Crypto vs CBDC: różnica między CBDC z obsługą Blockchain a innymi kryptowalutami

Pojawiło się wiele pytań dotyczących debaty Crypto vs CBDC w branży finansowej. Odpowiedzmy na te pytania, porównując kryptowaluty i waluty cyfrowe banków centralnych

Waluty cyfrowe banku centralnego są obecnie jedną z najbardziej rewolucyjnych interwencji w globalnym ekosystemie finansowym. CBDC cieszą się dużym zainteresowaniem branży usług finansowych, a także mediów. Ludowy Bank Chin ogłosił rychłe zastąpienie gotówki będącej w obiegu nową walutą cyfrową. Podobnie istnieje wiele propozycji Europejskiego Banku Centralnego dotyczących integracji CBDC z jego ekosystemem finansowym.

Jednocześnie zapytanie Banque de France o zbadanie możliwości wprowadzenia cyfrowej waluty również wskazuje na popularność CBDC. Dlatego wiele banków centralnych jest zdezorientowanych debatą Crypto vs CBDC i jej konsekwencjami dla szerszego krajobrazu finansowego. Poniższa dyskusja jest próbą wyjaśnienia porównania kryptowalut z walutami cyfrowymi banku centralnego.

Zapisać się: Kurs mistrzowski dotyczący waluty cyfrowej banku centralnego

Istniejący stan kryptowalut i walut cyfrowych banku centralnego

Zanim przejdziemy od razu do porównania między CBDC opartym na łańcuchu blokowym a innymi kryptowalutami, zastanówmy się nad istniejącym stanem. Banki centralne są obecnie zaangażowane w intensywną konkurencję o uwolnienie najpierw swoich walut cyfrowych banków centralnych (CBDC). Co najważniejsze, rozsądne jest rozważenie wpływu pandemii COVID-19 i związanych z nią wyzwań na światową gospodarkę.

Chiny zajęły dość aktywne stanowisko w sprawie walut cyfrowych banków centralnych, z agresywnymi inicjatywami wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, czyli cyfrowego juana. Jednocześnie Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna angażują się we współpracę badawczą w celu oceny pozytywnych i negatywnych skutków wdrożenia CBDC. Skąd więc w dyskusji pojawia się porównanie kryptowalut i CBDC?

W rzeczywistości szybka dojrzałość rynku kryptowalut była istotnym czynnikiem motywującym banki centralne do wprowadzania walut cyfrowych ze wsparciem ze strony państwa. Obecnie Ethereum znalazło zastosowania w hostowaniu zupełnie nowego krajobrazu zdecentralizowanych finansów, zamiast po prostu istnieć jako nieużywany łańcuch bloków warstwy podstawowej.

Ponadto najczęściej wzmianka w debatach na temat kryptowalut kontra waluty cyfrowe banku centralnego, czyli Bitcoin, wyszła daleko poza tożsamość bańki i schematu zrzutu. Jako pionier kryptowalut, Bitcoin jest obecnie używany w szerokim zakresie zastosowań detalicznych. Co najważniejsze, Bitcoin znalazł zastosowanie jako zabezpieczenie instytucjonalne, ustalając w ten sposób jego znaczenie we współczesnym ekosystemie finansowym.

Chociaż termin zapadalności kryptowalut nadal nabiera tempa, banki centralne zidentyfikowały realne zagrożenie w ogłoszeniu przez Facebooka własnej kryptowaluty, tj. Libry. Banki centralne zdecydowanie uznały Bitcoin za zagrożenie, choć bez żadnych poważnych problemów z zaledwie 5% adopcji na całym świecie.

Wręcz przeciwnie, debata między kryptowalutami a CBDC pojawia się wraz z pojawieniem się Facebooka w świecie finansów. Przy już istniejącej bazie użytkowników wynoszącej ponad 2 miliardy użytkowników Libra na Facebooku może cieszyć się wyjątkowo popularnością. Następnie wprowadzenie Libry może przynieść ogromne zmiany w krajobrazie monetarnym na całym świecie.

Podstawowy konflikt

Zatem porównanie kryptowalut z walutami cyfrowymi banku centralnego wydaje się rozsądną propozycją dla banków centralnych. Opinia publiczna może również spróbować zidentyfikować różnice między dwoma pojawiającymi się przełomami w globalnym ekosystemie finansowym. Najbardziej uderzający aspekt w porównaniu kryptowalut i CBDC odnosi się do różnicy filozoficznej.

Podstawowe aspekty związane z CBDC są w rzeczywistości sprzeczne z filozofią kryptowalut. Należy zauważyć, że Bitcoin powstał, aby uniknąć konwencjonalnej kontroli nad bankami centralnymi. Bitcoin pokazał wpływ kryptowalut na osłabiającą politykę pieniężną związaną z Rezerwą Federalną w odpowiedzi na globalny kryzys finansowy 2008 roku.


Ponadto Bitcoin i kryptowaluty mają na celu zaoferowanie podejścia do ucieczki przed bankami i zabezpieczenia przed utratą siły nabywczej w gotówce. Możesz więc zauważyć, jak CBDC obraca się na korzyść kontroli banków centralnych, najbardziej znaczącego elementu, który jest ograniczony w kryptowalutach. CBDC dąży do zachowania oligopolu globalnego systemu bankowego, podczas gdy kryptowaluty koncentrują się na demokratyzacji systemów finansowych.

Obejrzyj teraz wirtualną konferencję na żądanie na temat zasobów cyfrowych i walut cyfrowych banków centralnych (CBDC)!

Nie myśl o CBDC jako o kryptowalucie!

Teraz, gdy znasz już podstawową zasadę konfliktu między kryptowalutami a CBDC, rozsądne jest wyjaśnienie znaczącej wątpliwości dotyczącej CBDC. Jako inne warianty kryptowalut ogólnie przyjmuje się waluty cyfrowe banku centralnego. Jak wspomniano powyżej, waluty cyfrowe banku centralnego mają banki centralne w centrum każdej transakcji CBDC. CBDC mogą być dostępne do użycia w wariantach opartych na tokenach lub kontach.

W przypadku wykorzystania CBDC jako tokenów token trafia bezpośrednio do danego banku centralnego. CBDC zasadniczo służyłoby jako dodatkowy mechanizm płatności. Innym tematem, który często pojawia się w porównaniu kryptowalut i walut cyfrowych banków centralnych, jest klasyfikacja CBDC. Podobnie jak Bitcoin w pierwszych dniach, CBDC podlega wielu założeniom dotyczącym jego żywotności w globalnym krajobrazie finansowym.

Wiele osób zastanawia się, czy CBDC będzie natychmiast dostępne z płynnością podobną do gotówki, czy też z dziesięcioletnią żywotnością. Chociaż te pytania pozostają bez odpowiedzi, banki muszą postrzegać CBDC jako alternatywny system płatności. Co najważniejsze, ważne jest, aby wiedzieć, że CBDC nie są kryptowalutami.

Różnice między CBDC opartymi na Blockchain a kryptowalutami: Crypto vs CBDC

Czytelnicy musieli uzyskać jasność, że CBDC nie są nigdzie podobne do kryptowalut. A co, jeśli blockchain pojawi się w CBDC? Nowe CBDC oparte na blockchain również pojawiają się na pierwszych stronach gazet obok kryptowalut. CBDC oparte na Blockchain i inne kryptowaluty, takie jak Bitcoin i stablecoins, są zbiorczo określane jako aktywa kryptograficzne zabezpieczone aktywami i przedstawiają bardzo mylące propozycje.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć porównanie kryptowalut i walut cyfrowych banku centralnego z blockchain na obrazie, aby zapewnić szerszą akceptację. Podczas gdy CBDC są malowane w negatywnym świetle ze względu na kontrolę banków centralnych, kryptowaluty również mają pewne niepowodzenia.

Nie ma wątpliwości co do możliwości kryptowalut w zrewolucjonizowaniu współczesnych rynków finansowych i związanych z nimi transakcji. Z drugiej strony zmienność cen jest głównym problemem, który ogranicza szersze przyjęcie i wykorzystanie kryptowalut. Tak więc społeczność blockchain i kryptowalut stale ewoluowała dzięki nowym opcjom i alternatywom dostępnym przy wsparciu zasobów zewnętrznych.

Przedsiębiorstwa i banki centralne mają ważne powody, aby skupić swoją uwagę na porównaniu między CBDC opartymi na łańcuchu bloków a kryptowalutami. Ponadto osoby fizyczne mogą również zaktualizować swoje rozumienie stale powiększającej się przestrzeni kryptograficznej zabezpieczonej aktywami. Zacznijmy zastanawiać się nad różnicami między CBDC opartymi na łańcuchu bloków a innymi kryptowalutami.

Przeczytaj także: Hurtowa i detaliczna cyfrowa waluta banku centralnego

  • Pieniądze prywatne i pieniądze wspierane przez rząd

Jedna z pierwszych różnic w porównaniu kryptowalut i CBDC wskazuje na naturę kryptowalut, takich jak stablecoiny. W najbardziej podstawowym sensie waluty cyfrowe banku centralnego są specyficznymi wariantami pieniądza prywatnego. Niektórzy ludzie mogą spierać się o związek między stablecoinami a aktywami zewnętrznymi. Jednak kryptowaluty, takie jak stablecoin, zapewniają wyraźną reprezentację istniejącego stanu debaty między walutą emitowaną przez rząd a prywatnymi pieniędzmi.

Powiązanie stablecoinów na zasadzie jeden do jednego z walutą fiducjarną, taką jak USD, jest również korzystnym czynnikiem dla kryptowalut. Z drugiej strony prywatna organizacja lub podmiot, a nie agencja rządowa, emituje stablecoiny i inne kryptowaluty. CBDC oparte na Blockchain zyskują przewagę w tym aspekcie porównania kryptowalut z cyfrowymi walutami banku centralnego.

CBDC oferują elastyczną platformę do łączenia obecnych procesów wydawania walut fiducjarnych z technologią blockchain. Zasadniczo można uznać CBDC za ulepszenie w stosunku do obecnych alternatyw fiat. Wręcz przeciwnie, kryptowaluty, takie jak stablecoin, są w rzeczywistości konkurencyjnym wariantem prywatnych pieniędzy emitowanych.

W tym kontekście ważne jest, aby wziąć pod uwagę ewolucję kryptowalut jako ważny czynnik w zrozumieniu rozwoju CBDC opartych na blockchain. Naturalny rozwój kryptowalut od zdecentralizowanych alternatyw, takich jak Bitcoin, w kierunku stablecoinów, a następnie CBDC może pomóc w uzyskaniu maksymalnych korzyści z technologii blockchain.

  • Wartość wymiany

Drugi punkt porównania między kryptowalutami a cyfrowymi walutami banku centralnego dotyczy szczegółów. Wiele osób żywiło wyraźne błędne przekonanie dotyczące stablecoinów. Zakładają, że wszystkie opcje wśród stablecoinów działają w tym samym modelu. Bez zagłębiania się w zawiłości techniczne, można było przewidzieć różnice w wykupywaniu i wymianie funkcji za pomocą stablecoinów.

Takie niepowodzenia mogą ograniczyć możliwość przyjęcia stablecoinów jako niezawodnego i uznanego środka wymiany. Weźmy przykład stablecoinów zabezpieczonych złotem, aby zrozumieć problemy związane z kryptowalutami. Czy powinieneś wymieniać stablecoiny na fizyczne złote monety lub sztabki? A może możesz wymienić stablecoiny na złoto na określony rodzaj reprezentacji, na przykład fundusz giełdowy lub ETF? Te pytania budzą poważne wątpliwości co do użyteczności kryptowalut.

Drugi gracz porównujący kryptowaluty do CBDC, czyli CBDC, oferuje bezpośrednią reprezentację aktualnie aktywnej waluty fiducjarnej. Podstawowe precedensy CBDC implikują potrzebę traktowania, zarządzania i rozliczania CBDC, podobnie jak limity walutowe. Jednak wiele projektów CBDC opartych na blockchain jest obecnie w toku na całym świecie. Tak więc dość szybko można przewidzieć jednolitość działań różnych CBDC na całym świecie.

Zapisać się: Bezpłatny kurs szkoleniowy Enterprise Blockchain Fundamentals

  • Różnica w podstawowych celach

Debata między kryptowalutami a walutami cyfrowymi banku centralnego ma również inny znaczący wpływ na większy ekosystem finansowy. Proste porównanie celów leżących u podstaw CBDC opartych na blockchain i innych kryptowalut może również jasno wyjaśnić ich różnice. Stablecoiny są zdecydowanie jedną z rewolucyjnych interwencji, które mogą kształtować ewolucję waluty fiducjarnej.

Jednak konstrukcja stablecoinów zasadniczo stanowi alternatywę dla opcji walut fiducjarnych. Bitcoin może być często zauważany w nagłówkach gazet ze względu na jego zmienność cen. Wręcz przeciwnie, ludzie zakładają Bitcoin jako zabezpieczenie przed inflacją lub pewien rodzaj zabezpieczenia przed dewaluacją waluty. Integracja blockchain i kryptowalut w stablecoinach może generalnie prowadzić do podobieństw ze zdecentralizowanymi kryptowalutami.

Porównanie kryptowalut z CBDC sugerowałoby tutaj, że CBDC są bezpośrednią reprezentacją waluty fiducjarnej. CBDC oparte na Blockchain pojawią się jako zamienniki waluty fiducjarnej z tymi samymi pułapkami w istniejących alternatywach. W tym przypadku można było zauważyć całkowite odchylenie od rzeczywistego celu Bitcoina. Zamiast oferować zdecentralizowaną i rozproszoną formę pieniądza, CBDC oparte na łańcuchu bloków służyłyby jako krypto ze scentralizowaną kontrolą. Wręcz przeciwnie, to konkretne założenie prawdopodobnie sprzyjałoby masowemu wykorzystaniu CBDC opartych na łańcuchu bloków.

  • Prywatność i bezpieczeństwo danych

Kolejnym punktem porównania w debacie na temat kryptowalut i walut cyfrowych banków centralnych jest niezależność finansowa i prywatność. W porównaniu do kryptowalut, CBDC rzadziej kładzie nacisk na prywatność i dane. Przestrzeń kryptowalut jest niewątpliwie niezależna z modelem peer-to-peer, a banki centralne zobowiązują się do określonych regulacji.

Ustawienie peer-to-peer z kryptowalutami umożliwia użytkownikom decydowanie o ilości i rodzaju danych, które chcą udostępnić. Wręcz przeciwnie, transakcje z CBDC spowodowałyby automatyczne wyrzucenie ogromnych porcji danych do organów podatkowych lub organów regulacyjnych. Wiele osób preferowałoby CBDC oparte na blockchain, wskazując na legalne działania.

Dopóki nie zrobisz nic nielegalnego, nie ma powodu, aby martwić się korzystaniem z CBDC opartych na łańcuchu bloków. Jednak powody, dla których warto skupić się na prywatności w debacie między kryptowalutami a CBDC, to nie tylko działalność przestępcza. Prywatność jest niewątpliwie godnym uwagi wymogiem, aby przestrzegający prawa obywatele mieli zabezpieczenia przed złośliwymi agentami.

Mówiąc o prywatności danych, rozsądnie jest poruszyć temat bezpieczeństwa w porównaniu kryptowalut z walutami cyfrowymi banku centralnego. Bezpieczeństwo nie jest głównym problemem w przypadku kryptowalut, ponieważ okazały się one skuteczne ze wszystkich stron w zakresie bezpieczeństwa transakcji i informacji.

Z drugiej strony, CBDC oparte na blockchain nie przezwyciężyły problemów, takich jak niepowodzenia w łańcuchach bloków i bezpieczeństwo wymiany. Ponadto CBDC oparte na blockchain napotykają problemy z samodzielną opieką i większą powierzchnią dla cyberataków. Scentralizowane punkty awarii w centrach CBDC mogą zapewnić hakerom więcej okazji do atakowania agencji rządowych i krajów.

Czytaj teraz: Przewodnik dla początkujących po DeFi

Podsumowanie

Dlatego jasne jest, że debata Crypto vs CBDC przez cały czas toczyła się w złym kierunku. Możemy uznać CBDC oparte na blockchain jako ewoluujące formy kryptowalut, oferując jednocześnie lepszy element zaufania. Wsparcie banku centralnego i zapewnienie podobnej funkcjonalności jak waluta wspierana przez rząd sprawiają, że CBDC oparte na blockchain są atrakcyjne.

Jednak ważne jest również, aby wziąć pod uwagę niepowodzenia widoczne w CBDC w porównaniu z innymi kryptowalutami. Jak dotąd CBDC oparte na blockchain pozostają w tyle pod względem prywatności i bezpieczeństwa danych dzięki scentralizowanej kontroli banków. Wręcz przeciwnie, rozsądne jest oczekiwanie nowych wydarzeń w społeczności blockchain i kryptowalut w celu wzmocnienia CBDC. Zapisz się teraz na kurs CBDC i dowiedz się więcej!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map