Bu kılavuz, Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) hakkında kapsamlı bir görünüm sunar. Bu teknolojinin tanımını, temel özelliklerini, tarihini, türlerini, platformlarını, uygulamalarını, zorluklarını ve olası geleceğini öğrenin.

Son zamanlarda çok sayıda vızıltı duyduk – Dağıtık Defter Teknolojisi. Kripto para birimleri ve blok zinciri ile uğraşıyorsanız, bunu zaten duymuş olmalısınız. Dağıtılmış defter uygulaması, tartışmasız tüm zamanların ustaca icatlarından biridir..

O zamandan beri teknoloji uzun bir yol kat etti ve çok daha değerli bir şeye dönüştü. DLT, daha fazla şeffaflık ile bilgi dağıtımına izin vererek gerçekten interneti geliştirdi. Başlangıçta bu teknoloji yalnızca işlemler ve dijital para birimleri için tasarlandı. Ancak şimdi teknoloji topluluğu, yaşam tarzımızı tamamen değiştirebilecek birçok potansiyel kullanım durumu buldu.

Ancak, dağıtılmış defter çözümleri konusunda hala çok fazla kafa karışıklığı var. Birçoğunuz hala dağıtılmış defter uygulamasını blok zinciri ile karıştırıyorsunuz. Ancak dağıtılmış defter teknolojisi yalnızca blok zinciri değil, aynı zamanda çok daha önemli bir şeydir..


Şimdi kayıt:Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

İçindekiler

Bölüm-1: Defter Teknolojisinin Gelişimi

Bölüm-2: Dağıtılmış Defter Nedir??

Bölüm-3: Farklı DLT Türleri ve Nasıl Çalışırlar

Bölüm-4: Farklı DLT’lerin Özellikleri

Bölüm-5: Önemli DLT Platformları

Bölüm-6: Dağıtılmış Defter Teknolojisinin Uygulamaları

Bölüm-7: DLT’nin Üstesinden Gelmesi Gereken Zorluklar

Bölüm-8: Dağıtılmış Defter Teknolojisinin Geleceği

Bölüm 9: Son Sözler

Contents

Bölüm-1: Defter Teknolojisinin Gelişimi

Merkezi defter sisteminin gerçekten uzun zaman önce hüküm sürdüğünü biliyor muydunuz? 5000 yıldan daha uzun bir süre önce, kil tabletler bir kayıt tutma merkezi defter olarak kullanıldı. Burada, eski Mezopotamyalılar, mağazada kaç tane eşya olduğunu takip etmek için delikler açmanın yanı sıra sıra ve sütunlar halinde resimler çizerlerdi. Oldukça büyüleyici, değil mi?

Ancak yaklaşık 700 yıl önce, Kuzey İtalya’da daha yeni bir tür merkezi defter sistemi ortaya çıktı. Burada tüccarlar tüm girişler arasında mantıklı bir bağlantı kurmaya çalıştı. Merkezi defterdeki her öğenin bir borç ve alacak girişi olacaktır. Bu nedenle, öğeyi iki kez girmeniz gerekir. Görünüşe göre, merkezi defterin bu yeni biçimi “kapitalizme” giden yoldur.

Tipik bankacılık sistemleri ve kayıt tutma bundan çok sonra geldi. İnsanların her şeyi kağıda kaydettiği yer. Ancak bilgisayarların icadından sonra her şey dijitalleşmeye başladı. 1980’lerde ve 90’larda bilgisayar sistemi, tipik bankacılık merkezileştirilmiş defter sistemlerini devralmaya başladı..

Ve sadece on yıl önce, yeni bir merkezi olmayan veritabanı yapısı biçimi ortaya çıktı. 2009 yılında Satoshi Nakamoto, tüm yetkili ortamdan kurtularak bir panayır alanını destekleyen ilk dağıtılmış defter teknolojisini tanıttı..

Devrim niteliğindeki merkezi defter teknolojisi bu şekilde ortaya çıktı.

Bölüm-2: Dağıtılmış Defter Nedir??

Dağıtılmış bir defter, her üye tarafından bağımsız olarak geniş bir ağ alanında güncellenen ve tutulan bir dijital veritabanı biçimidir. Bu tür bir defterde kayıtları her üyeye yayınlayacak merkezi bir otorite yoktur.

Bunun yerine, tüm düğümler defteri tutacak ve bağımsız olarak inşa edecektir. Ancak bu durumda, ağdaki düğümlerin işlem listelerine erişmeleri ve dağıtılmış deftere eklemeden önce kendi sonuçlarını vermeleri gerekecektir..

Genellikle, ağdaki her düğüm, tek bir sonuca varmak için bir anlaşma sürecinden geçme eğilimindedir. Sistem aslında dağıtılmış defterden dağıtılmış deftere farklılık gösterir.

Anlaşmadan sonra, dağıtılmış defter güncellenir ve ağdaki tüm düğümler kendi defterlerini de günceller. Sistem, arayüzün genel mimarisini tipik veritabanı sistemlerine kıyasla oldukça karmaşık hale getirir.

Dağıtılmış Defter

Daha net bir fikre sahip olmak istiyorsanız, dağıtılmış defterin ne olduğu hakkındaki bu makaleye bakın?

Dağıtılmış defterler, tipik kağıt tabanlı defter sistemlerinin yeteneklerini aşabilen özel bir dinamik sistemle birlikte gelir. Kısacası, farklı DLT türleri ile yeni teknolojiler oluşturabilecek ve tüm dijital dünyada güvenliği sağlayabileceksiniz..

Genellikle, bu tür tipik sistemlerde her zaman bir güven meselesi vardır. Ancak, bu yeni DLT, “güven” sorunlarından kurtulan ve her şeyi tam şeffaflık üzerine inşa eden yeni bir teknoloji türü sunuyor..

Dağıtılmış defter sisteminin bu yeni icadı ile artık bilgi toplama devrimini deneyimleyebilir ve geleneksel yöntemlerin ötesinde iletişim kurabilirsiniz. Hem dinamik verilere hem de statik veri şemalarına uygulayabilirsiniz.

Dağıtılmış defterler, gücü tekrar ellerinize verir. Bu, yalnızca basit bir veritabanından ziyade tüm sistemi yönetmekle ilgilidir.

Daha fazla bilgi edin:DLT (Distributed Ledger Technology) Nedir?

Efsane Avcısı: Tüm DLT’ler Blockchain Değildir

Bitcoin’in ve birçok kripto para biriminin ani popülaritesindeki artışla birlikte, “blockchain” kelimesi uygun bir konu seçimi haline geldi. İnsanlar artık bu kelimeyi kripto para birimleri ve token ekonomisi ile ilgili her şeyin eşanlamlısı olarak kullanıyor..

Kripto hareketi bile bazen “blok zinciri hareketi” olarak anılır.

Yani, bir bakıma blockchain’in birçok bağlamda çokça kullanıldığını görüyorsunuz. Blok zinciri ve dağıtılmış defter çözümlerini birbirinden gerçekten ayırt etmek isteyen yalnızca bir avuç insan var.

Ancak, DLT ve Blockchain birbiriyle değiştirilemediğinden ikisini de uyuşmaz hale getirmemek en iyisidir.

Dağıtılmış Ledger teknolojisi vs Blockchain: Ana Farks

Dağıtılmış defter teknolojisi terimi, defter sisteminin onu kullanan herkes arasında dağıtıldığı teknolojileri kapsayan bir tür Şemsiye-Terimdir. Burada, farklı DLT türleri özel veya genel olabilir; teknolojinin özelliklerine bağlıdır.

Blok zinciri, bir tür dağıtılmış defter uygulamasıdır ve daha da önemlisi, ilk işlevsel olanıdır. Teknoloji, yeni dijital dünyaya bir tür saldırdı ve birçok insan bunun, dağıtılmış defter sisteminin tek biçimi olduğuna inanmaya başladı.

Bu nedenle, insanlar bunları sıklıkla birbirinin yerine kullandılar, bu da DLT’nin Blockchain’in başka bir adı olduğu şeklindeki yanlış anlamaya yol açtı..

Basit bir ifadeyle, blok zinciri, dağıtılmış defter sisteminin alt kategorilerinden sadece biridir. Örneğin, farklı türde meyveler vardır ve bunlardan biri “Elma” dır. Burada “elma” terimi meyve kategorisine giriyor. Yani, elma bir tür meyvedir, ancak tüm meyveler elma değildir..

Aynı şekilde, blok zinciri bir tür DLT’dir, ancak tüm DLT’ler blok zinciri değildir. Daha fazla bilgi için blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi hakkındaki makaleye göz atın.

Neden Ayırt Etmek Blockchain ve DLT?

Kripto dünyası birkaç yıl önce ortaya çıktı, yani hala olgunlaşmamış bir teknoloji. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, tipik yöntemleri tamamen değiştirme potansiyeline sahip olduğu için üstel bir büyüme göreceğiz..

Sadece blok zincirine bağlı kalmak yerine, farklı DLT türlerinin tüm konseptiyle ilgilenen birçok proje var. Dağıtılmış defter uygulaması geniş bir kategoridir ve gerçekten daha fazla yenilik istiyorsak, “blok zinciri” kabuğumuzdan çıkmalıyız.

Halihazırda kullanılmakta olan birçok farklı DLT türü var ve umarız yeni gelecekte daha fazla eklenti göreceğiz. Ancak şimdilik, dağıtılmış defter uygulamasına geçmek, her türden büyüme için en akıllıca seçim olacaktır..

Bölüm-3: Farklı Dağıtılmış Defter Teknolojisi Türleri ve Nasıl Çalışır?

Farklı DLT türleri vardır ve hepsinin çalıştırmanın farklı yolları vardır. Aralarındaki temel farklılıkları anlamak için bunları karşılaştırmanız gerekecek.

Daha fazla oku: Blockchain, Hashgraph, Dag ve Holochain: DLT Türleri

1. Blockchain

Öncelikle blockchain tanımına bir göz atmamız gerekiyor. Piyasadaki en popüler DLT türlerinden biridir. Blok zinciri, işlem kayıtlarının defterde bir blok zinciri olarak tutulduğu bir DLT türüdür. Uzun bir kayıt listesi olarak düşünün. Ancak gerçek bloklar değil, burada blok zincirini söylediğimizde, veritabanında depolanan her türlü dijital bilgiyi kastediyoruz..

Burada dijital bilgi blokları oluşturur. Genellikle, üç farklı türden parçaları vardır –

Birisinin bir işlem yaptığını varsayalım. İşlem bloğu, gönderenin gönderdiği saati, tarihi ve miktarı içerecektir.

Blokta ayrıca gönderenin bilgileri de bulunacaktır. Ancak anonimliği korumak için teknoloji gerçek adınızı kullanmayacak, bunun yerine benzersiz “dijital imzanızı” içerecektir.

İşlemleri farklılaştırmak veya senkronize etmek için her blok, hash olarak bilinen özel bir kimlik içerecektir. Bu hash işlevi, defterdeki tüm işlem bloklarını ayırt etmeye yardımcı olur. Esas olarak işlev, alfasayısal karakterleri içerir ve her karma işlevi benzersiz ve rastgele bir seçimdir.

Bu, hiç kimsenin bunu sadece tahmin edemeyeceği veya değiştirmek için kendi yolunu kesmenin bir yolunu bulamayacağı anlamına gelir..

Blockchain Nasıl Çalışır??

Blok zincirinde, defter sistemine eklenen birden fazla blok vardır, ancak bu süreç tam olarak nasıl gerçekleşir??

“Bloğun” blok zincirine nasıl eklendiğinin dört aşaması vardır. Bakalım ne olduklarını:

İlk olarak, ağdaki birinin bir işlem yapması gerekir. Diyelimki; arkadaşın Mike’a biraz para gönderdin.

İşlemi yaptıktan sonra doğrulanması gerekir. Blok zincirinin bir işlemi doğrulamanın farklı yolları da vardır. Çoğunlukla o ağdaki düğümlere bağlıdır. Düğümler, işlemin gerçekten gerçekleştiğine dair bir anlaşmaya varmak zorunda kalacaktı..

Bunun için, işlemin sizin yaptığınız gibi gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol ederler. Bu ağ üzerindeki fikir birliği, üyelerin çoğunun anlaşmasına izin verir ve çoğunluk bunun doğru olduğunu düşünürse, işleminiz bir blokta saklanır..

İşleminiz yeşil sinyali aldıktan sonra, işleminizle ilgili süre, miktar, dijital imzanız, mikrofonun dijital imzası gibi tüm bilgiler blokta saklanır. Tutarın cüzdanınızdan düşüldüğünü göreceksiniz ve Mike, tutarın cüzdanına eklendiğini göreceksiniz..

Ancak, defterde bir yer almadan önce, blok benzersiz bir kimlik alır. Bu, belirli bir işlem için tanımlayıcı bir koddur. Blok ayrıca bloklar zincirinin yapısını korumak için son bloğun hash’ini de içerecektir..

İşleminiz deftere eklendikten sonra, onu görebileceksiniz ve ağın özelliklerine göre başkaları da görebilir veya görmeyebilir. Bu tür DLT’ler herkese açıksa, ağdaki herkes onu görebilir ve eğer özel veya federe iseler, bu dağıtılmış defter sistemi kurallarına bağlı olacaktır..

2. Hashgraph

Hashgraph’da aynı zaman damgasında defterde saklanan birden fazla işlem olabilir. Tüm işlemler paralel bir yapıda saklanır. Burada, defterdeki her kayıt “Etkinlik” olarak adlandırılır.

Blok zinciri içermeyen bu dağıtılmış defter kesinlikle adildir, çünkü ağdaki hiçbir düğüm bilgi veya işlemleri değiştiremez. Bu, DLT sistemindeki hiç kimsenin gerçekleşecek tüm talimatları gerçekten değiştiremeyeceği veya erteleyemeyeceği veya işlem sürecini kontrol edemeyeceği anlamına gelir..

Bunu blockchain ile karşılaştırırsak, bir madencinin hangi işlemi “bloğa” dahil edeceğini nasıl seçebileceğini görürsünüz. Örneğin, hem siz hem de Mike işlem yaptınız ve şimdi doğrulanmayı bekliyorlar. Ağdaki diğer düğümler, Mike’tan biraz daha önce işlem yapmış olsanız bile, seçmeli olarak Mike’ın işlemini sizin yerine ilk önce doğrulamak için seçebilir..

Hashgraph için, doğrulayıcı düğümler sizin ve Mike’ın işlemlerini sizin yaptığınız şekilde dahil etmelidir, böylece kimse geride kalmaz.

Yani, blok zinciri olmayan bu dağıtılmış defterde, ne kadar hızlı bağlantıya sahip olursanız, o kadar iyidir. Bu şekilde, daha hızlı işlem yapabilirsiniz ve doğrulanmak için ilk sırada olursunuz.

Daha fazla oku:Hashgraph nedir?

Daha Küçük Depolama Birimleri

Bu tür dağıtılmış defter uygulamasında, ağdaki tüm işlemler kanıtlanabilir. Nasıl? Ağda herhangi bir işlem gerçekleştiğinde, birkaç dakika içinde ağdaki herkes işlemin defterde nereye yerleştirileceğini bilecek.

Bunun da ötesinde, ağdaki herkes işlemin varlığını tüm ağın bildiğini bilecek ve böylece değişiklikleri buna göre yapacak. Düğümlerin değişiklikleri yapacağı ve ardından işlemi iptal edeceği anlamına gelir..

Bu bilgileri sonsuza dek defterinizde tutmanız gerekmeyecek. Bu nedenle, Hashgraph dağıtılmış defter veritabanı platformunun tüm bilgilerini depolamak için yalnızca birkaç gigabaytlık depolama birimine ihtiyaç duyar..

Ağın Bizans ve ASİT Doğası

Bu, Hashgraph dağıtılmış defter uygulamasının temel özelliklerinden biridir. Bir sistem Bizans, hiçbir küçük grubun veya varlığın fikir birliğine varma yolunu etkileyemeyeceği anlamına gelir. Ayrıca, fikir birliğine varıldıktan sonra kimse onu durdurmak için hiçbir şey yapamaz. Her üye mutabakata varıldığını bilecek ve böyle kalacaktır..

Blok zinciri olmayan bu dağıtılmış defterde, ağdaki her düğüm işlemin nasıl gerçekleştiği konusunda hemfikir olacak ve buna göre listeleyecektir..

Bu DLT’deki tüm topluluk, benzer özellikleri paylaşan dağıtılmış ancak tek bir veritabanı sistemine sahip olacaktır. Blok zinciri DLT’sini karşılaştırırsak, ağdaki düğümlerin bir fikir birliğine varılıp ulaşılmadığından asla emin olmadıklarını göreceksiniz..

Ancak Hashgraph’da bu mümkündür. Dolayısıyla, aynı zamanda ACID uyumludur.

Nasıl Hashgraph Çalışması?

Hashgraph’ın nasıl çalıştığı aslında oldukça ilginç. Bu dağıtılmış defter sistemi, esas olarak ağdaki işlemlerle ilgili her türlü bilgiyi iletmek için bir Dedikodu protokolü kullanır. Ağdaki her düğüm, yeni bir işlemle ilgili bilgileri (“olay” olarak bilinir ve önceden imzalanmıştır) gönderebilir.

Her düğüm, bu bilgiyi iletmek için komşu düğümü rastgele seçecektir. Bir düğüm daha sonra olayı alınan diğer bilgilerle birleştirir ve ardından diğer komşu düğümlere iletir..

Dolayısıyla, basit bir ifadeyle, bir işlem gerçekleştiğinde, komşu düğümler bu bilgiyi diğer düğümlerle paylaşır ve bir süre sonra tüm düğümler işlem hakkında bilgi sahibi olur. Süreç oldukça hızlıdır, bu nedenle ağdaki herkesin olayı öğrenmesi yalnızca birkaç dakika sürer..

“Sanal Oylama” protokolü yardımıyla her düğüm işlemi doğrular ve ardından deftere eklenir..

3. DAG

Blockchain ailesi olmadan dağıtılmış deftere bir başka iddialı eklenti DAG’dir (Directed Acyclic Graph). DAG, Blockchain DLT’ye alternatif bir yaklaşım olarak icat edildi. Bu nedenle, blockchain içermeyen bu dağıtılmış defter, blockchain’in tüm özelliklerini ancak daha büyük iyileştirmelerle sunuyor..

Bir alternatif olsa da, bu defterin yapısı gerçekten farklı. DAG dağıtılmış defter uygulamasının en büyük avantajlarından biri, ücretsiz Nano işlemler sunma yeteneğidir. Bunun nedeni, ağ büyüdükçe ölçeklenebilirliğin artmasıdır.

Basit bir ifadeyle, ağda ne kadar çok işlem gerçekleşirse, bunları o kadar hızlı halledebilir. İşleri açıklığa kavuşturmak için DAG’nin gerçekten nasıl çalıştığını görelim.

Nasıl DAG Çalışması?

DAG, fikir birliğine varma konusunda farklı bir yolda ilerliyor. Dağıtılmış defter sistemi, işlem süreçlerini düğümler üzerinde depolar. Burada, ağdaki her üyeye tıpkı blockchain gibi bir “düğüm” denir.

Ağdaki tüm düğümler, defterdeki işlemleri doğrular ve ayrıca doğrulanmış işlemlerle temsil edilir. Herhangi bir düğüm işlemleri başlatabilir, ancak bunları doğrulamak için defterdeki önceki işlemlerden en az ikisini doğrulamaları gerekir..

Onları doğruladıktan sonra işlemi onaylanacaktır. Bir kişi ne kadar çok onaylarsa, işlemleri dağıtılmış defter veri tabanında o kadar çok geçerli bir işlem haline gelir..

Bu nedenle, bir işlemin daha önce doğrulanmış işlemlerin daha uzun bir dalı varsa, en fazla ağırlığı ana defterde taşıyacaktır. Bununla birlikte, bir algoritma, her üyenin doğrulaması için önceki iki işlemi rastgele seçecektir..

Çünkü eğer olmazsa, üyeler sadece işlemlerini onaylar ve geride bir başkasını bırakır..

Bu aslında daha fazla ölçeklenebilirlik elde etmek için harika bir yeni fikir birliği biçimidir. Dağıtık defter uygulamasının bu niteliği nedeniyle, her saniye daha fazla işlem hacmi gerektiren şirketler bunu kullanmalıdır..

4. Holochain

Blok zinciri olmayan son zamanlarda dağıtılan defterlerden biridir – Holochain DLT’nin piyasadaki en gelişmiş defter seviyelerinden biri olduğu söyleniyor. Bu yeni DLT biçimini yaratan Holochain şirketi, teknoloji geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmanın yeni bir yolunu sunuyor..

Blok zinciri olmayan diğer dağıtılmış defterden önemli bir değişiklik, bunun veri merkezli yapı yerine ajan merkezli olmasıdır. Bu ağ, her temsilciye kendi çatallanma sistemini sağlayarak herhangi bir küresel konsensüs protokolünü kullanmaktan kaçınır. Sadece bu değişiklik, ölçeklenebilirlikle ilgili tüm sorunları çözer ve ağ büyümesinden sonra bile ağı sağlam tutar.

Daha fazla oku:Holochain Ultimate Kılavuzu

Dağıtılmış Defter Teknolojisinin Farkı Nedir??

Geleneksel yöntemlerle, ağdaki diğer tüm düğümler küresel bir fikir birliğine sahip olmaya ve tüm ağı doğrulamaya zorlanır. Ancak Holochain bu doğayı değiştirir. İşlem ismine benzer. Bu dağıtılmış defter veritabanının adı, bu mimarinin arkasındaki konseptten geldi ve bu bir hologram.

Hologramda, bir 3B desen oluşturmak istiyorsanız, belirli ışık ışınlarına ihtiyacınız olacak ve görüntüyü oluşturacak şekilde onlarla etkileşime gireceksiniz. Holochain benzerdir. Tüm muhasebe sistemini oluşturmak için ayrı modüller kullanır.

Burada, her düğüm kendi dağıtılmış defterini tutar ve onunla kendi benzersiz imzası aracılığıyla iletişim kurar. Örneğin, tüm ağı bir yönü takip eden bir nehir olarak düşünün. Burada her düğüm, küçük akarsuları aracılığıyla defterlerin nehrine besleniyor ve bir bütün olarak nehri yaratıyor. Akışlardan biri çevrimdışı olursa, dağıtılmış defter veritabanı bundan etkilenmez.

Nasıl Holochain Çalışması?

Çok basit, her düğümün kendine ait bir defteri olacak, ancak bu defter “DNA” adı verilen belirli bir değerler kümesi etrafında dönecek. Geliştiricilere göre, bu DNA, halka açık defterde yeni bilgiler eklemeye çalışan ağdaki herhangi bir düğümün doğrulanmasını sağlar..

Bir düğüme, ağda doğrulanmaları için diğer düğümlere bilgi gönderilecektir. Ağdaki diğer düğümler bilgilerini DNA ile doğrulayabilirse, bu mesajı ağdaki diğer düğümlere iletirler..

Bununla birlikte, biri ağa girmeye çalışırsa ve ağda yanlış verileri depolamaya çalışırsa, farklı DNA’ya sahip olacaktır. Dolayısıyla, birisi bir işlemi tahrif etmek isterse, kendisini zincirden kodlayacak ve farklı kurallara sahip farklı bir değişim zincirinden işleyecektir. Ağdaki diğer düğümler artık bilgiyi kabul etmeden önce DNA ile doğrulayacaktır..

Ve farklılıklar bulduklarında, onu reddedecekler ve ağ üzerinde yayınlayacaklar ve bu kötü niyetli düğüm hakkında diğerlerini uyaracaklar..

Süreç oldukça temiz ve kusursuz. İşte bu yüzden bu kadar popülerlik kazanıyor.

5. Tempo (Taban)

Blok zinciri olmayan diğer dağıtılmış defter gibi, Tempo’nun sisteme nispeten yeni bir katkı sağladığı söyleniyor. Diğer herhangi bir platform gibi, defterdeki bilgilerin sırasını koruyacaktır. Bununla birlikte, diğer işlevlerle birlikte zaman damgası da sunar..

Radix DLT, bu parlak yeni teknolojiyi ortaya çıkaran şirkettir. Bu dağıtılmış defteri, herhangi bir değişiklik gerektirmediğinden, özel ve genel modüller için blok zinciri olmadan kullanabilirsiniz. Artı noktalardan biri de herhangi bir ağır donanım bileşenine ihtiyacınız olmayacak olmasıdır. Son derece hafiftir ve mobil cihazlarınızda bile çalışabilir.

Tempo ile kendi merkezi olmayan uygulamalarınızı, jetonlarınızı, madeni paralarınızı, son derece hızlı işlemlerinizi ve daha fazlasını oluşturabileceksiniz..

Dağıtılmış defter veritabanı üç ana ilkeye göre çalışır:

 • Ağ bağlantılı düğümlerden oluşan bir kümeye sahip olun
 • Düğüm kümeleri arasında dağıtılan global defter
 • Defterde zaman damgası olayları için özel algoritmalar

Bu dağıtılmış defter veritabanındaki her örnek Evren olarak bilinir. Evren içinde her olaya “Atom” denir.

Tempo DLT Nasıl Çalışır??

Piyasadaki diğer dağıtılmış defter veritabanından biraz farklıdır. Herhangi bir düğüm, tam global defterin bir alt kümesini yanında taşımayı seçebilir. Defterin alt kümesine parça adı verilir ve bir parça taşıyan her düğüm, defterin alt kümesi için benzersiz bir kimlik alır. Bu nedenle, düğümlerin ağ üzerindeki küresel muhasebenin yükünü taşıması gerekmez.

Bu, ağın daha büyük miktarda yük taşıyabilmesini sağlayarak ölçeklenebilirliği artırır.

Bir düğüm işlemleri doğrulamak istediğinde, bunu Mantıksal Saatler kullanır. Dağıtılmış defter veritabanının olağan zaman damgası, kendi başına fikir birliğine varamaz. Çünkü zamanın bakış açısı kişiden kişiye değişiyor.

Böylece, gerçekleştiğinde eşleştirmek yerine, kendisinden önce olanı görür. Önceki bir işlem A ise ve şimdi yeni bir B işlemi gerçekleştiyse, düğümler B’den önce A işleminin olup olmadığını görecektir..

Dolayısıyla, burada düğümler o olayın gerçek zamanı yerine olay sırasını kaydedecektir. Dağıtılmış defter teknolojisinin özellikleri gerçekten zamanına göre gelişti ve yavaş yavaş popülerlik kazanıyor.

Bölüm-4: Farklı DLT Türlerinin Özellikleri

Dağıtılmış Defter

Blockchain Özellikleri –

 • Değişmezlik

Blockchain dağıtılmış defter veritabanı şaşırtıcı bir şekilde süper değişmezdir. Bu muhasebe sisteminin en iyi özelliklerinden biridir. Değişmezlik, ağdaki hiç kimsenin onu hiçbir şekilde bozamayacağı anlamına gelir. Bu dağıtılmış defterde, deftere herhangi bir şey eklediğinizde, onu değiştiremez, silemez ve hatta tersine çeviremezsiniz..

Böylece kalıcı bir kayıt olarak kalacak ve hiç kimse ona dokunamayacak. Ancak deftere herhangi bir şey eklemeden önce, bir fikir birliği sürecinden geçecek ve doğrulanacaktır..

 • Arttırılmış güvenlik

Bu DLT’yi hacklemek, merkezi olmayan yapısı ve kriptografik şifrelemesi nedeniyle neredeyse imkansızdır. Bu DLT’nin sunduğu güvenlik seviyesi şaşırtıcıdır. Düğümler, ağdaki her kaydın şifrelendiği kriptografi kullanarak işlemler yapar. İşlem yapan taraf, genel ve genel anahtarı kullanarak işlem arasında kimsenin araya giremeyeceğini garanti eder..

Birkaç doğrulama modeli vardır ve kimsenin onu değiştirmeye erişimi olmadığından, Blockchain, sonuçları hakkında endişelenmeden kişisel bilgileri depolamak için sağlam bir defter haline gelir..

 • Daha Hızlı Yerleşim

Tipik bankacılık sistemlerinin işlem yapması birkaç gün sürebilir. Ancak, dağıtılmış muhasebe teknolojisinin bu özellikleriyle, daha hızlı ödemeler yapabileceksiniz. Teknoloji uzun bir yol kat etti ve artık herhangi birinin para göndermesi için nispeten daha hızlı bir süre sunabilir.

Bu kişileri kullanmak, yapabildikleri her an küresel ödemeler yapabilir. Sevdiklerinin parayı alması için birkaç gün beklemek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca, minimalist ücret, uzun vadede size büyük miktarda para kazandıracak.

 • Uzlaşma

Blockchain, bir işlemi doğrulamak için blockchain için çok çeşitli fikir birliği algoritmalarını destekler. Mutabakat mekanizmaları, ağdaki düğümler arasında bir anlaşmaya varmanın bir yoludur. Ağdaki milyonlarca düğümle uğraşırken, fikir birliği yardımı olmadan bir anlaşmaya varmak son derece zorlaşır..

Bu güvenilir bir ortam olduğundan, yalnızca algoritmalar dağıtılmış defteri tutmalarına yardımcı olabilir. Blockchain’in özel özelliklerinden biridir.

DAG Özellikleri –

 • Neredeyse Sonsuz Ölçeklenebilirlik

Dağıtılmış defter teknolojisinin özelliklerinin ayırt edici doğası nedeniyle, bu yeni sonsuz ölçeklenebilirlik sunar. Diğer DLT’lere bakarsanız, ağ büyümeye başladığında ölçeklenebilirliğin nasıl azaldığını göreceksiniz. Ama bu defterde değil.

Burada ağ büyümesiyle birlikte ölçeklenebilirlik artacaktır. Her düğüm, işlemlerinin onaylanması için önceki işlemlerinden en az ikisini doğrulamalıdır. Düğüm ne kadar çok doğrularsa, işlemi o kadar geçerli hale gelir. Ayrıca, önceki işlemleri doğrulamak için gereken hash gücünü düşürür..

 • Mikro ve Nano işlemler

Ağdaki düğümlerin önceki işlemleri doğrulaması gerekeceğinden, ağda daha az işlem ücreti alınmasına neden olur. Bu nedenle, DAG dağıtılmış defter çözümleri ile bu merkezi olmayan kanal üzerinden mikro işlem fırsatı sonsuz bir konsept haline gelir..

Hiç kimse, nispeten artan işlem ücretleri için blok zinciri DLT’sinde mikro işlem sağlayamaz. Bununla birlikte, DAG işlem ücreti içermeyen bir protokol sunar, böylece ağdaki herkes Nano’dan Mikro işlemlere anında işlem yapabilir. Bu, bu teknolojinin en önemli özelliklerinden biridir..

 • Kuantum direnci

Dağıtılmış defter teknolojisinin diğer özellikleriyle karşılaştırıldığında DAG, kuantuma dirençlidir. Diğer teknolojiler güvenlidir, ancak teknolojik yeniliklerle büyük olasılıkla kuantum bilgisayarlara duyarlı hale gelecektir. Kuantum bilgisayarlar, üstün bir bilgi işlem teknolojisi seviyesi sunar ve bununla, en güçlü güvenlik sistemlerine bile saldırmak mümkündür..

Bununla birlikte, DAG, kuantum bilgisayarın bile girebileceği bir güvenlik duvarına sahip olmak için Winternitz Tek Seferlik imza şemasıyla birlikte gelir. Ancak bu özellik, farklı DAG şirketlerinden farklılık gösterebilir..

 • Maskeli Kimliği Doğrulanmış Mesajlaşma (MAM)

Şimdilik, bu özelliği yalnızca özellikle Tangle’ın DAG’inde gördüm. Ancak, güvenlik kontrolleri hakkında endişelenmeden diğer düğümlerle bilgi alışverişi yapmanın harika bir yoludur. Dağıtılmış defter teknolojisinin özellikleri kuantuma dirençli olduğundan, düğümler şifreleme ve kimlik doğrulama yoluyla belirli taraflarla bilgi alışverişinde bulunabilir..

 • Paralel Çizgili İşlemler

Bir işlem doğrulandığında, diğer işlemlerle paralel hale gelecektir. Genellikle, bu işlemler defterde nispeten yenidir. Tipik olarak, ağdaki her işlemin önceki işlemlerle bağlantısı vardır. Ancak bunu yaparken, defter çok fazla karmaşık ve büyük hale gelecek ve bunu sürdürmek zor olacaktır..

Ağın bir genişlik hedefi vardır ve sistemin büyüyen geniş bir ağ tabanını telafi etmesi için bunu düzenleyecektir..

Ayrıca bu tür doğa ile gerçekten hızlı işlem yapabileceksiniz..

Hashgraph Özellikleri –

 • İmzalanan İşlemler

Ağdaki herkes istediği zaman imzalı bir işlem oluşturabilir. Onu oluşturduktan sonra, diğer düğümler bunu bilecek ve bir Bizans sürecini kullanarak olayın sırasına göre fikir birliğine varabilecekler..

 • Gelişmiş Adalet

Daha yüksek adalet seviyesi, bu dağıtılmış teknolojiyi etkileyicilere duyarlı hale getirir. Düğümler üzerinde fikir birliğine varmadan, hiç kimse diğer düğümleri anlaşmalarını değiştirmeleri için etkileyemez. Belirli bir işlem üzerinde anlaştıklarında, etkileyicinin beğenip beğenmesin bu işlem üzerinde herhangi bir gücü olmayacaktır..

 • Rastgele Dedikodu

Bir düğüm bir işlemi başlattığında, rastgele bir komşu düğümü seçmesine ve bu bilgiyi aktarmasına izin verir. Yani, size en yakın düğümü seçeceğiniz ve ona bildiklerinizi anlatacağınız rastgele bir dedikodu dizisi gibi..

 • Dedikodu hakkında dedikodu yapın

Rastgele dedikodu meydana geldiğinde ve işlem yapan düğüm en yakın düğümünü bu konuda bilgilendirdiğinde, düğüm bu bilgiyi komşu düğümlerinden birine benzer şekilde iletecektir. Bu işlem, ağdaki tüm düğümler bilgileri öğrenene kadar devam edecektir. Bu süreç Dedikoduyla ilgili dedikodudur çünkü burada önceki bir rastgele dedikodu hakkında dedikodu yapacaksınız..

Ağdaki herkesin işlemden haberdar olması yalnızca birkaç dakika sürecektir.

 • Benzersiz Veri Yapısı

Defter, ağdaki her dedikodu sırasını düzenli bir şekilde kaydeder. Bu, o ağdaki herkesin değişiklikleri bilmesini sağlamak içindir. Defter, her düğümün işlem hakkında bilgi sahibi olup olmadığını karşılaştırmak için başlangıç ​​noktasını bitiş noktasına kaydedecektir..

 • Sanal Oylama

Bu benzersiz dağıtılmış defter, her işlemi doğrulamak için Sanal Oylama sistemini kullanır. Tüm ağın 2 / 3’ü işlemi kabul ederse, bu işlem geçerli sayılır. Ancak burada işin içinde olan başka unsurlar da var. Sanal Oylama birden fazla olabilir ve bu sayımda kaç Ünlü tanık olduğunu sayar. Bundan sonra, başarısız olur veya geçme notu alır.

 • Ünlü Şahitler

Bu durumda, ağ bazı işlemleri seçecek ve her birinin sıralı bir konuda olup olmadığını soracaktır. Tanıkların çoğu evet cevabını verirse, o zaman düğümlerin çoğu nispeten daha hızlı bildiği için bu olaya Ünlü tanık denir..

Bu tanıklar daha sonra yeni işlemleri doğrulamak için kullanılabilir.

 • Kesinlikle Gören

Bu kavram, fikir birliği olasılığının her zaman bir olmasını sağlar. Düğümlerin birbirine bağlanan birden fazla yolu vardır ve iki kişi diğer insanları güçlü bir şekilde görebilirse, o kişinin neyi oylayacağını bilebilir. Bu nedenle, aynı oyu verecekler.

Holochain Özellikleri –

 • Ajan Merkezli

Bu dağıtılmış defterin en dikkat çekici özelliklerinden biri, aracı merkezli olmasıdır. Tipik bir veri merkezli yapıda, ağdaki her düğüm, işlem kuyruğundaki tek işlemleri doğrulamaya ve bunu zincire eklemeye zorlanır. Ancak, bu yapıda, ne kadar çok eklemeye devam ederse, o kadar yavaşlar.

Bununla birlikte, Holochain gibi ajan merkezli sistemlerde, kendi geçmiş günlüğünüzü koruyabilecek ve zorunlu bir fikir birliğine sahip olmadan bağımsız olarak paylaşabileceksiniz. Her düğümün kendi defteri vardır ve hepsini kendi başlarına tutabilirler..

 • Verimli enerji

Defterin farklı doğası, sistemi diğerlerinden çok daha verimli hale getirir. Neden? Çünkü burada işlemleri doğrulamak için herhangi bir madencilik ekipmanının ağır fikir birliği mekanizmalarını çalıştırmasına ihtiyacınız olmayacak.

Yalnızca dağıtılmış defter sürümünüzü korumanız gerektiğinden, onu depolamak için yalnızca minimalist bir cihaz gerekir. Telefonunuzdan Holochain’i bile çalıştırabilirsiniz ve normal kullanımdan daha fazla enerji gerektirmez.

Bu nedenle enerji verimliliği sağlar ve uzun vadede size çok fazla para kazandırır..

 • Gerçek Dağıtılmış Defter

Gerçek bir dağıtım defteri ne anlama geliyor? Çoğu durumda, ağdaki tüm düğümlerin tüm defterin yükünü cihazlarında taşıdığını görürsünüz. Ama bu ihtiyacımız olan gerçek dağıtıma ulaşıyor mu??

Holochain’in en önemli özelliklerinden biri, ağdaki gerçek dağıtım düzeyine ulaşabilmesidir. Temsilci merkezli olarak, herkes kendi cihazında kendi defterini çalıştırır ve ihtiyaç duyulduğunda özel anahtarını kullanarak ana defter ile iletişim kurabilir. Burada her düğüm ayrı bir varlık olarak çalışır ve sonunda yepyeni bir işleyen birim oluşturur..

 • Kullanıcı Yetkilendirmesi

Mimari için holografik modeli kullanarak, herhangi bir geliştirici artık dağıtılmış defter teknolojisinin gerçek özelliklerine yol açan birçok şekilde ölçeklenebilen merkezi olmayan uygulamalar icat edebilir. Her düğümün bağımsız olarak çalışmasını sağlayacaktır. Yalnızca gerektiğinde ve diğer kullanıcılar kabul ederse senkronize etmeleri gerekecek.

Bu, kullanıcının eylemleri ve verileri üzerinde tam kontrole sahip olacağı anlamına gelir. Kimse onlara erişemez ve bundan yararlanamaz. Bu, şirketlerin kendi çıkarları için diğer şirketlere bilgi sattığı üçüncü taraf planlarından kurtulur. Aynı zamanda sağlıklı bir kullanıcı yetkilendirmesini de teşvik eder.

 • Güvenlik ve Ölçeklenebilirlik

Holochain dağıtılmış defter, “DNA” adı verilen özel özelliği sayesinde en yüksek düzeyde güvenlik sunar. Herhangi bir kötü niyetli kişinin diğer düğümlere kötü niyetli veya geçersiz bilgi göndermeye çalışması durumunda, bu sistemin DNA’sından geçmesi gerekecektir. Herhangi bir yeni bilgiyi kabul etmeden önce, tüm düğümlerden gönderenin DNA’sını kendi DNA setleriyle doğrulaması istenir..

Kötü niyetli kişinin geçersiz verileri göndermek için DNA’yı değiştirmesi gerekeceğinden, mevcut olanla eşleşmeyecek ve bu nedenle zincirden yasaklanacaktır. Diğer düğümler de eylemleri hakkında bir uyarı alacak ve herhangi bir yeni bilgiyi kabul etmeden önce temkinli kalacaktır..

Ayrıca, her düğümün kişisel defteri yalnızca sınırlı bir şekilde saklanacağından, ağ oldukça ölçeklenebilir. Bu nedenle ölçeklenebilirliği artıracaktır. Teorik bir yaklaşımda, ağda yeterli sayıda düğüm varsa, bu dağıtılmış defter sınırsız işlemleri idare edebilir..

Tempo Özellikleri –

 • Parçalama

Bu, dağıtılmış defter çözümleri Tempo’nun Evrende çıkan her Atomu saklayabilmesini sağlamak için benzersiz bir yöntemdir. Defter, yatay bir şekilde ölçeklenebilir, çok çeşitli yarı yapılandırılmış bilgileri destekleyecek ve tüm girişleri güncelleyebilecek şekilde tasarlanmıştır..

Parçalama sürecinden başrahip konuşalım. Ağdaki küresel defter, bu defterin daha küçük alt kümelerine bölünecektir. Bu daha küçük parçalara “parça” adı verilir. Her parça kendi benzersiz tanımlama koduyla birlikte gelir ve düğümler arasında dağıtılır.

Ayrı cihazlarda çalışan yerel defter, parçaları veya tamamını depolamayı seçebilir. İşlem, her parçanın tüm Atomu doğru bir sırayla içereceğini garanti eder ve ayrıca hangi düğümün hangi Atomları alacağını belirler..

Bir tür bulmacanın parçaları gibi, bir kez bir araya getirildiğinde kendiliğinden ortaya çıkan bir şey ortaya çıkar. Burada, bu durumda, yapboz parçaları parçalardır ve sonuç, küresel olarak dağıtılmış defterdir..

 • Dedikodu Protokolü

Her parçanın dağıtılmış defter hakkında güncel bilgilere sahip olduğundan emin olmak için Tempo DLT bir Gossip protokolü başlatır. Bu protokol ile ağdaki düğümler birbirleriyle iletişim kurar ve parçaları ile ilgili bilgileri iletir..

Dağıtılmış defter teknolojisinin özelliklerinin bu protokolünün, bu tür bir mimaride bilgileri yaymanın en verimli yollarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Dedikodu protokolü, Hashgraph’ın rastgele dedikodu dizisine benzer.

Ağdaki düğümler, herhangi bir yeni yapılandırma hakkında bilgi verir ve bilgileri diğer düğümlere aktarır. Diğer düğümler daha sonra bilgileri optimize eder ve parçalarını buna göre senkronize eder.

Bu işlem, düğümler ağda gerçekleşen yeni işlemleri doğrulamak için güncelleme parçalarına ihtiyaç duyacağından gereklidir. Dedikodu protokolü, doğrudan bağlı oldukları diğer düğümler hakkındaki meta verileri de duyurabilir..

 • Mantıksal Saatler

Dağıtılmış defter teknolojisinin harika özelliklerinden bir diğeri de Mantıksal saattir. Mantıksal saatler, bu defter sisteminin merkezinde yer alır. Burada, ağdaki göreceli olayların bir sıralama dizisi anlamına gelir ve bunu kullanarak bir düğüm bir işlemi doğrulayabilir.

Bu defterde, her düğüm yerel olarak mantıksal bir saat içerir ve bu belirli düğümün tanık olduğu olayların toplam sayısını temsil edecek artan tamsayı değeri ile. Daha önce görmedikleri yeni bir olay gördüklerinde bu sayıyı artıracaklar. Herhangi bir olayı kaydederken, mantıksal saat numarasını da beraberinde saklayacaktır. Bu numara, geçmiş işlemlerle yeni işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olur.

Ancak, ağdaki yalnızca yeni Atomlar bir olay olarak kabul edilecektir..

Bölüm-5: Önemli DLT Platformları

Blok zinciri:

 • Ethereum

Bu, günümüzde piyasadaki en popüler DLT blok zinciri örneklerinden biridir. Ethereum, blockchain dağıtılmış defterde çalışır. Birçoğu Ethereum’un bitcoin’e benzediğini düşünse de, tonlarca farklılık var.

Bu DLT blok zinciri örneği, bitcoin’e kıyasla herhangi bir alanda çok daha iyi performans gösterir. Sınırlı seçeneklere sahip olmak yerine, Ethereum üzerinde her türlü işlemi oluşturabileceksiniz. Çoğunlukla merkezi olmayan uygulamaları uygulamak içindir. Ethereum ilk olarak kendi Ethereum Sanal Makinesini tanıttı. Bu yazılım yalnızca platform üzerinde çalışır ve geliştiricilerin her türlü programı çalıştırmasına izin verir. Son zamanlarda Enterprise Ethereum farklı şirketlerden yoğun ilgi görüyor.

Yani, onu yeni bir merkezi olmayan uygulama için bir geliştirme bölgesi olarak düşünebilirsiniz. Bunun dışında Ethereum, ödemeyi otomatik olarak halletmek için mükemmel bir araç olan Akıllı Sözleşmeleri de tanıttı. Vitalik Buterin bu teknolojinin kurucusudur.

 • Hyperledger Kumaş

Bu aynı zamanda bir başka harika kurumsal düzey DLT blok zinciri örneğidir. Hyperledger Fabric, modüler bir mimari tasarıma sahip ünlü blok zinciri dağıtılmış defter platformlarından biridir. Daha fazla ölçeklenebilirlik, esneklik, dayanıklılık ve gizlilik ile kurumsal düzeyde çözümler sağlarlar.

Bu DLT blok zinciri örneği, farklı türde bileşenler kullanan birçok takılabilir uygulamayı desteklemek için tasarlanmıştır. Aynı zamanda, tipik ekonomik sistemin çok sayıda karmaşıklığını ve karmaşıklığını da barındıracaktır..

Hyperledger Fabric, izinsiz dağıtılmış bir defter değildir, ancak izin verilmiştir. Bu nedenle, ağda herkese izin verilmeyecek. Burada, dağıtılmış defterde birden çok veri biçimini depolamayı da teklif ederler. Bunları kullanarak kişisel kanalınız için farklı defterler de oluşturabilirsiniz; esas olarak fiyatlarını ara rakiplerine açıklamak istemeyen rakipler içindir. Linux şu anda bu yeni dağıtılmış defter teknolojisini destekliyor.

 • R3 Corda

2015 yılında açık kaynaklı R3’ün Corda platformuyla başladı. Corda blok zinciri, blok zincirine dayanan dağıtılmış bir defter platformudur. R3, en büyük finans şirketlerinden bazılarının bir araya geldiği dünyanın önde gelen konsorsiyum DLT blok zinciri örneğidir..

Partnerlerinin sayıları 60’ın üzerinde bölgede yükseldi. Bu platform yalnızca bankacılık amaçlı tasarlanmış olsa da, bunu hükümet, tedarik zinciri, sağlık hizmetleri ve daha pek çok sektörde de kullanabilirsiniz..

Corda, piyasadaki en hızlı ve güvenilir çıktılardan birini sunuyor.

DAG:

 • IOTA

Bunu yeni bir dağıtılmış defter teknolojisinin öncüsü olarak düşünebilirsiniz – DAG. IOTA, blockchain DLT’nin dünyayı ele geçirmeye başladığı ancak tüm gereksinimleri tam olarak karşılayamadığı 2016 yılında geri geldi..

DAG ile IOTA, en önemli sorunlardan biri olan Mikro işlemleri çözmeyi başarır. İşlemimizi doğrulamak için çok fazla ödeme yapmak, tüm dağıtılmış defter teknolojisi üzerinde olumsuz bir etki yapıyordu. Ancak IOTA günü kurtarmayı başardı.

IOTA, DAG dağıtılmış defter sistemini Tangle ağı olarak adlandırır ve bu, platformlarının merkezinde yer alır. Düğümler büyümeye devam etse bile, mikro işlem şeması üzerinde herhangi bir etki olmayacaktır. DAG DLT ile daha yüksek ölçeklenebilirliğe ulaşılabilir.

IoT sektörleri bu platformdan büyük ölçüde faydalanacak ve büyük bir IoT ağı için mükemmel olacaktır..

Daha fazla oku: IOTA Blockchain Başlangıç ​​Kılavuzu

 • Byteball

DAG dağıtılmış defter teknolojisini kullanan başka bir platform var – Byteball. DAG platformu IOTA, burada olmayan ücretsiz işlemler sunsa da. Byteball’da çok küçük bir ücret ödemeniz gerekecek. Ancak, aşırı hızlı işlem hızının keyfini çıkarabilirsiniz..

Byteball’da% 51 saldırı riski yoktur ve özel olarak işlem yapabileceksiniz. Diğer DAG platformlarında görmeyeceğiniz bir şey. Her şeyin adil çalışmasını sağlamak için Byteball bir doğrulama mekanizması kullanır. Bu mekanizma ağ üzerinde en yüksek etkiye sahiptir. Aynı zamanda büyük ölçüde ölçeklenebilirlik sunar, böylece hiçbir senaryoda daha yavaş çıktı için endişelenmenize gerek kalmaz..

Byteball nedir hakkında daha fazla bilgi edinin? İlk DAG platformu

Hashgraph:

 • Hedera Hashgraph

Bir başka popüler dağıtılmış muhasebe teknolojisi Hashgraph ile, Hedera Hashgraph’ın piyasayı yönettiğini göreceksiniz. Başlangıçta, Swirlds aslında Hashgraph fikrini ortaya attı. Ancak buna dayalı olarak çalışan bir ağları yok. Bunun yerine Hedera Hashgraph, teknolojiyi onlardan satın aldı. Hashgraph ve Hedera Hashgraph hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz..

Hedera Hashgraph süper hafif ve son derece hızlıdır. Bunun dışında, bu şirket adalet ve güvenlikleri ile övünüyor. Diğer özellikler, kendi dijital para birimlerini, depolama birimlerini ve akıllı sözleşmeleri içerir..

Bu platformu kullanarak, geliştiriciler son derece farklı türden merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilir ve bu da blockchain DLT’yi kolayca geride bırakabilir. İşlem ücretleri son derece düşük ve onunla mikro ödemeler yapabileceksiniz..

 • NOIA

İnternet Hızlandırma veya NOIA ağı, piyasadaki diğer popüler Hashgraph dağıtılmış defter teknolojisi platformlarıdır. Ancak bu platform oldukça benzersizdir. Daha iyi bir internet performansı sunmak için düğümleri kullanan dağıtılmış bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) sunarlar.

Dağıtılmış defter teknolojisi entegrasyonları ile Hedera Hashgraph platformunda bulunan her özelliğin tadını çıkarabileceksiniz. Çünkü Hashgraph DLT, Hedera Hashgraph şirketine dayalıdır..

Bunun dışında NOIA tamamen izinsizdir, yani herkes ağa katılabilir ve bant genişliğini ihtiyaç duyduğu kadar kullanabilir. Hala Hashgraph’a dayalı nispeten yeni bir platform.

 • Mingo

Günlük sosyal medya hayatımızda kullanırsak, defter teknolojisinin nasıl dağıtılmış olacağını merak ediyor musunuz? Mingo bunun harika bir örneğidir. Çerçevesini oluşturmak için Hashgraph DLT kullanır. Bunu, çoğu popüler sohbet uygulamasının bir araya geleceği bir mesaj toplama platformu olarak düşünün..

Bildiğimiz kadarıyla tüm mesajlaşma yazılımı şimdiye kadar birbirleriyle iletişim kuramıyor. Bu, Skype’tan Facebook’a mesaj gönderemeyeceğiniz anlamına gelir. Ancak bu benzersiz platformla artık bundan çok daha fazlasını yapabileceksiniz. Bu platform, Twitter, Facebook, Slack, Discord, Stream, Skype ve çok daha fazlası gibi çok çeşitli popüler uygulamaları destekler..

Ayrıca, uygulama içi satın alımları yedeklemek için bir yardımcı kripto parasına sahip olacak. Diğer eklentiler arasında Oyun veya dolaşım eklentileri bulunur. Şu an itibariyle Android’de yayında; IOS sürümü hala işleniyor. Bu, aradığımız hayat değiştiren dağıtılmış defter teknolojisi kullanımı olabilir.

Holochain:

 • Holochain

Bu platform, teknoloji dünyasında tamamen farklı bir dağıtılmış defter teknolojisi türü tanıttı. Tıpkı adı gibi Holochain DLT kullanır. Holochain, başlangıçta harika bir platformdur. Kullanıcıların haklarını korumak için bu dağıtılmış defter platformu farklı bir model mimarisi geliştirdi.

Ağdaki her düğümün kendi verilerini korumasını sağlayan holografik bir veri depolama yapısı kullanır. Dolayısıyla, üçüncü taraf şirketlerin başkalarının kişisel bilgilerini çalma riski yoktur..

Esas olarak platform, aracı merkezli anlaşma etrafında döner ve her bir düğüme kendi muhasebe sistemi sağlar. Bu süreç, her dağıtılmış defter teknolojisinin sahip olması gereken gerçekten dağıtılmış doğayı sağlar.

Holochain’i kullanarak yeni ve geliştirilmiş merkezi olmayan uygulamalar yaratabileceksiniz. Tedarik zinciri yönetimi, paylaşım uygulamaları, satıcı ilişkileri yönetimi, hükümet, sosyal medya ve kaynak yönetimi bu yeni platformun kullanım örneklerinden birkaçıdır..

Fikir birliğine varmak son derece kolaydır ve çoğunlukla düğümlere bağlıdır. Yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda DLT’deki verileri senkronize etmeniz gerekir. Bu platformun mobil cihazlar için de oldukça uygun olmasının nedeni budur.

Tempo:

 • Radix DLT

Geleneksel dağıtılmış defter teknolojisi sahnesini değiştiren nispeten yeni bir oyuncu – Radix DLT. Radix DLT, Tempo dağıtılmış defter teknolojisi üzerinde çalışır. Ne yazık ki, şu anda Tempo’da çalışan tek kişi o. Şirket, piyasadaki diğer tüm DLT’lerden daha ölçeklenebilir ve daha hızlı bir çıktı sunduğunu iddia ediyor.

Tamamen farklı yaklaşımları, nihayet kullanıcılara televizyon, modem ve hatta cep telefonları gibi her türlü cihazdan madencilik yapma olanağı verecek! Madencilik herkes tarafından erişilebilir olacak, bu nedenle platformun halka açık olduğunu söylemek güvenlidir.

Dağıtılmış defter teknolojisi, blockchain ve DAG’den nispeten daha verimlidir. Ancak, bu hala oldukça olgunlaşmamış bir aşamadır, bu nedenle bu yeni DLT’nin son çıktısını görmek için beklemek en iyisidir.

Bölüm-6: Dağıtılmış Defter Teknolojisinin Uygulamaları

Dağıtılmış Defter

 • Ticaret

Ticaret, çok önemli dağıtılmış defter kullanım durumlarından biridir. DLT, en iyi kripto para birimlerinin ticaret alanı olarak bilinir. Tipik olarak, ticaret işi risklidir ve bir şekilde duygusal kararları da içerir. Ve tipik bankacılık sistemleriyle uğraşmanız gerektiğinde, çok fazla evrak işi bırakır ve bu nedenle zamanla oldukça eski hale gelir..

Piyasadaki kişisel çıkarları için her zaman piyasayı sabote eden kötü oyunculardan bahsetmiyorum bile. Buradaki dağıtılmış defter çözümleri, ticaret için şeffaf bir yöntem sağlayabilir. Bankacılık sistemindeki kağıt işlerini ve güvenilirliği ortadan kaldırmanın uzun vadede kesinlikle çok fazla işlem süresini azaltacağından bahsetmiyorum..

Ayrıca, bu DLT’ler oldukça eksiksiz bir kanıttır, bu nedenle kimse onları istediği gibi kullanamaz..

Bu durumda dağıtılmış defter çözümleri, mantıksız kararlarınızı durduracak ve varlıklarınızı daha iyi bir şekilde korumanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, tüm dijital varlıklarınızı herhangi bir risk olmadan saklayabileceğiniz güvenli bir cüzdan kaynağı sağlayacaktır..

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirler ve Ticaret Finansmanı Kursu

 • Eğlence

Dağıtılmış defter çözümleri, eğlence endüstrilerinin tipik sahnesini gerçekten değiştirebilir. Günümüzde iyi bir sanatçı, bir şirkette çalışırken aslında o kadar fazla fayda sağlamıyor. Birçok sanatçı akış yoluyla para kazanıyor ve süreç oldukça telaşlı olabiliyor. Popüler dağıtılmış defter kullanım örneklerinden biridir.

Dağıtılmış defter çözümlerinin yanı sıra, herhangi bir sanatçı, ağın sürece bakacağı akıllı sözleşmeler yoluyla kazandığı parayı alabilir. DLT ayrıca sanatçılar için daha fazla değer sağlayabilir ve diğer eğlence kanallarına bağlanmasına yardımcı olabilir..

Dağıtılmış defter teknolojisi projeleri de oyun oynamada önemli bir faktör olabilir. Oyun endüstrisi aynı anda büyüyor ve DLT tabanlı bir ağ, oyuncuların daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde etmesine yardımcı olacak.

 • İmalat

Dağıtılmış muhasebe teknolojisi projeleri, üretim dünyasında gerçekten parlayabilir. Tüm çalışanlara bağlanan bir ağ, kısa sürede daha büyük çıktılar sağlayabilir. Dağıtılmış defter çözümlerinin üretim alanına oldukça derinden uyduğunu ve sistemi en verimli ve uygun maliyetli hale getirdiğini zaten fark etmiş olabilirsiniz. Başka bir popüler dağıtılmış defter kullanım durumudur.

Ancak, bu işçileri üretimle birleştirmenin tüm süreci hala masada değil. Dağıtık defter teknolojisi projelerinin burada yapabileceği şey, işçilere bakmak ve çıktıya dayalı rasyonel kararlar almak için bir ekosistem sağlamaktır..

Firmalar daha fazla fayda sağlayacak ve müşteri talebini karşılayabilecek. Blockchain teknolojisini kullanan şirketler hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

 • Tedarik zinciri

Tedarik zinciri yönetimi, üretim endüstrisinin çok önemli bir parçasıdır. Birçok kuruluş şimdi daha iyi bir çözüm sunan algoritmalara yatırım yapıyor. Ancak yine de% 100 müşteri memnuniyeti ile mücadele ediyorlar..

Dağıtık defter teknolojisi projeleri tarafından desteklenen kuruluşlar, üretimden nakliyeye kadar her süreci yönetebilir. Lojistik süreçleri her seferinde tam müşteri memnuniyetini sağlayacaktır. Dağıtılmış defter teknolojisi, hammaddeleri ve lüks malları takip edebilecektir..

Ayrıca müşteri gereksinimlerini daha iyi değerlendirebilir. Bir bakıma, her şey daha akıcı olacak.

Şimdi kayıt:Kurumsal Blok Zincirleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi Kursu

 • Siber güvenlik

En iyi dağıtılmış defter kullanım durumlarından bir diğeri de siber güvenliktir. Artık herkes internet üzerinden bağlı. İnsanlar tam bir dijital yaşam tarzına doğru ilerliyor.

Bu nedenle, siber güvenlik artık herhangi bir şirketin veya bireyin en büyük önceliğidir. Bilgisayar korsanları giderek daha gizli hale geliyor ve milyarlarca para sırf güvenlik eksikliği yüzünden hackleniyor..

Dağıtılmış defter teknolojisi projelerinin yardımıyla, artık herkes internette dolaşırken kendini güvende hissedebilir. Ağ zaten neredeyse hacklenmeye karşı kanıtı. Ve karışımda DLT ile hiçbir bilgisayar korsanı güvenlik duvarınıza giremez. Ağın kendisi güvenlik duvarı olacak ve üzerinden bakmak için ek bir yazılıma ihtiyaç duymayacaktır..

Şimdi kayıt:Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) Kursu

 • Sağlık hizmeti

Teknoloji, tüm hasta bilgilerini saklayabilir ve doktorlar, bilgilere dayanarak iyi bir teşhis koyabilirler. Doktorların semptomları analiz etmesine destek olabilir ve hemen tedaviye başlayabilir. Sağlık, en büyük dağıtılmış defter kullanım durumlarından biridir. Sağlık hizmetleri için blockchain hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Ayrıca kısa sürede büyük miktarda veriyi kullanarak bilimsel keşiflere yardımcı olabilir. Ayrıca, dağıtılmış defter teknolojisi destekli uygulamalar aracılığıyla hastaları doktorlarına bağlayabilir. Teknoloji ayrıca herhangi bir hasta bilgisini koruyabilir ve sadece hastaya tek kontrol sağlayabilir..

 • Ulaşım

Hepimiz yeni nesil güce – “Akıllı Arabalar” a nasıl yöneldiğimizi biliyoruz. Ancak dağıtılmış bir defter teknolojisi, onu tamamen başka bir seviyeye taşıyabilecektir. Sadece teknoloji sürücülere tam olarak bağlanmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda hırsızlık önleme süreçlerini de sağlayacaktır. Başka bir popüler dağıtılmış defter kullanım durumudur.

Arabanızdaki her veri ağda mevcut olacaktır. Dağıtık defter teknolojisi projelerini kullanarak, mal sahibi daha sonra sadece ağdaki bilgilerde hata ayıklayarak arabayı çok kolay bir şekilde bulabilir. Ayrıca akıllı arabanızın donanım parçalarına da bakabilecek. Bu harika olmaz mıydı?

Sürücüler, müşterileriyle buluştuklarında adil bir ticaret yapabilecekler. Tedarik zinciri üzerindeki yıkıcı etki nedeniyle, lojistikte blok zinciri çok fazla ilgi görüyor.

 • Yasal Sözleşmeler

Dağıtılmış defter teknolojisi projeleriyle sözleşmeye dayalı dokümantasyonu kullanmak bir başka harika kullanım durumudur. Ağ, vasiyetnameler, banka ekstreleri, mülk faturaları ve daha fazlası gibi tüm yasal sözleşme belgelerini depolamak için daha fazla güvenlik sağlar. DLT, onu dışarıdaki bilgisayar korsanlarından koruyabilecek kapasitededir.

Bir başka harika özellik, mirasları doğrulamak için kullanmaktır. Bu tür bir ağdaki akıllı sözleşmeler bu süreci sorunsuz hale getirebilir.

 • Devlet Hizmetleri

Dağıtık defter teknolojisi, seçim için yeni nesil platform olabilir. Şeffaf seçimler gereklidir, ancak insan yetkisi altında işler değiştirilir. Bu durumda yasa dışı faaliyetler, herkes oy kullanmak için dağıtılmış bir muhasebe teknolojisi ağı kullanırsa durdurulacaktır..

Her oy, kurcalanamayacağı ağa eklenecek ve algoritma daha sonra onları parçalara ayırıp çağrı yapabilir. Her süreç şeffaf olacak ve tüm vatandaşlar hak ettiği oy hakkına sahip olacak.

Hukuk departmanı gibi diğer faaliyetler de dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanacaktır. Merkezi olmayan dağıtılmış defter teknolojisi sinir ağı ile birlikte, yasa dışı faaliyetler için herhangi bir kapsam olmayacak.

Daha fazla oku: Hükümet İçin Blok Zinciri: Merkezden Merkezden Uzaklaşma

 • Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti aslında tek bir ağa sahip birçok bağlı cihazı gösterir. Genellikle, bu hizmet, şirketlere, kullanıcılara ağlarını bağladıkları ve bir cihazdan diğerine faydalı bilgileri ilettikleri ortak bir ağ sağlamalarını sağlar..

Bununla birlikte, IoT çoğunlukla kişisel bilgilerinizi kolayca çalabildiği için uzun vadede riskli olan merkezi bir ortam etrafında döner. Burada dağıtılmış defter teknolojisi, merkezi olmayan sistemi ile Nesnelerin İnterneti için güvenlik sağlayabilir. Blok zinciri ve IoT el ele yürüdüğünden, bu bir başka popüler dağıtılmış defter kullanım durumudur.

Ayrıca operasyonel zorluklarla başa çıkmak için daha iyi bir ekosistem sunabilir. Bunu kullanarak, insanlar cihazlarını ağa özgürce bağlayabilir ve güvenlik sorunları hakkında endişelenmek zorunda kalmadan bilgi aktarabilir..

 • E-ticaret

Dağıtık defter teknolojisi projeleri ve e-ticaret cennette yapılan bir eşleşmedir. Her ikisi de işlem bilgileriyle ilgileniyor, bu nedenle ana teknoloji olarak DLT’yi tanıtmak için mükemmel bir uyum görünüyor. Esas olarak e-ticaret, pazarda büyük bir rol oynar; ancak, çoğunlukla büyük oyunculardan etkilenir ve oyunda adaleti teşvik etmez.

DLT, iyi bir satıcı için daha iyi seçenekler sunma ve adaleti teşvik etme yeteneğine sahiptir. Kullanıcıları daha iyi satıcılarla buluşturabilir. Ayrıca, bu endüstriyi kurcalamaya karşı korumak, sıradan insanlara olan ilgiyi artıracaktır..

 • Global Ödeme Yöntemi

Başka bir popüler dağıtılmış defter kullanım durumudur. Bu teknoloji, küresel bir ödeme ekosistemi olma yeteneğine sahiptir. Zaten artan finansal taleplerin taleplerini sunuyor ve gerçekten karşılayabilir. Tipik bir bankacılık sistemindeki küresel ödemeler çok fazla zaman gerektirir ve çoğu zaman çoğu insan ihtiyaç anında denizaşırı ülkelere para gönderemez..

Ayrıca, yalnızca tek bir ödeme sistemi kaynağıyla her şey için ödeme yapamazsınız. Bu sorunu ortadan kaldırmak için DLT, gönderen ile alıcı arasındaki köprü olabilir. Daha hızlı, daha güvenli işlemler sağlayabilir. En iyi yanı, dijital para birimlerini dahil etmek ve finansal sektörleri tamamen dönüştürmek için bir kaynak sağlayarak fiat para birimlerini ortadan kaldırmasıdır..

Bölüm-7: DLT’nin Üstesinden Gelmesi Gereken Zorluklar

 • Yönetmeliklerin Belirsizliği

Dağıtılmış defter teknolojisi her zaman yasal konularla ilgilenmiştir. Burada alışılmadık bir sahne değil. Dağıtılmış defter platformlarının çoğu, ağlarıyla ilgili herhangi bir özel yasa veya düzenleme içermez. Bu düzenleme eksikliği veya sınırlı düzenleme, ağdaki kullanıcı haklarını tehlikeye atıyor.

Belirsizlik, DLT’yi daha uçucu hale getiriyor ve insanlar DLT’lerle ilişkili kriptolara yatırım yapıyorlar. Bu platformların aslında düğümlerine haklar vermediklerinden bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla, bir saldırı nedeniyle jetonunuzu bir şekilde ağda kaybetseniz bile, bunun için herhangi bir yedek olmayacaktır..

Koşullar nedeniyle, dağıtılmış defter teknolojisi büyük ölçüde insanları ve yenilikçileri cezbetmekte başarısız oluyor. Bu teknoloji parlamak istiyorsa, insanların varlıkları için koruma sağlayacak her türlü düzenleyici kuralı entegre etmesi gerekir..

 • Küresel Etkinin Sınırlı Kanıtı

DLT, piyasadaki yol olsa da, hala çok ihtiyaç duyulan bir bileşenden yoksun – Küreselleşmeler. Herhangi bir teknolojinin gelişmesi için, piyasada sıradan insanlardan bir çılgınlık veya talep olması gerekir. DLT’nin küresel olarak nasıl uygulanabileceği hala teorik bir yaklaşımdır. Mevcut küresel etkiye dair çok fazla kesin kanıt yok.

Ancak pazarlama eksikliği, bu yeni teknolojinin karanlıkta kalmasına neden oluyor. Dağıtılmış muhasebe teknolojisini bilen pek çok insan olsa da bu yine de yeterli değil. Yasalara mutlaka uymayacağı için birçok ülke bu teknolojinin kullanılması yasaklandı.

Ayrıca, doğru anlayış eksikliği nedeniyle insanlar bunun arkasındaki mekanizmaları tam olarak anlamıyorlar. Dağıtılmış defter teknolojisi, teknoloji dünyasının ilgi odağı haline gelmek istiyorsa, küresel olarak kabul edilmesi ve uygulanması gerekir. Dünyada yalnızca belirli bir pazarı hedeflemek,% 100 başarı oranı vaat edemez.

 • Teknolojinin Olgunlaşmamışlığı

İlk dağıtılan defter teknolojisi blok zinciriydi ve 2009’da Bitcoin aracılığıyla tanıtıldı. Çok uzun zaman oldu, ancak sistemlerin karmaşık yapısı nedeniyle birçok geliştirici henüz teknolojiyi tam olarak kavrayamadı.

Dahası, blok zincirinin pek çok dezavantajı vardı. Onları iyileştirmek ve daha iyi teknoloji sunmak son birkaç yıldır öncelik olmuştur. Birçok şirket uzun bir yol kat etti. Ancak dağıtılmış defter teknolojisi geniş bir alan olduğundan, çoğu kişi daha verimli bir model bulmaya çalışıyor.

Ancak bu modellerin mükemmelleştirilmesi zaman ister. Ayrıca, DLT’ler büyümeye devam edeceğinden, ağı nasıl etkileyecek? Evet, birçok DLT sonsuz ölçeklenebilirlik vaat ediyor, ancak yine de bu yalnızca teoride.

Pratikte işler yolunda gitmezse, onu tekrar tekrar geliştirmek zorunda kalacaklardı. Bu nedenle, dağıtılmış defter teknolojisi hala olgunlaşmamış olarak kabul ediliyor ve çoğu insan bu doğası nedeniyle bundan kaçınıyor.

 • Verileri Koruma ve Güvenliği Sürdürme

Veri koruma ve güvenliği sürdürme, dağıtılmış defter teknolojisinin üstesinden gelmesi gereken bir başka büyük dezavantajdır. Her yeni teknolojinin amacı küresel bir etki yaratmaktır. Ancak küresel boyuta entegre olursa, ağa daha fazla insan katılacaktır. Bununla birlikte, ağ büyüdükçe güvenliği sağlamak ve verileri korumak çok daha zor bir görev haline gelir..

Blok zinciri dağıtılmış defterinin güvenlik sorunlarını çözemediği birçok senaryo vardır. Sonuç olarak, birçok güvenlik açığı rapor edilmiştir. Ayrıca, DAO hacklenmesi ve blockchain güvenliği endişelerinden sonra, birçoğu kendilerini dağıtılmış defter sistemlerinden tamamen uzak tutmaya başladı. Bu çerçevenin herhangi bir yönetim yetkisi olmadığından, güvenlik burada en çok ihtiyaç duyulan özelliktir.

Bu nedenle, bu teknolojinin gelecekteki gelişimi için, DLT’nin güvenliği sağlaması ve ağdaki her türlü veriyi herhangi bir şekilde koruması gerekir..

 • Gizlilik Sorunlarının Üstesinden Gelmek

Mahremiyet, kitlesel insanlar için başka bir endişe kaynağıdır. Çeşitli kuruluşlar, dağıtılmış defter teknolojisini entegre etmekten çekiniyor. En belirgin neden, halka açık defter sistemidir. Bu şirketler, faaliyetlerini genel defterde halkla paylaşmanın veya rakiplerinin çöküşüne neden olacağını düşünüyor..

Bununla birlikte, izinli veya federe dağıtılmış defterler de vardır. Diğer bir gerçek ise, dağıtılmış defterlerin bir kısmına izin verilmiş olsa bile, deftere erişen kişilerin yine de birbirlerinin işlemlerini görebilmesidir..

Bu şekilde bireysel mahremiyet mahvolur. Ancak şu an itibariyle, kullanıcının haklarına ve gizliliğine daha fazla odaklanan bazı dağıtılmış defter teknolojisi var. Bu şemayı tam olarak kullanabilirlerse, DLT kesinlikle gelecekte geçerli olacaktır..

 • Geleneksel Yaklaşımlarla Çatışma

Dağıtılmış defter teknolojisi, geleneksel yöntemlere pek uymuyor. Çoğu insan bunu tipik bankacılık sistemlerine iyi bir alternatif olarak görüyor. Ağın tamamı oldukça nakil olduğundan, ağ üzerinde sahtekarlık faaliyetlerinin çok az şansı vardır.

Ancak hukukun olmaması, bu sistemi geleneksel yaklaşımlarla doğrudan çatışmaya sokuyor. Devlet kurumları teknolojinin bütünlüğünü sorguluyor. Herhangi bir hükümet etkisinden kaçınmak için uygun lisansa bile sahip olmayan çok sayıda dağıtılmış muhasebe teknolojisi şirketi var.

Her iki şekilde de olabilir – Hiçbir hükümet gücü ağı istismar edemez ve burası bir panayır alanı olur, öte yandan insanlar yasal haklarından mahrum kalır. Tüm DLT kavramı, halihazırda var olan yaklaşımlarla çelişmektedir. Teknolojinin tamamen kabul edilebilir olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

Bölüm-8: Dağıtılmış Defter Teknolojisinin Geleceği

Merak ediyor olmalısınız, bu yeni teknolojinin geleceği nedir? Olası sonuçlara biraz ışık tutalım. Dağıtılmış defter teknolojisi bu şekilde çiçek açmaya devam ederse, bugünün entegrasyonları açısından muhtemelen çok daha fazla yoğunlaşma göreceğiz..

Bunun anlamı, bu yeni teknolojiyi uygulamaya ve teknoloji dünyasının tipik yollarını değiştirmeye çalışan birçok üst düzey kuruluşun olduğu. Bununla birlikte, dağıtılmış defter teknolojisi aslında sınırlamalarının üstesinden gelmeyi başarabilirse, küreselleşme mümkün olacaktır..

Veriler şu anda yeni petrol türüdür ve bu defterler, bunları sıralı bir şekilde toplamak için harika bir yol sağlamayı amaçlamaktadır. İnternet yaşam tarzımızı değiştiriyor ve DLT ile internet üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceğiz.

Bu kanal üzerinden milyarlarca ve milyarlarca veriyi akış, şifreleme ve gönderme gibi diğer protokoller birincil sonuçtur. Açıkçası, her şeyi dijital bir sisteme dönüştürmek için kripto para birimleriyle de çalışmamız gerekir..

Yani, çok yakında yükselişte olan bir kripto para piyasası olmalı. Ayrıca göreceğimizi söylemek güvenlidir –

 • DLT’ye dayalı hükümet sistemleri
 • Kripto bankacılık sistemine duyulan ihtiyaç.
 • Sektörlerde tam şeffaflık.
 • Farklı sosyal zincirleri birbirine bağlayan ekosistem.
 • DLT’ye dayalı güvenlik protokolleri

Bunlar, bu büyüyen teknolojinin fütüristik analizlerinden sadece birkaçı. Ancak her şey, bu teknolojinin tüm ihtiyaçlarımızı ne kadar karşılayabileceğine ve küresel bir etkiyle başa çıkıp çıkamayacağına bağlı olacaktır..

Bu kapsamlı kılavuzun daha basit bir versiyonunu okumak ister misiniz? Bu makaleye göz atın – Dağıtılmış Defter Teknolojisi: Basitçe Açıklandı

Bölüm 9: Son Sözler

Dağıtılmış defter teknolojisinin icadıyla, yeni bir devrim biçimi başladı – iletişim ve bilgi toplama. Bu teknolojiyi kullanarak hem statik hem de dinamik veri dizileri toplayabiliriz. Yani bizim için çok büyük bir adım olabilir. Dağıtılmış defter teknolojisi, tipik veritabanı sisteminin ötesine geçmemize ve onu günlük uygulamalarda kullanmamıza izin verebilir..

Bu, yalnızca bilgi toplamaktan ziyade, bu bilgileri ekonomik büyüme için nasıl kullanabileceğimizle ilgili olacaktır. Daha verimli ve daha büyük bir DLT henüz icat edilmemiştir. Açıkçası, bu yeni teknolojiyi mükemmel hale getirmek zaman alacaktır, ancak yakında daha iyi bir sonuç elde etmeyi umabiliriz.

Şeffaflığın hüküm sürdüğü bir dünyada yaşamayı kim sevmez, değil mi? Geleceğin bizim için neler getireceğini görelim.

Blockchain teknolojisinin temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu ücretsiz blockchain kursuna şimdi göz atın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me