ağ dışındaki belirli kimlik cüzdanlarına da genişletebilirsiniz. Dahası, burada her kimlik belirli bir bağlantı profiline ve iş ağına bağlanacaktır..

 

 • Bağlantı Profilleri

Hyperledger Composer kimlik doğrulamasında, esas olarak hangi sisteme bağlanmaları gerektiğini tanımlamak için bağlantı profillerini kullanır. Gerçekte, bağlantı profili aslında bir JSON belgesidir ve iş ağı kartının bir parçasıdır.

Dahası, tüm profiller bağlandıkları sistemin geliştiricilerindendir. Her neyse, bunları sadece iş ağı kartları yaparken kullanmanız ve onlarla nasıl iletişim kuracağınızı açıklamanız gerekir..

 

 • Tarihçi Kayıt

Başarılı işlem kayıtlarının nerede saklandığını hiç merak ettiniz mi? Tarihçi sicilinin yardımıyla, başarılı bir işlemin tüm kayıtları deftere kaydedilir. Gerçekte, bunu özel bir kayıt sistemi olarak düşünün.

Ayrıca, işleme ekli olarak, bunu gönderen kimlikleri ve katılımcıları da olacaktır. Açıktır ki, Hyperledger Composer kimlik doğrulaması olmayan hiç kimse işlem gönderemez veya buna katılmasına izin veremez. Her neyse, sistem işlemleri HistorianRecord varlıkları olarak saklar..

Gerçekte, sistem ad alanı bu varlık biçimini tanımlayacaktır..

 

Bölüm-3: Hyperledger Composer Mimarisi

Hyperledger Composer örnek uygulamasının yardımıyla, herhangi bir geliştirici veya mimar kolayca tam işlevli bir blok zinciri ağı oluşturabilir.

Örneğin, mobil veya web uygulamalarını herhangi bir blok zinciri iş mantığına bağlamak için REST API, blok zinciri üzerinde çalışan her türlü iş mantığı, mevcut kurumsal veritabanının yeni merkezi olmayan çözümle entegrasyonu vb..

Hyperledger Composer mimarisinde, bilmeniz gereken toplam sekiz adet üst düzey bileşen vardır. Bakalım ne olduklarını –

 • Yürütme Çalışma Zamanları
 • REST Sunucusu
 • Komut satırı arayüzü
 • JavaScript SDK
 • VSCode ve Atom düzenleyici eklentileri
 • Yeoman kod üreteci
 • Playground Web Kullanıcı Arayüzü
 • LoopBack Bağlayıcısı

 

Yürütme Çalışma Zamanları

Hyperledger Composer örnek uygulamasında, farklı takılabilir çalışma zamanları sunar. Dahası, artık esas olarak üç çalışma zamanı uygulamasına sahip –

Hyperledger Fabric v1.2. Burada, durum depolaması dağıtılmış defterdedir.

Gömülü çalışma zamanı uygulaması. Burada, çalışma zamanı bir Node.js işlemi içinde yürütülür. Bununla birlikte, bu esas olarak iş mantığının birim testi için uygundur. Ayrıca, Durum bellek içi anahtar-değer deposundadır.

Web çalışma zamanı uygulaması. Burada bir web sayfasında çalışır ve esas olarak Playground’da çalışır. Dahası, burada Eyalet yerel tarayıcı geçmişindedir.

 

Bağlantı Profilleri

Gerçekte, bağlantı profilleri esas olarak yürütme çalışma zamanıyla nasıl bağlantı kurulacağının belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, her tür yürütme çalışma zamanı için çok sayıda yapılandırma vardır.

Örneğin, Hyperledger Fabric ve 1.2 çalışma zamanlarını kullanırsanız, TCP / IP bağlantı noktalarına ve Fabric eşlerinin adreslerine sahip olacaktır. Dahası, kriptografik sertifikalara ve çok daha fazlasına sahip olacaktı..

Bağlantı profillerinin Business ağ kartı ve Hyperledger Composer örnek uygulamasının bir parçası olduğunu zaten bildiğiniz gibi.

 

JavaScript SDK

Hyperledger Composer örnek uygulamasında JavaScript SDK vardır. Gerçekte, JavaScript SDK bir dizi farklı Node.js API’sidir. Bu API’ler, geliştiricilerin oluşturulan iş ağıyla etkileşim kurabilen ve onu yönetebilen yeni uygulamalar oluşturmasına yardımcı olur..

API’ler genellikle iki npm modülüne ayrılır –

 • Besteci-yönetici: Burada, yükseltme, başlatma veya yükleme gibi iş ağını yönetir.
 • Besteci-müşteri: Bu, çoğunlukla katılımcılar ve varlıklar üzerinde okuma, silme, oluşturma ve güncelleme işlemlerini gerçekleştirir. Ek olarak, iş ağındaki işlemleri de sunar.

 

Hyperledger Composer örnek uygulamasının bu bileşenlerinin ayrıntılarına göz atalım.

Besteci-müşteri

Gerçekte, bu modül temelde herhangi bir uygulamanın yerel bağımlılığına yüklenir. Yardımı ile katılımcılara, varlıklara bağlanabilir veya bir iş ağının işlemlerini gönderebilirsiniz. Yani, bu modül son derece gerekli.

Ağınız üretimde olduğunda, bu uygulamaya doğrudan bağımlılık eklemek için bu modüle ihtiyacınız olacaktır..

 

Besteci-yönetici

Her neyse, yönetici modülü istemciyle aynı adımları takip eder, ancak burada yönetim uygulamasına kurulur. Bu modülü kullanarak, herkes iş ağları oluşturabilir veya dağıtabilir veya tanımlarını değiştirebilir.

 

Komut satırı arayüzü

Komut satırı aracı, yöneticilerin veya geliştiricilerin iş ağı tanımlarını yönetmesine veya dağıtmasına yardımcı olur. Bu nedenle, Hyperledger Composer örnek uygulamasının da önemli bir parçasıdır.

 

REST Sunucusu

REST sunucusu temelde iş ağı için bir Açık API veya Swagger REST API üretir. Bunu üretme sürecinin tamamı otomatik olarak gerçekleşir. Ayrıca, REST sunucusu, bir Açık API tanımı kullanarak iş ağı için oluşturucu modelini dönüştürecektir..

Her neyse, çalışma zamanı esas olarak katılımcıları ve varlıkları okur, siler, günceller ve oluşturur;.

 

LoopBack Bağlayıcısı

Temel olarak, REST sunucusu LoopBack Bağlayıcısını kullanır. Ancak, LoopBack’i yerel olarak destekleyen birçok entegrasyon aracı bağımsız olarak kullanabilir. Ek olarak, LoopBack araçları, REST API’lerinin daha gelişmiş düzeyde özelleştirilmesi için de kullanabilir..

 

Playground Web Kullanıcı Arayüzü

Bu, mimaride nispeten önemlidir. Gerçekte, iş ağlarını test etmek ve tanımlamak için bir web kullanıcı arayüzüdür. Dahası, bir iş analistinin Fabric çalışma zamanında veya web üzerinde çalışan iş mantığının prototipini oluşturmasını veya örneklemesini sağlar..

 

Yeoman Kod Oluşturucular

Yeoman Kod oluşturucu, aşağıdakiler gibi herhangi bir projenin iskeletini oluşturan açık kaynaklı bir çerçevedir:

 • js uygulaması
 • Açısal web uygulaması
 • İskelet iş ağı

 

VSCode ve Atom Düzenleyici Uzantıları

VSCode ve Atom’un editör uzantıları, aslında geniş Composer topluluğunun katkısıdır. Her neyse, VSCode, ACL dosyalarını veya Composer modellerini doğrulayabilen süper güçlü bir uzantıdır. Ayrıca söz dizimi vurgulama, kod parçacığı desteği ve hata algılama sunabilir.

Öte yandan, Atom eklentisi daha temel bir seviyedir ve yalnızca sözdizimini vurgulayabilir.

 

Bölüm-4: Hyperledger Composer’ı Yükleme İşlemi

Aracı çalıştırmak için ağda Composer’ın yüklü olması gerekir. Her neyse, Hyperledger Composer yüklemesi esas olarak iki bölüme ayrılmıştır. Bunlar –

 • Ön koşullar
 • Geliştirme ortamı

Düzgün çalışması için önce Ön Koşulları, ardından geliştirme ortamını yüklemeniz gerekir. Her neyse, nasıl yapıldığını görelim!

 

Ön Koşulların Kurulması

Hyperledger Composer yüklemesi için PC’nizde macOS veya Ubuntu’ya sahip olmanız gerekir. Bu nedenle, daha fazla ilerlemeden önce, bu iki işletim sisteminden herhangi birine sahip olduğunuzdan emin olun. Her birini nasıl kuracağınızı anlatacağım.

 

Ubuntu

Gerçekte, Fabric ve Composer’ı bilgisayarınızda çalıştırmak için en az 4 GB RAM’e sahip olmanız gerekir..

Geliştirme araçları için ihtiyacınız olan aşağıdaki bileşenler şunlardır:

 • İşletim Sistemleri: Ubuntu 16.04 LTS veya Linux 14.04. Burada her ikisinin de 64 bit olması gerekir. Ek olarak, Mac OS 10.12’yi de kullanabilirsiniz..
 • Docker-Compose: Sürüm 1.8 veya üzeri
 • Docker-Engine: Sürüm 17.03 veya üzeri
 • npm: v5.x
 • Python: 2.7.x
 • Düğüm: 8.9 veya üstü (not 9 sürümü ve daha fazlası desteklenmez)
 • git: 2.9.x veya üstü

 

Seçiminize göre herhangi bir kod düzenleyiciyi kullanabilirsiniz, ancak geliştiriciler VSCode’u önerir..

Bunları Linux kullanarak kurmak istiyorsanız, aşağıdakileri uyguladığınızdan emin olun –

 • Normal bir kullanıcı olarak giriş yapmak yerine root kullanmayın.
 • Sudo ile npm kullanmayın.
 • Ön koşulları yüklerken, önce curl kullanın ve ardından sudo ile sıkıştırmayı açın..
 • Prereqs-ubuntu.sh çalıştırırken normal bir kullanıcı olarak çalıştırın. Ancak, bazı yükleme işlemlerinin root kullanması gerektiğinden, root parolasını isteyebilir..
 • Root yapmak için uygun değil.
 • Düğümleri global olarak kök olarak yüklemeyin.

 

Kontrol edebilirsiniz doc dosyaları Hyperledger Composer yüklemesi için ön koşulların nasıl indirileceği hakkında daha fazla bilgi almak için.

 

Mac os işletim sistemi

MacOS Hyperledger Composer yüklemesi için, Composer’a geçmeden önce bu araçlardan bazılarını yüklemeniz gerekir. Bunlar –

 • Apple Xcode ve nvm.
 • macOS sürüm 10.12.

Öncelikle nvm’yi yüklemeniz gerekecek çünkü bu, farklı Node.js sürümleri içinde yüklemenize, değiştirmenize ve güncellemenize izin verir..

Ayrıca Node, Docker ve VSCode’u kurmanız gerekir. Her neyse, kontrol edebilirsiniz. belge Hyperledger Composer kurulumu için hangi kodların çalıştırılacağını tam olarak anlamak için.

 

Geliştirme Ortamını Kurmak

Hyperledger Composer’daki geliştirme araçlarını yüklemek için bu talimatlardan bazılarını izlemeniz gerekecek. Öyleyse ne olduklarını görelim.

 

Yüklemeniz Gereken Bileşenler

Her şeyden önce, CLI araçlarıyla başlayın. Temel olarak, yararlı olan birkaç CLI aracı vardır, ancak composer-cli, gitmenin en iyi yolu olacaktır. Ardından, Yeoman, composer-rest-server ve generator-hyperledger-composer’ı edinin. Bu üçü sistemin temel parçası olmasa da yine de faydalıdırlar.

Bundan sonra Playground’u yüklemeniz gerekecek. Bunun için, yerel makinenizde test etmek ve düzenlemek için tarayıcı uygulamasını indirmeniz ve yüklemeniz gerekir..

Ek olarak, IDE’nizi kurmanız gerekecektir. İş Ağı programlamanız üzerinde çalışmak için bir Oyun Alanınız olsa bile, çoğunuz bir IDE’de çalışmayı çok isterdiniz.

Son olarak, Hyperledger Fabric’i kurmanız gerekecek, bu size iş ağınızın temelini verecektir. Bununla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, kesinlikle kontrol etmelisiniz. dokümanlar.

 

Bölüm-5: Oyun Alanını Kullanma

Hyperledger Composer Playground, iş ağınızı konuşlandırabileceğiniz, yapılandırabileceğiniz ve hatta test edebileceğiniz güçlü bir kullanıcı arayüzüdür. Üstelik gelişmiş özellikler sayesinde diğer katılımcıları ağınıza kolayca davet edebilirsiniz..

Dahası, ağınızın güvenlik düzeyini değiştirebilecek ve oradaki diğer iş ağlarına bağlanabileceksiniz..

Hyperledger Composer Playground’da nispeten yeniyseniz, Playground eğitimlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Çünkü eğitim, iş ağınızı nasıl dağıtacağınızı, yapılandıracağınızı ve hatta test edeceğinizi öğrenmenize kesinlikle yardımcı olacaktır. İş Ağı Kartlarıyla etkileşim kurmaya başlamadan önce bunu bilmeniz gerekir.

Kenar notu: Siz ve başka bir kullanıcı, Fabric’in aynı örneğine bağlanmak için Hyperledger Composer Playground’u kullanıyorsanız, düzenledikten sonra tarayıcıyı yenilediğinizden emin olun. Bunu yapmazsanız, düzenlemenizin kaydedilmemesi ihtimali vardır. Tarayıcıyı yenilediğinizde, ağda yaptığınız değişiklikleri kabul edecektir. Gerçekte, diğer kullanıcı değişikliklerini kabul etmeden iş ağını değiştirirseniz, değişiklikler sonsuza kadar kaybolur..

 

Hyperledger Composer Oyun Alanında Nasıl Gezinilir

İş Ağı Sayfası

Playground’u başlattığınızda, belli ki ilk başta bu sayfayı göreceksiniz. Bu, bu aracın varsayılan açılış sayfasıdır. Ayrıca, buradan form, kullanmak için hangi iş Ağ Kartlarına sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Gerçekte, iş ağ kartlarının her biri size geçerli bir ağa bağlanmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecektir..

Bir iş ağı seçtikten sonra Tanımla sayfasına gidersiniz.

Kısacası, bu sayfadan birçok şey yapacaksınız. Bunlar –

 • Mevcut Bir İş Ağına Bağlanma:

Belki zaten bir iş ağı kurdunuz ve bunun için bir kartınız var. Böylece, karta tıklayıp o iş ağına bağlanabilirsiniz..

 • Yeni Bir İş Ağı Kurmak:

Belki Hyperledger Composer Playground’a ilk kez giriyorsunuz ve yepyeni bir iş ağı kurmak istiyorsunuz. Gerçekte, kendi sisteminizi modellemenize yardımcı olabilecek örnek bir iş ağı vardır veya sıfırdan bir tane yapabilirsiniz..

 • Business Network Kartlarıyla Etkileşim:

Eh, kartvizitlerin bir iş ağına bağlanmak için bir araç olduğunu zaten biliyorsunuz. Tipik olarak, kimlik ve profilin bir kombinasyonudur. Genellikle kart, Hyperledger Composer Playground’daki başka bir iş sistemine bağlanmak için bile size kartı silme veya dışa aktarma seçeneği sunar..

 • BNC’yi içe aktarma:

Belki bir kartviziti Playground’dan dışa aktardınız ve şimdi başka bir kartviziti içe aktarmak istiyorsunuz. Dolayısıyla, ihtiyacınız olan tek şey önceki bilgisayardaki .card dosyasıdır ve ardından bunu içe aktarmak için “Business Network Card ekle” seçeneğini kullanın..

 • Bir Kullanıcı Sırrı ve Kullanıcı Kimliği Kullanarak Bağlanma:

Gerçekte, bu, ağ yöneticinizden zaten bir kullanıcı sırrınız veya kullanıcı kimliğiniz olduğunda çalışır. Bunun için, sekmeye girmek ve ihtiyaç duyduğunuz şekilde gerekli kartı oluşturmak için “Kimlik bilgilerini kullanarak bağlan” seçeneğini kullanmanız yeterlidir..

 • Oyun Alanı Eğitimine Göz Atın:

Platformda yeniyseniz, onu asmak için eğitimlere göz atmalısınız. Ayrıca eğitim, iş ağını nasıl sıfırdan oluşturabileceğinizi ve diğer temel işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizi kesinlikle size bildirecektir..

 

İş Ağı Seçenekleri

Ağa bağlandıktan sonra iki seçeneğiniz olacak – Sekmeyi Tanımla ve Test sekmesi.

Bu ikisinde birden fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. İşletme ağının adını değiştirmezseniz, bu temel-örnek-ağ olacaktır.

Bakalım bu iki sekmede sizin için neler var.

 

Tanımlama Sekmesi

Tanımlama sekmesinin yardımıyla, iş ağınızı yükseltebilir, düzenleyebilir ve hatta oluşturabilirsiniz. Gerçekte, sayfanın sol köşesinde, iş ağınızı tanımlayan dosyaların bir listesini göreceksiniz.

Bu dosyaların içeriğini görmek için üzerlerine tıklamanız gerekir, ardından bu, düzenlemeniz ve görmeniz için bir düzenleyici görünümünü açacaktır. Ayrıca, daha fazla dosya eklemek isterseniz, dosya ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir. Gerçekte, ağınıza komut dosyaları, model dosyaları, sorgu dosyaları ve erişim kontrol dosyaları ekleyebilirsiniz..

Dosyaları değiştirip ekledikten sonra, değişiklikleri Hyperledger Composer Playground’daki Deploy Changes düğmesinin yardımıyla dağıtabilirsiniz..

Değişiklikleri uyguladıktan sonra Test sekmesi ile test edebilirsiniz. Ayrıca, iş ağınızı a.bna dosyası olarak da dışa aktarabilirsiniz..

Ama daha önce söylediğimi hatırla, değişiklikleri kaydetmek için yenilemeyi unutma.

 

Test Sekmesi

Test sekmesinin yardımıyla, katılımcı türlerinin nasıl çalıştığı veya varlıkların nasıl çalıştığı ve hatta işlem süreçleri gibi dağıtılan ağı kolayca test edebilirsiniz. Sekmenin en sol tarafında, tüm varlıkların ve katılımcıların bir listede olduğunu göreceksiniz.

Ayrıca, bunlardan herhangi birini seçtiğinizde, tüm aktif örnekleri görebileceğiniz bir kayıt defteri açacaktır. Henüz platformda herhangi bir katılımcınız veya varlığınız yoksa kayıtlar boş olacaktır.

Öte yandan, kayıt defterinden ilgili işlemleri, varlıkları veya katılımcıları da oluşturabilirsiniz..

Ayrıca, tüm işlemler kayıt defterinden ağda gerçekleşen tüm işlemleri kontrol edebilirsiniz. Dahası, yeni varlıklar veya katılımcılar oluştururken gerçekleşen işlemleri bile göreceksiniz.

Ayrıca, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için, bir işlem gönderebilir ve kayıtlardan ne olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir hatalı işlemi veya herhangi bir kod hatasını bulmak için harika bir yaklaşımdır.

 

Bölüm-6: Ticari Blok Zinciri Ağının Geliştirilmesi

İş Ağı Tanımı

İş Ağı Tanımı, Hyperledger Composer çoklu organizasyon programlama şemasının ana kavramlarından biridir. Gerçekte, bunları BusinessNetworkDefinition sınıfından tanıyacaksınız. Dahası, genellikle composer-common-modülünde tanımlanırlar ve hem yönetici hem de müşteri bunu dışa aktarabilir..

Temel olarak, üç tür dosyası vardır –

 • Model Dosyaları
 • JavaScript Dosyaları
 • Erişim Kontrol Dosyaları

Gerçekte, model dosyaları ağ için etki alanını tanımlamanıza izin verir. Öte yandan, JavaScript dosyaları esas olarak işlemler için işlemci işlevlerini içerir. Dahası, işlem işlemcisi işlevleri Fabric’te çalışır ve varlık kayıtlarına erişebilir..

Her tür Hyperledger Composer, birden fazla kuruluş analisti, şirketlerinin yapısını tam olarak tanımlayacakları için model dosyalarını oluşturabilir..

Öte yandan, JavaScript dosyaları geliştiricilerin en önemli önceliğidir çünkü bunlar, iş analistlerinin gereksinimlerini iletirdi..

Öte yandan, Erişim Kontrolü dosyaları, katılımcının ağın farklı dosyalarına ve işlevlerine doğru erişimini kontrol ederdi..

 

İş Ağlarının Geliştirilmesi

Bir iş ağı geliştirmek çok adımlı bir süreçtir. Aşağıdan ne olduklarına bakın.

 • Modeli

Hyperledger Composer’ın geliştiricileri, birden çok kuruluş, etki alanlarını modellemek için iş analistleriyle birlikte çalışacaktı. Ayrıca, Composer Modeling Language’e sahip olacak ve varlıkların ve diğer kaynakların temel yapısını sağlayacaktır..

 

 • Giriş kontrolu

Modele paralel olarak, Hyperledger Composer’ın teknik analistleri veya geliştiricisi, birden çok kuruluş Erişim Kontrolü kuralları üzerinde çalışacaktır. Gerçekte, düğümler için birden çok koşul ve birden çok düzeyli biçim giriş noktası olacaktır..

 

 • Dağıtmak

Komut dosyası oluşturduktan, paketledikten ve erişim kontrolünden sonra, geliştiriciler ağı dağıtabilir ve test etmek için komut satırı araçlarını kullanabilir..

 

 • Ölçek

Eh, test etmek için ideal bir modele ihtiyaç var. Böylece, geliştiriciler karşılaştırma için Chai veya Mocha çerçevelerini kullanabilirler. Bu nedenle Kumaş’ı da kullanabilirler..

 

 • Birleştirmek

Tüm testlerden sonra, ön uç uygulaması devreye girer. Ve böylece, ön uç uygulama için REST API oluşturmak için REST sunucusunu kullanabilirsiniz..

 

Uygulama Geliştirme

Hyperledger Composer, birden çok kuruluşun mobil, web veya Node.js’ye erişmesi gerekir. uygulamalar geliştirmek. İşte bu nedenle araç, bunları çerçeve üzerinde oluşturmayı destekler.

 

 • Bir Node.js Uygulaması Yazın

Her şeyden önce, Hyperledger Composer çoklu kuruluş platformuyla çalışmak için Node.js uygulamaları geliştirmeniz gerekir. Dahası, ağa bağlanmanıza, güncellemenize, varlıkları silmenize, kayıtları okumanıza ve daha pek çok şeye izin verir..

 

 • Web Uygulamaları Oluşturun

Ağa bağlanmak istediğiniz web uygulamasının bir REST API çağrısı yapabileceğinden emin olmanız gerekir. Gerçekte, gitmenin en iyi yolu, uygulamalar için bir API oluşturmak için REST sunucusunu kullanmaktır..

 

 • Etkinliklere Abone Ol

Node.js uygulamalarının sistemdeki olaylara abone olabileceğinden emin olun. Zaten bildiğiniz gibi, olayları önceden tanımlayacaksınız ve platformda belirli işlemler gerçekleştiğinde yayınlayacaklar..

 

Mevcut Sistemleri Entegre Etmek

Herhangi birini entegre edebilirsiniz mevcut sistemler Hyperledger Composer örneklerinden Loopback API’sini kullanarak. Hyperledger Composer örnekleri için nasıl yapıldığını görelim.

 • REST sunucusunu kullanarak bir REST API oluşturun.
 • REST sunucusundan etkinlikleri yayınladığınızdan emin olun.
 • REST sunucusu için kimlik doğrulama işlemi ekleyin.
 • Birden çok kullanıcı modu için REST sunucusunu etkinleştirin.
 • HTTPS ve TLS, REST sunucunuzun güvenliğini sağlayacaktır. Bu nedenle, bunları eklediğinizden veya doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun..
 • Ayrıca, mevcut herhangi bir ağ çözümünü yeni sistemle entegre edebilmeniz için REST sunucusunu dağıtabilirsiniz..
 • Uygulamalarınız için özel REST API uygulamak için RST sunucusunu iş ağından özelleştirebilirsiniz.
 • Node-RED, göndermenize, işlemleri okumanıza, varlıkları güncellemenize veya silmenize ve olaylara abone olmanıza izin verir.
 • Blok zincirinden karmaşık hesaplamaları kaldırmak için harici HTTP veya REST hizmetlerini çağırmak için işlem işlemcilerini kullanabilirsiniz..

 

Bölüm-7: Sorunları Yönetme ve Teşhis Etme

Çözümü Yönetme

Hyperledger Composer’ın yönetilmesi örnekleri, esas olarak kimlikler ve katılımcıların yönetimi ile ilgilidir. Dahası, bu iki unsur, herhangi bir kurumsal blockchain sisteminin temel konseptidir..

 

 • Katılımcıları Ekleme

Hyperledger Composer örneklerinde herhangi bir işlem yapmadan önce katılımcıları ağa eklemeniz gerekir. Böylece, katılımcılar varlıklar yaratacak ve hatta sistemdeki diğer katılımcılarla takas edecekler..

 

 • BNC İçe Aktarma, Dışa Aktarma ve Oluşturma

Hyperledger Composer araçlarının yardımıyla, bir Business Network Card oluşturmak zahmetsizdir. Tüm bunları yapmak için kimliklerin, sertifikaların ve bağlantı profillerinin bir kombinasyonuna ihtiyacınız olacak. Ek olarak, araçlar ayrıca diğer BNC’leri dışa aktarmaya ve içe aktarmaya yardımcı olur.

 

 • Bir Katılımcı İçin Kimlik Verme

Hyperledger Composer araçlarından komut satırı veya API yardımıyla bir katılımcı için bir kimlik verebilirsiniz. Bu nedenle, yeni bir kimlik verdiğinizde, katılımcının sistemle etkileşime girme izni olacaktır..

 

 • Bir Katılımcıyı Mevcut Kimliğe Bağlama

Belki Hyperledger Composer araçlarının yardımıyla zaten bir kimlik oluşturdunuz. Yani, şimdi sadece bir katılımcıyı ona bağlamanız gerekiyor. Bunun için komut satırını veya API’yi kullanabilirsiniz, kimlik oluşturmak için aynı talimatlar.

 

 • Tüm Kimliklerin Listesi

Uygun bir kimlik yönetim sistemini sürdürmek için tüm katılımcıları kimliklerle birlikte eşlemeniz gerekir. Öyleyse, bir liste alın ve bunun gerçekleştiğinden emin olmak için bunları kimliklerle karşılaştırın..

 

 • Bir Katılımcının Kimlikten Çıkarılması

Kuralların ihlal edilmesi durumunda, bir katılımcıdan gelen bir kimliği iptal edebilirsiniz. Bu nedenle, katılımcı artık iş ağına giremez ve hatta onunla etkileşime giremez..

 

Sorunları Teşhis Etmek

Hyperledger Composer araçları Winston günlükleme modülünü kullanır ve ayrıca konfigürasyon bilgilerini kontrol etmesi için Config modülünü dava eder. Gerçekte, hiçbir şey bulamazsa, varsayılan ayarları kullanacaktır..

Ancak, bir yapılandırma dosyası bulamazsa bir uyarı mesajı vereceğini bilmeniz gerekir. Temel olarak, dizinde herhangi bir yapılandırma bulamadığını söyleyecektir. Öte yandan, varsayılanlardan memnunsanız, mesajı ortam değişkenleriyle bastırabilirsiniz..

 

Bir Sorunun Teşhis Edilmesi

Hyperledger Composer araçlarının yardımıyla, sistemdeki herhangi bir hatayı kolayca teşhis edebilirsiniz. Bir uygulamada bir sorun olması durumunda bunun için teşhis işlemi yapabilirsiniz. Ancak teşhisi almak için bir günlükleme çerçevesine ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız..

 

Temel olarak, günlük kaydı için 2 tür konteyner vardır –

 • Uygulamanın çalıştığı konteyner
 • İşlemlerin yürütüldüğü zincir kodu kapsayıcı

 

Varsayılan yapılandırma

Çerçevede, aşağıdaki tüm bu düzeylerde günlüğe kaydedilmiş bilgileri göreceksiniz –

 • Uyar
 • Hata
 • Ayrıntılı
 • Bilgi
 • Hata ayıklama

Her neyse, çıkış veya giriş günlükleri esas olarak bir işlevin sonunda veya başında üretilir. Böylece, onları Hata Ayıklama düzeyinde alırsınız.

 

Üretilen Ürün Nasıl Kontrol Edilir?

Hyperledger Composer araçlarıyla tanılamadan sonra üretilen bilgilerin konumunu veya türünü kontrol etmek istiyorsanız, basit bir JSON yapılandırması kullanabilirsiniz. Böylece, Config modülünün yardımıyla JSON dosyasını kolayca yapılandırabilirsiniz..

Bu kontrol ile şunları elde edebilirsiniz –

 • Mesajların hangi seviyede üretileceği?
 • Mesajlar nereye gider?

 

Bölüm-8: Hyperledger Composer Öğreticileri

Oyun Alanı Eğitimi

Size yardımcı olmak için eksiksiz bir Playground Hyperledger Composer öğreticisi sunuyorlar. Süreci kullanarak platformu nasıl kullanabileceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Burada kısaca anlatacağım.

 

 • Birinci Adım: Composer Playground’u Başlatın

Öncelikle Hyperledger Composer eğitiminde Playground’u başlatmanız gerekecek. Gerçekte, açıldığında iş ağı ekranına erişebilirsiniz..

 • İkinci Adım: Bir İş Ağı Oluşturun

Ardından, bir iş ağı oluşturmanız gerekecek. Bunun için bir şablon seçebilir veya kendi şablonunuzu da içe aktarabilirsiniz..

 • Üçüncü Adım: İş Ağına Bağlanın

Oluşturduktan sonra bir iş ağı kartı göreceksiniz. Bu nedenle, ağa bağlanmak için kit’e tıklamanız gerekir. Cüzdan bağlama seçenekleri hakkında bilgi için burada başka bir Hyperledger Composer eğitimi de var.

 • Dördüncü Adım: Model Dosyaları Ekleyin

İçeri girdikten sonra, tanımlama sekmesine gidin ve model dosyaları oluşturun veya hatta istediğiniz gibi düzenleyin. Ayrıca, kontrol etmeniz için bir şablon var.

 • Beşinci Adım: İşlem İşlemcisi Komut Dosyası Dosyalarını Ekleyin

Model dosyalarını tanımladıktan sonra, ağ için işlem mantığı dosyalarına geçebilirsiniz. Gerçekte, esas olarak JavaScript işlevlerini kullanır. Bir işlem gerçekleştirildiğinde tüm işlevler yürütülür.

 • Altıncı Adım: Erişimi Kontrol Edin

Erişim kontrol dosyalarından yardım alarak, kuralları tanımlayabilir ve ağın belirli bölümlerine erişimi kısıtlayabilirsiniz..

 • Yedinci Adım: İş Ağını Dağıtın

Tüm erişim kontrol dosyalarını, model dosyalarını ve komut dosyasını hazırladıktan sonra, ağı test etmek için dağıtabilirsiniz..

 • Sekizinci Adım: Ağ Tanımını Test Edin

Önce katılımcılar, varlıklar oluşturarak ve çevrimiçi ticaret yaparak ağ tanımını test edin.

 • Dokuzuncu Adım: Katılımcı Oluşturun

Gerçekte, ağa hızlıca iki katılımcı ekleyin, böylece bu ikisi arasında varlıkları paylaşabilir ve sonuçları görebilirsiniz..

 • Onuncu Adım: Varlık Oluşturun

Bundan sonra, varlıklar oluşturun ve katılımcılardan birini o varlığın sahibi yapın, böylece düğüm varlıkla işlem yapabilir.

 • Onbirinci Adım: Varlıkları Aktarın

Ek olarak, bazı varlıkları diğer katılımcıya aktarın ve sonucu kontrol edin. Sen de tersini tekrar edebilirsin.

Bundan sonra, platformunuzun en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını nihayet anlayacaksınız..

 

Bakılacak Diğer Öğreticiler

Çözümlerin teknik yönü hakkında bilgi sahibi olması gereken geliştiriciler için Hyperledger Composer eğitimi de bulunmaktadır. Bunların yardımıyla öğreticiler, geliştiriciler bile ince ayar yapabilir ve istedikleri gibi yapabilirler.

Bunun dışında ayrıca sorguları Hyperledger Composer öğreticisi. Bunda, REST API veya Composer Sorgu Dilinin nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz..

Gerçekte, sorgu dili herhangi bir ölçütün sonucunu filtreleyebilir ve hatta belirli geçişleri başlatabilir. Örneğin, varlığı kaldırma veya sonuç kümelerini güncelleme işlemlerini çağırır..

Sorgu dosyalarını ana dizinde bulabilirsiniz, iş ağında .qry adında bir dosya uzantısına sahip olurlar. Bu nedenle, sorgu işlevlerini mükemmel bir şekilde ele almanızı sağlamak için Hyperledger Composer öğreticisini kılavuzunuz olarak kullanabilirsiniz..

 

Bölüm 9: Bitiş Notu

Görünüşe göre Hyperledger Composer kılavuzumuzun son noktasına ulaştık. Gerçekte, hızlı bir şekilde bir blockchain ağı başlatmak istiyorsanız, Hyperledger Composer örnekleri sizin için mükemmel bir seçenek olabilir..

Gördüğünüz gibi, Oyun Alanlarının yardımıyla bir blockchain ağı başlatmak nispeten kolaydır. Ve bu nedenle, yeni Hyperledger Composer örneklerini denemek burada harika bir seçenektir. Sadece her şeyi yapılandırmakla kalmaz, aynı zamanda bakım desteği de alırsınız..

Size yardımcı olmak için, son aramayı yapmanız için gereken tüm bilgileri zaten verdim. Ayrıca, Hyperledger Composer öğretici eğitiminin yardımıyla bunu kullanmayı öğrenmesi kolay bir iş olacaktır..

Ne yazık ki, yakın zamanda Compose geliştirmesine bir ara vereceklerini duyurdular. Ama neden? Hyperledger Composer sağlam bir araçtır, ancak ona daha fazla özellik eklemeye devam etmek onu daha karmaşık hale getiriyor.

Bu aracı kullanma fikri, bir iş ağını dağıtma sürecini basitleştirmekti. Ancak daha fazla özellik eklemek onunla çelişiyorsa, en iyi araç olmayacak, değil mi??

Bu nedenle, ağı dağıtmaya devam etmek için yine de kullanabileceğinizden emin olmak için, özellikleri Hyperledger Fabric’e ekleyeceklerdir. Composer’ın, Composer’dan da erişmenizi sağlayacak herhangi bir özelliği çalışması için Fabric’e ihtiyacı olduğu için. Ancak, aracın kendisinde dikkat dağıtıcı unsurlar görmezsiniz.

Ancak gönderilerine göre, herhangi biri bir özellik eklemek isterse, geliştirdikleri sürümü topluluklarına gönderebilir..

Her neyse, umarım rehber size herhangi bir şekilde yardımcı olmuştur ve şimdi gerçekten nasıl çalıştığını biliyorsunuz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map