ICO’ya alternatifler: Blockchain girişimleri başka nasıl fon toplayabilir??

Projeniz için fon toplama seçeneklerini değerlendiren bir blockchain-kripto girişimcisi misiniz? Muhtemelen, ICO’larla ilgili olumsuz medyada yer alan haberleri okuduktan sonra endişeleniyorsunuz ve alternatifler arıyorsunuz.

İlk Para Sunma Alternatifleri

Bu yazıda, ICO’ya birkaç alternatif açıklıyorum.


Onlar:

 1. Güvenlik Simgesi Teklifleri (STO’lar);
 2. DAICO;
 3. Gelecekteki Belirteçler İçin Basit Anlaşma (SAFT);
 4. Etkileşimli ICO (IICO);
 5. Token airdrop;
 6. Risk Sermayesi (VC) artışı.

1. Menkul Kıymet Simgesi Teklifleri (STO’lar): menkul kıymet düzenlemelerine uygunluk

Dünya çapındaki düzenleyiciler, ICO’ları inceliyorlar çünkü ICO’ların yatırım düzenlemelerini atlattığından şüpheleniyorlar. Örneğin, ABD’de, menkul kıymet yatırımlarını denetleyen düzenleyici olan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), birçok ICO’yu mahkeme celbinde bulundu..

SEC, çoğu ICO’nun güvenlik jetonlarını yardımcı jeton olarak gizleyerek sattığı sonucuna vardı. Menkul kıymetler, insanların öncelikli olarak gelecekte bir kâr bekledikleri için satın aldıkları yatırım sözleşmeleridir, oysa fayda jetonları sadece bir ürüne erişim sağlar..

Çoğu ICO’nun lansman sırasında çalışan herhangi bir ürünü yoktu, bu nedenle fayda değeri iddiası zayıftır. Ayrıca, ICO’larını agresif bir şekilde gelecek vadeden karlarla pazarladılar, böylece gerçek fayda tokenlerini bile menkul kıymet olarak konumlandırdılar..

Ancak, menkul kıymetlerle ilgili düzenleme gerekliliklerini yerine getirmediler, ör. kayıt ve raporlama. “Güvenlik jetonu ve yardımcı program jetonu: Bir karşılaştırma” bölümünde bununla ilgili daha fazla bilgi edinin..

Güvenlik Simgesi Teklifleri (STO’lar), ICO’ya alternatifler arasında tamamen SEC uyumludur. Yeni başlayanlar, tokenlerini menkul kıymetler olarak ilan ederken bunları tam SEC onayı ile başlatıyor. Tokenlerini kaydederler ve bir menkul kıymet yatırım sözleşmesi satmak için gerekli evrakları tamamlarlar.

STO örnekleri aşağıdaki gibidir:

 1. tZero: Sermaye piyasaları için bir blok zinciri platformudur;
 2. Polymath: Bu blockchain platformu menkul kıymetleri belirtmek içindir;
 3. Corl: Küçük işletmeleri finanse etmek için blockchain destekli bir platform.

“STO Vs ICO: The Difference Between The Two” bölümünde STO’ların ICO’larla nasıl karşılaştırıldığını okuyun..

2. DAICO: DAO modeli özelliklerine sahip ICO

“Başlangıç ​​Kılavuzu: ICO dolandırıcılıkları nasıl tespit edilir” bölümünde, ICO’ların herhangi bir ürün teslim etmeden yatırımcıların parasıyla aldatmacadan nasıl kurtulduklarından bahsetmiştim. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DAO modelinin özelliklerini ICO’larla birleştirdi ve DAICO fikrini ortaya attı..

Düzenli bir ICO, yatırımcıların fonlarını başlangıca göndermelerine izin veren akıllı bir sözleşme kullanır ve akıllı sözleşmenin işlevi burada sona erer. Proje ekibi fonlarla birlikte ortadan kaybolursa, yatırımcıların yasal başvuruları yoktur..

Bununla birlikte, DAICO’da akıllı sözleşme aşağıdaki gibi iki bölüme ayrılmıştır:

 1. İlk bölüm, yatırımcıların katkıda bulunmasına izin verir ve ardından bir limitin ardından yapılacak başka katkıları yasaklar. Proje ekibi bu noktada fonlara erişemez.
 2. İkinci bölüm, ilk bölüm biter bitmez otomatik olarak başlar ve proje ekibinin para çekmesini sınırlamak için bir “dokunma” belirler. Token sahipleri artık bir “Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon” da (DAO) oylama yetkisine sahip ve proje ekibinin proje geliştirme için bir teklif sunması gerekiyor. DAO paydaşları oylama yapar ve dokunma sınırını yükseltip yükseltmemeye karar verir, yani proje ekibinin daha büyük fonları çekmesine izin verir. Proje ekibi veya DAO paydaşları projenin ilerlemesinden memnun değilse, kalan fonları iade edecek olan akıllı sözleşmeyi kendi kendilerine imha etmeyi seçebilirler..

“Başlangıç ​​Kılavuzu: DAICO nedir? Geliştirilmiş ICO! “.

DAICO akıllı sözleşmesi yatırımcılara önemli bir kontrol sağlar ve dolandırıcı bir ICO ekibi fonlarla başa çıkamaz. Öte yandan bazı dezavantajları da var:

 1. Proje ekibinin, proje geliştirme tekliflerini onaylamaları için DAO paydaşlarına ihtiyacı vardır, bu da her başlangıç ​​ihtiyacının çevikliğini azaltır..
 2. Kısa vadeli karı olan yatırımcılar, projenin uzun vadeli gelişimine daha az ilgi duyabilir, Tokenlerini borsalarda satarlarsa, alıcıların oy hakkı olacak mı? Bu konuda bir netlik yok.
 3. Birçok yatırımcı, blockchain teknolojisinin vaadini tam olarak bilmiyor. Projenin değerini anlamadan kendi kendini yok etmeyi seçerlerse, proje erken sona erer..

DAICO yenidir ve onu kullanan bir start-up örneği ‘Abyss Platformu‘, Blockchain tabanlı bir dijital dağıtım platformu olan. “ICO Vs DAICO: İkisi Arasındaki Fark Nedir?” DAICO’nun ICO’larla nasıl karşılaştırdığını bilmek.

3. Gelecekteki Belirteçler İçin Basit Sözleşme (SAFT):

ICO’ya alternatifler arasında SAFT, SEC uyumlu hale gelmek için iki aşamalı bir süreç kullanır. Blok zinciri başlangıcı, menkul kıymet yatırım sözleşmesini yalnızca akredite yatırımcılara satar. Bu şekilde, gelecekte token vaat ederken proje geliştirme için fon toplarlar. Sözleşmeler SEC’e kaydedilir.

Ürünlerini piyasaya sürdüklerinde tokenleri halka satarlar, SAFT yatırımcıları tokenlerini otomatik olarak alır. O zamana kadar işlevsel bir ürün var olduğu için, başlangıç, SEC’in jetonlarını bir yardımcı program jetonu olarak kabul etmesini bekler..

Cooley hukuk bürosundan Marco Santori ve Protokol Laboratuvarı’ndan bir ekip, Ekim 2017’de bu fikri ortaya attı. Algılanan avantaj, kayıtlı bir menkul kıymet yatırım sözleşmesi nedeniyle SEC uyumluluğudur..

Bununla birlikte, yaklaşımın aşağıdaki dezavantajları vardır:

 1. SEC, iki aşamalı sürecin gereksinimlerini karşıladığını onaylamadı.
 2. SAFT satın alan akredite yatırımcılar, başlangıç ​​ürünlerini piyasaya sürdüğünde tokenlerini otomatik olarak alırlar. Bu, özel bir satış gibi görünmesini sağlar ve SEC bunu bir menkul kıymet yatırım sözleşmesi için kabul etmeyecektir..
 3. Yalnızca SAFT kaydedilir, ancak belirteçler kaydedilmez. Bununla birlikte, yalnızca başlangıç ​​tokenları oluşturabilir, bu nedenle SAFT yatırımcıları tamamen bunlara bağımlıdır. Bu, SAFT’yi “dönüştürülebilir bir güvenlik” haline getirir ve jetonu “temelde yatan bir güvenlik” haline getirir ve SEC her ikisinin de kaydını gerektirir. SEC’in SAFT’leri kabul etmemesinin başka bir nedeni de budur.

SAFT’ler hakkında daha fazla bilgi için “SAFT Nedir: Bir Blok Zinciri Projesi Kaynak Toplama Yöntemine Giriş” bölümünü okuyun..

4. ICO’ya alternatifler arasında IICO, kripto balinalarını caydırıyor:

ICO’lar sınırlandırılabilir, yani fon toplamak için bir üst limit vardır. Üst sınır olmadan da kapaksız olabilirler. Yatırımcılar, sınırlı ICO’larda satın aldıklarında token fiyatının aynı kalacağını biliyorlar, ancak bu olayların çoğu çok hızlı bir şekilde sona eriyor. Yatırımcılar, sınırlandırılmamış ICO’lar durumunda token fiyatından emin olamazlar.

Birçok sınırlı ICO’da, ‘kripto balinaları’, yani son derece büyük miktarda kripto para bulunduran yatırımcılar manipülatif bir rol oynar. Ether’i proje ekibi adresine göndermek, yatırımcıların “gaz fiyatı” için ödeme yapmasını gerektirir. Kripto balinaları, işlemlerini ön plana çıkarmak için muazzam miktarda para ödüyor ve böylece daha küçük yatırımcıları uzaklaştırıyor. Balinalar daha sonra büyük miktarda token satın alır ve daha sonra piyasayı manipüle eder..

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, akıllı sözleşmenin tüm yatırımcılara eşit bir oyun alanı sağlayacağı bir ‘Etkileşimli ICO’ (IICO) fikrini ortaya attı. Bu şu şekilde yapılır:

 1. Yatırımcılar satış için maksimum bir üst sınır belirleyebilirler. Fazladan toplanan herhangi bir fon iade edilir.
 2. Sözleşme, tüm teklifleri şeffaf bir şekilde ele alır.
 3. Yatırımcılar, başkalarının davranışına göre teklif verebilir veya kaldırabilir.
 4. IICO, büyük ve küçük teklifleri eşit olarak ele alarak kripto balinalarının avantajlarını sınırlandırır.
 5. Madenciler kitle satışı sırasında işlemleri sansürleyemez, IICO bunu maliyeti engelleyici hale getirir. Bu aynı zamanda kripto balinalarını da caydırıyor.

IICO’yu deneyen ilk proje Kleros, merkezi olmayan bir adalet protokolü.

5. Ağ etkisini artırmak için token airdrop:

Token airdropu, kripto jetonlarını ücretsiz olarak vermek anlamına gelir. Birçok blok zinciri-kripto projesi, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak bu popüler ödül kampanyası biçimini kullanır. Token airdrop’ların önemini “Başlangıç ​​Kılavuzu: Harika bir ICO pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur” bölümünde açıklamıştım..

Bununla birlikte, token airdropları artık ICO’ya alternatiflerden biri olarak ortaya çıktı. Artık pek çok proje tokenlerinin çoğunu airdropun bir parçası olarak verirken, takım geri kalanını elinde tutuyor. Amaç, kripto topluluklarında token hakkında bir vızıltı oluşturmak ve böylece kullanımını artırmaktır..

Projeler bu şekilde ağ etkisini artırmaya çalışıyor. Daha fazla kullanıcı ürünlerini kullanmaya başlarsa çoğu blockchain projesinin değeri daha büyük olur. Daha yüksek katılımcı sayısı nedeniyle artan bu değer fenomenine “Ağ etkisi” denir. Bunun hakkında okuyun Ağ etkisi ile ilgili Wikipedia makalesi.

Everipedia, blockchain destekli çevrimiçi ansiklopedi, bu yaklaşımı deneyen bir projenin güzel bir örneğidir. Token airdropları hakkında daha fazla bilgiyi “Airdrop nedir? Ücretsiz Jeton Almak İçin 5 Adım Kılavuzu “.

6. VC finansmanı, ICO’ya alternatifler arasında önemini korumaktadır:

ICO’lar ve diğer alternatifler hakkında daha fazla düşünürken, lütfen bir seçenek olarak risk sermayesi (VC) artışını da inceleyin. Başlangıç ​​için ICO’ya alternatifler arasında hala önemlidir.

Bir VC zammı size aşağıdaki avantajları sağlar:

 1. Risk sermayedarları deneyimli iş adamlarıdır ve birçoğu girişimcidir. Proje tekliflerini derinlemesine incelerler. İş planınızı bir VC yatırımcısına satabilirseniz, ürününüzü büyük olasılıkla pazarda iyi satarsınız.!
 2. Risk sermayedarları, gelecek vaat eden yeni işler kurma konusunda uzmandır ve biçimlendirici yıllarda elinizi tutacaktır. VC’lerden mükemmel rehberlik, ‘kavram kanıtları’ (PoC’ler), hızlandırıcılar vb. Alabilirsiniz..
 3. Risk sermayedarları hızlı kar beklemiyorlar ve uzun vadede size bağlı kalacaklar ve projeniz başarısız olursa hesap verebilirliği paylaşıyorlar.
 4. VC artışları prestijlidir ve iş medyasında son derece olumlu bir şekilde yer alırsınız. Öte yandan, projeniz başarısız olursa, ağları sessiz medya kapsamı sağlar..
 5. Risk sermayedarları tanınmış iş adamları olduğundan, önemli pazar ve ağ oluşturma fırsatlarına erişim elde edersiniz..

“ICO vs VC: The Experience Matters” bölümünde VC’lerin ICO’larla nasıl karşılaştırıldığı hakkında daha fazla bilgi edinin..

Not: ICO kavramını derinlemesine anlamak istiyorsanız, “ICO Nedir: İlk Para Teklifine Giriş” bölümünü okuyun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me