Contents

BirBCDEFGHbenJKLM

NÖPQRSTUWXYZ

101 Blockchain’de, blockchain teknolojisine inanıyoruz ve tüm blockchain işine yeni başlayanlar için ne kadar kafa karıştırıcı olduğunu biliyoruz. Bu blok zinciri hile sayfasında, tüm temel konuları basit bir şekilde ele alacağız. Ayrıca, herhangi bir belirli blockchain tanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bağlantıları takip edebilirsiniz..

Ayrıca bu, geçmekte olduğumuz “Blockchain Explained” serisinin ilk bölümü. Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizi izlemeye devam edin. Yeni başlayanlar için olan bu blok zinciri sözlüğünde, aşina olmanız gereken en önemli blok zinciri tanımlarını bir araya getirdik, çünkü bunları çokça duyacaksınız. Yakın gelecekte bu sözlükte daha fazla makale ve tanım paylaşacağız..

Yeni Başlayanlar İçin Ultimate Blockchain Sözlüğü – İnfografik

Blockchain Sözlüğü İnfografik

Blockchain Tanımları Listesi

Şu anda bu sözlükte 46 blok zinciri tanımı var, haydi başlayalım.

Bir

Adres nedir?

Adres, kripto para biriminde önemli bir terimdir. Göndereni, alıcıyı tanımlamak için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır. Ayrıca kripto para birimini depolamak için de kullanılır. Gerçek dünya benzetmesinde, ev adresi mektup veya paket göndermek ve almak için kullanılır. Özel anahtar kullanılarak bir adres oluşturulur. Özel anahtar da adrese özeldir. Özel anahtar, adresin sahip olduğu dijital varlıklara erişmek için de kullanılır. Kripto para biriminde adres genellikle alfasayısal dizelerdir. Ayrıca, belirli bir ekosistemin adresinin benzerlikleri varsa. Örneğin, Ethereum ile ilgili tüm adresler 0x ile başlarken, Bitcoin adresi 3 veya 1 ile başlar. Adres, blok zinciri sözlüğünü keşfederken öğrenilmesi gereken en önemli terimlerden biridir..

Airdrop nedir?

Airdrop’lar, ücretsiz jetonları insanlara ödül olarak dağıtmakla ilgilidir. Blockchain projeleri, özellikle ICO’lar ile ilgilidir. Airdrop’a bağlı bir teşvik olabilir veya olmayabilir. Birçok girişim veya blockchain projesi, hata düzeltmeleri, topluluk büyümesi veya fikirlerine yönelik olumlu bir eylemi teşvik etme gibi çeşitli nedenlerle airdrop. Gereksinimlerini karşılayana kadar ve olmadıkça herkes airdroplara katılabilir.

Airdrops ve ücretsiz jetonların nasıl alınacağı hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede okuyun

Altcoin’in Tanımı


Bitcoin dışındaki herhangi bir kripto para birimi veya belirteç, altcoin olarak bilinir. “Altcoin” kelimesinin kendisiyle ilişkili ince bir anlamı vardır. Alternatif anlamına gelen “alt” ve kripto para birimi anlamına gelen “madeni para” olarak ayrılabilir. Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen herhangi bir coin, altcoin olarak bilinir. Örneklerden bazıları Ethereum, NEO, EOS, LEND vb. İçerir. Altcoinler de özellikler ve işlevsellik açısından daha iyidir, ancak Bitcoin’e kıyasla depolama değerini sunmazlar..

Altcoinler hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

B

Blockchain nedir?

Blok zinciri, ademi merkeziyetçilik sunan dağıtılmış bir defter teknolojisidir (DLT). Satoshi Nakamoto takma adının beynidir. Ayrıca blockchain teknolojisini kullanan Bitcoin’i de icat etti. Blok zinciri, merkezi olmayan defterin bir kopyasını taşıyan düğümlerden oluşur. Ayrıca, blockchain, ağdaki değer üzerinde anlaşmak için fikir birliği yöntemini kullanır. Blockchain tanımını öğrendiğinizi umuyoruz.

Burada blockchain hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir Ödülün Tanımı

Bounty; hata düzeltmeleri, pazarlama yardımı, makale yazımı vb. Gibi olumlu davranışları teşvik etmek için yeni başlayanlar veya işletmeler tarafından yürütülen basit bir programdır. Ödüller teknoloji endüstrisinde her zaman popüler olmuştur. Ancak, ICO’lar oluşmaya başladığında yeni bir yön yakaladı. Ayrıca, ikramiye tüm olumlu etkilerle ilgili değildir. Piyasa manipülasyonu da dahil olmak üzere bununla ilişkili bazı olumsuz yönleri var..

Bounty hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Çalışmak veya işlev görmek için merkezi bir otorite gerektirmeyen dijital bir para birimidir. Bitcoin başına değeri 19.000 $ ‘a ulaştığında 2017’de yeni zirvelere yükseldi. Bitcoin, artan transfer süresi ve transferle ilgili ücretler nedeniyle diğer kripto para birimlerine kıyasla daha iyi pratik kullanıma sahip değildir. Ancak artık bir depolama değeri olarak kullanılmaktadır. Bitcoin, özellikle onu saklamak için yapılmış bir cüzdanda saklanabilir. Bitcoin, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanır.

Blockchain Gezgini nedir?

Block Explorer, bir blok zincirindeki işlemleri görüntülemek için kullanılan bir araçtır. İşlemler, cari işlemler veya geçmiş işlemler olabilir. Block Explorer ayrıca blok zinciri hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlar. Örneğin, büyüme ve ağ hash oranı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Block Explorer, işlemleri keşfetmeye yönelik araçlardan daha fazlasıdır. Ayrıca bir blok gezgini kullanılarak bilinebilecek birçok başka şey de sunarlar. Onaylanmamış işlemleri de rapor ediyorlar ve ayrıca bir blok zinciri ile madencilik zorluğunu sergiliyorlar. Blok gezgini, bilgi döndürmek için hem cüzdan adreslerini hem de belirli işlem kimliklerini alır. Ayrıca, gelişmiş blok kaşifleri erişim sahibi oldukları verilere dayalı olarak raporlar da oluşturabilir. Block Explorer hakkında bilgi edinerek, blockchain tanımları hakkındaki bilginizi geliştireceksiniz..

Tam açıklama makalesi yakında geliyor. Bizi izlemeye devam edin.

Blok Ödülü nedir?

Blok Ödülü, bir madencinin bir bloğu başarıyla çözdükten sonra kazandığı ödüldür. Ödülü talep etmek için madenci bloğa ilk işlemi ekler. Tüm süreç, doğrulanacak bloklar arayan madencilerle başlar. Bir kez bulunduktan sonra, ödülün işlenmesi için bloktaki işlemlerin doğrulanması gerekir. Ayrıca ödül, yaptıkları işin miktarına bağlı olarak bir grup madenci arasında paylaşılır. İyi bir örnek, madenciliği yapılan bir bloğun 2018 itibariyle 12,5 BTC ödüllendirdiği Bitcoin’i içerir. Ödülün değeri, zorluğa ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir..

C

Konsensüs nedir?

Fikir birliği, bir ağdaki veri değerinin tek bir noktası üzerinde anlaşmanın bir yoludur. Dağıtık sistemlerde birçok fikir birliği algoritması kullanılmaktadır. Popüler fikir birliği algoritmalarından bazıları Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS) ve Delegated Proof of Stake (DPoS) içerir. Hepsi farklı çalışır ve dağıtılmış bir ağda fikir birliğini ele almanın farklı bir yoluna sahiptir..

Mutabakat algoritması hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Bir Kripto Para Biriminin Tanımı

Kripto para, somut bir varlığı olmayan sanal / dijital bir paradır. Bir ağ üzerinden dağıtılabilir ve eşler arasında ticaret yapmanın bir yolu olarak işlev görür. Varoluşu, ademi merkeziyet fikrini iş başında merkezi bir otorite olmaksızın çevreler. En popüler kripto para birimlerinden bazıları Bitcoin, Ethereum, NEO, Litecoin, EOS vb. Bir kullanıcı bir kripto para birimi alabilir veya satın alabilir. Ödüller, airdrop, madencilik veya stake etme dahil olmak üzere kripto para birimlerini elde etmenin başka yolları da vardır..

Burada kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cryptocurrency Fork nedir?

Cryptocurrency Fork, halihazırda mevcut olan blockchain sürümünden blockchain’in yeni bir sürümünü oluşturmak anlamına gelen teknik bir terimdir. Eklenen veya yeni özellikler, özellikler veya işlevlerle yeni bir dal oluşturmaktır. Gerçekleşen popüler kripto para çatallarından biri, Ethereum blok zincirindekiDAO saldırısı nedeniyle ETH-ETC çatalıydı. Ayrıca iki tür çatal vardır: sert ve yumuşak çatal. Bitcoin ayrıca Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond ve diğerlerini içeren birkaç çatala sahipti..

Kripto para çatalı hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

D – Blockchain Tanımları

DAO’nun tanımı

DAO, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelir. 2016’daki ilk lansmanından sonra, topluluktan karışık bir yanıt aldı. DAO kullanarak, herhangi bir kuruluş kodu kullanarak bir kural kümesi oluşturabilir ve merkezi olmayan bir ortamda yönetebilir. DAO, Ethereum sayesinde popüler hale geldi. Bununla birlikte, DAO’nun da olumsuz yanları var. Hacklenebilir ve birisi bir güvenlik açığı bulursa geri alınamaz. Akıllı sözleşmeler kullanılarak oluşturulur ve kullanıcılara açılmadan önce ilk aşamasında finanse edilir..

DAO hakkında buradan okuyun.

DApp nedir?

dApp, Ethereum, NEO veya EOS gibi blockchain platformlarının üzerinde geliştirilen merkezi olmayan bir uygulamayı ifade eder. Belirli bir kuralı izler ve akıllı sözleşmelerin yardımıyla belirli veya tüm işlevleri otomatikleştirir. dApp’lerin her zaman açık kaynak olması ve herhangi bir kontrollü taraf olmadan çalışması gerekir. dApps, kuruluşlar tarafından belirli görevleri otomatikleştirmek veya yalnızca kullanıcılarının belirli işlevlere sahip bir arabirime sahip olmaları için bir yol sağlamak için oluşturulabilir. Ayrıca dApp’lerin çalışması için jetonlara ihtiyacı vardır. Örneğin, bir dApp bir görev yaparsa, görevi blok zincirine kaydettirmek için işlem yakıtı harcaması gerekir..

DApp hakkında buradan okuyun

Blockchain Sözlük Bonusu, Blockchain ve Veritabanı Arasındaki Fark Nedir??

Veritabanı ve blok zinciri arasında önemli bir fark vardır, yani ademi merkeziyetçilik. Blok zinciri aynı zamanda bir veritabanı türüdür, ancak ademi merkeziyetçilik sunar. Geleneksel veritabanı ayrıca verilerin depolanmasına ve alınmasına yardımcı olur, ancak doğası gereği merkezileştirilmiştir. Blockchain ayrıca verilerin bütünlüğünü sağlar, bu da verilerin bir kez yazıldıktan sonra değiştirilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Bu, blockchain’in veri işleme seçeneği sunmadığı anlamına gelir. Veri bütünlüğü nedeniyle veri tabanına kıyasla doğrulamalar blok zincirinde daha doğrudur.

Bir blockchain ile bir veritabanı arasındaki farkı buradan okuyun.

DLT nedir?

DLT, Dağıtılmış Defter Teknolojisi anlamına gelir. DLT, blok zincirini etkinleştirir ve ona ademi merkeziyetçilik yeteneği verir. Herhangi bir coğrafi engel olmaksızın ağlarda kullanılabilir. DLT’de merkezi bir otorite yoktur ve her düğüm genellikle dağıtılmış defterin bir kopyasına sahiptir. Ayrıca, her bir düğüm fikir birliği sürecinde yer alır. Hızlı, güvenilir ve şeffaftır. Ayrıca% 100 veri bütünlüğü sunar.

DLT hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun

DYOR ne demek?

DYOR, “Kendi Araştırmanızı Yapın” anlamına gelir. Kendi araştırmalarını yapması ve finansal veya yatırım kararları için başka kimseye güvenmemesi söylenen yatırımcılara veya yeni başlayanlara yöneliktir. Özellikle birileri fikirlerini paylaştığında kripto para topluluğunda yoğun olarak kullanılan argo bir kelimedir. Kripto para birimi değişken bir platformdur ve bu nedenle bir yatırımcı yatırım yapmaya karar verdiğinde DYOR’a ihtiyaç duyulmasını gerektirir. Kripto para birimine yatırım yapmak çok riskli, DYOR!.

DAICO’nun tanımı

Piyasada ayakta kalma gerekliliğini karşılamayan birçok ICO projesi var. Ayrıca, ICO’lara yatırım yapmak şu anda kumar olarak görülebilir. DIACO, merkezi olmayan bir kaynak yaratma modelidir. Ethereum gibi blockchain ağının üzerine inşa edilmiştir. Demokratik olarak hareket eder ve token satışının yatırımcının menfaatine en iyi şekilde yapılmasını sağlar. “Tap” mekanizmasını kullanır. Bu mekanizma, yatırımcıların fon kontrolü yapmasını sağlar. Yatırımcının adım adım ve belirli şartlara göre yatırım yapabileceği anlamına gelir. Koşullar eşleşmezse, yatırım durur. Öte yandan koşul uyuşursa ikinci yatırım yapılacaktır. DAICO’nun arkasındaki fikir, para toplarken ICO’ları daha sorumlu hale getirmek ve ilerlemelerini kilometre taşlarıyla yedeklemektir. DAICO ayrıca DAO’dan otomasyon, ademi merkeziyetçilik ve geri ödeme seçeneği gibi bazı özellikleri alır..

Daha fazlasını öğrenmek için ICO ve DIACO arasındaki farkı okuyun.

E

ERC20 nedir?

ERC20, Ethereum ağında token vermek için kullanılan standart protokoldür. ERC20, “Ethereum Yorum Talebi” anlamına gelir. Ethereum ağında, ICO’lar tarafından tokenlerini serbest bırakmak ve varlıkların ticareti ve yönetimi standardını korumak için kullanılır. dApp’ler ayrıca bu tokenleri ekonomisini beslemek için kullanır.

ERC20 hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Eter nedir?

Ether, Ethereum platformunu besler. Ethereum blok zincirinde işlemleri, eylemleri veya diğer etkinlikleri mümkün kılan jetondur. dApp’lerin ağda çalışması için ayrıca ether gerekir. Ether başlangıçta kitle satışında yatırımcılara satıldı. İşlemlere hesaplama gücü sağlayan ve doğrulamalarına yardımcı olan madenciler tarafından da çıkarılabilir. Ayrıca, yaratılan eterin% 12’si, ekosistemi inşa etmek ve doğru yönde büyütmek için Ethereum vakıflarına verildi. Şu anda, sınırlı bir Ether kaynağı vardır ve işlemleri doğrulamak için Proof of Work (PoW) yöntemini kullanır..

Burada Ether hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ethereum nedir?

Ethereum, Bitcoin’in başarısıdır ve blockchain teknolojisini kullanan açık kaynaklı bir platformdur. Ethereum’un benzersiz satış noktası, akıllı sözleşmeler oluşturma ve merkezi olmayan uygulamaları (dApps) geliştirme, dağıtma ve sürdürme becerisidir. Ether, platformu beslemek için yerel bir belirteç olarak kullanılır. Bu, öncelikle madenci ödülleri ve işlem ücretleri için kullanıldığı anlamına gelir. DApps tarafından sunulan diğer hizmetler için de kullanılabilir.

Ethereum hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Ethereum Classic nedir?

Ethereum Classic (ETC), Ethereum blockchain’in hard fork’undan sonra ortaya çıkan bir kripto para birimidir. Büyük Ethereum Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) hackinden sonra oldu. Sert çataldı, yani orijinal Ethereum zincirinin özelliklerini taşıdı. Bu, toplumun çıkarlarını korumak için yapılır. Kesmeden sonra iki kuvvet vardı: biri çatala karşı diğeri çatal için.

Ethereum Classic hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Ethereum Gazı Nedir?

Ethereum Gas, Ethereum blockchain platformunda işlemleri gerçekleştirmek için temel hesaplama çabası birimi olarak kullanılır. Bir işlem gerçekleşirse, bununla ilişkili bir miktar işlem ücreti vardır. İşlem ücreti tutarı, işlem anındaki GAS değerine göre hesaplanır. Buna bağlı Gaz Limiti ve Gaz Fiyatı vardır. İstenmeyen harcamaları korumak için Gaz Limiti vardır. Ayrıca, ağı fazla tıkanmaya karşı korur. Gaz limiti, gaz fiyatı ile çarpıldığında işlem ücretini (TX) hesaplar.

Ethereum Gas hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

F

Federated Blockchain nedir?

Birleşik blok zinciri (Konsorsiyum blok zinciri olarak da bilinir) kısmen özel bir blok zinciridir. Pek çok bakımdan tamamen özel ağ ile aynıdır. Ayrıca, halka açık bir blockchain ağından özellikler alır ve iki çalışmadan en iyisini sağlar. Güç tek bir varlıkta kalmaz. Blok zincirini yöneten bir grup lider altında çalışır. Bir proje üzerinde birlikte çalışan şirketler veya bir konsorsiyum blok zincirini yöneten bir grup varlık için gerçekten yararlıdır. Bu aynı zamanda hiç kimsenin ağa katılamayacağı ve ağa erişmek için izin alması gerektiği anlamına gelir. Temel kullanım durumu organizasyon ve işbirliği içindir. Birkaç örnek EWF, r3 vb. İçerir..

Blok zinciri tanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ana sayfamızı ziyaret edin.

Fiat’un tanımı

Fiat, hükümet tarafından çıkarılan yasal paradır. Aynı zamanda “yasal ihale” olarak da bilinir. Yasal ihale ile, Fiat’ın onu kullanarak mal almak, satmak veya ticaret yapmak için kullanılabilecek tek para birimi olduğu anlamına gelir. Diğer para birimi türleri geçerli değildir. Bazı eyaletlerde ve ülkelerde kripto para birimleri de “yasal para” olarak ilan edilir. Ancak diğer ülkelerde aynı değildir. Birçok ülke kripto para birimlerini de yasakladı. Hükümet ve piyasa koşulları, itibari paranın değerini kontrol eder. İtibari para örnekleri Yen, ABD doları, Euro, Pound vb. İçerir..

Fiat hakkında buradan bilgi edinin.

FOMO ne anlama geliyor??

FOMO, Kaybetme Korkusu anlamına gelir. Kripto para topluluğunda kullanılan popüler bir kelimedir. Bir kişide korkuya dayalı bir karar aldığında olur. Korku, temelde bir kripto para yükseldiğinde kar etme fırsatını kaçırmaktır. Sosyal medya hesapları üzerinden yayılan söylentiler veya haberler nedeniyle de olabilir. En iyi örneklerden biri Bitcoin olacaktır. 2017 yılında sadece 1000 $ ‘dan 19.000 $’ a yükseldi. FOMO’nun duygusunu anlamayan yeni yatırımcılar, tüm zamanların en yüksek seviyesindeyken yatırım yaptılar. Şimdi, çoğu yatırımlarında sıkışıp kaldı. FOMO, yeni başlayan tüccarlar arasında her yerde bulunur ve gaziler bile bu duygudan özgür değildir.

FUD’nin tanımı

FUD, Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına gelir. Kriptoda FUD, bir kripto para veya bir bütün olarak topluluk hakkında korku, belirsizlik ve şüphe anlamına gelir. İnsanlar gruplar halinde satış yaptıkça ve sosyal medya aracılığıyla yayılan kötü tavsiyeleri dinledikçe FUD nedeniyle büyük pazar çöküşleri yaşanıyor. Duyduğumuz en büyük FUD’lardan biri Bitcoin’in bir Kabarcık olmasıdır. Medyada defalarca kullanılıyor ve yine de insanlar buna aşık oluyor. Kısacası, olumsuz haberler FUD’yi tetikleyebilir ve piyasayı çökertme kabiliyetine sahip olabilir.

G

Genesis Block nedir?

Blok zinciri bloklardan oluşur. Söz konusu blok zincirinin ilk bloğu genesis bloğu olarak bilinir. 0 olarak numaralandırılmıştır. Ayrıca, serbest bırakıldıktan sonra hiçbir değişiklik yapılmaması için kodlanmıştır. Genesis Block fikri, Bitcoin teknik incelemesinde ortaya çıktı. Bitcoin’in ilk Genesis Bloğu 50 bitcoin içeriyordu.

H

HashGraph nedir?

HashGraph, dağıtılmış defter teknolojisi özelliklerine sahip, yönlendirilmiş çevrimsiz bir grafiktir. Blockchain’den farklıdır. Ayrıca, blockchain’in sahip olduğu birçok sorunu çözer. Örneğin, kullanıcıları için daha güvenli, daha hızlı ve adil. Kolaylıkla “yeni nesil blok zinciri” olarak adlandırılabilir.

HashGraph hakkında buradan bilgi edinin.

HyperLedger nedir?

HyperLedger, Linux Foundations tarafından yönetilen bir blok zinciri projesidir. Açık kaynak kodludur ve pazardaki tüm büyük blockchain oyuncularının blockchain teknolojisinin iyileştirilmesi için ortak çaba göstermesini amaçlamaktadır. Projenin yönetici direktörü Brian Behlendorf, HyperLedger’ın endüstriler arası erişimin kolaylaştırdığı blok zinciri ekosisteminin iyileştirilmesine odaklanmalarını kaybetmelerine neden olacağı için herhangi bir tokene sahip olmayacağını da sözlerine ekledi..

HyperLedger hakkında buradan okuyun.

HODL’un tanımı

HODL, kripto para biriminde “HOLD” anlamına gelir. Kripto para birimi topluluğunda son derece popüler bir terimdir. Terim, bir kullanıcı Bitcointalk forumu, HOLD, 2013’te HODL olarak yazıldı. Adamın adı GameKyuubi idi ve o sırada Bitcoin kötü bir şekilde düşüyordu. Kötü düşüşe rağmen öne çıktı ve tutacağını söyledi ve başkalarına da madeni paralarını tutmalarını önerdi. Bu, GameKyuubi tarafından bir hataydı, ancak kısa sürede topluluk üyeleri arasında popüler oldu ve bunu, holding fikrini iletmek için kullanıyorlar. Şimdi, “Sevgili hayat için bekle” şeklinde mizahi bir arka plana sahip.

I – Blockchain Tanımları

ICO nedir?

ICO, İlk para teklifi anlamına gelir. Yeni başlayanlar veya işletmeler tarafından tokenlarını yatırımcılara satarak fon toplamak için kullanılır. ICO’lar İlk Halka Arz’a (IPO’lar) benzeyebilir, ancak farklı şekilde çalışırlar. Genel olarak, ICO’lar düzensizdir ve bununla ilişkili daha fazla riske sahiptir. Başarılı bir ICO çalıştırmak için, girişimlerin çalışan bir ürüne veya bir fikre sahip olması gerekir..

ICO hakkında buradan okuyun.

J

K

L

Lambo’un tanımı

Lambo, kripto para tüccarları ve yatırımcıları için kullanılan bir kripto argosudur. “Lamborghini” anlamına gelir. Yazma sırasında mevcut olan en hızlı arabalardan biridir..

M

Mainnet nedir?

Teknik olarak Mainnet, kullanıcılara dijital para gönderip alma olanağı sağlayan blockchain olarak tanımlanabilir. İşlem işlevselliğini kullanıcılara getirir. Üstelik testnet’ten farklıdır. Testnet yalnızca istenen işlevselliği simüle eder. Başka bir deyişle, Mainnet’in gerçek dünyada kullanıma hazır gerçek bir son ürün olduğunu söyleyebiliriz..

Mainnet hakkında daha fazlasını buradan öğrenin.

N

NEO nedir?

NEO (başlangıçta AntShares olarak bilinir), “Çin Ethereum” olarak da bilinen merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur. Açık kaynak kodludur ve geliştiricilerin akıllı sözleşmeler 2.0’dan yararlanarak güçlü dApp’ler oluşturmalarına yardımcı olur. Dahası, geliştiricilerin platformda dApp’ler geliştirmek için belirli bir dil öğrenmeleri gerekmez. NEO blok zincirinde kullanılan fikir birliği algoritması, Temsilci Bizans Hata Toleransı olarak da bilinen DBFT’yi kullanır. İnanılmaz derecede etkilidir ve saniyede 10.000 işlemi kolayca destekleyebilir. Enerji tüketimi söz konusu olduğunda da verimlidir. GAS, NEO ekosisteminin de önemli bir parçasıdır.

NEO hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

NEP5 nedir?

NEP5, NEO belirteçlerinin standardını yönetir. “5” numaralı NEO geliştirme protokolü, herkesin üzerinde anlaştığı revizyonu ifade eder. NEO belirtecinin NEO ağında nasıl geliştirildiğini, paylaşıldığını ve nasıl davrandığını yöneten bir protokoldür. Bir geliştirici kendi jetonunu dolaşıma sokmak istiyorsa, NEP-5 standardını karşılaması gerekir. HTTP’nin iki taraf arasındaki iletişimin sistematik olarak gerçekleştiğinden emin olduğu HTTP protokolüne benzer. NEP5’in birkaç işlevi arasında token onayı, bakiye kontrolleri, transfer vb. Yer alır..

NEP5 ile ilgili nihai kılavuzu buradan okuyun ve bilginizi blockchain sözlüğü terimlerinin ötesine genişletin.

NFT nedir?

NFT, Değiştirilemez Token anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi değiştirilebilir değildir. Bu, jetonun değiştirilemeyeceği ve dolayısıyla benzersiz senaryolar için yararlı olduğu anlamına gelir. NFT ayırt edilebilir ve diğer belirteçlerle değiştirilemez. Örneğin, benzersiz olan ve kopyalanamayan bir oyun kartı veya beyzbol kartı çıkarmak için kullanılabilir..

Bir başka güzel örnek de bilet meselesidir. Bu şekilde hala değeri vardır, ancak diğer token türleriyle değiştirilemez. Tamamen doğrulanabilir ve blok zinciri ve kripto para birimi aracılığıyla sahiplik sağlar.

NFT hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı okuyun

Ö

P

Penny Cryptocurrencies nedir?

Kuruşluk kripto para birimleri, değeri bir dolardan daha düşük olan paralardır. Evet, doğru okudunuz. Bu kategori kuruşluk hisse senetlerinden önem kazandı. Ayrıca, büyük olma şansları en yüksek olduğu için mevcut kripto para piyasasında çok fazla değere sahipler. Bir kuruşluk kripto para birimi satın almak, ancak madeni para iyi bir para biriminin standartlarını karşılıyorsa iyi bir stratejik hareket olabilir..

Penny Cryptocurrencies hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

PoS nedir?

Proof-of-Stake (PoS) bir başka fikir birliği algoritmasıdır. PoS destekli blok zinciri hisselerindeki düğümler. Ne kadar çok jeton istiflenirse, fikir birliği kararını vermek için düğümün seçilme şansı o kadar yüksek olur. Bu, güç sağlamak için çok az enerji gerektirir veya hiç gerektirmez. Bu nedenle, PoS, yeni blockchain platformları arasında fikir birliğini ele almanın yeni yolu gibi görünüyor. NEO, EOS ve Ethereum (yakında) Proof-of-Stake kullanıyor.

PoS hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

POW nedir?

Proof-of-Work (PoW), blockchain ağında kullanılan popüler bir fikir birliği algoritmasıdır. Örneğin Bitcoin kullanıyor. PoW, madencilere bir blok atayarak ve ardından hesaplamalı bulmacanın onlar tarafından çözülmesini bekleyerek çalışır. Bunu yapmak için hesaplama gücü gerektirir. Başarılı olursa, madenci blok zincirinin jetonu veya madeni para değeri olarak ödüllendirilir. PoW verimli değildir ve çok fazla güç tüketimi gerektirir. Bu aynı zamanda doğa dostu olmamasını da sağlar.

PoW hakkında buradan okuyun.

Özel Blockchain nedir?

Bir kuruluşa veya bir gruba ait olan belirli kişilerin kullanımı için özel bir blok zinciri oluşturulur. Özel kuruluş tarafından korunur ve geliştirilir ve mutabakat algoritmasının kullanımı ve basımın nasıl çalıştığı konusunda tam yetkiye sahiptir. Ayrıca, blok zincirine erişime kuruluş tarafından karar verilir. Buradaki tek fark, blok zinciri üzerindeki merkezi otorite kontrolüdür. Ripple, özel blok zincirinin mükemmel bir örneğidir.

Burada özel blok zinciri hakkında bilgi edinin.

Özel anahtar nedir?

Özel ve genel anahtar kavramı, blok zincirinde yapılan işlemlerin güvenli olmasını sağlamak için kullanılır. Bir kullanıcıdan diğerine gönderilen mesajları şifrelemek ve şifresini çözmek için özel bir anahtar kullanılır. Kripto para birimindeki özel anahtarlar, cüzdana erişmek ve blok zincirinde bir işlem başlatmak için de kullanılır. Bir kullanıcı olarak, özel anahtarınızı asla kimseye söylememelisiniz ve her zaman güvenli ve emniyetli bir yerde saklamalısınız..

Özel anahtarla ilgili bilgileri buradan okuyun.

Özel Satış Nedir?

Kripto para biriminde özel satış, ICO’ları ifade eder. Aynı zamanda, erken yatırımcıların ICO’ları aracılığıyla bir girişime yatırım yaptıkları kurumsal bir tur olarak da bilinir. Başlangıç ​​önce özel satışı duyurur. Yalnızca değerli yatırımcıların yatırım yapma fırsatına sahip olduğundan emin olmak için, katı katılım koşulları. ICO’lar ayrıca, doğru yatırımcıya doğru fırsatı vermeyi ve böylece neyle uğraştıklarını bilmelerini sağlar. Genel olarak, özel satışların yatırımcının yaptığı katkı miktarına bağlı olarak büyük bir bonusu vardır..

Herkese Açık Blok Zinciri Nedir?

Public Blockchain, herkes tarafından kullanılabilen bir blockchain türüdür. Merkezi bir varlık, onları özel bir blok zincirinde olduğu gibi kontrol etmez. Bu, herkesin katılabileceği, verileri alabileceği, düğümleri görebileceği ve blok zinciri ile ilgili diğer etkinlikleri yapabileceği anlamına gelir. Gerçekten “halka açıklar”. Halka açık blok zincirinin bazı önemli örnekleri arasında Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğerleri bulunur..

Herkese açık blockchain hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Q

R

S

Satoshi nedir?

Satoshi, blok zincirine kaydedilen en küçük Bitcoin birimidir. Şu anda Bitcoin’in orijinal yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun adını almıştır. En küçük birim olduğu için herhangi bir madeni paranın değerini görüntülemek için kullanılabilir. Hem tüccarlar hem de yatırımcılar, değeri Satoshi cinsinden hesaplar. Borsalar da madeni para / BTC çifti nedeniyle Satoshi’deki diğer kripto paraların fiyatını listeliyor..

Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto, 2009’da Bitcoin’in yaratıcısının arkasındaki takma isimdir. Bitcoin’in ilk teknik raporunu hazırladı ve blok zinciri kavramını dünyaya tanıttı. Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu kimse bilmiyor. Birçoğu, onun tek bir kişi olmadığını, ancak belirli bir nedeni olan bir varlık veya kuruluş olduğunu düşünüyor. O bir dahiydi ve İngilizce bilmektedir. Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmiyor ve umarız öne çıkıp dünyaya kimliğini anlatır..

Satoshi Nakamoto hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Güvenlik Simgesi nedir?

Güvenlik belirteci, kripto para birimi piyasasında yükselen bir eğilimdir. ICO’ların çoğu, bir Unity belirteci yerine güvenlik belirteci sunar. Güvenlik jetonları, yatırımcılara gerçek bir çalışan ürün veya fayda olmadan bir ICO’ya yatırım yaptıktan sonra sunulan jetonlardır. Dijital varlıklardır ve blok zincirinde finansal güvenlik görevi görürler. Güvenlik belirteçleri, ICO’ları kullanan yeni başlayanlar tarafından fon toplamanın en yaygın yoludur. Tüm güvenlik jetonları değerli değildir ve yatırımcı yatırım yapmadan önce uygun araştırma yapmalıdır..

Burada güvenlik belirteci hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Blockchain sözlüğü terimleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Daha iyi anlamak için Security token – Utility token bölümünü okuyun.

SHA-256 nedir?

SHA-256, Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimlerinde kullanılan kriptografik bir algoritmadır. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından tasarlanmıştır ve bir blok zinciri içindeki farklı işlemlere güvenlik sağlar. Popüler SHA-2’den (Secure Hashing Algorithm 2) bir adım öndedir. İşlemin güvenliğini sağlamanın yanı sıra, genel adresler ve özel anahtarlar oluşturmak için de kullanılır. SHA-256 aynı zamanda madencilerin blok ödülü almak için çözmesi gereken şifreleme algoritmasıdır. SHA-256 biraz teknik olsa da, bir blockchain öğrencisi olarak blockchain sözlüğü bilginizi geliştirmek için SHA-256 hakkında bilgi edinmelisiniz..

Akıllı Sözleşme nedir?

Akıllı sözleşme, kod aracılığıyla tamamen otomatik hale getirilen blockchain üzerinde yasal ihale görevi görür. Bu, yaratıcısı tarafından önceden tanımlanmış, değiştirilemeyen veya değiştirilemeyen belirli bir kuralı izlediği anlamına gelir. Genellikle fon transferleri, doğrulamalar vb. Gibi görevleri otomatikleştirmek için kullanılır. Aynı zamanda “akıllı yasal sözleşme” ve “kripto sözleşmesi” veya “akıllı sözleşme kodu” olarak da bilinir. En mükemmel örneklerden biri, token satışı sürecini otomatikleştirmek için ICO’lar tarafından geliştirilen akıllı sözleşmeleri içerir..

Akıllı sözleşme hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Solidity nedir?

Solidity, Ethereum blockchain için popüler bir programlama dilidir. Akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılır. Programlama dili en iyi şekilde sözleşmeye dayalı bir programlama dili olarak tanımlanır. Christian Reitwiessner, Liana Husikyan, Gavin Wood ve diğerleri tarafından geliştirilmiştir. Solidity hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://github.com/ethereum/solidity

T – Blockchain Tanımları

Testnet nedir?

Testnet, özellikle blockchain geliştiricileri tarafından kendi içinde yapılan değişiklikleri test etmek için oluşturulan blockchain ağıdır. Bu şekilde geliştiricilerin testleri gerçekleştirmek için kaynak harcaması gerekmez ve ayrıca ana blok zincirinin işleyişini etkilemek zorunda kalmazlar..

Token nedir?

Jeton veya Kripto jetonu, kripto para birimleri veya altcoinler için başka bir eşanlamlıdır. Ancak hepsi farklıdır. Kripto belirteci, kripto para biriminin (süperset) bir alt kümesidir. Bir varlık veya yardımcı program olarak hareket ederler ve kendi blok zincirlerinde bulunurlar. Örneğin EOS, Ripple vb. Tokenlerdir. Jetonların ayrıca gerçek dünya kullanımı vardır. Örneğin, bir video yayınlama web sitesi, izleyicilere zaman vermek için jetonlar kullanabilir. Bulabileceğiniz iki tür jeton vardır: Yardımcı jeton ve Güvenlik Jetonu.

U

Utility Token nedir?

Yardımcı program belirteci, kendisine eklenmiş bir yardımcı programın bulunduğu belirteçtir. Bir ürün veya hizmete erişmek için kullanılırlar (şu anda veya gelecekte). Hizmet tokenleri, ICO’lar aracılığıyla fon toplamak için yeni başlayanlar tarafından serbest bırakılır. Utility token örneklerinden biri Basic Attention Token (BAT) içerir. Brave tarayıcı ekosisteminde çalışan bir yardımcı program belirtecidir. Fayda jetonları yatırım amaçlı değildir. Ancak, bir yatırımcının değerinin kısa sürede artması umuduyla satın aldığı ICO’larda gayet iyi çalışıyorlar..

Daha iyi anlamak için Security token – Utility token bölümünü okuyun.

V

W

Cüzdan nedir?

Kripto para cüzdanı, bir kullanıcının özel anahtarlarını saklayabileceği bir yerdir. Bir cüzdan, yazılım veya donanım olabilir. Bir kullanıcı, kripto para varlıklarını saklamak, göndermek veya almak için cüzdanı kullanabilir. Ayrıca, kullanıcıların istedikleri zaman işlem geçmişini görüntüleyebilecekleri cüzdan kullanılarak yapılan işlemleri de depolar. Cüzdan, herhangi bir blockchain sözlüğünde bulacağınız temel bir terimdir..

Balinanın Tanımı

Balinalar, son derece yüksek net değere sahip bireyler, kuruluşlar veya kuruluşlardır. Kripto para biriminin önemli bir bölümünü tutarlar ve piyasayı bir gecede kolayca manipüle edebilir veya değiştirebilirler. Piyasada farklı balina türleri var. Örneğin, Bitcoin fiyatını manipüle edebilen Bitcoin balinası.

Teknik Rapor nedir?

Kripto para birimlerindeki Beyaz Kitap, proje tarafından yayınlanan ve planlarının tüm ayrıntılı açıklamalarını ve neyi başarmaya çalıştıklarını içeren belge olarak tanımlanabilir. Proje ile doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı kurumlara yöneliktir. Kripto para birimlerinde, esas olarak proje değerini yatırımcılara göstermek için kullanılır ve aynı zamanda proje sahiplerinin uzun vadede neyi başarmak istediklerine dair elinde bir vizyona sahiptir..

Terim hakkında bilgi edinmek için “ICO teknik raporu nasıl kontrol edilir” i okuyun.

X

Y

Z

# 0-9

% 51 Saldırı nedir?

% 51 saldırısı, blockchain teknolojisinde yaygın bir güvenlik açığıdır. Saldırıyı gerçekleştirmek için ağın% 51’inin bir grup madenci veya bir kişi tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Bu, madencilik hash oranı olarak adlandırılan hesaplama gücünün% 51’inin kontrolleri altında olması gerektiği anlamına gelir. Bir kez yapıldığında, saldırganlar iki kat harcama yapabilir, yeni işlemler oluşturabilir ve dolayısıyla yeni kripto para birimi oluşturabilir. Ayrıca işlemleri durdurabilir ve ayrıca yeni işlemleri önleyebilirler. Popüler bir kripto para birimi olan XVG, son birkaç ayda üç kez% 51’lik bir saldırı oluşturdu. Bu, blok zinciri sözlüğümüzün son tanımıydı. Bu Blockchain Sözlüğünü güncellemeye devam ediyoruz, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Blockchain Tanımları – Sonraki Adımlar

Şu anda blok zinciri tanımları listemize daha fazla terim ekleme sürecindeyiz. Ayrıca, kendi hızlarında öğrenebilmeleri için “Ultimate Blockchain Sözlüğü” kılavuzunu meslektaşlarınızla paylaşmanız harika olur. Bu sözlükte herhangi bir önemli blockchain tanımını kaçırırsak, lütfen aşağıya yorum yapın ve ekleyelim.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me