Blockchain ekosistemi, herkesi her yerde içeren şeffaf ve daha iyi bir dijital altyapı oluşturma arzusundan geldi. Finansal sistemimiz bu sahnede çok geride ve bir değişikliğe ihtiyacı var. Bunun gerçekleşmesi için, merkezi olmayan finans teknolojisi, güvenilir küresel erişilebilirlik, daha hızlı ödeme süresi, parçalı varlık kontrolü vb. İle masaya yeni yetenekler getiriyor..

Merkezi olmayan finanstan önce, finansal altyapımız yoğun bir şekilde merkezileştirilmişti. Dahası, BoE veya Fed gibi merkezi yetkililer para birimini verir ve arz ve talebi kontrol eder. Finansal kullanıcı olduğumuzdan, karşılığında daha fazlasını elde etme umuduyla finansal kuruluşlara da varlıklarımız üzerinde kontrol veriyoruz..

Ancak, bu altyapı, merkezi otoritenin sistemi istediği gibi manipüle ettiği ve her gün yapılan büyük miktarda insan hatasıyla son derece kusurludur. Çevrimiçi bankacılık sistemleri için bile varlıklarımız, günümüzün siber suçlularıyla eşleşmeyen eski ağları kullandıkları için güvenli değildir..

Gördüğünüz gibi, bu bizim varlıklarımız olsa da, üzerinde sıfır kontrole sahip olma eğilimindeyiz. Ama şimdi bu kusurlu sistemden kurtulmanın ve merkezi olmayan teknolojinin gücünü kucaklamanın tam zamanı.


Bu nedenle, bu kılavuzda merkezi olmayan finans teknolojisinin tüm ayrıntılarını tartışacağım ve umarım ekonomi için neden bu kadar önemli olduğunu anlayacaksınız..

Haydi başlayalım!

Şimdi kayıt: DeFi’ye Giriş (Merkezi Olmayan Finans) Kursu

Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi (DeFi) Nedir??

Merkezi olmayan finans, temel teknoloji olarak Ethereum gibi halka açık blok zincirleri kullanan yeni tür merkezi olmayan para sistemidir. Genellikle, merkezi olmayan finansmanın bileşenleri arasında dijital varlıklar, protokoller, akıllı sözleşmeler ve dApp’ler bulunur..

Çoğumuz Bitcoin veya Ethereum’u yalnızca kripto para birimleri olarak görsek de, aslında çok az kişi bu kripto para birimlerinin, kullanıcıların herhangi bir merkezi otorite olmaksızın finansal faaliyetlerle uğraşmalarına izin veren geniş bir sisteme sahip olduğunu biliyor..

Aslında, merkezi olmayan finans, bu muazzam ekosistemi geliştirmeye yardımcı olmak için en başından Ethereum’u kullanmaya başladı..

Merkezi olmayan finans teknolojisi artık yaygın hale geldiğine göre, birçok şirket veya kişi bu yeni sistemin neler yapabileceğiyle ilgileniyor..

Gerçekte, bu yeni sistemi tanıtmanın birincil amacı oldukça basittir. Öncelikle hedef, erişimi olmayan 1,7 milyar kişiye finansal hizmetler sunmak. İkinci olarak, açık sistemi kullanmak, arızalardan ve hatalardan kurtulmayı kolaylaştırır ve daha şeffaf bir eşler arası ağ sunar..

Ayrıca, DeFi teknolojisi izinsiz olduğundan, herkes istediği zaman ağa erişebilir..

Ancak şimdilik yeter, şimdi DeFi’nin geleneksel sistemlere göre nasıl performans gösterdiğine bakalım.

Ayrıca Oku: Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir?

Merkezi Olmayan Vs. Geleneksel Finans: Nasıl Farklılar??

Teknik olarak, merkezi olmayan finans, tipik finans yapısının gelişmiş bir versiyonudur. Aynı protokolleri izler veya para alıp verir. Bununla birlikte, işte bazı temel farklılıklar var.

Dahası, tüm merkezi olmayan finans teknolojisi şirketleri, finans çözümlerine kendi dokunuşlarını ekleme eğilimindedir. Öyleyse, yeni özelliklerin neler olduğunu görelim.

 • İnsanlara Gerek Yok:

Bu teknolojinin ilk özelliği, çalışmak için herhangi bir çalışana veya kuruma ihtiyaç duymamasıdır. Temelde her şey o ortam için yazılmış kod üzerinde çalışır. Akıllı sözleşmelere her zaman kendi kurallarınızı ekleyebilirsiniz, ancak genel çalışma sırası aynıdır.

 • Kod Şeffaflığı:

Temel fark, kod kullanımı ve sürecin ne kadar şeffaf olduğudur. Geleneksel bankacılık uygulamalarında, kodlar için herhangi bir şeffaflık görmezsiniz. Bununla birlikte, DeFi’de kodları denetlemekte ve doğrulamakta özgürsünüz. Böylece kullanıcılar her zaman neyle çalıştıklarını ve sözleşmelerin nasıl işlediğini bilecekler..

 • DApp’lerin ortaya çıkışı:

Merkezi olmayan finans teknolojisi ekosistemi, finans için dApp’ler ile doludur. Dahası, tüm uygulamalar en başından itibaren küresel olarak erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır! Dolayısıyla, coğrafi konumunuzun ne olduğu önemli olmayacak; bu DeFi ağlarına her zaman her yerden erişebilirsiniz.

 • Herkese Erişilebilir:

Bu uygulamaları kimin geliştirebileceği veya bunlarda hesaplarını kimin oluşturabileceği konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Dolayısıyla, finansal sistemimizin çalışma şeklinin aksine, haklarınızı finansal olanaklara sahip olmakla sınırlandıracak belirli bir kılavuz veya yetki yoktur. Bu nedenle, bir kripto cüzdanınız olabilir ve varlıklarınızdan yararlanmak için akıllı sözleşmeleri veya diğer özellikleri kullanabilirsiniz..

 • Açık Kaynak Algoritmaları:

Farklı merkezi olmayan finans uygulamalarını karıştırabilir ve süreçte yepyeni bir tane oluşturabilirsiniz. Algoritmalarının çoğu açık kaynaklıdır ve insanların kullanması için ücretsizdir. Dahası, birden fazla uygulamaya tek noktadan erişebilen bir platform bile oluşturabilirsiniz. Bu, geleneksel finans sisteminden alamayacağınız bir şeydir.

Daha fazla oku:DeFi vs CeFi – Farkları Anlamak

merkezi olmayan finans teknolojisi infografiği

Merkezi Olmayan Finansmanın Faydaları Nelerdir?

Merkezi olmayan finans teknolojisi şirketleri, genel finansal şeffaflığı ve güvenliği artırmak için halka açık blockchain ilkelerini kullanır. Dahası, bunu kullanarak likidite ile birlikte çok sayıda fırsatın kilidini açabilir ve standartlaştırılmış bir finansal sistem oluşturabilirler..

Her neyse, bu teknolojinin birçok faydası var. Bakalım bunlar ne –

 • Değiştirilemez

Tıpkı blockchain teknolojisi gibi, bu uygulamalar da değişmez. Gerçekte, depolandıktan sonra verileri değiştiremez veya silemezsiniz. Bu nedenle, güvenliği sağlamak için her bir öğe uygun şekilde denetlenir.

Son Derece Programlanabilir Mimari

Akıllı sözleşmeleri istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bu nedenle, size yeni bir finansal varlık veya araç geliştirme esnekliği sağlar..

 • Birlikte Çalışabilir Tasarım

Gerçekte, merkezi olmayan finans teknolojisinin çoğu, Ethereum’un protokollerini ve standartlarını kullanır. Bu nedenle, benzer mimariye sahip olma eğiliminde olduklarından, birlikte çalışabilir hale getirmek daha kolaydır. Dahası, geliştiriciler artık mevcut herhangi bir DeFi uygulamasının üzerine yeni özellikler oluşturabilirler. Bu aynı zamanda bu tür teknolojinin birlikte çalışabilirliğini de sağlar..

 • Tamamen Şeffaf Ağ

DeFi teknolojisi, teknoloji için halka açık blok zincirini kullandığından, bu tür blok zincirinin her bir özelliğini takip edecektir. Örneğin, halka açık blok zincirlerinde, tüm kullanıcılar işlemleri doğrular ve her şey onlara yayınlanır. Bu nedenle, buradaki şeffaflık seviyesi çok yüksektir ve çoğu durumda bu işlemleri özel yapma seçeneği yoktur. Ayrıca, kaynak kodları herkesin kullanması, görüntülemesi ve denetlemesi için açıktır.

Her türün farklı türde özellikler sunduğu farklı blok zinciri teknolojisi türleri vardır. Farklılıkları ve benzerlikleri hakkında bilgi edinmek için çeşitli blok zinciri teknolojisi türlerine göz atın..

 • İzinsiz Erişim

Tipik olarak, geleneksel finans izinsiz erişim sunmaz. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi hala mali haklarına erişemiyor. Ancak DeFi’de herhangi bir kısıtlama olmadan erişebilirler. Yani, nerede oldukları veya konumları önemli değil; bu yeni ekosistemle gelen tesisleri kullanabilirler.

 • Kullanıcı Yetkilendirmesi

Tüm DeFi uygulamaları, kuruluşlar yerine kullanıcıları güçlendirir. Kripto cüzdanları kullanarak ağ ile etkileşime girebilir ve varlıklarınızın kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Böylece, kişisel verilerinizin ve varlıklarınızın yalnızca velayetine sahip olacaksınız.

Merkezi Olmayan Finans Teknolojisi Kullanım Örnekleri

 • Varlık Yönetimi

Birçok merkezi olmayan finans teknolojisi şirketi, varlık yönetimi için uygulamalar geliştirdi. Temel olarak, bu uygulamaları kullanarak dijital varlıklarınız üzerinde satın alabilir, satabilir, transfer edebilir, hisse sahibi olabilir ve faiz kazanabilirsiniz..

Bildiğiniz gibi, burada verilere sahip olacaksınız ve başka hiç kimse olmayacak. Bu nedenle, tüm dijital varlıklarınızı sorunsuz bir şekilde yönetmenize yardımcı olmak için bu uygulamalar gereklidir. Örneğin, Gnosis Safe, MetaMask ve Argent, varlıkları yönetmenize yardımcı olabilecek uygulamalardır..

 • İşleminizi Tanıyın (KYT) Mekanizmaları

Tipik olarak, geleneksel finansta, Müşterini Tanı yönergeleri, terörizmin finansmanı (CFT) ve kara para aklama (AML) ile mücadele için son derece gereklidir. Bu planlar olmadan terörizmi veya dolandırıcılık faaliyetlerini durdurmak mümkün değildir.

Ancak, ademi merkeziyetçi finans bunu farklı bir seviyeye taşıyor. Burada, işleminizi bilme (KYT) mekanizmalarını alacaksınız. Gerçekte, katılımcı kullanıcıların kimliklerinden ziyade davranışlarına odaklanacaktır..

 • Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar

DeFi’nin bir diğer popüler kullanım durumu DAO’lardır. DeFi olmadan DAO kavramı asla mümkün olamazdı. Gerçekte, merkezi olmayan otonom organizasyon, blok zinciri protokollerini takip eder ve merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırır..

Benzersiz bir organizasyon yapısı kavramı ve hızla popüler oldu. Yol boyunca bazı inişler ve çıkışlar olmasına rağmen, bu hala DeFi protokollerinin birincil kullanım durumlarından biridir..

 • Veri Analizi ve Risk Yönetimi

Verileri analiz etmek ve yeni fırsatlar etrafında kararlar almak için merkezi olmayan finansın özelliklerini kullanabilirsiniz. Dahası, bunları risk değerlendirmesi ve azaltma için de kullanabilirsiniz. DeFi, genellikle ağ etkinliği ve veriler etrafında yüksek şeffaflık sunar.

Verileri analiz etmek ve ağdaki riskli etkinlikleri tahmin etmek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Defi Pulse veya Codefi Data, yalnızca bu kullanım durumu için yapılmış popüler uygulamalardan bazılarıdır..

 • Tokenize Türevler

Merkezi olmayan finansmanın akıllı sözleşmelerini kullanarak, tokenize türevler geliştirebilirsiniz. Dahası, türevler değerlerini temel bir varlıktan alacaklardır. Açıkçası, bu türevleri belirtmeden önce diğer tarafla bazı koşullar üzerinde anlaşmanız gerekecek..

Dahası, en iyi yanı, gerçek dünyadaki herhangi bir varlığı türev olarak yapabilmenizdir. Örneğin, tahviller, itibari para ve hatta emtialar türev olabilir.

 • Altyapı Geliştirme

Altyapı geliştirme için ihtiyaç duyduğunuz araçları sunan birçok uygulama vardır. Bu, bu teknolojinin bir başka popüler kullanım durumudur. Dahası, kendi blok zinciri çözümlerinizi oluşturmak için algoritmalarınızı geliştirmek, entegre etmek ve derlemek için bu araçları kullanabilirsiniz..

Örneğin, bir yer mantarı kıyafeti çerçevelerden, bir test ortamından, ön hat kitaplıklarından vb. Oluşur. Dolayısıyla, herhangi bir geliştirici bu aracı kendi blockchain projesini geliştirmek için kullanabilir..

Blockchain projelerinizi çok daha hızlı geliştirmenize yardımcı olabilecek pek çok blockchain aracı var. Geliştiricilerin bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için sevdiği en iyi blockchain araçlarına göz atın.

 • Merkezi Olmayan Değişim

Harika merkezi olmayan finans teknolojisi kullanım örneklerinden bir diğeri de merkezi olmayan değişimdir. Merkezi olmayan borsalar, merkezi bir yetkiye sahip olmadığı için kripto para birimi ticaretinizi çok daha kolay hale getirebilir.

Bu nedenle, varlık manipülasyonu veya varlıklarınız üzerinde kontrolü kaybetmeniz söz konusu değildir. Bunu kullanarak, varlıkları doğrudan başka bir meslektaşla işlem yapabilir ve kendi varlıklarınızın kontrolünü ele geçirebilirsiniz..

Ayrıca, geleneksel borsalara kıyasla token likiditesini korumaya yardımcı olur.

 • Oyun

Uygulama içi satın alma, oyun endüstrisinin en önemli yönlerinden biridir. Şimdi yeni teknolojiyle, bu endüstri itibari paraya alternatif olarak merkezi olmayan finans paralarını kullanmaya başlayabilir..

Dahası, bu oyun şirketleri, kullanıcıların DeFi paraları ile ödüllendirileceği yenilikçi teşvik modelleri ve ödül politikaları da sunabilir. Bu, daha fazla kullanıcıya hızla saldırabilir ve bu sektör için daha fazla gelir sağlayabilir.

 • Dijital Kimlik

Kendi kendine egemen bir kimlik oluşturmak için blok zinciri tabanlı kimlik sistemlerini merkezi olmayan finans protokolleriyle eşleştirebilirsiniz. Bu, kendi kimliğiniz ve verilerinizden sorumlu olacağınız yeni bir dijital kimlik türüdür. Dahası, DeFi size bu platformlara açık erişim sunabilir ve sizi her yerde ve her zaman kullanabileceğiniz taşınabilir kimlikler haline getirebilir..

Gerçekte, bu teknolojinin öne çıkan kullanım örneklerinden biridir ve şu anda dijital kimliklerle gerçekten başa çıkma şeklimiz olabilir..

 • Sigorta

Sigortacılık, merkezi olmayan finans teknolojisi kullanım durumlarını entegre etmek için bir başka büyük endüstridir. DeFi, sigorta endüstrisine sıfır evrak işi, otomatik sigorta talepleri ve denetimler sunabilir. Bahsetmiyorum bile, güvenli ve şeffaf bir sigorta talep süreci sağlayabilir.

Burada Nexus Mutual, Opyn ve VouchForMe gibi çözümler sigorta risklerini paylaşma ve sigorta poliçelerine bırakılan menkul kıymetler sunabilir..

Ayrıca Oku:2020’de 50’den Fazla En İyi DeFi Projesi

 • Borçlanma ve Borç Verme Protokolü

DeFi, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan başka bir meslektaşınıza borç vermenize veya ödünç almanıza yardımcı olabilecek yeni bir tür borç alma ve borç verme protokolü sunar. Dahası, borç verenler için faiz oranları da harika ve borç alanlar için de yönetilebilir seçenekler var..

Bileşik, borç vermede özerk çıkarlar sunan borç verme ve borçlanma araçlarından biridir..

 • Marj ticareti

Tipik olarak, marj tüccarları komisyonculardan borç para almak zorundadır, ancak DeFi’de marj ticareti yeni bir dönüş alabilir. Gerçekte, bunlar esas olarak gözetim dışı borç verme protokolleri tarafından desteklenmektedir. Yani, ticaret için bir komisyoncudan borç para almanız gerekmeyecek.

Dahası, akıllı sözleşmeler aracılık faaliyetlerini otomatikleştirebilir ve geleneksel ticaretin çalışma şeklini değiştirebilir..

 • Çevrimiçi Pazaryeri

Çevrimiçi pazar yerleri, merkezi olmayan finans nedeniyle çiçek açıyor. Şu anda, hizmetlerini küresel olarak sunan ve hizmetlere ürün satan birden fazla çevrimiçi platform var. Burada her şey eşler arasıdır ve doğrudan markalardan veya bireysel satıcılardan bir ürün satın alabilirsiniz..

 • Ödemeler

Merkezi olmayan finans teknolojisi, küresel ödeme sistemleri için uygundur. DeFi’nin temel kullanım örneklerinden biridir. Bu alandaki uygulamaları kullanarak dünyanın her yerine doğrudan para gönderip alabilirsiniz. Herhangi bir aracıya ihtiyacınız olmayacak. Böylece, bankasız ve yetersiz banka nüfusu için yeni bir öncü haline geliyor.

Daha fazla oku:Ethereum Akıllı Sözleşmeler Nihai Kılavuzu

 • Tahmin Piyasaları

Tahmin piyasaları, gelecekteki olayları tahmin etmek için DeFi’nin gücünü kullanabilir. Gerçekte, bu uygulamalar birçok bilgiyi depolayabilir ve tahmin piyasaları bunları analiz edebilir ve kullanıcıların gelecekteki bir etkinlikte değer alıp satmasını sağlayabilir..

Augur gibi çözümler size spor oyunları, ekonomik olaylar, seçim sonuçları vb. Hakkında tahminler sunabilir..

 • Tasarruf

Merkezi olmayan finans teknolojisi çözümleri, geleneksel bankacılık sistemlerinden çok daha hızlı tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Gerçekte, geleneksel hesaplar çıkarlar sunar, ancak yalnızca belirli bir dereceye kadar. Bununla karşılaştırıldığında, DeFi tasarruf tutarınızı hızlı bir şekilde artırabilecek büyük faiz politikaları sunuyor gibi görünüyor. Dharma, PoolTogether gibi uygulamalar, denemeniz için kayıpsız tasarruf seçenekleri sunar.

 • Sabit paralar

Stablecoinler, istikrarlı bir varlık tarafından desteklendiği merkezi olmayan finans madeni para türlerinden biridir. Temelde bunlar itibari para, gümüş, altın pr hatta diğer sabit kripto para birimleri ile desteklenmektedir. Bu nedenle, kripto ekosisteminin değişken yapısını azaltmak ve daha uygun bir ödeme çözümü sağlamak için bu tür bir madeni parayı kullanabilirsiniz..

Stabilcoins hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu merkezi olmayan para hakkında daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı stabilcoin kılavuzumuza göz atın..

 • Sentetik Varlıklar

Sentetik varlıklar aşağı yukarı stabilcoinlere benzer. Ancak bu durumda, bu tür bir varlık, onu daha istikrarlı hale getirmek için başka bir varlığın birleşimidir. Daha fazla örnek olarak, herhangi bir fiyat artışının veya düşüşünün diğer varlıklarla dengelenebilmesi için sentetik bir varlık yapmak için altını, fiat parayı birleştirebilirsiniz..

 • Tokenizasyon

Merkezi olmayan finans teknolojisi çözümleri, tokenleştirme ile birlikte gelir. Bu nedenle, belirteçler, bir blok zinciri ağı içinde değeri tutan bir dijital varlık biçimidir. Bir ağın çalışması için jetonları kullanabilir veya hatta birbirleriyle işlem yapmak için kullanabilirsiniz. Gerçekte, bu yeni bir dijital varlık biçimidir.

 • Ticaret

Bu alanda ticaret, marj ticareti, türev ticareti, kripto ticareti, token takası vb. Gibi çeşitli faaliyetlere kadar değişebilir. Her neyse, kripto ticareti, daha düşük kesintiler, daha hızlı işlemler, yüksek güvenlik ve varlık sahipliği elde etmek için merkezi olmayan borsaları kullanabilir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

DeFi’nin Zorlukları Nelerdir??

 • Düşük Performans

DeFi, blockchain teknolojisini kullanır ve bunlar, merkezi sistemlere kıyasla daha yavaştır. Dolayısıyla, bunun için blockchain kullandığınızda, daha yavaş bir çıktı elde edersiniz..

Performansı artırmanın bir yolu var, ancak bunun için özel blok zincirleri seçmelisiniz. Bu nedenle, geliştiricilerin bu sorunu dikkate alması ve çözmek için değişiklikler yapması gerekir..

 • Yüksek Kullanıcı Hatası

DeFi ağında, kendi verilerinizden ve işlemlerinizden siz sorumlusunuz. Yani, sizin adınıza sorumluluk alacak aracılar olmayacak. Böylece hem olumlu hem de olumsuz sonuçlarla gelir.

Örneğin, bir kullanıcı işlemlerde bir hata yaparsa, bunu silme veya tersine çevirmenin bir yolu yoktur. Ancak, her bir kullanıcının ağın düzgün çalışması için yeterince dikkatli olmasını sağlamak zordur. Demek ki, DeFi’nin hala gidecek uzun bir yolu var.

 • Kötü Kullanıcı Deneyimi

Şu anda, kullanıcıların merkezi olmayan finans uygulamalarını kullanmak için ekstra çaba sarf etmesi gerekiyor. Gerçekte, teknolojinin kendisi oldukça yenidir ve çoğu, nasıl çalıştığını anlamakta zorlanmaktadır..

Bu nedenle, gerçekten küresel ekonominin hayati bir unsuru haline gelmek istiyorsa, daha fazla kullanıcı çekmek için ek faydalar sunması gerekir..

 • Dağınık Ekosistem

DeFi ekosisteminde tek bir görev için çok fazla uygulama paketi var. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak göz korkutucu bir iştir. Her neyse, kullanıcıların kendi başlarına en iyi seçenekleri bulmasını beklemek de mantıklı değil..

Bu nedenle, geliştiricilerin tüm kullanıcıları ihtiyaç duydukları uygulamalara doğrudan yönlendirebilecek ve üzerlerinde çok fazla seçenek zorlamayacak bir strateji düşünmeleri gerekir..

 • Akıllı Sözleşme Hataları

DeFi ekosistemi artık kaliteden çok miktara dayanıyor. Çoğu durumda, geliştiriciler, algoritmalardaki hatalı kodları düzgün bir şekilde kontrol etmeden veya test etmeden merkezi olmayan finans uygulamalarını başlatır..

Sonuç olarak, birçok akıllı sözleşme, kullanıcıların deneyimlerine zarar veren hatalarla birlikte gelir. Bunlar ayrıca siber saldırılara karşı hassastır. Böylece birçok kullanıcı sözleşmelerinin güvenliğini kaybedebilir.

 • Düşük Ölçeklenebilirlik

DeFi söz konusu olduğunda ölçeklenebilirlik büyük bir sorundur. Gerçekte, halka açık blok zincirleri, hizmetlerini küresel ekonomiye sunacak kadar ölçeklenebilir değil. Ağda çok fazla katılımcı olduğunda, genel performans zayıf ve hantal hale gelir.

Ancak, geleneksel bankacılık sistemimize alternatif olarak ilk kez sahneye çıkmak istiyorsa, ölçeklenebilir olması gerekir..

 • Oracle Manipülasyonları

DeFi, ağın dışından bilgi almak için hala oracle’lara bağımlıdır. Ancak bu kahinler yoğun şekilde merkezileştirilmiştir ve bu nedenle saldırılara karşı oldukça savunmasızdır..

Gördüğünüz gibi oracle’lar, onları kullanan uygulamaların büyük güvenlik kusurlarıdır. Merkezi olmayan finans teknolojisi% 100 güvenlik sunmak istiyorsa, bilgi almak için merkezi oracle’ları kullanmayı bırakması gerekir..

 • Uçucu Doğa

Merkezi olmayan finans, oldukça değişken olan dijital varlıkları veya kripto varlıklarını kullanır. Yedeklemek için stablecoin kullansalar da, değerlerini tamamen kontrol etmek şu an için mümkün değil. Dolayısıyla, bu varlıklarla ilgilenen tüm uygulama ağı, ekonomik büyüme için büyük bir engel olan değişken bir ekosistem haline geliyor..

 • Depolama Sorunları

Blockchain, büyük bir depolama tesisi sunmuyor. Bununla birlikte, bir finans uygulaması için, milyonlarca kişi kullanabileceği için sınırsız depolama alanı sunması gerekir..

Ancak gerçekte, kullanıcılar herhangi bir merkezi olmayan finans uygulamasını kullanmaya çalıştıklarında kesinti süreleri ve yetersiz depolama sorunları ile karşı karşıyadır. Bununla mücadele etmek için geliştiricilerin, platformun performansını bozmadan her kullanıcıya iyi miktarda depolama kapasitesi sunmak için daha iyi bir strateji geliştirmeleri gerekir..

DeFi’deki daha fazla risk hakkında bilgi edinmek ister misiniz? DeFi’deki risklere ve bunları hemen nasıl yönetebileceğinize dair kılavuzumuza göz atın!

Bitiş Notu

Merkezi olmayan finans, daha iyi bir ekonomik yapı oluşturmamıza ve şeffaf bir finansal sistem sağlamamıza yardımcı oluyor. DeFi geleneksel sistemlerimizi değiştirirken, yeni fırsatlar hızla gün yüzüne çıkıyor. Teknolojinin hala birçok kusuru olmasına rağmen, yine de faydaları zayıflatmanın bir yolu yok.

Bu yeni büyüyen ekonomiyi daha iyi bir kariyer fırsatı için kullanabilirsiniz. Bu nedenle, DeFi becerilerinizden yararlanabiliyorsanız, küresel bir devrimin de parçası olabilirsiniz. Bu nedenle, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek için güvenilir bir kaynak kullanmanız makuldür. Blok zinciri kariyerinizin ilk adımı olarak merkezi olmayan finans kursumuza göz atmanızı tavsiye ederim..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me