Blockchain’in çiçek açtığı bir dünyada, birçok kurumsal blockchain şirketinin oyuna adım atacağı açıktır. Bir süredir blockchain etrafındaysanız, Ethereum hakkında bilgi sahibi olursunuz. Daha önce halka açık olan Ethereum, son teknoloji bir ağ ortamıyla zaten açıklama yapmıştı..

Ancak, kamu malları onları birçok işletmenin erişiminden uzak tuttu. Ancak artık Enterprise Ethereum ile kurumsal dünyayı da fethedebilirler. Bugün, Enterprise Ethereum’un özünü biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz. Öyleyse, bu sefer bize neler sunduğunu görelim!

 

Contents

Bölüm-1: Enterprise Ethereum Nedir?
Bölüm-2: Enterprise Ethereum ittifakı nedir?
Bölüm-3: Enterprise Ethereum’un Faydaları
Bölüm-4: Kurumsal Ethereum Blok Zincirinin Mimari Yığını
Bölüm-5: Olası Kurumsal Ethereum Kullanım Durumları Nelerdir?
Bölüm-6: Bir Hizmet Sağlayıcı Olarak Ethereum Blockchain
Bölüm-7: Enterprise Ethereum Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri
Bölüm 8: Son Sözler

 

Bölüm-1: Enterprise Ethereum Nedir?

Kurumsal Ethereum, halka açık Ethereum kod tabanının özel veya izinli sürümüdür. Birçok kişi Ethereum’u, blockchain ağı içinde milyarlarca doları işlem gören bir kamu ağı olarak bilir. Ancak, çoğunuz Ethereum’un işletmelerin günlük olarak kullandığı bir başka popüler ağ olduğunu bilmiyorsunuz. İşte Ethereum şirketi burada devreye giriyor.

Bu özel zincirler, genel örneklerden ayrılmış olsalar bile, yine de genel Ethereum ağından da yararlanabilirler..

Ancak, Ethereum kuruluşu için tek bir ürün yoktur. Bunun yerine, sağlayıcılar mevcut Ethereum istemcilerini işletmenin ihtiyacına göre değiştirerek kurumsal Ethereum sunar. Bu nedenle, tüm özel ağların gereksinimlere göre farklı sonuçları olacaktır..

Örneğin, bazı kuruluşlar kendi girişimleri Ethereum’da yüksek ölçeklenebilirlik isterken, diğerleri buna ihtiyaç duymayabilir. Ayrıca, bu gereksinimler esas olarak şunları içerir: performans, izinler, gizlilik, ölçeklenebilirlik ve yönetişim.

Enterprise Ethereum Nasıl Çalışır??

Kurumsal Ethereum, genel blok zinciri ağlarına sadık kalır; ancak, izinli bir ağ sunmak için kimlik yönetiminin yanı sıra ek izin özellikleri vardır. Üstelik ölçeklenebilirliği ve performansı artırmak için özel P2P işlemleri ile gizlilik seviyesini artırır. Ayrıca, iş kanıtı dışında farklı fikir birliği protokolleri de sunar..

Bu nedenle Enterprise Ethereum, gizlilik ve ölçeklendirme sorunları gibi aslında herkese açık Ethereum ile aynı sorunlarla karşılaşmayacak. Dahası, halka açık Ethereum’un tipik saniyede 15-20 işlem hızından bile daha hızlı işlem yapabilirler..


Ama nasıl?

Bunun nedeni Enterprise Ethereum’da ağ boyutunu, blok boyutunu ve hatta gaz sınırını bile değiştirebilmenizdir. Blockchain ağını çalıştırmak için gaza bağlı kalmanız gerektiğinden değil, ancak bu özelliği korumak hala mümkün..

Bir başka harika gerçek de, birçok işletmenin kapalı bir ortama sahip olması nedeniyle ağ boyutlandırmasının gerçekten büyük bir fark yaratmasıdır. Üstelik bu, sistemde yalnızca minimum katılımcıya izin vereceği anlamına gelir. Bu nedenle kurumsal Ethereum’da daha fazla ölçeklenebilirlik ve gizlilik elde edersiniz.

Ancak, blok zinciri mimariniz bu özelliğe sahip olduğu sürece tüm işlemlerinizin özel kalacağından endişelenmeyin..

Kurumsal Ethereum İttifakı, kurumsal Ethereum blok zinciri için ön koşucu olur. Dahası, onlara göre Ethereum kuruluşu, halka açık Ethereum’un bir uzantısından başka bir şey değildir. Bu nedenle, halka açık Ethereum’un çok sayıda eklenti alacağı ve özel olarak çalışmak için kurumsal çözüm uzantılarına sahip olacağı anlamına gelir..

Yani, bu durumda, ağa girmek için kimlik doğrulama ekliyorlar. Ayrıca, defteri görüntülemek için izinler kullanıyorlar. Bunun nedeni, tüm katılımcıların defterde diğer kullanıcıların ne işlem yaptığını görememesidir..

 

Kolay yoldan blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ultimate Blockchain Hile Sayfamıza göz atın!

 

Bölüm-2: Enterprise Ethereum ittifakı nedir?

Kurumsal Ethereum ittifakı Kuruluşların ihtiyaçlarına göre Enterprise Ethereum’un açık kaynak geliştirmesini sunan üye odaklı bir kuruluştur. EEA, Mart 2017’de başlatılan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Şu anda AÇA’da 300+ üye şirketler çantalarının altında. Tüm bu üyeler, endüstrilerdeki Ethereum uygulamasını ilerletmek için işbirliği yapıyor. Sadece bu değil, aynı zamanda 45’ten fazla ülkede 1400’den fazla bireysel üyeye sahip olmakla birlikte nüfuzlarına da sahipler.!

Dahası, kurumsal Ethereum projesini kolaylaştırmak için, Ethereum alliance üyelerinin 19 yasal danışmanı ve profesyonel endüstri grupları var..

Böylece, kurumsal Ethereum çözümlerinizi yasallaştırarak en iyi teknik desteği alırsınız. Kurumsal Ethereum ittifak üyelerinin ana hedeflerinden biri, tüketicileri ve işletmeleri dünya çapında birlikte çalışabilirlikle uyumlu hale getirmektir..

Ayrıca, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri, işletmelerden, geliştiricilerden, yenilikçilerden, benimseyenlerden ve liderlerden oluşur. Böylece şirketiniz için mükemmel çözümü elde edeceksiniz. Açıkçası, Ethereum ittifak üyelerindeki her işbirliği açık kaynaklı. Bu nedenle uzun vadede her türlü şirkete fayda sağlayacaktır..

Bir başka eğlenceli gerçek de Enterprise Ethereum ittifakının devlet şirketleri üzerinde de çalışmasıdır..

 

Enterprise Ethereum Alliance’ın Temel Amacı

Kurumsal Ethereum ittifakı, halka açık Ethereum blok zincirinin özel bir sürümünü oluşturmak istiyor. Ayrıca, ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirleyen uygun üyeler için olacaktır. Temel olarak dört temel amacı vardır –

 

 • Bir Ürün Yerine Açık Kaynak Standardı

EEA, kurumsal Ethereum’u yalnızca ticari bir ürün değil, açık kaynaklı bir standart yapmak istiyor. Bu şekilde, herhangi bir endüstri teknoloji geliştirmek için bu standardı kullanabilir. Ethereum tabanlı herhangi bir teknolojiyi destekleyen ve geniş ölçüde destekleyen bina, bu kategoriye giriyor..

Ama neden onu bir ürün yerine standart yapıyorlar? Bunun olası nedenleri var.

Her şeyden önce, onu bir ürün haline getirmek olanaklarını sınırlar. Bir ürünün her sektör için çok fazla özellik olması, kontrol edilmesini ve güvenliğin sürdürülmesini daha da zorlaştırır. Birçok sektörün ihtiyaç duymadığı gereksiz özellikler için daha yüksek maliyetlerden bahsetmeye bile gerek yok.

Öte yandan, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri yalnızca standartları, en iyi uygulamaları ve referans mimarisini sunuyorsa, yenilikçiler bunu modellerini yapılandırmak için kolayca kullanabilirler..

Örneğin, bankaların kendi iç ağları olarak kendi girişimleri Ethereum’u almalarını sağlayacak. Benzer şekilde, diğer katılımcılar da tedarik zinciri yönetimi için kendi kurumsal blok zincirlerini uygulayabilirler..

Ayrıca, açık kaynak olduğu için, başka bir şirkette de kullanılabilen bir kod tabanı oluşturan herhangi bir şirket paylaşılacaktır. Bu, kurum Ethereum üyeleri içinde geliştirmek ve kolaylaştırmak istedikleri türden bir koordinasyondur..

 

 • Sektörler Arası Gelişimi Yönetin ve Kolaylaştırın

EEA, her tür Kurumsal Ethereum dağıtımını yönetecek ve kurumsal gereksinimlere göre kolaylaştıracaktır. Dahası, dağıtımdaki bu yardım, yenilikçileri harika fikirler üretmeye de teşvik edecektir..

Birçok şirket blok zincirinin doğasını tam olarak kavrayamadığından, kurumsal gereksinimleri yönetmek kesinlikle bu konuda yardımcı olur. Bununla birlikte, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri yönetim pozisyonunu alırsa, birçok şirket birinci sınıf kalitede destek alır. Ayrıca, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri, şirketlerin standartlara uygun şekilde uyduğundan da emin olabilirler..

Sonunda, bu tüketicilere daha fazlasını sunacak. Örneğin, belki bir banka Enterprise Ethereum’da bir KYC platformu uyguladı. Yani, bu durumda, Ethereum kurumsal üyeleri aynı şeyi başka bir şirket için yapmaya yardımcı olacaktır. Sonuçta, geliştirme maliyetlerinde çok fazla zaman kazandıracak.

 

 • Halka Açık Ethereum ile Yan Yana Gelişin

Kurumsal Ethereum, halka açık Ethereum’a paralel olarak gelişecek. Ayrıca Ethereum’un halka açık blok zincirinden en iyi özellikleri alacak. Bu süreç, genel sürümdeki tüm güncellemelerin otomatik olarak özel blok zincirinde de olmasını sağlar..

Bu nedenle, özelliği platformunuza ayrı olarak ekleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Dahası, girişimci, Ethereum ittifak üyeleri güncelleme sürecini tamamen halledecekti. Gerçekte, sorunsuz bir çözüm olduğu anlamına gelir. Açıkçası, özellik ağınızın doğasına aykırı ise, özelliği eklememe seçeneğine sahip olacaksınız..

Her neyse, halka açık Ethereum, gerekirse özel işletme Ethereum’u oluşturmak için kazançlı özelliklere de sahip olacak. Dolayısıyla, her iki sürüm de birbirinden faydalanacak ve dApp’leri her iki sürümde de kullanabilecektir..

Bu nedenle, dApp halka açık Ethereum için yapıldı ve aynı zamanda kurumsal Ethereum’u da destekleyecek. Ethereum ittifakı şirketi şunlardan emin olacaktır:.

 

 • Mevcut Standartları Kullanın

Kurumsal Ethereum Alliance üyeleri, eski standartlardan tüm deneyimleri yeni kurumsal Ethereum blok zincirinde kolaylaştıracak. Aynı zamanda diğer gelişmelerin açık kaynak standartlarından da yararlanmak istiyor. Ama bu nasıl yardımcı olur??

Gerçekte, 2015 yılında piyasaya sürülen halka açık blockchain, yani 3+ yıl içinde Ethereum ittifakının özel sürümünden çok daha fazla deneyime sahip oldu. Bu nedenle, tüm bilgileri ve deneyimi eski sürümden toplarlarsa, kesinlikle iyileştirilmiş bir özel sürüm oluşturabilirler..

Dahası, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri hiçbir şekilde eksik olmak istemiyor. Öne çıkan, kurumsal Ethereum ittifak üyelerinin en önemli öncelikleridir. İşte bu yüzden yararlanabilecekleri tüm deneyime ihtiyaçları var.

Ayrıca, diğer bir önemli nokta, diğer blockchain şirketlerinin de harika blockchain standartlarına sahip olmasıdır. Kurumsal Ethereum ittifak üyeleri bunlardan da yararlanırsa, üstün blok zinciri deneyimini sunabilirler..

 

İşletmelerin Tam Olarak Neye İhtiyacı Var?

İşletmeler, eşler arası bir ağda bireylerden farklı olarak blockchain ağlarını kullanmanın farklı bir yoluna sahiptir. Ayrıca, hassas bilgileri yüksek hacimde tutmaları gerekir. Ayrıca, izleme kalitesi ve düzenlemelerden sorumlu makamlar da çok ihtiyaç duyulan bazı özelliklerdir..

Bunların dışında kimliklerin verilmesi, kargo konteynırlarının takibi, ticaretin yürütülmesi, farmasötik ürünlerin etiketlenmesi de yer almalıdır. Sistemde herhangi bir hata meydana gelirse, bu gelir maliyetinde olacaktır. Kötü müşteri deneyiminden bahsetmeye bile gerek yok.

Halihazırda bir marka adı oluşturmuş olan işletmelerde, her şeyi sorunsuz bir şekilde sürdürmek daha zordur. Ayrıca, herhangi bir küçük hata, markalarının kötü tanıtımına yol açabilir, bu da büyük bir risktir..

Sonuç olarak, işletmelerin her küçük ihtiyacı dört ana kategoriye ayrılır –

 

 • İzin verme:

Kurumsal kullanım durumlarının çoğu, ağı görmek için yalnızca izin verilen personelleri gerektirir. Diğer tarafların dahil olması, ağda gizli bir ihlal anlamına gelir. Gerçekte, yetkili bir kişinin belirli bilgilere erişmesi gerekir. Ayrıca, çalışan statülerine göre farklı yazma, okuma erişimlerine de ihtiyaç duyarlar..

 

 • Gizlilik:

İşletmeler fiyat, miktar, ürün adı, adres, finansal bilgiler vb. Gibi her türlü işlem verisiyle ilgilenir. Ayrıca, bunların katılımcıların rollerine göre özel erişim izinlerine sahip olması gerekir..

Örneğin, bir nakliye firmasının nakliye konteynerinde neye sahip olduğunu görmesi gerekmez, ancak yalnızca konteynerin iyi bir şekilde geldiğini bilmesi gerekir..

Öte yandan, bankalar herkesin birbirinin işlem bilgilerini görmesine izin vermez çünkü bu büyük bir güvenlik ihlali. Belli ki diğer rastgele insanların paranızı kime göndereceğinizi görmesini istemiyorsunuz, değil mi? Bu nedenle, kurumsal ihtiyaçlar söz konusu olduğunda gizlilik büyük bir sorundur.

 

 • Verim:

Gerçekte, işletmelerin her saniye binlerce işlemi gerçekleştirme yeteneğine sahip olması gerekir. Ayrıca, ağdaki periyodik dalgalanmaları tolere edebilecek yeteneklere de sahip olmaları gerekir..

Tek bir gecikme bile, bir dizi olayı tetikleyecek olan bir işlem gecikmesi çizgisi yaratacaktır. Dahası, günümüzde, tüm ağ bağlantılı ekonomilerde, her türlü doğrulamayı, tahsilatı ve çeşitli işlem türlerini sürdürmek zorlaşıyor..

Ağı daha fazla kişi kullandıkça, ağın saniyedeki işlemi buna göre devam ettirme olanaklarına sahip olması gerekir. Çoğu durumda, çok fazla katılımcı işleri yavaşlatma eğilimindedir, ancak işletmelerin bu konunun üzerinde olması gerekir.

 

 • Kesinlik:

Kurumlar günlük olarak büyük miktarlarda ödeme yaparlar. Bununla birlikte, işlemin kesinliği olmadan hiçbir işletme işbirliği yapmak için birbirlerine tam olarak güvenemez. Ve bu yüzden işlemlerinin sonucunu olabildiğince hızlı bilmeleri gerekir..

Fonların iyi olması gerekir ve bunun için tüm ödemeler nihai olmalıdır. Bu şekilde, her iki taraf da birbirleriyle uyumlu bir şekilde iş yürütebilecektir..

 

Bölüm-3: Enterprise Ethereum’un Faydaları

Kurumsal Ethereum blok zinciri, düşük maliyetli, esnek, açık ve birden çok işletme arasındaki iş için uygun bir çözümdür. Ayrıca, verileri koordine etmek söz konusu olduğunda, kurumsal Ethereum blok zinciri tipik olarak dağıtılmış bir katman gibi davranır..

Ancak, işletmelerin sistemlerine entegre etmelerini sağlayan benzersiz bir mimari ile birlikte gelir. Dahası, bu katman yeni olanaklar yaratır ve sistemi özel işletmeler için güçlendirir..

Ancak kurumsal Ethereum üyeleri bunlardan daha fazla özelliğe sahip olacak. Ethereum kurumsal blok zincirinden gerçekten ne alacaklarını görelim –

 

 • Açık kaynak

Enterprise Ethereum’un tüm dağıtımları tamamen açık kaynaklıdır. Böylece, herhangi bir şirket veya kuruluş, kurumsal Ethereum blok zincirini tamamen özgürce kullanabilir. Açık kaynak geliştiricileri kodda değişiklik yapabildiğinden veya buna göre özellikler ekleyebildiğinden.

Dahası, açık kaynaklı teknolojilerde daha hızlı hata sorunları çözüldü.

 

 • Veri Koordinasyonu

Enterprise Ethereum’un mimarisi, tüm ağ katılımcıları arasında veri koordinasyonunu korur. Dahası, kurumsal Ethereum üyeleri tüm katılımcılar arasında daha iyi veri tahsisi ve güven elde ederler..

Gerçekte, merkezi bir otoriteye bağlı kalmamalarına izin verecektir. Ayrıca, kurumsal Ethereum üyelerinin sistemi müdahale etmeden buna göre yönetmesine de izin verecektir..

 

 • Hızlı dağıtım

Hizmet sağlayıcı olarak Blockchain tarafından desteklenen Enterprise Ethereum, blockchain teknolojisinin kolay ve daha hızlı dağıtımını sunar. Ayrıca, Kaleido veya Azure gibi bir hizmet sağlayıcı olarak blockchain, kurumsal Ethereum blockchain ağlarını kolayca dağıtmak için gerçekten onu daha uygun hale getiriyor..

Dahası, her şeyi sıfırdan kodlamak zorunda kalmayacağınız için bu çözümler işi çok basitleştirir. Bu, kaynakların yanı sıra çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

 

 • İzin Verilen Ağlar

Enterprise Ethereum blockchain ile özel izinli ağlara ve hatta genel Ethereum özelliklerine sahip konsorsiyum ortamlarına sahip olacaksınız. Gerçekte, bu Ethereum’un halka açık sürümüyle önemli farklılıklardan biridir..

Çoğu durumda, ağ mimarisi, ayrıcalıklı kurumsal Ethereum üyelerinin bir bekçi olarak çalışmasına izin verir. Bu, kişinin yürütmeleri durdurabileceği ve hatta ağ ortamına kimin erişeceğini kontrol edebileceği anlamına gelir..

Dahası, bu özel kurumsal Ethereum blockchain örnekleri, her türlü kullanım durumu için mükemmel şekilde uygundur..

 

 • Ağ Boyutu

MainNet, büyük ağ boyutlarını yönetebilir, ancak kurumsal dağıtımların çoğu sistemi çalıştırmak için çok sayıda düğüm kullanmaz. Ancak, yüzlerce düğümü aynı anda yavaşlamadan tam olarak idare edebilir. Dahası, tek bir ağ ortamı altında milyonlarca kullanıcıya gidebilirsiniz.

Ancak bunun sadece teorik mi yoksa pratik mi olduğu konusunda bir endişe var. Daha önce de söylediğimiz gibi, çoğu yalnızca on düğüm gibi birkaç düğümle çalışıyor. Dolayısıyla, teknik olarak uygulanabilir ve geniş bir ağ sistemine herhangi bir referans yoktur.

Açıkçası, kurumsal konsorsiyumların tipik olarak daha geniş bir ağ sistemi olması nedeniyle bu kritik bir faktördür. Bu nedenle daha fazla bakıma ihtiyaçları olacak.

 

 • Özel İşlemler

Kurumsal Ethereum blok zinciri, özel konsorsiyum ve özel işlem katmanlama protokolü kullanarak farklı gizlilik seviyelerine ulaşabilir.

Ayrıca bu özellik, tüm Ethereum kurumsal üyelerinin herhangi bir işlem bilgisi ifşa etmeden tam gizlilik içinde çalışabilmesini sağlayacaktır. Dahası, aynı zamanda önceki halka açık Ethereum’un bir uzantısıdır..

Ethereum tabanlı birçok uygulama da şu anda bu seçeneği sunuyor. Öyleyse, Ethereum’un özel işlemlerinizi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda kafanız karıştıysa, o zaman emin olabilirsiniz çünkü.

 

 • Ölçeklenebilirlik ve Performans

Özelleştirilmiş fikir birliği ile blok süresi ve gaz limiti kurumsal Ethereum blok zinciri, halka açık Ethereum’dan daha iyi performans gösterebilir. Yüzlerce işlemi bir saniyede ölçeklendirebilir. Otorite kanıtı, geçen sürenin kanıtı gibi bazı yeni fikir birliği mekanizmasını tanıtır..

Gerçekte, halka açık Ethereum’un iş kanıtı üzerinde çalıştığını bilmelisiniz, bu oldukça yavaş ve güç aç bir fikir birliği. Ancak işletmelerin daha önemli ihtiyaçları var. Ve işin kanıtı, kusurlu bir fikir birliği olduğu için tüm bu ihtiyaçları karşılayamaz.

Bu nedenle kurumsal Ethereum üyeleri için özelleştirilmiş fikir birliği sundular. Parçalama veya zincir dışı hesaplama gibi diğer protokoller de genel verimi artırır.

 

 • Kesinlik

Kurumsal Ethereum blok zinciri, tüm işlemlerin herhangi bir kurcalama olmaksızın anında sonlandırıldığından emin olmak için ağ örnekleriyle birlikte gelir. Dahası, en çok aranan kurumsal ihtiyaçlardan biridir. Kesinlik, iş ortakları arasında güven ve güven yaratır.

İyileştirilmiş bir fikir birliği mekanizmasıyla, artık anında kesinliğe sahip olmak tamamen imkansız değildir. Böylece, artık tüm Ethereum kurumsal üyeleri endişe duymadan anında işlem sonuçlarının tadını çıkarabilirler..

 

 • Teşvik Katmanı

Teşvik katmanı, dolandırıcılık faaliyetini cezalandırır ve iyi kullanıcı davranışını teşvik eder. Gerçekte, bu katman gereklidir çünkü ağın içeriden ve dışarıdan tamamen güvenli hale getirilmesi gerekir..

Dahili çalışanlar veya kurumsal Ethereum üyeleri sahtekarlık yaparsa, sonuçları olması gerekir. Ayrıca bu inisiyasyon, katılımcıların kuralları doğru bir şekilde takip etmelerini ve eylemleri açısından da güzel ödüller kazanmalarını sağlar..

 

 • Tokenizasyon

İşletmeler, işlerini kolaylaştırmak için kurumsal Ethereum mimarisindeki herhangi bir varlığı belirtebilir. Peki bu, şirketiniz için ne anlama geliyor? Bu, ağınızı beslemek için yalnızca Ethereum jetonlarını kullanmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Tek bir jetonun prangaları olmadan bağımsız olarak çalışmaları gerektiğinden, esas olarak finansal sezgileri ifade eder. Örneğin, bir emlak şirketi gayrimenkul varlıklarını belirtebilir ve bunu ağ üzerinde kullanabilir. Her türlü varlığın dijital bir biçimidir.

 

 • Standartlar

Kurumsal Ethereum, hızlı dağıtıma yardımcı olmak için yapısal bileşenleri standartlar olarak tanımlar. Ayrıca, belirli standart, kurumsal Ethereum üyelerinin ağı taze ve sağlam tutmasına yardımcı olur..

Jeton tasarımı (ERC20), merkezi olmayan depolama (Swarm), insan tarafından okunabilen adlar (ENS) ve merkezi olmayan mesajlaşma (Whisper) gibi protokoller ekosisteme yardımcı olur.

Dahası, kurumsal Ethereum özel blok zinciri ile, yeni uygulamanızda kullanmak için daha fazla yeni standart elde edersiniz..

 

 • Birlikte çalışabilirlik

Satıcıya bağımlılık olmaz. Böylece, kullanıcılar herhangi bir iş bulutu ortamında özel ağları çalıştırabilecekler. Genellikle, yazılımla ilgilenen satıcılar söz konusu olduğunda, kilitlenmeleri olma eğilimindedirler..

İyi bir strateji değildir ve açıklığı veya işbirliğini teşvik etmez. Ancak, Ethereum kuruluşu için aynı durum geçerli değildir. Örneğin, kurumsal Ethereum üyeleri Kaleido’nun blok zinciri iş bulutunda Amazon web hizmetlerini kullanabilir..

 

 • Düşük maliyetli

Tüm kuruluşlar, daha düşük bir maliyetle blockchain uygulamasını elde edebilecek. Bu şekilde, hiçbir kuruluş gereksiz fiyat etiketleriyle yük hissetmeyecektir. Dikkate alınması gereken önemli bir husus. İşletmeler çok para yatırma kapasitesine sahip olsalar da, yine de uzun vadede bir yük haline gelebilir..

Ancak kurumsal Ethereum’un yüksek bir fiyat aralığı olmadığından, onu kullanarak blok zincirinizi dağıtmak sizin için daha kolaydır.

 

Bölüm-4: Kurumsal Ethereum Blok Zincirinin Mimari Yığını

1. Uygulama Katmanı

Uygulama katmanı, kurumsal Ethereum yığınının ilk katmanıdır. Dahası, üstüne oturur. Katman, kurumsal Ethereum yığınındaki çekirdek katmanın üstünde kullanılan tüm bileşenleri içerir..

Üç alt katman içerir –

 • ÐApps Alt Katmanı
 • Altyapı Sözleşmeleri ve Standartlar Alt Katmanı
 • Akıllı Sözleşme Araçları Alt Katmanı

Size özel ağı daha iyi anlamak için kurumsal Ethereum yığınının her katmanını tartışacağız.

 

 • ÐApps Alt Katmanı

DApps alt katmanı ile başlayalım. Bu daha sonra kurumsal Ethereum özel blok zinciri üzerinde çalışan tüm merkezi olmayan uygulamaları içerir. Ayrıca, merkezi olmayan uygulamalar JSON-RPC API kurumsal Ethereum uzantısını işlev görmesi için kullanabilir..

Dahası, alt katmanda blockchain, blockchain kaşifleri ve iş zekası araçlarını izlemek için birçok araç bulacaksınız..

Bu nedenle, en üstteki katman temel olarak temel kurumsal Ethereum uzantılarını kullanan her türlü merkezi olmayan uygulamayı içerir..

 

 • Altyapı Sözleşmeleri ve Standartlar Alt Katmanı

Altyapı Sözleşmeleri ve Standartları alt katmanı, temel kurumsal Ethereum yığını için ortaya çıkan tüm standartları içerir. Ayrıca, bu katman aynı zamanda kurumsal Ethereum özel blok zinciri üzerine inşa edilmiş farklı bir uygulama için kolaylaştırıcılar sunar..

Birkaç unsur içerir. Onlara bir göz atalım mı??

 

 1. Merkezi Olmayan Kimlik Standartları: Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı (DIF), farklı merkezi olmayan kimlik standartları geliştirir. Bunları kullanarak, katılımcıların dijital kimliklerini kurumsal Ethereum yığınında saklayabilirsiniz..
 2. Rol Tabanlı Erişim Kontrolü (RBAC): Bu kontrol sistemi esas olarak kimlik doğrulama içindir. Ayrıca, ağın istenmeyen kullanıcıları kısıtlamasına da yardımcı olur. Böylece, tek yetkili kişi bir kuruluş Ethereum özel blok zincirine yol açan sisteme girebilir..
 3. Ağ Yönetişimi: Ağ yönetişim modeli aslında ağa kimin girip kimin giremediğinden emin olur. Ayrıca, ağın belirli bölümlerine belirli düğümlere erişim verebilirsiniz. Gerçekte, değişimlerin korunmasını da sağlar.
 4. Belirteç Standartları: Arayüzlerde birçok simge standardı mevcuttur. Genellikle, bu standartları kullanarak token ekonomisini kullanırsınız. Bunlar esas olarak – [ERC-20], [ERC-721], [ERC-621], [ERC-827] ve [ERC-223] içerir.
 5. Ethereum İsim Hizmeti: ENS, kullanıcıların okuyabileceği ve basit isimleri için güvenli bir haritalama prosedürü sunar. Bu nedenle, yalnızca Ethereum adreslerine sahip olmak yerine, hem kapalı hem de zincir özellikleri için adlara sahip olabilirsiniz..

 

 • Akıllı Sözleşme Araçları Alt Katmanı

Kurumsal Ethereum özel blok zinciri, akıllı sözleşme araçlarını halka açık Ethereum’dan alıyor. Dahası, bu, hata ayıklayıcılar, derleyiciler, ilgili ayrıştırıcılar, diller ve hatta resmi doğrulama yöntemleri gibi her türlü akıllı sözleşme araçlarını içerir..

Ancak burada bitmiyor. Bunların geldiği yerde daha fazlası var! Her türlü kurumsal Ethereum yığını uygulamasının, kurumsal Ethereum üyeleri için hata ayıklama ve dağıtım araçları sunması gerekir..

Örneğin, tipik olarak, halka açık Ethereum’da Truffle ve Remix, akıllı kişi hata ayıklama ve dağıtım araçları bulunur. Ayrıca, her uygulama, kurumsal Ethereum özel blok zinciri için resmi doğrulama yöntemini genişletmek zorundadır..

Ancak kurumsal Ethereum yığını bu araçları nasıl kullanıyor? Bunun için Alt Katman yürütmede birçok bileşen var. Dahası, bu ekipmanı kullanarak akıllı sözleşme araçları çalışır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde yürütme alt katmanı hakkında konuşacağız.

 

2. Takım Katmanı

Müşterilerle iletişim kurmak için API’lerle birlikte gelir. Birincil API JSON-RPC, işlemleri göndermek ve akıllı sözleşmeleri dağıtmak için gereklidir. Ayrıca, diğer API’ler harici hizmetleri çağırır ve blok zincirleri arası işlemleri sürdürür. Kısacası, üç alt katmanla birlikte gelir. Bakalım ne olduklarını –

 • İzinler ve Kimlik Bilgileri Alt Katmanı
 • Entegrasyon ve Dağıtım Araçları Alt Katmanı
 • İstemci Arayüzleri Alt Katmanı

Şimdi her birinin neler içerdiğini görelim.

 • İzinler ve Kimlik Bilgileri Alt Katmanı

Burada izin, herhangi bir düğümün blockchain ağına katılma yeteneğini ifade eder. Ayrıca, bireylere kurumsal Ethereum yığınında belirli roller üstlenmeleri için örnek teşkil eder. Örneğin, yalnızca bazı seçilmiş düğümler doğrulayıcı olarak çalışabilir. Öte yandan, diğer katılımcılar akıllı sözleşmeleri başlatabilir..

Kurumsal Ethereum yığını ayrıca özel işlemlerle kurumsal Ethereum özel blok zinciri sunar. Bununla birlikte, yığın içinde farklı gizlilik seviyeleri vardır. Tipik olarak bunlar arasında düğüm bağlantısı izni, özel işlemleri saklama, mesajları aktarma, başkalarının gördüklerini kontrol etme, katılım izni verme vb..

Ayrıca işlem verilerinin korunması için kriptografik şifreleme içerir.

 

Düğümler

Kurumsal Ethereum yığınını uygularken uymanız gereken bazı standartlar veya kurallar vardır. Kurumsal Ethereum özel blok zinciri için bu kurallardan bazılarına göz atın.

Kurumsal Ethereum yığın uygulamaları, düğüm olarak hareket edecek eşler listesini en baştan belirtmelidir..

Tüm kurumsal Ethereum blok zincirinin, eşler arası bağlantıları etkinleştirme ve devre dışı bırakma yeteneği sunması gerekir..

Ayrıca, beyaz listedeki ağa hangi düğümlerin katılabileceğini de belirtmesi gerekir. Benzer şekilde, kurumsal Ethereum yığınına giremeyen düğümlerin bir kara listesine sahip olmaları gerekir..

Bir arayüz kullanarak beyaz listedeki belirli düğümleri bile belirtebilirsiniz. Örneğin, akıllı bir sözleşme işlemi veya bir API kullanma olabilir. Üstelik aynı kural kara liste için de geçerli. Böylece, bir arayüz kullanarak beyaz liste ve kara liste düğümlerini belirleyebileceksiniz..

Ancak, herhangi bir kurumsal Ethereum yığını her zaman ağdaki tüm düğümleri onaylamanın bir yolunu sunmalıdır. Temelde güvenlik ve gizlilik nedenleriyle.

 

Düğüm Kimliklerini Onaylama

Bir düğümü nasıl onaylarsınız? Beyaz listeye ekleyen düğümler için özel bir akıllı sözleşme tutabilirsiniz. Aynısı düğümleri kara listeye almak için de geçerlidir. Ayrıca, kara listeye alınmış olanlar için başka bir akıllı sözleşme tutabilirsiniz..

Ayrıca, giriş ücreti olarak, Ethereum özel blok zincirine giriş için gereken gaz miktarı gibi belirli bir maliyeti etkinleştirebilirsiniz. Ancak zorunlu değildir. Beyaz liste ve kara liste işe yaramalı.

Kurumsal Ethereum özel blok zinciri, belirli bir işi yapan bir düğüm kümesini tanımlamak için özel bir mekanizma da sunar..

 

Katılımcılar

Kurumsal Ethereum yığın uygulamaları, işlem gönderebilecek eşler listesinin en başından itibaren belirtilmelidir. Çünkü konu kurumsal olduğunda, herkes ağ üzerinden işlem yapamayacak.

Yalnızca erişimi kısıtladığı düğümler için aynı kuralları izler. Ancak düğümler ağ sistemine girdikten sonra, işlemlere daha fazla erişimi olan bazı insanlar olacaktır..

Ayrıca, beyaz listedeki işlemlere hangi katılımcıların erişebileceğini de belirtmesi gerekir. Benzer şekilde, işlemlere erişimi olmayan düğümlerin bir kara listesine sahip olmaları gerekir.

Bir arayüz kullanarak beyaz listedeki belirli düğümleri bile belirtebilirsiniz. Örneğin, akıllı bir sözleşme işlemi veya bir API kullanma olabilir. Üstelik aynı kural kara liste için de geçerli. Böylece, bir arayüz kullanarak beyaz liste ve kara liste düğümlerini belirleyebileceksiniz..

Ancak, büyük bir fark var. Bir katılımcı ağ içinde anonim kalmak isterse, kurumsal Ethereum üyeleri bunu destekleyecektir. Bununla birlikte, işlemlerin izin düzeyi de kendi kurallarıyla birlikte gelir. Yani, bir katılımcı aslında üç tür geçiş gerçekleştirebilir –

 • Akıllı bir sözleşme kullanın.
 • Akıllı sözleşmenin doğasını değiştirmek için bir işlev çağırın.
 • Sadece basit değer geçişlerine sahip olun.

 

Ethereum Hesapları

Sizin de korumanız gereken belirli Ethereum hesapları var! Bunun için Enterprise Ethereum özel blok zinciri, bunları sürdürmek için bir beyaz liste veriyor. Ancak, kurumsal kullanım durumlarınız için Ethereum hesaplarına ihtiyacınız olup olmadığı faktörüne bağlı olacaktır..

Uygulamak istiyorsanız, API veya akıllı sözleşme gibi bir arayüz aracılığıyla yapmanız gerekir..

 

 • Entegrasyon ve Dağıtım Araçları Alt Katmanı

Entegrasyon Kitaplıkları

Kurumsal Ethereum özel blok zinciri, entegrasyon kitaplıkları sunacak. Bu, farklı dil bağlamaları kullanarak etkileşim için daha fazla kolaylık sağlamak içindir..

Ayrıca, bunun için REST API, [protokol arabellekleri], [Nethereum], [web3.js] ve [web3j] gibi bazı entegrasyon kitaplıkları vardır..

 

Kurumsal Yönetim Sistemleri

Kurumsal yönetim sistemini tam olarak entegre edebildiğinizden emin olmak için, belirli kurumsal kullanıma hazır yetenekler vardır. Dahası, bunlar bazı yaygın teknikler, kitaplıklar, API’ler vb..

Ethereum özel blok zincirindeki işletmeler için tek çözüm bu değil. Gerçekte, tüm bu yetenekler şunları içerir:

 • Kurumsal yapılandırma sistemini ve uzaktan yazılım dağıtım sistemlerini kullanarak devreye alın.
 • Dağıtılmış bir ağdaki yapılandırmaları değiştirmeye yardım edin.
 • Dağıtılan Ethereum ağındaki yapılandırmaları denetleyin.

Yönetim sistemi ayrıca, sistemdeki herhangi bir arızayı hızlı bir şekilde ele almak için kurumsal kullanıma hazır bir yazılım arıza raporlama sistemi ekler. Bunlar esas olarak şunları içerir:

 • Yazılım arıza koşullarının kayıtlarını tutun.
 • Tüm yazılım hatalarını yönetmek için olaylar oluşturun.
 • Yönetim sisteminden tüm tanılama komutlarını kabul edin ve bir analiz çalıştırın.

 

Farklı Yönetim Sistemleri

İsterseniz, kurumsal kullanıma hazır bir performans yönetim sistemini entegre edebilirsiniz. Ayrıca, sisteminizi standartla karşılaştırabilmeniz ve gerçekte nasıl performans gösterdiğini görebilmeniz için kendinize ilgili tüm performans yönetimi metriklerini alın.

Performans yönetim sisteminin en iyi kısmı budur. Dolayısıyla, sisteminizin ihtiyaç duyduğunuz gibi çalışmadığını görürseniz, kurumsal Ethereum üyeleri sorunu çözmenize yardımcı olacaktır..

Bir başka harika araç da güvenlik yönetim sistemidir. Ayrıca, güvenlik yönetim sistemi her olayı ve ağ trafiğini günlüğe kaydeder, böylece herhangi bir güvenlik ihlalini anında öğrenebilirsiniz..

Bununla birlikte, ağın tüm geçmiş bilgilerini takip etmek için geçmiş veri analizi yeteneklerine de ihtiyacınız olacaktır. Her durumda, bir hatayla karşılaşırsanız, yalnızca ağ geçmişini analiz edebilir ve soruna neyin neden olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, gelecekte ağınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır..

Ancak, Uygulama Hizmeti Yönetimi (ASM), Web Tabanlı Kurumsal Yönetim (WBEM) ve Ortak Yönetim Bilgi Protokolü (CMIP) gibi diğer yönetim sistemleri için destek alabilirsiniz..

 

 • İstemci Arayüzleri Alt Katmanı

JSON-RPC

Veri biçimi olarak JSON kullanan hafif bir çağrı protokolüdür. Ayrıca, çeşitli veri yapılarının nasıl işlenmeleri gerektiği ile birlikte bazı özel şartnameler vardır. Burada JSON, hafif bir veri değişim biçimi olan JavaScript Nesne Gösterimi anlamına gelir..

Dahası, dilden bağımsızdır, yani bu veri değişim formatını kullanarak kolayca okuyup yazabilirsiniz..

Bununla birlikte, JSON-RPC API esas olarak merkezi olmayan uygulamayı kurumsal Ethereum özel blok zincirindeki Ethereum istemcilerine bağlamak için kullanılır..

 

Zincirler arası

Farklı defterler ve protokoller kullanan birçok türde blok zinciri dağıtımı olduğundan, blok zinciri ağları içinde etkileşime izin vermek istiyorsanız, zincirler arası aracılar gereklidir. Ayrıca, diğer kurumsal çözümler ölçeklenebilirlik ve gizlilik sunduğunda, zincirler arası, halka açık Ethereum ile iletişim kurabileceği ve tüm avantajlardan yararlanabileceği 2. katman üzerinde olabilir..

Bu nedenle, halka açık blok zincirinin yeteneklerinden kolayca yararlanabilmeniz için zincirler arası bir uygulamaya gitmek en iyisidir..

 

Kahinler

Akıllı sözleşmelerin bunu gerçekleştirmek için gerçek dünya bilgilerini alması gereken birçok durum vardır. Ama onu nasıl alacak? İşte günü kurtarmak için kahinler geliyor. Gerçekte Oracle, iç ağ ile dış dünya arasındaki boşluğu doldurur.

Bu nedenle, oracle’ları kullanarak akıllı sözleşmeler, bilgi toplamak için esas olarak gerçek dünyayla iletişim kurar..

 

3. Gizlilik ve Ölçekleme Katmanı

Bu, kurumsal Ethereum mimarisinin üçüncü ana katmanıdır. Ayrıca iki alt katmanla birlikte gelir. Onlar –

 • Gizlilik Alt Katmanı
 • Alt Katmanı Ölçeklendirme

Şimdi bu alt katmanların gerçekte nasıl çalıştığına bakalım!

 

 • Gizlilik Alt Katmanı

Bu bağlamda gizlilik, başka veya birden fazla kişiyle işlem yaparken bilgileri gizli tutma yeteneği anlamına gelir. Ayrıca, başka bir kişiyle işlem yaparken hangi verileri ifşa edeceğinizi seçme olanağı da verir..

Kurumsal Ethereum çözümleri, diğer kurumsal blok zinciri çözümleri gibi özel bir işlem seçeneği sunacaktır. Ayrıca, bağlantı izinleri veya kullanıcı düzeyindeki izinler gibi çeşitli düzeylerde gizliliğe ulaşabilirsiniz. Kısacası, işlemin kendisine katılmasalar bile bu özel işlemleri kimlerin görebileceğini kontrol edebileceksiniz..

 

Zincir üzerinde

Kurumsal Ethereum çözümlerinde gizlilik ve güvenlik için birçok zincir içi teknik vardır. Dahası, bunlar menzil provaları, halka imzası veya ZK-SNARKS gibi güvenlik tekniklerini içerir. Genellikle, bunların tümü özel işlemi herhangi bir sorun olmadan daha sorunsuz hale getirir..

 

Zincir dışı

Kurumsal Ethereum çözümüne entegre edilmiş zincir dışı Güvenilir Bilgi İşlem, zincir dışı bir işlem birimi olarak çalışır. Ayrıca, ihtiyaç duyulan ölçeklenebilirliği koruyarak tüm akıllı sözleşmelerin ve işlemlerin verimli ve güvenli bir şekilde işlenmesine yardımcı olur. Ancak, herhangi bir güvenlik ihlali şansı yoktur.

Dolayısıyla, kurumsal Ethereum çözümlerini kullanarak, daha fazla gizlilik ve sıfır güven sorunları ile zincir dışı işlem yapabilirsiniz..

 

Özel İşlemler

Kurumsal Ethereum çözümlerinin kullanıcılarının çoğu, gizliliğin tüm yasal yönlerine uymak zorundadır. Dolayısıyla, ağda herhangi bir sahtekarlık yasanın radarı altında olacaktır. Dolayısıyla, ağı kullanırken herhangi bir yasal sorun yaşanmaz.

Birisi zararlı veya kurallara aykırı bir şey yaptıysa, yardım istemek için kanuna gidebilirsiniz. Örneğin, Avrupa Birliği’ndeki tüm bankaların, ağı kullanarak ödeme hizmetleri sunmak istiyorlarsa, Avrupa Birliği’nin revize edilmiş Ödeme Hizmetleri Direktifi’ne uymaları gerekecektir..

Ayrıca, kişisel bilgiler için depolama sunmak istiyorlarsa, Genel Veri Koruma Yönetmeliklerine uymaları gerekir. Herhangi bir kurumsal Ethereum kullanıcısı, işlevi çağırmak için JSON-RPC API kullanarak işlemi gönderirken niyetlerini iletmelidir..

Dahası, parametre esas olarak çalışma zamanı sırasında ne tür bir işlem olduğunu gösterir. Özellikle, özel kanalda başlıca iki tür işlem vardır:

 • Sınırsız özel işlemler
 • Kısıtlanmış özel işlemler

İşlem verileri genellikle iki bölümden oluşur – yük verileri ve meta veriler. Yük verileri aslında işlem içerikleridir. Öte yandan, Meta Veriler, herhangi bir işlemi düzgün bir şekilde gerçekleştirmek için gereken bilgidir..

Bununla birlikte, tüm kurumsal Ethereum çözümlerinde, tüm özel işlemler aşağıdaki yöntemleri desteklemelidir –

Yük verilerinin katılımcılara iletileceği bir işlem. Böylece katılımcılar içerikleri doğrudan okuyabilecekler. Bu nedenle, bu onu kısıtlayıcı özel bir işlem yapar.

İkincisinde, yük verileri katılımcı ağdaki herkese iletilecektir. Ancak bilgileri yalnızca doğrudan katılımcılar okuyabilir. Bu nedenle, bu tür işlemler sınırsız özel işlemlerdir.

 

Kısıtlanmış Özel İşlemlerin Özellikleri

Tüm kurumsal Ethereum çözümleri, yük verilerini güvende tutmak için bir işaretleme tekniği sunacaktır. Bu, kriptografik şifreleme anlamına gelebilir çünkü katılımcılar dışında hiç kimse parametreleri göremez..

Ayrıca, işlem sırasında yük verileri için bir maskeleme seçeneğini de destekler. Çoğu zaman, toplu taşıma sırasında büyük bir güvenlik sorunu yaşanır. Birçok işletme bu anlar için ek güvenlik koymayı unutur. Ancak, kurumsal Ethereum çözümleri buna sırtınızı döndü.

İşlemin tüm meta verileri, çoğunlukla yük verileri gibi aynı kriptografik yöntemi kullanan maskeleme yeteneklerine de sahip olacaktır. Benzer şekilde, işlem sırasında menkul kıymetlerle de gelir..

İşlemi aktaracak ancak gerçekte içinde yer almayan tüm düğümler, meta verilerle birlikte işlem yük verilerini depolayamaz. Böyle bir şey olursa, tüm kötü oyuncular yasal sorunlarla karşı karşıya kalacaktır..

Kısıtlanmış işlem için, JSON-RPC parametresini kısıtlı olarak ayarlamanız gerekir..

Dolayısıyla, gördüğünüz gibi, her durumda, işlem kullanıcıları dışında başka hiçbir taraf buna erişemeyecektir. Böylece diğer kullanıcılar katılımcı adres listesini, gönderen tarafı veya işlem miktarını göremeyecektir..

Kamuya açık akıllı sözleşmeler, birden fazla tarafın dahil olması durumunda, tarafların kısıtlayıcı bir alt kümesine sahiptir. Bununla birlikte, liste senkronize edildiğinden ve buna göre noter onaylandığından, genel akıllı sözleşmelerdeki verilere de başvurabilir..

 

Kısıtlamasız Özel İşlemlerin Özellikleri

Kısıtlı işlem çalıştıkça benzer şekilde çalışır. Bununla birlikte, bu durumda, tüm iş, kısıtlanmamış işlem için yük ve meta verileri korumaya gider; bu, aynı zamanda kriptografik şifrelemeyi de desteklediği anlamına gelir..

Ayrıca, işlem sırasında yük verileri için bir maskeleme seçeneğini de destekler. Çoğu zaman, toplu taşıma sırasında büyük bir güvenlik sorunu yaşanır. Dahası, birçok işletme bu anlar için ek güvenlik koymayı unutur. Ancak, kurumsal Ethereum çözümleri buna sırtınızı döndü.

İşlemin tüm meta verileri, çoğunlukla yük verileri gibi aynı kriptografik yöntemi kullanan maskeleme yeteneklerine de sahip olacaktır. Benzer şekilde, sınırsız işlem sırasında da menkul kıymetlerle birlikte gelir..

İşlemi aktaracak ancak gerçekte içinde yer almayan tüm düğümler, meta verilerle birlikte işlem yük verilerini depolayamaz. Böyle bir şey olursa, tüm kötü oyuncular yasal sorunlarla karşı karşıya kalacaktır..

Kısıtlı işlem için, JSON-RPC parametresini sınırsız olarak ayarlamanız gerekir..

Ancak, biraz değişiklik var. Bu durumda, yük verileri şifreleme biçiminde tüm düğümlere gider. Böylece, gerekirse ağ, ağdaki diğer tüm düğümlerden parça alarak bilgileri yeniden yapılandırabilir..

Ayrıca, herhangi bir matematiksel işlemin sıfır bilgi kullanılarak doğrulanması gerekir. Sınırsız ve kısıtlı işlemler arasındaki en büyük fark budur. Dahası, herhangi bir düğüm doğrulaması, sıfır bilgi yaklaşımına katılmak zorunda kalacaktır..

Temel olarak, sıfır bilgi, verilerin şifrelenmesini sağlamak için gizli bir adres, doğru imza ve karıştırma gerektirir. Ancak bu yaklaşım sisteme girmeyi imkansız kılmaktadır. Yani hala güvenlik sunuyor.

 

Diğer özellikler

Tüm kurumsal Ethereum çözümleri, sınırsız özel işlemdeki parametreleri ayarlama seçeneğiyle birlikte gelir. Ayrıca, katılımcıların özel işlemlerinde fikir birliğine varmasını da sağlar..

Bunun dışında, aşağıdaki durumlarda ayrı izin verme yetkisi de verir:

 • Akıllı bir sözleşmenin uygulanması.
 • Akıllı sözleşmenin durumunu değiştirme.
 • Basit bir değerli işlem gerçekleştirin.

 

 • Alt Katmanı Ölçeklendirme

Herhangi bir kuruluş, daha yüksek sayıda işlem oranını işleme ve ağır hesaplama görevleri gerçekleştirme talebine sahip olacaktır. Ancak, çok fazla ölçeklendirme gerektiriyor, değil mi? Bu nedenle, ağı kötü bir şekilde etkilemeden işlem oranını artırmak için çeşitli yöntemler vardır..

Zincir üzerinde ve zincir dışı olmak üzere başlıca iki tür ölçeklendirme vardır. Bakalım ne olduklarını –

 

Zincir üzerinde

Zincir üzerinde ölçeklendirme, esas olarak kurumsal Ethereum mimarisinin 1. katmanında gerçekleşir. Yaptığı şey, Ethereum protokolünü işlemsel ihtiyaçlara daha iyi uyacak şekilde değiştirmesidir..

 

Zincir dışı

Zincir dışı ölçeklendirme, kurumsal Ethereum çözümlerinin mimari yığınının 2. katmanında gerçekleşir. Ancak bu durumda, daha fazla işlem yapmak için Ethereum protokolünü değiştirmez..

Buradaki püf noktası, optimum bir işlem oranına ulaşmak için hem katman 1 hem de katman 2 protokollerini kullanarak zincir üzerinde ölçeklendirmeyi iyileştirmektir..

 

Zincir dışı Hesaplama

Zincir dışı ölçeklendirme, aslında zincir üstü ölçeklendirmenin bazı hesaplama yüklerini alır. Dahası, zincir üzerinde çok fazla istek olması nedeniyle, bu kadar çok hesaplama baskısının üstesinden gelmek zorlaşır. Bununla birlikte, zincir dışı bilgi işlem esas olarak günü kurtarır.

Bu nedenle, tüm kurumsal Ethereum çözümlerinin akıllı sözleşmelerin ve işlemlerin zincir dışı işlenmesini desteklemesi gerekir..

 

Verim

Buradaki performans esas olarak blockchain ağının genel performansını ifade eder. İdeal durumda, ağ kullanımı artsa bile performansta herhangi bir düşüş olmaz. Ancak, birçok kurumsal blok zinciri çözümü bu sözü veremez.

Bununla birlikte, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri, yük arttıkça bile aynı performansı vermeye devam edebileceklerine her zaman söz veriyor..

Ayrıca, kurumsal Ethereum ittifak üyeleri bir sertifika programına sahiptir ve işletmenin gerçekte ne kadar ihtiyacı olduğunu not eder..

 

4. Core Blockchain Katmanı

Ardından, üç alt katmanla birlikte gelen çekirdek blok zinciri katmanı geliyor. Ayrıca, tüm bu katmanlar ağ üzerinde depolama, fikir birliği ve belirli işlevlerin yürütülmesinden sorumludur. Bunlar –

 • Depolama ve Defter Alt Katmanı
 • Yürütme Alt Katmanı
 • Konsensüs Alt Katmanı

Bakalım bunların gerçekten birlikte nasıl çalıştığını ve kurumsal Ethereum mimarisini oluşturduğunu görelim.

 

 • Depolama ve Defter Alt Katmanı

Tüm kurumsal Ethereum çözümleri, halka açık Ethereum istemcisini çalıştırmak için veri depolama hizmetleri sunar. Bununla birlikte, esas olarak zincir dışı hesaplamalar için ek depolama seçeneği elde edebilirsiniz..

Örneğin, birçok kurumsal Ethereum çözümü, bir Oracle’dan alınan önbellekleri yerel olarak depolar veya sistem protokolleriyle ilgili diğer bilgileri depolar. Diğer durumlarda, bu özelliklerin ötesinde olabilirler.

Herhangi bir Ethereum çözümü birden fazla ağı destekliyorsa, birden çok ağdaki özel işlemler için veri depolama sunar. Ayrıca, özel ağda çalışan herhangi bir akıllı sözleşmenin diğer özel devlet sözleşmelerine erişime sahip olması gerekir. Ancak, kesinlikle bu sözleşmenin bir katılımcısına ihtiyacınız olacak.

Bu nedenle, özel ağda çalışan herhangi biri, o ağın bir parçası değilse, o ağda çalışan diğer akıllı sözleşmelere erişemeyecektir. Ayrıca, tüm kurumsal Ethereum çözümleri, belgeleri saklaması gereken akıllı özel sözleşmeler için şeffaf ve sorunsuz depolama sunar. Dahası, bu işlem zincir dışı dosya depolama eklentilerinden kurtulur..

Gerçekte, tüm depolama seçeneklerine bağlı daha yüksek bir kriptografi seviyesi vardır. Bu nedenle, akıllı sözleşmeleri kullanarak her türlü bilgiyi depolayan herkes, kendilerini koruyan Ek Veri algoritması ile Kimlik Doğrulamalı Şifrelemeye sahip olacaktır..

Her Ethereum uygulamasının benzer bir mimariye sahip olmayacağını söylemeliyiz. Bu nedenle, herhangi bir sağlayıcının depolama tesisleri için daha fazla API sunma seçeneği olabilir. Esas olarak organizasyonel ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

 

Kesinlik

Şimdiye kadar, kesinliğin Ethereum girişiminin ana çekici özelliklerinden biri olduğunu zaten biliyorsunuz. Kesinliğe ulaşmak için bazen mimari deterministik bir fikir birliği protokolü kullanır..

Ayrıca burada işlemler belirli bir olay veya aralıktan sonra sonuçlandırılır. Örneğin, işlem bloğa dahil edildikten sonra veya belirli bir süre sonra oluşturulan belirli sayıda blok.

 

 • Yürütme Alt Katmanı

Bu alt katmanda Ethereum, akıllı bir sözleşme yürütme ortamı sunar. Dahası, genel EVM’ye (Ethereum Sanal Makinesi) benzer. Ancak, aynı zamanda kamusal EVM ortamının ötesinde uzantılar da getiriyorlar. Artık ortamın özel bir kanalı olduğundan, EVM’nin bunu tam olarak idare edebildiğinden emin olmak en iyisidir..

Diğer bir büyük faktör, halka açık durumları halka açık Ethereum düğümlerine göre senkronize etme yeteneğidir. Özel girişim Ethereum’un halka açık olanla da çalışması için gerçekten yeni fırsatlar yaratıyor..

Ayrıca, önceden derlenmiş sözleşmelerin derlenmesi ve yürütülmesi ile birlikte bir dizi depolama tesisini destekler. Gerçekte, güvenilir bilgi işlem, akıllı sözleşmeyi belirli bir konsorsiyum ağının yürütme ortamında yalnızca yetkili kullanıcıların kullanabilmesini sağlayacaktır..

Dolayısıyla, birçok kurumsal Ethereum uygulaması da bu özelliği sunacaktır. Daha güvenli hale getirmek için, tüm güvenilir hesaplama verilerini korumak için birden çok şifreleme işlemi kullanılacaktır. Ancak, konsorsiyum ağındaki birçok bağlantıyı yapılandırabileceksiniz..

 

Ethereum Sanal Makinesi nedir?

Eh, biraz Ethereum Sanal makinesinin gerçekte ne olduğu hakkında konuşun. Şimdiye kadar ne olduğunu bilmiyorsan, buradan yetişmen en iyisidir.

Pratik olarak, Ethereum bir tür programlanabilir blok zinciri ağıdır. Bununla birlikte, kullanıcılara önceden tanımlanmış bazı işlemler vermek yerine, kendi karmaşık işlemlerini yaratma özgürlüğü sunar. Bu şekilde, çok sayıda merkezi olmayan uygulama için çekirdek bir blok zinciri platformu olarak çalışır. Dahası, bu genellikle yalnızca kripto para birimleriyle sınırlı değildir.

Gerçekte, Ethereum, tüm ağ ortamını oluşturan bazı protokol takımları hakkında dar bir anlayışa sahiptir. Hepsinin merkezinde Ethereum Sanal Makinesi yatıyor. Bu makine, rastgele algoritmik karmaşıklık kodlarını çalıştırabilir.

Ayrıca, EVM’yi kullanarak herhangi bir geliştirici, Python veya JavaScript gibi kolay programlama dilleri kullanarak uygulamaları çalıştırabilir..

Ethereum uçtan uca bir ağ protokolü olduğundan, birçok düğüm ağdaki veritabanını günceller. Sonuç olarak, tüm düğümler bu hedefleri gerçekleştirmek için EVM’de aynı talimatı kullanır..

 

Bir Temel Unsur

Ethereum Sanal Makinesi, Ethereum mimarisinin gerçekten önemli bir parçasıdır. Bunun nedeni, ağdaki tüm dahili durumu ve hesaplamayı yönetmesidir. Ayrıca makine, bakiyeler, adresler, blok bilgileri ve gaz fiyatları gibi birçok hesap bilgisini de işler..

Dahası, başarılı bir işlem yapmak için her zaman çok sayıda öğenin tüm durumunu takip etmesi gerekir. Gerçekte, bu çok önemlidir çünkü bu unsurların durumu esas olarak blok zincirinin baskı altında nasıl çalışacağına karar verir..

Ve bu yüzden halka açık Ethereum’a bazen devlet makinesi deniyor. Bununla birlikte, görebileceğiniz gibi, EVM’nin kullanımı, Ethereum kuruluşu için de oldukça önemlidir çünkü bu, ağdaki işlemlerin kalbi ve ruhudur..

Ağ bileşenlerinin durumlarını izleyebildiği için, kurumsal Ethereum mimarisine de entegre olması gerekir. Bununla birlikte, kurumun Ethereum mimarisinin doğası halka açık olandan biraz farklı olduğundan, daha işlevsel olması gerekir..

Ayrıca, ekstra işlevler EVM’nin işlemlerin gizliliğine sadık kalmasına yardımcı olacaktır. Kısacası, EVM, her şeyin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için Core blockchain katmanında bir zorunluluktur..

 

 • Konsensüs Alt Katmanı

Çekirdek blok zinciri katmanının son alt katmanıdır ve ağın fikir birliği protokolleriyle ilgilenir. Burada göreceğiniz ilk değişiklik, çoklu konsensüs algoritmalarının kullanılmasıdır. Gerçekte, halka açık Ethereum aslında yalnızca Proof of Work algoritmasını kullanır. Ancak işletmeler için uygun değildir. Bu nedenle, diğer algoritmaları tanıttılar..

Aslında, yan zincirler birden fazla fikir birliğinin kullanılmasını da destekler. İşleri daha basit tutmak için, birincil yapılandırma aşamasında, özel blok zincirinde, genel blok zincirinde ve yan zincirde hangi fikir birliği algoritmalarının çalışacağını belirleyebilirsiniz..

Ancak, her şey hala devam ediyor, bu yüzden şu anda hiçbir şey belirlenmiyor. Dahası, Proof of Work’ü yavaşça aşamalı olarak kaldıracak ve Proof of Stake, Bizans-Fault-Tolerance gibi diğer yöntemlerle değiştirecektir..

 

5. Ağ Katmanı

Kurumsal Ethereum mimarisinin son katmanıdır. Bu katman, Ağ Protokolü Alt Katmanı olarak adlandırılan yalnızca bir alt katman içerir. Temel olarak, ağ katmanında, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verecek bir eşler arası ağ protokolü olacaktır. Şu anda DEVp2p protokolüne sahipler, ancak gelecekte daha yüksek güvenlik önlemleri sunmak için ek P2P protokolleri ekleyecekler..

 

Ağ Protokolü Alt Katmanı

Bu protokoller, düğümlerin yeni özel kanallar içinde birbirleriyle nasıl iletişim kuracağını tanımlar. Ağdaki her düğümün bir kimliğe sahip olması gerekir ve kurumsal Ethereum mimarisinde reklamı yapmak için Ethereum kodlama URL formatını kullanır..

Ayrıca, mesajlaşma için düğümler arasında bir iletişim kanalı oluşturan DEVp2p Kablo Protokolünü kullanır. Ayrıca, herhangi bir müdahaleye karşı kanalı maskelemek için yüksek katmanlı bir protokol kullanır. Bu yüksek katman protokollerine yetenek protokolleri denir.

Örneğin, Ethreum Wire Protokolü işlem değişiminde yardımcı olacak ve işlem yapan iki eş kullanıcı arasında bilgi bloke edecektir. Bununla birlikte, özelliği kuruluşları daha iyi barındıracak şekilde genişletmek için kurumsal Ethereum mimarisine daha fazla protokol ekleyebilirler..

Ağ üzerinde çok sayıda noktadan noktaya iletişimin gerçekleşmesi durumunda, herhangi bir özel düğüm, işlem verilerini aynı anda birden çok özel düğüme gönderebilir..

 

Özel İşlem Verilerinin Aktarılması

Gerçekte, özel bir akıllı sözleşmede birden fazla kişi olduğunda, hepsiyle ayrı ayrı ve doğrudan iletişim kurmak gerekmeyecektir. İşletmeler açısından oldukça pratik değildir. Özellikle ağda çok sayıda düğüm olduğunda.

Bu bağlamda bazı ortak düğümler, özel işlemleri kurumsal Ethereum mimarisi içinde şeffaf bir şekilde senkronize edebilecektir. Böylece, aynı tekniği kullanarak, tüm özel akıllı sözleşmeler herhangi bir sorun olmadan senkronize edilebilir..

 

Bölüm-5: Olası Kurumsal Ethereum Kullanım Durumları Nelerdir?

 • Bankacılık ve Finans

Bankacılık sektörleri söz konusu olduğunda biraz esnektir. Gerçekte, kullanılabilirlik, güvenilirlik ve esneklik sunmanın maliyeti oldukça yüksektir çünkü ekipman arızaları ve saldırılarla mücadele etmesi gerekir. Bir ülke merkez bankasının sunucusunun çöktüğü bir senaryo hayal edin. Sonuç olarak, ülkenin genel ödeme takas sistemi büyük ölçüde başarısız olur.

Ayrıca, siber güvenliğe her yıl yaklaşık 200 milyon dolar harcayan büyük şirketler de var. Öte yandan, verimsiz ve bizans dönemine ait olan mutabakat ödemeleri (farklı hesap setleri arasında dengeleme) vardır..

Yani, her şey beklediğimiz gibi sorunsuz gitmiyor. Tek bir işlem bile ödemeyi tamamlamadan önce birden fazla işlem hareketi alabilir. Gerçekte, her şeyi sıkı tutmanın tüm yükü tamamen bankalara düşüyor.

Bununla birlikte, kurumsal Ethereum kullanım durumları, bankacılık sistemini olduğu gibi parlayan şövalye olarak kurtarabilir. Bir bankacılık sistemi, Ethereum işletmesi gibi merkezi olmayan bir ortamda çalışacaksa, o zaman herhangi bir başarısızlık noktası olmayacaktır. Ayrıca, bir veya daha fazla sunucu kesintisi olsa bile önemli olmayacak; bir banka herhangi bir sorun yaşamadan ödeme yapmaya devam edebilir.

Üstelik bu şekilde bankalar kolaylıkla doğrudan transfer yapabilir, bu da sürtüşmeyi azaltır ve çifte harcama şansı kalmaz. Defteri kullanarak düzenleyici raporlar da alabilirler. Böylece, herhangi bir dolandırıcılık eylemi durumunda, gerçeği hızlı bir şekilde bulabilirler..

 

 • Tedarik zinciri

Günümüzde küresel tedarik zincirlerinin yiyecek ve içecekten tüketim mallarına kadar her şeyi desteklemesi gerekiyor. Bununla birlikte, bunların hepsini sürdürmek için altyapılarının yapılması için çok fazla cilalamaya ihtiyacı var. Dahası, bu kanallar az çok verimsiz, istismarcı ve hatta kötü bir şekilde izleniyor..

Sonuç olarak, birçok tüketici, işletmelerin kendisi için gereken maliyetin neredeyse yarısını karşılama konusunda büyük zorluklarla karşılaşmasına izin verir. Son çalışmalara göre, tüm deniz ürünlerinin% 20’sinden fazlası ABD’de etiketlenenler aslında yanlış etiketlenmiştir.

Diğer birçok tüketici ürünü de, yasadışı kişilerin istismarından dolayı tedarik zinciri yönetimlerinde zorluklarla karşı karşıyadır. Diğer bir konu da tüketiciye zarar veren değil, marka değerini de düşüren taklit ürünlerdir..

Bu durumda, bir işlemin kurumsal Ethereum kalıcı defteri kesinlikle tedarik zincirine yardımcı olacaktır. Dahası, ilgili kullanıcılar her küçük hareketi farklı aşamalarda görebileceğinden, bu bir patlama olur. Bu nedenle, kurumsal Ethereum kullanım durumları tedarik zinciri yönetiminde mükemmeldir.

Bu takip ürünleri dışında, kaynaktan müşteriye kadar dağıtımcıları, tedarikçileri ve perakendecileri düzene sokmanın yanı sıra avantajlardan birkaçıdır.

 

 • Enerji

Rüzgar çiftlikleri ve güneş panelleri iyi bir enerji kaynağı olduklarını kanıtlıyor; ancak bu enerjinin depolanması enerji şebekesi için yeni bir sorun yaratır. Tipik olarak enerji ızgarası, bu enerjilerin tüm dağılımını idare edecek kadar yetenekli değildir. Herhangi bir hasarı veya aşırı gerilimi önleyin. Bu yüzden bir şansa ihtiyacı var.

Son yıllarda rüzgar türbinlerinin ve güneş panellerinin geniş kullanımı, dayanıklı, işlemsel ve sürdürülebilir bir elektrik şebekesi sistemi oluşturmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Dolayısıyla, bu durumda Enterprise Ethereum tabanlı güç dağıtım sistemi hem tüketiciler hem de kurumlar için uzun vadeli bir çözüm oluşturacaktır..

Dahası, enerjiyi yerel olarak depolamayı ve ticareti başlatabilirlerse, elektrik faturalarından birçok maliyeti düşürecektir. Dahası, faturalandırma yöntemlerini ve hesap kapatmayı otomatikleştirmenin harika bir yoludur. Bununla birlikte, öne çıkan özelliklerden biri, acil bir ihtiyaç olan sürekli enerji akışıdır ve kurumsal Ethereum kullanım durumları bunun için mükemmel bir çözümdür..

 

 • Kimlik

Kimlik, hayatımızın en önemli yönlerinden biridir. Her ülke ve her sivil, belirli tesislerden yararlanabilmek için kendi kimliğine sahip olmalıdır. Sadece hükümet değil, aynı zamanda dijital dünyaya da bağlı. Bununla birlikte, birçok işletme aynı anda birden fazla kimlikle uğraşmak zorunda kaldığından, daha iyi güvenlik sunmaları zorlaşıyor.

Sonuç olarak, dünyanın her yerinde ihlaller, veri saldırıları ve kimlik hırsızlığı var. Dahası, failin başka bir kişinin kimliğiyle yasa dışı işler yapabileceği son derece kötü durumlardır. O kişi sorunlarla yüzleşmekle kalmayacak, faillerin kimliği de bilinmemektedir..

Bununla başa çıkmak için, kurumsal Ethereum kullanım durumları kurtarmaya gelebilir. Gerçekte, sistem tamamen dijital kimlik yönetimi ve depolamayı yönetebilir. Yalnızca depolama için güvenli bir defter sistemi sunmakla kalmaz, aynı zamanda devlet yapısını kağıtsız tanımlama ile yeniden tasarlar.

Ayrıca bunları taşınabilir hale getirebilir ve ihtiyaç duyduğunuz her yerde kullanabilirsiniz. Kağıt tabanlı tanımlamalardan çok daha kolay hale getirir.

 

 • Emlak

Şu anda, emlak piyasaları üç ana sorunla karşı karşıyadır – düşük likidite, işlem maliyetleri ve erişilemezlik. Son derece yüksek fiyatlandırma nedeniyle, zenginler gayrimenkul avantajlarından yararlanırken, diğer insan sınıfları bunlara yatırım yapmayı bile zor buluyor..

Öte yandan, birisi gayrimenkule yatırım yapmaya çalışsa bile, işleri halletmek için çok sayıda aracı gerekir. Üstelik tüm bu kağıt tabanlı belgeler tek bir hata noktası yaratır. Bu nedenle, birçok tüketici, kötü oyuncuların onları koparmaya çalıştığı yavaş bir süreçle karşı karşıyadır..

Bu nedenle gayrimenkulün yardımcı olması için kurumsal bir Ethereum çözümüne ihtiyacı var. Kurumsal Ethereum kullanım durumları, bu sektörün tüm yükünün üstesinden gelmek için iyi bir şekilde donatılmıştır. Sadece aracıdan kurtulmakla kalmayacak, aynı zamanda likiditeyi de artıracaktır. Dahası, uygun defter sistemiyle, maliyetler düşecek ve orta sınıflara bu konuda bir şans verecektir..

Ethereum ayrıca tokenleştirmeyi de destekler, böylece insanlar token kullanarak mülklerini defterden kolayca alıp satabilirler..

 

 • Devlet

Hükümetler, farklı ekonomik standartlardan sorumlu tutulmanın yanı sıra, tüketicinin ve vatandaşın güvenini tazeliyor. Sadece bu değil, aynı zamanda hükümetlerin de pazar verimliliğini, altyapısını ve işlerini sürdürmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, eski ağlarda çalıştıkları için, işler hala oldukça eski. Hükümet içinde bu eski sistemleri sömüren ve yoluna çıkan birçok kötü oyuncu var. Gerçekte, vatandaşlar hükümetlerine olan inançlarını kaybediyorlar ve tüm haklarını buna göre yerine getirmiyorlar..

Tüm bu sorunların acil çözümü, tamamen kağıtsız hale gelmek olacaktır. Kağıtsız bir hükümetin sömürülme şansı daha azdır. Dahası, kurumsal Ethereum kullanım durumları kesinlikle onlara yardımcı olabilir.

Daha etkili, yardımcı olabilir –

 • Vize başvurularının işlenmesi
 • Lisans yenilemeleri
 • Fatura ödemeleri
 • Kağıt yükünün azaltılması
 • Yineleme hatalarından kurtulmak
 • Daha az belge işleme süresi

Dahası, vatandaş için blok zinciri tabanlı bir kimlik, herkesin taşınabilir kimlikleri her yerde oldukça kolay bir şekilde büyütmesine yardımcı olabilir..

 

 • Uluslararası Ticaret ve Emtia

Hızlı küreselleşme sayesinde, standart ticaret finansmanı tüm kayıt izleme sistemlerini dijitalleştirme ve standartlaştırma yeteneğine sahip değildir. Ayrıca, her değişim kendi benzersiz düzenlemeleri, sertifika gereksinimleri ve nakliye spesifikasyonlarıyla birlikte gelir..

Dahası, hepsinin de uygun bir yönetim sistemine sahip olması gerekir. Bunun dışında, birçok sınır yargı alanı kağıt tabanlıdır ve ticaret için sahte belgeler kullanmak için birçok seçenek vardır..

Yani sonuçta taraflardan biri ödemeyi alamıyor veya diğeri beklediği ürünü alamıyor.

Bu durumda, işletmelerde Ethereum kullanım senaryoları, ticaret finansmanı için modern, güvenli ve kağıtsız bir platform sunmaya yardımcı olabilir. Dahası, tüm oyuncuları tek bir platform altında toplayabilir ve güvenli bir hat içinde iletişim kurmalarına yardımcı olabilir. Ödeme yapmak ve gönderi teslimat sistemini takip etmek en iyi özelliklerden ikisidir.

 

 • Sağlık hizmeti

Pek çok sorun sağlık dünyasını büyük ölçüde rahatsız ediyor. Veri siloları, yanlış bilgi, sağlayıcı, hastalar, doktorlar ve hastaneler arasındaki iletişim eksikliği gibi sorunlar. Dahası, sahte ilaçların ve yanlış derecenin kullanılması çoğu zaman hastaların hayatlarının tehlikede olmasına neden olur..

Bu nedenle, tüm sağlık hizmetleri mimarisi içinde uygun mahremiyet ve iletişime sahip olması gerekir. Ve işte Ethereum kurumsal kullanım vakalarının devreye girdiği yer burasıdır. Kurumsal Ethereum, hastaların gizliliklerini kaybetmeden sorunlarını ifşa edebilecekleri izinli bir değişim sunabilir.

Dahası, veri egemenliği ile sağlık hizmetleri herkes için daha hızlı, daha iyi ve uygun maliyetli bir seçenek olacaktır. Ayrıca, tıbbi verileri izinsiz veya izinsiz olarak depolamak için güvenli bir defter sunabilir.

 

 • Medya ve Eğlence

Dijital öğelerin ve dijital mahremiyetin kopyalanması, eğlence ve medya dünyasını tamamen rahatsız ediyor. Bir kişi başka bir kişinin çalışmasını kopyalasa bile, içerik oluşturucu-sanatçıya hak ettiği övgüyü verecek uygun bir kanal yoktur.

Üstelik birçok sanatçı gece gündüz çalıştıkları maaşı almıyor. Sonuç olarak, taklitler, sahtekarlıklar ve stüdyonun fikri mülkleri sürekli olarak korsanlığa maruz kalıyor.

Bu durumda, kurumsal Ethereum kullanım durumları gizliliğe karşı koruma sağlayabilir. Akıllı sözleşmeler kullanarak, fikri mülkiyet hakkını önceden sızıntılara karşı olduğu ve önlediği zaman serbest bırakabilir; Sonuç olarak, sektörün geliri artacak ve sanatçılar hak ettiklerini alacaklardı..

 

 • Spor Dalları

Sporun dünyanın her yerinde çekici birincil eğlence yöntemlerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok. Sadece eğlencesi değil, milyarlarca dolarlık yatırımla büyük bir sektör. Ancak, geleneksel olarak, diğer endüstriler dijitalleşmeye başladı; yine de bu sektör geride kalmış görünüyor.

Hileli maçlarda, kötü sponsorluk başarısız koçluk potansiyel takımlara veya oyuncuların kariyerine sonsuza kadar zarar verebilir. Bununla birlikte, kurumsal Ethereum, birçok kazançlı özellikle bu harika endüstriye mükemmel bir şekilde girme yeteneğine sahiptir..

Genellikle ekipler, kuruluşlar ve taraftarlar için birçok kurumsal Ethereum kullanım durumu vardır. Örneğin, bir kuruluş sponsorluk sözleşmesini daha otomatik ve daha ucuz hale getirmek için Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanabilir..

Bildiğiniz gibi, kurumsal Ethereum mimarisi, tokenleştirmeye izin verir; mükemmel bir zaman tasarrufu seçeneğidir. Ayrıca, kısmi takım sahipliği yetenekleri sunabilir. Ayrıca, gelirleri artırabilir ve sadakat programlarını geliştirebilir.

 

 • Yağ ve gaz

Dünya yenilenebilir enerji üretmeye odaklansa da, petrol ve gaz çok çeşitli petrol ürünleri için yakıt olmaya devam ediyor. Gaz ve petrol, küresel olarak en çok ticareti yapılan emtialardan biri olsa da, onu bir arada tutan ağ hala şeffaflık ve uygun altyapıdan yoksundur.

Gelir sürecini azaltan uygun bir tedarik zinciri yönetimi yoktur. Dahası, bu sınırlı kaynakların israfına neden olur.

Bu bağlamda Kurumsal Ethereum kullanım durumları gerçekten yardımcı olabilir. İşletmeler gaz ve petrol piyasası yapmak için Ethereum kullanırsa, ticaret sistemini sürdürmenin, güvenceye almanın ve güncellemenin genel maliyeti azalacaktır..

İnsan hatalarından kaynaklanan diğer ilgili emek ve gecikmeler de olmayacak. Üstelik artık büyük şirketler özel sözleşmelerle büyük miktarda işlem yapabiliyor. Bu nedenle, hassas belgeleri değiş tokuş etmek ve bunları ağ içinde denetlemek sağlam bir artı nokta olacaktır..

 

 • Yasa

Yazılı anlaşmalar filizlenmeye başladığından beri, toplumumuz hukuki boyuta ve akdi anlaşmalara uygun darlıklar takip ediyor. Bu sektör daha fazla ilerlemesine rağmen, sözleşmeleri daha az zaman alıcı hale getirmek için uygun yöntemi yine de benimsiyor..

Bir sözleşme oluşturmak çok fazla zaman ve para gerektirir; bırakın kötü tarafın yararlanabileceği bazı boşluklar bırakır. Ayrıca, insan hatası, takip etmeyi zorlaştırır ve ileri geri gitmeye devam eder..

Aşağı yukarı, her hukuk kurumunun bir imzayla uğraşması gerekir, ancak bunları depolamak için uygun bir ağdan yoksundur..

Bununla birlikte, kurumsal Ethereum kullanım durumları bu sorunlar için mükemmel şekilde uygundur. Artık özel kanallar sunduğuna göre, imzanızı ve diğer hassas bilgileri ağ içinde herhangi bir güvenlik ihlali olmadan saklayabilirsiniz..

Ayrıca, sözleşmelerin daha kolay ve verimli bir şekilde oluşturulmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca, tüm süreci otomatikleştirebilir ve bu da çok zaman kazandırır..

 

 • Sigorta

Sigorta sektörü başka sorunlarla da karşı karşıyadır. Pek çok işletme bu nişle bağlantılı olduğundan, bu bölüm ekonomimizi oldukça etkilemektedir. Bununla birlikte, bu sektör, zaman alıcı evrak sorunu ile birlikte hileli bir sorunla karşı karşıya..

Sigorta alan herkesin çok sayıda form göndermesi ve bunları almadan önce uzun saatler beklemesi gerekir. Öte yandan, ihtiyaç anında sigorta talepleri için de çok fazla zaman almaktadır. Ayrıca, denetim süreci de oldukça önemlidir ve bu da çok fazla zaman alır..

Kurumsal Ethereum kullanım durumları burada gerçekten parlayabilir. Etkili özel defter sistemi ile gereksiz evrak işlerinden kurtulabilir. Ayrıca, sigorta talep sürecini hızlandıran yazma sürecini kolaylaştırabilir..

Örneğin, şirket sigorta poliçesi olarak akıllı sözleşme entegrasyonuna sahip olabilir ve her belgenin gerçek olduğu kanıtlandığında para otomatik olarak serbest bırakılır. Yani artık tüketicileri hiçbir şekilde istismar etmek yok.

 

Bölüm-6: Bir Hizmet Sağlayıcı Olarak Ethereum Blockchain

1. Amazon

Amazon Web Hizmetleri kurumsal Ethereum için bir hizmet sağlayıcı olarak başka bir blok zinciridir. Ancak çözümlerinde AWS blok zinciri şablonları sunarlar.

Bu tür bir şablon, kurumsal Ethereum dağıtımınızı nasıl başlatacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olacaktır. Böylece Amazon Web Services yardımıyla ağın iç yapısından çok uygulamalara odaklanabilirsiniz..

 

AWS Blok Zinciri Şablonlarının Özellikleri

 • Daha Hızlı Kurulum

AWS şablonları ile kurumsal Ethereum’unuzu sadece bir dakika içinde dağıtabilirsiniz. Dahası, bu, muazzam miktarda zaman ve kaynak tasarrufu yapmanızı sağlar..

 

 • Yüksek Kaliteli Seçenekler

Ethereum çözümü için, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı özellik setlerine sahip birden fazla şablon alacaksınız. Her durumda, sonuçlar farklı olacak ve sektörünüze uygun olanı seçmeniz gerekecektir..

 

 • Yönetim araçları

Her şablon kendi yönetim araçlarıyla birlikte gelir. Ayrıca, bunları kullanarak ağınızı olası sorunlar için izleyebileceksiniz. Ağda herhangi bir kötü olay varsa, sizi hemen uyaracaktır. Ayrıca, onları kontrol altında tutmak için diğer düğümlerin ne yaptığını izleyebilirsiniz..

 

 • Ek Maliyet Yok

Hepimizin bildiği gibi kurumsal Ethereum, ortak bir platform sunmak yerine ihtiyacınız olan özellikleri sunar. Yani, yalnızca talep ettiğiniz özellikler için ödeme yapacaksınız. Bu nedenle ek maliyet yükünü üstlenmek zorunda kalmayacaksınız.

 

2. Microsoft

Microsoft, hizmet sağlayıcı olarak bir blockchain olarak da oldukça popülerdir. Ayrıca, Microsoft Ethereum çözümü açıkken Azure, blok zinciri entegrasyonunuzu istediğiniz zaman hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Kurumsal Ethereum çözümü sunmanın yanı sıra, size çalışmanız için sağlam bir referans noktası da sunar. Ayrıca, bunu kullanarak Microsoft Ethereum çözümünde her türlü ince ayarı yapabilirsiniz. Bu nedenle, özelleştirme burada asla sorun olmaz.

 

Özellikler Nelerdir?

 • Ses ve SMS Arayüzü: Bu özellikler, özellikle tedarik zinciri yönetimi veya ürün takibi olmak üzere birçok durumda kullanışlıdır. Ek SMS ve Sesli arayüz ile üretilen tüm ürünleri kolayca takip edebilirsiniz..
 • Nesnelerin interneti: Azure üzerinde Microsoft Ethereum, Nesnelerin İnterneti entegrasyonunu da sunar. Bu, tüm gönderilerinizi ve hatta ağdaki belgeleri kolayca takip etmenizi sağlar..
 • ERP Sistemleri: Azure üzerinde Microsoft Ethereum’un ERP sistemi adı verilen bir başka özelliği de tüm temel süreçleri yönetmenize izin verecek. Ayrıca, çekirdek katılımcılarla etkileşime de yardımcı olacaktır..
 • Hızlı dağıtım: Ayrıca, ağı kısa bir süre içinde ayarlayabilmeniz için hızlı dağıtım sunar..
 • Azaltılmış Maliyet: Azure üzerinde Microsoft Ethereum, dağıtım için düşük maliyetler sunar. Ayrıca, bu, birçok işletmenin önceki ağ sistemini kolayca değiştirmeden blok zinciri çözümü elde etmesini sağlar..

 

3. Accenture

Accenture büyük bir blockchain meraklısı ve şimdi de bir hizmet çözümü olarak blockchain sunuyor. Ancak, bu çözümlere farklı bir yaklaşımları var. Esas olarak danışmanlığa odaklanıyorlar; ancak yine de sizin için blok zinciri uygulama çözümlerine sahipler. Mağazada ne gibi avantajları olduğunu görelim.

 

Ne Sunuyorlar?

 • Taktikleri Analiz Etmek: Accenture, sektörünüzü analiz edebilecek ve mükemmel blok zinciri taktiğini oluşturmanıza yardımcı olabilecek geniş yetenekli profesyonel yelpazesini sunar. Bütçenize ve gereksinimlerinize bağlı olarak, başlamanız için eksiksiz bir yol haritası belirleyebilirler.
 • Blockchain Platformunun Uygulanabilirliği: Her şirket benzersizdir ve farklı hedeflenen tüketicilere sahip olmaları gerekir. Ayrıca Accenture, blok zinciri platformları uygulanabilirlik alanlarınızı seçmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, yalnızca size daha fazla iş kazandıracak hedefe odaklanabilirsiniz..
 • İleri Eğitim: Belki yenisiniz veya geliştiricinizin ekibi blockchain kavramına aşina değil. Accenture’ün ileri düzey eğitimi konusunda endişelenmeyin, siz veya ekip üyeleriniz kısa sürede profesyonel olursunuz.
 • Geliştirme Ortamları: Size uygun bir geliştirme ortamı da var. Ayrıca, yeni projeler geliştirmek için ortamı ve araçları kullanabilirsiniz..
 • Blockchain Çözüm Tasarımı ve Yürütme: Accenture, Kurumsal Ethereum blok zinciri çözümünüzü sizin için tasarlayacak. Tek yapmanız gereken, onlara özel gereksinimlerinizi bildirmektir..

 

4. Kaleido

Kaleido şu anda bir hizmet sağlayıcı yarışı olarak Enterprise Ethereum blok zincirine liderlik ediyor. ConsenSys ile ortaklaşa, blockchain için en iyi SAAS işlemlerinin en iyisini sunuyorlar. Sağlayıcıya göre, onlardan, şablon biçimleriyle birlikte ek özellikler ve verimlilik içeren ölçeklendirilmiş bir platform elde edeceksiniz..

Bu kurumsal Ethereum şablonları, kısa bir süre içinde blok zinciri projenize hızlı bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olur..

 

Kaleido Blockchain Cloud’un Faydaları Nelerdir??

 • Anında Ağlar

Kurumsal Ethereum projenizi şimdi başlatmak mı yoksa başlatmak mı istiyorsunuz? Kaleido ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Dahası, ağınızı tamamen kurmak ve devreye almak yalnızca bir dakika kadar sürer. Bahsetmiyorum bile, yol boyunca çok fazla para ve zaman kazandırır.

 • Seçim Seçeneği

Enterprise Ethereum platformunuza birden fazla özellik eklemeyi seçebilirsiniz. Yani, seçilen bazı özelliklerle sınırlı kalmayacaksınız. Gerçekte, Kaleido her şirketin benzersiz olduğuna ve bu nedenle farklılıklarını çekici bir şekilde sergilemeleri gerektiğine inanmaktadır..

Bu nedenle, şirketinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ağlar platformu sunacaklar. Dolayısıyla, Ethereum’un tüm konuşlandırılması farklı olacaktır; burada seri üretilen teknoloji yok!

 • Daha Fazla Kararlılık

Tabii ki, işletmenin diğerlerine kıyasla daha fazla istikrar faktörüne sahip olması gerekir. Çünkü her gün çok sayıda cilt ile uğraşmaları gerekiyor. Bu nedenle Kaleido, ücretsiz ölçeklendirme seçenekleri sunmayı vaat ediyor. Bu, üzerinde kaç kullanıcının olduğu önemli olmayacağı anlamına gelir; performansını yavaşlatmaz.

 • Zengin Pazar Yeri

Yüksek kaliteli blockchain çözümü sunmanın yanı sıra zengin bir pazara da sahiptir. Pazarda, kolayca yararlanabileceğiniz tak ve çalıştır çözümlerine sahip olacaksınız.

 

Blockchain Dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Dönüşümü başucu kitabımıza göz atın!

 

Bölüm 7: Enterprise Ethereum Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

 • Amalto

Amalto, gaz ve petrol endüstrisinde siparişten nakde işlemlerin (bilet tabanlı) otomasyonunu sunacak bir platform geliştirmek için kurumsal blok zincirini kullanmak isteyen en iyi saha veri yönetimi şirketlerinden biridir..

Şu anda, teknolojik desteğini bunun için ConsenSys’in Kaleido’sundan alıyorlar ve bu amaçla kurumsal Ethereum’u kullanıyor olacaklar. Dahası, girişimin adı Ondiflo ve Teksas, ABD merkezli olacaktı..

Dahası, Ondiflo, ConsenSys’in Taşıma Yönetim Sistemi ve Amalto’nun Platformu 6 gibi diğer girişimler sırasında halihazırda yapılmış olan farklı ürünleri kullanacak..

Kısacası, kurumsal Ethereum aşağı, orta ve yukarı akışta saha hizmetlerini otomatikleştirecek.

 

 • Açık Mineral

Open Mineral, esas olarak ikincil ticaret ürünleri ve baz metal hammaddeleri için dijital bir değişim platformudur. Ancak, şimdi Open Mineral, Minerac platformunu beslemek için kurumsal Ethereum’u kullanıyor. Minerac, tedarik zincirinin çalışma şeklini ve maden emtialarının ticaretinin nasıl yapıldığını değiştirmek isteyen bir blockchain konsorsiyumudur..

Open Mineral ile birlikte, başka finans kuruluşları ve madencilik şirketleri de var. Ama neden blockchain’e gidiyorlar? Bunun nedeni, maden endüstrilerinin birçok verimsizlikle uğraşmak zorunda olmaları ve değişmez bir defterin gerçekten senaryoyu değiştirebilmesidir..

Minerac ile, akreditifler, konşimentolar ve çok daha fazlası gibi güvenli bir ortamda ticaret belgelerini takas edebileceksiniz..

 

 • Radiant Earth

Radiant Earth, küresel yardım kuruluşlarının kritik küresel zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için Dünya jeo-uzamsal verileri ve görüntüleriyle ilgilenen kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biridir. Ancak şimdi, bu verileri uygun şekilde lisanslamak için blockchain teknolojisini kullanıyorlar. Bunun için kurumsal Ethereum kullanıyorlar.

Dahası, blockchain platformunun yardımıyla artık birçok kuruluş ona daha kolay erişebilecek..

Herhangi bir felaket durumunda, hızlı bir şekilde yardım sunabilmeleri ve temizleme sürecini kolaylaştırabilmeleri için güncel görüntülere erişmesi gereken birçok STK vardır. Kurumsal Ethereum çözümünde, bu coğrafi verilerin ödemelerini ve lisanslama sürecini izlemek için kavram kanıtı kullanıyorlar..

 

 • Anheuser-Busch InBev

Anheuser-Busch InBev, dünyanın en iyi bira üreten devlerinden biridir. Şu anda, dijital reklam tedarik zincirlerini kolaylaştırmak için bir blok zinciri çözümü arıyorlar. Ayrıca, ilk reklam kampanyalarını başlatmak için şu anda Kiip mobil pazarlama uygulamasını kullanıyorlar. Uygulama, verileri yönetmek ve izlemek için Ethreuem’in blok zincirini kullanıyor.

Gerçekte, birincil hedef, bu belirli reklamların erişimini izlemek ve nihayetinde genişletmektir..

Proje ayrıca Michelob Ultra, Bud light, Estrellas ve daha pek çok popüler markayı da içeriyor. Ayrıca, Kiip’in kurumsal Ethereum çözümünü içeren proje, yalnızca şeffaflığı artırmak ve reklam sahtekarlıklarıyla mücadele etmek için tasarlanmıştır..

Sonuç olarak, artık reklam etkinliklerini kolayca izleyebildikleri için AB InBev için çok fazla zaman azaltılır..

 

 • BBVA

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria veya BBVA, İspanya’nın en büyük bankalarından biridir. Son zamanlarda, kurumsal Ethereum’u kullanarak blok zinciri tabanlı bir sendikasyon kredisi tamamladılar. Ayrıca, ağda gerçekleşen ilk gerçek hayat anlaşmasıdır. Ancak, ana ağ yerine test ağında gerçekleşti.

Bu projenin amacı, blok zincirinin işlemlerde verimlilik, hız ve şeffaflık sağlayıp sağlamadığını görmektir..

Bu durumda, birkaç finans kurumu bir araya geldi ve yük için parayı bir araya getirdi ve platformu kullanarak borçluya ödünç verdi..

Bu nedenle, BBVA projeyi yönetiyor ve toplu olarak Red Electrica Corporation’a 150 Milyon € kredi verdi. Dahası, ağda başka hukuk danışmanları da mevcuttu..

Ancak, kredi sürecinin gerçekte nasıl gerçekleştiğini hâlâ bilmiyoruz, ancak bunun büyük bir başarı olduğunu biliyoruz.

 

 • ING, Citigroup ve Shell

ING, Citigroup ve Shell, kurumsal Ethereum konsorsiyum projesine liderlik ediyor. Komgo. Komgo, konsorsiyumun ürünüdür ve blok zinciri tabanlı bir platformdur. Şu anda Kaleido’dan teknolojik destek alıyorlar.

Komgo’nun birincil amacı, kurumsal Ethereum mimarisini kullanarak tüm küresel ticaret sistemini dijitalleştirmektir. Ayrıca, ana merkezleri İsviçre’dedir. Bu konsorsiyumda toplam 15 şirket var –

Societe Generale, SGS, Shell, Rabobank, Natixis, MUFG Bank, Mercuria, Macquarie, Koch Supply & Ticaret, ING, Gunvor, Crédit Agricole Group, Citigroup, BNP Paribas ve ABN AMRO.

 

 • Santander

Santander, bir dijital nakit sistemi geliştirmek için Enterprise Ethereum’u kullanıyor. Ayrıca Santander, kurumsal blok zinciri çözümünü kullanarak dijital para birimi çıkaran ilk banka olacak. Ayrıca, token kullanımını ve blok zincirinin geliştirilmesini teşvik etmek için blok zinciri topluluğuna banka notları çıkarmak istiyorlar..

Böylece, dijital parayı bankanın çeşitli şubelerinde resmi olarak açtıklarında kullanabilirsiniz. Şu anda, token adı Cash ETH’dir ve bu token, Santander’deki fiat parasıyla tamamen desteklenmektedir..

Santander banka hesabını kullanarak fonlara erişebilir ve jetonla işlem yapmak için Ethereum cüzdanlarını kullanabilirsiniz..

 

 • Khokha Projesi

Güney Afrika Rezerv Bankası veya SARB, Güney Afrika’da blok zinciri tabanlı bir bankalar arası sistem oluşturmak için yedi diğer bankadan oluşan bir konsorsiyuma liderlik ediyor. Dahası, tipik günlük bankacılık hacmi sunmayı hedefliyorlar, ancak ek kesinlik ve gizlilikle.

Şu anda, Khokha projesi çözümlerini yedeklemek için kurumsal Ethereum’u kullanıyor. Merkez bankaları, bankalar arası ödeme yönteminin dayanıklılığını artırmak için genellikle farklı bir yola ihtiyaç duyar. Ek olarak, bu sistemi sürdürmenin maliyetini de düşürmeleri gerekir..

Sonuç olarak, gizlilik talebini karşılamak için bir kavram kanıtı kurumsal Ethereum mimarisi inşa ediyorlar..

 

 • Proje i2i

Filipinler’deki UnionBank, Ülkedeki en büyük bankalardan biridir ve bankalar arası ödeme platformunu güçlendirmek için kurumsal Ethereum’u kullanıyor. Ancak Filipinler UnionBank bu projede yalnız değil. Kaleido, Diligence, Amazon AWS, Microsoft Azure ve yedi başka Filipinler bankasından teknolojik destek alıyor.

Kısacası, Proje i2i merkezi olmayan ve uygun maliyetli bir platformda herhangi bir güçlük çekmeden özerk bir şekilde çalışabilen gerçek zamanlı bir çıktı oluşturmaktır. Ayrıca, Project i2i, tüm kırsal bankaları ve ulusal ticari bankaları merkez bankasına bağlamak için çalışıyor. Bu sadece bankacılığı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla vatandaş memnuniyeti seviyesi sunar..

 

 • Webjet

Webjet, seyahat endüstrisindeki işlemsel anlaşmazlıkların sürecini basitleştirmek için blockchain kullanıyor. Rezervasyon anlaşmazlıkları, her seyahat endüstrisi için evrensel bir kabustur. Üstelik gezginler için daha da sorunlu. Günlük yüksek işlem hacminin karmaşık doğası, başarısızlıklarla doludur.

Bu nedenle Webjet, bu endüstri için veri mutabakatı sağlayacak olan Rezchain projesi için kurumsal Ethereum’u kullanmak istiyor. Dahası, Rezchain’in yardımıyla, dahili markaları arasındaki işlem anlaşmazlıklarında% 90 azalma göreceksiniz. Dış markalar söz konusu olduğunda, bu platformun verimliliğinden de yararlanabilirler..

Şu anda Webjet, Azure platformundan Microsoft Ethereum veya Ethereum çözümüne dava açıyor.

 

 • LumenLab

Lumenlab, Metlife’ın Asya’daki küresel inovasyon merkezidir. Şu anda şirket, sağlık sigortası çözümleri için blockchain kullanmak için bir proje üzerinde çalışıyor. Daha spesifik olarak, diyabetle yaşayan kişilere sigorta desteği sağlıyorlar.

Ayrıca, proje adı Vitana, gebelik diyabeti için otomatik bir sigorta sistemine sahiptir. Gebelik diyabeti Singapur bölgesindeki her beş hamile kadından birini etkiliyor ve Lumenlab yedeklerini sunmak istiyor.

Şu anda, blok zincirlerini beslemek için kurumsal Ethereum kullanıyorlar ve şu anda çözümü Singapur’un korumalı alanının Para Otoritesi dahilinde geliştiriyorlar..

Ayrıca, blok zinciri projesi, diyabet hastasıysa hastaya otomatik bir ödeme tetiklemek için EMR verilerini güvenli bir şekilde entegre eder..

 

 • Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, özel bir blockchain ağı başlattıkları bir işbirliği üzerinde çalışıyor. Şu anda, deneylerini ve keşiflerini DLT (Dağıtılmış Defter Teknolojisi) sistemine yedeklemek için Enterprise Ethereum kullanıyorlar..

Ayrıca, her iki taraf da Learning Coin adlı kendi dijital varlıklarını oluşturur. Hayır, bu sadece bir belirteç değil, aynı zamanda farklı kurumların blockchain hakkında bilgi edinmesine yardımcı olan bir araçtır. Dahası, daha sürdürülebilir bir dijital varlık için blockchain’i nasıl kullanabileceklerini anlamalarına da yardımcı olacaktır..

Bu aracın tipik kripto ile bir diğer önemli farkı, parasal değerinin olmaması veya herhangi bir fiat paraya bağlı olmamasıdır. Kaleido, teknoloji sağlayıcısı olarak onları destekliyor.

 

 • İmza Bankası

Signature adlı New York merkezli bir ticari banka, kurumsal Ethereum izinli blockchain platformunu başlatıyor. Ayrıca, kurumsal müşterilerine bir ödeme süreci sunmak için bu platformu kullanmak istiyorlar..

Platforma Signet adı verilir ve paranızı talep etmenizin ardından 30 saniye içinde taşımanızı teklif eder. Ancak paranız önce Ethereum ERC-20’ye dönüştürülür ve ardından alıcının hesabı için USD’ye geri çevrilir..

Bu şekilde, aradan kurtulur ve genel maliyeti düşürürler. Dahası, bankalar arası bir işlemi gerçekleştirmek genellikle yaklaşık üç gün sürdüğü için çok zaman kazandırır..

 

 • Eşkenar dörtgen

Rhombus, kurumsal Ethereum blockchain ağlarına zincir dışı veri akışları sunmak için Kaleido ile ortaklık yapıyor. Tipik kurumsal blok zinciri projeleri gibi değil, daha çok mevcut tüm kurumsal Ethereum projelerine yönelik bir iyileştirmedir..

Kaleido’dan blockchain çözümünü alan tüm endüstriler, Kaleido’nun blockchain iş bulutuna doğrudan bağlı olduğu için bu avantajı elde edecek. Rhombus, önde gelen bir Oracle servis sağlayıcısıdır ve Kaleido ile birlikte artık daha fazla veri akışı sunacaklar.

Dahası, işleyebilmek için gerçek dünya bilgisine ihtiyaç duyan akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda bu veriler son derece önemlidir..

 

 • UBS

UBS, esas olarak bir konsorsiyum üyesi olarak Enterprise Ethereum’a dayanan birden fazla proje üzerinde çalışıyor. Ancak, sonunda kendi canlı Ethereum Uyum Platformunu başlatıyorlar. Orijinal adı Massive Autonomous Distributed Reconciliation Platform’dur veya Madrec, UBS tarafından yönetilmektedir. Ancak, Credit Suisse, SIX, Barclays gibi başka şirketler de var ve daha pek çoğu bunun üzerinde birlikte çalışıyor..

Sektör genelinde veri mutabakat süreci sunmak için Azure’da Microsoft Ethereum kullanıyorlar. Dahası, platformun yardımıyla birçok şirketin uzlaşma için kaynak ve zaman israf etmesine gerek kalmayacak..

Dahası, kullanıcıların paradan tasarruf etmelerine yardımcı olacak ve rekabetin bedeli olmayacak.

 

Enterprise Ethereum’un Uzun Vadeli Vizyonu Nedir??

 • Küresel Geliştirici Topluluğu

Enterprise Ethereum, herhangi bir ülkede sorunsuz bir şekilde blockchain geliştirmeyi kolaylaştırmak için küresel bir geliştirici topluluğu sunmak istiyor. Bu çözüm, yalnızca blockchain’in blockchain uygulama sürecini kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek teknolojik erişime sahip olmayan birçok ülke onu kullanabilir.

Küresel geliştiricilerin yardımıyla, herhangi bir ülke veya bölge, merkezi olmayan ağ ortamını tam olarak kullanabilir. Ayrıca, dünyanın yeni bir dijital çağa adım atmasına da yardımcı olacaktır..

 

 • Birlikte çalışabilirlik

Kurumsal ağlar arasında birlikte çalışabilirlik, Enterprise Ethereum için bir başka önemli uygulama noktasıdır. Tüm kurumsal blok zinciri ağları birlikte çalışabilir durumdaysa, her biriyle doğrudan iletişim kurabilir ve anlaşmayı imzalayabilirler..

Ayrıca, bu özelliği kullanmak Enterprise Ethereum Alliance üyelerinin erişimlerini genişletmelerine ve küresel bir ağ ortamını teşvik etmelerine yardımcı olacaktır. Birden fazla blok zinciri sistemi birbiriyle iletişim kurabilir ve kişisel ağlarının bütünlüğünü koruyabilirse, bilgisayar korsanları için büyük bir etki olacaktır.

 

 • Birden Fazla Satıcı

Yalnızca birkaç satıcı seçeneği sunmak, Enterprise Ethereum uygulamasını biraz zorlaştırır. Şu anda, hizmetlerini sağlayan yalnızca birkaç BAAS satıcısı var. Bu listeyi genişletmek ve tüketici için daha fazla BAAS sağlayıcısı sunmak istiyorlar..

Ne kadar çok BAAS satıcısı olursa, blockchain inovasyonu o kadar iyi başarılabilir. Ayrıca, her satıcı, orijinal blockchain ile birlikte bazı özel özelliklerini sunar..

Her şirketi küçük bir liste ile memnun etmek yeterli olmayacaktır. Ve böylece, Enterprise Ethereum Alliance Üyeleri, hizmetlerini pazardaki her tür sektöre sunabilecek daha fazla sağlayıcıya erişimlerini genişletiyor..

 

 • Test ve Sertifikasyon

Kurumsal Ethereum, kuruluşlar içindeki yeni gelişmeleri test etmeye devam etmek ve yeni başarılar için sertifika sunmak istiyor. Bu nedenle, resmi sertifika sunarak, daha fazla şirketi inovasyona teşvik ediyorlar.

Sadece teknolojik erişimi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda hayatımızı da kolaylaştırır. Her şeyin blok zincirine dayalı olacağı ve kötü oyunculardan korunacağı bir dünya hayal edin.

Bunu kim istemez ki, değil mi??

 

Bölüm 8: Son Sözler

Kurumsal Ethereum kılavuzumuzun sonuna ulaştık. Dolayısıyla, Enterprise Ethereum’un gerçek dünya ortamlarını gerçekten nasıl etkileyebileceğini şimdiye kadar bilmelisiniz. Üstelik, konu inovasyon olduğunda bu platformun herhangi bir sınırı yok gibi görünüyor.

Halka açık Ethereum zaten dünya için değerini oluşturdu ve şimdi özel platformu da kullanma zamanı.

Ancak Enterprise Ethereum, blockchain teknolojisinin tek yöneticisi olmak istemiyor. Bu yüzden işbirliği başka bir kuruluşla birlikte, blok zinciri Hyperledger devam ediyor. Birlikte dünyanın tipik yollarını değiştiriyorlar.

Bakalım Enterprise Ethereum’un önümüzdeki dönemde neler sunacağını görelim.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me