Dijital defter teknolojisi dünyasını keşfederken, er ya da geç Hyperledger hakkında bir şeyler duyacaksınız. Bu açık kaynaklı Linux Vakfı taahhüt ettiği proje, esas olarak kurumsal düzeydeki sorunları çözmeye odaklanmaktadır..

Bunun tek bir proje olduğunu düşünseniz de, gerçekte “Hyperledger”, altında on iki büyük projenin aynı anda yürütüldüğü ve 260’tan fazla büyük kurumsal düzeydeki kuruluşla işbirliği yaptığı bir şemsiye projedir..

Bu, 2015 yılında yolculuğuna başladığı için herhangi bir blockchain projesi için büyük bir başarı olarak ifade edilebilir. Hyperledger, büyük köpek balıklarının küçük köpekbalıklarını yuttuğu günümüzün rekabetçi teknoloji pazarında bile “işbirliği mantrasına” inanıyor!

Bugün, bu BÜYÜK oyuncuyu blok zinciri teknolojisi senaryosunda inceleyeceğiz ve onunla ilgili her şeyi anlamanıza yardımcı olacağız..


Contents

Bölüm-1: Veritabanları ve İşletmeler
Bölüm-2: Hyperledger nedir?
Bölüm-3: Hyperledger: Kurumsal Blok Zinciri Serası
Bölüm-4: Hyperledger Tasarım Mimarisi
Bölüm-5: Core Hyperledger Kullanım Durumları
Bölüm-6: Hyperledger Projeleri: Tüm Çerçeveler
Bölüm-7: Hyperledger Projeleri: Tüm Araçlar
Bölüm-8: Hyperledger BAAS Satıcıları
Bölüm 9: Hyperledger Projelerini Kullanan Gerçek Dünyadaki Şirketler
Bölüm-10: Hyperledger’ın Uzun Vadeli Vizyonu Nedir??
Bölüm 11: Son Sözler

Bölüm-1: Veritabanları ve İşletmeler

Veritabanları Her Yerde?

“Veritabanları” nı kim bilmez, değil mi? Veritabanını her gün yaptığımız hemen hemen her şeyde kullanıyoruz. Örneğin, cep telefonunuzun kişi listesi bile bir veritabanı biçimidir. Ancak, önceki basılı adres defterlerinin yalnızca dijital bir sürümüdür.

Diğer bir adım karmaşık veri tabanları, hasta listesi, müşteriler, seçmenler, çalışanlar, mülkler, lüks mallar ve daha fazlası gibi çok çeşitli bilgileri içerecektir. Bazı veritabanları, birbirleriyle etkileşime girebilen programların veya kurumların listelerini içerir..

Aslında bir veritabanı, belirli bir şekilde tamamen organize edilmiş bir bilgi kümesidir ve burada güncellenmiş herhangi bir öğeyi bulmak çok kolaydır..

1950’lerde bilgisayar devriminden sonra, dijital veritabanları toplum ve işletmeler arasında popülerlik kazanmaya başladı. Dahası, sadece basit uygulamalarla başladı ama hayatımızda daha önemli bir faktör haline geldi. İşletmeler büyüdükçe veritabanları da büyüdü ve onlar da gelişmeye başladı.

Şirketler gittikçe daha fazla güç ve hız talep etmeye başladı; veritabanları sütun ve satırlara dayalı ilişkisel bilgilere sahip olmaya başladı. Yapmanız gereken tek şey, belirli ilişkisel bilgileri sorgulamak ve bunlarla eşleşen istenen bilgileri almaktır. Açıkçası, bunların hepsini yalnızca kağıt veri tabanlarıyla yapamazsınız, değil mi??

Bugünün Veritabanlarının çoğu Paylaşılıyor

Şu an itibariyle, dünya her zamankinden daha fazla birbirine bağlı ve farklı kişilerin veya şirketlerin aynı bilgilere erişmesi gerekiyor. Herkesin ihtiyacı için aynı veritabanlarını yapmak yerine teknoloji gelişti ve bize dağıtılmış veritabanları sağladı.

Ayrıca, bunları kullanarak artık birden fazla kişi aynı bilgilere veritabanlarında erişebilir. O kadar harika değil mi?

Bunu bir örnekle açıklığa kavuşturayım. Bir şirkette çalışanlar belirli zamanlarda belirli toplantılar yapabilirler. Bu nedenle, kağıt takvimlerde ikili bir toplantı tarihi belirlemek oldukça zor olacaktır. Buna yardımcı olmak için, hepsi uygun zamanlamalarını ilgili bir programa ulaşılabilecek bir çevrimiçi takvimde ayarlayabilirler..

Ancak bu sadece basit bir örnek. Bu nedenle, Dağıtılmış veritabanları, üretkenliği daha yüksek oranda artırmaya yardımcı olur. Hemen hemen her şeye sadece masaüstünüzden veya dizüstü bilgisayarınızdan erişebilirsiniz, şahsen hiçbir yere gitmenize ve zaman kaybetmenize gerek yok.

Ancak, yeni veritabanı türüyle ilgili bazı sorunlar ve bazı ciddi sorular var. Bunun gibi tipik sorunlar ortaya çıkar:

 • Bilgilerinizi paylaşmak için kim güvenilir?
 • Birinin söylediği kişi olup olmadığını nasıl anlarım?
 • Veritabanında başkalarının yapmasına izin verilir?
 • Bozuk bir kişiyi nasıl tespit edeceksiniz??
 • Anlaşmazlıkları çözmek için ne yapabilirsiniz??

Gördüğünüz gibi, dağıtılmış veritabanları fikrinde bazı kusurlar var. Bununla birlikte, Blockchain Teknolojisi, bu veritabanlarına bakmak için nispeten yeni bir yolla birlikte gelir. Paylaşılan veritabanlarında karşılaştığımız sorunların çoğunu çözer.

Blockchain: Yeni Bir Veritabanı Türü

Blockchain teknolojisi, herhangi bir merkezi otoriteye veya herhangi bir güvene ihtiyaç duymadan veritabanının yeni bir şeklidir. Aslında, paylaşılan veritabanları genellikle güven sorunlarıyla ilgilenir. Ancak, bilgilerinize ulaşması için çevrimiçi ortamda çok az tanıdığınız kişiye güvenmek zorunda kalmazsınız.

Burada güven pek çok anlama gelebilir. Bu, herkesin veritabanlarında meşru eylemler gerçekleştirmesini istediğiniz anlamına gelebilir. Kullanıcılar yanlış yöntemler kullanarak birbirlerinin kişisel bilgilerini çalmaya veya başkalarının performansını düşürmeye çalışmıyor. Ancak blockchain ile bunun için endişelenmenize gerek kalmayacak.

Ancak, bu sorun iki tür blok zinciri ortaya çıkarır..

Şu anda, kripto para birimlerinin çoğu izinsiz blockchain kullanıyor. Burada, herhangi bir kullanıcı ağa katılabilir ve üzerinde çalışmak için tam haklara sahip olacaktır. Örnek olarak, herkes Ether veya Bitcoin satın alabilir; bu ağların her ikisi de izinsiz.

Öte yandan, bir işiniz varsa, biraz daha fazla mahremiyet istersiniz. Bu nedenle, izinli blok zinciri kullanmak stratejik bir yaklaşım olacaktır. Burada belirli kriterleri karşılayan kullanıcılar platformu kullanabilir ve belirli işlemleri yapabilir. Bunlardan bazıları herkesin katılmasına izin verirken yalnızca önceden onaylanmış kişilerin işlemleri doğrulamasına izin verir.

Diğer durumlarda, yalnızca önceden onaylanmış kişiler kimlik doğrulama yoluyla ağa katılabilir.

Dahası, kurumsal kullanım durumları için izin verilen blok zincirine bağlı kalmak en iyisidir çünkü bu, şirketin kendisine daha fazla avantaj sağlayacaktır..

Blockchain Teknolojisinin Tarihçesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Blockchain İzinleri ve Mutabakatı

Blockchain teknolojisindeki fikir birliği protokolleri, ağın bütünlüğünü korumak söz konusu olduğunda büyük bir rol oynar. Güvenilir bir ağ olduğundan ve merkezi bir otorite olmadığından, güvenlik ihtiyacı yerinde olmalıdır.

Ve fikir birliği protokolü burada devreye giriyor. Ayrıca, bu ağlar, defterdeki her bilginin yerinde olduğundan emin olmak için blockchain kullanır. Bunu yapmak için, fikir birliği algoritmalarının gerçekleştireceği farklı yollar veya kurallar vardır..

Farklı çalışma yapısına sahip birçok çeşit uzlaşma protokolü vardır..

Örneğin, işin kanıtı, Bitcoin’in fikir birliğine varma yoludur. Diğer türlerde kazık kanıtı, geçen sürenin kanıtı ve çok daha fazlası vardır. Hatta bazıları Bizans Hata Toleransı adlı farklı bir algoritma kullanıyor.

Ancak, nasıl veya hangi tür bir fikir birliği kullanırsanız kullanın, her ağ, defterdeki bilgileri kodlamak için kriptografi kullanır. Bu şekilde kodunu çözmek zordur ve bu nedenle saldırılara karşı savunmasız kalmaz.

Dahası, izin verilen blok zinciri, hangi üyelerin güvenilir olduğunu bulmak için temel kimlik yönetim sistemini kullanır. Genellikle bunlar sertifika veya dijital imzaları içerir.

İyi haber şu ki, gerçekten ne kadar yararlı olabileceğini bilmek için kodlama düzeyinde blockchain’i gerçekten anlamanıza gerek yok..

Blockchain Dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Dönüşümü başucu kitabımıza göz atın!

Blockchain İş İnsanları İçin Neden Bu Kadar Önemli??

Mevcut birçok işletme, blockchain teknolojisine oldukça uygun olabilir. Muazzam miktarda zaman ve para tasarrufu sağlayabilir ve açıkça güvenliği artırabilirler. Bunun da ötesinde, birçoğu tek blok zincirine dayalı tamamen farklı bir pazar başlatabilir..

İnternetin önceki nesli belgeler, şarkılar, web sayfaları, fotoğraflar, e-postalar, videolar gibi her türlü bilgiyi paylaşmak için harikaydı. Ancak büyük bir sorun var. Böylece kimliğinizi kanıtlamak oldukça zorlaşıyor.

Herhangi bir tür işlem, daha sonra, bir şey satın almadan önce diğer kişiyi doğrulamak için kişisel kredi kartı şirketiniz veya bankanız gibi bir aracı içerecektir. Bu sistem gecikmeler, sürtüşmeler, ekstra masraflar ve bir bilgisayar korsanı için çok kolay olan birçok başarısızlık noktası yarattı..

Ancak blockchain, yeni bir diyarın kapısını açar. Bir yer, sızdırılma endişesi olmadan değerli bilgilerin değiş tokuşu için daha uygundur. İnsanlar artık gerçekte kim olduklarını belirleyebilir ve tahvil, hisse senedi ve para, oy, sadakat puanı, fikri mülkiyet, gizli dosyalar vb. Alıp satabilir..

Bu nedenle, diğer kişiye güvenip güvenmediğinizin bir önemi olmayacak, uygun kanaldan geçtiği sürece, müdahale olmadan ticaret yapabileceksiniz. Bırakın teknoloji aracıdan kurtulur ve bir ton para tasarrufu sağlar. Bundan daha iyi olabilir mi?

Kolay yoldan blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ultimate Blockchain Hile Sayfamıza göz atın!

Bölüm-2: Hyperledger nedir?

Hyperledger, geliştiriciler ve işletmeler için çok çeşitli çerçeveler ve araç seti sunan Linux Foundation’ın açık kaynaklı bir şemsiye projesidir. Hyperledger topluluk işletmelerin blok zinciri ağlarını kolaylıkla denemesine yardımcı olur.

Hyperledger, ileri görüşlü şirketlerin bir konsorsiyumu oluşturarak işletmeler için blok zincirinin ilerlemesine yardımcı olmak için 2015 yılında yeniden oluşturuldu..

Hyperledger İnfografik Temelleri

hyperledger blockchain nedir

Neden Oluşturuldu?

Blockchain teknolojisinin popülerlik patlamasından sonra, birçok şirket yeni teknolojiyle çalışmaya büyük ilgi gösterdi. Ancak birlikte çalışmaya başlarlarsa, ayrı ayrı yapabileceklerinden çok daha fazla inovasyona ulaşabileceklerini fark ettiler..

Tüm bu firmalar daha sonra kaynaklarını bir araya getirmeye ve herkesin kullanabileceği bir ortam yaratmaya karar verdi. İleri görüşlü şirketler artık blockchain teknolojisini daha kabul görmüş ve standart bir endüstri sınıfı teknoloji yapmaya çalışıyor..

Linux vakfı, Hyperledger’ın korumasını aldı ve sonraki yıllarda çoğalmaya başladı. Şu anda, 260’ın üzerinde kuruluş, blockchain’in endüstri sınıfı bir teknoloji haline geldiğinden emin olmak için onunla çalışıyor..

Hyperledger’ın şu anda 10 aktif çalışma grubu ve 28.000 katılımcıyla dünya çapında 110’dan fazla buluşması ile 12 projesi var. Hyperledger ile ilgili herkes, blockchain teknolojisini herkesin kolayca kullanması için modüler ve açık kaynak yapmak ister..

Hyperledger Açık Kaynak mı, Ama Neden?

Hyperledger, açık kaynaklı bir platformdur. Genellikle, özel mülk yazılım durumunda, satıcı veya üretici, ürünleri ve paylaşımları yalnızca bir ücret karşılığında lisanslar. Bu durumda, hiç kimse o yazılımın orijinal kod ayarını değiştiremez. Ancak açık kaynakta, herkes kodu görebilir, indirebilir ve üzerinde değişiklik yapabilir.

Ve dahası, açık kaynak teknolojisi kurumsal blok zincirleri için çok daha mantıklıdır.

Açık kaynaklı bir yazılım düzgün bir şekilde kodlanır, tasarlanır ve dağıtılırsa, etkili bir seçim haline gelir ve yıllar boyunca kanıtlanır.

Daha popüler ve oldukça güvenilir. Örnek olarak, Linux işletim sistemi açık kaynaklıdır ve genel bulut iş yükünün% 90’ında çalışır. Burada,% 99’dan fazla süper bilgisayar kullanıyor ve akıllı telefonların% 80’i kullanıyor. Apache Web Sunucusu da açık kaynaklıdır ve bulacağınız web sitelerinin 405’inden fazlasını destekler.

Yani, açık kaynak platformların daha fazla maruz kaldığını görüyorsunuz ve çoğunlukla geliştiriciler bunları seviyor.

Açık Kaynak Bazı Büyük Avantajlar Sunar

İşletmelerin açık kaynak platformları daha iyi kullanmasının bazı önemli nedenleri var. Açık kaynaklı platformların beş avantajına göz atın –

 • Daha rekabetçi yetenekler ve özellikler

Açık kaynaklı platformlar, tamamen ücretsiz olan bir dizi özellik sunduğu için daha rekabetçi nişler yaratır. Örneğin, biri ücretli, diğeri açık kaynak olan iki yazılımda aynı tür özellikleri alıyorsanız, hangisini seçerdiniz??

Bu platformların, daha iyi çıktılar sundukları için rekabete paralarının karşılığını verdikleri açıktır..

 • Müşterilerin kolayca geçiş yapmasına yardımcı olan herhangi bir satıcıya bağımlılık yoktur

Genellikle, tescilli yazılımda, satıcıya bağlı kalma durumuyla uğraşmanız gerekir. Yazılımın kodlamasına ulaşmanıza izin verilmeyen bir durumdur. Ayrıca, yazılımı almak için belirli bir miktar ücret ödemeniz gerekir. Bu, müşterilerin kullandıktan sonra beğenmedikleri takdirde yazılımdan kolayca geçiş yapmalarına izin vermez.

Ancak açık kaynaklı yazılımda, satıcı kilitlenmeleri konusunda endişelenmenize gerek kalmaz, beğenmezseniz, kolayca başka birine geçebilirsiniz..

 • Üst düzey çözümler

Açık kaynak, daha yüksek kaliteli çözümler sunar. Bu durumda birlikte çalışabilirlik özelliği, ağın kalitesini garanti eder. Blockchain, birlikte çalışabilirlik sorunlarından muzdariptir. Ancak Hyperledger, birlikte çalışabilir bir ortam için daha çevre dostu olan açık kaynaklı platformlar sağlar.

Ayrıca, açık kaynak, bir kullanıcının diğer açık kaynak kanallarıyla özgürce bağlantı kurmasını sağlar. Ancak tescilli yazılımla çok daha zor hale geliyor.

 • İyileştirme için hızlı hata düzeltmeleri ve özelleştirme

Açık kaynaktır, herkes koda bakmakta özgürdür. Bu özellik, kullanıcıya daha hızlı hata düzeltmeleri sağlar. Koda bakabilen herhangi biri, bu boşluğu bulabilir ve bunu düzeltmek için değişiklikleri yapabilir. Dahası, özelleştirme burada büyük bir rol oynar.

Ancak her geliştirici farklı çalışır ve her birinin aynı kodu kendi ihtiyaçlarına göre nasıl özelleştirdiğini görünce şaşıracaksınız. Bu, yeniliği ve yaratıcılığı teşvik eder.

 • Toplam sahip olma maliyeti çok daha düşük

Bir çözüm üzerinde çalışıyorsunuz ve bunun için açık kaynaklı bir yazılımı özelleştiriyorsunuz. İlk açık kaynaklı ürün olmadan aynı çözümün maliyetini hayal edin. Çözümü geliştirmek için daha fazla paraya ve zamana ihtiyacınız olmaz mıydı??

Belirli özelleştirmelerle işletmeniz için mükemmel olacak bir ortam elde ediyorsunuz. Öyleyse, aynı şeyi sıfırdan geliştirmek için neden fazladan para harcasınız? Açık kaynaklar, kutudan çıkar çıkmaz her ortama uyum sağlayamaz. Ama size ince ayar yapma şansı veriyorlar ve bir sürü maliyetten tasarruf etmenizi sağlıyorlar.

Sadece Ücretsiz Bir Ürün Değil

Önceden, açık kaynak yalnızca ücretsiz olduğu ve insanların çekileceği anlamına geliyordu. Ancak senaryolar değişti. Artık bir özellik olarak yalnızca “ücretsiz” olması, geliştiricilerin dikkatini çekemeyecek.

Dahası, insanlar artık açık kaynağın temel değerlerini fark ediyor ve işletmeler bunu pazarlarını artırmak, riski azaltmak ve rekabet avantajı elde etmek için kullanıyor. Artık kuruluşlar, endüstri odaklı bazı sorunları çözecek stratejik bir proje üzerinde çalışmak istiyor..

Ve böylece, tüm konsepti sıfırdan yeniden icat etmek yerine açık kaynak ile, onu başka bir amaç için kullanmak için daha fazla geliştirme ekleyebilirler..

Yenilikleri kolaylaştırdığı için yalnızca teknolojik gelişmeler için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda maliyetleri de büyük ölçüde azaltabilir. Dolayısıyla, bir sektör bir platform oluşturabilir ve diğerleri onu farklı şekillerde geliştirebilirse, aynı çözümü almaya ihtiyaç duyan herhangi bir şirket onlardan yararlanabilir. Her şeyi yeniden inşa etmek zorunda değiller.

Açık Kaynak Güveni Artırır

Hyperledger, güven sorunlarını büyük ölçüde ele aldığı için blockchain’in mükemmel bir açık kaynak platformu olabileceğine inanıyor..

Blockchain, doğrudan bir yaklaşım, uçtan uca aktarım, birbirlerine güvenmeyen çoğu taraf veya herhangi bir hükümet sistemi sağlar. Dolayısıyla, anlaşmazlıklarını çözmek için hiçbir tarafa da güvenemezler. Bu nedenle, blockchain teknolojisinin kendisine güvenmek aşikâr hale geliyor..

Böylelikle, paydaşlar artık bir araya gelip endüstriyel büyüme için uygun bir ortam oluşturabileceğinden ve teknolojinin kendisine yeterince güvenebildiğinden, Hyperledger onu açık kaynaklı hale getiriyor.

Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Blockchain Temelleri Sunumumuza göz atın ve Webinar kursumuza şimdi katılın!

Bölüm-3: Hyperledger: Kurumsal Blok Zinciri Serası

Hyperledger, dünyanın her yerinden geliştiricileri, kullanıcıları ve satıcıları tek bir platform altında bir araya getiren bir blockchain serası olarak çalışıyor. Ağdaki her katılımcının ortak bir yönü vardır – hepsi blok zinciri hakkında bilgi edinmek ve bunları kullanmak için kurumsal çözümler geliştirmek ister..

Blockchain gerçekten güçlü bir çözüm olsa da, bu teknolojiyi her yere sığdıramazsınız.

Blok zinciri söz konusu olduğunda her kurumsal şirketin özel gereksinimleri vardır. İhtiyaçlarını karşılayabilmek için kendi yöntemleriyle değiştirmek istiyorlar. Farklı kuruluşların farklı türde gereksinimleri olduğundan, blok zinciri tek bir sistem veya standart olamaz. Hyperledger, her kuruluş için farklı özelliklere sahip blok zincirleri geliştirmeyi ve geliştirmeye yardımcı olmayı umuyor.

Sera tipi bir mimari, bu durumda, bu teknolojinin gelişmesine yardımcı olabilir. İşte bu nedenle Hyperledger, bu yapının yeni fikirleri kabul etmesini, kaynak sağlayarak yardım etmesini ve ardından uygun dağıtımı yapmasını sağlar..

Bir sera organizasyonu olarak Hyperledger ile bir sürü fayda elde edeceksiniz. Aşağıdaki avantajlara bir göz atın:

 • gelişmeleri takip edin
 • Uzmanlık kullanarak gelişmiş üretkenlik
 • Işbirlikçi yaklaşım
 • Kodun üstün değer kontrolü
 • Fikri mülkiyetin idaresi

Hyperledger Avantajları

Gelişmeleri Takip Edin

Hyperledger’ın açık kaynak ortamında gezinmenin ne kadar göz korkutucu olabileceğini biliyoruz. Nitekim, bazı kuruluşlar sırf karmaşıklık ve maliyet nedeniyle vazgeçebilir veya geliştirmeye hiç başlamayabilir..

Ancak Hyperledger ile, açık bir iletişim ile işbirliğine dayalı bir ortamda çalışacağınız için tüm araştırma yükünü azaltabilirsiniz. Böylece, kodlama veya geliştirmeyi oldukça hızlı bir şekilde yakalamanıza yardımcı olacak iyi bir iletişim kanalı. Uzun vadede, çok daha hızlı bir çözüm geliştirebileceksiniz.

Uzmanlık Kullanarak Geliştirilmiş Üretkenlik

Üretkenliğin temel ekonomilerinden biri iş bölümüdür. Bunu uzmanlık olarak biliyor olabilirsiniz. Bu teknik, her tür organizasyondan en iyi ve en iyi üretkenliği sağlar. Hyperledger, herhangi bir projenin gelişimini artırmak için bu tekniği kullanır.

Burada herkes her şeyi aynı anda yapmayacak. Ancak Hyperledger, güçlü yanlarını anlar ve bu insanların bu özel alanda çalışmalarını sağlar. Bu şekilde, insanlar mükemmel oldukları şeyde uzman olurlar ve aynı zamanda genel üretkenlik muazzam bir şekilde fırlar..

Faydaları saymakla bitmez; daha fazla değer, daha fazla uzmanlık ve sağlam üretkenlik elde edebileceksiniz. Blockchain açık kaynak olduğundan, Hyperledger olmadan sera etkisi çok daha zor olurdu..

Ayrıca, insanlar kendi özel alanlarında çalışacaklarından rekabeti de durdurur, dolayısıyla rekabetin bir anlamı yoktur. Hyperledger sizi güçlerinizi birleştirmeye ve araştırmalarını iyi bir şekilde kullanmaya teşvik edecek.

Işbirlikçi yaklaşım

Blockchain şimdilik sessiz bir ortamdır. Ancak tipik olarak bu tür bir ortamda, birçok insan her birinin gelişimini kopyalama eğilimindedir. Blockchain havuzunda henüz geliştiricilerin pek fazla açık fikirli olmadığı için, blok zincirindeki tüm gelişmeleri kopyalamak son derece verimsizdir..

Hyperledger’da farklı bir şey göreceksiniz. İşbirliği burada önceliktir. Hyperledger, işbirliğini kullanarak çoğaltma olasılığını önleyebilir ve genel geliştirmeyi düzene sokabilir. Dahası, tüm toplumu da teşvik ediyor.

Birlikte çalışacaklarından, birlikte çalışabilirlik başka bir potansiyel özellik olacaktır, Hyperledger kolayca.

Üstün Kod Değer Kontrolü

Her türlü açık kaynaklı yazılım, daha yüksek kalite seviyeleri için her zaman takdir edilmektedir. Bu kalite, kodun dikkatli bir şekilde gözlemlenmesinden ve çok sayıda hata ayıklamadan gelir. Hyperledger, her projesi için kodlamanın kalite kontrolünü her zaman teşvik etmeye devam edecektir..

Hyperledger’ın teknik komitesi, ekibin bir parçası oldukları sürece her bir kod satırını gözden geçirmeye devam edecek. Ağ için yeni bir uç türü yaratır. Herhangi bir yeni proje, hak ettiği miktarda eleştiri alır ve bu sayede geliştiriciler kalite seviyelerini artırabilir..

Bu uzun vadeli üyeleri kullanarak yeni projelerden öğrenebilir ve bunları projelerinde de kullanabilir. Bu şekilde Hyperledger, kodlamada üstlerinin kalite düzeyine ulaşır.

Fikri Mülkiyetin İşlenmesi

Hyperledger’ın bir başka büyük yararı da Fikri Mülkiyetin işlenmesidir. Sera mimarisi ile Hyperledger, fikri mülkiyetin daha tutarlı bir şekilde korunmasını sağlayabilir. Hyperledger, Apache 2.0 kod lisansını kullanır. Ayrıca her türlü içerik için Creative Commons Attribution 4.0 Uluslararası lisansını kullanır..

Bu lisansların her ikisi de fikri mülkiyeti korur ve işletmelere son derece dostça davranır..

Böylece, Hyperledger fikri mülkiyet için tek bir tutarlı yaklaşım kullanır ve sözleşme ilişkilerinin maliyetinden ve karmaşık doğasından kurtulur..

Bu şekilde, herhangi bir yasal sorun hakkında endişelenmeden Hyperledger’ı kullanabilirsiniz. Hyperledger arkanızı kollamak için burada.

Bölüm-4: Hyperledger Tasarım Mimarisi

Dağıtılmış defterlerin her zaman, çoğunlukla farklı kullanım durumları için önemli bir gereksinimi vardır. Örneğin, oyuna katılanlar finans kurumları gibi birbirlerine karşı muazzam bir güven düzeyine sahipse, daha kısa onay süresi ve hızlı fikir birliği algoritmalarını kullanarak blok zinciri devreye girebilir..

Öte yandan, katılımcılar minimum güven duyuyorsa, daha fazla güvenlikle daha yavaş işlem süresine gitmelidirler..

Hyperledger Tasarım Mimarisi ve Kullanım Durumları İnfografik

Hyperledger mimarisi

Hyperledger, piyasadaki her olası kullanım durumunu ele almak istiyor. Farklı kurumsal senaryoların farklı sonuçları olduğunu bilirler. Bu nedenle Hyperledger, değişiklikleri ademi merkeziyetçilik, onay süreleri, güven ve diğer pek çok konuda yapar. Hyperledger’da her sorun iyileştirme için optimize edilebilir.

Çeşitlilikle başa çıkmak için her Hyperledger projesi belirli bir tasarım mimarisini takip eder. Onlar içerir:

 • Modüler tasarım
 • Son derece güvenli platform
 • Birlikte çalışabilir
 • Kripto para birimi agnostik
 • Üst düzey API desteği

Mimarlık:

Modüler tasarım

Hyperledger her zaman genişletilebilir modüler çerçeveler üzerinde çalışır. Burada, diğer projelerde yeniden kullanabileceğiniz ortak yapı taşlarını kullanıyorlar. Bu modüler yapı, geliştiriciler ağın genel yapısını etkilemeden onlarla deney yapabildikleri için oldukça verimlidir..

Bu, buna dayalı olarak dağıtılmış bir defter oluşturabileceğiniz ve birleştirebileceğiniz ayrı bir bileşen oluşturmanızı sağlar..

Hyperledger projelerinden alacağınız mükemmel bir yaklaşım. Geliştiricileriniz her model üzerinde ayrı ayrı çalışabilir ve ardından yeni bir model oluşturmak için önceki diğer modelleri yeniden kullanabilirsiniz..

Hyperledger Mimarisi Çalışma Grubu, akıllı sözleşmeler, defter depolama, kimlik, kriptografi, fikir birliği, politika ve iletişim gibi farklı kullanımlar için tüm modülleri belirtir..

Son Derece Güvenli Platform

Herhangi bir dağıtılmış defter için en önemli faktör nedir? Genişletilmiş güvenlik seviyesi, DLT’nin en önemli önceliklerinden biridir. Yüksek değerli hassas veriler veya işlemlerle uğraşmanız gerekebilecek birçok kullanım durumu olduğundan.

Dağıtılmış ağlar bir dizi düğüm, kod tabanı ve veri akışıyla uğraşırken, bilgisayar korsanı öncelikle bu tür ağları hedefler. Bu nedenle güvenlik, herhangi bir altyapının bir numaralı önceliği olmalıdır. Bu arada blok zincirini güvence altına almak kolay bir iş değil. Bunun nedeni, Hyperledger’ın direnci korurken birçok işlev sağlaması gerektiğidir..

Sağlamlık ve güvenlik, her türlü kurumsal sınıf blok zincirinin gelişmesine izin veren iki faktördür. Bu şekilde Hyperledger, gelecek nesiller için kritik bir mimari sunabilir..

Tüm projeleri mükemmel bir güvenliğe sahiptir ve Linux temellerinin temel altyapısının aynı ilkelerini takip eder. Ancak tüm Hyperledger protokollerinin, algoritmalarının ve kriptografisinin düzenli olarak denetlendiğini bilmekten memnuniyet duyacaksınız. Çoğunlukla bu kodları denetleyen güvenlik uzmanları veya diğer topluluklardır.

Birlikte çalışabilir

Gelecekte hayatımızın her sektöründe blockchain elde etmek için diğer sistemlerle sorunsuz bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekiyor. Bunu kullanarak, gerekli tüm verileri değiş tokuş edebilir ve daha güçlü bir ağ sistemi oluşturabilirler..

Hyperledger, tüm uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri dışarıdaki diğer tüm blok zinciri ağları için taşınabilir hale getirmek istiyor..

Bu nedenle, Hyperledger, blok zincirinin benimsenme sürecini hızlandırabilecek birlikte çalışabilir bir ağ oluşturmaya çalışıyor..

Kripto para birimi agnostik

Hyperledger, platformlarında kripto para birimleri veya herhangi bir jetonla ilgilenmez. Tüm projeleri kripto para biriminden bağımsızdır. Dahası, Hyperledger ayrıca kripto para birimlerini asla çıkarmayacağına söz veriyor.

Çekirdek teknolojiye sadece her türlü kripto para birimini yönetmek için değil, aynı zamanda blok zincirlerinde kripto para birimleri kullanmak isteyebileceklerine inandıkları için, Hyperledger size ağ üzerinde kripto paralarınızı oluşturma seçenekleri sunacaktır..

Ancak, ağın çalışması için gerçekten herhangi bir kripto para birimine ihtiyacı yok.

Üst düzey API desteği

Her bir Hyperledger projesi, size kullanımı kolay ve özelliklerle dolu API desteği sağlayacaktır. Sağladıkları tüm API’ler birlikte çalışabilirliği yönetebilir. Hyperledger API’leri, çekirdek sistemleri ile harici bir istemci uygulaması ve ağ üzerinden iletişim kurmanıza izin verir..

Tüm API’ler, blok zincirinin veya diğer dağıtılmış defter teknolojilerinin çok çeşitli kullanım senaryolarında çoğalmasına yardımcı olur..

Bölüm-5: Core Hyperledger Kullanım Durumları

Şimdi Hyperledger kullanım durumlarından daha fazla bahsedelim. Bunlarla konsepti çok daha iyi anlayacaksınız. Her bir kullanım durumu kendi bakış açılarından çizilir. Bunlar popüler örneklerden sadece birkaçı. Bunların dışında birçok sektörde Hyperledger’ı kullanabilirsiniz..

Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir. Bir göz at!

 • Bankacılık
 • Finansal hizmetler
 • Sağlık hizmeti
 • O
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Devlet
 • Otomotiv
 • Medya ve Eğlence

Her Hyperledger kullanım durumunda, araçlarını kullanabilirsiniz. Çoğu durumda, kavramın özel kanıtı var. Ne olduklarına bir bakalım –

1. Bankacılık

Bankanızdan kredi almak istiyorsanız, bankaları krediyi dağıtmaya ikna edecek birçok bilgi sağlamanız gerekir. Bankalar kredi vermek istiyor. Ancak, borçlunun kendilerine ödeme yapabileceğini bildikleri yerlerde de iyi bir risk almaları gerekir..

Bu nedenle bankalar resmi kimlik, yıllık gelir, doğum tarihleri, pasaport numarası gibi her türlü doğrulayıcı bilgiyi istemektedir..

Nihayetinde, PII için gereken tüm bilgiler sadece kredi notunuzu doğrulamak içindir. Bazı düzenlemeler, kara para aklamanın olası önlenmesi için bu bilgilerin yetkililerle paylaşılmasına izin verir..

Ancak, tüm bu bilgileri almak, bankayı bir bilgisayar korsanı için bir numaralı hedef haline getirir. Ve hackerlar bir şekilde güvenlik duvarını geçebilirse, o bankaya yatırım yapan her birey risk altında olacaktır..

Öte yandan, bu sizin için de kolay bir çözüm değil. Kredi başvurusu süreci çok zaman alıyor. Her yeni başvuruda, tüm kişisel bilgilerinizin kötüye kullanılması riskini de almış olursunuz..

Ancak bu Hyperledger kullanım durumları, kişisel bilgilerinizi herhangi bir şekilde meşgul olma endişesi duymadan paylaşmanıza olanak tanır..

Hyperledger Indy Mimarisi Süreci Yönetme Yeteneğine Sahiptir

Hyperledger Indy ile, her başvuru sahibi yalnızca bankanın kimliğini veya sıralamasını onaylaması için gereken bilgileri paylaşır. Bu şekilde, herkes doğru bir sisteme kavuşur ve bankalar üzerindeki baskı çok azalır..

Kişisel bilgilerinizi bankalarla paylaşmayı içeren bir kredi veya başka bir faaliyet arıyorsanız, Hyperledger Indy mimarisi ile milisaniyeler içinde yapabilirsiniz. Sadece bir değil, 100 kredi verene başvurmak bir milisaniye içinde yapılacaktır..

Kişisel bilgilerinizi ortaya çıkarmak yerine, 21 yaşın üzerinde olduğunuzu ve geçen yılki vergi ödemenizin belirli bir eşiği aştığını doğrulamak için sıfır bilgi kanıtı kullanabilirsiniz. Ayrıca, geçtiğimiz haftaya ait resmi kimliğinizi ve kredi kartı bilgilerinizi de doğrulayabileceksiniz..

Hyperledger Indy mimarisi, birden çok tarafa değer sunması gereken her tür şirket için defter tabanlı kimlik çözümü sağlar. Bilgileri paylaşmadan önce sizden onay istenecek, böylece tüm bilgileriniz üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

Diğer Hyperledger Projeleriyle Güçlendirin

Kullanım durumu, karışımdaki diğer Hyperledger projeleriyle daha kompakt hale gelebilir.

Örneğin, Hyperledger Burrow, her kredi başvurusunu akıllı bir sözleşmeye dönüştürmenize izin verecektir. Bu sözleşmede, belirli kuralları doğrulayabilecek ve krediyi otomatik olarak işleyebileceksiniz..

Hyperledger kumaş kullanım durumları burada da kullanılabilir. Önceden var olan herhangi bir üyeyi doğrulamak için bir üyelik sistemi oluşturabilir ve bunun için kendi kendine egemen bir kimlik sunabilir. Hyperledger kumaş kullanım durumları bu dosyada gerçekten parlayabilir.

2. Mali Hizmetler

Herhangi bir finansal hizmet neden blockchain kullanır? Bu sektörleri besleyen birincil itici güç gizlilik, mahremiyet ve hesap verebilirliktir. Ve tabii ki, Hyperledger kullanım durumları, tüm özelliklere sahip olmak için finansal hizmetleri de içerebilir..

Finansal hizmetlerin özel uygunlukları, herhangi bir kişinin kimliğini doğrulamak için Kara Para Aklamayı Önleme ve Müşterinizi Tanıma yönergelerine uymalıdır. Tüm bu gereksinimler, izinli veya özel blok zincirlerine yol açar. Eh, çünkü halka açık blok zincirleri ihtiyaç duydukları gizliliği sağlayamazlar..

Bu finans sektörlerinde işlem sonrası işlem, Hyperledger’ın en iyi kullanım durumlarından biridir. Ve bundan gerçekten faydalanabilirsiniz.

Ticaret sonrası işlemenin tipik bir adımı –

Genellikle, ticaret sonrası işlemler, ticaretin işlenmesi tamamlandıktan sonra yapılan her küçük adımı kapsayacaktır. Bakalım adımlar neler:

 • Tarde’yi Doğrulamak: İşlemin onaylanması ve doğrulanması ticaretten hemen sonra gelir.
 • Anlaşmanın Temizlenmesi: İşlemi tamamlamak için ilk talimatlarla eşleştirmeniz ve talimatlarla eşleştirme onayını takip etmeniz gerekir..
 • Yerleşme: Bunu sonuçlandırmak için yasal yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekecek. Bu, mevcut olan her bir tarafın konuyu bilmesini içerecektir..
 • Ticaretin Muhafazası: Ticari benzeri bir mülkün velayetine birden fazla taraf sahipse, mülkün dağıtımı aynı anda gerçekleşir..
 • Nihai Raporlama: Her şeyi yerine getirdikten sonra, yetkiliye yukarıdaki raporlama ticareti sonuçlandırır..

Yani, ticaret sürecinin düşündüğünüz kadar basit olmadığını görüyorsunuz. Bugünün ticareti, tekrarlanan çabalardan, darboğazlardan ve gecikmelerden muzdariptir.

Hyperledger, Süreci Kolaylaştırmaya Yardımcı Olabilir

Alım satım işleminin aynı modelini blockchain ile karşılaştırırsanız, her adımda daha büyük bir verimlilik artışı göreceksiniz..

Blok zincirinin eşler arası çözümünü kullanarak herhangi bir taraf, diğer tarafların doğrulaması için işlem bilgilerini sağlayabilir. Hyperledger blockchain platformunda her şeyi yapmak, tüm süreci düzene sokacak ve ağ üçüncü bir taraf olarak hareket edebilecek. Ancak bu durumda çok daha güvenli.

Ayrıca, ihtiyaç duyulan her şey ağda saklanabileceğinden diğer karmaşıklıklardan da kurtulabilirsiniz. Yani, sadece belirli bir kişi için bilgi sağlayabilir ve birkaç dakika içinde bunu halledebilirsiniz..

Bu ne anlama geliyor? Bu, ticaret sonrası işlemlerin temel adımlarının platformda oldukça kolay olabileceği anlamına gelir..

Hyperledger Projeleri Nasıl Yardımcı Olabilir?

Finansal hizmetlerin tüm işlevlerini kapsayacak şekilde çoklu kullanım senaryosuna sahip birden fazla Hyperledger projesi vardır..

Bu bağlamda Hyperledger Fabric kullanım senaryoları, leger’ı ayrı ciro setleri ile ayırmaya ve gizlilik için belirli düğümleri ayarlamaya yardımcı olabilir. Mutabakat algoritmaları nedeniyle aynı verilerin kopyalanması ağda gerçekleşemezdi..

Hyperledger Sawtooth, finansal kurumların alım satımına güçlü ve güvenilir bir çözüm sunmak için işlem işlevlerini ödünç verebilir..

Herhangi bir sigorta şirketi, talepleri herhangi bir ek evrak olmadan daha hızlı işlemek için şirketindeki güvenli akıllı sözleşme işlevlerini kullanabilir. Bu sonuçta bu kurumlarla ilişkili risk faktörünü azaltır.

Hyperledger Indy mimarisi, hiçbir şeyden ödün vermeden gizlilik politikalarına yardımcı olabilir. Böylece tüm projeler, her birinin kendi özel özelliklerine katkıda bulunabileceği ve finansal ticaretin güvenliğini sürdürmeye yardımcı olabileceği harika bir ekosistem yaratır..

3. Sağlık

Sağlık hizmetleri şu anda piyasadaki en iyi Hyperledger kullanım örneklerinden biridir. Hyperledger blockchain’in yardımıyla artık bu sektör nihayet kimlik doğrulama doktorlarını düzene sokabilir. Kimlik bilgisi doktorları sağlık hizmetleri için gerçekten önemlidir. Bu süreç, herhangi bir hastanenin, doktorlarının katılma konusunda gerçekten güvenilir veya yetkin olup olmadığını bilmesini sağlar..

Ancak bunu yapma süreci çok zaman alıyor. Ve geride bıraktığı muazzam miktarda kağıt izinden bahsetmiyorum bile. Bu dosyalardaki her bir veriyi iki kez kontrol etmek hem doktor hem de hastane için çok daha fazla zaman alıyor.

Bir diğer önemli konu ise uyuşturucu sahteciliğidir. Her yıl büyük miktarda uyuşturucu sahtesi yapılıyor. Ve sonuç – tüketicilerin çektiği acı. Sadece bu ilaçlar tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık endüstrilerini de kötü bir şekilde vururlar..

Hyperledger kullanım durumları, sağlık sigortası talebini burada da doğrulayabilir. Acil durumlarda, sağlık sigortası taleplerinin işleme alınması çok uzun sürer. Hastaları dinlenmek yerine evrak işleriyle ve gerçekten göz korkutucu olan süreçle uğraşmak zorunda kalırlar..

Hyperledger Blockchain Bu Konuda Yardımcı Olabilir

Hyperledger Indy mimarisi, hastanelerin kimlik doğrulama sorunuyla başa çıkabilecek kapasitededir. Tıp fakültelerinin doktorların kimlik bilgilerini yükleyeceği ve doğrulama kimliklerini oluşturabileceği daha güvenli bir ağ sağlayabilir..

Artık herhangi bir hastane ağdan bilgi alma ihtiyacını talep edebilir ve bunların yeterli olup olmadığını doğrulayabilir. Artık doğrulamak için tıp fakültelerini doğrudan aramaları gerekmeyecek.

Ayrıca, ilaçların takibi ve bir sigorta tazminat talebi sürecini hızlandırmak, Hyperledger blok zincirlerinin bir başka harika özelliği..

4. Bilgi Teknolojisi

Blockchain ile artık insanlar kendi özerk kimliklerine kolaylıkla sahip olabilirler. Bu, her kişinin kendi kimliğini alacağı ve içindeki verileri kontrol edebileceği benzersiz bir fikirdir. BT bölümünde bu, büyük ilerlemelere yol açabilir.

Blockchain’in en heyecan verici uygulamalarından biri, kendi kendine egemen kimlik içindir: bir bireyin kendi “kimliğine” sahip olduğu ve etrafındaki verileri kontrol ettiği fikri. Bunun kurumsal BT için derin etkileri vardır.

Hyperledger Indy Mimarisi Tam Buraya Uyuyor

Defter Indy, kendi kendine egemen bir kimlik sunar. Geleneksel kimlik yöntemleriyle birleştiğinde, platformu kullanarak çok daha fazla güvenlik ve kriptografi elde edeceksiniz..

Bireysel imzalar vermek ve zengin meta veriler sunmak Indy’nin birincil hedefidir. Bununla birlikte, diğer defterlerle bazı büyük farklılıklar vardır. Bu tür kimlik silolara alınmaz, paylaşılmaz veya birleştirilmez. Tüm kimlikler burada taşınabilir. Böylece, herhangi bir dağıtılmış defterin olduğu her yere kimliğinizi yanınızda getirebilirsiniz..

Kuruluş, kullanıcıların kimliğindeki verileri etkileyemeyeceğinden, herhangi bir kuruluşta kimliğini kullanan bir kullanıcının güvenliği sağlanır..

Bu nedenle, Indy’yi kullanmak, kuruluşların Bilgi Teknolojileri için üst düzey güvenliğe sahip olmalarına yardımcı olabilir. İşte bu nedenle, Hyperledger’ın en iyi kullanım durumlarından biri.

5. Tedarik Zinciri Yönetimi

Tedarik zinciri yönetimini oldukça kolay bir model olarak düşünebilirsiniz, ancak günler geçtikçe mimari giderek daha karmaşık hale geliyor. Yönetimin karmaşık yapısı nedeniyle, tedarik zincirinin her bir aşaması bir engel haline gelir.

Üretimden başlayarak, müşterinin kapısına kadar olan yolculuğu boyunca ürünün ilerleyişini izleme ihtiyacı haline gelir. Üretici kaliteli ürünler üretiyor ancak nakliye sırasında bir yerlerde birçok ürün çalınıyor veya değiştiriliyor. Sonuç olarak müşteriler sonuçtan memnun değil.

Ayrıca, tedarik zincirinin her sektörü işlemlerle ilgilenir. Süreç ne kadar kolaylaştırılırsa, üretkenlik o kadar iyi olur.

Hyperledger Projeleri Tedarik Zincirini Yönetebilir

Hyperledger Sawtooth, tedarik zincirlerini yönetmek için yardımcı olabilir. Bu kullanıcılar ile, tedarik zincirinin her aşamasının defterde olacağı bir izlenebilirlik ağı oluşturabilirler. IoT sensörlerini kullanarak, defter, nakliye durumunda konumlarını, sıcaklıklarını ve diğer faktörleri kaydedebilir..

Bu aynı zamanda işletmelerin yolsuzluğun kim olduğunu ve sistemi nasıl istismar ettiklerini keşfetmelerine de izin verir..

Ayrıca, Sawtooth’un akıllı sözleşme özelliğini kullanmak, ödemelerin her aşamada sorunsuz bir şekilde yapılmasına olanak tanır. Kuruluşlar, bu Hyperledger kullanım durumlarından gerçekten yararlanabilir.

6. Hükümet

Hükümetlerin, güvenli, güvenilir bir kanal kullanarak medeni hakları sağlama, uyum taleplerini karşılama, dolandırıcılık faaliyetleriyle mücadele gibi birçok görevi sürdürmesi gerekir. Bununla birlikte, mevcut model savaşmak veya vatandaşlara talep ettikleri bakımı sağlamak için yeterli değildir..

Mevcut modellerin birçok kusuru vardır ve yolsuzluk, tipik bir hükümet sistemindeki zirve noktasıdır. İnsanlar güvenlerini yitirmişlerdir ve kendilerine yardım etme kisvesi altında bilgilerinden kolayca yararlanabilecek diğer üçüncü taraflara güvenirler. Hükümetler başka hiçbir sektörde olmayan zorluklarla karşı karşıya – yönetimler, veri mimarları ve gizlilik politikası.

Devlette Hyperledger kullanım durumu, sisteme ihtiyaç duyduğu uygun güvenlik ve yolsuzluktan arındırılmış ağ ile yardımcı olabilir. Yasaların uygulanmasından kimlik belirlemeye kadar her şey ağ üzerinde yapılabilir.

Hyperledger Projeleri Hükümete Yardım Edebilir

Acil bir durumu değiştirmek için basit bir sokak tabelasının değiştirilmesinden başlayarak her şey Hyperledger Fabric mimarisi kullanılarak izlenebilir. Dahası, herhangi bir Hükümet hizmeti bu çerçeveyi büyük ölçekli bir sistem oluşturmak için kullanabilir..

Bu yeni Hyperledger kullanım senaryoları ile bir şehirdeki her türlü hizmeti takip edebileceksiniz. Dolayısıyla vatandaşa hizmet etmek ve taleplerini rahatlıkla yerine getirmek çok daha kolay olacaktır..

Dahası, şeffaf bir seçim sistemine sahip olmak, hükümet sistemine olan güveni tekrar koruyacaktır..

Hyperledger Indy mimarisi ile bir yönetişim kimliği vermek çocuk oyuncağı olacak. Hyperledger projesi, her vatandaşın kimliğinin verilebileceği ve güvenli bir yerde saklanabileceği uygun bir ağ sunmak üzere tasarlanmıştır..

Devlet sisteminin herhangi bir bölümünde tanımlamayı kullanmak daha kolay olacaktır. Defterden ihtiyaç duydukları bilgileri sorgulayabilir ve ihtiyaç duydukları şeyi alabilirler..

7. Otomotiv

Günümüzde ulaşım birimleri ağ sisteminde çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Çoğu araba yazılım taksitleriyle gelir. Bu nedenle, sistem içinde güvenlik ihtiyacını sağlamak giderek zorlaşıyor.

Otomotiv endüstrisi artık mikro ödemeler, mobilite hizmetleri, elektrikli araç şarjı, akıllı otomotiv yapısı ve daha pek çok şeyle uğraşmak zorunda..

Endüstrinin parçalarından bahsetmeye bile gerek yok. Büyük şirketlerin küresel bir pazarı vardır ve bunun için parçalarını dünya çapında tedarik ederler. Ancak güvenlik önlemlerinin uygun olmaması nedeniyle, parçalar taklit edilir ve müşteriler düşük kaliteli çıktı alır. İzlenebilirlik, tüketicileri korumanın bir yolu olarak kusurlu parçaları veya sahte parçaları tespit etmek için bir zorunluluktur..

Gördüğünüz gibi, Hyperledger blok zincirini karışıma eklerlerse, tüm bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelinebilir..

Hyperledger Projeleri Yardımcı Elde Ediyor

Otomotiv endüstrisi, popüler bir Hyperledger kullanım örneğidir. Hyperledger blok zinciri, tüm ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilir. Endüstriler Fabric’i kullanarak trafik sıkışıklığı ücretlerini, geçiş ücretleri için mikro ödemeleri, park etmeyi, elektrik şarjını veya her türlü ödeme çözümünü etkinleştirebilecekleri bir platform oluşturabilirler..

Hassas paketler durumunda güvenli bir bırakma noktasına sahip olmak için de kullanabilirsiniz..

Bunu en iyi Hyperledger kullanım durumlarından biri yapmanın harika bir yolu, otomotiv parçalarının uygun şekilde izlenmesini sağlamaktır. Bu şekilde, endüstriler sahte ürünlerle başa çıkabilir ve insanlar her gün kullanmak için daha güvenli bir araca sahip olabilirler..

Ayrıca, akıllı arabaları kendi Hyperledger blok zinciri platformlarıyla birbirine bağlamak, onlara tesislere kolay erişim sağlayacaktır. Yolcuları istedikleri yolculuğa bağlayacağı için insanlar daha iyi ulaşım hizmeti alacaklardır..

8. Medya ve Eğlence

Medya ve eğlence endüstrisi birçok durumda büyük sıkıntılar yaşıyor. Müziği veya içeriği lisanslamak ve icra haklarını almak, konuyu daha iyi anlamak için hala mücadele ediyor. Bu nedenle manuel mutabakat, düşük veri kalitesi, veri tekrarlama, küresel bir kuruluşlar ağı ve hatta hükümetler bu sektörün başına bela oluyor.

Gerektiği gibi takip edemiyorlarsa, müziklerinin telif hakkını alan sanatçılar bir yıla kadar sürebilir..

Diğer bir önemli gerçek, pazarlama bölümü veya uygun maruziyetin olmamasıdır. Genel pazarlama reklamlarının neredeyse% 50’si, kitlelere umdukları gibi ulaşamadıkları için başarısız oluyor. Aşamalı ölçüm sistemleri ve derecelendirmeler, herhangi bir müzik endüstrisinin izleyicilerin onları gerçekten ne kadar sevdiğini bilmesini gerçekten zorlaştırır..

Sadece dijital reklamcılıkta sahtekarlıkla birlikte bırakın; sektöre her yıl 7 milyar USD’den fazlaya mal oluyor. Böylece, zayıf nakit akışı, içerik sızıntısı, işçilik maliyetleri, anlaşmazlıklar ve daha pek çok sorunla karşılaşırsınız..

Torrentlerin artan seviyeleriyle, herhangi bir televizyon programı veya dijital içerik, içeriği yalnızca ücretli müşterilerine sağlamakta zorlanır. Ücretli müşteriler aracılığıyla sızdırılmak, değerli gelirinizi kaybetmenin bir numaralı kaynağıdır.

Hyperledger Projeleri Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bu, gerçekten en iyi Hyperledger Fabric kullanım durumlarından biri olabilir. Hyperledger Fabric mimarisinin yardımıyla, bu endüstriler oluşturdukları müzik için lisans almak için akıllı sözleşmeyi kullanabilir. Merkezi olmayan Hyperledger platformu, içeriği izleyebilir ve gereken gerçek zamanlı güncellemeyi sağlayabilir.

Hyperledger Sawtooth, bu Hyperledger kullanım durumlarını tam olarak idare edebildiği için bu konuda da yardımcı olabilir..

Hyperledger blockchain’in yardımıyla reklamları daha fazla düzene sokabilir ve sahte olanlar yerine izleyicilerden gerçek geri bildirimler alabilir. Böylece, genel maliyeti azaltacak ve sektörün büyümesine yardımcı olacaktır..

Bölüm-6: Hyperledger Projeleri: Tüm Çerçeveler

Hyperledger, çok çeşitli blok zinciri teknolojilerini destekler. Şu anda, çantalarının altında altı çerçeve var. Bakalım ne olduklarını:

 • Hyperledger-Burrow
 • Hyperledger-Kumaş
 • Hyperledger-Indy
 • Hyperledger-Iroha
 • Hyperledger-Testere Dişi
 • Hyperledger-Grid

Hyperledger Çerçevelerinin Özet Tablosu

Başlık Açıklama Durum
HİPERLEDGER BURROW İzin verilen akıllı sözleşme entegrasyonuna sahip modüler bir blok zinciri platformudur. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) spesifikasyonuna göre yapıldı. Kuluçka
HİPERLEDGER KUMAŞ Kumaş, geliştiricilerin herhangi bir amaç için yüksek kaliteli bir uygulama oluşturmasına olanak tanıyan modüler tasarıma sahip dağıtılmış bir defter çözümüdür.. Aktif
HYPERLEDGER INDY Indy, merkezi olmayan kimlik tabanlı bir sistem oluşturmaya yardımcı olmak için bir dizi kitaplık, araç ve yeniden kullanılabilir bileşen sunan dağıtılmış bir defter platformudur.. Kuluçka
HİPERLEDGER IROHA Bu, kurumsal mimarilerde kolay blok zinciri entegrasyonu için bir blok zinciri çerçevesidir. Aktif
HİPERLEDGER TESTERE Sawtooth, dağıtılmış defterleri çalıştırmak, dağıtmak ve oluşturmak için kullanılan bir blok zinciri takımdır. Yepyeni bir fikir birliği protokolü sunar – Geçen Zamanın Kanıtı. Aktif
HİPERLEDGER IZGARA Grid, sektörler arası senaryolarda tedarik zinciri yönetimi için defter tabanlı çözümler sunar. Kuluçka

Hyperledger Projeleri: Çerçeveler ve Araçlar Bilgi Grafiği

hyperledger projeleri ve çerçeveleri

1. Hyperledger Burrow

Burrow, bir çerçeve sağlayan Hyperledger projelerinden biridir. Hyperledger Burrow, izinli akıllı sözleşme entegrasyonuna sahip modüler bir blok zinciri platformudur. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) spesifikasyonuna göre yapıldı.

Burrow, 2017 yılında Hyperledger’ın dördüncü dağıtılmış defter platformudur. Monax başlangıçta defteri önerdi ve geliştirdi. Ana odak noktasının akıllı sözleşmeler olduğu güçlü bir blok zinciri platformuna el atmak isteyen herhangi bir kuruluş, bu projeyi denemelidir..

Hyperledger akıllı sözleşmelerinin kullanımı bu proje için başka bir boyuta ulaşıyor.

Platform, özel uygulama optimizasyonu düşünülerek tasarlandığından, Burrow’u çoklu zincir amaçları için kullanabilirsiniz. Dahası, Hyperledger akıllı sözleşmelerini entegre etme özelliği onu daha da kazançlı hale getiriyor.

Hyperledger Burrow’un Bileşenleri

Esas olarak üç farklı bileşene sahiptir, ancak diğer özel parçalar bu projeyi çok kazançlı kılmaktadır. Onlar:

Bir Konsensüs Motoru: Burrow, Bizans Hata Toleranslı Tendermint protokolünü kullanır. Bu, daha yüksek bir işlem oranı sağlayan yeni bir protokol türüdür. Ancak önceden bilinen doğrulayıcılarla uğraşmanız gerekir. Ayrıca, bu fikir birliği çerçevenin çatallanmasına izin vermez.

Uygulama İkili Arayüzü (ABI): Her işlemin ikili koda dönüştürülmesi gerekir çünkü blockchain düğümü bunu bu şekilde işleyebilir. Bu arayüzdeki araç seti, başka bir sağlam Hyperledger akıllı sözleşmelerini derlemenize, dağıtmanıza ve hatta bağlamanıza ve zincirdeki Hyperledger akıllı sözleşmelerini çağırmak için işlemi formüle etmenize olanak tanır..

Ethereum Sanal Makinesi (İzin Verildi): Hyperledger, Ethereum’un işlem kodlarını gözlemlemek ve yetkilinin doğru izin seviyesine sahip olmasını sağlamak için bu sanal makineyi kullanır. Ancak izin seviyeleri nasıl elde edilir? Eh, yerel işlevler esas olarak bunu uygular ve Hyperledger akıllı sözleşme kodlarını da korur.

Akıllı Sözleşme Uygulaması: Uygulama durumuna ulaşmak için her işlemin belirli bir sırayı takip etmesi gerekir. Sıra, fikir birliğinin her birini sonlandırdığı sırayı izler. Böylece, Burrow’daki kullanıcılar işlem içinde akıllı sözleşme kodlarını arayabilecekler. Hyperledger akıllı sözleşmelerini bir işlem yoluyla çağırırlarsa, sanal makinede yürütülür..

Uygulama Blok Zinciri Arayüzü (ABCI): Akıllı sözleşme uygulama katmanı, ABCI’yi kullanarak fikir birliği motoruna bağlanır. Bu arayüz, fikir birliği motorunun Hyperledger akıllı sözleşme uygulamalarından bağımsız olmasını sağlar.

2. Hyperledger Kumaş

Kumaş, geliştiricilerin herhangi bir amaç için yüksek kaliteli bir uygulama oluşturmasına olanak tanıyan modüler tasarıma sahip dağıtılmış bir defter çözümüdür. Hyperledger Fabric mimarisi ile, şirketiniz için ihtiyaç duyacağınız ölçeklenebilirlik, esneklik, esneklik ve gizliliği elde etmenizi sağlar. Sektörünüz ne olursa olsun, bunun için Hyperledger kumaş mimarisini kullanabilirsiniz..

Hyperledger Fabric mimarisi, herhangi bir yerel kripto para biriminden bağımsız olmasını sağlayan genel amaçlı bir programlama dili üzerinde çalışır..

Hyperledger Fabric mimarisi, geliştirme topluluğunun en çeşitli setine sahiptir. Birçok kuruluş Hyperledger kumaş kullanım örneklerine katkıda bulunmuştur ve topluluk şu anda oldukça geniş.

Şimdi, Hyperledger kumaş mimarisinin genel kalitesini koruyan 35’in üzerinde kuruluş var. İlk dağıtımdan itibaren 200 geliştiriciyle birlikte.

Modülerlik

Hyperledger Fabric mimarisi modülerdir. Takılabilir bir kimlik yönetim sistemi veya fikir birliği olsa bile, bu çerçeve herhangi bir kuruluşu üstlenebilir ve bunları Hyperledger Fabric kullanım senaryolarına dönüştürebilir.

Hyperledger Fabric mimarisi genellikle aşağıdaki modülleri içerir:

 • İşlemleri sipariş etmek ve ardından bunları diğer düğümlere yayınlamak için Hyperledger Fabric konsensüsüne izin veren sipariş hizmetleri. (Takılabilir)
 • Ağdaki kullanıcıları kriptografik kimliklerle ilişkilendiren üyelik hizmeti sağlayıcıları. (Takılabilir)
 • Bloğun çıktısını diğer eşlere dağıtan isteğe bağlı eşler arası dedikodu hizmetleri.
 • Kapalı bir ortamda çalışacak Akıllı Sözleşme seçeneği.
 • Farklı DBMS’ler için yapılandırılabilir.

Akıllı Sözleşmeler

Yeni Hyperledger akıllı sözleşmeleriyle Fabric’te zincir kodunu alacaksınız. Tüm güvenliği veya güveni blok zincirinin kendisinden alan bir işlevdir. Bu, kurumsal blok zinciri eğitimi ve uygulamaları için yapılmış bir iş mantığıdır.

Geleneksel yollara gitmek yerine, Hyperledger akıllı sözleşmelerinde bazı değişiklikler yaptılar. Buna execute-order-validate diyorlar.

Genellikle üç ana adımı izler –

 • Bir işlemin yürütülmesi ve ardından doğruluğunun kontrol edilmesi.
 • Takılabilir Hyperledger Fabric konsensüs protokolünü kullanarak işlemi sipariş etme.
 • İşlemi deftere eklemeden önce uygulamaya özel kurallar kullanarak doğrulama.

Bu yeni tasarım, işlem sürecini tamamen değiştirir ve böylece akıllı sözleşmelerin performansını ölçeklendirir..

Takılabilir Hyperledger Yapı Konsensüs Protokolleri

Bir kullanıcı, Hyperledger Fabric konsensüs mekanizmasından geçmesi gereken platformda işlem yaparsa. Burada, Hyperledger Fabric konsensüsü takılabilir. Böylece, bir işlem başlattıktan sonra, takılabilir Hyperledger Fabric konsensüs modülüne bağlanır ve içinden geçer..

Modüler olduğu için herhangi bir geliştirici, belirli bir çözüm sunmak için onu değiştirebilir. Bu şekilde tak-çıkar Hyperledger Fabric fikir birliği daha fazla çeşitlilik kazanır. Bununla birlikte, platformun, hataya toleranslı veya hata toleranslı çarpışmaya yönelik araç setlerine sahip olmasına izin veriyorlar..

3. Hyperledger Indy

Hyperledger Indy mimarisi, Hyperledger’a bir başka harika ektir. Indy, merkezi olmayan kimlik tabanlı bir sistem oluşturmaya yardımcı olmak için bir dizi kitaplık, araç ve yeniden kullanılabilir bileşen sunan dağıtılmış bir defter platformudur..

Tüm kimlikler herhangi bir yönetim alanında, kuruluşlarda ve uygulamalarda kullanılabilir. Bu, kimliğiniz ve onu nerede kullanacağınız konusunda tam yetkiye sahip olacağınız anlamına gelir. Herhangi bir kuruluş erişiminizi reddedebilir ancak kimliğinizi reddedemez. Sağlam kalacaktır. Aynı zamanda rakiplerinize, arkadaşlarınıza ve hatta düşmanlarınıza paylaşılan hakikat kaynağına cevap vermenizi sağlar..

Hyperledger Indy mimarisi, kiminle uğraşacağınıza ve karşı taraftan her türlü bilgiyi nasıl doğrulayabileceğinize dair tüm bilgileri almanızı sağlar. Bunların her ikisi de kurumsal düzeydeki şirketlerde ihtiyaçtır.

Hyperledger Indy Mimarisinin Temel Özellikleri

Özerklik: Indy’de, kimlik eserlerinizi dağıtılmış defterde depolayabileceksiniz. Tüm eserler, kriptografik biriktiricilere, varlığın kanıtlarına, açık anahtarlara ve daha fazlasına sahip olabilir. Kimliğinizi sizden başka kimse defterden çıkaramaz.

Gizlilik: Açıkçası, sistemin büyük ölçüde korunması gerekiyor. Bu nedenle, Hyperledger Indy mimarisi, onu hiç kimsenin geride hiçbir içerik haritası bırakmayacak şekilde korur..

Doğrulanabilir İddialar: Kimlik talep etmek, sürücü ehliyetleri, doğum belgeleri, pasaportlar vb. Gibi her türlü belgeye ihtiyaç duyabilir. Bununla birlikte, bunlara daha fazla erişen biri, onları kötüye kullanabilir. Bu nedenle platform, gerekli olan yalnızca belirli belgeleri ifşa etmek için sıfır bilgi kanıtı kullanır.

Hyperledger Indy’nin Güçlü Faydaları

Hyperledger Indy mimarisinin özelliklerinin kombinasyonu yeterince güçlüdür. Ancak Indy ile daha fazla Hyperledger kullanım durumu geliştirebilirsiniz.

Herhangi bir sistemi hacklemek, ağdaki büyük miktardaki hassas verileri ortadan kaldırabilir. Ancak Indy’yi kullanan işletmeler, herhangi bir bilgisayar korsanlığı durumuyla kolayca başa çıkabilir. Bunun nedeni, endüstrilerin kimlikler üzerinde daha az yetkiye sahip olmaları ve onları hacklenmelerden koruyabilmesidir..

Üstelik kimlik, serbest pazar yeri olarak kullanılabileceği dinamik bir noktaya ulaşabilir. Hyperledger Indy mimarisi gelişmiş kriptografiye sahiptir, ancak API oldukça basit ve basittir. Popüler programlama dillerini desteklemek için yalnızca 50 C çağrılabilir işlev ve deyimsel sarmalayıcı içerir.

4. Hyperledger Iroha

Hyperledger Iroha, harika Hyperledger projelerinden bir diğeridir. Bu, kurumsal mimarilerde kolay blok zinciri entegrasyonu için bir blok zinciri çerçevesidir. Hyperledger Iroha, 2016’da Fabric ve Sawtooth’tan sonra devreye girdi. Soramitsu projeyi geliştirdi ve Hitachi, Colu ve NTT Data ile birlikte Hyperledger’a önerdi..

Hyperledger Iroha’nın Temel Özellikleri

 • Basit bakım ve dağıtım.
 • Geliştiriciler için kullanılacak tonlarca kitaplık.
 • Erişim kontrolü role dayalıdır.
 • Tasarım modülerdir.
 • Komut-sorgu ayırma ilkesi.
 • Kimlik ve Varlık yönetimi.

Hyperledger Iroha, bu aşağıdakileri dikkatlice geliştirdikleri bir kalite kontrol modeline sahiptir –

 • Performans (kaynak kullanımı ve zaman davranışı)
 • Güvenilirlik (kurtarılabilirlik, hata toleransı)
 • Kullanılabilirlik (uygunluk tanınırlığı, kullanıcı hatası koruması, öğrenilebilirlik)

Hyperledger Iroha’yı Nerede Kullanabilirsiniz??

Iroha’yı kullanan Hyperledger kullanım durumlarının bir listesi vardır. Şirket, geliştiricilerin bu uygulamalardan ilham alacaklarını ve Hyperledger Iroha ile daha fazlasını icat edeceklerini umuyor. Hyperledger Iroha’nın yaygın kullanım durumlarına göz atın –

 • Sağlık ve Eğitimde Sertifikalar

Hyperledger Iroha, okullar, tıp ve mühendislik kurumları ve üniversiteler gibi kurumları sertifikalandırmada yararlı olabilir. İzin modelini kullanarak Hyperledger Iroha, bu kurumların sertifika kimlikleri oluşturmalarına ve ardından sertifikaları vermelerine yardımcı olacaktır..

Bu sertifikaların her biri bir doğrulama sürecinden geçecektir. Daha yüksek yetkililer onları şahsen doğrulayacak.

 • Sınır Ötesi Transferler

Hyperledger Iroha platformu, daha hızlı ve verimli bir çıktı sağlayabilecektir. Bu işletmelerle varlıkları daha az karmaşıklıkla yönetebilirler. Ödemeyi yapmak için Hyperledger akıllı sözleşmelerini kullanmak çok daha kolay olurdu.

 • Finansal Uygulamalar

Hyperledger Iroha için bir başka popüler kullanım durumu finans sektörleridir. Bu platform, denetim süreci için harika. Kişiye göre erişimi kısıtlayabildiğinden. Ayrıca, herkes istediği gizlilik düzeyine buradan da erişebilir.

Ayrıca, herhangi bir yasa dışı etkinliği anında tespit etmeye yardımcı olan işlemleri takip edebilirsiniz. Ayrıca, Hyperledger akıllı sözleşmeleri Iroha’da finans sektörüne daha fazla fayda sağlayabilir.

 • Kimlik yönetimi

Hyperledger Iroha, kimlik yönetimi için içsel destek sağlayacaktır. Sistemdeki her kullanıcı, yetkilendirilmek için kişisel bilgiler içeren kendi benzersiz hesabına sahip olabilir. Bu özellik, Hyperledger’ın KYC uygulamaları için mükemmel bir uyum olmasını sağlar.

 • Tedarik zinciri

Hyperledger Iroha ile tedarik zincirini yönetmek oldukça kolaydır. Büyük işletmeler bu platformu kendi platformlarıyla kolayca entegre edebilir ve bir ürünle ilgili her ayrıntıyı bilmelerini sağlar. Böylece, herhangi bir üretim sürecinin nerede olduğunu bulmaya yardımcı olacaktır..

5. Hyperledger Testere Dişi

Hyperledger Sawtooth, dağıtılmış defterleri çalıştırmak, dağıtmak ve oluşturmak için kullanılan bir blok zinciri takımdır. Dağıtılmış defterler, merkezi bir otorite olmadan dijital kayıtlara sahip olmayı teklif eder. Bununla birlikte, biraz daha merkezileştirme arayan ağ ve kurumların karmaşık doğası nedeniyle, genellikle ademi merkeziyetçilik imkansız hale gelir..

Bununla birlikte, Hyperledger Sawtooth, dağıtılmış sistemleri dağıtılmış halde tutmak ve Hyperledger akıllı sözleşme özelliğini işletmeler için daha güvenli hale getirmek istiyor. Hyperledger Sawtooth, kurumsal odak tabanlı kategoriye uyması için modüler bir platformdur. Bu, işletmelerin kendileri için çağrı yapmalarını sağlar; deftere ne tür özellikler eklemek istediklerini seçebilirler.

Hyperledger Sawtooth’ta En İyi Teknik Yenilikler

Sawtooth, blok zincirinin bazı yeni teknolojik yeniliklerini kapsar. Bakalım ne olduklarını:

Dinamik fikir birliği: Bir kullanıcı, çalışan blok zinciri üzerindeki konsorsiyumlarda fikir birliğini değiştirebilir. Tek yapmaları gereken bir işlem yayınlamak ve gerçek zamanlı takılabilir fikir birliğini kullanmaktır..

Geçen Zamanın Kanıtı (PoET): Bu, Proof of Work’e benzer şekilde çalışan bir fikir birliği algoritmasıdır, ancak daha fazla güç tüketimine sahip değildir..

İşlem aileleri: Bu akıllı bir sözleşme soyutlamasıdır. Bununla, kullanıcı herhangi bir dilde akıllı bir sözleşme yazabilir. Bunu yapmak için nihai özgürlüğe sahip olacaklar.

Ethereum sözleşmeleri uyumluluğu: İşletmeler isterlerse Hyperledger akıllı sözleşmeleri yerine Ethereum sözleşmesini kullanabilirler. Ethereum sözleşmesini takmak, defter ile tamamen uyumludur. Bunu Burrows EVM kullanarak yapabilirler.

Paralel işlem yürütme: Hyperledger Sawtooth, paralel işlem süreçlerine izin verir. Bu, doğrulama süreçlerini hızlandırır.

Özel işlemler: Bu platformun kümeleri ayrı bir izin düğümü olarak kullanılabilir. Bu ne anlama geliyor? Bu, ayrı bir özel zincir oluşturabileceğiniz ve işlemlerinizden daha emin olabileceğiniz anlamına gelir..

İşletmeler için Kullanmak

İşletmelerin çok sayıda katılımcıyla uğraşması gerekir ve Hyperledger Sawtooth, artan sayıda düğümü tam olarak idare edebilir.

Ayrıca PoET, ağdaki herhangi bir kötü oyuncuya karşı daha fazla güvenlik sağlayacak ve kimsenin çerçeveyi sabote etmesine izin vermeyecektir..

Ayrıca, bununla birlikte, konsorsiyum tarafından verilen konsensüs veya herhangi bir kuralı herhangi bir zamanda yükseltmek için zincir içi yönetişime de sahip olabilirsiniz. Konsorsiyumun istediği zaman fikir birliğini değiştirebileceği anlamına gelir..

6. Hyperledger Izgarası

Grid, sektörler arası senaryolarda tedarik zinciri yönetimi için defter tabanlı çözümler sunar. Esas olarak Hyperledger Grid, WebAssembly tabanlı bir projedir. Müşteri arayüzlerinin ve tedarik zinciri akıllı sözleşmelerinin gelişimini geliştirmek için çok sayıda veri modeli, kitaplık ve SDK elde edeceksiniz..

Tedarik zinciri, blockchain için popüler alanlardan biridir ve bu bölümde giderek daha fazla kullanım durumu sağlamak, genel teknolojiye fayda sağlayacaktır. Ve paylaşılan bir platform tüm bunları aynı anda gerçekleştirebilir. Ayrıca, endüstriler arası kullanım dostu hale getirmek, tedarik zinciri yönetiminin genel yapısını çeşitlendirir.

Platformlar Arası Entegrasyonlar için Hyperledger Grid mi?

Bu proje diğer platformların kullanımının yasaklanması konusunda hiçbir şey söylemiyor. Ancak diğer platformlarda kullanılmasını destekleyen güvenli bir çözüm sağlar. Buradan alacağınız kütüphaneler diğer platformlarda çalışabilmelidir. Hyperledger Grid, tedarik zinciri çözümünün geliştirilmesini sınırlamak istemiyor ve diğerleri yerine yalnızca kendi platformlarını kullanmayı söylüyor.

Uygulama Değil

Birçoğu bu projeyi tedarik zincirleri için bir uygulama olarak karıştırıyor. Ama maalesef öyle değil. Diğer uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olacak çerçeveler, araçlar ve kitaplıklar koleksiyonudur. Diğer geliştiricilerin ortak zeminleri kullanabilmesini sağlayacaktır. uygulamalar oluşturmak platformların bariyerini düşürecek.

Bu yollar, kullanıcıların uygulamalar arasında daha sık geçiş yapabilmesini sağlayarak esneklik katar.

Hyperledger Composer ile Fark

Hyperledger ızgarası, besteciye biraz benzeyebilir, ancak öyle değil. Benzer türde hedefleri var, ancak kullandıkları mekanizma çok farklı. Izgara, bir kod oluşturma aracı olmak istemiyor. Daha ziyade, tedarik zincirinde özel olarak kullanılacak faydalı araçlara sahip bir çerçeve olmak istiyor..

Indy ile Karşılaştırabilir misiniz?

Her iki platform da alanla ilgili belirli sorunları çözer. Tipik muhasebe çerçeveleri bazı belirli sorunları tek başına çözemez ve bu ikisi bu senaryolar için iyi çalışıyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, bu sorunlar daha geniş bir yelpazeye sahiptir, bu nedenle bu platformların her ikisi de farklı kullanım durumlarına sahip olabilir..

Şebeke Diğer Sektörler İçin Kullanılabilir mi?

Hyperledger Grid, tedarik zincirine daha yakın olacak ve bu alandaki tüm avantajları sunacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, geliştiriciler bu platformun ücretlerini ince ayar yapmak ve diğer nişler için de uygun hale getirmek için kullanabilirler..

Bölüm-7: Hyperledger Projeleri: Tüm Araçlar

Hyperledger, çok çeşitli blok zinciri teknolojilerini destekler. Şu anda, çantalarının altında altı alet var. Bakalım ne olduklarını:

 • Hyperledger-Kumpas
 • Hyperledger-Çello
 • Hyperledger-Besteci
 • Hyperledger-Explorer
 • Hyperledger-Yorgan
 • Hyperledger-Ursa

Hyperledger Araçlarının Özet Tablosu

Başlık Açıklama Durum
HİPERLEDGER KALİPER

Blockchain platformları için kıyaslama aracı. Önceden tanımlanmış kullanım durumlarına göre herhangi bir blockchain platformunun performans derecesini analiz edecektir.. Kuluçka
HİPERLEDGER CELLO Blockchain’in bir hizmet olarak konuşlandırılması için modül araç takımı. Blockchain hizmetlerini oluşturma, sonlandırma ve yönetme çabalarını azaltır. Kuluçka
HİPERLEDGER DÜZENLEYİCİ

Hyperledger Composer, blok zinciri uygulama dağıtımını kolaylaştırmak için bir geliştirme çerçevesi ve araç seti sunar. Kuluçka
HYPERLEDGER EXPLORER

Düğümler, bloklar, istatistikler, işlem, akıllı kişiler ve çok daha fazlası gibi ağ için web dostu görüntüleme erişimi. Kuluçka
HİPERLEDGER YORGAN

Inter-ledger protokolünü kullanarak dağıtılmış defter sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik sunan bir iş blok zinciri aracıdır.. Kuluçka
HİPERLEDGER URSA

Ursa, tüm kriptografik işlerin kaydını tutan paylaşılan bir kriptografik kitaplık olarak çalışır. Bu şekilde işletmeler, yinelenen işlerden kaçınabilir ve güvenliğe sahip olabilir.. Kuluçka

1. Hyperledger Kumpası

Hyperledger Caliper, blockchain platformları için bir kıyaslama aracıdır. Önceden tanımlanmış kullanım durumlarına göre herhangi bir blockchain platformunun performans derecesini analiz edecektir..

Hyperledger Topluluğu Neden Kaliper Oluşturdu??

Blockchain kullanıcıları, herhangi bir blockchain platformunu kullanmadan önce genel performansıyla en çok ilgilenirler. Bununla birlikte, bir blockchain çözümünün istediğiniz çıktıyı sağlayıp sağlayamayacağını bilmek için hiçbir seçenek yoktur..

Farklı senaryolarda blok zinciri performansı hakkında bazı raporlar var, ancak bu gerçekten bir kıyaslama aracı olarak sayılmıyor. Hyperledger Caliper burada kesinlikle size yardımcı olacaktır. Önceden tanımlanmış bir altyapı verirseniz çalışacak bir kıyaslama aracıdır.

Pek çok blockchain platformunun kendi güçlü yanları olduğu için, Hyperledger topluluğu ortak bir kıyaslama biçimi kullanmamaya karar verdi..

Ortak Bir Dayanağa Sahip Olmama Sebepleri

Hyperledger Caliper’ın herhangi bir ortak kıyaslama standardına sahip olmamasının üç nedeni vardır. Bunlar –

 • Kaynak Kodu Yok: Blok zinciri projeleri hakkında bazı performans raporları olsa da çoğu durumda platformu değerlendirmek için kaynak kodu sağlamazlar. Bu nedenle, ortak bir kıyaslama yöntemi uygulamak imkansız hale geliyor.
 • Ortak Performans Göstergesi: Her platform farklıdır ve blockchain çözümlerinin belirli özelliklerine odaklanır. Dolayısıyla, hiç kimse bu çerçeveleri çeşitli öğelere odaklanan diğer çerçevelerle doğrudan karşılaştıramaz. Hyperledger Caliper’ın ideal bir standarda sahip olmamasının nedeni budur.
 • Kullanım Durumları: Her çerçevenin kendi adil kullanım örnekleri vardır. Kullanıcılar esas olarak kullanım durumlarını merak ediyor ve Hyperledger Caliper bunu kullanıcılar için bir kıyaslama sağlamak için kullanabilir. Bununla birlikte, her platform için, kullanım senaryosunun, kullanıcının uygun şekilde değerlendirme talepleriyle birlikte değiştirilmesi gerekir..

2. Hyperledger Çello

Bu, kuyruktaki Hyperledger projelerinden bir diğeri. Hyperledger Cello, Blockchain’in bir hizmet olarak konuşlandırılması için modüler bir araç setidir. Blockchain hizmetlerini oluşturma, sonlandırma ve yönetme çabalarını azaltır.

Bu araç setinin temel amacı, blockchain ekosistemine yaratıcı bir çekicilik sağlamaktır. En önemlisi, artık işletmeler bir hizmet çözümü olarak Blockchain için daha istekli. Ancak hizmetleri başka bir BAAS’tan almaya istekli olmayabilirler.

Ancak Cello’yu kullanmaya başlarlarsa, blockchain platformunu uzun bir yol kat etmeden kullanabilecekler. Ayrıca, bu araç seti, işletmelere BAAS sağlamak isteyen satıcılar için oldukça faydalıdır..

Cello Hyperledger topluluğu, belirli bir dağıtım için farklı altyapılar sunan otomatik ve verimli bir çok kiracılı zincir hizmeti sağlıyor..

Bunlar çoğunlukla sanal makineleri, yalın donanım ve bulut platformlarını (Amazon Web Hizmetlerine benzer) içerir. Ayrıca, bu Hyperledger topluluğu Kubernetes ve Docker Swarm gibi konteyner platformları sunar. Sonuç olarak, her küçük araç BAAS’ın genel verimliliğini artıracak.

Viyolonsel için gösterge tablosu

Hyperledger Cello ile bir kontrol paneline sahip olacaksınız. Bunu kullanarak şunları yapabilirsiniz –

 • Blockchain ağınızın durumunu görün
 • Zincir kodu performansı, blok zinciri olayları ve sistem kullanımı gibi istatistiksel verileri görüntüleyin
 • Ağı geliştirerek, yapılandırarak ve kaldırarak yönetin
 • Mevcut olanları yükleyerek ve yenilerini yerleştirerek zincir koduna bakın

Ancak şu anda Hyperledger Fabric, Cello’yu destekleyen tek blockchain platformudur. Hyperledger topluluğu, onu diğer çerçeveler için de daha erişilebilir hale getirmek istiyor.

Mimari de modülerdir, bu nedenle takılabilir araç takımlarını kullanabilirsiniz. Hyperledger Cello, JavaScript ve Python üzerinde çalışır.

3. Hyperledger Composer

Popüler Hyperledger projeleri Hyperledger Composer, blockchain uygulama dağıtımını kolaylaştırmak için geliştirme çerçevesi ve araç seti sunar. Hyperledger Composer’ın kendisi bir çerçeve değildir, ancak onu mevcut bir çerçeve ile entegre ederseniz, araç setlerini kullanarak bu çerçeveyi bir geliştirme sistemine dönüştürebilir..

Hyperledger Composer’ın en iyi özelliklerinden biri, akıllı sözleşmeler oluşturmak için daha hızlı ve daha basit bir yol sunma yeteneğidir. Bu pek çok şeyi çözer iş problemleri oldukça kolay.

Hyperledger Composer ile bir blockchain çözümünü sadece birkaç hafta içinde devreye alabilirsiniz !! Bu, Hyperledger topluluğundan istisnai olarak hızlı tempolu bir projedir.

Hyperledger Composer ayrıca bir iş ağını hızlı bir şekilde modellemenize ve ardından sisteme eklemek istediğiniz özellikleri entegre etmek için diğer araçları kullanmanıza izin verir. Ağın somut veya somut varlıkları olabilir. Mülkler, hizmetler ve hatta mallar olabilirler ve bunlarla ilgili işlemleri olacaktır..

Ancak Hyperledger Composer ile varlıkların işlemlerle nasıl etkileşime gireceğini tanımlayabilirsiniz..

Tipik olarak blok zinciri iş modelleri, varlıklarla etkileşime giren katılımcıları tanımlamıştır. Hyperledger Composer’ın yardımıyla birkaç iş ağı için benzersiz bir kimliğe sahip olabilirsiniz..

Şu anda, Hyperledger Composer yalnızca Hyperledger Fabric altyapısını desteklemektedir.

Hyperledger Composer’ın Özellikleri

 • Basit tasarım şeması. Tüm kodları JavaScript’te yazarak size daha az sorun yaşayabilirsiniz. JavaScript, popüler programlama dillerinden biridir, bu nedenle zor bir programlama dili öğrenmenize gerek kalmaz.
 • Yalnızca web tarayıcınızdan üretime hazır uygulamalar geliştirin. Ayrıca nispeten daha hızlıdır.
 • Hyperledger Composer, sisteminize entegre olmak için LoopBack’i kullanır. Bu şekilde blockchain sisteminize hemen bağlanabilirsiniz..

4. Hyperledger Gezgini

Düğümler, bloklar, istatistikler, işlemler, akıllı kişiler ve çok daha fazlası gibi ağ için web dostu görüntüleme erişimi sağlayan Hyperledger projelerinden biridir. Ama neden Hyperledger Explorer kullanmalısınız? Ağı tek bir yerden kontrol etmeniz sizin için uygun olmaz mıydı??

Dahası, daha fazla blok zinciri tahsisi veya çözümü oluşturmaya çalışan geliştiricilerin, ağın yayılmadan önce üstünlüğüne sahip olması ve sağlığını görmesi gerekir. Ve Hyperledger Explorer bunun için mükemmeldir.

Bunu kullanarak ağınızın durumunu görebilir ve kodlamada herhangi bir hata varsa ince ayar yapabilirsiniz. Ayrıca, bazı Şirketler güvenlik nedenleriyle bir sürdürme komitesine sahip olmak ister. Bu aracı, belirli blok işlemlerini sorgulamak için de kullanabilirler..

Ancak, Hyperledger topluluğu tarafından önerilen bu araç setini kullanmadan önce, platforma uygun şekilde yetkilendirmeniz gerekir. İster açık kaynaklı ister ticari olsun, kullanıcının platformdaki konumuna göre erişim verebilirsiniz.

Hyperledger Explorer’ın Amacı –

 • Hyperledger topluluğu, web tabanlı bir blockchain gezgini oluşturmak istiyor. Ve bu gezginin kurulumu basittir.
 • Diğer blockchain platformları için daha erişilebilir hale getirin.
 • Blockchain platformlarının uygulanması, bakımı ve genişletilmesi için en son teknoloji ve araçları kullanın.
 • Her geliştirici için standart bir paket sağlayın.

Hyperledger Explorer şu anda Hyperledger Fabric çerçevesi ile çalışabilmektedir. Diğer ağlarla entegrasyon devam ediyor.

5. Hyperledger Yorgan

Inter-ledger protokolünü kullanarak dağıtılmış defter sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik sunan bir iş blok zinciri aracıdır. Hyperledger Quilt, ILP’yi Java programlama dilinde uygular. Ama ILP nedir?

ILP, açık kaynaklı bir protokoldür. Bunu kullanarak bir şirket, kullanıcı hesapları için küresel bir ad alanı oluşturabilir ve çoğunlukla defterler üzerinden küresel ödemeler yapabilir..

Neden Hyperledger Yorgan Kullanmalısınız??

Tipik olarak, muhasebe sistemi oldukça bağlantısızdır. Bir ülke içinde para veya diğer varlıkları gönderebilirsiniz, çoğunlukla sizin ve alıcının benzer defterde veya ağlarda hesapları varsa. Ancak konu başka bir defterdeki bir kişiye para göndermek olduğunda çok karmaşıktır. Ağlar içinde bağlantılar olsa da, bir şekilde son derece yavaş veya pahalıdırlar.

Durumun üstesinden gelmek için Hyperledger topluluğu, yeni dağıtılmış defter teknolojisini alabilen defterler arası protokolü tanıttı..

İnternet protokolleri gibi benzer bir kavramı takip eder. IP, bilgilerin paketlendiğinden emin olur ve ardından kanal üzerinden teslim etmek için yönlendirilir..

ILP, benzer şekilde parayı veya varlığı paketler, yönlendirir ve diğer muhasebe sistemlerine teslim eder. Hyperledger yorgan, Kurumsal sınıf şirketlere tam anlamıyla sahiptir; çoğunlukla finans sektörleri için uygundur.

Yorgan Ne Sağlayacak?

Hyperledger Quilt kullanarak şunları elde edersiniz:

 • Defter sistemleri içinde birlikte çalışabilirlik için kurallar kümesi. Çoğunlukla temel emanet prosedürlerini içerecektir.
 • Defterden bağımsız olacak adres formatı standardı.
 • Protokolleri uygulamak için çerçeve.

6. Hyperledger Ursa

Ursa, gruba katılan en son Hyperledger projeleri. Ursa, tüm kriptografik işlerin kaydını tutan paylaşılan bir kriptografik kitaplık olarak çalışır. Bu şekilde işletmeler, yinelenen işlerden kaçınabilir ve güvenliğe sahip olabilir. Yapı modülerdir ve diğer Hyperledger projelerini de destekler.

Hyperledger Ursa, nispeten yeni bir eklentidir ve size dağıtılmış defter sistemlerinde kullanmanız için daha güvenli bir kriptografik kitaplık seti sunmak için mevcuttur..

Ayrıca, tüm modüler imzaları ve sistematik temel ilkeleri izleyecek ve saklayacaktır. Bu şekilde geliştiriciler, basit kriptografi kullanarak kriptografik şemaları değiştirebilirler. Bunu kullanarak, daha yeni kriptografi uygulamalarına da erişebilirsiniz..

Hyperledger topluluğu Ursa’yı Rust’ta yazmak istiyor. Ancak, farklı dillerde başka arayüzlere sahip olacak.

Neden Ursa Kullanmalısınız?

Hyperledger topluluğu olgunlaştıkça, şirket içindeki her proje sofistike kriptografiye ihtiyaç duydu. Bununla birlikte, kriptografiyi bireysel olarak yapmak çok daha fazla zaman alıyor. Ancak, kriptografiler üzerinde işbirliği yapmak için ortak bir paylaşılan kitaplığa sahiplerse, geliştirmeyi çok daha kolaylaştırır.

Bununla birlikte, Hyperledger Ursa’nın başka faydaları da var –

 • Çoğaltma Yok: Kriptoyu uygulamak, beraberinde getirdiği karmaşıklıkların sayısından bahsetmek yerine çok zaman alır. Dahası, kripto geliştirmek de olası çoğaltma olasılıklarına sahip olabilir. Ancak Ursa ile bunu takip edebilir ve gereksiz tekrarlardan kaçınabilirler..
 • Daha Yüksek Güvenlik: Hepsini Ursa’da tutmak kesinlikle güvenlik seviyesini artıracaktır. Farklı kriptografileri tek tek güvende tutmak, onları tek bir yerde güvende tutmaktan daha fazlasını gerektirir..
 • Uzman Görüşü: Uzmanlar, Hyperledger Ursa’daki yeni kriptografi hakkındaki görüşlerini paylaşabilirler. Bu şekilde, yeni gelenler teknolojiyi daha verimli bir şekilde öğrenebilir ve mükemmelleştirebilir..
 • Birlikte çalışabilirlik: Defterdeki aynı kripto kitaplığını kullanmak birlikte çalışabilirliği sağlayacaktır. Ulaşmak çok daha kolay olurdu.
 • Daha Yeni Proje: Geliştiriciler baştan itibaren mükemmelleştirilmiş kriptografiyi ele geçirebilirlerse, sıfırdan yeni projeler yapmak daha kolay olurdu.

Bölüm-8: Hyperledger BAAS Satıcıları

Hyperledger Ekosistemi ve Vizyon İnfografik

hyperledger baas satıcıları ve kullanım durumları

 • Oracle

Kapsamlı Hyperledger blok zinciri BAAS satıcılarından biri Oracle’dır. Oracle, yalnızca kurumsal kullanım için BAAS için farklı bir yaklaşım sunuyor. Satıcı, mevcut defterlerde değişiklik yapmanın yanı sıra Hyperledger blok zincirinizi dağıtmanıza izin verecektir. Oracle ile, Hyperledger projelerinin tam uzantısının keyfini çıkarabilir ve şirket bağlantılarınızla bilgi paylaşabilirsiniz..

Şu anda Hyperledger Fiber uygulaması, Oracle’ın en popüler şemasıdır. Ve Hyperledger blok zincirinin her özelliğini sunacaklar. Şirketinize uyacak belirli blockchain uygulamaları yapmak istiyorsanız, bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz..

Dahası, Hyperledger kodda herhangi bir güncelleme veya değişiklik yaparsa, bu güncellemeleri ilk alan siz olursunuz. Platform esas olarak birleştirilebilir mimari model üzerinde çalışır. Platformun çekirdeği, takılabilir modülleri özelleştirmek için arayüzlü çeşitli katmanlara sahip olmanıza izin verecektir..

Anahtar Özellikler

 • Şeffaf Çözümler: Ağdaki tüm kullanıcılar, defterdeki tutarlı verileri görebilir. Ancak, ağ üzerinde uygun yetkilendirme erişimine sahip değilse erişim reddedilebilir.
 • İnkar Edilemez Konsensus: Esas olarak fikir birliği, kullanıcıların çoğuna bağlıdır. Bir işlemin geçerli olduğuna karar verirlerse, o zaman geçerli olur. Geçerli olmadığına karar verirlerse, reddedilecektir. Ama bir kez karar verildiğinde kimse onu değiştiremez.
 • Değiştirilemez: Halka açık blok zincirine benzer şekilde çalışır, böylece defterde olduktan sonra hiç kimse herhangi bir işlemi değiştiremez..
 • Şifreli Blok: Defterin uygun şekilde şifrelenmesi, hiç kimse deşifre edemeyeceği için nihai güvenliği sağlar.

 • IBM

IBM, Hyperledger’ın önde gelen BAAS satıcılarından biridir. Onlarla işbirliği yaparak en gelişmiş blockchain teknolojisi olan Hyperledger Fabric’i buldular. Ayrıca IBM, kullanımınıza sunulan en iyi kurumsal hazır çözümün en iyisini sunar.

Özel Özellikler Var mı?

Yenilikçilik

IBM, geliştirmeniz için çok çeşitli Hyperledger uygulamaları sunar. Çevrimiçi, yerel veya paylaşılan bir ortama gidebilirsiniz. Ancak, geliştirme araç setlerine ihtiyacınız olabilir. Endişelenecek bir şey yok, Hyperledger’ın tüm araçları emrinizde. Tek yapmanız gereken modülleri takmak ve yaratıcı olmaya başlamak.

Güç

Birçok kuruluşun istediği, ağ üzerinden güç sağlamaktır. İşletmeler veya diğer kuruluşların ilgilenmek için hassas kişisel belgeleri vardır. Ve herkesin kendi hassas bilgilerine bakabileceği bir ağ sunarlarsa işler kontrolden çıkabilir..

Öyleyse, bununla ilgilenin, IBM size zaman zaman defteri kontrol edebileceğiniz bir panel verecektir..

Operasyonel

IBM, Hyperledger projelerinden alabileceğiniz üst düzey performansı sunar. Bu nedenle, sınırsız seçenek sunan sorunsuz bir ortama erişmek sizin için sorun olmayacak. IBM, arkanızı kollamak için burada.

 • AWS

Amazon Web Services veya AWS, Hyperledger BAAS satıcı listesine harika bir ektir. Bu blok zincirini şirketinizle entegre etmenin basit bir yolunu istiyorsanız, kesinlikle AWS’ye göz atmalısınız..

Kendi ölçeklenebilir çözümlerinizi oluşturmak kolaydır. Her ağ tamamen Amazon tarafından yönetilir. Yani, sadece şablonu almak sizin açınızdan işi halledecektir. Bırakın gerisini AWS ekibi halledin.

Dahası, buradaki çözümler ekonomik ve yüksek kalitededir.

Faydası Nedir?

 • Dağıtım Zamanı

Hyperledger blockchain ağınızı dağıtmak yalnızca bir dakika kadar sürer. AWS şimdilik yalnızca Fabric uygulamaları sunmaktadır.

 • Seçme Seçeneği

AWS şablonunuzu çalıştırmak için kapsayıcıyı seçebilirsiniz. Docker veya Amazon Elastic Container Service (ECS) kümesini çalıştırmak için EC2 bulut sunucuları arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Araçlar

AWS’nin sağlayacağı şablon, ağ yapısını dağıtmak veya yönetmek için gerekli araçla birlikte gelir. Çoğunlukla bunlar, bir şirketin blockchain’i dahili bir ağ olarak entegre etmek istediği durumlar için uygundur..

 • Gizli Maliyet Yok

En önemlisi, herhangi bir ek gizli maliyet konusunda endişelenmeyin. AWS’de yalnızca hizmetler için ödeme yaparsınız. Şablonu aldıktan sonra gizli maliyetlerle uğraşmanıza gerek kalmayacak.

 • Microsoft Azure

Hyperledger ile işbirliği yapan Microsoft artık BAAS hizmetleri de sağlıyor. Dahası, Microsoft Azure onu bir gün içinde kurup çalıştırmanıza izin verir!

Ancak bu satıcıyla ilgili en heyecan verici şey, onu kurmanın yalnızca birkaç tıklama almasıdır. Ancak, bir sorun var. Azure Workbench çoğunlukla geliştirme amaçlıdır, bu nedenle onu salt bir muhasebe sistemi olarak kullanmak hiçbir işe yaramaz.

Azure, geliştirme araçları açısından diğer satıcıların gerisinde kalmadı. Uygulamaya başlamak için birçok geliştirme aracı sunarlar.

Özellik listesi

 • Üretilen ürünler SMS ve Ses arayüzleri ile takip edilmektedir..
 • Nesnelerin İnterneti entegrasyonu çözümlerle birlikte gelir. Dolayısıyla, IoT’yi kullanarak ürünleri veya gönderileri takip etmek oldukça basittir.
 • Çekirdek süreçleri yönetmek bir ERP sisteminden geçecektir. Bu sistemler tamamen kullanıcılarla etkileşime girebilir.
 • Blockchain çözümünün dağıtımı oldukça hızlıdır ve verimliliği artırır.
 • Kurumsal düzeyde dağıtım için maliyet, nispeten daha ucuzdur. Dahası, eski ağ sistemini blockchain ile değiştirmeyi de teklif ediyor..

 • Alibaba Bulut

Alibaba Cloud, Hyperledger’ın başka bir BAAS satıcısıdır. Platform, şirketlere kurumsal düzeyde bir çözüm sunmak için en popüler olanıdır. Bunu kullanarak siz de Hyperledger’ın avantajlarından herhangi bir güçlük çekmeden yararlanabilirsiniz..

Dağıtmak için zamanınız yoksa bile, Alibaba Cloud sizin için halledecektir..

Alibaba Cloud’un Faydaları

 • Askeri düzeyde güvenlik sağlamak için güvenlik stratejileri sunar ve çok kiracılı izolasyona sahiptir.
 • Güvenilir bir veri depolama ile birlikte gelir. Dolayısıyla ölçeklenebilirlik bir sorun olmayacak ve zor zamanlarda bile sorunsuz performans elde edeceksiniz..
 • Basit ve Kolay Projeyi birkaç tıklamayla oluşturmaya yardımcı olan yönetimsel işlevler sağlar.
 • Açık Ekosistem Açık bir ekosistemle birlikte gelir. Bu nedenle, bir dizi uygulama ve veriyi destekler.

Peki ya Diğer Özellikler?

 • Alibaba Cloud, Hyperledger topluluğu ile işbirliği yapar ve bu şekilde en gelişmiş teknolojileri sunarlar.
 • Hızlı Mod, blok zincirini tek bir tıklama ile dağıtmanıza izin verir.
 • Konsorsiyumlar oluşturun ve katılımcılarınızı ekleyin, Alibaba Cloud’dan yönetmek için yardım alın.
 • Platformunuzun performansını kontrol edin ve diğer kullanıcıların etkinliklerini yönetin.
 • Devlet güvenliği için CA sertifikaları.
 • Chaincode akıllı sözleşmeler sunar ve aynı anda birden fazla tarafla sözleşme oluşturmanıza izin verir.

 • Huawei

Huawei bu alana yeni girenlerden. Ancak, Hyperledger’ın tek BAAS satıcısı şu an için Asya’dır. Ancak hizmetler yalnızca Asya ile sınırlı değil. Etraftaki şirketler platformda bir çözüm görmekte özgürdür.

Avantajı Var mı?

 • Herkes Kullanabilir: Huawei, yalnızca Hyperledger kurumsal çözümlerine odaklanır. Platformu geliştirmek için Fabric 1.1 kullanıyor ve dağıtımı yalnızca birkaç dakika sürüyor.
 • Esnek: Bir BAAS olan Huawei, piyasadaki en çeşitli fikir birliği protokollerini sunmaktadır. Bu nedenle saniyede 5000 işleme ulaşmak kolay bir iştir. Ayrıca, esnek anahtarlama protokolü, dinamik birleştirme ve kaynak yönetimi elde edeceksiniz..
 • Uygun Maliyetli: Bir projeyi Huawei kullanarak dağıtmak oldukça uygun maliyetli. Tek yapmanız gereken, ihtiyacınız olan kaynaklar için ödeme yapmaktır. Farklı özelliklerin genel maliyeti de diğer popüler satıcılardan daha ucuzdur.
 • Koruma ve Güvenlik: Tüm düğümlerinizi ve erişim izinlerinizi yönetmek için bir panel ile birlikte gelecektir. Dahası, siber güvenlik yerinde ve herhangi bir saldırının olmasına izin vermeyecek.
 • Doğrulama: İşletmelerin kimlik doğrulama protokollerine ihtiyacı vardır ve bunların tam olarak kanıtlanması gerekir. Herhangi biri bir şekilde bir boşlukla karşılaşırsa, hainliği istismar edebilir ve hassas bilgileri tehlikeye atabilir. Ayrıca, bu Huawei ile başa çıkmak için, onu değişmez hale getirecek farklı bir kimlik doğrulama süreci sunacak..

 • Accenture

Accenture şirketi, kurumsal düzeyde blockchain meraklılarından biridir. Accenture, en başından beri blockchain ile ilgilendi ve birçok blockchain platformuyla işbirliği içinde çalıştı..

Bunlardan biri Hyperledger ve Accenture, BAAS satıcılarından biridir. Accenture ile, tipik Hyperledger hizmetlerinin yanı sıra bir danışmanlık çözümü de alacaksınız..

Ne Sunuyorlar?

 • Yaratıcı Stratejiler: Yani, blockchain’i dağıtmak istiyorsunuz, ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Accenture, çeşitli uzmanlardan oluşan ekibiyle şirketinizi analiz edecek ve ardından benimsemeye nasıl başlayacağınızı gösterecektir..
 • Uygulama Odaklı Platform: Şirketiniz seçici bir nişten geliyor, bu nedenle blok zinciri alanınızı bu nişe benzer hale getirmelisiniz. Ama hangi çözümleri sunabilirsiniz? Accenture bunu anlamanıza yardımcı olur.
 • Geliştirme Ortamları: Accenture ile çözümü geliştirmek çok kolay. Her şeye karşı performans sunarlar.
 • Özel tasarım: İstediğiniz Hyperledger çözümünü tasarlayabilirler. Gereksinimlerinizi onlara listelemeniz gerekecek.

Ultimate Blockchain İş Stratejisi Kılavuzumuza göz atın ve başlayın!

 • Samsung SDS

Samsung SDS’nin sağladığı çözüm, diğer satıcılardan biraz farklı. Sadece Hyperledger Fabric için blok zinciri çözüm optimize edici sunarlar. Nexledger platformları, tüm Hyperledger ihtiyaçlarınızı karşılamak için fazlasıyla yeterli.

Platformlarıyla, daha gelişmiş özelliklerle kurumsal düzeyde çözümler elde edebileceksiniz. Bu, işlem sürecini hızlandırmak için kendi Nexledger Accelerator’larını entegre edecekleri değiştirilmiş bir Hyperledger Fabric çözümü alacağınız anlamına gelir. Ancak projenin diğer özelliklerini dışarıda bıraktıklarını düşünmeyin.

Samsung SDS ile tüm bunların keyfini çıkarabileceksiniz ancak daha hızlı.

Samsung SDS’nin Özellikleri

 • Yüksek performans: Hızlandırıcının entegrasyonu size Fabric’e dayalı yüksek performanslı çözümler sağlayacaktır..
 • İzleyin ve Yönetin: Blok zinciri faaliyetlerinize göz atın ve bir yönetim sisteminden yeni bloklar oluşturun.
 • Akıllı Sözleşmeler: Güçlü akıllı sözleşme özelliklerinin entegrasyonu, işlemlerinizi daha da kolaylaştırır.
 • Yüksek Hacimli İşlemler: hızlandırıcı, Fabric blok zincirinin işlem oranlarını artırır. Böylece, eski işlem oranını almak yerine, her zaman yüksek hacimleri işleyebilirsiniz..

Bölüm 9: Hyperledger Projelerini Kullanan Gerçek Dünyadaki Şirketler

Bugün itibariyle, yalnızca üç Hyperledger projesi aktif durumda – Fabric, Iroha ve Sawtooth. Kullanımda serbest olduklarından, birçok şirket bu projeleri kendi özel nişleri için iyi kullanım senaryoları bulmak için kullanıyor. Hangi gerçek dünya şirketlerinin Hyperledger blok zincirini kullandığından bahsedeceğim. Öyleyse başlayalım!

 • CLS

CLS, “CLSNet” adlı yeni blok zinciri tabanlı ödeme ağı çözümünü desteklemek için Hyperledger Fabric’i kullanıyor. Bu platform, herhangi bir para birimine ilişkin gerçek zamanlı farkındalık, gün içi likiditeyi optimize etme, riskleri azaltma ve çok daha fazlası gibi operasyonel süreçlerin verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Bu şirket, küresel döviz piyasasındaki en büyük risk azaltma ve uzlaştırma sağlayıcılarından biridir..

CLS esas olarak bu netleştirme çözümünü şirketleri, hedge fonları, varlık yöneticileri, broker-bayileri, broker ve bankaları içeren FX piyasasına entegre etmek istiyor. Kullanıcılar, 140+ para birimi için takas, teslim edilemeyen forward, forward, sonraki / tom gün, spot ve aynı gün alım satım işlemleri için CLSNet’e FX talimatı gönderebilir..

Çözümü kullanan herhangi bir kullanıcı, operasyonel risk azaltma, verimlilik, sistem işleme, gelişmiş likidite elde edecektir..

 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)

FDA, sağlık hizmeti verilerini güvence altına almak için Hyperledger Fabric kullanıyor. Hastalara kendi bilgileriyle etkileşimde bulunmanın daha iyi bir yolunu sunacak ve keşiflere yol açacaktır. Bu sağlık hizmetleri bilgileri genomik verileri, Elektronik Tıbbi Kayıtları (EMR), klinik denemeleri vb. Kapsayabilir. Sağlıkla ilgili tüm verileri tek bir defterde tutmanın ölçeklenebilir ve verimli bir yoludur..

Günümüzde hastalar kendi sağlık bilgilerine yeterince erişemiyorlar ve bu bilgileri ilgili araştırmacılarla paylaşabiliyorlar. Ancak çözümle, verilerini güvenli bir ortamda paylaşabilecekler ve tıbbi keşiflere katkıda bulunabilecekler. Böylece, nihayet sağlayıcıların veya araştırmacıların hastanın bilgilerine 360 ​​° erişmesine izin verecektir..

 • Sichuan Hejia Co.Ltd.

Hejia, ilaç perakendecisi, bir banka ve bir hastaneyle birlikte Yijian Blockchain teknolojisi Uygulama Sistemi üzerinde çalışıyor. Sistem, Hyperledger Fabric’e dayanmaktadır. Birincil amacı, farmasötik ürünler için mali zorlukları ortadan kaldırmaktır. Hejia, uygulama sistemini daha fazla banka, hastane ve perakendeciyi içerecek şekilde genişletmek istiyor ve bu da bir ekosistem yaratacak.

Başvuru sistemi, ilaç şirketinin tedarik zinciri yönetimini ele alacak ve şeffaflığı teşvik etmek için ilaçları izleyecektir. Ayrıca kanalı kullanan banka ile tüm finansal işlemleri de sağlayacaktır. Genel olarak, sistem her ilaç sevkiyatı için gereken ciroyu azaltacaktır..

 • Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu

Londra Borsası Grubu, ticari bir iş ağı oluşturmak için finansal alanda Hyperledger Fabric uygulamasını kullanıyor. Ancak, mevcut sistemleriyle birlikte çalışabilirliği sağlamak için ağı kullanmayı planlıyorlar ve böylece verimliliklerini artırıyorlar..

Bu ikisi herhangi bir finansal hizmetin hayati bileşenleri olduğundan, projenin gizliliğe ve ayrıma sahip olması gerekir..

Hyperledger Fabric yedeklemeyi burada sağlayabilir. Projeyi, izin verilen ağ üzerinde hassas bilgileri paylaşabilecek hale getirebilir. Ayrıca proje, platformu güvence altına almak için en yüksek düzeyde kriptografi kullanacaktır..

Diğer finans kuruluşları, bu platform aracılığıyla Londra Menkul Kıymetler Borsası grubu ile birlikte çalışabilirlik sağlayabilir..

 • TenneT

Elektrik talebi gün geçtikçe artıyor ve arzı daha dengesiz hale geliyor. Yakın gelecekte, elektrik arzının talebi karşılayamayacağı zamanlar olabilir..

Ve bu dengesizlik elektrik kesintisi yaratacak ve teknolojik temelli bir toplumda olumsuz etki yaratacaktır. Bununla başa çıkmak için TenneT bir çözüm buluyor. TenneT, arz ve talebi takip edecek bir defter oluşturmak için bu bağlamda Hyperledger Fabric kullanım senaryolarını kullanıyor..

Dahası, talep eksikliğiyle mücadele etmek için TenneT, şebekeye güç sağlamak için ev pillerini veya depolanan elektriği kullanacaktır..

Şu anda, şirket hala projenin tadına varıyor. Sürekli bir elektrik akışı sağlamak için, bu Hyperledger Fabric uygulaması, şebekeye güç sağlamak için elektrikli araç pillerini ödünç vermeye istekli kullanıcıların kullanılabilirliğini kaydedecektir. Uygulama, hangilerinin kullanılabileceğini not edecek ve ardından elektrik kesintisini yönetmek için bu kaynağı kullanacaktır..

Dahası TenneT, elektrikli arabaların mevcudiyetini aşırı kullanmamayı veya tehlikeye atmamayı veya müşterilere herhangi bir rahatsızlık vermemeyi vaat ediyor..

 • SAP

Yazılım devi SAP, blockchain uygulamalarının geliştirilmesine yardımcı olmak için bir bulut platformu başlattı. SAP, bu platformda Hyperledger kumaş kullanım durumlarını kullanıyor ve işletmeler için bir çözüm sunmak istiyor.

Ayrıca, Hyperledger kumaş projesinin ilk dağıtımına da katkıda bulundu. SAP, üretim, tedarik zinciri, nakliye, ilaç ve gıda gibi çeşitli uygulamalarda blok zinciri işbirliği çabaları için şu an itibariyle 65’ten fazla şirketle çalıştı..

Bu Hyperledger kumaş uygulamasıyla, blok zincirinizi bir bulut ortamında devreye alacaksınız. Ayrıca, akıllı sözleşmelerin veya diğer uygulamaların prototiplerini geliştirme, test etme ve yapma ağ üzerinde de yapılabilir..

Zaten var olan çözümü genişletebilir ve konsorsiyumlar veya özel blok zinciri sistemleri oluşturabilirsiniz. SAP yalnızca teknolojinin kendisine odaklanmak istemiyor. Ancak iş değerleri, kullanım senaryoları, maliyetler ve daha pek çok şeyin yanı sıra diğer nişleri de keşfetmek istiyorlar. Dahası, Hyperledger Fabric uygulaması baştan itibaren bütünlük ve veri kalitesi vaat ediyor.

 • ANZ, Westpac ve Scentre Grubu

Bir diğer popüler Hyperledger kumaş kullanım durumu, ticari mülk leasingi için banka garanti süreçlerinin dijitalleştirilmesidir. ANZ, Westpac ve Scentre Group’un ortak çabası bunu mümkün kılıyor. Sisteme güç sağlamak için IBM’in Hyperledger Fabric’i kullanıyorlar.

Çözüm, kağıt bazlı garantilere olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için DLT kullanmaktır. Bu şekilde tüm dokümantasyon dijital hale gelecek ve tahrifat ve dolandırıcılık faaliyetlerinin olasılığını azaltacaktır. Ticari emlak kiralama söz konusu olduğunda genellikle bankalar birçok engelle uğraşmak zorundadır, çünkü çok sayıda yineleme ve mizaç vardır. Ancak buradaki Hyperledger Fabric uygulaması, kötü partiden sonsuza dek kurtulacaktır..

Ayrıca çözüm, garantilerin durumunu birden çok değişiklikle izleyecek ve raporlayacaktır. Bu, bankaların işleri kontrol altında tutmasını sağlayacaktır. Grup, bu çözümü diğer sektörlerle paylaşmaya ve daha büyük bir pilot proje oluşturmaya isteklidir..

 • UBS

Hyperledger Fabric kullanım durumları UBS, Commerzbank, Bank of Montreal (BMO), Erste Group ve CaixaBank gibi diğer şirketlerle birlikte yeni bir küresel ticaret platformu Batavia yapıyor. UBS şu anda IBM’den teknolojik rehberlik alıyor.

Büyük veya küçük herhangi bir kuruluş, bu Hyperledger Fabric uygulaması Batavia’ya erişebilir ve ticaret finansmanı sektörünü her türlü ticaret modunda kullanabilir. Dahası, havada, karada veya denizde ticaret yapıyor olmanız fark etmez..

Şu anda, beş banka işbirliği içinde geliştiriyor ve UBS başı çekiyor. Ticaret finansmanı sektörleri pek çok sorunla uğraşır ve bu nişte Hyperledger Fabric kullanım durumlarını kullanmak, potansiyel olarak verimlilik düzeyini artırabilir..

Ayrıca, Hyperledger Fabric uygulaması Batavia, ticareti yapmanın şeffaf, verimli ve uygun maliyetli bir yolunu destekler. Dolayısıyla, küresel ticaret platformu, bu kuruluşların sınır ötesi ticareti ve çok taraflı ticareti daha erişilebilir hale getirmesine yardımcı olabilir..

 • Sağlık Hizmetlerini Değiştirin

Hyperledger Fabric kullanım senaryoları bir süredir ortalıkta. Ve bu sefer Change Healthcare, yeni Hyperledger Fabric uygulaması olan Intelligent Healthcare Network ™ ile başı çekiyor..

Bu ağ artık kullanıma hazır ve insanlar iddialarını şeffaf bir şekilde yönetebiliyor. Intelligent Healthcare Network, sağlık hizmetleri alanındaki ilk kurumsal sınıf blok zinciri çözümüdür.

Artık platformu kullanan sağlık hizmetleri kuruluşu, tüm talep döngüsü boyunca havale ile birlikte talep gönderimlerinin durumunu izleyebilecek. Ayrıca, Hyperledger Fabric uygulamasını daha verimli hale getirmek ve aktarmak, kullanıcılar arasında güveni denetleyecek, izleyecek ve geliştirecektir..

Yol boyunca daha fazla inovasyon akışı sağlayabilen hasta merkezli bir sağlık çözümüdür.

Hyperledger Fabric uygulaması, diğer binlerce sağlık kurumundan da idari, klinik ve finansal bir işlemi işleyebilir. Sonuç olarak Change Healthcare, sağlık sektörünün çalışma şeklini tam anlamıyla değiştiriyor.

 • Kamboçya Ulusal Bankası

Hyperledger Iroha çerçevesinin bir başka harika kullanım durumu Kamboçya Ulusal Bankası’dır. Hyperledger Iroha’da çalışan bir bankacılık sistemi olan Bakong’u kullanıyorlar. Kamboçya Ulusal Bankası, Kamboçya bankalarında varlık yönetimi için finansal sistem desteği sağlamak için bu sistemi kullandı..

Lansmandan önce blockchain platformunu test etmek için şu anda Soramitsu ile çalışıyorlar. Proje başarılı olursa, merkez bankasının bankalar arası işlemleri ve kredileri izleme ve kolaylaştırma kabiliyetini artırabilecektir..

Dahası, bankalar arası borç verme maliyetini düşürmek istiyorlar; ancak, şu anda herhangi bir kripto para birimini desteklemeyecekler. Platformu kullanarak, Kamboçya’da yaşıyorsanız uygun fiyatlı, güvenli, verimli ve sorunsuz bir işlem sürecinden yararlanabileceksiniz..

Ayrıca, bu aşamada, esas olarak banka politikalarına uygun operasyonel işlevlere odaklanmaktadırlar. Ayrıca yerel para birimlerinin kullanımını da destekleyecek.

 • Sompo Japonya Nipponkoa Holdings Inc.

Japon merkezli küresel bir kaza ve mülk sigortası grubu Sompo Japan Nipponkoa Holdings Inc., türev sözleşmelerini bozmak için Hyperledger Iroha’yı kullanıyor. Blockchain kullanmak, günümüzde son derece popüler bir sigorta kuruluşudur ve Sompo, lige katılan en son şirkettir..

Sigorta şirketine göre, yakın zamanda risk transfer süreçlerinin felaket olup olmadığına bakılmaksızın yararlanabilecekleri gerçek blockchain potansiyelini belirlediler. Şimdilik ürünü takip ediyorlar. Japonya, volkanik patlamalar, tayfunlar ve depremler gibi birçok doğal afete maruz kalmaktadır. Bu nedenle iklim türevlerine olan talep artıyor.

Sompo, müşterilerine daha verimli bir çıktı ile birlikte uygun türev hizmetleri sunmak istiyor. Bu türevleri yayınlamak için blok zinciri kullanırlarsa, parametrenin denklemdeki hava durumlarını alacağı otomatik bir ürün sunabilirler..

Ve Hyperledger Iroha’yı kullanmak, Sompo’nun ihtiyaç duyduğu özellikleri sunabileceği için mükemmel bir anlam ifade ediyor.

 • Soramitsu

Soramitsu, finansal kurumlara ve işletmelere tüm dijital varlıklarını yönetmelerinde yardımcı olmak için Hyperledger Iroha’dan yararlanıyor. Soramitsu, Iroha projesinin orijinal geliştiricisi olmasına ve Hyperledger topluluğuna muazzam bir katkıda bulunmasına rağmen. Ayrıca, geliştiricilerin güvenilir ve yüksek performanslı bir çözüm geliştirmek için kullanabilmesi için projeyi C ++ dilinde yazdılar..

Dahası, Soramitsu artık Hyperledger Iroha’yı kullanarak diğer çözümler üzerinde çalışıyor; çoğunlukla bunlar sözleşmeler, kimlik veya dijital varlıklar için mobil uygulamalardır.

Üzerinde çalıştıkları projelerden biri de Sora. Gizlilik ve kimlik yönetimi platformunuzun merkezinde olacak bir kimlik uygulamasıdır. Bu platformu kullanarak kimliğinizi kontrol edebilecek ve gerekirse özel bir kanal aracılığıyla bilgi paylaşabileceksiniz..

Aizu Üniversitesi, öğrencilerin mobil uygulamayı kullanarak üniversite tesisleri için anında ödeme yapabilecekleri yerel bir para birimi oluşturmak için projelerini kullanıyor. Başlangıçta uygulamayı üniversite yemekhanesi ve mağazalarında test ettiler.

 • T mobil

Hyperledger Sawtooth, esas olarak bir yığın özellik sunması nedeniyle birçok şirket arasında yavaş yavaş popüler hale geliyor. Şirketler arasında T-Mobile, Sawtooth Hyper Directory adlı bir kimlik ve erişim yönetimi çözümü oluşturmak için bu platformu da kullanıyor..

Esas olarak Kavram Kanıtı üzerinde çalışacak ve Intel onlar için bir model oluşturuyor. Hyper Directory, kimlik yönetimi ile ilgili sorunları ele alacaktır. UI, platforma kullanımı kolay web tabanlı erişim sağlar.

T-Mobile ayrıca projede denetim çözümleri sunmak için akıllı sözleşme özelliğine de sahip olacak. Üstelik açık kaynaklı hale getiriyorlar. Bu dizini kullanarak kimliğinizi izleyebilecek ve kolaylıkla yönetebileceksiniz. Böylelikle, çözüm, işletmelerinin yanı sıra müşteriler tarafından da erişilebilir olacaktır..

 • Tel Aviv Borsası

TASE, Fintech merkezi TheFloor ve Accenture ile birlikte borç veren bir blockchain platformu üzerinde çalışıyor. Şu anda, İsrail hisse senedi kredileri için herhangi bir merkez noktasından yoksundur ve tipik olarak borç verme süreci bankalar arası içinde gerçekleşir..

Dahası, bu borç verme platformu daha hızlı çıktılarla birlikte çok daha büyük kullanıcılara erişim sağlamak istiyor. Ayrıca herhangi bir kısa vadeli borç verme pozisyonunu da destekleyebilir.

Ancak, oynak bir pazar yarattığı için çoğunlukla kısa satıştan ziyade uzun vadeli hisse senedi ödünç vermeye odaklanmışlardır..

Tel Aviv Borsası platforma güç sağlamak için Hyperledger Sawtooth kullanıyor. Intel, bu platformun orijinal geliştiricisidir. Hyperledger Sawtooth, platformu değişmez kılacak akıllı sözleşmeler, eşler arası işlemler ve artırılmış güvenlik seviyesi gibi özellikler vaat edebilir..

Üstelik faydalar burada bitmiyor. Bir kredi platformunda kullanmak, geliştirme maliyetini düşürebilir. Ayrıca, piyasayı sabitleyebilir ve insanların hisse senedi satın almasını daha uygun hale getirebilir..

 • Hindistan Devlet Bankası

Hyperledger Sawtooth’un bir başka uygulaması da, Indian Banks konsorsiyumu olan BankChain’dir. Burada Hindistan Devlet Bankası, BankChain’in kurucusudur. Primechain teknolojileri ile işbirliği yaparak banka konsorsiyumunu büyütmeye çalışıyorlar. Şu anda, Hindistan ve Orta Doğu’dan 27’nin üzerinde üyeleri var..

Şu anda, Hyperledger Sawtooth’tan üstün bir Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörle Mücadele Finansmanı (AML / CFT) uygulamak için yararlanmak istiyorlar. Sawtooth çerçevesi, bu gereksinimleri oldukça kolay bir şekilde karşılayabilir.

SBI, esas olarak, işlemlerin ve veri gizliliğinin tehlikeye atılmasını durdurmak için finans sektörlerine daha fazla verimlilik katmak istiyor.

Ayrıca Intel’in teknik danışman olarak projenin yapımını kolaylaştırmasını istiyorlar. Ayrıca, BankChain platformunu kullanarak, diğer bankalar, işitilebilirliğin yanı sıra altyapı geliştirme için daha düşük bir maliyetten yararlanabilecek.

Bölüm-10: Hyperledger’ın Uzun Vadeli Vizyonu Nedir??

Yaygın Entegrasyon

Hyperledger blockchain, gelecekte herkesin karşılaşacağı ortak bir sorunu öngörüyor. İnsanlar verilerini dağıtılmış platformlar üzerinden paylaşmak isteyeceklerdir; ancak, tüm kullanıcılar arasında tek bir güven noktası yoktur.

Çözüm, dağıtılmış defter teknolojisi olacaktır. Hyperledger blockchain, DLT’lerin ve Blockchain’lerin egzotik bir teknoloji olmaktan çok daha yaygın olacağı bir topluluk kurmak istiyor.

Ancak yaygın entegrasyon kolay olmayacaktır. Çoğu durumda, blockchain platformu daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlıyorsa, performans bir şekilde düşer. Bu, her sistemin birbiriyle iletişim kurabileceği farklı türde blok zincirlerine sahip olmamız gerektiği anlamına gelir. Bu şekilde blockchain, insanların tüm kullanım durumlarına sahip olabileceği bir ekosistem olabilir..

Hyperledger blockchain, bu sorunlarla başa çıkmak için çerçevelerini birlikte çalışabilir ve modüler tutmak istiyor.

Değiştirilebilir Modüller

Hyperledger blockchain, gelecekte birçok modül geliştirmeye çalışıyor. Geliştiricilerin bunları bir çalışma platformu oluşturmak üzere bir araya getirebilmesi için her alanı kaplamak istiyorlar. Dahası, bu platformlar güvenli, uyumlu ve oldukça işlevsel olacaktır..

Ayrıca bu modüller, aynı platformdaki veya diğer platformlardaki diğer modüller ile iletişim kurabilecektir. Ancak asıl amaç, onu kodlamayı bilmese bile bir blok zinciri oluşturabilen uzman olmayanlar için uygun hale getirmektir..

Rekabet ile İşbirliği

Hyperledger blockchain, ortaklıkları daha fazla teşvik etmek istiyor. Ekosisteme kendi başlarına hakim olmak istemediklerini bilmekten memnuniyet duyarsınız. Ayrıca, diğer blockchain platformlarıyla bir araya gelerek topluluğu büyütmek istiyorlar..

İşbirliğini teşvik etmek de bu nişte daha fazla büyümeye katlanacaktır. Şirketler rekabeti durdurup birlikte çalıştıkça, çok daha hızlı çözüm üretebilirler.

Araçlar Koleksiyonu

Bazılarınız Hyperledger blok zincirinin tek bir yazılım yığını haline geldiğini düşünebilir. Ancak güven, sadece kullanımı kolay bir araç ve çerçeve koleksiyonu oluşturmak istemeleridir. Böylece, bu çerçeveleri kullanmak için tam erişim ve kendi platformunuzu oluşturmak için araçlar elde edeceksiniz..

Bu nedenle, kullanımınızı kısıtlamazlar veya diğer blok zinciri defterlerini kullanmayı bırakmanızı söylemezler. Dahası, amaç topluluklarında olabildiğince çok geliştiriciye sahip olmaktır. Bu, işletmelerin ve işletmelerin genel büyümesini sağlayacaktır..

Bölüm 11: Son Sözler

Hepimiz teknolojik değişimin oldukça üstel olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Artık her şey birbirine bağlı ve insanlar her zaman bağlı olmayı talep ediyor. Hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatınızda daha fazla iletişime, dijital içeriğe ve veriye ihtiyacınız olduğunu fark etmiş olabilirsiniz..

Ancak tüm bunların özel, güvenli ve güvenilir bir ortama ihtiyacı olacaktır. Hyperledger, tüm bunları size kolay bir şekilde sağlamaya çalışıyor. Blockchain ve DLT’ler gelecekteki ihtiyaçlar için çözümlerdir. Ve Hyperledger, bu bağlamda yaratıcılık ve kullanım kolaylığı getiriyor.

Açık kaynak kodlu olduğu için halihazırda geliştirilmiş projelerini tam anlamıyla kullanabilirsiniz. Umarım, harika projelerini giderek daha fazla göreceğiz ve blockchain ekosisteminin ihtişamına ulaştığını göreceğiz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me