Poniższa dyskusja ma na celu rozwinięcie tej fundamentalnej różnicy między Bitcoinem a Blockchainem i wyjaśnienie, w jaki sposób idealnie pasują one do domeny kryptowalut.

Popularność kryptowalut w ostatnim czasie znacznie wzrosła, czemu sprzyjało rosnące zapotrzebowanie na transformację cyfrową. Wraz z rosnącym wykorzystaniem kryptowalut jako krytycznych zasobów do zarabiania pieniędzy, toczyło się wiele debat dotyczących implikacji kryptowalut. Jedna z najważniejszych debat, które pojawiają się w przypadku jakichkolwiek dyskusji na temat kryptowalut, dotyczy różnic między Bitcoinem a Blockchainem.

Chociaż wiele osób korzysta z funkcji zarówno blockchain, jak i Bitcoin, istnieje znaczne zamieszanie dotyczące obu terminów. W tym miejscu należy zauważyć, że blockchain to technologia. Z drugiej strony Bitcoin jest pierwszym przykładem udanej implementacji technologii blockchain.

Aby rozpocząć dyskusję na temat różnicy między Bitcoinem a Blockchainem, konieczne jest kontekstowe zrozumienie obu terminów. Zacznijmy od samej technologii, Blockchain!

Zapisać się: Darmowy kurs Podstawy Blockchain

Blockchain

Blockchain to w zasadzie cyfrowa bramka płatności lub transakcji, która umożliwia rejestrowanie transakcji między dwiema stronami. Działa jako technologia rozproszonej księgi, która obsługuje wiele stron w transakcjach, udostępniając cenne dane i łącząc swoje zasoby z wyższym bezpieczeństwem i zabezpieczeniem przed manipulacją. Podczas gdy wiele osób traktuje relację Bitcoin kontra Blockchain dość poważnie, ten ostatni został pierwotnie skonceptualizowany w 1991 roku.

Podstawowa struktura blockchain jest jednym z głównych powodów jego różnorodnych funkcji, jednocześnie zwiększając trudność zrozumienia i potencjalnego regulowania zastosowań blockchain. Trzy najważniejsze elementy zdecentralizowanego projektu łańcucha bloków to bloki, węzły i kopacze, które są niezbędne, aby blockchain działał idealnie. Oto przegląd tego, co każdy z tych składników musi wnieść do funkcjonalności łańcucha bloków.

Bloki są najbardziej podstawową częścią łańcucha bloków, ponieważ każdy łańcuch jest zbudowany z bloków zawierających wszystkie istotne informacje dotyczące transakcji. Każdy blok zawiera unikalny hash i nonce przechowywany liniowo, a także znacznik czasu na końcu łańcucha bloków. Zwiększenie rozmiaru łańcucha stwarza trudności w jego odwracaniu, manipulacji lub przerwaniu.

Węzły są głównym czynnikiem decydującym o decentralizacji za pomocą łańcucha bloków. Węzły zapewniają, że określona organizacja nie może kontrolować własności łańcucha bloków. W rezultacie mogą zapewnić utrzymanie integralności w łańcuchu bloków, a także zapobiegać naruszeniom prywatności poprzez niesystematyczną lub systematyczną wymianę informacji..

Górnicy to osoby odpowiedzialne za tworzenie wielu bloków poprzez rozwiązywanie złożonych problemów matematycznych. Struktura otaczającego środowiska w łańcuchu bloków ma znaczący wpływ na złożoność zadań wymaganych do tworzenia wielu bloków.

Jeśli jesteś początkującym, powinieneś rozpocząć karierę z tym przewodnikiem Blockchain for Beginners.

Kontekstowa definicja łańcucha blokowego


Możesz zauważyć, jak kontekstowa definicja łańcucha bloków dostarcza pewnych wyjaśnień dotyczących różnicy między Bitcoinem a Blockchainem. Ogólnie przyjmuje się, że jest to seria niezmiennych rekordów danych ze znacznikiem czasu, którymi zarządza zbiór komputerów, które nie są własnością ani jednej jednostki. Certyfikaty Blockchain pomogą Ci lepiej zrozumieć kontekst tej technologii.

Wszystkie bloki są bardzo bezpieczne, a także oferują lepszą integrację ze sobą dzięki wykorzystaniu procesów kryptograficznych. Więc co dokładnie jest wyjątkowego w blockchain? Przede wszystkim blockchain nie narzuca żadnych obaw o presję władzy centralnej. W rzeczywistości blockchain stanowi doskonały przykład zdemokratyzowanego systemu transakcji.

Co najważniejsze, niezmienny i współdzielony charakter księgi pozwala na lepszą przejrzystość i widoczność zawartych w niej informacji. Wszystkie rozwiązania na blockchain charakteryzują się większą przejrzystością i jasnością, a także zakładają odpowiedzialność wszystkich zaangażowanych stron za wszelkie modyfikacje łańcucha. Ponadto blockchain zapewnia znaczną funkcjonalność przy zerowych kosztach transakcyjnych. Z drugiej strony, w przeciwieństwie do Bitcoina, istnieje wiele rodzajów technologii blockchain.

Sprawdź również: Prezentacja podstaw technologii Blockchain

Bitcoiny

Po zastanowieniu się nad definicją blockchain, przyjrzyjmy się drugiemu graczowi w debacie Bitcoin vs. Blockchain. Bitcoin jest w zasadzie jedną z pierwszych kryptowalut, które wykorzystały technologię blockchain do oferowania płatności peer-to-peer. Bitcoin jest w stanie zaoferować znacznie niższe opłaty transakcyjne w porównaniu do renomowanych bram płatniczych dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanej sieci.

Użytkownicy mogą nabyć portfel Bitcoin lub oprogramowanie do wysyłania, otrzymywania i przechowywania środków z wyjątkowym poziomem bezpieczeństwa. Każdy może pobrać portfel Bitcoin lub oprogramowanie na swój telefon, komputer lub inne urządzenie cyfrowe zgodnie z własnymi preferencjami. Po drugie, użytkownicy muszą zarabiać Bitcoiny, handlując, prosząc klientów o płatności Bitcoin lub grając w gry online oparte na Bitcoin.

Koncepcja Bitcoin ewoluowała teraz do walut cyfrowych banku centralnego, które mogą zmienić naszą gospodarkę. Oto obszerny przewodnik po handlu detalicznym i hurtowym CBDC.

Czym różni się Bitcoin od walut Fiata?

Najbardziej uderzającą zaletą Bitcoina jest fakt, że nie jest on podobny do walut, którymi zarządza centralny system bankowy. Bitcoiny nie mają fizycznej pamięci masowej na żadnej platformie i mogą wykorzystywać algorytmy matematyczne do ochrony ciągu liczb przechowywanych w kluczu publicznym i prywatnym.

W najbardziej podstawowym sensie klucz publiczny jest taki sam jak numer konta bankowego, a klucz prywatny to pin bankomatu klienta. Możliwe jest podzielenie Bitcoina na 8 miejsc po przecinku, a najmniejsza jednostka jest określana jako Satoshi. Innym ważnym czynnikiem, który przemienia się na korzyść Bitcoin w różnicy między Bitcoinem a Blockchainem, jest prostota transakcji Bitcoin.

Prawie każda zainteresowana osoba może zrozumieć transakcje Bitcoin z odpowiednią ilością odsetek. W rzeczywistości Bitcoin przedstawia lepsze i wygodniejsze podejście do dokonywania lub otrzymywania płatności. Po prostu utwórz portfel na platformie handlowej Bitcoin, a następnie podaj jego adres na dowolnej cyfrowej platformie walutowej.

Wielu sprzedawców detalicznych już wyjaśniło wątpliwości dotyczące Bitcoin kontra Blockchain, a niektórzy nadal wątpią w legalność Bitcoinów. Bitcoiny oczywiście wymagają połączonego podejścia do przeglądu przepisów bankowych, polityki prywatności i innowacji technologicznych. Jeśli jednak masz odpowiedni lokalny sprzęt do przechowywania Bitcoinów, nie musisz się martwić utratą swoich Bitcoinów. Tak więc Bitcoiny zapewniają również bezpieczeństwo Twoich finansów przechowywanych w Bitcoinach.

Jeśli interesuje Cię Bitcoin i Blockchain, oto bezpłatny kurs blockchain, który pomoże Ci zrozumieć kontekst obu tych terminów.

Rozróżnienie między Blockchain i Bitcoin

Teraz należy zauważyć, że związek między Bitcoinem a Blockchainem dotyczy aplikacji i technologii. Jednak wiele osób może często mylić blockchain z Bitcoinem. Głównym powodem takiego zamieszania jest fakt, że Bitcoin był pierwszym powszechnie znanym zastosowaniem technologii blockchain. Dlatego udało mu się zmienić postrzeganie ludzi w kierunku wiary, że Bitcoin jest podstawą wszystkich technologii blockchain.

Z drugiej strony większe korzyści płynące z blockchain zyskały ostatnio uznanie. Blockchain powoli poprawiał swoje możliwości w zakresie spełniania wymagań przedsiębiorstw z różnych branż. Przyjrzyjmy się więc różnicom między blockchainem a Bitcoinem, aby uzyskać głębszy wgląd w ich konsekwencje.

Czym są Bitcoiny i Blockchain?

Zacznijmy skupiać się na różnicy między Bitcoinem a Blockchainem, biorąc pod uwagę definicje. Blockchain to technologia rozproszonej księgi do rejestrowania transakcji między dwiema stronami z lepszą wydajnością. Z drugiej strony Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Obecnie w obiegu można znaleźć ponad 4000 alternatywnych wariantów Bitcoina i innych kryptowalut.

Nie ma banków centralnych ani organu administracyjnego dla Bitcoinów, co umożliwia transakcje między użytkownikami w sieci Bitcoin peer-to-peer bez konieczności korzystania z pośredników. Blockchain jest technologią bazową dla każdej alternatywy dla kryptowalut. Jednak blockchain nie ogranicza się tylko do Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty. Blockchain może znaleźć szeroki zakres zastosowań w różnych sektorach.

Czytaj więcej:Blockchain vs Bitcoin: czy oni się różnią?

Potencjalne aplikacje

Kolejny ważny wskaźnik pozwalający odróżnić Bitcoin od Blockchain odnosi się do ich potencjalnych zastosowań. Początki blockchain odzwierciedlały potrzebę zastosowania technologii ułatwiającej tanie, bezpieczne i bezpieczne środowisko umożliwiające transakcje peer-to-peer. Ma na celu zmniejszenie zaangażowania niepotrzebnych pośredników.

Ponadto blockchain nadaje się do niezawodnego przechowywania danych i dostępu do nich ze względu na swoją tożsamość jako rozproszona księga. Z drugiej strony Bitcoin został opracowany w celu przyspieszenia transakcji transgranicznych. Następnie Bitcoiny mają również na celu uproszczenie systemów płatności poprzez wykluczenie pośredników zewnętrznych przy jednoczesnym zmniejszeniu kontroli rządu nad transakcjami.

Oto lista ponad 20 zastosowań technologii blockchain, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć potencjał blockchain.

Rzeczywiste przypadki użycia

Chociaż potencjalne zastosowania Blockchain i Bitcoin prezentują je pozytywnie, rzeczywiste przypadki użycia obu można zakwalifikować jako uderzającą różnicę między Bitcoinem a Blockchainem. W przypadku przypadków użycia w świecie rzeczywistym Bitcoin nie ma żadnej przewagi. Jego funkcjonalność jako waluty jest ograniczona. Z drugiej strony, blockchain może być odpowiedni do przenoszenia wszystkiego, co ma wartość, w tym waluty, akcji lub tytułów własności.

Technologie Blockchain przedstawiają również wiele obiecujących przypadków użycia w sektorach prywatnym i publicznym. Niektóre przykłady wykorzystania technologii blockchain w sektorze publicznym obejmują przechowywanie dokumentacji zdrowia publicznego i rejestrów gruntów, systemy zarządzania tożsamością i niezmienne platformy do głosowania. Wielcy giganci technologiczni również czerpią korzyści z technologii blockchain w sektorze prywatnym, dokonując ogromnych inwestycji.

Blockchain ewoluował jako korzystna alternatywa dla rozwiązań w branży fintech i bankowej. Ponadto blockchain znalazł również zastosowanie w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw, aby osiągnąć lepszą przejrzystość wraz z niezmiennym rejestrem transakcji. Kolejny uderzający szczegół dotyczący rzeczywistych przypadków użycia technologii blockchain odnosi się do zainteresowania nią innych branż.

Najważniejsze branże, które podejmują pierwsze kroki w kierunku przyjęcia blockchain, obejmują przemysł samochodowy, muzyczny, lotniczy, telekomunikacyjny i rozrywkowy. Co najważniejsze, blockchain stwarza również możliwości projektowania inteligentnych kontraktów, które pomagają interesariuszom w wymianie towarów poprzez wykluczenie drogich pośredników.

Sprawdź również: Praktyczne przypadki użycia Blockchain

Zakres

Różnica między Bitcoinem a Blockchainem również bierze pod uwagę oba aspekty, aby zapewnić przejrzystość. Blockchain ma obiecujący zakres dzięki produktywnemu wzrostowi w ciągu ostatniej dekady. W obecnych czasach cała technologia blockchain ma mieć tendencję wzrostową. Wiele rządów stale wprowadza inicjatywy związane z blockchain, a wybór technologii blockchain zapewnia również lepszą przejrzystość, bezpieczeństwo i zaufanie do ich systemów.

Z drugiej strony Bitcoin nie przedstawia żadnych obiecujących wskazówek co do zakresu. Podczas gdy niektóre kraje już otwarcie przyjęły koncepcję Bitcoinów, wiele innych rządów nałożyło ograniczenia lub zakazy na Bitcoin. Ponadto należy pamiętać, że Bitcoin nie kwalifikuje się zgodnie z prawem jako zamiennik prawnego środka płatniczego kraju.

Wiele firm korporacyjnych już wykorzystuje blockchain w swoich modelach biznesowych, aby wykorzystać oferowany przez niego zakres. Oto lista 50 firm korzystających z technologii blockchain.

Podstawowa strategia

Innym krytycznym czynnikiem odróżniającym Bitcoin od Blockchain jest podstawowa strategia. Bitcoin podąża za strategią obniżania kosztów influencerów przy jednoczesnym skróceniu czasu transakcji. Jednak Bitcoin przedstawia znaczną porażkę pod względem swojej elastyczności. Użytkownicy potrzebują portfela Bitcoin i polegają na wybranych metodach zarabiania Bitcoinów, takich jak handel, wydobycie lub w zależności od płatności Bitcoin.

Z drugiej strony technologia blockchain nie ma żadnych ograniczeń, takich jak Bitcoin. W rzeczywistości blockchain zyskuje uznanie w dużej mierze dzięki swoim zdolnościom do zaspokajania potrzeb różnych branż. Blockchain może doskonale dostosowywać się do różnych zmian i służyć różnym przypadkom użycia pożądanym przez użytkowników.

Oto krótki przewodnik po strategii, który pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób możesz wdrożyć łańcuch bloków, aby wzmocnić swoją firmę.

Istniejący status

Ostatni aspekt różnicy między Bitcoin a Blockchain odnosi się do istniejącego statusu obu. Bitcoin najprawdopodobniej nadal zachowa swoją anonimowość. Chociaż użytkownicy mogą obserwować transakcje w księdze, nie mogą interpretować liczb w określonej kolejności. Wręcz przeciwnie, blockchain współpracuje z różnymi firmami i wymaga przestrzegania wszystkich wymogów zgodności.

Blockchain może zapewnić łatwość zgodności ze wsparciem dla KYC, a także innymi normami. W rezultacie blockchain może zapewnić kompleksową przejrzystość w perspektywie długoterminowej. Możesz więc zauważyć, jak blockchain ma znaczną przewagę nad Bitcoinem. Podsumujmy różnice między nimi w poniższej tabeli.

infografika bitcoin vs. blockchain

Jeśli intryguje Cię technologia blockchain, powinieneś zapisać się na kursy blockchain, aby pogłębiać swoją wiedzę.

Wniosek

Jak widać wyraźnie, blockchain to większy zestaw, który zawiera Bitcoin jako jedną z jego zawartości. Bitcoin kontra Blockchain może zrewolucjonizować konwencjonalne podejście do transakcji finansowych i biznesowych. We współczesnej erze cyfrowej transformacji obie te technologie mają wyjątkowe konsekwencje.

Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić różnice między nimi, aby zrozumieć idealny wybór w zależności od przypadków użycia. Możesz dowiedzieć się więcej o funkcjach blockchain i Bitcoin, aby zrozumieć, jak każdy z nich ma unikalne konsekwencje. Zalecamy rozpoczęcie od naszego bezpłatnego podstawowego kursu dotyczącego technologii blockchain, który obejmie większość podstawowych elementów.

Aby opracować dokładniejsze i lepsze zrozumienie, powinieneś zacząć od naszego kursu Certified Enterprise Blockchain Professional (CEBP). Dzięki lepszemu zrozumieniu różnic między blockchain a Bitcoinem możesz poszerzyć swoją wiedzę o kryptowalutach i rozproszonych rejestrach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me