İşletmeler için blockchain, geleceğin yolunu açma yolunda. Artık birçok kuruluş kurumsal blok zinciri platformuna yatırım yapmaya ve iş modellerini temelli geliştirmeye çalışıyor. Kurumsal blok zincirler, esas olarak kurumsal düzeydeki şirketlerin özelliklerine ve bu endüstrinin karşılaştığı sorunları nasıl çözebileceğine odaklanır..

Kurumsal ağlar için muazzam değer blok zincirinin bize getirdiği göz önüne alındığında, kurumsal blok zinciri eğitimine yatırım yapmak için biraz zaman bulmanız gerekiyor. Neyle uğraştığınızı bildiğinizden emin olmak için, sizi konu hakkında aydınlatmak için kurumun blok zincirinin her yönünü ele alacağız..

Öyleyse başlayalım!


Contents

Bölüm-1: Blockchain Teknolojisinin Temelleri
Bölüm-2: Uygulama Zorluklarını Aşan Durumlar Kullanılabilir?
Bölüm-3: Finansal Olmayan ve Birleşik Ağlarda Kurumsal Projeler
Bölüm-4: Kurumsal Blok Zincirleri: BAAS Satıcıları ve Popüler Platformlar
Bölüm 5: Hyperledger Ekosistemi
Bölüm-6: Sağlık Hizmetlerinde ve Devlette Blockchain
Bölüm-7: Merkezi Olmayan İnternet ve Web 3.0
Bölüm-8: En Büyük Blockchain Benimseme Zorlukları
Bölüm 9: Dönüşüm Başucu Kitabı
Bölüm 10: Son Sözler

Bölüm-1: Blockchain Teknolojisinin Temelleri

Kamuya Karşı Özel: İki Popüler Blockchain Teknolojisinin Savaşı

En baştan geri dönelim. Blockchain teknolojisi ilk olarak Satoshi Nakamoto’nun bu yeni merkezi olmayan teknoloji üzerinde çalışan Bitcoin’i tanıtmasıyla tanındı. Şu ana kadar Bitcoin’in halka açık bir blok zinciri olduğunu bildiğinizi düşünüyoruz. Ağa herkes katılabilir ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın özgürce kullanabilir.

Halka açık blok zinciri popüler hale geldikten kısa bir süre sonra, Ethereum gibi halka açık blok zinciri piyasayı büyütmeye başladı ve popülerlik hala artıyor. Ama şimdi sahne büyük ölçüde değişiyor. İşletmeler veya büyük şirketler, halka açık blockchain yerine özel kurumsal blockchain teknolojisi ile çalışmaya daha isteklidir..

Ama neden?

Public VS Private Blockchain Network Bilgi Grafiği

Herkese Açık vs Özel Blockchain

Özel Kurumsal Blockchain Teknolojisine Geçiş

Herkese açık blok zincirlerinin birçok özelliği vardır, ancak açık ortam her tür şirket için uygun değildir. Birçok şirket hassas bilgilerle uğraşmak zorundadır ve belgeleri depolayabilecekleri veya bunlarla ilgilenebilecekleri güvenli bir kanala ihtiyaçları vardır..

Bu bağlamda, Özel kurumsal blockchain çözümü devreye girdi. Bu özel kurumsal blok zinciri çözümü, onlara kullanabilecekleri özelliklerin yanı sıra ihtiyaç duydukları gizliliği sağlayabilir. Bununla birlikte, bu tür bir blok zinciri çözümü çoğunlukla bankalar veya finans kurumları için uygundur. Ancak şimdi birçok işletme, her iki tür blok zinciri ile çalışmak için fazlasıyla isteklidir..

Dolayısıyla, kurumsal blok zinciri çözümünün ekosistemi değişiyor ve önümüzdeki günlerde büyük ölçüde değişmeye devam edecek. Ancak blok zinciri teknolojisinin her endüstriyi onu uygulamaya koyan ortak özellikleri nelerdir? Şimdi kontrol edelim!

Blockchain Teknolojisinin Temel Özellikleri

Bu yüzden, kurumsal blockchain hakkında biraz konuştuk. Ancak bu yeni tür ağ sistemine aşina değilseniz, blockchain teknolojisinin temel özelliklerine geçmeden önce konsepti netleştirmemize izin verin..

Peki, Enterprise Blockchain Nedir?

Piyasadaki tüm kurumsal blok zinciri, tüm organizasyonel talepleri karşılamak için özel olarak donatılmıştır. Basit bir ifadeyle, bu ağlar kurumsal blockchain çözümleri için yapılmıştır. Dolayısıyla, bir işletme yalnızca kendileri için özel özellikler sunabilen bir blok zinciri teknolojisini entegre etmek istiyorsa, bu ağlara kurumsal blok zinciri denir..

Daha fazla bilgi için kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimizi deneyin.

Artık kurumsal blockchain’in ne olduğunu bildiğinize göre, blockchain’i işletmeler için bu kadar mükemmel yapan özelliklerin hangileri olduğunu görmenin zamanı geldi. Hadi başlayalım!

Kurumsal Blok Zinciri İnfografiklerinin Temelleri

Kurumsal Blok Zincirinin Temelleri

İşletmeler için Blockchain’in Temel Özellikleri

 • Merkezi Olmayan Doğa

Tipik bir istemci-sunucu bazı önemli sorunlarla birlikte gelir. Genellikle sunucu savunmasızdır ve güvenlik duvarı hizmetleri bilgisayar korsanlarını engelleyecek kadar güçlü değildir. Bu, birçok işletmenin olağan ağ yapısıdır ve hatta güvenlik protokollerine para harcar; bu kötü oyuncuları durduramazlar.

Blockchain’in ademi merkeziyetçilik doğası burada devreye giriyor. Kurumlar için blockchain, eşler arası bir ağ sistemi sunar, bu nedenle defter sistemini sabote edecek herhangi bir merkezi otorite yoktur. Üstelik kontrol artık kullanıcının elinde olacak!

 • Değişmez Yapı

Kurumsal projeler için blok zincirinin hayranı olduğu bir başka harika özelliktir. Değişmezlik, defter sistemini bir güvenlik duvarına dönüştürür. Bu durumda, deftere bir blok eklenirse, hiç kimse onu değiştiremez veya değiştiremez. Bununla birlikte, bazı durumlarda işletmelerin başka gereksinimleri olabilir..

Ancak çoğu durumda, hiçbir yolsuz kişi defteri değiştiremez ve daha fazla ayrıcalık elde edemez.

 • Daha Fazla Şeffaflık

Blockchain, daha yüksek düzeyde şeffaflık sunar. Bu, defter sistemindeki tüm bilgilerin ağdaki kullanıcıların görmesi için açıkta olduğu anlamına gelir. Ancak blok zinciri, işletmeler için de belirli hassas bilgileri korumak için kimlik doğrulama süreci ve seviye erişimi sunabilir..

Öyle olsa bile, şeffaflık seviyesi çok büyüktür, bu nedenle kullanıcılar, kimlikleri gizli kalsa da diğer kullanıcıların ne yaptığını görebilir. Yani, yalnızca bir kişinin açık adresini görebileceksiniz.

 • Daha Ucuz Maliyetler

Kendi blok zincirinizi geliştirmek biraz maliyetli görünebilir, ancak bunun için bir çözümümüz var. Birçok BAAS sağlayıcısı, bu çözümleri çok daha ucuza sunuyor, o zaman geliştirmeniz gerekecekti.

Böylece, geliştiricilerin ve hatta ağ yöneticilerinin maliyetini düşürebilirsiniz ve kurumsal blok zinciri çözümü, ağları yönetme ile birlikte gelir. Bu, birçok kuruluşun dahili ağlarını yükseltmek için kullanabileceği bir özelliktir..

 • Hızlı Çıktı

Her işletmenin hızlı çıktıya ihtiyacı vardır, değil mi? Birçok işletme her gün çok sayıda ödeme ile uğraşır ve bunları kolaylaştırmak için blockchain teknolojisinin hızlı çıktı özelliğinden yararlanabilirler. Bu özellik, kurumsal projeler için blockchain oluşturulmasını sağlar.

Birçok platform, bir işlem için 20 saniye veya daha kısa sürede rekabet edebilir! Bu, üç hatta altı gün süren bankalara kıyasla delicesine hızlı bir çıktı!

İşte adamlarınızın temel blockchain özelliklerini anlamaları için başka bir harika bilgi grafiği:

Blockchain Teknolojisi Bilgi Grafiğinin Temel Özellikleri

Temel Blockchain Özellikleri

Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi: Blockchain Ne Kadar Evrildi??

Birçoğunuz, insanların blockchain teknolojisini abarttığını düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda bu doğru olabilir. Ancak, blok zinciri teknolojisinin tarihine bakarsak, teknolojinin ne kadar geliştiğini biliriz. Öyleyse bir göz atalım!

Blockchain Teknolojisi Bilgi Grafiğinin Tarihçesi

Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi

1991-2008: Blockchain Hala Bir Filizken

1991 yılının neden olduğunu merak ediyor olmalısın? Pek çoğumuz bilmiyoruz ama blockchain teknolojisi 1991’den beri geldi. W. Scott Stornetta ve Stuart Haber ilk olarak blockchain konseptini tasarladılar. Böylece, kimsenin kurcalayamayacağı bir blok zincirinin olduğu bir kriptografik sistem üzerinde çalıştılar. 1992’de sistemi daha verimli hale getirmek için yükselttiler.

Ancak Satoshi Nakamoto, herkesin kullanması için çalışan bir blockchain teknolojisi platformu yayınladığında, teknoloji 2008’de daha fazla ilgi gördü. Bir yıl sonra, bitcoin’in teknik raporu yayınlandı.

2008-2013: Blockchain 1.0 – Bitcoin’in Çiçek Açmaya Başladığı Yer

Bitcoin ve Blockchain ile karıştırmayın; aynı şey değiller. Bitcoin, platformun teknolojisinin Blockchain olduğu bir kripto para birimidir..

Bundan sonra Bitcoin popülerlik kazanmaya başladı ve bu platformun yetenekleri arttı. Birçoğu temel konseptten yararlanmaya ve daha yeni uygulamalar geliştirmeye başladı.

2013-2015: Blockchain 2.0 – Ethereum Platformu Yaşıyordu

Bitcoins blockchain platformu harikaydı, ancak bir şekilde sınırlıydı. Böylece, geliştiriciler bu kurumsal blok zinciri platformunun potansiyelinden yararlanmanın yollarını bulmaya başladı. Sonunda 2013’te, Ethereum platformu ortaya çıktı ve işlevsel olarak yeni bir kenara kaydırıldı..

Yeni özellikler, platformu yalnızca bir kripto para birimi için kullanılacak şekilde sınırlamadı, aynı zamanda diğer geliştiricilerin üzerinde bir uygulama oluşturmasına da yardımcı oldu..

Ancak resmi olarak 2015’te piyasaya sürüldü ve şimdiye kadar en büyük lider sektörlerden biri haline geldi..

Bu zaman çerçevesinde bize kurumsal blockchain teknolojisine yeni bir bakış açısı kazandıran başka bir şey oldu. R3, 40 organizasyondan oluşan bir konsorsiyum oluşturdukları 2014 yılından geldi. Bundan sonra, R3 Corda’nın teknolojisi çoğu finans sektöründe güçlü bir varlığa sahip olmaya başladı..

Bu zaman çizelgesinin son yılında, Linux vakfı teknolojiye ilgi duymaya başladı ve şirketler için kurumsal blok zinciri çözümleri sunmak istedi. Böylece, açık kaynaklı bir blockchain şemsiye projesi oluşturdular Hyperledger.

Hyperledger’ın artık pek çok projesi var. Dahası, Hyperledger ile işletmeler için blok zinciri nihayet ihtiyaç duydukları hype’ı almaya başladı. Hyperledger, yeni bir blok zinciri yapısı oluşturdu ve hala sektörler arası ortamlar için birçok çözüm sunuyorlar..

2017: EOS.IO

2017’de yeni bir tür teknoloji EOS ortaya çıktı. Şirket bloğu. Biri, GPU ve CPU dahil gerçek bilgisayarları taklit eden bu kurumsal blok zinciri platformunda teknik incelemesini yayınladı.

Bunun için EOS, merkezi olmayan herhangi bir ortamda akıllı sözleşme işleme hızını iki katına çıkarabilir.

2018 – Günümüz: Blockchain 3.0 – Yeni Bir İnovasyon Bekliyor

Gördüğünüz gibi blockchain yıllar içinde gelişti ve büyümeye devam ediyor. Corda ve Hyperledger’ın piyasaya sürülmesiyle artık iş için blockchain, izin verilen tipte blockchainlere odaklanabilir. İşlerin nasıl sonuçlanacağını hâlâ bilmiyoruz, ancak bunun işletmeler için blockchain’in sonu olmadığını, yalnızca başlangıç ​​olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz..

Farklı türdeki blok zinciri ağlarının köklerine daha derin dalmamızın zamanı geldi. Evrimle birlikte, blockchain artık yalnızca özel veya halka açık değil, çok daha fazla ihlal edildi. Öyleyse, sonraki bölümlerimizde ne olduklarını görelim. Ayrıca, daha fazla bilgi için kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimize göz atın..

İşletmeler için Farklı Blok Zinciri Türleri

Blockchain’in evrimi ile birlikte artık kurumsal projeler için ikiden fazla blockchain türü görüyoruz. Tüm bu yeni kurumsal blok zinciri teknolojileri artık müşteriler için daha fazla kurumsal blok zinciri çözümü yaratıyor.

Bunlara göz atın, bu tür blok zincirleri hakkında net bir fikir edinin.

İşletmeler İnfografikleri İçin Farklı Blok Zinciri Teknolojisi Türleri

İşletmeler için Farklı Blok Zinciri Teknolojisi Türleri

Genel sınıflandırma –

1. Gizli

Özel blok zincirlerinde, ağa kimlerin katılabileceği konusunda erişim yetkisi veren tek bir kuruluş göreceksiniz. Daha çok, işletmeler için merkezi olmayan, merkezi olmayan bir blok zinciri gibidir.

Uygun bir merkezi olmayan ağ gibi görünmeyebilir, ancak temel değerler hala oradadır. Uygun yetkiye sahipseniz, bu ağlara erişebilirsiniz. Ancak kurumsal blockchain teknolojisine bakacak bir yönetim otoritesi olacak.

Özel Özellikler

 • Okuma veya Yazma erişimi düğümden düğüme değişir
 • Daha hızlı çıktı
 • Ağdaki her tür varlığı kullanabilir
 • Anonimlik sunmuyor
 • Halka açık blok zincirine kıyasla daha ucuz

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Gizliliği korur
 • Herkese açık blok zincirine kıyasla güç açısından verimli
 • Daha az uçucu ağ
 • Örgütsel güçlendirme

2. Genel

Halka açık bir blok zincirinde, herhangi bir kullanıcı ağa katılabilir ve fikir birliğine katılabilecektir. Dahası, tüm kullanıcılar defteri görebilir, böylece tam şeffaflık elde edersiniz..

Dolayısıyla, kurumsal ağlar için bu tür bir blok zinciri, tam anlamıyla sizi izleyen merkezi bir yazar olmadığı için daha merkezi değildir..

Özel Özellikler

 • Herkesin ağa erişimi vardır
 • Düğümleri indirebilir ve ekleyebilir
 • Doğada tamamen merkezi olmayan
 • Daha yavaş çıktı
 • Anonimlik sunuyor

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Daha fazla şeffaflık
 • Gerçek merkezi olmayan yapı
 • Kullanıcı yetkilendirme
 • Değişmezlik

3. Birleşik

Birleşik blok zincirinde, birden fazla kuruluş blok zinciri ağını etkiler. Çok sayıda kuruluşun aynı anda paylaşması ve çalışması için bir merkeze benzer.

Bu tür kurumsal blok zinciri çözümü, özel blok zincirlerine daha yakındır. Ancak teknolojiye hükmeden birden fazla organizasyon aslında ademi merkeziyetçilik kısmını geri getiriyor..

Özel Özellikler

 • Son derece hızlı çıktı
 • Son derece ölçeklenebilir
 • Verimli enerji
 • Dağıtılmış yetki

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Maliyet tasarrufu sağlar
 • Daha düşük işlem ücretleri
 • Ağ düzenlemeleri
 • Suçlu erişim yok

İzin Düzeyinde Sınıflandırma –

1. İzin verildi

Bu tür blok zinciri ağında, ağdaki her düğüm fikir birliği sürecine katılamaz. Yalnızca önceden belirlenmiş düğümler katılabilir.

Yani, daha çok kapalı bir ortam. Burada, yalnızca uygun yetki düzeyine sahipseniz, defteri görebilirsiniz. Merkezi kuruluş bu kurumsal blockchain teknolojisini tercih etmelidir.

Özel Özellikler

 • Ademi merkeziyet, ağdan ağa değişir
 • Bazı düğümlerin daha fazla yetkisi vardır
 • Nispeten daha hızlı
 • Güvenilir ortam

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Şirketler için uygundur
 • İşlem ücretleri düşük
 • Yerel bir varlığa ihtiyaç duymaz

2. İzinsiz

Bu tip blok zinciri ağında, ağdaki her düğüm fikir birliği sürecine özgürce katılabilir. Katılım konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bunda kısıtlama yok. Kurumsal ağ için izinsiz blok zinciri, izleyicilere ücretsiz erişim sunabilir. Bununla birlikte, yalnızca bir kuruluştaki düğümlerin çerçeveye girmesine izin verecek izinsiz özel bir blok zinciri vardır. Bundan sonra serbestçe dolaşabilirler. Ancak dış düğümlerin girmesini kısıtlar.

Özel Özellikler

 • Genellikle merkezi olmayan
 • Güven içermeyen ortam
 • Nispeten daha yavaş

Neden Bunu Kullanmalı??

 • Daha fazla kontrol
 • Herkes için açık gizlilik
 • Oylamaya veya fikir birliğine katılımda kısıtlama yok

Daha fazla bilgi almak için kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimize de göz atabilirsiniz..

Bölüm-2: Uygulama Zorluklarını Aşan Durumlar Kullanılabilir?

Artık işletmeler için ne tür blockchain olduğunu biliyorsunuz. Ama bizim için getireceği değeri nasıl tahmin edersiniz? Şüpheci olmak ve aldığımız kullanım açısından zorlukların bizim için çok ağır olup olmayacağını düşünmek normaldir.

Ancak olası kullanım durumlarının ve uygulamanın her zaman uygulama zorluklarının üstesinden gelmesini sağlayabiliriz. Öyleyse, kurumlar için blockchain açısından kurumsal blockchain kullanım senaryolarına göz atalım. Ve değerin buna değer olduğunu karşılaştırmak için uygulama zorluklarını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Hadi başlayalım!

Kurumsal Blok Zinciri İnfografiklerinin Kullanım Örnekleri ve Uygulama Zorlukları

Enterprise Blockchain'in kullanım senaryoları ve uygulama zorlukları

 • Global İşlemler

En önde gelen kurumsal blok zinciri kullanım örneklerinden biri olduğu için küresel işlemlerle başlayalım. Bankacılık sektörleri veya finans sektörleri, işletmeler için blok zincirine ilk bakanlardır. Bu sektörler tipik bir kusurla ilgileniyor – merkezi mimari.

Ancak kurumlar için blockchain, bozuk kişisel bilgilerden kurtulmanın yanı sıra sınır ötesi ödeme ortamlarında bile anlık işlemler sağlayabilir. Yani, finans sektörleri için büyük bir kazanç.

 • Ticaret

Bir diğer popüler kurumsal blok zinciri kullanım durumları, ticaret finansmanı alanındaki uygulamalardır. Her yıl 18 trilyon doların üzerinde değerde mal sevk edilmektedir. Ancak bu şirketlerin piyasadaki taklit ürünlerle savaşmak için daha fazla kontrole ihtiyacı var.

Ve işletmeler için blockchain, sorunu daha yüksek verimlilik, izleme, daha düşük maliyet ve evrak işlerini kolayca çözebilir.

 • Besin Güvenliği

Açıkçası, siz ve diğer herkes tükettiğimiz yiyeceklerle ilgileniyorsunuz. Dahası, işlenmiş gıda şirketleri, korumak için kullandıkları kimyasalların sağlık sorunlarını her zaman düşünmezler. Ve böylece, işletmeler için blockchain bu nişte gerçekten parlayabilir.

Nasıl?

İşletme için blockchain, ham maddeleri izleyebilir ve her gıdanın sağlık düzenlemelerine uygun olmasını sağlayabilir. Dolayısıyla, bu kurumsal blok zinciri kullanım örneklerini kullanarak gıda endüstriniz kolayca gelişebilir.

 • Tedarik zinciri

Önde gelen kurumsal blok zinciri kullanım durumlarından biri tedarik zinciridir. Tedarik zinciri, endüstriyel ekosistemimizin büyük bir parçasıdır ve işletmelere yönelik blok zinciri burada da yardımcı olabilir –

 • Ürünleri takip edebilen bir defter sistemi sunmak.
 • Akıllı Sözleşmeler aracılığıyla verileri doğrulama ve güvenli ödeme.
 • Kötü oyuncularla savaşmak için doğru bilgiler.
 • Geliri artırmak.
 • Maliyetleri düşürmek.

 • Perakende

Perakendeciler artık işletmeler için blok zincirine oldukça sık bakıyor. Bunun nedeni, bu departmandaki kurumsal blok zinciri kullanım durumlarının sistemlerini gerçekten yükseltebilmesidir. Perakende ürünleri takip etmek ve güvence altına almak, sahtecilikle mücadele, şirketler için blockchain’in özelliklerinden bazıları.

Dahası, küçük ölçekli perakendeciler, defter herkes için adil bir oyun sağlayacağından parlayabilir. Yani, tüm müşterileri alan büyük devler burada sorun olmayacak.

 • Devlet Hizmetleri

Devlet hizmetleri, başlangıçta devasa bir sektördür. Teknoloji katlanarak çiçek açarken bu sektörler geride kalıyor. Buna ayak uydurmak için, şirketler için blockchain kullanabilirler. Kurumsal blok zinciri kullanım durumları oldukça çeşitlidir ve hükümetler için de uygundur.

Güvenli bir defter, kağıt izlerinden kurtulmak, insan haklarını korumak ve dijital kimlikler sunmak için tüm hassas bilgileri koruyabilir. Bunlar kullanım durumlarından sadece birkaçı. Bunun hakkında biraz sonra konuşacağız.

 • Fikri mülkiyet

Fikri mülkiyet yönetimi çok büyük bir sektör çünkü markalaşma ile birlikte patent almayı da yönetmeleri gerekiyor. Bu sektörler olmadan müzisyenler, tasarımcılar, sanatçılar veya mucitler gibi hiçbir topluluk başardıkları için itibar kazanmaz..

İşletmeler için blockchain, hak ettikleri doğru değeri elde etmelerine yardımcı olmanın yanı sıra patentli mallarının sızıntı yapmasını önleyebilir. Bu, kurumsal blok zinciri kullanım durumları listesindeki bir başka harika olmasının nedeni budur..

 • Sağlık hizmeti

Sağlık hizmetleri ve hatta İlaçlar, işletmelerin bu alanda öne çıkması için blok zinciri kullanabilir. Birçok ülke halihazırda bir ton para yatırıyor, ancak çok az sonuç var. Bunun nedeni uygun güvenlik ve şeffaflığın olmamasıdır. Diğer bir önemli endişe ise sahte uyuşturuculardır ve bunlar sağlık sorunlarını genişletmiştir..

Tüm sorunlarla mücadele etmek için kurumsal blok zinciri kullanım durumlarından yararlanabilecekler. Güvenli bir platform ve şeffaflıkla artık ilaçlarını takip edebilirler ve ayrıca hastalara tıbbi kayıtlarına erişim hakkı verebilirler..

Kısaca bu sektör hakkında daha fazla konuşacağız.

 • Yağ ve gaz

Petrol ve Gaz endüstrisi, kurumsal mimari için blok zincirinden büyük ölçüde yararlanabilir. Üstelik olası tüm sevkiyat rotalarını hesaplayarak verimliliği artırabilir. Dolayısıyla, en iyi rotayı seçmek maliyetleri düşürecektir..

Dahası, tipik model o kadar da doğru değildir, ancak kurumsal blok zinciri kullanım durumlarından yararlanarak% 5 daha fazla geliri artırabilirler..

 • Emlak

Mevcut emlak piyasası o kadar iyi gitmiyor. Erişilemezlik, daha yüksek maliyetler ve zayıf likidite gibi bazı büyük sorunlardan muzdariptir. Sadece zengin insanlar için daha lüks bir ürün haline geliyor. Sektör bunu dengelemek istiyorsa, işletmeler için blockchain’e bakmaları gerekir..

Teknoloji likidite sunabilir ve orta sınıfların da ulaşabileceği kısmi mülkiyet sunabilir..

 • İnsancıllık

İşletmeler için blockchain, bu sektördeki tüm özelliklerden zahmetsizce yararlanabilir. Genellikle bir insani yardım projesi kötü oyuncularla ilgilenir.

Bozuk ortamla savaşmak için, bağışları takip etmek için kurumsal blok zinciri kullanım durumlarından yararlanabilirler. Böylelikle bağışçılara paranın çaresiz bir kişiye gidip gitmediğini görmeleri için% 100 verimlilik sunabilirler..

 • Sigorta

Sigorta, işletmeler için blok zincir durumunda bir başka popüler sektördür. Sigorta şirketi, işletmeler için blok zinciri kullanarak hem müşterilerine hem de kendilerine fayda sağlayabilir. Bir sigortacı ve müşteri her zaman bir yığın evrak işiyle uğraşmak zorundadır.

Ancak kuralları vurgulamak için akıllı bir sözleşme kullanırlarsa, süreç çok daha basit hale gelir. Herhangi bir sigorta talebini otomatik olarak düzene sokabilirler.

 • Medya ve Eğlence

Artık medya ve eğlence televizyonda bulunmuyor. Sektörler gelişti ve şimdi çalışmalarını tanıtmak için çevrimiçi platformları kullanıyor. Ancak bu platformlar her zaman adil oyunlar oynamaz. Ve bu nedenle, birçok sanatçı hak ettikleri ücreti alamıyor.

Ancak, kuruluşlar için blockchain ile ademi merkeziyetçi bir yapıyı teşvik edebilir ve adil değer paylarını alabilirler.

 • Seyahat

Birçok havaalanı, dahili bir ağ modeline en iyi çözüm olabileceği için artık kurumsal blok zinciri platformunu arıyor. Yolcu işlemleri, havalimanlarında çok zaman alır ve eğer bunu düzene sokabilirlerse, genel verimlilik fırlayacaktır..

Daha az belge ve daha fazla biyometrik kimlik doğrulama kullanabilirlerse, kaçaklar bile havada seyahat edemezler..

Uygulama Zorlukları

Uygulama zorlukları, yukarıdaki tüm kullanım örneklerini kullanmanın önündeki en büyük engeldir. Tüm kullanım durumları oldukça kazançlı görünüyor, değil mi? Ancak zorluklar bu kullanım durumlarını aşabilir mi? Hadi bir bakalım!

 • Birlikte çalışabilirlik

İlk konu birlikte çalışabilirliktir. İşletmeler için blockchain söz konusu olduğunda mutlak ihtiyaçlardan biridir. Artık kullandığımız her şey birbirine bağlı ve tüm görevlerimizi oldukça verimli hale getiriyor. Ancak tamamen yeni bir kurumsal blok zinciri teknolojisi kullanmak istiyorsak, birlikte çalışabilirliğe sahip olmamız gerekir..

Kurumsal blok zinciri çözümleri birbirleriyle iletişim kurabilirse, farklı bir ağ ekosistemi oluşturabiliriz. Ancak ne yazık ki, kurumsal blok zinciri teknolojisi hala yeterince iyi birlikte çalışabilirliğe sahip değil.

 • Eski Ağlar

Diğer bir kurumsal blok zinciri benimseme zorlukları, mevcut eski ağdır. Tüm işletmelerimiz zaten bağlı olduğumuz bir ağ sistemine sahiptir. Bu modeller yeterince verimli olmasa da çoğu bataklık kuruluşu bunları kullanıyor, çoğu banka.

Bu nedenle, bu eski ağları uygulamak veya değiştirmek, çoğu kişinin yapmak istemediği zamana ve yatırımlara ihtiyaç duyacaktır..

 • Yetenek Seti

Kurumsal blok zinciri çözümlerini uygulamak kolay bir iş değildir. Zaman alır ve dahası, kurumsal blockchain teknolojisini verimli bir şekilde geliştirebilecek yetenekli kişilere ihtiyaç duyar. Ancak piyasada bu düzeydeki beceri seti nadirdir.

Pek çok geliştirici karmaşık bir blockchain modeli oluşturamaz. Üstelik mükemmelleştirmeye çalışsalar bile çok zaman alıyor. Dolayısıyla, projelerinizi yedekleyebilecek yetenekli kodlayıcılara her zaman ihtiyacınız olacak.

 • Metodoloji

Metodoloji eksikliği, işletmeler için blockchain açısından büyük bir engeldir. Birçoğu harika bir fikir gibi görünebilecek yeni projeler geliştirmek istiyor. Ancak uygun bir metodoloji olmadan, onu verimli bir şekilde uygulayamazlar ve bu da boşluklara neden olur.

Koddaki boşlukların ağda bir güvenlik açığı oluşturduğu birçok durum olmuştur. Ve bu durumlar, kurumsal blockchain teknolojisinin küresel olarak tanınmasını zorlaştırıyor.

 • Kitle Kabulü

Ölçeklenebilirlikle bağlantılıdır. Herkes bu ağları kullanmaya başlarsa, bu ağın toplu benimseme aşamasını idare edebilmesi gerektiği anlamına gelir. Ancak teorik olarak mümkün gibi görünse de, birçoğu toplu olarak benimsendiğinde hızlı performans sunamaz.

Şimdi birçok yeni proje bu senaryonun üstesinden gelmeye çalışıyor ve umarım yakında bazı olası sonuçları göreceğiz..

 • Maliyet Zorlukları

Daha önce de söylediğimiz gibi, tüm eski ağların kaldırılması veya değiştirilmesi durumunda zaman ve yatırım gerekir. Bu konudaki yatırım çok para alabilir. İşletmeler için blok zincirinin maliyeti esas olarak gereksinimlerinize bağlıdır.

Bu nedenle, az sayıda özellik ve ortak özellik maliyetleri azaltabilir. Ancak yeni özellikleri veya egzotik özellikleri uygulamak biraz daha fazla paraya ihtiyaç duyabilir.

Bunlar, şimdiye kadar işletmeler için blockchain’in önemli zorluklarından birkaçı. Kısaca diğer zorluk türleri hakkında daha fazla konuşacağız.

Sonuç nedir?

Kullanım senaryolarının zorlukları büyük ölçüde aştığını şimdiye kadar bildiğinizi düşünüyoruz. Evet, kurumsal blockchain teknolojisi bazı sorunlarla birlikte gelir. Ancak kullanım durumlarının olasılığı sınırsız olabilir. İnovasyonla, tüm kusurların tamamen üstesinden gelebilmemiz sadece an meselesidir.

Dahası, birçok büyük şirket zaten kurumsal blok zinciri çözümlerine bakıyor. Sonraki bölümlerde onlara bir göz atalım.

Bölüm-3: Finansal Olmayan ve Birleşik Ağlarda Kurumsal Projeler

Blockchain Uygulayan Finansal Olmayan Kuruluşlar

Finansal olmayan birçok işletme, kurumsal blok zinciri teknolojisini uygulamaktadır. Bu işletmelerin en iyi 20 örneğine göz atın.

Blockchain Teknolojisi Bilgi Grafiğini Uygulayan Şirketler

Blockchain Teknolojisini Uygulayan İşletmeler

1. Walmart: Ürün İzleme

Perakende devi Walmart, kurumsal blok zincirinin benimsenmesinde lider olmak için IBM ile işbirliği yapıyor. Dahası, Walmart, ürünleri takip etmek ve günlük operasyonları yönetmek için kurumsal ağlar için blockchain özelliklerini kullanıyor..

2. Metlife: Otomatik Sigorta Çözümü

Sağlık hizmetiyle birleştirilmiş otomatik sigorta, en can sıkıcı sorun için mükemmel bir çözüm olabilir. Ayrıca Metlife, bu özelliği gebelik diyabeti finansal koruması ile mücadele eden kadınlara sağlamak için kurumsal bir blok zinciri benimsemesi uyguluyor..

3. UPS: Lojistik Sistemi

United Parcel Services, blockchain destekli bir lojistik sistemi için uzun. Bu nedenle Trucking Alliance’a katıldılar ve onlarla birlikte çözümü uyguluyorlar.

4. Toyota: Otonom Sürüş Teknolojisini Geliştirin

MIT Media Lab ile birlikte çalışan otomobil devi Toyota, otonom sürüş teknolojisini geliştirmek için kurumsal blok zinciri benimseme uyguluyor. Ayrıca, platformu kullanarak kullanıcılar araç işlemlerinin yanı sıra yolculuk paylaşım bilgilerini yönetebilirler..

5. AIA Grubu: Bankasürans

Sigorta devi AIA Group, blockchain destekli Bancassurance’ı başlatacakları kurumsal çözüm için blockchain uyguluyor. Ayrıca, işlem süresini kısaltacak ve şeffaflığı artıracaktır..

6. BHP Billiton: Tedarik Zinciri Yönetimi

Madencilik devi BHP Billiton, tedarik zinciri süreçlerini yönetmek ve bu nedenle kurumsal çözümler için blok zinciri uygulamak istiyor. Kuyu deliği sıvısını ve kaya örneklerini izlemek ve kaydetmek için platformu kullanacaklar.

7. Alibaba: Lüks Malların Takibi

Alibaba, kurumsal blok zincirinin benimsenmesini kullanarak lüks ürünlerini takip ediyor. Burada,% 100 müşteri memnuniyeti sunmak için kurumsal blockchain teknolojisini kullanacaklar..

8. Tencent: Yasal Faturalama ve Vergilendirme

Tencent, Çin’in Shenzhen şehrinde vergilendirme ve yasal faturalandırmanın yapılmasını sağlamak için kurumsal blok zincirinin benimsenmesi üzerinde çalışıyor. Daha etkilidir. Maliyetleri düşürebilir ve sahte faturalarla mücadele edebilirler.

9. Baidu: Fikri Haklar Yönetimi

Arama devi Baidu, fotoğrafçılar için harika bir çözüm sunmak istiyor. Ayrıca, fotoğrafçıların görüntü haklarını koruyacak kurumsal proje için bir blok zinciri uyguluyorlar..

10. Ford: Mobilite Teknolojilerini Destekleyin

Ford, kurumsal blok zinciri çözümünü kullanan otomotiv şirketlerine yeni eklenen şirkettir. Şirket, akıllı mobilite çözümlerine sahip oldukları için mobilite teknolojisini desteklemek için bu platformu uygulamak istiyor..

11. British Airways: İzleme Sistemi

British Airways, VChain’in Doğrulama Hizmetini kullanarak, bir blok zinciri izleme sistemi oluşturmak için kurumsal blok zinciri benimsemeyi deniyor. Esas olarak Cenevre, Miami ve Londra’daki uçuş bilgilerini izlemek istiyorlar.

12. Facebook: Veri Yönetimi ve Koruma

İnsanların verilerinin daha iyi korunmasını sağlamak için blockchain kullanmaktan daha iyi bir yol var mı? Facebook, ağın iç yapısını değiştirmek ve insanların verilerinin çalınması yerine platformlarını kullanmasını daha güvenli hale getirmek için blockchain teknolojisini araştırıyor..

13. Walt Disney: Envanterleri Takip Et

Walt Disney içinde Kurumsal Blockchain benimsenmesi de yolunda ilerliyor. Ayrıca, parktaki sevkiyat ve satış stoklarını takip etmek için platformu kullanmak istiyorlar..

14. Maersk: Nakliye Platformu

Dünyanın en büyük denizcilik şirketlerinden biri olan Maersk’i tanıyor olmalısınız. Kargo gönderilerini izleyecek bir nakliye platformu oluşturmak için IBM ile işbirliği yaptılar. TradeLens, gönderileri takip etmek için platformu uygulamanın ana uygulayıcısıdır.

15. İhtiyati: Ticaret Platformu

Blok zincirindeki ticaret platformları yeni bir konu değil. Ancak Prudential, orta ve küçük ölçekli işletmeler için bir ticaret platformu oluşturmak için Starhub ile birlikte çalışıyor. Böylece, platformu kullanarak daha fazla işletmeyi birbirine bağlayabilir ve onlara ödeme yapma seçeneği de verebilirler..

16. Apple: Zaman Damgası Verileri

Apple, başlangıçtan beri şirketler için blockchain konusunda pek istekli değildi, ancak bu konuda hiçbir şey söylemediler bile. Ancak bildirildiğine göre, şimdi olası zaman damgası veri çözümleri için araştırıyor olabilirler..

17. Nestle: Tedarik Yönetimi

Nestle, kurumsal blok zincirinin benimsenmesiyle daha iyi bir değer sunmaya çalışıyor. Ayrıca, çiftliklerden başlayarak gıda ürünlerini takip etmek için platformu kullanacaklar, böylece insanlar en kaliteli gıdaları elde edecekler..

18. UnitedHealthcare / Quest Diagnostics / Optum / Humana: Doktor Rehberlerinin Geliştirilmesi

UnitedHealthcare, Quest Diagnostics, Optum ve Humana, doktor dizinlerinde verimliliği artırmak için blockchain teknolojisini uyguluyor. Genellikle, sağlık hizmetleri sektörleri yanlış doktor rehberi sorunları ile ilgilenir. Ancak çözümleriyle, sonunda doğru şekilde ayarlayabilirler.

19. Samsung: Tedarik Zinciri Yönetimi

Samsung nihayet tedarik zinciri yönetimini izlemek için kurumsal blok zinciri benimsemesini uygulamaya koydu. Devasa tedarik zinciri süreçlerini yönetmek için çözümler aramalarının tam zamanıydı..

20. FedEx: Anlaşmazlıkların Çözümü

Blockchain teknolojisi, FedEx’teki müşteri anlaşmazlıklarını çözme sürecini kolaylaştırabilir, böylece kuruluşun sistemi entegre etmesi için blok zincirine bakarlar..

Federasyon Ağları

Büyük çabaların ardından son üç yılda, federe ağlar nihayet çiçek açmaya başladı. Federe ağlar oluşturmak için çekirdek blok zinciri platformu olarak Hyperledger veya R3 Corda kullanan pek çok proje var..

Bu ağlara bir göz atalım ve bu birleşik ağlarda kimlerin olduğuna bakalım.

Federated Blockchain Ekosistemi İnfografik

Federe Blockchain Ekosistemi

 • Voltron

Bu, CryptoBLK ve R3 tarafından desteklenen kurumsal proje için harika bir blok zinciridir. Teknik destek için Microsoft’un Azure adlı bulut platformunu kullanıyorlar. Voltron, işletmeler için federe blok zincirini oluşturan on iki bankanın bir ürünüdür.

Bunlar –

ING, Mizuho, ​​Intesa Sanpaolo, Scotiabank, BNP Paribas, BBVA, Natwest, CTBC bank, Bangkok Bank, U.S Bank, HSBC ve SEB.

Kurumsal projeye yönelik bu blok zincirinde Voltron, bankaların tüm belgelerini dijitalleştirmek için Corda platformunu kullanacak. Bankacılık sektörleri artık kurumsal blockchain teknolojisi ile çalışmak için fazlasıyla isteklidir. Voltron ile bankalar artık evrak işlemenin manuel işçiliğini azaltabilir ve tüm özellikleri tam olarak kullanabilir..

 • Marco Polo

R3’ün bir başka harika işbirliği de federe ağ Marco Polo’dur. Marco’da Polo R3, TradeIX ile işbirliği yapıyor ve burada on popüler finans kuruluşu tek bir platform altında bir araya geliyor.

Bunlar –

OP Financial, SMBC, Standard Chartered, Commerzbank, Natixis, DNB, ING, NatWest, Bangkok Bank ve BNP Paribas.

Ayrıca Marco Polo, kurumsal proje için bu blok zinciri için TradeIX’in Core TIX’ini ve R3’ün Corda platformunu kullanacak. TIX Core, Corda gibi başka bir DLT türüdür. Dahası, bu kurumsal blockchain platformunun temel amacı, ödeme sürecini takip etmek ve alacak indirimleri için daha yüksek güvenlik sunmaktır..

 • Batavia

Batavia, kurumsal proje için küçük bir blockchain olsa da, yine de sunabileceği çok şey var. Batavia, işletmeler için olası tüm finansal kurumlarda akıllı sözleşmeler uygulamak için blockchain kullanmak istiyor.

Kurumsal blok zinciri çözümü, sınır ötesi ticaret de sunabilecektir..

Bu federe blok zincirinin altındaki bankalar –

CaixaBank, Commerzbank, Bank of Montreal, UBS ve Erste Group.

 • Ticaret

Bu platform Avrupa bölgesini hedeflemek istiyor ve bir fatura faktoringi sağlamak istiyor. Dahası, oldukça çaba harcamadan faktorize olmalarını sağlayan akıllı sözleşmeler kullanıyorlar. Şu anda kurumsal platform için blok zincirleri altında sekiz bankaya sahipler; ancak, federe ağa Societé Generale’yi de eklemek istiyorlar.

Bunlar –

Deutsche Bank, Natixis, Nordea, Santander, KBC, Rabobank, UniCredit ve HSBC.

 • Hong Kong Ticaret Finansmanı Platformu (HKTFP)

Hong Kong Para Otoritesi, bu federe kurumsal blok zinciri platformunda başı çekiyor. Platformun kökü için Ping An Group’un teknolojisini kullanıyorlar. Ek olarak, bu kurumsal blok zinciri çözümünde 21 bankaları var, ancak şimdiye kadar sadece birkaç isim var..

Bunlar –

Bank of China, Standard Chartered, ANZ, Hang Seng Bank, Bank of East Asia, DBS ve HSBC.

HKTFP platformunu kullanarak her şirket, tedarik zinciri yönetimi sürecini dijitalleştirmek ve bunları korumak için kurumsal platform için tüm bilgileri blok zincirinde depolamak ister..

 • Perakende Konsorsiyumu

Şu anda, bu birleşik ağ projesi için hala resmi bir isimleri yok, ancak IBM’in bu platformu oluşturmak için küresel perakendecilerle işbirliği yaptığını biliyoruz. Ek olarak, perakendeciler, kurumsal ağ için blok zincirlerinin temeli olarak kullanmak üzere IBM’in Hyperledger Fabric platformunu kullanacaklar..

Ağın temel amacı, müşterilere daha fazla değer sunmaktır. Her yıl birçok insan perakende gıda ürünlerinde kirlilikten muzdariptir. Yani, bunları azaltmak için on şirket bir araya geliyor.

Bunlar –

Driscoll’s, Unilever, McLane Company, Nestlé, Kroger, Dole, McCormick and Company, Walmart, Golden State Foods ve Tyson Foods.

Bunu gerçekleştirirlerse, yeni oluşum gıda ekosistemini temelli değiştirir.

 • B3i

R3 yine başka bir işbirliğine girer. B3i, R3’ün Corda platformu tarafından desteklenmektedir. Burada, tüm sigorta belgeleri DLT platformu kullanılarak dijital hale getirilecektir. Bunun ana nedeni, tüm sigorta şirketinin sundukları hizmetleri düzene koymak ve müşteriler için daha iyi bir çıktı sağlamak istemesidir..

Kurumsal proje için bu blok zincirini başarılı kılmak için on üç banka bir araya geliyor.

Onlar –

Tokio Marine, SCOR, Zurich Insurance Group, Liberty Mutual, Allianz, Achmea, Generali, Munich Re, XL Catlin, Hanover Re, Ageas, Swiss Re ve Aegon.

Bölüm-4: Kurumsal Blok Zincirleri: BAAS Satıcıları ve Popüler Platformlar

Piyasadaki büyük yazılım devlerine zaten aşina olmalısınız. En tanınmış isimlerden bazıları bu yeni büyük ekosistemde yer alıyor. Ne olduklarına bir bakalım –

BAAS Sağlayıcıları

1. Oracle

Pazardaki en popüler satıcılardan biri Oracle’dır. Oracle, tüm kurumsal kullanıcılar için kapsamlı bir DLT sağlıyor. Çözümlerinde, blok zinciri uygulamanızı başlatabilecek ve zaman zaman güncelleyebileceksiniz..

Ayrıca Oracle, güvenilir bir ortamda tedarikçiniz, iş ortağınız veya müşterileriniz gibi birden çok kişiyle bilgi paylaşmanıza olanak tanır. Bu platform, birleştirilebilir mimari modeli kullanacaktır. Model, yalnızca ihtiyaçlarınıza göre tasarlanmış herhangi bir özel özelliği uygulamanıza yardımcı olacaktır..

2. IBM

IBM, işletmeler için bir başka popüler BAAS sağlayıcısıdır. IBM Cloud altyapıları, tamamen entegre, işlevsel ve kurumsal kullanıma hazır bir BAAS çözümü sunar. Şu anda, bu projede işbirliği yaptıkları için yalnızca Hyperledger Fabric çözümleri sunuyorlar.

Platform ile onu yönetmeyi, geliştirmeyi ve hatta çalıştırmayı çok daha kolay bulacaksınız. Talepleriniz ne olursa olsun, IBM hizmetleri sizin için oluşturur. Mevcut ağ sistemiyle entegrasyon, performansı, gizliliği ve güvenliği artıran süper hızlıdır.

Baas Satıcıları ve Kurumsal Blok Zinciri Platformları Bilgi Grafiği Örnekleri

Baas satıcıları ve kurumsal blok zinciri platformları örneği

3. Amazon

Bu, AWS’nin size istediğiniz basitliği sağlayacağı bir başka popüler kurumsal blok zinciri çözümüdür. Amazon Web Services ile kendi kurumsal blok zinciri çözümlerinizi oluşturabilecek ve şirketinizi büyütebileceksiniz..

Bu kurumsal blok zinciri çözümünün en iyi yanı, tamamen yönetilen ağlar sunmalarıdır. Bu, ağınızı öngörmek için zamanınız veya iş gücünüz varsa, Amazon bunu sizin için yapacak demektir. Tüm çözümlerinin kurulumu kolaydır ve ayrıca maliyetli de değildir.

4. Microsoft

Teknoloji devi Microsoft’u zaten biliyorsunuz ve onlar da BAAS çözümlerinin adil payıyla buradalar. Microsoft Azure, kurumsal bir blok zinciri çözümü olarak giderek daha popüler hale geliyor, çünkü bununla yeni platformlar oluşturabilir ve bir gün içinde kullanmaya başlayabilirsiniz.!

En önemlisi, yeni bir projenizi geliştirmek istiyorsanız, Azure size ihtiyacınız olan tüm gerekli araçları sağlayabilir. Defter sistemi yerine Workbench olarak daha uygundur. Bu nedenle, bütçeniz konusunda endişeleriniz varsa, piyasadaki en düşük oranlardan birini sundukları için onları kontrol etmelisiniz..

5. Alibaba

Alibaba Cloud, piyasadaki en iyi kurumsal blok zinciri çözümü olabilir. Ne tür bir blok zinciri çözümü istiyorsanız, onlardan alabilirsiniz. Belki piyasadaki tüm gösterişli popüler kurumsal platformları seviyorsunuzdur. Merak etmeyin; Alibaba arkanı kolladı.

Belki meşgul bir insansınız ve bir blockchain platformu yerine işinize daha fazla odaklanmanız gerekiyor. Ama bunu nasıl yapacaksın? Basit, bırakın Alibaba Cloud platformu konuşlandırın, işletin ve koruyun ve siz de işletmenizin büyümesine odaklanın.

6. Baidu

Belki farklı türde bir çözüm, daha hızlı, daha ölçeklenebilir bir şey istiyorsunuz. Baidu, kurumsal blok zinciri çözümü olabilir. IoT, gıda güvenliği, tedarik zinciri, finans, sağlık hizmetleri ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli alanları kapsayabilecek yeni bir platform türü sunuyorlar..

Ayrıca, çok sayıda işlemle uğraşmanız gereken bir işletmeniz varsa, Baidu’nun Xuper Zinciri size saniyede 10.000’den fazla işlem sunabilir..

7. Huawei

Huawei şirketi kısa süre önce kurumsal blok zinciri çözümü ligine katıldı. Erken konuşlandırmada, hizmetlerini yalnızca Çin toplumu için açtılar. Ama daha sonra küresel olarak açtılar.

Platformları Huawei Cloud, Hyperledger Fabric’i sunuyor ve bu platformla Hyperledger’ın sunduğu tüm araçları alacaksınız. Süreci başlatmak kolaydır, çözümü dağıtmak için yalnızca birkaç dakikaya ihtiyaç vardır. Üstelik saniyede 5000 işlem gerçekleştirebilir.

8. Accenture

Blockchain ekonomisinin önde gelen koşucularından biri Accenture. Accenture, insanlar yeni teknolojiyi görmeye başladıktan hemen sonra blockchain’e her zaman büyük ilgi gösterdi. Artık kurumsal blok zinciri çözümleri sağlamak için BAAS hizmetleri de sunuyorlar.

Dahası, platformla kafanız karıştıysa veya şirketinizde blockchain’i nasıl kullanabileceğiniz konusunda danışmanlığa ihtiyacınız varsa, size tavsiyelerde bulunacaklardır. Platformda ihtiyaç duyacağınız en iyi özellikleri tanıtmak için uzmanlıklarını sunabilirler.

Kurumsal Platformlar

Bu kurumsal platformlar, blockchain pazarında oldukça popülerdir. Bu popüler örneklere göz atın.

 • Hyperledger

Şirket olarak gelişmekte olan Hyperledger ile başlayalım. Yolculuklarına yalnızca 2015’te başladılar ve yavaş yavaş şirketler için sektörler arası açık cennet haline geldi. Tüm çözümlerinin çok amaçlı endüstri entegrasyonları vardır. Ancak, modüler kurumsal blok zinciri platformlarıyla övündüklerini bilmekten memnun olacaksınız.

Böylece, istediğiniz özelliği takıp platformu kullanmaya başlayabilirsiniz. Dahası, birden fazla işbirliğine sahipler ve her zaman tüm projelerini takip ediyorlar..

 • Ethereum Kurumsal İttifak

Olgun bir kurumsal blok zinciri platformu arıyorsanız, Ethereum Enterprise Alliance’a göz atmanız şarttır. Kurumsal platform için bu blockchain, piyasadaki en sağlam platformlardan bazılarını sunuyor. Platform, gelişmiş kullanılabilirlik ve işlevsellik ile birlikte gelir.

Dolayısıyla, şirketiniz ne ile uğraşıyor olursa olsun, AÇA size her zaman yardımcı olabilir. Bu kurumsal blok zinciri, 250’den fazla üyeyi çantalarının altına aldı ve 500 yeni girişim onlara geri döndü. Aynı zamanda izinsiz bir platformdur.

 • Corda

R3’ün kurumsal blok zinciri platformu Corda, bu platformun ticari bir sürümüdür. Açık kaynak platformu, özellikle finansal kullanım durumları için uygundur; ancak R3, platformun çok amaçlı entegre edilebileceğini iddia ediyor.

Belki de kaliteli ve iyi bir ağ altyapısı arıyorsunuz, o zaman Corda’yı kesinlikle kontrol etmenin zamanı geldi. Corda, ölçeklenebilir çözümler sunmanın yanı sıra en üstün güvenlik duvarı görevi görebilir.

 • Dalgalanma

Güvenlik sorunları ve güvenlik protokolleri, bu kurumsal blockchain platformunun en önemli iki faktörüdür – Ripple. Ripple, yolculuğuna 2012’de farklı bir isimle biraz erken başladı. Ancak 2015’te birkaç yıl sonra, onu yeniden adlandırdılar..

RippleNet platformları ile neredeyse ücretsiz bir küresel ödeme platformu elde edebilirsiniz. Bir finans kuruluşuysanız, işlemlerinizi 4 saniye içinde tamamlayabildikleri için Ripple en iyi seçeneğiniz olabilir.!

 • Yetersayı

Quorum platformu, J.P. Morgan’ın buluşudur. Bununla birlikte, kök model olarak Ethereum’u kullandı ve onu yalnızca kurumsal kullanım durumları için daha uygun hale getirmek için biraz ince ayar yaptı. Dahası, kısa bir süre içinde daha fazla yükü kaldıracak şekilde tasarlanmıştır..

Bu nedenle, şirketinizin çok yoğun saatlerle uğraşması gerekse bile, Quorum size yardımcı olabilir. Ama neden bu kadar hızlı? Quorum, fikir birliği algoritmalarını kullandıkları geleneksel blockchain yöntemlerini takip etmez. Ancak anlaşmalara ulaşmak için oylama veya daha hafif algoritmalar kullanır. Bu yüzden bu kadar hızlı.

Bölüm 5: Hyperledger Ekosistemi

Hyperledger BAAS Satıcıları

Hyperledger, kurumlar için blockchain söz konusu olduğunda gerçekten bir şampiyondur. Halihazırda her tür kurum için özel olarak tasarlanmış birçok çözümü var. Birçok satıcının işbirliğine sahipler. Dahası, tüm satıcılar Hyperledger platform çözümünü ucuz fiyata sunuyorlar, ancak pek çok şeyi oluyor. Bunlar popüler olanlardan birkaçı –

 • Accenture
 • IBM
 • Alibaba Bulut
 • Oracle
 • Microsoft Azure
 • Samsung SDS
 • AWS

Bu satıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimize bakın.

Hyperledger Ekosistem İnfografikleri

hyperledger kurumsal blok zinciri

Hyperledger Projelerini Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

Artık birçok şirket, ihtiyaçlarını karşılamak için Hyperledger projelerini kullanıyor. Ayrıca Hyperledger ekosisteminin bir parçasıdırlar. Bakalım bu şirketler ne?

 • CLS

CLSNet, Hyperledger Fabric’ten güç alır. Riski azaltmak için bir ödeme netleştirme çözümüdür.

 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)

FDA, blockchain’i dava ederek sağlık hizmeti verilerini güvence altına alıyor. Şu anda Hyperledger Fabric çerçevesine güveniyorlar. Bu sağlık hizmetleri kayıtları, genomik verileri, EMR’leri, klinik deneyleri vb. Kapsayabilir..

 • Sichuan Hejia Co.Ltd.

Hejia’nın Yijian Blockchain projesi bir banka, bir ilaç perakendecisi ve bir hastane ile birlikte geliyor. Hyperledger Fabric’i kullanarak finansal zorlukları durdurmak için işbirliği yapıyorlar.

 • Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu

London Stock Exchange Group, bir finansal iş ağı oluşturmak için Fabric kullanıyor. Sistemlerinde birlikte çalışabilirlik, projenin en önemli önceliğidir.

 • TenneT

TenneT, boş araç aküleri ve sıradan insanların jeneratörlerini kullanarak sürekli elektrik sağlamak için Hyperledger Fabric’i kullanmak istiyor..

 • SAP

Bir başka harika Hyperledger Fabric kullanım durumu da SAP’nin bulut platformudur. Blockchain uygulamaları geliştirmek için bu platformu sunmak istiyorlar.

 • ANZ, Westpac ve Scentre Grubu

ANZ, Westpac ve Scentre Group bir blockchain projesi üzerinde bir araya geldi. Burada, mülk kiralaması için banka garanti süreçlerini dijitalleştirmek için Hyperledger Fabric’i kullanıyorlar. Amaç, dolandırıcılığı azaltmak için kağıt tabanlı bankacılık sistemini ortadan kaldırmaktır..

 • UBS

UBS, diğer şirketlerle birlikte ticaret platformu konsorsiyumu Batavia’ya güç sağlamak için Hyperledger Fabric’i kullanıyor.

 • Sağlık Hizmetlerini Değiştirin

Change Healthcare, Intelligent Healthcare Network ™ ‘ü beslemek için Fabric kullanıyor. Bu ağ, hasar yönetimi şeffaflığı sunar. Bunu kullanarak talep gönderme ve havale durumlarını takip edebilirler.

 • Kamboçya Ulusal Bankası

Bakong, Hyperledger Iroha üzerinde çalışan bir bankacılık sistemidir. National Bank of Cambodia, Kamboçya’daki tüm bankaların varlıklarını yönetmek için bir finansal sistem sunmak istiyor.

 • Sompo Japonya Nipponkoa Holdings Inc.

Sompo Japan, hava durumu türev sözleşmelerini yönetmek için Hyperledger Iroha’yı kullanıyor.

 • Soramitsu

Soramitsu, işletmelere dijital varlıklarını yönetmeleri için çözümler sunmak için Hyperledger Iroha’yı kullanıyor. Ancak, bu Hyperledger projesinin orijinal geliştiricisidirler..

 • T mobil

T-Mobile, Erişim ve Kimlik yönetimi çözümleri sağlamak için Hyperledger Sawtooth’u kullanarak Sawtooth Hiper Dizini’ni oluşturdu.

 • Hindistan Devlet Bankası

State Bank of India, KYC / AML protokollerini uygulamak için BankChain adlı bir banka konsorsiyumunda Hyperledger Sawtooth kullanıyor.

Bölüm-6: Sağlık Hizmetlerinde ve Devlette Blockchain

Sağlık Hizmetleri için Blockchain

Mevcut blockchain trendi, sağlık sektörüne birçok yönden hizmet ediyor – daha iyi tedarik zinciri, uyuşturucu sahteciliğini çözme, geliştirilmiş veri depolama ve güvenlik. İşletmeler için blockchain aslında hayat kurtarabilir. Ama nasıl? Kurumlar için blockchain sayesinde sağlık sektörünün gerçekten nasıl parladığını görelim.

Sağlık Hizmetleri İnfografikleri İçin Blockchain

Sağlık Hizmetleri İçin Blok Zinciri: Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Mevcut Sağlık Sisteminin Zorlukları

 • Uyuşturucu Sahte

Sağlık hizmetlerinin tedarik zinciri, en kötü sorunlardan biriyle ilgilenir. Uyuşturucu Sahteciliği, sağlık hizmetleri sektörüne zarar veriyor. Uygun gözetim olmadan, her yıl birçok ilaç taklit edilmektedir..

İlaçların yaklaşık% 10-% 30’u sahtedir ve birçok insan her gün hastalanır. Şu anda sahte ilaç pazarı, Yıllık 200 milyar dolar. Verilen ilaçların 1 / 3’üne yakınının sahte olduğu anlamına gelir.

 • Veri Segmentasyonu

Bu sektördeki bir diğer zorluk da veri bölümleme sorunudur. Genellikle, hasta verileri gibi çok kritik bilgiler ağın her tarafına dağılır. Ve böylece, ihtiyaç duyulduğunda kimse doğru bilgiyi doğru zamanda bulamaz..

Bu nedenle hekimlerin hastanın öyküsünü öğrenmesi gerektiğinde, tüm bilgileri tek seferde alamaz. Bu nedenle doktorlar hastaya gerekli tedavileri veremezler..

 • Zayıf yönetim

Sağlık sektörünün yönetim sistemi hedefe uygun değil. Her şeyin modernize edileceği verimli bir sistem sunmakta başarısız oluyorlar.

 • Sağlık Güvenliği ve Veri Depolama

Birisi sağlık hizmeti verileriyle ilgili değerli bilgileri kötüye kullandığında çok zaman vardır. Ayrıca, bu bilgileri üçüncü taraf şirketlere satmak hastaların gizliliğini tehlikeye atar. Dahası, birçok klinik çalışma raporunu hatalarla yanlış yönlendirmiştir..

Blockchain Nasıl Yardım Edebilir?

 • Sistemler arasında birlikte çalışabilirlik sunar
 • Daha yüksek bir güvenlik anlaşması sağlamak
 • Düşük bakım maliyeti gerektirir
 • Veri bütünlüğü sağlar
 • Evrensel erişim sunar

Sağlık Uygulamaları için Blockchain

Klinik denemeler

Blockchain, sahtekarlıkları ve veri manipülasyonunu ortadan kaldırarak klinik deneme izlemeyi iyileştirebilir. Platformu kullanarak, tüm bilgileri defterde saklayabilir ve çıktıyı daha da düzene sokabilirler. Dahası, bu sağlık hizmetlerini uzun vadede iyileştirecektir..

Talep ve Faturalama

Faturalama süreci oldukça karmaşıktır ve çok fazla zaman alır. Ara ürünleri kaldırarak, blok zinciri sağlık sektörünün hem talep hem de faturalama yönlerini iyileştirebilir. Bazen kötü ara ürünler, hastaların orijinalinden daha fazla fatura kesme eğilimindedir. Yani, kuruluş için blockchain bu kötü oyunculardan kurtulacak.

İlaç İzlenebilirliği

Zaten bildiğiniz gibi sahte uyuşturucu çok büyük bir mesele. Ancak kuruluşlar için blockchain, ilaçları ve bununla başa çıkmak için işlemleri zaman damgası sunabilir. Tedarik zinciri boyunca zaman damgalı değişmez işlemler sağlayarak sahteciliği çözebilir.

Hasta Veri Yönetimi

Blockchain, verileri güvenli bir şekilde depolamak için kullanılabilir. Bu, hasta veri yönetimi için kişiselleştirmeyi ve yerinde tedavileri geliştirir.

Devlet Hizmetlerinde Blockchain

Hükümetler blockchain’i birçok sektörde kullanabilir. Şimdi bunların hangi sektörler olduğuna bakalım –

Devlet Hizmetleri İnfografikleri İçin Blockchain

Devlet hizmetleri için blockchain

 • Yasal Yaptırım

Hükümetler halka açık blockchain kullanırlarsa kara para aklamayla mücadele edebilirler. Halka açık blockchain, yasal işlem sürecini izleyecek ve kötü bir oyuncu gördüklerinde çalışacaktır..

 • Vergilendirme

Vergilendirme süreci her yıl aşırı karmaşıktır ve çoğu olması gerektiği gibi vergi bile vermemektedir. Bu nedenle, hükümetler her yıl değerli vergi paralarını kaybederler. Bununla mücadele etmek için Hükümet, daha iyi şeffaflık sunabilen kurumsal projeler için merkezi olmayan blok zinciri kullanabilir..

 • Mevzuat Kayıtları

Mevzuat kayıtları, Hükümetin önemli unsurlarından biridir. Tamamen dijital hale getirebilirlerse, kayıtlarını daha iyi bir şekilde tutabilirler. Dahası, kurumsal ağlar için blockchain burada gerçekten yardımcı olabilir.

 • Refah Dağılımı

Devletin sosyal yardım projeleri, sistem kayıplarından ve yönetiminden muzdariptir. Bunda kurumsal blok zincirinin benimsenmesi, sistem kayıplarını azaltabilir ve daha iyi refah yönetimi sağlayabilir..

 • Sağlık Hizmetleri

Zaten bildiğiniz gibi, sağlık sektörü blockchain ile parlayabilir ve bu teknolojiyi sektöre tanıtan Hükümetler olabilir..

 • Sayısallaştırılmış kimlikler

Kamu haklarını korumak için Hükümetler içindeki kurumsal ağlar için blockchain’e sahip olmanın daha iyi bir yolu var mı? Hükümetler dijital kimlik sunabilirse, kimlik hırsızlığı sorunları büyük ölçüde azalacaktır..

 • Siber Koruma

Devlet altyapıları, onu saldırılara açık hale getiren çok eski bir ağ sistemine sahiptir. Ancak siber saldırılarla savaşmak için kurumsal blok zinciri benimsemesini kullanabilirler.

 • Güvenlik ve emniyet

Sosyal güvenlik bir zorunluluktur, ancak şimdi sosyalleşmenin çoğu çevrimiçi bir şey haline geliyor. Dolayısıyla, Hükümet, çevrimiçi dolandırıcılıklara karşı güvenlik sağlamak için kurumsal blok zinciri benimsemesini kullanabilir..

 • Faturalar ve Ödemeler

Geleneksel faturalama yöntemi, yavaş zamanlama, hileli faaliyet, şeffaflık eksikliği ve daha pek çok şeyden yoksundur. Ancak blockchain aslında tüm sorunu çözebilir.

Devlet Blok Zinciri Uyarlama Örneği

Halihazırda blockchain teknolojisini benimsemeye başlayan birçok ülke örneği var. Bunlardan birkaçı –

 • İsviçre: Zug şehri, ZugID adında yeni bir platform oluşturdu. Bu uygulama, tüm Zug vatandaşlarının güvenli bir şekilde e-yönetişime erişimini sağlayacaktır..
 • Brezilya: Hükümet, dijital kimlikler ve belgeler için uPort ile işbirliği yaptı.
 • Estonya: Estonya Hükümeti, tapu sicil sistemi 2014 formu için zaten blockchain teknolojisine dava açıyor.
 • Dubai: Ülke, 2020 yılına kadar blockchain teknolojisini kullanarak tamamen dijital hale getirmek istiyor.
 • Hindistan: Hükümet, kurumsal ağlar için blockchain’in işletmelerinin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğini araştırmak istiyor. Bunun dışında zaten birçok bankacılık sektörü blockchain kullanıyor.
 • İngiltere: İngiltere, kamu sektörlerindeki kurumsal projeler için blockchain’e büyük ilgi gösteriyor.
 • S.A: Hükümet, kurumsal blok zinciri teknolojisini hem yerel hem de federal düzeyde uyguluyor.

Daha fazla bilgi istiyorsanız, Hükümet sistemini daha iyi anlamak için kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimize göz atın..

Bölüm-7: Merkezi Olmayan İnternet ve Web 3.0

Merkezi Olmayan İnternete Merkezi İnternet Geçişi

Bir an durup kurumlar için blockchain’in neden temel bir teknoloji haline geldiğine geri dönmenin zamanı geldi. Bunun ana nedeni güvensiz olması olabilir. Ama bu kadar kazançlı olmasının tek nedeni bu değil.

Teknoloji, mevcut ağ yapımızın çoğunu değiştiriyor ve bu, daha büyük bir iyilik için. Ama bunu nasıl değiştiriyor?

Merkezi ve merkezi olmayan internetin en bariz örneğine bir göz atalım. Bu şekilde, kurumsal blockchain’in benimsemesinin yaptığı değişiklikler hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Ancak kurumsal pdf için blok zincirimizle daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Merkezi ve Merkezi Olmayan İnternet İnfografik Karşılaştırması

Merkezi ve Merkezi olmayan internet

Merkezi Ağ

Peki hangi ağ sistemine merkezi bir ağ diyorsunuz? Tipik olarak merkezi bir ağ sisteminde, merkezi bir nokta vardır. Çoğu durumda, bu nokta, herhangi bir ağın verilerinin geçmesi gereken bir sunucudur..

Sunucudan geçtikten sonra çeşitli cihazlara veya bilgisayarlara dağıtılır. İnternet olarak kullandığımız ağı çeşitli yerlerdeki farklı sunucular oluşturdu. Bu yapıyı bir istemci-sunucu modeli olarak çok popüler ve günümüz internetinin omurgası olarak biliyor olabilirsiniz..

Dahası, büyük bir ağ içinde daha küçük ağlar da bulabilirsiniz. Ancak bu yapı onu saldırılara karşı savunmasız hale getiriyor. Örneğin, A.B.D.’den gelen veya giden herhangi bir verinin sunucuları kullanması gerekecektir. Yani, herhangi biri denerse, olası veri madenciliği için sunucuyu tarayabilir..

Merkezi bir ağın en önemli sorunlarından biridir. Üstelik bu yapı, kullanıcılara herhangi bir gizlilik hakkı vermez. Böylece, bilgisayar korsanları kolayca içeri girebilir ve tüm kişisel bilgilerinizi ele geçirebilir.

Merkezi olmayan internet veya ağların devreye girdiği yer burasıdır.

Merkezi Olmayan Ağ

Bu yeni tür merkezi olmayan ağ sisteminde, bağlantı eşler arası bağlıdır. Bu nedenle, bir insan topluluğunda tek bir giriş noktası olmayacak, ancak birden fazla varlık kontrol altındadır. Bu nedenle, ana bilgisayar olarak işlev gören bir sunucu yerine, çeşitli diğer cihazlar da bir ana bilgisayar görevi görebilir..

Bu nedenle, bir web sitesi açarsanız, veriler tek bir sunucunun gözetiminde olmak yerine yüzlerce ve binlerce cihaza yayılır.

Böylece, tek bir giriş noktasının tekeli oyunu durdurulur ve interneti kullanan her insan verilerini daha verimli bir şekilde kontrol edebilir..

Farklı bir veri akışıyla interneti temelli bir şekilde yeniden şekillendirebilen yeni bir iş modeli türüdür..

Ancak daha iyi anlamak için web’in tarihine ve şimdiye kadar nasıl geliştiğine bir göz atalım.

Web Tarihi: Web 3.0 Nasıl Oldu?

Web İnfografiklerinin Tarihi

Web 3.0 Tarihi

Web 1.0: Her Şeyin Başladığı Yer

Daha önce insanların çevirmeli internet bağlantılarını kullandığı ve 5mb’lik bir dosyayı indirmenin veya yüklemesinin 100 yıl sürdüğü popüler bir şakaya hepiniz aşina olmalısınız?

Evet, web 1.0 tamamen bununla ilgiliydi. O zamanlar bugünün internetinin nasıl çalıştığının birincil aşamasıydı. İnsanlar interneti yalnızca e-posta göndermek gibi temel iletişimler için kullanırdı. Bu nedenle, interneti sadece kurumsal ofislerde görürsünüz ve onu kişisel eğlence için kullanmak söz konusu olamaz..

Web 1.0 pek de ilginç değildi. Büyük şirketler yalnızca insanların okuması için içerik yaratır. Dahası, içerik insanları birbirine bağlamadı; sosyal medya yoktu. Tüm web sitelerinin monolog yapısı vardı.

Ve bir süre sonra intihal zamanı geldi. Herkes birbirinin içeriğini kopyalamaya başladı ve benzersiz bir tane bulmak ve telif haklarını izleyecek veya tesis edecek bir algoritma olmaması nadir hale geldi. Ancak, sonra gelişmeye başladı ve Web 2.0 geldi.

Web 2.0: Toplumsal Devrim Zamanı

Yeni Web 2.0, kullanıcılara çevirmeli bağlantının sağlayabileceğinden çok daha fazla fayda sağladı. Şimdi bu versiyonda, verileri okuyarak yazabilirsiniz. Dahası, Web 2.0 milyarlarca kullanıcıyı aynı anda idare edebilir. JavaScript ve Ajax tabanlı çerçevelerle geldi. Blog, Web 1.0’ın sıkıcı içeriklerinin yerini almaya başladı.

Bununla birlikte çevrimiçi oyun, video akışı, müzik dinleme ve her şey çevrimiçi platformlara kaymaya başladık. Web, insanların bilgi ve eğlence arayan, sevdikleriyle bağlantı kurduğu bir yer haline geldi.

Peki ya gelecek? Geleceğin ağı nasıl olacak?

Web 3.0: İnsanlar İçin Daha Fazla Değer Katmak

Web 3.0 bizim için bir sonraki büyük şey olabilir. Açıkçası, artık sadece yazmak ve okumak yerine, uygulamalar daha fazlasını yapabilir. İnternette bir şey aradığınızda daha fazla doğruluk sağlayacak bir anlamsal arama özelliği sunacaktır..

Eşler arası bağlantılara odaklandığı için, nihayet içeriğinizi herhangi bir üçüncü tarafın çalmasından endişe etmeden özgürce kullanabileceksiniz. Bilgilerimiz daha özel ve güvenli olacaktır. Dahası, güvenilecek veya güvenilecek bir orta adam veya sunucu olmayacaktı..

Bu nedenle, Web 3.0, bilgi ve teknoloji arasındaki boşluğu kapatmaya ve onu bağlantılı bir ağda hepimiz için daha erişilebilir hale getirmeye çalışır..

Öyleyse, evet, şu ana kadar kulağa hoş geliyor, değil mi? Ancak bazı önemli zorlukların üstesinden gelmemiz gerekiyor. Bu yüzden, tekrar zorluklara geri döneceğiz ve kurumsal kitlesel benimseme için blockchain için üstesinden gelmemiz gereken yeniler hakkında konuşacağız..

Kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimize göz atarsanız daha net bir fikir edinebilirsiniz..

Öyleyse, bir sonraki bölümümüze geçelim.

Bölüm-8: En Büyük Blockchain Benimseme Zorlukları

Daha önce kurumsal blok zinciri benimseme sorunlarından birkaçını daha önce tartışmıştık. Şimdi birkaçına daha ışık tutacağız. Kurumsal benimseme zorlukları için blok zinciri iki ana faktöre ayırabiliriz – İnsan ve Teknoloji. Bunların her ikisinin de önünde birçok zorluk var.

Bakalım ne olduklarını –

İnsan faktörleri:

 • Yönetmelikler
 • Ceza Bağlantısı
 • Genel algı
 • Yetenek Seti
 • Teknolojik Tasarım

Teknolojik Faktörler:

 • Ölçeklenebilirlik
 • Verim
 • Enerji tüketimi
 • Gizlilik
 • Güvenlik

En İyi 10 Blockchain Benimseme Zorlukları Bilgi Grafiği

En İyi 10 Blockchain Benimseme Zorlukları

Bu kılavuzda daha önce bahsettiklerimizi atlayacağız. Öyleyse, benimseme konusundaki yeni zorlukların neler olduğunu görelim –

İnsan faktörleri –

 • Yönetmelikler

Blockchain teknolojisi gerçekten herhangi bir özel düzenlemeyle gelmiyor. Ama kusurları var. Faydalar sunsa da, bununla ilgili resmi bir güvenlik yok. Dolayısıyla, kurumsal blok zinciri benimseme konusunda önde gelen zorluklardan biridir.

 • Ceza Bağlantısı

Bitcoin’in anonim doğası nedeniyle başından beri, karanlık ağda karaborsa ürünleri için ödeme yapmak için kullanıldı. Ve bu nedenle, bu suç ilişkisi birçok kuruluş üzerinde kötü bir izlenim bıraktı. Dahası, bununla başa çıkmak için suçlu bağlantı korkunuzun üstesinden gelmeniz gerekir..

 • Genel algı

Birçoğu, teknoloji hakkında çok az şey bildikleri için kurumsal projeler için blockchain hakkında hala emin değil. Dahası, teknolojinin dünya çapında tanınması için daha fazla kitleye ulaşması gerekiyor.

Teknolojik Faktörler –

 • Ölçeklenebilirlik

İşletmeler için blockchain hala ölçeklenebilirlik sorunlarından muzdarip. Bu nedenle, çok sayıda insan ağı kullanmaya başladığında, sistem büyük ölçüde yavaşlar. Ancak işletmeler gibi kapalı bir ortamda, bu sorunla karşı karşıya kalacağınızı düşünmüyoruz.

 • Enerji tüketimi

Kurumsal ağlar için birçok blok zinciri, ağda enerjiye aç fikir birliği algoritması kullanır. Dolayısıyla, bu sistemleri kullanarak kitlesel olarak benimseme, daha büyük bir enerji kaybı anlamına gelecektir. Ancak, iyi kurumsal blok zincirlerinin enerji açısından verimli platformlar kullandığı birçok durum vardır..

 • Gizlilik

Gizlilik, kurumsal bir blok zinciri benimseme sorunudur çünkü birçok kuruluş gizlilik ister ve halka açık blok zincirleri bunu yapamaz. Ancak bunun üstesinden gelmek için, değerli bilgileri korumak için belirli kullanıcıların erişimini sınırlamaları gerekir..

 • Güvenlik

Güvenlik, önemli bir kurumsal blok zinciri benimseme sorunudur. Oldukça fazla güvenlik olmasına rağmen, onu saldırılara eğilimli hale getirebilecek bazı döngüler var. Bununla birlikte,% 51 saldırı olasılığı çok düşüktür.

 • Yavaş Performans

Evet, kurumsal blok zincirinin hızlı olmakla övündüğünü biliyoruz. Ancak bazen oldukça yavaş olabilirler. Çoğunlukla ölçeklenebilirlik kurumsal benimseme sorunuyla bağlantılıdır. Dahası, daha fazla katılımcı performansı büyük ölçüde yavaşlatabilir.

Kurumsal pdf ve kurumsal blok zincirleri ppt için blok zincirimizin benimseme zorlukları hakkında daha fazla ayrıntı öğrenin.

Bölüm 9: Dönüşüm Başucu Kitabı

Bir şirketi dönüştürmek, kendi engelleri ile birlikte gelir. Ancak, herhangi bir şirketin işletmeler için blockchain uygulaması için gerekli olan bu beş temel adımı bulduk. Aşağıdaki dönüşüm başucu kitabımızdaki adıma göz atın:

 • Küçük başla
 • Bir Görev Gücü Oluşturun
 • Tren & Eğitmek
 • Strateji Geliştirin
 • İletişim

Şimdi ne yapacağınızı bilmeniz için daha fazla ayrıntıya girelim.

Blockchain Dönüşümü Başucu Kitabı İnfografik

blockchain dönüşümü başucu kitabı

 • Daha Küçük Projelerle Başlayın

Yeni bir girişime başlayacaksınız, bu nedenle küçük projelerle başlamak başlangıçta en akıllıca seçim olacaktır. Neden? Çünkü küçük ölçekli projelere odaklanmak, tam bir dönüşüme gitmekten daha az risk taşır. Dahası, küçük projelerinizi mükemmelleştirebilirseniz, şirketiniz için kolayca ulaşılabilir bir yol haritası elde edebilirsiniz..

Ayrıca, bu paydaşları çekecek ve daha fazla katılım gösterecek ve iyi girişimlerde bulunacaklardır..

Ancak, yaptığınız küçük projenin büyük bir etkiye sahip olabileceğinden emin olmalısınız. Girişimci ruhunuzla gidin ve teknolojiyi müşterilere ve şirketinize fayda sağlayacak yaratıcı bir şekilde kullanın.

Bunun için şu temel yönergeleri izlemeye çalışın –

 • Hedefi netleştirin
 • Başarıyı sağlamak için projenin fizibilitesini inceleyin
 • Projeye tam olarak odaklanmak için mevcut geliştirme ekibi ve harici ekip arasında işbirliği yapın
 • İlk altı ayda biraz ilerleme sağlayın

Ama başlamadan önce, projenize başlamak için tercih ettiğiniz bazı nişlere bir göz atın –

 • Finansal endüstri
 • Devlet
 • Tedarik zinciri
 • İmalat
 • Emlak
 • Eğitim
 • Sağlık hizmeti
 • Hukuk sektörü
 • IoT
 • Ulaşım

Bunlar, başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikir. Her zaman diğer sektörlere gidebilirsiniz; hepsi şirketinize ve gereksinimlerinize bağlı olacaktır. Ancak projeyi akıllıca seçin, ilk satış noktanız olacak.

 • Kurumsal Görev Gücü için bir Blok Zinciri Oluşturun

Açıkçası, şirket için blockchain’e yatırım yapacaksanız, o zaman sizi destekleyecek doğru insanlara ihtiyacınız olacaktır. Dahası, daha hızlı çıktı almaları gerekir. Bu nedenle, her zaman bu nişte uzmanlarla çalışmanız gerekir.

Ancak bu alandaki uzmanları işe almak veya aramak biraz yanıltıcı olabilir. Yani, dışarıdan işe almak burada olağan bir durum olmayabilir.

Ekibi Geliştirme

Diğer şirketlerin bu konuda ne yaptığını veya insan kaynaklarını nereden işe aldıklarını görmeye çalışın. Bunlar, işletmeler için blockchain söz konusu olduğunda en önemli faktörlerden bazılarıdır. Dahası, işletmeniz için, uzmanlığa, liderliğe ve hareketsizliğe sahip bir ekibe ihtiyacınız olacak. Ancak görev gücünüzün de merkezileştirilmesi ve yalnızca şirketin projesine odaklanılması gerekir.

Ekibinizin hedefi olmalıdır –

 • Faydalı kurumsal blok zinciri kullanım senaryoları oluşturun
 • Kurumsal yetenekler için blok zincirini sıfırdan geliştirin
 • Küçük projenin farklı aşamaları için süreçler oluşturun
 • Mükemmelliği sağlamak için süreçleri test edin
 • Gerektiğinde daha fazla uzman arayın
 • Kurumsal proje için blok zinciri için özel bir standart izleyin

Görev Gücünüzün İhtiyaç Duyduğu Beceriler İçin Kontrol Listesi –

 • Tüm blok zinciri teknolojisi kavramının ve modelinin derinlemesine anlaşılması.
 • Sıfırdan akıllı sözleşme geliştirebilme.
 • Tipik veri yapısının derinlemesine anlaşılması ve bunları uygulamalara nasıl bağlayabilecekleri.
 • Kriptografi uzmanı.
 • Güncel kodlama becerileri.
 • Hizmet olarak blockchain uygulama becerisi.

 • Takımlarınızı Eğitin

Artık görev gücü ekibinizi eğitme zamanınız geldi. Uzman olsalar bile eğitim her zaman zorunludur, ihtiyaç duyduğunuz kişiler için biraz yeni olabilir. Bu nedenle, mevcut geliştiricileri en yeni eklentilerle birlikte eğittiğinizden emin olun..

Çevrimiçi kaynakları deneyin, teknolojinin özüne daha fazla dalmak için YouTube videoları veya podcast’ler gibi birçok eğitim portalı vardır. Maliyet etkin olacaktır çünkü bu içeriklerin çoğu aslında ücretsizdir.

Ayrıca, onları işbirlikçi olmaları ve dostça bir ortamda çalışmaları için eğitmek de önemlidir. Bu nedenle, görev gücü üyelerinizle sizin aranızda büyük bir bağ kurmak için takım oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde onları proje hakkında daha meraklı hale getirebileceksiniz..

Eğitim materyalinin neleri içermesi gerektiğine bir göz atın –

 • Blockchain nedir ve faydaları ile birlikte uygulama.
 • Blockchain’in ekonomik ve finansal kurumlar üzerindeki etkisi.
 • Kurumsal uygulamalar için popüler blockchain vaka çalışmaları.
 • Modelin nasıl çalıştığına ve zorlukların neler olabileceğine dair teknik brifing.
 • Piyasada hangi araçlar mevcut.

 • Stratejiyi Geliştirin

Şimdi takımınızla birlikte strateji geliştirme zamanı. Sağlam bir strateji olmadan, projeyi uygulamak ve akıllıca pazarlamak zor olabilir. Piyasada kurumsal uygulama için çok sayıda blok zinciri bulduğunuz için, kendi hedeflerinizi oluşturmanız gerekir. Ancak süreç zor olabilir ve zorlukların üstesinden gelmek oldukça zor olabilir.

Ancak endişelenmeyin, çoğu yavaş yavaş bunun üzerinde çalışıyor, siz de yapabilirsiniz. Stratejinin neden dönüşümün ilk adımı olduğunu düşünüyor olmalısın? Ancak gerçek şu ki, bir görev gücü veya uygun bir eğitim olmadan, başlangıçta iyi bir strateji sonucu olmayacaktır..

Bu nedenle, iyi stratejiler geliştirebilmeleri için eğitim yumruğuyla gitmek en iyisidir.

Şirketinizin kullanması için daha fazla fırsat bulun. Olası yeni özellikleri bulmak için müşteri taleplerini kullanabilirsiniz. Bu nedenle, tüketicinin ne istediğini ve nasıl istediğini kontrol edin. Uygulama stratejinizi bunun etrafında oluşturmaya çalışın.

Ayrıca, projenin pazarlanması durumunda projenizin çözeceği geleneksel sorunun zorluklarını da aktarın. Blok zincirinizi kurumsal proje için verimli bir şekilde pazarlayabilirseniz, pazarda daha fazla etki yaratacaktır..

 • İç ve Dış İletişim Geliştirin

Bu son ama en önemli adımlardan biridir. Projenizin olası sonucunu tanımlayacağı için iç ve dış iletişiminizi buna göre sürdürmeniz gerekir. Paydaşlarla iyi bir ilişki kurmaya çalışın.

Tüm yatırımcılarınız nezdinde projenizin etkisini yeniden değerlendirin. Mesajı başarılı bir şekilde aktarabilirseniz, onları etkileyebilir ve umarım proje üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz..

Dahası, projenizin kanunlara uygun olduğundan emin olun. Yasa dışı herhangi bir şey tüketiciler için kötü bir tepkiye neden olabilir. Bu nedenle, tüm düzenlemeleri kapsamaya çalışın. Üstelik müşterilerle de iletişim kurmak. Belki de ürünlerinizin lansmanını duyurmuşsunuzdur ve müşterinizin bununla ilgili bazı soruları olmalıdır..

Onlara kurumsal projeniz için blok zinciriniz hakkında doğru bilgi vermeye çalışın. Bu şekilde onlardan olumlu bir tepki alacaksınız.

Bölüm 10: Son Sözler

Blockchain teknolojisi zaman geçtikçe gelişiyor. Gartner Trend Insights’a göre, Blok zinciri etrafında inşa edilen tek bir kuruluşun değeri 2022’ye kadar 10 milyon dolardan fazla olacak. Ancak bizi şok eden bu değil. Onlara göre, bu sektördeki tüm işletmelerin 2025’te 176 milyar dolar, 2030’da ise 3.1 trilyon dolar olmasını bekliyorlar..

Yani, muazzam bir endüstri olacak. Spot formunuzu şimdi düzeltmezseniz, geride kalabilirsiniz. Bu 3 trilyon dolar değerinde yerinizi korumak için size birkaç numara anlattık. Peki ne bekliyorsunuz? Blockchain’i şimdi keşfetmeye başlayın!

Yapıcı mısınız? Topluluğumuza şimdi katılın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me