Chcesz się dowiedzieć, jakie problemy rozwiązuje blockchain? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce

Jeśli musisz wymienić trzy najlepsze technologie, które zmieniają świat wokół nas, jedną z nich byłby blockchain. Nie ma wątpliwości, że blockchain się rozwija. Nawet liczby nie kłamią, ponieważ wielkość globalnego rynku blockchain ma wzrosnąć do 3 miliardów dolarów USB w 2020 roku, co jest zdumiewającym 39,7 miliarda dolarów do 2025 roku.

Największymi beneficjentami są przedsiębiorstwa w naszym społeczeństwie, ponieważ mogą usprawnić swoje procesy pracy, aby były bardziej wydajne, niezawodne i skalowalne. Mamy już Hyperledger, który jest ekosystemem technologii blockchain o otwartym kodzie źródłowym, którego celem jest dostarczanie narzędzi, bibliotek i platform dla przedsiębiorstw do bezproblemowego programowania i wdrażania.

Użytkownicy końcowi, tacy jak ty i ja, również odnoszą korzyści. Na przykład obsługa ubezpieczeń może zostać wielokrotnie usprawniona dzięki zautomatyzowanemu gromadzeniu i przekazywaniu dowodów. Blockchain usuwa również role wielu pośredników, dzięki czemu proces jest bardziej niezawodny, przystępny cenowo i szybki!

Wszystko to prowadzi do jednego pytania: „Jakie problemy rozwiązuje blockchain?”


W tym artykule wyjaśnimy problemy rozwiązywane przez blockchain, abyś mógł go głębiej zrozumieć. Ale zanim to zrobimy, dowiedzmy się więcej o Blockchain i jego działaniu?

Co to jest Blockchain?

Blockchain to sieć peerów, w której każdy peer może przeprowadzać transakcje i udostępniać informacje bez potrzeby scentralizowanego organu. Sieć peer-to-peer jest zasilana przy użyciu metod konsensusu, które weryfikują transakcje. Możesz myśleć o tym jako o blokach połączonych ze sobą, gdzie każdy blok zawiera transakcje. 

Dane są raz zapisywane w bloku i są również niezmienne, co bardzo utrudnia złośliwym podmiotom ich zmianę lub modyfikację. Kolejną rzeczą, która sprawia, że ​​blockchain jest tak niesamowity, jest przejrzystość, którą oferuje. Jeśli ktoś wyśle ​​transakcję do innego peera, transakcja jest transmitowana do każdego innego peera, aby można ją było zweryfikować i zapisać.

Możliwość funkcjonowania bez organu centralnego daje wiele możliwości użytkownikom, zwłaszcza dużym organizacjom, które udoskonalają swoje usługi dla użytkowników końcowych.

Krótko mówiąc, kluczowe funkcje łańcucha bloków obejmują:

  • Blockchain to sieć peer-to-peer
  • Nie wymaga żadnego scentralizowanego organu do prawidłowego funkcjonowania
  • Wykorzystuje metody konsensusu do walidacji transakcji
  • Wykorzystuje kryptografię, która zapewnia większe bezpieczeństwo
  • Inne zalety blockchain to przejrzystość i niezmienność

Chcesz przeczytać więcej? Następnie powinieneś zapoznać się z naszym szczegółowym przewodnikiem po Blockchain tutaj: Blockchain dla początkujących: przewodnik dla początkujących.

Istnieją inne rodzaje technologii blockchain, które wykorzystują inne formy implementacji i przynoszą inne korzyści. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź Hyperledger i Corda.

Blockchain nie może rozwiązać wszystkich problemów

Kolejną rzeczą, o której chcemy porozmawiać, jest dokładna rola blockchain. Teoretycznie blockchain może być używany w prawie każdym sektorze.

Nie oznacza to jednak, że blockchain ma rozwiązywać wszystkie problemy. To z pewnością zapoczątkowało rewolucję kryptowalut, ale jest jeszcze długa droga, zanim będzie można ją głęboko zintegrować z naszym społeczeństwem, podobnie jak elektryczność i internet..

Ale w tej chwili możemy powiedzieć, że blockchain jest obiecujący. Może zapewnić zrównoważone środowisko dla różnych sektorów, gdzie na razie może rozwiązać niektóre jego aspekty. Z czasem może pomóc rozwiązać inne, bardziej palące, podstawowe problemy z tym związane.

Aby pomóc Ci zrozumieć problemy rozwiązywane przez łańcuchy bloków, wypiszmy je i omówmy jeden po drugim.

Problemy rozwiązane przez Blockchain

Łańcuch dostaw

Nie ma wątpliwości, że łańcuch dostaw jest podstawą naszej gospodarki. Wszelkie problemy w łańcuchu dostaw mogą mieć wpływ na całą sieć firm.

Obecnie istnieje wiele różnych problemów, przez które przechodzi łańcuch dostaw. Jeden z tych problemów obejmuje opóźnienia w procesie łańcucha dostaw, oszustwa i brak przejrzystości w całym łańcuchu dostaw. Wszystkie te problemy wynikają z zastosowania tradycyjnych metod i systemów, które nie są ze sobą połączone, aby zapewnić bezproblemową obsługę.

Sieć składa się z wielu podmiotów, w tym producentów, dostawców łańcucha dostaw, dystrybutorów, sklepów stacjonarnych, przedsiębiorstw i użytkowników końcowych. Jeśli coś nie działa zgodnie z przeznaczeniem, wszyscy gracze cierpią.

Dlatego ważne jest, aby zapewnić jak największą wydajność łańcucha dostaw. Kolejną rzeczą, którą należy rozwiązać, jest wykrywanie i usuwanie oszustw.

Blockchain może pomóc rozwiązać problem dzięki swojej przejrzystości, niezmienności i możliwości śledzenia paczek w całym procesie łańcucha dostaw.

Informacje te nie tylko chronią towary przed oszustwami, ale także zapewniają, że uczestnicy łańcucha dostaw są informowani, gdy tylko coś wymaga uwagi. Ponadto wszyscy w łańcuchu dostaw są na tej samej stronie.

Śledzenie łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym pomaga również dostawcom usług kurierskich, którzy mogą rozstrzygać spory na podstawie dostępnych informacji.

W tej chwili istnieje wiele firm, które używają blockchain do łańcuchów dostaw, w tym Walmart do śledzenia żywności. Współpracują z IBM i używają Hyperledger Fabric. OpenPort wykorzystuje również blockchain do łączenia przewoźników i spedytorów poprzez opłacalny i wysoce niezawodny łańcuch dostaw zarządzany przez blockchain.

Głosowanie

Nie ma wątpliwości, że głosowanie, choć prowadzi do demokratycznych rządów, niesie też ze sobą własne problemy. Oczywiście istnieje wiele przyczyn, dla których coś może pójść nie tak.

Głosowanie może zostać sfałszowane na korzyść jednej ze stron. Głosowanie może być również niedostępne, co oznacza, że ​​wiele osób, które chcą uzyskać dostęp do swoich praw, nie może tego zrobić ze względu na sposób, w jaki odbywa się ono we współczesnym środowisku..

Nawet w przypadku wyraźnego głosowania mogą zdarzyć się sytuacje, w których partia opozycyjna może tworzyć teorie na temat fałszowania głosowania – co może prowadzić do niepokojów.

Blockchain może pomóc rozwiązać wszystkie te problemy. Może pomóc rządom lub innym organizacjom przeprowadzić proces głosowania w przejrzysty sposób. Ponieważ blockchain oferuje niezmienną bazę danych, żadne głosy nie mogą zostać zmienione po ich oddaniu. Zapewnia również sposób, aby upewnić się, że wyborcy nie są oszustami, zapewniając każdemu wyborcy własny unikalny klucz prywatny, aby zalogować się do systemu, a następnie oddać głos.

Jeśli w przyszłości wydarzy się jakikolwiek spór, głosy można prześledzić wstecz i zweryfikować, aby zapewnić uczciwe wyniki.

Własność intelektualna i prawa autorskie

Każdego roku twórcy tracą miliardy dolarów na naruszenia praw autorskich. W samych Stanach Zjednoczonych twórcy telewizyjni i filmowi tracą 71 miliardów dolarów rocznie. To dużo! 

Aby chronić ich interesy, mają firmę prawniczą, która czuwa nad tym naruszeniem i zapewnia, że ​​ich własność intelektualna pozostaje bezpieczna zgodnie z ich najlepszą wiedzą. W rzeczywistości wynajmują również firmy zewnętrzne, aby zwracały uwagę na naruszenie praw własności intelektualnej, a następnie ubiegały się o nie. 

Nie ma wątpliwości, że kreatywni ludzie najbardziej cierpią, ponieważ ich praca jest wykorzystywana bez ich zgody lub jakiejkolwiek zapłaty. Ponieważ internet to duża sieć, nawet najlepszym rozwiązaniom trudno jest dowiedzieć się o wszystkich naruszeniach praw własności intelektualnej..

Najwyraźniej potrzebują lepszego rozwiązania i właśnie tam pojawia się blockchain. Dzięki blockchain twórcy mogą zdigitalizować swoją pracę, co zapewni lepszą identyfikowalność.

Na przykład, jeśli czyjaś twórczość zostanie zdigitalizowana, zostaną wygenerowane metadane, które będą zawierać sygnaturę czasową, własność i inne kluczowe szczegóły wymagane do ochrony dzieła. Wszystko to jest następnie przechowywane w łańcuchu bloków, który jest niezmienny. Twórca może teraz bezpiecznie udostępniać publicznie swoją pracę.

Ponieważ zawartość jest zdigitalizowana, można ją łatwo prześledzić. Blockchain jest również w stanie poinformować właściciela lub powiązaną agencję o problemie z prawami autorskimi. Platformę można również zautomatyzować do podejmowania czynności prawnych. Wszystko to jest możliwe dzięki przejrzystości w czasie rzeczywistym w łańcuchu bloków.

Sony jest jednym z pierwszych liderów, jeśli chodzi o adopcję blockchain dla DRM.

Opieka zdrowotna

Ważne jest, aby podkreślić, jak zła jest obecnie nasza opieka zdrowotna. Obecnie znajdujemy się w połowie pandemii (Covid-19), a nasze systemy opieki zdrowotnej nie radzą sobie z tym. Oprócz ogromnej presji nowych przypadków, jednym z innych powodów, dla których nasze systemy opieki zdrowotnej zawodzą, jest niewłaściwa technologia.

Obecnie systemy opieki zdrowotnej są w dużym stopniu zależne od scentralizowanych systemów do zarządzania danymi pacjentów. Może to prowadzić do problemów i rozbieżności, gdy pacjent zmienia szpital lub zostaje mu przydzielony nowy lekarz lub ekspert medyczny.

Poza tym dane przechowywane w szpitalnej bazie danych również nie są bezpieczne, ponieważ kluczowe informacje, w tym badania genomiczne, testy kart kredytowych i inne dane medyczne, są kradzione i sprzedawane na czarnym rynku. W okresie od 2009 do 2017 naruszono ponad 176 milionów rekordów pacjentów.

Blockchain może pomóc rozwiązać wszystkie te problemy.

Pierwszą korzyścią, jaką opieka zdrowotna czerpie z technologii blockchain, jest jej zdecentralizowany charakter. Może pomóc w stworzeniu lepszego profilu pacjenta, który można przesyłać i utrzymywać sam łańcuch bloków. Może również pomóc chronić dane pacjenta, ponieważ łańcuch bloków wykorzystuje kryptografię do blokowania wszystkich tych sieci.

Dwóch głównych graczy, którzy używają blockchain do opieki zdrowotnej, to MedicalChain i BurstIQ, które zapewniają odpowiednio integralność i bezpieczeństwo dokumentacji medycznej.

Płatności transgraniczne

Kolejnym kluczowym problemem jest to, że blockchain rozwiązuje płatności transgraniczne. Jeśli jesteś osobą, która pracuje za granicą i chcesz wysłać pieniądze swojej rodzinie przebywającej w Twoim rodzinnym miejscu, musisz skorzystać z pomocy swojego banku lub innego dostawcy usług płatniczych, aby przelać środki.

Aby rozpocząć płatność, musisz najpierw wykonać procedurę KYC, a następnie będziesz mógł wysłać kwotę. Ponadto osoba, do której wysyłasz kwotę, również musi mieć konto w banku lub na platformie płatności.

Krótko mówiąc, istnieje mnóstwo zależności, jeśli chcesz skorzystać z tradycyjnej metody dokonywania płatności transgranicznych.

Oprócz tego trzeba jeszcze poczekać kilka dni, zanim płatność zostanie przetworzona przez dostawcę płatności. Dzieje się tak ze względu na to, że istnieje wiele zasad i przepisów nałożonych przez rząd oraz banki, które obsługują ich płatności. Jednak niewiele z nich zapewnia płatności w krótszym czasie.

Poznaj Blockchain, rozwiązanie wszystkich powyższych problemów.

Może być używany do wykonywania natychmiastowych płatności transgranicznych bez konieczności przechodzenia przez odpowiedni proces KYC. Jest tak dobrze, że nawet banki używają walut cyfrowych do przesyłania ogromnych ilości środków. Opłaty za przelew są również niskie w porównaniu z tradycyjnymi metodami, z których korzysta nadawca.

Kolejną rzeczą, którą rozwiązuje blockchain, jest możliwość wysyłania płatności bez konieczności przechodzenia przez zinstytucjonalizowany system.

 

Ubezpieczenie

Podobnie jak system łańcucha dostaw, sektor ubezpieczeń cierpi z powodu oszustw, ponieważ każdego dnia próbuje z nimi walczyć. Oprócz oszustw roszczenia są czasochłonne i mało przyjazne dla użytkownika.

Ponieważ osoba ubiegająca się o ubezpieczenie musi połączyć się ze swoim agentem, a rozpatrzenie roszczenia może zająć dzień lub dwa.

Dzięki blockchain wiele rzeczy się zmieni. Przede wszystkim roszczenia mogą być zautomatyzowane na podstawie informacji zebranych podczas incydentu.

Tak więc, jeśli masz ubezpieczenie samochodu, a Twój samochód jest wyposażony w odpowiednie urządzenie komunikacyjne, które rejestruje dane, dane te mogą posłużyć do weryfikacji ubezpieczenia, zamykając roszczenia w mniej niż jeden dzień. Może to zmienić sposób działania ubezpieczenia i sprawić, że ludzie będą bardziej zadowoleni z procesu roszczeniowego.

 

Nieruchomość

Sektor nieruchomości to kolejny doskonały przykład pokazujący zdolność blockchain do rozwiązywania problemów. Obecny stan nieruchomości wcale nie jest świetny. Przede wszystkim kupujący musi przejść bardzo długi proces, aby nabyć nową nieruchomość. Musi również zweryfikować właścicieli nieruchomości, zanim będzie mógł ich kupić.

Tak więc, jeśli zdecydujesz się kupić nieruchomość teraz, może minąć kilka miesięcy, zanim transakcja zostanie sfinalizowana. To nie jest pożądane dla wszystkich.

Blockchain rozwiązuje problem, udostępniając zdecentralizowaną sieć do przeprowadzania transakcji. Nieruchomości mogą zostać zdigitalizowane w celu przeprowadzenia tego typu transakcji.

Tworzona jest również umowa cyfrowa, która zawiera wszystkie niezbędne warunki zakupu. Na przykład kupujący może dać symboliczne pieniądze na rozpoczęcie umowy. Z czasem może zapłacić kwotę sprzedającemu, a po dokonaniu wszystkich płatności właściciel zostaje teraz przeniesiony na kupującego w ciągu kilku minut.

Propy to jedna z firm, które wykorzystują inteligentne kontrakty, aby kupować i sprzedawać nieruchomości szybciej i bezpieczniej!

 

Kradzież tożsamości

W obecnym świecie łączności dużym problemem, o który muszą martwić się internauci, jest tożsamość. Łatwo jest o kradzież tożsamości, ponieważ informacje o osobie są łatwo dostępne online za pośrednictwem platform mediów społecznościowych lub wycieków danych, które zdarzają się obecnie dość często..

Tak więc, jeśli ktoś padnie ofiarą kradzieży tożsamości, może stracić przyjaciół, a nawet majątek, który uratował przez całe życie. Kradzież tożsamości może prowadzić do utraty salda bankowego, korzystania z karty kredytowej i tak dalej. 

Blockchain może pomóc rozwiązać problem, zapewniając każdemu zdecentralizowaną sieć, w której tożsamość każdej osoby jest niepowtarzalna i może się pojawić tylko raz. Otrzymają unikalne identyfikatory, których nie można powielić ani ukraść. 

Istnieje już kilku graczy, którzy zapewniają tożsamość cyfrową w bezpieczniejszy sposób. Obejmują one NewBanking i ValdiateID.

 

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszego artykułu, w którym omawiamy, jakie problemy rozwiązuje blockchain. Jak widać, może praktycznie rozwiązać większość kluczowych problemów, które łączą się z prawdziwymi ludźmi. 

Nie oznacza to jednak, że przyjęcie technologii blockchain osiągnęło najwyższy w historii poziom. W rzeczywistości firmy nadal nie są przekonane, że potrzebują blockchain. Może to wynikać z wyzwań związanych z wdrażaniem łańcucha bloków, związanych z nim kosztów, dojrzałości technologii i tak dalej.

Co więc myślisz o problemach, które rozwiązuje blockchain? Skomentuj poniżej i daj nam znać.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me