Okuyucular, Kendi Kendine Hakim Kimliğin (SSI) tanımını, faydalarını ve kullanım örneklerini anlamak için aşağıdaki tartışmayı kullanabilir..

Dijital dönüşüm, hepimizi tarihte ilginç bir dönüm noktasına getirdi. Günümüzde, bireyler arasında bilgi alışverişi ve işlemlerini kolaylaştırmak için çeşitli platformlarla iletişim artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Temel olarak, dijital dünya yavaş yavaş gerçek dünyamızın sanallaştırılmış bir temsili haline geliyor..

Dünyadaki gerçek insanlar gibi, dijital dünya da kimliği tanımak için kullanıcı adlarına ve hesaplara güvenir. Bu nedenle günümüzde dijital kimlik için izlenen yaklaşımlar üzerinde düşünmek önemlidir. Özerk kimlik veya SGK, son zamanlarda dijital kimlikte ortaya çıkan kavramlardan biri olarak dikkat çekiyor. Aşağıdaki tartışma, SGK ile ilgili tüm temel ilkeler ve kavramlar için yararlı bir kılavuz görevi görür..

Hepsinden önemlisi, özerk kimlik blok zinciri denklemini etkili bir şekilde bulabilirsiniz. Blok zinciri ve siber güvenlikte karmaşıklıkların sürekli olarak benimsenmesiyle birlikte, SSI’yi güvenilir bir kimlik modeli olarak not etmek önemlidir..


Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Mevcut Kimlik Yönetimi Durumu

Özerk kimlikle ilgili ayrıntılara dalmadan önce, ilk etapta buna ihtiyaç duyulan nedenleri bulmak önemlidir. Başlangıçta kabul edilen dijital kimlik modeli, doğası gereği silo halindeydi. Tüm kuruluşlar, kullanıcıların kuruluşun hizmetlerine erişmesi için tek bir dijital kimlik kimlik bilgisi yayınladı.

Bu durumda, kullanıcılar yeni kuruluşlarla etkileşim kurmak için farklı kimlik kimlik bilgilerine ihtiyaç duyuyordu. Dijital kimlik için bir sonraki model veya birleşik dijital kimlik modeli, silo modelinde görülen eksiklikleri telafi etmek için geliştirildi. Üçüncü taraflar, silo modelinde zayıf kullanıcı deneyimi sorununu çözmek için dijital kimlik bilgileri yayınladı.

“Google ile Giriş Yap” veya “Facebook ile Giriş” gibi dijital kimlik bilgileri, kullanıcıların hizmetlerde ve diğer web sitelerinde oturum açmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, bir anlamda, işletmeler, kimlik yönetimi görevlerini büyük ölçekli kişisel veri veri tabanları toplamakla ilgilenen büyük kuruluşlara dış kaynak olarak kullanmak zorunda kaldı..

Sonuç olarak, güven aracılarına dönüşen Google, Facebook ve diğer üçüncü şahıslarla güvenlik ve gizlilik endişelerinin olasılıklarına dikkat çekmek kaçınılmazdır. Blockchain teknolojisinin yükselişi ile kendi kendine egemen kimlik üçüncü bir dijital kimlik modeli olarak ortaya çıktı. Daha iyi anlamak için SGK’nın temelleri ile ilişkili sonuçlara bir göz atalım..

Öz-Egemen Kimlik Nedir?

Kendi kendine egemen bir kimlik, tam anlamıyla sizin sahipliğiniz altında olan bir kimliğe dönüşür. Bununla birlikte, ceplerinizde ulusal kimlik kartınız, spor salonu üyelik kartınız ve öğrenci kimliğiniz varken, SGK gibi bir kimliğe ihtiyaç olup olmadığı sorulabilir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan fiziksel ve dijital kimliklerle ilişkili tuzakları göz önünde bulundurmanız gereken yer burasıdır..

özerk kimlik blok zinciri

Fiziksel kimlikler genellikle Hükümet, işveren, üniversite, spor salonu veya başka bir mağaza tarafından kart sahibinin kuruluşun vatandaşı, çalışanı, öğrencisi, üyesi veya müşterisi olduğunu doğrulamak için verilen kartlar gibi fiziksel kimlik bilgileridir. Bununla birlikte, fiziksel kimliklerin kimlik hırsızlığı ve kimliğe bürünme endişelerinin yanı sıra zaman, maliyet ve bürokratik gecikmeler gibi birçok sorunu vardır. Fiziksel kimlikler ayrıca mahremiyetten ve fiziksel kimlikler veren depoların imha edilme olasılıklarından yoksundur..

Dijital kimliklere, bir e-posta adresi veya kullanıcı adı ve parola ile bir hizmete kaydolarak erişilebilir. Dijital kimlikler ayrıca kullanıcıların Facebook ile Giriş veya Google ile Giriş gibi üçüncü taraf giriş hizmetlerinden yararlanmasına da olanak tanır. Bununla birlikte, dijital kimliklerin de aksilikler konusunda adil payları vardır..

Kullanıcılar, verilerinin paylaşımı üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildir ve ihraççının sunucularındaki kişisel verilerin merkezileştirilmiş havuzlarının güvenlik açığı nedeniyle risklerle karşı karşıya kalırlar. Ek olarak, kullanıcıların kimlik bilgilerini doğrulamak için kartı veren kuruluşların kullanılabilirliğine güvenmesi gerekir. Veri toplama ve depolama için finansal teşvikler sunan üçüncü taraf oturum açma hizmetlerinde gizlilik genellikle risk altındadır.

Kendi Kendine Egemen Kimlik Nasıl Farklıdır??

Kendi kendine egemen kimliğin yetenekleri, onları mevcut dijital kimliklerden ve fiziksel kimliklerden ayırmada yardımcı olur. SGK’nın fiziksel ve dijital kimliklerle farkı, bunun nasıl daha iyi bir seçenek olduğunu gösterebilir. Kendi kendine egemen kimlik, kimlik sağlayıcı, kimlik doğrulayıcı ve kimlik sahibi arasında son derece güvenli, dijital eşler arası bir ağ kurmayı içerir..

SGK sistem sağlayıcısının bile kimlik bilgilerinin değiş tokuşu hakkında herhangi bir fikri yoktur. Bu nedenle, kimlik bilgilerini verme süreci daha hızlı ve daha basit hale gelir. Kendi kendine egemen kimlik blok zinciri özellikleri, SSI kimlik bilgilerinin kurcalamaya karşı korumalı olmasını sağlayan kriptografik hashing ile belirgindir.

Seçici Kimlik İfşa Teknolojisi

SSI’daki Seçici Kimlik İfşası teknolojisi, kullanıcılar için daha iyi gizlilik de sağlar. Aynı zamanda, kullanıcılar verileri üzerinde daha iyi bir kontrole sahip olabilirler. SGK’nın en önemli özelliği, kimlik sahibinin sergilemek istediği kimliğinin özelliklerini seçme ayrıcalığına sahip olmasıdır..

Kimlik sahibi ayrıca, paylaşılan verilere şeffaflık sağlamak için kimlik doğrulayıcılarla ilişkilerin kapsamlı kontrolüne de sahiptir. Dahası, kendi kendine egemen kimlik bilgilerini herhangi bir zamanda herhangi bir yerden kolayca doğrulamak daha kolaydır. SSI ile ilgili bir başka ilginç özellik, kullanıcıların birden çok şifreye bağlı kalmaması ve yalnızca cüzdan şifrelerini kullanmasıdır..

Bu nedenle, kimlik aşağıdaki kriterleri karşılıyorsa kendi kendine egemen olabilir,

  1. Kimlik yalnızca kullanıcıya odaklanmalıdır. Kimliğin tüm kullanıcıları kişisel verilerinin mülkiyetindedir ve kimlik iddialarını kanıtlamak için merkezi varlıklara bağımlı değildir..
  2. Kendi kendine egemen kimlik, ortak kimlik meta sistemini kullanarak birlikte çalışabilirliğe izin verir. Ortak kimlik meta sistemi, kullanıcıların aynı meta sistemi kullanarak farklı konumlarda ve platformlarda kimlik doğrulamasına olanak tanır.
  3. SGK kimlikleri ayrıca kontrol ve rıza için işlevsellikleri etkinleştirmelidir. Özerk kimlikler, kullanıcılara, paylaştıkları kişisel bilgiler ve bilgileri paylaştıkları taraflar üzerinde kapsamlı kontrol ve onay verme yetkisi verir..

Bu nedenle, kendi kendine egemen kimliğin daha iyi taşınabilirlik, güvenlik ve gizlilik içerdiğini iddia etmek haksızlık olmaz ki bu, blockchain özelliklerine çok benzer..

SSI Bileşenleri ve Çalışması

SSI’daki özelliklerle ilgili bir izlenimle, şimdi kendi kendine egemen kimlik blok zinciri uygulamaları arıyor olabilirsiniz. Blockchain, özerk kimliklerdeki önde gelen teknolojik temellerden biridir. Buna ek olarak, SGK, işleyişin en kritik temeli olarak doğrulanabilir kimlik bilgilerine ve merkezi olmayan tanımlayıcılara da güvenir. Üç öğeye ve özerk kimlik işlevlerini sağlamada oynadıkları role genel bir bakış bulalım..

TrustID ile blockchain’de kimliğin dağıtılmasına ilişkin isteğe bağlı web seminerini şimdi izleyin!

Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri

W3C’ye göre, Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri protokolü, kendi kendine egemen kimliğin temel direğidir. Sürücü belgesi veya kimlik kartı gibi gerçek dünyada kullanılan fiziksel kimlik bilgilerinde neredeyse hiç dijital temsilci bulunmuyor. Bu nedenle, bir dijital kimlik bilgisinin Hükümet tarafından verilen fiziksel kartlarla aynı düzeyde güvenilirliğinden şüphe etmek mantıklıdır. Bu durumda, doğrulanabilir kimlik bilgileri, verenin gizlilik koruması ve kurcalamaya karşı kanıtlanmış bir şekilde yapılan beyanlarının temsilini sağlar..

Teknik perspektiften, doğrulanabilir kimlik bilgileri, kriptografide açık anahtar hashini ve gizlilik koruma tekniklerini birleştirerek talep verilerinin dijital filigranlanmasını içerir. Böylece fiziksel kimlik bilgileri güvenli bir şekilde dijitale dönüştürülebilir. Kimlik bilgilerinin sahipleri, gerçek kimlik bilgileri verilerini ifşa etmeden kimlik bilgilerinden belirli bilgilerin seçici bir şekilde ifşa edilmesi için seçeneklere sahiptir..

Genel olarak, kendi kendine egemen kimlik blok zinciri uygulamaları, kimlik bilgisi sahiplerinin gizliliğini korumak için iki farklı seviyeye dayanır. İki seviye, seçici açıklama ve sıfır bilgi kanıtı içerir. Seçici ifşa yaklaşımı, bir kimlik bilgisi için belirli özelliklerden kanıtlar üretmeyi sağlar. Örneğin, yaşınızı kanıtlamak için ehliyetinizde adresinizi ifşa etmeniz gerekmez. Sıfır bilgi kanıtı yaklaşımı, kimlik bilgisinin belirli bir özelliğini değerini açıklamadan kanıtlamaya yardımcı olur..

Sıfır bilgi kanıtı, bir varlığın belirli bilgiler hakkındaki bilgilerini gerçek bilgileri ifşa etmeden başka bir varlığa kanıtlamasını sağlamak için kriptografi kullanır. Bu nedenle, doğrulanabilir kimlik bilgileri, insanların kendi kimlik bilgilerinin geçerliliğini kanıtlamasına izin vererek, öncelikle kendi kendine egemen kimliğe yardımcı olur. İlginç bir şekilde, kullanıcıların doğrulanabilir kimlik bilgileriyle kimliklerini kanıtlamak için gerçek ayrıntılarını ifşa etmeleri gerekmez..

1. Merkezi Olmayan Tanımlayıcılar

Özerk kimliğin bir sonraki önemli yönü, merkezi olmayan tanımlayıcıları yansıtır. Merkezi olmayan tanımlayıcılar veya DID’ler, SSI’nin çok önemli bir yönüdür ve iki varlık arasında benzersiz, güvenli ve özel eşler arası bağlantılar oluşturmaya yardımcı olur. Şu anda, kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmak için e-posta sağlayıcıları, Facebook, mobil ağ operatörleri veya Google gibi aracıların tanımlayıcılarına güvenmesi gerekiyor..

Bununla birlikte, üçüncü şahısların katılımı, gizlilik konusunda kayda değer endişeler yaratır. Aracılar, hedefli reklamlar sunmak için verilerinizi diğer meta verilerle kullanabilse de, veri korelasyonu uygulamaları ciddi sonuçlar doğurabilir. Merkezi olmayan tanımlayıcılar veya DID’ler, genel ve özel DID’ler olarak sınıflandırılır. Özel DID’ler, başkalarının erişemeyeceği güvenli bir kanal oluşturmak için iki taraf arasında değiştirilebilir. Özel DID’ler, veri korelasyonunu önlemek için farklı ilişkiler için ayrı DID’lerin oluşturulmasına izin verir. Burada, çözümü geliştirmek için özel blok zinciri kullanıyorlar.

Öte yandan, pasaport veren devlet dairesi örneklerinde olduğu gibi, kullanıcılar genel olarak tanımlanabilir olmak istediklerinde halka açık DID’ler (genel blockchain kullanır) önemlidir. Bu nedenle, merkezi olmayan kimlikler, kimlik bilgisi sahiplerinin gizliliğini korumak için kendi kendine egemen kimlik sistemleri için güvenilir bir destek sağlar..

İşte iki platform arasında ayrım yapmanıza yardımcı olacak genel ve özel blok zinciri karşılaştırması kılavuzu.

2. Blockchain

Şimdi, özerk kimlik blok zinciri denklemine ve nasıl çalıştığına dönebiliriz. Birçok kişinin, SSI’nin çalışmasında blockchain’in rolü hakkında makul endişeleri var. Kimlik yönetimi alanında, blockchain, ağdaki her katılımcının benzer bir doğruluk kaynağına erişmesine yardımcı olur. Blockchain teknolojisinin pek çok faydası olduğundan, dijital kimlik spektrumunda kullanmak için mükemmeldir..

Benzer bir doğruluk kaynağı, kimlik bilgilerinin ve kimlik bilgilerindeki verilerin geçerliliğini doğrulayan bireylerin geçerliliğini kontrol etmeye yardımcı olur. Kendi kendine egemen kimlikteki blockchain altyapısı, gerçek verilerin geçerliliğini kontrol etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Aksine, blockchain, SSI sistemlerine tasdik ve tasdik eden tarafın geçerliliğini doğrulamada yardımcı olur. Yani, blockchain gelecek mi??

Blok zincirleri, ilgili taraflar arasında güven tesis etmede SSI sistemlerine yardımcı olur. Sonuç olarak, gerçekte blok zincirinde herhangi bir kişisel veri barındırmadan tasdiklerin ve ilgili verilerin gerçekliğini garanti edebilir. Blok zinciri yardımıyla, SSI sistemleri ayrıca herhangi bir kişisel bilgiyi değiştirmenin veya silmenin imkansız olduğunu garanti eder. Kullanıcılar, SSI sistemlerinin herhangi bir kişisel veriyi deftere yerleştirmediğini belirtmelidir..

Özerk Kimliklerin Faydaları

Özerk kimliğin temellerine ilişkin netlik, kimlik yönetiminde nasıl devrim yaratabileceğini anlamak için yeterlidir. Öte yandan, SGK sistemlerinin onları benzersiz kılan faydalarına dikkat etmek de çok önemlidir. SSI çözümleri, kuruluşların, operasyonları için gerekli olan minimum kullanıcı kişisel verilerini depolamasına izin verebilir..

Sonuç olarak, kullanıcılar daha düşük bürokrasi seviyeleri ve kişisel veri yönetiminde sınırlamalar bulabilirler. İşletmeler, tanımlama süreçlerinin etkinliğini artırırken yönetim maliyetlerini düşürmek için daha iyi fırsatlar bulabilir. Aynı zamanda, kendi kendine egemen kimlik sistemleri de öncelikli olarak kullanıcıların güvenliği ve gizliliğine odaklanır..

Blockchain teknolojisini kullanan şirketler şu anda en büyük endişelerden biri olarak müşterilerin veya çalışanların kişisel verilerinin depolanmasına odaklanıyor. Bununla birlikte, kendi kendine egemen kimlik blok zinciri işlevleri, ademi merkeziyetçiliğe izin verir ve böylece müşterilerin ve çalışanların kişisel verilerinde herhangi bir taviz vermeyi önler. Bu nedenle, birçok şirketin kimlik yönetim sistemleri için bu avantajlardan yararlanmak için SGK çözümlerini benimsemesi muhtemeldir..

Kurumsal blockchain kursları, dijital kimliği daha iyi anlamanızı ve blockchain’in ekosisteme nasıl girdiğini sunabilir. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için geniş blok zinciri kurslarımızı kullanın.

Özerk Kimliklerin Örnek Kullanım Durumları

Yeni başlayanlar için kendi kendine egemen kimlik hakkındaki son husus, nihayetinde kurumsal blok zinciri kullanım örneklerine dikkat çekiyor. Şu anda, SGK çözümleri, daha iyi bankacılık deneyimleri yaratarak, daha verimli bir sağlık sistemi geliştirerek, devlet bürokrasisini azaltarak ve insani yardım dağıtım sisteminde verimlilik sağlanmasını destekleyerek çeşitli sektörlere fayda sağlıyor. İşte farklı sektörlerdeki SGK kullanım durumlarının bazı örnekleri.

  1. Müşterinizi Tanıyın veya Hollanda’nın önemli bir bankası olan Rabobank’tan KYC uygulamaları.
  2. Kanada, British Columbia Hükümeti tarafından hazırlanan Hyperledger Indy, hizmetleri düzene koymak ve bürokrasiyi azaltmak için SSI uygulamalarının gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor.
  3. Hasta kimliği yönetimi ve birlikte çalışabilir sağlık hizmetleri sistemleri, SGK işlevlerinden faydalanabilir.
  4. Kendi kendine egemen kimlik, veri taşınabilirliğinin yanı sıra kuruluşlarda daha iyi işlem hızına sahip sınırlı bürokrasi gerektirir ve böylece daha kolay blok zinciri GDPR sağlar.

Sonuç

Açıkça fark edebileceğiniz gibi, özerk kimlik yavaş yavaş yeni nesil kimlik yönetimi aracı olmaya hazırlanıyor. SSI, geleneksel kimlik yönetim sistemlerindeki güçlükleri ele almanın yanı sıra, tüm kullanıcılar için daha iyi işlevler sağlar. Çok çeşitli faydalar ve kendi kendine egemen kimlik blok zinciri uygulamaları ile, SSI çözümlerini benimseme yolunda bir adım atmak önemlidir..

Öte yandan, SGK’nın farklı sektörler için sahip olacağı uzun vadeli etkilere de dikkat etmek önemlidir. SGK’nın çeşitli sektörlerdeki farklı kullanım durumları, kimlik yönetimi oyununu sonsuza kadar değiştirme potansiyellerini göstermektedir. Blockchain kimlik yönetimi hakkında daha fazla ayrıntı keşfetmek istiyorsanız, hemen Blockchain Temelleri kursuyla başlayın! Devam edin ve şimdi özerk kimlikler hakkında daha fazla bilgi edinin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me