Ze względu na cechę posiadania rozproszonej księgi, wielu uważa, że ​​prywatne łańcuchy bloków i bazy danych działają tak samo. Ten artykuł wyjaśnia debatę na temat prywatnego blockchaina a bazy danych i pokazuje, jak te dwie technologie są zupełnie różne.

Po pojawieniu się technologii blockchain pojawiło się wiele ciekawostek, co ta technologia naprawdę może dla nas zrobić. Chociaż wiele osób uważa, że ​​blockchain to tylko jeden typ, istnieją inne odmiany do różnych celów. Jednak wśród entuzjastów technologii nadal istnieje zamieszanie z prywatnym blockchainem a bazą danych.

Dlatego dzisiaj przedstawię ostateczne porównanie prywatnego łańcucha bloków z bazą danych, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć różnice między nimi.

Zapisać się: Darmowy kurs Blockchain

Co to jest prywatny łańcuch blokowy?


Zanim przejdę do porównania prywatnego łańcucha bloków i baz danych, sprawdźmy, czym jest prywatny łańcuch bloków. Zasadniczo prywatne łańcuchy bloków różnią się stosunkowo od publicznych. Tutaj tylko jedna organizacja będzie miała dostęp do sieci. Co więcej, organizacja może również zdecydować, kto może dołączyć do sieci lub kto może uczestniczyć w konsensusie.

Cóż, na początku nie wydaje się to wcale zdecentralizowane, prawda? Jest to w zasadzie system scentralizowany-zdecentralizowany.

Istotna różnica polega na tym, że podstawowe funkcje blockchain nadal istnieją, ale sieć jest dodatkowo zarządzana. Ponieważ księga nie jest publiczna, nie można uzyskać dostępu bez odpowiedniego upoważnienia.

W rzeczywistości organ zarządzający ma dużą kontrolę nad tym, jak ta technologia będzie działać w prywatnych rozwiązaniach blockchain.

Tak więc, zamiast w pełni publicznej architektury, prywatne rozwiązania blockchain oferowałyby rozproszone i częściowo zdecentralizowane środowisko. Dzieje się tak, ponieważ prywatne łańcuchy bloków używają technologii rozproszonej księgi (DLT).

W każdym razie inne czynniki, takie jak kryptografia lub niezmienność, są nadal na stole. Ale najlepsze jest to, że jeśli chcesz prywatności dla swoich transakcji, teraz możesz ją uzyskać dzięki prywatnym rozwiązaniom blockchain.

Obecnie dostępnych jest wiele prywatnych łańcuchów bloków. Ale Ripple jest jednym z popularnych, które wykorzystują prywatny łańcuch bloków do zasilania swojej platformy. Co więcej, ich platforma jest odpowiednia tylko dla rozwiązań klasy korporacyjnej.

Istnieją również inne platformy, na które zezwolono, takie jak Hyperledger blockchain, Enterprise Ethereum, R3 Corda blockchain, ale są one nieco inne.

Czytaj więcej: Rozwój prywatnych technologii Blockchain

Sprawdźmy, dlaczego w następnej kolejności powinieneś wziąć pod uwagę prywatny łańcuch bloków!

Funkcje prywatnego łańcucha blokowego

Zapewnia najwyższą prywatność

Jedną z najlepszych cech prywatnego łańcucha bloków jest to, że zapewnia wysoki poziom prywatności dla każdego przedsiębiorstwa. W rzeczywistości przedsiębiorstwa mają do czynienia z wieloma poufnymi informacjami w biznesie. Tak więc, jeśli wyciekną, poważnie stracą swoją firmę i wartość marki.

To dla nich duże ryzyko, dlatego nie mogą używać publicznego łańcucha bloków, aby zwiększyć swoją wydajność. Dlatego w pierwszej kolejności pojawiły się prywatne łańcuchy bloków. Oferują one głównie prywatne procesy transakcyjne i pomagają organizacjom przechowywać informacje tylko dla upoważnionych osób.

Sprawdźmy następną korzyść płynącą z tego prywatnego przewodnika po porównaniu technologii blockchain i baz danych.

Bardziej wydajna wydajność

Zazwyczaj prywatne platformy blockchain pobierają dużo mniej energii w porównaniu do publicznych. Ale jak? Cóż, wszystko zależy od protokołów konsensusu, których używają. W rzeczywistości publiczne łańcuchy bloków zazwyczaj wykorzystują energochłonne protokoły konsensusu. Na przykład dowód działania jest obecnie jednym z najbardziej energochłonnych algorytmów konsensusu.

Ale prywatny łańcuch bloków nie korzysta z tego rodzaju konsensusu. Zamiast tego używają pewnego rodzaju konsensusu głosowania lub innych form algorytmu konsensusu, aby osiągnąć porozumienie w sprawie transakcji.

Mniej niestabilna sieć

W rzeczywistości prywatne łańcuchy bloków nie są w ogóle niestabilne. Ponieważ istnieje organ zarządzający, który może przeoczyć wszelkie rozbieżności, nie będzie żadnych problemów z kontrolowaniem stawek opłat transakcyjnych. Kolejną świetną wiadomością jest to, że większość prywatnego łańcucha bloków nie ma żadnych rodzimych walut. Oznacza to więc, że nie będziesz musiał radzić sobie z niepotrzebną zmiennością kryptowaluty.

W korporacyjnym środowisku blockchain kryptowaluty nie są wiarygodne, jeśli chodzi o zapewnienie trwałego wyniku biznesowego w dłuższej perspektywie. W ten sposób dzięki prywatnemu łańcuchowi bloków zyskujesz stabilność, jakiej pragniesz.

Sprawdźmy następną korzyść płynącą z tego prywatnego przewodnika po porównaniu technologii blockchain i baz danych.

Upodmiotowienie organizacji

Cóż, publiczne łańcuchy bloków są bardziej skoncentrowane na wzmacnianiu pozycji użytkowników. Ale organizacje również potrzebują wzmocnienia. W rzeczywistości nasze modele biznesowe i sposób, w jaki je prowadzimy, są znacznie bardziej zróżnicowane. Nie wiemy nawet, czy kiedykolwiek uda nam się osiągnąć pełną decentralizację na każdym poziomie.

W prywatnych łańcuchach bloków musisz przestrzegać przepisów i zasad tego konkretnego przedsiębiorstwa. Jest to konieczne dla ulepszenia tej organizacji, a prywatny łańcuch bloków może to łatwo dostarczyć.

Dlaczego Private Blockchain?

Pewnie się zastanawiasz, po co w pierwszej kolejności rozważać prywatne łańcuchy bloków? Cóż, to dlatego, że ten typ modelu ma spory udział w korzyściach. Sprawdźmy je!

Oszczędza dużo kosztów

Przede wszystkim prywatne rozwiązania blockchain oszczędzają wiele kosztów na dłuższą metę. Uruchamianie i utrzymywanie publicznego łańcucha bloków zajmuje dużo czasu i zasobów. Co więcej, przedsiębiorstwa nie mogą używać publicznego łańcucha bloków do wewnętrznego systemu sieciowego. Dlaczego?

Cóż, ponieważ jeśli jeden z ich konkurentów może po prostu wejść do sieci i zobaczyć, co knuje, firma straciłaby przewagę konkurencyjną. Co więcej, ze względów bezpieczeństwa należy zapewnić dodatkową prywatność również w przypadku plików poufnych.

Korzystając z prywatnego łańcucha bloków, mogą łatwo zaoszczędzić wiele kosztów.

Oferuje niższe opłaty transakcyjne

Ponieważ prywatny łańcuch bloków nie ma wielu użytkowników lub nie wydaje się mieć problemów ze skalowalnością, opłaty transakcyjne są niskie. Zasadniczo stawki opłat transakcyjnych rosną wraz ze wzrostem popytu na transakcje w sieci przez wiele stron.

Ale tak nie jest w przypadku prywatnych łańcuchów bloków. W tych modelach zawsze uzyskasz bardzo niskie stawki transakcji.

 Regulamin sieci

Jest wyposażony w regulacje sieciowe i każdy użytkownik systemu musi przestrzegać wszystkich tych przepisów. Wcześniej publiczne blockchainy nie miały żadnych przepisów, a zakresy blockchain dla przedsiębiorstw wydawały się ponure.

Tak więc, ponieważ możesz zdefiniować przepisy od samego początku, przedsiębiorstwu będzie łatwiej przejść na blockchain i korzystać ze wszystkich jego funkcji..

 Brak dostępu przestępczego

W prywatnych łańcuchach bloków nie musisz się martwić, że przestępcy uzyskają dostęp do Twojej sieci. W rzeczywistości wielu przestępców wykorzystuje kryptowaluty do płacenia za przestępstwa w ciemnej sieci. Ale ponieważ prywatne łańcuchy bloków mają autoryzacje, nie uzyskają do nich dostępu.

Czytaj więcej: Blockchain publiczny kontra prywatny: czym się różnią?

Co to jest baza danych (DB)?

Baza danych zwykle odnosi się do zbioru uporządkowanych danych, które są łatwo dostępne, łatwe w zarządzaniu i aktualizowane. W rzeczywistości wszystkie komputerowe bazy danych zwykle zawierają agregacje informacji, zapisów lub plików, takich jak transakcje sprzedaży lub interakcje z klientami itd..

Istnieje wiele rodzajów baz danych. Ale tradycyjna baza danych to nic innego jak tabela z indeksowanymi wierszami i kolumnami. Co więcej, firmy używają tego, aby ułatwić znajdowanie informacji za pomocą zapytań NoSQL lub SQL.

Z drugiej strony, graficzne bazy danych próbują używać krawędzi i węzłów do definiowania wszelkiego rodzaju relacji między wpisami lub zapytaniami dotyczącymi określonych metryk.

W każdym razie menedżer bazy danych jest odpowiedzialny za oferowanie dostępu użytkownikom z możliwością zapisu, odczytu, usuwania lub aktualizowania bazy danych.

Jednak dokładną cechą baz danych jest to, że są scentralizowane. Oznacza to, że istnieje wyższy organ, który może z łatwością zmienić Twoje wpisy, jeśli zechce. W rzeczywistości powoduje to niewiarygodność danych i prowadzi do korupcji.

Z drugiej strony, obecnie niektóre bazy danych zapewniają zgodność z ACID, aby zapewnić większe bezpieczeństwo informacji.

Do dalszych badań: Blockchain vs Database: zrozumienie różnicy

Zalety systemu zarządzania bazą danych

System zarządzania bazą danych faktycznie umożliwia pobieranie, dostęp i wykorzystanie informacji w systemie za pomocą protokołów bezpieczeństwa. Co więcej, odpowiada za integralność danych i inne funkcje. Zobaczmy więc, jakie są zalety typowej bazy danych.

Lepsze przesyłanie danych

W bazie danych użytkownicy mogą uzyskać dostęp do lepiej zarządzanych danych. W rzeczywistości pomaga użytkownikom szybko zapytać o informacje, których potrzebują, i mieć szybki czas odpowiedzi. Co więcej, mogą również pomóc użytkownikom we wprowadzaniu zmian, jeśli jest to konieczne dla środowiska.

Ochrona danych

Bazy danych są używane na całym świecie. Baza danych firmy wywiera duży nacisk, gdy wielu użytkowników próbuje jednocześnie przesyłać lub udostępniać dane w niej zawarte. W związku z tym potrzeba bezpieczeństwa w znacznym stopniu rośnie.

Korzystając z systemu zarządzania bazą danych, przedsiębiorstwa mogą uzyskać potrzebne im bezpieczeństwo i prywatność. Musisz jednak wiedzieć, że mimo że oferuje wyższe protokoły bezpieczeństwa. Nadal może umożliwiać użytkownikom wprowadzanie nieautoryzowanych zmian.

Ponadto w większości przypadków protokoły bezpieczeństwa nie wystarczają, aby powstrzymać hakerów przed dostępem do bazy danych.

Niższe koszty

W rzeczywistości koszt utworzenia bazy danych jest dość tani. Ponieważ jest to wysoce dostępna technologia, każda firma może skonfigurować swoje bazy danych przy minimalnych kosztach. Jednak późniejsze utrzymanie bazy danych może spowodować wzrost kosztów.

Podczas skalowania firma musi również zwiększyć pojemność swojej bazy danych. W rzeczywistości im większa baza danych, tym trudniej nią zarządzać. Zaczynają też rosnąć rozbieżności. Z drugiej strony skalowalność jest jedną z kluczowych funkcji blockchain.

Sprawdźmy następną korzyść w tym prywatnym przewodniku porównującym blockchain i współdzieloną bazę danych!

Minimalizowanie niespójności danych

Dużą cechą baz danych jest to, że ponieważ w sieci znajduje się wiele tabel, jedna zmiana w tabeli może wpłynąć na inną w innej tabeli. Jeśli druga tabela również nie zostanie zaktualizowana, spowoduje to niespójność danych.

Jeśli jednak prawidłowo zaprojektujesz bazę danych, powinna ona automatycznie zaktualizować inne tabele, jeśli zaktualizujesz tabelę z nimi połączoną. W ten sposób może również zmniejszyć problem niespójnych informacji.

Szybszy dostęp do danych

Korzystając z bazy danych, możesz szybko zapytać, czy zadajesz bardzo konkretne pytanie. Najlepsze jest to, że bazy danych są niezwykle szybkie. W rzeczywistości są również bardzo dokładne. Na przykład, może chcesz wiedzieć o konkretnym kliencie kupującym określony produkt w określonym czasie.

Wystarczy uruchomić prosty język zapytań i gotowe. Algorytmy po prostu natychmiast uzyskają odpowiedź. W rzeczywistości bazy danych naprawdę przydają się w obsłudze klienta, a wielu klientów ma problemy, a agent może szybko sprawdzić, na czym polega problem w bazie danych.

Sprawdźmy następną korzyść w tym prywatnym przewodniku porównującym blockchain i współdzieloną bazę danych!

 Dzielić się informacjami

Za pomocą baz danych możesz również udostępniać określone informacje określonej stronie. Nie jest to więc w żaden sposób własność publiczna. W ten sposób oferuje miejsce do przechowywania wszystkich poufnych informacji i udostępniania tylko upoważnionemu personelowi.

Może to być ogromna zaleta, gdy prowadzisz interesy z wieloma podmiotami.

Czytaj więcej: Przewodnik po strategii biznesowej Blockchain

 Zwiększona produktywność

Z pomocą niektórych narzędzi możesz łatwo przekształcić wszystkie dane w bazach danych w użyteczne informacje, które pomogą użytkownikom w podejmowaniu lepszych, pełnych informacji i szybkich decyzji. W rzeczywistości te małe usprawnienia faktycznie składają się na sukces firmy.

 Zmniejszanie przestrzeni dyskowej

Oczywiście, jeśli zaczniesz przechowywać wszystkie informacje w formie papierowej w bazach danych, zaoszczędzi to dużo miejsca. Zwykle istnieje wiele śladów na papierze, którymi można dość łatwo manipulować. Ale w przypadku baz danych wszystkie informacje zostaną zdigitalizowane.

W rezultacie nie musisz już polegać na papierkowej robocie. Nawet jeśli cyfrowe przetwarzanie wszystkich dokumentów byłoby uciążliwe na początku. Po tych trudnościach wszystko będzie bezproblemowe.

 Prosty

Korzystanie z bazy danych jest dość proste. W rzeczywistości nie ma żadnych dodatkowych zawiłości ani problemów. Dlatego pracownicy mogą potrzebować niewielkiego lub żadnego szkolenia, aby rozpocząć korzystanie z baz danych w pracy w firmie. Sprawdźmy następną korzyść płynącą z tego prywatnego przewodnika po porównaniu technologii blockchain i baz danych!

Czytaj więcej: Ponad 15 praktycznych przypadków użycia Blockchain w 2021 roku

Prywatny Blockchain a baza danych: czym się różnią?

Zasadniczo możesz pomyśleć, że prywatna baza danych jest bardzo podobna do typowych baz danych. Ale w rzeczywistości jest między nimi ogromna różnica.

Po pierwsze, podstawowa technologia lub sposób przechowywania informacji jest zupełnie inny. Więc byłyby również między nimi pewne oczywiste różnice.

Autorytet

Jest to jedna z głównych różnic między prywatnym blockchainem a bazą danych. Prywatne łańcuchy bloków są częściowo zdecentralizowane. Oznacza to, że system zajmowałby się jeden podmiot. W pewnym sensie nie zapewni Ci to pełnego współczynnika decentralizacji, jakiego potrzebujesz.

Jednak podstawowe funkcje są nadal dostępne.

Z drugiej strony bazy danych są w pełni scentralizowane. Oznacza to nie tylko, że byłby uprawniony do przeoczenia wszystkich Twoich wpisów. Ale mogą je również zmieniać lub modyfikować według własnego uznania. W rzeczywistości, dla porównania, w prywatnym łańcuchu blokowym masz większą swobodę niż w typowej bazie danych. Porównanie systemów zdecentralizowanych i scentralizowanych da lepszy pomysł.

Architektura

Prywatne łańcuchy bloków mają inny model architektoniczny. W rzeczywistości nie jest zgodny z typowym modelem klient-serwer jako podstawowym projektem architektonicznym systemu. Dlatego wykorzystuje model sieci peer-to-peer, aby zapewnić rozproszony charakter w sieci.

Więc co to znaczy? Oznacza to, że zamiast polegać na pobieraniu wszystkich zapytań przez serwer, możesz bezpośrednio komunikować się z innym użytkownikiem w sieci.

Z drugiej strony bazy danych są zgodne z typowym modelem klient-serwer. To raczej przestarzały model, który jest bardziej podatny na ataki. Co ważniejsze, jest raczej wolniejszy niż modele peer-to-peer.

Zobaczmy kolejną różnicę między tą prywatną technologią blockchain a przewodnikiem porównującym bazy danych.

Wydajność

W rzeczywistości bazy danych są znacznie szybsze w porównaniu z prywatnym łańcuchem bloków. Problem polega na tym, że chociaż prywatne łańcuchy bloków to nowe technologie, istnieje problem ze skalowaniem. Bazy danych tego nie mają. W rzeczywistości może skalować się w dowolnym zakresie i nadal zapewniać szybki wydruk, którego potrzebujesz.

Z drugiej strony, prywatne łańcuchy bloków będą spowalniać, jeśli w sieci pojawi się większa presja, niż jest w stanie wytrzymać. Zasadniczo liczba transakcji, które może obsłużyć w każdej sekundzie, jest ograniczona. Jeśli możesz pozostać w tym zakresie, możesz łatwo pokonać bazę danych.

Koszt

Kolejna wielka różnica wiąże się z kosztami dla obu technologii. Bazy danych są dość tanie. Dlaczego? Ponieważ jest to wysoce dostępna technologia, każda firma może skonfigurować swoje bazy danych przy minimalnych kosztach. Jednak późniejsze utrzymanie bazy danych może spowodować wzrost kosztów.

Jednak w sumie, w porównaniu z technologiami blockchain, jest to wciąż dużo tańsze. Z drugiej strony prywatne łańcuchy bloków są nieco tanie w porównaniu z ich publicznymi odpowiednikami.

Należy pamiętać, że wszystkie komputery lub urządzenia obecnie są przyzwyczajone do korzystania z baz danych. Więc jeśli chcesz przejść na zupełnie inną technologię, musiałbyś dokonać inwestycji.

Zobaczmy kolejną różnicę między tą bazą danych a prywatnym przewodnikiem porównawczym technologii blockchain.

Przetwarzanie danych

To zdecydowanie jedna z głównych różnic między obiema technologiami. W prywatnym łańcuchu bloków użytkownicy mogą tylko czytać i pisać i nic więcej. Tak więc, gdy dane zostaną wpisane do księgi, nikt nie może ich w żaden sposób zmienić. Ta funkcja nazywa się niezmiennością, a blockchain utrzymuje ją za wszelką cenę. To jedna z największych zalet technologii blockchain.

Z drugiej strony, w bazach danych użytkownicy mogą pisać, czytać, usuwać lub aktualizować wpis nawet po tym, jak został on już wprowadzony do systemu. Wynika z CRUD. Tak więc, jeśli chcesz, możesz łatwo zmienić lub zmienić wpis innej osoby, jeśli masz do niego dostęp.

W rzeczywistości ta forma dostępności nie jest tak wielka, ponieważ powoduje korupcję na każdym poziomie.

Integralność danych

Bazom danych brakuje integralności danych na każdym poziomie. W jaki sposób? Cóż, jak już wiesz, każdy może zmienić dane, jeśli ma do nich dostęp. Dlatego nie ma możliwości, aby baza danych była w stanie zapewnić pełną integralność danych na dowolnym poziomie.

To jest coś, z czym świat biznesu ma do czynienia każdego dnia. W tego typu systemach występuje wiele rozbieżności, które są bardzo kosztowne dla organizacji.

Z drugiej strony prywatne łańcuchy bloków mają niezmienność. To zapewnia integralność danych. Ponieważ jednak platformą zarządza tylko jedna organizacja, organizacja może zastąpić transakcję zgodnie z określonymi zasadami. Ale muszę powiedzieć, że jest to bardzo prawdopodobne. To jeden z największych problemów rozwiązanych przez blockchain.

Zobaczmy kolejną różnicę między tą bazą danych a prywatnym przewodnikiem porównawczym technologii blockchain.

Przezroczystość

Ten punkt różni się raczej od innych. Praktycznie obie technologie nie są w ogóle przezroczyste. Zasadniczo publiczne łańcuchy bloków są w rzeczywistości w pełni przejrzyste, ale nie prywatne. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że umożliwia użytkownikom utrzymywanie prywatnych łańcuchów, w których mogą przeprowadzać prywatne transakcje. Co więcej, bez odpowiednich uprawnień nikt nie może zobaczyć, co naprawdę dzieje się w tym prywatnym łańcuchu.

To samo dzieje się w bazach danych. W rzeczywistości wpisy w bazach danych nie są przezroczyste ani nie są własnością publiczną. Musisz mieć dostęp, aby go zobaczyć lub wejść z nim w interakcję. Tak więc oba systemy nie są przezroczyste.

Zobaczmy kolejną różnicę między tą bazą danych a prywatnym przewodnikiem porównawczym technologii blockchain.

Kryptografia

Prywatne łańcuchy bloków mają kryptografię, która pomaga zabezpieczyć wszystkie ich zapisy transakcji. Ta technika polega na tym, że szyfruje informacje o transakcjach i zapewnia, że ​​nikt nie może nimi manipulować. Co więcej, zapewnia również, że hakerzy nie mogą uzyskać do niego w żaden sposób dostępu.

Za każdym razem, gdy ktoś próbuje zmienić wpis, oddzieli on łańcuch bloków od łańcucha, więc nie może w żaden sposób wpłynąć na ogólne dane.

To wysoce funkcjonalny i świetny środek bezpieczeństwa. Ale w bazie danych nie widzisz kryptografii. Co więcej, w ogóle nie zobaczysz żadnej formy szyfrowania. Ale dlaczego? Cóż, w rzeczywistości bazy danych mają wiele wpisów, a algorytmy, które będą przesyłać zapytania do bazy danych, musiałyby odszyfrować każdy wpis, aby uzyskać odpowiedź. A to bardzo czasochłonne.

Czytaj więcej: Haszowanie w kryptografii 

Prywatny łańcuch blokowy a baza danych: tabela porównawcza

 Prywatna baza danych Blockchain
Autorytet Częściowo zdecentralizowane Scentralizowane
Architektura Model peer-to-peer Model klient-serwer
Wydajność Szybki Szybciej
Koszt Tani Taniej
Przetwarzanie danych Czytaj i pisz dla jednej organizacji Twórz, czytaj, aktualizuj, usuwaj
Integralność danych Częściowa integralność danych Nie ma integralności danych
Przezroczystość Nieprzezroczysty Nieprzezroczysty
Kryptografia X

Wniosek

W końcu muszę powiedzieć, że zarówno baza danych, jak i prywatny łańcuch bloków mają spory udział w funkcjach. W rzeczywistości baza danych a prywatny łańcuch bloków tylko daje wgląd w to, jak się od siebie różnią. Pomoże Ci zdecydować, którą drogę wybrać.

Musisz jednak pamiętać, że blockchain będzie powoli zastępował bazy danych, ponieważ z dnia na dzień stają się one naprawdę przestarzałe. Więc teraz lub później musiałbyś przejść na technologię blockchain.

W każdym razie miejmy nadzieję, że to porównanie dało ci wszystko, co chciałeś wiedzieć. Więc teraz to od Ciebie zależy, czy chcesz wdrożyć łańcuch bloków, czy nie.

Ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym bezpłatnym kursem blockchain, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me