IOTA nedir?

IOTA, bir blok zinciri çözüm platformu ve Nesnelerin İnterneti olarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Geleneksel blockchain sistemini kullanmadığı için diğer kriptocoin veya blockchain projelerinden farklıdır. İşlemsel yakıt olma özelliği ile akıllı sözleşmelerin uygulanmasını sağlar. Bu, tek bir ağda birleştirilen makinelerin yardımıyla yapılır. 11 Milyar Dolarlık Piyasa Değeri ile, kripto piyasasında bulunan yedinci en büyük kripto para birimidir..

IOTA nasıl çalışır?

IOTA, Ethereum veya Bitcoin gibi diğer popüler paralardan farklı kılan blockchain teknolojisini kullanmaz. Karışıklık günlüğü, platform DAG tarafından yönlendirilen çevrimsiz grafiğe göre. Ethereum veya Bitcoin durumunda, kullanıcı tarafından gerçekleştirilen işlemin kaydını tutmak için bloklar kullanılır, ancak IOTA Tangle durumunda, bu tür bloklar kullanılmaz..

7 IOTA’nın Özellikleri

Akıllı sözleşmeler, IOTA’nın yardımıyla etkin bir şekilde kullanılır ve yönetilir. Akıllı cihazların bilgi işlem gücü, “nesnelerin ekonomisi” yardımıyla dünyanın herhangi bir yerinde gerçek zamanlı olarak paylaşılabilir. IOTA’nın kullanıcılarına sunduğu diğer bazı özellikler şunlardır:-

 1. Mikro İşlemler – Karmaşık mimarisi sayesinde küçük işlemlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bu özelliğin bir sonucu olarak, şirketler için yeni fırsatlar ortaya çıktı ve daha az işlem ücreti ile iş yapmalarına izin verdi..
 2. Veri transferi – Temel özellik olan Tangle çıkıntısı yardımıyla veriler aktarılır. IOTA’nın yardımıyla cihazlar arasında kimliği doğrulanmış ve güvenli kanallar oluşturulur. Veriler tamamen kurcalamaya karşı korumalıdır ve karışıklık yoluyla doğrulanır. Bu, saldırganların verilere erişmesi için yer olmadığını gösterir.
 3. Oylama – İnternette güvenli bir şekilde oy vermek çok kolaydır. E-Yönetim kuruluşları için güvenli ve emniyetli veri aktarımına izin veren nesnelerin internetini kullanır..
 4. Maskeli Mesajlaşma – Veriler Tangle aracılığıyla, maskeli mesajlaşma (MAM) yardımıyla şifrelenmiş ve doğrulanmış bir şekilde değiş tokuş edilir. Basit bir ifadeyle akıllı cihazlarınız yardımıyla hassas ve değerli verileri kuantum geçirmez bir güvenlik ile aktarabileceğinizi söyleyebiliriz. Tıpkı radyo gibi, herkes herhangi bir bilgiyi bir dizi tarafla paylaşabilir. Yayınlanan verileri almak için, yalnızca belirli bir frekansı ayarlamanız gerekir..
 5. Hizmet Olarak Her Şey – Her şeyi bir hizmete dönüştürür. İçinde çip olan her şeyi gerçek zamanlı olarak kiralayabilirsiniz. Örnekler için dronlar ve aletler. Bunun dışında hesaplama gücü, bilgisayar depolama alanı, Wi-Fi bant genişliği vb. De kiralanabilir..
 6. Sıfır İşlem Ücreti – Kullanıcılarından herhangi bir işlem ücreti almaz.
 7. Hiçbir Madenci Dahil Olmadı – Ağa dahil olan madenci olmadığı için merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Ağ dahilinde işlem yapanlar konsensüse aktif olarak katılırlar..

IOTA Nasıl Satın Alınır

Diğer kripto para birimlerine benzer şekilde, Dolar cinsinden veya Bitcoin gibi diğer popüler kripto para birimleri karşılığında satın alınabilir veya Ethereum. Piyasada zaten çok sayıda kripto değişim platformu bulunduğundan, en iyi seçenek Bitfinex veya Coinbase gibi sitede Ethereum veya Bitcoin satın almak ve bunu IOTA para birimine dönüştürmek.

Avantajlar IOTA

 • IOTA, yüksek hızda işlemlerle birlikte mikroişlemlere izin verme imkanı sağlar. Bu sadece Tangle yardımı ile mümkündür.
 • IOTA, diğer normal blok zincirlerinden farklıdır ve bu da, tüccarların onlara tam bir güven duyması nedeniyle onu güçlü bir topluluk haline getirir..

IOTA’nın dezavantajları

 • IOTA’nın her işlemi, dağıtılmış defter arasında işlemin tamamlanması için hiçbir token gerekmese bile bir ücret talep eder. İşlemin tamamlanması için hesaplama gücü kullanıcı tarafından harcanmalıdır..
 • Gelecekteki yatırımlar için IOT için düşünmek iyi bir seçenek değil, IOTA bir para birimi değil.

Son sözler

IOTA, kullanan ilk kripto para birimidir. Nesnelerin interneti (IoT). Bu, makinelerin gelir için hizmet, mal ve bilgi ticareti yapma yeteneğini artırır. Bu, işlem gerektirmeyen bir ağ kullanmak için ilginç bir açıdır.

IOTA, pazarda potansiyelini göstermek için sonsuz bir limiti olan çok ilginç bir projedir. Akıllı silahlardan akıllı arabalara kadar kullanıcının ihtiyaçlarını yumuşatmak için mümkün olan her şeyde IOT kullanılacak. Teknoloji ölçeklenebilir olduğundan ve daha az ücret aldığından, çok sayıda tüccar tarafından benimsenmesi için umut verici bir proje haline getiriyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me