İlk Para Teklifi (ICO) kavramı, özellikle blok zinciri ve kripto para birimi daha yaygın hale geldikçe, hızla en popüler kitle fonlama biçimlerinden biri haline geldi. Bununla birlikte, ICO modeline meydan okuyabilecek DAICO adlı yeni bir kitle fonlaması modeli olabilir. İkisi arasındaki farkları anlamak için ICO Vs Daico’yu değerlendirmek önemlidir..

ICO vs DAICO: ikisi arasındaki farkı anlamak

Bir ICO, bir şirket veya kuruluş, daha sonra projelerini yürütmek için kullanılacak sermayeyi artırmak için halka sunduğu bir dijital jeton veya kripto para birimi yaptığında gerçekleşir. Birçok şirket, ICO’lar aracılığıyla başarılı bir şekilde çok sayıda fon topladı ve bu tür kitle fonlamasının oldukça etkili olduğu kanıtlandı..

Ne yazık ki, yetkililerden uygun düzenleme eksikliği nedeniyle eleştiriler de dahil olmak üzere dezavantajlardan adil payına sahip oldu. Dolandırıcılar da yatırımcılardan para çalıyor ve bu da milyonlarca insanın kaybına yol açıyor. Bu, daha iyi bir ICO modeline ihtiyaç duyulmasına neden oldu ve DAICO belki de.


Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, bu yılın başlarında DAICO hakkında eski ICO modeli ve Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonun (DAO) bir kombinasyonu olarak tanımladığı bir teknik inceleme yayınladı. DAICO konseptinin arkasındaki motivasyon, ICO modelinde var olan riskleri en aza indirmeye odaklanan bir modele ihtiyaç duyulmasıdır, dolayısıyla ICO ile DAICO karşılaştırması

DAICO’nun farklı özellikleri

Bir DAICO, yatırımcıların veya token sahiplerinin, yatırım tutarının projenin başlangıcında artırıldığı ICO’lardan farklı olarak zaman içinde bu miktara katkıda bulunmasına izin verecektir. DAICO yaklaşımı yatırımcılara daha fazla kontrol sağlar ve hatta geliştirme ekibine fonların hangi oranda sağlanacağını belirlemelerine izin verir. Token sahipleri, orana bir oylama yoluyla karar verir ve bu, parayı tedarik etmeye devam edip etmeme veya musluğun kurumasına izin verilip verilmeyeceğini içerir..

DAICO yaklaşımının arkasındaki fikir, geliştiricilerin dürüst olmaları ve projeye odaklanmaları için bir teşvik sağlayacak ve dolandırıcılık olasılığını sınırlandıracak bir çözümdür. Bu konseptin özellikle projelerinde ciddi olan geliştiriciler için iyi çalışması bekleniyor. Geliştiricilerin yapılan iş miktarına veya kaydedilen ilerlemeye göre aralıklarla ödüllendirilmesini sağlar. Günün sonunda, ilgili taraflar için bir kazan-kazan durumu sağlamayı amaçlamaktadır..

DAICO’lar ayrıca özellikle oylama yoluyla yatırımcı katılımını teşvik eder ve ayrıca projeyi takip etmelerine olanak tanır. Bu, yatırımcıların paralarını yatırdıktan sonra herhangi bir kontrole sahip olmadıkları ve genellikle dahil olma şansı bulamadıkları ICO’lardan farklıdır..

DAICO’nun zorlukları

Vitalik, yukarıda belirtildiği gibi ICO’ların zorluklarının üstesinden gelmek için DAICO konseptini geliştirmiş olsa da, DAICO’ların da zorlukları olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, yatırımcılar, piyasada bilinçli kararlar almak ve token fiyat dalgalanmaları gibi çeşitli konularda eğitilmelidir. Blok zinciri teknolojisinde yer alan zorluklar gibi dikkate alınması gereken dış faktörler de vardır ve buna iyi bir örnek ölçeklenebilirliktir. Ethereum, özellikle ICO’lar arasında popülerdir, ancak gelecekte diğer blok zincirleri tarafından geçilip geçilemeyeceği net değildir..

DAICO yaklaşımıyla ilgili bir diğer zorluk, yatırımcıların güce sahip oldukları için projenin yönü söz konusu olduğunda doğru kararı verebileceklerine güvenilip güvenilemeyeceğidir. DAICO konsepti oldukça yenidir ve Abyss test edilecek ilk proje olacaktır. sür. Özellikle bu tür kitle fonlaması için benimsenecek kriterler hala net değil. İlk çalıştırma başarılı olduktan sonra daha fazla ayrıntı ortaya çıkacak. Bununla birlikte, ICO ile DAICO arasında yapılan bir değerlendirmeye dayanarak, DAICO’nun daha çekici bir argüman oluşturduğunu söylemek güvenlidir..

Özet

Her iki kitle fonlaması yaklaşımının da dezavantajları var gibi görünüyor, ancak parlak tarafta DAICO, yatırımcılar lehine daha zorlayıcı bir argüman yapıyor ve onların çıkarlarını korumayı amaçlıyor. Bu nedenle, blockchain topluluğunda kitle fonlamasının geleceği olabilir..

Bu makaleyi beğendin mi? İşte sadece sizin için bir tane daha, STO Vs ICO: İkisi Arasındaki Fark.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me