Nuls blok zinciri, ticari kuruluşlara gerçek hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek için merkezi olmayan uygulamalarını oluşturup dağıtmaları için bir platform sağlamayı amaçlamaktadır..

Imgae Kredisi: Nuls

Blok zincirlerinin çoğu akıllı sözleşmeler teknolojisini benimsemiştir. Bununla birlikte, çoğunun merkezi olmayan uygulamaları dağıtma maliyetleriyle ilgili sorunları var ve bazıları iş dünyasına pek uymuyor. Nuls, blok zincirindeki olayları ve hizmetleri ayırmak için yan zincirler ekleyerek blok zincirinin ana zincirindeki yükü azaltmanın bir yolunu bulup icat ettiği yer burasıdır..

Bu nedenle Nuls, zincirler arası mutabakatta akıllı sözleşmelerin uygulanmasına yönelik işlevsel mekanizmalar sağlar, böylece merkezi olmayan uygulamalar oluşturma ve dağıtma maliyetini azaltır ve aynı zamanda geliştiricilerin farklı iş uygulamaları için Dapp’leri özelleştirmesini kolaylaştırır..

Nüllerin Tarihi

Nüls (NULs), Eylül 2017’de piyasaya sürülen Singapur merkezli bir kripto para birimidir..

Çoğu kripto para biriminin aksine, Nuls hiçbir zaman bir İlk Para Arzı (ICO) yapmadı. Bunun yerine, kripto para birimi Kasım 2017’de 40 milyon NULS tokenini coin başına 1 $ fiyatla Binance Exchange platformuna düşürdü..

Proje, topluluktan ve iş ortaklıklarından çok fazla fon olmasına rağmen, esas olarak airdrop aracılığıyla finanse edildi..

Nuls Ekibi

Bu olağanüstü kripto para biriminin arkasındaki çekirdek ekip, felsefi ideoloji paylarıyla bir araya gelen 11 üyeden oluşuyor..

Ekip şunlardan oluşur: Jason Zhang (Kurucu & Lider Geliştirici), Lily Wang (Kurucu Ortak & COO), Reaper Ran (Kurucu Ortak & Topluluk Lideri), Omar Elmir (İngiliz Topluluk Lideri), Kim Vo (İngilizce Topluluk Yöneticisi – Amerika), Essam Elmir (İngilizce Topluluk Yöneticisi – Avustralya), Eugin Lee (İngilizce / Çince Topluluk Yöneticisi – Singapur), Niels Wang (Temel Geliştirici) Vivi Zhou (Çekirdek Geliştirici), Davi Yang (Çekirdek Geliştirici) ve Moonlight (Çekirdek Geliştirici).

Çekirdek ekip üyelerinin neredeyse yarısı, dünyanın dört bir yanından farklı merkezi olmayan uygulama geliştiricilerini ortak bir hedefe doğru bir araya getirmeye yardımcı olan topluluk liderleridir..

 Nuls Blockchain nedir? En İyi Özellikler:


Resim Kredisi: Nuls

 1. Esneklik: Nuls, çok esnek bir blok zinciri ağı olma özelliğini artırır. Blok zinciri altyapısı son derece özelleştirilebilir ve modülerdir. Bir geliştirici, eldeki göreve bağlı olarak yerleşik modülleri uygun modüllerle kolayca takıp değiştirebilir. Yerleşik modüller, bir geliştiricinin merkezi olmayanlarını geliştirmek için farklı bir şeye ihtiyaç duyduğunu hissettiğinde özelleştirilebilen veya değiştirilebilen ağ oluşturma, fikir birliği, depolama ve algoritmik modüllerdir.
 2. Açık kaynak: Geliştiriciler, kendi merkezi olmayanlarını oluşturmak için blok zincirinin kodunu özgürce kullanma özgürlüğüne sahiptir Ekibin ana hedeflerinden biri, akıllı sözleşmelerin mümkün olduğunca çok programlama dilini desteklemesini sağlamaktır. Bu şekilde, geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmaya gelince çok çeşitli seçeneklere sahip olacaklar..
 3. Kolayca güncellenir: Blok zincirinin modülleri özelleştirilebilir olduğundan, kullanıcılar / geliştiriciler, uygulamalarını desteklemek için modülleri buna göre kolayca değiştirebilir veya değiştirebilir. Teknolojinin sürekli gelişmekte olduğunu düşünen temel bir özelliktir. Teknoloji geliştikçe, geliştiriciler modülleri eldeki sorunlara uyacak şekilde hızla değiştirebilirler..
 4. Akıllı sözleşmeler: Nuls blok zinciri, Ethereum’un akıllı sözleşmeler teknolojisi. NULS belirtecinin bir ERC-20 Jetonu olmasının nedeni budur. Akıllı sözleşmeler ayrıca blok zincirini programlanabilir hale getirir. Akıllı sözleşmelerle kullanıcılar / geliştiriciler, çok az programlama bilgisiyle bile geliştirmek istedikleri merkezi olmayan herhangi bir iş modeli uygulamasının lojistiğini özetleyebilirler. Akıllı sözleşmeler zaten yürütme için belirli kuralları içerir ve yalnızca geliştiricinin, sözleşmenin görevlerini yerine getirirken izlemesi gereken mantığın bir özetini vermesini gerektirir..
 5. Çoklu zincir fikir birliği: Nuls’un temel özelliklerinden biri, ana zincire enjekte edilmiş birden fazla yan zincirden oluşmasıdır. Bu nedenle blok zinciri, farklı zincirlerin birbirleriyle etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlamak için kredi kanıtı adıyla bir çapraz zincir konsensüs mekanizması kullanır..

Nuls Kredi Kanıtı mekanizması

Çoğu kripto para birimi, Proof-of-Work (PoW), Proof-of-Stake (PoS), Pratik Bizans hata toleransı (PBFT), Leased Proof of Stake (LPoS), Proof of Preance (PoI) veya Delegated Proof of Stake (DPOS) kullanır. ) işlemlerini doğrulama mekanizmaları.

Mutabakat mekanizması, herhangi bir blok zincirinin defterine eklenen verilerin, bir blok zincirine yerleştirilen veriler arasında bir fikir birliğine varmaya çalışırken olduğu gibi belirli defterle aynı fikirde olduğunu doğrular. Mutabakat mekanizması, mevcut bloğun blok zincirinde yapılan en güncel işlemleri temsil etmesini sağlar. Mekanizma ayrıca sürekli çatallanma nedeniyle blok zinciri ağının sürekli olarak raydan çıkmasını önler..

PoF, PoS, DPoS veya PBFT fikir birliği mekanizmalarını kullanarak, kripto para birimleri, belirli fikir birliği mekanizması tarafından desteklenen Dapp’leri çalıştırmakla sınırlı hale gelir..

Bununla birlikte, Nuls kripto para birimi, Dapps geliştirme sürecini daha özelleştirilebilir hale getirmeye çalıştığından, önceki fikir birliği mekanizmasının hiçbiri, özellikle modülerleştirmesi ve çoklu zincir yapısı nedeniyle mekanizması için çalışmayacaktır. Sonuç olarak, geliştirme ekibi olarak adlandırılan yeni bir fikir birliği mekanizması geliştirdi. Kredi Karşılığı (PoC).

Proof-of-Credit, farklı özelleştirilmiş yan zincirleri özelleştirilebilir modül katmanları aracılığıyla ana zincire bağlama sorununu çözmeye yardımcı olmak için Nuls geliştirme ekibi tarafından geliştirilen türünün ilk örneği bir fikir birliği modülüdür..

İşletmeler, özel bir teknik problemi çözmek amacıyla özelleştirilmiş bir yan zincir blok zinciri bulma ve bunu Nuls’un ana zincirine bağlama özgürlüğüne sahiptir. PoC mekanizması, özelleştirilmiş yan zincirin ana zincirle uyumlu olduğunu doğrulamaktan sorumlu olacaktır..

PoC Vs PoS (Kredi Kanıtı ve Teminat Kanıtı)

PoC, PoS’ye benzer bir şekilde, çünkü doğrulama işlemi sırasında, bir kullanıcının herhangi bir düğümü çalıştırmasına izin vermek için bazı belirteçlerin kanıtlanabilir şekilde kilitlenmesi / istiflenmesi gerekir. Bununla birlikte, PoC için, kilitlenecek tam token sayısı belirtilmemiştir ve kullanıcı düğümlere eriştikçe topluluk oylamaya devam edebilir. Kullanıcının belirteçlere yeniden erişmesi gerektiğinde, düğümleri çalıştırmayı durdurur ve belirteçlerine erişir..

Bununla birlikte, PoC fikir birliği mekanizması, düğüm operatörlerini iyi davranış için teşvik etme veya kurallara aykırı hareket ettikleri için cezalandırma süreci söz konusu olduğunda PoS fikir birliği mekanizmasına göre farklılık gösterir. PoC, düğüm operatörünün bir dönemdeki davranışına bağlı olarak her düğümün bir kredi puanı ile gelir. Ayrıca, ödemeler söz konusu olduğunda, bir düğümün depoladığı / hissesi ne kadar çok jeton olursa, ödeme o kadar fazla olur. Ancak ödeme, düğümün kredi puanından etkilenir.

Nuls uygulama hizmet katmanı mimarisi

Nuls blok zinciri aracılığıyla geliştirilen merkezi olmayan her uygulamanın üç katmana sahip olması gerekir. Bu katmanlar zincir katmanı, mantık katmanı ve modül katmanıdır..

Modül katmanı farklı modülleri (ağ oluşturma, fikir birliği, depolama ve algoritma) içerir. Bir geliştirici, DApp’sini geliştirmek istediği modülleri seçmelidir. Modüller özelleştirilebilir, takılabilir ve çıkarılabilir olduğundan, bir geliştirici, bazı modülleri kullanmaktan kaçınmayı veya bazı modüllerin yapısını, çözmek istediği belirli göreve uyacak şekilde değiştirmeyi seçebilir..

Yan zincir katmanı, uygulamanın iyi çalışmasını sağlamak için modüllerin farklı yan zincirlere de bağlanan farklı düğümlere bağlanmasını sağlar..

Mantık katmanı akıllı sözleşmelerden oluşur. Akıllı sözleşme, merkezi olmayan her uygulamayı çalıştırmak için yönergeler verir. Bir geliştiricinin belirli bir akıllı sözleşme tanımlaması ve çalıştırması gerekecektir. Akıllı sözleşmeler, geliştiricinin özel ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilebilir, bu nedenle süreci çok esnek ve uyarlanabilir hale getirir..

Nuls nasıl çalışır?

Nuls blok zinciri akıllı sözleşmeler, çoklu zincirler ve özelleştirilebilir modüller kullanır.

Akıllı sözleşmeler, DApp geliştiricilerinin Dapp’leri tasarlamasını, geliştirmesini ve dağıtmasını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Akıllı sözleşmeler kullanarak, herkes Nuls blok zincirinde Dapps geliştirebilir. DApp’niz için iyi bir kod yazabilmek için herhangi bir programlama diline mükemmel bir şekilde hakim olmanız gerekmez. Her şey akıllı sözleşmede düzenlenir ve bir geliştiricinin yalnızca istediği DApp’ın lojistiğini belirtmesi gerekir..

Çoklu zincirlerle, merkezi olmayan uygulama geliştiricileri bir DApp oluşturabilir ve bunu ana zincire ekleyebilir. Çoklu zincirler, ana zincir üzerindeki trafiği kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ana zincir, yalnızca Kredi Kanıtı konsensüs mekanizması aracılığıyla yan zincirden kendisine aktarılan hayati bilgileri işler..

Nuls ayrıca, Dapp geliştiricileri için yönergeler sağlamaya yardımcı olan dört yerleşik modüle sahiptir. Dört modül, ağ oluşturma, fikir birliği, depolama ve algoritmik modülleri içerir. Modüller, varsayılan olarak ağ iletişimi, fikir birliği, depolama ve algoritmayı içeren merkezi olmayan bir uygulamanın belirli segmentlerini geliştirmek için spesifikasyonlar içerir. Bu nedenle modüller, geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar geliştirmede yardımcı olmak için uzun bir yol kat ediyor çünkü yalnızca hangi modülü kullanacaklarını seçmeleri gerekiyor. Ayrıca, geliştiricinin ihtiyaç duymadığını düşünmesi durumunda modüller özelleştirilebilir ve değiştirilebilir..

Özelleştirilebilir modüllerin ve yan zincirlerin tanıtılmasıyla, geliştiriciler eldeki ihtiyaçlara özgü merkezi olmayan uygulamaları tasarlayıp dağıtabilir..

Resim Kredisi: Nuls

Bu nedenle, basit bir ifadeyle, Nuls blok zincirinde, geliştiriciler, kullanıcıların karşılaştığı belirli iş sorunlarını çözmek için merkezi olmayan uygulamalar geliştirir. Ardından kullanıcılar, Nuls blok zincirindeki NULS belirtecini kullanarak Dapps için ödeme yapar..

Nuls Yol Haritası

Nuls kripto para birimi Yol Haritası üç bölüme ayrılmıştır: ICE, WATER ve STEAM. Geliştirme ekibi şu anda ICE kısmına odaklanıyor.

Tıpkı su döngüsünde olduğu gibi. BUZ formuyla başlar, daha sonra sıcaklıklar ısındığında, BUZ SU olur ve sıcaklıklar artmaya devam ederse, su sonunda BUHAR’a dönüşür. Yani, Nuls şu anda ICE seviyesinde.

BUZ FAZI

ICE seviyesinin Temmuz 2018’de sona ermesi planlanıyor.

Mart 2018 itibarıyla ekip aşağıdakileri başardı:

 1. Merkezi zincir geliştirme tamamlandı ve testnet aşaması başladı.
 2. Projenin teknik tasarım dokümantasyonunun iyileştirilmesi.
 3. Açık kaynak geliştirme topluluğunun kurulması ve genişletilmesi.

Ardından Mayıs ayının sonunda Nuls şunları başardı:

 1. Nuls blok zincirinin gerekli modüllerinin geliştirilmesini tamamladı.
 2. Yerleşik modüller geliştirildi.
 3. Blok zinciri aracılığıyla erişilebilen uygulamaların sayısını artırdı
 4. Ana net fikir birliğini tamamlayın.
 5. RC cüzdanını çıkardı
 6. Mobil cüzdanı piyasaya sürdü
 7. Nuls, blockchain’i piyasaya sürdü

Temmuz 2018’in sonunda, ekibin aşağıdakileri başarması planlanıyor:

 1. Akıllı sözleşmelerin üç adede kadar programlama dilini destekleyebileceğinden emin olun.
 2. Nuls ağında en az üç uygulamanın çalışabildiğinden emin olun.
 3. Nuls blok zinciri tarayıcısı, e-cüzdan ve mobil cüzdan dahil olmak üzere ana zincirin genel ekosistemini iyileştirin.

SU FAZI

NULS WATER aşamasına henüz zaman çizelgeleri atanmadı. Yalnızca ekibin başarmayı dört gözle beklediği belirli görevlere sahiptir. Bu görevler şunları içerir:

 1. Daha fazla fonksiyon modülünü tamamlayın
 2. En az beş alt zincirin ana zincire bağlandığından emin olun.
 3. Nuls blok zincirinde 15 uygulamanın çalışabileceğinden emin olun.
 4. En az üç şirket için teknik çözümler sağlayın.

BUHAR FAZI

NULS STEAM aşamasına henüz zaman çizelgeleri atanmadı. Yalnızca ekibin başarmayı dört gözle beklediği belirli görevlere sahiptir. Bu görevler şunları içerir:

 1. Nuls ana zincirine bağlı en az 30 yan zincire sahip olun.
 2. Nuls sisteminde çalışabilen en az 50 uygulamaya sahip olun
 3. En az 20 şirket / sektöre teknik bir çözüm sunabilmek.

NULS vs NEO: Neden bu kadar yaygara!

Son zamanlarda NULS ve NEO, özellikle öncü geliştiriciler ve kurucuların isimlerindeki benzerlik nedeniyle. NEO’nun kurucusu ve baş geliştiricisi Erik Zhang, NULS’un kurucusu ve baş geliştiricisi ise Jason Zhang. İnsanlar ikisinin arasında bir şey olması gerektiğine ikna olmuş durumda; asıl soru ikisinin ilişkili olup olmadığı. Yine, iki kripto para birimi Çin dışında ama Asya’da bulunuyor.

İki blok zinciri arasında bazı benzerlikler var. Örneğin, iki blok zinciri akıllı sözleşme, çapraz zincir konsensüs mekanizması ve Dapps kullanır..

Bununla birlikte, benzerliklere ve etrafta dolaşan söylentilere rağmen, iki blok zinciri birbirini tamamlıyor gibi görünseler de iki farklı amaç için inşa edilmiştir. NULS blok zinciri, ticari kuruluşların merkezi olmayan uygulamaları geliştirmesi ve dağıtması için özelleştirilebilir bir platform sağlarken, NEO akıllı ekonomiler oluşturmak için akıllı sözleşme teknolojisini kullanarak varlıkları dijitalleştiriyor.

NULS, zincir dışı ölçeklendirme kullanırken, NEO zincir üzerinde ölçeklendirme kullanır.

Zincir dışı ölçeklendirme ve zincir içi ölçeklendirme arasındaki fark

Zincir dışı ölçeklendirme, ana blok zincirine müdahale etmeden bir blok zinciri ağının faydasını artırmaya yardımcı olan yaklaşımları ifade eder. Bu uygulamalar şunları içerir:

 • Birden çok işlemi tek bir işlemde gruplama.
 • Blockchain sistemi içinde sanal ödemeler oluşturma.
 • Özel ödeme ağlarıyla tanışın.
 • Yan zincirler.
 • Renkli Madeni Paralar Kullanmak.

NULS blok zinciri, yeni kredi kanıtı fikir birliği mekanizmasıyla birlikte yan zincirleri kullanır..

Zincir üzerinde ölçeklendirme ise, blok zinciri katmanını değiştiren bir blok zincirinin kapasitesini artırmanın yollarını ifade eder. Basit bir ifadeyle, blockchain ağı bir şekilde değişiyor. Sistemin faydasını artırmak için blockchain ağında bir şeyler değiştirildi.

Bu tür prosedürlerin örnekleri şunları içerir:

 • Blok boyutunu veya blok ağırlığını artırmak.
 • Daha küçük Schnorr imzaları kullanmak.
 • Bellare-Neven imza koleksiyonunu kullanma

NEO, ağırlıklı olarak artan blok boyutuyla ilgileniyor.

Hangisi daha değerli: NEO veya NULS

Tek bir NEO belirteci, tek bir NULS belirtecinden daha değerli. Bir NEO jetonu, yaklaşık 15 NULS jetonuna eşdeğerdir.

NEO ayrıca, NULS’un dolaşımdaki 40.000.000 NULS arzına kıyasla, şu anda toplam 100.000.000 NEO miktarının 65.000.000 NEO’su olan daha geniş bir dolaşım arzına sahiptir..

Bununla birlikte, NEO’nun NULS’tan yaklaşık bir yıl daha eski olduğu ve dolayısıyla geniş bir fark olduğu tartışılabilir. Bununla birlikte, NULS’tan daha genç ancak NEO’dan daha iyi performans gösteren bazı paralar olduğu için bu tartışmalıdır..

NULS cüzdanları NEO’yu kabul ediyor mu??

NULS ve NEO ile uyumlu en iyi cüzdan, Ledger Nano S cüzdanıdır..

NEO’nun normalde iki tür Jetonu vardır: NEO ve GAS jetonları ve genellikle iki jetonu kabul eden bir cüzdan bulmak zordur. Bu nedenle Ledger donanım cüzdanı dışında NEO ile uyumlu diğer portföyler NEO tokenları için özel olarak tasarlanmıştır..

En iyi NEO cüzdanlarından bazıları:

 1. NEO Cüzdan (Masaüstü Cüzdanı)
 2. NEO GUI (Masaüstü Cüzdanı)
 3. NEO Tracker (Web Cüzdanı)
 4. NEO Cüzdan (Web Cüzdanı)
 5. Ansy (Kağıt Cüzdan)
 6. NEO CLI (Masaüstü Cüzdanı)

NULS jetonu satın alma

NULS jetonlarını almak için, bir kişi Nuls’u (NULS) listeleyen kripto değişim platformlarından bazılarına gidebilir ve satın alabilir..

NULS’yi doğrudan kredi kartınızı kullanarak satın alamayacağınız için, önce başka bir kripto para birimi, tercihen Ethereum of Bitcoin edinmeniz ve ardından Etherum’u veya Bitcoin’i NULS belirteçleri ile takas etmek için NULS’u destekleyen saf kripto değişim platformlarından birine gitmeniz gerekecektir..

NULS’u destekleyen ana kripto borsalarından bazıları şunları içerir:

 1. Binance
 2. OKex
 3. EtherDelta
 4. Kucoin
 5. Bit-Z

NULS uyumlu cüzdanlar

NULS jetonlarını satın aldıktan sonra, NULS jetonlarınızı orada saklayabilmeniz için NULS ile uyumlu bir portföy aramanız gerekecektir..

NULS ile uyumlu cüzdanlardan bazıları şunları içerir:

 1. MyEther Cüzdan
 2. Ledger Nano S Cüzdan
 3. Trezor
 4. Ethereum Mist DApp
 5. MetaMask

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me