Blockchain to lukratywna technologia, ale firmom trudno jest zdecydować, kiedy używać blockchain, a kiedy nie. W końcu blockchain nie stał się jeszcze głównym nurtem ani nie dojrzał jeszcze.

Blockchain zmieni sposób pracy firm i przetwarzania informacji dla konsumentów. Jako firma możesz pomyśleć o wykorzystaniu jej do usprawnienia swojej działalności i bycia jedną z pierwszych osób. Ale trudno jest zdecydować, jakie podejście jest najlepsze i czy w ogóle należy wykonać skok. 

W tym artykule skupimy się na tym, kiedy używać blockchain, a kiedy nie. Te pytania prowadzą nas również do innego interesującego pytania: kiedy blockchain stanie się głównym nurtem?

 

Contents

Jak działa Blockchain i jakie są jego zalety

Blockchain to zdecentralizowane podejście, w którym partnerzy mogą komunikować się i weryfikować transakcje bez polegania na scentralizowanej jednostce. Ta zmiana od centralizacji do decentralizacji sprawia, że ​​blockchain jest tak cenny w obecnym scenariuszu.

Jeśli użytkownik wyśle ​​cyfrową walutę lub informacje do innego użytkownika w Distributed Ledger Network (DLT), transakcja zostanie dodana do bloku.

Blok (zawierający wiele transakcji) jest następnie weryfikowany w oparciu o metodę konsensusu wybraną przez sieć.

Kluczowe cechy sieci opartej na blockchain obejmują:

 • Przezroczystość
 • Niezmienność
 • Rozszerzona ochrona
 • Decentralizacja
 • Nieodwracalny
 • Szybsze rozliczenia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa blockchain, zapoznaj się z artykułem Blockchain dla początkujących.

Patrząc w przyszłość, łańcuch bloków może być używany w wielu przypadkach użycia i branżach. Branże, na które ma największy wpływ, obejmują finanse, bankowość, łańcuch dostaw, produkcję i inne.

Omówiliśmy już interesujące przypadki użycia dla blockchain. Zapoznaj się z wymienionymi artykułami, aby uzyskać więcej informacji na temat przypadków użycia.

 • Wykorzystanie Blockchain: Lista ponad 20 przypadków użycia technologii Blockchain
 • Ponad 12 praktycznych przypadków użycia Blockchain 2020

Zdecentralizowane podejście niesie ze sobą wiele korzyści, w tym

 • Zwiększona wydajność dzięki usunięciu pośrednika i automatyzacji
 • Większa przejrzystość dla sieci publicznych
 • Lepsze bezpieczeństwo dzięki kryptografii
 • Ulepszona identyfikowalność dzięki niezmiennym zapisom

Blockchain nie jest rozwiązaniem dla wszystkiego


Ważne jest, aby zrozumieć, że blockchain, mimo że jest bardzo obiecujący, nie może rozwiązać każdego problemu.

To nie jest magiczna pigułka, na którą czekała każda branża. W rzeczywistości jest wielu ludzi, którzy uważają, że blockchain nie jest gotowy na żadną branżę. Może to być częściowo prawdą, ponieważ blockchain musi być bardziej dojrzały, zanim będzie naprawdę przydatny dla firm przechodzących z tradycyjnych procesów. 

Bruce Schneier, technolog bezpieczeństwa w Harvard Kennedy School, uważa, że ​​w tej chwili nie ma potrzeby stosowania blockchain. W tym opinia, próbował przedstawić dobry argument na temat tego, dlaczego obecne tradycyjne systemy są na razie lepsze. 

Ale myślę, że nie jest to całkowicie poprawne. Niektóre systemy wymagają Blockchain. Jednym z kluczowych przykładów jest przemysł spożywczy. IBM we współpracy z Walmart był w stanie prześledzić 5 artykułów spożywczych od ich pochodzenia, aby zapewnić niezawodność, autentyczność i świeżość. Tego typu przypadki użycia sprawiają, że blockchain jest cenniejszy niż jakakolwiek inna technologia. 

Krótko mówiąc, blockchain jest niezbędny, aby uczynić rzeczy bardziej niezawodnymi i wydajnymi. Jednak blockchain nadal musi stać się bardziej dojrzały, zanim będzie można go zastosować do praktycznie każdego problemu.

Pytania, które należy zadać, aby wiedzieć, kiedy używać Blockchain

Jeśli jesteś jedną z tych firm, które chcą zarobić na początkowym pociągu blockchain, musisz dokładnie wiedzieć, kiedy użyć łańcucha blokowego.

Przejdźmy przez pytania, które musisz zadać, kiedy wiedzieć, kiedy używać łańcucha blokowego.

Czy potrzebujesz niezmienności dla swojego przypadku użycia?

To pytanie pomoże Ci zrozumieć, czy możesz skorzystać z funkcji niezmienności oferowanej przez blockchain. Po zapisaniu danych nie można usunąć ani zmienić. Krótko mówiąc, historyczne rekordy pozostają takie same, nawet jeśli istnieje sposób na zaktualizowanie nowej wartości. Jeśli nie potrzebujesz niezmienności, możesz poszukać innych lepszych rozwiązań, w których możesz często aktualizować dane.

Czy jest jakaś sytuacja, w której musisz poprawić błąd lub usunąć rekord??

Jak już wspomnieliśmy, blockchain oferuje niezmienność, ponieważ są one tylko dołączane. Jeśli jednak Twoja firma potrzebuje naprawienia błędów lub usunięcia rekordu, blockchain może nie być właściwym rozwiązaniem. Cały scenariusz najlepiej można zrozumieć w kontekście RODO, który mówi, że każdy ma prawo do bycia zapomnianym. To sprawia, że ​​jest to trudne w przypadku rozwiązania opartego na łańcuchu bloków i wymagałoby pełnego obejścia.

Czy chcesz rozwiązać problem w swojej organizacji lub czy jest zaangażowanych wiele organizacji lub podmiotów?

Blockchain nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zaufanie jest już ustanowione w ramach jednej organizacji, na wypadek gdybyś próbował wdrożyć blockchain we własnej organizacji. Blockchain może być wykonalnym rozwiązaniem, jeśli nie ma zaufania w organizacji, ale rzadko się to zdarza.

Czy wiele podmiotów ufa sobie nawzajem?

Blockchain jest idealnym rozwiązaniem, jeśli istnieje wiele podmiotów. Jeśli jednak zaufanie zostało już ustanowione między tymi podmiotami, a następnie blockchain, wdrożenie łańcucha blokowego może być nadmiarowe i nie jest wymagane! Jeśli brakuje zaufania, blockchain może rozwiązać ten problem!

Czy potrzebujesz przejrzystości?

W miejscach, w których trzeba śledzić informacje, może być wymagana przejrzystość. Jeśli Twoja firma jest poddawana audytowi z zewnętrznych usług, to blockchain jest zbyt dużym wyzwaniem. Jeśli jednak potrzebny jest przejrzysty system, aby każdy interesariusz mógł zweryfikować transakcje i informacje przechowywane / udostępniane przez platformę, to blockchain jest świetnym rozwiązaniem!

Czy musisz wiedzieć, czy transakcje zostały sfałszowane lub naruszone?

Ponieważ blockchain zapewnia przejrzystość zarówno na poziomie prywatnym, jak i publicznym, może być dobrą opcją dla firm, które chcą dowiedzieć się, czy transakcje są bezpieczne, czy nie. W niektórych firmach ważne jest, aby wiedzieć o stanie transakcji i właśnie w tym miejscu pojawia się blockchain, zapewniający wymagane rozwiązanie. Na przykład, jeśli Twoja firma zajmuje się żywnością, możesz użyć łańcucha bloków do śledzenia łańcucha dostaw.

W ten sposób możesz dowiedzieć się, czy coś pójdzie nie tak, w tym wymiana pakietów lub czy pakiet nie nadaje się do spożycia. W obu przypadkach przejrzysty system pomoże Ci rozwiązać problem. 

Jak dobrze rozproszony system pasuje do całej sceny?

Zanim zaczniesz wdrażać blockchain, powinieneś poznać zalety i wady sieci rozproszonych. Jest to konieczne, ponieważ blockchain jest technologią rozproszonej księgi. Ponadto rozproszona implementacja nie jest łatwa dla kieszeni. Dlatego musisz sprawdzić, czy korzyści przewyższają koszty z tym związane. Jeśli tak, to może być dobrym rozwiązaniem.

Czy są jakieś wymagania dotyczące wydajności? Jeśli tak, to czy blockchain spełnia te wymagania?

Blockchain, mimo że jest szybki, nadal musi przejść długą drogę, zanim będzie mógł dopasować inne rozwiązania. Jeśli więc Twoja firma opiera się na wydajności, blockchain nie jest dobrym wyborem! Potrzebujesz dużej liczby węzłów, aby uczynić swój łańcuch blokowy opłacalnym, co może oznaczać, że jest on kosztowny obliczeniowo w porównaniu z tradycyjnym scentralizowanym rozwiązaniem, które nie wymaga tak dużej mocy obliczeniowej.

Czy ograniczone urządzenia muszą uczestniczyć w sieci blockchain jako węzeł?

Jak powinieneś wiedzieć, blockchain wymaga wielu węzłów, aby działać funkcjonalnie. Jeśli twoje węzły są ograniczone i nadal muszą uczestniczyć, blockchain nie jest dobrym wyborem. Prywatny blockchain omija problem.

Czy istnieje architektoniczne dopasowanie między łańcuchem bloków a aplikacją projektanta??

Na koniec spróbuj zapytać, czy Twoja aplikacja pasuje do zdecentralizowanego modelu blockchain. Jeśli projekt architektoniczny nie pasuje, warto poszukać innego rozwiązania.

Kiedy używać Blockchain / Kiedy nie używać drzewa decyzyjnego Blockchain

Niesamowite! Odpowiedziałeś na wszystkie dziesięć pytań, ale nadal nie jesteś pewien, czy potrzebujesz rozwiązania blockchain dla swojej firmy? Aby lepiej rozwiązać Twój problem, przejdźmy przez drzewo decyzyjne, które pomoże Ci zdecydować, kiedy użyć łańcucha bloków.

1. Czy chcesz usunąć brokerów i pośredników?

 • Jeśli tak – czytaj dalej i przejdź do następnego kroku
 • Jeśli nie – to nie używaj blockchain

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest kontekst biznesowy. Czy potrzebujesz pośredników lub brokerów w swoim systemie lub ich usunięcie pomoże Ci rozwiązać krytyczny problem biznesowy? Jeśli tak jest, potrzebujesz łańcucha blokowego. Rozwiązania bankowe opierają się na technologii rozproszonych rejestrów, takiej jak CORDA, w celu usprawnienia procesu pracy poprzez usunięcie półproduktów i umożliwienie im bezpieczniejszego i szybszego wykonywania przelewów.

2. Czy pracujesz z zasobami cyfrowymi?

 • Jeśli tak – czytaj dalej i przejdź do następnego kroku
 • Jeśli nie – to nie używaj blockchain

Blockchain jest idealnym rozwiązaniem dla tych procesów, które mają cyfrowe zasoby natywne. Oznacza to zwykłe zasoby, które można zdigitalizować. Istnieje prosty i nieskomplikowany proces, w którym tworzona jest zdigitalizowana wersja fizycznej reprezentacji ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami. Na przykład nieruchomości można zdigitalizować, przechowując wszystkie istotne informacje.

3. Czy jesteś w stanie stworzyć wiarygodny i trwały rejestr zasobów cyfrowych?

 • Jeśli tak – czytaj dalej i przejdź do następnego kroku
 • Jeśli nie – to nie używaj blockchain

Następną rzeczą, którą musisz sprawdzić, czy możesz utworzyć trwały i autorytatywny rekord zasobów cyfrowych. Jest to jeden z ważnych kroków podczas przechodzenia z tradycyjnego procesu do łańcucha bloków. Aby rozpocząć cały proces, musisz mieć odpowiednie źródło zaufania. Nie zadziała to również, jeśli masz wiele źródeł, ponieważ może to spowodować konflikt z utworzeniem rekordu cyfrowego. Wszystkie strony muszą wziąć odpowiedzialność za tworzenie zasobów cyfrowych.

4. Czy Twoja firma wymaga transakcji o wysokiej wydajności??

 • Jeśli tak – jest szansa, że ​​rozwiązania oparte na łańcuchu bloków mogą to zrobić, ale w tej chwili nie.

 • Jeśli nie – przejdź do następnego kroku.

Nie wszystkie firmy są tworzone jednakowo, ponieważ niektóre firmy potrzebują rozwiązań, które są szybkie i mogą obsługiwać miliony transakcji. Jeśli Twoja firma potrzebuje również szybkości, blockchain może nie być dla Ciebie. Blockchainy są szybkie, ale mogą stanowić ograniczenie, jeśli chodzi o niektóre wymagania. Obecnie trwają prace nad technologią blockchain, która ma na celu rozwiązanie tego problemu i możesz zobaczyć więcej niestandardowych rozwiązań, które będą szybkie i zdolne do sprostania zapotrzebowaniu.

5. Czy zamierzasz przechowywać dane niezwiązane z transakcją w dużych ilościach??

 • Jeśli tak – to jest szansa, że ​​rozwiązania oparte na łańcuchu bloków mogą to zrobić, ale w tej chwili nie.

 • Jeśli nie – przejdź do następnego kroku

Blockchain nie jest niesamowitym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przechowywanie nietrakcyjnych danych w dużych ilościach. Jeśli Twój biznes ich wymaga, zawsze lepszym pomysłem jest skorzystanie z innego rozwiązania. Ale można to zignorować w specjalnych przypadkach użycia, w których użycie łańcucha blokowego jest niezbędne dla całego ekosystemu.

6. Czy musisz polegać na zaufanej stronie??

 • Jeśli tak – niektóre rozwiązania blockchain mogą oferować tę funkcję, ale wymaga to dodatkowej pracy

 • Jeśli nie – przejdź do następnego kroku

Istnieje wiele firm, które nie działają bez zaufanej strony. W takim przypadku wdrożenie i używanie łańcucha bloków może być trudnym zadaniem. Ponieważ blockchain nie umożliwia zmiany danych, zarządzanie siecią w oparciu o regulacje staje się trudne. Krótko mówiąc, podczas wdrażania projektu blockchain konieczne jest uwzględnienie regulatorów. Zapewni to zachowanie zgodności i przepisów nawet w przypadku korzystania z najnowocześniejszej technologii blockchain. 

7. Czy chcesz zarządzać wymianą wartości lub stosunkami umownymi?

 • Jeśli tak – czytaj dalej i przejdź do następnego kroku
 • Jeśli nie – to niektóre rozwiązania blockchain mogą oferować tę funkcję, ale wymaga to dodatkowej pracy

Co więcej, jeśli Twoja firma nie koncentruje się na zarządzaniu relacjami umownymi lub wymianą wartości, nie ma w tym przypadku zastosowania blockchain. Dlatego firma wykorzystująca blockchain do zwiększania wartości biznesowej i obniżania kosztów powinna próbować zarządzać transakcjami, które obracają się wokół zasobów cyfrowych.

8. Czy potrzebujesz współdzielonego prawa do zapisu??

 • Jeśli tak – czytaj dalej i przejdź do następnego kroku
 • Jeśli nie – to nie potrzebujesz łańcucha bloków

Teraz musisz sprawdzić, czy musisz udostępniać uprawnienia do zapisu, czy nie? Mówiąc prościej, oznacza to, że musisz sprawdzić, czy inni członkowie wymagają dostępu do zapisu w łańcuchu bloków, czy nie. Jeśli tak, to lepiej zrezygnować z blockchaina i poszukać alternatywnego rozwiązania.

9. Czy istnieje zaufanie między uczestnikami?

 • Jeśli tak – to niektóre rozwiązania blockchain mogą oferować tę funkcję, ale wymaga to dodatkowej pracy

 • Jeśli nie – przejdź do następnego kroku

Blockchain oferuje platformę, na której transakcje można przeprowadzać z niewielkim zaufaniem lub bez niego. Jeśli podmioty, z którymi ma do czynienia biznes, są już zaufane, to nie ma sensu używać blockchain. 

10. Czy chcesz mieć kontrolę?

 • Jeśli tak – powinieneś wybrać prywatny / dozwolony blockchain

 • Jeśli nie – przejdź do następnego kroku

Sieć dozwolona / prywatna oferuje funkcje kontroli. Sieć, z którą masz zezwolenie, pomoże Ci ustalić zasady dystrybucji, zaangażowania i nie tylko! 

11. Czy potrzebujesz transakcji blockchain, aby były publiczne??

 • Jeśli tak – przejdź do publicznych rozwiązań blockchain

 • Jeśli nie, wybierz prywatny łańcuch bloków

Na koniec musisz sprawdzić, czy Twoje transakcje muszą być publiczne, czy nie. Jeśli Twoje transakcje mogą być publiczne, wybierz publiczny łańcuch bloków. Jeśli nie, to prywatny blockchain zadziała dla Ciebie!

 

Krótko mówiąc, musisz użyć łańcucha bloków, gdy potrzebujesz:

 • Zarządzaj i zabezpieczaj relacje cyfrowe
 • Właściwe wykorzystanie zdecentralizowanej sieci
 • Brak zaufania między stronami ekosystemu
 • Pośrednik nie jest już potrzebny
 • Rejestruj bezpieczne transakcje między wieloma partnerami
 • Dane nie są stałe i musisz je poprawnie śledzić

Kiedy nie używać blockchain?

Do tej pory omawialiśmy pytania, które należy zadać, kiedy używać blockchain. Pośrednio odpowiedzieli na pytanie, kiedy nie używać blockchain. Aby się nie pomylić, wypiszmy poniżej scenariusze lub warunki, w których nie należy używać łańcucha blokowego. Możesz również potraktować to jako podsumowanie powyższych punktów.

 • Nie używaj łańcucha bloków, jeśli proces obejmuje poufne dane
 • Kiedy musisz skorzystać z usług zewnętrznych w celu przechowywania lub gromadzenia danych
 • Nie używaj blockchain, gdzie zasady transakcji są często zmieniane
 • Gdy jest dużo miejsca na dane statyczne
 • Gdy potrzebujesz szybkich transakcji

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego artykułu, w którym omawialiśmy, kiedy używać łańcucha blokowego, a kiedy nie. Te pytania dają nam również wskazówkę, kiedy blockchain stanie się głównym nurtem. Na razie musimy poczekać, ponieważ blockchain nadal potrzebuje dużo czasu, zanim stanie się dojrzały.

Więc co o tym myślisz? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me