O co tyle hałasu w Blockchain?

Dwa z najczęściej używanych słów w ciągu ostatniego roku to kryptowaluta (właściwie jest to Bitcoin) i blockchain. Wzrost cen kryptowalut w zeszłym roku doprowadził do wzrostu zainteresowania branży blockchain.

Czym w takim razie jest blockchain?

Blockchain jest technologią leżącą u podstaw Bitcoina i większości kryptowalut. Technologia zwana również technologią rozproszonej księgi (DLT) zaczęła zdobywać szerokie uznanie, wykraczającą poza przestrzeń kryptowalut, ze względu na jej niesamowite właściwości..

W obecnej epoce informacji przechowywanie i przenoszenie danych jest bardzo ważną częścią naszego codziennego życia. Praktycznie wszystkie czynności, które obecnie wykonujemy, dotyczą nie tylko tworzenia danych, ale także ich bezpiecznego przenoszenia i przechowywania.

Tu właśnie pojawia się blockchain. Jedną z jego właściwości (być może najważniejszą) jest jego decentralizacja. Przenoszenie i przechowywanie informacji jest zwykle scentralizowane, co oznacza, że ​​są one obsługiwane przez jeden organ i zwykle przechowywane w jednym miejscu. Dużym problemem jest to, że firma przetwarzająca dane zostaje zhakowana lub miejsce, w którym dane są przechowywane, zostaje zniszczone.

Jeśli jesteś wielkim fanem świata cyberbezpieczeństwa, w ciągu ostatnich dwóch lat słyszałeś wiele historii o hakowaniu i oprogramowaniu ransomware. Trend hakowania firm tylko po to, by kraść dane klientów, wciąż rośnie, a 2017 jest jak dotąd największym rokiem dla hakerów.

Obecnie pojawiła się technologia Blockchain, która rozwiązuje ten problem. Jego funkcja decentralizacji oznacza, że ​​zamiast przechowywać dane w jednym miejscu lub przenosić je i kontrolować tylko przez jedno ciało, są one cięte na kawałki, a następnie kontrolowane przez tysiące węzłów w określonej sieci. Technologia blockchain jest w stanie to zrobić za pomocą kryptografii, która zapewnia warstwę bezpieczeństwa, która jest prawie niemożliwa do zhakowania, w przeciwieństwie do scentralizowanego systemu przechowywania danych.

Dystrybucja danych w wielu systemach w sieci to miejsce, w którym otrzymuje nazwę rozproszona księga. Bezpieczeństwo danych użytkowników i informacji w sieci blockchain sprawiło, że technologia przyciągnęła uwagę praktycznie wszystkich sektorów światowej gospodarki. Kilka firm, rząd i biznes zaczęło używać tej technologii do kilku celów.

Przejrzysty i dbający o siebie

Kiedy Satoshi Nakamoto, założyciel Bitcoin, użył technologii blockchain dla waluty, decentralizacja i przejrzystość to dwie rzeczy, które były wysoko cenione. Technologia blockchain jest bardzo przejrzysta, w przeciwieństwie do scentralizowanego systemu przesyłania lub przechowywania informacji, w którym organ centralny może zmieniać lub manipulować posiadanymi danymi. Ta przejrzystość jest powodem, dla którego niektóre rządy już pracują nad integracją technologii blockchain w swoich systemach głosowania. Niektóre firmy zaczęły również integrować się z niektórymi swoimi programami, takimi jak programy nagród, aby cały proces stał się bardziej przejrzysty.

Jego własność samoobsługowa oznacza, że ​​blockchain ma możliwość sprawdzania danych dostępnych w sieci i naprawiania ich w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń. Odbywa się to za pomocą komputerów podłączonych do sieci. Komputery pomagają zachować integralność sieci, sprawdzając i weryfikując każdą transakcję (dubbingowane bloki), która następnie prowadzi do utworzenia łańcucha z historią każdego fragmentu danych zakodowanych w łańcuchu.

Jak to wszystko robi?

Najważniejsze pytanie, które ludzie zadają mi zaraz po przyznaniu, jak niesamowita jest ta technologia: „jak to wszystko robi”?


Robi to z pomocą komputerów podłączonych do jego sieci. Opracowując Bitcoin i pracując nad jego decentralizacją i samodzielnością, Satoshi zdecydował, że osoby kontrolujące sieć będą zmotywowane do kontynuowania pracy, jeśli otrzymają token za działania prowadzone w sieci i pomagające w utrzymaniu integralności sieci. Tych ludzi nazywa się górnikami.

Kryptografia używana w sieci całkowicie wyeliminowała potrzebę korzystania z osoby trzeciej. Wraz z rozwojem określonej sieci blockchain rośnie potrzeba posiadania większej mocy, aby się utrzymać. Jest to jeden z powodów, dla których wydobywanie kryptowalut zużywa dużo energii elektrycznej, co przyćmiewa zużycie energii w niektórych krajach ze względu na rosnącą liczbę użytkowników i transakcji.

Przyszłość blockchain

Blockchain to jedna z największych innowacji naszych czasów. Mimo że banki i inne instytucje finansowe od jakiegoś czasu sprzeciwiają się kryptowalutom, wielokrotnie przyznawały do ​​błyskotliwości i potencjalnego znaczenia technologii blockchain dla sektora finansowego. Oprócz sektora finansowego, inne sektory światowej gospodarki zaczęły się rozgrzewać w stosunku do technologii i jest ona coraz powszechniejsza zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Przyszłość dla technologii blockchain rysuje się w jasnych barwach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map