W tym artykule omówimy praktyczne przypadki użycia blockchain, takie jak opieka zdrowotna, bankowość, nieruchomości i nie tylko!

Jesteśmy w 2021 roku! Początek nowej dekady otwiera wiele możliwości.

Technologia Blockchain może zapewnić firmom i rządom wprowadzenie większej liczby zmian na już rozwijającym się rynku.

Tworzenie teorii może dać ci tylko odpowiedzi, które mogą zadowolić pewien aspekt publiczności. Jednak sytuacja może wyglądać inaczej, jeśli chodzi o praktyczny świat.

Jednym z najlepszych sposobów zrozumienia łańcucha bloków jest przyjrzenie się praktycznym zastosowaniom łańcucha bloków i jego ofertom. Dlatego przyjrzymy się najlepszym praktycznym przypadkom użycia blockchain.

Zapisać się: Kurs Enterprise Blockchains Fundamentals

Najlepsze praktyczne przypadki użycia Blockchain

Zanim zaczniemy, przyjrzyjmy się krótkiemu wprowadzeniu do łańcucha bloków.

Co to jest technologia Blockchain?

Jeśli nigdy nie słyszałeś o blockchainie, nie martw się. Postaramy się to wyjaśnić tak prosto, jak to tylko możliwe.

Blockchain to sieć rówieśników, którzy mogą wchodzić w interakcje, komunikować się i przesyłać informacje bez uzależnienia od scentralizowanej jednostki. Kluczowe cechy blockchain obejmują przejrzystość, bezpieczeństwo, niezmienność i decentralizację.

Blockchain wykorzystuje algorytm konsensusu, który zapewnia, że ​​transakcje dokonywane w sieci są ważne i uwierzytelnione, aby osiągnąć wszystkie te cele.

Przyjrzyjmy się bardziej uproszczonemu przedstawieniu.

Możesz wyobrazić sobie blockchain jako wieżę Zynga. Są małe kawałki, które trzymają całą wieżę. Jeśli usuniesz jeden blok, cała wieża odpadnie. Oznacza to, że integralność wieży zostaje zerwana, jeśli jeden blok zostanie usunięty lub zmieniony. Blockchain działa tak samo, jak każdy blok jest weryfikowany za pomocą poprzedniego bloku. Integralność danych jest tym, co sprawia, że ​​blockchain jest tak niesamowity!


Wracając do prawdziwych przypadków użycia blockchain, zacznijmy od naszej listy najlepszych przypadków użycia blockchain w przedsiębiorstwach.

Przypadki użycia Blockchain według branży

Jest tak wiele firm wykorzystujących technologię blockchain w swoich firmach. Przyjrzyjmy się niektórym przypadkom użycia blockchain w poszczególnych branżach.

Monitorowanie łańcucha dostaw

Jednym z najlepszych praktycznych przypadków użycia blockchain jest monitorowanie łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw jest integralną częścią naszej gospodarki.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rano dostajesz swój chleb? Dzieje się tak z powodu nienagannych systemów łańcucha dostaw, które są wdrażane w całym miejscu, w którym przebywasz. Jeśli łańcuch dostaw nie działa prawidłowo, otrzymujesz produkty z opóźnieniem lub brak produktów.

Problem w łańcuchu dostaw może również prowadzić do niedoborów. Jednak nie na tym kończą się problemy związane z łańcuchem dostaw. Jedną z największych obaw firm i konsumentów takich jak Ty jest pozbycie się podrobionych lub oszukańczych produktów, które mogą dostać się do łańcucha dostaw przez elementy oszustwa na rynku.

Rozwiązanie? Zgadłeś – blockchain. Blockchain dla łańcucha dostaw zapewnia niezmienność i możliwość monitorowania produktów w łańcuchu dostaw w trakcie jego podróży.

Zapewnia firmom wystarczającą przejrzystość do śledzenia produktów. Firmy mogą monitorować elementy oszustwa w łańcuchu dostaw i dowiedzieć się o nieefektywności, które są częścią łańcucha dostaw. Oznacza to, że mogą usprawnić łańcuch dostaw, monitorując go za pomocą blockchain. Monitorowanie łańcucha dostaw to najbardziej praktyczny przypadek użycia blockchain.

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób blockchain ma znaczenie dla łańcucha dostaw i operacji zarządzania, musisz teraz zapisać się na nasz kurs dotyczący łańcuchów bloków dla przedsiębiorstw i zarządzania łańcuchem dostaw!

Przetwarzanie płatności i przekazy pieniężne

Inną aplikacją blockchain w czasie rzeczywistym jest przetwarzanie płatności. Kiedy ostatnio próbowałeś przelać pieniądze komuś, kto mieszka w innym kraju? Jeśli tak, to wiesz, jak trudno jest wysłać pieniądze za granicę.

Jeśli pracujesz w innym kraju, staje się to zupełnie nowym problemem. Przesyłanie pieniędzy za granicę może również wiązać się z wieloma opłatami. To sprawia, że ​​dochody osób zarabiających za granicą są niższe niż ich zarobki. Oprócz tego musisz też poczekać kilka dni, zanim transakcja zostanie zakończona. Banki i przepisy dewizowe wprowadzają wszystkie te ograniczenia.

Oczywiście, blockchain jest rozwiązaniem w przypadku przelewów pieniężnych, szczególnie w przypadku przelewów zagranicznych. Mogą zaoszczędzić ci kłopotów, ponieważ blockchain umożliwia wykonywanie natychmiastowych transferów nawet za granicą.

Banki używają również kryptowalut do zarządzania funduszami zagranicznymi, ponieważ są one szybkie i kosztują mniej niż robią to w bardziej tradycyjny sposób. Ripple to jedna z kryptowalut kontrolowanych przez banki w celu wykonywania przelewów pieniężnych. Jest głównie używany do przelewów między bankami.

To jedna z najlepszych praktyk i rzeczywistych przypadków użycia blockchain.

Tożsamość cyfrowa

Kolejną aplikacją blockchain w czasie rzeczywistym jest tożsamość cyfrowa. Tożsamość to jedno z największych wyzwań naszego społeczeństwa. Wokół tożsamości jest wyraźnie dużo szumu. Ludzie muszą cały czas nosić ze sobą dokumenty, aby wykonać nawet najmniejsze czynności.

Firmy na całym świecie również cierpią z powodu potrzeby ujednoliconego systemu tożsamości cyfrowej. Jeśli pracujesz w którejkolwiek z dużych firm, z pewnością spotkałeś się już z tożsamością w swoim miejscu pracy. Firmy niechętnie korzystają z biometrycznego systemu identyfikacji.

Oprócz środowiska pracy, ogół populacji chciałby również system, który pomaga im w najbezpieczniejszym identyfikowaniu się.

Odpowiedzią jest system tożsamości cyfrowej oparty na łańcuchu bloków. Duże firmy również uznają przypadek użycia i pracują nad aplikacjami, które pozwalają tworzyć cyfrową tożsamość dla swoich pracowników i świata. Prace nad stworzeniem globalnej tożsamości są daleko od teraz, ale prace już rozpoczęły się w dobrym kierunku.

Ochrona praw autorskich i prawa autorskie

Prawo autorskie to także sektor, który wymaga uwagi ze strony takich jak blockchain. Jeśli należysz do branży twórców, wiesz, jak trudno jest chronić swoje dzieło.

Istnieje wiele sposobów ochrony praw autorskich do swojej pracy, ale nie oznacza to, że jest ona zawsze chroniona. Na przykład napisałeś e-book i chciałeś rozpowszechniać swoją pracę za pośrednictwem platform takich jak Amazon.

Kupujący kupuje książkę, a następnie rozprowadza ją bez Twojej wiedzy o różnych plikach PDF. Inni użytkownicy również pobierają książkę i rozpowszechniają ją bez Twojej wiedzy. Łamią podstawowe zasady copywritingu, ale są trudne do wykrycia, a następnie ukarania.

Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia ochrony praw autorskich i tantiem jest użycie łańcucha bloków. Blockchain oferuje unikalne podejście, dostarczając treści przez sieć. Ponieważ łańcuch bloków to rozległa sieć zapewniająca przejrzystość, każdy, kto próbuje złamać prawa autorskie, może zostać automatycznie zgłoszony i wykonany zgodnie z prawem autorskim. To samo można powiedzieć o ochronie tantiem, w ramach której twórca otrzymuje wynagrodzenie za swoje dzieła.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Żadna platforma ani system informacyjny nie może być w 100% bezpieczny. Dlatego cyberbezpieczeństwo jest tak skomplikowane, jak jest teraz. Jednak w przyszłości widzimy lepsze „bezpieczeństwo cybernetyczne”. Jest to możliwe przy pomocy blockchaina. Blockchain może odgrywać kluczową rolę w rozwiązywaniu wielu problemów związanych z bezpieczeństwem systemu. Jednak użycie łańcucha bloków w zabezpieczeniach może zająć więcej czasu.

Blockchain może poprawić cyberbezpieczeństwo dzięki zastosowaniu zdecentralizowanych rozwiązań pamięci masowej. Ponieważ dane są przechowywane w sposób zdecentralizowany, hakerzy nie będą mogli zaatakować ani jednego punktu. Firmy w większości polegają na scentralizowanym systemie, który nie jest idealnym sposobem przechowywania danych – przynajmniej z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Możemy również zobaczyć poprawę bezpieczeństwa DNS dzięki decentralizacji. Może pomóc zmniejszyć ataki DDoS. Inne aspekty systemu, takie jak przesyłanie wiadomości, również mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Niezmienność oznacza również, że hakerzy nie mogą dokonywać oszustw ani kradzieży danych. Wykorzystanie technologii blockchain w cyberbezpieczeństwie jest jednym z największych wyzwań.

Zapisać się: Kurs Certified Blockchain Security Expert (CBSE)

Głosowanie cyfrowe

Systemy głosowania zawsze były analizowane na całym świecie. Czasami są analizowane pod kątem przejrzystości lub szybkości, z jaką odbywa się głosowanie. Często zdarza się, że ludzie stoją w kolejce przez wiele godzin, zanim otrzymają szansę na oddanie głosu. To nie jest zdrowy sposób głosowania, zwłaszcza dla wyjątkowych ludzi, którzy nie mogą tak długo stać w kolejce.

Tu właśnie pojawia się głosowanie cyfrowe. Idea głosowania cyfrowego wywodzi się z łańcucha bloków. Ponieważ blockchain zapewnia przejrzystość, niezmienność i bezpieczeństwo, jest idealnym systemem / platformą do przeprowadzania głosowań.

Nieruchomość

Nieruchomości nie są najlepsze. W tej chwili, jeśli chcesz dokonać zakupu, musisz przejść przez długi proces dokumentacji, weryfikacji i przeniesienia własności. Obecnie jest dużo papierkowej roboty związanej z kupnem lub sprzedażą nieruchomości. Oprócz tego musisz również przeprowadzić weryfikację dla obu stron. Jeśli bierzesz pożyczkę, sprawy stają się bardziej złożone, ponieważ trzeba załatwić więcej formalności.

Wreszcie istnieją również szanse na oszustwo. Oszustwa na ogół zdarzają się ze strony sprzedawców, którzy sprzedają swoją własność wielu stronom w tym samym czasie, co utrudnia ich złapanie.

Aby rozwiązać wszystkie te problemy, mamy do dyspozycji blockchain. Jeśli kiedykolwiek chciałbyś kupić dom szybciej, musisz skorzystać z blockchain. Blockchain oferuje możliwość tokenizacji aktywów w świecie rzeczywistym. Oznacza to, że sprzedający mogą sprzedawać swoją ziemię lub nieruchomość za pomocą inteligentnych kontraktów.

Mogą stworzyć proces prawny poprzez zakodowanie go w inteligentnej umowie, a następnie wykonać go po spełnieniu warunków. Na przykład, jeśli kupujący płaci kwotę, wówczas prawny właściciel nieruchomości zostaje przeniesiony na kupującego w ciągu kilku minut. Blockchain dla nieruchomości może również oferować możliwość usuwania oszustw, zapewniając przejrzystość, niezmienność i bezpieczeństwo.

Opieka zdrowotna – prowadzenie dokumentacji medycznej

Innym sposobem, w jaki blockchain może być przydatny, jest zapewnienie sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej. Pacjenci mają trudności z utrzymaniem dokumentów w stanie nienaruszonym i w tym samym miejscu. Z czasem dokumenty stają się skomplikowane, a jeśli odwiedzasz wielu lekarzy, ich utrzymanie staje się trudne. Ponadto, jeśli jesteś częścią instytucji opieki zdrowotnej, wiesz, jak trudne jest prowadzenie dokumentacji.

Dzięki blockchain można uzyskać dostęp do wszystkiego z dowolnego miejsca. Dane pacjentów mogą być zapisywane w łańcuchu bloków. Mogą uzyskać do niego dostęp w dowolnym momencie i zaktualizować go podczas wizyty u lekarza. Lekarze mogą być również pewni, gdy przyglądają się danym pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, jest to sytuacja korzystna zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

To doskonały przykład praktycznych przypadków użycia technologii blockchain w opiece zdrowotnej.

Opieka zdrowotna – leki śledzące

Wykorzystanie Blockchain obejmuje również jeszcze jeden bolesny punkt opieki zdrowotnej. Może pomóc w śledzeniu leków. W ten sposób fałszywe leki mogą zostać usunięte z łańcucha dostaw leków. Jest to możliwe dzięki temu, jak blockchain przechowuje dane. Kiedy nowy lek jest rejestrowany w łańcuchu dostaw, generuje on wiele informacji, w tym numer skrótu, który jest przechowywany w łańcuchu bloków.

Jeśli ktoś spróbuje zmienić lek w łańcuchu dostaw, numer skrótu się nie zgadza – co może następnie skłonić system do usunięcia go z łańcucha dostaw.

W końcu jako konsument uzyskasz dostęp do leków o autentycznym charakterze. Firmy również czerpią z tego korzyści, ponieważ oszczędzają miliony dolarów.

Zarządzanie aktywami

Inne praktyczne zastosowania blockchain to zarządzanie aktywami. W zarządzaniu aktywami handlowcy mogą zarządzać aktywami i handlować nimi. To sprawia, że ​​jest to jedna z ryzykownych transakcji. Każda ze stron musi być bardzo metodyczna w swoim podejściu. Aby zmniejszyć ryzyko, każda ze stron musi mieć kluczowych graczy podczas zarządzania aktywami. Obejmuje to posiadanie depozytariusza, brokera lub menedżera ds. Rozliczeń. Dbają o zapisy i zapewniają, że podczas zarządzania nimi nie wkradają się żadne błędy.

To dużo pracy, jeśli chodzi o zarządzanie aktywami. Blockchain umożliwia zarządzającym aktywami wydajniejszą pracę. Mogą używać blockchain, aby zmniejszyć liczbę błędów i zapewnić płynniejszy proces niż kiedykolwiek. W razie potrzeby mogą usunąć mediatorów.

Zabawa

Jako twórca nie jest możliwe dotarcie do właściwych odbiorców ze względu na mediatorów i platformy kontrolujące dystrybucję treści. Na przykład, jeśli jesteś twórcą muzyki, musisz zarejestrować się na urządzeniach z popularnej platformy muzycznej, a następnie oni rozpowszechniają Twoją pracę. Może to ograniczać na wiele sposobów ze względu na algorytm, którego zamierzasz użyć. Co więcej, te platformy mediacyjne pobierają również sporą ilość opłat w ramach obniżki.

Dzięki technologii blockchain muzycy mogą bezpośrednio łączyć się ze swoimi odbiorcami i bezpośrednio im sprzedawać swoją muzykę bez potrzeby pośrednika. Istnieją już platformy, które oferują opcje płatności za pośrednictwem łańcucha bloków, a każdy, kto zna podstawową kryptowalutę, może kupować muzykę za pośrednictwem łańcucha bloków.

Ubezpieczenie

Roszczenia ubezpieczeniowe są następne na naszej liście aplikacji blockchain. W rzeczywistości roszczenia ubezpieczeniowe można również poprawić za pomocą łańcucha blokowego. Ubezpieczenia to jedna z dużych branż, które wymagają ponownej pracy. Blockchain może w tym pomóc. Obecnie, jeśli bierzesz ubezpieczenie, musisz napotkać duże kłopoty podczas ubiegania się o nie.

Wymaga to utrzymywania kontaktu z ubezpieczycielem, a także dużej ilości dokumentów.

Proces roszczeń jest uproszczony dzięki pomocy blockchain, ponieważ może on bezpiecznie przechowywać informacje, a zatem można go zweryfikować pod kątem przetworzenia roszczenia. Po przesłaniu roszczeń do sieci blockchain roszczenia są następnie przekazywane odpowiednim stronom. Następnie strony przeglądają informacje i zwalniają ubezpieczenie.

Inteligentne kontrakty mogą również pomóc usprawnić automatyzację procesu roszczeń, w którym użytkownik może po prostu składać roszczenia i otrzymywać roszczenia po ich zatwierdzeniu. Można to osiągnąć w przypadku niektórych rodzajów ubezpieczeń, ale nie wszystkich. Jak widać, blockchain do ubezpieczeń może oferować wiele możliwości.

Edukacja

Stopnie edukacyjne są kluczową częścią naszego systemu edukacji.

Zapewnia ważność czyimś umiejętnościom i daje wgląd w to, do czego są zdolni. Jednak są one trudne do zweryfikowania i przenoszenia. Jest również łatwy do oszustwa i może prowadzić do przypadków, w których kandydaci otrzymują pracę, na którą nie zasługują. Rozwiązaniem tego wszystkiego jest system weryfikacji dystrybucji oparty na łańcuchu bloków.

Kandydaci mogą teraz uzyskać cyfrowe certyfikaty i stopnie naukowe. Wszystko to jest generowane cyfrowo za pomocą blockchain. Są one powiązane z cyfrową tożsamością kandydata, dzięki czemu można je w każdej chwili zweryfikować. Certyfikaty są również dostępne dla osoby w dowolnym miejscu, co sprawia, że ​​są łatwiejsze w zarządzaniu i łatwiejszy do nich dostęp.

Ten praktyczny przypadek użycia blockchain można wdrożyć na całym świecie na uniwersytetach, na kursach online i nie tylko!

Logistyka

Logistyka to jedna z głównych gałęzi przemysłu, która obecnie wymaga drastycznych zmian. W rzeczywistości ta branża boryka się z wieloma problemami, co jest praktycznie przytłaczające. W takim przypadku blockchain może przyspieszyć i pomóc w usunięciu większości problemów. Sprawdźmy, co naprawdę może zaoferować blockchain dla logistyki:

Blockchain może być wyposażony w proces uwierzytelniania i pomoc w walidacji wszystkich danych. Co więcej, nikt tak naprawdę nie może zmienić danych, więc każdy element będzie poza zasięgiem jakichkolwiek złośliwych stron. Może również pomóc w śledzeniu wszystkich wymagań i realizacji dostaw na czas.

Blockchain może również stworzyć bezpieczny kanał dla całej komunikacji między pojazdami, a tym samym usprawnić je w celu zwiększenia wydajności.

Pomoc humanitarna

Działalność charytatywna jest następna na naszej liście aplikacji blockchain. Miłość jest jedną ze szlachetnych rzeczy, które możesz zrobić dla potrzebujących. Jednak nie jest wolne od problemów. W organizacjach charytatywnych, które są obecnie prowadzone, istnieje ciągła potrzeba przejrzystości. Jako darczyńca musisz również wiedzieć, jak i gdzie Twoja darowizna zostanie wykorzystana.

Dzięki blockchain wszystko to jest możliwe. Ponieważ blockchain jest przejrzysty, wszystkie darowizny można śledzić. Ponadto firma lub organizacja przeprowadzająca transakcje musi być bardziej dyskretna w sposobie wydawania darowizn. Darowizny oparte na technologii Blockchain są również idealne dla społeczności, które chcą usunąć brokerów, aby zaoszczędzić prowizję i zapewnić maksymalne korzyści potrzebującym.

Wniosek

To prowadzi nas do końca naszych ponad 15 praktycznych przypadków użycia blockchain. Mamy nadzieję, że artykuł dał ci jasne zrozumienie tego, co blockchain może zrobić w prawdziwym praktycznym zastosowaniu. Ma szeroki zakres praktycznych zastosowań, w tym opiekę zdrowotną, łańcuch dostaw, nieruchomości i tak dalej. Każdy z tych sektorów ma zróżnicowany zestaw praktycznych przypadków użycia technologii blockchain.

Blockchain ma możliwość zmiany świata. Jeśli chcesz również uczestniczyć w ekosystemie blockchain, zalecamy rozpoczęcie od naszego bezpłatnego kursu blockchain.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me