Kripto dünyasında 1300’den fazla kripto para birimi ile Ethereum, Bitcoin ile yığında kalan en iyi kripto para birimlerinden biridir..

Bitcoin’e benzer şekilde, dağıtılmış bir blok zinciri ağıdır, kullanıcılar arasında işlem görebilir, ancak ikisi arasında önemli farklar vardır..

Bitcoin, blockchain kullanır ve etkili bir eşler arası elektronik nakit sistemi olmayı hedefler. Ethereum sadece uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır. Ayrıca, Ethereum blockchain sisteminde madenciler, çeşitli uygulama geliştiricileri tarafından Ethereum ağındaki hizmetler için ödeme yapmak üzere kullanılan Ether’i kazanmak için çalışır..

Merkezi olmayan bir platform olarak Ethereum’un diğer faydaları arasında üçüncü taraf verilerde herhangi bir değişiklik yapamayacağı için değişmezdir. Merkezi bir başarısızlık noktası olmadığından, bilgisayar korsanlarına ve diğer dolandırıcılık faaliyetlerine karşı da iyi korunur. Dahası, internet düzenleme kuruluşları veya hükümetler, ağın her tarafına dağılmış olduğu için herhangi bir veriyi geri alamaz..

Yani Ethereum bir blockchain uygulamasıdır, ancak tamamen farklı bir amaç için.

Ama Ethereum Nedir?

Ethereum nedir?

Resim Kredisi: Ethereum

Ethereum halka açık, açık kaynaklı bir işletim sistemi ve çalışan merkezi olmayan bir platformdur akıllı sözleşme işlevi. Aynı zamanda Ethereum blockchain üzerinde çalışan ve insanların coin alışverişi yapmasına izin veren bir bilgisayar ağıdır..

En basit haliyle, geliştiricilerin (Dapps) merkezi olmayan uygulamaları yapmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan blok zinciri teknolojisine dayalı açık bir yazılım platformudur..

Akıllı Sözleşme Nedir?

Ethereum platformu, eşler arası bir ağ aracılığıyla akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin vermek için oluşturulmuştur..

Akıllı sözleşme, geliştiriciler tarafından kendi işlevlerini programlamak için kullanılan bir bilgisayar kodunu tanımlayan bir ifadedir. Serpent, LLL veya Solidity’de yazılabilen üst düzey programlama betikleri olarak bilinirler..

Blockchain üzerinde çalışırken, akıllı bir sözleşme, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalıştırılan kendi kendine çalışan bir bilgisayar gibidir..


ERC20– Ethereum Yorum Talebi

Ethereum Merkezi Olmayan Uygulamalar

İmaj Kredisi: Ethereum

ERC20, tokenlerin uygulanması için Ethereum’un blok zincirindeki akıllı sözleşmeler için kullanılan standart bir protokoldür. Kasım’19, 2015’te kurulan, geliştiricilerin tokenler arasındaki etkileşimi tahmin etmesine izin vermek için Ethereum tokenleri için bir kurallar listesi tanımlar. Ayrıca, belirteçlerin adresler arasında nasıl aktarılması gerektiğini ve içeriye nasıl erişilmesi gerektiğini de içerir..

Ayrıca, basit dağıtım prosedürü ve diğer ETH tokenleri ile birlikte çalışabilme potansiyeli nedeniyle ICO’lar üzerinde çalışan kitle fonlaması şirketleri arasında oldukça popülerdir..

Mayıs 2018 itibarıyla 83.400’den fazla ERC20 token sözleşmesi var ve başarılı olanlar arasında her biri 70 milyon doların üzerinde artış sağlayan Bancor, Bankex, Qash bulunuyor..

Eter nedir?

Ether, blok zinciri Ethereum platformu tarafından oluşturulan bir kripto para birimidir. Dijital taşıyıcı varlık olarak bilinir ve üçüncü tarafın ödemeyi işlemesini gerektirmez. Ancak, yalnızca bir kripto para birimi olarak hareket etmez. Bunun yerine, ağ içindeki merkezi olmayan uygulamalar için de hareket eder.

Ocak 2018 itibariyle, toplam Ether arzı 98 milyondu ve en az 150 mağaza bunu kabul etmeye başladı.

Ethereum Nasıl Çalışır??

Ethereum, Bitcoin’in protokolüne ve blok zinciri tasarımına dayanmaktadır. Ethereum blok zinciri, işlem tabanlı bir durum makinesi olarak düşünülebilir. İşlemin yürütülmesi başladığında, makine basitçe başka bir duruma geçer.

Artık her Ethereum durumu milyonlarca işlemden oluşuyor. Bu işlemler, diğer bloklara birbirine bağlanan bloklar şeklinde gruplandırılır. Ancak işlem deftere eklenmeden önce, madencilik olarak bilinen bir işlemle doğrulanması gerekir. Bir blok oluşturmak için birçok madenci birbiriyle rekabet eder. Madenci bir blok oluşturduğunda, Ether tokenleri oluşturulur ve madenciye verilir. Daha fazla bilgi edinmek için incelememizi okuyun, Ethereum çalışıyor mu?

EVM- Ethereum Sanal Makinesi

Ethereum oluşturulmadan önce, blok zinciri uygulamaları sınırlı bir dizi işlemi gerçekleştirmek için tasarlandı..

Ardından Ethereum’un yenilik-EVM’si geldi!

Ethereum Virtual Machine, akıllı sözleşmeler için çalışma zamanı ortamı görevi gören eksiksiz bir Turing yazılımıdır..

Hafıza ve belirli bir program dili tarafından verilen zamana bakılmaksızın herkesin programı çalıştırmasını sağlar. Bu nedenle, uygulamalar için yeni bir blok zinciri ağı oluşturmak yerine, ETH, tek bir platformda binlerce farklı uygulama geliştirmenize olanak tanır. Her Ethereum düğümü bu sanal makinede çalıştığından, uygulamalar kendi blok zincirlerini yapmak zorunda kalmadan merkezi olmayan şekilde çalışabilir..

Ayrıca Ethereum Virtual Machine, Java, Go, Python, Ruby, JavaScript, C ++, WebAssembly ve Rust için de uygulandı..

Ethereum Blockchain Uygulamaları – DApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar)

Merkezi olmayan uygulamalar, uygulamalarla benzer amaca hizmet eder, ancak merkezi olmadıkları için tek bir merkezi nokta yerine bir düğüm ağı üzerinde çalışırlar. DApp’ler otonomdur, güvenlidir, uygulaması daha kolaydır, açık kaynaklıdır ve% 100 çalışma süresine sahiptir. Ocak 2018 itibarıyla, yüzün üzerinde geliştirilmekte olan 250’den fazla canlı DApp var.

Başlangıç ​​Kılavuzu: Merkezi Olmayan Uygulama (DApp) Nedir??

Ethereum dApp’leri Nasıl Ölçeklendirilir

Göz atmak isteyeceğiniz en umut verici Ethereum uygulamalarından bazıları şunlardır:

  • Golem: Golem, herkes tarafından erişilebilen açık kaynaklı, küresel ve merkezi olmayan bir süper bilgisayardır. Sağlayıcılar, talep edenler ve geliştiriciler arasındaki ödemeleri düzenleyen Ethereum tabanlı işlem sistemini kullanır. Her hesaplama bir sandbox ortamında gerçekleşir ve ana bilgisayar sistemlerinden izole edilir.
  • OmiseGO: OmiseGO, çeşitli finans kuruluşlarının sorunlarını çözmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir uygulamadır. Bu ağ, Ethereum’da finans için ölçeklendirme çözümüdür ve eşlerin gerçek zamanlı olarak eşler arası ve işlem yapmasını sağlar. OMG ağı ile, zincirde tutulan dijital varlıklarınıza kolayca erişebilir ve bunları yönetebilirsiniz..
  • Augur: Augur, sadece tahminin geleceğidir. Merkezi olmayan, açık kaynak ve Blockchain üzerine inşa edilmiş bir eşler arası tahmin platformudur. Yüzeyde merkezi olmayan bir platform gibi görünse de, Augur herhangi bir endüstri için verileri sanal olarak tahmin etme konusunda umut verici bir potansiyele sahiptir..
  • Civic:Civic, hem bireylere hem de işletmelere kimliklerini etkili bir şekilde kontrol etme ve koruma araçları sağlamayı amaçlamaktadır. Merkezi olmayan mimarisi ile, kimlik bilgileri veya herhangi bir üçüncü taraf kimlik doğrulayıcısı olmadan çok faktörlü kimlik doğrulama sağlar.

Ethereum ayrıca ‘Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonları’ oluşturmak için de kullanılabilir. DAO, Ethereum blok zincirinde yazılan kodla çalışan özerk ve merkezi olmayan bir organizasyondur..

Token satın alan kişiler DAO’lara sahiptir. Ancak bir belirteç olarak hareket etmek yerine, insanlara oy hakkı veren katkılar olarak hareket ederler..

Ethereum’un tarihi

Ethereum’un tarihini anlamak için en baştan başlamalıyız.

2013 – Ethereum Teknik Raporu

2013 yılında yeni madalyonun altyapısı atıldı. O zamanlar Bitcoin için programcı olarak çalışan Vitalik Buterin, ethereum konseptini tanımladı. Vitalik ilkini yazdı Beyaz kağıt açıklayan. Aynı yıl daha sonra genel bir programlama dili olan bir prototip önerdi.

2014 – Ethereum Duyurusu

Ocak 2014’te Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı sırasında Vitalik konsepti açıkladı. Ayrıca Ethereum’un ortak geliştiricilerine, yani Jeffrey Wilckle ve Dr. Gavin Wood.

Aynı yılın Nisan ayında, sarı kağıtta ethereum’un resmi özelliklerini yayınladı. Vitalik ayrıca ilk tam işlevsel programlama dilini de kodladı. Bu daha sonra ethereum için prototip olarak kullanıldı.

Temmuz 2014’e kadar, ilk satış Eter yapıldı. Toplanan sermaye, yasal borçları temizlemek için kullanıldı. Aynı yılın Ağustos ayına kadar, Ether satışından 14 milyon dolar toplandı.

Eylül 2014’te, Ethereum ICO’ları alıcıları 60 milyon Ether ile ödüllendirildi. Kalan ETH, Ether’in İsviçre’deki kar amacı gütmeyen vakfına gönderildi.

Kasım 2014’te, Berlin’de bir DEVCON-0 toplantısı düzenlendi. Bu etkinlik, dünyanın her yerinden ethereum geliştiricilerini bir araya getirdi. Toplantıda, ethereum teknolojisinin çeşitli yönleri tartışıldı. Etkinlikten itibaren, çeşitli sunumlar Ethereum’u daha ölçeklenebilir, güvenli ve güvenilir hale getirdi.

2015 – Geliştiriciler Ethereum’u Destekliyor

Nisan 2015’te DEVgrant programı başlatıldı. Program, Ethereum’un hem geliştiricilerini hem de destekçilerini ödüllendirmeyi amaçlıyordu. Program, Ethereum projelerini ve platformunu finanse etmeye yardımcı oldu.

Temmuz 2015’in sonlarında, ilk ethereum kilometre taşı yayınlandı. Akıllı bir sözleşme olan Frontier, Ethereum ekosistemini büyük ölçüde geliştirdi.

Aynı yılın Kasım ayında DEVCON-1 etkinliği Londra’da düzenlendi. Etkinlik beş gün sürdü. Etkinliğe 400’den fazla katılımcı katıldı ve 100’ün üzerinde sunum yapıldı. Etkinlik 2014’ten daha başarılıydı çünkü Microsoft, IBM ve USB gibi köklü şirketler katıldı..

Ayrıca DEVCON-1 toplantısında blockchain teknolojisi ilgi odağı oldu. Ethereum teknoloji ile ön plandaydı ve büyük bir destek oldu.

2016 – Ethereum Halka Açık Satış & Bölmeler

Mart 2016’da, ethereum ağında iyileştirmeler yapıldı. Yükseltme, bir iyileştirme protokolü olan Homestead tarafından yapıldı.

Aynı yılın Mayıs ayında Ethereum, medyada büyük bir ivme kazandı. Artan kapsam, genel bir kamu satışında 150 milyon dolarlık artışa yol açtı..

Haziran 2016’da ethereum hacklendi ilk kez. Bilgisayar korsanları, 50 milyon dolardan fazla eter çaldığını iddia etti. Bu aynı ay içinde çok sayıda anlaşmazlığa yol açtı.

Aynı yılın Temmuz ayında, Haziran ayında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle, ethereum ağı iki bölüme ayrıldı. İki bölüm şunlardı: Ethereum (ETH) & Ethereum Classic (ETC).

Ethereum, merkezi olmayan karar verme, ekstra protokoller ve çatışma çözme stratejilerine başvurdu. Öte yandan Ethereum Classic, kod yasasına, blok zincirinin değişmezliğine ve temel isyana başvurdu..

Bölünme, geliştiricilerin, ethereum kurucularının, iş ortaklarının, kullanıcıların ve madencilerin ethereum classic’ten ayrılmasına yol açtı..

2017 – Kurumsal Ethereum İttifakı

Şubat 2017’de EEA (kurumsal ethereum ittifakı) kuruldu. Bu ittifakta Microsoft, yerleşik bankalar ve teknoloji meraklıları ile birlikte Ethereum blockchain teknolojisinin kabulü için ilerleme kaydetti..

Aynı yılın Mayıs ayında iki AÇA daha kuruldu. İttifaklardaki artışla birlikte, giderek daha fazla yüksek profilli kuruluş ve şirket eklendi..

Bu ittifak, bitcoin’in bu yıl Ethereum ile değiştirileceğine inanmaya yol açtı – 2018.

DAO Hack

DAO hack nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi DAO, merkezi olmayan özerk bir organizasyondur! Açık kaynak koduyla çalışır ve herhangi bir yönetime, hükümete veya yönetim topluluğuna bağlı değildir.

2016 yılında, bu akıllı sözleşme seti, projeyi finanse etmek için toplu satışta toplam 150 milyon dolar topladı. Ancak, Haziran ayında 50 milyon ABD doları değerinin anonim bir varlık tarafından talep edildiğinde bir şekilde istismar edildi..

Ama hack gerçekten neden gerçekleşti??

DAO’nun bölünme işlevi nedeniyle oldu. 17 Haziran 2016’da, bilinmeyen bir kişi, bölünme işlevindeki bir hatadan yararlandı. Bilgisayar korsanlarının, sistem 50 milyon dolar olarak kaydettirmeden önce jetonların geri çekilmesi için taleplerini tekrar etmelerine izin verdi..

Bu saldırıdan sonra, topluluğun bir “çatal” haline gelen çözümü bulması 28 gün sürdü.

Bu hack basitçe Etherum topluluğunda bir bölünmeye neden oldu ve iki ayrı blok zincirine bölündü – Ethereum (ETH) ve orijinali Ethereum Classic (ETC) olarak devam etti..

Karşılaştırmalarımıza göz atın:

  • Bitcoin mi Ethereum mu? Fark ne?
  • Ethereum vs Litecoin: LTC Neden İşlemler İçin ve ETH Akıllı Sözleşmeler İçin?
  • EOS vs Ethereum: Potansiyel Bir Ethereum Katili!
  • Ardour vs Ethereum: Artıları ve Eksileri Nelerdir??
  • NEO mu Ethereum mu: Hangisi Daha İyi??
  • Ethereum ve Ripple: Derinlemesine Karşılaştırma

Son düşünceler

DAO hackine rağmen, Ethereum ilerliyor ve aynı zamanda umut verici bir gelecek gösteriyor. Blockchain teknolojisinden tam olarak yararlanıyor ve aynı zamanda dünya ekonomisinin ademi merkeziyetçiliğini sağlıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me