Bu makale, özel blockchain teknolojisinin temellerinin yanı sıra özelliklerine, özel ve genel blockchain teknolojileri arasındaki farklara, popüler platformlara ve özel blockchain teknolojilerinin kullanım durumlarına odaklanacaktır..

Özel bir blok zinciri, şu anda popüler blok zinciri teknolojisi türlerinden biridir. Temel olarak, üç tür blockchain teknolojisi vardır – Public, Private ve Federated. Her bir özelliğinin nasıl olduğuna bağlı olarak şirketler bunları kendi çözümlerinde kullanıyor.

Herkese açık veya birleşik sistemin gerekli olduğu bir çözümde özel blok zinciri uygulamalarını kullanırsanız, bu çözüm başarılı olmayacaktır. Bu nedenle, ne tür özel blok zinciri platformları kullandığınızı bilmek gerçekten önemlidir..

Bu nedenle, size yardımcı olmak için özel blok zinciri hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağım. Öyleyse başlayalım!

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

Özel Blockchain nedir?

Farklı sektörlerde özel blok zincirleri kullanmaya geçmeden önce, ilk olarak özel blok zincirinin ne olduğunu görelim. Basit bir ifadeyle, özel bir blok zinciri, yalnızca tek bir otorite veya kuruluşun ağ üzerinde kontrol sahibi olduğu bir tür blok zinciri ağıdır..

Evet, şu anda blockchain ana konseptiyle doğrudan rezonansa girmiyor gibi görünüyor, değil mi? Özel blok zinciri örnekleri merkezi bir ağ gibi görünse de gerçekte kısmi ademi merkeziyetçilik sunabilir..

Ayrıca, böyle bir ağda, herhangi bir sebep olmadan giriş alamazsınız. Gerçekte, bu tür bir ağ, bir kuruluş için dahili teknoloji olarak çok uygundur. Neden?

Eh, çünkü günümüzde her şey teknolojiye bağlı olduğundan, öncekiler değişen zamanlara ayak uyduramıyor.

Sonuç olarak, veri hırsızlığı, kimlik hırsızlığı vb. Gibi birçok sorun vardır..

Bu nedenle, bir şirketin hassas bilgilerini korumak için özel blok zincirleri kullanmak mükemmel bir seçenektir..

Dolayısıyla, uygun kimlik doğrulama olmadan hiç kimse bu tür bir ağa giremez.


Herhangi bir şirketin blockchain kullanabileceğinden emin olmak için, sırf gizlilik adına özel bir sürüm getirmeye çalışan birçok blockchain şirketi var..

Örneğin, Ethereum yalnızca halka açık bir platformdu. Ancak şimdi EEA, Ethereum özel blok zincirini bu üst düzey şirketler için aynı özellikler ve ek gizlilik ile getiriyor..

Pazar Tepkisi

Özel blok zincirleriyle ilgili bazı tartışmalar var. Örneğin, birçok kişi bu teknolojiyi kullanmanın temel blok zinciri değerlerini kullandığınız anlamına gelmediğini düşünüyor..

Bu doğru olabilir, ancak platform yalnızca özel olması dışında tüm özelliklerle birlikte gelir. Ancak kurumsal şirketler için, sızdırılabilecek çok fazla hassas bilgi olduğundan halka açık bir blok zinciri o kadar uygun değildir..

Ve bu nedenle, özel blok zincirleri veya kurumsal blok zincirleri, üst düzey şirketler arasında son derece popülerdir..

Her neyse, özel blok zincirlerinin özelliklerine bir göz atalım.

Private Blockchain’in En İyi Özellikleri Nelerdir??

Tam Gizlilik

Gerçekte, özel blok zinciri platformları, tam ifşa etmek yerine esas olarak mahremiyete odaklanır. Öyleyse, mahremiyetin en büyük endişe kaynağı olduğu bir teknolojiyle ilgileniyorsanız, özel blok zincirleri kesinlikle sizin içindir..

Öte yandan, bir kuruluş her zaman siber saldırılarla uğraştığı için güvenlik ve gizliliğe ihtiyaç duyar. Ayrıca, her zaman hassas bilgilerle uğraştıkları için, her şeyi uzakta tutmayı zorlaştırır..

Bu nedenle, bir şirket güvenlik tesislerini sıkılaştırmak için özel bir blok zinciri kullanabilirse, herhangi bir hacker’ın sisteme girmesi imkansız olacaktır..

Yüksek verim

Bu tür bir blok zinciri platformu en yüksek düzeyde verimlilik sunar. Gerçekte, özel blockchain örnekleri size geleneksel halka açık blockchain platformlarından çok daha iyi çalıştıklarını gösterebilir. Ama neden?

Bunun nedeni özelde, yalnızca bir avuç önceden yetkilendirilmiş düğümün giriş almasıdır. Dolayısıyla, düğümlerin normalden daha fazla kaynak kullanmasının bir yolu yoktur. Ancak halka açık bir blok zincirinde, düğüm sayısının sınırı yoktur..

Sonuç olarak, çok fazla katılımcı olduğunda sistem büyük ölçüde yavaşlar. Ancak özel ağ bu sorundan muaftır.

Ölçeklenebilirlik

Aslında, özel platformlar daha kararlıdır ve bundan en iyi performansı alacaksınız. Aynı şey ölçeklenebilirlik için de geçerli. Bir işletmenin verimli çalışması için ölçeklenebilir olması gerekir. Yani zamanla büyümesi de gerekiyor. Ancak halka açık bir blok zincirinde, ağ belirli bir süre sonra büyümeye başladığında, aynı zamanda yavaşlamaya da başlar..

Buna ölçeklenebilirlik sorunu denir. Ancak özel ağlar büyüyebildiği, ancak her durumda yavaşlamadığı için bu sorunu aşmış gibi görünüyor..

Dahası, bu, daha düşük ücretler, daha hızlı işlemler vb. İle sonuçlanır..

Sağlam Mimari

Gerçekte, özel ağlar şu anda sağlam ağ yapılarından birine sahiptir. Herhangi bir soruna karşı dirençli olacak şekilde yapılırlar. Bu nedenle, kötü amaçlı etkinlikleri uzak tutmaya yardımcı olan iyi düzeyde güvenlik protokolleriyle birlikte gelirler.

Bazı platformlarda, defterdeki tüm bilgileri dışarıdan ve içeriden var olanlardan koruyan güvenlik duvarı türü özelliği bile görebilirsiniz..

Sanırım teknik olarak, bir kuruluş isterse işlemi değiştirebilir, ancak bu pek olası değildir ve fark edilmeyecektir..

Sertifikalı bir kurumsal blok zinciri mimarı olmak ister misiniz? Şimdi kaydolun: Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Mimarı (CEBA) Kursu!

Neden Bu Tür Blockchain Kullanılmalı??

  • Kaynakları Kaydeder

Özel blok zinciri örneklerine bakarsanız, bu platformların çok fazla kaynak tasarrufu sağladığını göreceksiniz. Gerçekte, özel bir sistemi sürdürmek oldukça basittir ve bu kadar dikkat gerektirmez.

Bu nedenle, halka açık blockchain platformlarından yalnızca bir avuç kaynak alıyorlar. Böylece, bu çözümler için ihtiyaç duyulan çok fazla para ve insan gücünden tasarruf edersiniz. Ancak, tamamen ucuz olacağı anlamına gelmez..

Ancak bunun gibi diğer verimli teknolojilerle karşılaştırıldığında en ucuzu!

  • Düşük Ücretler

Bu ağda minimum ücretlerle işlem yapabilirsiniz. Başlamak için çoğu zaman bir ücrete bile ihtiyacınız olmayabilir. Gerçekte, bu tamamen özel blok zincirleriyle başlamak için harika bir nedendir. Ayrıca, bu blok zincirlerinin çoğu durumda ağ için yerel bir jetonu yoktur.

Bu nedenle, kripto para birimlerinin getirebileceği herhangi bir olumsuz etki burada olmayacak.

  • Yönetmelikler

Bu ağı kullanmanın bir başka iyi nedeni de düzenlemelerdir. Gerçek dünyadaki tüm özel blockchain örnekleri, düzenlemeler etrafında döner. Aslında, kurumsal şirketler bir düzenleme sistemi olmadan çalışamazlar.

Ve bu nedenle, belirli görevleri yerine getirmenin uygun bir yolu olmalı ve kurallara uymamak, sonuçlara yol açacaktır. Böylece katılımcılar için daha fazla güvenlik sağlar.

  • Yasadışı Parti Yok

Bu, bilinmeyen herhangi bir üçüncü tarafın ağa girmesi için herhangi bir kapsam sunmadığından, özel blok zinciri kullanmanın avantajlarından biridir. Böylelikle hiç kimsenin yasadışı faaliyetleri için kanalı kullanmamasını sağlar. Halka açık blockchain’in aksine, özel blockchain, şirketin itibarını zedeleyebileceği için bu sorunları ciddiye alır..

  • Kurumsal Organizasyonları Güçlendirmek

Halka açık blockchain’in aksine, özel blockchain platformları daha çok şirketlere veya kuruluşlara odaklanır. Bunlar kullanıcıları güçlendirmek değil, şirketin tamamını güçlendirmek istemektedir..

Public Vs Private Blockchain

Herkese açık ve özel blok zinciri arasındaki temel farkı kısaca açıklayacağım. Birçoğunuz bu iki tür arasındaki fark konusunda genellikle kafanız karışır, bu yüzden sorunu çözmeniz daha iyi.

Herkese açık bir blok zincirinde, herkes ve herkes ağa katılabilir, diğer yandan yalnızca seçilen düğümler özel blok zincirlerine girebilir..

Ayrıca, özel blok zincirleri kısmen ademi merkeziyetçi ve halka açık olanlar tamamen ademi merkeziyetçi. Ancak işlem hızı, maliyet veya verimlilik açısından halka açık blok zinciri büyük ölçüde geride kalıyor.

Bu, genel ve özel blockchain arasındaki en büyük farklardan biridir..

Konuyla ilgiliyken, özel ve konsorsiyum blok zinciri teknolojileri arasındaki karşılaştırmayı da kontrol etmek isteyebilirsiniz..

Ancak özel blockchain aynı zamanda değişmezlik, erişim vb. Her neyse, umarım aşağıdaki tablo bu konuya daha fazla ışık tutacaktır. Öyleyse, kontrol et!

 Genel BlockchainÖzel Blok Zinciri
Giriş Kimse Tek Organizasyon
İşlem Maliyeti Yüksek Düşük
İşlem Hızı Yavaş Hızlı
Yetki Merkezi olmayan Kısmen merkezi olmayan
Değişmezlik Tam Kısmi
Veri işleme Herkes için okuma ve yazma erişimi Tek bir kuruluş için Okuma ve Yazma erişimi
Uzlaşma İzinsiz İzin verildi
Verimlilik Düşük Yüksek

Özel Blockchain Platformları

Kurumsal kullanım durumları için mükemmel olan birçok özel blok zinciri platformu vardır. Bu yüzden onları tek tek kısaca tanıtacağım.

  • Kurumsal Ethereum

Gerçekte, Enterprise Ethereum aslında bugün itibariyle yeni eklemelerden biridir. Ethereum aslında tanıttığı özelliklere dayalı olarak ilgi gören halka açık bir blok zinciridir. Ancak kurumsal şirketler için, tamamen halka açık bir ağ olduğu için bu özellikleri kullanmak bile zordu..

Bu nedenle EEA veya Enterprise Ethereum Alliance, yalnızca ticari kullanım için Ethereum özel blok zinciri sürümünü piyasaya sürmeye başladı. Dolayısıyla, bu Ethereum özel blok zinciri, genel ağ avantajlarını da kullanan yeni bir özel ağ türü sunar..

Dahası, Ethereum özel blok zinciri aynı zamanda genel ağa göre de güncellenir. Böylece daha geniş bir ağa dönüşmeye devam edecek.

  • Hyperledger Kumaş

Bu, şu ana kadar listede yer alan popüler özel blockchain platformlarından biridir. Gerçekte, Hyperledger Fabric, herhangi bir sektörde herkesin kullanabileceği özelliklerle doludur. Ayrıca, izinli erişimle birlikte gelir, bu nedenle herhangi bir üyenin içeri girmeden önce kimliklerini yetkilendirmesi gerekir. İzin verilen blok zinciri hakkında daha fazla bilgiye buradan göz atın.

Dahası, modüler bir yapıya sahiptir, bu da bunun içindeki her tür öğeyi takıp çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, büyük bir uzunluğa göre özelleştirmenize olanak tanır. İşlem hızı hızlıdır ve gerçekte pazardaki herhangi bir platformda mükemmeldir..

  • Corda

Corda, incelemeniz gereken başka bir harika platformdur. Gerçekte, Corda’nın biri açık kaynaklı, diğeri ticari kullanım için olmak üzere iki tür sürümü vardır. Ancak Corda blok zinciri, bankacılık sektörleri, sigortalar, emlak vb. Finansal endüstriler için daha uygundur..

Ancak gelişiyor, bu nedenle finansman ağ sistemlerini güncellemenin yollarını arayan her şirket Corda’ya göz atabilir..

Ayrıca Corda, herhangi bir çevrimiçi saldırıya karşı mümkün olan en iyi güvenlik duvarını sunar. Bu nedenle, bir güvenlik sistemi olarak kullanmak harika bir seçenektir.

  • Dalgalanma

Ripple, yalnızca finans sektörü için olan başka bir özel blockchain platformudur. Gerçekte, kendine ait bir yerel jetonla birlikte gelir ve bunu kullanarak saniyeler içinde işlemleri tamamlayabilirsiniz. Her neyse, daha önce birçok kişi Ripple’ın yalnızca finans endüstrileri için uygun olduğunu düşünüyordu..

Ancak yavaş yavaş Hükümetler bile bu platformu kendi çıkarları için kullanmaya başlıyor. Bu platform için işlem maliyetleri nispeten düşüktür ve güvenli bir fikir birliği protokolü sunar. Her neyse, bu platformu kullanmak için RippleNet’i indirmelisiniz..

Her neyse, şimdi bir sonrakine bakalım!

  • Yetersayı

Yetersayı listemizdeki sonuncudur. JP. Morgan, Quorum’un başarısının arkasındaki kişidir. Gerçekte, Quorum aslında Ethereum’un özel bir versiyonudur. Ancak geliştiriciler, Ethereum platformunu belirli denetimleri yapmak ve kurumsal dostu yapmak için değiştirdi..

Her neyse, Enterprise Ethereum ve Quorum aynı şeyler değil. Bu yüzden, onları karıştırmamaya dikkat edin. Fikir birliğine varmak için her ikisi de farklı yöntemler ve farklı protokoller kullanırlar.

Ayrıca, gizlilik politikaları farklıdır. Bu Quorum blockchain eğitiminde bu blockchain türü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Özel Bir Blockchain’in Kullanım Durumları Nelerdir??

Finansal hizmetler

Özel blockchain şirketleri, her bir ağın finansal hizmetler için uygun olduğundan emin olur. Ve dürüst olmak gerekirse, blockchain ağı bunun için mükemmel bir şekilde uygun. Genellikle, finansal hizmetlerin savunmasız ağ sistemleri, yavaş işlem hızı vb. Gibi birçok sorunu vardır..

Ancak özel blok zincirlerinin yardımıyla, finans sektörleri büyük bir destek elde edebilir. Ayrıca, uluslararası ödemeleri tamamlamanın maliyeti de düşecektir. Dahası, verimliliği artıracak, şeffaflık sunacak vb..

Ancak, blok zinciri çözümünüzün bilgisayar korsanlığı sorunlarını önleyebildiğinden emin olmalısınız..

Ticaret

Ticaret endüstrileri de ticaret şirketleri için bir başka önemli hedeftir. Gerçekte, her yıl 18 trilyon dolardan fazla mal ticaret sürecinden geçiyor. Ancak işlerin sorunsuz ilerlemesi için şirketlerin tüm sistem üzerinde daha iyi kontrole ihtiyacı var.

Ticaret sektörü, bunu kullanarak ürünlerini rota üzerinde bile takip edebilir. Ayrıca, şirket, ürünleri izleme süreciyle ne zaman alacağını da bilebilir. Her neyse, bir sipariş lotunun ödemesini güvence altına almak burada da önemlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, ticaret finansmanı blok zinciri son yıllarda patlama yaşıyor.

Tedarik zinciri yönetimi

Tedarik zinciri yönetimi, popüler özel blok zinciri kullanım durumlarından biridir. Gerçekte, özel blok zinciri şirketleri, büyük bir fırsat olduğundan, yalnızca tedarik zinciri endüstrileri için platformlar oluşturma eğilimindedir..

Ve gerçek hayatta, tedarik zinciri için blok zincirinin sonuçları da çok olumlu. Birçok şirket zaten bu sektör için özel blockchain kullanıyor ve gelirlerinin arttığını görüyorlar..

Dahası, müşteriler bile ürünlerini nasıl ve nereden aldıklarını bildiklerinde şeffaf bir sonuç elde ederler. Ürün orijinalliği sunmanın ve taklit sorunlarını kesin olarak azaltmanın harika bir yoludur.

Kuruluşunuzun tedarik zinciri yönetiminde özel blok zinciri uygulama olanakları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kurumsal Blok Zincirlerimize ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursumuza şimdi kaydolun!

Perakende

Perakende, özel blockchain uygulamalarının sonuna kadar çiçek açabileceği harika bir sektördür. Bu sektör, başlangıçta bu teknolojiye pek sıcak bakmasa da, şimdi onu yavaş yavaş dahil ediyor.

Zaten sahte perakende ürünler bu sektörün en önemli sorunlarından biri gibi görünüyor. Perakendede blockchain sayesinde ürünlerini üreticilerden perakendeci mağazalarına kadar takip edebilirler. Bu nedenle, ürünlerin teslimatı sırasında ortaya çıkan kötü niyetli sorunlara karşı korunmanın her zaman bir yolu vardır..

Walmart ve Alibaba bu sektördeki en büyük isimlerden ikisi gibi görünüyor.

Devlet Hizmetleri

Devlet hizmetleri uzak bir seçenek gibi görünebilir, ancak aslında hızla geride kalan sektörlerden biridir. Bugün itibariyle sektör yolsuzluklarla dolu ve dünyada başka hiçbir sektör bu kadar yolsuzlukla karşı karşıya değil..

Bu nedenle, insanlar kısa sürede bu tür endüstriye olan inançlarını kaybediyorlar. Ayrıca, devlet hizmetlerinden yararlanma süreci oldukça yavaştır. Ancak özel blockchain uygulamalarının yardımıyla nihayet herhangi bir yolsuzluğun üstesinden gelebilir..

Dahası, insanlar için hızlı ve güvenilir olan daha iyi hizmetler sunabilir..

Devlet için blockchain kullanım durumlarının bolluğu nedeniyle, bu teknolojiyi kullanan birçok devlet hizmeti zaten var..

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmeti, bir an önce değişime ihtiyaç duyan gerçekten harika bir sektördür. Neden? Bu sektör hasta gizliliği sunmuyor ve sonuç olarak sisteme sızan birçok veri var..

Böylece, özel blockchain şirketleri tüm bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Hasta gizliliği sunabilir ve hastaların izni ile doktorlara erişim sunabilirler. Dahası, sahte ilaçlardan ve diğer yönetim sorunlarından da kurtulur..

Ancak en önemlisi, sağlık hizmetleri için blockchain, doktorlar arasında yanlış sertifikasyon değişikliğini ortadan kaldırabilir. Buna karşılık, daha iyi tedavi politikaları sağlar.

Emlak

Gayrimenkul sektörleri için de özel blockchain şirketleri yapılır. Gerçekte, piyasa yüksek maliyet, zayıf likidite ve erişilemezlik ile uğraşır. Artık emlak mülklerine erişimi olan tek üst sınıftır..

Ancak alt veya orta sınıf insanlar için kontrolden çıkıyor gibi görünüyor. Ancak özel ağların yardımı bu sektör çiçek açabilir. Sonunda insanlara kısmi sahiplik sunabilir ve bunu onlara da fayda sağlamak için kullanabilir..

Gayrimenkul için blockchain ayrıca ödeme sürecini güvence altına alır ve altta yatan cezai sorunlardan kurtulur..

Sigorta

Özel blok zinciri uygulamaları sigorta endüstrilerinde parlayabilir. Gerçekte, bu sektör hesap verebilirlik ve kağıt izleri gibi sorunlara eğilimlidir. Fazla evrak işi ve sigorta talebi gibi derlemeler tüm süreci gerçekten yavaşlatıyor. Bu nedenle, özel bir ağın faydalarını bu sektöre sonsuza kadar sunması gerekir..

Her neyse, teknolojiyi kullanarak, tüm sigorta talep sürecini otomatikleştirebilir ve böylece sırada bekleme yükünden kurtulabilirsiniz..

Sigorta için blok zincirinde tüm süreç otomatik ve sorunsuzdur. Yani, hiçbir sorun kalmadı.

MetLife, bu nişe en büyük katkıda bulunanlardan biri olur.

Sonunda

Özel blok zincirleri, özellikle işletmeler için uygun olan türünün tek örneği bir teknolojidir. Özel blok zincirlerine dayanan pek çok çözüm zaten var.

Ayrıca, birçok kişi özel blok zincirlerinin sadece merkezi bir veritabanı sistemi olduğunu düşünse de, gerçek oldukça farklıdır..

Şimdi bunu kanıtlayacak pek çok örnek var. Örneğin, birçok üst düzey şirket, blockchain çözümlerinin temeli olarak Fabric’i kullanır. Dahası, bu çözümler yüksek düzeyde verimlilikle çalışıyor.

Bu nedenle, bu tür blockchain’i de kontrol etmeye başladığınızdan emin olun. Daha fazla ayrıntı için, başlamak için ücretsiz blok zinciri kursumuzla başlayabilirsiniz.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me