Bu makale Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) kavramına bir giriş sunmaktadır. Ayrıca, farklı ZKP türleri ve ZKP için kullanım durumları ve uygulama stratejileri bulacaksınız..

İnsanların bilgilerinin sürekli kontrol edilmesiyle ve mahremiyetin olmaması artık yeni bir çağ gerektiriyor. Merkezi olmayan bir sistemin meşalesini elinde tutan blok zinciri değişiklikler yapıyor, ancak bu yeterli değil. Şimdi sıfır bilgi kanıtı adı verilen yeni bir teknoloji, bir şans için pazarda gizleniyor.

Birçoğunuz sıfır bilgi kanıtı örneğini duymuş olmalısınız, ancak arkasındaki kavramı gerçekten bilmiyorsunuz. Sıfır bilgili şifreleme, daha yüksek bir güvenlik düzeyi eklemeye izin veren yeni bir protokoldür. Ama gerçekte ne kadar iyi? Aslında aradığımız çözüm olabilir mi?

Şimdi kayıt:Sıfır Bilgi Kanıtı (ZKP) Masterclass

İçerik tablosu

Bölüm-1: Blok Zincirinde Zincirlemenin Farklı Yolları

Bölüm-2: Sıfır Bilgi Kanıtı Nedir?

Bölüm-3: Sıfır Bilgi Kanıtı Nasıl Çalışır?

Bölüm-4: Etkileşimli Sıfır Bilgi Kanıtı

Bölüm 5: Etkileşimli Olmayan Sıfır Bilgi Kanıtı

Bölüm-6: Sıfır Bilgi Kanıtı Açıklaması –zk-SNARK Açıklaması

Bölüm-7: Sıfır Bilgi Şifrelemesini Kullanan İşletmeler

Bölüm-8: ZKP’yi Nerede Kullanabilirsiniz??


Bölüm 9: Sıfır Bilgi Kanıtı Mimarisinin Uygulanması

Bölüm 10: Sonuç

Contents

Bölüm-1: Blok Zincirinde Zincirlemenin Farklı Yolları

Tipik olarak, blok zinciri, kimin kripto para birimine veya diğer dijital varlıklara sahip olduğuna dair bir puan tuttuğunuz paylaşılan bir veritabanıdır. Ancak farklı blok zinciri birbirinden biraz farklı çalışır.

Örneğin, Bitcoin’de meta verileri ve Ethereum’da diğer sözleşme mantığını göreceksiniz. Her durumda, blok zincirleri, özellikle özel blok zincirleri, iki ciddi kullanım durumu sunar..

 • Ağdaki belirteçlerle temsil edilen harici varlıklara sahip olmak. Bir kullanıcı ayrıca belirteçleri kullanarak harici varlıkları aktarabilir.
 • Artan gizlilik ve uygulama, veri yönetiminin genel uygulamalarıyla daha çok ilgilidir..

Her özel blok zincirinin bu iki kullanım durumunu sunduğunu söylemiyorum. Ancak tipik olarak özel blok zincirleri, ek gizlilik ve mahremiyete ihtiyaç duyan şirketler için daha uygun olabilir..

Genel verilerin depolanmasıyla ilgili olarak, blockchain gerçekten de pek çok hizmet yapıyor. Öncelikle, verilerin nereden geldiğini kanıtlaması, ardından zaman damgasını vurması ve ardından kimsenin değiştirememesi için onu değişmez hale getirmesi gerekir..

Bununla birlikte, blok zincirinin bilginin kendisi hakkında söyleyecek hiçbir şeyi yoktur. Böylece her uygulama, verilerin gerçekte neyi temsil edebileceğine veya gerçekte geçerli olup olmadığına karar verebilir. Herhangi bir kötü veri, ağın kendisinde herhangi bir kesinti olmadan uygulama düzeyinde kaldırılabilir veya yok sayılabilir.

Bu nedenle, blok zincirleri herhangi bir tür varlığı transfer etmek istiyorsa, bu işlemlerin doğrulanması sürecinde iç kurallar sunması gerekir. Bu, blok zincirinin başından beri sahip olmadığı bir şey – blok zinciri benimseme zorluklarından biri.

Blockchain teknolojisinin temellerini bilmiyor musunuz? Blok zinciri özelliklerine girişle ilgili bu ayrıntılı kılavuzu okuyun.

Yapabilmek Blockchain Gerekli Gizliliği Korur?

Örneğin, belki arkadaşınız Kevin’e 50 $ göndermek istersiniz. Ancak işleminiz onaylanmadan önce ağın elinizde gerçekten 50 $ olup olmadığını bilmesi gerekir. Birçok blok zinciri bu kuralı birbirinden farklı takip etse de, yine de her durumda, ağdaki herkesin 50 $ ‘a sahip olduğunuzu bilmesi gerekir..

Bu, Kevin’ın parayı aldığı zamanki ile birlikte varlıklarınızın geçerliliğini korumaya yardımcı olur. Ancak, bu doğrulama süreci uğruna gizliliğinizi feda ediyorsunuz..

Ama bir sorun var. Blockchain’de Kevin gibi normal bir kimlik adınız olmayacak. Bunun yerine, işlemler için adresler alırsınız ve tüm bu adresler gerçek dünyayla hiçbir benzerliği olmayan bir dizi diziyi ele alır..

Bu bilgiler doğru olsa da, yine de bu senaryoyu değiştirmez. Neden? Yine de iki kullanıcı arasındaki bağlantıları ve adreslerini bulmanın birçok yolunu bulabilirsiniz..

Mevcut Senaryo ile İlgili Sorun

İlk başta, bir kullanıcı zincirde varlıkları işlem yapmak veya göndermek isterse, adresi bilmesi gerekir. Böylece parayı gönderdiğinizde hangi adrese gideceğini görebilirsiniz. Öte yandan, birisi size ödeme yapıyorsa, nereden geldiğini görebilirsiniz..

Bir kullanıcı gerçek dünyadan başka bir kullanıcı hakkında herhangi bir bilgi biliyorsa, diğerinin hangi adresi kullandığını kolayca izleyebilir ve bulabilir. Açıkçası, zincirde arama yapabilirler ve faaliyetlerine göre bunu çözebilirler..

Evet, zaman alıcıdır, ancak bilmek imkansız değildir. Bu nedenle adlar yerine adreslere sahip olmak ağın gizliliğini korumaya yardımcı olmuyor.

Yalnızca Şifreleme Yeterli Olabilir?

Gizlilik kavramı ve hassas bilgiler, şifreleme ile yakından ilgilidir. Blok zincirinde yalnızca genel verileri depolamayı düşünüyorsanız, bunu kesinlikle yapabiliriz. Bu durumda, yine de veri koruma, değişmezlik ve zaman damgaları elde edebiliriz..

Hiçbirinin veri türüyle ilgisi olmadığından, yalnızca okunabilir olan herhangi bir veriyi depolamak için dağıtılmış defteri kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak yine de bloğu ilk etapta oluşturmaya yardımcı olmak için başkalarının varlığını doğrulamasına güvenmeniz gerekir. Öyleyse, öncekiyle aynı süreç.

Ancak, bu tür şifrelemeyi, belirteçli varlıkların herhangi bir transferini belirten işlemler için kullanamazsınız. Siz ve Kevin işlemlerinizi şifrelerseniz, zincirdeki hiç kimse bu varlığı güvenli bir şekilde kullanamaz. Bunun nedeni, varlıkların tam olarak nerede olduğundan herkes emin olamayacaktır..

Söz konusu varlık defterdeki değerini kaybedeceğinden şifreleme yanıt olamaz.

Likidite ve Gizlilik Arasında Bir Çatışma

Şimdi şunu görebilirsiniz, eğer blockchain’i finansal amaçlarla kullanmak istiyorsak, o zaman bu ikisi arasında her zaman bir çatışma ile karşılaşacaksınız. Birçok yeni şirket, varlıklarla uğraşırken şu anda bu sorunla karşı karşıyadır..

İşlemi blok zincirinde simüle eden birçok pilot proje olmasına rağmen, gerçek hayatta durum aynı değil. Süreç çok fazla aktivite gerektirir ve bu nedenle iki adresin varlıkları işlemeye çalıştığını ortaya çıkarır..

Bilginin nasıl sızdırıldığı budur ve en büyük sorunlardan biridir, ancak şu anda ağda belirli bir kural yoktur..

Artık birçok yeni şirket, tüm puanlarını şifreleyebilecekleri ve gizliliği elde edebilecekleri zincir üzerinden değil, zincir dışında hallediyor. Ancak blockchain’in sunabileceği çok şey var ve gizlilikle zincir içi yerleşimler dünya finansını farklı bir boyuta taşıyabilir..

Tüm bu çatışmalar arasında nihayet aradığımız çözüme sahibiz – Sıfır Bilgi Kanıtı.

Bölüm-2: Sıfır Bilgi Kanıtı Nedir?

Sıfır bilgi kanıtının arkasındaki konsept gerçekten benzersizdir. Sıfır bilgi kanıtı, bir kullanıcının başka bir kullanıcıya aslında herhangi bir ekstra bilgi iletmeden mutlak bir değer bildiğini kanıtlayabildiği benzersiz bir yöntemdir..

Burada kanıtlayıcı, z değerini bildiği gerçeğinden başka herhangi bir bilgi vermeden, doğrulayıcıya z değerini bildiğini kanıtlayabilir..

Bu kavramın arkasındaki temel öz, bilgiyi açığa çıkarmadan sahip olduğunuzu kanıtlamaktır. Buradaki birincil zorluk, z’nin ne olduğunu veya başka herhangi bir bilgiyi söylemeden z değerini bildiğinizi göstermektir..

Zor görünüyor? Pekala, o kadar da zor değil.

Bir kullanıcı bir ifadeyi kanıtlamak isterse, gizli bilgiyi bilmesi gerekir. Bu şekilde, doğrulayıcı, gizli bilgileri gerçekten bilmeden bilgileri başkalarına aktaramaz..

Bu nedenle, ifadenin her zaman kanıtlayanın bilgiyi bildiğini, ancak bilginin kendisini bilmediğini içermesi gerekecektir. Yani, z’nin değerini söyleyemezsiniz, ancak z’yi bildiğinizi söyleyebilirsiniz. Burada z herhangi bir şey ifade edebilir.

Bu, sıfır bilgi geçirmez uygulamaların temel stratejisidir. Aksi takdirde, sıfır bilgi kanıtı uygulamaları olmayacak. Bu nedenle uzmanlar, sıfır bilgi ispatlı uygulamaları, herhangi bir gizli bilgiyi iletme şansının olmadığı özel bir durum olarak görüyorlar..

Sıfır bilgi kanıtı (ZKP)

Sıfır Bilgi Kanıtı Özellikleri

Sıfır bilgi ispatının tam olarak açıklanabilmesi için üç farklı özelliğe sahip olması gerekir. Onlar:

 • Tamlık: İfade gerçekten doğruysa ve her iki kullanıcı da kuralları uygun şekilde uygularsa, doğrulayıcı herhangi bir yapay yardım olmadan ikna olur..
 • Sağlamlık: İfadenin yanlış olması durumunda, doğrulayıcı hiçbir senaryoda ikna olmayacaktır. (Yöntem, yanlış olma olasılığının sıfıra eşit olduğundan emin olmak için olasılıksal olarak kontrol edilir)
 • Sıfır bilgi: Doğrulayıcı her durumda daha fazla bilgi bilmez.

Araştırmacılar, süreci daha doğru olmak ve iki akran arasında daha az etkileşim gerektirdiğinden emin olmak için daha fazla araştırıyorlar. Temelde amaç, iletişim miktarını ortadan kaldırmak ve gizliliği sağlamak için ortak bir referans bildirimine geçmektir..

Sıfır bilgi kanıtı uygulamaları epey zamandan beri popülerlik kazanıyor. Ama mavi gözüken yeni bir kavram değil. 20 yıldan fazladır burada. Araştırmacılar sistemin çıktısını ve verimliliğini geliştirdi.

Şimdi, bir ifadeyi kanıtlamak çok kolay ve son derece etkilidir. Artık doğrudan blockchain sistemiyle gidebilir.

Bölüm-3: Sıfır Bilgi Kanıtı Nasıl Çalışır?

Sıfır bilgi kanıtı uygulamaları benzersiz bir protokol gibi görünmektedir. Bununla birlikte, birçoğunuz bilgiyi gerçekten aktarmadan ifadenizi nasıl kanıtladığınızı merak ediyor olmalısınız. Pekala, bunu en ünlü iki örnekle açıklamama izin verin.

Hadi başlayalım.

İlk Örnek: Ali Baba Mağara

Bu, sıfır bilgi kanıtı kimlik doğrulamasının nasıl çalıştığını doğru şekilde araştırmak için en sık kullanılan senaryolardan biridir. Burada kanıtlayıcı Peggy olarak bilinir ve doğrulayıcı Victor’dur.

Yani, her şeyi sıfır bilgi kanıtı kimlik doğrulaması ile aynı seviyede tutmak için, kanıtlayıcı bir z değerini bilir ve doğrulayıcı, kanıtlayanın z.

Örnek şöyle başlar, Peggy’nin Ali Baba mağarasının içinde sihirli bir kapıyı açabilecek gizli bir kelimeyi bir şekilde bildiğini hayal edin. Mağara bir halkaya benziyor ve kapı, çıkış yolunu kapatıyor. Giriş ve çıkış benzer bir yerde buluşuyor.

Şimdi, Victor, Peggy’nin doğruyu söylediğinden emin olmak istiyor. Yani, gizli kelimeyi biliyor. Ancak Peggy özel bir kişidir ve Victor’a sihirli kelimeyi söylemek istemez. Peki, Victor doğruyu söyleyip söylemediğini nasıl bilebilir??

Farklı Bir Şema

Victor durumu çözmek için bir plan yapar. A giriş yolunu ve B çıkış yolunu işaretler. Bununla birlikte, aynı konumda buluştukları için, A ve B yolları sadece sol ve sağ yoldur. Bu inceleme sırasında Victor dışarıda kalıyor, Peggy ise mağaraya giriyor..

Peggy’nin artık A veya B yolunu seçme seçeneği vardır, ancak Victor ne alırsa alsın bunu bilemez. Peggy bir yol seçtikten sonra içeri girer ve Victor mağaraya girer. Daha sonra Peggy’nin dönmesini istediği yolun adını haykırır. Rastgele seçebilir – A veya B.

Aslında gizli kelimeyi biliyorsa, gerçekten kolay olacak. Kapıyı açıp Victor’a dönmek için bu kelimeyi kullanabilir. Ya da gerekirse aynı yola dönebilir.

Diyelim ki Peggy kelimeyi gerçekten bilmiyor. Bu durumda, Victor ilk başta seçtiği yolun adını haykırırsa, Victor’a geri dönebilirdi. Seçim süreci rastgele olduğu için Peggy, Victors’un talimatlarını takip etme şansı% 50 olacaktır. Ancak Victor bu işlemi 15 kez veya 25 kez tekrarlarsa, Peggy onu kandırmak için şanslı bir tahminde bulunamaz..

Bekleyen Kazananların hamlesi sıfıra yakın olacak ve Peggy yakalanacak.

Ancak bu süreci defalarca tekrarladıktan sonra bile Peggy, Victor’un olmasını istediği yere geri dönmeyi başarıyor; Victor gizli kelimeyi bildiğini güvenle değerlendirebilir..

Üçüncü Taraf Görünümünde Ne Olur??

Tipik olarak, bir üçüncü taraf bu durumu izliyorsa, Victor’un işlemi kaydetmek için gizli bir kameraya sahip olması gerekir. Bununla birlikte, kamera yalnızca Victor’un bağırdığını kaydedebilir – A veya B olabilir.Aynı zamanda, Peggy’nin B’ye bağırdığında B’de göründüğünü veya A’yı bağırdığında Göründüğünü kaydederdi..

Önceden kabul ederlerse, bu kaydın iki kişi için sahte olması kolay olabilir. Bu nedenle, Peggy’nin gizli kelimeyi gerçekten bildiğine dair bu kayıtla hiçbir üçüncü taraf ikna olmazdı. Birisi deneyi mağaradan bile gözlemlese, o da ikna olmayacaktır..

Öyleyse, deneyin bütünlüğünü nasıl kanıtlıyorlar??

Victor bir bozuk parayı çevirir ve ardından yolu buna göre seçerse, sıfır bilgi kanıtı kimlik doğrulaması özelliğini kaybeder. Ancak yazı tura atma, herhangi bir üçüncü taraf gözlemcinin Peggy’nin kelimeyi bildiğini doğrulaması için yeterince ikna edici olacaktır..

Bu şekilde Victor, kelimeyi bilmeden deneyin bütünlüğünü kanıtlayabilecekti. Ama tamamen sıfır bilgi kanıtı olmayacak.

Dijital kriptografide Victor, bozuk para gibi bazı sabit desenlere sahip rastgele bir sayı üreteci kullanarak yazı tura atabilir. Ama Victor’un madeni parası bir sayı üreteci gibi davranırsa, o ve Peggy deneyi tekrar uydurabilirdi.

Bu nedenle, bir sayı oluşturucu ile bile, yazı tura atmak kadar verimli olmayacaktır..

Sadece Tek Deneme

Peggy’nin ilk denemede kelimeyi söylemeden kelimeyi bildiğini kolayca kanıtlayabildiğini fark ettiniz mi? Bu durumda Peggy ve Victor’un aynı anda mağaranın içine girmesi gerekir. Victor, kelimeyi açıklamadan Peggy’nin A’dan geçip B’den çıkmasını izleyebilecekti..

Ancak bu tür bir kanıt herkesi ikna edebilir. Yani Peggy başka kimsenin bunu bilmesini istemiyor, Victor’la komplo kurduğunu söyleyemiyor. Çünkü bilgisini kimin bildiğini ve onu nasıl kontrol edeceğini bile bilmiyor.

İkinci Örnek: Renk Körü Bir Arkadaş ve İki Top

Sıfır bilgi kanıtı kimlik doğrulaması için bu tür bir deney, aynı boyutta ancak farklı renklerde iki top gerektirir. Deney gerçekten çok popüler. Mike Hearn ve Konstantinos Chalkias bu yeni yöntemi ilk kez tanıttı. Bu deneyi iki renkli kart kullanarak da yapabilirsiniz..

Şöyle gidiyor – renk körü bir arkadaşınız ve iki topunuz olduğunu hayal edin. Topların kırmızı ve yeşil olması ve aynı büyüklükte olması gerekir. Arkadaşınız onların aynı şey olduğunu düşünüyor ve farklı olduklarına dair ifadenizden şüphe ediyor.

Öyleyse, hangisinin hangisi olduğunu ona söylemeden farklı renklere sahip olduklarını kanıtlamanız gerekir..

Topları arkadaşına veriyorsun ve o onları arkasına saklıyor. Ondan sonra rastgele bir top çıkarır ve görmenize izin verir. Daha sonra o topu geri koyar ve ardından rastgele bir şekilde topu tekrar seçer..

Bu sefer de topu göreceksin. Bundan sonra, topu değiştirip değiştirmediğini sorardı. Emin olmak için bu süreci bir süre tekrarlayacak..

Artık renk körü olmadığınıza göre, topu değiştirip değiştirmediğini kesinlikle anlayabilirsiniz. Toplar aynı renkte olsaydı, doğru cevaplama olasılığınız% 50 olurdu. Yani, bu süreci tekrarladıktan sonra ve her seferinde doğru cevap verebildiğinizde, arkadaşınız ikna olacaktır..

Beklenti olasılığı sıfır olur ve üç sıfır bilgi özelliğini elde edersiniz.

Ancak arkadaşınızın hangisinin yeşil hangisinin kırmızı olduğunu bilmediğinden emin olun. Bu şekilde üçüncü özelliği olan “sıfır bilgi” yi koruyabileceksiniz.

Bölüm-4: Etkileşimli Sıfır Bilgi Kanıtı

Sıfır bilgili şifreleme iki tür olabilir –

 • Etkileşimli sıfır bilgi kanıtı.
 • Etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtı.

Bakalım ne olduklarını.

Etkileşimli Sıfır Bilgi İspatının Temelleri

Bu tür sıfır bilgi kanıtı kimlik doğrulaması, eşler veya herhangi bir bilgisayar sistemi arasında etkileşim gerektirir. Kanıtlayıcı etkileşime girerek bilgiyi kanıtlayabilir ve doğrulayıcı bunu doğrulayabilir.

Bu, sıfır bilgi geçirmez blok zincirinin en tipik senaryosudur. Burada anlayışı açıklamadan ispatlamış olursun. Ama aynı zamanda etkileşimde bulunduğunuz kullanıcıya da açıklıyorsunuz. Yani, biri sizi sadece izliyorsa, bilginizi doğrulayamayacak.

En iyi gizlilik protokollerinden biri olmasına rağmen, bunu birden fazla kişiye kanıtlamak istediğinizde yine de çok çaba gerektirir. Bunun nedeni, aynı işlemi her bir kişiye, sadece sizinle aynı fikirde olamayacaklarını izleyerek defalarca tekrarlamanız gerekmesidir..

Bu protokol, yürütmek için doğrulayıcıdan her türlü etkileşimli yanıta ihtiyaç duyacaktır. Ya da kanıtlayıcı bunu kendi başına asla kanıtlayamaz. Etkileşimli girdi, bir meydan okuma biçimi veya başka bir tür deney olabilir. Açıktır ki, süreç doğrulayıcıyı bilgiyi bilmek konusunda ikna etmelidir..

Diğer durumlarda, doğrulayıcı işlemi kaydedebilir ve daha sonra görebilmesi için başkası için oynatabilir. Ancak diğer insanların gerçekten ikna olup olmayacağı tamamen onlara bağlıdır. Kabul edebilirler ya da etmeyebilirler.

Bu nedenle etkileşimli sıfır bilgi geçirmez blok zinciri, büyük bir grup yerine birkaç katılımcı için daha etkilidir..

Bölüm 5: Etkileşimli Olmayan Sıfır Bilgi Kanıtı

Etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtı blok zinciri, birinin ifadesini daha büyük bir grup insana doğrulamak için burada. Yine de kontrol etmek için her zaman etkileşimli olmayan sıfır bilgi geçirmez blok zincirine gitmek zorunda değilsiniz. Çoğu zaman, size kefil olabilecek herhangi bir güvenilir doğrulayıcı kaynağı bulabilirsiniz..

Ancak kimseyi bulamadığınızda, etkileşimli olmayan sıfır bilgi geçirmez blok zinciri en iyi yoldur.

Kartlarla Sudoku Mücadelesi

Sudoku, en zor oyunlardan biridir ancak basit kuralları vardır. Tüm satırlar, sektörler ve sütunların yalnızca bir kez 1-9 numarasına sahip olması gerekir.

Bu durumda, bilgisayarlar için bile günler sürebilen bu bulmacanın çözümünü bildiğinizi hayal edin. Öyleyse, çözümü satmak istiyorsanız, doğrulayıcı onu kandırmadığınızı nasıl bilecek? Çözümü doğrulayıcıya açıklamadan bilginizi kanıtlamanız gerekir..

Bakalım bunu nasıl yapabileceksin.

Çözmenin Bir Yolu

1-9 arasında numaralandırılmış 27 karta ihtiyacınız olacaktır. Yani, 27 kart 1 rakamını ve ardından başka 27 kart 2’yi içerecektir. Toplamda 243 karta ihtiyacınız olacaktır..

Şimdi, çözümle birlikte ilgili kutuya üç kart koymanız gerekir. Yani, bu kutu için doğru sayı beş ise, bu kutuya üç adet 5 numaralı kart koyacaksınız..

Bir Sudoku tablosunda, bazı cevapların her zaman görünür olduğunu görürsünüz. Bu kutulara, kartı yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştireceksiniz. Cevabı olmayan kutulara kartları baş aşağı yerleştireceksiniz.

Şimdi, tüm kartları doğru pozisyona koyduğunuzu, ifşa etmeden kanıtlamanız gerekiyor. Yapmalısın:

Dokuz kümeye sahip olana kadar her sütundan en üstteki kartı alın. Aynı şeyi satırlar ve sektör için tekrarlayın.

Sonra her yığını karıştırmanız ve ardından sayıları ortaya çıkarmak için çevirmeniz gerekir..

Temel kuralı biliyorsunuz, 1-9 arasındaki tüm sayılar her satırda, sektörde ve sütunda bir kez görünmelidir. Öyleyse, yığınınızın tamamında yalnızca bir kez görünen 1-9 sayısı varsa, o zaman doğrulayıcı çözüme sahip olduğunuzu bilecektir..

Kaynakları artırmadan ve maliyeti artırmadan ifadenizi birçok kişiye kanıtlamanın en iyi yolu etkileşimli olmayan yöntem olabilir..

Bölüm-6: Sıfır Bilgi Kanıtı Açıklaması – zk-SNARKS Açıklaması

Şimdiye kadar zk-SNARKS’ı duymuş olmalısın. Gerçekte ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Zk-SNARKS, etkileşimli olmayan sıfır bilgi kanıtı örnek konseptini kullanan bir teknolojidir. Zcash, daha iyi gizlilik sağlamak için bu kriptografi biçimini kullanır.

Aslında Sıfır Bilgi Özlü Etkileşimli Olmayan Bilgi Argümanı’nın kısaltmasıdır..

Bu teknoloji üç farklı algoritmadan oluşur:

 • Anahtar Üretici: Anahtar oluşturucu, bir anahtar çifti oluşturmak için bir parametre ayarlar. Burada, güvenilir bir kaynak bir özel veya genel anahtar çifti oluşturabilir ve ardından özel bölümü yok edebilir. Bundan sonra, genel kısmı kullanmak başka bir anahtar çifti oluşturdu. Burada biri doğrulamak için bir başkasını ispatlamak için kullanılacaktır..
 • Atasözü: Atasözü, bilgisini kanıtlamak için kanıtlayıcı anahtarı ve bazı kamu girdisini almak zorundadır. Burada, özel olarak tanık olacak ve ardından fikrini kanıtlamak için bağlamı tatmin edecek.
 • Doğrulayıcı: İfadenin doğru veya yanlış olduğundan emin olmak için doğrulama, doğrulama anahtarına ihtiyaç duyar. Doğru mu yanlış mı olduğunu değerlendirmek için halkın görüşünü ve kanıtı almalıdır..

Bu üçünden başka zk-SNARKS’ın da bakımı gerekiyor –

 • Sıfır bilgi: Doğrulayıcı, ifadenin doğru olduğu gerçeğinden başka bir şey öğrenmeyecektir. Kısa: Zorluk ne olursa olsun, birkaç milisaniye içinde kanıtlayabilmek için gerçekten küçük olması gerekiyor.
 • Etkileşimsiz: Kullanıcı yalnızca stamenleri doğrulayıcıya gönderilir, başka hiçbir şey gönderilmez. Doğrulayıcı, kanıtlayıcıyla daha fazla etkileşim kuramaz.
 • Argüman: Kanıt, sıfır bilgi şifrelemesinin sağlamlığını taşıyacak ve polinom zamana bağlı olacaktır..
 • Bilginin: Prover ve Verifier, süreci güvenilir bir tanık olmadan yürütemez.

Bölüm-7: Sıfır Bilgi Şifrelemesini Kullanan İşletmeler

Artık sıfır bilgi kanıtı hakkında her şeyi bildiğinize göre, bu protokolü kullanan bazı ünlü kuruluşlara bir göz atalım..

Önemli Projeler

 • Zcash

Blockchain platformunun çoğu, iki eş arasındaki işlemleri ortaya çıkarır. Bu sadece blok zincirinin dezavantajlarından biri değil, aynı zamanda büyümesini de engelliyor. Öte yandan Zcash, işlemler söz konusu olduğunda tam gizlilik sağlayabilir.

Sıfır bilgi kanıtının özünü kullanan açık kaynaklı ve izinsiz blok zinciri platformudur. İşlem süreci korumalıdır. Böylece değeri, göndereni ve alıcıyı blok zincirinde bulacaktır..

Aynı zamanda zk-SNARKS’ı tanıtmasıyla da ünlüdür ve bundan sonra pek çok kişi kendi yolunu izledi.

Daha fazla oku:Zcash nedir?

 • ING

ING, yeni sıfır bilgili blok zincirini başlatan Hollanda merkezli bir bankadır. Sıfır bilgi sisteminin biraz değiştirilmiş bir versiyonunu başlatmış olsalar da, sıfır bilgi aralığı kanıtı olarak adlandırılır. Bunda, gerekenden çok daha az hesaplama gücü gerektirirler.

Mortgage değeri gibi doğrudan finans sektörüyle ilgilidir. Maaşınızı açıklamadan ipotek almak için maaşınız olduğunu kanıtlayabileceksiniz..

Şu anda açık kaynaklıdır, ancak diğer finansal blok zincirlerine karşı önemli bir zorluk çıkarmaktadır..

 • PIVX

Bu şirket, dünyanın tipik çalışma yöntemlerini değiştirmek istiyor. Her şeyin başkaları tarafından kontrol edildiği ve yönetildiği bir sistemde PIVX, mali tablolarınız için güvenli bir sığınak sağlamayı amaçlamaktadır. Sıfır bilgi kanıtı örneğini izleyecekleri yeni bir entegrasyon üzerinde çalışıyorlar.

Burada halka açık olacak tek şey gönderilen paranın onayıdır. Yani, birinin para gönderdiğini görürsünüz, ancak adres veya zamanlama miktarı gizlenir. PIVX, ek gizlilik iyileştirmesi ile yeni entegrasyonuyla daha hızlı bir işlem oranı sağlar.

 • Zcoin

Şirket, ekstra güvenlik ve tamamen anonim işlem sağlamak için Zerocoin protokolünü kullanıyor. Zerocoin protokolü açıkça sıfır bilgi kanıtı örnek konseptini takip ediyor. ancak, Zcoin ölçeklenebilirlik sunar birçok blockchain ağının eksik olduğu.

Burada Zcoin kullanımıyla kimliğinizi ve ağda ne kadar harcadığınızı tam olarak koruyabileceksiniz. Değiştirilebilirliği korumanın harika bir yolu.

Ancak onları Zcash ile karıştırmayın. Farklı protokolleri var ve kesinlikle birbirlerinin çatalları değil.

Önemli Satıcılar

 • StarkWare

StarkWare, teknoloji için sıfır bilgi kanıtı örneğini sonuna kadar kullanan bir başka büyük şirkettir. Ancak tipik SNARKs protokolünü büküyor gibi görünüyorlar. SNARK’lar yerine STARK teknolojisini kullanıyorlar.

StarkWare, şeffaf bir işlem yöntemi ile blockchain’in gizlilik ve ölçeklenebilirlik problemini iyileştirmeyi hedefliyor. Şu anda STARK teknolojilerinden daha iyi bir çıktı sağlamak için donanım ve yazılım desteğini geliştiriyorlar..

Bu yeni teknoloji, güvenilir kurulumları ortadan kaldıracak olan gizli enflasyon sorunundan kurtulacaktır. zkSTARK, Sıfır Bilgi Ölçeklenebilir Şeffaf Bilgi Belgesinin kısaltmasıdır. Bununla birlikte, gizli enflasyon gitmiş olsa bile, yine de kuantuma dirençli olacaktır..

Bu yeni STARK teknolojisi, SNARK’ların bir sonraki aşaması olabilir.

 • QED-it

Bu, güvenliği sağlamak için sıfır bilgi kanıtı kullanan girişimlerden biridir. QED-üçüncü şahısların gözü olmadan gizli verileri işleme kapasitesine sahip İsrail merkezli bir şirkettir. Daha iyi veri yönetimi için sisteminize entegre edebilirsiniz.

Popüler müşterilerinden bazıları BNP Paribas ve Deloitte’dir. Temel amaç, işletmelere mahremiyet sağlamaktır. Son iki yılda projelerini iyileştirdiler, her durumla başa çıkabilecek yepyeni SNARK sistemleri geliştirdiler..

Kullanım örneklerinden bazıları gerçek zamanlı risk değerlendirmesi, tedarik zinciri, varlık yönetimi, öngörücü bakım ve çok daha fazlasıdır..

Bölüm-8: ZKP’yi Nerede Kullanabilirsiniz??

ZKP veya sıfır bilgi kanıtı kullanım durumlarının kriptografi ve güvenilir cihazlarla çalışabilmesi gerekir. Diğer cihazlarla karşılaştırıldığında burada mobil doğru seçim gibi görünüyor. Tarayıcılara kıyasla güvenli bir çalışma zamanı ortamı sunarlar. Ancak yine de risk dışı değil.

Ancak asıl soru, sıfır bilgi kanıtı kullanım durumlarını nerede kullanabileceğinizdir.?

 • Mesajlaşma

Mesajlaşmada uçtan uca şifreleme gereklidir. Böylece, müşterinin kendisi olmadan hiç kimse özel mesajlarınızı okuyamaz. İki kullanıcının sunucuya olan güvenini doğrulaması gerekir ve bunun tersi de geçerlidir. Öte yandan ZKP, ekstra bilgi sızdırmadan uçtan uca bu güveni sağlar. ZKP’nin yardımıyla, artık kimse mesajınızı hackleyemezdi..

Bu, sıfır bilgi kanıtı kullanım durumlarından biridir.

 • Doğrulama

Sıfır bilgi kanıtı, kimlik doğrulama bilgileri gibi hassas bilgilerin ekstra güvenlikle aktarılmasına yardımcı olabilir. Burada ZKP, kullanıcının kimlik doğrulama bilgilerini ifşa etmeden kullanması için güvenli bir kanal sağlayabilir. Böylece, veri sızıntısını etkin bir şekilde önleyebilecektir..

 • Veri Paylaşımı

Bir üçüncü şahıs gözü olmadan internet üzerinden veri paylaşmak son derece önemlidir. Ne kadar koruyucu olduklarını iddia ederlerse etsinler ağda bir şey paylaştığınızda, her zaman bazı riskler vardır..

Birisi bilgi paylaşımı arasında her zaman hacklenebilir veya araya girebilir – ZKP’nin kesinlikle yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Bu, sıfır bilgi ispatı kullanım durumlarından bir başka harika.

 • Hassas Bilgiler için Güvenlik (Kredi Kartı Bilgileri)

Banka ekstreleri veya kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgiler, ek bir koruma düzeyi gerektirir. Banka, kredi kartı geçmişini saklar. Bununla birlikte, onlardan bilgi talep ettiğinizde, sunucularıyla iletişim kurmanız gerekir..

Bankalar güvenli bir hattan geçse bile, yine de bir kişinin kredi kartı geçmişi, ortalama verilerden çok daha hassastır. Bu durumda, tüm bilgileri tek olarak şifrelemekle kalmaz, aynı zamanda bloke ederek, bankalar daha iyi güvenlik sağlayabilir..

Bankalar, diğer bloklara dokunmadan yalnızca gerekli blokları manipüle edeceğinden, geçmişiniz doğru miktarda güvenlik katmanına sahip olacaktır. Ve ZKP bunu sağlayabilir.

 • Karmaşık Dokümantasyon

ZKP, herhangi bir kullanıcının görme yetkisine sahip olmadığı karmaşık belgelere erişimini kısıtlayabilir. ZKP verileri yığınlar halinde şifreleyebildiğinden, erişim sağlamak ve diğer kullanıcılara erişimi kısıtlamak için yalnızca belirli blokları kullanmanız gerekecektir..

Bu şekilde, yetkisiz kişiler belgelerinizi göremez.

 • Depo Koruması

Depolama yardımcı programınız için daha fazla koruma sağlayabilir. ZKP, bilgisayar korsanlarını uzak tutmak için protokolle donatılmıştır. Bununla sadece depolama biriminiz değil, içindeki bilgiler de şifrelenecektir. Erişim kanalının da aşırı korunacağından bahsetmiyorum bile.

 • Dosya Sistemi Kontrolü

Bir dosya sistemindeki her şey sıfır bilgi geçirmez protokol ile korunabilir. Dosyalar, kullanıcılar ve hatta her oturum açma farklı güvenlik katmanlarına sahip olabilir. Bu nedenle, gerektiğinde harika bir kullanım durumu olabilir.

Bu sıfır bilgi kanıtlı kullanım durumlarının tümü gerçek hayat senaryosunda kullanılabilir.

Daha fazlası: Sıfır Bilgi Kanıtı Blok Zincirini Nasıl Değiştiriyor??

Bölüm 9: Sıfır Bilgi Kanıtı Mimarisinin Uygulanması

Sıfır bilgi kanıtı uygulaması istemeden önce, neye dayandığını bilmeniz gerekir..

Anahtar Paketleme Süreci

ZKP, tek bir veri akışını küçük bloklara böler. Bu blokların her biri ayrı ayrı şifrelenir. Sıfır bilgi kanıtı uygulamasında, şifreleme anahtarı yalnızca kullanıcının üzerindedir ve bununla, bilgileri şifreleyebilir ve şifresini çözebilir..

Ayrıcalıkları Yönetme

Anahtarlar kaplarda saklanacaktır. Ancak bir kullanıcı depolama anahtarını değiştirmek isterse, sahiplik etiketini karşılaştırması gerekir. Eğer eşleşirlerse, değiştirebilir ve eğer eşleşmezlerse, dokunulmadan kalır..

Kontrol İstekleri

Sıfır bilgi kanıtı uygulamanıza hiç kimsenin metin ekleyemeyeceğinden emin olmalısınız. Kullanıcılar buna yalnızca blockchain ağında erişebileceklerinden, her işlemi API komutlarına dönüştürmeniz gerekir..

Bu şekilde kimse güvenlik önlemlerinizi atlayamaz.

Tüm Saldırıları Azaltın

Blok zinciri mükemmel bir ağ değil. Saldırı miktarını düşürse bile tam olarak kurtulamaz. Dolayısıyla, ZKP’yi bir sisteme entegre ettiğinizde, onu diğer önlemlerle birleştirin. Bu şekilde, ağa potansiyel olarak zarar verebilecek diğer saldırılardan kurtulacaksınız. Sıfır bilgi kanıtı uygulaması, bu yöntemlerin doğru çalışmasını gerektirir.

Sıfır Bilgi Sistemi Önemli mi?

Şimdiye kadar açıklanan sıfır bilgi kanıtı, kurumsal düzeydeki işleri idare edebildiğini kanıtlıyor. Herkes, işlemlerinizi herkesin görebileceği halka açık defter sisteminin hayranı değildir. Evet, anonimliği adreslerin yardımıyla elde edersiniz, ancak yine de insanlar adresleri de takip edebilir.

Ayrıca, ek hassas bilgilerin depolanması söz konusu olduğunda, blok zinciri en iyi fikir değildir. İşletmeler çok sayıda özel bilgi ile uğraşır ve mevcut gizlilik protokolü yeterli değildir.

Açıklanan sıfır bilgi kanıtı yalnızca blok zincirini iyileştirebilir, ancak aynı zamanda tüm olumsuz sorunlardan da kurtulabilir. Yine de birçok işletme blockchain ile ilgilenmiyor; güzel bir icat. Ancak Sıfır Bilgi kanıtı ile açıklanan yardımla, artık herkes onu kullanmaya başlayabilir.

Yani cevap evet olacak, sıfır bilgi sistemi şüphesiz blockchain ile ilgili önemli bir faktör..

Bölüm 10: Sonuç

Blockchain, kendi avantajları ve dezavantajları ile birlikte gelir. İlk başta oldukça umut verici görünse de, gerçekten de çok fazla bagajı var. Bu hatalar, bu harika teknolojinin büyümesini yavaşlatıyor.

Bununla birlikte, sıfır bilgi sisteminin – parlayan zırhlı şövalye – tanıtılmasıyla işler değişmeye başladı. Artık blockchain herkesin umduğu süper koruyucu platform olabilir.

ZKP gibi daha temel blok kavramlarıyla ilgileniyorsanız, bu ücretsiz temel kurumsal blok zinciri kursu işinize yarayacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me