Blockchain dünyası son beş yılda gelişti. Her şey bitcoin ile başladı, ancak şimdi daha çok blok zinciri ekosistemini bir bütün olarak iyileştirmekle ilgili..

Blockchain haberlerini takip ediyorsanız, bitcoin’in blok zincirinin mükemmel olmadığını bilirsiniz. Ademi merkeziyetçilik, eşler arası ağ, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik, şeffaflık ve benzeri gibi yeni fikirler getiriyor, ancak yine de ilk nesil blok zinciri. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki blockchain araştırmacıları, blockchain’in durumunu iyileştirmek ve bir bütün olarak blockchain ekosistemini iyileştirmek için çok çalışıyorlar..

Blockchain teknolojisini kendi çözümüyle geliştirmeye çalışan, kurumsal odaklı bir Ethereum sürümü olan Quorum ile tanışın. Blockchain’in devrim yaratmayı amaçladığı en önemli sektörlerden biri Finans içerir.

Peki Quorum nedir? Neler sunduğunu keşfedelim ve anlayalım.


Quorum Blockchain Ultimate Guide ve Quorum Blockchain Eğitimi

Quorum Blockchain

Quorum Blockchain nedir?

“Kurumsal odaklı” Ethereum blockchain, Quorum’u tanımlayabileceğimiz en basit yollardan biridir. Quorum, finans sektöründe blockchain teknolojisini ilerletmek isteyen JP Morgan’ın buluşudur..

Zaten biliyor olabileceğiniz gibi, Finans sektörü belirli bir tür blockchain gerektirir. Hızlı olmalı, yüksek verime sahip olmalı ve katılımcıların mahremiyetini kontrol altında tutarken çalışmalıdır. JP Morgan bunu biliyordu ve bu nedenle işlem ayrıntılarını gizli tutarken yüksek hızlı işlem ve performans sunan Quorum’u geliştirdi. Katılımcıların birbirini tanıdığı bir izin grubunda da kusursuz çalışır. Kısacası, Quorum, finans sektörünün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir blockchain çözümü oluşturmaya çalışıyor. Ancak, kullanımı sadece finans sektörü ile sınırlı değildir. Kılavuzun sonraki bir bölümünde daha fazla kullanım senaryosunu tartışacağız..

Ethereum’a dayandığından, blok zinciri içindeki işlemleri kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeler kullanır. JP Morgan’ın amacı, bir Küresel Ağ Ödemeleri girişimi uygulamak ve bankaların dağıtılmış ağları kullanmalarına yardımcı olmaktır. Bu, verimliliği artıracak, küresel ödemeleri düzene sokacak, 7/24 durum takibi ve ödeme gerçekleştirmeyi etkinleştirecek ve bu şekilde devam edecek..

Böyle bir sisteme ne gerek var?

Daha fazla bilgiye geçmeden önce, böyle bir sisteme olan ihtiyacı da belirlememiz gerekiyor. Quorum blockchain platformuna ihtiyacımız var mı? Öyleyse neden? Hadi keşfedelim.

Finans sektörü, oradaki tüm bilgileri işleme yöntemlerini uygulayan birçok kuruluş tarafından kontrol edilmektedir. Çoğunlukla düzgün çalışıyor. Ancak mükemmel değil. Bilgi kontrolü eksikliği, kamu şeffaflığı ve benzeri pek çok sorun finans sektörünü rahatsız ediyor. Geleneksel blok zinciri çözümü bile, değişmezlik ve izlenebilirlik gibi özellikler sunsalar bile finans endüstrisinin ihtiyacını karşılayamıyor..

Çözüm, otomasyon yoluyla özel kontrol sunan bir blockchain sistemidir. Quorum tam da bunu sağlar ve her finans kuruluşunun blok zincirlerini ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine yardımcı olur. Quorum’un özü, finans kurumu sorunlarını çözmeye çalışır. Quorum, mevcut blockchain çözümüne göre gelişir ve düzgün çalışması için gerekli olan aşağıdaki özellikleri sağlar..

 • Gelişmiş sözleşme gizliliği ve işlem
 • Daha iyi performans
 • Uygun eş ve ağ yönetimi
 • Oylamaya dayalı fikir birliği mekanizmaları

Quorum Blockchain Özellikleri Açıklaması

Quorum blockchain platformunun neler sunduğunu daha iyi anlamak için Quorum blockchain özelliklerini tek tek inceleyelim..

Gizlilik ve Şeffaflık: Gizlilik, her zaman herhangi bir blockchain çözümünün önemli bir yönüdür. Quorum bunu anlar ve bu nedenle hem işlem düzeyinde gizlilik hem de ağ genelinde şeffaflık sunar. Bu parametreler de kilitli değildir ve işletmenin kendisi tarafından özelleştirilebilir. Akıllı sözleşmeler, özelleştirmede çok önemli bir rol oynar. Ayrıca, akıllı sözleşmeler (hem özel hem de genel) dahil tüm işlemler blok zincirindeki her düğüm tarafından doğrulanır..

Özel akıllı sözleşmeler, durumunun veya çalışmasının yalnızca taraflarca veya onaylanmış üçüncü taraf düzenleyiciler tarafından bilindiği ağ içinde farklı şekilde oynar. Gizliliği korurken güvenliği sağlamak için, herhangi bir ödün vermeden özel yerleşimin yapılmasını sağlayan Sıfır Bilgili Güvenlik Katmanı kullanır. Bu, en önemli Quorum blockchain özelliklerinden biridir.

Performans ve Verimlilik: Performans, Quorum ağları için her zaman güçlü bir seçenek olmuştur. Saniyede yüzlerce işlemi halledebilirler. Ayrıca, işlem hızı akıllı sözleşmelere ve ağ yapılandırmasına göre yapılandırılabilir. Optimizasyon ile işlem sayısı önemli ölçüde geliştirilebilir. Daha iyi performans sağlamak için, oy tabanlı bir QuorumChain RAFT fikir birliği algoritması da kullanır. Aynı zamanda, AMIS’in katkıda bulunduğu İstanbul BFT mutabakat algoritmasını kullanır..

İzin & Yönetim: Finans kurumları özel olduğu için izin yaklaşımına izin vermek gerekiyordu. Quorum bunu yapar ve bir grup bilinen izinli katılımcı arasında uygun işlemleri sağlar. Ancak şu anda yalnızca manuel olarak yönetilecek. Yönetişim, akıllı sözleşme tabanlı bir araçla da yönetilebilir. Bu araçlar, siber güvenlikle ilgili en iyi uygulamalar kullanılarak oluşturulmuştur.

Çoğunluk açık kaynaktır

Quorum’u finans kurumları için daha çekici kılan en kritik hususlardan biri, açık kaynak doğasıdır. Bu aynı zamanda kullanımın ücretsiz olduğu ve Quorum blockchain fiyatı olmadığı anlamına gelir. Kuruluşlar, açık kaynak olduğu gerçeğinden tam olarak yararlanabilir ve Quorum blockchain platformundan en iyisini getirebilir. Öyleyse, Quorum’u dışarıdaki finans kuruluşları için seçmesi gereken temel özellikler nelerdir? Hadi keşfedelim.

Güven: Dışarıdaki herhangi bir teknoloji için güven gereklidir. Blockchain dijital güven getirdi ve her iki tarafın da sistemi aracılığıyla güvenli oynamasını sağladı. Ayrıca hiçbir merkezi otoritenin sürece katılamaması da güvenilir kabul edilir. Öte yandan açık kaynak, halihazırda etkileyici olan blockchain projelerine daha fazla güven getiriyor. Bu, kodun farklı ilgi alanları, demografik özellikleri ve öğrenme eğrisine sahip geliştiriciler tarafından doğrulanması ve doğrulanması anlamına gelir. Ayrıca Quorum, anonim ağın ilk etapta bunları kullanmadığını göz önünde bulundurarak izinli bir ağa güven getiren imza doğrulamasını kullanır. Quorum, her iki dünyanın en iyi yönlerini beraberinde getiriyor.

Olgunluk: Quorum, Ethereum’a dayandığından, Ethereum blockchain’in tüm temel özelliklerini zaten devralmaktadır. Ethereum çok sayıda yinelemeden geçtiği için, otomatik olarak Ethereum ile birlikte geliştirilebilen ve geliştirilebilen daha olgun bir blok zinciri ortaya çıkarır ve fayda sağlar. Quorum ayrıca yeni özellikler eklemeyi ve kamu katkısını da memnuniyetle karşılamayı planladı.

Topluluk: Açık kaynaklı projeler her zaman büyük bir topluluğa sahiptir. Aynı şey Quorum için de geçerli çünkü dünyanın her yerinden geliştiricileri blockchain gelişimine katkıda bulunmaya davet ediyor. Quorum tarafından kullanılan lisans, Ethereum’a benzer GPL / LGPL’dir..

Quorum Blockchain Projeleri

Quorum blockchain projeleri

Quorum, Corda ve HyperLedger Fabric karşılaştırması

Quorum, çevremizdeki endüstrilerin durumunu iyileştirmeye çalışan tek blok zinciri değil. Umut vaat eden diğer popüler blok zinciri çözümleri arasında Hyperledger Fabric ve Corda yer alıyor. Quorum’u tamamen anlamak istediğimizden, onu diğer benzer blockchain çözümleriyle karşılaştırdığımızdan da emin olmamız gerekiyor. Ayrıca, her birinin Ethereum’a dayalı olması, karşılaştırmayı zorlayıcı hale getiriyor. Öyleyse başlayalım.

Not: Tamamen farklı bir bakış açısı hakkında bilgi edinmek için Ethereum ve Hyperledger’a bakın.

Kurumsal Hazır ve yaklaşımları

Blok zinciri çözümlerinin üçü de Quorum, Corda ve HyperLedger Fabric kurumsal blok zinciridir. Kurumsal kullanıma hazırdırlar ve büyük ölçekte çalışabilirler. Her blok zinciri farklı bir yaklaşım benimser: HyperLedger Fabric modülerdir ve diğer sistemlere veya sağlık hizmetleri, tedarik zinciri vb. Endüstriler genelinde genişletilebilir. Corda ise iki taraf arasındaki yasal anlaşmaları otomatikleştirmeye ve kaydetmeye odaklanıyor. Ayrıca, Quorum by JP Morgan’ın finans sektörüne izinli bir kurumsal blok zinciri sağlamaya odaklandığını zaten biliyoruz..

Konsensüs algoritması

Üç blok zinciri çözümü arasındaki bir diğer önemli fark, kullandığınız fikir birliği algoritmasıdır. Net bir fikir edinmek için aşağıda her birini inceleyelim.

Hyperledger Kumaşı: Hyperledger Fabric’teki fikir birliği algoritması diğerlerinden daha dinamiktir. Çok çeşitli fikir birliği algoritması kullanır ve tüm işlemi kapsar. İşlemler önceden yürütülür ve ardından nihayet blok zincirine bağlanır. Bu yaklaşım, aynı anda birden fazla düğüme güç sağladığından, ölçeklenebilirliği ve genel performansı iyileştirdiği için etkilidir..

Corda: Corda daha çok bankalar için gizlilik ve güvenlik konularına odaklanmıştır. Bu yüzden işlemlere ve durum değişikliklerine meyillidirler. Bu yaklaşım aynı zamanda ölçeklenebilirliği de artırır. Corda ile diğer blok zinciri çözümü arasındaki kritik fark, Noterlerin tanıtılmasıdır. Madencilere benzer şekilde hareket ederler ve işlemleri doğrulama sorumluluğu verilir. Doğrulandıktan sonra işlem, değişmez zincire eklenir. Merkezi veya ademi merkeziyetçi olmak üzere noter seçimi tamamen bankalara bağlıdır.

Yetersayı: Quorum ayrıca fikir birliği algoritması söz konusu olduğunda farklı bir yaklaşım kullanır. Çoğunluk oylamasına dayalı fikir birliği sağlayan “QuorumChain” kullanır. Ancak, tüm düğümler oy verme yeteneğine sahip değildir. Yalnızca birkaç özel düğüme oy verme yeteneği verilir ve bu da işlemi doğrular. Daha iyi hata toleransına sahip olmak için Quorum, İstanbul BFT ve Raft tabanlı modelleri kullanır..

Akran Katılımı

Blok zinciri çözümünün üçü de, Corda, HyperLedger Fabric ve Quorum, izinli kurumsal blok zinciridir; bu, yalnızca ağda yer alan seçilmiş katılımcıların olduğu anlamına gelir..

Akıllı Sözleşmeler

Üç blok zinciri çözümünün tümü Ethereum’a dayandığından, akıllı sözleşmeler kullanıyorlar. Ancak, akıllı sözleşmelere yaklaşımları benzersizdir..

HyperLedger Kumaş, örneğin, akıllı sözleşmeler söz konusu olduğunda “Chaincode” kullanın. Blok zinciri teknolojisinin temelindeki fikir birliğini ve güvenini kullanır. Akıllı sözleşmeler yazmak için tercih edilen dile gelince, Go veya Node.js gibi standart bir programlama dili kullanabilirsiniz. Çekirdek ekibi, gelecekte diğer programlama dilleri için destek sağlamayı hedefliyor..

Corda: Corda’nın yaklaşımı benzersizdir. Yazılan akıllı sözleşmeler düzyazıya benzer ve bu nedenle kullanım kolaylığı sunar. Yasal düzyazı, Ricardian Sözleşmesi olarak bilinir ve katılımcıların sözleşmeyi geçerlilik amacıyla imzalamasını gerektirir. İki programlama dilini, yani Java ve Kotin programlama dillerini destekler.

Yetersayı: Çekirdek akıllı sözleşmeler hem özel hem de genel olarak ayarlanabilir. Ayrıca, programlamak için araç olarak Solidity’yi kullanır. Ancak bir sınırlama var. Akıllı bir sözleşme özel olarak ayarlandığında, halka dönüştürülemez. Bu Quorum gizlilik tasarımı, akıllı sözleşmelerinin hiçbir şekilde sızdırılmasını istemeyen kuruluşların çıkarlarını korumak için uygulanmaktadır. Benzer şekilde, genel akıllı sözleşmeler özel sözleşmelerle değiştirilemez.

Bu üç blok zinciri çözümü arasında tonlarca başka fark var. Net bir resim elde etmek için aşağıdaki tabloya göz atalım.

Tablo 1: Hyperledger Fabric Vs. Corda Vs. Yetersayı

Özellik / Metrikler Hyperledger Kumaş Corda Yetersayı
Konsensüs algoritması Kafka

RBFT

Sümeragi

Şair

Takılabilir

RBFT

Takılabilir

Sal

Takılabilir

İstanbul BFT

Raft Konsensüsü

Çıktı >2000 tps 170 tps Birkaç 100’ler
Jetonlar FabToken (henüz yayınlanmadı) Eter
Sıfır Bilgi Kanıtı Evet Hayır Evet
Akıllı sözleşme dili Java, Golang, NodeJS Java, Kotlin Sağlamlık

Yetersayı Geliştirme

Quorum çok aktif bir proje. Şu anda dünyanın her yerinden 318 katılımcı var. Sadece bu değil Quorum GitHub derlemesi zaten 10.000’den fazla kaydetme gördü! Quorum şu anda Ethereum’a benzer olan LGPL-3.0 kullanıyor. Bu aynı zamanda herhangi bir sınırlama olmaksızın indirilebileceği, değiştirilebileceği ve dağıtılabileceği anlamına gelir..

Quorum hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Quorum blockchain teknik raporu.

Ayrıca kontrol edebilirsiniz Quorum blockchain wiki’si Quorum blockchain platformuyla ilgili tüm bilgileri barındıran.

Ayrıca, kontrol edebilirsiniz Quorum blockchain API’si nasıl kullanılabileceğini ve diğer sistemlerle nasıl entegre edilebileceğini öğrenmek için.

Kontrol etmeniz gereken Üçüncü Taraf Araçları / Kitaplıkları

Araçlar ve kitaplıklar, Quorum blockchain ekosistemini sağlıklı hale getirmek için çok önemlidir. Quorum gibi üçüncü partiler ve birçok araç ve kitaplık geliştirdiler. Quorum blockchain ekosisteminin ne kadar zengin olduğuna bir göz atabilmeniz için bunlardan birkaçını listeleyeceğiz..

 • Quorum Blockchain Gezgini: Özel işlemleri görüntüleme dahil Quorum’u keşfetmenize olanak tanıyan açık kaynaklı bir proje.
 • Çekirdek Oluşturucu: Çekirdek düğümleri oluşturmanıza izin veren bir yardımcı araç.
 • Çoğunluk-Oluşum: Oluşum dosyasını yapıcılar ve seçmenlerle doldurmaya yardımcı olan bir komut satırı aracı
 • QuorumNetworkManager: Çekirdek ağlarını kolayca yönetmenize yardımcı olacak harika bir araç.

Yeter Sayısına Göre Projeler / Ağlar

 • Alastria: Çok sektörlü bir İspanyol konsorsiyumu. DLT yarı kamu altyapısının kurulmasını destekleyen ulusal bir blok zinciri ekosistemidir. İspanya’daki hizmetlerin iyileştirilmesi hedefleniyor ve Avrupa yönetmeliklerine göre çalışacak.
 • Ethhotels – PoC çoklu blok zinciri ağının bir parçası
 • Blockoneiq-çekirdek – Quorum blockchain için veri sağlayıcı. Bu, DLT’nin Thomson Reuters’ın akıllı sözleşmeleri kullanılarak oluşturulan ve yakalanan imzalı içeriği kullanmasına yardımcı olacak bir Oracle çerçevesidir..
 • FogChain – IoT tabanlı konum hizmeti ve kayıt yönetimi sunan bir Quorum ağı.
 • IIN – Bankalararası Bilgi Ağı (IIN) ödeme platformudur. Ethereum ve Quorum blockchain buna güç veriyor. Çok sayıda banka ağa katılmayı ve ölçeklenebilir ve eşler arası çözümü kullanmayı hedefliyor.
 • Kimlik – Blok zincirinde KYC. Merkezi olmayan bir Kimlik doğrulama platformudur. Başlangıçların, kullanıcıları anında Dapps, ICO, STO ve kripto borsalarına dahil etmelerine yardımcı olur. Bu, kullanıcının KYC’yi yalnızca bir kez tamamlaması gerektiği ve ardından farklı platformlarda kullanılabileceği anlamına gelir..
 • Komgo – Diğer kullanıcılar ve ağ ile finansal ağ entegrasyonuna yardımcı olan ilginç bir proje.
 • VAKT – VAKT, kullanıcıların fiziksel ticaret sonrası işlem yapmalarını sağlayan dijital bir ekosistem sağlar. “Ticaret Sonrası Yönetim Platformu” olarak adlandırılabilir. Bunu yaparak, gerektiğinde doğrulanabilen ticaret yaşam döngüsü için tek bir kaynak görevi görebilir. Sorunun tamamını değil, yalnızca belirli bir parçayı çözmeye çalışan diğer çözümlerin aksine, uçtan uca ticaret yaşam döngüsünü kapsamayı amaçlamaktadır..
 • IHS Markit – Blok zincirinde kredi ticareti (sendikasyon).

Quorum tarafından kullanılan Quorum Blockchain Konsensüs Algoritması

Çekirdek fikir birliği algoritmaları, geleneksel POW / POS fikir birliği algoritmasına bir alternatif sağladıkları için şehrin konuşmasıdır. Ayrıca, izinli bir ağdır, bu nedenle POW / POS basitçe çalışmayacaktır. Peki, hangi fikir birliği algoritmalarını kullanıyor? Tüm fikrin çalışmasını sağlamak için iki fikir birliği algoritması kullanır, yani Raft tabanlı Konsensüs ve İstanbul BFT.

Quorum Blockchain Consensus Algorithm: Raft tabanlı Konsensüs

Raft, CFT tabanlı bir fikir birliği algoritmasıdır. 50ms’lik blok basım süreci sayesinde daha hızlı işlem yapılmasını sağlar. Ayrıca, boş blokları değil, yalnızca uygun blokları çıkararak depolama alanından tasarruf sağlar. Diğer temel özellikler arasında isteğe bağlı blok oluşturma ve işlemin kesinliği bulunur.

Quorum Blockchain Mutabakat Algoritması: İstanbul BFT

İstanbul BFT, bir Bizans Hata Tolerans mutabakat algoritmasıdır. Görevi, blok zincirini korumaktır. Blok zincirini koruduğu sınır% 30 düğüm içerir. Ayrıca, blok zincirinde üretilen blokları korur.

Performans değerlendirmesi

Quorum, hızlı olduğunu ve daha yüksek işlem hızına sahip olduğunu iddia ediyor. Bu doğru mu? Persistent Systems Ltd.’den Arati Baliga, Pandurang Kamat, Siddhartha Chatterjee ve Subodh I’den oluşan bir ekip, Quorum’un nasıl performans gösterdiğine dair kapsamlı bir deney gerçekleştirdi..

İçinde Araştırma kağıdı, Quorum blockchain platformu kullandılar. Ayrıca, Quorum ile çalışmak üzere oluşturulmuş bir mikro kıyaslama paketi oluştururlar. Akıllı sözleşmelerin ve işlem parametrelerinin, işlem gecikmesi gibi Quorum blok zincirinin performansını nasıl etkilediğini incelemeyi amaçladılar..

Aşağıda tüm denemenin bir özeti bulunmaktadır.

 • Metrikler: İşlem hacmi (saniyedeki işlem sayısı)
 • Quorum blockchain ağını 8 vCPU, 16GB RAM spesifikasyonu ile çalıştıran dört makine.
 • Kullanılan işletim sistemi: Ubuntu 14.04 LTS
 • Yük üretimi: Kaliper, Quorum blockchain ağını vurgulamak için kullanılır.
 • İş yükleri: Anahtar / değer çifti ile önceden yüklenmiş
 • Kullanılan İş Yükü Türleri: Salt Yazma, Null, Read, Mix.

tam çıktı

Img 1: RAFT ile IBFT mutabakatının basit bir karşılaştırması, Kaynak: https://www.persistent.com/wp-content/uploads/2018/07/research-paper-performance-evaluation-of-the-quorum-blockchain- platform.pdf

Sonuç olarak, Quorum oldukça iyi ölçeklenebilir ve paralel olarak çok fazla işlem gerçekleştiğinde gecikmeyi artırabilir. Saniyedeki işlemler 1650 tx / sn’nin üzerine çıktığında RAFT IBFT’den daha iyi performans gösteriyor. Ayrıca, özel sözleşmelerle ilgilenme söz konusu olduğunda daha az ek yük olduğundan özel sözleşmeler kamu sözleşmelerinden daha iyi çalışır. Bu, Quorum özel blok zincirinin etkili olduğu anlamına gelir.

Sistem hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buradaki araştırma belgesine bakın: https://www.persistent.com/blockchain-research-paper-on-performance-evaluation-of-quorum-blockchain-platform/

Quorum Blockchain Mimarisi Tartışması

Peki, Quorum nasıl çalışır? Mimarisini inceleyerek ve temel bileşenleri hakkında bilgi edinerek hakkında daha fazla şey öğreneceğiz..

Öğrenmemiz gereken üç ana bileşen aşağıdakileri içerir:.

 1. Çekirdek Düğümü
 2. İşlem Yöneticisi
 3. Yerleşim bölgesi

Quorum blockchain

Kaynak: Hackernoon.com

Çekirdek Düğümü

Quorum Node, Geth’in hafif bir çatalı olan bir komut satırı aracıdır. Geth ile büyümeye devam etmesini sağlamak için çatallanmıştır. Bununla birlikte, Quorum blockchain ile çalışmasını sağlamak için birçok farklı modifikasyonla geldi. Örneğin, Proof of Work yerine QuorumChain fikir birliği algoritması getirilmiştir. Ayrıca, yalnızca P2P bağlantısını kesen izinli düğümlerden bağlantıya izin verecek şekilde yapılandırılmıştır. Bunun dışında, Devlet Patricia üçlüsü hem kamu hem de özel devleti destekler. Bir diğer önemli değişiklik, Quorum blockchain’de gerekli olmadığı için Gas’ın kaldırılmasıdır..

takımyıldız

Quorum blockchain mimarisinin bir sonraki büyük bileşeni bir takımyıldızdır. İşlem yöneticisini ve yerleşim bölgesini barındırır. Blok zincirine eklenen bilgilerin mümkün olan her şekilde güvende kalmasını sağlayan genel amaçlı bir sistemdir. Ayrıca, takımyıldız, blok zincirine özel değildir ve diğer uygulama biçimlerinde kullanılabilir..

İşlem Yöneticisi: İşlem Yöneticisi, İşlem gizliliğiyle ilgilenir ve işlem sırasında işlem verilerinin şifrelenmesini sağlar. Tüm süreci kolaylaştırmak için işlemleri kolaylaştırmak için depolayabilir, erişime izin verebilir ve diğer önemli verileri sağlayabilir. Ancak, özel anahtarlar gibi hassas bilgilere erişimi yoktur. Buradaki anahtar, verilerin işlem boyunca güvende tutulmasını sağlayan kriptografidir. İşlem Yöneticisi, durum bilgisi olmayan / dinlendirici durumu sayesinde de ölçeklenebilir.

Yerleşim bölgesi: Enclave, katılımcı kimlik doğrulaması, işlem geçmişi ve diğer anahtar işlevler gibi farklı kriptografik teknikleri kolaylaştırır. Ölçeklenebilirliğe odaklanarak tüm işlemlerin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. İşlem Yöneticisi, şifreleme / şifre çözme işini Enclave’e devreder.

mimari derinlik görünümü

Caption: Quorum blockchain mimarisinin ayrıntılı bir görünümü, Kaynak: https://github.com/jpmorganchase/quorum

Quorum Blockchain Kullanım Örnekleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi Quorum blockchain, Finans sektörü için yaratıldı. Bununla birlikte, söylendiği gibi, Finans sektöründe bile geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Quorum blockchain’in endüstride kullanılmasının birçok yolu vardır. Nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için, bazı kullanım durumlarına göz atalım..

Altın Külçelerin Tokenleştirilmesi:Altın külçelerini belirtmek için çoğunluk kullanılacaktır. Bu, madencileri teşvik edecek ve ayrıca Quorum blok zincirinin kendisinin genişlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni ticaret fırsatları açacak ve blok zincirinin daha hızlı benimsenmesine yardımcı olacak.

Özelleştirilmiş Çekirdek Özel Blok Zincirleri: Bankalar veya herhangi bir özel finans kuruluşu, Quorum blok zincirlerinden tam olarak yararlanabilir. İzin verilen yapı, Çekirdeğin her türlü ayarlarda kullanılmasını sağlar. Başlangıçtan itibaren özelleştirme yeteneği, onu ideal bir aday yapan şeydir..

Sonuç

Quorum blockchain, gelecek vaat eden bir blockchain teknolojisidir. Ethereum’un bir “soft-fork” olması, onu gerçek dünya uygulaması için daha ideal hale getiriyor. İzin verilir ve bu nedenle özel kuruluşlar tarafından blockchain teknolojisi olarak kullanılabilir. Quorum blockchain’in bir başka harika yönü, performansı, akıllı sözleşme yoluyla özelleştirme yeteneği ve genel şeffaflıktır. Peki, işiniz için Quorum’u kullanacak mısınız? Cevabınız evet ise, aşağıya yorum yapın ve neden bir seçim yaptığınızı bize bildirin. Dinliyoruz.

Özet

Yetersayı nedir? Quorum, finans sektörüne yönelik kurumsal odaklı bir Ethereum blok zinciridir. JP Morgan’ın buluşudur.

Böyle bir sisteme ne gerek var? Evet! Quorum, finans sektörüne etkili blockchain teknolojisini kullanma yeteneği sağlar. Quorum, kuruluşların kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine olanak tanıyan izinli ağ sunar.

Quorum’un Özellikleri

 • Gelişmiş sözleşme gizliliği ve işlem
 • Daha iyi performans
 • Uygun eş ve ağ yönetimi
 • Oylamaya dayalı fikir birliği mekanizmaları
 • Açık kaynak
 • Topluluk odaklı
 • Olgun
 • Güvenilir ve kurumsal kullanıma hazır

Yetersayı Açık Kaynaktır!

 • 318 aktif katılımcı
 • 10.000’den fazla kaydetme
 • LGPL-3.0 lisansı

Hyperledger Fabric Vs. Corda Vs. Yetersayı

Özellik / Metrikler Hyperledger Kumaş Corda Yetersayı
Konsensüs algoritması Kafka

RBFT

Sümeragi

Şair

Takılabilir

RBFT

Takılabilir

Sal

Takılabilir

İstanbul BFT

Raft Konsensüsü

Çıktı >2000 tps 170 tps Birkaç 100’ler
Jetonlar FabToken (henüz yayınlanmadı) Eter
Sıfır Bilgi Kanıtı Evet Hayır Evet
Akıllı sözleşme dili Java, Golang, NodeJS Java, Kotlin Sağlamlık

Konsensüs Algoritmaları

 • Raft tabanlı Konsensus – Daha hızlı işlem sağlar, blok depolamayı iyileştirir
 • İstanbul BFT – hata toleransı sağlar, blockchain’i kötü düğümlere karşı korur

Quorum Mimarisi

Üç temel bileşen

 • Quorum Node – Geth’e dayalı bir komut satırı aracı
 • Constellation Transaction Manager – Tamamlanana kadar işlem verileriyle ilgilenir
 • Enclave – Enclave, İşlem Yöneticisinin şifreleme / şifre çözme gibi anahtar işlevleri yetkilendirdiği hassas bilgileri işler.

Yeter Sayısına Göre Projeler / Ağlar

 • Alastria: Çok sektörlü bir İspanyol konsorsiyumu
 • Ethhotels – PoC çoklu blok zinciri ağının bir parçası
 • Blockoneiq-quorum – Quorum blockchain için veri sağlayıcı
 • FogChain – IoT tabanlı konum hizmeti ve kayıt yönetimi sunan bir Quorum ağı
 • IIN – Bankalararası Bilgi Ağı (IIN) ödeme platformudur. Ethereum ve Quorum blockchain buna güç veriyor.
 • Kimlic – blok zincirinde KYC
 • Komgo – Diğer kullanıcılar ve ağ ile finansal ağ entegrasyonuna yardımcı olan ilginç bir proje
 • VAKT – VAKT, kullanıcıların ticaret sonrası fiziksel işlem yapmalarını sağlayan dijital bir ekosistem sağlar
 • IHS Markit – Blok zincirinde kredi ticareti (sendikasyon)

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me