Blockchain, bize tüm büyüleyici yönleriyle birlikte harika bir hediye getirdi – Kripto para birimleri. Kripto para birimleri uzun süredir yatırım dünyasında en üst sıralarda yer almayı hedefliyor. Ancak tüm özelliklerine ve girişimlerine rağmen yine de gerçek dünya senaryosuyla başa çıkmakta zorlanıyor..

Birincisi, kripto para birimleri son derece değişkendir ve fiyatlar asla istikrara kavuşmaz. Bu nedenle birçok kullanıcı bu yeni kripto pazarından uzaklaşıyor. Uzmanlar, küresel olarak kabul edilen bir para birimi olmak istiyorsa, kripto para birimlerinin çok ileride olduğuna inanıyor..

Nasıl olacağını şimdiden görebiliriz, bu yıl, 2018’de, tüm zamanların en iyi 800 milyar dolarına ulaştılar. Ancak günler geçtikçe durum büyük ölçüde değişiyor. Fiyat çok hızlı düşmeye başladı ve bir süre sonra şimdi 200 milyar dolarlık bölgede.

Contents

Stablecoin girin.


Sabit madeni para, yeni ateşli şehir ve gerçekten iyi görünüyorlar. Birçoğunuz bunu duymuş olmalısınız, ancak gerçekte ne olduğu konusunda kafanız karışık. Bu nedenle bu kılavuz, stabilcoinlerle ilgili her şeyi kapsayacaktır. Haydi başlayalım!

Bölüm-1: Stablecoin Nedir?
Bölüm-2: Farklı Stablecoin Türleri
Bölüm-3: Stablecoin: En Popüler Projeler
Bölüm-4: Gerçek Dünya Uygulamaları Nelerdir?
Bölüm 5: Stablecoin’in Popülerliği Neden Artıyor??
Bölüm 6: Sınırlamalar Var mı?
Bölüm 7: İleriye Bakmak

Bölüm-1: Stablecoin Nedir?

Stablecoin, her zaman sabit bir fiyata sahip olan bir tür kripto para birimidir. Bu tür kripto para birimleri, istikrarsız kripto piyasası senaryosunu üstlenmek ve herkes için istikrarlı bir zemin sağlamak için yaratılmıştır..

Bu nedenle, Stable Coin kripto para birimi, kripto yatırımcıları, kripto para birimi borsaları ve genel kripto pazarı için çok önemlidir. Örnek olarak, örneğin Tether stablecoin’i ele alalım. Tether, itibari parayla yedeklenir ve Tether’i yalnızca 1 $ karşılığında takas edebilirsiniz. Yani, Tether stablecoin’in aslında kripto para birimlerinin istikrarsız doğasını nasıl dengelediğini görüyorsunuz..

stabilcoin ve stabilcoin türleri nedir

Bugünlerde borsada birçok stabilcoin bulacaksınız. Bu madeni paralar yavaş yavaş popülerlik kazanıyor ve insanların dijital para birimlerine olan inancını yeniden tesis ediyor. İstenilen başarı düzeyine popüler olarak ulaşamayan başka projeler olsa da, yine de güçlü olmaya devam ediyorlar..

Her ne kadar hepsi aynı çıktıya sahipken neden bu kadar çok kararlı madeni para projesi olduğunu düşünseniz bile. Mesele şu ki, her kararlı token kendi mekanizmalarına sahiptir. Bazılarının farklı protokolleri vardır veya değeri sabitlemek için çeşitli yöntemler kullanırlar..

Neredeyse tüm stabilcoinler bir tür teminat tutar ve ardından piyasayı etkilemek ve istikrarlı hale getirmek için arzlarını yönetir. Para destekli istikrarlı jeton, gerçek parayı yedekte tutar ve ardından jeton karşılığında paraya çevrilebilir bir para birimi sağlar.

Her madalyonun arkasındaki orijinal algoritmalar biraz karmaşık görünebilir, ancak basit terim “Her durumda sabit bir değer tutmak” olacaktır.

Neden Stablecoin Var?

Aslında oldukça basit. İtibari parayla uğraşmak veya dolaşımda bulunmak, kripto para dünyasında her zaman kolay bir iş değildir. Esas olarak itibari parayla ilgili sözde kısıtlamalar ve düzenlemeler nedeniyle.

Bu nedenle birçok kripto para birimi borsası dolarla ilgilenmez. Bu nedenle kripto para birimlerine sabit nakit ile yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için oldukça zor hale geliyor. Stabil madeni para, dolar yerine sağlam bir ikame olabilir ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanıza yardımcı olur..

Teori, doların doğasını taklit etmek ve bunu Bitcoin satmak ve nakit elde etmek için kullanmaktır. Stabilcoins böyle çalışır.

Kripto pazarı ayrıca likidite yok. Stabil coin listesi ise kripto piyasasının ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlayabilir. Bu nedenle, genel dijital para birimi büyümesi ve dünya çapında katılım için çok önemlidirler..

Bölüm-2: Farklı Stablecoin Türleri

Tüm stabilcoin kripto para birimlerinin aynı tür algoritmalara sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, buradaki gerçek durum bu değil. Piyasada farklı mekanizmalara sahip farklı türde bir sabit madeni para listesi bulacaksınız. Bunlar tipik olarak dört farklı madeni para olarak kategorize edilir.

Bakalım ne olduklarını:

1. Fiat Destekli Stablecoin

Bunlar, itibari para ve sabit madeni para kriptolarının yaygın biçimlerinden biri ile desteklenir. Basit bir ifadeyle, bir şekilde dijital bir itibari para biçimidir.

Fiat parası, her ülkenin sahip olduğumuz mevcut para birimidir. Basit bir ifadeyle, her gün bir şeyler satın almak ve bankalarınızda biriktirmek için kullandığınız kağıt paradır. USD, CHF, EUR, JPY ve GBP sadece birkaç örnektir, ancak noktayı doğru anladınız?

Bu stabilcoin kripto para birimi biçiminde olan şey, bu paraların normal para birimiyle aynı değere sahip olmasıdır. Bu, eğer para biriminiz 1 dolar ise, o zaman her sabit madeni para kripto 1 dolar değerine sahip olacaktır. Dolayısıyla, bu iki para birimi oranı her zaman 1: 1’de kalacaktır. Bu, stabilcoin’in temel unsurudur.

Bununla birlikte, bu durumda, tüm bu tür stabilcoin’ler, onları bankalardan yedekleyen gerçek paraya sahip olacaktır. Bu altyapı, genel ademi merkeziyet kavramını biraz geçersiz kılıyor. Neden? Çünkü nihayetinde kripto para birimleri, merkezi bir sistem olan bankalar tarafından kontrol ediliyor..

Yine de, bu tür istikrarlı bir madeni para yapısı da oldukça basittir; yine de güven sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalacaksın.

Süreç

Bu tür bir kararlı belirteci işlemek oldukça basittir. Üçüncü taraf bir şirket, itibari paranın ve tokenlerin akışını yönetecek. Yeni itibari parayı kabul edecek ve ardından ağdaki tam stabilcoin miktarını çıkaracaktır. Bu şirket, jetonun temsil ettiği tüm itibari paranın sorumluluğunu alacak.

Ancak üçüncü taraf şirkete güvenmeniz ve bankaların aynı miktarda fiat paraya sahip olduğuna inanmanız gerekir. Ancak, bunu kesin olarak bilmenin hiçbir yolu yok. Bu, ortak sorunu baştan ortaya çıkaran bir güven meselesidir..

Tokenleri çıkardıktan ve itibari parayla stabilcoin satın aldıktan sonra çeşitli platformlarda kullanabilirsiniz. Öte yandan, jetonlarınızı satmak ve parayı geri almak istiyorsanız, şirket size parayı havale eder. Bundan sonra, kullandığınız jetonları yok edecekler. Bu şekilde, insanlar bazı jetonlar satın alsalar veya onları yok etseler bile, 1: 1’lik aynı oranı koruyacaklar. Bu, stablecoin’lerin çalışma şeklinin başka bir yoludur.

Yani, bu tür sabit koin kriptoda sabit bir değer elde ettiğinizi görüyorsunuz.

Avantajı Var mı?

 • Oldukça Kararlı: Fiat para birimleri, hükümetin onları desteklemesi nedeniyle oldukça istikrarlıdır. Ayrıca, bu stabilcoin yasal şartlarla ilgilendiği için yasal haklara sahip olacaksınız..
 • Oldukça basit: Mekanizmaları oldukça kolay anlayabileceksiniz. Ayrıca, basit bir algoritmadır, karmaşık durumlar veya herhangi bir durum yoktur.

Başlıca Dezavantajlar

 • Merkezi Sistem: Bu kararlı madalyonun yapısı merkezileştirilmiştir ve ne kadar savunmasız olabileceğini bilirsiniz. Merkezileştirme sorunlarından kurtulmak olan blok zincirinin temel gereksinimi burada çalışmıyor. Yani, bu ağlara merkezi olmayan veya dağıtılmış diyemezsiniz.
 • Güven sorunları: Onlara körü körüne güvenmeniz gerekir. Ancak bu unsur kesinlikle kripto para birimlerinin doğasına aykırıdır. Tüm hesapları doğrulamak için harici denetimler gerekebilir.
 • Kurallar: İtibari parayla pasif olarak ilgilenirken, kurallara ve düzenlemelere tabi olacaksınız. Bu çoğumuzun gerçekten istemediği bir şey.

2. Emtia Destekli Stablecoin

Bu tür madeni paralar, Gaz, Altın, Değerli Metaller, vb. Gibi emtialara yedeklenir. Burada, tüm bu mallar ağ üzerinde her zaman sabit bir değere sahip olacaktır. Ürünleri aynı piyasada nakit para karşılığında takas edebileceğinizden, değiştirilebilir varlıklara yerleştirebilirsiniz..

Birçoğunuz yağmurlu günler için depolanan mallarınız olabilir. Bunlardan en yaygın olanı, piyasada büyük değeri olan değerli bir metal olan altındır. Altın nadir bir metaldir ve insanlar onu nesillerdir bir aksesuar olarak kullanıyorlar..

Bu nedenle, piyasada bu metale ve diğer değerli metallere her zaman talep bulacaksınız. Yani, her zaman takas edilebilir olacak.

Diğer değerli metallerin de talepleri vardır, ancak altının kendisi kadar yüksek değildir. Yatırımcılar bu metali stoklar ve bunu diğer metaller açısından güvenli bir seçenek olarak görürler..

Altınla yedeklenen Stablecoin, her bir coin’e atanmış belirli bir değere sahip olacaktır. Örneğin, bir altın stabilcoin, bir gram altını temsil edebilir. Bununla birlikte, fiziksel altının nerede olduğunu merak edebilirsiniz. Bu altınlar son derece güvenli ve güvenilir bir kasada tutulur, ancak çoğu durumda üçüncü taraftır..

Dolayısıyla, istikrarlı madeni para kripto şirketiniz, size bu tür lüks bir ürün vermek için üçüncü taraf hizmetlerini kullanır. Bu paralarla gemiye atlamadan önce düşünmek isteyebilirsiniz..

Emtia destekli sabit madeni para kripto, fiat destekli olanlar kadar popüler değildir. Ancak itibari para birimlerine yatırım yapmak istemiyorsanız alternatif bir seçenek elde edersiniz. Sizin için somut bir seçenek gibi.

Süreç

Bu, itibari para destekli sabit madeni paralar listesi kadar basit değil. Bir kullanıcı platform aracılığıyla altın veya başka bir meta satın alırdı. Bundan sonra, satıcı, kullanıcının yeni satın aldığı altını temin edecek ve emanetçi bunu güvenli bir kasada saklayacaktır..

Satıcı altını depolar, yaptıkları her şey herhangi bir dijital karta yerleştirilir. Bu kart gereklidir, çünkü herhangi bir yanlış yönetim durumunda, kullanıcı veya satıcı bilgilere dayanarak işlemlerini talep edebilir..

Bu dijital kart, ağdaki akıllı bir sözleşmeye gönderilir ve bu sözleşme daha sonra ağda yeni altın stabilcoin veya token çıkarır. Kullanıcılar daha sonra başlangıçta talep ettikleri jetonları alırlar. Bu, stabilcoinlerin nasıl çalıştığı daha karmaşık bir yoldur.

Bugünlerde emtialar tarafından desteklenen çok istikrarlı madeni para listesi yok. Ancak, birkaç proje kullanıcılara fiat destekli olanlar dışında biraz daha fazla seçenek sunuyor, bu yüzden bu bir artı nokta.

Öte yandan, aldatmaca emtia destekli istikrarlı madeni para listesi projeleri hakkında raporlar var, bu nedenle yatırım yapmadan önce gerçek olduklarından emin olun..

Avantajı Var mı?

 • Gerçek varlık: Buradaki herhangi bir yatırımcı, gerçek varlıkları dijital bir form olarak tutabilir. Gördüğünüz gibi varlıklar somut. Böylece, bunları dönüştürme oranını kullanarak istediğiniz zaman kullanabilir ve varlığın kendisine sahip olabilirsiniz..
 • Daha Yüksek Kararlılık: Metaların değeri gerçekten o kadar dalgalanmıyor. Yani, onları istikrarlı bir yatırım kaynağı olarak düşünebilirsiniz. Uzun vadede, bu tür stabilcoinler kesinlikle işe yarayacak
 • Likidite Sunar: Emtiaları belirtmek için benzersiz bir yaklaşım, blockchain platformunu eskisinden daha sıvı hale getiriyor. Daha geniş bir fiyat keşfi sürecini de kolaylaştıracak.

Dezavantajlar ne olacak??

 • Çok Fazla Yetkili: Bu tür sabit madeni para, satıcılar, koruyucular ve diğer yetkililer gibi birçok ekstra otorite gerektirir. Bu nedenle, sonunda, merkezi olmayan bir sistemden ziyade merkezi bir sistem haline gelir ve bu da başarısızlık riskini artırır..
 • Denetim Gerektirir: Her şeyin yerinde olduğundan emin olmak için denetim seansları gerekecektir. Bu, çok fazla zaman tüketir ve genel blok zinciri deneyimini zayıflatır..

3. Cryptocurrency Destekli Stablecoin

Kripto para birimleri bu tür sabit jetonu yedekler. Burada çok fazla piyasa değerine sahip olan Ethereum veya Bitcoin gibi popüler kripto para birimleri kullanılmaktadır. Genellikle, bu paralar tek bir kripto ile değil, farklı kripto para birimlerinin bir karışımı ile yedeklenmez. Bu yapı, herhangi bir volatilite riskini önler.

Bu stabilcoin fiyatını yedeklemek için yalnızca tek bir kripto kullanırsanız, stabilcoin’in birincil amacı geçersiz hale gelir. Başlangıçta bunu gereksiz kılan başka bir madeni para tarafından yedeklenen bir madeni para olurdu..

Bununla birlikte, bu stabilcoin fiyatı, kripto para birimlerinin bir karışımı olarak desteklenirse, o zaman kripto para birimlerinden biri büyük bir fiyat düşüşüne sahip olsa bile, diğer para birimleri bu düşüşü destekleyebilir. Bu sistem çalışıyor ve belirteçler için sabit bir değer sağlıyor.

Kripto para birimleri büyük ölçüde değişken varlıklar, bu nedenle yalnızca tek bir tanesine yatırım yapmak çok risklidir.

Kripto para destekli stabilcoinlerin bir diğer büyük faktörü, aşırı teminatlandırılmış olmasıdır. Bu tür bir yapı, kripto piyasasındaki değer dalgalanmalarını sürdürmek için gereklidir. Durumun gerektirdiğinden fazlasını yapmak, ani çarpışmaların fiyatta zarar görmesini engeller.

Bu tür stabilcoinler için en yaygın sahne, kullanıcıların coinlerini akıllı bir kontratta yatırması ve daha sonra sabit bir stabilcoin oranı oluşturmasıdır..

Süreç

Bunda, kullanıcı temel kripto para birimlerini kilitleyecek ve ardından buna göre stabilcoin oluşturulacaktır. Oluşturulduktan sonra hepsi kullanıcının cüzdanına gönderilecekti. Çoğu durumda bile, bu stabilcoin fiyat kategorisinin kullanıcıların akıllı sözleşmeden kredi almasına izin vereceğini göreceksiniz..

Teminatı kilitleyecekler ve stabilcoin fiyatının değeri bir şekilde düşerse, her türlü borcu ödemek için kullanacaklar. Kullanıcı bir para çekme seviyesi belirler ve ani bir çökme olursa ve bu seviyeye yaklaşırsa, teminat otomatik olarak tasfiye edilir..

Ek veya teşvikler gibi diğer yöntemler, stabilcoin fiyatının istikrarını daha da sağlar. Yani, her şey yalnızca kripto para grubuna bağlı değil, her şeyin bir kombinasyonuna bağlı. Bu, stablecoin’lerin çalışma şeklinin başka bir yoludur.

Avantajları Var mı?

 • Merkezi Olmayan Sistem: Diğer stabilcoinlerin aksine, bu, hepsinden daha merkezi olmayan bir şemaya sahiptir. Yani, ademi merkeziyetçi mimariye düşkünseniz, bunu düşünebilirsiniz..
 • Daha Yüksek Verimlilik: Ağdaki her türlü kriptoyu hızlı bir şekilde başka bir kriptoya dönüştürebilirsiniz. Yapması nispeten kolaydır ve tasfiye sürecini artırır.
 • Şeffaflık: Tüm işlemler muhasebe sistemine kaydedilir, böylece olan her şeyi görebilirsiniz.
 • Kaldıraç Yaratır: Madeni paralar fazla teminatlandırıldığından, herhangi bir kullanıcı bunu bir ticaret aracı olarak kullanabilir ve bu da verimli bir süreç sağlar..

Dezavantajlar ne olacak??

 • Kararsız: Bu tür stabilcoinlerin kendisi kripto para birimleri tarafından desteklendiğinden, diğer sabit coin türlerinden daha değişken olacağı yönündeki sağduyu.
 • Çok karmaşık: Para basma süreci biraz karmaşıktır ve pek çok faktöre bağlıdır. Bunlardan biri bile eksikse, tüm süreç çöker..
 • Anında Tasfiye: Hem bir nimet hem de bir lanet olabilir. Bildiğiniz gibi, varlıklarınızı eşik değerin altına düşerse likidite edebilirsiniz. Ancak bunu yaparken, fiyat aralığı büyük ölçüde değişebilir ve tüm sistemi uçucu hale getirebilir..

4. Seignorage Tarzı / Teminatsız Stablecoin

Bu madeni para kategorisi biraz farklı. Onları yedekleyecek herhangi bir varlıkları yok; bunun yerine, değeri stabilize etmek için kripto yazmak veya eklemek için bir algoritma kullanırlar. Bu jeton, ağdaki madeni paraların genişletilmesini veya sınırlandırılmasını sağlayan yönetilen bir yaklaşım kullanır. Sistem, jetonların her zaman sabit bir değere sahip olmasını sağlar.

Talep artarsa, yeni madeni paralar basılır ve fiyat artışını dengeler. Ancak, birincil hedef her zaman aynı kalır, değeri 1 dolara yakın yapın. Ne yazık ki, bu tür stabilcoin diğerleri kadar popülerlik kazanmadı..

Ancak bu tür, stablecoin fiyatının beklentilerini değiştirebileceğinden durum değişiyor..

Süreç

Daha önce söylediğim kadar basit. Ağdaki kullanıcı istikrarlı para talep eder ve sistem, talepleri sürdürmek ve fiyat artışını durdurmak için madeni para üretecektir. Ama fiyatlar çok fazla para yüzünden düştüğünde ne olur??

Bu durumda, ağ hisse sunacak ve hisse senedi satın almak için stabilcoin’e ihtiyacınız olacak. Böylece, bu şekilde fazla stabilcoinlerden kurtulurlar ve sistemi korurlar. Bu, günümüzde bankaların kullandığı benzer bir stratejidir..

Avantajları nelerdir?

 • Tamamen Merkezi Olmayan: Her şey algoritmalar tarafından izlendiğinden, ağ herhangi bir üçüncü taraf etkisi olmaksızın tamamen merkezden uzaklaştırılmıştır..
 • Yedek Varlık Yok: Bu kararlı jeton, onu destekleyen herhangi bir teminata sahip değildir. Böylece, sistemi etkileyen teminatın fiyat dalgalanmaları konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz..
 • Gerçekten Kararlı: Diğer stabilcoin türlerinden nispeten daha kararlıdır. Algoritmalar her zaman ağda çok fazla veya çok az bozuk para olmadığından emin olur..

Dezavantajları Var mı?

Karmaşık süreç: Algoritmalar her şeyi hallediyor olsa da, süreç son derece karmaşıktır. Para basma ve yok etme oranının her zaman birbirini dengelediğinden emin olmak son derece zordur..

Bölüm-3: Stablecoin: En Popüler Projeler

Şimdiye kadar birçok stabilcoin projesi yapıldı. Her biri popülerlik kazanmadı, ancak bazı projeler gerçekten bahsetmeye değer. Bakalım bu projeler neler.

Fiat Destekli Stablecoin Projeleri:

 • Tether (USDT)

Piyasadaki saygın stabilcoinlerden biriyle başlayalım. Tether, USD ile desteklenen istikrarlı bir madeni paradır. Dahası, blockchain meraklıları arasında oldukça popülerdir. Tether Limited, Tether’in sahibi olan şirkettir, ancak sahip oldukları tek şey bu değildir. En büyük borsalardan biri olan Bitfinex’in Tether stablecoin ile daha yakın bir bağlantısı var; ikisi de aynı CEO’ya sahip görünüyor.

Bu stabilcoin fiyatı, esas olarak kripto yatırımcıları tarafından, piyasanın olası bir düşüşünden kaçınmaları gerektiğinde kullanılır. Yani, bunu bir çeşit kurtarıcı olarak düşünebilirsiniz. Çoğu tüccar, Tether’i değerli ve istikrarlı bir yatırım olarak satın aldı.

Tether’in burada yaptığı şey, USD dönüşümünü yönlendirmek için daha iyi bir çözüm sağlamasıdır. Burada, tüccarlar tüm yatırımlarını eşdeğer miktarda USD’yi temsil eden bir stabilcoin’e dönüştürebilirler. Yani, artık kriz anında nakde çevirmeniz gerekmeyecek.

Tether ile İlgili Anlaşmazlıklar

Tether mükemmel bir av gibi görünse de, piyasada bazı tartışmalar var. Her şeyden önce, çoğu ağdaki şeffaflık eksikliğini sorguluyor. Fiat destekli stabilcoin merkezi bir mimariye sahip olduğundan, bu sorgulama kaçınılmazdır..

Birçoğu, Tether stablecoin’in tüm tokenları tam itibari parayla yedeklemeyeceğinden korkuyor. Öte yandan, Tether her zaman tüm tokenları dönüştürmek için yeterli USD’ye sahip olduklarını iddia ediyor. Pek çok eleştirmen bu iddiaya itiraz etti, ancak teorileri için sağlam bir zemin bulamadı.

Sonunda, Tether, 2 milyar doları aşan piyasa sermayesiyle hala popüler..

 • TrueUSD (TUSD)

TrueUSD, başka bir fiat destekli sabit madeni paradır, ancak Tether için bir alternatiftir. Tether’in aksine, bu madeni parada daha fazla şeffaflık elde edeceksiniz. Temel çerçeveleri, bu şeffaflığı korumalarına olanak tanır.

Onların sistemi, emanet sistemi ile bazı akıcı öneme sahiptir. Platformlarındaki her kullanıcı, bu emanet hesabını kullanarak TUSD’yi USD ile değiştirebilir. Bu hesap ekip için dokunulmazdır ve kimse onu değiştiremez. Açıkçası, bu senaryo, tokeniniz için her zaman 1: 1 oranını alabileceğiniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır..

Bittrex ilk olarak TrueUSD’yi tanıttı ve daha sonra CoinTiger, Binance ve Upbit gibi diğer büyük kripto pazarlarını memnuniyetle karşıladı. Popülerliğe gelince, Tether’den sonra sıkı bir şekilde ikinci konumda. Ancak ekip, bu yeni stabilcoin’i uluslararası ödeme veya e-ticaret çözümü gibi diğer sektörlere uyarlamaya çalışıyor..

 • İkizler (GUSD)

İkizler doları veya GUSD yüksek beklentilerle piyasaya girdi. Winklevoss ikizleri – Cameron ve Tyler bu yeni fiat destekli stabilcoin’in arkasında.

İkizler doları, USD ile desteklendiği için tipik itibari paranın tüm düzenlemelerine uyar. Şirket şu anda piyasada birçok özelliğe sahip ilk düzenlenmiş madeni para olduğunu iddia ediyor. Dikkate değer olanlardan biri, platformlarında USD gönderip alma yeteneği olabilir..

Böylece, USD ile başa baş giden hızlı ve güvenli bir ödeme sistemi sağlar..

O nasıl çalışır?

İlk başta, Gemini satın almakla ilgilenen herkes, Gemini borsasından USD’yi GUSD’ye çevirecektir. Bu tokenlar doğrudan Ethereum hesabına gidecek. Öte yandan, bu tutarı Gemini dolar hesabına yatırırsa, o zaman USD’ye dönüştürebilirler..

Bu belirteçler için verilen USD, transfer ve diğer uygulamalar için uygun olacakları bir ABD bankasında saklanır. Tam şeffaflığa sahip olduklarından emin olmak için şirket, her ay 1: 1 oranını denetleyen bağımsız bir muhasebe firmasıyla çalışır..

Bu şekilde, yatırım yaparken İkizler dolarınız için endişelenmenize gerek kalmaz..

Emtia Destekli Stablecoin Projeleri:

 • Digix Gold Jetonları (DGX)

Emtia destekli bir madeni para için en iyi stabilcoin projelerinden biri Digix Gold olacaktır. Bu ERC-20 jetonu, zorlu bir emtia olan Altın ile desteklenmektedir. Gold’a yatırım yapmak isteyen çok sayıda kullanıcı var ve Digix bu fırsatı doğrudan kapılarına getiriyor.

Her bir altın denetlenir ve ardından “Güvenli Ev” olarak bilinen son derece korunaklı bir kasada saklanır. DGX’i istediğiniz zaman kullanabilirsiniz; herhangi bir kısıtlama yoktur. Her jetonun değeri Altının piyasa fiyatına bağlı olacaktır. Altın, itibari parayla birlikte yatırım yapma konusunda her zaman istikrarlı bir varlık olarak kabul edildi.

Bu bakımdan DGX, emtia destekli sabit madeni paranın mükemmel bir örneğidir. Ağda Gold’a yatırım yapmak isterseniz, her DGX tokeni için 1 gram altın alacaksınız..

Şeffaflık konusunda endişeleniyorsanız, DGX endişelerinizden kesinlikle kurtulabilir. Her 3 ayda bir, varlığınızın güvenliğini sağlayan tamamen denetlenmiş bir beyan sunarlar.

 • Tiberius Coin

Tiberius Coin’in piyasaya sürülmesiyle, Tiberius Group AG. Yolculuklarına blockchain ile başladı. Tiberius Group AG, yatırımcılara stabilcoin satın almaları için başka bir seçenek sunmak isteyen bir varlık yönetimi ve emtia ticareti şirketidir..

Bununla birlikte, nispeten yeniler, 1 Ekim 2018’de piyasaya sürüldü. Tiberius coin, nadir metaller tarafından desteklenen benzersiz bir yeni stabilcoin kripto para birimidir..

Bu madeni paralardan biri yedi tür metali temsil edecek. Dolayısıyla, bu stabilcoin kripto para birimi yalnızca tek bir nadir metal tarafından değil, bunların bir kombinasyonuyla destekleniyor. Her madeni para için kesin bir metal oranına sahiptirler. Çoğunlukla token% 6.569 platin,% 11.057 kobalt,% 19.595 altın,% 13.269 nikel,% 15.838 kalay,% 24.959 bakır ve% 8.713 alüminyum içerir..

Ağırlık olarak 0,0015 gr platin, 1 gr kobalt, 0,003 gr altın, 6 gr nikel, 5 gr kalay, 25 gr bakır ve 25 gr alüminyum alacaksınız.

Onlara göre insanların talebi yüksek ve çok uzun süre devam edecek endüstriyel metallere yatırım yapmasını istiyorlar..

Diğerlerinden farklı olarak, Tiberius madeni parası yasal olarak İsviçre yasalarının yargı yetkisi altında satılır. Bu stabilcoin size sadece 0,70 dolara mal olacak ve onu bu fiyat aralığında tutacağınızdan emin olun..

Cryptocurrency Destekli Stablecoin Projeleri:

 • MakerDAO (DAI)

MakerDAO, kripto para destekli en iyi stabilcoinlerin altına düşüyor, ancak biraz farkla. Daha önce de söylediğim gibi, kripto para birimleri oldukça uçucudur ve bu tür birbirini dengelemek için her zaman bir kripto karışımına sahip olmalıdır..

Ancak MakerDAO’da durum böyle değil. İki tür tokenleri var, biri MKR, diğeri DAI stablecoin. DAI stabilcoin, Ethereum tarafından desteklenmektedir. Evet, sadece Ethereum. Ama o zaman istikrarı nasıl koruyorlar??

Bildiğiniz gibi, bu tür bir madeni para bazen fazla teminatlandırır. Dolayısıyla, ağda 20 $ değerinde sabit bir madeni para istiyorsanız, onlar için 40 $ değerinde Ethereum sabitlemeniz gerekir. Ethereum’u sabitlediğinizde, ağ akıllı bir sözleşme kullanacak ve DAI altın stabilcoin’i basmaya başlayacak ve bunu cüzdanınıza gönderecektir..

Bu madeni parayla ilgili en önemli kısım, DAI stabilcoin herhangi bir merkezi birim veya üçüncü tarafla çalışmadığı için tamamen merkezi olmayan bir sisteme sahip olmanızdır..

 • Synthetix (Havven)

Önceden Havven olarak bilinen Synthetix, merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. Havven, USD ile aynı değeri sunmayı hedefleyen yolculuğuna başladı ve nUSD (şimdi sUSD) adında istikrarlı bir kripto para çıkardı..

Birincil hedef, kripto para birimlerinin fiyat dalgalanmaları için daha büyük bir çözüm sağlamak ve merkezi olmayan bir yol sunmaktır. Ama parayı nasıl basıyorsunuz? Bunun için jetonlarını SNX (Önceden HAV) olarak satın almanız gerekecek. Kendi jetonları bu başka bir jetonu destekliyor ve arzın her zaman sabit kalmasını sağlıyorlar.

Bununla birlikte, yeniden markalaşmanın ardından Synthetix, sEUR, sJPY, sAUD, sKRW ve sXAU gibi daha birçok stabilcoin piyasaya sürdü. Bu madeni paralar ayrıca SNX tarafından desteklenmektedir. Bu yüzden, onlara sahip olmak için SNX jetonlarını kullanmanız gerekir ve ardından sabit jeton seçiminiz basılacaktır..

Aslında oldukça etkileyici çünkü Synthetix ile çok sayıda seçenek ve çok sayıda para birimi elde edersiniz. Çoğunlukla stabilcoinler USD’ye sabitlendiğinden, burada diğer para birimlerinin yanı sıra altın stabilcoin de elde edersiniz..

Seignorage Tarzı / Teminatsız Stablecoin Projeleri:

 • Karbon

Teminatlandırılmamış stabilcoin’in bir başka en iyi stabilcoin örneğidir. Carbon stablecoin, dağıtılmış defter teknolojisinin geleceğini hedefliyor ve stabilcoinlerin küresel ekonomi için bir sonraki varlık olacağını düşünüyorlar..

Carbon stablecoin, genel token arzını stabilize etmek için algoritmalar kullanarak USD’nin sabit değerini takip ediyor. Ağda iki tür token var – Carbon Stablecoin ve Carbon Credits. Karbon kredisi değişken bir belirteçtir ve karbon stabilcoin veya CUSD fiyatını korumak için kullanılır..

Fiyatlar, algoritma ihalelerini CUSD’lerini yakmaya katılmak isteyen kullanıcılara karbon kredilerinden düşürmeye başladığında. Yeterli CUSD’ye sahip olduktan sonra, algoritma onları yakar ve bu da yukarı doğru bir fiyat baskısı yaratır..

Fiyat bir şekilde yükselmeye başlarsa, ağ CUSD’yi karbon kredisi sahiplerine dağıtır ve arzı dengeler. Sistem çalışıyor ve hiçbir şey yedeklemeden merkezi olmayan bir yapıya sahip oluyorsunuz.

Yani, bir bakıma Carbon, başka bir varlığı dengelemek için değişken bir varlık kullanıyor. Algoritmaları oldukça basit ve ağı hiçbir şekilde rahatsız etmeden çok uzun süre devam edebileceğine inanıyorlar..

 • Kowala

Teminatsız stabilcoin Kowala, bu tür kripto para birimlerine giriyorsanız yatırım yapabileceğiniz en iyi stabilcoinlerden biridir. kUSD, Kowala’nın resmi parasıdır ve USD fiyatlandırmasını takip eder. kUSD, otomatik olarak yedeklenen ilk sabit para ve Kowala protokolünün çalıştırılması olduğunu iddia ediyor.

Bu protokol, Basis ile aynı sonuca sahiptir. Kowala protokolü taleplere göre kUSD oluşturur ve yok eder. Talep yükselirse, daha fazla kUSD yaratırlar ve düşerse, tokenleri yok eder..

Devam edebilirlerse, Kowala her gün kullanılabilir bir stabilcoin haline gelebilir. Bununla çevrimiçi alışveriş, fatura ödeme, hastane ücretleri ve çok daha fazlası gibi çok sayıda etkinlik gerçekleştirebileceksiniz..

Bölüm-4: Gerçek Dünya Uygulamaları Nelerdir?

Stablecoin, adil uygulama paylarıyla birlikte gelir ve gerçek hayattaki senaryolarda mükemmel çalışır..

stabilcoins uygulamaları ve projeleri

Bakalım ne olduklarını:

 • Günlük Para Birimi

Stabilcoins’i yasal yedeklerle tıpkı fiat para gibi sıradan bir para birimi olarak kullanabilirsiniz. Tıpkı dijital para gibi olacaklar ve bunları çevrimiçi ödemeler yapmak için kullanabilirsiniz. Artık sonunda yalnızca cep telefonunuzu kullanabilir ve o sabah kahvesini kripto para birimiyle ödeyebilirsiniz..

Bunu denizaşırı ödemeler için bir ödeme yöntemi olarak da kullanabilirsiniz ve artık dönüştürme sürecinden geçmeniz gerekmeyecek.

 • P2P Ödemeleri ve Yinelenen Düzenlemeler

Stabilcoins ile uçtan uca ödeme yapmak daha kolaydır. Otomatik ödemeler yapmak için bunları akıllı sözleşmelerde kullanabilirsiniz. Akıllı sözleşmelerle birlikte her şey yapılabilir. Bir şirket yönetiyorsanız, memurlarınıza sadece akıllı sözleşmeler kullanarak kripto ile ödeme yapabilirsiniz..

Her şey otomatik ve şeffaf olacak. Bu jetonla, kazandıklarıyla aynı tutarı ödeyebileceksiniz. Denklemden bankalar çıktığında, bu sadece birkaç dakika sürebilir. Bu nedenle, her iki taraf için de en iyi sonucu verir.

 • Uygun Fiyatlı ve Son Derece Hızlı Havale

Gelişmekte olan ülkelerden pek çok insan iş aramak için başka bir ülkeye gidiyor. Bu, çalışma alanında nispeten büyüyen bir niş. Evlerinde destekleyecek aileleri var ve bunun için yurtdışına para göndermeleri gerekiyor. Yurtdışına havale göndermek bu paralarla çok daha kolay. Son derece hızlılar ve itibari parayla aynı değere sahip olacaklar. Bu nedenle, diğer ajansları kullanan normal işletmelere gerek kalmayacak.

Sadece dakikalar içinde yapılmayacak, aynı zamanda stabilcoinlerde işlem maliyetleri çok daha düşüktür. Bu şekilde ek para biriktirebilirler.

 • Para Birimi Çökmelerinden Güvenlik Seviyesi Eklendi

Kararlı olduklarından, yatırım yaparken para birimi çökmeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Diğer kripto para birimlerinin aksine, değerlerde neredeyse hiç dalgalanma yok. Herhangi bir çökme ile ilgili olarak, insanlar miktarı korumak için paralarını hızlı bir şekilde sabit bir jetonla değiştirebilirler..

Ve her şey sakinleştiğinde, herhangi bir sorun yaşamadan paralarını kolayca geri alabilirler. Bu, her türlü para birimi çökmesine karşı daha iyi koruma sağlar. Bu madalyonun kullanılması, normal itibari paranın da dengelenmesini sağlayabilir..

 • Daha Kararlı Kripto Para Birimi Değişimleri

Kripto para birimi borsaları çok fazla istikrarsızlıkla başa çıkmak zorundadır. Normal kriptoların sınırlı arzı olduğundan, bunlara olan talep yavaş yavaş artarak onları oldukça değişken hale getiriyor. Bu, yatırımcıların zihnini olumsuz etkiliyor.

Kripto piyasası ayrıca itibari para dönüştürme düzenlemeleri ve daha pek çok şeyle uğraşmak zorundadır. Ancak stabilcoin ile tablolar tersine çevrilebilir. Piyasayı stabilize etmek, bu madeni paraların genel kripto para birimi değişimlerini iyileştirebilir: ek risk yok, gereksiz düzenleme yok.

Bölüm-5: Neden Durağan Madeni Paranın Popülerliği Artıyor??

Stabilcoin’lerin neden popüler bir seçim haline geldiği oldukça açık. Stablecoin, diğer kripto para birimleri gibi değildir. Normal kripto para birimleri, yeni madeni paraları serbest bırakma programları ile sabit veya sınırlı arza sahiptir. Öte yandan, bu madeni para oldukça farklı çalışıyor. Sınırlı bir arza sahip olmak yerine, arzı piyasa durumuna göre düzenlerler. Yani, kripto para birimi ekonomisi için bir dağıtım mimarisine sahipler ve piyasayı istikrara kavuşturuyorlar..

Yatırımcılar istikrarlı fiyatları ile fazla kâr edemeyecekleri için talebin nasıl arttığını düşünseniz de, evet, bu doğru, ancak bunlar yeni başlayanlar ve yağmurlu gün yatırımcıları için başka bir tür fırsat sunuyor.

Yağmurlu günler için veya ihtiyaç açısından bir yedek almak istiyorsanız, stabilcoin satın almaktan başka en iyi yol ne olabilir? Stablecoins her zaman başlangıçta yatırdığınız miktarın aynısını size geri verir ve düşen fiyatlar konusunda endişelenmenize gerek kalmaz..

Bir diğer önemli gerçek ise, dijital bir dünyada ilerlerken, tüm para birimlerinin sonunda dijitalleşecek olmasıdır. Bu durumda, ana ödeme kaynağı olarak sabit paraya sahip olmak, fiat parayı kullandığımıza benzer şekilde çalışacaktır..

Stabilcoins’in piyasadaki en son popüler olmasının nedeni budur..

Bölüm 6: Sınırlamalar Var mı?

Stablecoin’ler bir sistem olarak harika görünür, ancak her sistem kendi adil kusur payıyla birlikte gelir. Gelin bu madeni paraların ana sınırlamalarının ne olduğunu öğrenelim.

 • Merkezileştirilmiş

Stablecoinler, blok zincirinin birincil doğasına aykırı olan merkezi bir yapıya sahiptir. Bu, fiat destekli olanlar ile mükemmel bir şekilde gider. Fiat destekli madeni paralar her zaman tek bir varlık veya üçüncü bir tarafla çalışmak zorundadır. Mimarinin geniş ölçüde merkezileşmesinin nedeni budur.

Tether, fiat destekli sabit bir madeni paradır ve blok zincirinin gerçek merkeziyetsizliğini sağlayamaz. Yani, blockchain kullanıyor olsa bile, aynı düzeyde deneyim elde etmiyorsunuz.

 • Güven sorunları

Merkezi yapıya sahip oldukları için insanlar sisteme tam olarak güvenemezler. Yine de uygulamalarını kanıtlamaları gerekiyor. Fiat destekli veya emtia destekli madeni paraların bu tür sınırlamaları vardır. İkisi de tokenları yedeklemek için yeterli paraya veya mala sahip olduklarını iddia ediyorlar, ancak kullanıcılar bunu gerçekten nasıl bilecekler.

Çoğu durumda, kullanıcılar aldatılıp kandırılmadıklarından emin değiller. Bu sorun, düzenli denetimlerle kolayca çözülür. Ancak, her sabit bozuk para bunun için uygun değil.

Diğer bir gerçek de, bir gün gerçek malı almak istiyorsanız, kasaya pahalı bir yolculuk veya yapmak istemediğiniz diğer evrak işleri anlamına gelebilir..

 • Yönetmelikler

Tipik fiat destekli para birimlerinin bir başka sınırlaması. Bu istikrarlı jeton, onu yedeklemek için gerçek para kullanır, bu nedenle kripto paraların çoğu fiat parayla aynı düzenlemelere sahiptir. Yani, bu nihayetinde kripto para birimlerinin amacı ile çatışıyor.

Kripto para birimlerinin düzenlemeleri yoktur veya gözden kaçmazlar. Bu yüzden onları tasfiye etmek daha kolaydır. Bununla birlikte, karışımdaki yasa ile, açıkça fiat parayla yaptığınız gibi aynı düzeydeki kurallarla karşılaşacaksınız. Bu, birçok yatırımcının stabilcoin satın almasını engeller.

 • Kararsız

Kripto destekli veya emtia destekli stabilcoinler, fiyatlandırmadaki çökmeler nedeniyle istikrarsız hale gelebilir. Varlıkların değerleri gerçek dünyada düştüğünde nasıl yedeklenecekleri hala belirsiz. Evet, birçok avantaj sağlıyorlar, ancak gerçek hayat senaryolarını küçümsüyorlar..

Emtia fiyatı büyük ölçüde düşerse veya kripto para birimleri çok istikrarsız hale gelirse ne olur? Olumsuz koşullar altında madeni paraların “Kararlı” olmasını nasıl sağlayacaklarını bilmenin bir yolu yok.

Bölüm 7: İleriye Bakmak

Kripto para birimlerini uzun süredir biliyor olsanız bile, ancak hala bebek aşamasındalar. Bu aynı zamanda sabit para için de geçerlidir. Bu paralar oyun için oldukça yenidir ve hala düzeltilmesi gereken birçok kusuru vardır..

Ancak ilk bakışta çok umut verici görünüyorlar ve kripto dünyasının olağan senaryosunu değiştirebilirler. Sabit madalyonun her biçimi farklı ayarlara ve tasarımlara sahiptir; hiçbiri mükemmel değil. Belki uzun vadede bu yeni tip mimariyi kaldırabilirlerse, insanlar blok zinciri ve kripto para birimlerini olumlu bir şekilde kabul etmeye başlayacaklar..

Stablecoins küresel olarak büyüyebilir ve başarıları hakkında yorum yapmak için hâlâ erken.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me