Aşağıdaki tartışma Corda blok zinciri ekosistemini, mimariyi, kullanım durumlarını ve popüler Corda tabanlı projeleri analiz edecektir..

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir çağda yaşıyoruz. Yine de müreffeh bir toplumda yaşarken, günlük yaşamlarımızda ve işlerimizde hala pek çok özellik eksik. İşletmelerimiz, herhangi bir hata yapmadan kayıtları depolayamayan eski ağlarda çalışır; bir işlemi işlemek günler alır ve siber saldırılar her gün meydana gelir.

Böyle bir zamanda blockchain teknolojisi parlak zırhlı bir şövalye olarak ortaya çıktı. Ademi merkeziyetçi yapı ve ağır güvenlik önlemleri, iş modellerimizdeki tüm kusurları ortadan kaldırabilecek devrim niteliğinde bir teknoloji yarattı. Ancak bu teknolojiyi işletme sektöründe daha uygulanabilir kılmak için daha fazla özelliğe sahip olması gerekiyor. Bu nedenle birçok kurumsal blok zinciri ortaya çıkmaya başladı.

Popüler kurumsal blok zincirlerinden biri, R3’ün Corda’sıdır. Corda, yeni bir kurumsal blockchain teknolojisi olarak yolculuğuna ilk başladığında pazarda çok fazla yutturmaca yarattı. Ve bugün, bu ünlü kurumsal blok zincirine dalacağız ve hizmetlerinden nasıl yararlanabileceğinizi size bildireceğiz.


Çok yakında: Corda Geliştirme Kursu Yeni Başlayanlar Kılavuzu

İçindekiler

Bölüm-1: R3 Nedir?

Bölüm 2: Corda nedir?

Bölüm-3: Corda’nın Mimari ve İş İlkesi

Bölüm-4: Küresel Corda Ağı

Bölüm 5: Corda Enterprise Nedir?

Bölüm-6: Popüler Corda R3 Blockchain Kullanım Durumları

Bölüm 7: Corda Baas Satıcıları

Bölüm 8: R3 Corda Konsorsiyumları

Bölüm 9: R3’ün Corda’sını Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

Bölüm-10: Sonuç Notları

Contents

Bölüm-1: R3 Nedir?

R3, kurumsal düzeyde bir blockchain yazılım firmasıdır. Çeşitli sektörlerden 200 üyeli bir ekosisteme sahipler. R3, diğer tüm üyelerle birlikte kurumsal kullanım durumları için Corda platformunu ve Corda kurumsal platformunu geliştirir.

R3 Blockchain konsorsiyumu 2014 yılında kuruldu. 180’den fazla profesyonel geliştirici şu anda Corda’nın geliştirilmesi üzerinde çalışıyor ve onları desteklemek için 350 firmanın yatırımı var..

R3 blockchain konsorsiyum üyeleri, iş dünyasını dönüştürmek adına blockchain teknolojisi geliştiriyor. Tüm küresel iş ortakları ağları, Corda blok zincirinin çekirdek yazılımını kullanarak farklı ticaret ve finans uygulamaları geliştirmek için eşit şekilde çalışır..

R3 Neden Corda’yı Oluşturdu??

R3, iş sözleşmeleri gibi farklı yasal sözleşmelerin yönetildiği ve herhangi bir hata biçimi olmadan otomatik bir sistemde kaydedildiği bir gelecek öngörüyor. Dahası, insanların herhangi bir sürtüşme ile uğraşmadan herhangi bir sözleşme için sorunsuz bir şekilde işlem yapması gerekir..

Dahası, pazarın, tutarsız bağımsız sistemlerine sahip olmak yerine, farklı kuruluşların işbirliği yapacağı ve muhasebe defterlerini buna göre tutacağı farklı bir iş modeli üzerinde çalışması gerektiğini düşünüyorlar. Şirketler, bunları yapmak için her şirkete aynı şekilde davranacak adil bir sisteme güvenmek zorundadır..

Mutabakatlar, tekrarlar, aralar ve başarısız eşleşmeler geçmişte kalmalıdır. Dahası, hiç kimse izole varlık havuzlarına hapsolmamalıdır. Bu nedenle Corda adında yeni bir teknoloji tanıttılar.

Toplu olarak R3, Corda blok zincirindeki her birey ve kuruluşun herhangi bir bireyle doğrudan işlem yapmasını ister. Mimariyi, gerçek dünya işlemlerini yasal olarak yönetebilmesi için dikkatli bir şekilde tasarladılar. Ayrıca, R3’ün Corda blok zinciri, platformda tipik geçiş özelliği ile birlikte çalışabilen birden fazla blok zinciri uygulamasını tanıttı..

Corda’nın gizlilik, kimlik, yönetişim ve daha pek çok özellik sunduğunu bilmek sizi büyüleyecek. Daha sonra rehberde bundan daha fazla bahsedeceğim.

corda r3 blockchain'e girişİzin Verilen ve İzin Verilmeyen Blok Zincirlerin Aksine

R3’ün Corda blok zinciri, gerçek dünya kuruluşlarına yönelik bir platformdur, böylece yasallaştırılmış sözleşmeleri yönetebilirler ve herhangi bir gizlilik kaybıyla karşılaşmadan her türlü değeri aktarabilirler.

Corda blockchain, izinsiz blockchain ağlarının aksine yasal kesinlik ve gizlilikle tanımlanmış iki kullanıcı içindeki tüm gerçek dünya işlemlerini yönetebilir..

Herhangi bir tür izinli blok zinciri ağıyla karşılaştırıldığında, Corda blok zinciri, tek bir ağda birden fazla tarafın bir arada bulunmasına izin verecektir. Aynı ağ sistemi içinde birlikte çalışabilecekler. R3 blockchain üyeleri, yönetişim sistemini bu amaç için açıkça tasarladı ve platformdaki yaygın kullanım durumlarını yansıttı..

Corda blok zincirinin tüm yükümlülükleri doğru bir şekilde yerine getirebildiğinden emin olmak için, nakit benzeri varlıkları düzenlemenize, aktarmanıza ve hatta paraya çevirmenize olanak tanır. Esas olarak bu varlıklar, düzenlemelere uymak zorunda olan gerçek dünya para birimleridir..

Yerel bir para birimi çıkaracak veya ağdaki herhangi bir jetonu kullanacak olan herkes, yeni özelliklerin her türlü katılımı veya benimsenmesi için ödeme yapmak için bu jetonları kullanabilir. Jetonları, platforma özgü veya platformun dışında olabilecek herhangi bir hizmet için ödeme yapmak için de kullanabilirsiniz. Ancak, hizmetlerin Daha Geniş Corda ağında olması gerekir.

İzin verilen blok zincirlerinin izinsiz blok zincirinden ne kadar farklı olduğundan emin değilseniz, işte Corda’nın nasıl izinli bir blok zinciri olduğunu anlamanıza yardımcı olacak İzin Verilen ve İzinsiz Blok Zincirleri karşılaştırma kılavuzu. Dahası, umarım nihayet tipik iş sorunlarını çözmek için farklı bir yaklaşım görürsünüz..

Corda Blockchain Hangi Sorunları Çözmek İstiyor??

Corda, 2016’dan beri herkesin özgürce kullanabileceği açık kaynaklı blockchain yazılımlarından biridir. Farklı küresel kuruluşların büyük bir işbirliği çabası, türünün tek örneği Corda blok zincirinin ortaya çıkmasını mümkün kıldı. Bu yazılımı oluşturmak için bir araya gelen tüm şirketler çok çeşitli endüstrileri temsil ediyor ve düzenlemelerle tasarım tamamlandı.

Evet, Corda blok zinciri yalnızca finans sektörü içindi ve bu R3 blok zinciri teknolojisini ilk etapta geliştirmenin tek amacı buydu. Ancak pratik blok zinciri kullanım durumlarında piyasaya sürüldükten sonra, Corda blockchain yalnızca bankacılığın ötesinde diğer kullanım durumları için muazzam bir potansiyel gösterdi..

Peki Corda blockchain’i öne çıkmaya iten motive edici faktör neydi? R3 blockchain teknolojisi, bireyler ve bir şirket kombinasyonu arasındaki temel sorunu çözmek istedi – anlaşmaları ve başka bir sözleşme biçimini yönetmek. Genellikle bu taraflar işlemi yapmak için birbirlerine güvenirler, ancak aynı kayıtları tutacak kadar da güvenmezler.

Tarafların hangi bölgeden veya sektörden olduğu önemli değil, ama her yerde aynı güven sorunlarını görebiliriz, değil mi? Ek olarak, kendi defterlerini tutuyorlar ve pozisyonlarının ve anlaşmalarının belirli görünümlerini müşterileriyle birlikte kaydediyorlar..

Ancak her bir işletme aynı şeyin farklı bir kayıt kümesini tuttuğunda, uyumsuzluk, ek maliyetle hata düzeltme oluşturur. Dahası, bu senaryolar, aynı işlem hakkında iki firmanın farklı görüşlere sahip olması durumunda, kötü tarafın onu sömürmesi için bir boşluk yaratırsa, pek çok çatışma yaratır..

Corda R3 Blok Zinciri Kurtarmaya

Geçmişte, uyumsuzluk senaryosu oldukça kaçınılmazdı. Ancak son zamanlarda R3 blockchain teknolojisi ile, merkezi altyapıda bu sorundan kurtulmanın pek çok yolu var. Bununla birlikte, Corda blok zinciri, şirketlere katılmadan ağlarına katılmak zorunda kaldı..

Ancak bu tür bir yaklaşım, aynı zamanda, atalet ve rant arayışıyla başa çıkmanız gereken bir değiş tokuş yaratır. Her neyse, her şeyin bir bedeli var ve finans sektörünün web tabanlı uygulamaları kullanmaya başlamadan önce nasıl olduğunu zaten görebiliyorsunuz. Dolayısıyla, yeni bir teknoloji olduğunda, kayıplardan çok daha büyük bir başarı olacaktır..

Bu durumda Corda blockchain, yeni fırsatlar sunmak için güçlü ve güvenli kriptografik hashing kullanabilir. Ve bu, katılan her işletmenin eşit haklara sahip olduğu ve bunu idare etmek için ortak bir yola sahip olduğu yetkili kayıt sistemini sağlar. Dahası, mahremiyetlerini hiç bozmaz..

Corda blockchain platformu, şirketlerin nihayet gördüklerinin diğer firmanın gördükleriyle eşleştiğini anlayabilecekleri bir sistem sunuyor. Böylece genel muhasebe sistemindeki maliyetleri, çatışmaları ve hataları azaltır..

Bu nedenle Corda blockchain platformu yalnızca finans sektörlerinin ötesine geçebilir ve çeşitli kuruluşlar arasında bir güven düzeyi sağlayabilir..

R3’ün Corda’nın sektöre özel çözümleri nasıl sunduğunu araştırdığı dijital olarak yerel ticaret ve tedarik zincirlerine ilişkin isteğe bağlı web seminerini izleyin.

Bölüm 2: Corda nedir?

Corda, merkezi olmayan bir ağ ortamını desteklemek için verileri işleyen ve kaydeden dağıtılmış defter yazılımıdır. Esas olarak Corda, finans sektörlerine yöneliktir. Corda R3 mimarisi temel olarak Braine, Bakshi ve Clack tanımlarına benzeyen akıllı sözleşmeleri destekler..

Corda R3 mimarisi içindeki akıllı sözleşme yapısı, yürütmenin bilgisayar koduna, ancak insan kontrolü ve girdisine bağlı olduğu bir anlaşmadır. Bununla birlikte, herhangi biri isterse veya ihtiyaç duyarsa, bu akıllı sözleşmeleri her zaman yasal olarak uygulayabilir. Corda özel blok zincirinin akıllı sözleşme özelliğinde herhangi bir adaletsizlikle karşılaşırsanız yasal işlem yapabilirsiniz..

Bu, diğer kurumsal blok zincirinin gerçekten sağlamadığı bir şey, değil mi??

R3 Blockchain Platformunun Başlıca Özellikleri

Başlangıçta, R3 blockchain konsorsiyum üyeleri, finans kurumlarının ihtiyaçları için Corda özel blockchain’i tasarladı. Ancak kullanım açısından çok daha geniş olduğu ortaya çıktı. Corda özel blok zincirinde tipik blok zinciri sisteminin büyük benzerliğini görebilirsiniz, ancak gerçek hayattaki durumlarla başa çıkamayacak kadar geleneksel bir tasarıma sahip değildir..

Esas olarak Corda R3 mimarisi, blockchain’in orijinal sürümünü düzenler ve bir blockchain 2.0 sunar! Corda R3 mimarisinin yapı taşında her biri “durum nesneleri” olarak adlandırılır. Bu nesneler, gerçek dünya sözleşmelerinin bir bölümünü temsil eder veya buradaki sözleşmenin tamamını içerir.

Tipik blok zincirinden farklıdır çünkü sanal makinenin tamamı veya tüm defter sistemi, kullanıcıların fikir birliğine varmasına bağlıdır. Ancak Corda’da işler biraz farklı yapılır.

Corda, konsensüsün küresel dağıtımı için üç araç sunar –

 • Kullanıcıların önceden kararlaştırılmış kuralları kullanarak işlem yapmasını sağlayan akıllı sözleşme mantığı. CorDapp’larının bir parçası.
 • Zaman damgası ve benzersizlik hizmetleri. Bunlar Noter havuzları olarak bilinir. Hizmetler, işlemleri geçici olarak sipariş edebilir ve bu da çatışmaları ortadan kaldırır.
 • Güvensiz kullanıcılar arasındaki karmaşık protokollerin yazım sürecini basitleştiren Flow Framework.

Corda Özel Blok Zinciri Modeli

Corda R3 mimarisi, herkesin tek kaynak noktasına güvenebileceği küresel bir muhasebe sistemi fikriyle başlar..

Ancak Corda R3 mimarisi tamamen öyle değil. Tüm işlemleri bir defterde göremeyeceksiniz, bu nedenle küresel görünürlük Corda özel blok zincirinin özelliği değildir.

İki kişi veya grup arasındaki herhangi bir işlem yalnızca onlar tarafından görülebilir ve başka hiç kimse tarafından görülmez. Bununla birlikte, fikir birliğine katılacak kullanıcılar, onları defterin iyiliği için doğrulamaları gerektiği için de görebilirler..

Tüm işlemlerin küresel bir yayınını sunan platformlarla karşılaştırıldığında Corda blockchain kesinlikle öncüdür. Ayrıca, belirli bir özel platform, verileri başka kanallara veya gizli sözleşmelere bölerek de sunar. Ancak, platformu her gün milyarlarca kullanıcının kullanacağı bir ağda uygulanabilir mi??

Hayır. Bu benzersiz model, Corda r3 mimarisine halihazırda mevcut platformlardan farklı bir avantaj sağlar..

Bu tip R3 blok zinciri platformunun temeli, temelde durum nesnesidir. Durum nesnesi, tüm akıllı sözleşmelerin varlığını kaydeder ve ayrıca sözleşmenin mevcut durumunu sağlar. Ve akıllı sözleşmeye katılacak olanlar bu nesneyi görebilecekler..

Corda R3 Mimarisinde Tutarlılık Elde Etme

Herkes defter verilerini göremese bile, paylaşılan, küresel bir sistemde tüm ağın tutarlı olduğundan emin olmak için. R3 blok zinciri üyeleri tamamen kriptografik karmalara güveniyor. Kriptografi süreçlerindeki hashing, verileri ve kullanıcıları tanımlayabilir ve zinciri korumak için önceki işleme geri bağlanabilir..

Tüm durum nesneleri değişmezdir. Yani kimse onu değiştiremeyecek. R3 blockchain üyeleri, ağ büyüdükçe herkesin aynı fikirde kalması için fikir birliğini sürdürmek istiyor. Ve tüm R3 blockchain üyeleri, herhangi biri blockchain’i gerçek hayat senaryolarına entegre etmek istiyorsa, anlaşmayı sürdürmenin gerekli olduğuna inanıyor..

Corda blockchain, verileri güncellemek için diğer işlemler devam etse bile her bir verinin aynı kalmasını sağlayacaktır. Bu, basit parasal ödemelerden sofistike sözleşmelere kadar herkesin güvenilir bir şekilde işlem yapabileceği bir Corda R3 mimarisi oluşturur..

R3 Blockchain Platformunun Konsensus Süreci

Corda blockchain platformunda, gerçekten bir hata yaptıysanız, onu güncelleyebilirsiniz. Ancak değişikliği yapmak için bir işlem kullanmanız gerekecek. Bu yeni işlem, önceki durum nesnesini tüketecek ve revize edilmiş verilerle yeni bir durum nesnesi geliştirecektir. Ayrıca, Corda blockchain platformunda fikir birliğinin iki yönü vardır –

İşlem Geçerliliği

Corda özel blok zincirinin sözleşme sürecine katılacak kullanıcılar, güncellenmiş bir doğrulama için gerekli olabilecek bazı noktaları kontrol etmelidir. Bunun için, durum nesnesindeki ilgili sözleşme kodlarını kontrol etmeleri gerekir. Bu nedenle, kullanıcıların bu konuda deterministik olması gerekir. Ayrıca, durum nesnesinin tüm tarafın imzalarına sahip olması gerekir ve başka herhangi bir işlemi gösteriyorsa, işlemin de geçerli olması gerekir..

İşlem Tekliği

Doğrulayıcılar bir işlemin benzersiz olup olmadığını nasıl anlayacaklar? Her durumda, doğrulayıcılar, durum nesnesindeki tüm girdilerin herhangi bir revizyona sahip olmadığını veya buna bağlı herhangi bir işlem olmadığını görüp görmediklerini anlayabilirler..

Bir işlemin doğrulayıcıları, doğrulama mantığı ile birlikte aynı sözleşme kodunu çalıştırarak bunu doğrulayabilir. Bununla birlikte, aynı anda geçerli iki işlem varsa ne olur? Corda R3 mimarisindeki sırayı nasıl belirleyecekler?

Bu durumda, önceden belirlenmiş bir gözlemciye ihtiyacınız olacaktır ve kullanıcının noter havuzunda karşılıklı olarak dikkat dağıtıcı kullanıcıların bir üyesi olması gerekir. Bir Corda özel blok zincirinde, her havuzun farklı türde doğrulama özellikleri sunabileceği birden fazla noter havuzu olabilir..

Genellikle, diğer blok zinciri platformu türleri, genel muhasebe düzeyinde fikir birliğine varır, ancak Corda’da değil. Bu R3 blockchain platformundaki herhangi bir kullanıcı, tüm defterin yalnızca bir kısmını veya alt kümesini görecektir. Ve bu şekilde, diğer taraflar, işlem bilgilerini başka bir özel kanalda yayınlamadan ihtiyaç duydukları gizlilik düzeyini elde edecekler..

Takılabilir Mimari

Corda blockchain platformu ayrıca bazı benzersiz takılabilir özellikler sunar. Bu takılabilir özellikler, ölçeklenebilirliği, kullanılabilirliği, gizliliği, algoritmik çevikliği ve defter sistemi uyumluluğunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Bizans-hataya dayanıklı fikir birliği kullanılarak, eşit derecede dikkat dağıtıcı taraflarla her türlü tekil hizmet oluşturulabilir. Tüm bu benzersizlik hizmetleri veya noter havuzları yalnızca daha önceki herhangi bir işlemi kullanıp kullanmadığını belirlemek için buradadır..

R3 blockchain platformunda işlemin kendisini hiçbir şekilde doğrulayamazlar. Dolayısıyla, bu noter havuzları herhangi bir işlemin tüm içeriğini göremeyecek ve bu nedenle söz konusu işlemin ölçeklenebilirliğini ve gizliliğini koruyacaktır..

R3 blockchain konsorsiyumu, gerçekten farklı türde bir blockchain sistemi sunan konsepti tasarladı.

Blockchain ve gömülü finansın yükselişiyle ilgili isteğe bağlı web seminerini şimdi izleyin!

Bölüm-3: Corda’nın Mimari ve İş İlkesi

Corda Blockchain Platformunda İş İlkeleri

 • İçerme: Tüm kullanıcılar birbirlerini keşfetmekte özgürdür ve doğrudan açık bir ağda işlem yapabilirler..
 • Garantili Kimlik: Kullanıcılar, ağdaki tüm katılımcıların kimlikleri hakkında güvenceye sahip olacaklar.
 • Gizlilik: İşlem ayrıntıları yalnızca işlem yapan taraflar içindir. Yani, başka bir kullanıcıyla işlem yapıyorsanız, her ikiniz de ayrıntıları görebilir ancak başka kimse göremez. Tek istisna, fikir birliğine katılan kullanıcılardır..
 • Paylaşılan Mantık: Bir anlaşmanın tüm özellikleri sistem tarafından yönetilecektir. Ayrıca, bu anlaşmanın tutarlılığı ve geçerliliği bozulmadan kalması için bilgisayar kodu formatı olacaktır..
 • Yasal Temel: Defterdeki herhangi bir anlaşma, bu bilgi için yasal olarak bir kanıt türüdür. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda defterdeki herkesin bunu göstermesi gerekir..
 • Yetkili: Defterdeki tüm bilgilerin yetkili erişimi ve verileri vardır. Bunlar, başka bir yerde saklanan bilgilerin gölgesi olmayacak. Yani, her bilgi orijinal kopyadır.
 • Değişmezlik: Defterdeki herhangi bir şey, bu bilginin son halidir. Bunu kimse değiştiremez. Ancak bir hata varsa, kullanıcıların bunu değiştirmek için sonraki işlemden geçmesi gerekir..
 • Sistemi aç: Sistemin kendisi, katılım, yönetişim, geliştirme ve hatta denetim ile birlikte açık kaynaklıdır. Bu tür bir sistem, platformun çeşitli kullanım durumlarını garanti eder.

Corda Mimari Standartları

Corda blockchain platformu için birkaç mimari standart vardır. Bakalım ne olduklarını –

 • Ölçek: Corda son derece ölçeklenebilir. Böylece her gün milyarlarca işlemi destekleyebilir.
 • Uzun ömür: Aynı ağ üzerinde yan yana çalışan birden fazla Corda sürümü olacaktır. Ve herhangi bir uygulama Corda’nın en son sürümünde çalışacaktır; bunun için kodu değiştirmeniz gerekmeyecek.
 • Güvenli: Çarpıcı güvenlik ortamından gelen büyük bir güvenlik, ağa bakacaktır..
 • Kararlı: Gelişme gerçekten dikkatli bir şekilde yapılacak. Her sürüm, herhangi bir hatayı önlemek için fikir birliği kritik ağ standartlarını koruyacaktır..
 • Birlikte çalışabilir: Aynı ağ üzerinde birden fazla uygulamayı kullanabilir ve aralarında birlikte çalışabilirliğe sahip olabilirsiniz.

Temelde sözleşmeler için standartlaştırılmış bir dizi arayüz de mimaride bulunmaktadır. Corda R3’ün çeşitli sağlayıcılar için blok zinciri birlikte çalışabilirliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Dahası, Corda R3 blok zincirlerinin işletmelerde uygulanması, büyümeyi ve gücü hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Bu Mimari Neden Öne Çıkıyor??

R3 blockchain teknolojisi, maliyetleri, düzenleyici yükleri, riskleri ve hizmetlerin ve ürünlerin inovasyonunu azaltarak endüstrilerin sorunlarını hedeflemek istiyor. Böylece, blockchain ekosistemine gerçekten yardımcı olabilecek çeşitli hizmetler yaratır..

Diğer dağıtılmış defter teknolojisinin gerçekleştirdiği ve sunduğu kadarıyla, Corda blok zinciri platformu gibi aynı düzeyde tesisleri sağlayabilecek mevcut olanlar yoktur. Örneğin, aynı ağda karşılıklı güven duymayan kullanıcıları tutmak her zaman ortak bir yönetim erişimine sahip olmalıdır. Ancak başka hiçbir platform bunu sağlamaz.

Ethereum mimarisinin bir çözüm olarak uygun olmaması ve Corda blockchain platformunun değiştirmek istediği gibi. Defterdeki tüm hassas bilgileri kısıtlamak ve tutmak, Ethereum’un bir özelliği olmayacaktır (Enterprise Ethereum buna izin verse de). Bu nedenle, R3 blockchain teknolojisi mimarisi bu alanda mükemmeldir.

Corda Blockchain’in Akıllı Sözleşmeleri veya İş Mantığı

Corda blockchain, akıllı sözleşme özelliğini kullanarak tüm iş mantığını çalıştırır. Tipik olarak, Corda R3 Blockchain’deki akıllı sözleşmeler çok daha basit bir iş mantığı biçimidir. Kullanıcının önerilen sözleşmeyi reddedebileceği veya kabul edebileceği ve hatta basit yeniden kullanılabilir işlevlerden bir tane oluşturabileceği saf bir işlevdir..

Corda R3 blok zinciri ağındaki her durum nesnesi, bu durum nesnesini yaratabilecek veya tüketebilecek herhangi bir işlem için hangi işlevi kullanmanız gerektiğini belirleyecektir. Dahası, her durumda, herkesin herhangi bir türden bir durum nesnesi oluşturmak ve işlem yapmak için bu kurallara uyması gerekir. Herhangi biri ilişkili kurallara uymazsa, durum nesnesi basitçe doğrulamakla kalmaz.

Bu nedenle, bir işlemi geçerli kılmak için, ilgili durumlarla birlikte sözleşme kodunu kullanmanız gerekir. Tüm akıllı sözleşmeler sözleşmesinin onaylanmasını istiyorsanız, daha önce belirtilen tüm kurallara uyan iş mantığını önermek sizin sorumluluğunuzdadır..

Bu nedenle sözleşmeler, Corda blok zincirindeki iş mantığının fikir birliği kısmını tanımlıyor. Üstelik bunlar mobil; bu, bunu indirebileceğiniz ve incelemenin gerekli olmayabileceği bir korumalı alanda çalıştırabileceğiniz anlamına gelir..

Corda R3 blok zinciri aslında küresel Corda ağında imzalanmış sözleşme biçimini kullansa da.

Akıllı Sözleşme Hangi Modeli Kullanır??

Corda blok zinciri, bir tarafın bir işlem önereceği ve ağdaki diğer kişilerin bunu doğrulayacağı bitcoin modelini izledi. Süreci genişletmiş ve genelleştirmiş olsalar da herkesin kullanabilmesi için.

Dahası, Corda R3 blok zincirinde gizlilik ve ölçek devreye giriyor. Dahası, tüm akıllı sözleşmeleri yürütmek ve doğrulamak için Java Virtual Machine’i seçtiler. Ama neden? Java Virtual Machine, birçok mevcut kitaplıkla birlikte gelir ve çoğu buna aşinadır. Dolayısıyla, bir geliştiricinin bu sanal makinede çalışması çok daha kolay.

Bu özellik, kodlarını bu platformda tamamen değiştirmeden yeniden kullanabilen R3 blockchain bankaları için en iyisidir..

Bununla birlikte, R3 blok zinciri konsorsiyum üyeleri, JVM korumalı alanı yerine kendi müşteri korumalı alanını kullanır. Böylelikle herhangi bir işlem durumunda daha kısıtlayıcı bir yapı sağlar. Ayrıca, bu, R3 blok zinciri bankalarındaki güvenlik standardını geliştirir..

Ethereum’a benzer şekilde, bir dili standartlaştırmak yerine, kullanıcıların sözleşme dilleriyle yenilik yapmasına olanak tanıyan bir bayt kodu seti kullanır. Tercih ettikleri herhangi bir bilinen dili bile kullanabilirler.

Dahası, süreç, herhangi bir blok zinciri uygulamasında sözleşme kodlarının kullanılmasının son derece kolay olmasını ve iyi bir gelişimi teşvik etmesini sağlar..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blockchain Professional (CEBP) Kursu

Corda R3 Blockchain Kimlikleri Nasıl Yönetir??

Ağın aslında kimlikleri nasıl yönettiği hakkında konuşma zamanı. R3 blockchain konsorsiyum üyelerinin düğümü temsil etmek için kimlikleri kullandığını zaten biliyorsunuz. Yani, bitcoin veya diğer blockchain ağları gibi anonim bir özellik yoktur.

Finansal işlemlerin bir tür güvene sahip olması gerektiğinden, dijital kimliği kullanmak çok önemlidir. Corda blok zincirinin kimliğinde, ağ bir sertifika verecektir. Ayrıca, sertifika kullanıcının işaretini ve gerçek dünya adını içerecektir..

Bu nedenle, bir takma adın arkasına saklanmak ve platformu kullanmak isteyen suçlular burada bir seçenek olmayacak. Böylelikle blockchain teknolojisinin kötü yanından kurtulmuş olur – Suçlu bağlantılar.

Corda blockchain kimliğinizle birlikte özel bir anahtar alacaksınız ve onu korumanız gerekecek. Bunun nedeni, özel anahtarınızla imzalanan herhangi bir şeyin sizi sözleşmede yasal olarak bağlayacak olmasıdır. Yani, başka bir tarafa ifşa ederseniz, o anahtardan yararlanabilir..

Corda blok zincirini yapmak için, insan tarafından okunabilir bir adı (orijinal olarak yasal ad), genel anahtar ve IP adresleri (Ağ Adresi) ile ilişkilendirir.

R3 blockchain konsorsiyum üyeleri, bu haritalama prosedürü konusunda son derece katıdır. Adınızla birlikte yalnızca bir genel anahtar alacaksınız. Gördüğünüz gibi, özel anahtar ile genel anahtar arasındaki fark çok büyük..

Bunu yaparak, Corda blok zinciri, ağdaki veya başka herhangi bir yerdeki her türlü belirsizliği ortadan kaldırmak için kesin bir tüzel kişilik sunar. Buna dayanarak, birçoğu tamamen güvenilebilecek çözümler oluşturabilir.

Altta yatan Corda blok zinciri yazılımı, katılımcılar içinde bu kimlik altyapısını oluşturur, ancak işlem veya karmaşıklık modunu kısıtlamaz. Bununla birlikte, küresel Corda blok zinciri ağı, tarafların birden fazla Corda ağında birlikte çalışabilirliği teşvik etmek için tüm kimlikleri toplayabileceği özel bir model sunar..

CorDapps

Bir CorDapp geliştirirken, sürdürmeniz gereken bazı faktörler vardır. Uygulama içindeki paylaşım yeteneği durumunu en aza indirmeniz gerekir ve bu, hangi programlama tekniklerini kullanabileceğinizi de kısıtlar.

İletişim kodları, API’ler, UI bileşenleri, durum nesneleri, Akış çerçeveleri ve cüzdan eklentisinin kombinasyonu, genel yapıyı veya CorDapps veya Corda Dapps’ı oluşturur. Dolayısıyla, CorDapps geliştirmeyi planlıyorsanız, bu özellikleri aklınızda bulundurmalısınız. Bunlardan herhangi birini kaldırın ve bir Corda uygulaması olmayacak.

Neden Corda Blok Zinciri Platformu Üzerine İnşa Edin?

Artık Corda blockchain yazılımını biliyorsunuz. Ancak asıl sorun, her şeyin iyi görünmesi, ama neden kullanmayı düşünmelisiniz ki? Bunun pratik olarak birkaç nedeni var. Bakalım ne olduklarını –

 • R3 blockchain konsorsiyum üyeleri, uygulamalarının üzerine herhangi bir değer oluşturmaya odaklanmak için mükemmel gelişen bir ortamın yanı sıra endüstri sınıfı araçlar sunmayı garanti eder..
 • Bir güvenlik duvarı uygulamasıyla birlikte gelir. Bunu şirketiniz içinde dağıtabilirseniz, ağ sisteminize bir daha kimse zarar veremez. Pratikte umut edebileceğiniz en güçlü güvenlik protokolüdür. Bu nedenle, dünyadaki başka bir düğümle iletişim kurmak sorun olmayacak.
 • Eski uygulamaları ağ sistemine getirebilir ve tüm bu uygulamaları müşterinin ağıyla senkronize edip bağlayarak artırabilirsiniz..
 • Çok çeşitli CorDapp’lara erişebileceksiniz. Bunların hepsi birlikte çalışabilir ve Cora blok zinciri tabanlı uygulamalardır. Her biri, R3 blockchain konsorsiyum üyelerinin çıktısıdır.
 • R3, platformun şirketlerine entegre edilmesine yardımcı olmak ve felaket kurtarma protokolünü sürdürmek için ISV’ler ve bireylerle birlikte çalışacaktır. Bu şekilde nihayet ağın kendisi yerine işinize odaklanabilirsiniz..

Corda mimarisi ve CorDapp’leri geliştirmeye nasıl başlayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? İşte size Corda’yı nasıl geliştireceğinizi öğretecek kapsamlı bir Corda eğiticisi.

Bölüm-4: Küresel Corda Ağı

Global Corda Ağı, açık kaynaklı Corda yazılımı, ağ parametreleri, standartlar ve yönetişim süreçlerinin bir kombinasyonudur. Genellikle bunlar, doğrudan işlemler için birbirlerini bulmalarına yardımcı olan ortak bir standarda sahip bir dizi düğümdür..

Bu ağ, herhangi bir Corda hizmetinin belirli düğümlere veya tüm düğümlere sunulabilmesi için açık bir ekosistem sağlar. Düğüm seti, garantili kimlikler ve doğrudan işlemler yardımıyla birbirini bulur.

Global Corda Ağı, Corda düğümleri için yalnızca kimin çalıştırdığına veya hangi gruba ait olduklarına rağmen kusursuz işlem yapmaları için bir dizi standart sunar. Farklı bir uygulama çalıştırıp çalıştırmadıkları veya Corda blockchain platformunu ilk etapta neden konuşlandırdıkları bile önemli değil.

Corda özel blok zincirinin açık ekosistemi, işletmeler veya müşteriler için muazzam bir değer sunar. Her durumda, dahili ağ sisteminizi çalıştırmak veya müşteriler için bir çözüm sağlamak için platformu kullanabilirsiniz..

Bu nedenle Corda özel blok zinciri, daha önce bahsettiğimiz Corda yazılımının aksine bir yönetim sistemiyle birlikte gelir. Corda blockchain’i Global Corda ağıyla karıştırmayın. Corda blok zinciri, Global Corda Ağının sadece bir parçası veya segmentidir.

küresel corda ağı

Küresel Corda Ağının İş Ağları

R3 blok zinciri üyeleri, Corda blok zincirlerinin sonucunu çoktan tahmin etmişlerdi. Corda blok zincirini kullanacak şirketlerin muhtemelen herhangi bir ortak iş sorununu çözmek için bir araya geleceğini düşünüyorlar. Bu nedenle, R3 blok zinciri platformunun dağıtımlarını, üyelik fırsatlarının yanı sıra belirli iş odaklı özelliklerle sabitlediler..

R3 blok zinciri üyeleri, bu tür ağları iş ağları olarak adlandırır. Bu, ağ üzerinde belirli bir iş amacı üzerinde işbirliği yapabilecekleri bir şirketler ağıdır, ancak aynı zamanda diğer iş ağlarına katılmak ve aynı anda düğümlerle işlem yapmakta özgürdürler.

Her şey aynı altyapı üzerinde olacak. Her ortak çalışma için yeni altyapı geliştirmeleri gerekmeyecek. Bu şekilde, yeni tip blok zinciri iş modelleri yaratıyorlar..

Açıkçası burada R3 blockchain üyeleri, şirketler için tam özgürlük sağladı. Bu şirketler iş ağını kullanıyor olsalar da, yeni sözleşmeler oluşturmak veya varlıkları taşımak için herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmayacaklar.

Dahası, Corda blockchain iş ağları, ihtiyaçlarına göre kendi standart setlerini tanımlayabilir..

Bunlar esas olarak gizlilik seviyelerini, iş mantığını, üyelik kriterlerini, yönetişimi ve hatta ağın varlık türünü içerir. Aynı anda farklı iş ağlarında bir kullanıcı olabilir ve hatta bu çerçeveler dahilinde sorunsuz bir şekilde işlem yapabilirsiniz..

R3 blok zinciri üyelerinin bu küresel ağı oluşturmadaki tek amacı, işi ortak bir zemin altında birleştirmektir. Tipik olarak iş sınıfı, üst üste gelir ve çok fazla rekabet eder ve sonunda her ikisinin de çok az başarısı vardır..

Küresel Corda Ağı Ne Yapar?

 • Ağ standartlarını belirtir. Bu parametreler, fikir birliği ayarlarını tanımlayacaktır ve her düğümün küresel kararlılık ve uyumluluk için onu takip etmesi gerekir..
 • Şirketlerin gerçek dünya şirketleriyle herhangi bir şüphe duymadan sözleşme yapmasına olanak tanıyan kimlik çerçevesi sunar.
 • Farklı fikir birliği havuzları önerir. Bu havuzlar şeffaf, tutarlı ve esnek bir fikir birliği yürütme sunar.
 • Ağ üzerinden bilgi aktaran oracle’ları etkinleştirir.
 • Kullanıcıların sorunsuz bir şekilde işlem yapabilmeleri için yerel dijital para biriminin para birimlerinde ile birlikte yardımcı olur.
 • Açık yönetişim sistemi sunun. Ekosistemin paydaşlarıdır.

Yönetişim Sistemi

Çoğu gücün Corda özel blok zinciri kullanıcılarının elinde olmasına rağmen, her düğümün dayandığı çeşitli kritik noktaları korumak için hala bazı kalıntı yönetişim sistemi vardır..

İş ağları için, o ağın kullanıcılarının seçeceği bir yönetişim sistemi olmalıdır. Ancak bu yönetim sistemi bile, temeldeki yönetişim mimarisinin özelliklerini takip etmek zorunda kalacaktı..

Bu, R3 kurumsal blok zinciri çerçevesinin paydaşların çıkarlarına bağlı olduğu ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde faaliyet gösterdiği anlamına gelir. Örneğin, Bitcoins bloğuna bakarsanız, bloğun maksimum boyut izni aslında gelişigüzeldir ve onu kısıtlamak için birkaç sınır vardır..

Ancak ağı sürdürmek için tüm üyelerin bu keyfi rakam üzerinde anlaşması gerekir. Dolayısıyla, ağda altta yatan bir yönetişim sistemi yoksa ve ayarları yapacak başka bir hükümet yoksa, çatışma açıktır..

Ve neden olmasın? Çerçeve dahilinde her tür düzenleme veya standart üzerinde herkesin hemfikir olması mümkün değildir. Ancak R3 blockchain platformu, herkesin bazı standart kurallara uymasını ve katılımcılar arasında herhangi bir çatışma olmamasını sağlar..

Corda R3 Blok Zinciri: Ağ Parametreleri

Ağ parametreleri için kullanımın ne olduğunu veya kullanıcıların onlara ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz. Pek çok nedenden ötürü ağ parametreleri Corda R3 blok zincirindedir. İlk olarak, ağdaki tüm düğümlerin başarılı bir şekilde iletişim kurabildiğinden emin olmaya yardımcı olurlar.

Bu parametrelerden bazıları mesaj boyutunu veya Intel SGX gibi gizlilik seçeneklerini nasıl kullanabileceklerini ve hatta düğümlerini ne zaman yükseltmeleri gerektiğini içerir..

Bunların hepsi küçük faktörler ve çok teknik noktalar gibi görünüyor. Ancak birlikte, R3 blockchain platformunun altyapısını oluştururlar. Ayrıca, bu küçük parametreler kullanıcılar arasında güçlü bir anlaşmazlık noktası olabilir..

Daha önce kullanıcıların fikir ayrılığına düştüğü Bitcoin blockchain boyutunda oldu ve tartışma uzun süre devam etti. Öyleyse, R3 blockchain üyeleri bunları kitlesel insanların eline bırakırsa, yakında siyasallaşacaktır..

Bu nedenle, güncelleştirme veya daha fazlasını oluşturmaya devam ettiği sürece ortamı sürdürme sorumluluğu, en başından itibaren yönetim organının elinde olmalıdır..

Corda Blockchain Konsensüs Protokolü

R3 blok zinciri teknolojisi Corda, diğer tüm blok zinciri platformları gibi bir dizi fikir birliği protokolü üzerinde çalışır. Kullanıcılar, bir işlemin onaylanıp onaylanmadığını, fikir birliği algoritması tarafından işlendiğinde bileceklerdir. Eşsiz bir şekilde, Cora blok zincirinin, konsensüs algoritmalarını kullanarak milyarlarca işlem işleme yeteneğini sürdürmesi gerekir..

Bu nedenle, R3 blockchain teknolojisi, çoğunlukla noter havuzları olarak bilinen çeşitli fikir birliği hizmetleri sunar. Ek olarak, her noter havuzu aynı küresel Corda ağında farklı hizmetler sunar. Yani kullanıcılar bu noter havuzlarından seçim yapmakta ve istedikleri hizmetleri almakta özgürdürler. Tipik blok zinciri sistemine kıyasla oldukça farklı bir yaklaşım, öyle değil mi?

Diğer katılımcılar, kapalı ve güvenli bir ağda belirli fikir birliği algoritmalarını uzaktan çalıştırabilirler. Ancak, kullanıcıların işlem yapabildiklerinden ve ağın yönetim organından istedikleri fikir birliğini kullanabildiklerinden emin olmak için noter havuzlarına bakmalıdır.

Ayrıca, kullanıcılar için noter havuzlarının bir listesini tutabilirlerse, katılımcılar işlem doğrulama süreçlerini kolaylaştırabilirler..

Liste paylaşılabilir olacak, böylece herkes onu görebilecek ve ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilecek.

Ayrıca, noter havuzları için blok zinciri güvenliği sağlamak, yönetişim ağının da birincil görevidir..

Corda Ekosistemini Başarılı Hale Getirmek

Corda blok zinciri ve Global Corda ağının başarı oranı genellikle ekosistemin bazı varyantlarına bağlıdır. Bu varyantlar, iş ağının kullanıcıları, operatörleri, yöneticileri ve tasarımcılarıdır.

Bunların dışında noter düğümlerinin sağlayıcıları, uygulama geliştiricisi ve altyapısı ve blockchain oracle hizmet sağlayıcıları da maliyeti alır..

Ancak iyi haber şu ki, küresel Corda ağında fiat parayı kullanabileceksiniz ve bu para tipik fiat para düzenlemelerine uygun olacak. Bununla birlikte, platformdaki düzenlemeleri sınırlamak istemiyorsanız, Corda blok zincirindeki yerel bir varlığı korumak için kullanmakta özgürsünüz..

Bu, para birimini kullanma ve kullanıcılar için depolama, temsiller veya yeni özellikler elde etmek için kullanma konusunda size daha fazla esneklik sağlayabilir..

R3 gibi kurumsal platformların blockchain hakkındaki vizyonlarını paylaştıkları kurumsal blok zincirleri 2021 tahminleri üzerine isteğe bağlı sanal konferansı izleyin.

Bölüm 5: Corda Enterprise Nedir?

Corda Enterprise, R3’ün açık kaynaklı Corda platformunun ticari dağıtımıdır. Platform, kurumsal blok zinciri kullanım durumlarının tüm taleplerini karşılamak için özel olarak optimize edilmiştir. Corda blok zincirinin bu sürümü, ana Corda platformuyla uyumludur ve birlikte çalışabilir. Bunlardan birini bile kullanıyorsanız, ihtiyaç duyduğunuzda bunları özgürce değiştirebilirsiniz..

Bunda herhangi bir satıcıya bağımlı kalmayacaksınız. Dolayısıyla, dışarıdaki tüm kurumsal şirketler için esnek bir seçenektir. R3 blockchain konsorsiyum üyeleri, talebinizi ilettiğinizde özelliklerle ilgilenecektir. Corda yazılımını değiştirecekler ve ona kuruluşlarınız için ihtiyaç duyduğunuz özellikleri verecekler..

Corda Enterprise’ın Özellikleri

Blockchain Uygulama Güvenlik Duvarı

Bununla, işletmeler teknolojiyi veri merkezlerinde konuşlandırabilir, ancak aynı zamanda dünyadaki herhangi bir düğümle de iletişim kurabilirler. R3 blockchain teknolojisi güvenlik duvarı süper güvenlidir ve hiçbir bilgisayar korsanı ağa girip hassas ve değerli varlıkları çalamaz..

SQL ve Oracle Veritabanları için destek

Endüstri standardı veritabanlarını sorunsuz bir şekilde entegre edebilirsiniz. İşletmeler için, R3 blockchain platformu SQL ve Oracle Veritabanları sunuyor. Dahası, çoğu bu veritabanlarına zaten aşinadır. Yani, bunları kullanmak çok zor olmayacak.

Uyumluluk

Artık Corda ağı içinde çapraz sürüm ve çapraz dağıtım çalışabilirliği elde edebilirsiniz. Corda, yazılımını zaman geçtikçe daha fazla özellik ekleyerek güncellemeye devam ediyor. Belki de Corda’nın önceki bir sürümünü kullandınız ve üzerinde hala uygulama çalıştırıyorsunuz.

Yazılımlarını genel ağda değiştirirlerse uygulamanız nasıl çalışacak? Herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınızdan emin olmak için, her iki sürümün de birbirini kesintiye uğratmadan aynı ağ mimarisi üzerinde çalışmasını sağlarlar..

BT Ortamları için Optimizasyon

Platform, BT ortamları için 7/24 destek, performans, yönetişim, yayın programları, izleme, olağanüstü durum kurtarma, yüksek kullanılabilirlik ve daha birçok özellik sunar. Dolayısıyla, tek yapmanız gereken ağı entegre etmek ve her türlü destek için Corda blockchain ekibi sizi desteklemek için burada..

Kısıtlama yok

Corda blockchain ile, tüm gizliliğin korunduğundan emin olarak dünyanın ilk birlikte çalışabilir blok zinciri modeline erişeceksiniz. Ayrıca, ağ üzerinde çalışan herhangi bir işletme, herhangi bir sorun olmadan birbirleriyle iletişim kurabilir ve işlem yapabilir. Süreç, iş modelini büyük ölçüde kolaylaştırır.

İş görüşmenizde başarılı olmak ister misiniz? Bu Corda mülakat soruları ve yanıtlarıyla başlayın ve yaklaşan röportajınız için şimdi hazırlanın!

Bölüm-6: Popüler Corda R3 Blockchain Kullanım Durumları

r3 corda'nın kullanım durumları ve konsorsiyumları

Birçok endüstri, R3 Corda kullanım durumlarını kullanabilir. Bunlardan bazıları şunlardır – Devlet, sağlık hizmetleri, finans, tedarik zinciri, sigorta, hukuk ve düzen ve çok daha fazlası. Dahası, tüm bunlar daha fazla verimlilik sağlamak ve ticari işlemleri basitleştirmek için Corda blok zincirini kullanabilir..

Dahası, Corda blok zinciri, finans sektörü gibi işlem ağının bazı karmaşık doğasıyla çalışır. R3 blok zinciri kullanım senaryolarını diğer endüstrilerin doğasına uyacak şekilde geliştirmelerine yardımcı olur..

Sadece verimliliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda bir başka popüler R3 blok zinciri, dahili sistemlerin ve süreçlerin iyileştirilmesi için durum kullanır. Corda blockchain, defterdeki sevilen bilgilerle değişmezlik sunar. Ayrıca, bu bağlantılı bilgiler, işletmenin kendi içinde veya iki işletme arasında şeffaflığı doğrular ve teşvik eder. Paylaşılan küme ve küresel gerçekler, birçok kuruluşun şunları yapmasına yardımcı olur:

 • Ağın değişmez ve bağlantılı doğasını kullanarak denetim sistemini otomatikleştirin.
 • Paylaşılan veri standartları pazarda daha fazla güven sunduğundan profil risklerini azaltın.
 • Eski, hatalı dahili ağ sistemlerini daha basit bir işlemle değiştirin.

Finansman

Finans sektörleri ve tüm gereksinimler, R3 blockchain kullanım durumları için ilk talepti. Küresel krizle birlikte finans endüstrilerinde yeni bir düzenleme türü, en maliyetli yükümlülükleri ve uyumlulukları yarattı..

Aynı zamanda birçok yeni iş modeli ve fintech startupları inovasyonlarında aksaklıklara neden oluyor. Dolayısıyla, eski ağlarla finans endüstrileri yeni teknolojilerle rekabet edemez.

Finans sektöründe halihazırda bazı popüler R3 blockchain kullanım durumları var. Bunun nedeni, Corda blok zinciri mimarisinin en büyük finans şirketleri ile karışımdaki sıkı endüstri ve düzenleyicilerin işbirliğinden gelmesidir..

Dahası, Corda blok zinciri, artan maliyetleri karşılamak için çarpıcı bir verimlilik değişikliği getiriyor, ancak ihtiyaç duydukları verimliliği koruyor..

Ödeme kullanım durumlarındaki bu R3 blok zinciri, bir ticaret finans grubunu yönetmek veya alım satım sonrası evrak işlerini yönetmek gibi bir sözleşmenin tüm yaşam döngüsünü yönetmeyi içerir. Corda blockchain, varlıkları otomatik olarak değiştirebilir ve aracıdan kurtulur. Diğer popüler senaryolar:

 • Anında Para Transferi ödeme sistemi sunun. Burada R3 blockchain bankalarının, nostro hesabının diğer bankalarla olan karmaşık yapısına güvenmesi gerekmeyecek.
 • Varlık veya ödeme işlemi için herhangi bir karmaşık düzenleme olmadan ödemenizi anında kapatabileceğiniz hisse senedi alım satım sonrası sistemi.
 • Corda blockchain, ağın işletmeler içinde birden fazla sözleşme sunabileceği sendikasyon kredileri de sunabilir..
 • R3 blockchain teknolojisi, her sözleşmede kontrol limitini düzenleyebileceği ve böylece ödeme süresini azaltabileceği varlık yeniden tanımlaması sunabilir..

Tedarik zinciri

Pazarda bir ürün lansmanını tamamlamak için işbirliği yapması gereken modern tedarik zinciri endüstrileri. Bu nedenle, sistemin karmaşık yapısı, hayır kaynaklarından büyük bir işbirliğine ihtiyaç duyar. Örneğin, otomobil veya uçak üreticilerinin, hammaddeleri toplamak için birçok şirketle işbirliği yapması ve ardından nihai ürünü yapmak için bunları bir araya getirmesi gerekir..

Ancak bu, düzgün bir şekilde yönetmede daha verimli olması gereken uzun bir bilgi ve işlem zincirine yol açar..

Tedarik zinciri kullanım durumları için R3 blok zinciri, bu sistem için harika bir çözüm olabilir. Corda blockchain, onlara küresel Corda ağını kullanarak ihtiyaç duydukları ağı verebilir. Tek bir hata noktası endişesi olmadan işlem yapabilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirler. Corda blockchain, tedarik zinciri endüstrilerine şu konularda yardımcı olur:

 • Belirli bilgilerin kanıtını gösterin ve bu bilgilerin gerçekliğini doğrulayın.
 • İşlemleri kullanarak iş kuralları için bir kapsülleme ve otomatik denetim sistemi oluşturun.
 • Bileşenlerin kökenini görüntüleyin ve aralarındaki sürücü bağlantısını görüntüleyin. Genellikle kullandıkları sistem arızalıdır ve otomasyona ihtiyaç duyar.

Şimdi kayıt: Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

Sigorta

Evet, sigorta sektörü birçok ticari faaliyete güven sunuyor. Ancak evrak miktarı ve işlem süresi bu sektörün ana konularından biridir. Herhangi bir sigortanız varsa, muhtemelen şimdiye kadar gerçeği biliyorsunuzdur..

Ek olarak, sigorta endüstrisinin her bir sigorta için tüm belgeleri işlemesi ve kaydetmesi gerekir. Söylemeye gerek yok, sigortanın sizi oluşturmak için çok sayıda belge doğrulamasına ihtiyacı var. Yalnızca tek bir hata sürtüşme ve israf saatleri ekleyebilir.

Sigorta kullanım durumları için R3 blockchain, hem sigortacı hem de sigortalı müşteri için daha iyi bir ortam sağlayabilir. Sektörde daha az sahtekarlık, daha fazla olasılık ve daha fazla verimlilik göreceksiniz.

Corda blockchain, bu süreçlerin akıllı sözleşme sistemi kullanılarak otomatikleştirilmesini sağlar. Sözleşmeyi sigorta poliçesi kuralları ile belirleyecek ve belgelerinizin ağ üzerinde doğrulanmasından sonra hak ettiğiniz sigortayı alacaksınız. Böyle akıllı bir sözleşme şunları yapabilir –

 • Sigorta talebi için paydaştan gerekli tüm bilgileri toplayın.
 • Zamanında ödeme sağlayın ve otomatik hale getirilsin.
 • Değişmez ve güvenli leger ile hataların ve dolandırıcılık faaliyetlerinin düzeyini azaltın.
 • Genel müşteri memnuniyetini artırın.

Sağlık hizmeti

Sağlık hizmeti kullanımı için R3 blok zinciri, sağlık sektörünü en iyi şekilde değiştirebilir. Genellikle sağlık sektörü, hasta verilerini güvenli bir şekilde yönetmesi gereken karmaşık ve geniş bir kuruluş ağıdır. Bununla ilgili bazı zorluklar var –

 • Hastanın mahremiyetinden ödün vermeden kapsamlı bir anlayış için hastanın verilerini paylaşmak.
 • Hasta bilgilerini tutan tüm farklı sistemleri senkronize etmek ve hatasız veri formatları ve tanımlayıcılar sunduğundan emin olmak.
 • Sağlık sigortası şirketleriyle iletişime geçmek ve hastanın ihtiyaçları için geçerli bilgiler sağlamak.
 • Tüm karmaşık ve tutarsız kuralları ve süreçleri yönetmek.

Corda blockchain, tüm farklı süreçleri birleştirebilir, maliyetleri düşürebilir ve daha iyi hasta sonuçları ve deneyimi ile sonuçlanan veri akışını artırabilir. Sağlık hizmetlerinin Corda blok zincirini kullanması için çok az fırsat var –

 • Diğer talimatlarla güvenli ve gizli bir şekilde veri alışverişi yapmak için küresel Corda ağını kullanın. Aynı zamanda sağlık yönetmeliğini de takip edecek.
 • Gizliliği korurken tüm kimliği koruyan çerçeve. Dahası, bu hastaların bilgilerinin tüm kontrolünü ellerine almasını sağlar..
 • Hasta bilgilerine erişmek için kural tabanlı ve tutarlı bir yöntem sunan akıllı sözleşme entegrasyonu.
 • Doğrudan ağ üzerinden sigorta sağlayıcısına bağlantılar. Dahası, bu, bilgi ihtiyacının oldukça hızlı bir şekilde doğrulanmasına yardımcı olur ve talep sürecini otomatikleştirir..

Devlet

Hükümet, işlemler için güvenilir bir kaynak sağlama açısından hayati rollerden birini oynar. Örneğin, ipotekler, arazi veya araba tapuları, bu varlığın büyük bir rol oynadığı alanlardan birkaçıdır. Ancak ağ tabanları, hatalarla dolu verimsiz bir sistem üzerinde çalışıyor. Her bir hükümet sorunu için ihtiyaç duyduğu muazzam işlem süresinden bahsetmiyorum bile.

Dahası, kötü oyuncunun ganimetten payına düşeni aldığı ve masum siviller bunun bedelini aldığı tahrifata maruz kalıyorlar..

Bu sektördeki R3 blockchain kullanım durumları, bu hayati faktörlerin evrak işlerinde sahtekarlıktan kurtulabilir. Değişmez kayıtlar ve güvenli işlem sürecinin yardımıyla, devlet çözümüne yönelik blok zinciri sivil hakları daha verimli bir şekilde kolaylaştırabilir. Dahası, hassas bilgileri ağ üzerinde de depolayabilirler ve kimsenin eline geçmesi için hiçbir kağıt izi kalmaz..

Kanun ve Düzen

Kanun ve düzen teknik olarak blok zincirinin tipik yapısıyla uyumlu değildir. Bu platformları kullanan birçok kişi, ağda dolandırıcılık faaliyetleriyle karşılaştıklarında zamanında herhangi bir yasal işlem yapamaz. Dahası, bu, katılımcıların hak ettiği hakkı vermez.

Birçok şirket şu anda platformlarını başlatmak için yasal yollar kullanıyor olsa da, yine de yasal sorunlarla karşı karşıyalar. Bunun temel nedeni, bu sözleşmeleri ele alan avukatlar arasında uygun blok zinciri eğitiminin olmamasıdır..

R3 blockchain kullanım örnekleri, geçişlerin yasal yönünü ele alarak bu endüstrilere yardımcı olabilir. İtibari parayı zaten desteklediğinden, yasal sorunlar hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. Platformu kullanan herhangi bir kuruluş, eşitlikten faydalanabilir ve hatta gerektiğinde yasal işlem yapabilir. Corda blok zinciri genellikle şunları yapabilir:

 • Blockchain teknolojisinin yasal yönlerini ele alın.
 • İşletmeler arasındaki yasal anlaşmaları yönetir, kaydeder ve otomatikleştirir.
 • Avukatların öğrenme eğrilerini hızlı bir şekilde takip etmeleri için özel bir platform sağlayın.

Corda geliştiricisi olmak mı istiyorsunuz? Blockchain kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacak R3 Corda Sertifikasyonu için bir kılavuz..

Bölüm 7: Corda Baas Satıcıları

Şu anda, Corda Blockchain sağlayan yalnızca bir avuç satıcı var. Bakalım ne olduklarını –

AWS Blok Zinciri Şablonları

Amazon, Corda blockchain platformu sunan birkaç satıcıdan biridir. Kısa sürede blok zinciri tabanlı projeler geliştirmenize izin verecek ağ şablonlarını sunarlar. AWS blockchain şablonlarını kullanarak Corda ağlarını dakikalar içinde kurarsınız.

Faydası Nedir?

 • Gerçekten daha hızlı bir dağıtım süresi sunar. Düğümünüzü kurmak yalnızca bir dakika sürer.
 • İhtiyaçlarınıza en uygun paketi seçin.
 • AWS, şirketiniz için özellikler eklemek ve Corda blok zincirini değiştirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları sağlayacaktır..
 • Yalnızca Corda hizmetleri için ödeme yapacaksınız; hiçbir ek gizli maliyet yoktur.

Microsoft Azure

Microsoft Azure blok zinciri, kurumsal kullanım durumları için popüler BAAS satıcılarından biridir ve şimdi Corda platformunu da getiriyorlar. Azure çalışma tezgahlarında, dağıtmadan önce ağı geliştirebileceksiniz. Bu çok kolay ve açıkçası, onları oluşturmak için en iyi hizmet sınıfını alacaksınız.

Özellikler Nelerdir?

 • Ek SMS ve Ses özellikleri, tedarik zinciri mallarının kolayca izlenmesine yardımcı olur.
 • Nesnelerin İnterneti ile entegrasyon sunun.
 • Kısa sürede ağ kurulumu.
 • Uygun maliyetli Corda blockchain çözümleri ve ayrıca yönetiliyorlar.

Accenture

İş danışmanlığı alanında öncü olan Accenture, sizin için Corda blockchain çözümleri de sunuyor. Çözümü ürün listesinden alabileceksiniz. Şu anda, Corda’nın yalnızca basit bir sürümünü sunuyorlar.

Ayrıca, platformu değiştirebileceğinizi ve onlardan yönetim desteği alabileceğinizi düşünüyoruz..

Ne Sunuyorlar?

 • Finans sektörleri için popüler stratejileri analiz edecekler ve hangi Corda özelliklerinin başlamak için harika bir yol olacağına karar vermenize yardımcı olacaklar.
 • Accenture, Corda blockchain platformunu nasıl kullanacağınızı ve belirli kitleleri nasıl hedefleyeceğinizi anlatırdı..
 • Blockchain hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, size eğitim vereceklerdir.
 • Corda platformunuzu düzenlemek için araç seti sunacaklar.
 • Accenture, çok çeşitli Corda blok zinciri çözümleri sunacak.

Hewlett Packard Enterprise

Hewlett Packard, pazardaki bir hizmet olarak nispeten yeni bir Blockchain’dir. Kritik Görev DLT’lerini piyasaya sürüyorlar ve müşterileri için özel hizmetler sunacaklar. Corda ile başlattıkları tüm kullanıcıların güvenlik, performans ve esneklikten adil pay almasını sağlamak için.

Bunları oluşturmak için farklı Corda çözümleri elde edebileceksiniz ve bunları platformlarından değiştirebilirsiniz. Nispeten yeni olduğu için, sunacakları özellikler hakkında şu anda fazla bilgiye sahip değiliz.

Bölüm 8: R3 Corda Konsorsiyumları

Kontur

Contour, R3’ün Corda blok zinciri ve CryptoBLK teknolojisi ile desteklenen konsorsiyum ailesine harika bir ektir. Microsoft Azure, bu harika projenin ana teknoloji destekçisi olacak. Ayrıca Azure, blok zinciri geliştirmeye yönelik bir bulut platformudur. Contour, popüler bankaların bir bankanın birlikte çalışması gereken tüm resmi belgeleri dijitalleştirmelerine yardımcı olacak bir platform oluşturmak için bir araya geldiği bir projedir..

Günümüzde bankalar geride kalıyor ve yeni devrimde de yer almak istiyorlar. Corda blockchain bu ortam için mükemmeldir.

Contour blockchain’in yardımıyla, tüm R3 blockchain bankaları işlem süresini büyük ölçüde kısaltabilir. Bir araya gelen bu on iki banka:

Intesa Sanpaolo, U.S Bank, HSBC, CTBC bank NatWest, SEB, Mizuho, ​​Bangkok Bank, BBVA, Scotiabank, ING ve BNP Paribas.

Marco Polo

Marco Polo, R3 Corda blockchain platformuyla desteklenen bir başka harika konsorsiyum blok zinciri. Bu sefer TradeIX Company ile çalışıyorlar ve şu anda ekipte on popüler finans kurumu var..

Marco Polo, platformu oluşturmak için R3 blok zinciri kullanım durumlarını ve TradeIX’in TIX çekirdeğini kullanacak. TIX çekirdeği aslında farklı bir dağıtılmış defter sistemidir. Ayrıca, birlikte hibrit bir blok zinciri platformu oluşturacaklar ve konsorsiyum bankalarının tüm ödemelerini izleme sürecini kolaylaştıracaklar. Üstelik bu süreç zamanı önemli ölçüde azaltacaktır. On finans kuruluşu –

Commerzbank, Bangkok Bank, Natixis, NatWest DNB, OP Financial, SMBC, BNP Paribas, Standard Chartered ve ING.

B3i

R3 Corda blockchain, B3i adlı başka bir harika projeye güç veriyor. B3i, R3 blockchain kullanım durumlarını kullanacak ve ekibinden tam teknik destek alacak. Şu anda, on üç R3 blockchain bankası projede işbirliği yapıyor. Birincil amaç, kurumlar için dijitalleştirilmiş sigorta belgeleri sunmaktır..

Sigorta talepleri sürecini kolaylaştıracak. Bu endüstriler –

Swiss Re, Achmea, Munich Re, Allianz, Zurich Insurance Group, Liberty Mutual, Aegon, Hanover Re, Tokio Marine, XL Catlin, Generali, SCOR ve Ageas.

RiskBlock İttifakı

Bu, sigorta sektörüne odaklanan başka bir konsorsiyumdur. Burada brokerler, taşıyıcılar ve reasürörler gibi birçok organizasyon türü bir araya geldi. Dahası, birincil hedefleri her türlü sigorta endüstrisine blok zincir çözümleri sunmaktır.

Ancak kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum olduğu için diğer sigorta konsorsiyumlarından farklıdır. Canopy 2.0’larını güçlendirmek ve sırasıyla tüm özellikleri düzene koymak için R3’ün Corda blok zincirini kullanıyorlar. Şu anda takımdaki otuz kurum –

Acuity Insurance, Assurant, FHM Insurance Company, BB&T Insurance Holdings, Inc., Marsh (Worldwide), Ohio Mutual Insurance Group, Murphy Insurance Agency, Horace Mann Educators Corporation, Farmers Insurance, EMC Insurance Companies, Nationwide Insurance, State Farm, WR Berkley, USAA, United Educators, TrueNorth, Travellers , State Auto, Penn National Insurance, RenaissanceRe Services, Ltd., RCM&D, Munich Reinsurance America, Inc., Liberty Mutual, Hanover, American Agricultural Insurance Company, GEICO, Erie Insurance, Chubb, Amerisure Mutual Insurance Company ve American Family.

Bölüm 9: R3’ün Corda’sını Kullanan Gerçek Dünya Şirketleri

r3 corda ekosistemi ve vizyonu

Proje Jasper

Kanada blok zincirinin gücünü kullanmak istedi ve bu nedenle Jasper projesini aldık. 2016’da başlatıldı ve projenin birincil hedefi Kanada’nın ödeme sistemini dönüştürmekti. Ayrıca proje, Kanada Bankası, ödemeler Kanada ve diğer finans kurumlarının bir işbirliğidir..

Şu anda, proje farklı aşamalardan geçiyor ve projeye güç sağlamak için Corda blockchain’e dava açıyorlar. Bu projenin tüm katılımcıları –

HSBC, National Bank of Canada, Royal Bank of Canada, Bank of Montreal, Scotiabank, TD Bank, CIBC, Payments Canada ve Bank of Canada (merkez bankası).

Ubin Projesi

Singapur Para Otoritesi veya MAS bu projenin inisiyatifidir. Project Ubin, Singapur’un finansal sistemlerinde blockchain teknolojisinin uygulamasıdır. Şu anda, Corda’nın ihtiyaç duydukları özellikleri sunabileceğini düşündükleri için Corda blok zincirini kullanıyorlar. Diğer ülkelerden farklı olarak MAS aslında merkez bankaları gibi hareket eder ve finansal sistemin her düzenlemesi bunlardan geçer. Proje halen gözlem altında.

Inthanon-LionRock Projesi

LionRock Projesi ilk olarak 2017 formunda geldi. Bankalar arası ödeme sistemleri oluşturmak için R3’ün muazzam bilgi birikimini ve Corda blok zincirini kullanıyor. Tipik olarak bankalar arası ödeme sistemi birçok sorun ve hatayla karşı karşıyadır. İşlem süresi veya yaşam döngüsü gibi tipik hatalar, eski ağ sistemlerinde birikir.

Ocak 2020’de Hong Kong Para Otoritesi ve Tayland Bankası bir araya gelerek bir ortaklık kurdu ve projeye Inthanon-LionRock adını verdi. Bankalara göre, dijital para birimlerinin popülaritesi ve kullanımı onları bu karara yönlendirdi..

Ayrıca, finans sektörlerinde dağıtılmış defter teknolojisini kullanmak ve belirtecini korumak istiyorlar. Corda blockchain platformunu kullanarak her ikisini de yapabilirler. Corda, yerel jetonlarla birlikte fiat parayı desteklediğinden, bu onlara tüm programda farklı bir avantaj sağlayacaktır..

Blockchain teknolojisini kullanan şirketler:

Kasikornbank PLC, Krung Thai Bank PLC, Bank of Ayudhya PLC, Bangkok Bank PLC, Thanachart Bank PLC, Siam Commercial Bank PLC, Standard Chartered Bank (Thai) PLC, HSBC ve ZA.

Bu nedenle Inthanon-LionRock projesi, sistemi dijitalleştirmek için Corda blok zincirini kullanıyor. Ayrıca, bankaların ödeme yöntemlerini genişletmek için dijital para birimleri tanıtacaklar..

ING

ING, Corda platformunu her şekilde kullanmak için R3 ile beş yıllık bir anlaşma yaptı. Dahası, beş yıl boyunca tüm ticari Corda Blockchain sürümlerine tam erişime sahip olacaklar. ING, bu sözleşmeyi küresel olarak bankalar için farklı Corda tabanlı hizmetler sunmak için kullanacak ve aynı zamanda çerçeve dahilinde CorDapps’a erişim sağlayacaktır..

Dahası, ING aynı zamanda Corda dApp geliştirme rehberini de takip ediyor çünkü bu CorDapp’leri farklı işletmelerin kendileri aracılığıyla bağlantı kurduğu iş sektörlerinde benimsemek istiyor.

SBI Holdings

SBI Holdings, R3 şirketinin en büyük hissedarlarından biridir. Japonya ve Doğu Asya bölgelerinde Corda blok zincirini benimsemek için yeni bir ortak girişim başlatıyorlar. R3, Corda girişimlerini ve Corda yazılımlarını sağlamanın yanı sıra bu bölgelerdeki her türlü benimseme için teknik destek sağlayacaktır..

Ortaklık, SBI’nin özelliklerini kendileri için kullanmasına izin verecek ve ayrıca potansiyel müşterilere sunacaktır..

HSBlox

Corda platformunun yardımıyla HSBlox, sağlık endüstrileri için yeni bir çözüm türü getiriyor. Corda Blockchain’inin ilgi alanlarından ve güven özelliklerinden yararlanmak için R3 ile işbirliği yapıyorlar..

Ayrıca HSBlox, ödeme sürecini kolaylaştırmak ve hastanın mahremiyetini her şekilde korumak için yeni bir sağlık hizmeti uygulamasında blok zinciri çözümü uygulayacak..

Insurwave

Insurwave platformu, Corda blok zincirinde şimdiye kadarki en iyi projelerden biridir. Bunu mümkün kılmak için birden fazla taraf bir araya geldi. Esas olarak şirketler –

Maersk, Guardtime, EY, ACORD, MS Amlin, XL Catlin, Willis Towers Watson ve Microsoft.

Proje, blockchain üzerinde dünyanın ilk deniz sigortası çözümüdür. Deniz sigortalarıyla ilgilenen farklı kuruluşlarda riski azaltmak için Corda’nın kurumsal düzeydeki özelliklerini kullanır. Deniz sigortası, tüm zamanların karmaşık sigorta süreçlerinden biridir. Dahası, tek bir şirketin denizcilik sigortasını sürdürmek için birçok taraf gerekir..

Ancak Corda Blockchain’in yardımıyla artık kolaylıkla yönetebilirler.

SWIFT

Küresel bankacılık ödeme ağı SWIFT hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Şu anda SPI ödeme standartlarını test etmek için Corda blockchain kullanıyorlar. Girişim şimdilik bir deneme olsa da, her şey yolunda giderse, bunu resmileştirecekler..

Ayrıca, kullanıcılara sunduğu gizlilik ve güvenlikten yararlanarak ödeme yapma olanağı sunmak için Corda Hesaplayıcı’yı kullanıyorlar. Ancak, uygulamaları için yerel Corda jetonunu kullanmayacaklar.

NatWest Bankası

R3’ün Corda blockchain platformu için bir başka kazanç da NatWest bankalarının yeni projesidir. NatWest, krediler piyasasını sendikalaştırmak için bir blockchain uygulaması oluşturmak için Corda platformunu kullanıyor. Corda blockchain, başka hiçbir blockchain platformu gibi riskleri yönetemez. Ve bu özellik, NatWest’i kredi endüstrisi için kullanmaya özellikle çekti.

Ayrıca şirket, Corda’nın farklı özelliklerini keşfedecek.

ChainThat

ChainThat, blockchain teknolojisi için her zaman önde gelen bir meraklıydı. Corda blok zincirinin piyasaya sürülmesinden sonra, buna ilgi gösterdiler. Ağın yardımıyla Bermuda projelerini Corda ile güçlendiriyorlar.

Bermuda, sigorta ve reasürans riskini azaltacakları ve kullanıcılar için bir sermaye değişim platformu sunacakları bir projedir..

MonetaGo

Yazılım geliştirme şirketi MonetaGo, Meksika’ya ve özellikle Hindistan’daki diğer uluslararası pazarlara blockchain çözümleri sunmak için Corda blockchain platformu üzerinde çalışıyor. Önceden Hyperledger Fabric’i kullanmak istediler, ancak daha sonra iptal ettiler.

Onlara göre Corda blockchain, blockchain tabanlı dolandırıcılık azaltma çözümleri için daha uygun..

Hukuk Mükemmeliyet Merkezi

Bu harika ve yenilikçi platform, R3’ün oluşturulmasıdır. Hukuk Mükemmeliyet Merkezi, blockchain teknolojisindeki yasal yönlerin en son ve en iyi uygulamalarını sunacak. Platform, Corda blok zincirine dayanıyor ve halihazırda on üst düzey hukuk firması girişime kaydoldu.

Günümüzde avukatların, yasal yönleri verimli bir şekilde yönetmek için blok zincirinin gelişimine ayak uydurmaları gerekiyor. Ancak yalnızca avukatlar için ücretsiz bir blockchain eğitimi yoktur. Ancak, bu platformun yardımıyla ağ ile etkileşime girebilir ve blok zincirinin neler sunduğunu tam olarak anlayabilirler..

On firma –

Stroock, Shearman & Sterling, Perkins Coie, Hollanda & Şövalye, Fasken, Crowell & Moring, Clifford Chance, Baker McKenzie ve Ashurst.

Corda gibi, Hyperledger ve Ethereum, popüler kurumsal blok zinciri platformlarından ikisidir. İşte Hyperledger, Corda r3 ve Ethereum arasındaki farkları analiz edecek bir rehber.

Bölüm-10: Sonuç Notları

Piyasadaki tüm blok zinciri platformları veya dağıtılmış defter platformlarıyla karşılaştırıldığında, Corda blok zinciri, tüm ticaret ortakları arasındaki iş sözleşmelerini uygulamak ve kaydetmek için ortaya çıktı..

Bunun için, Corda blok zincirinin dağıtılmış bir defter gibi davranması gerektiğinden, gereken işlem anlamını ve veri dağıtımını sunmak için farklı bir yaklaşım gerekir. Esas olarak, sözleşmelerin uygulanabilir ve otomatikleştirilebilir şekilde yürütülmesini gösterir..

Ağ üzerinde farklı amaçlar için birden çok uygulamayı dağıtabilirsiniz. Karışımı kullanan Corda BAAS satıcıları ile bu çok kolay. Yakın bir gelecekte, sadece finans sektörlerinde değil diğer sektörlerde de R3’ün Corda blok zincirinin daha fazlasını göreceğimizi söyleyebiliriz..

Bu nedenle, Corda blockchain ilk bakışta işletmeler için harika bir çözüm gibi görünüyor. Nihayet tanınır hale geldi ve çoğu, düğümlerini ağ üzerinde çalıştırmanın heyecanını yaşıyor. Bakalım iyi işi gerçekten devam ettirebilecekler mi? Kariyerinizi Corda’da geliştirmek istiyorsanız, ekosistemi daha iyi anlamanıza ve kullanmanıza yardımcı olmak için yaklaşan Corda geliştirme kursumuza kaydolmalısınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me