Kurumsal blok zinciri projeleri gün geçtikçe popüler hale geliyor. Sonuç olarak, giderek daha fazla işletme, kurumsal blok zincirleri hakkında bilgi edinmekle ilgileniyor. Gerçekte, Hyperledger, piyasadaki popüler kurumsal blok zinciri platformlarından biridir. Sonuç olarak, çoğunuz başlamak için bir Hyperledger öğreticisi arıyorsunuz.

Maalesef internet, hiçbir derinlik sunmayan yanlış bilgi ve bilgilerle dolu. Bu nedenle, Hyperledger öğreticisi için sağlam bir kaynak bulmak çok zor hale geliyor. İşte bu nedenle, teknolojinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olmak için size tıka basa dolu Hyperledger eğiticisini getireceğim.

Öyleyse başlayalım.

 

Hyperledger Eğitimi: Hyperledger Nedir?

Linux Vakfı ilk olarak Hyperledger konseptini ortaya attı. Bu bir şemsiye projedir ve aynı zamanda açık kaynaklıdır. Dahası, denemeniz için birçok ücretsiz araç ve çerçeve ile birlikte gelir. Temel olarak, bu araçlar, kitaplıklar, işletmeler ve geliştiricilerin buna dayalı yeni bir blok zinciri çözümü oluşturmalarına yardımcı olmak için yapılmıştır..

Ayrıca, yeni devrimci teknolojiler geliştirme konusunda size yardımcı olacak çok geniş bir topluluğa erişim elde edersiniz. Her neyse, Hyperledger 2015 yılında yeniden ortaya çıktı ve altında 15 yeni proje ile uzun bir yol kat etti..

Ancak şu anda sadece 4 proje aktif durumda. Bunlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Hyperledger eğitimini kullanmanız gerekir. Bu Hyperledger eğitim kılavuzunda bu platformun temellerine göz atalım.

Linux Vakfı Bu Projeyi Neden Oluşturdu??

Merak ediyor olmalısınız, neden Linux Vakfı gerçekten bu kavramı ortaya çıkardı, ihtiyaç neydi? Blockchain teknolojisi 2008’de Bitcoin’den geldi. Ancak, daha sonrasına kadar herhangi bir çekiş gücü kazanmadı.

O zamanlar sadece kripto para birimine dayalı bir teknoloji olsa da, kısa süre sonra çoğu temelde yatan teknolojiyle ilgilendi – blok zinciri.

Ancak, şu ana kadar teknolojinin herhangi bir mevcut çözüme uygulanabilir bir entegrasyonu yoktu. Böylece işletmeler daha hızlı inovasyona nasıl ulaşabileceklerini merak etmeye başladı.

Böylece birlikte çalışmaya başladılar ve projeler üzerinde çalışmaya başladılar ve bu şekilde çok zaman kazanabilirler ve çok daha hızlı uygulanabilir bir çözüm üretebilirler..


Hyperledger geliştirici eğitiminde, Linux vakfının nasıl adım attığını ve blockchain’in popülerliğini düzene koymak ve dünyayı değiştirmek için diğer şirketlerle projeyi nasıl oluşturduğunu öğreneceksiniz. Böylece şirketler, diğer işletmelerin kullanabileceği ve iş modelini kabul edebileceği çözümler geliştirmeye başladı..

Ve neden yapmasınlar? Blockchain, eski merkezi modellere kıyasla birçok fayda sağladı. Merkezi olmayan bir standart, herhangi bir tutarsızlık veya gücün kötüye kullanılması anlamına gelmez. Dahası, her şey şeffaf olurdu.

Her neyse, şimdiye kadar birlikte çalışan 250’den fazla kuruluş var ve son zamanlarda başka bir konsorsiyum Enterprise Ethereum Alliance ile farklı bir teknoloji türü eklemek için ekip oluşturdular..

 

Neden Açık Kaynak?

Demek istediğim, tüm projeyi veya başka herhangi bir projeyi ticarileştirebilirler ve bunun üzerine tonlarca para kazanabilirlerdi. Ancak projelerinin her birinin kodlarını kamu malı yaptılar. Ama neden? Temel olarak, tescilli teknolojiler aslında açık kaynaklı bir platformla gelen tüm avantajlara sahip olmadığından.

Çoğu durumda, herhangi biri kod tabanında değişiklik yapmaya çalışırsa, satıcılar sistemi kilitler. Dahası, bir ücret olarak da olsa ve bazen bu insanları kullanmaktan caydırabilir..

Öte yandan, açık kaynaklı teknolojiler açıktır ve geliştiriciler üzerinde değişiklik yapabilir. Bu nedenle, herhangi bir yeni özelliğin geliştirilmesi veya eklenmesi son derece hızlıdır. Dahası, yeni yenilikler için de bir kapsam sağlar.

Bu nedenle, onu açık kaynaklı bir proje yapmak, birincil hedef blok zincirini herkes için erişilebilir kılmak olduğu için çok mantıklı geliyor..

Ayrıca, popüler bir yöntemdir ve aynı zamanda güvenilirdir. Sonuç olarak, açık kaynaklı platformlar daha fazla görünür olacak.

Bir sonraki başlangıç ​​kılavuzu için Hyperledger eğiticisinde onların mimarisine göz atalım..

 

Yeni Başlayanlar İçin Hyperledger Eğiticisi: Mimari

Modüler tasarım

Hyperledger altındaki tüm projeler modüler bir tasarıma sahiptir. Temel olarak, modüler tasarım, tüm çerçevelerin her şekilde genişletilebilir olmasını sağlar. Her neyse, tipik olarak her tür senaryoya uygun yapı taşlarında ortak standartları kullanırlar..

Dahası, modüler yapı, Hyperledger geliştirici eğitiminde diğer tüm kodları etkilemeden deney yapabildikleri için yardımcı olur..

Önceden oluşturulmuş herhangi bir modeli yeniden kullanabileceğiniz için, dağıtılmış defterleri oluşturmada harika bir stratejidir. Temel olarak, bu modüllerde defter depolama, fikir birliği, akıllı sözleşmeler, kriptografi, politika ve iletişim var.

Başlangıç ​​kılavuzu için bu Hyperledger eğitiminde bir sonrakine göz atalım.

 

Son Derece Güvenli Platform

Her türden blockchain platformunun önemli faktörlerinden biridir. Çoğu durumda, işletmeler yüksek düzeyde hassas bilgilerle uğraşırlar. Ve bu bilgi, kesinlikle yüksek düzeyde güvenlik gerektirir.

Ancak çok sayıda veri akışı ve kod tabanıyla uğraşırken tam güvenliği sağlamak zor olabilir. Böylece, Hyperledger, blok zincirinin değişmezliğini ve merkezi olmayan doğasını kullanarak yeni bir güvenlik biçimi sunar..

Hyperledger geliştirici öğreticisine göre, tüm projeleri sistemdeki boşlukları bulmak için güçlü testlerden geçiyor. Böylece, hiçbir bilgisayar korsanının ağa erişememesini ve verilerinizi değiştirememesini sağlar..

Dahası, Hyperledger geliştirici eğitimlerine göre, güçlü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmak için güvenlik katmanları da eklediler..

Bir başka harika haber de, tüm kod tabanlarının, içlerindeki herhangi bir tutarsızlığı görmek için düzenli denetimden geçmesidir. Bulmayı başarırlarsa, hemen çözülür.

Başlangıç ​​kılavuzu için bu Hyperledger eğitiminde bir sonrakine göz atalım.

 

Birlikte çalışabilir

Hayatımızın her alanına girebilmek için blockchain teknolojisinin birlikte çalışabilir olması gerekiyor. Bununla birlikte, birlikte çalışabilirlik olmadan, işe yarama şansı yoktur. Böylece, birden fazla ağ birbiriyle iletişim kurabildiğinde ve veri alışverişi yapabildiğinde, hepsi daha verimli çalışabilir.

Bu nedenle, Hyperledger, tüm uygulamaları ve diğer sözleşmeleri her tür cihaza taşınabilir hale getirmeye yardımcı olmak için birlikte çalışabilirlik sağlamak istiyor. Dahası, tüm endüstrilerimizi her şeyin birbirine bağlı olduğu tek bir merkezde birbirine bağlar..

Birbirine bağlı veri akışlarını kullanmak, verimlilikler fırlar ve aynı zamanda çok fazla zaman kazandırır..

 

Kripto para birimi agnostik

Bu platformun en iyi yanı, sistemi çalıştırmaya yardımcı olacak herhangi bir kripto para birimine sahip olmamasıdır. Temel olarak, diğer platformlarda, ağın belirli işlevlerini kullanmak için kullandıkları bir tür belirteç veya kripto para birimi görürsünüz..

Ama Hyperledger’da değil. Gerçekte, altındaki tüm projeler kripto para biriminden bağımsızdır. Ama neden? Eh, çünkü Hyperledger temel teknolojiye inanıyor ve platformdaki herhangi bir kripto para birimini yönetmek istemiyor.

Bununla birlikte, işletmelerin çoğu dijital bir paraya ihtiyaç duyabileceğinden, size platformda kendi jetonunuzu çıkarma seçeneği sunacaklardır..

 

 Üst düzey API Desteği

Hyperledger geliştirici eğitimine göre, tüm projeleri üst düzey API desteği içeriyor. Dahası, çözümlerinden her bir API, en iyi özelliklerin en iyisini sunar ve hepsi birlikte çalışabilirliği yönetebilir..

Her neyse, Hyperledger API’leri, herhangi bir harici istemci programından ve ağından çekirdek ağlarıyla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır..

En önemlisi, tüm dağıtılmış defterlerin düzgün bir şekilde çiçek açmasına ve diğer birçok kullanım durumunun üstesinden gelmesine yardımcı olur..

 

Hyperledger Eğitimi: Kontrol Edilecek Dört Proje

Hyperledger şu anda yalnızca dört aktif projeye sahip olduğundan, bunları kullanmak için bunları bilmeniz gerekir. Bu yüzden size eğitimlerini tek tek vereceğim. Haydi başlayalım!

Hyperledger Kumaş

Hyperledger Fabric, geliştiricilere en yüksek kalitede uygulamalar sunan modüler dağıtılmış bir defter ağıdır. En iyi yanı, Hyperledger’ın yardımıyla esneklik, ölçeklenebilirlik, gizlilik ve dayanıklılık elde edeceğinizdir..

Her neyse, şirketiniz veya hangi sektörde çalışırsanız çalışın, Fabric kesinlikle size bu konuda yardımcı olabilir..

Gerçekte, Fabric mimarisi genel amaçlı programlama dilini kullanır ve bu, bu platformu herhangi bir yerel belirteçten tamamen ücretsiz kılar..

Fabric, Hyperledger’ın diğer tüm aktif projeleri arasında en popüler olanı olduğundan, size yardımcı olmak için çeşitli bir topluluk sunar..

 

Modülerlik

Hyperledger Fabric’teki her öğe modülerdir. Dolayısıyla, takılabilir bir fikir birliği veya kimlik yönetimi sisteminiz varsa, bunu kolayca bir kurumsal kullanım senaryosuna dönüştürebilirsiniz..

Temel olarak, platform aşağıdaki modülleri içerecektir –

 • Sipariş Hizmetleri: Düğümlerin bir işlem sipariş etmesine izin verir ve ardından sistem bunları diğer düğümlere yayınlar. Ayrıca, bu modül takılabilir.
 • Üyelik Hizmet Sağlayıcıları: Platformdaki üyeler için kriptografik kimlikler oluşturma seçeneği sunar. Ayrıca, bu modül takılabilir.
 • Eşler Arası Dedikodu Hizmetleri: İsteğe bağlıdır, ancak her bloğun çıktısının diğer tüm düğümler arasında dağıtılmasına yardımcı olur.
 • Akıllı Sözleşmeler: Gerçekte, bu seçenek kapalı bir ortamda akıllı sözleşmeler yapmanızı sağlar.

 

Çalışan Akıllı Sözleşmeler

Hyperledger Fabric’teki akıllı sözleşmelere zincir kodu denir. Dahası, bu iş mantığıdır ve tipik akıllı sözleşmelerden biraz farklıdır. Bunda, yürütme, sipariş ve doğrulamalardan geliyor.

Bu, öncelikle bir işlemi gerçekleştireceği ve geçerliliğini kontrol edeceği anlamına gelir. Ardından, siparişi konsensüs protokolüne yerleştirecektir. Doğrulama onaylandıktan sonra, sözleşmenin belirli kurallarına uyar ve bunu yürütür. Yeni tasarımla proje kolayca ölçeklenebilir ve performansı artırabilir.

 

Hyperledger Fabric Developer Eğitimi

Önkoşullar

Platformu kullanmadan önce, cihazınıza belirli ön koşulları yüklemeniz gerekir. Bu ön koşullar olmadan cihazınızda Hyperledger Fabric’i kullanamazsınız.

Git yükleniyor

Öncelikle git’in son sürümünü indirmeli ve yüklemelisiniz. Curl komutlarını çalıştırmada herhangi bir sorununuz olması durumunda.

CURL yükleme

Hyperledger Fabric geliştirici öğreticisine göre, doc dosyalarından curl komutlarını çalıştırmada hala sorun yaşıyorsanız, cURL aracının en son sürümünü indirin ve kurun.

 

Docker ve Docker Compose

Hyperledger Fabric geliştirici eğitimine göre, Hyperledger Fabric’te çalıştırmak veya geliştirmek için aşağıdaki tüm yazılımları yüklemeniz gerekir –

Windows 10, * nix veya macOS için Docker 17.06.2-ce sürümüne veya daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Windows’un eski sürümleri için Docker Toolbox’ı ve Docker 17.06.2-ce sürümünü veya daha fazlasını yüklemeniz gerekir.

Hyperledger Fabric geliştirici eğitimine göre, Windows veya Mac için Docker’ı yüklerken Docker Toolbox, Docker Compose’u da yükleyecektir. Ancak zaten yüklediyseniz, 1.14.0 veya daha üst sürümünün yüklü olup olmadığını kontrol etmelisiniz..

Buna sahip değilseniz, en son sürümünü yüklemeniz önerilir..

 

Hyperledger Indy

Hyperledger Indy mimarisi, blok zinciri nişinde benzersiz bir modeldir. Gerçekte, araçlar ve kitaplıklarla birlikte yeniden kullanılabilir bileşenlerle birlikte gelen dağıtılmış bir defterdir. Dahası, bu platform özellikle kimlik tabanlı çözümler için yapılmıştır.

Bu nedenle, herkes bu platformu kuruluşlar, idari alanlar ve uygulamalar için kullanabilir. Bu, kendi kimliğiniz üzerinde tam kontrole sahip olacağınız ve kimsenin onu hiçbir şekilde kontrol edemeyeceği anlamına gelir..

Ancak, kuruluşlarda yetkili değilseniz, erişiminizi reddedebilirler ancak sahte kimliğiniz olduğunu iddia edemezler..

Her neyse, kuruluşlar bu platformu tek bir doğruluk kaynağına güvenmek için kullanabilirler, çünkü platformdaki her belge doğrulama sürecinden geçecektir..

Diğer bir artı nokta, yalnızca gerekli bilgileri ifşa etmeyi seçebilmeniz ve diğer bilgileri gizli bırakabilmenizdir..

 

Hyperledger Indy’nin Ana Özellikleri

 • Öz egemenlik: Platformda, herhangi bir eseri defterde saklayabilirsiniz. Dahası, tüm yapıtların güvenliğini sağlamak için kriptografik şifrelemeleri olacaktır. Sizden başka hiç kimse kimliğinizi silemez veya üzerinde değişiklik yapamaz.
 • Gizlilik: Belgelerinizin tam gizliliğine sahip olacaksınız. Bu nedenle platform, istemezseniz sizi bir platforma diğerine bağlayabilecek hiçbir veri izi bırakmayan gizlilik seçenekleri sunar..
 • Doğrulanabilir İddialar: Doğum belgesi, ruhsat vb. Gibi herhangi bir yeni belge talep etmeye çalıştığınızda, iddia ettiğiniz kişi olduğunuza dair ek kanıta ihtiyacınız olacaktır. Her neyse, herhangi biri bunlara erişirse, kolayca manipüle edebilir. Bu nedenle Indy, tüm belgeyi ifşa etmeden belirli verileri ifşa etmek için sıfır bilgi kanıtları kullanır..
 • Kesintisiz: Hyperledger Indy eğitimine göre, hiç kimse dosyalarınıza erişemez. Gerçekte, merkezi sunucular belgelerinize güvenlik sağlamak için yeterli değildir. Sonuç olarak, her gün çok sayıda kimlik hırsızlığı yaşanıyor. Fakat Indy, defterdeki her bir belge defterde kalır.

 

Hyperledger Indy Eğitimi

Geliştirici Kurulumu

Yalnızca geliştiriciler için belirli komut dosyaları vardır ve bunlar, geliştiricilerin bir ortam kurmasına yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, bu komut dosyaları yalnızca Ubuntu içindir. Yani, Windows’ta çalışabilir veya çalışmayabilir.

Neye ihtiyacın var

Python 3.5 kod tabanıyla çalışmak için.

Hyperledger Indy eğiticisine göre, geliştirme süreci için Python sanal ortamının kullanılması önerilir.

Ayrıca, entegrasyon ve birim testi için pytest’e ihtiyacınız olacak.

Ardından, kodu çalıştırmak için bazı bağımlılıklar yüklemeniz gerekir..

 

Ubuntu 16.04’te Hızlı Kurulum

Ubuntu 16.04 için hızlı bir kurulum süreci istiyorsanız, belgelerine göz atmalısınız. Tek yapmanız gereken onların talimatlarını birer birer takip etmek ve işiniz bitti.

 

Ayrıntılı Kurulum

Python

Python 3.5’i kurmak için dev-setup / ubuntu / setup_dev_python.sh komut dosyasını kullanmanız gerekir. Python 3.5’i, sanal ortamı ve pip’i Ubuntu’ya hızla kuracak.

 

Ubuntu

Önce sudo add-apt-repository ppa: deadsnakes / ppa’yı çalıştırın

Ardından, sudo apt-get update

Ubuntu 14’teyseniz, python 3.5’i kurmak için sudo apt-get install python3.5’i çalıştırmalısınız. Her neyse, Python Ubuntu 16’da olmalı, ancak orada değil onu da yüklemeniz gerek.

 

Mac

Hyperledger Indy eğitimine göre, Mac kurulumu için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:

Python 3.5.0 paketini veya en son sürümü indirin. O zaman yüklemelisin.

Her durumda, homebrew hayranıysanız, onu kurmak için de bir brew komutu kullanabilirsiniz – brew install python3

 

pencereler

Windows kurulumu için, Windows için en son yapıyı indirin ve kurun. Çok kolay.

 

Ağı kurmak için başka ek talimatlar da vardır. Bunu öğrenmek için Dev eğitimlerine göz atın.

 

Hyperledger Iroha

Hyperledger Iroha, Hyperledger projesinin ailesine bir başka iyi katkı. Gerçekte, geliştiriciler bu platformu kurumsal ortama kolay entegrasyon için yarattılar..

Her neyse, Iroha, 2016’da Sawtooth ve Fabric platformlarından sonra faaliyete geçti. Soramitsu, Colu, Hitachi ve NTT Data’nın yardımıyla bu çözümü geliştiren lider şirketti..

 

Iroha’nın Özellikleri

Kurulumu ve bakımı kolaydır. Anlaşılması zor olacak ek mimari karmaşıklık yoktur.

Geliştiricilerin kullanabileceği çok sayıda kitaplık erişimi vardır. Temel olarak, bu kitaplıklar kullanmanız için komut dosyaları ve farklı modüller içerir..

Platforma her türlü erişim, kullanıcının rolüne bağlıdır. Dolayısıyla, rolünüz hassas bilgileri görmenizi engelliyorsa, göremezsiniz.

Gerçekte, platformun tam tasarımı tamamen modülerdir ve takılabilirdir. Bu, herhangi bir özelliği takıp kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Dahası, defteri belirli komutlara göre sorgulayabilir ve sonuçları buna göre ayırabilirsiniz..

Ayrıca, platformda yalnızca izin verilen düğümlere izin vermenize yardımcı olacak bir varlık ve kimlik yönetim sistemi ile birlikte gelir..

 

Kalite kontrol

Hyperledger Iroha eğitimine göre, platformlarının sağlam olduğundan emin olmak için üç kalite kontrol seviyesine sahipler. Bunlar –

Güvenilirlik: Bu seviye, herhangi bir felaket durumunda kurtarma süreci ile birlikte sistemin hata toleransı ile ilgilenir..

Performans: Hyperledger Iroha eğitimine göre, bu seviye platformun zaman davranışıyla birlikte kaynak kullanımıyla ilgilenir.

Kullanılabilirlik: Burada kullanıcı hatası korumasına, uygunluğun tanınabilirliğine ve öğrenilebilirliğe sahip olacaksınız..

 

Iroha’nın Kullanım Durumları

 • Doğrulanabilir sertifikalar eğitim kurumlarından ve sağlık hizmetlerinden
 • Sınır ötesi transferler.
 • Denetim ve gizlilik için çeşitli finansal uygulamalar.
 • Kullanıcı haklarını korumak için kimlik yönetimi.
 • Gerçek zamanlı tedarik zinciri yönetimi.

 

Hyperledger Iroha Eğitimi

Eğiticide, ağı nasıl başlatacağınızı, işlemler oluşturacağınızı ve verileri nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz. Basit bir çözüm için Docker kullanmalısınız.

Önkoşullar

Açıkçası, ön koşullar Docker kurulu bir cihaz içerecektir. Yüklemediyseniz, web sitelerini kontrol edin ve indirin. Dahası, onu sıfırdan da oluşturabilir ve özelleştirilmiş bir düğüm oluşturabilirsiniz. Her durumda, bununla daha fazla ilgileniyorsanız, Building Iroha bölümüne göz atmalısınız..

Iroha Düğümünü Başlatma

Docker Ağı Oluşturma

Hyperledger Iroha eğitimine göre, çalıştırmak için PostgreSQL veritabanına ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, bir Docker ağı oluşturarak başlayın ve Postgres ile Iroha’nın aynı ağ üzerinde çalışmasına izin verecektir. İstediğin gibi adlandırabilirsin.

PostgreSQL Container’ı Başlatma

Ardından, PostgreSQL’i bir kapta çalıştırmanız, ağa bağlamanız ve iletişim için bağlantı noktalarını almanız gerekir..

Varsayılan bağlantı noktasında Postgres çalıştırıyorsanız, PostgreSQL’i çalıştırmak için boş bir bağlantı noktası bulun.

Blockstore Oluşturuluyor

Ayrıca, tüm dosyaları toplamak için kalıcı bir birim oluşturmanız gerekir ve bu, Blockstore’dur..

Yapılandırma Dosyalarını Hazırlama

Ağı yapılandırmak için bir yapılandırma dosyasına, düğümler için anahtar çiftleri, çok sayıda eş ve genesis bloğu oluşturacak bir oluşturucuya ihtiyacınız olacaktır. Hyperledger Iroha eğiticisine göre, kodları daha hızlı olduğu için Github’dan klonlayabilirsiniz..

Iroha Container’ı Başlatma

Dosyaların yolunu bulduğunuzda, Iroha konteynerini başlatmaya hazırsınız..

 

Hyperledger Testere Dişi

Sawtooth, aslında yeni dağıtılmış defterler geliştirmek, çalıştırmak ve oluşturmak için bir blok zinciri takımdır..

İşletmeler için akıllı sözleşme uygulamaları sunar. Dahası, genel mimari tamamen modülerdir ve Fabric gibi her türlü endüstriyel ortama uyum sağlayabilir. Bir işlem sırasında fikir birliğini değiştirebileceğiniz gibi birçok özellikle birlikte gelir, ayrıca Geçen Kanıta (BFT) erişim elde edersiniz..

Hyperledger Sawtooth eğiticisine göre, her birinin ayrı görevlere sahip olduğu işlem aileleri de alacaksınız ve ayrıca ağdaki diğer işlevleri yapmak için daha fazla tesis yaratabilirsiniz.

En iyi özelliklerinden biri paralel işlemlerle birlikte EVM uyumluluğu sunmasıdır. Gerçekte, çok zaman kazandırır.

 

Hyperledger Sawtooth Eğitimi

Her şeyden önce, Sawtooth platformu için yerel bir düğüm kurmanız gerekir. Gerekli çünkü test için buna ihtiyacınız olacak. Düğüm çalıştıktan sonra, işlemleri sipariş edebilir ve verileri bloklardan getirebilir ve nasıl çalıştığını görmek için durumu belirleyebilirsiniz..

Temel olarak, Sawtooth REST API ve HTTP’den bilgi alacaksınız. Ağda yalnızca tek bir düğümü kurmak ve çalıştırmak için, cihazınızdaki sanal makinenin içindeki Kubernetes kümesi olan önceden oluşturulmuş bir Docker konteyneri kullanmanız gerekir..

 

Docker’ı Tek Testere Dişi Düğümü için Kullanma

Hyperledger Sawtooth eğitimine göre, bileşenlerin durumunu kontrol etmeniz gerekir. Ardından, işlem talep etmek, global durumu görüntülemek ve blok verilerini görüntülemek için Sawtooth komutlarını kullanmanız gerekir..

Bundan sonra, günlükleri inceleyin ve ardından ağı durdurun ve Docker konteynerini sıfırlayın.

Bu Hyperledger Sawtooth eğitimini tamamladıktan sonra, platformun geliştirme ortamına erişebilirsiniz..

Bunu Kubernetes ve Ubuntu kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için resmi görevlilerine bakın dokümantasyon.

Ağda birden çok düğümü kullanmak için, bunların dokümantasyon üstünde.

 

Bitiş Notu

Hyperledger, piyasadaki şu anda nişe hükmeden kurumsal blok zinciri projelerinden biridir. Bu nedenle, endüstri liderlerinden geliştiricilere kadar giderek daha fazla insan teknoloji hakkında bilgi edinmeye isteklidir. Böylece, bu Hyperledger Tutorial kılavuzunun yardımıyla, kolayca öğrenebilirsiniz..

İşletmelerdeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir şeyleri basit bir şekilde öğrenmenize yardımcı olduğu için Kurumsal Blok Zinciri Kursumuza göz atın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me