Blockchain’in son yıllarda neden bu kadar popülerlik kazandığını merak ediyorum. Burada onu popüler yapan en iyi Blockchain özelliklerini getiriyoruz!

Blockchain teknolojisi bir süredir etrafta ve hala aktif olarak gündemde. Bu teknolojiye karşı bazı karışık duygular olsa da, henüz hiç kimse küresel ekonomik manzaradaki rolünü tam olarak küçümseyemez..

Teknoloji ilk olarak çok popüler bir kripto para birimi olan bitcoin aracılığıyla gündeme geldi. Ne yazık ki, şimdi diğer kripto para birimlerine kıyasla çok fazla abartılıyor ve değişken hale geldi. Ancak Bitcoin’in dikkatimize sunduğu şey, blockchain teknolojisinin kendisidir..

Şimdi Kaydolun: Ücretsiz Blockchain Kursu


En İyi Blockchain Özelliklerinin Listesi

Blockchain teknolojisi sadece kripto para birimleri için bir yedekleme ağı değil, çok daha fazlasını sunuyor. Öyleyse, onu bu kadar karşı konulmaz kılan temel blockchain özellikleri nelerdir? Neden bu kadar popülerlik kazanıyor? Bu soruları yanıtlamak için bu kılavuzda blok zincirinin özelliklerini biraz daha derinlemesine inceleyelim. Hızlı Blockchain infografiği ile başlayalım!

Blockchain Teknolojisi Özellikleri

1. Değişmezlik

Bazı heyecan verici blockchain özellikleri var ancak bunların arasında “Değişmezlik” şüphesiz blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden biridir. Peki bu teknoloji neden bozulmamış? Değişmezlikle bağlantılı bir blok zinciriyle başlayalım.

Değişmezlik, değiştirilemeyen veya değiştirilemeyen bir şey anlamına gelir. Bu, teknolojinin olduğu gibi kalmasını sağlamaya yardımcı olan en iyi blok zinciri özelliklerinden biridir – kalıcı, değiştirilemez bir ağ. Ama bu şekilde nasıl devam ediyor?

Blockchain teknolojisi, tipik bankacılık sisteminden biraz farklı çalışır. Merkezi otoritelere güvenmek yerine, blok zinciri özelliklerini bir dizi düğüm aracılığıyla sağlar..

Sistemdeki her düğümde dijital defterin bir kopyası bulunur. Bir işlem eklemek için her düğümün geçerliliğini kontrol etmesi gerekir. Çoğunluk bunun geçerli olduğunu düşünürse, deftere eklenir. Bu şeffaflığı teşvik eder ve onu yolsuzluğa karşı korumalı hale getirir.

Dolayısıyla, düğümlerin çoğunun izni olmadan, hiç kimse deftere herhangi bir işlem bloğu ekleyemez..

Kilit blok zinciri özelliklerinin listesini yedekleyen bir başka gerçek de, işlem blokları deftere eklendiğinde, hiç kimsenin geri dönüp onu değiştiremeyeceğidir. Bu nedenle, ağdaki hiçbir kullanıcı onu düzenleyemez, silemez veya güncelleyemez.

Ayrıca Okuyun: Blockchain Temelleri Sunumu

Yolsuzlukla Nasıl Mücadele Eder??

Her yıl normal kanallarımız aracılığıyla saldırıya uğrayan muazzam miktarda paranın olduğunu biliyoruz. Birçok insan, işlerini herhangi bir dış saldırıdan korumak için Trilyonlarca para harcıyor. Ancak, her zaman içsel olanı saymayı unutuyoruz. siber güvenlik riskleri bozuk insanlardan ve otoritelerden gelenler.

Çoğu durumda, bu bilgisayar korsanlarının tüm güvenlik önlemlerini bilmesi için her zaman dahili bir bağlantı vardır, bu nedenle sonunda güvenimizin bedelini öderiz. Hepinizin bildiği gibi, bankalar şu anda o kadar güvenilir değil ve küresel ekonominin bu sorunun tamamen üstesinden gelmek için güvensiz bir ortama ihtiyacı var..

Dolayısıyla, yolsuzluk içermeyen bir ortam söz konusu olduğunda, blok zincirinin bu senaryoların çoğunu kesinlikle değiştirebileceğini kolayca varsayabilirsiniz..

İşletmeler, dahili ağ sistemlerini korumak için blockchain teknolojisini entegre etmeye başlarlarsa, hiç kimse onu hackleyemez, bilgileri değiştiremez ve hatta çalamaz..

Halka açık blok zincirleri bunun mükemmel bir örneğidir. Halka açık blok zincirindeki herkes işlemleri görebilir, bu nedenle süper şeffaftır. Öte yandan, özel veya federe blok zinciri, personel arasında şeffaf kalmak ve hassas bilgilerini yol boyunca kamuoyundan korumak isteyen işletmeler için en iyisi olabilir..

Blockchain’in çalışması hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain’in nasıl çalıştığını anlamak için önceki makalemizi okuyun.

2. Merkezi olmayan

Ağ merkezi olmayan bir ağdır, yani herhangi bir yönetim yetkisi veya çerçeveyle ilgilenen tek bir kişi yoktur. Aksine, bir grup düğüm, ağı merkezi olmayan hale getirir..

Bu, mükemmel çalışan blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden biridir. Daha basit hale getireyim. Blockchain, bizi kullanıcıları basit bir konuma getiriyor. Sistem herhangi bir yetkili makam gerektirmediğinden, ona doğrudan web’den erişebilir ve varlıklarımızı orada depolayabiliriz.

Kripto para birimlerinden, önemli belgelerden, sözleşmelerden veya diğer değerli dijital varlıklardan başlayarak her şeyi saklayabilirsiniz. Ve blok zincirinin yardımıyla, özel anahtarınızı kullanarak bunlar üzerinde doğrudan kontrole sahip olacaksınız. Yani, merkezi olmayan yapının sıradan insanlara güçlerini ve varlıkları üzerindeki haklarını geri verdiğini görüyorsunuz..

Ayrıca Okuyun: Blockchain Teknolojisi: Merkezi Olmayan Ekosistem

Neden Bu Kadar Kullanışlı??

Şimdi bu blockchain özelliğinin gerçekten nasıl değişiklik yaptığını görelim –

 • Daha Az Hata: Blok zincirindeki her şey tamamen organize edilmiştir ve insan hesaplamalarına bağlı olmadığı için hataya son derece dayanıklıdır. Bu nedenle, bu sistemin kazara meydana gelen arızaları olağan bir çıktı değildir.
 • Kullanıcı kontrolü: Ademi merkeziyetçilik ile kullanıcılar artık mülkleri üzerinde kontrole sahip. Varlıklarını korumak için herhangi bir üçüncü şahsa güvenmek zorunda değiller. Hepsi kendi başlarına aynı anda yapabilir.
 • Bozulmaya Daha Az Eğilimli: Merkezi olmayan, blockchain teknolojisinin temel özelliklerinden biri olduğu için, herhangi bir kötü niyetli saldırıdan kurtulabilir. Bunun nedeni, sisteme saldırmanın bilgisayar korsanları için daha pahalı olması ve kolay bir çözüm olmamasıdır. Bu nedenle bozulma olasılığı daha düşüktür.
 • Üçüncü Taraf Yok: Teknolojinin merkezi olmayan yapısı, onu üçüncü taraf şirketlere dayanmayan bir sistem haline getirir; Üçüncü taraf yok, ek risk yok.
 • Sıfır Dolandırıcılık: Sistem algoritmalar üzerinde çalıştığından, insanların sizi hiçbir şeyden dolandırması için hiçbir şansı yoktur. Hiç kimse kişisel kazançları için blockchain’i kullanamaz.
 • Şeffaflık: Teknolojinin merkezi olmayan doğası, her katılımcının şeffaf bir profilini oluşturur. Blok zincirindeki her değişiklik görüntülenebilir ve onu daha somut hale getirir.
 • Otantik Doğa: Sistemin bu doğası, onu her tür insan için benzersiz bir sistem haline getirir. Ve bilgisayar korsanları bunu kırmakta zorlanacak.

3. Gelişmiş Güvenlik

Merkezi bir otoriteye olan ihtiyaçtan kurtulurken, hiç kimse ağın herhangi bir özelliğini kendi yararına değiştiremez. Şifreleme kullanmak, sistem için başka bir güvenlik katmanı sağlar.

Ancak halihazırda mevcut teknolojilere kıyasla nasıl bu kadar çok güvenlik sunuyor??

Özel bir kılık değiştirme özelliği sunduğu için son derece güvenlidir – Kriptografi.

Ademi merkeziyetçilikle birlikte eklenen kriptografi, kullanıcılar için başka bir koruma katmanı oluşturur. Kriptografi, saldırılar için bir güvenlik duvarı görevi gören oldukça karmaşık bir matematiksel algoritmadır..

Blok zincirindeki her bilgi kriptografik olarak hash edilir. Basit bir ifadeyle, ağdaki bilgiler verilerin gerçek doğasını gizler. Bu işlem için, herhangi bir girdi verisi farklı türde bir değer üreten matematiksel bir algoritmadan geçer, ancak uzunluk her zaman sabittir..

Bunu her veri için benzersiz bir kimlik olarak düşünebilirsiniz. Defterdeki tüm bloklar kendine özgü bir hash ile gelir ve önceki bloğun karmasını içerir. Bu nedenle, verileri değiştirmek veya kurcalamaya çalışmak, tüm karma kimliklerin değiştirilmesi anlamına gelecektir. Ve bu biraz imkansız.

Verilere erişmek için özel bir anahtarınız olacak, ancak işlem yapmak için genel bir anahtara sahip olacaksınız.

Blockchain Güvenliği, işletmeler için birinci sınıf koruma sağlar. Blockchain Güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hashing Geri Alınamaz!

Hashing oldukça karmaşıktır ve onu değiştirmek veya tersine çevirmek imkansızdır. Hiç kimse bir genel anahtarı alıp özel bir anahtar bulamaz. Ayrıca, girişteki tek bir değişiklik tamamen farklı bir kimliğe yol açabilir, bu nedenle küçük değişiklikler sistemde bir lüks değildir.

Birisi ağı bozmak isterse, ağdaki her düğümde depolanan her veriyi değiştirmek zorunda kalacaktır. Herkesin defterin aynı kopyasına sahip olduğu milyonlarca ve milyonlarca insan olabilir. Milyonlarca bilgisayara erişmek ve kesmek neredeyse imkansız ve maliyetli.

Bu yüzden en iyi blockchain özelliklerinden biridir. Atlamak çok zor olduğundan, bilgisayar korsanlarının tüm dijital varlıklarınızı sizden alması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

4. Dağıtık Defterler

Genellikle, halka açık bir defter, bir işlem ve katılımcı hakkındaki her bilgiyi sağlayacaktır. Her şey açıkta, saklanacak hiçbir yer yok. Özel veya federe blok zinciri durumu biraz farklı olsa da. Ancak yine de bu durumlarda, birçok kişi hesap defterinde gerçekte neler olup bittiğini görebilir..

Bunun nedeni, ağdaki defterin sistemdeki diğer tüm kullanıcılar tarafından tutulmasıdır. Daha iyi bir sonuç elde etmek için bilgisayarlar arasında bu dağıtılmış hesaplama gücü.

Blok zincirinin temel özelliklerinden biri olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Sonuç, her zaman geleneksel olanları alabilen daha yüksek verimli bir muhasebe sistemi olacaktır..

Ayrıca Okuyun: Blockchain ve Dağıtılmış Defter arasındaki fark

Neden Blockchain’in Önemli Özelliklerinden Biridir??

 • Kötü Amaçlı Değişiklik Yok: Dağıtılmış defter, herhangi bir şüpheli etkinliğe veya kurcalanmaya gerçekten iyi yanıt verir. Hiç kimse defteri değiştiremeyeceğinden ve her şey çok hızlı güncellendiğinden, tüm bu düğümlerle defterde neler olduğunu izlemek oldukça kolaydır..
 • Doğrulama Mülkiyeti: Burada düğümler, defterin doğrulayıcıları olarak hareket eder. Bir kullanıcı yeni bir blok eklemek isterse, diğerlerinin işlemi doğrulaması ve ardından yeşil sinyal vermesi gerekir. Bu, kullanıcıya adil katılım sağlar.
 • Ekstra İyilik Yok: Ağdaki hiç kimse ağdan özel bir iyilik alamaz. Herkesin normal kanallardan geçmesi ve ardından bloklarını eklemesi gerekir. Daha fazla güce sahip değilsiniz, bu nedenle daha fazla ayrıcalık elde edersiniz.
 • Yöneticilik: Blok zinciri özelliklerinin çalışması için, her aktif düğümün defteri tutması ve doğrulama için katılması gerekir..
 • Hızlı cevap: Daha önce de söylediğim gibi, ara ürünlerin kaldırılması sistem yanıtını hızlandırır. Defterdeki herhangi bir değişiklik dakikalar hatta saniyeler içinde güncellenir!

5. Konsensüs

Her blok zinciri, fikir birliği algoritmaları sayesinde büyür. Mimari akıllıca tasarlanmıştır ve fikir birliği algoritmaları bu mimarinin merkezinde yer alır. Her blockchain, ağın kararlar almasına yardımcı olacak bir fikir birliğine sahiptir..

Basit bir ifadeyle, fikir birliği, ağda aktif olan düğümler grubu için bir karar verme sürecidir. Burada düğümler hızlı ve nispeten daha hızlı bir anlaşmaya varabilir. Milyonlarca düğüm bir işlemi doğruladığında, bir sistemin sorunsuz çalışması için mutlak bir fikir birliği gereklidir. Bunu çoğunluğun kazandığı ve azınlığın desteklemesi gereken bir tür oylama sistemi olarak düşünebilirsiniz..

Mutabakat, ağın güvenilmez olmasından sorumludur. Düğümler birbirlerine güvenmeyebilir, ancak özünde çalışan algoritmalara güvenebilirler. Bu nedenle ağdaki her karar, blok zinciri için kazanan bir senaryodur. Blok zinciri özelliklerinin avantajlarından biridir.

Dünya genelinde blok zincirleri için birçok farklı fikir birliği algoritması vardır. Her birinin karar vermek için kendine özgü bir yolu vardır ve önceden mükemmelleştirmek, hataları beraberinde getirir. Mimari, web’de bir adalet alanı yaratır.

Ancak, ademi merkeziyetçiliği devam ettirmek için her blok zincirinin bir fikir birliği algoritmasına sahip olması gerekir, aksi takdirde temel değeri kaybolur..

Şimdi Okuyun: Mutabakat Algoritması Nedir?

6. Daha Hızlı Yerleşim

Geleneksel bankacılık sistemleri oldukça yavaştır. Bazen tüm ödemeler tamamlandıktan sonra bir işlemi gerçekleştirmek günler sürebilir. Ayrıca kolaylıkla bozulabilir. Blockchain, geleneksel bankacılık sistemlerine kıyasla daha hızlı bir yerleşim sunar. Bu şekilde bir kullanıcı nispeten daha hızlı para aktarabilir ve bu da uzun vadede çok fazla zaman kazandırır..

Bu blockchain özellikleri, yabancı işçiler için hayatı kolaylaştırır ve Blockchain’in Neden Önemli olduğunu anlamaya yardımcı olur. Birçok insan daha iyi bir yaşam ve iş arayışı içinde başka bir ülkeye seyahat eder ve ailelerini geride bırakır. Ancak, yurtdışındaki ailelerine para göndermek çok zaman alır ve ihtiyaç anında ölümcül olabilir..

Şimdi, blok zincirleri çok hızlı ve sevdiklerine para göndermek için kolayca kullanabilirler. Bir başka eğlenceli gerçek de akıllı sözleşme sistemidir. Bu, her türlü sözleşme için daha hızlı uzlaşmalara izin verebilir. Bu, blockchain özelliklerinin bugüne kadarki en iyi faydalarından biridir. Ve üçüncü şahıs aradan çıktığında, insanlar minimum bir ücret karşılığında para gönderebilirler. İlgi çekici görünüyor, değil mi??

Bu şekilde blok zinciri, uluslararası ticaret çok!

Öyleyse neden blockchain teknolojisini kullanmamalısınız? Ağın çok fazla kullanıcıyı desteklemekte zorlandığı ve daha hızlı çözümün mümkün olmadığı bazı durumlar olsa da. Yine de, birçok kişi bu senaryoyu geliştiriyor ve yakında sorunun daha iyi ele alınacağını göreceğiz.

Blockchain Özellikleri: Son Sözler

Blockchain teknolojisi, insanların birkaç gün sonra unuttukları başka bir aldatmaca değil. Tüm blok zinciri özellikleri ve uygulamalarıyla, burada kalacağını güvenle varsayabiliriz. Blockchain’in tüm önemli özellikleri, web üzerinde yepyeni bir etki düzeyi yaratıyor.

Ve neden olmasın? Her türden yeni teknoloji ile aşılanmıştır. Blockchain birçok tartışmaya yol açsa da, yine de insanlar blockchain’in tüm faydalarının arkasındaki ideolojiyi kullanabilirse, herkes için daha parlak ve daha parlak bir gelecek yaratabilirler. Bahsetmiyorum bile, Blockchain dünyayı değiştirebilir.

Blockchain’de kariyer yapmak isteyenler. Ücretsiz Blockchain Temelleri Kursu ile şimdi başlayın ve başarılı bir Blockchain kariyerine sahip olmak için ilerleyin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me