Blockchain teknolojisi, yavaş yavaş dijital dünyayı ele geçiriyor. Kesin olarak söyleyebileceğim bir şey, bu teknolojinin şu anda piyasadaki neredeyse tüm endüstrileri alt üst edeceği. Öyleyse, şimdi onun hakkında bilinmesi gereken her şeyi tanımanın tam zamanı..

Şüphesiz blok zinciri sofistike bir teknolojidir ve çekirdek sistemde açıklanması gereken birçok unsur vardır. Gerçekte, tüm bunlar yeni başlayanlar için oldukça zor olabilir..

Bu nedenle, bu blok zinciri teknolojisinin açıkladığı kılavuzda, onu bu kadar farklı kılan tüm özelliklerini açıklayacağım..

Öyleyse, umarım bundan zevk alırsınız. Hadi açıklamaya başlayalım!


Contents

Bölüm-1: Blockchain Teknolojisi Nedir?

Tüm zamanların en temel sorusuyla başlayalım – “Blockchain teknolojisi nedir?” Blok zinciri teknolojisi, ademi merkeziyetçiliği, şeffaflığı ve veri bütünlüğünü destekleyen dağıtılmış bir defter sistemidir..

Blockchain teknolojisi açıkladı

Kafa karıştırıcı görünüyor mu?

Blockchain teknolojisini basit bir şekilde açıklamama izin verin. Zincir benzeri bir biçimde birbirine bağlanmış birden fazla bloğu hayal edin. Burada, tüm bloklar önceki bloğa ve önündeki bloğa bağlanacaktır..

Dahası, bu zincirdeki tüm bloklar bir tür veri içerir ve zincir, bağlantı yapısını temsil eder. Gerçekte, her bir blok kriptografiyi kullanarak bağlanacaktır. Dahası, bu zincirdeki tüm bloklar işlem verileri ve zaman damgalarıyla birlikte kriptografik bir hash kimliğine sahip olacaktır..

Ve böylece büyümekte olan bir blok zinciri ile son buluyorsunuz ve bu, bir blok zinciri nedir dostumdur. Bilgiyi benzersiz bir şekilde depolayan bir veritabanı olarak düşünebilirsiniz. Ancak blok zinciri ve veritabanları, her ikisi de bilgi depolamalarına rağmen doğaları gereği neredeyse oldukça farklıdır..

Varsayılan olarak, blockchain teknolojisi verilerin herhangi bir şekilde değiştirilmesini desteklemez. Bu nedenle, bloğa girecek herhangi bir veri asla silinemez veya değiştirilemez. Böylece sonsuza kadar orada kalacak. Blockchain teknolojisi ile ilgili açıklanan bir diğer önemli gerçek, ağın eşler arası bir ağ olmasıdır..

Yani, bilgilerinizi çalmaya çalışan gölgelerde gizlenen merkezi bir bağlantı yok. Demek istediğim, kim bu kadar özgürlüğü sevmez ki?

Blockchain Teknolojisi Açıklaması: Nasıl Çalışır??

Bu blockchain teknolojisi ile açıklanan kılavuzda teknolojinin gerçekte nasıl çalıştığını bilmenin zamanı geldi. Ancak başlamadan önce, önceden bilinmesi gereken bazı önemli özelliklere bir göz atın..

Blockchain, tüm bilgileri bir defter sisteminde sakladı. Dahası, her türlü veri alışverişine “işlemler” denir. Önceden blok zinciri yalnızca dijital para birimleri ile işlem yapmak içindir, ancak şimdi diğer veri biçimlerini de kullanabilir..

Ağdaki her bir kullanıcıya “düğüm” adı verilir ve güncellenmiş defterin bir kopyasını alırlar. Dahası, her düğümün birbiriyle farklı bir iletişim yolu vardır. Sistem blok zincirinden blok zincirine değişir.

Şimdi blockchain teknolojisinin açıklamasına başlayalım!

Her şeyden önce, bir kullanıcı ağda bir işlem talep edecektir. Burada, herkese açık ve özel olmak üzere iki anahtar alacak. Ancak kullanıcı yalnızca özel anahtarı kullanarak işlem yapabilir. Ve size para gönderdiğiniz diğer kişiyi bulmak için onun genel anahtarına ihtiyacınız olacak.

Her neyse, talepten sonra işlemin tüm bilgilerinin bulunduğu bir blok oluşturulur. Gerçekte, bloktaki her şey güvenliği artırmak için şifrelenmiştir.

Oluşturulduktan sonra, ağdaki tüm düğümlere yayınlanacaktır. Blockchain teknolojisinde, iddia ettiğiniz şeyin geçerli olduğuna dair diğer düğümlerden doğrulamaya ihtiyacınız olduğunu açıkladı. Ve böylece diğer düğümler, bilgileri doğrulamak için bir fikir birliği algoritması kullanır (bunun ne olduğunu biraz sonra açıklayacağım).

Bloğunuz doğrulandığında, blok zincirde bir yer alacaktır. Aynı zamanda yaptığınız işlem de gerçekleştirilecek.

Nasıl çalıştığını anlamak artık o kadar da zor görünmüyor, değil mi??

Blockchain Vs.’ye Göz Atın Bu İkisi Arasındaki Farkı Bilmek İçin Veritabanı Rehberi.

Bölüm-2: Blockchain Teknolojisinin Katmanları

Şimdi blockchain teknolojisi kılavuzunun bu açıklamasında blockchain teknolojisinin farklı katmanlarından bahsedelim. Öncelikle teknolojinin 5 farklı katmanı var ve burada bunların her birine ulaşacağız.

Haydi başlayalım.

1. Uygulama Katmanı

İlk önce uygulama katmanından bahsedelim. Gerçekte, dApps, dApp tarayıcısı, Kullanıcı arayüzü ve uygulama barındırma ile birlikte gelir.

DApp tarayıcısını kullanarak merkezi olmayan uygulamalara erişebilirsiniz. Ne yazık ki, Chrome veya Firefox gibi tipik tarayıcılar, merkezi olmayan uygulamalara göz atamaz. Yani, bunda, tipik tarayıcılara benzer tamamen farklı bir kullanıcı arayüzü elde edeceksiniz..

Ancak bunlarla normal internette de gezinebilirsiniz..

Daha sonra, uygulama barındırma, bu katmandaki tüm merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmanıza izin verir. Bu öğe olmadan, internette hiçbir dApp yaşanamaz. Açıkçası, barındırma protokolü de tamamen merkezi olmayacak. Dahası, bu barındırma sunucularının bakımı, düşük riske sahip oldukları için kesinlikle güvenlidir..

Ardından merkezi olmayan uygulamalar geliyor. Tipik olarak bunlar bugünün uygulamasına benzer, ancak tek bir değişiklikle. Hepsinin merkezi olmayan bir ağı var. Dahası, günümüzde bunları yapmak son derece kolaydır..

2. Hizmetler Katmanı

Bu, uygulama katmanından sonraki ikinci katmandır. Bunda, dApps katmanını oluşturmanıza ve çalıştırmanıza yardımcı olacak tüm temel araçlara erişebileceksiniz. Gerçekte, bu blok zinciri tarafından açıklanan katmanda, tüm hayati unsurları kapsar..

Dahası, yönetişim, zincir dışı bilgi işlem, durum kanalları, veri akışları ve yan zincirler hakkında bilgi sahibi olacaksınız..

Veri beslemeleri, tüm güvenilir kaynaklardan en güncel bilgileri almaya yardımcı olan bir süreçtir. Böylece, düğümlerin ağ hakkında en son güncelleme bilgilerini almasına yardımcı olacaktır..

Öte yandan, zincir dışı bilgi işlem, hesaplama sürecini blok zincirinin dışında yapmak için burada. Dahası, ek gizlilik sağlar ve yanmış olanları çekirdek ağ sisteminden uzaklaştırır..

Ek olarak, burada da bir yönetim yapısı elde edeceksiniz. Gerçekte, bunlar temelde adil bir ortamı teşvik edebilen insansız özerk bir organizasyondur..

Ayrıca, gerçek durum kanalı, iki düğüm arasındaki yoldur. Böylece, durum kanallarını kullanarak iki düğüm birbiriyle iletişim kurabilir.

Bunların dışında blockchain ile açıklanan katmanlarda başka unsurlar da var. Temel olarak bunlar Oracle’lar, Çoklu imzalar, Akıllı sözleşmeler, Dijital Varlıklar, Cüzdanlar, Dağıtılmış dosya depoları, Dijital kimlikler vb..

Bunlar isteğe bağlıdır çünkü bir blockchain teknolojisine sahip olabilir veya olmayabilir.

Kahinler:

Ağın dışından bilgi toplamak için bir aracı olarak hareket ettikleri için akıllı sözleşmeler için oracle’lar gereklidir..

Çoklu imzalar:

Bu öğe, farklı türde bir güvenlik protokolü sağlar. Gerçekte, bir işlem yapmak için benzersiz bir imza olmadan herhangi bir işlemi imzalamanız gerekir. Ve burada, işlem yapmak için bu imzalardan kaç tane istediğinizi seçebilirsiniz..

Akıllı sözleşmeler:

Bunlar esas olarak blok zinciri teknoloji ağındaki iki katılımcı arasında kendi kendini yürüten yasal sözleşmelerdir. Gerçekte, tüm sistem güven sorunundan kurtulur ve her türlü varlığı hızla takas etmenizi sağlar.

Ancak buna daha sonra blok zincirinde açıklanan kılavuzda değineceğiz..

Dijital Varlıklar:

Artık blockchain teknolojisi yığınında, dijital varlık her şeye işaret edebilir. Gerçekte, kripto para birimleri, hisse senetleri, altın ve hatta diğer belge türleri anlamına gelebilir. Ayrıca, gerçek dünyada gerçek değerlere sahip herhangi bir dijital unsur, dijital varlıklar olarak bilinir..

Cüzdanlar:

Burada, blok zinciri teknolojisi cüzdanları, ağ üzerinde sahip olacağınız tüm dijital varlıkları depolamaktır..

Dağıtılmış dosya depolama:

Blockchain teknolojisi açıklamasında, dağıtılmış dosya depolarının aslında tüm verilerin depolanacağı bir sunucu konumu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası, bunlara erişmek için kimlik doğrulamasına ihtiyacınız olacak.

Dijital Kimlik:

Gerçekte, bunlar ağdaki kullanıcıların kimlikleridir. Ayrıca, ağda uygun kimlik doğrulamasına sahip olmak için buna ihtiyacınız olacak.

Bu blockchain açıklamalı kılavuzda bir sonraki katmana geçelim.

3. Anlamsal Katman

Bu katmanda, fikir birliği algoritmaları, sanal makineler, her türlü katılım gereksinimi vb..

Mutabakat algoritmaları olmayan blok zinciri ağı yoktur. Gerçekte, tüm düğümler arasında bir anlaşmayı sürdürmek için fikir birliği algoritmaları kesinlikle gereklidir. Pratik olarak, tüm düğümlerin defterdeki bilgiler üzerinden aynı anlaşmaya vardıkları bir süreçtir..

Ayrıca, defterde hiç kimse bir işlem başlatıp onu ekletemez. O da dürüst olmayabilir. Bu nedenle, bloktaki bilgilerin geçerli olduğundan emin olmak için tüm düğümler aynı anlaşmaya gelir. Ancak bunun hakkında daha sonra blok zincirinde açıklanan kılavuzda daha fazla konuşacağız..

Ardından katılım koşulları geliyor. Gerçekte bunlar, ağın sisteme kimin katılıp kimin katılamayacağına karar vermesine yardımcı olan kurallardır. Dahası, bu unsur temelde dışarıdaki özel blok zinciri teknolojileri içindir..

Öte yandan, sanal makineler ağ üzerindeki tüm görevler için güvenlik ve yürütme ortamı sunar..

Çoğunlukla akıllı sözleşme uygulamasında kullanılır. Ardından, geliştiricilerin çekirdek ağı etkilemeden merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek için ayrı bir blok zinciri ortamına gidebilecekleri yan zincirler geliyor..

Her neyse, blockchain teknoloji kılavuzunun açıklamasında bir sonraki katmana geçelim..

4. Ağ Katmanı

Anlambilimden sonraki bir başka katman ise ağ katmanıdır. Trusted Execution Environment (TEE), Kendi mekanizmanızı oluşturun, RLPx, Blok dağıtım ağı ve daha fazlasını içerir.

Temelde güvenilir yürütme ortamı, mimarinin ölçeklenebilirlik sorunlarını korumasına yardımcı olur. Sadece ağın bu sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha güvenli hale getirir. Ayrıca, bazı yükleri ana ağdan uzaklaştırmak için verileri ana ağdan uzakta depolamaya yardımcı olur..

Genellikle bu protokoller, standart bir protokolün altyapıya tam olarak uyum sağlamadığı durumlar içindir. Bu nedenle, diğer protokolleri ona daha iyi uyum sağlamak için özelleştirmenize olanak tanır. Standart olanlarla çalışmak en iyisidir. Ancak bazı durumlarda standart yeterli olmayabilir.

Öte yandan, RLPx, verilerin iki eş arasında taşınmasına yardımcı olan bir ağ paketidir. Her neyse, kullanıcıların blockchain ağında iletişim kurmasına yardımcı olmak için bir arayüz oluşturur..

Son olarak, dağıtım ağlarını engelle, talep etmeniz halinde size bir web içeriği veya sayfa gönderecek bir ağ sistemidir. Gerçekte, bunu tipik internet mimarisinde görebilirsiniz.

Ancak merkezi olmayan bir uygulama üzerinde çalışıyorsanız, web içeriğine erişmek için bir tür dağıtım sistemine ihtiyacınız olacak, değil mi??

Şimdi bu blockchain teknolojisi açıklamasında bir sonraki katmana geçelim..

5. Altyapı Katmanı

Bu, blockchain teknoloji mimarisindeki son katmandır. Bunda bir hizmet protokolü olarak madenciliğe rastlayabilirsiniz. Ancak şimdi madencilik, ihtiyaç duyduğu aşırı güç nedeniyle yavaş yavaş ortadan kalkıyor.

Öte yandan sanallaştırma, sunucular, ağ, depolama, işletim sistemi vb. Gibi her türlü sanal kaynağı yaratma aracıdır. Ayrıca, üç düzeyde çalışır – donanım, sistem ve sunucu. Düğümler de bu katmanın bir parçasıdır. Ağa bağlı herhangi bir cihaz bir düğüm olarak kabul edilir.

Gerçekte, pratik olarak herhangi bir düğüm olmadan, herhangi bir blockchain teknolojisi de olmayacak. Bu katmanın bir başka harika unsuru, ağın merkezi olmayan bir şekilde depolanmasıdır. Merkezi olmadığı için her zamankinden daha güvenli.

Gerçekte, bu katmanda da belirteç görebilirsiniz. Jetonlar, ekosistemin korunmasına yardımcı olur ve ağda yerel bir varlıktır.

İşte bunlar blok zincir teknolojisinin beş katmanı. Şimdi bu açıklayıcı blok zinciri teknolojisi kılavuzunun bir sonraki aşamasına geçelim.

Bölüm-3: Akıllı Sözleşmeler Nelerdir?

Şimdi bu açıklayıcı blockchain teknolojisi kılavuzunda blockchain teknolojisinin önemli bileşenlerinden birinden bahsedelim. Daha önce akıllı sözleşmelere biraz giriş yapmıştınız. Ama şimdi bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyeceğiz.

Genel tanım şöyle olacaktır:

Akıllı sözleşmeler, blok zinciri ağındaki iki katılımcı arasında kendi kendini yürüten yasal sözleşmelerdir..

Tipik olarak akıllı sözleşmeyle, para, mülk, hisse gibi her türlü varlığı, değerli görülen her şeyi pratik olarak takas edebilirsiniz. Üstelik bunu güvenli ve şeffaf bir şekilde yapmanızı sağlar. Dahası, akıllı sözleşmelerde herhangi bir aracıya ihtiyaç yoktur.

Artık akıllı sözleşmeler entegrasyonuyla birlikte gelen birçok blok zinciri uygulaması var.

Dolayısıyla, tipik sözleşmeler arasındaki temel fark budur. Herhangi bir yasal sözleşme olması durumunda, hizmet için ödeme yapmanız ve ardından karşılığında bunu almanız gerekir..

Ancak, burada ödeme yaptıktan sonra hizmetin tamamlanmasını beklemeniz gerekmez. Yani, güven konusunda hiçbir sorun yok. Yani, ödeme yaptıktan hemen sonra şeker veya atıştırmalık alabileceğiniz bir tür otomat gibi.

Durumun ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, bu açıklayıcı blok zinciri teknolojisi kılavuzunda gerçekte nasıl çalıştığını açıklayacağım..

O nasıl çalışır?

Her şeyden önce, bir taraf, iki veya daha fazla tarafın tam anlaşmasından sonra bir sözleşme oluşturur. Sözleşme oluşturulduğunda, tüm taraflar isimsiz kalmayı seçebilir. Tipik özel ağ alanında, esas olarak sisteme girmek için uygun bir kimlik doğrulama sürecine sahip olmanız gerekir..

Bu nedenle, birisi sizinle akıllı bir sözleşme başlattığında, büyük olasılıkla kimliğinizi de bileceklerdir. En azından halka açık adres konusunda onlara bilgi vermen gerekirdi..

Bundan sonra taraflar, sözleşmenin geçerli olabilmesi için yerine getirilmesi gereken her türlü kuralı belirleyecektir. Herhangi bir şey veya tetikleyici herhangi bir olay olabilir. Dolayısıyla, bu koşul oluşturulduğunda, otomatik olarak bir sonraki etkinliği tetikler.

Her şey ayarlandıktan sonra doğrulanacak ve defterde saklanacaktır. Bundan sonra, bu sözleşmeye bağlı herkes ilerlemeyi doğrudan ağdan görebilir. Üstelik izleme durumunda her şey gerçek zamanlı olacak.

Sözleşmeyi yerine getirmek için tüm koşulları yerine getirdikten sonra, parayı kendi kendine yürütecek ve dağıtacaktır..

Temel olarak, bir sözleşme sürecini otomatikleştirmek için harika bir yoldur. Her şey doğrudan kullanıcı arayüzünden otomatikleştirildiği ve izlendiği için, çok fazla para ve zaman tasarrufu sağlar.

Akıllı Sözleşme Neden Bu Kadar Faydalı??

Bu açıklayıcı blok zinciri teknoloji kılavuzunda açıklamam gereken bir diğer önemli gerçek, akıllı sözleşmelerin oldukça faydalı olmasıdır. Ama neden? Peki, hadi öğrenelim.

 • Kesintisiz: Aracıdan kurtulduğu için, süreçte can sıkıcı bir kesinti süresi yoktur.
 • Yüksek güvenlik: Her şeyi doğrudan blok zinciri uygulamaları kullanıcı arayüzünden görebilirsiniz, bu nedenle sürecin ne olduğunu yapabildiğiniz için kimsenin sizi dolandırmasına imkan yoktur. Ayrıca, sonucu değiştirmek için hiç kimse akıllı sözleşmedeki verileri hackleyemez..
 • Oldukça hızlı: Tipik olarak her şeyi manuel olarak işlemek çok zaman alır. Ancak blockchain uygulamaları ağındayken oldukça hızlı akacaktır.
 • İnsan Hatası Yok: Pratik olarak birçok sözleşmede, insan yapımı hata çok para ve zamana mal olur. Ancak bu blockchain uygulamaları dijital sözleşmesi ile bunun şansı tamamen düşük..
 • Daha Fazla Kar: Gerçekte aracıdan kurtulmak, ekstra ödeme seçeneğinden de kurtulur. Yani, bu sizin için daha fazla kazanç demektir.

Yani bunlar akıllı sözleşmelerin avantajlarıdır. Blok zinciri teknolojisi kılavuzunun bu temel bilgilerinin bir sonraki aşamasına geçelim.

Bölüm-4: Farklı Konsensüs Algoritmaları

 • İşin kanıtı

Proof of Work, blockchain ağındaki ilk fikir birliği algoritmasıdır. Bildiğiniz gibi, bitcoin ilk çalışan blockchain ağına sahipti ve çalışma kanıtı kullanıyordu. Bundan sonra, şimdiye kadar birçok diğer blok zinciri ağı bu yöntemi kullanıyor..

Bununla birlikte, işin kanıtı çok fazla güç tüketir ve nispeten yavaştır. Madenci, cihazlarının hesaplama gücünü kullanarak karmaşık matematik problemlerini çözme eğilimindedir. Temel olarak, zincirdeki her bloğu doğrulamak içindir.

Blok zinciri teknoloji kılavuzunun temellerinde yer alan sonraki algoritmalara geçelim.

 • Gecikmeli Çalışma Kanıtı

Bu, iş kanıtı algoritmasının başka bir versiyonudur. Bunu hibrit bir model olarak düşünebilirsiniz. Gerçekte bu, ağın başka bir blockchain ağından hashing yapma gücünden yararlanmasına izin verir..

Ama nasıl? Bazı noter düğümleri, ilk blok zincirinden ikincisine veri ekleyerek gücü güvence altına alır. DPoW üzerinde çalışan herhangi bir blok zinciri ağı, düzgün çalışması için PoS veya PoW kullanabilir. Her neyse, bu orijinal çalışma kanıtından çok daha hızlı.

 • Teminat Kanıtı

Teminat kanıtı aslında iş kanıtının sınırlamaları nedeniyle geldi. Burada, diğer bloklar gelmeden önce her bir blok doğrulanacaktır. Dahası, buradaki madenciler madeni paralarını yatırabilir ve süreçte yer alabilirler..

Ancak burada alım katılımı büyük ölçüde madeni para bulundurmaya bağlı olacaktır. Yani, minimum miktarda jetonunuz varsa, katılabilir veya katılamazsınız. Gerçekte, hissenin kanıtı, PoW’dan çok daha hızlıdır ve daha az güç tüketir.

 • Temsilci Teminat Kanıtı

Bu, Proof of Stake algoritmasının başka bir çeşididir. Gerçekte, bu şimdiye kadarki diğer algoritmalardan çok daha sağlam ve esnektir. Ayrıca, buradaki tüm düğümler delegelerdir. Ayrıca oylama yoluyla seçilen bir tanık kavramı da vardır. Her düğümü doğruladıktan sonra, kendilerine uygun şekilde ödeme yapılır. Ayrıca delegeler de oylama kullanılarak seçilir. Ve esas olarak bu düğümler, sistemin parametrelerini değiştirmekten sorumludur..

Ancak, tanıklarla aynı şekilde ödeme almıyorlar. Her neyse, blockchain teknolojisi kılavuzunun temelleri içinde bir sonrakine geçelim.

 • Kiralanmış Teminat Kanıtı

Kiralanmış hissenin kanıtı, blockchain teknolojisinin temellerine bir başka giriştir. Gerçekte, Waves platformu bu fikir birliği algoritmasını kullanır. Ayrıca, süreç mümkün olan herhangi bir şekilde güç kullanımını sınırlar..

Burada, küçük sahipleri madeni paralarını ağa kiralayabilir ve fikir birliği sürecine katılabilirler. Yani bunda adil olmayan kurallar sorunu yok. Küçük madeni para sahiplerinin önceki PoS algoritmalarında hiç şansı olmadığından, burada tam şeffaflık hüküm sürüyor.

 • Bahis Kanıtı Hızı

Bahis hızının kanıtı, blockchain teknolojisinin temellerine nispeten yeni bir ektir. Şu anda, Redcoin bir bloğu doğrulamak için bu yöntemi kullanıyor. Burada süreç, sizi ağda hem sahiplenmeye hem de etkinliğe sahip olmaya teşvik eder. Bunlar, bu yeni madalyonun temel olarak iki işlevi.

Gerçekte, madeni para esas olarak dijital dünyadaki sosyal etkileşimleri kolaylaştırır. Ancak, güç açısından daha verimli ve tipik PoW ve PoS’den daha verimli.

 • Geçen Zamanın Kanıtı

Blok zinciri uygulamaları için harika bir fikir birliği algoritmasıdır. Bununla birlikte, bu esas olarak izinli tipte bir blok zinciri ağı için uygundur. Yani temelde halk için uygun değil. Gerçekte, tüm bireyler bir fikir birliğine katılmak için belirli bir süre beklemek zorundadır. Zaman sınırı rastgele seçilir.

Bekleme süresini bitirdikten sonra, bir blok oluşturabilirler. Ancak, kazananın rastgele sayıyı seçtiğinden emin olmak için her şey bu şekilde izlenir..

Dahası, kullanıcı zamanı beklediyse, beklemesi gerektiğini de izliyor..

 • Pratik Bizans Hata Toleransı

Blockchain uygulamaları için bir başka harika fikir birliği algoritması. Gerçekte, çoğunlukla devlet makinesine bağlıdır. Bizans ile aynı yöntemi izlese de yine de genel meseleden kurtulmayı başarıyor..

Herhangi bir şey olmadan önce, sistem arıza olasılığını varsayar ve bunu yönetmek için diğer düğümleri kullanır. Genellikle, sistemdeki tüm düğümler özel olarak düzenlenmiştir. Ve ağdaki tüm düğümler bir uyum içinde çalışır ve bilgileri süper hızlı aktarır.

Dolayısıyla, bir düğümün güvenliği ihlal edilse bile, diğer tüm düğümler bunu çok yakında öğrenecek.

 • Basitleştirilmiş Bizans Hata Toleransı

Basitleştirilmiş Bizans hata toleransı algoritmasında, bir grup işlem aynı anda doğrulanır. Genellikle, blok oluşturucu bu durumda, tüm işlemleri bir seferde toplar ve ardından bunları uygun şekilde gruplandırır. Gruplandırdıktan sonra başka bir bloğa girerler ve ardından bu blok doğrulanır..

Herhangi bir büyük bloğu doğrulamadan önce, jeneratör düğümlerin uyması gereken tüm kuralları bildirecektir. Bundan sonra, bir blok imzalayan, onları doğrulamak için kendi imzasını kullanır. Ve böylece, bloklardan herhangi biri anahtarla birlikte gelmezse reddedilecektir..

 • Delege Edilmiş Bizans Hata Toleransı

Bunda, generalin gücü büyük ölçüde sınırlıdır. Düğümler ordusu için bir lider seçerken, lider delege olarak adlandırılırdı. Her halükarda, general rüşvet almaya çalışırsa, başka bir delege bu delege yerine.

Dahası, düğüm ordusu bile lider konusunda anlaşmazlığa düşebilir ve başka birini seçebilir. Öyleyse, generalin tek gücü olmayacağından, diğer partiler bu düğümü bozamaz. Dahası, tüm düğümler mesajlarını temsilciye iletmek için bir konuşmacı seçebilir..

Gerçekte, yeni bir önergeyi kabul etmek için, seçilen tüm delegelerin en az% 66’sının önergeyi kabul etmesi gerekir..

 • Federasyon Bizans Anlaşması

Bizans algoritma ailesinin oldukça yeni bir üyesi. Temelde bunu, yüksek ölçeklenebilirlik ve verim ile işlem maliyetlerinin oldukça düşük olduğu bir ağda göreceksiniz. Dahası, burada tüm generaller kendi blok zincirlerine sahip olacaklardı..

Şu anda, yalnızca Ripple ve Steller bu yöntemi blokları doğrulamak için kullanıyor. Ancak, herhangi bir düğüm performans talebinde bulunmadan önce, düğümlerin önceden doğrulanması gerekir. Dolayısıyla, düğümler yalnızca bu durumda gerçekten güvendikleri.

 • Yönlendirilmiş Asiklik Grafikler

Şu anda, IOTA ve NXT, blok zinciri ağlarında yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafikler kullanıyor. Pek çok kişi bunu bir fikir birliği algoritması olarak görse de, gerçekte, tamamen bu değildir. Aslında bir veri yapısı biçimidir.

Ayrıca, veriler zincir benzeri bir formattan farklı olarak topolojik sıradadır. Dolayısıyla, tek bir zincir almak yerine, DAG aslında birden fazla yan zincire sahiptir. Böylece aynı anda birden fazla işlemi paralel olarak doğrulayabilir. Normal fikir birliği algoritmalarından daha az zaman almasının nedeni budur.

 • Faaliyet Kanıtı

Etkinlik kanıtı, başka bir hibrit algoritma modeli oluşturmak için hem iş kanıtı hem de teminat kanıtı kullanır. Böylece sistem her türlü saldırıya karşı daha sağlam hale gelir ve ayrıca daha az güç kullanır. Gerçekte, madenci mayın blokları, tam bloktan ziyade şablonlar.

Dahası, blok daha sonra kalan önceden mayınlı bloğu doğrulayan bir paydaşa işaret eder. Ayrıca, bir doğrulayıcı ne kadar çok hisseye sahip olursa, doğrulaması o kadar geçerli olacaktır..

Sonunda, tüm madenciler ve onaylayıcılar ağdan adil bir ödeme payı alıyor.

 • Yetki Belgesi

Bu, şu anda listedeki enerji açısından verimli fikir birliği algoritmalarından biridir. Ancak, özel bir ağa genel ağlardan daha uygundur. Gerçekte, onaylanan hesaplardan yalnızca bazıları doğrulama sürecine katılabilir.

Dahası, bu düğümler daha önce doğrulayıcı olarak onaylanmıştır. Her neyse, bir düğümün diğer blokları doğrulama hakkını kazanması ve ayrıca bilgisayarlarını el değmeden bırakması gerekir. Bunu yaptıkları için, otoritelerini korumak için ağda ödüller alırlar.

 • İtibar Kanıtı

Herkese açık ağlar yerine izinli ağlar için daha uygun olan başka bir fikir birliği protokolü. Genellikle, bu durumda, düğümlerin sürece katılmak için iyi bir itibar gücüne sahip olması gerekir. Ek olarak, düğümler doğrulama sürecinde hile yapmaya çalışırsa ciddi sonuçlarla karşılaşacaktır..

Yani, tüm düğümler buna gerçekten katılamaz. Düğüm bir kez itibar kazandığında, süreç yetki kanıtına oldukça benzerdir..

 • Tarihin Kanıtı

Sanırım doğrulama sürecinin nasıl büyük ölçüde eth zaman damgasına bağlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak burada, bundan önce veya sonra olanlara dayanarak bir işlemi kanıtlayabilirsiniz. Böylece, bunu yapmak için, ağdaki herhangi bir belirli zamandan önce veya sonra meydana gelecek önemli bir olay yaratabilirsiniz..

Ve buna dayanarak, başkaları işlem bloğunuzu doğrulayabilir. Böylece, bunu yaparak bloktaki zaman damgalarının bilgilerine bile ihtiyacınız olmaz..

 • Önem Kanıtı

Sırada önem fikir birliği algoritmasının kanıtı var. Gerçekte, hak kazanma veya hasat adı verilen yeni bir faktöre bağlıdır..

Toplama nedeniyle, bir düğümün katılmaya uygun olup olmadığını belirleyebilir. Yani, ne kadar çok hasat ederseniz, düğümün doğrulayıcı olma şansı o kadar artar. Ayrıca, hasat için doğrulayıcı işlem ücreti olarak bir ödül alır. Bununla birlikte, ağdaki zenginlerin yer alma şansı diğerlerinden daha fazla olacaktır..

 • Kapasite Kanıtı

Burada, blokların doğrulamasını tamamlamak için çizim ve madenciliği kullanıyorlar. Pek çok insan bunu çalışma kanıtı yerine kullanıyor çünkü bunda bundan daha az zaman alıyor. Ancak PoW’da, madenciliğe başlamadan önce hesaplama gücünüzü kullanmanız gerekir..

Oldukça hızlı olmasına rağmen, yine de bir blok kazmak dört dakika sürüyor. Ama sanırım altı dakikalık bir destek aldın Her neyse, bilgisayarınızda ne kadar çok arsa varsa, madencilik kazananı olma şansınız o kadar artar..

 • Yanık Kanıtı

Yanık kanıtı olarak, ağdaki kriptoyu korumak için bazı paraları yakmanız gerekir. Açıkçası, madeni paraları yakmak bir kayıp anlamına gelir. Ancak uzun vadede ağı kararlı tutacaktır. Madeni para yakmak için kullanıcılar madeni paralarının bir kısmını bir eater adresine gönderecekler..

Her şeyin kontrol altında olduğundan emin olmak için, defter tüm madeni paraların kaydını tutar ve kullanılamayacaklarından emin olur..

 • Ağırlık Kanıtı

Ağırlık kanıtı aslında kanıtı algoritmasının büyük bir yükseltmesidir. Genellikle, hissenin kanıtı olarak, ne kadar çok jetonunuz varsa, daha fazlasını elde etme şansınızın o kadar yüksek olduğunu görürsünüz. Gerçekte, bu biraz önyargılı.

Ağ, yalnızca jetonları hesaba katmak yerine, diğer faktörleri kullanır. Dahası, bu faktörler aslında hangi düğümlerin sisteme katılacağını belirlemeye yardımcı olan ağırlıklı faktörlerdir. Kısacası, burada daha fazla ölçeklenebilirlik ve daha hızlı çıktı elde edersiniz.

Bölüm 5: Web3: Yeni İnternet

Blockchain teknolojisini anlamak sandığınızdan daha kolay. Daha önce blockchain teknolojisinin katmanlarından bahsetmiştik. Ancak, bu mimari aslında internetin gelecek neslini besleyecek.

Genellikle göreceğimiz bazı kritik unsurlarla birlikte gelir.

Şimdi blockchain teknolojisini biraz daha iyi anlamak için bunun hakkında daha fazla konuşacağız..

Hadi başlayalım!

 • Yapay zeka

Her şeyden önce, bu kesinlikle süper robotlarla ilgili değil. Gerçekte, AI, defterdeki verilerin sonuçları ve analizi söz konusu olduğunda daha iyi bir çıktı sağlayacaktır. Kulağa çok önemli gelmese de deneyim büyük ölçüde değişecek.

Genellikle internette aradığınız içeriğe ulaşmanızı sağlar. Bu, daha doğru sonuçlar, eylemlerinizin daha iyi tahmin edilmesi anlamına gelir. Gerçekte, zevklerinizi öğrenmenize yardımcı olan ve bunu yapmak için size en iyi çıktıyı sağlayan basit bir mekanizmadır..

 • Ubiquity

Blockchain teknolojisini daha iyi anlamak için, her yerde bulunmanın gerçekte ne hakkında olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece etrafınıza bakın ve tüm insanların interneti kullanmak için herhangi bir tür cihaz kullandığını görün..

Dahası, tüm akıllı TV, buzdolabı, akıllı ev aksesuarları, asistanlar, sekmeler veya akıllı telefonlar aynı şeyi yapar. Yani hepsi internete bağlı. Bunu yaparak bir ağ oluştururlar. Genellikle bu ağa aslında Nesnelerin İnterneti denir. Bununla birlikte, bazı durumlarda insanlar buna her yerde olma derler..

Her neyse, internetin geleceği büyük ölçüde bu sürece bağlı.

 • Gelişmiş Bağlantı

Yeni internet web 3.0, kullanıcı merkezli olacağı gerçeğine dayanmaktadır. Yani, web 2.0 internette gördüğünüzden daha fazla bağlantı göreceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, hiç kimse verilerinizi kontrol etmeyecek veya kişisel kazançları için kullanmayacaktır..

Burada anlamsal meta veriler çok yardımcı oluyor. Gerçekte, kullanıcıların daha kolay ve hızlı bir şekilde bağlantıda kalmasına yardımcı olur. Böylece bağlanabilirliği artırır.

 • Anlamsal ağ

Blockchain teknolojisini anlamak için semantik web hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Web 3.0 internetin büyük bir parçasıdır. Dahası, anlamsal web aslında insanlara benzer herhangi bir web içeriğinin anlaşılma süreci anlamına gelir..

Bu nedenle, makine öğrenimine bağlı olacak ve yalnızca anahtar kelimelere odaklanmayacaktır. Dolayısıyla, iyi içeriğiniz varsa ve anahtar kelimelere bağlı değilseniz, çok fazla kalabalığa sahip olacaksınız..

 • 3D Grafikler

Açıkçası 3D grafikler, blockchain teknolojisi web 3.0’ı anlamanın büyük bir parçası. Gördüğünüz gibi, insanlar herhangi bir metni okumak yerine görüntüleri, videoları görmeyi seviyorlar. Bu nedenle, odağı artırmanın en iyi yolu, ona entegre edilmiş 3B grafiklere sahip olmaktır..

Gelecekte tüm uygulamalar bir tür Sanal Gerçeklik veya Artırılmış gerçeklik kullanacaktır..

 • Eşler Arası Ağ

Yeni internet tamamen merkezi olmayacak. Bu nedenle, ne yaptığınız ve neyi yapmadığınız konusunda herhangi bir merkezi otorite seçeneği yoktur. Ancak bu, buradaki tüm yasaları çiğneyebileceğiniz anlamına gelmez..

Bu, ne olursa olsun tüm çevrimiçi verilerinizin güvende kalmasını sağlayacak bir unsurdur..

Bölüm-6: Kurumsal Blok Zinciri Örnekleri

Artık blockchain teknolojisi hakkında her şeyi bildiğinize göre, piyasadaki popüler kurumsal blockchain platformlarına bir göz atmanın zamanı geldi. Bakalım ne olduklarını görelim mi??

Hyperledger

Hyperledger hemen her sektörde kullanabileceğiniz blockchain platformlarından biridir. Gerçekten, her türden! Bankacılıkta blockchain teknolojisi arıyorsanız bile buna güvenebilirsiniz. Hyperledger teknolojisinin aşırı popülaritesinden bahsetmeye bile gerek yok. Ve neden popüler olmasın?

Piyasadaki en kazançlı özelliklerden bazılarını sunar –

 • Her türlü uygulamaya bağlanmanıza ve kullanmanıza olanak tanıyan modüler mimari.
 • Ağınıza gizlilik eklemek için kullanabileceğiniz izinli ağ.
 • Yüksek ölçeklenebilirlik, her zaman için en iyi performansın keyfini çıkarmanızı sağlar.
 • Bilgilerinizi koruyacak güvenlik protokolleri.
 • Kavramı bilme ihtiyacına dayalı veri kullanılabilirliği.

Ethereum Enterprise

Ethereum, sadece işletmeler için uygun olan, piyasadaki popüler blockchain platformlarından bir diğeridir. Gerçekte, Ethereum her tür endüstri için de harikadır. Ancak, kamuoyu olarak bankacılıkta blockchain teknolojisine uygun olmayabilir..

Ancak ticari versiyonu Ethereum Enterprises mimaride özel bir kanal sunuyor. Bu sürüm, bankacılıkta blockchain teknolojisi için en uygun olanıdır. Her neyse, sağlar –

 • Ethereum’a dayalı yeni projeleri uygularken devlet desteği.
 • Sorunsuz kullanabileceğiniz açık bir platform.
 • Daha yeni eklemeler sunmak ve hataları diğerlerinden daha iyi düzeltmek için hızlı yükseltmeler.
 • Diğer şirketlerin kendi ağlarını kurmalarına yardımcı olacak standartlar sunun.

Hyperledger Vs. Hakkındaki Kılavuzumuza Göz Atın Şimdi Ethereum!

R3 Corda

Corda iki farklı versiyonla gelir – kurumsal Corda ve Corda. Gerçekte, kurumsal Corda, her tür kurumsal kullanım durumu için en uygun olanıdır. Bununla birlikte, birçok kişi bu teknolojinin bankacılıkta bir blockchain teknolojisi olduğunu düşünüyor. Ancak zaman geçtikçe Corda diğer sektörlerde de popüler hale geliyor.

Aşağıdakiler gibi bazı kazançlı özellikleri sunar:

 • Tüm ağı her türlü siber saldırıdan koruyan blockchain uygulama güvenlik duvarı.
 • Ağınızın 7/24 çalışır durumda kalmasını sağlayan Yüksek Kullanılabilirlik.
 • İşletmelerin sistemde kurallara sahip olmasını sağlayacak yönetişim sistemi.
 • Herhangi bir kullanıcının herhangi bir felaketi bulmasına ve kurtarmasına olanak tanıyan izleme sistemi.

Dalgalanma

İyi, Dalgalanma şu anda finans sektörleri için daha uygun olan bankacılıkta bir başka blockchain teknolojisidir. Ripple ile ilgili en iyi kısım, neredeyse ücretsiz bir işlem platformu sunmasıdır. Ayrıca, finans sektörü söz konusu olduğunda, nispeten daha hızlı bir çıktı sağlar..

Platform o kadar hızlı ki, ödemeyi sadece 4 saniye içinde halledebilirsiniz! Sunduğu –

 • Hızla gelir elde etmeye yardımcı olan yeni pazar yerleri.
 • Kısa sürede daha fazla tüketiciye ulaşarak mükemmel bir büyüme oranını teşvik eder.
 • Sisteminizin baskı altında aynı performansı sunmasını sağlayan ölçeklenebilirlik.
 • Daha fazla gizlilik sunan izin verilen platformlar.
 • Siber saldırılarla mücadele eden yüksek güvenlik seviyesi.

Yetersayı

Yetersayı işletmeler tam gizliliklerini sağlayacak iyi bir çözüm aradıklarında geldi. Gerçekte, J.P. Morgan onu 2017’de dünyaya tanıttı. Peki neden bu kadar popüler? Tüm blokları doğrulamanın benzersiz bir yolu var. Tipik güç tüketenlere bağlı olmak yerine, daha hızlı ve daha iyi bir algoritma sunar.

Her neyse, sunuyor –

 • Güvenli bir kanalda başka bir tarafla işlem yapmanıza izin veren özel işlemler.
 • Kişisel işlemlerinizin defterden güvenli bir şekilde uzak tutulmasını sağlayan izinli ağ.
 • Ağa hangi düğümlerin girebileceğini seçmenize izin verecek düğüm yönetimi.
 • Daha iyi bir deneyim için yüksek ölçeklenebilirlik.
 • Zaman kazandıran daha hızlı yerleşim.

Bölüm 7: Son Düşünceler

Blockchain teknolojisi, göreceli olarak tüm zamanların en havalı yeniliklerinden biridir. Sadece 10 yıl önce, merkezi olmayan uygulamaların mümkün olabileceğini bile bilmiyorduk. Ama şimdi teknoloji endüstrisine bakın. Herkes bu yeni sistemi mevcut sisteme entegre etmenin bir yolunu arıyor.

Gerçekte, eski merkezi yapıyı tamamen değiştirmek ve yenisine alışmak daha fazla zaman alacaktır. Ama hiç de kötü bir deneyim olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me