Ethereum, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve akıllı sözleşmeleriyle blockchain teknolojisinin daha geniş bir şekilde benimsenmesinde önemli bir rol oynadı. Bu, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar (DApp’ler) oluşturmalarına ve başlatmalarına olanak tanıyan bir platformdur ve geliştiriciler, şimdiye kadar 1.500’den fazla DApp oluşturarak yanıt verdiler! DApp’leri oluşturmakla ilgilenen bir geliştirici misiniz? Bu üst düzey DApp geliştirme kılavuzu, başlamanıza yardımcı olabilir.

DApps geliştirme, basit bir tak ve çalıştır projesi değildir ve ciddi programlama gerektirir. Bu DApp geliştirme kılavuzu, bunun ayrıntılarını kapsamayı amaçlamaz, daha çok adımlara üst düzey bir genel bakış sağlar. Ayrıca, makalenin sonraki bölümünde belirli bir adım hakkında daha fazla bilgi edinebileceğinizi gösteren bir “kaynaklar” bölümü sağlar..

DApp geliştirme: atılması gereken adımlar

Bir geliştiricinin bir Ethereum DApp oluşturmak ve başlatmak için adım adım ne yapması gerektiğine dair üst düzey bir genel bakış:

1. Ethereum Öğrenin:

Bir DApp’ın belirli bir kavramsal çerçeveyi izlemesi gerekir ve bunu anlamanın tek yolu Ethereum öğrenmek.

Örneğin, bir DApp açık kaynaklı olmalı ve kripto tokenlerinin çoğunu kontrol eden herhangi bir varlık olmadan bağımsız olarak çalışmalıdır. Bir DApp’de yapılan değişiklikler, topluluktaki bir fikir birliğini takip etmelidir. Arka uç kodu, akıllı sözleşmeler içermeli ve merkezi olmayan bir blok zinciri üzerinde çalışmalıdır. DApp, standart bir kriptografik algoritma kullanılarak oluşturulan bir kripto belirteci kullanmalı ve veriler, kriptografik standartları takip ederken bir blok zincirinde depolanmalıdır..

Merkezi olmayan fikir birliğine dayalı Ethereum blockchain platformunu öğrenmek, geliştiricinin üstleneceği ilk tartışılmaz adımdır..

2. Blok zincirinizi alın:

Geliştiricinin seçebileceği çok sayıda istemci varken, yeni bir DApp geliştiricisi için “testrpc” yi öneriyoruz. Bu araç artık Truffle araç setinin bir parçasıdır, kullanımı kolaydır ve bir komut satırı arayüzü (CLI) kullanarak başlatması kolaydır..

Araç varsayılan olarak blokları mayınlamaz, ancak geliştirme amacıyla blok aralığı CLI kullanılarak belirlenebilir.

3. Blockchain ile iletişim kurun:

Blockchain ile iletişim kurmanın en kolay ve en yaygın aracı “web3.js” dir. Kurulumu kolaydır ve gerekli parametreleri yapılandırmak için özel talimatlar vardır, örneğin:


 • Acongig.js dosyasını yapılandırma;
 • Blok zinciri ile iletişim kurmak için web3 API işlevlerini yapılandırma.

4. Solidity’yi Öğrenin:

Sağlamlık, akıllı sözleşmeler yazmak için Ethereum’un tescilli dilidir. Bu amaç için özel olarak tasarlanmış, zengin özelliklere sahip bir dildir ve bu üst düzey programlama dili C ++, Java, Python ve JavaScript’ten esinlenmiştir. Bir DApp ön uç koduna herhangi bir dilde sahip olabilir, ancak arka uç kodu akıllı sözleşmeler içermelidir, bu nedenle bu öğrenme yeni bir DApp geliştiricisi için de tartışılamaz..

5. Akıllı sözleşmeleri kodlayın:

Akıllı sözleşmeleri kodlayan bir geliştirici, etkinlik için aşağıdaki geniş yönergeleri izlemelidir:

 • Bilgi işlem mantığını ve depolama gereksinimlerini minimum düzeyde tutun, çünkü akıllı sözleşmelerin yürütülmesi “gaz”, yani bir bilgi işlem gücü ölçüsü gerektirir. Ücretsiz değildir, “gaz fiyatı”, yani belirli sayıda kripto jetonunun ödenmesi gerekir. Bu, Ether (ETH), yani Ethereum’un yerel kripto para biriminin akıllı bir sözleşme yürütmek için harcanması gerektiği anlamına gelir. Basit hesaplama mantığı daha az gaz gerektirir.
 • Kod karmaşıklıktan kaçınmalıdır, çünkü kod ne kadar karmaşıksa, hata olasılığı da o kadar yüksek olur. Akıllı bir sözleşmenin sonucu geri alınamaz, bu nedenle basit hatasız akıllı sözleşmelerin kodlanması zorunludur..

6. Akıllı sözleşmeleri dağıtın:

Bunun için önerilen araç takımı “Truffle” dır. Aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Bir dizin, geliştiricinin tüm akıllı sözleşmelerini korumasına olanak tanır;
 • Komut dosyaları, sözleşmeleri test ortamında dağıtabileceğinden, “trüf mantarı testini” çalıştırabildiğinden ve düzenli testler yürütebildiğinden, araç test çerçevesine kolayca uyum sağlayabilir..
 • Bu araç paketini kullanarak dağıtım kolaydır ve gerekli parametreler config.js dosyasında kolayca ayarlanabilir. Testrpc, dağıtımın çalışması için ayrı bir pencerede çalışıyor olmalıdır.

7. Akıllı sözleşmeyi çağırın:

Akıllı sözleşmelere yapılan çağrılar onaltılık dizelerde olmalıdır, ancak buna yardımcı olacak Ethereum sözleşmesi “uygulama ikili arabirimi” (ABI) kitaplıkları vardır..

8. Bir Ethereum hesabı oluşturun:

Akıllı sözleşmeleri yürütmek için geliştiricinin Ether harcaması gerekiyor ve bunun için Ethereum hesabı oluşturması gerekiyor. “Eth-lightwallet” tavsiye edilir çünkü genel ve özel anahtar çifti oluşturmak ve yönetmek bununla kolaydır. Geliştiricinin config.js dosyasını temel ayrıntılarla güncellemesi gerekir. Geliştirici trüf testine geri dönebilir ve Ether’in hesaplar arasında hareket ettiğini görebilir..

Önemli Not: Geliştirici, özel anahtarını hiç kimseyle paylaşmamalı veya herhangi bir çevrimiçi forumda kamuoyuna açıklamamalıdır..

9. Akıllı sözleşme ile işlem yapın:

Bir miktar Ether satın alıp hesabında depoladıktan sonra, geliştiricinin, Ether kullanarak işlem yapmak olan DApp geliştirmedeki son adımı atması gerekir. 3 seçenek vardır:

 1. Değer olarak başka bir adrese transfer;
 2. Ağın durumunu güncelleyecek ve ücretleri madenciye ödemek için Ether’i harcayacak bir sözleşme işlevini çağırın;
 3. Ağın durumunu güncelleyen ve ödeme olarak Ether’i kabul eden bir sözleşmeyi dahil edin. Geliştiricinin ayrıca ücretleri madenciye ödemesi gerekiyor.

10. DApp geliştirme: yararlı kaynaklar

DApp geliştirme adımlarına genel bir bakış için geliştirici şunları okuyabilir: bu kapsamlı Hackernoon makalesi. Bireysel adımlar için kaynaklar aşağıdadır:

 1. Ethereum öğrenmek için: Ethereum geliştirme eğitimi, Ethereum teknik raporu, ve Ethereum sarı kağıt.
 2. GitHub malzeme Testrpc için.
 3. GitHub malzeme web3.js için.
 4. İnternet üzerinden kurs Solidity için.
 5. GitHub malzeme Truffle araç takımı için.
 6. GitHub malzeme ABI kitaplığı için.
 7. GitHub malzeme eth-lightwallet için.

Bunlara ek olarak, ‘dappsforbeginners’, Yeni bir geliştiricinin rehberlik alması için iyi bir web sitesidir. Henüz emin değilseniz, işte blockchain geliştirmeyi öğrenmeniz için 5 neden. Yine de burada biraz ilham almak, 2018’de takip edilecek en iyi 10 dapps.

Aşağıdaki yorum bölümünde ilk dapp geliştirme deneyiminizle ilgili deneyiminizi duymak ister misiniz?.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me