Prywatny blockchain i blockchain konsorcjum mogą czasami wydawać się podobne; jednak są one nieco inne. Aby pomóc Ci pozbyć się tego zamieszania, omówię porównanie prywatnego blockchain z konsorcjalnym blockchainem. Zobaczmy więc, jak są one podobne i różne w tym samym czasie.

Na rynku dostępne są różne typy platform blockchain do różnych celów. Jeśli wiesz choć trochę o blockchainie, wiesz, że ma on trzy różne typy – publiczny, prywatny i konsorcjum / federacyjny. Jednak niektórzy z was mogą być myleni z prywatnym blockchainem w porównaniu z blockchainem konsorcjum, ponieważ czasami mogą wydawać się podobne.

Ogólnie ich architektura jest w wielu przypadkach podobna; jednak podstawowe funkcje każdej technologii są inne. Co więcej, każda technologia jest używana w różnych sytuacjach, aby osiągnąć różne cele.

Ten przewodnik pomoże każdemu nowicjuszowi, który zmaga się z koncepcją prywatnych i konsorcjalnych łańcuchów bloków.

Zapisać się: Darmowy kurs Blockchain

Co to jest Private Blockchain?

Zanim zaczniemy, zobaczmy, czym jest prywatny łańcuch bloków. Nie wiedząc o podstawowej technologii, nie możesz zrozumieć różnicy między tymi dwoma typami technologii blockchain.

W rzeczywistości prywatne łańcuchy bloków mają jeden organ lub organizację, która opiekuje się siecią. Ale co to oznacza? Oznacza to, że chociaż na publicznych platformach blockchain każdy mógł dostać wejście na platformę, tutaj dostaliby go tylko pracownicy jednej organizacji.

Ale wydaje się, że jest to trochę bardziej scentralizowane, prawda? W rzeczywistości prywatne rozwiązania blockchain tak naprawdę nie oferują prawdziwej decentralizacji funkcji blockchain. Zamiast tego otrzymasz częściowo zdecentralizowaną sieć z zestawem zasad i przepisów.

Oto niektóre z głównych cech prywatnych rozwiązań blockchain.

W wielu przypadkach, jeśli organ zarządzający wydaje się odpowiedni, może również unieważnić transakcję. Kolejnym świetnym aspektem prywatnych rozwiązań blockchain jest to, że możesz mieć prywatne transakcje. Oznacza to, że każdy użytkownik nie może Cię śledzić ani wyświetlać Twoich prywatnych transakcji w księdze.

W rzeczywistości jest to absolutnie konieczne, nawet dla nas. Dlaczego? Cóż, zdecydowanie nie chcesz, aby przypadkowi ludzie wiedzieli, kiedy dokonałeś transakcji lub cokolwiek.

Przeważnie pokrywa się to również z prawami użytkownika. Ponadto organizacje mają do czynienia z niezwykle wrażliwymi dokumentami, a konkurenci mogą ukraść wartość marki, jeśli zostaną pozostawieni opinii publicznej.

Właśnie dlatego prywatne rozwiązania blockchain mają na sobie zapisaną poufność. W każdym razie ma również inne kluczowe cechy blockchain.


Nie będziesz więc mieć wrażenia, że ​​sieć nie jest dla Ciebie w żaden sposób sprawiedliwa. Na przykład, Marszczyć jest w rzeczywistości prywatną platformą blockchain dla przedsiębiorstw.

W każdym razie sprawdźmy cechy prywatnych rozwiązań blockchain w tym prywatnym przewodniku po technologii blockchain kontra konsorcjum.

Private Blockchain: najlepsze cechy tej technologii

Prywatność jest najważniejsza

W prywatnych łańcuchach bloków zyskujesz ekstremalną prywatność swoich marzeń. Wydaje się to trochę przesadzone, ale rozwiązania wychodzą z ich możliwości, aby zapewnić Ci całą potrzebną prywatność. Zasadniczo rozwiązania te są bardziej na poziomie przedsiębiorstwa, a nie do użytku publicznego.

Przedsiębiorstwa regularnie mają do czynienia z wieloma poufnymi informacjami. Naruszenie bezpieczeństwa oznaczałoby straszną stratę zarówno dla firmy, jak i dla gospodarki.

Dlatego niezwykle konieczne jest posiadanie sieci, która zachowuje te dane. Oczywiście prywatne łańcuchy bloków mogą to łatwo zrobić.

Zobaczmy następną funkcję w tym prywatnym przewodniku porównawczym blockchain i konsorcjum.

Wydajne niż publiczne łańcuchy bloków

W rzeczywistości publiczne łańcuchy bloków były najważniejsze i zapewniają ludziom większą przejrzystość. Jednak publiczne łańcuchy bloków wykorzystują protokoły konsensusu wymagające dużej mocy, aby zasilać swój system. Ponadto protokoły takie jak proof of Work pochłaniają dużo energii, co w żaden sposób nie jest przyjazne dla środowiska.

W rezultacie prywatny blockchain zaczął się rozwijać i na dobre porzucili żądne władzy protokoły konsensusu. Zazwyczaj rozwiązania te wykorzystują pewnego rodzaju konsensus oparty na głosowaniu lub inne formy algorytmów, które zużywają znacznie mniej energii i są trwałe w dłuższej perspektywie.

Sprawdź następną funkcję w tym poradniku porównującym blockchain konsorcjum z prywatnym blockchainem.

Nieulotny w żaden sposób

Dzięki prywatnym łańcuchom bloków uzyskasz spokój ducha, którego nigdy nie uzyskasz w przypadku publicznego łańcucha bloków. Zwykle na platformie obowiązuje opłata transakcyjna, którą musisz zapłacić, aby zakończyć transakcję. W rzeczywistości nic za darmo.

Chociaż płacisz opłatę transakcyjną. Jest nadal bardzo niski w porównaniu z tradycyjnymi systemami bankowymi. Jednak problemy pojawiają się na platformach publicznych, gdy na platformie jest zbyt wielu użytkowników. Popyt na transakcje stale rośnie, aby dostosować się do opłaty transakcyjnej.

Ale nie w prywatnych łańcuchach bloków. Ponieważ tylko wybrana grupa osób może wejść na platformę, w sieci nie występuje żadna zmienność.

Zobaczmy następną funkcję w tym poradniku porównującym blockchain i prywatny łańcuch bloków konsorcjum.

Empowering Enterprises

Firmy potrzebują technologii, która wzmocni nie tylko ich użytkowników, ale także organizacje. Dzięki prywatnemu łańcuchowi bloków łatwo to osiągnąć, ponieważ skupiamy się wyłącznie na samych przedsiębiorstwach. Co więcej, te sieci są przeznaczone do wykorzystania jako wewnętrzny system sieciowy dla firm.

W rzeczywistości są one bardzo zdolne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa, którego potrzebują firmy. Przy tak wielu hackach, które zdarzają się każdego dnia, zawsze istnieje zagrożenie bezpieczeństwa, bez względu na wszystko. Ale nie z blockchainem. Co więcej, zapewnia najwyższy jak dotąd poziom bezpieczeństwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej o prywatnych łańcuchach bloków? Już teraz zapoznaj się z naszym kompletnym przewodnikiem wprowadzającym do prywatnego łańcucha bloków!

Dlaczego warto z tego korzystać?

Oszczędzać pieniądze

Cóż, pierwszym powodem korzystania z prywatnego łańcucha bloków byłoby zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy. W jaki sposób? W porównaniu do jej publicznego odpowiednika, utworzenie prywatnej platformy wymaga mniej zasobów, a nie publicznej.

Nie oznacza to jednak, że jest również super tani. Jeśli chcesz całkowicie zmienić starszy system, z którego korzystasz w tej chwili, wymagałoby to inwestycji. Jednak w dłuższej perspektywie przyniesie Ci to większe korzyści i obniży koszty.

Zobaczmy kolejną korzyść w tym poradniku porównawczym blockchain konsorcjum i prywatnego łańcucha blokowego.

Niskie opłaty

Jak już wiesz, opłaty transakcyjne w blockchain są zawsze niskie. Ale może szybko stać się niestabilny, jeśli korzystasz z sieci publicznej, ponieważ ceny mogą rosnąć i spadać w zależności od popytu. Ale nie w prywatnych łańcuchach bloków.

W prywatnych łańcuchach bloków nie ma żadnych ukrytych dodatkowych kosztów. Co więcej, wszystkie opłaty transakcyjne pozostają takie same, nawet pod dużą presją, ponieważ platforma jest zaprojektowana w ten sposób.

Przepisy są lepsze

Nie możesz pracować w środowisku korporacyjnym bez pewnych przepisów lub zasad. Jeśli go nie ma, nie możesz powstrzymać korupcji. Co więcej, wydajność Twoich firm również drastycznie spadłaby.

Dlatego w prywatnych łańcuchach bloków otrzymujesz regulowany system, w którym możesz nakreślić zasady swojej firmy w sieci, a wszyscy członkowie musieliby ich odpowiednio przestrzegać.

Zobaczmy kolejną korzyść w tym poradniku porównawczym blockchain konsorcjum i prywatnego łańcucha blokowego.

Pozbywa się przestępców

Prywatne łańcuchy bloków mają procesy uwierzytelniania, zanim ktokolwiek będzie mógł uzyskać dostęp do systemu. W rezultacie tylko znani członkowie firmy otrzymają do niej dostęp. Co więcej, istnieje również podstawowy poziom dostępu do określonej dokumentacji, który działa jako drugorzędna faza bezpieczeństwa.

W rezultacie żaden przestępca nie może uzyskać dostępu do Twojego systemu. Cóż, zwłaszcza nie bez pomocy od wewnątrz. W każdym razie prywatne łańcuchy bloków zapewniają, że żaden przestępca nie może po prostu wykorzystać Twojej sieci do popełnienia przestępczej działalności w jakikolwiek sposób.

Ciekawi Cię różnica między publicznym i prywatnym blockchainem? Sprawdź teraz nasz przewodnik porównawczy publiczny i prywatny blockchain!

Co to jest konsorcjum Blockchain?

Sfederowany blockchain lub konsorcjum blockchain to technologia blockchain, w której zamiast tylko jednej organizacji, wiele organizacji zarządza platformą. To nie jest platforma publiczna, a raczej platforma z zezwoleniem.

Co więcej, jest również dość podobny do prywatnych łańcuchów bloków.

Ale czym się różnią? Cóż, nawet jeśli jest to dozwolone, co oznacza, że ​​musisz być członkiem dowolnej organizacji z dostępem do księgi, nadal oferuje decentralizację. W jaki sposób?

To naprawdę łatwe. W prywatnym łańcuchu bloków na platformie jest tylko jedna organizacja. Wygląda więc na scentralizowaną jednostkę. Jednak, jak na przykładzie łańcucha blokowego konsorcjum, wiele organizacji może faktycznie podejmować decyzje na platformie.

Tak więc nie ma możliwości, aby jakakolwiek organizacja uniknęła nielegalnych działań. Każda inna organizacja na platformie będzie to kontrolować.

W każdym razie cała koncepcja przykładu blockchain konsorcjum powstała, aby pomóc przedsiębiorstwom we współpracy. W rzeczywistości, ponieważ w sieci nie ma jednego organu, wszystkie firmy mogą się zjednoczyć i pracować nad rozwiązaniami.

Co więcej, mogą wnosić wkład do sieci i równorzędnie otrzymywać kredyty i funkcje.

Ponadto środowisko oparte na współpracy oznacza również większą ekspozycję i innowacje. I to jest najlepsze dla wszystkich stron w systemie.

Zobaczmy więcej na temat przykładu blockchain konsorcjum w tym przewodniku.

Funkcje Consortium Blockchain

Większa prędkość

Cóż, po pierwsze, dostawcy łańcucha bloków konsorcjum zawsze będą starali się oferować najszybsze wyniki w porównaniu z publicznymi łańcuchami bloków. Zwykle publiczne łańcuchy bloków stają się wolniejsze z powodu nadmiernej liczby użytkowników na platformie.

Ale nie konsorcjum blockchain. W przypadku łańcucha bloków konsorcjum zawsze będziesz mieć lepsze wrażenia. Ale jak? Cóż, ponieważ platforma ma pozwolenie, nikt nie może uzyskać do niej dostępu. Tak więc zawsze istniałaby kontrola nad tym, ilu użytkowników jest jednocześnie aktywnych w sieci.

W związku z tym problemy ze skalowalnością nie są tutaj w żaden sposób widoczne.

Skalowalność

Nie zobaczysz żadnego rodzaju problemów ze skalowalnością w przykładowym rozwiązaniu łańcucha bloków konsorcjum. Dlaczego jednak? W rzeczywistości blockchain konsorcjum zawsze będzie kontrolował liczbę węzłów do celów walidacji. Nie możesz więc oczekiwać, że dołączysz do sieci i uzyskasz dostęp do sprawdzania poprawności transakcji.

Co więcej, zawsze istnieje wybrany węzeł do obsługi tego rodzaju funkcji platformy. Dlatego nie zobaczysz żadnych problemów z powolnymi wyjściami sieciowymi ani opóźnieniami procesów transakcyjnych.

Niskie koszty transakcji

Kolejną fajną zaletą blockchain konsorcjum są niskie koszty transakcji. Dostawcy łańcucha bloków konsorcjum zawsze będą oferować platformy w sposób zapewniający niskie transakcje. Jeśli otrzymujesz rozwiązanie od tych dostawców łańcucha bloków konsorcjum, możesz również określić opłatę transakcyjną.

W wielu przypadkach publiczny łańcuch bloków pozostaje daleko w tyle za systemem, ponieważ coraz więcej użytkowników wchodzi do sieci i wstrzymuje procesy. W rezultacie opłata transakcyjna zmienia się w szybkim tempie.

Jednak w blockchain konsorcjum wszystko jest regulowane. Tak więc opłaty transakcyjne pozostają takie same bez względu na to, ilu użytkowników jest w sieci.

W związku z tym jest to doskonały wybór również dla przedsiębiorstw, ponieważ uzyskają tańsze ceny w porównaniu z tradycyjnymi systemami bankowymi.

Czytaj więcej: Konsorcjum Blockchain: 20 najlepszych konsorcjów, które powinieneś sprawdzić

Niskie zużycie energii

Zazwyczaj łańcuch bloków konsorcjum wykorzystuje protokoły konsensusu o niskim zużyciu energii do weryfikacji wszystkich transakcji lub dokumentów. Co więcej, konsorcjum dostawców technologii blockchain również próbuje zaprojektować rozwiązania zgodnie z Twoimi potrzebami.

W rzeczywistości proces wydobywania zajmuje dużo mocy obliczeniowej. W dłuższej perspektywie rachunek za energię może wkrótce stać się obciążeniem. Jeśli publiczne blockchainy nadążą za tym, dostawa energii nie wystarczy do zasilania całego wydobycia.

Z drugiej strony sfederowany blockchain stara się utrzymać go na niskim poziomie. Co więcej, algorytmy, których używają, mają bardzo małą złożoność i sprawiają, że jest mniej energochłonny.

Bez ryzyka 51% ataku

To jedna z najlepszych cech platform blockchain konsorcjum. Blockchain oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa, ale atak 51% może być śmiertelnym problemem. Zwykle w 51% atak oznaczałby, że ponad 51% wszystkich użytkowników platformy pochodzi z jednej organizacji lub firmy.

Tak więc, jeśli chcą, mogą przejąć całą moc obliczeniową systemu i zastąpić każdą inną transakcję, a nawet cofnąć proces transakcyjny.

Jednak w sfederowanym łańcuchu bloków tak nie jest. Ponieważ musiałbyś przejść przez odpowiednią autoryzację, nie będziesz mógł, jeśli wyciągniesz coś takiego. Ponadto, ponieważ jest wielu uczestników z wielu firm, wyciągnięcie tego jest nieco trudne.

Brak działalności przestępczej

Ten jest podobny do prywatnych łańcuchów bloków. W federacyjnym lub konsorcjum blockchain nie możesz być anonimowy. W rzeczywistości anonimowość prowadzi do działań przestępczych. Ponieważ jednak sfederowany łańcuch bloków musi mieć znane tożsamości, przestępcy nie mogą dostać się do systemu.

Kiedy wszyscy na platformie znają się nawzajem i trzymają w ryzach, prawdopodobieństwo nielegalnej działalności staje się bardzo niskie. Właśnie dlatego blockchain konsorcjum jest wyjątkowo bezpieczny w użyciu w środowisku korporacyjnym.

Możesz go również użyć do środków bezpieczeństwa.

Przepisy prawne

Kolejną fajną cechą blockchain konsorcjum jest stosowanie przepisów. Blockchain zarówno prywatny, jak i konsorcjalny jest przeznaczony dla firm. Dlatego konieczne są przepisy, które pozwolą na utrzymanie stałego tempa działalności.

W tego typu platformie blockchain wszystkie węzły muszą przestrzegać reguł sieci. Pozwala im pracować w środowisku zespołowym i zwiększa wydajność w szybszym tempie.

Jeśli więc chcesz współpracować z innymi firmami, blockchainy konsorcjum to świetny wybór.

Aby odnieść sukces, trzeba mieć działającą strategię biznesową opartą na łańcuchu bloków. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się teraz z naszym najlepszym przewodnikiem po strategii biznesowej blockchain!

Prywatna technologia Blockchain kontra konsorcjum Blockchain: porównanie

Prywatna architektura blockchain i architektura blockchain konsorcjum mogą być podobne i różne w wielu punktach. Zobaczmy, co to jest w tym prywatnym przewodniku porównawczym technologii blockchain i konsorcjum.

Dostęp

Prywatne łańcuchy bloków mają jeden organ lub organizację, która opiekuje się siecią. Oznacza to, że chociaż na publicznych platformach blockchain każdy mógł dostać wejście na platformę, tutaj dostaliby go tylko pracownicy jednej organizacji.

W wielu przypadkach, jeśli organ zarządzający wydaje się odpowiedni, może również unieważnić transakcję.

Z drugiej strony, blockchain konsorcjum ma wiele organizacji, a nie tylko jedną organizację, która zarządza platformą. To platforma z zezwoleniem. Tutaj wiele organizacji może faktycznie podejmować decyzje na platformie.

Nikomu więc nie ujdzie na sucho żadne nielegalne działania. Wszystkie organizacje na platformie będą trzymać wszystkich w ryzach.

Autorytet

W rzeczywistości prywatne rozwiązania blockchain tak naprawdę nie oferują prawdziwej decentralizacji funkcji blockchain. Zamiast tego otrzymasz częściowo zdecentralizowaną sieć z zestawem zasad i przepisów. Ponieważ tylko jeden organ przegląda sieć, nie można osiągnąć prawdziwej decentralizacji w żadnym scenariuszu.

Z drugiej strony, łańcuchy bloków konsorcjum są dozwolone, co oznacza, że ​​musisz być członkiem dowolnej organizacji z dostępem do księgi; mimo to oferowałoby decentralizację. Tak jak tutaj, wiele organizacji może faktycznie podejmować decyzje na platformie; tam decentralizacja na każdym poziomie.

Zobaczmy następny w tym prywatnym przewodniku porównawczym technologii blockchain i konsorcjum.

Szybkość transakcji

Obie platformy mają większą prędkość transakcji. Zwykle publiczne łańcuchy bloków stają się wolniejsze z powodu nadmiernej liczby użytkowników na platformie. Im więcej użytkowników dostaje się do systemu, tym bardziej spowalnia.

Jednak zarówno prywatna, jak i konsorcjalna architektura blockchain ma proces uwierzytelniania, aby ograniczyć dostęp użytkowników. Dlatego zawsze upewniają się, że numery użytkowników są regulowane. W rezultacie zawsze będziesz mieć szybki dostęp do obu platform.

Zobaczmy następny w tym poradniku porównawczym technologii blockchain i prywatnej technologii blockchain konsorcjum.

Zapisać się: Certified Enterprise Blockchain Professional Course

Mechanizm konsensusu

Prywatne łańcuchy bloków używają algorytmów o niskim zużyciu energii. W praktyce wykorzystuje jakąś formę głosowania lub wielopartyjny mechanizm konsensusu. Prywatny blockchain na dobre porzucił żądne władzy protokoły konsensusu. Mimo że oszczędza dużo energii, jest nieco mniej bezpieczny niż energochłonne algorytmy konsensusu, takie jak Proof of Work.

Z drugiej strony, federacyjne łańcuchy bloków również nie używają żadnych żądnych władzy algorytmów. Zazwyczaj te algorytmy nie są trwałe w dłuższej perspektywie w środowiskach biznesowych. W rezultacie używają również wieloczęściowych algorytmów konsensusu lub jakiegoś rodzaju schematu głosowania, aby osiągnąć porozumienie.

Wydaje się więc, że w tym momencie oba typy blockchain są takie same.

Koszt

W porównaniu do jej publicznego odpowiednika, utworzenie prywatnej platformy wymaga mniej zasobów, a nie publicznej.

Nie oznacza to jednak, że jest również super tani. Jeśli chcesz całkowicie zmienić starszy system, z którego korzystasz w tej chwili, wymagałoby to inwestycji. Jednak w dłuższej perspektywie przyniesie Ci to większe korzyści i obniży koszty.

Z drugiej strony, konfiguracja blockchain konsorcjum również wymaga mniej zasobów. Istnieje już tak wiele platform, na które uzyskano zezwolenie, dostępnych dla przedsiębiorstw, takich jak Hyperledger, Corda R3, Enterprise Ethereum i wiele innych.

Krótko mówiąc, konfiguracja obu technologii zajmuje mniej czasu i zasobów.

Zobaczmy następny w tym poradniku porównawczym technologii blockchain i prywatnej technologii blockchain konsorcjum.

Czytaj więcej: 6 kluczowych funkcji łańcucha bloków, o których musisz wiedzieć

Przetwarzanie danych

Prywatne łańcuchy bloków mają jeden organ, ale podstawowe funkcje łańcucha bloków nadal istnieją. Tak więc zezwoli tylko na dostęp do odczytu i zapisu w księdze. Oznacza to, że gdy transakcja otrzyma wpis do księgi, nikt nie może tego zmienić. Ale w prywatnym łańcuchu bloków tylko jeden organ może zapisywać lub odczytywać dowolne wpisy w księdze.

Z drugiej strony architektura blockchain konsorcjum ma tę samą cechę. Nikt na tego rodzaju platformie nie może również zmieniać żadnych wpisów w księdze. Ale tutaj wiele organizacji może zapisywać i odczytywać transakcje w księdze.

Niezmienność

To ostatni punkt w tym przewodniku porównującym technologię blockchain i prywatnej technologii blockchain konsorcjum. W rzeczywistości niezmienność działa nieco inaczej w obu tych technologiach. W przeciwieństwie do publicznych łańcuchów bloków obie platformy nie mogą zapewnić prawdziwej niezmienności.

Ponieważ organizacje kontrolują oba scenariusze, istnieje szansa, że ​​mogą zastąpić transakcję. To trochę szara strefa. Jest to jednak wysoce prawdopodobne. To, że istnieje organ zarządzający, nie oznacza, że ​​sieci nie można ufać.

Oczywiście, aby zmienić transakcję, członkowie również muszą dojść do porozumienia. Tak więc w obu przypadkach uzyskujesz częściową niezmienność w sieci.

Prywatny Blockchain kontra konsorcjum Blockchain: tabela porównawcza

 Prywatny BlockchainConsortium Blockchain
Dostęp Pojedyncza organizacja Wiele organizacji
Autorytet Częściowo zdecentralizowane Zdecentralizowane
Szybkość transakcji Szybki Szybki
Mechanizm konsensusu Głosowanie / wielopartyjny konsensus Głosowanie / wielopartyjny konsensus
Koszt Tani Tani
Przetwarzanie danych Czytaj i pisz dla jednej organizacji Czytaj i pisz dla wielu organizacji
Niezmienność Częściowy Częściowy

Uwaga końcowa

Ostatecznie zarówno prywatne, jak i konsorcjalne łańcuchy bloków są bardzo skuteczne dla przedsiębiorstw. Ponieważ obie platformy oferują prywatność, bezpieczeństwo i dużą wydajność, ich integracja jest dość łatwa.

Musisz jednak pamiętać, że wdrożenie każdego nowego systemu pochłania zasoby i czas. Możesz więc patrzeć na inwestycje w przyszłości. W każdym razie, miejmy nadzieję, teraz wiesz, jak naprawdę wyglądałoby porównanie technologii blockchain konsorcjum z prywatną technologią blockchain.

Mamy nadzieję, że pomoże Ci to w podjęciu decyzji i uzyskaniu najlepiej dopasowanej technologii blockchain dla Twojej firmy. Polecamy nasz darmowy kurs blockchain każdemu nowicjuszowi, który chce zrozumieć podstawową strukturę łańcucha blokowego.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me