W tym artykule zobaczymy, czy blockchain obiecuje zmienić naszą przyszłość, czy nie.

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, że „czy blockchain jest przyszłością”? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Technologia Blockchain zaskoczyła wszystkich, ponieważ może zmienić prawie wszystko wokół nas.

Żyjemy w erze, w której technologia odgrywa kluczową rolę w naszej codziennej działalności. Na przykład sprawdzasz internet, łączysz się ze sklepami internetowymi, aby kupować artykuły spożywcze, i oglądasz swój ulubiony program w serwisie Netflix. To wszystko nie jest możliwe bez uwzględnienia technologii.

W tym artykule zobaczymy, czy technologia blockchain może zmienić naszą przyszłość, czy nie. Aby upewnić się, że robimy to poprawnie, przyjrzymy się firmom blockchain, przyszłym trendom blockchain i nie tylko! Ponadto, czy przyszłe firmy blockchain będą w stanie uchwycić ten trend i jak najlepiej go wykorzystać?

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals


Funkcje Blockchain

Aby lepiej zrozumieć przyszłość łańcucha bloków, musimy najpierw zapoznać się z jego funkcjami.

Blockchain to sieć peer-to-peer, która opiera się na zdecentralizowanym podejściu. Brak scentralizowanej jednostki otwiera mnóstwo opcji dla organizacji, które potrzebują zaufania, niezmienności i przejrzystości. Aby uzyskać lepszy pomysł, pomyśl o dużym łańcuchu. Jeśli jedna z małych jednostek łańcucha zostanie usunięta, łańcuch zerwie się, ostrzegając wszystkich, że coś jest nie tak. Blockchain zależy od metody konsensusu w celu weryfikacji i zapisywania transakcji w łańcuchu bloków.

Aby lepiej zrozumieć, co ma do zaoferowania blockchain, przejdźmy do najważniejszych funkcji poniżej.

Zdecentralizowana technologia

Jedną z największych cech blockchain jest jego zdecentralizowana technologia. Ze względu na decentralizację nie ma potrzeby tworzenia organu zarządzającego. Węzły współpracują w celu walidacji transakcji przy użyciu metody (-ów) konsensusu.

W ten sposób sieć blockchain może służyć do przechowywania dokumentów, cennych zasobów cyfrowych, kryptowalut i nie tylko. Jako użytkownik wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że odpowiednio dbasz o swoje klucze prywatne – dzięki którym możesz uzyskać dostęp do swoich rzeczy w zasobach online.

Lepsze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo Blockchain jest naprawdę na najwyższym poziomie. Blockchain zapewnia również większe bezpieczeństwo dzięki kryptografii używanej do zapewniania bezpieczeństwa danych. Jest to podejście zdecentralizowane, co oznacza również, że platforma lub sieć nie może zostać zamknięta ani zmodyfikowana przez tylko jeden podmiot. Nawet najbardziej bezpieczny, scentralizowany podmiot może zostać zhakowany, co sprawia, że ​​blockchain jest bardzo dobrym systemem bezpieczeństwa, ponieważ nie wymaga scentralizowanego podejścia.

Zapisać się: Kurs Certified Blockchain Security Expert (CBSE)

Niezmienność

Dane przechowywane w łańcuchu bloków mają niezmienny charakter. Oznacza to, że raz zapisanych danych nie można zmienić ani zmienić. Niezmienność daje blockchainowi świetny sposób na bycie częścią systemów, w których kradzież danych lub zmiany są częstym zjawiskiem.

Szybsze rozliczenia

Blockchain oferuje szybsze opcje rozliczeń, jeśli chodzi o bankowość. Obecny system bankowy jest zbyt wolny i zajmuje dużo czasu, jeśli chodzi o rozliczenia. Dzięki blockchain rozliczenia będą prawie natychmiastowe, bez żadnych opóźnień.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego funkcjach, oto przewodnik po wprowadzeniu do funkcji Blockchain, o których musisz wiedzieć.

Blockchain Evolution

Aby lepiej zrozumieć, czym obecnie jest blockchain, musimy przyjrzeć się historii technologii blockchain i poznać trzy pokolenia.

Pierwsza generacja:

Pierwsza generacja technologii blockchain dotyczyła bitcoinów i walut cyfrowych. Miały charakter podstawowy i nie zapewniały sposobu na automatyzację związanych z nimi zadań. Poza tym istniał tylko jeden rodzaj łańcucha bloków, który obraca się wokół bloków. Bitcoin wykorzystuje 1 MB rozmiaru bloku do przechowywania transakcji. Wtedy rozmiar bloku może być wystarczający, ale teraz wydaje się, że jest mały. Ponadto przechowywanie wszystkich informacji o transakcjach w bloku nie było idealne, ponieważ sprawiało, że mniej transakcji mieściło się w bloku.

Jednak było to rewolucyjne. Wprowadził on ideę technologii rozproszonych rejestrów, a teraz zespoły pracują nad ulepszaniem jej z każdym mijającym dniem.

Drugie pokolenie:

Druga generacja technologii blockchain wprowadziła nową koncepcję, znaną jako inteligentne kontrakty. Dzięki temu blockchain stał się bardziej wszechstronny. Dzięki inteligentnym umowom blockchain może teraz nie tylko przechowywać informacje, ale także automatyzować umowy w łańcuchu bloków. Ethereum był pierwszym blockchainem, który naprawdę wprowadził koncepcję inteligentnych kontraktów. Zapoczątkował również drugą generację technologii blockchain.

Możesz myśleć o inteligentnych umowach jako o dokumentach prawnych w kodzie. Są wykonywane, jeśli zostaną spełnione określone warunki, tak jak dokument prawny działa w prawdziwym życiu.

Trzecia generacja:

Nie widzieliśmy jeszcze trzeciej generacji technologii blockchain. Jesteśmy jednak na etapie przejścia z drugiego do trzeciego pokolenia. Obecnie największym wąskim gardłem, na które cierpi blockchain, jest skalowalność. Transakcje są umieszczane w kolejce i ukończenie niektórych transakcji może zająć od kilku godzin do kilku dni. Wiele innych technologii rozproszonych ksiąg rachunkowych rozwiązało ten problem, ale nie na równi z rozwiązaniami scentralizowanymi, w tym VISA.

Aktualne przypadki użycia i przyszłe przypadki użycia

Aby lepiej zrozumieć blockchain, musimy również przyjrzeć się różnym przypadkom użycia blockchain w przedsiębiorstwach.

Aktualne przypadki użycia Blockchain

Obecnie istnieje wiele zastosowań blockchain. Wymieńmy je poniżej.

Łańcuch dostaw:

Łańcuch dostaw obecnej generacji jest wydajny, ale cierpi na wiele problemów, w tym brak przejrzystości, identyfikowalności i identyfikowalności. Dzięki blockchain wszystko to się zmieni. Blockchain dla łańcucha dostaw zapewnia przejrzystość, aw zamian zapewnia, że ​​każdy element można prześledzić bez pełnej przejrzystości.

Zapisać się: Kurs zarządzania łańcuchem bloków przedsiębiorstw i łańcuchem dostaw

Bezpieczeństwo żywności:

Jeden z najbardziej znaczących przypadków użycia blockchain obejmuje bezpieczeństwo żywności. IBM we współpracy z Walmart wykorzystuje technologię blockchain do poprawy bezpieczeństwa żywności. Z każdą informacją o żywności w okresie przejściowym, żywność zawsze bezpiecznie dotrze do konsumenta końcowego. Producenci muszą tylko upewnić się, że umieścili kod kreskowy na każdym produkcie spożywczym, aby można go było śledzić za pomocą łańcucha blokowego.

Opieka zdrowotna:

Obecny stan opieki zdrowotnej poprawił się dzięki technologii blockchain. Pomaga w digitalizacji profili pacjentów, co usuwa błędy i nieścisłości, które pojawiły się w dokumentacji. Krótko mówiąc, poprawia elektroniczną dokumentację medyczną (EHR).

W ten sposób pacjenci również nie muszą martwić się o noszenie przy sobie swoich raportów. Oprócz ulepszenia EHR poprawi się również identyfikowalność leków. Dzięki technologii blockchain w opiece zdrowotnej leki można prześledzić w trakcie ich podróży, dzięki czemu żaden podrobiony lek nie dotrze do użytkowników końcowych. Inne kluczowe ulepszenia obejmują zarządzanie zgodą pacjenta, motywację poprzez mikropłatności i bezpieczeństwo danych w badaniach klinicznych.

Finanse:

Sektor finansowy jest największym sektorem, na który wpłynął blockchain. Na przykład poprawił bezpieczeństwo, przejrzystość, zaufanie, prywatność, skalowalność, programowalność i wydajność sektora finansowego. Łatwo zrozumieć, że transakcje finansowe są teraz usprawnione i programowalne dzięki zastosowaniu rozwiązań blockchain drugiej generacji, takich jak Ethereum. Zapewnia również autentyczność danych.

Nieruchomość:

Nieruchomości radykalnie poprawią sytuację na rynku nieruchomości. Blockchain dla nieruchomości może przynieść korzyści poprzez redukcję kosztów, automatyzację procesów, tokenizację, rozliczenia płatności w czasie rzeczywistym, lepszą dostępność danych i przejrzystość sieci.

Przyszłe przypadki użycia Blockchain

Przyszłość blockchain wydaje się jasna. W przyszłości możemy zobaczyć, jak blockchain zostanie zintegrowany z prawie wszystkim wokół nas, w tym ze sztuczną inteligencją (AI) i internetem rzeczy. Chociaż mogłoby się wydawać, że przypadków użycia blockchain jest mnóstwo, trudno powiedzieć, że są one wyczerpane. Blockchain to wschodząca technologia, która w najbliższej przyszłości może ulepszyć wiele rzeczy. Dzięki innowacjom, takim jak technologia rozproszonych rejestrów opartych na wykresach, ważne jest, aby zrozumieć, że ogólnie rzecz biorąc, w przypadku blockchain lub DLT jest wiele rzeczy do zrobienia..

W przyszłości możemy z łatwością zintegrować blockchain z inteligentnymi samochodami, Internetem i prawie wszystkim, co robimy i czego doświadczamy.

Obecni gracze rewolucjonizują Blockchain

W tej sekcji pokrótce przyjrzymy się obecnym graczom rewolucjonizującym blockchain.

Hyperledger

Hyperledger to projekt blockchain typu open source, zarządzany przez The Linux Foundation. Jest to projekt parasolowy, na który składa się wiele projektów, w tym rozproszone księgi, biblioteki, narzędzia i projekty specyficzne dla domeny. Szklarnia Hyperledger blockchain jest duża i składa się z niesamowitych projektów, w tym dobrze znanego Hyperledger Fabric, Hyperledger Besu i innych.

Ponad 300 firm bierze udział w projektach Hyperledger, w tym czołowi członkowie, tacy jak IBM, Intel, SAP i inni.

DAML

DAML to kolejny interesujący projekt, którego celem jest zapewnienie ujednoliconego języka programowania do pisania aplikacji rozproszonych. Pozwala programistom być produktywnymi i innowacyjnymi. Jest to język programowania typu open source i jest obecnie używany przez wiele platform, w tym Sextant, Hyperledger Sawtooth, Amazon Aurora, Hyperledger Fabric i tak dalej.

Corda

Corda to platforma blockchain typu open source skierowana do firm. Oferuje globalny ekosystem blockchain, który przyciąga programistów do ulepszania stanu blockchain w różnych branżach. Dzięki Corda firmy mogą wdrażać własne rozproszone księgi, które usprawniają działalność. Zapewnia również ścisłą prywatność za pomocą inteligentnych kontraktów.

Ethereum Enterprises

Ostatni projekt blockchain, który będziemy omawiać, obejmuje Ethereum Enterprise. Jest to korporacyjna wersja publicznego Ethereum, która jest przeznaczona do użytku korporacyjnego. Ciężko pracują, aby stworzyć organizację normalizacyjną, która może pracować nad specyfikacjami blockchain dla światowych firm i konsumentów.

Jaka jest przyszłość Blockchain?

Nie ma wątpliwości, że blockchain nie jest już modą. Jego użyteczność można łatwo ocenić na podstawie samych przypadków użycia. Wiele firm wdrożyło już blockchain w swoich procesach. Wiele innych firm chce wdrożyć blockchain.

Jednak blockchain nie jest jedynym rozwiązaniem, którego szuka każda firma. Jako firma musisz upewnić się, że poprawnie oceniasz parametry przed wdrożeniem łańcucha bloków.

Wiemy też, że blockchain zmieni świat.

Po prawie dziesięciu latach byliśmy świadkami przyzwoitego wzrostu dzięki technologii blockchain. Wskaźniki wdrożenia wzrosły, a niektóre projekty próbują ustandaryzować blockchain dla przedsiębiorstw, np. Hyperledger. Otwarty charakter blockchain zwiększa również jego szanse na rozwój poza to, czego oczekujemy od takiej nowej technologii.

Blockchain jest obecnie używany w kluczowych procesach, w tym w płatnościach transgranicznych, łańcuchu dostaw, tożsamości itd., Dzięki czemu jest bardziej niż gotowy do wdrożenia w przyszłości. Trudno jednak powiedzieć, jaki będzie wpływ i czy naprawdę będzie miał wpływ na różne branże i rozwiązania.

Blockchain Future Predictions

Czego więc możemy się spodziewać po blockchainie w przyszłości? Zobaczmy niektóre z przyszłych prognoz dotyczących łańcucha bloków. Oto przyszłe trendy technologii blockchain.

Systemy rządowe zasilane przez DLT:

Rządy chętniej wdrażają swoje procesy w DLT, ponieważ daje im to większą swobodę eksperymentowania i zachowanie przejrzystości. Jednym z takich rządów jest rząd Dubaju, który chce zostać pierwszym rządem, który będzie obsługiwał każdy system rządowy na blockchainie. Inne rządy również chcą jak najlepiej wykorzystać blockchain, szukając sposobów na zintegrowanie go z ich obecnymi systemami. Tak więc blockchain dla rządu będzie przyszłością.

Normalizacja:

Blockchain ewoluuje w szybkim tempie i właśnie dlatego jest tak niesamowity! Z czasem blockchain zostanie ujednolicony. Ułatwi to każdemu wdrożenie blockchain i współpracę w celu ulepszenia DLT.

Tożsamość cyfrowa:

Blockchain może zaoferować oparty na DLT, transgraniczny standard tożsamości dla wszystkich obywateli świata. Nie tylko zdigitalizuje tożsamość osoby, ale także umożliwi zdigitalizowanie zasobów. Tak więc, blockchain dla tożsamości cyfrowej będzie również ważnym sektorem w przyszłości.

Handel światowy:

W przyszłości widzimy, że blockchain stanie się podstawą do prowadzenia handlu światowego. Blockchain do finansowania handlu oferuje wszystkie obiecujące funkcje, które umożliwiają różnym stronom wzajemne zaufanie. Wiemy już, jak usprawnia łańcuch dostaw i logistykę. Dzięki temu każdy będzie mógł handlować przez blockchain, ponieważ każda akcja jest przejrzysta i niezmienna. Takie też będą przyszłe trendy technologii blockchain.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains i Trade Finance

Podwyższony standard życia:

Wszystko poprawia się pod względem przejrzystości, zaufania, niezmienności, bezpieczeństwa i skalowalności – nadszedł tylko czas, kiedy technologia blockchain poprawi standardy życia.

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego artykułu, w którym omawialiśmy, że blockchain to przyszłość. Kiedy przyjrzeliśmy się różnym etapom blockchain i poznaliśmy możliwości, możemy śmiało powiedzieć, że tak, blockchain to przyszłość.

Wskazaliśmy również na niektóre możliwe prognozy na przyszłość, które należy sprawdzić, aby dowiedzieć się, co może się wydarzyć w przyszłości. Jeśli intryguje Cię technologia blockchain, zalecamy rozpoczęcie od naszego kursu Enterprise Blockchains Fundamentals.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me