Dış ticaret finansmanı piyasasının büyümesi, büyük ölçüde finansal mekanizmaların sağlamlığına ve kolay kullanılabilirliğine bağlıdır. Ticaret finansmanı, genel olarak küresel ticaretin yakıtı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, şu anda ticaret finansmanının birçok verimsizlikle uğraştığına dair tatsız bir gerçek var. Hileli ticarete karşı aşırı güvenlik açığından bahsetmeye bile gerek yok.

Kağıt tabanlı sisteme bağlı olmanın tipik yolu, ciddi bir değişikliğe ihtiyaç duymaktır. Trilyon dolarlık sektörün güvenliğini sağlamak için daha kontrollü ve dijitalleştirilmiş çözümlere geçmemizin tam zamanı.

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, birçok finans kurumu artık ticaret finansmanı sektörünü nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Söylemeye gerek yok, blockchain birden fazla kez değerini kanıtladı ve bu nişteki sorunları da azaltıyor.

Bu nedenle bugün, ticaret finansmanı blok zincirinin yükü kaldırıp kaldıramayacağını ve ticaret finansmanının verimsizliğini inceleyeceğiz..

Öyleyse başlayalım!

 

Contents

Bölüm-1: Ticaret Finansmanı Nedir?
Bölüm-2: Ticaret Finansmanı Nasıl Çalışır?
Bölüm-3: Ticaret Finansmanı İçin Güvenilir Bir Platform Oluşturma
Bölüm-4: Blockchain’in Avantajları Nelerdir?
Bölüm-5: Ticaret Finansmanı Blockchain Kullanarak Nasıl Çalışabilir?
Bölüm-6: Ticaret Finansmanına Uygun Popüler Kurumsal Blok Zincirleri
Bölüm-7: Ticaret Finansmanı için Blockchain Konsorsiyumları
Bölüm-8: Ticaret Finansmanı İçin Blockchain Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri
Bölüm 9: Son Sözler

 

Bölüm-1: Ticaret Finansmanı Nedir?

Temel bilgilerle başlayalım. Ticaret finansmanı, şirketlerin ticareti ve uluslararası ticareti kolaylaştırmak için kullandıkları finansal ürünler ve araçlardır. Ticaret finansmanı, ithalatçıların ve ihracatçıların ticareti kullanarak iş yapmasını aslında daha uygun hale getiriyor.

Bununla birlikte, tüm Ticaret finansmanı kavramı, bir şemsiye terim olduğu için çok daha yatılı bir kategoridir. Tipik olarak, şirketlerin veya bankaların işlemleri ticarete uygun hale getirmek için kullandıkları birçok finansal modeli ve ürünü kapsar..

Kısacası, temel üç kavram bunu özetliyor –

 • Şirketlerin ticareti ve uluslararası ticareti kolaylaştırmak için kullandığı finansal ürünler ve araçlar.
 • İthalatçı ve ihracatçı, ticaret yoluyla işlerini daha kolay hale getirmek için kullanıyor.
 • İhracatçıların ve ithalatçıların ihtiyaçlarının uzlaştırılmasını kullanarak küresel ticaret riskini azaltır.

 

Ticaret Finansmanı: Temel Bilgiler ve Sorunlar İnfografik


Ticaret Finansmanını Anlamak

Ticaret finansmanının ana hedefi, işlemler için üçüncü bir taraf kullanmaktır. Yaptığı şey, ödeme risklerini ve ayrıca tedarik risklerini ortadan kaldırmasıdır. Ticaret finansmanı alacağı veya ithalatçı ile yapılan sözleşmenin ödemesini verir. Bununla birlikte, ihracatçı, sözleşmeleri yerine getirmek için ilk etapta ödemeyi kredilendirmek zorundadır..

Ticaret finansmanı ekosisteminde genellikle çok sayıda taraf vardır. Onlar –

 • İthalatçılar
 • İhracatçılar
 • Bankalar
 • Sigortacılar
 • Ticaret finansmanı kuruluşları
 • Kredi şirketlerini ve hizmet sağlayıcıları ihraç edin

Ancak, ticaret finansmanı sürecinin normal finansman veya kredi ihraçlarından oldukça farklı olduğunu anlamanız gerekir. Ayrıca, genel finansman esas olarak likidite veya ödeme gücü sağlamak içindir. Bununla birlikte, ticaret finansmanı, bir alıcının likidite veya fonlarının tükendiğini her zaman göstermeyebilir.

Bunun yerine ticaret finansmanı, ödeme yapmama sorunları, kur dalgalanmaları, dahil olan herhangi bir tarafın kredibilitesi ve siyasi istikrarsızlık gibi uluslararası risk faktörlerinden bir kalkan görevi görür..

 

Ticaret Finansmanı için Finansal Araçlar

Ticaret finansmanında her şeyin yolunda gitmesini sağlayacak bazı finansal araçlar olduğunu zaten tartışmıştık. Genellikle bunlar ana araçlardır –

 • Bankalar, ihracatçı ve ithalatçının anlaşmayı yapmasına yardımcı olmak için kredi limitleri verir..
 • Akreditif, küresel ticaret riskini azalttığı için önemli bir faktördür. Ayrıca, bunu kullanarak satıcı, alıcının üzerinde anlaştığı ödemeyi garanti edebileceğini bilecektir. Bununla birlikte, alıcı da onunla korunmaktadır çünkü LC’deki her anlaşma yerine getirilmedikçe fonları serbest bırakmayacaktır. Dahası, her iki tarafın da ticaretin devam etmesi için yaptıkları anlaşmaları yerine getirmesi gerekiyor..
 • Faktoring, şirketlerin alacak hesaplarından bir yüzde veya basit bir ifadeyle ödemenin bir yüzdesini alacakları bir sistemdir..
 • İhracatçılara işletme sermayesi veya ihracat kredisi sunulabilir.
 • İhracatçı ve ithalatçı, ürünlerin sevkiyatını ve teslimatını sigorta ettirebilir. Ayrıca, satıcıyı ödeme yapmayan alıcılardan da korur.

 

Gerçekte, uluslararası ticaret çok uzun zamandan beri vardı, ancak ticaret finansmanı onu başka bir düzeye taşıyor. Dahası, ticaret finansmanı kullanarak, uluslararası ticaret topluluğu büyüyor ve bu, ekonomimizin önemli parçalarından biri. Dünya Ticaret Örgütü’ne göre, uluslararası ticaretin yüzde 80-90’ından fazlası ticaret finansmanına bağlı.

 

Aslında Riski Azaltıyor mu?

Ticaret finansmanı, ithalatçı ve ihracatçının ihtiyaçlarına göre uluslararası ticaret sürecinin riskini azaltır. İdeal bir durumda, ihracatçı, ödeme riskini azaltmak için ithalatçının parayı önceden ödemesini isteyecektir. Ancak ithalatçı sevkıyatı alabilir ve ürün veya mallar için ödeme yapamaz..

Öte yandan, ithalatçı peşin ödeme yapsa bile, ihracatçı parayı alıp malları kendilerine gönderemez..

Bu sorun için ortak bir çözüm, ithalatçının bankasının ihracatçının bankasına bir kredi mektubu sunmasıdır. Ayrıca, bu, ihracatçının, ithalatçının ticaret tamamlandığında ödeme yapacağını bilmesini sağlayacaktır. Ancak bunun için ihracatçının gönderinin kanıtını göstermesi gerekir, bu bir tür konşimento gibidir..

Ayrıca, akreditif, ithalatçının bankası ürünlerin sevkiyatının kanıtını aldığında ödemeyi serbest bırakacağını garanti edecektir. Ancak, her iki tarafın da tüm hüküm ve koşulları karşılaması gerekir.

Akreditif kullanarak, ithalatçının bankası ihracatçıya ödeme yapmaktan sorumlu olacaktır. Bununla birlikte, bankanın ayrıca müşterilerinin (ithalatçı) ödemeyi gerçekten mükemmel bir şekilde yerine getirebildiğinden emin olması gerekir. Dolayısıyla, ticaret finansmanı bir şekilde her iki taraf arasında bir tür güven sağlar ve herhangi bir güçlük çekmeden ticaret yapabilmelerini sağlar..

Dahası, sistem her iki tarafın da birçok mali avantajdan yararlanmasına ve çoğunlukla bunları yalnızca kendileri için uyarlamasına yardımcı olur. İşlemin sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için birden fazla ürün de kullanabilirler.

 

Ticaret Finansmanının Başka Faydaları Var Mı??

Yani ödeme ve sevkiyat riskini azaltıyor ama bundan fazlasını sunuyor mu? Ticaret finansmanı şirketler için en önemli araçlardan biridir ve bunu gelirlerini ve verimliliklerini artırmak için kullanırlar..

Bu sektörün bizim için gerçekten önemli olmasının başka nedenleri var –

 

 • Operasyon ve Nakit Akışının Verimliliğini Artırır

Ticaret finansmanı, ticaret şirketlerinin iş verimliliğini artırmalarına yardımcı olur. Ne kadar az zaman alırsa o kadar iyi, değil mi? Çoğu durumda, kredilerin uzantısıdır. Ayrıca, şirketlerin ithalat ve ihracat sürecini kolaylaştırmasına da olanak tanıyacak. Genellikle, ticaret finansmanı yoksa, ödeme veya sevkiyat alacaklarını bilmek için birbirlerine güvenmezler..

Dolayısıyla, banka akreditif verdiğinde, her iki taraf da istediklerini elde ettiklerini bilir. Yani, genel olarak iş verimliliğini artırıyor. Dahası, sabit kredi limiti ile, gelen nakit akışı iyi..

Basit bir ifadeyle, ödemeler ve hatta sevkiyatlar için süreyi kısaltacak, bu da her iki tarafın da şirketlerini sorunsuz bir şekilde yönetmesine izin verecektir. Gerçekte, her ikisi için de bir kazan-kazan durumu.

 

 • Gelir artışı

Ticaret finansmanı, kuruluşların ticaret kullanarak gelirlerini ve işlerini artırmalarına olanak tanır. Örneğin, bir şirket, para veya üretilen mal eksikliği nedeniyle denizaşırı bir kuruluşla anlaşma imzalayamayabilir..

Ancak ihracat finansmanı yardımıyla faturayı ödeyebilir ve diğer taraflar sevkiyat için ihtiyaç duydukları malları alabilirler. Sonuç olarak, her iki şirket de ticaret finansmanı şirketlerinin yardımı olmadan sahip olamayabilecekleri bir iş alıyor..

 

 • Mali Zorluk Yok

Ödemeler konusunda büyük kuruluşların bile mali zorluklarla karşılaştığını söylediğimizde bize inanın. Gerçekte, malların, özellikle büyük miktarda ürünün nakliyesi çok para gerektirir. Ancak sorunsuz bir şekilde ödeme yapamazlarsa veya geride kalırlarsa, potansiyel müşterilerinden birini kaybedebilirler.

Döner kredi seçenekleri, ödemenin zamanında yapılmasını sağlar. Sadece bu değil, aynı zamanda finansal kriz zamanlarında onlara yardımcı oluyor.

 

Bölüm-2: Ticaret Finansmanı Nasıl Çalışır?

Tüm sürecin nasıl işlediğiyle hala kafanız karıştıysa, bunu bir örnekle açıklığa kavuşturmama izin verin. Mevcut ticaret finansmanı standardında, ABD’deki XYZ adlı bir şirketin Japonya’da bir tedarikçiden oluşan bir ürün sevkiyatını ithal etmeye çalıştığını varsayalım..

Dahası, burada XYZ şirketi ürünler için ödeme yapmak zorunda kalacak, ancak kararsızlar çünkü ürünlerin sevkiyatını alıp almayacaklarını bilmiyorlar. Öte yandan, ABC şirketi de XYZ şirketinin zamanında ödeme yapıp yapmayacağını bilmediği için gönderiyi göndermekte tereddüt ediyor..

Ayrıca, bu orta noktada, XYZ’nin bankası, kendi bankası aracılığıyla ABC Şirketine bir kredi mektubu verir. Mektupta, kanıt olarak konşimento gibi belgeleri aldıktan sonra paranın ödenmesi için bir anlaşma önerecekler..

Burada, konşimento, malların bir kargo gemisinde, trende veya kamyonda olduğunu belirten yasal belgeler anlamına gelir. Ve böylece her iki taraf da bankalar yardımı ile korunur ve istedikleri parayı veya malları alır..

 

Kalıcı Yapı

Yapı bir asırdan fazladır ve çoğunlukla herhangi bir değişiklik olmadan bu şekilde kalır. Bununla birlikte, bu yapıyla ilgili sorun, ticaretle bağlantılı her tarafın muazzam evrak yığınıdır. İthalatçı, ihracatçı, ihracatçı bankası, ithalatçı bankası, alıcı şirket, nakliye şirketi, sigortacılar, yerel nakliyeciler ve daha birçoğu gibi bu taraflar, güvenlerini teyit etmek için evrak işlerine sahip olmalıdır..

Bunları kullanarak doğruluklarını doğrulamak zorunda kalacakları yolun her adımında.

Ticaret finansmanı, nasıl çalıştığı hakkında konuştuk ve muhtemelen şimdi bunun hakkında harika bir fikriniz var. Ancak bugünün sahnesinde, sistem artık tamamen olumlu değil. Bugün ticaret finansmanının nasıl göründüğüne bakalım.

 

Bugünün Ticaret Finansmanı Sahnesi: Körfezindeki Kargaşa

Fiziksel ürünlerin her türlü verimli ticareti tipik olarak üç tür gerçeğe dayanır – Şeffaf ödeme, sağlam lojistik ve kredi. Üstelik, ticaret finansmanı, kredi verilmesi, belge transferleri ve hatta malların nakliyesi ve son olarak ödemenin gerçekleştirilmesi gibi tüm bu yerleşik araçların sorunlarından fiilen kurtulur..

Bununla birlikte, süreç hala oldukça yerleşik olsa da, birçok şirket bununla ilgili sorunlarla karşı karşıya. Onlara göre, tüm sistemi yönetmek daha zor. Ama neden bu?

Soruyu cevaplamak için sistemin köklerine daldık. Gerçekte, ticaret finansmanı belirli büyüklükteki ithalatçıları ve ihracatçıları hedef alır. Ayrıca, yalnızca orta ve büyük ölçekli işletmeler, alıcı tarafından bir akreditif veya diğer ödeme hizmetleri gibi ticaret finansmanı araçlarını gerçekten karşılayabilir..

Sigortacılar veya diğer nakliye şirketi ücretlerinden bahsetmeye bile gerek yok. Ticaret finansmanı kullanan herhangi bir şirket, tüm enstrümanların dengesinin aslında sistemi oluşturduğunu zaten bilir..

Ama değişim metoda doğru ilerliyor, olağan geleneği bozuyor.

Şirketler genellikle yedi ana konuyla ilgilenir –

 • Düşük Müşteri Deneyimi

Burada müşteriler ihracatçı ve ithalatçıdır ve sistemin karmaşık yapısı ticarette yer alan tüm tarafları takip etmeyi zorlaştırır. Dahası, bankalar, sigortacılar, nakliye şirketleri vb. Gibi birçok kaynaktan çok fazla koordinasyon gerektirir. Ayrıca bu, uzun bekleme süresi, karmaşık süreç, evrak işleri, düşük şeffaflık, düşük kesinlik seviyesi ve daha pek çok şey gibi olumsuz etkilere yol açar..

Ancak mesele sadece burada bitmiyor, birçok ithalatçı, ihracatçının belgeleri sunduğu sahte teslimatlarla uğraşmak zorunda kalıyor, ancak gerçekte malları göndermiyorlar. Bu durumlarda, akreditif bile pek bir şey yapamaz.

 

 • Artan Maliyet Baskısı

Akreditif oluşturmak, hem müşteriler hem de bankalar için yüksek maliyetli bir baskı noktasıdır. Dahası, herhangi bir parti dosyası anlaşmazlığa düşerse, bu nispeten uzun bir zaman alır ve oldukça fazla para gerektirir. Ayrıca, ticaret finansmanı müşterilerinin kısıtlı profili, onu daha az ölçeklenebilir hale getirir. Bununla birlikte, bir şirket bir iş hacmi oluşturursa, maliyeti azaltabilir. Yani çözüm hala iyi değil.

 

 • Önemli Düzenleyici Yük

Uluslararası ticaret açısından her iki taraf da tüm düzenlemeleri buna göre sürdürmek zorundadır. Ancak bunu yapmak için, güven sorunlarını azaltabilecek bir aracıya veya sisteme ihtiyaç vardır. Dahası, jeopolitik riskleri yönetmek – ticaret engelleri, yaptırımlar, dolandırıcılığın önlenmesi ve KYC / AML protokolleri ticaret finansmanının zorunlu bir parçası haline geliyor.

Gerçekte, süreç esas olarak yol boyunca daha fazla operasyonel ek yükü artırır.

 

 • Ürün Riskleri

Ürün riskleri, ticaret finansmanında bir başka büyük zorluktur. Genellikle, bir satıcının ürünlerle ilgili bazı riskleri göz önünde bulundurması gerekir. Ne yazık ki, hiç kimse bunları küçültemez veya tamamen dışarıda bırakamaz.

Örneğin, bakım konusunda mutabık kalınan hizmet yükümlülükleri veya belirtilen performans garantileri, olası ürün risklerinden birkaçıdır. Ayrıca, ithalatçının ürün koşullarının doğru olup olmadığını veya hava koşullarının sevkiyatı ne kadar etkileyebileceğini kontrol etmesi gerekir..

Her iki taraf da bu sıkıntılı noktaları dikkate almazsa, sözleşmede önceden anlaştıktan sonra bile büyük olasılıkla anlaşmazlıklara yol açacaktır. Ayrıca, satıcının sözleşmeyi mükemmel bir şekilde ifade ettiğinden ve hiçbir şeyi dışarıda bırakmadığından emin olması gerekir..

Ek olarak, ihracatçının her şeyi varsayılan olarak tutması gerekir, böylece herhangi bir değişiklik alıcı ve satıcının tazminatını içerecektir..

 

 • Üretim Riskleri

Ticaret söz konusu olduğunda bu riskler oldukça yaygındır. Genellikle, benzersiz özelliklere sahip olması gereken veya farklı bir şekilde biçimlendirilen ürünler için üretim riski yaygındır. Bu durumda satıcının, alıcının talebini karşılayana kadar nihai ürünleri yeniden ayarlaması gerekecektir. Dahası, bu ürünleri diğer alıcıların hava şartlarına satamayacakları için almaları gereken bir risktir..

İhracatçıysanız, bu riskleri doğrudan ürün planlama aşamasında ele almanız gerekir. Ancak bunu yapmazsanız, alıcı ödenmesi gereken parayı ödemeyebilir. Öte yandan, bu riskleri göz önünde bulundurursanız, alıcı, ticaretin bu aşamasında ödeme yapmak zorunda kalacaktır..

Genellikle riskleri en aza indirmek için, her iki taraf da imalat, işleme ve teslimat aşaması boyunca anlaşmalar ve kısmi ödemeler yapar. Bununla birlikte, şu anda dolandırıcılık faaliyetleri de onu riskli bir hareket haline getiriyor..

 

 • Taşıma Riskleri

Üretim sürecindeki risklerden başka, ileride çok sayıda sorun var. Bu aşamada, alıcıya gönderecek veya bir satıcıdan satın alacaksınız. Bunun için nakliye ve kargo sigortası yaptırmanız gerekir. Genellikle, standart uluslararası politika planları bunları kapsar, ancak bazen bunlar da bir yük olabilir.

Sigortanın olmaması durumunda, her zaman kargonuzu bir kaza veya doğal afet nedeniyle kaybetme riskiniz vardır..

Dahası, bu davada bir tartışma var. Genellikle hangi tarafın gönderiyi sigortalayacağı belli değildir. Satıcı bunu yaparsa, tüm risk faktörlerini tahmin edebilir ve anlaşmaları sırasında ihtiyaç duydukları sigortayı alabilir. Ancak alıcının bunu yapması durumunda, bu ideal bir senaryo olmayabilir..

Özellikle, alıcı kargo gönderisinin bir kısmını sigortalarsa ve diğer olasılıkları dışarıda bırakırsa, tüm sigorta geçersiz hale gelebilir. Aslında, gönderinin hangi yöne gideceğini belirtmezlerse sigortayı geçersiz kılabilir..

 

 • Döviz Riskleri

Günümüzde piyasalar zor. Ayrıca, döviz seviyeleri her zaman dalgalanmaya devam eder. Fiyatların ne zaman yükselip düşebileceğini asla bilemezsiniz. Üstelik tüm bunlar, döviz risklerine karşı güçlü bir stratejiye sahip olmanız gerektiği anlamına gelir..

Dahası, hükümet etkileri ve bölgesel siyaset piyasayı baskı altına alabilir ve sizin için dar bir marj noktası haline getirebilir..

Para birimleri için birçok risk yönetimi politikası vardır, ancak bunların çoğu merkezi bir sistem üzerinde çalışır ve kolayca etkilenirler. Ek olarak, bu politikalardan bazılarını üstlenebilirsiniz, ancak gördüğümüz gibi yeterli olmayabilir. Tipik olarak, politikaların gerçekten esnek olması gerektiğinden,.

Döviz kuru dalgalanmaları, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun her türlü işletmeyi etkileyebilir. Ayrıca, bu risklerin dikkate alınması gerçekten önemlidir çünkü nakit akışı, varlıklar ve yükümlülüklerde bir değişiklik içerir..

Örneğin, mallarınızı gönderdiğinizde daha büyük bir değişim değeri görebilirsiniz, ancak para alırken dönüşüm değeri düşebilir. Milyonlarla ve milyonlarla uğraşırken, yüzde bir düşüş bile büyük kayıplara yol açabilir..

Bunun için, her iki tarafın da ödeme yapmak için hangi para birimini kullandıklarını ve bu pazarın ne kadar değişken olduğunu görmeleri gerekir. Hızlı bir dünyada, tüm bunları korumak zor bir iş haline gelir ve birçok şirket bunun için kar kaybeder..

 

Yerleşik Güvenlik Açığı

Kısacası, yerleşik güvenlik açığıyla birlikte gelen bir ticaret finansmanı sistemine sahip oluyorsunuz. Dahası, süreç karmaşıktır, devam etmesi pahalıdır ve kapsamı sınırlıdır. İşletmenin ciddi şekilde sahne değişikliğine ve maliyette düşüşe ihtiyacı var.

Ama bunu nasıl yapacağız? Bakalım bu konuda ticaret finansmanı için blockchain kullanabilir miyiz?.

 

Bölüm-3: Ticaret Finansmanı için Güvensiz bir Platform Oluşturma

Ticaret finansmanı blok zinciri, ticaret şirketlerinin taleplerini karşılamanın yanı sıra onlar için daha iyi çözümler sunarak gerçek potansiyelini elde edecek. Ancak bunun gerçekleşmesi için, eğer bankalar gerçekten genel piyasa potansiyelini kullanmak istiyorsa, insanların kapalı sistemleri yeniden açması gerekir..

Öne çıkmazlarsa, daha yeni yıkıcı ödeme yapanlar teknolojiyi kullanmaya ve daha fazla çözüm oluşturmaya başlayacak. Dahası, bu vadede ticaret finansmanı piyasası için büyük bir basamak olmayacak. Dolayısıyla, anlamlı bir etki yaratmak için ticaret finansmanı blok zincirinde daha benzersiz veya daha geniş bir şey sunması gerekir..

Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri aslında sınırlı müşteri kümesinden uzaklaşabilir ve ücreti karşılayabilecek her tür şirkete ticaret hizmetleri sunabilir. Böylece, yalnızca orta ve büyük ölçekli şirketlerle sınırlı kalmayacak.

 

Açık Bir Ekosistemden Ticaret İhtiyaçları

Buna karşılık, ticaret finansmanı için blok zinciri, herhangi bir ithalatçının veya ihracatçının kredilere veya sigortalara veya diğer danışmanlık çözümlerine hızlı ve kolay bir şekilde erişebileceği bir pazar sunabilir..

Ancak tüm bunların gerçekleşmesi için ticaretin ticaret finansmanı blok zinciri platformunda çalışması gerekir. Üstelik platform, açık, şeffaf ve otomatik olduğu ve şirketlerin artık güvene güvenmek zorunda kalmayacağı için amaca en uygun olanıdır..

Peki, yeni platformdan ticaret finansmanı aktörlerinin ihtiyaçları nelerdir??

Hızlı İşlemler: Dış ticaret finansmanı operasyonel ekibinin daha hızlı işlem yapması gerekir, bu da günlük genel giderleri azaltır. Dahası, anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için deneyimlere odaklanmalarına yardımcı olacaktır..

İşlemlerin Takibi ve Kredi Başvurusu: Tüm ithalatçılar ve ihracatçılar kredi başvurusunda bulunmak ve ödemeyi sorunsuz bir şekilde yapmak ister. Ayrıca, işlem durumunu gerçek zamanlı olarak takip etmeleri gerekir..

İhlal Yok: Lojistik sağlayıcısının anlaşma kavramını tam olarak anlaması gerekir. Dolayısıyla, anlaşmanın ihlal edilmeyeceği bir zamanda malları göndermeleri gerekir..

Tam Şeffaflık: Açıkçası, genel ticaret sisteminde tamamen şeffaf bir sürece ihtiyaçları var. Bu şekilde kendisiyle ilişkili riskleri en aza indirebilirler. Ticaret finansmanı blok zincirinin rolünün tüm bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğinden bahsedeceğiz..

 

Açık Platform Herhangi Bir Çözüm Sunabilir mi??

Bir ticaret finansmanı blok zinciri platformu tüm taraflara açık olacak ve en azından iki önemli avantaj sunacak –

 

 • Self servis Akıllı Sözleşmeler: Ticaret finansmanı blok zinciri platformu, sözleşmeler oluşturmak için API standartları sunabilir. Dahası, herhangi bir ihracatçı veya ithalatçı, platformu veya sözleşmeler için belirli ticaret finansmanı blok zinciri API’leri sunan başka bir web sitesini kullanarak, her şeyin kolayca devam etmesini sağlamak için yapı taşları veya önceden tanımlanmış şablonlar kullanarak sözleşmelerini kolayca oluşturabilir..
 • Koşullu Hesap Görme ve Ödeme Geçidi: Ticaret finansmanı blok zinciri platformu, lojistik, finans, banka operatörleri ve aracıların ödemeyi izlemesine ve yapmasına olanak tanır. Ayrıca, bir ödeme ağ geçidi görevi görür ancak sözleşmenin kurallarına uyar. Dahası, onu yeni bir ağ geçidi haline getirmek için herhangi bir ticaret finansmanı blok zinciri yazılımını kullanabilirsiniz..
 • Şeffaflık: Ticaret finansmanı blok zinciri platformları, gerçek hayattaki olaylarda kullanmak için ihtiyaç duydukları şeffaflık seviyesini sunabilir. Ayrıca bu, sahte ürünleri veya diğer dolandırıcılık faaliyetlerini büyük ölçüde azaltacaktır..

Bunlar, ticaret finansmanı blok zincirinin ticaret finansmanına sunabileceği birkaç noktadan bazılarıdır. Bu sadece bir hayal. Ancak günümüzde insanlar ticaret finansmanı için blockchain kullanıyor.

Ancak teknolojik ilerlemeyle, platformun belirli bir şirket türü için belirli özellikler sunması oldukça yaygındır. Dahası, demek istediğimiz, bir işletme işletiyorsanız, kurumsal ihtiyaçlarınız için çözümler alacağınızdır..

Öte yandan, küçük şirketlerin büyük miktarda ihtiyaçları yoktur. Dahası, ticaret finansmanına duyulan ihtiyaç aslında şirketten şirkete değişiyor. Bu nedenle, yalnızca özel ihtiyaçlarınız için bir ticaret finansmanı blok zinciri almak, durumla biraz anlaşmaya yardımcı olacaktır.

 

Ticaret Finansmanı Blockchain’i Kurtarmaya

Yeni dijital güvenlik ihtiyacı her yerde artıyor. Dahası, her şey dijitalleşirken, herkes şirketleri için aşırı güvenlik istiyor. Bu bağlamda, blockchain gerçekten kurtarmaya geliyor.

Yeni merkezi olmayan modeli ile operasyonların ve etkileşimlerin değerlerini yeniden tanımlıyor. Üstelik oldukça uygun maliyetli. Öyleyse neden kullanmıyorsun, değil mi??

Blockchain teknolojisinin üç temel özelliği, aslında ticaret finansmanının acı noktalarında devrim yaratıyor. Ve bu üç özellikle, ihtiyaçlarınız için ticaret finansmanı blok zinciri platformları oluşturabilirsiniz. Ek olarak, bunlar kriptografik güvenlik, fikir birliği mekanizması ve dağıtılmış defterler sistemidir..

 

 • Kriptografik Güvenlik:

Blockchain sürprizlerle doludur. Defterdeki her şeyin değişmez ve güvenilir olmasına izin veren kriptografik bir güvenlik mekanizmasıyla birlikte gelir. Yani, ticaret işlemlerini muhasebe sistemi üzerinde depolarken, hiç kimse onları hiçbir şekilde değiştiremez..

Böylece, defterdeki her şey güvenilir bir bilgi kaynağı olacaktır. Özel izinli erişimle, ticaret işlemlerinizi kimin görebileceğini ve kimin göremeyeceğini de belirleyebilirsiniz..

 

 • Dağıtılmış Defter:

Bu, hiçbir tarafın tüm ağ üzerinde tam kontrole sahip olmayacağı anlamına gelir. Başta fikir birliği süreci olmak üzere, sürece dahil olan taraflar arasında her şey dağıtılacaktır. Dahası, bu, ticaret finansmanı blok zincirinin sözleşmeye dayalı pazarlıkları yönetmesine, ağı esnek hale getirmesine ve herhangi bir manipülasyondan kurtulmasına yardımcı olur..

 

 • Konsensüs Mekanizması:

Fikir birliği mekanizması, herhangi bir ticaret finansmanının sorunsuz çalışması için gerçekten önemlidir. İlgili tüm tarafların işlemle anlaşmasına ve bunu deftere eklemesine izin verir. Ayrıca, herhangi bir yerel para birimi kullanıyorsanız, çifte harcama sorunundan, ticaret sorunu içinde uzlaşma ihtiyacından ve dolandırıcılık faaliyetlerinden kurtulabilirsiniz..

 

Gerçekte, tüm bu özellikler bir araya gelerek ticaret finansmanı blok zincirinin temelini oluşturur. Ayrıca, ticaret finansmanı blok zincirinin sağlam ve sinerjik olmasını sağlar. Bundan daha iyisi olabilir mi?

 

Rehberimize göz atın Sağlık Hizmetleri için Blockchain şimdi!

 

Blockchain Avantajları ve Ticaret Finansmanı Blockchain Kullanarak Nasıl Çalışabilir? İnfografik

 

Bölüm-4: Blockchain’in Avantajları Nelerdir?

 • Gerçek Zamanlı Önizleme ve İnceleme

Platformdaki ticaret finansmanı ile ilgili herhangi bir belge, gerçek zamanlı olarak gerçekliğini görmek için gözden geçirilebilir. İki taraf sözleşmeyi oluşturduğunda, her şeyin gerçek olduğundan emin olmak için belirli belgeleri eklemek zorunda kalacaklardı. Bunun için, belgeleri doğrudan ticaret finansmanı blok zinciri defterine yükleyebilirler..

Ayrıca, orijinalliği kontrol ettikten ve geçerli olduklarından emin olduktan sonra, her iki taraf da bunları gerçek zamanlı olarak önizleyebilir. Dahası, genellikle her iki tarafın da bankası veya finansal destek ile ilgilendiğinden ve bazen bu belgelerin işlenmesi çok zaman aldığından, bu şekilde çok fazla zamanlamayı azaltabilirler..

Gerçekte, bu belgelerin alışverişi sırasında bazen sahtekarlık faaliyetleri yaşanmaktadır. Yani, gerçek bir belge gönderebilirsiniz, ancak yolda kurcalanabilir. Ayrıca, diğer taraf da onu kurcalayabilir ve ilk başta gerçek belgeleri göndermediğinizi iddia edebilir. Bu anlaşmazlıklara yol açar.

Bununla birlikte, ticaret finansmanı için blok zinciri, platform güvenli olduğu için durumu oldukça kolay bir şekilde halledebilir. Üstelik kimse onu kurcalayamazdı..

 

 • Şeffaf Faktoring

Blockchain, faturaları kısa vadede hesaba katmaya yardımcı olan şeffaf bir görüntüleme sunabilir. Gerçekte, bu durum, işinizi yürütmek için hemen nakite ihtiyaç duyduğunuzda ortaya çıkar. Fatura faktoringi, farklı bir finansal işlem ve özel bir tür borçlu finansmanıdır. Ayrıca, bir şirket faturalarını indirimli bir fiyatla üçüncü taraf bir şirkete satabilir..

Açıkçası, ödenmemiş faturaların kârından ödün vermek zorunda kalacaksınız; ancak, anında nakit akışı elde edeceksiniz. Ayrıca, kredi risklerini azaltmak, fatura faktoringinin başlıca nedenlerinden biridir..

Belki ve ihracatçı bir ithalatçıya mal satıyor ve onlara doğru faturaları veriyor. Gerçekte, ödemenin onaylanması 30, 60, hatta 90 gün sürer. Böylece ihracatçı, ödenmemiş faturaları bir faktoring şirketine satabilir..

Diyelim ki ödemenin% 90’ını o gün içinde verecekler. Dahası, ödemeyi daha sonra doğrudan ithalatçıdan alacaklar. Gördüğünüz gibi ihracatçının bunun için bir ücret ödemesi gerekiyor ve ücret indirimli faturalardır..

Blockchain için ticaret finansmanında yapabilecekleriniz, ödenmemiş faturalarınızı platformdaki faktoring şirketine yüklemek veya satmaktır. Dahası, faturaları kontrol edebilir ve hepsinin ödenmemiş olduğundan ve güvenilir bir müşteriye ait olduğundan emin olabilirler. Bundan sonra, ödemeyi işleme koyabilirler ve gün içinde alırsınız.

Sevkiyat yapıldıktan ve ithalatçı malları teslim aldıktan sonra faktoring şirketine ödemesini yaparak sözleşmeyi kapatabilir. Böylelikle sevkiyat yapıldıktan sonra beklemek zorunda kalmazsınız, ödemenizi gönderinizin yapıldığı gün içinde hatta öncesinde alabilirsiniz..

 

 • Aracı Yok

Aracıya gitmeye ve dolandırıcılık riskini artırmaya gerek yok. Bunun yerine, bankalar ticaret finansmanını sorunsuz bir şekilde kolaylaştırabilir. Genellikle, ticaret finansmanında bankalar, diğer tarafla iletişimlerini sürdürmek ve hassas bilgileri göndermek için bir aracıya güvenmek zorundadır..

Gerçekte, aracı, sahtekarlık faaliyetlerinin güçlü bir noktasıdır ve güvenilir değildirler. Ancak ticaret finansmanı için blockchain ile bunu düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Dahası, bankalar artık karşı tarafın bankasıyla doğrudan iletişime geçebilir ve tüm belgeleri buna göre işleyebilir. Blockchain ticaret finansmanı platformu oldukça güvenlidir ve bunun için eşler arası bir bağlantı sunabilir.

 

 • Çifte Harcama Yok

Tüm konşimentolar blok zincirinden izlenebilir ve bu da çifte harcama olasılığını ortadan kaldırır. Gerçekte, sipariş ettiğinizden daha fazla mal için ödeme yapmadığınızdan emin olmak için konşimentoların iyice kontrol edilmesi gerekir. Konşimentolar aslında gönderinin içeriğinin eksiksiz bir listesidir. Ayrıca satıcı malların sayısını değiştirebilir; bu bir çift harcama senaryosu oluşturabilir.

Ancak blockchain ticaret finansmanı platformuyla konşimentoları takip edebilecek ve orijinal faturadan daha fazla veya daha az harcamak zorunda kalmayacaksınız..

 

 • Akıllı Sözleşme Yürütme

Ticaret finansmanı blok zincirinde akıllı sözleşmeler çok önemlidir. Dahası, her iki tarafın da başlangıçta kabul ettiği sözleşme şu anda platformdadır. Tek yapmanız gereken, platformdan ortağınızla tanışmak ve önceden tanımlanmış kurallarla akıllı bir sözleşme anlaşması yazmaktır..

Ancak tüm kuralları takip etmek ve her birini yerine getirmek zordur. Bu nedenle akıllı sözleşme sözleşmesinin durumu gerçek zamanlı olarak güncellenecek ve bu da evrak işlerini ve zamanı azaltacaktır. Ayrıca, gereksinimlerin her birini tamamladıktan sonra, her iki taraf da genel sürecin bir güncellemesini alacaktır. Bu, her ikisinin de ticaretin ne zaman yapılacağını ve hangi aşamada durduklarını bilmelerini sağlayacaktır..

 

 • Mülkiyet Kanıtı

Blockchain, sahiplik kanıtı sunabilir ve gönderinin yeri konusunda tamamen şeffaf olabilir. Sahiplik kanıtı, ihracatçıdan artık malın sahibi olmadığına, bunun yerine ithalatçının mallara sahip olduğuna ve istedikleri gibi kullandıklarına dair gelirdi..

Bununla birlikte, bu yasal belgenin uygun şekilde işlenmesi, çoğunlukla uluslararası ticaret durumunda oldukça karmaşık hale gelir. Bu konudaki ticaret finansmanı için blockchain, işi çok daha basit hale getirebilir. Dahası, mülkiyet değişikliği blok zinciri ticaret finansmanı platformunda gerçekleşecek ve her iki taraf da anlaşmayı imzalamak için imzalarıyla belge değiş tokuş edebilecek..

Dahası, ithalatçı belgeleri yasal olarak kullanabilir, bununla ilgili herhangi bir sorun yaşanmayacaktır..

 

 • Yönetmelikler

Daha önce de söylediğimiz gibi, uluslararası ticaret durumunda birçok engel var. Ayrıca, ülkenizde tamamen yasal olan bir şey için başka ülkelerde de sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, gönderi yolda başka bölgelerden geçecekse, seyahat sırasında yasaları ve düzenlemeleri de muhafaza etmelidir..

Bu nedenle, birçok karmaşıklığa yol açar ve birçoğu bunları takip etmekte zorlanır. Bununla birlikte, ticaret finansmanı için blockchain ile, tüm bölgesel düzenlemeler tek bir yerden korunabilir. Ayrıca, daha sağlam hale getirmek için KYC / AML çözümlerini de uygulayabilir..

Göz atın Ultimate Blockchain Hile Sayfası blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinmek için!

 

Olası Blockchain Ticaret Finansmanı Kullanım Durumu

Birçok blockchain ticaret finansmanı kullanım durumu vardır. Bakalım ne olduklarını görelim mi??

 • Otomasyon Sürecini Kullanarak Ödeme Kesinliği

Eh, geleneksel olarak akreditifler aslında uluslararası ticaret riskini azaltmanın etkili bir yolunu sunar. Ancak bu, bu konuda verimsiz olduğunu kanıtlıyor. Neden?

İçeri giren daha yüksek fiyat noktası nedeniyle. Bankalar genellikle uzlaşmayı ve ticaret akışını kolaylaştırır ve akreditifler sunarlar..

Dahası, akreditiflerin her şeyi belgelere dayanır, ancak malların teslimini ve hatta malın kalitesini içermez. Dahası, bazen sözleşmelerin teknik yasal yönlerini bile içermiyor.

Sonuç olarak, banka belirli noktaları ifade eder ve takdir yetkilerini korur. Gerçekte, bu tür bir durum, birçok kez insanlar onları yanlış yorumladığından anlaşmazlıklara yol açar. Dahası, terminoloji gereksinimlerindeki hatalar onu çok daha kötü hale getirir. Ayrıca bunun için mallar talep edilmeksizin teslimat yerinde kalır..

LC ve ticari belge ödemeleri arasında herhangi bir tür veri uyuşmazlığı meydana gelirse, geciktirin. Dolayısıyla, alıcı onaylamadıkça, satıcı almayacaktır, bu da satıcı için bir kayıptır. Ayrıca, LC yalnızca kısa bir zaman aralığı için geçerliyse ve gönderilerin işlenmesi daha uzun sürerse, geçersiz hale gelir. Bu nedenle, onu azaltmaktan daha fazla soruna neden olmak.

 

Blockchain Ticaret Finansmanı Kullanım Örneği Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu nedenle bu durumda, blockchain ticaret finansmanı kullanım durumu gerçekten işe yarayabilir. Blockchain ticaret finansmanı kullanım senaryosu yardımıyla, LC’yi kendi kendini yürüten bir akıllı sözleşme olarak modelleyebilirsiniz..

Bu yöntemi kullanmak, ticaret şartlarına göre uygunluk doğrulamasını otomatik hale getirecek ve satıcı için güvenli ve daha hızlı ödeme olacaktır. Sorun olması durumunda ödeme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak çünkü bunun için kapsam olmayacak.

Dahası, sürecin otomatikleştirilmesi, artan tutarsızlıkların baştan tespit edileceği anlamına da gelir. Bu nedenle, etkin blockchain ticaret finansmanı kullanım örneklerinden biridir.

 

 • Ticari Varlık Tokenizasyonu Kullanan Alıcılar için Teslimat Güvencesi

Görünürlük, ticaret finansmanı açısından en önemli anahtarlardan biridir. Çünkü alıcılar, potansiyel mal sevkiyatını ne zaman alabileceklerine dair zamanında göstergeleri bilmek zorunda kalacaktı. Ayrıca, alt akış yükümlülüklerini yerine getirmek için, gönderinin yerini bilmeleri gerekir..

Bununla birlikte, çoğu durumda, alıcılar aslında bu senaryodan yoksundur ve gerçek teslimat zamanına kadar olası gecikme faktörleri veya kötü hava koşulları, liman tıkanıklığı ve diğer birçok durum hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Ayrıca bu, iş risklerini önceden görme ve bunları hafifletme seçeneğini sınırlar..

Bunların dışında ticari belgeler de sevkiyattan ayrı olarak gelir. Dolayısıyla, gönderiyi almış olsanız bile, bunun için uygun belgeleri alana kadar talep edemezsiniz. Dahası, insanlar belirli değerli noktaları manipüle etmek için belgeleri kolayca taklit edebilir ve bu da vadede anlaşmazlıklara yol açabilir..

Ayrıca, esas olarak paydaşlar arasındaki etkileşimler, ticaret prosedürleri, ülkelerdeki düzenlemelerdeki farklılıklar ve uygun güvenlik protokollerinin bulunmaması nedeniyle olur. Böylece, ticaret şirketleri arasında giderek daha fazla belge sahtekarlığı göreceksiniz.

 

Blockchain Ticaret Finansmanı Kullanım Örneği Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ticaret finansmanı blockchain platformunda bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Dahası, blockchain ticaret finansmanı kullanım durumu, teslimat sorunlarını çözme kapasitesinden daha fazlasıdır. Ticaret finansmanı platformu için blockchain’i, kripto belirteçleri kullanarak tüm ticaret varlıklarını dijitalleştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, sevkıyat işleminin yanı sıra, velayeti belirtmek veya hamilinin sahipliğini değiştirmek için de kullanabilirsiniz..

Tek yapmanız gereken, iki ticaret şirketi arasındaki transferi birbirine bağlamak ve bir kaynak zinciri oluşturmaktır. Ayrıca, herhangi bir ilgili taraf, ticaret belgelerini herhangi bir güçlük çekmeden doğrudan blockchain ticaret finansmanı platformunda yayınlayabilir..

Dahası, ticaret finansmanı platformu için blok zincirindeki varlıkları tokenize etmek, fiziksel belgelere güvenmek yerine daha iyi risk yönetimi seçeneği sunar. Ticaret finansmanı blok zincirinin gerçek zamanlı izleme seçeneği ile birleştiğinde, gönderinin tam olarak nerede olduğunu bileceklerinden riski daha da azaltabilirler..

Ayrıca, konşimento gibi belgeleri değiş tokuş etmek için blockchain ticaret finansmanı kullanım senaryosunu kullanmaya başlarsanız, kargonun bekletme zamanlamasını azaltmış olursunuz. Dahası, ticaret finansmanı blok zincirini kullanarak belge manipülasyonundan kaynaklanan kayıpları kolayca önleyebileceksiniz..

 

 • Ödeme Aracı Sayısallaştırma ile Risklerin Azaltılması ve Gelirlerin Artırılması

Farklı ticari alacaklar, tedarikçi ve hatta alıcı için kıymetli bir araç görevi görür. Taslaklar, çekler, kambiyo senetleri ve senetler gibi araçlar size ihtiyacınız olan güvenliği sağlayabilir. Ancak, bunları bankada dosyalamanız veya bunun için başka finans kurumlarını kullanmanız gerekecektir..

Ayrıca, bu, satışı yapmak veya en azından tüm enstrümanları indirim, kaybetme ve faktoring kullanarak devretmek için fonunuz olmasını sağlar..

Bununla birlikte, çoğu durumda, bankalar birçok yanıltıcı faktörle uğraşmak zorundadır. Bunlar, ticaret bilgilerinin sınırlı erişilebilirliği, manuel taramanın daha yüksek maliyeti ve onları savunmasız kılan diğer birçok faktördür..

Sonuç olarak, sahte alacak, mükerrer finansman, maliyetli davalar, itibar zedelenmesi, multi-milyon dolarlık para cezaları gibi önemli kayıplarla karşılaşabilirsiniz..

Ayrıca, finansmanda bir diğer önemli sorun, zamanında ticaret kredilerinin bulunmaması ve KOBİ’ler için yetersizliktir. Sonuç olarak, alıcılardan ertelenmiş ödeme kuralları alırlar, ancak sermaye taleplerini karşılayacak likidite yoktur..

Ayrıca, alacak belgelerin verilmesi, aktarılması, depolanması ve geri alınması için ek yük, onu verimsiz, zaman alıcı ve maliyetli bir seçenek haline getirmektedir. Yani, sonunda, ticaret finansmanı için aşırı yavaş bir sistemle sıkışıp kalıyorsunuz..

 

Blockchain Ticaret Finansmanı Kullanım Örneği Nasıl Yardımcı Olabilir?

Blockchain ticaret finansmanı platformu bu durumda tam anlamıyla yardımcı olabilir. Gerçekte, tüm ödeme araçları aslında ticari işlem için kredi araçlarıdır. Böylece, bunları doğrudan blok zinciri ticaret finansmanı platformunda yerel bir varlık olarak yayınlayabilirsiniz..

Ayrıca, ihraç eden ve kullanan şirketler arasında blok zinciri ticaret finansmanı platformunda senet veya kambiyo senetleri oluşturabileceksiniz. Blockchain ticaret finansmanı platformundaki tüm ödeme araçlarını doğrudan çıkarabilirseniz, KOBİ’leri çevreleyen dolandırıcı faturalama sorunundan kurtulacaksınız..

Dahası, ticaret finansmanı platformu için blok zincirindeki likidite seviyesini de artırabileceksiniz. Bu, uzun vadede risk düzeyini azaltacak ve toplam gelirinizi artıracaktır..

 

 • Kimlik Yönetimi Yoluyla İyi Ortakları Belirleme

Kimlik yönetimi, ticaret finansmanının önemli konularından biridir. Genellikle, uluslararası ticaret söz konusu olduğunda, ortak olacağınız şirketle tanışmak veya doğrulamak için neredeyse hiç seçenek yoktur..

Bu nedenle, çoğu durumda, şirketin gerçek kimliğiyle çok sayıda dolandırıcılık etkinliği vardır. Pek çok şirket, sunamayacakları fırsatları iddia ediyor ve çoğu şirket hakkında yanlış bilgiler paylaşıyor.

Ayrıca, şirketlere mal alıyor ya da satıyormuş gibi davranan, ancak ticaretin sonunda ödemeyi yapmayan ve hatta sevkıyatı göndermeyen bir grup dolandırıcı şirket var. Ayrıca, bankalar, her iki tarafın da tüm teslimat veya ödeme riskini karşılamak için ticari işlemleri tamamen kolaylaştırmalıdır..

Bununla birlikte, kimlik yönetimi için uygun bir kanal olmadığından, bazen büyük kayıplarla da uğraşmak zorunda kalırlar..

 

Blockchain Ticaret Finansmanı Platformu Nasıl Yardımcı Olabilir?

Artık teknoloji blok zincirinin ilerlemesiyle, ticaret finansmanı platformu size kimlik yönetim sistemi sunabilir. Bunun için, ağa katılmak isteyen herhangi bir tarafın kimliğini kanıtlaması gerekir ve bu belgeleri ticaret finansmanı platformu için blok zincirinde saklayabilirsiniz..

Dahası, gerçek olduklarından veya gerçekten olduklarını iddia ettikleri kişi olduklarından emin olmak, bunu gerçek zamanlı olarak yapabileceğiniz için çok kolay olacaktır..

Şirketlerin kredibilitesi onaylandıktan sonra, belgelerin tüm geçmişinin blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformunda olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hepsini tek bir yerden yönetebilirsiniz.

Ayrıca, şirketlerin tüm kimliklerini korumak, daha şeffaf ve etkili bir blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformu sunacaktır..

 

 • Immutable Ledger ile Sözleşme ve Doküman Yönetimi

Ticaret finansmanında birçok evrak işiyle uğraşacağınız için, tüm belgeleri ve sözleşmeleri buna göre yönetmeniz oldukça yaygındır. Genellikle, kişilerin alım satım sırasında belirli zamanlarda belirli belgeleri doğrulaması gerekir. Bu nedenle, hepsini yönetmeniz önemli hale gelir veya tek bir hata yapsanız bile bir soruna neden olabilir..

Öte yandan, birçok yasal hususla da uğraşmanız gerekir. Bu nedenle, herhangi bir küçük sorun, davalara veya büyük para cezalarına neden olabilir. Gerçekte, çoğu kişi tüm belgeleri buna göre yönetemez ve aynı zamanda tüm kuralları doğru bir şekilde uygulayamaz..

 

Blockchain Tabanlı Ticaret Finansmanı Platformu Nasıl Yardımcı Olabilir?

Blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformları, ticaretle ilgili tüm belgelerinizi ağ üzerinden kolayca yönetebilir. Ayrıca, düzenleyici, finans, sigorta ve ticari gibi belgeler, hashing uygulayabileceğiniz ve ilgili tarafların erişimine açabileceğiniz için tam kanıt niteliğindedir..

Yani, herkes sadece son sürümde değişiklik yapacak ve bunun dışındaki her şey değişmez olacak.

Genellikle blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformlarında değişmez olacak, yani hiç kimse hiçbir şeyi değiştiremeyecek. Ancak, sürekli güncellenmesi gerektiğinden, her kullanıcının son dosyalarda değişiklik yapması gerekir. Açıkçası, bunun için belirli yetkilendirme erişimine ihtiyacınız olacak. Defterde saklanmadan önce tüm belgelerin denetlenmesi gerekir..

Dahası, her şeyi blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformunun değişmez kanalında tutmak, her seferinde daha iyi bir çıktı sağlar..

 

 • Otomatik Hesap Görme ile Azaltılmış İşlem Ücretleri

Zaten bildiğiniz gibi ticaret finansmanında çok sayıda oyuncu var. Ancak, yeni ticaret finansmanı blok zinciri modeli için bunların her biri gerekli değildir..

Örneğin, bankalar genellikle bir anlaşma yapar ve her iki tarafın da eşit haklar almasını sağlar. Ancak bu işlemler veya bankanın sunduğu hizmet çok zaman ve para gerektiriyor.

Daha spesifik olarak akreditifler, yüksek düzeyde maliyet gerektiren mali tablolardan birkaçıdır. Yani, bir anlamda bankalar ticaret finansmanı açısından da bir aracı veya aracıdır..

 

Ticaret Finansmanı Blockchain Platformu Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ticaret finansmanı blok zinciri modeli, ticaret yapmak için birçok farklı yol sunar. Her zamanki yolu kullanabilir ve defterde her şeyi yapabilirsiniz. Bu ticaret finansmanı blok zinciri modelinde, her bir geleneksel ticaret finansmanı oyuncusuyla ilgileneceksiniz..

Bununla birlikte, siz ve ticaret ortağınız uygun güven seviyelerine sahipseniz veya hatta geçerli kimlik doğrulamasına sahipseniz, ticaret sırasında her katmana ihtiyaç duyulmaz. Sözleşmeyi ticaret finansmanı blok zinciri platformundaki akıllı sözleşme özelliklerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. İşte bu yüzden iş için blockchain uygulamanız gerekiyor.

Ayrıca, tek yapmanız gereken, hem üzerinde anlaştığınız kuralları belirlemek hem de ticaret yapmak için yerel jetonu kullanmaktır. Bunu yaparak, hiçbir aracıya büyük hizmet bedelleri ödemek zorunda kalmayacaksınız. Diğer bir olasılık da, istikrarlı yerel varlıklarla uğraşırken, itibari para birimlerinden çok daha dayanıklı olmalarıdır..

Dolayısıyla, sınır ötesi ödeme sırasında ticaret finansmanı blok zinciri ile ilgili dönüştürme sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri platformundaki işlem ücretleri oldukça düşüktür, bu nedenle bu herkes için bir kazan-kazan durumudur.

Blockchain Dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Göz atın Blockchain Dönüşümü başucu kitabı!

 

Bölüm-5: Ticaret Finansmanı Blockchain Kullanarak Nasıl Çalışabilir?

Adım-1: Ticaret Ortaklarıyla Buluşmak için Ticaret Finansmanı Blok Zinciri Platformunu Kullanın

İlk adımla başlayalım. Ticaret finansmanının geçmesi durumunda, bir anlaşmaya varmak için diğer şirketlerle görüşmeniz gerekecektir. Ayrıca, satış ihtiyaçlarınız ve satın alma ihtiyaçlarınız şirketten şirkete farklılık gösterecektir ve en uygun ortağı bulmak zorluktur..

Likidite eksikliği nedeniyle alım satım biraz zorlaşıyor. Dolayısıyla, doğru müşteriyle bağlantı kurmak ticaretin avantajlarından biri değildir. Örneğin bir palto sevkiyatına ihtiyacınız olabilir, ancak markanıza göre özel olarak yapılması gerekiyor. Üstelik bunu yapmak için mont üreten bir denizaşırı şirket ile ticaret yapıyorsunuz. Ancak, ihtiyaçlarınıza göre değiştiremezler.

Sorun şu ki, herhangi bir likidite olmadan bir piyasadayken başka bir şirkete geçiş yapmak kolay değildir. Dahası, özel bir değişiklik sunan diğer oyuncuları bile bilmiyor olabilirsiniz..

Bununla birlikte, blok zincirinde finans ticareti söz konusu olduğunda, özel nişiniz için istediğiniz likiditeyi elde edebilirsiniz. Dünyanın her yerinden şirketler platformda bir araya gelebilir ve en iyi potansiyel ticaret ortaklarını seçebilirler..

Daha da önemlisi, blockchain ve ticaret finansmanı platformundaki her şey gerçek olduğundan, orada herhangi bir dolandırıcı şirketin var olma şansı yok. Ayrıca, bu, alıcı ve satıcının güvenilir potansiyel ticaret ortakları bulmak için blok zinciri ve ticaret finansmanı platformunu kullanmasına izin verecektir. Alıcıları ve satıcıları eşleştirmek için eşleşen bir motorun olacağı bir pazar yeri gibi olacak.

Dahası, herkes blok zincirinde ticaret finansmanında daha iyi bir çıktı elde etmek için yeteneklerini ve gereksinimlerini özetleyecek..

 

Adım-2: Akıllı Sözleşme Oluşturun ve Siparişi Başlatın

Potansiyel ortağınızı bulduğunuzda, onlarla blok zinciri ve ticaret finansmanı platformunda bir anlaşma başlatacaksınız. Bunun için, eşler arası ağ bağlantısını kullanarak doğrudan onlarla iletişime geçmeniz gerekir..

Tüm sözleşmelerin her iki taraf tarafından da onaylandığını öğrendikten sonra, blok zinciri ve ticaret finansmanı platformunda akıllı sözleşmeleri kullanarak kuralları tanımlamaya başlayabilirsiniz. Blockchain platformundaki herhangi bir ticaret finansmanı, gerekli unsurlardan biri olduğu için akıllı sözleşme özellikleri sunacaktır. Ayrıca, blockchain ve ticaret finansmanı platformunda dijital bir sözleşme oluşturmak oldukça kolaydır..

Dahası, blockchain şirketindeki birçok ticaret finansmanı, sözleşmeleri ayarlamak için şablonlar sunar. Yani, bunu yapmak için teknik bilgiye de ihtiyacınız olmayacak. Bundan sonra, her iki taraf da sözleşmeyi gerçek zamanlı olarak görüntüleyip kabul ettiğinde, alıcı siparişi başlatacaktır..

 

Adım-3: Alıcının Banka Ödeme Taahhüdü

Şimdiye kadar bildiğiniz gibi, her iki taraf da banka esas olarak ticaret finansmanının ödeme süreciyle ilgileniyor. Bu nedenle, blockchain üzerinde ticaret finansmanı söz konusu olduğunda, her iki tarafın da bankaları da akıllı sözleşme anlaşmasına sahip olacaklar..

Bu şekilde, sözleşmeyi ve süreci görüntüleyecek ve ardından eylemlerine ihtiyaç duyan belirli adımları başlatacaklar. Dahası, akıllı sözleşme koşulları karşılandığında, ödemeyi blockchain platformundaki ticaret finansmanını kullanarak halledebilirler. Ayrıca ödeme, alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına yapılacaktır..

 

Adım-4: Satıcıya Alacak Finansmanı

Dış ticaret finansmanı ödemesi genellikle 30, 60 veya 90 gün içinde gerçekleşir. Çoğunlukla sevkiyat zamanlamasına bağlıdır. Ayrıca uluslararası ticarette sevkiyatlar rotaya bağlı olarak çok zaman alabilir..

Üstelik, satıcının ödemeyi almak için bu kadar uzun süre beklemeye vakti olmayabilir. Bunun yerine, bankasından alacak finansmanı sürecini hızlandırabilirler. Nasıl yapacaklar?

Faturalarını başka bir faktoring şirketine satıp bunun yerine blockchain ve ticaret finansmanı platformunda nakit para alabilirler. Ayrıca, satıcının bankası faturayı sağlayacak ve faktoring şirketi akıllı sözleşme sözleşmesini imzalayacak ve satıcıya ödeme yapacaktır..

Bundan sonra, faktoring şirketi ve alıcı, blok zinciri ve ticaret finansmanı platformunu kullanarak akıllı sözleşme üzerinde doğrudan birlikte çalışacaklar..

 

Adım 5: Malların Sevkiyatı ve Takibi

Blockchain ve ticaret finansmanı platformunda gönderi sürecini takip etmek çok kolaydır. Ek olarak, süreç, tedarik zinciri ürünlerini izlemeye benzer. Bir izleyici, alıcının ve satıcının kargonun tam olarak nerede olduğunu bilmesini sağlayacaktır. Ayrıca, satıcının malları hangi yolla gönderdiği de önemli değildir. İzleyici, her zaman malların tam yerini ve durumunu bilmelerini sağlayacaktır..

Blockchain platformlarında daha gelişmiş ticaret finansmanı, özel izleme seçenekleri sunar. Ayrıca, hava koşulları veya sıcaklık veya malların sağlamlığı gibi belirli özellikleri bilmenizi sağlar. Ayrıca, hava durumuna duyarlıysa bir ürünün kalitesini de takip edebileceksiniz..

Dolayısıyla, satıcı malları gönderdikten sonra, her iki taraf da sevkiyat sürecini takip edecektir..

 

Adım-6: Alıcı Ticareti Onaylıyor

Alıcı, gönderiyi aldıktan ve akıllı sözleşme güncellemesini gördükten sonra, onaylamak için nakliye şirketi ile iletişime geçecektir. Her belgenin platformda gerçek olduğu kanıtlandıktan sonra, alıcı akıllı sözleşmedeki ticareti onaylayacaktır..

Ayrıca, onaylamak için, onaylamak için bir düğmeyi tıklama seçeneği olacaktır. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda, ticaret finansmanındaki anlaşmazlığı blockchain ile çözme seçeneği olacaktır. Ayrıca, alıcıya veya satıcıya karşı ne tür bir çatışma veya şikayetiniz olduğunu seçmek için birden fazla seçeneğiniz olacak.

Bunun işlenmesinden sonra alıcı, blok zincirinde ticaret finansmanı kullanarak ödemeyi onaylayacaktır. Bununla birlikte, farklı çözüm durumunda, belirli eylemler gerçekleştirilecektir..

 

Adım-7: Satıcı Ödemeyi Alır

Sevkiyat yapıldı ve alıcı bunu blockchain ve ticaret finansmanı platformunda onayladı. Bu nedenle, akıllı sözleşme, blok zincirinde ticaret finansmanı kullanarak satıcı için ödemeyi otomatik olarak başlatacaktır..

Öncelikle bunu yapmak için, alıcının bankası hesaptan para tutarını çekecek ve ardından doğrudan satıcının banka hesabına gönderecektir. İkinci olarak, satıcının bankası ödemeyi blok zinciri ve ticaret finansmanı platformunda onaylayacaktır. Son olarak, her şey yerinde olduğu için her iki taraf da sözleşmeyi sona erdirecek.

Rehberimize göz atın Sigorta için blockchain buradan!

 

Ticaret Finansmanı İçin Blockchain Konsorsiyumu, Şirketler ve Popüler Kurumsal Blok Zinciri Platformları İnfografik

Bölüm-6: Ticaret Finansmanına Uygun Popüler Kurumsal Blok Zincirleri

Blockchain uygulayan birçok işletme var. Bununla birlikte, her biri ticaret finansmanı nişine uygun değildir. Finans, blockchain teknolojisinin hayati kullanım alanlarından biridir ve birçok işletme artık ticaret finansmanı blockchain platformları için özel çözümler sunmaktadır..

Projenizi desteklemek için en iyi ticaret finansmanı blockchain şirketlerini arıyorsanız, aşağıdaki tüm seçenekler formunu kesinlikle incelemelisiniz. Ticaret finansmanı için en popüler ve en uygun kurumsal blok zincirini seçtik. Öyleyse, ne olduklarını görelim –

 

 • Hyperledger

Bu sektördeki en büyük oyunculardan biri olan Hyperledger ile başlayalım. Hyperledger bir Linux projesidir ve 2016 yılından itibaren ortaya çıkmıştır. Dahası, Hyperledger, ticaret finansmanı da dahil olmak üzere çeşitli sektörler için harika bir çözümdür..

Ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri, geniş entegrasyon nedeniyle kesinlikle projeleri için uygun bir eşleşme bulacaktır. Şu anda Hyperledger’ın 185’den fazla iş birliği devam ediyor. Dahası, çantadaki on farklı proje türü ile Hyperledger pratikte piyasayı yönetiyor.

Projelerinin çoğunun ticaret finansmanı nişini desteklediğini ve sadece bunun için özel özellikler sunduğunu bilmekten memnuniyet duyacaksınız..

 

Ne Sunuyor?

İzin Verilen Blockchain Sistemi

Ticaret finansmanı blok zinciri teknolojisi, izin verilen çerçeveyle birlikte gelir. Dolayısıyla, ağa katılırken kimliğinizi doğrulamanız gerekir. Ayrıca, ilgili ortaklarınızı kolayca bulabileceksiniz..

 

Daha Yüksek Performansla Yüksek Ölçeklenebilirlik

Ticaret finansmanı blok zinciri platformlarının ölçeklenebilir olması gerekir. Ayrıca, saniyeler içinde binlerce işlemi tamamlamaları gerekir. Hyperledger’ın üstün kaliteli çıktı ile yüksek ölçeklenebilirlik sunmasının nedeni budur..

 

Bilinmesi Gereken Verilerin Kullanılabilirliği

Ticaret finansmanı blockchain platformları birçok hassas belgeyle uğraşmak zorundadır. Ayrıca, yalnızca ticaret ortaklarının bunları görebildiğinden de emin olmaları gerekir. Bunun için, Hyperledger teklifinin yalnızca defterdeki veri kullanılabilirliğini bilmesi gerekir.

 

Zengin Sorgu Dilleri

Hyperledger, zengin sorgu dilleri sunar, böylece herhangi bir ticaret şirketinin veri tabanında arama yapmasını kolaylaştırır..

 

Modüler Mimari

Ticaret finansmanı blok zinciri platformuna yeni özellikler eklemek, ağın modüler yapısı ile kolay bir şey olacaktır..

 

Hassas Veriler için Güvenlik Ölçümü

Hyperledger, tüm finansal hizmetlerin, kimsenin giremeyeceği yüksek kaliteli bir güvenliğe sahip olması gerektiğini bilir..

 

 • Ethereum Kurumsal İttifak

Ticaret finansmanı blockchain şirketleri için bir başka harika kurumsal platform Ethereum Enterprise Alliance’dır. Ethereum, en eski blockchain teknolojilerinden biridir ve bu konuda piyasadaki en popüler olanıdır. Dahası, bitcoin mimarisiyle ilgili her sorun Ethereum’da yok.

Dahası, bu platform ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri için sağlam bir işlevsellik yelpazesi sunar. Ancak, yalnızca finans sektörleri için değildir. Üst düzey kurumsal ihtiyaçlara olan talep nedeniyle, Ethereum 250’den fazla üyesi olan bir konsorsiyum oluşturdu. Dahası, kar amacı gütmeyen, izinsiz bir blok zinciridir..

Dolayısıyla, finansal nedenler için en uygun olmadıklarını düşünebilirsiniz. Ancak, gizliliğe ihtiyaç duyan taraflar için özel kısıtlayıcı erişim sunarlar.

 

Ne Sunuyor?

Açık Platform

Her şeyden önce, ticaret finansmanı blok zinciri platformları için açık kaynaklı bir platform sunuyorlar..

 

Yetki

Ticaret finansmanı blok zinciri projeleri, AÇA’nın yetkili etkisiyle başa çıkmak zorundadır. Bunun nedeni, açık bir ekosistemi sürdürmek için belirli düzenlemelerin olması gerektiğidir ve AÇA bunu sürdürecektir. Dahası, başlangıçta yönergelerinize dikkat çekerseniz, bunu sürdürmeleri onlar için daha kolay olacaktır..

 

Devlet Desteği Sağlayın

Ticaret finansmanı projenizi başlatmak için tam bir Devlet yedeğine sahip olmaktan daha iyi bir yol ne olabilir? Genellikle, blockchain platformları yasa ve düzenleme sorunları ile ilgilenir. Ancak finans sektörünün kanun altında olması gerekiyor. AÇA tam da bunu sunuyor.

 

Gelişen Sistem

Kimse geride kalmak istemez ve bu nedenle EEA her zaman özelliklerini yükseltecek ve platformun genel sürümüne daha fazlasını ekleyecektir. Bu şekilde hem özel hem de halka açık platform fayda sağlar. Ticaret finansmanı blok zinciriniz de.

 

KYC / AML Protokolleri  

Ticaret finansmanı, müşterilerini daha iyi tanımak için KYC / AML protokollerine sahip olmalıdır. EEA ile bunun gibi tüm yasal özelliklerini alacaksınız.

 

 • R3 Corda

R3’ün Corda’sı, Corda yazılımının ticari blok zinciri versiyonlarından biridir. Ayrıca, platform kurumsal kullanıcılar için açık kaynak olacak şekilde tasarlanmıştır. Söylemeye gerek yok, ticaret finansmanı blockchain şirketleri kesinlikle kullanmalı.

Bu platformla ilgili en iyi şey, esas olarak finansal bölümler için olmasıdır. Son olaylarda başka uygulamalar da olsa da, yine de çoğunlukla finans sektörlerine yöneliktir. Bu nedenle, bunu ticaret finansmanı blok zinciri platformunuzda kullanmak en iyi seçenek olabilir.

Corda, 2015 yılından itibaren geldi ve şu anda çantasında 200’den fazla üyesi var. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri, projelerinde izin verilen doğa türünü gerçekten kullanabilir..

 

Ne Sunuyor?

Uygulama Güvenlik Duvarı

Belki de en iyi blockchain uygulama güvenlik duvarını arıyorsunuz. O halde Corda gününüzü kurtarmak için burada. Ticaretin finansmanı, belge sızıntılarına ve tahrifata karşı güçlü bir korumaya ihtiyaç duyar. Dahası, Corda’nın yardımıyla artık ticaret finansmanı blok zinciri, belgelerini korumak için bu harika güvenlik duvarından yararlanabilir..

 

Şifreleme

Ticaret finansmanı blok zinciri projeleri için bir başka yararlı özellik, ileri düzeyde bir şifreleme kullanılmasıdır. Bunun için kriptografi kullanıyorlar; ancak bu, piyasadaki diğer kriptografilerden çok daha üstündür. Ayrıca, herhangi bir üçüncü tarafın bunu çözmesi neredeyse imkansızdır.

 

Yüksek kullanılabilirlik

Platform, tüm ticaret finansmanı blok zinciri topluluğu için yüksek kullanılabilirlik sunar. Aynı gelişmiş çıktıyla 7/24 çalışır durumda.

 

Afetlerin İzlenmesi ve Kurtarılması

R3 Corda’nın yardımıyla lüks eşya konumunuzu izleyebileceksiniz. Herhangi bir felaket durumunda, platformdan kurtarmanın sayısız yolu vardır. Dahası, böyle bir felaketi önlemek için bile tahmin edebilecek önemli araçlar var..

 

 • Dalgalanma

Ripple, 2012’den beri piyasadaki birinci sınıf bir blockchain platformu oldu. Ancak o zamanlar Opencoin’di. Daha sonra 2015 yılında Ripple olarak yeniden markalandı. Ticaret finansmanı blockchain şirketleri, RippleNet’lerinin bankaları, ödeme sağlayıcılarını, şirketleri, varlık borsalarını vb. Birbirine bağlaması nedeniyle bu platforma bayılacak..

Dolayısıyla, herhangi bir finansal oyuncu arıyorsanız, RippleNet arkanızda. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri de neredeyse ücretsiz küresel işlemleri kullanmaktan heyecan duyacaktır. Şu anda kendileriyle çalışan 100’den fazla kuruluş var.

 

Ne Sunuyor?

Yeni Pazarları Keşfedin

Birçok finans kurumu uygun müşteriyi bulmakta zorlanır ve sonunda dolandırıcı şirketlerle sözleşmeler yapar. Sadece ticaret finansmanı şirketlerinin itibarına zarar vermekle kalmıyor, aynı zamanda gelirin aşağıya kaymasına da neden oluyor.

Bu Ripple ile başa çıkmak için, potansiyel alıcıları ve satıcıları keşfedebileceğiniz yeni pazarlar sunuyoruz..

 

Daha Fazla Müşteri Sağlayın

Ripple gibi sağlam bir platformun yardımıyla, ağ sistemi üzerinde sözleşmeler oluşturmak için daha fazla müşteri çekebileceksiniz. Genellikle satıcılar, ticaret finansmanı blok zincirini kullanarak kısa sürede ödeme alacakları için heyecanlanırlardı..

 

Güvenlik Protokolleri ve Güvenlik Sorunları

Ticaret finansmanı yapısında çok sayıda boşluk var. Ripple, daha eksiksiz bir şekilde kanıtlamak için en iyi güvenlik protokollerini sunar. Hepsinden önemlisi, ticaret finansmanı blok zinciri platformları için özel bir güvenlik özelliği sunarlar..

 

Ödeme Sürecini Basitleştirme

Ticaret finansmanı blok zinciri platformları her zaman bu sektörden basitleştirilmiş çıktılara ihtiyaç duyar. Ticaretin tipik yapısı oldukça karmaşık olduğundan, birçok insan zor sorunlarla karşı karşıyadır. Ancak Ripple’ın yardımıyla hiçbir ticaret finansmanı blockchain şirketi basitleştirilmiş bir işlem sürecinden yararlanamaz..

 

 • Yetersayı

Ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri listesinde bir sonraki yeter sayı olmalıdır. Ayrıca, ticaret finansmanı platformu, yüksek kaliteli çıktılara daha hızlı işlemlerle uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ağ mimarisi kapsamlı kullanım için oldukça uygun olduğundan, çekirdek en iyi şekilde ticaret finansmanı ile çalışır..

Dahası, izin verildiği gibi, platforma girmek için özel kimlik doğrulama özellikleri almanız gerekecek. Dahası, bu özellik finans sektörüyle gerçekten el ele gidiyor..

Ticaret finansmanı blok zinciri şirketleri, platformun süper ölçeklenebilir olmasını ve baskı altında çökmeyeceğini de sevecektir..

 

Ne Sunuyor?

Düğüm Yönetim Otoritesi

Ağa girmek bir tür kimlik doğrulama sürecidir. Giriş seviyesinde bir yetkili, tarafın ağa girmeye uygun olup olmadığını kontrol edecektir. Bu nedenle, ağ üzerinde her zaman güvenilir, doğrulanmış kişiler bulacaksınız.

 

Özel İşlemler

Ticaret finansmanı blockchain platformları, işlemler sırasında bile gizliliği korumalıdır. Quorum’un herkesin başka bir kullanıcıyla özel olarak işlem yapmasına izin vermesinin nedeni budur..

 

Oylama Yoluyla Anlaşma

Yetersayı, çoğunluk oylamasıyla bir anlaşmaya varır. Ve bu nedenle, tipik enerji tüketen konsensüs protokollerinde çalışmaz. Her şey oylamaya bağlı olduğundan, işlemin onaylanması gerçekten kısa bir zaman alıyor.

 

Üst Düzey Performans

Ethereum’un halka açık sürümünün aksine, Quorum yüksek sınıf performans sunar. Sadece bu değil, aynı zamanda diğer platformlardan daha yüksek bir işlem oranı sunuyor.

 

Bölüm-7: Ticaret Finansmanı için Blockchain Konsorsiyumu

 • Biz. Ticaret

Sekiz banka bir araya geldi ve We.trade adlı ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumu oluşturdu. We.trade daha önce Dijital Ticaret Zinciri olarak biliniyordu. Ancak, daha etkili hale getirmek için We.trade olarak yeniden markalandılar. Şu anda ticaret finansmanı blok zinciri desteğini alıyorlar. IBM.

Ayrıca, ana niyetleri, genellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için blok zinciri temel ticaret finansmanı sunmaktır, çünkü bu şirketler çoğu sorunla karşı karşıya.

Dahası, Hyperledger Fabric ve IBM’in bankacılık sektörü deneyiminin yardımıyla, blockchain tabanlı ticaret finansmanı daha ucuz ve kullanımı kolay olacak.

Gerçekte, ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumu, tüm tesisleri Hyperledger Fabric v1.0.0’dan alıyor. Dahası, Hyperledger bir ticaret finansmanı blockchain platformu olmaktan çok daha fazlasını sunuyor.

Şu anda ticaret finansmanı blok zincirinin üyeleri –

UniCredit, Rabobank, Santander, Deutsche Bank, Natixis, Nordea, KBC ve HSBC.

Ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumu doğrudan IBM Cloud üzerinde çalışacak. Dahası, bu şekilde ticaret finansmanı blok zinciri süreci sorunsuz işlemeye devam edecektir..

Ayrıca, blockchain tabanlı ticaret finansmanı ile ilgili uluslararası ve yerel ticaret işlemlerini izleyecek, yönetecek ve güvence altına alacaktır. Ek olarak, mobil cihazları kullanarak da her şeyi takip edebilirsiniz. Dolayısıyla, bu blockchain tabanlı ticaret finansmanı süper uygun.

 

 • Marco Polo

Marco Polo ticaret finansmanı blockchain konsorsiyum platformunu oluşturan birçok finans şirketi var. Ayrıca, sadece gözlemci olarak hareket eden ve herhangi bir rol almayan başka bir üye de Uluslararası Ticaret ve Forfaiting Derneği’dir (ITFA). Ayrıca, ITFA 170’in üzerinde üyeden oluşmaktadır.

Marco Polo ticaret finansmanı blockchain konsorsiyumu, potansiyel müşterilere ticaret çözümleri sunmanın yanı sıra daha iyi banka deneyimi sunmak istedikleri için mevcuttur..

Şu anda Marco polo ticaret finansmanı blockchain konsorsiyumu, R3 Corda ve TradeIX’ten teknik bir yedek alıyor. Bu blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformunun birkaç avantaj noktası vardır. Bakalım ne olduklarını –

 • Maliyet Karşılıklılığı: Marco polo ticaret finansmanı blok zinciri, ağdaki birçok katılımcı ve üye arasında maliyetin karşılıklı olarak karşılanmasını sağlar.
 • Risk yok: Ticaret finansmanı blok zinciri platformunu kullanmak, sıfır risk sundukları için oldukça faydalıdır çünkü her katılımcı doğrulanır ve yasa ve yönetmeliklere göre sabitlenir.
 • Ağ Etkileri: Güçlü bir ağ yapısını desteklemek için kritik kütle gerekli çözümlerle birlikte gelir.
 • İşbirliği: Uzmanlığı paylaşmak ve sektör genelinde teknolojiyle oynamak yeniliklere yol açar. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri platformu bunu teşvik ediyor.

Şu anda ticaret finansmanı blok zincirinin üyeleri –

Bangkok Bank, Natixis, Commerzbank, SMBC, DNB, ING, Standard Chartered, BNP Paribas, OP Financial ve NatWest.

 

 • Batavia

Batavia, ticaret finansmanı blockchain konsorsiyumlarından bir diğeridir. Şu anda, ticaret finansmanı platformlarını uygulamak için IBM ile işbirliği yapıyorlar. Şu anda yalnızca beş bankaya sahip küçük bir banka konsorsiyumu.

Şu anda ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumunun üyeleri –

CaixaBank, Erste Group, UBS, Bank of Montreal ve Commerzbank.

Batavia, çok partili yaratımın yanı sıra sınır ötesi ticaret ağları sunmayı amaçladıkları için var olmaya çalışıyor. Dahası, her iki tarafın da ticaret için uygun ortaklar bulabileceği açık bir ihracatçı ve ithalatçı ekosistemine izin vermek istiyorlar..

Ayrıca, deneme süreleri boyunca, farklı bölgelerdeki ulaşım modları gibi birçok canlı proje de yürütülüyor..

Ayrıca Batavia, platformlarının farklı bir durumda nasıl çalıştığını test etmek için çeşitli boyutlarda işlem ve ürün malları ticareti yaptı. Bu nedenle, Batavia ticaret finansmanı blockchain konsorsiyumunu kullanarak müşteriler, tam şeffaflıkla hatasız işlem yapabilirler. Ek olarak, tek ticaret finansmanı blok zinciri platformu, daha verimli ortakları bir araya getiriyor.

 

 • Voltron

Voltron ticaret finansmanı blockchain konsorsiyumu, R3 Corda platformunu temel alır. Bununla birlikte, teknolojik destek için CryptoBLK ile de işbirliği yapıyorlar. Yine Voltron, uluslararası pazarda ticaret finansmanı sürecini kolaylaştırmak isteyen 12 banka ile birlikte gelir..

Şu anda ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumunun üyeleri –

U.S Bank, Natwest, Bangkok Bank, Mizuho, ​​BNP Paribas, BBVA, Intesa Sanpaolo, ING, HSBC, Scotiabank, SEB ve CTBC bank.

Kredi mektuplarının ticaret finansmanı için nasıl temel bir ihtiyaç olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Bu nedenle, onu tam anlamıyla sağlamlaştırmak için Voltron, güvenli bir ticaret finansmanı blok zinciri platformu sunuyor. Platformu kullanarak bankalar herhangi bir hata konusunda endişelenmeden ilgili belgelerle birlikte akreditif verebilir..

Her iki taraf da her şeyi canlı olarak önizleyebildiği için, anlaşmayı imzalamadan önce bir anlaşmaya varabilir veya herhangi bir hatayı işaret edebilir. Ayrıca kurumsal müşteriler, belgeleri yalnızca ilgili ortaklarıyla doğrudan yükleyebilir. Bu nedenle, her insan tüm hassas belgeleri muhasebe defterinde görüntüleyemez..

 

 • HKTFP

HKTFP, Hong Kong merkezli bir ticaret finansmanı blok zinciri platformudur. Platform, bankalar ve Hong Kong Para Otoritesinin bir işbirliğidir. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri platformu, yalnızca ticaret finansmanı için özel özelliklere dayalı bir Kavram kanıtı üzerinde çalışır..

Şu anda ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumunun üyeleri –

Bank of China, HSBC, Hang Seng Bank, ANZ, Standard Chartered, DBS ve Bank of East Asia.

Birincil hedef, her bir belgeyi ve süreci dijital hale getirmektir. Üstelik, tek bir gerçek dokümantasyon biçimine sahip olmak, sahtekarlık olmaz. Ayrıca, ticaret ağını genişletmek için diğer ticaret finansmanı blok zinciri platformuna da bağlanmak istiyorlar..

Ayrıca, ticaret finansmanı piyasası likidite eksikliğinden muzdarip olduğundan HKTFP ölçeklenebilir bir çözümdür. Çözmek istedikleri bir diğer büyük sorun ise yüksek fiyatlandırmadır. Böylece, platformun yardımıyla, nihayet bu bölgelerde düşük maliyetli ticaret yapabilirsiniz..

Platforma güç vermek için Hyperledger Fabric kullanıyorlar.

 

 • Komgo

Komgo, başka bir ticaret finansmanı blok zinciri konsorsiyumudur. Birincil hedefleri, sadeleştirme, otomasyon yoluyla verimlilik ve güvenlik sunmak ve belirli endüstri tabanlı işlevleri teşvik etmektir..

Şu anda Komgo ticaret finansmanı endüstrisi için veri alışverişi sorunlarını çözmek için merkezi olmayan bir blok zinciri platformu sunmak istiyor.

Emtia ticareti için veri alışverişini ve güvenliğini ortaya çıkarmak istiyorlar, ancak bunu platformda tamamen düzene sokmak istiyorlar. Alıcı ve satıcı platformlarını kullanarak güvenli kanallar aracılığıyla sorunsuz bir şekilde buluşabilir ve bağlantı kurabilir. Şu anda blok zinciri ağlarına güç sağlamak için Ethereum kullanıyorlar ve ayrıca ConsenSys’in Kaleido’dan da teknik destek alıyorlar..

Ayrıca, bu konsorsiyumun emtia tüccarları, bankalar, teftiş şirketleri ve enerji ana şirketlerini içeren on beş farklı paydaşı vardır..

Ticaret finansmanı konsorsiyum üyeleri:

Gunvor, Shell, BNP Paribas, Citi, Société Génerale, Macquarie, Mercuria, ING, ABN AMRO, Rabobank, Crédit Agricole Group, MUFG Bank, Koch Supply & Ticaret, SGS ve Natixis.

 

Bölüm-8: Ticaret Finansmanı İçin Blockchain Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

 • Mizuho

Japonya’nın Mizuho bankası, ticaret finansmanı blockchain platformunu tamamen kullanıyor. Kısa süre önce, Japonya ile Avustralya arasındaki ilk ticaret finansmanı işlemlerinden birini sorunsuz bir şekilde tamamladılar. Dahası, onlara göre, her belge ve veri iki taraf arasında sorunsuz bir şekilde paylaşıldı..

Dahası, Mizuho aslında diğer iki tarafla çalışıyor – Sompo Japan Nipponkoa Insurance ve Marubeni Corp. Gerçekte, ticaret finansmanı blok zinciri çözümü ticaret için önemli miktarda zaman azaltabiliyor..

Şu anda ticaret finansmanı blok zinciri platformunu geliştirmek için IBM Japonya’dan teknik destek alıyorlar. Bununla birlikte, Mizuho, ​​projenin kesinlikle mükemmel hale gelmesi için daha almaları gereken çok uzun bir yolu olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, umarım yakında onlardan harika bir ticaret finansmanı blok zinciri çözümü elde edeceğiz.

 

 • Barclays

Barclays, geleneksel ticaret finansmanı yöntemlerini değiştiren şirketlerden bir diğeri. Wave şirketi ile birlikte, küresel ticaret sorunları ile ilgilenecek bir ticaret finansmanı blok zinciri platformu üzerinde çalışıyorlar..

Ayrıca, çok yeni ticaret finansmanı blok zinciri platformunda, Seychelles Trading ve Ornua arasında akreditif işlemi gerçekleşti. Dahası, bu tarafların her ikisi de Wave platformunu kullanarak herhangi bir sorun olmadan ticari belgeler alışverişinde bulundu. Ek olarak, fonlarını ödemek için SWIFT kullandılar.

Yeni ticaret finansmanı blok zinciri platformu, bir sözleşmedeki her tarafın, güvenli merkezi olmayan ağlarını kullanarak gönderi belgelerini ve başlıkları görmesini ve aktarmasını sağlar. Böylece, yeni sistem süreci gerçekten hızlandırabilir ve genel maliyeti azaltabilir.

Dahası, belgelerdeki dolandırıcılık faaliyetlerini de tespit edebilir. Şu anda Barclays, Wave platformunun potansiyelini keşfeden tek şirkettir. Ancak, bu harika ticaret finansmanı blok zinciri platformunun potansiyelini tam olarak kullanmak için diğer bankalar veya finans kurumlarıyla da işbirliği yapmak istiyorlar..

 

 • Çin Halk Bankası

Bir başka büyük ticaret finansmanı blok zinciri platformu, dünyaya doğru yol alıyor. Bu kez People’s Bank of China, tipik ticaret işinin çevresi için büyük bir endişeyle projeye liderlik ediyor. Guangdong, Hong Kong ve Macao Dawan Bölgesi Ticaret Finansmanı Blok Zinciri Platformu, ticaret finansmanı blok zinciri girişiminin adıdır.

Ayrıca, bu platformla, Hong Kong, Guangdong ve Makao Körfezi Bölgesi’ndeki sınır ötesi ticaret için bir ekosistem oluşturmayı hedefliyorlar..

Dahası, platformları mikro ve orta ölçekli işletmeler için maliyeti% 6’nın altına düşürebiliyor. Şu anda% 7-8 ile çalışıyorlar. Maliyette pek bir azalma olmadığını düşünseniz bile, ancak milyonlarla uğraşırken% 1 bile büyük bir fark yaratır.

Yine, sadece yurtiçi ticaret için değil, aynı zamanda yurtdışı şirketleri de kapsayacak. Platformları, platforma erişim vermeden önce gerçekliği de doğrulayacaktır..

 

 • Scotiabank

Scotiabank, AlphaPoint’in blok zinciri platformunun yardımıyla ticaret finansmanı blok zinciri dünyasını keşfediyor. Dahası, onlarla işbirliği yaparak nihayet projeyi ticari belgeleri deneme olarak göndermek için kullanıyorlar. Şu anda deneme tamamen olumlu, bu nedenle oldukça iyi çalıştığını varsayabiliriz.

AlphaPoint, varlıkların sayısallaştırılmasını sağlayabilen, ticaret öncesi ve sonrası evrak işlerini yönetebilen ve ticaret mekanları yaratabilen defter sistemini konuşlandırdı. Ayrıca, deneme sırasında hem Microsoft Azure’un platformunda hem de AlphaPoint’in kendi platformunda çalıştı.

Dahası, ticaret finansmanı platformu eski sistemlerle uyumlu olacak şekilde donatılmıştır. Bununla birlikte, ticaret finansmanı blok zincirinin yapısı oldukça karmaşık olduğundan eski sistemleri tamamen değiştirmek çok zaman alabilir..

Ticaret finansmanı blok zinciri platformu, her gün bir saniye içinde binlerce anlaşmayı gerçekleştirme kapasitesinden daha fazlasını sunuyor! Ayrıca petabaytlarca veriyi de destekleyecek!

 

 • SEB

SEB, CGI’ın ticaret finansmanı blok zinciri çözümünü kullanıyor. Ayrıca, çözümleri Trade360, ticaret finansmanı işlemlerinin ve düzenlemelerinin yükünü mükemmel bir şekilde idare edebilir. SEB, birçok ülkede çok sayıda finansal hizmet sunmaktadır. Ancak, yatırım ve kurumsal bankacılığın tüm potansiyellerini tüm hızıyla kullanmak istiyorlar..

Ortaklıklarının devreye gireceği yer burasıdır. Trade360, yalnızca finans sektörleri için bulut tabanlı bir platformdur. Dahası, küresel ticaret için herhangi bir finansal ihtiyaç için kazançlı yazılım, mimari ve destek sunar.

Ayrıca sistem, ticaret söz konusu olduğunda oldukça gerekli olan yasal düzenlemelere uygunlukları da destekler. Gerçekte, platform SEB şirketi için% 30’a varan gelir artışı ve daha hızlı çıktı sunabilir..

Ayrıca, sizi her şekilde yedekleyecek güvenli bir özel bulut topluluğu olacak. Ayrıca, gerçek zamanlı raporlama da sunarak; durumu gerçek zamanlı olarak kontrol edebileceksiniz.

 

 • KBank

Kbank veya Kasikornbank Public Company Limited, Teminat Mektubu ticaret finansmanı blok zincirimizi deniyor. Teknolojik destek olarak IBM’in Hyperledger çözümünü alıyorlar. Ayrıca, öncelikli hedefleri Teminat Mektubu sürecini basitleştirmek ve hızlandırmaktır. Bu içerecektir –

 • Tüm tüketici deneyimini geliştirmek.
 • Güçlü güvenlik önlemleri sunun.
 • Her iki taraf için daha az maliyet.

Kbank, Tayland’ın en büyük Teminat Mektubu ihraçlarından biridir. Ancak çok pahalı olması nedeniyle pek çoğu ihtiyaç duydukları tedaviyi alamıyor. Ayrıca, uluslararası ticaret, ticari bankacılık ve hatta yatırım bankacılığı gibi birçok finansal özellik sunarlar. Bu durumda, birçok güvenlik kusuru ve anlaşmazlığı ile uğraşmak zorundadırlar..

Şu anda sadece süreci dijitalleştirmek istiyorlar, böylece bu tüm müşterileri için daha uygun ve zaman kazandıran bir seçenek olacak. Dahası, ticaret finansmanı blok zinciri tamamen kağıtsız olacak ve bu da bu departmandaki mizaç seviyesini düşürecektir..

 

 • Dubai Ticaret ve Dubai Gümrük

Dubai, blockchain teknolojisinin kullanışlılığını kabul eden meraklı şehirlerden biridir. Bu nedenle, işleri daha da kolaylaştırmak için Dubai’deki her ithalat ve ihracat işi için ticaret finansmanı blok zincirini keşfetmeye başlıyorlar..

IBM, onlara ticaret finansmanı blok zinciri çözümleri sunmak için onlarla tam zamanlı çalışıyor. Ayrıca, BAAS sağlayıcısı, ortak bir çaba için nakliye şirketleri, bankalar ve havayolu şirketleriyle de çalışacak. Üstelik Dubai Ticaret ve Gümrük bu projede onlara liderlik edecek. Birincil hedefleri, nakliye durumunda gelenekleri iyileştirmek ve hırsızlık durumunu azaltmaktır..

Hyperledger teknolojisini kullandıkları için, modüler ortama daha fazla erişim elde edecekler ve gerektiğinde ağı genişletebilecekler. Her durumda, platform ticaret finansmanı blok zinciri alanında büyük bir işbirliği veya proje olacaktır..

 

Bölüm 9: Son Sözler

Ticaret finansmanı, ekonomimizde büyük rol oynayan başlıca sektörlerden biridir. Bununla birlikte, uygun bakım eksikliği nedeniyle, sözde çalışma sistemi artık çalışmıyor. Küresel ticarette artan kötü deneyimler ve birçok engelle birlikte, dünya ekonomisi tam olarak birleşemez.

Bu kılavuzda, blockchain teknolojisinin kullanımının bu sektörde nasıl devrim yaratabileceğini anlattık. Açıkçası, blockchain teknolojisi mükemmel değil. Ancak, eski sistemlerden çok daha üstündür. Uygun ticaret finansmanı blok zincirinin yardımıyla, daha iyi bir uluslararası ticaret deneyimi için ancak umut edebiliriz..

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me