Bu makale, kripto para biriminde kriptografinin ne olduğunu ve blok zincirlerini bilgisayar korsanlığından nasıl koruduğunu açıklamaktadır..

Bir kripto tüccarı veya blok zinciri-kripto para geliştiricisiyseniz, zaten iki iddia duymuşsunuzdur. Birincisi, özel anahtar-açık anahtar şifrelemesinin işlemleri güvende tutmasıdır. İkincisi, kriptografinin blockchain ağlarını güvende tutmasıdır..

Bu makaleyi okuduktan sonra, kripto tüccarları, kripto işlemlerini güvende tutmak için özel anahtarlarını korumanın ne kadar yeterli olduğunu bilecekler. Blockchain-cryptocurrency geliştiricileri bunu okuduktan sonra standart bir kriptografik algoritma kullandıkları sürece blockchain ağlarının güvenli olduğunu bilecekler..

Modern kriptografi büyük ölçüde ileri matematiğe dayanır ve bu matematiksel kavramların açıklaması bu makalenin kapsamı dışındadır..

Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Cryptocurrency Hacking: Riskler Nelerdir?

Kripto tüccarlarına ve bir blockchain kripto para birimi ağına zarar verebilecek iki olay var. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayar korsanları, kripto tüccarının dijital imzasını kırar ve tüccarın hesabından kötü niyetli işlemler başlatır..
 • Bilgisayar korsanları, bir kripto para biriminin altında yatan blok zinciri ağını tehlikeye atıyor ve oradaki işlemleri manipüle ediyor.

Modern kriptografinin bir sonucu olan şifreleme, kripto tüccarının dijital imzasını korur. Ayrıca, kriptografik hash fonksiyonları blockchain ağını korur.

Kriptografik Hash Fonksiyonu Nedir?

Bir “karma işlevi”, değişken uzunluklu bir veri kümesini sabit boyutlu bir alfanümerik dizeye dönüştürür. Kriptografi biliminde, bazı özel karma işlevler kullanılır ve bunlara “kriptografik karma işlevler” denir. Kriptografik karma işlevlerin belirli belirli özellikleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Bu işlevler ‘belirleyicidir’, yani belirli bir girdi her zaman aynı çıktıyı üretir.
 2. Girdi marjinal olarak değiştirilse bile, çıktı hash’i büyük ölçüde farklı olacaktır..
 3. Hash değerinin hesaplanması hızlıdır.
 4. Hash’ten girdiyi hesaplamak, aşırı zorluk nedeniyle pratik olarak imkansızdır..

Kriptografik hash fonksiyonları, açık-özel anahtarın şifrelenmesini kullanarak kullanıcıların dijital imzasını üretmek için blockchain bağlamında kullanılır. Bu işlevler aynı zamanda blok zincirindeki her bloğu karıştırılmış bir şekilde benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılır, böylece bloğun içeriği karma kullanılarak yeniden üretilemez..

Daha fazla oku:Cryptographic Hashing: Bir Başlangıç ​​Kılavuzu

Kamu-Özel Nasıl Anahtar Şifreleme, Kripto Tüccarlarının İşlemlerini Korur?


Kripto tüccarları, kripto para birimlerini alabilmeleri için başkalarıyla paylaştıkları açık anahtarlara sahiptir. Bu genel anahtar, kullanıcıların adresi olarak da bilinir. Aksine, kullanıcılar özel anahtarlarını paylaşmamalıdır. Bunu güvence altına almaları gerekir, çünkü bir bilgisayar korsanı özel anahtarı alırsa, kripto tüccarımız tüm parasını kaybedebilir..

Genel anahtar, özel anahtarın yalnızca bir kriptografik karmasıdır. Genel anahtarı özel olandan oluşturmak çok kolaydır, ancak tam tersini yapmak neredeyse imkansızdır.

İşlemlerini madencilere göndermek için kripto tüccarları şunları yapar:

 1. Bir kriptografik karma işlevi aracılığıyla işlem mesajının kriptografik bir özetini oluşturun;
 2. Karma ve özel anahtarı bir imza algoritması aracılığıyla çalıştırın;
 3. İmza algoritması aracılığıyla oluşturulan genel anahtarı, mesajı ve dijital imzayı gönderin.

Madenciler işlemleri aldığında şunları yaparlar:

 1. Gelen mesajı bir kriptografik karma işlevi aracılığıyla çalıştırın;
 2. Gelen imzayı ve genel anahtarı, karma üreten bir imza doğrulama algoritması aracılığıyla çalıştırın..

Madenciler daha sonra iki hash’ı karşılaştırır ve eşleşirler ve işlem geçerli olur..

Özel anahtar ve genel anahtar hakkında buradan daha fazla bilgi edinin!

Genel-Özel Anahtar Şifrelemedir Kasa?

Bilgisayar korsanlarının kripto tüccarından gelen işlemi kurcalaması durumunda, ilk önce mesajı etik olmayan ihtiyaçlarına göre değiştirmeleri ve ardından karma ile eşleşecek bir dijital imza bulmaları gerekecektir. Kriptografik hash işlevlerinin “tek yönlü” olduğunu unutmayın. Bilgisayar korsanları, böyle bir imza bulmak için uzun bir deneme yanılma sürecinden geçmek zorundadır. Ne kadar? Ağın tüm bilgi işlem gücünü kullanarak blok zinciri ağında dijital bir imzayı hacklemek için bilgisayar korsanının 5 ‘quindecillion’ (1 quindecillion = 10 ^ 48) yıla ihtiyacı olacak! Kripto tüccarları emin olabilirler, açık-özel anahtar şifrelemesi gerçekten güvenlidir.

Bir Bloğun Karması Blockchain Ağını Nasıl Korur?? Blockchain’de Kriptografi

Bir blok zincirindeki basit bir blok aşağıdaki bilgilere sahiptir:

 • Önceki bloğun karması;
 • İşlem detayları;
 • Bloğu çözen madencinin adresi;
 • Bu bloğun bir karmasını oluşturmak için gerekli olan rastgele bir sayı.

Bir sonraki blok, bu bloğun karma değerine sahip olacak ve bu böyle devam edecek.

Şimdi, bir grup hacker’ın, etik olmayan bir şekilde kendilerine fayda sağlayacak bazı işlemleri kaydetmek için 7. ve 8. bloklar arasına yeni bir blok eklemeyi planladığını varsayalım. Bu yeni bloğu oluştururlarsa, aşağıdaki nedenlerden dolayı ağ tarafından derhal reddedilecektir:

 • Madenciler yalnızca küçük hash değerlerine sahip blokları kabul eder – yani, çok sayıda sıfır önceden.
 • “Yeni” 8. blok, 7. bloğun hash değerine sahip değildir.

Şimdi bilgisayar korsanlarının bu iki sorunu çözmesi gerekecek. Küçük bir hash değeri bulmak son derece zordur ve birçok deneme yanılma gerektirir. İkinci sorun daha da zor!

Bilgisayar korsanları, 8. bloğu çözmek için hesaplama güçlerini kullanmak zorunda kalacaklar, böylece 7. bloğun karması ile başlayacak. Bu çok zordur ve çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir. Dahası, bilgisayar korsanları bu sorunu çözer ve “yeni” 8. bloğu oluşturur oluşturmaz, “yeni” 8. bloğun hashini başlangıcında tanıtmak için şu anda 9. bloğu değiştirmeleri gerekecektir. Bunu sonraki her blok için de yapmaları gerekiyor!

Daha fazla oku:Blockchain Nasıl Çalışır??

Bir Blockchain Ağını Hacklemek Pratik Olarak İmkansızdır!

Şimdi, blok zinciri ağında aynı anda yeni bloklar çıkarmaya çalışan binlerce madencinin olduğu gerçeğini düşünün. Bilgisayar korsanları zincirde daha önce blokları manipüle ettiğinde, zincire birbiri ardına birçok yeni blok eklenmiştir..

Bilgisayar korsanları için bu, mevcut blokları değiştirmeye çalışmanın sonu gelmez bir zinciridir. Bilgisayar korsanları tüm blok zinciri ağından daha fazla bilgi işlem gücü toplamayı başaramazlarsa bu pratik olarak imkansızdır. Ayrıca, zincirde daha önceki blokları hedefleyen bu tür olağandışı faaliyetler, diğer madencileri uyarmakla yükümlüdür ve bilgisayar korsanları kısa sürede bulunacaktır..

Son düşünceler

Bir kripto tüccarıysanız, özel anahtarınızı güvende tuttuğunuzdan emin olun. Bir geliştiriciyseniz, blok zincirinizde standart bir şifreleme algoritması kullanın. Modern kriptografi gerisini halleder.

Blockchain teknolojisinin daha temel kavramlarını merak ediyor musunuz? Bu ücretsiz blockchain temel kursunu deneyin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me