Dlaczego banki kochają Blockchain, ale nie Bitcoin?

Żyjemy w świecie, w którym centralizacja jest wykorzystywana do władzy w społeczeństwie. Obejmuje banki, szkoły, branże i tak dalej. Jednak blockchain uderzył w świat z niezrównaną siłą, wprowadzając zmiany w prawie każdej branży.

W tym artykule zbadamy, dlaczego banki kochają blockchain, ale nie bitcoin.

Bitcoin był katalizatorem rozwoju technologii blockchain. Jego cena gwałtownie wzrosła z zaledwie 1000 do 19 000 USD w samym 2017 roku. Ale bitcoin nie jest blockchainem. Wykorzystuje blockchain jako technologię i jest kryptowalutą, której można używać w łańcuchu bloków do przeprowadzania transakcji między stronami w świecie rzeczywistym.

Z drugiej strony Blockchain to przełomowa technologia. Jest to zdecentralizowana technologia rozproszonego rejestru (DLT). Blockchain zawiera węzły, które współpracują ze sobą, aby osiągnąć konsensus w całym łańcuchu bloków. Każdy węzeł ma do odegrania rolę i ma przy sobie kopię księgi. Obecnie istnieje wiele różnych algorytmów konsensusu. Dwa z najpopularniejszych to Proof-of-Work (PoW) i Proof-of-określonym (PoS). Bitcoin korzysta z Proof-of-Work (PoW).

Dlaczego więc banki nienawidzą Bitcoina?

Bitcoin to rewolucja. Jest to sposób, w jaki dwie osoby mogą przenosić aktywa bez konieczności jakiejkolwiek centralizacji. Oznacza to, że banki nie są wymagane.

Rząd polega na kontroli. A bank jest na to sposób. Banki regulują sposób zawierania transakcji. Każda transakcja dokonywana za pośrednictwem banków jest dokumentowana i można ją prześledzić w dowolnym momencie. Jednak banki nie są tak złe, jak mogłoby się wydawać. Pracują dobrze w obecnej gospodarce. Dba również o kontrolowanie nielegalnych działań.

Poza tym banki pobierają opłaty za obsługę konta lub transakcji. Ogólnie rzecz biorąc, banki są obecnym sposobem obsługi transakcji, który oferuje zaufanie między ludźmi i rządem. Poradzili sobie również dobrze, gdy nastąpił kryzys finansowy 2008 roku. W tamtym czasie banki radziły sobie z sytuacją bez korzystania z majątku publicznego.

Dlaczego banki się boją

Dlaczego banki nienawidzą bitcoinów?

Jednak scentralizowana kontrola ma swoje wady. I właśnie dlatego w 2009 roku zaobserwowaliśmy wzrost popularności Bitcoina.

Jest to pierwsza kryptowaluta, która pojawiła się i zdołała wykorzystać technologię rozproszonej księgi cyfrowej (DTL). Powoli i systematycznie dostarczał mnóstwo projektów związanych z kryptowalutami i blockchainem.

Bezpieczeństwo, przejrzystość i integralność były niezrównane w porównaniu z jakąkolwiek inną technologią. Jednak bankom się to nie spodobało.


Idea decentralizacji jest zawsze lepsza niż scentralizowana. Eliminuje potrzebę scentralizowanej jednostki i przekazuje władzę od rządu do ludzi.

To prowadzi banki do strachu przed bitcoinem. To było wyzwanie dla ich pozycji na rynku. Jego wzrost w ostatnich latach sprawił, że banki zwracają większą uwagę. Do tej pory banki nie podejmowały żadnych działań regulacyjnych przeciwko bitcoinowi. Jednak powoli banki zaczęły odcinać przepływ pieniędzy, aby kupić kryptowalutę lub ogólnie bitcoiny.

Wiele banków, takich jak banki brytyjskie, przestało współpracować z firmami, które zajmowały się Bitcoinem. Oznacza to, że zahamowali rozwój wielu startupów, a nawet giełd. Indie również ostatnio zajęły ogromne stanowisko RBI wydał nakaz wyodrębnienia ogrodzenia na banki za transakcje z kryptowalutą.

Bitcoin ma też związane z nim wady. Zachęca do nielegalnych działań, w tym oprogramowania ransomware.

Dlaczego banki uwielbiają blockchain

Banki budują własne aplikacje typu blockchain i kryptowaluty. Czemu nie? Zapewnia tak wiele korzyści. Niektóre z banków, które już rozpoczęły swoją podróż, to BNY Mellon, UBS, Santander i wiele więcej! Ich sojusz powstał w 2016 roku. Chcą stworzyć Utility Settlement Coin (USC). Jest to waluta cyfrowa, której celem jest zapewnienie rozliczeń i płatności na przemysłowych rynkach finansowych. USC używa blockchain.

Ripple to kolejna kryptowaluta, której celem jest zapewnienie bankom sposobu rozliczania płatności ponad granicami. Chodzi o to, aby płatności transgraniczne były szybsze i opłacalne.

Banki planują również wykorzystać blockchain, aby ich wewnętrzne działania były bezpieczniejsze i wydajniejsze. Jeszcze jeden przykład to konsorcjum z Singapuru, które składa się z lokalnych banków. Oni mają pomyślnie przetestowane ich łańcuch bloków Poznaj swojego klienta (KYC).

Wniosek

Oczywiste jest, że banki uwielbiają blockchain i chcą go używać do ulepszania swoich procesów. Jednak to samo można powiedzieć o bitcoinie. Więc co myślisz o całej sytuacji? Skomentuj poniżej i daj nam znać!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map