Tedarik zinciri için neden blok zincirine ihtiyacımız var? Evet, sanayi devriminin günlük hayatımızı kontrol altında tuttuğu bir dünyada yaşıyoruz. Tedarik Zinciri, ürün endüstrimizin önemli bir parçasıdır. Tedarik zinciri kullanılmadan, düzenlenmiş bir ekonomi olmaz, kaotik bir ortam olur.

Bununla birlikte, birçok mücadele nedeniyle tedarik zinciri endüstrisi tam potansiyelini sunmakta başarısız oluyor. Bahsetmiyorum bile, birçok kötü oyuncu onlara hem içeriden hem de dışarıdan zarar veriyor.

Ancak bir işletme, tedarik zincirinin tüm verimsizlikleriyle nasıl başa çıkıyor? Blok zincirinin lider teknoloji olması burada da yardımcı olabilir. Bu nedenle bugün, tedarik zincirinize yönelik blok zincirini yalnızca tedarik zincirinizde nasıl gerçekten devrim yaratabileceğini anlamanıza yardımcı olmak için ele alacağız..

Öyleyse başlayalım!

Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Tedarik Zinciri Nedir?

Bir tedarik zinciri, herhangi bir belirli ürünün son alıcılar arasında dağıtımı ve üreticiye kadar olan bir tedarikçi ağı zinciridir. Bir ağın bu genel zinciri çeşitli aktiviteleri, bilgileri, insanları ve kaynakları içerir..

Ayrıca, tedarik zinciri, bir şirketin son kullanıcıya bir hizmet veya ürün sunmak için attığı tüm adımları da temsil eder..

tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri

Bir başka harika gerçek de, işletmelerin tedarik zincirini geliştirerek maliyetlerini düşürmeleri ve aynı zamanda rekabet edebilmeleri..

Tedarik zinciri ile birlikte tedarik zinciri yönetimi gelir. Her iki terim de oldukça benzer görünebilir, ancak farklılıkları vardır.


Genellikle, tedarik zincirinin adımları, bitmiş ürünler üretmek için hammaddelerin dönüştürülmesini ve taşınmasını, taşınmasını ve müşteriye dağıtılmasını içerir. Tedarik zincirinde üreticiler, satıcılar, nakliye şirketleri ve çok daha fazlası gibi çok sayıda varlık vardır..

Ayrıca, tedarik zincirinin unsurları, siparişi müşteriden almak gibi her türlü işlevi içerecektir. Ve böylece işlevsellik pazarlama, geliştirme, operasyonlar, müşteri hizmetleri ve çok daha fazlasını kapsayacak şekilde genişler..

Dediğimiz gibi, tedarik zinciri yönetimi tüm sürecin gerçekten önemli bir parçası. Tedarik zinciri yönetimi olmadan, bir şirketin üretim hattı düzgün çalışmaz ve maliyeti daha da artırır..

Gerçekte, her zincirde yönetici olarak hareket edecek biri vardır. Ama tek bir halkadan bile kurtulursak, tüm zincir çöker. Birazdan o kısma gireceğiz. Ama önce bunun gerçekte nasıl çalıştığını görelim.

Tedarik Zinciri Nasıl Çalışır??

Her şey tedarikçilerin tedarik edilmesiyle başlar. Bir işletmenin her şeyi eskizden çıkaran bir hizmet sunması oldukça zor. Yani, yaptıkları şey, hammaddeleri farklı tedarikçilerden temin etmektir, örneğin bir gıda üretimi için ham ürüne ihtiyacınız olacaktır.

Tedarikçilere kaynak sağladıktan sonra, siparişi verecekler ve tedarikçi gerekli miktar ve kalitede malzemeleri temin edecek. Bundan sonra, malzemelerin tamamı fabrikaya alınır ve nihai ürünü yapmak için üretim hattına monte edilir..

Ayrıca işletmeler, depolarda depolamadan önce kaliteyi test etmektedir. Depolandıktan sonra, çeşitli dağıtım merkezlerine taşınırlar. Bu dağıtım merkezleri, üretici ve perakende satış mağazaları arasında bir ara istasyon olarak çalışır..

Bunun ardından ürünler, taleplerine göre yeniden ilgili perakende gemilerine taşınır. Sonunda, son kullanıcı doğrudan mağazadan satın alabilir veya önceden sipariş verebilir. Her şey düzgün bir çizgi gibi görünüyor, ancak bu zincirin herhangi bir unsuru başarısız olursa, tüm sistem çökecek.

Her Tedarik Zincirinde Beş Katılımcı

Tüm tedarik zincirleri farklıdır ve bir şirketin ürünleri üretmesi ve teslim etmesi için çeşitli yollar olabilir. Ancak her tür tedarik zincirinde gördüğümüz beş katılımcıdan söz edeceğiz. Bunlar –

 • Tedarikçi

Tedarikçiler, bir ürün için ihtiyaç duyulan hammaddeleri veya bileşenleri tedarik eden kuruluşlardır. Örneğin, bir mobil şirketin cep telefonu üretmek istediğini varsayalım. Bunun için, yonga setleri, kasayı yapmak için malzemeler, lens, pil vb. Gibi birçok küçük bileşene ihtiyaç duyacaklardı..

Çoğu durumda, şirket her bir ürünü sıfırdan üretemez; Olsalar bile, altın, gaz, metal vb. gibi doğal malzemelere erişmeleri gerekirdi. Bu unsurlarla uğraşan diğer şirketler daha sonra hizmetlerini sunacak ve imalat şirketi bunları oluşturmak için tüm hammaddeleri alabilir..

Tedarikçilerin devreye girdiği yer burasıdır.

 • Yapımcılar

Tedarik zinciri söz konusu olduğunda, üreticiler veya üreticiler, ürünü yapan kuruluşlardır. Bitmiş ürün sunan tüm şirketleri içerir. Genellikle üreticiler tüm hammaddeleri tedarikçilerden toplar ve daha sonra bitmiş ürünü yapar..

Bu nedenle, maliyetlerini düşürmek için tüm tedarikçileri ve üretim hattını yönetmeleri gerekecektir. Hatta bazı üreticiler hammaddelerini tedarikçilerden temin etmek yerine kendileri toplamaktadır..

Ancak, yüksek maliyet ve zaman alıcı süreç nedeniyle her bileşen kendi bünyesinde geliştirilmemiştir..

 • Distribütörler

Tedarik zinciri söz konusu olduğunda distribütörler önemli bir oyuncudur. Bu şirketler, üreticileri oluşturmak için büyük miktarda ürün alır ve ardından paketleri ilgili perakendecilere teslim eder. Gerçekte, onları toptancı olarak tanıyor olabilirsiniz. Ayrıca diğer kuruluşlara da satış yapıyorlar. Dahası, onları herhangi bir tüketicinin alacağından daha büyük bir miktarda sattığını göreceksiniz..

Ayrıca, distribütörler, onları piyasa dalgalanmalarından koruduğu için üreticiler için bir tampon görevi görür. Ama bunu nasıl yapıyorlar? Stoklarında iyi miktarda stok bulunduruyorlar ve talep artarsa ​​o stoktan satmaya başlıyorlar..

Böylece yapımcı, kısa sürede daha fazlasını yapma baskısını hissetmeyecek. Ayrıca taleplerin azalması durumunda üreticiden stok almaya devam edebilirler. Böylece üreticilerin üretimlerini düşürmesi gerekmeyecek. Bir bakıma, distribütörler tedarik zincirinin sabit bir hızda akmasını sağlar.

Böylece, tüketici davranışını analiz etmek ve ürünü pazarlamak için bile distribütörler göreceksiniz. Promosyon veya satışa ek olarak, envanteri, ürün taşımalarını ve satış sonrası hizmetleri de muhafaza etmeleri gerekecektir..

Ürünün tüm mülkiyetini alabilirler veya almayabilirler. Böylece, müşteri ve üretici arasında sadece bir komisyoncu olarak çalışabilirler. Ürün yelpazesinin artması durumunda, distribütör belirli müşterileri ilgili ürünleriyle eşleştirir..

 • Perakendeciler

Perakendeciler ayrıca ürünleri stoklar ve genel tüketiciye yalnızca küçük bir miktar satarlar. Sadece bu değil, aynı zamanda satış yaptıkları müşterinin talep ve tercihlerini de takip ediyorlar. Ayrıca, reklam yoluyla müşterileri çekecekler ve cazibe faktörü olarak genellikle kolaylık, hizmetler, ürün seçimi ve fiyat kombinasyonunu kullanacaklar..

Ayrıca indirim perakendecileri geniş ürün yelpazesi ve fiyat aralığı ile müşteri çekmektedir. Benzer şekilde, fast food restoranları da düşük fiyatlar kullanıyor ve cazibe merkezi olarak ikna ediyor. Pazarlama, belirli bir grup insanı analiz etmeyi veya daha iyi çıktı için yalnızca tek bir grubu hedeflemeyi içerir..

 • Müşteriler

Tüketiciler veya müşteriler, herhangi bir ürünü satın alan veya kullanan bir grup insandır. Burada müşteriler her zaman genel halk demek değildir. Tedarik zinciri söz konusu olduğunda büyük kuruluşlar da müşteridir. Üreticiler tedarikçilerden hammadde satın aldıklarında müşteridirler. Aynı şey dağıtım merkezleri veya perakendeciler için de geçerlidir. Yani her adımda bir satıcı ve bir alıcı var.

Tipik Bir Tedarik Zincirinin Bileşenleri

Tüm tedarik zinciri kavramını daha iyi anlamak için, şimdi tedarik zincirinin temel bileşenlerinden bahsedeceğiz. Bu nedenle, örnek olarak varsayımsal bir tedarik zinciri kullanacağız. Gerçekte, bir tedarik zinciri tek yönlü değildir; her iki yöne de gidebilir.

Genellikle müşteri bir ürünü beğenmediğinde para iadesi isteyebilir veya ürünü iade edebilir. Bu durumda, tedarik zinciri ters yönde geri hareket edecektir..

Tedarik zincirinde genellikle sekiz bileşen vardır. Onlar –

 • Doğal Kaynaklar

Herhangi bir ürünün üretiminde su, gaz, elektrik gibi doğal kaynaklara ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, ürününüz önemli miktarda suya ihtiyaç duyuyorsa, o zaman bunu sizin için alacak birine ihtiyacınız olacaktır. . Artık herhangi bir ürün yapmak çok sayıda doğal kaynak gerektiriyor.

 • İşlenmemiş içerikler

Alaşım, çelik, tarım ürünleri vb. Belirli bir malzemeyi üretmek için ihtiyaç duyulan hammaddelerdir..

 • Bileşenler

Artık doğal kaynaklarınız ve hammaddeleriniz var. Şimdi, malları üretmek için gerekli olanı bulmanız gerekecek. Örneğin, bir dizüstü bilgisayar durumunda, ürününüzün bileşenleri sabit diskler, ana kart, pil vb. Olacaktır..

 • Bitmiş ürün

Şimdi tüm bu kaynakları, malzemeleri ve bileşenleri bir araya getirme ve bitmiş ürünleri yaratma zamanı. Dolayısıyla, dizüstü bilgisayar örneğinde, dizüstü bilgisayarı yapmak için anakartı, pili, kasayı vb. Bir araya getireceksiniz..

Ayrıca, bir bileşene dönüştürmek için hammaddelerde değişiklik yapmanız gerekebilir..

 • E-Ticaret ve Perakende

Ürün tamamlandı ve şimdi diğer mağazalara gönderme veya çevrimiçi mağazalarda listeleme zamanı. Gerçekte, bunlar bitmiş ürünleri satacak dükkanlardır..

 • Geri Dönüşüm ve İade

Gerçekte, kaliteli bir tedarik zinciri tek bir yönde akmaz. İşletmeler, müşteriye üründen memnun kalmazlarsa ürünü iade etme seçeneği sunmalıdır. Bu durumda iade edilen ürünler vardır. Bazıları geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir. Her durumda, müşteri o ürün için para iadesi alacaktır..

 • Dağıtım

Dağıtım, bir tedarik zincirinde birden çok kez meydana gelen kategorilerden biridir. Dikkatli bir şekilde fark ederseniz, tedarik zinciri içinde çeşitli düzeylerde dağıtımlar olduğunu göreceksiniz. Örneğin, her işletme genel kullanıcıyla doğrudan temas halinde değildir.

Bir tedarikçi işletme, genel kullanıcı ile doğrudan iletişim kurmayacak, ancak üreticilerle iletişime geçecektir. Ayrıca bu, üreticiyi son kullanıcı yapar. Böylece tedarikçi, malzemeleri üreticilere dağıtır..

Üreticinin onu dağıtım merkezine dağıtması gibi. Dolayısıyla, her tedarikçi-müşteri etkileşiminde, ister büyük miktarda ister az olsun, bir tür dağıtım olacaktır..

 • Taşıma ve Depolama

Tedarik zincirinin çeşitli seviyelerinde ortaya çıkan başka bir bileşendir. Her aşamada ulaşıma ihtiyacınız olacak. Ve küreselleşme nedeniyle artık işletmelerin ulaşım hizmetlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

Ayrıca depolama süreci her aşamada gerçekleşir. Örneğin, tedarikçiyi düşünün. Organizasyon tüm malzemeleri toplar ve nakliye için depolar. Bunları düzgün bir şekilde saklamazlarsa, kalite bozulur. Üstelik aynı şey üreticiler, distribütörler ve perakendeciler için de geçerli. Depolamaya ihtiyaç duymayan tek aşama genel tüketicidir.

Yani bu varsayımsal tedarik zinciri bileşeniydi. Artık her şeyi bildiğinize göre, bir sonraki bölüme geçmeye hazır olduğunuzdan oldukça eminiz. Bir sonraki bölümde, bu bileşenlerin tüm sürecine bakan varlık hakkında konuşacağız. Bu nedenle, bir yönetici varlığa benzerler.

Bölüm-2: Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

Şimdi tedarik zincirinde biraz daha derine inmenin zamanı geldi. Tedarik zinciri ile birlikte tedarik zinciri yönetimi gelir.

Tedarik zinciri yönetimi, tedarik zinciri ağı içindeki bir üretim akışının yönetim sürecidir. Burada bir şirket, ham bileşenlerden son ürünü tedarik etmeye kadar her şeyi yönetecek..

Her tedarik zinciri yönetim sisteminin temelde altı ana aşaması vardır. Bakalım ne olduklarını.

blockchain ve tedarik zinciri

Geleneksel Tedarik Zinciri Yönetiminin Aşamaları

 • Planlama

Bu aşamada yönetici, üretim hattını müşteri taleplerine göre planlayacak ve minimum hata ile maksimum çıktı sunacaktır. Ayrıca, tedarik zinciri kurulduğunda yönetici, mükemmel bir zincir için uygun ölçütleri belirleyecektir. Genellikle şirketin hedefine bağlıdır.

 • Kaynak bulma

Sonraki adım, işletmenin ihtiyaç duyduğu malların kalitesini ve sayısını sağlayabilecek en iyi tedarikçileri seçmektir. Ayrıca, yönetici bu malzemeleri almak için bir izleme süreci oluşturacaktır. Kaynak bulma ayrıca tedarikçilerle iyi bir ilişki sürdürmeyi ifade eder.

 • Yapımı

Ürünlerin imalatı, kalite testleri, paketleme bu aşamadadır. Böylece yönetici, ürünü üretmek için her faaliyeti düzenleyecek ve ardından bunları teslimat için planlayacaktır..

 • Teslim

Müşteri siparişlerini almak, teslimatları planlamak, faturalamak ve ödemeleri almak bu aşamadadır. Dahası, insan hatalarını azaltmak için her şeyin koordine edilmesi gerekiyor.

 • Geri dönen

Tüm kusurları ve istenmeyen malları yönetmek ve fabrikaya geri dönüşünü sağlamak.

 • Etkinleştirme

Yönetici her şeyin yönetmelik dahilinde olduğundan emin olacaktır. Bunlar temel olarak ürün tasarımı, insan kaynakları, finans, satış ve kalite güvencesini içerir..

Bölüm-3: Tedarik Zincirindeki Temel Sorunlar

Tedarik zinciri söz konusu olduğunda bazı önemli sorunlar var. Elbette basit ve bakımı kolay görünüyor. Gerçekte, tedarik zinciri birçok konuyla ilgileniyor ve bu da işletmelerin gelirlerinden adil paylarına mal oluyor..

Bakalım bu sorunların ne olduğunu,?

 • Küreselleşme

Evet, küreselleşme. Küreselleşme dünya ekonomisini bir araya getirse de, tedarik zinciri yönetimini hâlâ büyük bir tehdidi işliyor. Gerçekte, küreselleşme, birçok şirketin operasyonlarını diğer ülkelerden dış kaynak olarak kullanmasına yol açmaktadır..

Her şeyden önce, tedarik zincirinin tamamında tüm maliyetleri azaltmak için birçok işletme, işgücü maliyetinin daha ucuz olduğu ülkelerde faaliyet alanını değiştiriyor. Dahası, bu ülkeler daha düşük vergi ve daha düşük nakliye maliyeti sundukları için yardımcı olurlar. Dolayısıyla, birçok ülke için dış kaynak kullanımı gerçekten yalnızca bir ülke anlamına gelmez; zaman zaman birden fazla olabilir.

Bununla birlikte, dış kaynak kullanımı yalnızca üretim düzeyini genişletmekle kalmaz, aynı zamanda şirketlerin satın alma sistemini de artırır. Dahası, dünyanın dört bir yanına dağılmış malzemelere sahip olmak bu süreci zorlaştırıyor.

Ve şimdi şirketler, sınırın ötesindeki çok sayıda tarafla işbirliği ve koordinasyon ile uğraşmak zorunda. Bu esas olarak lojistik, depolama ve üretim içindir. Ayrıca, tüm sistem oldukça karmaşık olmasına rağmen müşterilere ürünleri hızlı teslimatla sunmak zorundadırlar..

Sonunda, işletmelerin üretim hatlarının her adımının olabildiğince verimli kalması için her aşamada görünürlüğü korumaları da gerekir..

İkinci olarak, işletmeler satışlarını küresel pazara genişlettikçe, müşterileri daha iyi çekmek için ürünlerini yerelleştirmeleri gerekir. Ayrıca, bu süreç, sistemde önemli düzeyde değişiklik ve farklı tercihlere ve kültürlere adaptasyonu gerektirir..

Bu nedenle, görünürlüğü, kontrolü ve uygun yönetimi kaybetmenin doğasında olan riskler çok yakın. Dahası, yalnızca uygulamalar entegre olmadığında gerçekleşir. Bu nedenle, başka bir konumdaki çeşitli veri yönetim sistemlerini gerektirecektir..

Bir örnek

Asya’daki birçok üretici, ticari ortaklarıyla iletişim kurmak için e-posta veya faks kullanıyor. Öte yandan, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki tedarikçiler uzun yıllardır EDI kullanıyor. Bununla birlikte, teknoloji olgunlaştıkça piyasalar EDI’leri tamamen atlayabilir ve iletişim için daha fazla API sürücü yaklaşımına odaklanabilir. Cep telefonları ortaya çıkmaya başladığında sabit hatları atlamaya benzer.

Bu nedenle, oyunda bir adım önde olmak için, bu zorlukların kolay bir şekilde üstesinden gelip gelemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Maalesef oyunda bir adım önde olmanın başka yolu yok.

 • Pazardaki Hızlı Değişimler

Tüketici davranışı, kişisel, sosyal, kültürel ve psikolojik yönler gibi birçok faktöre bağlıdır. Dahası, bunlar her zaman teknolojik devrimden ve küreselleşmeden etkilenir..

Sosyal medya, tüketicileri yeni icatlara uyduruyor. Öte yandan, işletmelere alakalı ürünler bulmaları ve onu ilginç ve eğlenceli kılmaları için baskı yapıyor. Dolayısıyla, sosyal medya pazarlaması göründüğü kadar harika değil çünkü artık her zamankinden daha fazla rekabet var.

Küreselleşme gibi, pazardaki hızlı değişimler de tedarik zincirinde birçok soruna neden oluyor.

Her şeyden önce, pazar talebi sürekli değiştiği için artık ürünler daha kısa raf ömrüne sahip. Dahası, bu, işletmelerin ara sıra yeni ürünler tasarlamak veya geliştirmek zorunda kalacakları bir zor durumda kalmasına neden olur..

Bununla birlikte, genel üretim maliyetinin düşük kalmasını sağlamaları da gerekir çünkü kimse o ürünün ne kadar süre talep göreceğini tahmin edemez..

Gerçekte, bu genellikle oldukça zor olan esnek bir tedarik zinciri seçeneğine ihtiyaç duyar. Ayrıca, tedarik zincirinin her zaman yeni ürün geliştirmeye hazır olması gerekir. Ve bu çok fazla zaman ve yönetim kaynağı gerektirir.

 • Özellikler ve Tahmin

İkincisi, işletmeler sadece yeni ürünler sunmak zorunda değil, aynı zamanda mevcut ürünlere de özellikler eklemek zorunda. Bunu yapmak için, tedarik zincirindeki yeni üretim hattına uyum sağlamaları gerekiyor. Ayrıca, maliyet dostu tedarik zinciri tasarımıyla daha fazla kaynağın ortaya çıkmasına neden olur..

Son olarak, pazarların bu kadar hızlı değişmesiyle birlikte, artık işletmeler de ürün taleplerini tahmin etmek zorunda kalıyor. Açıktır ki, değişen pazarda tahmin yapmak oldukça zordur. Ancak, kesin değilse, gelirlerinde bir düşüşle karşılaşabilirler..

Bu nedenle, talepte düşüş ve ani artışlar olması durumunda tedarik zincirinin iyi yanıt verebilmesi için çevik olması gerekir.

Şirketler talepleri tahmin etmeden önce, tüketicilerin ve tedarik zincirlerinin mevcut tüm verilerine erişmeleri gerekir. Örneğin, gerçek süreleri teslimat sürelerinden daha küçükse, fazla stoğu yönetmek için daha fazla envantere sahip olmaları gerekir. Nihayetinde maliyeti artıracak ve diğer seviyeleri de etkileyecektir..

Bu nedenle perakendeciler, mümkün olan en iyi tedarik zinciri yönetimini sunabildiklerinden emin olmak için verileri uygun şekilde uyumlu hale getirmek zorundadır..

 • Uyum ve Kalite

Sosyal medya, tüketici davranışını değiştirmenin yanı sıra, yüksek kaliteli ürünlere daha fazla odaklanır. Bu nedenle, artık tüketiciler daha düşük fiyat aralığında olağanüstü kalite bekliyor. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüketiciler herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce incelemeleri, geri bildirimleri ve yorumları okuyor. Dahası, bu aynı zamanda sosyal medya platformu etkinliğinde artışlara neden olur.

Üstelik sadece beklentileri arttırmakla kalmadı, aynı zamanda tedarik zinciri işletmelerinin geri çağırma zararlarını da artırdı. Bu nedenle, artık tüm işletmeler tutarlı, yüksek kaliteli ürünler yaratma baskısı altındadır..

Evet, tedarik zincirinin tedarik, üretim, paketleme, nakliye ve ürün işleme gibi her seviyesinde kaliteyi kontrol ederlerse kesinlikle yapabilirler. Bununla birlikte, her gün binlerce ürün söz konusu olduğunda, bunu sürdürmek zor bir görev haline gelir.

Ürün kalitesinin yanı sıra, uygunluk adı verilen başka bir sorun daha var. Tüm işletmeler, ürünün ambalajlanması, üretimi, nakliyesi ve taşınması ile ilgili uluslararası ve yerel düzenlemelere uygun olduklarından emin olmalıdır..

Ayrıca bu, lisanslar, izinler ve sertifikasyon gibi uygunluk materyallerini hazırlamaları gereken durumlarda genel çalışma yüklerini artırır. Bu nedenle, birçok şirket için oldukça zorlayıcı hale gelebilir ve tedarik zinciri tasarımlarını karmaşıklaştırabilir..

IoT, blockchain veya akıllı paketleme gibi farklı gelişen teknolojiler, karmaşık yolları değiştirmeye yardımcı olabilir. Ancak şirketlerin bunu dikkatli bir şekilde sürdürmeleri veya bunları nasıl dikkatli bir şekilde kullanacaklarını bilmeleri gerekiyor. Dahası, 20 yıllık ağ kanalları büyük veri ve mikro hizmetleri kullanmak için uygun olmadığından, bunları dikkatli bir şekilde ele almaları gerekecek..

 • Şeffaflık Eksikliği

Daha önce dizüstü bilgisayar yapma örneğini nasıl verdiğimizi hatırlıyor musunuz? Bu bileşenlerin çoğu temelde Asya pazarlarından geliyor. Tüketici olduğunuz için bu bileşenlerin her birinin gerçek değerini bilmiyorsunuz, değil mi??

Ancak şeffaflık eksikliği, tamamen tedarik zincirinin bir başka sorunudur. Ürününüzde kusurlu bir parça bulursanız, kusurlu parçanın nereden geldiğini veya bundan hangi kuruluşun sorumlu olduğunu tam olarak belirlemek tamamen imkansız hale gelir..

Biliyor musunuz, bunun gerçekten ne kadar tehlikeli olabileceğini ve bu tehlikenin ne kadar şiddetli olduğunu görmek için bir örnek görelim..

Bir örnek

2006’da ABD’de büyük bir sorun vardı Bir E-Coli salgını yayılmaya başladı ve suçlu ıspanaktı. Dahası, 199 kişiyi etkiledi ve aralarında 5 yaşın altında 22 çocuk vardı. Üstelik bu kişilerden 31’inde bir tür böbrek sorunu gelişti ve 3’ü öldü.

Ve bunların hepsi sadece ıspanak yüzünden oldu. Sonuç olarak, tüm gıda endüstrisi kargaşaya girdi. Dahası, daha fazla yayılmasını önlemek için o enfekte ıspanağın kaynağını aramaya başladılar..

Böylece insanlar ıspanağı tamamen kesmeye başladı. Sonunda, FDA’nın kaynağı kesintisiz olarak toplam 2 hafta bulması gerekti ve bu iki hafta boyunca tüm endüstri kilitli kaldı. Sebep olduğu kayıp veya yanlış yönetimi hayal edebiliyor musunuz?

Kaynağın sadece bir tedarikçiden ve bir lottan geldiğinden bahsetmiyorum bile. Dahası, bu tek parti için tüm sistem durdu. Dahası, bu süre zarfında, birçok çiftçi tecrit nedeniyle beş parasız kaldı..

Bu nedenle, sistem tam bir şeffaflığa şiddetle ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla, her şey etkilenmeden sorunun kaynağını bulmak kolaydır.

Uygun bir izleme mekanizması tedarik zincirinde uzun bir yol kat eder.

 • Yolsuzluk

Bir tedarik zincirini düzgün bir şekilde yürütmedeki sorun, her bir kişiye işini buna göre yapması için güvenmeniz gerekmesidir. Dahası, herkesin tedarik zinciri protokollerine doğru davrandığından ve hiç kimsenin kötü davranmadığından emin olmanız gerekir..

Ancak, bir tedarik zinciri içinde her bir kişinin güvenilir olmayacağını varsaymak oldukça normaldir. Çoğu durumda, insanlar yolsuzluğa meyillidir ve bu nedenle artık iç problemlerle de uğraşmanız gerekecektir..

Genel tedarik zinciri sistemini bulutlandırabilecek birçok yolsuzluk vakası vardır. Bakalım ne olduklarını –

Olası Yolsuzluk Senaryoları

Tedarik zincirindeki bir kişi diğer uygulamaları görmeden belirli tedarikçileri tercih edebilir. Ayrıca, tedarikçinin spesifikasyonları karşılayabileceğini söylemesi konusunda ısrar edebilirler. Ancak, durum hiç de öyle olmayabilir.

Ürün yelpazenizi genişletmeniz gerektiğini ve bunun için belirli bileşenlere sahip olmanız gerektiğini hayal edin. Bu bileşenleri yalnızca bir tedarikçinin sunduğu bir durum olabilir; ancak, başlangıçta gölgeli bir insan olabilirdi.

Kişisel ilişkiler, bir tedarik zincirinin karar verme sürecini de etkileyebilir. Tedarik durumunda, kişisel ilişki içinde oldukları taraflar lehine olabilirler..

Bazen tedarikçi, taleplerinize göre sizi dolandırabilir. Belki sadece onların tedarik edebileceği bir bileşene ihtiyacınız var, bu durumda mevcut fiyatlandırmadan daha fazlasını talep edebilirler..

Çoğu durumda rüşvet, ürünlerinizin kalitesini olumsuz etkiler. Dahası, kötü bir tedarikçi tedarik memurlarından birine rüşvet verebilir ve onunla bir anlaşma yapabilir.

Çoğu durumda, son ürün kalite kontrolleri tamamen yüksek kaliteli gibi görünecek şekilde taklit edilebilirken, gerçek hayatta öyle değildir. Dahası, esas olarak, çalışanlar son teslim tarihine kadar gerekli kaliteyi yakalayamadığında gerçekleşir..

Diğer bir büyük sorun, çalışanların veya memurların envanterden çalmaya başlaması veya sahte onu geri takip etmenin bir yolu yok. Gerçekte, bu senaryo itibarınızdan kolayca bir yığın oluşturabilir..

Kısacası, tedarik zincirinizde pek çok bileşen ve personel vardır ve bunları kendi başınıza takip etmeniz mümkün değildir. Tedarik zinciri için blok zincirinin yardımcı olabileceği yer burasıdır. Ama bunun hakkında kısaca konuşacağız.

 • Yüksek maliyetler

İşte her şirketin tedarik zinciri döngüsü boyunca karşılaştığı yüksek maliyet sorunları. Temel olarak, tedarik zincirinde dört tür maliyet vardır –

 • Kalite Maliyetleri
 • Envanter maliyetleri
 • Ulaşım maliyetleri
 • Tedarik Maliyetleri

Kalite Maliyetleri

Sattığınız her ürünün belirli bir kalitede olması gerekir. Bundan daha azı, yol boyunca başka sorunlara neden olur. Bu nedenle, tüm ürünlerinizin yerinde olduğundan emin olmak için kalite kontrol uzmanları ve denetçileri tutmanız gerekir. Açıkçası, bu daha fazla insan kaynağı ve daha fazla maliyet anlamına gelir.

Ek olarak, kalite seviyenizin altındaki herhangi bir ürün elden çıkarılır. Bu, paranın bir kısmını da alacaktır..

Envanter maliyetleri

Envanterler, bir tedarik zincirinin en önemli parçalarından biridir, çünkü tüm ürünlerinizi orada depolayacaksınız. Bu nedenle, üst düzey bir işletme olarak, ürünlerin kalitesini daha iyi korumak için ortamı biriktirmenin yanı sıra devasa bir depolama alanına ihtiyacınız olacaktır. Üstelik size çok daha pahalıya mal olur.

Ancak, burada durum biraz gerginleşiyor. Çoğu durumda, şirketler envanter maliyetlerini ödemek için kredi alır. Bu nedenle, sadece krediyi ödemek zorunda değiller, aynı zamanda ek faizleri de geri vermek zorundalar..

Dahası, uygun güvenlik olmadan bir envantere sahip olmak pratik olmayacaktır. Bu nedenle, envanter yönetimiyle de ilgilenmek için ek güvenlik personeline ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, birçok şirket çalıntı, hasar görmüş, eskimiş veya süresi dolmuş ürünlerle de ilgilenir..

Ulaşım maliyetleri

Bildiğiniz gibi, tedarik zinciri sisteminde çok sayıda ulaşım noktası var. Dahası, her adımda bir tür taşıma gereklidir. Yani, bu daha fazla nakliye maliyeti anlamına geliyor. Öte yandan, bileşenlerinizi başka ülkelerden dış kaynak olarak kullanırsanız, bu ülkelerden ulaşım, çekinizden çok büyük bir miktar alabilir..

Gerçekte, ucuz çözümler yeterli değildir çünkü daha fazla zaman alırlar ve bu da tedarik zinciri sürecini yavaşlatabilir..

Tedarik Maliyetleri

Diğer bir belirgin maliyetlendirme seçeneği, tedarik maliyetleridir. Burada, tüm bileşenlerinizi başka bir şirketten para karşılığında temin ediyorsunuz. Taleplerinize ve bileşenlerinize bağlı olarak maliyet değişebilir.

Dahası, eğer bileşeniniz oldukça nadir ise veya yalnızca birkaç tedarikçi bunları sunabiliyorsa, maliyetler piyasa değerinden çok daha fazla artacaktır. Ayrıca, büyük bir şirketseniz, o zaman kişisel olarak tedarikçiye gidip malzemelerinizi satın alamazsınız.

Sonunda, bununla sizin için ilgilenecek memurları işe alacaksınız. Yani, sadece tedarik için para harcamakla kalmayacak, aynı zamanda memurunuza maaş ve ikramiye ödeyeceksiniz. Dahası, alanı yeterince iyi idare edebilmeleri için onları doğru şekilde eğitmeniz gerekir..

 • Nispeten Yavaş

Para birimi tedarik zinciri yönetimi sistemi oldukça zayıftır ve sorunlara eğilimlidir. Uygun yönetim becerilerinin olmaması nedeniyle aşırı derecede yavaş olduğundan bahsetmiyorum bile. Ayrıca, ağır kimlik doğrulama süreçleri, yetersiz lojistik yönetimi, farklı saat dilimlerinde işler de tüm süreci oldukça gerici hale getiriyor.

Üstelik, üçüncü taraf ödeme yöntemlerinin kullanılması 3-5 iş günü sürer ve bu süre içinde malzemeleriniz ve bileşenleriniz takılı kalır ve üretim hattınız gecikir..

 • Kötü Müşteri Hizmetleri

Tedarik zinciri sadece ürünü yapmak ve perakendecilere dağıtmak anlamına gelmez. Aynı zamanda uygun müşteri yönetimi anlamına da gelir. Gerçekte, her ürün taleplerinin sonucu olduğu için müşteriler zincirde hayati bir rol oynamaktadır..

Dolayısıyla, bir şirket müşterisini tatmin etmekte başarısız olursa, şirketin itibarı söz konusu olabilir. Örneğin, bir müşteri saygın bir markadan düşük kaliteli bir ürün aldı. Bu nedenle, müşteri, fiyat için daha iyi bir değer elde etmek için müşteri desteğiyle iletişime geçti. Bu durumda, müşteri desteği buna göre uygun hizmetleri sunamazsa, kesinlikle şirket müşteriyi kaybeder..

Evet, tek bir müşteri için bir şey gibi görünmeyebilir, ancak yüzlerce müşteri olduğunu hayal edin. Sosyal medyanın da yardımıyla, o şirketin profesyonellik eksikliği hiçbir zaman ortadan kalkacaktı. Ayrıca bu, uzun vadede binlerce müşterinin kaybedilmesine neden olur..

Bu nedenle, işleri daha verimli hale getirmek için daha iyi müşteri desteğine ihtiyaç vardır. Ancak mevcut tedarik zinciri, bu gerekli özelliği düzgün bir şekilde sunamamaktadır.

Kurtarmaya Blok Zinciri

Şimdiye kadar tedarik zincirlerinin işletmenizin en önemli kısımlarından biri olduğunu öğrendik. Dolayısıyla, tedarik zincirinin karşılaştığı sorunları atlamanın bir yolu yok. Dahası, günümüz tedarik zinciri hatalara meyillidir ve tüketici taleplerini karşılayamaz.

Peki, bunda nasıl daha fazla verimlilik elde edersiniz??

İşte tedarik zinciri blok zincirinin devreye girdiği yer burasıdır..

Tedarik zinciri ve blok zinciri el ele gider ve size nasıl olduğunu söyleyeceğiz. Ama önce, blockchain teknolojisi hakkında belirsiz bir fikriniz varsa, o zaman okumaya devam edin ve daha fazlasını öğrenin..

Bir blok zinciri, dağıtılmış ve merkezi olmayan, değişmez bir defter sistemidir. Burada, defter, eklendiği tam konumu bulmak için her biri önceki ve sonraki blokla bağlantılı bir zincir bloğu biçimini alır..

Bu bloklardaki her bir bilginin kriptografik olarak şifrelenmiş ve zaman damgalı olduğundan bahsetmiyorum bile. Dahası, burada hiçbir merkezi otorite tüm süreci yönetmeye katılmaz, ancak onu kullanan kullanıcı grubu.

Yani, tedarik zincirinin yolsuzluk kısmının, tedarik zinciri şeması için blok zincirine çoktan gittiğini görüyorsunuz..

Bununla birlikte, blockchain’in üç ana özelliği, onu tedarik zinciri ve blockchain ortaklığı için karşı konulmaz kılıyor. Bakalım ne olduklarını –

 • Şeffaflık
 • Değişmez
 • Merkeziyetsizleştirme

Tabii ki, başka özellikler de var, ancak bu üç ana özellik, tedarik zinciri ve blok zinciri kombinasyonu için süper sağlam. Bu nedenle, tedarik zinciri için blok zincirinin nasıl bir fark yaratabileceğini şimdi göreceksiniz..

 • Merkeziyetsizleştirme

Ademi merkeziyetçilik ile başlayalım. Blockchain teknolojisinin temel konseptidir. Gerçekte, bunun anlamı, defterdeki her türlü bilginin tek mülkiyete sahip olmayacağı, ancak ağdaki herkesin bunun bir parçası olacağıdır..

Para birimi tedarik zincirindeki sorun, verilerin tahrif edilmesidir. Dahası, tedarik görevlileri ve tedarikçiler her zaman% 100 güvenilir ve dürüst değildir. Dahası, verileri tahrif ediyorlar ve verilerin gerçek olmadığını kanıtlamanın bir yolu yok.

Bununla birlikte, tedarik zinciri için blockchain ile, bu sahtecilik kavramı çoktan ortadan kalkacak.

Tedarik zincirindeki her şey herkes tarafından görülebilir olduğunda, hiç kimse herhangi bir veriye sahip olamaz. Bununla birlikte, verilere sahip olmadıklarında bile onları değiştirmekten alıkoyabilecek şeyin ne olduğunu merak ediyor olmalısınız.?

Bunun için tedarik zinciri özelliği için başka bir blok zinciri var. Bakalım ne.

 • Değişmezlik

Tedarik zinciri için blok zincirindeki değişmezlik genellikle kimsenin onu kurcalayamayacağı anlamına gelir. Ayrıca, deftere eklediğiniz hiçbir bilgi değiştirilemez.

Tedarik zincirine ne kadar değer katacağını bir hayal edin. Gerçekte, tedarik zinciri için blok zinciri bu şekilde çalışır, böylece hiç kimse verileri yerleştirdikten sonra değiştiremez. Bununla birlikte, hata durumunda tedarik zinciri için özel blok zinciri değişiklik sunabilir..

Ancak her durumda, işlemin doğrulanması gerekir ve ağın kullanıcıları bunun tek kontrolünde olacaktır. Birisi verileri hackleyerek değiştirmeye çalışsa bile, bu bir çığ etkisine neden olur ve bu da yetkilileri derhal uyarır. Dolayısıyla, herhangi bir dahili veya harici gücün sisteme girmesi mümkün değildir..

Tedarik zinciri şeması için blok zincirinin son ama en önemli özelliğine geçmenin zamanı geldi.

 • Şeffaflık

Şeffaflığın yardımıyla, tedarik zinciri ve blok zinciri sistemi en iyi şekilde mükemmelleşebilir. Evet, özel blok zincirleri size ihtiyacınız olan gizliliği sağlar; ancak şeffaflık da sağlar. Bu, ağdaki kişilerin eylemlerinden sorumlu olacağı anlamına gelir.

Ağda ne olursa olsun herkes tarafından görülebilir veya seçilerek görülebilir. Böylece insanlar başka birinin ne yaptığını görebilir. Bununla birlikte, bir işletme durumunda, sistem, daha yüksek yetkili personele daha fazla güç verdiği için biraz farklıdır. Kurumsal şirketlerin doğası gereği, bunu halka açık bir kanal haline getirmek çok daha zor olacaktır..

Böylece şirket çalışanları arasında şeffaf bir iç ağ sistemi olarak çalışacaktır. İşte bu şekilde sağlam bir tedarik zinciri ve blok zinciri ikilisi oluşturursunuz.

Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bölüm-4: Tedarik Zinciri Yönetimini Dağıtmanın Faydaları

blockchain tedarik zinciri

Tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri kullanırsanız, genel verimliliği birçok yönden artırabilirsiniz. Gerçekte, tedarik zinciri yönetimi veri sistemi içinde çok fazla koordinasyon gerektirir. Sistem yavaş olduğunda, farklı lokasyonlarda yönetim yok ve gelirler azaldığında, tedarik zincirindeki blok zincir bir umut ışığı oluyor.

Blok zinciri tedarik zinciri örnekleriyle eski çerçeveleri kolayca değiştirebilir ve kolay ve hızlı bilgi paylaşımının keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, sahteciliği önleyebilecek ve genel müşteri memnuniyetini artırabileceksiniz..

Dahası, tedarik zinciri için blok zinciri, gereksiz bürokrasiden kurtulmak ve gereksiz kaynakların mükemmel bir şekilde azaltılmasına yardımcı olmak için var. Dolayısıyla, yeni tedarik zincirini ve blok zinciri şemasını herhangi bir sorun olmadan yeniden tasarlamak kolaydır..

Her neyse, şimdi tedarik zinciri yönetimi için blok zincirinin faydalarını inceleyeceğiz ve ne gibi faydalar sunduğunu göreceğiz..

 • Şeffaf Defter Sistemi

Tedarik zincirindeki blok zinciri, her tedarik zinciri operasyonunda daha şeffaf erişim sunmaya yardımcı olur. Ayrıca, herhangi bir ürün A noktasından B noktasına her gittiğinde, deftere kaydedilir. Kısacası, ön kesimin A noktasından B noktasına geldiği yerden bir iz oluşturacaktır. Ayrıca, işletmeler geri çağırma durumunda bunu kullanabilirler..

Öte yandan, bu müşterileri kullanmak ürünün tam olarak nerede olduğunu bilecek ve sonunda şeffaf bir platform olacaktır. Ayrıca, diğer kişilerin defterde yapmış olabilecekleri herhangi bir hatadan sorumlu tutulmasına yardımcı olacaktır..

 • Gerçek Zamanlı İzleme

Şeffaflıkla birlikte gerçek zamanlı izleme seçeneği gelir. Evet, tedarik zinciri yönetimi için blockchain ile ürünlerinizi gerçek zamanlı olarak takip edebilirsiniz! Ayrıca, hangi durumda olduklarını da bilir ve hareket halindeyken konumlarını tam olarak belirleyebilirsiniz..

Örneğin, tedarikçi RFID çiplerini ürünlere taktığında tedarikçiden malzeme sipariş ettiğinizi hayal edin, tam olarak hangi durumda veya konumda olduklarını bileceksiniz..

Tedarik zinciri yönetimi, blockchain tedarik zinciri örneklerini kullanarak bunu bilgisayarlarından takip edebilir. Dahası, bununla, malzemelerin fabrikaya ulaşmasının ne kadar zaman alacağını tahmin edebilirler..

Buraya geldikten sonra, üretim sürecini takip edebilir ve istedikleri zaman envanterin ortamını kontrol edebilirler. Dolayısıyla, blockchain tedarik zinciri örneklerini kullanarak üretim hattında tam olarak neler olup bittiğini bilmek için oraya şahsen girmeleri bile gerekmeyecek..

 • Daha Hızlı İşlemler

Tedarik zinciri şeması için blok zincirinin bir başka büyük yararı. Gerçekte, tedarik zincirinin farklı seviyelerinde ödemeyi almak için etrafta bekleyen çok şey var. Ancak tedarik zinciri şeması için blockchain ile bu çocuk oyuncağı olurdu.

Blockchain tedarik zinciri örnekleri, Visa’nın işlem rekorunu her saniye kırma potansiyeline sahiptir, bu da 10.547’dir. Hız, her ödeme sisteminin kazançlı özelliklerinden biridir ve blockchain tedarik zinciri örnekleriyle her şeyi tek bir yerden alıyorsunuz.

Gerçekte, tedarik zinciri platformu için blok zinciri ne kadar hızlı olursa, tüm işlemleri o kadar iyi işleyebilir. Kısacası, tedarik zincirindeki blok zinciri, tipik Web 2.0 sisteminden en fazla ölçeklendirme potansiyeline sahiptir..

Blok zinciri ile ilgili bir başka önemli gerçek, tedarik zinciri yönetimidir, mikro ödeme seçenekleridir. Bu nedenle, sadece saniyeler içinde büyük miktarlarda değil, daha küçük miktarlarda da gönderiyorsunuz! Ne kadar serin?

 • Güvensiz Zincir

Ardından, tedarik zinciri yönetimi için blok zincirinin güvenilmez faydası geliyor. Gerçekte, tedarik zinciri yönetimi, ürünün orijinal olacağına ve belirli bir süre içinde teslim edileceğine güvenmek zorundadır. Bununla birlikte, tedarik zinciri sistemindeki blockchain ile bunu kesin olarak bilebilirsiniz..

Yani, hiçbir partiye körü körüne güvenmenize gerek yok. Ayrıca, ödeme durumunda, birçok şirket ödemeyi alabilecekleri konusunda kesin bir belirsizlik içinde kalır. Bununla birlikte, tedarik zinciri sistemindeki blok zinciri, akıllı sözleşme entegrasyonu ile birlikte gelir. Akıllı sözleşme, teslimat yapıldıktan sonra ödeme sürecini otomatik hale getirecek.

Bu nedenle, şirketler tüm belirsizliklere bir kez ve sonsuza kadar nefes alabilirler..

Bu süreç, tedarik zincirinin farklı seviyelerine entegre edilebilir. Örneğin, satıcılar bunu üreticilere ödeme yapmak için kullanabilir ve tüketiciler bunu satıcıya ödeme yapmak için kullanabilir..

 • Ürün sertifikası

Tedarik zinciri söz konusu olduğunda ürün sertifikasyonu bir zorunluluktur. Üreticiler, ürünün orijinal olduğunu ve sahte olmadığını başka nasıl kanıtlayabilir? Tedarik zinciri yönetimi için blok zincirinin devreye girdiği yer burasıdır..

Çalışanlar, her sektördeki tüm ürünleri sertifikalandırmak için blockchain tedarik zinciri örneklerini kullanabilir. Ayrıca, ürünün sahte olup olmadığını bilmek de yardımcı olabilir. Dahası, tüketici tedarik zinciri platformundaki blockchain’i kolayca kontrol edebilir ve ürünün orijinal olduğundan emin olabilir..

Dolandırıcılık faaliyetleri ve sahte ürünler nedeniyle her yıl milyonlarca para israf edilmektedir. Bununla birlikte, tedarik zinciri yönetimi için blockchain ile nihayet sona erecekti.

 • Daha Fazla Güvenlik

Tedarik zincirinin nihai güvenli yer olması gerekir. Tedarik zinciri yönetimi için blok zincirinin yardımıyla, artık gerçekten ultra güvenli olabilir. Defter değişmez olduğundan, hiç kimse verilere müdahale edemez. Ayrıca, tedarik zincirindeki ve blok zincirindeki çok katmanlı güvenlik protokolleri, bilgisayar korsanlarını sistemden uzak tutar..

Sonuç olarak, tek bir giriş noktası yoktur. Bir bilgisayar korsanı tedarik zinciri sistemindeki blok zincirine saldırmak isterse, ağa aynı anda birden fazla cihazla saldırması gerekir ki bu oldukça imkansızdır. Gerçekte, bu onun gerçekten kazanacağından daha fazla kaynak gerektirir, dolayısıyla buna değmez.

 • Düşük Karbon Ayak İzi

Üretim ürünleri ile birlikte ilave karbon emisyonları gelir. Bununla birlikte, tedarik zinciri sistemindeki blok zincirinin yardımıyla, geri dönüş ihtiyacı ortadan kalkacaktı. Nasıl? Bunun nedeni, blockchain tedarik zinciri örnekleriyle kaliteyi daha doğru bir şekilde kontrol edebilmenizdir..

Böylece her aşamada tutarlı bir şekilde yüksek kaliteli çıktılar üretebilirsiniz. Böylece, tedarik zincirinin iade veya geri dönüşüm süreci büyük ölçüde azalacaktır. Ve sadece geliri artırmakla kalmaz, aynı zamanda ekstra ürün üretim sürecinden de kurtulur. Bu nedenle daha az karbon ayak izi.

Dolayısıyla, tedarik zinciri için blok zinciri yalnızca daha fazla gelir sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha çevreci bir üretim hattı da sağlar..

 • Azaltılmış Maliyetler

Son olarak, düşük maliyet her zamankinden daha fazla fayda sağlıyor. Gerçekte, her tedarik zinciri yönetiminin ana hedefi, pazar nasıl değişirse değişsin, uygun maliyetli bir üretim hattı tasarlamaktır..

Ancak tedarik zinciri yönetiminde blockchain ile nihayet mümkün olacaktı. Dahası, sadece her düzeyde maliyeti düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda hataları azaltacak ve geliri artıracaktır. Tedarik zinciri şeması için blok zincirinin yardımıyla, birçok aracıya olan ihtiyaç ortadan kalktı.

Yani, fazladan maaş, kötü yönetim kayıpları sonsuza dek gider. Ayrıca, çoğaltma işlemi de ekstra maliyeti alıyor gibi görünüyor. Blok zinciri tedarik zinciri örnekleriyle, yineleme azaltılır.

Daha az insan ve daha hızlı sistemle, birçok maliyeti etkili bir şekilde önemli ölçüde düşürecektir..

Bölüm-5: Blockchain Tedarik Zinciri Kullanım Durumları

 • Eşler Arası İşlem Mutabakatı

Eşler arası işlem, tedarik zincirindeki blok zinciri uygulamalarından biridir. Günümüzde herhangi bir şirket, önemli ve sürekli olan daha hızlı bir işlem sürecine yatırım yapmaya isteklidir. Dahası, tarih boyunca şirketler daha hızlı bir ödeme süreci kullandıklarında maliyetlerinde bir düşüş yaşadılar..

Öte yandan, tedarik zincirindeki sınır ötesi ödemeler her yıl 1,6 trilyon dolardan fazla tüketiyor. Dolayısıyla, konu yalnızca eşler arası bir işlem değil, aynı zamanda geliri artırmakla da ilgilidir. Sistemdeki tedarik zinciri için blok zinciri ile artık işletmeler faydadan gerçekten yararlanabilirler..

Dahası, herhangi bir üçüncü tarafın olmaması onu daha da güvenli kılar. Ayrıca, ödemeler akıllı iletişim entegrasyonu ile otomatikleştirilir, bu nedenle ek riskler de yoktur. Daha ne isteyebilirsin, değil mi??

 • Denetim Şeffaflığı

Denetim şeffaflığı, tedarik zincirindeki blok zinciri uygulamalarından bir diğeridir. Tarihte, kötü denetim hizmetleri nedeniyle bazı büyük tuzaklar yaşanmıştı. Ayrıca, kanunun standartlarını koruyamazsanız marka adınız tehlikede olabilir. Dolayısıyla, zincirdeki herhangi bir hata yol boyunca sonuçlara yol açar..

Her neyse, kuruluş tedarik zinciri kullanım durumları için blockchain kullanmaya başlarsa bu durum tamamen önlenebilir. Sadece denetim süreçleri için güvenli bir platform elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda hatalardan da kurtulacaklardır. Ayrıca, platform size kolayca önleyebileceğiniz herhangi bir verimsizliğin tamamen şeffaf bir görünümünü verebilir..

Sonuçta bu, denetçilerin zincir boyunca daha akıllıca ve daha güvenli seçimler yapmasına yardımcı olur..

 • Tüketici Geri Bildirimlerinin Takibi

Günümüzde, sosyal medyanın her yerindeki tüketiciler favori markalarıyla daha özgür bir şekilde etkileşim kurabiliyor. Bu nedenle, birçok tüketici theta şirketlerinin ürünleri hiçbir şekilde kendilerini suçlu hissetmelerine neden olmayacak şekilde sunmaları gerektiğini düşünüyor..

Ayrıca, şirketlerin müşterileriyle daha iletişimsel ve sosyal olmasını istiyorlar. Dahası, bu tüketicilerin çoğu daha çevreci bir markaya para harcamakla daha çok ilgileniyor. İşte bu yüzden nihayetinde müşteri geri bildirimlerini buna göre izlemeniz ve tam olarak ne istediklerini bilmeniz gerekecek.

Müşteri tavsiyesini kullanmazsanız, sonunda müşteri ilgisini kaybedecek veya istenmeyen hissedecek ve tüm malları satın almayı bırakacaktır..

Tedarik zinciri için blockchain ile şirketler tüm müşteri geri bildirimlerini takip edebilir ve üzerinde çalışabilir. Daha da önemlisi, süreç hakkında daha fazla bilgi ile tedarik zincirindeki blok zinciri uygulamalarını kullanabilirler..

 • Doğru Maliyet Bilgisi

Tedarik zincirleri, maliyetlendirme veya bütçeleme söz konusu olduğunda çok sayıda yanlış yönetimle uğraşmak zorundadır. Böylece tek bir hata milyonlarca gelirin kaybolmasına neden olabilir. Bir araştırmaya göre, işletmelerin% 88’inden fazlasının maliyet düşürme hedefi var, ancak sadece% 17’si bunu gerçekten yapabiliyor.

Dolayısıyla, bağlantısız veri yönetiminin tedarik zinciri endüstrisine hiçbir şekilde yardımcı olmadığını görüyorsunuz. Bu nedenle tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri, burada tercih etmek için harika bir seçenek olacaktır..

Blockchain ile işletmeler, tüm verileri toplamak için tek bir bilgi kaynağı elde edebilir ve bunu muhasebe bilgilerini yönetmek için kullanabilir. Bu nedenle tedarik zinciri yönetimindeki blok zinciri uygulamalarından biridir.

 • Daha İyi Gönderim Verileri

Kesin bir teslimat sisteminin etkisinin marka değeri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğuna şüphe yoktur. Dahası, bir çalışma, tüketicilerin% 89’undan fazlasının teslimat süreci konusunda endişelendiğini ve% 83’ünün teslimat sırasında ürünün hasar görmesinden endişe duyduğunu gösterdi..

Tüketicilerin, kendilerinden kötü bir teslimat aldıklarında bir perakendeciye geri dönmeyeceklerinden bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla, sadece marka değerine değil, dağıtımlar ve perakendeciler gibi diğer katılımcılara da zarar veriyor. Ancak birçok marka, nakliye sırasında daha iyi iletişim olmadığı için hala yüksek kaliteli bir teslimat sistemi sunamamaktadır..

Gerçekte, sorunu azaltmak için tedarik zincirindeki blockchain uygulamaları gerçekten yardımcı olabilir. Gerçek zamanlı görüntüleme yetenekleri ve uygun izleme sistemi ile daha iyi nakliye verileri sunabilir. Böylelikle şirketler çok daha iyi ve verimli iletişim kurabilir ve tüketici memnuniyetini artırabilir..

 • Uyum İhlalinden Kaçınma

Her tedarik zincirindeki uygunluk maliyetleri yüksektir ve dahası, bunların sürdürülmesi son derece zordur. Bununla birlikte, işletmeler bu maliyetleri göz ardı ederse, çok fazla gelir elde edebilecek ihlal ücretlerine yol açabilir..

Artık küreselleşme nedeniyle şirketler farklı bölgelerde çalışıyor. Ve her bölge kendi uyumluluk setiyle birlikte gelir. Gerçekte, geniş bir tedarik zincirindeki tüm lokasyonları korurken, birçoğunun görmezden geldiği kurallar olabilir..

Bu nedenle, sonuç olarak, büyük bir para cezası ve cezai suçlamayla sıkışıp kalıyorlar. Tedarik zincirindeki bu blok zinciri uygulamalarını azaltmak harika bir çözüm olabilir. Tek blok zinciri tüm uygunlukları takip edemez; aynı zamanda yönetimi oldukça kolaylaştırır. Böylece, herhangi bir hapis cezasını önlemenin yanı sıra uyum ihlalinden kaçınmaya yardımcı olabilir.

 • Kaynak

Tedarik zinciri söz konusu olduğunda kaynak çok büyük bir zorluktur. Birçok şirket, ürünün orijinalliği hakkında ek bilgi sağlamada başarısız olur. Üstelik çoğu, hammaddelerin gerçekten yüksek kaliteli olup olmadığını kontrol etmek için pek çok kaynağı gerçekten kullanmıyor.

Sahteciliğin ekonomiyi ele geçirdiği bir dünyada, sahip olduğunuz şeyin gerçek olduğunu bilmek son derece önemlidir..

Dahası, ödediği ürünü hak ettikleri için çoğunlukla tüketiciler içindir. Bununla birlikte, her gün üretilen ve hatta satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu olduğu için, sahte olmadıklarını kanıtlamak zorlaşıyor.

İşleri daha basit hale getirmek için, tedarik zincirindeki blok zinciri uygulamaları büyük ölçüde yardımcı olabilir. Dahası, şirketler tedarik zinciri ağı için blok zincirinin gerçekliğini doğrulayabilir. Üstelik yaptıkları her ürünün QR koduna bilgi ve ispat da ekleyebilirler..

Bu şekilde, her iki taraf da herhangi bir güçlük çekmeden Provenance elde eder.

Mükemmel Blockchain konsept kanıtını nasıl elde edeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Kılavuzumuza göz atın!

 • İnsan Hatası Yok

Büyük bir tedarik zinciri endüstrisinde on binlerce çalışan vardır. Robot teknolojisinin tam kullanımı hala üretim hattının bir parçası değil, yönetimde becerilere sahip insanlara ihtiyaç duyacağınızdan bahsetmeye gerek yok. Bununla birlikte, insanlar hatalara eğilimlidir. Böylece, bitti 50.000 – 150.000 ABD Doları basit insan hatası nedeniyle kayboldu.

Temelde manuel işlemden kaynaklanıyor. Daha fazla zaman almakla kalmaz, aynı zamanda erojen verilerle de doludur. Bu durumda yardımcı olmak için, tedarik zincirindeki blockchain uygulamaları ağ üzerinde veri işlemeyi kolaylaştırabilir..

Otomatik işlemler, veri girişi, kayıt tutma, süreci izleme, tedarik zinciri sistemi için blok zincirini kazançlı bir teknoloji haline getirir. Böylece şirketler, tedarik zinciri için blok zincirine yatırım yaparlarsa artık milyonlarca tasarruf edebilirler..

 • Besin Güvenliği

Piyasadaki herhangi bir gıda endüstrisinin en büyük endişelerinden biri olan gıda güvenliği. Gerçekte, gıda endüstrileri her bir materyali herhangi bir kirlilikten uzak tutmak için fazladan çaba sarf etmek zorundadır. Her malzemenin hassas yapısı nedeniyle, şirketlerin ekstra dikkatli olmaları ve yüksek kaliteli ürünler sunmaları gerekir..

E. coli kontaminasyonunun tüm gıda endüstrisini nasıl çökertip birçok insanı işsiz bıraktığını zaten bildiğinizi düşünüyoruz. Gıda endüstrilerinin benzer bir durumla karşılaşmamak için ekstra önlemlere ihtiyaç duymasının nedeni budur..

Ancak tedarik zincirindeki blockchain uygulamaları bu konuda yardımcı olabilir. Herhangi bir kontaminasyonu önlemek için daha iyi izleme ve kalite kontrolleri sağlayabilir. Böylece, genel olarak insanlar, tedarik zinciri için blok zinciri kullanarak endüstride üretilen ürünlerdeki gıda güvenliğini elde edebilirler..

 • Otomasyon

Otomasyon süreçleri her zaman daha iyi nakit akışı sağlar ve bankadan büyük krediler alma ihtiyacını azaltır. Evet, bu sektörde çok sayıda dijitalleştirme aracı var, ancak üreticilerin% 33’ünden fazlası bu konuda hayal kırıklığına uğradı.

Dahası, üreticilerin% 94’ünden fazlası, otomasyon araçlarının tedarik zinciri hattının senaryosunu gerçekten değiştirebileceğini düşünüyor. Bağlantı zaten var, mükemmel görünürlük ve otomasyon, yöneticinin daha yüksek bir veri hızına ulaşmasına yardımcı olacak.

Gerçekte, tedarik zincirindeki blockchain uygulamaları, en gelişmiş ve güvenilir otomasyon süreçleridir. Akıllı sözleşme özelliğini kullanmak ve izlemek, belirli kurallar karşılandığında ödemeyi otomatik hale getirebilir..

Dolayısıyla, tedarik zinciri platformu için blok zincirindeki herkes için kolay nakit akışı.

 • Sahte Ürünleri Azaltma

4,2 trilyon dolarlık korsan mal ve sahte ürünler küresel ekonomiye zarar verecek. Ve bundan dolayı daha da kötüleştirmek için 2022 yılına kadar 5,4 milyon iş risk altında.

Gümrük ve sınır kontrolü, sahte malların girmesini önlemek için ellerinden geleni yaparken, hiçbir insan gücü sahte malların doğasını idare edemez..

Sahte ürünlerle uğraşmak için, ürünleri takip etmek için daha fazla QR, RFID çipi veya NFC kodu vermekten daha iyi bir yol. Ayrıca, tedarik zincirindeki blok zinciri uygulamaları, yükü kaldırabilecek kapasitededir..

Tedarik zinciri için blockchain ile işletmeler, teslimatlarını takip edebilir ve mallarının değiştirilip değiştirilmediğini görmek için sıkı bir izleme yapabilirler..

Bu nedenle, uçtan uca bağlantı, sahte ürünleri nispeten iyi bir şekilde azaltabilir..

 • Ticaret Politikalarının ve Tarifelerinin Uygulanması

Bir üretici başka bir ülkeden gönderim yaptığında ticaret politikalarını uygulamak büyük bir endişe kaynağıdır. İşlemler için özel olarak belirli düzenlemeler var ve çoğu bunu görmezden geliyor gibi görünüyor. Ayrıca, her yıl çeşitli taraflarca 200 milyar dolardan fazla ticari sır çalınıyor. Tarifeleri uygulamaya koymak bile bunun devam etmesini engellemez.

İşletmeler tarifeleri yerine getirseler bile, çoğu, daha yüksek maliyetten kaçınmak için malları sadece huni olarak aktarabilir ve bir “Made in” etiketi yapıştırabilir. Bu nedenle birçok uzman, tedarik zincirindeki blockchain uygulamalarının ticaret politikalarının uygulanmasına yardımcı olacağına inanıyor..

Dahası, çalınan malların daha düşük maliyetlere yol açmasını da durdurabilir. Sonuç olarak, tedarik zinciri için blok zinciri, iyileştirme için yine kazancı alıyor.

 • kimlik doğrulama

Tedarik zinciri, yaşamlarının her aşamasında uygun kimlik doğrulamasına ihtiyaç duyar. Gerçekte, sektörde çok fazla çalışan var ve bunları manuel olarak takip etmek neredeyse imkansız. Ayrıca, birçok işletme, dış güçlerden korumak istedikleri hassas bilgilere sahiptir. Bu nedenle, yalnızca uygun doğrulamaya sahip çalışanlara erişim sağlamak bir zorunluluktur..

Bu durumda, tedarik zinciri entegrasyonu için blok zinciri çok yardımcı olacaktır. Bu teknoloji, bilgisayar korsanının ihlal edemeyeceği sağlam bir kimlik doğrulama süreci sunar. Böylelikle, yalnızca uygun kimliğe sahip kişiler zincire girebilir. Ayrıca, dosyalara yalnızca daha yüksek yetkiye sahip kişiler erişebilir.

 • Envanter yönetimi

Çoğu işletme, stoklarının kaydını genellikle kaybediyor. Açıkçası, envanter yönetimi, ne kadar depolama alanlarının kaldığını ve ürünlerinin koşullarının ne olduğunu bilmeye yardımcı olduğu için bir zorunluluktur. Düzgün bir yönetimden yoksunlarsa, daha dolandırıcılık faaliyetlerine ve kötü veri analizine kapı açar.

Sonuç olarak, yönetim dağılır. Bu nedenle, tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri senaryoyu tamamen değiştirebilir. Temel olmadan malları takip etme ve envanteri yönetme yeteneğine sahip olduğundan, hiç kimse stokları bir daha kurcalayamaz.

Ayrıca, ürünün raf ömrünü yönetmeye de yardımcı olacaktır..

Kolay yoldan blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ultimate Blockchain Hile Sayfamıza göz atın!

Bölüm-6: Tedarik Zinciri İçin Blockchain Nasıl Çalışabilir?

Birçoğunuz bir tedarik zincirinin bir blockchain platformu kullanarak gerçekte nasıl çalıştığını merak edebilirsiniz. Bu yüzden, daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için işte varsayımsal bir tedarik zinciri ve blok zinciri platformu. Nasıl çalıştığını görelim.

Aşama 1:

Bu adımda, öncelikle tedarik zinciri platformu için blok zincirinde mükemmel iş ortaklarıyla tanışmakla başlayacağız. Bu nedenle, tedarik zinciri platformunda blok zinciri kullanarak, her iki taraf da onaylanmış tedarikçilerini veya üreticilerini arayabilir..

Pazardaki herkesin ağa erişmeden önce uygun kimlik göstermesi gerekeceğinden, iki taraf platformda anlaşmaya varabilecekleri platformda birbirini bulduktan sonra sahte şirket sorunları yaşanmayacaktır..

Dahası, akıllı sözleşmeler kullanarak üretici, tedarik zinciri platformu için blok zincirine sipariş verebilir..

Adım 2:

Tedarikçi daha sonra siparişin tüm hammaddelerini toplar ve kalite test belgelerini tedarik zinciri platformundaki blok zincirine yükler. Ayrıca, üretici belgelerin gerçekliğini kontrol eder ve nakliye siparişini onaylar..

Tedarikçi onayı aldıktan sonra, uygun izleme için tüm malzemeyi RFID çipi ile etiketler ve üreticileri bilgilendirir. Bundan sonra malzemeleri gönderecekler ve üreticilere haber verecekler..

Bu nedenle, her iki taraf da gönderiyi gerçek zamanlı olarak takip edecek ve ürünün varış noktasına iyi bir ortamda ulaşmasını sağlayacaktır..

Aşama 3:

Üretici ürünü aldıktan sonra, akıllı sözleşme otomatik olarak ödemeyi başlatacak ve tedarikçiye bırakacaktır. Artık tedarik zinciri şeması için blok zincirinin yardımıyla üretim hattını her aşamada takip etme zamanı..

Ayrıca tedarik zinciri ve blockchain platformunu kullanarak ürünlerin durumunu her aşamada görebiliyorlar. Bu, bir ürünün sonuçlandırılmasının ne kadar süreceğini tahmin etmelerini sağlayacaktır..

Bitmiş ürün hazır olduktan sonra, kalite kontrol yöneticisi ürünleri test edecek ve uygun doğrulama için test belgelerini yükleyecektir. Ayrıca, her ürün depoya taşınmadan önce ilgili QR kodunu ve RFID çipini alacak..

Daha sonra yetkili, tedarik zinciri platformu için blok zincirini kullanarak depo depolama sürecini izleyecek. Ve her şey bittiğinde, distribütörle başka bir akıllı sözleşme başlatacak ve ürünleri gönderecekler. Bu nedenle, blok zinciri tedarik zinciri örneklerinde her şey devam edecek.

Adım 4:

Bu aşamada tedarik zincirleri distribütörlere kayar. Üreticiden gelen gönderiyi teslim aldıktan sonra takip ettikten sonra, akıllı sözleşme ödemeyi otomatik olarak serbest bırakacaktır. Ancak, deposunda saklamayı veya doğrudan perakendecilere göndermeyi seçebilirler..

Her durumda, her iki senaryo da izleme için tedarik zinciri platformu için blok zincirine ihtiyaç duyacaktır..

Adım 5:

Perakendeciler bu oyunda devreye giriyor. Aynı izleme süreci burada da geçerli. Bu nedenle ürünler belirli perakende noktalarına ulaştığında ödeme süreci otomatik olarak başlayacaktır. Bununla birlikte, tedarik zinciri platformlarındaki blok zinciri başka şekillerde de yardımcı olabilir..

Örneğin, piyasa analizine dayalı olarak tüketici davranışını tahmin etmeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla, tedarik zincirini ve blok zinciri platformunu kullanarak perakendeci, tüketicinin tam olarak ne istediğini bilebilir..

Perakendeciler ayrıca son kullanıcı için blockchain destekli uygulama sunabilir. Son kullanıcının siparişi sorunsuz bir şekilde vermesine yardımcı olur.

Adım 6:

Bu, tedarik zinciri için blok zincirinin son adımıdır ve son kullanıcı bu konuda tek güçte olacaktır. Öncelikle uygulamayı kullanarak, siparişlerini perakendeci mağazalarından takip edebilirler. İkinci olarak, gerçek olup olmadığını anlamak için QR kodunu tarayabilirler.

Son olarak, herhangi bir sorunla karşılaşırsa, uygulamayı kullanarak doğrudan müşteri hizmetlerine şikayette bulunabilir ve para iadesini alabilir veya ürünü değiştirebilirler. Dolayısıyla, blockchain tedarik zinciri örneklerinin tipik tedarik zincirinin çalışma şeklini gerçekten değiştirebileceğini görüyorsunuz..

Blockchain’in Ticaret Finansmanında Nasıl Devrim Yaptığını Görün!

Bölüm-7: Tedarik Zincirine Uygun Popüler Kurumsal Blok Zincirleri

tedarik zinciri için blok zinciri

Pekala, piyasada çok sayıda kurumsal blok zinciri var. Ancak bunların her biri tedarik zinciri için uygun değil. Ayrıca, blockchain uygulayan birçok işletme var. Popüler kurumsal blok zincirini yalnızca sizin için özel olarak seçtik. Öyleyse, ne olduklarını görelim –

 • Hyperledger

Piyasadaki en büyük oyunculardan biriyle başlayalım. Hyperledger, her türlü kullanım durumunun üstesinden gelebilecek kapasitededir. Dolayısıyla tedarik zinciri söz konusu olduğunda kazançlı özellikler sunabilir. Blockchain tedarik zinciri şirketleri, Hyperledger’ı mevcut eski ağlarına kolayca entegre edebilir.

Hyperledger Linux’un bir ürünüdür ve 2016’da ortaya çıktı. Dahası, Hyperledger’ın kanatları altında pek çok işbirliği var gibi görünüyor – tam olarak 185. Dahası, bu blockchain platformunun en iyi yanı, bazı özel özellikler sunan on farklı proje sunmasıdır..

Dolayısıyla, blockchain tedarik zinciri şirketleri ihtiyaç duydukları her şeyi alabilirler. Şimdi Hyperledger hakkında yeterli. Tedarik zinciri yönetimi için blok zincirinde neler sunduğunu görelim.

Ne Sunuyor?

İzin Verilen Blockchain Ağı

Öncelikle, blockchain tedarik zinciri şirketleri izin verilen platformlarını kolayca kullanabilir. Gerçekte, izin verilen platform, ağdaki her kullanıcının kimliği doğrulanmış bir kimliğe sahip olmasını sağlar..

Dahası, en iyi yanı, ağdaki her bir kişinin yaptıkları herhangi bir yanlışlık için güvenilir olacağıdır. Ve böylece, tedarik zinciri platformu için blok zincirinde şüpheli görünen herhangi bir şey varsa bunları kolayca bulabilirsiniz..

Yüksek Ölçeklenebilirlik ve Performans

Hyperledger, tüm blockchain tedarik zinciri şirketlerine modüler bir mimari sunuyor. Dahası, bu modüler mimari, büyük miktarlarda ölçeklendirmeye yardımcı olur ve işlem sürecini böler.

Bu nedenle, büyük bir destek elde edersiniz. Dolayısıyla, tedarik zinciri için blok zincirinin genel performansı büyük ölçüde artar..

Kişisel Veri Kullanılabilirliği

Blockchain tedarik zinciri şirketlerinin gizli tutmak istediği bazı hassas bilgiler var. Ancak, tedarik zinciri platformu için Hyperledger blok zinciri ile tam olarak bunu yapabilirsiniz!

Gizli dosyalar herkes için gizli kalır ve yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcı bunlara erişebilir. Böylece herkes bilmesi gereken bilgileri görecek.

Zengin Sorgular

Gerçekte, blockchain tedarik zinciri şirketleri kodlama dilini anlamakta zorlanırdı. Her iş adamı kodlayıcı değildir, değil mi? Onlara yardımcı olmak için, Hyperledger, defterdeki herhangi bir şeyi kolayca bulmalarına yardımcı olmak için zengin sorgu dilleri sunar. Tedarik zinciri platformu için blok zinciri bu şekilde yardımcı olur!

Takılabilir Mimari

Tedarik zinciri ağı için blok zincirindeki herhangi bir özelliği takıp çıkarabilirsiniz. Ayrıca, blockchain tedarik zinciri şirketlerinin esnekliğini artırmaya yardımcı olur..

Blockchain Birlikte Çalışabilirliği Hakkında Kılavuzumuza Şimdi Göz Atın!

 • Kurumsal Ethereum

Tedarik zincirine uygun kurumsal blok zincirlerinden bir diğeridir. Blockchain tedarik zinciri şirketlerinin, teknolojide yeni olduklarından bir yedeğe sahip olmaları gerekir. Ve böylece, kurumsal Ethereum onlara her şekilde yardımcı olacak.

Ayrıca, Ethereum’a dayalı tedarik zinciri yönetimi platformu için yeni bir tür blok zinciri geliştirirseniz, sizi resmi olarak onaylayacaklardır. Tıpkı Hyperledger gibi, 250’den fazla üyesi olan büyük bir girişimdir..

Temel olarak, hem kamu hem de özel olmak üzere iki tür platforma sahiptirler. Özel birinde, özel bir zincir içinde işlemleri başlatabilirsiniz..

Vizyonu Nedir?

Açık Platform

Öncelikli vizyonları, her blockchain tedarik zinciri şirketi için açık bir platform sunmaktır. Ayrıca, bir ürün değil, tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri geliştirmek için bir standart sunduklarını da belirlemek istiyorlar..

Yetkili Erişim

Enterprise Ethereum, tüm blockchain tedarik zinciri şirketlerine herhangi bir Ethereum projesi için gelişimsel ve operasyonel kılavuzlar konusunda yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, tedarik zinciri yönetimi süreci için bir blok zinciri başlatırsanız, geliştirmeye bakacaklar. Bu nedenle, en iyi teknik desteği en başından itibaren alacaksınız.

Devlet Desteği Sağlayın

Blockchain projeleri esas olarak hükümetlerle ilgili sorunlarla karşı karşıyadır. Ancak Kurumsal Ethereum Tedarik zinciri için blok zinciri sizin yanınızda ise, hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca, EE, tamamen blockchain tedarik zinciri şirketleri için tüm teknik konularla ilgilenecektir..

Kamu Alanından Kârlı Özellikler Alın

Ayrıca halka açık bir Ethereum blok zinciri de var. Dolayısıyla, kamusal alandaki herhangi bir değişiklik özel olanları da etkileyecektir. Ayrıca, tedarik zinciri şirketleri için blok zinciri, esas olarak ihtiyaç duydukları özellikleri alabilir. Bu nedenle, tedarik zinciri yönetimi platformu için blok zincirini hiçbir ekstra özellik yavaşlatmayacaktır..

Standart Geliştirme

EE, 2015’ten itibaren yayında olan geçmiş halka açık blockchain platformundaki tüm standartları kullanacaktır. Dahası, blockchain tedarik zinciri şirketleri daha sonra Ethereum girişiminin daha iyi sürümünü edinebilir.

 • Corda

R3’ün Corda aslında Corda yazılımının ticari versiyonu. Dahası, esas olarak kurumsal blok zinciri kullanıcıları için açık bir kaynaktır. Kısacası, hizmet kalitesi veya ağ altyapısı etrafında dönen tedarik zinciri için bir blok zinciri almak istiyorsanız, Corda en iyi seçeneğinizdir..

Yolculuğa 2015’te başladı ve şimdi ortasında 200’den fazla üyesi var. Ancak Corda öncelikle finansal kuruluşlar içindir. Ancak tedarik zinciri de dahil olmak üzere diğer sektörlere genişlemeye başlıyorlar.

Corda Enterprise Neler Sunuyor?

Uygulama Güvenlik Duvarı

Corda blok zincirinin en iyi özelliklerinden biri uygulama güvenlik duvarıdır. Ayrıca, bu uygulama güvenlik duvarı, tedarik zinciri platformu şeması için blok zinciri desteği sunacak. Dahası, uygulama güvenlik duvarı uygun yetkilendirmeleri destekler.

Dolayısıyla, bir bakıma, herhangi bir üçüncü taraf, tedarik zinciri platformu için blok zincirine girmeye çalıştığında, derhal reddedecektir. Ayrıca, kullanıcılar erişim yönetiminin kontrolünü uygun becerilere sahip olacaklar. Böylelikle her kullanıcı ağın kendisiyle ilgilenebilir.

Bunun harika olduğunu merak ediyor olmalısın, ama dış dünya ile nasıl iletişim kurabilirim? Şey, basittir, ağ davetsiz misafirleri dışarıda tutar, ancak kullanıcıların dış verilere erişimini sınırlamaz. Kimsenin kanalı ihlal edemeyeceğinden emin olmak için ekstra güvenlik önlemleri sunarlar.

Dolayısıyla, Corda’nın tedarik zinciri yönetimi için blok zinciri için mükemmel bir platform olabileceğini görüyorsunuz.

Herhangi Bir Özellik Var mı?

Sadece bir güvenlik duvarı değil, aynı zamanda tedarik zinciri şeması için her blok zinciri için daha fazla özellik vardır. Bu nedenle Corda, BT ortamıyla optimize etmek için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları size verecektir. Bu nedenle, bununla birlikte izleme seçenekleri, yönetişim, kurtarma prosedürleri ve yüksek kullanılabilirlik elde edeceksiniz. Ayrıca, üst düzey düğümler, müşteri desteği ve sürüm programları da alacaksınız.

Bununla birlikte, tedarik zinciri için Corda blok zinciri Oracle ve SQL veritabanlarını da destekler. Dolayısıyla, geliştiricilerinizin bunu entegre etmesi daha kolay olacaktır..

 • Yetersayı

Quorum, Ethereum’u kök teknoloji olarak kullanan J.P. Morgan’ın yaratılmasıdır. Ethereum kullanmasına rağmen, iki taraf arasında pek çok fark var. Dahası, ortam, tedarik zinciri yönetimi gibi işletmelerin tüm baskılarıyla baş edebilecek şekilde tasarlanmıştır..

Bu nedenle, tedarik zinciri platformu için blockchain teknolojisi olarak Quorum’u kullanmak olağanüstü olacaktır..

Quorum’un Özellikleri

Düğüm Yönetim Otoritesi

Quorum kurumsal blok zinciri, belirlenmiş bir yetkiyi belirler ve bu kişi platforma hangi düğümlerin girebileceğini onaylamaya yardımcı olur. Dolayısıyla, platform kamu malı olmayacak, ancak gizli kalacaktır. Ayrıca, yalnızca yetkili kullanıcılar ağa girebilir. Esas olarak bu kişiler iş ortakları ve kurum içi çalışanlar olacaktır..

Özel İşlemler

Tedarik zinciri platformu için blok zincirinizde kullanabileceğiniz en iyi özellik özel işlemlerdir. Bu, ödemeyi yalnızca iş ortağınızın erişime sahip olmasıyla özel olarak kapatabileceğiniz anlamına gelir..

Ayrıca, hiçbir kullanıcı özel işlemlerin geçmişini göremez veya bunlara erişemez. Tedarik zinciri platformu için blok zincirinde yalnızca işlem yapan taraflar tarafından görülebilir..

Oylama Yoluyla Anlaşma

Quorum’un bir diğer harika özelliği de enerji tüketen herhangi bir fikir birliği algoritmasına sahip olmamasıdır. Ayrıca, Quorumchain’de tedarik zinciri platformu için blockchain’i çalıştıracak. İşlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan bir oylama mekanizmasıdır.

Ayrıca, algoritma özel kullanıcılara oylama hakları atar ve yalnızca sözleşmeye onlar katılabilir. Dolayısıyla, tedarik zinciri platformu için ölçeklenebilir bir blok zincirine sahip olacaksınız..

Üst Düzey Performans

Quorum’a dayalı tedarik zinciri ağlarının performansı olağanüstüdür. Piyasadaki diğer oyuncularla karşılaştırırsanız, oldukça üstün olduğunu görürsünüz. Ayrıca, tedarik zinciri platformu için blok zincirinizde yüksek bir işlem oranı elde edeceksiniz..

BAAS Hizmetlerini Hangi Kuruluşa Sunmak İstiyor Hizmet Kılavuzu Olarak Blockchain’imize Şimdi Göz Atın!

Bölüm-8: Tedarik Zinciri için Blockchain Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

 • De Beers

De Beers ’, madencilerden perakendeciye kadar elmasları takip etmek için tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanıyor. Şu anda, tedarik zinciri platformu için blok zincirini kullanarak 100 yüksek değerli elması takip ettiler. Ayrıca De Beers, piyasadaki en büyük elmas üreticilerinden biridir. Dahası, elmasların gerçekliğini doğrulamak için platformu kullanmak istiyorlar..

Ve elmasların şiddet için kullanıldıkları bir bölgeden gelmediğinden emin olmak için. Gerçekte, diğer beş elmas üreticisi “Tracr” adlı pilot projeye yatırım yaptı.

“Tracr”, tedarik zinciri blok zinciri projeleri listesine mükemmel bir ektir. Her neyse, beş üretici şunları içerir –

Venüs jewel, Rosy Blue NV, KGK Group, Diarough ve Diacore. Kısa süre önce Alrosa da projeye katıldı.

 • BHP Billiton

BHP Billiton hakkında bir şeyler duymalısınız. Şu anda dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biridir. Dahası, başlangıçtan beri blockchain konusunda hevesliler ve iki büyük şirketin bir parçası – Hyperledger ve Enterprise Ethereum Alliance.

Şu anda, kuyu kayalarının hareketini kaydetmek ve ayrıca defterde sıvı örnekleri toplamak için tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanıyorlar. Ayrıca, teslimat sürecinde gerçek zamanlı verileri güvence altına almak için tedarik zinciri sistemi için blok zinciri kullanıyorlar..

Satıcılar için özel olarak tasarlanmış web uygulamaları da vardır. Bu nedenle, onu kullanabilir ve tedarik zinciri platformu için blok zincirinin tam durumunu bilebilirler..

 • Dole

Dole, gıda kontaminasyonunu önlemek için tedarik zinciri platformu için blockchain kullanıyor. Gerçekte, Dole, modası geçmiş yöntemlerle çalışırken gıda endüstrisinin ne kadar zehirli hale geldiğine dair ciddi bir açıklama sunan bir gıda şirketidir..

Dole’ye göre, tedarik zinciri için blok zincirinin salgınların kapsamını azaltmak için nihai çözüm olduğuna inanıyorlar. Dahası, tedarik zinciri blok zinciri projelerinin gerçekten izlenebilirlik ve şeffaflık sunabileceğini düşünüyorlar..

Bu nedenle gıda kirliliğini ortadan kaldırmak için IBM’s Food Trust ile çalışıyorlar. Ancak, her şey hala deneme aşamalarında çalışıyor.

 • Subway ve Tyson

Tyson ve Subway, bir gıda tedarik zinciri izlenebilirlik çözümüne katıldı. Ayrıca, sağlayıcı FoodLogiQ’dur (bir SAAS sağlayıcısı). Şu anda, birkaç şirketin denemekle ilgilendiği bir pilot projeleri var..

Dahası, tedarik zinciri blok zinciri projelerinin temel amacı, tedarik zinciri çözümü için blok zincirindeki zorlukları ve fırsatları aramaktır..

Gıda şirketlerine göre, müşterilerin tam şeffaflık talebi, projenin başlamasının ana nedenidir. Gerçekte hedef, müşteriye üretim hattının içine bir göz atmak ve tedarik zincirine hiçbir kimyasalın eklenmediğini bildirmektir..

 • Nestlé ve Carrefour

Dünyanın en büyük gıda şirketi Nestle ve Fransa’nın en büyük süpermarketlerinden biri olan Carrefour, tedarik zinciri projesi için blok zinciri başlatıyor. Dahası, proje gıda endüstrisinde daha fazla şeffaflık sunacak.

Şirketlere göre, proje için IBM ile birlikte çalıştılar ve tam olarak tamamlanması yalnızca altı ay sürdü.

Gerçekte, onu sadece Mousseline Püresi adlı bir ürün için sunuyorlar. Uygulamanın yardımıyla, müşteriler QR kodunu tarayabilir ve patateslerin tam olarak nereden geldiğini ek bilgilerle birlikte bilebilirler..

Bu nedenle gıda endüstrisindeki harika bir blok zinciri tedarik zinciri örneğidir.

 • Unilever

Unilever, tedarik zinciri blok zinciri projeleri için de kaçıyor. Gerçekte, çay tedarik zinciri sürecini yönetmek için tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanıyorlar. Onlara göre, şu anda tedarik zincirindeki işlemleri yönetmek için teknolojiyi kullanan bir blok zinciri projesi başlattılar..

Ayrıca şirket, Malawi’deki çay çiftçilerini ana tedarikçi olarak takip etmek için bankalar ve birçok yeni şirket ile ortaklık yapıyor. Dahası, tedarik zinciri blok zinciri projeleri 10.000’den fazla çiftçiye gidebilir..

Unilever’in bir diğer projesi de dijital reklam tedarik zincirinde şeffaflık yaratmaktır. Bunun için IBM’den teknik destek alıyorlar.

 • Walmart

Walmart, tedarik zinciri gıda izlenebilirlik projesi için blok zincirini beslemek için IBM’in tedarik zinciri çözümünü kullanıyor. Ayrıca, tedarik zinciri blok zinciri projeleri çerçevesinde çiftlikten mağazalarına kadar yiyecekleri gerçek zamanlı olarak takip etmeyi planlıyorlar..

Walmart, uzun süredir IBM ile çalışıyor, özellikle 2016’dan itibaren. Üstelik, üretimi sürdürmek için zaten diğer tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanıyorlardı. Ancak şimdi tedarikçilerden yapraklı yeşilliklerin üretiminde tam şeffaflık sunmalarını isteyecekler..

Ama bunu neden yapıyorlar? Esas olarak Walmart, müşterilerine en yüksek kalite seviyesini sunmak ve gıdalardaki her türlü kontaminasyonu azaltmak istediği için. Öyleyse, tedarik zinciri için blok zincirinden daha iyi bir çözüm ne olabilir??

 • Tomcar Avustralya

Tomcar Australia, Melbourne otomobil üreticisi bir şirkettir ve ürünlerini satmak ve satın almak için bitcoin kullanıyorlar. Bu, tedarik zinciri projesi için tam olarak bir blok zinciri değil, yalnızca dijital parayla üretim düzeyinde ödemeyi halletmenin bir yoludur..

Onlara göre, malzemelerinin% 40’ı küresel ölçekte önemlidir. Dolayısıyla blockchain tabanlı bir çözüm kullanmak onlar için çok daha uygundur. Dahası, sadece bitcoin ile ödeme yapmakla kalmıyor, aynı zamanda müşterilerinden ödeme yöntemi olarak bitcoin kabul ediyor.

Böylece artık müşteriler sadece blockchain platformunu kullanabilir ve istedikleri arabayı istedikleri zaman satın alabilirler..

 • Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi, gaz ve petrol üretimini izleyen tedarik zinciri projesi için bir blok zincirini güvence altına almak için IBM ile birlikte çalışıyor. Ayrıca, ADNOC devlete ait bir şirkettir ve günde 10,5 metreküpten fazla gaz ve 3 milyon varil petrolle uğraşmaktadır..

Yani, blockchain tedarik zinciri örneklerine gelince, bu çok büyük. Pilot proje halihazırda değişen ikili işlemlerin mali değerlerini ve miktarlarını takip ediyor. Şirkete göre proje, gaz ve petrol tedarik zinciri için bir ilk olduğu için türünün tek örneği olabilir. Dahası, proje son derece ölçeklenebilirdir ve yüksek iş yükünü kolayca idare edebilir.

 • Martine Jarlgaard Londra

Moda tasarımcısı Martine Jarlgaard, gördüğümüz gibi geleceğin teknolojisini oldukça hızlı bir şekilde kullanıyor. Her şeyin yerinde olup olmadığını görmek için hazır giyim endüstrisini takip etmek için tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanacak..

Dolayısıyla, moda endüstrisi de dağıtılmış defter teknolojisi ile devrim yaratıyor. Şu anda, pilot tedarik zinciri blok zinciri projesi kendi koleksiyonları etrafında dönecek. Ayrıca, Provenance ve A Transparent adlı başka bir şirketle ortak olacak. Teknolojinin yardımıyla moda tasarımcısı, hammaddeleri bitmiş giysiye kadar takip edecek..

 • Plantaze

Plantaze, kendi şarap üretimini takip edecek ve sahte şarapları ortadan kaldıracak bir şarap üreticisidir. Bu nedenle, tedarik zinciri projesi için OriginTrail’in pilot blok zincirini kullanıyorlar. Şu anda, projenin ilk aşaması zaten tamamlandı.

Temel olarak, sahte şaraplar uzun süredir piyasayı kasıp kavuruyor ve bunların% 50’den fazlası sahtedir. Sadece sağlık sorunlarını arttırmakla kalmaz, aynı zamanda marka değerini düşürür..

Bu nedenle, akıllı sensör tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanarak şirket, tüm teslimatlarını kolayca takip edebilir ve insanların gerçek ürünü aldığından emin olabilir..

 • Kahawa 1893

Kahawa 1893, kahve tedarik zincirinin çalışma şeklini değiştiren kahve markalarından biridir. Bext360 hizmetlerini kullanarak, kahvenin kökenini takip etmek için tedarik zinciri platformu için blockchain kullanacaklar..

Kahve çekirdeklerini seçme konusunda çok seçici bir yaklaşıma sahip oldukları için, tedarikçilerin anlaşmalarına sadık kalmaları son derece gereklidir. Ayrıca, sadece menşei değil, aynı zamanda kahve çekirdeklerinin işlenmesi ve envanter yönetimini de takip edecekler.

Üstelik, gelirlerinin% 25’ini üretim hattındaki kadını desteklemek için bağışladıkları için, ödeme sistemi de blockchain teknolojisini takip edecek..

 • Novartis

Novartis, tedarik zinciri blok zinciri projelerini kullanarak ilaç sıcaklığını izleyen İsveçli bir ilaçtır. Ayrıca, ilacın son kullanma tarihinin dolmadığından emin olmak için onları gerçek zamanlı olarak izlediklerinden emin olurlar..

Öte yandan, sahte ürünün tanımlanması, tedarik zinciri yönetimi şeması için blok zinciri nedeniyle de bir olasılıktır..

Gerçekte Novartis, Avrupa’daki diğer ilaç endüstrilerini de birbirine bağlayacak bir konsorsiyum oluşturmaya çalışıyor. Ayrıca, diğer hastaneleri, eğitim kurumlarını vb. Birbirine bağlayacaktır. Dolayısıyla, temelde sağlık hizmetleri topluluğundaki her bir varlık tedarik zinciri için blok zinciri kullanacaktır.

 • Anheuser-Busch InBev

BanQu ile birlikte şirket, Zambiya için bir tedarik zinciri şeffaflık platformu başlatıyor. Dahası, manyok mahsul değer zincirinin izlenebilirliğine ve şeffaflığına odaklanacak. Ayrıca bölgedeki 2000’den fazla küçük ölçekli çiftçiyi güçlendirecek..

BanQu’nun kimlik yönetim sistemi, çiftçilerin daha büyük fırsatlar elde etmesine yardımcı olacaktır. Çünkü büyük markalar, yönetimi iyileştirmek ve tedarikçi erişimlerini geliştirmek istiyorlar. Ayrıca, bira üreticisi, platformu kullanarak bira üretimi için yüksek kaliteli nişastalar üretebilir..

Sonunda, tedarik zinciri ve blok zinciri projesi, bira şirketlerinin yüksek kaliteli hammaddeleri kolayca elde etmeleri için devasa bir platformun kilidini açıyor..

 • SAP

SAP, herhangi bir şirketin ürünlerini başından sonuna kadar takip etmesine yardımcı olacak blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri izleyicisi başlatıyor. Şu anda, icatlarını denemek için iki düzinelerce teknoloji, ilaç ve nakliye şirketi ile çalışıyorlar. Ancak, daha fazla markanın SAP’nin çözümünü kullanıp kullanmadığını hâlâ bilmiyoruz.

Esas olarak hedefleri, ilaç ve gıda endüstrisine odaklanmak ve tedarik zinciri yönetimine daha fazla değer katmaktır..

Tate gibi birçok şirket & Lyle ve Natura, Naturipe Farms, Johnsonville, Maple Leaf Foods, vb. Şu anda sürece dahil oluyor.

 • Rolls Royce ve Airbus

Evet, en büyük uçak parçası üreticilerinden ve havacılık tedarikçilerinden bazıları şu anda tedarik zinciri ve blok zinciri çözümlerini araştırıyor. Bu şirketler Roll-Royce, Airbus, Sabre ve S’dir.& Grup. Dahası, şu anda tedarik zincirinin parçalarını ve sürecini izlemek için blockchain destekli bir çözüm kullanıyorlar..

Çoğu zaman çalındığı veya taklit edildiği için nakliye parçalarıyla ilgili büyük bir sorun vardır. Bu nedenle, her parçanın kimlik doğrulamasının yapıldığından emin olmak için tüm sarf malzemelerini takip etmeleri çok büyük bir ihtiyaç çünkü bu bir tüketici güvenliği meselesidir.

 • Ford

Ford, tedarikçilerinden aldığı hammadde kobaltını takip etmek için IBM ile birlikte çalışıyor. Dahası, aldıkları kobaltın yüksek kaliteli olduğundan emin olmak isterler. Ayrıca, madencilik sürecini ve izleme sürecini desteklemek için diğer şirketlerle ortaklık kurdular..

Tedarik zinciri için blok zincir projesinin bir başka harika yönü, şirketlerin tüketici ürünlerinde kullandıkları mineralleri doğrulamaktır. Her neyse, kobalt uygun şekilde etiketlendiğinde ve paketlendiğinde verileri deftere ekleyecekler. Ve bu şekilde, merkezi olmayan platformu kullanarak gerçekten daha iyi kalite kontrol sağlayabilirler..

Kurumsal Ücretsiz Eğitim Kılavuzu için Blockchain’imize Şimdi Göz At!

Bölüm 9: Sonunda

Şimdiye kadar tedarik zincirinin ne olduğu ve tedarik zinciri yönetiminin nasıl çalıştığı hakkında konuştuk. En önemlisi, tedarik zinciri yönetiminde blok zincirinin faydalarına ve kullanışlılığına dikkat çektik..

İşleri şimdi daha gerçekçi kılmak için, bu yeni teknolojiyi deneyen birden fazla endüstri olduğunu biliyorsunuz. Açıkçası, blockchain oldukça yeni bir teknoloji olduğu için bazı sorunlarla gelecek..

Ancak tedarik zinciri endüstrisini daha dijitalleştirilmiş bir versiyonda aldığı için faydalar sorunları kolayca aşıyor. Artık her şeyi bildiğinize göre, oyununuzu geliştirmenin zamanı geldi. Blockchain yanınızdayken, artık eski tedarik zincirleriyle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Blockchain Dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Dönüşümü başucu kitabımıza göz atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me